Tir Inter....national. Zou de vrylieid van 't ouderwvs ophouden te besiaen vragen zy. Zou liet aen den huis vader verboden zyn zyne kinderen naer tie school van zynen Keus te /.enden Zouden deze die een godsdienstig onderwys verkiezen hunnen gril, waerdig van verledene eeuwen, niet kunnen voldoen Dit zyn al woorden en 't spreekwoord zegt dat woorden geene zakken vullen, 't geen wil zeggen, dat men 't vooruitgezette in prakt}k moet zien, wil men er van verzekerd zyn. Nu, wy zien dagelyks de hierhoogerstaendo vragen der mayonnieke libcrhalery in praktyk gesteld. Men wende zich lot de duitsclie eailio- lyken en men vragc hen of hunne godsdiens tige vryheid en hunne rechten van familie vaders geëerbiedigd worden in dit land waer den dwang in alles heerscht Hunne antwoord zal voorzeker niet gunstig zyn aen 't hatelyk stelsel dat de liberhatery hier invoeren wil. Heen wonder dus. dat het hatelyk dwang- stelsel door de overgroole meerderheid der Belgen veracht en versiooten wordt. De Belg is, gelyk zyne voorvaderen, 't Roomsch Catlio- lyk Geloof van herte aengekleefd, hy verstoot uil gansch de kracht zyner ziel ecu stelsel dat cenc onvaderiandsciie kliek, samengesteld uit verbasterde lieden, den naem van Belg 011- waerdig, hier wil in leven roepen, om dit voorvaderlyk geloof hier uil le roeien en te vernietigen. EENE BEKENTENIS. De Kolnische Zeitungeen blad dat voorzeker niet verdacht zal worden, met de Jesuieten bevriend te zyn, doet eene kostbare bekente nis.ter gelegenheid van een nieuw verschenen werk, betreffende de toekomst der amerikaen- sclie Indianen. Na bestaligd te hebben dat dit ongelukkig geslacht ten alle kante verdwynt, zegt het blad Paraguay alleen heeft geloond dat die ras sen beslaenbaer zyn. Echte, onverbasterde Indianen, zyn in dit luid er in gelukt, onder het toezicht van spaensche Jesuieten, eene staetsinrichting te vormen benevens eene soort van beschaving welke met hun nationael ka rakter overeenkomt. Ongelukkig verviel alles terug in zyn vroege ren toestand, zoodra de Jezuïeten uil het land verdreven werden. Wat zullen onze liberale bladen te antwoor den hebben op die bekentenis van bunnen duistschen confrater BRIEVENPOST. Inkasseering van handelseffekten. De Monileur van Donderdag kondigt het vol gende koninklyk besluit af, betreffende de inkasseering door de post, van handelseffek- len Art. 1. Te rekenen van October 1876, zal bet poslbestuer zich gelasten met het inkas- seeren van handelseffeklen, in al de plaetsen des ryks, waer een perceptiebureel van de post bestaet. Nogthans zal die dienst voor- foopig niet zyn ingericht, in al de plaetsen, waer de Nationale bank een agentschap houdt. De Minister van openbare werken is ge machtigd den dienst der inkasseering uit te breiden tot de onderperceptiebureelen en tot die gemeenten of' gedeelten, welke palen aen plaetsen welke den zetel van een postbureel bezitten. Art. 2. Zullen lot de inkasseering doord en post aengenomen worden 1° Te rekenen van 1 October, de cffekten door de Nationale Bank afgeleverd 2° Te rekenen van I Februari 1877, de effek- ten afgeleverd door al de flnancieele etablisse menten, en door de persoonen, welke eene loopende rekening op de Nationale Bank heb ben. Art. 5. De dienst zal later uitgebreid en algemeen worden gemaekt. op datums en on der voorwaerden, by koninklyk besluit te be palen. Art. 4. Er zal als inkasseeringsrechl betaeld worden, twintig centime» per 100 fr. oflraktie van 100 fr. Dc taks zal moeten vereffend worden by middel van postzegels, door dc zorgen der be langhebbenden op de cffekten geplakt. Art. o. Ten einde lot de inkasseering door den post te worden toegelaten, moeten voor de etlëkten al de voorwaerden vervuld zyn, welke door de wet en de reglementen in die zaek zyn gesteld de effekten moeten tevens door den drager afgeleekend zyn. Zy mogen niet vergezeld gaen van eenig byvoegsel, be halve dc uitzonderingen, spcciael toe te laten door den Minister van openbare werken. Art. 6. De deposanten zullen zich moeten gedragen naer de volgende voorschriften Dc elTekten voor denzelfden