van een zekeren welstand, zouden wy willen, dat er by de Leopoldsorde eene ronde som aen de werkman die deze onderscheiding ver diende gegeven werd. Maer iiet budjel Indien men een paer hon derd dekoraiies minder gaf aen personen die zelf niet weten waerom zy liet rood lint dragen, zou er reeds eene goede som voorhanden, zyn, om diegenen te beloonen die bet wezeniyk verdienen. In dat geval zouden wy geene lessen van pliclilvervulling krygen van den kant der En- gelsclien Handelsblad Men leest in den Figaro van Pnrys l)e aenstaende ziltyd van de assisen der Ardennen (Frankryk) Val de droevige bijzon derheid opleveren dat al de zaken, zonder uit zondering, met gesloten deuren zullen gevon nist worden. De bewarende drukpers wil geene weder wraak plegen tegenover de liberale en radikale drpkpers die met het grootste genoegen de misdryven door de geestelyken of de broeders der christelyke scholen begaen, alkondigt. Van de vier aenslagen legen de zeden die op de rol der aenstaende assisen staen, zyn er twee ten laste van onderwyzeis en twee ten laste van studiemeesters. Wat lawyt zou du liberale en radikale druk pers van deze zaek niet maken, moesten dc beschuldigden, by voorbeeld, twee priesters en tweo broeders der christelyke scholen wezen Wy durven wedden dat 'l Verbond 't welk nogthans altyd op vuiligheid aest, van deze zaek geen woordje zal reppen. Maer geen wonder 't Zyn immers geen priesters, of broeders die in 'l spel zyn. JACHTOPEN1NG. De Monilcur van heden kondigt de opening der jacht af, als volgt Art. I. De opening der jacht is bepaeld voor het gansche land op 28 augusti aenstaende. Noglans zal de jacht met hazewinden en brakken slechts toegelaten zyn, te rekenen van <5 september cn de faizanlen jacht van i Oc tober. Art. 2. In de plaetsen waer men in den sneeuw liet wild op bet spoor kan volgen, is de iachl in de vlakten opgeschorstzy is toege laten in de bosschen, even als op het water wild op het zeestrand, in de leegte en langs heen de stroomen en rivieren. Art. 3. Elk soort van jacht houdt op toege laten te zyn, na 3! december aenstaende. Art. 4. Dy afwyking van het voorgaende ar tikel zal de klopjacht op bet grof wild en de konynen, in de bosschen en in de duinen by middel van staende honden, toegelaten zyn tol op 31 januari 1§77 de konyrienjaclil by middel van zakken en fretten is het gansche jacr door toegelaten, de jacht op liet waterwild, op het zeestrand in de lecgten en langsheen de stroo- men en rivieren bljll in al de provinciën open tot op 30 april aenstaende, inbegrepen, en do muitjacht zonder geweer lot op 31 januari in de provincie Antwerpen; tot op 31 meert in de provinciën Oost-cn West-Vlaenderen en Hene- gauwen tot op lö april, in de provincie Namen, behalve in het kanton Gedinne en in bet gedeel te der provincie Luik, gelegen op den rechter oever der Ainblève, en tol 50 april, in de pro vincie Luxemburg eu in liet kanton van Gedinne. Concert inde Kring de Vriendschap. Zondag jl. heeft de mif.tsciiappy der ko.m.mc- lykf. fanfaren van Koi'tryk onze stad met een bezoek vereerd. Omtrent één uer deed zy, onder bet vrolyk gespel des beijaenls, hare intrede in de stad en begaf zich rechtstreeks naer de wooning des becren burgemeesters, welken zy met eene serenade begroette. Van daer begal de Fanfaren-maelscliappy zich naer 'l kasteel van den achtbaren lieer Baron Bethune, Senator van Kortryk, ahvaer zy met de grootste vriendschap en genoegen ontvan gen werd. Alvorens 'i kasteel binnen ie treden werden Mr en Mme Bethune ook met eene luis- terryke serenade vereerd. Om twee uren ving bet prachtig banket aen tot het welk de kortryksche maetschappy cu eenige voorname persoonen onzer stad genoo- riigd waren. Het banket voorgezeten door M' cn M®" Bethune liet onder geene opzichten iets te wensehen. Aen het nagerecht stelde de achtbare