FiascoFiascoFiasco Onze Kermis. Het koraileil heeft zicli met dit doel op volgens gewend tot den minister van financien, de voorzitter der rechtbank van koophandel, de senateur 51. Van Overloop, de bankiers Brug maan, Delloye-Tibergliieii en de voorzitter van liet, konsoriium. Er zyn insgelyks plaetsen van bestuurders nengeboden aen 5151. l'irmez, Alex. Ja mar, A. Dniisaert, Saincteletle, Balisaux, Victor Jacobs, Van der Straeten, Vervoort, Mommaerls, De- monceau, Van dei Straeten, Masquelin, Baulfe, A. en G. Urban enz. enz. Die pogingen hebben nergens tot ccnigen goeden uitslag geleid, en men is verplicht geweest aanbiedingen te doen aen minder iiooggeplaelste personen. liet komilcit beeft daerenboven noodig ge dacht, twee van de Iiedendaegsche bestuerders der iïanque in bun ambt te behouden, en was van zin als dusdanige, de namen voor te stel len van 5151. Gendebien en Sabatier, by welke men zou gevoegd hebben, 5151. Demonceau, Tercelin-Monjeat, senateur, en I'. Crabbe. Een lid ondersteunt de kandidatuur van 51. de Labbcville, senateur dit voorstel wordt gunstig ontliaeld. Er wordt vervolgens lezing gege.cu van ecneii brief van M. Crabbe, waerin deze be dankt voor dcaengeboden eer. 51. Meyne leest een opstel, betreffende de algemeene vergadering. I>e vergadering, bestatigende dat de ver een iging het getal aktiên niet vertegenwoor digt, voorgeschreven door de statuten, en dus niet tot de herziening derzelvc kan overgaon, gelast het nieuwe bestuur met het beleggen eener latere vergadering en wyzizirigen aen de statuten toe te brengen ter studie te leggen. De vergadering neemt tevens de ontslagen aen, van den goeverneur en de bestuurders, en zal bygevolg op staenden voet, in zitting van woensdag, overguen tol de verkiezing van vyf of zes bestuurders. Het ambt van goeverneur zal voorloopigopen blyven, tot dat de maelscliappy heringericht en tie statuten herzien zyn. Deze bcsluitselen worden door de vergade ring aengenomeu. Vervolgens stelt 51. Meyne cene lyst kandi daten voor, aengebodeu voor liet ambt van kommissarissen. Hy leest de namen van MM. Masquelin, Stoury, bankier te Duik, kolonel .Masson, Schuereman en Jacobs. M. Wybo stelt van zyn co kant eene andere lyst voor, om by de voorgaend# te voegen by stelt voor aen het hoofd der voorgaendc lyst te stellen M. L. Lcclercq, advokael, wiens ver nuftige doorzichtigheid de gepleegde vcrval- schingen heeft ontdekten aldus grooterc ram pen heeft voorkomen. Dit zou eene welver diende erkenlelykheid zyn. De zitting wordt ten 5 1/4 ure gelieven. Verscheidene aklioiinarissen verdringen zich rond het bureel. Eenigc hunner bieden 51. Meyne eene plaels van kommissaris aen. 51. Meyne, antwoordt Uit hoofde der aenrandingen. svaervan ik liet voorwerp geweest beu, neem ik die eer aen aks een mandaet van vertrouwen. Ken brusselsch blad vcrhaeltals volgt een incident, dat plaels bad, gedurende de zitting- der algemeene vergadering Nauwelyks was het proces-verbael gelezen of van alle kanten stegen er protestation in de zael op. Dat is een slechte farce riep de eene Of eene foppery Men houdt ons voor den acp Twintig sprekers te gelyk nemen het woord, om te vragen dat er akte zou van genomen worden, dat zy zich onthouden, dat zy proles- teeren, reklameren, enz. enz. De een protesteert er tegen dat er niets ge zegd wordt in liet verslag, van het syndikaet A de andere verzet zich tegen de besluiiselen in de laetst gehouden vergadering genomen, welke hy als onwettig beschouwd, een derde legen de wyze van stemmen. Eronlstaet een oorverdoovend rumoer. M. Fortamps, door een der interpellcerders persoonlyk betrokken in de zaek, spreekt den volgenden ongelukkigen volzin uit. Ik laet niemand toe, en zal niemand toe laten te twyfelen aen myne woorden. Die woorden verwekten een ontzaggelyk gejouw en getier op al de banken. Toen liet rumoer eenigzins gestild was, riep een beer, midden uit de zael met ecu zware stem. 5Iaer gy xyt toch in beschuldiging ge steld Die opmeiking bracht als eene koude in de zael. Een andere heer, die wat meer nacr achter iri de zael zat, scheen de opmerking insgelyks begrepen te hebben en riep met eene' snyden- de stem Wel jagy zyl in beschuldiging gesteld Een luidiucliiig getaehi berstte uil en bracht wéér kalmte in de vergadering. 