HET PLEEGKIND- Heclilerlyke eerherstelling. in do onmogelykheid geweest zyn van ie wer ken. J)e personoen welke door een getuigschrift van hunnen doctor of van liun gemeentebc- stuer, de ernstigheid hunner bekomen ver wondingen kunnen bewyzen, zjndus verwit tigd, en zullen met alle gemak inlichtingen kunnen inwinnen om hun recht te doen gel den. Er zyn menschen die denken dat hier pres criptie op is, dit is te zeggen dal de zaek over- jaeril of te oud is geworden, om daervoor nog een proces in te spannen. Dit is eene dwaling. De mishandelde persoonen hebben heden zoo veel recht lot het inspannen van een proces, als daegs na het voorval. Hot Verbond door den H. Joannes Nepomucenus gelichterd begraven. liet Verbond heeft cindelyk al zyne krachten uitgeput om le bewyzen dat de 11. J. Nepoinu- ecnus een heilige is door de Jezuïeten uitge vonden. Het bladjc heeft redelyk veel tyd en inkt verkwist, 0111 aen zyne kettersciie leugens eenigen schyn van waerheid te geven. Maer verloren moeite De Vos had beloofd eeneu zoo diepen pul te graven dat de heilig heid van J. Nepomucenus er ougetwyfeld zou in versmacht zyn maer och arme de man met zyne plannen is van de brug in 't waterke gevallen en ligt in hel diepste van zynen put met al zyne groote theologanten tc spartelen. Wy bestatigen I. Dat 't Verbond gef.n een, ik zegGEEN EEN, gezond en gegrond argument beeft kun nen inbrengen om zyne gezegden goed te maken. II. Dat het CERN enkel, ik zeg GEEN EN KEL antwoord heeft gewaegd om de bolieem- sche historieschryvers DubrawPontanus Borecq, etc.. etc., te wederleggen, die lang vóór de Jezuïeten geschreven hebben. Aen wie zal liet Verbond doen gelooven dat do Jezuïeten heilig gemaekt hebben een man die als heilig geëerd weidt zeer lang vóór dat cr Jezuïeten op do wereld waren, en die als heilig beschreven stondt eer dal de Jezuïeten zich met zyne heiligheid bemoeid hebben Al de artikels van 't Verbond over J. Nepo mucenus zyn anders niet dan eene spekulatie op de verlichting'!!'rflV.'l. en desf/m/teirfüff???.. zyner goedjonstige lezers. Niet meer wetendo van wat hout pylen te maken, roept't Verbond zegepralend uit De Denderbóde is er niet in gelukt één onzer argumenten te wederleggen. De Vos weel zeer wel dat cr geen één van zyne argumenten is rechlgebleven. Maer hy vvoet dat stout gesproken half gevochten is, daerom klimt hy ten laetste nog eens le peerd op zynen Morcri, dien grooten theologant, dien grooten geschiedcuisschryver der 17' eeuw, die niet spreekt van Joannes Nepomu cenus, en bygevolg hebben de Jezuïeten hem uitgevonden 1" Moreri is geen groote theologant. 2" Moreri isgeengrootegcschiedenisschryver Het werk dal Moreri geschreven heeft, bevat maer twee declcn in folio, en behelst uittrek sels van geschiedkundige werken. Het groot werk dal den noem van Moreri draegt, is, na zyne dood. door andere scliry- vers, opgesteld en heeft tot 10 deelen in lolio. '1 Ceen bewyst dat Moreri mei duizende rocm- woerdige persoonen heelt vergelen of over geslagen. £11 wat doet het dan ter zack dat cr in de uilgaef van 1720 van J. Nepomucenus niet ge sproken wordt en dat er in die van 1740 ge wag van gemaekt wordtnoch de eene, noch de andere uitgnef zyn het werk van Moreri. Iti alle geval heeft Moreri gcene de minste historische waerde om van 't leven van J. Nepomucenus tc getuigen hy leelde dry hon derd jaer nadien. Maer waerom al die woorden het zyn im mers al roozen voor de verkens liet Verbond eindigt met te zeggen dat J. Nepomucenus te Praeg onbekend en ongeëerd is als heilige. Dat hy zynen geachlen Piel. de Ia convers. leze, art. Prague, hy zal er in vinden dal de toeloop tot de feest van den H. Joannes Nepo mucenus zoo groot is, dal de goloovigen ver plicht zyn op de straten te vernachten. Recjuiescat Verbond In paoe. Hedc-n kondigen wy aen 't hoofd van ons Mad het tweede vonnis af, dat tegen sieur Gomarcs De Vos, uitgever van't \erbond van Aelst, door tic rechtbank van Dendermonde is uitgesproken