heer Vcrriest, Ondervoorzitter der kortryksche maet schappy een toast voor aen den waevdigen en verdienstryken heer Baron BethuneSenator van hun arrondissement, welke men altyd overal aen 'l hoofd ziet, van 't oogenblik dat de muziek en de schoone kunsten op 't spel zyn. Dit is overigens eene eigenschap der familie Bethunewelke niet ophoudt hel arron dissement Kortryk met weldaden te overladen, zegde de heer Verriest. De heer Baron Bethune antwoordde aen dien zoo vleiende toast en bedankte de heer Onder voorzitter over zyne schoone woorden, liet arrondissement Kortryk, zegde de achtbare «rprekcr. mag altyd op myneii iever en zelfs- opöffering rekenen voor al wat liet nuttig kan zyn. Emdelyk voegde Mr bethune er by dat hy /ich" altyd met de overleveringen zyner familicn zal trachten te bezielen, welke hy ook aen zyne kinderen zal pogen in te boezemen. Een donderend handgeklap en vreugde geroe pen begroetten deze woorden van den lieer Baron Bethune. Aen den heer Van Wambeke, Burgemeester en Voorzitter onzer koninklyke harmonie viel ook de eer van eeuen toast te beurt, welke door den lieer Verbeke-Dubas, Voorzitter der kortryksche maetschappy, voorgesteld wierd. Wy hegioeten in M. Van IVambele, riep de heer Verbeke uit, de vlaemsche burgemeester met krachtdadigheid en verknochtheid bezield wy begroeten in hem de voorslacndcr cn ver dediger der muziekkunst in alle omstandig hedenDe levendigste toejuichingen be antwoordden dezen toast. M. Van Wambeke bedankte de heer Verbeke in eene vloeijemie en sierlyke tuel, en zegde dat de muziek de drift zyns gansche levens geweest is altyd zal hy deze schoone kunst voorslaen, verdedigen en beschermen, omdat by altyd in deze kunst liet noodige verzet heeft gevonden, 't welk hem de bitterheden en be kommernissen die met liet politiek en open baar leven gepaerd gaen, deed vergeten. Ja, Mvuc lieer cn, zegde eindelyk de spreker, in alle omstandigheden moogl gy op my rekenen; tol ter dood toe zal ik aen deze schoone kunst getrouw blyven. Deze woorden van den heer Van Wambeke werden met de levendigste hoerageroepen begroet, Op zyne beurt stelde de lieer Van Wambeke een toast voor aen den lieer Van den Eecklioute, de uitmuntende beslierder der kortryksche laularen-inaetschappy. De achtbare spreker bracht eene welverdiende buide aen de uit stekende talenten van den lieer Van den Eeck lioute, talenten welke door 't goevernemenl van Z. BI. de Koning ei kend werden toen bet hein, ter gelegenheid der cantate Z. BI. den Koning tydeus zyn bezoek aen Kortryk opge dragen, met 't ridderkruis der Leopoldsorde vereerde. BI. Van WamlMe drukte eindelyk de hoop uit dat de lieer Van den Eecklioute al zyne zorgen aen de reeds zoo befaemde Kort ryksche ariisienscliaer zal blyven toewyden. Zich tot de muzikanten wendende, zegde de heer Van Wambeke' hun dal het niet voldoende is van eene maetschappy deel te maken maer dal zy de lessen van hunnen uitmunten den director met vlyt en naarstigheid moeten bywoonen indien zy hunne maetschappy tot de beroemdheid willen brengen. De beer I au den Eecklioute stuerde den beer Ian Wambeke eenige woorden van bedanking toe en verklaarde al zynen tyd en vlyt aen de verspreiding der edele muziekkunst te zullen blyven toewyden. Na bet banket begaf de Fanfaren-mnct- schappy zich naer 't lokael van den kring de Vriendschap al waer een lalryk en uitge lezen publiek dat zich in dc zael en den,hof verdrong haer afwachtte. Wal zeggen van dc uitvoering der stukken welke het programma van 't Concert uitmaak ten. Juistheid, krachtdadigheid, loonschakee- ï'ing, fynheid cn samenhang, alles was ver- eenigd by die kunstschacr onder de welke men verscheidene kunstenaars telde, 't Voorspel naer les nocf.s de jeannette, de marsch van schiller, de fanlasiën naer la traviata van Verdi en naer la fili.e du régimf.nt van