51. Fortamps nam de gelegenheid te bael, cm aen al die opstellers van voorbehoudingen, rcklamatiën en proicstatiëu, te verzoeken, hunne vragen schriltelyk te doen, en aen liet bureel te zen den, om by liet proces-vcrbael gevoegd te worden. Moest men onze aelstersche liberhaters en hun gebrandmerkt orgaenlje. 't Verbond, ge- loovcn dan zou de INTERNATIONALE kamp- Mryd van schyfscliieting de garde civieken en liefhebbers eau 't LAXD uengeboden, machtig veel bygebrat'ht hebben, om onze vervallene hennis op te luisteren en te vcrvroolyken üees jaer zou liet, dank aen de liberhaters, geen boerenkermis geweest zyn, 't is te zeg den, cene kermis van maslklimming, sleaple- ehassc op 'l water en slommuzieken. Neen, duizendniael neen, dees jaer zouden de liber haters den vreugdcminueude Aelstenaers eene vroolyke, eene aengcname en bovenal eene kermis bezorgen die de duiten zou doen komen hebben in de beurs der neringdoende burgery De liberale jonkheid onzer stad beeft de vryziunige burgery des lands tot eene groote feest, tot eene schitterende pryskamp uit- genoodigd, en al de liberalen van alle steden zullen by honderden naer onze geboortestad komen óm de kermisfeesten op to luisteren.» Zoo schreef de VV/iöndskribbelaer in zyn num mer van zondag jl. Eu ondanks de party der Zwarte bende die in handen van haren hoofdman uit de Pont- straet (Paler Hector van 't collegie) den eed heeft moeten afleggen van onze vroolyke stad in een begynhof te herschapen, (sic)zullen onze kermisfeesten dees jaer bare voorige beroemd heid herwinnen, zullen «.luizende vreemdelin gen 'garde civiekeu en liefhebbers van scbyf- scliieting) door onze straten stroomen, 't geen de kleine burgery met duizendc franken zal lalen winnen, voegt 't gebrandmerkt liberael orgaentje er onder eenen vloed van lasteringen en beleedigingen tegen de Jezuïeten by, doch. die wy onbeantwoord zullen lalen omdat zy de EE. PP. Jezuïeten in de oogen onzer defiige burgery niet bevlekken kunnen. En nu, wal is er gebeurd De omstan digheden hebben bewezen, dat hadden er hier geene andere feesten plaels gegrepen dan de INTERNATIONALE schyfschietiiig, er geen de minste vroolykheid met onze kermis zou ge- heerscht hebben, geene beweging in de stra len zou geweest zyn, geen vreemdelingen en buitenlieden onze stad zouden komen bezoe ken hebben en bygevolg de herbergiers en .andere ugrjngdoeuclers met hun bier en koop waren zouden blyven zitten hebben. Eu inderdaed, wy vragen liet, mogen wy met wacrheid niet zeggen, dat, had er niets anders plaets geluid dan de international schyfschieling, er hier ganscli de week niet meer volk zou te zien geweest zyn dan in eene gewoonlyke week Eu nogthans, volgens de liberalen, zou men bier, ganscli de week. in al onze straten op de koppen der garde civieken eu liefhebbers kun nen loopen hebben. Er moesten er wel 900 komen var. Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Doornyk, enz. enz., die bier duizende franken aen de kleine burgery gingen laten winnen!.... Maer eilaes! de internationale scliieting beeft fiasco en dan nog eenen grooten FIASKO ge markt en onze burgery beeft er geen roode duit by gewonnen. 