vervaldag zullen geklasseerd worden door liet postbureel van de plaels der bestemming, en ingeschreven op nfzonderlyke bordereelen, opgemaekt door het bureel, volgens een model door het bcstucr te acnveerden. De effekten voor dezelfde plaets bestemd, zullen met het betrekkingde hebben horderee!, in eene opene envelop worden geplaetsl, dra gende voor opschrift liet woord inkassering, 'de naein van hel posibureel voor hetwelk zy bestemd zyn, even als de paraphc ol 'l liaud- teeken van den deposant. Al de verzendingen zullen onmidde'.lyk op een algemeen bordereel worden le samen ge bracht, hetwelk in dubbele expeditie, en vol gens een voor te scliryven model,, zal opge maekt worden. De verzendingen aldus toebereid en verge zeld door liet algemeen bordereel, zullen neer gelegd worden op het perceptieburecl van den post der woonplaels van den deposant, ten vroegste veertien dagen voor, en ten laetsle V} f dagen na den vervaldag der effekten. Art. 7. De postperceptcur, zal, na overge- gacu te zyn tol de veriflkatie der verzending, aen den deposant een ontvangstbewys atleve- ren, waerop vermeld staet bet getal der vér- zondene efiëklen, en het totael bedrag der. effekten op liet algemeen bordereel gebracht. Hy zal ze vervolgens, zonder kosten, naer de plaets hunner bestemming verzenden. Art. 8 De postpercepteur van de plaets der bestemming zal van zynen kant de effekten verifieeren en, indien by er ontdekt die een gebruik van vorm bezitten, dat van aerd zou zyn de inkassering te belemmeren zal hy deze naer het bureel terugzenden, waer zy gedeposeerd zyn. Art. 9 De postbeambten zyn slechts gehou den de effekten een enkel mad aen te bieden, hy den persoon aen huis, voor de betaling aengeduid. Indien het effekt bv de aenbiedmg niet betaeld worden, zal de beambte een be richt daer laten, wnerdoor dc schulde.naer verzocht wordt op het bnrcel te komen beta len. Art. 10. De niet betnelde effekten, en die, welke aen protest onderworpen zyn, zullen tegen een ontvangstbewys aen oenen huissier ol notaris worden overhandigd. In de plaetsen waer geen huissier of notaris verblyfl,* zullen de protesten worden gedaen door den postper cepteur of door een anderen per>oon, die hier toe by koninklyk of ministerieel besluit isaen- gcsield. Art. II. De niet betaclde effekten zullen, na de vervulling der formaliteiten van het protest, indien dit noodig is, zoodra mogelyk worden teruggezonden naer hel bureel waer zy neer gelegd, zyn, om aen den deposant te worden overhandigd, tegen betaling der protestkosten. Het bedrag dier kosten zal aen het bureel wor den gezonden hetwelk het voorschot heeft ge daen, by middel van een posl.nandaet, waer- van dc deposant den taks zal betalen. Art. 12 De sommen, voortkomende van het inkasseren van handelseffeklen, zullen dooi de postkomptabels in dc kas der Nationale Bank worden gestort, even als al de opbreng sten van den post. Art. 13. Zobdrn de poslpercepteurs al de onlvangbarc inzamelingen zullen hebben ge daen, zullen zy een verzendingsbordereel op maken en acn het poslbestuer zenden, het welk den uitslag ervan op het algemeen borde reel zal brengen en dc bepaelde rekening van eiken deposant zal opmaken. Ecu afschrift van die rekening zal door het poslbestuer rechtstreeks aen den deposant worden gezonden. Art. 14. De likwidalie der inkasseringsre- keningen zal zesmael per maend plaets heb ben, namelyk den 6, 10, 13, 20, 23 en den laetsten dag der maend, of 's anderdaegs, indien deze dagen feestdagen zyn. Al de algemeens bordereelen, op elk dezer dagen ten volle acngezuiverd, zuilen in een kolieklieven staet, in dubbele expeditie wor den gerekapiluleerd, meldende de namen der verschillende rechthebbenden en de sommen welke hun ouderling verschuldigd zyn. Die twee expedition zullen oumiddellyk aen het besluer der postery worden gezonden. Een dezer afschriften zal door dit besluer worden overgezonden aen de Nationale Bank, met een mandaet ii ordre, voor de tatale te be talen som. De bank zal op liet krediet van elk der be langhebbenden de som brengen, welke hem verschuldigd