Donizetti werden uitgevoerd onder dc algemee- ne verrukking. Wy mogen er hyvoegen dat wy nooit 't geluk gehad hebben, bier te Aelst, zulke verdienstryke eu uitmuntende Fanfaren-maet- schappy ie hooren. Bekennen wy openlyk dat men kan poogingen aenweiiden om de waar dige nnyveraers der kortryksche arlisten te worden, maer ben te boven gaen, ware niet vari moeilykheden ontbloot. Eere zy dus aen de Kortryksche Fanfaren- maelschappy, aen den beer Baron Bethune, Voorzitter des Krings en aen al de inrichters dezer schoone en welgelukte feest welke nog lang in 't geheugen der deelnemers zal blyven. Als do aenhnngers van ons aolstersch libcrael vuil- blek eene van die duchlige schrobbingen toegediend worden die hen doel kronkelen gelyk nen gcvildcn paling en huilen en tieren gclyk nen bezetene, dan neemt 'l liberael vuilnisorgaen eene statige houding acn en scliryfi hel stoutweg dat het besloten beeft aen hel blad dal, sedert lang, de naem dracgl van do schande der vlaemsche drukpers de eer niet meer te doen van te antwoorden. Uil is wat 'l Verbond misschien voor dc hondersto mael komt te doen in zyn nummer van Zondag II. Nu, of 't Verbond ons aulwoordt, of ons niet ant woordt,dal geelt niets ter zako, want dit zal ons met beletten de volksvcrdcrvendc liberale leerstelsels to bestryden en zyne herllnppcn door den hekel lo halen lelkevmah dalwy er au gelegenheid zullen toehebbcn. Wy hebben mecrmacls geschreven dal de schry- voïaers van 'l liberael vuilnisblad snhacmtcloozc lieden zyn. bit vcrwyt is verdiend want rnen moet schaenutioos zyn tot in 't merg der beenderen om aai een auder toe to werpen dal hy, sedert lang als de schande der vlaemsche drukpers acnzien wordl, als men zelve op 't voorhoofd twee brandmerken dracgl, op 't bevel der rechtbanken geprint en wier wonden nog met genezen zyn. Dagbladen wier scliryvelaers op 't voorhoofd den stempel van laster en eerdievcry dragen kunnen alleen als de schande der vlaemsche drukpers aenzicn worden. Versirel gy dat, Vcrbondl Wal eigenlyk uw verwyl van schande der vlaemsche drukpets betreft, e'liebt misschien vergeten. Verbond, dat gy dit dwnes lolleken gekopieerd hebt in een liberael smecr-bladje, dat, sedert lang onder de alge- mecne verachting des volks bezweken is. Dit lot siaet u te wachten geheel in 'l kort, Verbond, wai.l alle bladjes die van vuiligheid leven, moeien in de vuiligheid verlcercii. '1 Liberael vuilnisblad zegt dat zeker artikel in ons blad verschenen, opgesteld is door ecnen per soon wiens uilerlyko zelfs met dan walg inboezemt en wien men zich dc mocile niet zou willen geven var. hem in 'l acugczichl te spuwen Wy weten liet sedert lang dat het koppel van twee, 't geen 'l Verbond acneenknoeit zicli voor dc twee snelste en zwierigste jongens van do stad uitgeeft. Docli of zulks de ineening van 'l publiek is, dit is eene andere kwestie. Want als men kalvcrsknicên heeft en voelen gelyk strykyzers die eene papromp en rcusachiigen kop al waggelen voorlslingercii, en van den anderen kant, als men boven een afzieli- telyk wezen van zulke lange vingers voorzien is dal ze wonder wel acn de tanden vin eene hooireck gelyken, wacrmeé men gedurig in stinkende libaalo vuiliiispullcn ligt te rot telen om op te visselicn al wat de Godsdienst en zyne ministers kau bevuilen of bezwadderen, dan, denken wy, is liet den loer voor soorigclyke liefhebbers V3n in hel uilerlyko eens anders mets laekbacr te vinden. Wal nu liet gezegde betreft dat men zich dc moeito niet zou willen geven van ons in 'l acngczicbl lo spuwen, dit is de gewoonlykc lael van lafaards die er den moed niet loc hebben, van gemcene cnnailje- volk dal nog le slecht is om van neu scliurfiigeii hond bcz..kt le worden. Als 'l pas geelt zullen wy dees proircije nogv.al volledigen, want er ontbreekt ons gccnc slc.f om de Verkoirdsjannen wel iiunno