't Was zondag 11. vooral dat bet in onze stad van garde civieken moest krioelen. Men ver wachtte er 180 van Brussel, 144 van Luik, 150 van Antwerpen, 28 van Dendermonde, enz., enzOok begaf de staf onzer garde civiek zich, statig met.muziek aen 't hoofd, rond de middag,naer onze statie om de vreemde schut ters te ontvangen. En wat zag men? De trei nen die al deze schutters naer Aelst moeien brengen, stoomen de statie binnen, de staf stelt zich in slagorde en 't muziek houdt zich in gereedheid om de uitgenoodigdeu met de Brabanfonne te veieeren. De kernei houdt een ontplooid papierke in de rechter hand, waer de welkomsgroetop geschreven is, en werpt er van lyd lot tyd een oogslag op. Met een woord, liet oogenblik is plechtig en men leest op 't gelaet van vele officiers dat hun hert maer zoo groot is als neu kernsteen. Eindelyk de trein van Brussel staetstil.de reizigers komen uit de static eu wat gebeurt er In plaets van 180 schutters van Brussel, 144 \an Luik en loü van Antwerpen dal hy moet medebrengen, zyn er in T geheel ZES garde civieken afge stapt, die den staf laten varen en naer eene naburige herberg trekken. Onnoodig te zeggen dat staf en muziek, als van den weerlicht verslagen, in de verschillige herbergen verdwenen Nergens heeft men eenen grooteren FIASCO gezien. Ook trokken onze officierkcns al druip neuzen naer buis en lieten 't muziek alleen varen naerzvii lokael. Nu dal was niets, zegde men, de schutters zullen met de treinen van 3 uren komen. Docli met de treinen van 3 uren kwamen er geene andere dan eenigc van Dendermonde derwyze dat er in 't geheel 17, zegge ZEVENTIEN vreemde garde-civieken en liefhebbers des zondags kwamen. Dat was nog niets, zegde men, de schutters zullen morgen maendag komen en den maen- dag kwamen er een vyftalZoo moesten zy altyd van dag tot dag komen, en er kwamen by na geene, zoodanig dat ze nu morgen zon dag altemael nog moeten komen Dus FIASCO den eersten, den tweeden, den derden, den vierden, den vyfden, den zesden, den zevensten en zonder eenigeu twyfel den achtsten dag ook. Waeraen moet men dit loescliryven Overal zoovele devoiren gedaen om schutters naer Aelst le lokken, ronkende artikels in de groote liberale gazetten geschreven om de liberhaters van ganscli 't land aen te zetten eenen blyk van genegenheid aen de aelstersche liberhaters te gaen geven, en byna geene vreemde schut ters aen den pryskamp komen deelnemen, wat mag daer onder schuilen, vragen onze liber haters zich onderlinge af? Arme sullen, weet gy dat niet?...Wel 't zyn die deugnieten van Jezuïeten die u weer de poets spelenMen zegt liet openbaerlyk: z'hebben de garde civieken overal in groote meerderheid uitgekocht om aen de aelstersche scliylschieting geen deel te gaen nemen Kan 'l missen dat de liberhaters zoo ver bitterd zyn tegen de JezuïetenEnfin, alle lachen op een einde, wy moeten ook beken nen, dat liet in 't geheel niet schoon is voor Pater Hector van zoo in alles den neus te ste ken om de zaken en feesten van die goedzakken van liberhaters te doen FIASCO maken, 'i Is cene schande, Pater Rector, en daermcé is 't gezegd Nog- iels Toen de Deiulcrbode beweerde dat de pryskamp van scliylschieting alleen oenig voordeel zou verschaft hebben aen liet deel der stad waer bet schyf gelegen is, vroeg het gebrandmerkt liberael bladje uil de katten- slraet spotlenderwyze, of men eene koorde zou gespannen hebben tussclien het statie kwartier en liet overige der stad. De omstan digheden hebben bewezen dat er geene koorde moest gespannen worden om ons gelyk te geven. Wy vragen aen al onze neringdoende medeburgers welke builen bet statie kwartier en den DeiidermondscLen-steenweg woonen of er wel iemand onder ben is die nen enkelen frank gewonnen beeft door de INTERNATIO NALE scliylschieting? Wat kon men er in de kuip der stad door winnen, als deze, die door 't liberael gebof verleid tenten aen 't lokael der schy fschieling hebben opgeslagen, putten in d'aerde klagen Nog meer tot tweemael toe. des Mncudags en des Donderdags, heeft het liberael barak- kenmuziek zich met groot gekletter naer de kattenslraetpoort begeven om 'i volk uit de stad lokken, doch't was bemikbuiten eenige liberhaters en hunne familie die aen een orde woord gehoorzaamden, zag men er byna nie mand. 