geweest. Gelyk voor hel eerste vonnis, aebten wy bel noodig aen onze geëerde lezers welke do fransche tael niet machtig zyn, eenige uitleggingen te geven. Ter gelegenheid des besluit» waerhy de De sturende Commissie onzer Burgerlyke Gods huizen de EE. BB. van Maria dezer stad het bestuur van het jongensweezenhuis toever trouwde, verscheen cr in 't Verbond van 19 September 1875 een artikel waerin de heeren Leden der commissie onzer burgerlyke Gods- Eene oorspronkelijke novelle door Mina. De dorpskerk ging uilonder do lactsto diepe tooncn vau het orgel stroomde de gumeento lang- zacm het go<Jshui6 uil doch in plocls van zich elk nacr zyne wooning le begeven, vormden zich op het kerkplein allerlei {groepjes waer druk gepracl werd en helangryk ook, gcluigo de verschillende uitdruk kinizen die men op liet gelael der spreeksters ont waarde Had do preek van den Pastoor de goede geniecnto tc W. zoo veel le denkon gegeven, dat zy onmiddellyk na de godsdienstoefening behoefte ge voelde hare opvattingen aen anderen mede le deelen, en waer die betwist werden levendig vol te houden Wy vreczen dat de zoo even gehoorde preek het minst was waer de dorpelingen zich opdaloogen- blik mede bezig hielden, ja, wat nog erger is, dat zv juist druk aen den gang waren er in stryd mede lo handelen. Immers die spottende woorden, die harde opmerkingen, die men wellicht niet verwacht had uit den mond van menige goedhartige boerin te hooren, -si •inden, kwalyk overeen met de ver maningen tol liefde, tol verdraegznemheid, tot zachte boo orde el mg van anderen, die nog zoo kort geleden van de lippen dos predikants hadden geklonken. .1 baer komen zy, daer komen zy, kyk eens hoe bcspulietyk was du kreet d:e nu van verschillende zvden werd vernomen. Wis waren hel toch die in zulk erne hoogc malo do algemeens belangstelling opwekten Dwars door de menigte schreed ecue vrouw van 011 streek3 dertig jaren liarc houding was edel, haer gewaed een voudig, doch niettemin droeg hot den-stempel van liuizen en de EE. BB. van Maria op de sclian- delykste wyze gehsterd werden. Wy hebben het artikel van 19 September in ons nummer van 1(3 Juli, onder den titel 0 Aen onze geëerde lezers medegedeeld wy boeven het dus niet meer le herhalen, liet zy genoeg heden te zeggen dat het Verbond de achtbare Leden der hospicicn bel lasterend verwyt toebracht de ouderlooze kinderen aen hunne zorgen loe- verl.ouwd, le laten opvoeden door mannen welke ons alle dagen hel schouwspel opleveren van de walgelgiste zedeloosheid Zulke schandelyke wraekroeperide lasterin gen durfde 't Verbond naer 't hoofd der EE. Broeders werpen, in hert en ziel wetende dat niet een der EE. Broeders van Maria onzer stad, onder zedelyk opzicht, de geringste be risping verdiende. Overigens dit heeft Comarus lie Los door zyne conclusiën voor de recht bank van Dendermonde zelve bekend. Maer niet genoeg Om zynen liaet tegen hel kloosterkleed nog meer te doen uitscliynen, schreef de lastcraer uit '1 Verbond, 14 dagen daerna liet volgende walgelyk artikel, om dit van 19 September min of meer te wettigen IFï.vf gy, 0 Denderiiooe, hoe weinig wij ons bekreunen met uwe bedreiging die voor recht en waerheid strydl, confrater, heeft niets te 1 vreezen. Als wy de akten uwer harllappen 1 streng beoordeelen, als wy aen de openbare verontwaardiging clen maetregel leveren, door a de. klerikale godshuizenbestuerders genomen en door den welken zy ouderlooze kinderen aen a de vyanden der moderne samenleving loever- a trouwen, aen mannen welker order den stempel a draegt der walgelgksle zedeloosheid, dan a maken wg slechts gebruik van ons recht, dan vervullen wy eenen heiligen plicht. De EE. Broeders van Maria daegden den uitgever van 't Verbond, sieur Gomarus Df. Vos, onmiddellyk voor de rechtbank van Dender monde, ten einde le hooren verklaren dat de aengeklaegde artikels lasterend en eerroovend voor ben waren en zy recht hadden tot eene billyke vergoeding en eerherstelling. In