is, en liet afgeleekend mandaet in rekening brengen als gedane betaling, zon der tussclienkomst van de agenten der schat kist. Gelyk wy liet zondag 11., hebben aengekondigd, grepen Zondag en .Macndag de laetsle vertooningen plaets van den famcuzen tir international. Volgens 't Verbond, waren de deftigste, de bescliaefdsle en do vryzinnigslc lieden des lands tot den internationa len kampstryd alleen mlgcnoodigd. Nu, een groot getal der garde civicken en liefhebbers die aen den internationalen kampstryd hebben deelgeno men, beeft ons getoond dat zy ofwel zeer gemecne kerels, slraeljesvolkonbcschacfdc lomperiken, onveidraegzame waegbalzen ofwel slecht opgevoedde of miskweekle schooliëri waren. Wy willen hier eenigc der bezonderheden laten vol gen die wy vernomen hebben, en onze geëerde lezers lalee oordeclen of persoonen die zich aen zulke ergerlyke baldadigheden overleveren deftige, be schaafde, wclopgevoeddc, vryzinnigc, verdiacgzamc lieden mogen genoemd worden. Zeggen wy vooreerst dat do feniksen van den femeuzen Tir international veel liefhebbers verwacht ten en dat er weer bitter-weinig gekomen zyn in evenredigheid van deze die zc weer aengekondigd hadden. Zoo moesten er ditmael ISO van Luik komen; 'ten kon niet missen, z'hadden de brieven op zak, enz....... En och arme er kwamen er diep in do dry'?'? Om 6 uren ving de feest oen in den jager. Het barakkenmuziek deedt de opening mei de uilvoering van eencn beerendans. Daerna moest men aen do liberale damen en jufvrouwen, in naem van de schut ters een bouquet aenhieden, om haer ie bedanken over de sehoone pryzen die zy aen den kampstryd hadden geschonken. Maer, oh tegenslag, met een der acnwezige dames of juffers wilde den bouquet acnncmcn. Jufv. Lysebcth had geweigerd als figu rante op lo treden omdat de Dcnderbode kwam aen te kondigen dal zy toegestemd had lot stopgal le dienen Het spreekt van zelve dal er ter dezer gelegenheid een redevoeringske uilgesproken wierd. De kornel had zich met de zaek Deinst en do jongen babbelde dan ook wal nnnoozelen rimram uit. Maer de vreem delingen vonden dal T redevoeringske van den Kornet te zoutloos was, en één van hen klom op eene tafel en begon dc schandelykslc belccdigingen, de onge- hoordstc" smaedreden legen Kerk en priester uit te braken. Eindelyk vergal de spreker zich zoo verre vao den onzedigste beestenprael, in tegenwoordig heid van vrouwen en kinderen, uit le galmen! Na nog ceuige stukjes door 't barakkenmuziek uitgevoerd en onder de lusschenpoozcn van 't ougc- diert en van A bas ilatougehuild lc hebben, trok ken dc 'a>j\|3jjoji 'oJJiuujZAJA lieden, volgens 't Verbond, opgeleid door zekere verbasterde uelsle- nacrs, sloetsvvyze naer de stad. Verhalen wat gehuil en getier men in onze stralen hoorde dat is ons onniogclyk. 't Barakkenmuziek speelde van 't ongediert en de bende schoelicn huilde meê dat de stralen daverden. Eindelyk trok ken zy naer 'l staticplein, al waer zy hunne schandigc gezangen en geroepen voorlzclieden. Moer waer was dc politie Is 'l besluit door den heer Burgemeester genomen, dan ecr.c doodo letter geworden Houdt de politie gccnc rekening van dit besluit, zal men ous vragen En wy antwoorden wel de politie sliep weer gelyk naer gewoonte, en voor 't overige, schynt bel dal liet besluit des hoeren Burgemeesters niet uil- voerbaer is dan in do duisternis, 'l Is immers mocilyk vrienden en kennissen in den bak le steken waer men dagelyks meê in betrekking isIedereen zal dit vorstaen. En daer ligt Ojk gansch den knoop En daermeê nu punctum Des niaéndags werd wéér een Concert door het barakkenmuziek gegeven. Onnoodig byna te zeggen dal dc scliandige liedjes van 't ongediert en van A bas ilatou! op nieuw gespeeld en gehuild wer den. Eenige der acnvvezigen, vooral zekere vreem delingen, gedroegen zich als ware wildemans. Een onder hen klom op een der daken van T estaminet den Jager en smeet er een deel dakpannen af. .Een tweedo kocht by den baes uil dc Konijnenpijp 25 wafels en deelde ze aen dc straetbcngels uil om hen A bas ilatou! Vivan de. geuzen te doen roepen. Een