't Was dus vve.èr fiasco, zoodanig men mag zeggen dat liet met de internationale schvfschieling FIASCO geweest is op ganscli de iyn Maer kon dit missen,als zulke feniksen gelyk deze die 't programma opstelden de feest ook j moesten inrichter! Wat willen wy er van zeggen ezels blyven ezels, dommerikken bly ven dommerikken al zyn zy van 't hoofd tol de teenen verguld Ten slotte, voegen wy er by dal onze Ge- ineenteraed zeer wyslyk gehandeld beeft met alle subsidie aen de maelscliappy Les Chasseurs de Couverts te weigeren. De som, boe gering ook, die men haer zou toegestaen hebben, zou geen voordeel aen onze nering doende burgery bygebracht hebben, neen, ze zou alleenlyk gediend hebben om eene geld speculatie te ondersteunen, anders gezegd, om onze zuer gewonnen gelden in roeien en wissen te verknoeien. Later komen wy op dit punt terug. De in rit liters van de Aclstcrsehc Intern ationaie schyf- schicting hebben de volgende rektacm in de liberale dag'laden doen lasschen Een 700 groot getal schutters beert zicli doen inschryven voor de c byfschicling van Aelst dat men belemmering aen de schyven vreest, 't Is dacrom dat men ons verzoekt al deze welke van zin zyn aen de scliieting deel te nemen, aen te zetten om de laotslc «lagen niet af te wachten om i zich naer Aelst te begeven. Men weet dat de schyfschieling den Zondag 10 Juli des avonds zal gesloten worden. Deze reklaem doet ons 't effekt van den pailjas eener barak, die niets te doen beeft, en, op de estrade, voor 't publiek staet tc zingen Entrez, Entrez, Messieurs. 't Spectaekel gaet beginnen, en staet daer niet tc diimmen, Entrez Entrez Entrez Het festival van Zondag 11. is een der luis- terrykste en bestgelukte geweest die ooit in onze stad werden gegeven. Aclitien muziek- maeischappyen hadden aen den oproep onzer stedelyke regering beantwoord, ondanks al de listen en lagen die de liberliatery in 't werk bad gelegd om onze festival tc doen mislukken. Het festival bad plaets op de groote merkt en onder de overdekte bolermerkt. Verschei dene maeischappyen hebben zich door eene keurige en juiste uitvoering barer siukkendoen onderscheiden en werden luidruchtig toege juicht. Vooral de jonge garde van Kortryk werd op de levendigste wyze begroet. Ganscli den namiddag en tot laet in den avond hebben or.ze straten vol leven en vroo lykheid geweest, terwyl de beste orde overal heersclite. Docli eenige liberale melkbaerden, aangehitst door zekere liberale kerels die, mis noegd waren omdat de INTERNATIONALE schyfschieling fiasco maekte, konden die vroo lykheid aen orde gepaerd niet verkroppen en begonnen, rond 12 uren des nachts, toen de groote meerderheid der catholyken naer buis was, de overgeblevene catbolyke jonkheid door 't schandig lied van 't ongecliert uit le dagen. Deze uitdagingen werden onbeant woord gelalen Docli de liberalen voegden er de persoonlyke beleediging by,en weldra werd men bieren daer handgemeen De politie dreef de samenrotiingeii uileen en de orde was in 't srhyn hersteld. Rond vier uren vergaderden op nieuw al de liberale schoeliën op de merkt en trokken door onze straten van 't ongecliert en andere walgelykheden builende Om 4 1/2 was de bende in de pontstraet en beleedigde zy de leekenzuster der arme claren welke de vensterblinden opende. Omtrent liet estaminet het Brouwershuis ontmoetten onze geuzen den E. II. Thibantregent van tiet