fitting van 17 Februari 187(3, heeft de rechtbank van Dendermonde een vonnis ver leend waerby de twee aengeklaegde artikels lasterend eerroovend voor de EE. Broeders van Maria werden verklaerd en by gevolg werdt sieur Gomarus De Vos, tot de betaling eener schadeloosstelling van 500 frs. en tot de proceskosten veroordeeld. Wyders machtigt de rechtbank de EE. Broeders liet vonnis le doen afkondigen ten koste \au De Fos in vier nieuwsbladen der provincie ten hunnen keuze, tol het beloop van 500 franken. De twee brandmerken die de rechtbank van Dendermonde op '1 voorhoofd van de Verbonds- schryvelaers komt te printen, zal zonder twyfel hunne lasterzucht voor langen tyd intoomeri. De les is hard en wy gelooven dal ze vruch ten dragen zal. Indien alle geestelyke corpo- ratien, in dergelyke gevallen gehandeld had den, gelyk de EE. Broeders van Maria, lang zou er een einde aen de gedurige lasteringen en eerrooveryen der liberale drukpers ten opzichte der gcestelykheid, gesteld zyn. ZAEK VAN St-DENYS. De bekentenissen van den koewachter Van de Putte hebben do liberhaiery in groote ver legenheid gebracht. De groote liberale gazet ten zwygen er over gelyk karpers slechts de batevolle Flandre libérale en hier en daer een vuilblik, gelyk 't Verbond, poogen te doen ge looven dal Van de Putte de verklaringen niet gedaen heeft die de E. II. pastoor der parochie van op de predikstoel heeft hekend gemaekt. Ten dien einde heeft de Flandre libérale zich cenige verklaringen' doen afleveren die zeggen dat de heeren Mullie en De I os met veront- weerdiging zouden verhaeld hebben dat de pastoor van St-Denysop deri predikstoel gelo gen heeft. En wie zyn de onderteekenaers van die verklaringen aen dc Flandre libérale afge leverd Al lieden die openlyk aen de liberale maconnióke kliek loebehooren, met een woord, degezvvorne vyanden van den E. II. Pastoor. Men begrijpt het overige. Nu, de heer Mullie, schepen eri onderteeke- naer der verklaringen van Van de Putte, heeft eenen brief aen de Flandre libérale geschreven, door den welken hy op de krachtdadigste wyze het schryven barer liberale maconnieke correspondenten logenstraft, welk zegt dat hy met veroutweerdiging zou verklaerd heb ben dat de pastoor van St-Uenys op den pre dikstoel gelogen heeft. Integendeel schryfl de heer Mullie, ik bevestig dat de E. ff. pas toor op den predikstoel de waerheid gezegd heeft. De Flaiulre libérale zelve heeft de recht zinnigheid dezer verklaringen van den heer Mullieniet durven verdenken, want zy zegt M. Mullie is wel catholyk, maer vooral een tref felijk man. Dus als M. Mullie een tretfelyk man is, mogen wy hein gelooven en ook uitroepen dat de E. H. Pastoor van St-Üenys do waer heid heeft bekend gemaekt. Wat de verklarin gen der maconnieke kliekjanneu betreft deze zyn van alle wac-rheid ontbloot de heer Mul lie heelt ben uitgedaegd hunne gezegiiens te kunnen bewyzen en toe hiertoe hebben zy zich wel gewacht hel spel aen te vangen, en om reden. Om de logenachtigheid, de valschheid van een meer verfynden, meer beschaafden smack dan vvaersen ooit eene boerin, do rykslo sells, zich zoude bezondigen en die kleeding paste volkomen by haer uilerlyk ernst en stemmigheid lagen op dat blanke voorhoofd, op die zachte gelaatstroKk- n verspreid, drukten zich uil in iedere beweging van hare ryzigo gestalte Hel meisje dal zy by hand bi. ld deed der moeder zoo het hare moede r was, geen oncer acn. En in zoo verre is er nog niets wat het woord bespottelyk kan rechtvaerdigen, of liet moei de oude vrouw zyn die ui grooten boerschen opschik naesl dc dame gaet, met wie zy in houding, kleeding, en manieren hel sterkste contrast op levert dal zich bedenken lael. Dal ou ije is Grietje Rijers, do vroegere eigenares van de kleim boerdery aen den ingang van hel dorp, waer hel haer, sedert de dood van haren man, in lang niet voordeeiig ging, en nu bewoont zy de buitenplaats, daer vlak tegen over gelegen die dame is haer oudste dochter Kaetje, die