derde sprong en danste met zulk een geweld dal hy cenc tafel* acn dc welke eenige juflers gezeten waren omverre wierp. De danser, jufiers, glazen en stoelen, alles lag overhoop!Een der juffers klaegde van hevige pyn in de zyde, veroorznekt door cenen stamp of siool dien zy bekomen had. Een hevig krakeel onlstondt door dezen voorval. Velen gaven iiunne vcronlw" erdiging cn ontevredenheid lc ken nen. vooral dc beer griffier beoordeelde het gedrag dc-r vreemdelingen op de strengste vvyze. Notuvelyks was hel krakeel gestild, of een hevig gekvf liet zich hooren onder een der tenten om trent hel lokac-1 opgeslagen. Op een oogwenk vlo gen byna al de vnemdelingcn, en verdere acn vvezigen nac-r gezegde tent Zv hadden daer liet schouwspel van eea hunner vrienden, voorstaendcr van de ouafhankelyke zcdelccr, dio door zyne wet-, ligo vrouw werd aengegrepen omdat hy, sedert twee dagen, met een onder vrouwspersoon op den zwier was. Onze pen weigert 'l gevloek, de walge- lyklieden, de onzedige geroepen, den walgelyken beestenprael die als dan geuit werden, lerwyl andere van 'l ongediert en .1 bas Malou huilden, hier néér le sohryven. Allcngskens begon het uer van vertrek voor de vreemdelingen lc naderen en dc bende gemecne schoeliën trok met muziek aen 'l hoofd onder 'l spe len en 'l zingen der geuzenliedjes naer 'I slniieplein, al waer zy in versehillige herbergen binnen trokken. Hier gelyk in den Jager, werden de baldadigheden voortgezet. Men zou gezegd hebben dat de duivels der hel daer aenwr-zig waren, zoo schandelyk, zoo afschuvvclyk waren de vervloekingen en de vermale- dydingen die er gehoord werden In een der herbergen klom een vreemdeling op eene tafel en begon de volgende redevoering, die ons door twee achtbare persoonen is verhaelü ge weest Myne hecrcn, ik zie op uwe gezichten dat gy allen geuzen zylja, zelfs geuzen, gelyk in de jaren i50», T is ie zeggen, weg met liet doopsel, weg met de mis, weg met de biecht, weg mei het huwelijk voor dc Kerk, weg mcl de godsdienstige begrafenissenin een woord, weg met 't ongediert der papenTe biecht gacn dat zyn prullen, 'l is belachelyk van aen in zwart gek'ecde persoonen geheel zyn leven gacn uil te leggen hetgeen niet noodig is lerwyl zy maer persoonen zyn gelyk wy. Men moet zoo al die verhaelselkens niet gaen vertellen acn die boeren Naer de kerk mag men evenmin gacn en zelfs moeten wy trachten onze vrouwen cr uil dc houden, lerwyl dit alles middels zyn om zc in de handen der geos'.elykheid le leveren, die van haren invloed op haer welen gebruik te maken. Dus, vrienden geuzen, alzoo beloofd en alzoo gedaen, spant al uwe krachten in om van uwe kmders geuzen cn geuzinncn le maken Nu, vrienden geuzen, neemt eene vrouw a volgens de wet, en niet volgens do Kerk, dit is hel middel om des lc gemoUkelvker geuzen cn gcuzmnen te vormen, die voorzeker ons hunne medewerking zullen verleenen om al du ydelbcden en inommeryen der fanatieke klerikalen te bevecli- ten en le vernietigen. Dit geuzensermoen werd met een donderend hand geklap cn een duivelse!) getier en 't geroep van Weg met de papentoegejuicht. De geestdrift steeg ten tqppe cn men droeg den geusehen predikant triomfantelyk rond du estaminet Een tweede gcusche predikant volgde dun eerste weldra op, en deze braekloden onzedigslen beesten prael uil, dien wy uil eerbied voor onze geëerde iczcrcn niet herhalen willen. En zeggen dal dit alles toegejuicht weid door de geuzen die daer tegenwoordig waren En als 't kiezing is dan zweren die mannen by hoog en by lacg dat ze voorstaenders van den Gods dienst, vrienden van de priesters zyn O gi buichc- laurs gi larluffen gi volksbedriegers Wy kennen persoonen onder dc locjuichers van de geusche predikanten die sis ze gezond zyn Kerk en priester versmaden en by de minste ontsteltenis missen doen lezen, bedevaerten beloven, novenen en boeten onderhouden, keursen doen ontsteken om hunne genezing te verkrygen. Oh dan is '1 niet Weg met de religieen van 'l ongediert der papen verlost ons VaderlandNeen, dan zyn ze blydc dat zc besiaen. Desnoods zouden wy een liberacl