weezenhuis, welken zy met de walgelykste beleedigingcii en smaed w oorden bejegenden. Dank aen de tegen woordigheid van verscheidene persoonen heb ben de sloebers de band op den EE. gceste- lyke niet durven leggen. Dit alles gebeurde terwyl andere geuzen dezer bende aen de bel van liet collegie trokken en met hunne stokken op de poort sloegen. Na deze schelmeryen ge pleegd te hebben, trok zy op nieuw al builen de en tierende door de stralen en om eindelyk in de liberale kroegen te verdwvnen. Des Maendags begonnen zekere betaelde liberale schoeliën 't zelfde spel. Zoohaest de duisternis gevallen was, zag men een aclital betaelde loriassen, voorafgegaen van een liar- moniumspeler, op de merkt verschynen luid keels van 't ongecliert brullende. Andere schoeliën voegden zich by dezen groep die weldra lot 't getal van 200 klom. Had de politie hare plicht gedaen en de aclit schoeliën achter de grendels gezet, alles zou rustig zyn gebleven daer liet kwaed in zynen oorsprong zou uitgeroeid geweest zyn. Ditmael bleef de uitdaging ganseh onbeant woord. Dit maekte de zaek der liberliatery niet, er moest krakeel zyn. Wat gebeurde er toen De gansclie bende trok naer liet estami net den ouden Biekorf, gcmeenlyk door ca tholyken bezocht, en een der aemoerders sloeg met zynen stok vier vensterglazen uit. Eenige andere sloegen met geweld op de kerk deur, roepende Weg de papen hier moe- ten wy binnen wy moeten eens zien wat de papen daer al doen De geuzen venvy- derden zich. slechts van de kerkdeur op de bedreiging van den waker van te zullen vuer- gevcn. Le persoon die riep liier moeten wy binnen zyn is door de bewaker der kerk aen zyue siem zeer wel herkend geweest. Einde lyk gelukte de politie er in na vele moeite en beleedigingen naer 't hoofd geworpen te zyn, de samenscholingen uit een te dryven. Wy willen lieden niet verder op deze feiten uilwyden, omdat de voornaemsle aen voerders der geuzenbende gekend zyn, en voor 't ge recht over hunne schelmeryen zullen te ver antwoorden hebben. Al wat wy nog zullen zeggen iswy verhopen dat het gerecht onverbiddelyk zal wezen en de plichtigen voorbeeldiglyk bestraffen ten einde aen onze geusclie melkbaerden den lust te ontnemen het spel nog te vernieuwen. Dynsdag voormiddag is, om alle verdere wanorders tegen te werken, door den lieer Burgemeester, een besluit genomen 't welk beveelt des noods de heibergen en openbare plaetsen om 12 uren te sluiten. Verders ver biedt liet gezegd besluit het zingen ter slraet en in openbare plaetsen van scbandelyke lie deren en alle geroep of geschreeuw van aerd om Je openbare rusi te sloren. De samen scholingen van meei' dan vyf persoonen kun nen insgelyks verboden en door de politie uiteengedreven worden. De overtreders aen deze schikkingen zullen gestraft worden met eene boete van 1 tot 25 franken en eene ge- vangzilting van i tot 7 dagen. Dees besluit beeft een einde gesteld aen de liberale baldadigheden tot groot genoegen van al de rustminnende burgers zonder onder scheid van denkwyze. De ziltyd der Provincialeraden is Dynsdag 11. iu al de provinciën geopend. In onze provincie zyn benoemd Voorzitter: 51. IJbbreclit, Ondervoorzitter M. Bidder Schouthete de Ter var ent. Sekrelarissen M5I. De Beu en C. Liénart. Leden der Bestendige Deputatie5151. Van Brabandl, Libbrecht en De Bleeckere. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Zyn benoemd Surveillant in bet collegie van Dendermonde, 51. Jos. De la Croix, uit bot Seminarie; onderjiastoor le Huise, 51. Bau- wens, professor in bet Geslicht van den 11. Livinus, alwaer hy vervangen wordt door 51. J. B. De Belie, uit liet Seminarie. KERKELYK NIEUWS. Op 30 Juli aenstaende, zal liet mirakuleus beeld van O.-L.