al dat fortuin heeft acngcbrachl cu zich nu verbeeldt wonder wat tc zyn. Dat alles weet de gemeente, dat alles en nog moer. Huismoeders die van meer dan twintig jaer geleden hunnen spreken, herinneren zich eene gebeurtenis die den grondslag lol dien rykdom legde op zekeren dag werd Kaetje, toen nog een klein kind, door een vreemd en deftig lieer na do naburige stad medegenomen, van waer zy niet terug keerde dan om zich als eigenares van den Lindenhorst by hel dorp le vestigen Waersebyn- Jyk was de heer gestorven en had haer lot erfge name benoemd. Dal moest wel zoo wezen, ofschoon men het niet met zekerheid kon zeggen zoo veel olihans was zeker dat de irolsche nuf, die eerst hare moeder en jongere zuster luiks had laten liggen, zich door haer geld met beiden verzoende, dciikelyjL loco ze alleen in de wereld stond dat ze voor bei de verklaringen aen de Flandre libérale afgele verd, des te beier tc doen uitschyven, zullen wy doen opmerken dal in een dezer verklarin gen bevestigd wordt dat Van de Putte in de on- gewydde aerde begraven ligt. Nu honderden gciuigen zion dagclyks 't graf van Van de Putte op T gewydde deel des kerkhofs en niet tegen- staeude levert men een verklaring al aen de Flandre libérale die bevestigt dat Van de Putte in den ongewydden grond is gedolven. Aen de rechtzinnigheid dezer verklaring kan men de waerde der andere verklaringen afmeten en ook gewaer worden wat geloof men er aen hechten mag. Wy hebben aen 't hoofd van ons artikel ge zegd dat de groote liberale dagbladen over deze zaek zwegen gelyk Karpers. Dal zy er niet een woordje over reppen, willen wy niet zeggen, want van tyd tot tyd schryven zy een artikeltje om lieerke Bnra. wit te wasschen. Zoo kondig de de Etoile Beige onlangs eenige uiltreksels uit de Annates parlemeulaires af. zitting van 28 Februari 1872, in de welke heerke Bara, 't is gelyk wie, beriep le bewyzen dal hy, (Bara) zich met de zaken van St-Uenys bemoeid had... En niemand heeft gepoogd hel le bewyzen, riep de Etoile uit. Men moet logenaresse in de ziel zyn om zoo le durven liegen, gelyk de Etoile. M. Re.vnaert, vertegenwoordiger van Kort- ryk heelt heerke Bara op T woord gepakt pn hem tot zyne schande bewezen dat hy zicli met de zaken van St-Uenys bemoeid bad. In de rekenkamer ligt eene rekening van reizen naer Brussel gedaen door den heer Procureur- generael van Gent en den Procureur des konings te Kortryk om te onderhandelen met den minister van justicie over de branden van St-Uenys. E11 dan durft men schryven dat heerke Bara zicli melde zaek vfln St-Denys niet bemoeid heeft. Is de zaek schandelik genoegEn de liberale gazetten schryven dal nooit anders dan waerheid KIEZING TE LEUVEN. Het kiescollegie van bel arrondissement Leuven is le samen geroepen legen inaendag 7 augusti aenstaende, ten einde over te gaen tot de verkiezing van eenen Volksvertegen woordiger, in vervanging van M. Wouters- Roberti, overleden. In geval van ballotecring en indiende opera tion ten laetste ten 5 uren niet kunnen aenvang riemen, zal de balloteering, zonder verdere by een roeping plaets hebben, op maendag 11 derzelfde maend ten 9 uren voormiddag. Volgens VEcho du Parlement zal de liberale party den 7 augusti in de kiezing voor de Kamer opkomen. De. candidaet van die party zal zyn M. Jan Vanderauwera. Als 't weer waer is Wy hebben in een onzer laetste nummers gezegd dat er op den oogenblik algemeen ge- klaegd wordt over de politie die verre is van haren dienst uil tc oefenen gelyk het behoort. Die klachten bestaen lieden nog en wy roepen er nogmaels de aetidaclit op in van wien 't be hoort. De burgery vraegt dat de politie uitge oefend worde gelyk hm betaemt, 't is te zeg gen, met onpartydighei'i en met strengheid daer waer er strengheid noodig is. De balda digheden waervan onze stad, sedert eenigen tyd, byna wekelyks het tooneel is, mouten een einde nemen, dit is 't gene de overgroote meerderheid onzer bevolking vraegt. 