snullc- Ken kunnen aenwyzen die groot, vertrouwen stelt in de reniedicn van dc Theresianen. En nogthans 'l venlje brulde ook van't ongediert Zieldaer, geëerde lezers, hel verhiel van '1 hon derdste gedeelte der baldadigheden, die hier Zondag en Macndag 11. door vreemdelingen, geholpen door verbasterde aelstenaers, gepleegd werden. Wy hoeven, gelooven wy, er niets meer by te voegen, om u le laten oordeclen of wy vvaurlieid schreven loon wy aen 't hoofd van ons artikel zeg den dal een grool geul der internationalisten door hun gedrag bewezen hebben dal ze of wel gemecne kerels, slraeljesvolk. onbeschaafde lomperikken, onverdraegzame waegbalzen of wel slecht opgevoedde of miskweekle schoelicn waren. Ten slotte bestaligcn wy dal üc or.dtrkomniissa- ris en vier agenten van politie aen de sialic tegen woordig waren, hola 1 ik wil zeggen, te slapen stonden, en dat ze natucrlvk vveêr niets gezien of gehoord hebben.... Nogthans was de duisternis ge vallen, T is te zeggen, dal hel besluit onlangs door den heer Burgemeester genomen uitvoerbaer was Maer wal willen wver van zeggen laet crons liever van zwygcn Maendag avond, toen de geuzen hunne baldadig heden aen de herbergen der sialic pleegden, slapie een Ecriv. pater jezuïet van den cxpress-1rein komende van Genl. Op hel slatieplein gekomen schoot hum een snolvink van 13 f4 jaren lot dry- mael onder de neus. schreeuwende u vak 't onge- WERT DER PAPEN VERLOST ONS VADERLAND Dit vroeg- lydig geuske is het miskweekt zoontje eener wedu we, welker oudere zuonen. 'zich als de gemeenste geuzen gedragen. En du politie die daer tegenwoor dig was Wel die beeft vvcêr niets gehoord noch ge zien liet hovenslaende is ons verhaeld door ceu alles zins gelocfwcurdigc geinige. Do internationale schyfscliicling zou by (luizende franks in de zakken onzer neeringdoenders gebracht hebben, zoo riepen hel de inrichters op alle looncn uil. Nu,oin een gedacht le geven van de winsl die de schyfscliicling aen onze burgery opgebracht hcelï, zullen wy zeggen aal de Iwee persoonen die zich door de groolsprckcry der geuzen laten verleiden, cn tenten acn de Kallcnslraelpoort opgetimmerd hebben, putten in d'aerde Klagen. En geen wonder de eene bad, na dc ecrslc vyfiien dagen, vyfiig li an ken le weinig ontvangen om de kosten lc dekken die hy voor T opslagen zyner tent gemaekt heeft; dc tweede zegt dal hy. na alles wel gerekend to heb ben. twee en zesiig franken vyfiig centime» te kort komt om al zyne onkosten lc betaler..... Ook zweren zy dal men hen niet meer vangen zal En de internationale schyfschieliiig heeft dan gee- nen fiasco gemaekt Een onzer vrienden van Schaarbeek vraegt ons welke reden er waren om den policieager.t Van den Stem gansch alleen mul den dienst aen 't lokael der schyTschicting lc gelasten, en dit wel op een lydslip van* 't jacr dal zyne tegenwoordigheid in dc velden zoo dringend is Anlw. Wel, vriendlief, er waren ditmael gecuc twintig franken lc verdienen, gelyk melde laetsle solidaire begrafenis. Hadden er 20 fr. of nog wat min le verdienen geweest, zou de agent uwer vvyk wel uwe vruchten moeten bewaken hebben; hy zou zich wel durven laten zien hebben aen 't lokael dor schyfschieling Zou 't Verbond ons geen woordje kunnen zeggen, over de dioftc van lood die in 'l lokael der schyf- schietingzou gepleegd zyn geweest en waervan zooveel gesproken wordt Allons, confrater, zet de klap- kraen eens open, 't is do moeite woerdMaer ge zult weer zwygcn cn om reden 'T Verbond is boos omdat wy een verslag hebben medegedeeld over de zaek der baldadigheden' die zich voor ons vredegerecht ontknoopte. Wy vorstaen die woede van 't Verbond zeer wel wanl de afkondi ging van zulke verslagen is niet zeer gunstig aen de liberale kliek omdol zy te wel uitleggen wie en wat hare acnhangers zyn. Wat de lasteringen betreft die in 't Vcri»o«dsarlikel vervat zyn, daer willen wy nim mer op antwoorden, 't Zyn nllyd dc zelfde walgelyk- heden die wy reeds honderd mael woderlegd heb ben Doch, 't Verbond neemt deze gelegenheid vveêr te bael om den E. 11. Regent van 't vvcezenhuis gewel dig te