-V. van Hauswyck te Alechclen, pleclitiglyk gekroond worden, in den naem van Z. H. den Paus van Roomen, door Z. E. den Knrdinael-Aertsbissoliop van Mechelen. in tegenwoordigheid van zyne Excellentie den apostolieken afgezant en van II.H. D.D. II.11. de Bisschoppen van ons land. Woensdag, tydens de volksspelen tervaert, waren de genaemde Jozef Schelck, oud 38 jaren, werkman alhier en een kind van 7 jaren, wiens naem ons onbekend is, gelykeriyd in den Dender gevallen zonder dal iemand* wist hoe het gebeurd was. liet kind werdt onmid- dellyk uit het water getrokken docli zoo was het niet met Schelck, deze bleef 4 a 5 minuten onder water eer men er hem uittrekken kon. Dank aen de zorgen hem door den heer Doctoor Claus toegediend, is hy tot het leven terug gekomen en is geen ongeluk dit deel onzer kermisfeesten komen bedroeven. Schelck is onmiddellyk naer 't liospitael overgebracht. Wy waren slecht ingelicht toen wy acht dagen geleden schreven dat de nalatigheid o( zorgloosheid van den brugdraeier de oor- zaek is geweest dat peerd en camion van den heer Goubert te Denderliaiilem in de schelde te Berlaere is geloopen. De waerheid scliyut te zyn dat bet gespan reeds over de brug was gereden, en dat toen de voerman aeu bet brughuis zyn peerd den breidel ontdeedt om le peisieren liet hem ontsprongen is, zich omgedraaid beeft en nielteganstaende de ket ting gespannen was, in de schelde is geloopen. In die omstandigheid blyft ganscli de schuld van 't ongeval aen den voerman alleen en niet aen den brugdraeier zooals wy liet gezegd hebben. Deze week is eene jonge dochter om 5 uren des namiddags, dus by klaren dage, te Mel den, naby liet klooster van Afilighem aeuge- rand geweest. Naer het scbynt is liet de eerste mael niet dat liet feit besiatigd wordt. Wy roepen er de aendaclit der policie van Meldert en Aloorsel op in en verzoeken ben een oog in 't zeil te houden. Te Moorsel is op Dynsdag 5 Juli een zevende zoon geboren by eenen braven, armen werkman, Joannes Meert. Des anderendaags namiddag werd hy gedoopt. De lieer Reynteus, burgemeester der gemeente, verving Z. 51. den Koning als Peter, en Mevrouw" Gustaaf Van Wichelen was Alelervan den jonggeboren, 't Zag er feestelyk uit op den weg die ter kerke geleidt. Vlaggen wapperden aan daken en hoo rnen, de straten waren met bloemen en groen bespreid, en de klokken verkondigden in blyde galmen den pleclitigen Doop van den jongen Leopold. Mochte hy kloek en vroom opwassen en een nuttige burger worden in liet ryk van zynen dooiluchtigen Peter Vrydag heeft de lieer Burgemeester van wegens Z. M. den Koning bericht ontvangen dat hy eene gift aen zyn doopskind schenkt van Ir. 150. Dynsdag 11.heeft de Eerw. Heer Ame- deus Sehouppe, in zyne geboorteplaets te Denderhautem, zyn eerste ii. Misoffer opge dragen, eene menigte geloovigen was toege sneld, om deze plechtigheid by te woonen. Van in den vroegen morgen wekte bet kanon de inwooners op. De straten waer de jonge priester met zyne familie moest doortrekken waren feestelyk versierd, verscheidene zege bogen met opschriften prykten langs de we gen na de mis werd liern aen de deur der kerk een fraeie bloemtuil, door het dochtertje van den Heer E. Sehouppe aengeboden. Aen de woon des lieeren Sehouppe, vader, sprak de jonge priester de menigte eene korte dank rede toe, waerin hy byzonder den eerbied der Vlamingen voor de priesters besprak, daer integendeel in andere streken de priesterhaet zoo hevig woedt. Den arme was ook niet vergeten, eene groote brooddeeling bekroonde die beugelyke dag zeggen wy ten slotte de bewooners van Teruygenstraet, hebben ter versiering gewed- yverd ik telde op eenen afstand van 8 minu ten, vier zegebogen, en meer dan honderd vlaggen. Een fraei vuerwerk sloot het feest. Een aenschouwer, D. G. Om de aendacht van 't publiek op zyn winkel le trekken heeft een