't Verbond schryfl de slechte uitoefening van den policiedieust aen de veroordeeling toe van zekere agenten voor misdryven die wy hier niet willen onderzoeken, en die, wy zeggen het rond uit. zulk ernstig of laekbaer karakter niet hebben om hunne afzetting te weeg le brengen, "t Gene heden, onder dit opzicht by de politie voorvalt, is ten tyde van 't liberael besluer ook voorgevallen. Wv zouden des noods eenen gewezen politieagent kunnen aeu- wyzen die. reeds vóór zyne beroeming door 't gevallen liberael bestuur, tot ee«e maend ge- vangzitting en boete was veroordeeld gewqest. En nogilvans, 't Verbond van dien tyd bleef zoo stom als nen karper over deze zaek. Wat ons betreft wy schryven de slechte uit oefening van den policiediensiaen andere oor zaken toe. 'l Is daerin niet dat zy te vin den zyn dil zegt geheel de stad met ons. Wy willen die oorzaken beden niet blootleggen, eoch,bl>lt 't ierbond op den loon voortgaen waer op bet, sedert eenige weken zingt, zullen wy ons genoodzaekt vinden de handschoen op te rapen, en dan, wy voorzeggen liet. zullen de persoonen die heden zoo bereidwillig zyn om '1 Verbond in le lichten, zicli wellicht bitterlyk kunnen ie beklagen hebben. Dat is vlaeinsch. Wy herhalen het nogmaels den kanker wner- mée onze stedelyke poiilie besmet is, kan alleen radikael uitgeroeid worden door de verdeeling der stad in twee scklien eu de inrichting van twee polilicbureelen, 't gene de uitgaven voor den politiedienst met slechts vyf duizend franks zou vermeerderen. Later komen wy op dit laetste punt terug. Naer men ons verzekert, hebben eenige be- wooners der keizerlyke plaets een verzoek- dea van hoogmoed hel hoofd omoraeide dat ze niet rustic ef hare zuster moest dc trouwbelofte oen Kn lis, den ryken pachter, breken om met een am bachtsman in do stad 111 het huvvelyk lo treden. Vooral dit la-lstc was het wal do dorpsbevvoooers zoo sterk had verbitterd en steeds eene vynndigc houding tegen de nicesteresse van den Lindenhorst had doen aannemen hel baette niet of sedert jaren vcrloopcn, of uienig kranke en hulpbehoevende in liet geh' im den onderstand van Kaetje Rijers had genoten, of zy zich vrieudelyk betoonde jegtns ieder in hare omgeving, de oude wrok door 11 yd geprik keld bleef voorlsmculen men was niet gediend met hare nederbuigendc goedheid, die allyd scheen te zeggen zie toch hoe vvel.willcnd ik ben, men ontving hare weldaden als eene verplichte schalling van den rykdom acn do armoede, niet als de uit vloeisel van een liefdéryk gemoed. Waer zich slechts do gelegenheid voordeed poogde men haer te grieven door haer aen hare afkomst ie herrinneren en bylen- dc aenmerkingen lo makelt op het onderscheid dat cr steeds tusscben haer en hare moeder bleef bestaen want hoe ryk ook, vrouw Rvers was en bleef eene boerin al zou men haer in hofgewacd hebben geslo ken. Aen alles komt een einde, dus ook aen dc wan gunstige verwondering van liet dorp over de plotse linge standsverwisseling van de oude Grietje men had er in hel lange en breedeover gesproken men bad zich in allerlei gissingen verdiept, en waerheid, schyn en logen lol een allerzondi rlingsl geheel ver mengd Toen dil geschied was, kwam dc algemeene opgewondenheid tot bedaren, en scheen by gebrek aen voedsel geheel uil le sterven. Wal was liet dan dal op dezen Zondag morgend op nieuw hel dorp in opschudding bracht, en de vrou wen vau deu Liudsnborst tot hel yperwerp dei alge- schrift aen den Gemeenteraed gezonden ten einde eenige wyzigingen aen de plans der openbare werken aldaer toe te brengen. Vol gens de'verzoekers zou de kalseide langs den kant van 't wandelpad te veel verbeven worden en hierdoor by winterdagen of stormregens bu 1111e buizen komien onder water komen. Wy zullen doen opmerken dat liet zelfde deuntje gezongen werd tydens de werken rond de overdekte botermarkt. Zonder eenigen twyfel, zegde men, moeten de huizen langs den kant der stedelyke waeg by winterdagen o( by stormregen onder water schieten, en dc on dervinding beeft geleerd dat de vogels die dit deuntje zongen, Icelyk valsch gezongen hebben, want niet een druppeltje water van de straet komende is tot hier toe in een der gezegde buizen bestaligd geworden. Zoo ook zal liet zyn met de werken op de keizerlyke plaets. Wy denken dus dal onze Gemeenteraed geen rekening van dees verzoekschrift houden zal. De feniksen van den fameuzen lir inter national gaen morgen, Zondag. 