bewierrooken. De confrater wordt niet go- waer dat dc verpestende stank zyner banden waer- meé by vvekelyks modder en vuiligheid naer 'l priesterkleed werpt, den acngenamcu geur van zynen wierrook verdryfi cn aen gansch zyn artikel eencn bedorven cn onverdroeglyken geur geefl. Wy zyn zeker confrater, dal de E II. Regent door uwe be- wicrrooking weinig gevleid moet zyn, daer hel algemeen geweten is dal door u bewïurrookl wor den, eene oneer is, lerwyl hei integendeel een eer is door u gelasterd en bcleedigd te worden. By liet ter pers leggen vernemen wy dot M. Louis De Sadeleer van Haeltert zyn laetsle cxaem van doctor in de rechten met de aller grootste onderscheiding komt te ondergaen. M. De Sadeleer heelt al zyne examen op de zeilde vvyze afgelegd. Proficiat! HANDEL EN NYVERHEID. Het artikel kolen, zoo wel hier te lande als in Frankryk, wordt al langer hoe stiller. Ook ryzeu van alle kanten klachten over dien toe stand op. Wy denken echter dat men zich daer zoo niet moet om bekommeren. De pryzen van heden hebben naby geene beteekenis, daer ze voortkomen van de vele verkoopen om belemmerende stocks weg te krygen an deren om een geregclden afzet te bekomen. Niemand lael zich voorstaen, sinds byna dry maenden, de markt le zetten. In yzer cn geutyzer zyn de zaken even onbe duidend. Veeleer, het verslecht van dag lot dag. Vele ovens verminderen hunne produc tie. Werklieden worden weggezonden en men vermindert het loon van anderen. Er is maer iels dal ons moge troosten namelyk dat hel overal hetzelfde is, in Enge land, in Duitschland, in Frankryk. Maer die troost is bitter klein de tyden zyn ontegen- sprekelyk hard, en bet is beklagensweerdig belangryke etablisemenlen te moeien zien sluiten. Uit Frankryk komen ons nagenoeg dezelfde berichten toe. Volledige stilstand. Hel gewoo- ne magazyn-yzer is nog al gevraegd, het be werkt yzer houdt zich nog al zonder veel moeite staende, want de noodwendigheden in dit vak zyn niet verminderdalleen zyn de pryzen aenmerkelyk gedaeld. l enige .zeldzame verkoopen in geutyzer slechts worden gemeld, maer die ter nauwer- nood volstaen om eenige geprivilegieerde fabrieken een weinig werk te verschaffen al hel overige ondcrslaet voortdurend eene kri- sis, waeraen geen einde schynt te zullen ko men. BANQUE DE BELGIQUE Lolo le Brussel. Gisteren morgend was*er groot nieuws in den omtrek van liet juslicie- paleis liet was nu Eug. T'Kindt niet, die zich in het kabinet van den onderzoeksrechter M. Ilauman, bevond, maer wel Marie Collart, by- genaemd Lolo, in persoon. Lolo was uil Engeland gekomen en had zich vrywillig in de handen van het gerecht gele verd, ten einde zich voor de rechters le ver antwoorden. Men weet dal Lolo vervolgd wordt voor medeplichtigheid, door verheeling, in de rooveryen van T'Kindt. Er bestond voor Lolo nog eene meer ernstige reden om terug naer Brussel te komen, name lyk de oppositie welke zy eindelyk heeft opge worpen, even als T'Kindt, tegen bel vonnis ongeveer dry maenden geleden uitgesproken, door de burgerlyke rechtbank van eersten aen- leg te Brussel. liet vonnis heeft zooals men weet. by gebrek aen verdedigers beslist, dat gansch de eigen dom van Lolo gekocht was, by middel der ge schenken van T'Kindt alleen, en dal de Banque de Belgique het reclU had, die gillen in beslag te nemen, welke ten haren nadeele waren ge schonken. Ongeveer acht dagen geleden, op 20 juli, heeft de Banque de Belgique dit vonnis by ver stek, doen beteekenen aen de verdedigende party, namelyk aen T'Kindt en Lolo. Ten gevolge van het regelmatig opgesteld verzet der verdedigers, heelt de rechtbank de zaek verschoven om na de vakantie te worden gepleten. T'Kindt wordt vertegenwoordigd in dit proces, door Mr Descamps, avoué, en Marie Collart,door Mr Slosse,oudste, insgelyks avoué by de rechtbank van eersten aenleg. De advokaten der verdediging zyn Mrs Ryck- man voor 'l Kint en Houlekiet voor Lolo. Maria Collart heeft een langdurig verhoor voor den onderzoeksrechter ondergaen. Teil 3 uren bekwam zy de toelating, in een huer- rytuig, door haren advokaet terug naer