schoenmaker in de rue du Midi te Brussel de aerdigheid, een leers ten toon te stellen, door hem bottine Lolo o genoemd. Deze bottine is byzonder boog, geheel van goudgalon en versierd met achttien knoppen. Elke knop is een 20-frank- stuk. Vele persoonen staen den heelen dag deze reklame te bewonderen. HET BUREEL-OPPERHOOFD DER BANK. De tydingen van l'Kindt worden zeer zeld- zaem men zegt nogthans dal die arme jongen veel lydl van de hitteHy zou zelfs, dezer laetste dagen gevraegd hebben, op zyn woord van eer, geïnterneerd le worden in bet park van zyn gewezen opperhoofd en vriend, 51. de senateur Fortamps. Die vraeg is echter niet ingewilligd. De bewakers van de Kleine Kar melietengevangenis zyn in openbaren dienst en voor iedereen aengesteld, derwyze dat l'Kindt wel zal verplicht zy n de bondsdagen, en misschien wel den herfst, achter de gren dels 'jver te brengen. Welk verschil legen verleden jaer Op dit zelfde lydstip en zelfs tot in «Ie laetste dagen zyner vryheid, maekte T'Kindt deel van alle leesten en maeltyden by 51. Fortamps. Ouder het tooveraclitig heerlyke en echt kouinklyke lommer der villa Fortamps, iu de Guldenvlies- dreef, nam hy deel aeu echte Baltliazarsfees- teu, by 51. de goeverneur, er. rookte er zyne echte Londrès- en Havanasigaren.... Eu nu Van den morgend tol den avond moeten zitten kyken op die gekalkte muren, die withouten tafel, dat yzeren bed en de knevels van den cipier der pistool Waerom laet men dan toch die goede T'Kindt niet, le peerd op zyn woord van eer, wandelen, onder de platanen, cederboomen, dennen en beuken van liet park Fortamps? Waerom die jongen gevangen gehouden Lolo is wel vry, en waerom T'Kindt niet, op zyn woord van eer, in het park van M. Fortamps, wel te verstaen? Komaen. een weinig goeden wil, en geeft eens wal lucht, bloemen, zonnescliyn en een lek ker leventje aen dien jongen daer, en dit voor al, krachtens liet grondbegin van gelykheid voor de wel Een ongetrouwd heer had een goede knecht, die echter één slechte eigenschap bad, hy hield namelyk van den wyn van zynen meester. Deze, die eigenschap kennende, wil de zyn knecht daerom niet wegjagen, doch ge laste hem, dat hy altyd moest zingen, zoolang hy in de wynkelder was. Op die manier meen de mynheer een vvaerborg te hebben dat de man niet dronk. Maer wat deed toen de knecht? Hy zong, op zyne manier ariaS, uit operas, waerin veel gerust werd, onder ander die van de Favorite. Quit reste seulï.,.. een, twee, dry.... A vee son deshonneur. DOET DAN AL GOED. Men weet dat er in den nacht van zondag lot maendag over vloedig veel regen viel, en het bygevolg niet aengenaem was den nacht onder den blauwen hemel door te brengen. Nogthans lag er in de Kerkslraet. 5e wyk, te Antwerpen, een dronk- aerd op den dorpel eener wooning te slapen. Het water drupte van zyn lyf, en nietlegen- staende dit, sliep de man zoo vast, dat men hem gemakkel.vk aen de andere zyde der straet boorde ronken. Een jongeling, Frans V.., genaemd, die daer juist passeerde, poogde den dronkaerd wakker te maken, docli gelukte niet. V.., is een mensclilieyende jongeling 'tging hem in bet hart dat die man daer zoo koud en nat op een arduinen dorpel lag. Zyn eerste dendbeeld was de policie te verwittigen docli nergens was er een agent te vingen de agenten waren ook hier of daer gaen schuilen. Eindelyk besloot V., zich een oogenblik naest den onbekende op den dorpel neê.r te zetten, en hem met zynen paraplue te bescher men tot dat er policie zou komen. De goede jongeling deed zulks, doch hy kreeg ook wel dra slaep, en langzamerhand zakte zyn hoofd op den schouder van den onbekende. Er was geen kwart uers verloopen ofV., sliep, zoo vast als den dronkaerd. 