3D Juli, hunne laetste vertooning geven. Om 5 uren des namiddags zal, iu den Jager, een concert plaets grypen, de liberale dames die voor den kampstryd ingescln even hebben, aengeboden. T Liberael barakkenmuziek is mei de uitvoe rig gelast. Onder de tussclienpoos zal de Major voorzitter eenen bouquetmonshe aen jufvr. Lysebelli aenbieden. de eenigsie onder de libe rale dames en juffers die, na dat. men overal gebeld en aengeklopt had, eiudelyk heeft toe gestemd hem in naein barer gezellinnen te aenveerdeu. Verders na T concert, oefening van muilentrekkery a grand orchestre door verscheidene liefhebbers ouder de directie van den hooggeboren hern Von SmoeUnans. Wie nu morgen, zondag, naer de Kaltenstraetpoort wilt gaen wandelen, zal de liberale dames kunnen zien, die voor een prysken op T schyl hebben ingeschreven. '1 Is le denken dal Pie Vis met zynen liaen daer ook eens zal komen kyken. De geuzenbladen hebben dezer dagen fel geschreeuwd en getierd over brieven die door eeneu booggeplaeisen ambtenaer aen de leden van den Jury in West-Vlaciideren geschreven zyn geweest, ten einde ben te verzoeken gun stig te zyn aen eenen beschuldigden die zy zegden een calholyke le wezen. Nu, na onder zoek werd er bevonden dal die zoozegde hoog- geplactste ambtenaer niemand anders is dan dc gemeenlesckretaris van Oost-Nieuwkerke. Die tusscbenkomst is onder alle opzichten hoogst laekbaer. Maer wat moet men denken dei- goede trouw van 't liberael blad die in den mond van den lieer Procureur woorden heeft gelegd die hy nooit heeft uitgesproken, name ly k dat de brievenschryver een hooggeplaetste ambtenaer was. Maer wat is 't? de liberale scbryvelaers zyn immers de deftigste lieden des lands, wei te versiaen, over een balfdeur. De Ried van Oost-Vlaendereu heeft met 45 stemmen tegen 16, en 3 onthoudingen, de subsidie gestemd van 2000 fr., bestemd voor de oprichting van het standbeeld van pater de Smet, te Dendermonde. Een bravo voor de meerderheid van den Provincialen raed BANQUE DE BELGIQUE Wy vernemen, dat de processen, ingespan nen door de akiionnarissen van de Uanque de Belgique tegen het besluer, verschoven zyn tot na de gerechterlyke vakantie. Ziehier op welke redenen deze akiionnaris sen zich gronden, ten einde de zoogezegde transaktie van 2 mei ongeldig le doen verkla ren. De vergadering van 2 mei was onregelmatig gehouden. Zy was samengesteld uit vreemde persoo nen - men levert liet bevvys van dit feit Zy werd niet voorgezeten door den goever- neur of zyn plaatsvervanger volgens de statu iende persoonen welke de akte geteekend hebben, waren biertoe niet regelmatig by machte De stemming by het opsteken der hand was onregelmatig Er is niet bestaligd hoeveel akiionnarissen er aen die stemming hebben deel genomen. De goedkeuring van liet proces-verbael is onregelmatig Al de tegenwoordig zynde aktionuarissen hadden moeten leekenen Aen het dagorde was niet vermeld welk on derwerp er nen de beraedslaging werd voor gelegd De beslissing, zelfs al ware zy regelmatig genomen, kan de afwezigen of de opposanten niet verbinden. Eugènc T'Kint, die sinds eenige dagen niet meer door den onderzoeksrechter in verboor werd genomen, is opnieuw gisteren in het kabinet van M. llauman onderzoeksrechter, ge bracht. KERKELYK NIEUWS. Belgische bedevaertnaer O.-L.