de ge vangenis lc worden gebracht. Dc toeloop van nieuwsgierigen was niet zeer groot, aengezien men de komst van Lolo zoo geheim mogelyk luid gehóuden. De brusselsche correspondent der Patrie van Brugge zegt dat een liberael blad zich be- klaegd, over de traegheid, waermeê liet ge- rechlerlyk onderzoek wordt vooitgezet, dat ingespannen is tegen 'T Kindt en konsoorten. Volgens dit blad zou het onderzoek in kwestie duren tot in 1880, dat wil zeggen tot na de inhuldiging van het nieuwe jusliciepaleis. Die traegheid is inderdaed een schoon ding, vergeleken by de haodelwyze welke men volg de tyderis liet onderzoek van hel proces inge spannen tegen de bestuerders der maetschap- pyen Langrand. Die liberale schryvelaer zal misschien vergeten hebben dat het reeds acht jaren is geleden dat men met dit onderzoek is begonnen, en dat op dit oogenblik de raedka- mer eerst liet verslag van den insiruktierech- ter onderzoekt. Een wéinig geduld dus, voor lietgene de Banque de Belgique aengaet Wat meer is 'T Kindt evenmin als Forlamps cn Lolo, ol wie ook van gezegde Banque heelt zich te beklagen over hel gerecht. Nooit is de justicie zoo voorkomend, zoo welwillend, zoo.... al wat gy wilt, geweest PLEZIERREIS iter stoomboot naer Duinkerke, op Zondag 20 Augusli 1876. Onze koninklyke maetschappy van Harmonie heeft besloten dees jaer hare gewoonlyke plezierreis naer Duinkerke te doen, en ter- zelfdertyd aldaer een Concert ten voordeele der weduwen en weezen van 't Zeewezen te gever.. De reis is vastgesteld als volgt ertrek Vertrek naer Oostende met expresstrein van 7 uren 50 minuten. Vertrek uit Oostende naer Duinkerke per stoomboot van den Staet La Belgique om 10 uren, om omtrent één uer te Duinkerke acn te landen. TERUGKEERt Terugkeer van Duinkerke naer Oostende des anderendaegs om 5 uren namiddag en verders naer Aelst met den trein van 6 uren en 4 m., 's avonds. De Leden der Maetschappy welke begeeren deel te nemen aen deze plezierreis, moeten zich wenden tot een der Leden van 't Comité ten laetste .Maendag avond 7 dezer maend, indien zy van logement willen verzekerd zyn. PRYSDEELINGEN. In 't collegie der EE. PP. Jezuïeten onzer stad, Donderdag 10 Augusli om 8 1/2 ure voor middag. In 't Geslicht van den II. Liviuus, onder 't besluer der EE. BB. van de christelyke scholen, Zaterdag 12 Augusli, om 9 uren stipt. I11 't collegie der H. Culharina te Geerards- bergen, op Woensdag 16 Augusli, om 9 1,2 ure voormiddag. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Mey, onderpastoor in St- Martinus le Ronsse, is pastoor benoemd van Stc-Anna (Hamme). Men schryft ons uit Geernrdsbergen Verleden woensdag is alhier aengekomen onzen stadsgenoot den Eerw. Heer Victor De Cippele, die le Roomen zyne studiën voltrok ken hebbende, de graed van doctor in Gods- geleerdheid had bekomen. Om 10 uren 's voor middags werd hy acn de statie ontvangen door de catholyke genootschappen der stad en ver welkomd door den Eerw. Heer Brys, principael van het collegie en den heer Ghys, Voorzitter des catholyken Krings. De jonge Doctor wierd met zyne lamilie onder hel spelen der Har monie ter kerke geleid, aen welker ingang de Eerw. Heer Deken, omringd van zyne geesie- lykheid, in eene lalynsche redevoering, deed uitsoliynen de weerdigheid van hel roomsch doktoraet. Onder het zingen van het Magnificat tot eene knielbank voor het lioogaltaer geleid, werd plechtig het Te Deum aengeheven. Daerna werd de Eerw. Heer De Chppde ten sladhuize door den heer Burgemeester en de Gemeenteraed gelukgewenscht over de eer, welke in zyne persoon aen gansch de stad kwam te geschieden. In de versehillige ant woorden welke dc jonge Doctor gaf aen de hem toegestuerde gelukwenschen, ontwaerde men veel geest, fyn gevoelen en welsprekeud- licid. Des avonds rond 6 uren heeft de Har- moniemaetschappy, St-Cecilia, den Eerw. lieer De Clippele met eene serenade vereerd. Deze kleine leest, in alles wel gelukt, zal lang in het geheugen der ware Geerardsbergenacrs blyven. A. B. Men schryft uil Mecliele», dal de feesten van O.-L.