's Morgens, ten 5 uren, werd V.., door eenen voorbyganger wakker gemaektde jon geling was nat en koud tot in liet merk der beenen maer dat men oórdeele over de ver bazing van V... toen hy geen spoor van zynen onbekenden slaepkameraed meer ontdekte deze was reeds lang weggegaen en had voor dankbetuiging den regenscherm van V.., mee genomen. V... heeft eene klacht bv de policie ingediend. Men schryft ons uit Turnhout. In den nacht van 5 dezer, in een hevige brand le Poppel uitgeborsten. Een' hangaer was in brand gemekt, en weldra bad liet vuur zich aen de naburige woningen meegedeeld de volgende buizen werden vernield, le weten 1° dit van Hendrickx, daglooner 2° Frans Soyens, id.; 3° Jan Godschalck, id.; 4l Jan Van Rack, be woont door Jan De Cort, landbouwer, en 5° bet huis van Petrus Hendrickx. Enkel het vee is gered. Er blyven slechts nog puinen over de schade beloopt op 17,000 fr. Alles is ver zekerd, behalve den eigendom van Godschalk, waervan de schade op 600 fr. berekend wordt. Men schryft uit Gent'Verleden zondag ontstond er twist in eene herberg, le Merendrc, op den Drongensclien steenweg, tussclien den jachtwachter van 51. D. en eenige dienstknech ten. De jachtwachter werd hy het verlaten der herberg opgevolgd door de personen met welke hy had getwist en deze mishandelden hem zoodanig, dat hy ter zyner verdediging het geweer greep dat hy op den schouder droeg en een hunner om verschool. De overige namen de vlucht en de gewonde overleed aen de gevolgen van dit schot. De jachtwachter heeft zich in handen der gendarmerie gegeven, welke hem in de celgevangenis te Geut heeft opge sloten. Het parket hee.'l zich ter plaetse begeven en een onderzoek geopend. Marokkaelnscii Gezantschap. Maen dag is le Luik de marokkaensehe ambassadeur aengekomen, vergezeld van twee sekrelarissen, 51. Daluu, algemeene belgische konsul in Ma rokko, de drogman van het konsulaet, Abraham Succi, die lot taelmnn dient by den ambassa- j deur. MM. de Luesemans cn Piercot, de eerste, gouverneur der provincie en de tweede, deal te zeer beruchte burgemeester der stad Luik, bevonden zich aen de statie om de ambassade te ontvangen. De gezanten namen onmiddellyk plaets in huerrytiiigen en begaven zich naer hei hótcl de Suède alwaar men voor hen vertrekken in ge' reedlieid had gebracht. In den namiddag haelde 51. Piercot liet ge zantschap af, om die liooge personagiën naer hel paleis van den gouverneur en van daer naer hel stadhuis (e brengen. De ambassade heeft verschillende gedeelten van het stadhuis doorwandeld. By het verlaten van hel stadhuis bood men den gezant een boek aen, waerop deze eenige regelen schreef, welke hy met zynen naem j onderteekende. Ziehier de vertaling er van. Geloofd zy de eenige God Er is geene kracht noch macht dan in God, de Allerhoogste. De dienaer van Zyne door God zeer verhe- vene Majesteit, MOHAMMED-EL-ZEBDI. Dat God hem zyne zonden vergeve. De 10 üjourna el Tami 1295 5 juli 1876). Men zegt dat 51. Piercot zeer verontweerdigd was over zooveel fanalism hetwelk geeue de min- sle rekering houdt van het wercldlyk gezag en zelfs zoo ver gaet, geene andere macht te erkennen dan die van God. 5Ien zegt eveneens dat liy van zin is een besluit af' te kondigen, J waenlooraen Z. Ex. 5Iohammed-el-Zebdi, het v«>rkeer in de vreedzame stralen van Luik ver- Loden wordt, alwaer zyne tegenwoordigheid, eene uitdaging tot onlusten zou kunnen zyn. De ambassadeur van den keizer van Slarokko gedraegl zich volgens sommige europischc gebruiken zoo heefi hy zich visite-kaerlcn doen maken waerop hy in hel fransch heeft doen stellen lludj Mohammed el-Zebdi, ambussa- i deur de Sa Majestè Cherifiennie boven deze woorden staet dc vertaling ervan in arabisbhe lael en letteren. Voor betgene het voedsel acngaet, houden de personen van hel gezantschap stipt de mahome-

De Denderbode | 1876 | | pagina 2