-V. van Lour- des op dynsdag 5 September, 1876: Vertrek mecne aendaclit inacktc Er was iels vreemds ge buurd wyze Nacije had hul al dadelyk hare buur vrouw, Bet, in bel oor gefluisterd, en gedurende de gcheele predikatie hadden beiden geen oog afgewend van de bank waer Kaetje Ryers cn hare moeder zaten mei een kind naesl haer. Van waer kwam dal kind uil de lucht gevallen Wie was dal kind Was Kaetje er de moeder van Was zy in hel geheim gehuwd,en waerom zou zy dit zyn De'e en meer lugenstrydige vragen doorkruisten gedurende den ganschen keiklyd het brein der beide geachte orakels van hel dorp was liet wonder dat zy van verlangen branden hare vermoedens lucht te geven en dat de lang ingehouden woordenvloed cindelyk geweldig losbarstte toen bet bedwang bad opgehouden. Niels is acoslckelyker dan de nieuwsgierigheid, of hel moest dekwaed- sprokenheid zyn. Boide ondeugden waren thans in hel dorp opgewekt en boden elkander in zusterly- ke vereenigiug de band. De vreemde vcrscbyning van een kind op Linderliorst gaf aenlciding lol zeer vreemdsoortige en niet alle zeer eervolle veronder- stollingen men babbelde, men lasterde, men haelde de geschiedenis van vroegere jaren weder op en door- snuflelde iedere byzonderheid die tol een draed in den doolhof van gissingen kou strekken de oude grieven drever. opnieuw boven, en men ergerde zicli over de voorname houding van Kantje mei even veel lievigheid alsof zy eerst gisteren en niet reeds lien jaren geleden in hel dorp was teruggekeerd Eene schoone geschiedenis met dal kind daer heb ik nog lang liet mvnc niet van, zcide Bet, lerwyl zy bare oogen veelbetcekenend toedrukte, waerdoor haer anders reeds niet zeer schoon gelael, veel van dat penei- oude looverkol verkreeg. Nog lang liet myne niet, voegde zy cr met nadruk by. Zoudt gy denken vroeg eene boerin, zonder uit Bergen op f3 September ten 7 uren des avonds, nenkomst te Parys den 6, ten 4 uren 's morgends, vertrek uil Parys denzelfden dag ten 10 uren 30 m. 's avonds, aenkomst te Is- soudun den 7 ten 5 uren 's morgends, vertrek ten U uren 's morgends, aenkomst te Gourdes den 8. ten 7 uren 's morgends. Vertrek uit Loui des den 11, aenkomst ten 12 uren 's mor gends te Paray-le-Monial 's avonds vertrek naer Parys en België, aenkomst te Bergen woensdag namiddag De prvzen der plaetsen zyn vastgesteld als volgt1' klas 190 fr. 2' klas 120 fr. 3' klas 90. Voor liet verblyf te Lourdes 30 frank. De inschryvingslyst zal op 20 Augusti ge sloten worden. PR IESTE R LYKE B ENOEMINGEN. Zyn onderpastoor benoemd Te Weiteren M. Pycke onderp. van Denderhautem, die al daer vervangen wordt door M. Van der Hulst, onderpastoor te Opbrakelte Ooike M. Modde, coadj. van Meulestede ie Opbrakel M. Mabil- de, priester der laetste wyding. De lieer Léon LIMPENS, oud-leerling aen 't collegie onzer stad en tlians leerling acn de catliolyke universiteit van Leuven komt het eerste exaem van doktor in de rechten met de ALLERGROOTSTE ONDERSCHEIDING VOOI' deil Jury Gent-Leuven te oudergaen. Wy wensclien onzen jeugdigeri stadsgenoot eenen welgemeenden proficiat. Zondag II. is eene vechlparly ontstaen, om trent de Vyf Huizen ie Erpe, in de welke J. B. De Backer, wever, woonende te Aelst- Schacrbeke op eene onmenschelyke wyze mis- bandeld is geweest. De Backer verkeert in zulken deernisweerdigen toestand dat men voor zyn leven vreest. De dader schynt gekend le zyn. Wy bepalen ons by liet bovenstaende verliael omdat er verscheidene geruchten om trent liet feit in omloop zyn ten andere het gerecht bemoeit zich met de zaek en dan is 't de plicht der drukpers geene geruchten te verspreiden die soms later totael valsch wor den bevonden. De plechtige prysuitreiking aen de leerlin gen van het klein Seminarie le Sl-Nicolaes, zal plaets grypen den Woensdag 16 Augusti aenstaende, oin 9 uren des voormiddags. -- Men schryfl ons uit Lede Verleden zondag, rond 2 1/2 ure des nachts, is te Lede sieur Jozef Fa» Hauwermaren, op den steenweg naer Wichelen, omtrent de her berg van Pelentan, muisenmaker, bygenaemc! Capet, door dry persoonen aengevallen geweest, die hem met slagen hebben overladen en by middel van eenen kasseisteen verschrikkelvke wonden aen 't hoofd hebben toegebracht. Zon der