-V. van Hanswyck, de krooning van liet mirakuleus beeld, door Zyne Em. den Kar- dinael van Mechelen, bygestaen door verschei dene Bisschoppen van België, op een plechtige wyze zyn afgeloopen. Gansch Mechelen was versierd en bevlagd. De stoet was zeer prach tig. Behalve de deputaliën der verschillende broederschappen, namen de ambachten, mu ziekgezelschappen, en de verschillende scho len deel aen de processie. Zeven groepen luisterden den stoet op. De prachtige vanen der broederschappen waren aenwezig. Achter de leerlingen van liet klein semina rie, kwamen die van hel grool seminarie, de geesielykheid in koorkleed, de pastoors van Mechelen, liet metropolitaen kapittel van Sin 1- Rumoldus, het beeld der Moeder Gods, de vikarissen-generacl. HIJ. Illl.de bisschoppen, Z. Exc. Mgr de nuncius, enz. enz. Op hel Raglicno-plein heeft Z. Em. den Ivar- dinnel, hel beeld gekroond en aldaer op eenen schitterende vvyze het woord gevoerd, even als de prelaet dit deed in de kathedmel. Eene ontelbare menigte volks was te Meche len aenwezig. Gansch de stad zag cr leestelyk uit. De kerk van O.-L.-V. van Hanswyck was prachtig cn des avonds was het beeld ver licht. Ook de stad heeft leestely k geïllumineerd. Pooging lot Diefstal. -- Er wordt veel ge sproken van eene pooging tot diefstal mei ge weld, in 't midden van den dag, le Schooien gepleegd. Wy zyn gisteren ter plaelse geweest en hebben de volgende inlichtingen ingewon- nen Op vrydag 2! juli, omtrent den middag,' kwam een onbekende by den notaris De Bruyn, te Schooien, aenbellen. De dienstmeid, Maria Van Ceulen, opende de deur en zegde dal de notaris niet thuis was. De onbekende verzocht haer het bureel le openen, beweerende dat hy geld en papieren voor den notaris had, en op de weigering van de dienstmeid drong hy het huis binnen, kwam in de keuken, onderzocht vervolgens de deui cn der bureelen en na be- statigd te hebben dat ze gesloten waren, ging hy been. By het uilgacn zag hy de ketting aen dc. in gangdeur, en zegde lot Maria Van Ceulen Zie, dal is een goed gedacht van M. den notaris als die ketting vastgemaekt is, zullen er zeker geen dieven binnen dringen. Maria Van Ceulen was zeer te vreden, dat de kerel weg was zy vertelde later het geval aen haren meester. Men was dit geval byna vergeten toen de onbekende nu donderdag laëtstleden andermael terugkwam, omtrent den middag, en nogmaels gedurende de afwe zigheid van den notaris. De man had een dik ken knuppel by zich, en toen de meid de deur opende, trad hy ongegeneerd, al iluitende, en even als eene goede kennis, het buis binnen Maria Van Ceulen poogde den kerel tegen le houden doch hy zwaeide met zynen stok boven het hoofd \an het meisje "en zegde: Ha gy verzet u weer tegen my, hel zal toch ditmael zoo gemakkelyk niet afioopen ik ke» nu beter het huis en ik eisch dat gy de buree len opent. De dienstmeid, die gansch alleen thuis was, sprong verschrikt achteruit. De dief opende liet studievertrek van den notaris, wierp akten en papieren ten gronde, en beval onder lievige bedreigingen de dienstmeid eene flescli wyn te brengen. Het meisje liep naer de keuken, vond daer eene halve flescli madera-wyn en bracht die by den onbekende. Deze proefde den drank en vond hem niet goed hy loonde de meid een glaesje en omdat zy weigerde sloeg hy haer de flescli op het hoofd aen stuk ken. Gy zult een ander flesch halen, schreeuwde hy, of ik sla u dood. Terzelfder tyd haelde hy een oud verroest pistool te voor- schyn en bracht het haer tegen den mond het meisje viel van schrik in bezwyming. Daerna is de dief in een aenpalend vertrek eenen beitel en eeuen hamer gaen halen en deed het slot van eenen lessenaer springen hy wierp alles overhoop, en daer hy niet vond wat hy zocht, poogde hy eene schuif van den lessenaer open te breken. Maria Van Ceulen herkreeg haer bewustzyn op het oogenblik dat de dief vluchtte, by de nadering van een rytuig. Ongelwyfeld dacht hy dat dit liet rytuig van den notaris was. De sciielm lieefl den tyd niet geiiad iets meê te nemen. Hy was gekleed met zwarten frak, platten hoed en scheen 40

De Denderbode | 1876 | | pagina 2