de lusschenkomst van den lieer De Got te, sekrelaris der gemeente, die zich op T ge schreeuw en T gekerm ter straet heeft begeven, zou Van Hauwermeiren wellicht vermoord zju geweest. Hel slachtoffer dezer woeste daed verkeert in leveusgevaer. Twee der daders, Pelemau (Capet) en zyne vrouw zyn zeer wel erkend geweest door verscheidene getuigen. De derde dader heeft by tyds de vlucht kunnen nemen en is tot hier toe onbekend gebleven. Een onderzoek is begonnen en men verwacht zich alhier aen een bezoek van 'i parket. X. Donderdag voormiddag heeft de genoemde Theodoor Moens, zoon Vitahs, landbouwer to Wieze, door het op hol gaen, van zyn peerd 't welk in eene zykkar was gespannen, ernsti ge wonden aen den onderbuik bekomen. Hel slachtoffer van dees ongeval is in eenen beden- kelyken toestand opgenomen en verkeert ia leveusgevaer. Op de veemarkt Donderdag le Brussel ge houden werden 1239 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pry zen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0 85 tot 1-08 slieren, 0-63 tot 0-93 koeien en veerzen fr. 0 63 tot 0-97. Dynsdag heeft men in eenen omnibus van den tramweg, te Elsene, eene vrouw aen- geliouden, die eene bovenmatige liefhebster var. porte-monnaies scheen te zyn. Men vond inderdaad niet minder dan zeven-en-dertig porte-monnaies in haer bezit. Die verdienste- lyke pick-pochette is onmiddellyk aen de goede zorg der policie aenbevolen. Voor de correctionneele rechtbank. Do genaemden van K..., een klerkske, en Jan S..., werkman, waren maendag laetstleden voor de coriectioueele rechtbank gedaegd do eersie onder de belichting van aflruggebry en sehriftvervalschiiig de tweede voor slagen en wonden le hebben toegebracht. Van K... is voortvluchtig, en noglhans by liet oproepen van zynen naem, kwam er een persoon te voorschyn, en deze nam plaets op de bank der beschuldigden. De voorzitter leest Van K...., gyzyt belicht van aflruggelaiy eu schriftvervalsching ten nadeele van uwen meesierde eerste mael hebt gy eene somme van 60, en de tweede mael eene somme van 80 fr. enz. ontvreemd. Is dit zoo? A. Ja, mynheer. V. Gy bekent dus alles A. Ja, mynlieer. De eerste getuigen wordt geroepen en geeft uillegging over de handelwys van den betichte en de omstandigheden, in welke de aftruggela- ryen en de schriftvervalsching plaets grepen. eigenlyk zelve te weten wat zy bedoelde, doch alleen om liet orakel wat duid- lyker te doen spreken. Of ik dunken zou, mensch Waerom niet? Omdol jufvrouw Kaelje zulke eune ryke madam is Ziedaer draei'ik geen hand voor om. Juist dio Dubben bet achter do mouwen, daer kan ik stoet op maken, als ik liet zeg Ja daer kan ik geen ongclyk in geven, her nam eune andere, wat zy in de stad leeren is ook niet veel goeds. Daer leeren zy zicb opschikken en een fatsoeiilyk mensch over de sehouder ocuzieo, cn in den grond deugen zy niets Wordi ieder even slcclil lo de stad 1 wiegde hot eene blozende achttienjarige lanJelykc sehoono in het midden le brengen, die wel lust had wat meer van de wereld te zien dan dc hobbelige straet van hel deugdzame dorpje W. cn de weilanden in het rond. Ieder zonder uitzondering, gaf hsre moeder op mecslerachtigen toon ten antwoord. Ik zou wol eens willen zien, dal myne dochters het in 't hoofd kregen daer heen te willen gaen en als ze T deden.» voegde zy er dreigend hy, zou ik ze noo.t willen weerzien, al brachten ze nog tienmael meer geld meê dan Kaetje Rijers, De jonge boerin beet zich op do lippen. Recht zoo buervrouw, zeide eene andere, dal geld doel hem ook niet alles, cn als men liet op den keper besehouwt is hel nog zoo zeker niet of Kaelje daer op eene oerlykc manier aen is geko men Eene erfenis, 'l kan waer zyn maer Klac6 de voerman verlulde my laelsl dal hy dien ryken beer nog gezien heeft, nadat Kaï (je hier al was komen woonen. Klaes kan zich vergist hebben maer als hy iels zegt dan is bv allyd vry secuer. (wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1876 | | pagina 2