goeste le geven. Jules de Botterik en de Apostolieke school. Donderdag 17 dezer, deden twee deftige en trefielyke jonge juffrouwen dezer stad, alhier eene omhaling tot onderstand der apostolieke school te Turnhout, men weet dal zulke scholen ten doel hebben den kinderen van min Liegoedde ouders een grondig en clnïstelyk onderwys yialis te verschaffen. Die zoo onbaetzuclnige omhaling beviel Jules den Botte rik slecht als gemelde juffrouwen uit de Molenstiaél kwamen, om naer de markt te gaen, zag onze grootc held ze in zyn huis binnen treden. II'uZ may dadde zyn Zei de halve W'uel is 'l dat ze by my gebedelen hém, en heet miJn vrouw geyeèf, ge zult ze gaón zien een poste pak. Jules komt binnen, en vraegt op zynen gevvooulyk beleefden loon Vrouw, wat kóm die juffers doen De vrouw, een goed meusch, antwoordde Vriend, deze twee juffers doen eene omhaling voor een goed werk, voor eene katholieke school. En liebde gy gegeêf Ja. Dadde wille 'I; ik nie, vcrslade qe mg wg heb onze skoól, en daeraen moeten wg geef, en al wat dadde gy hier gegeêf hém moet ik weer hém, voor onze sloul, en da nog gauw. Iioor gy dadde ik wil nie da ge gy daoraon geêf. (Jules wilt zyuc hand iu de beurs steken maer werdl dit belet.) Zyne vrouw en de juffrouwen waren over dit gelier en ge schreeuw verbabbereerd en wisten niet wat zeggen maer on^e halve Wael hield er op aen lot zoover dat zyne verschrikie weder helft om den peis in haer huishonden le be houden, vroeg haren penning weer ie mogen nemen, cn de twee juffrouwen behandigden haer de beurs, waeruit zy hare jongst be- selinemdweg weèr nam, om Jules lot zwygen te brengen. Is dat geene heldendaad? Jules geêf tiikske voor decalholique, en hy is bly dat by by de cnlliolique zyn brood verdient. Oh gi slimme botterik T is jammer dal ge met ons niet le doen gehad hebbel, Jules, jongske, wy zouden uwe gilt, -- ondanks u, behou den hebben, en u laten loopen, met 't hair van buiten, gelyk de beêren na ons verlrek hnddel gy kunnen zeggen al wat 't u beliefde moge- lyk is uwe wederhelft acn uwe onbeleefdheden gewoon. PRYSBEELirSG TE GYSEGEM. Wy hebben het genoegen gehad woensdag 11. de plechtige prysuitreiking by te woonen aen de leerlingen van het jongelingen pen- sionrmet van den 11. Aloysius te Gysegem. De Z. E. II. Deken onzer stad. vele Pastoors, Onderpastoors en andere geestelyken onzer stad en omliggende gemeenten, de lieer Van Grasdorff, Burgemeester der gemeente waren deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid kornen vereeren, om aldus een blyk van ach ting en genegenheid aen dit verdienstvol ge sticht te geven. Verders was de ruime zael, waer de prysdecling placts had, met een tnlryk, deftig en uitgelezen publiek bezet, welk van alle kanten was toegesneld om eens te meer te bewyzen dal hel al 'i goede, al de diensten weet te wnerderen welke liet gesticht \an Gysegem aen de teligie en bezonderlyk aen de familien verschall.en ook om noginaels een welverdiende hulde te brengen aen deze welke zich zoo edelmoedig als verdienstelyk aen bet onderwys, aen het heil en T welzyn der jeugd toewyden. Alles is in dc beste orde en regelmatigheid afgeloopen. De clioors I.a Clochette en A B C, wierden met de grootste juistheid cn kunde gezongen, en dan ook luidruchtig toegejuicht. Het tooueelsluk L'honneur de la Croix ou StLouis dans les fers, in 5 bedryven, heeft menigmael de toehoorders diep geschokt, door de treffende en zielroerende dramas welke erin voorkwamen, en menigmael gaven zy hunne tevredenheid door bravogeroepen en handgeklap te kennen. Wat men vooral zoo in de uitvoering van 't tooneelstuk en als in 't uitgalmen der alleenspraken of fabels be merkte, was de ongedwongene houding, den juisten en kloeken toonval, de zuivere fran- sclie uitspraek van al de leerlingen welke op de planken verschenen. Wy hebben op andere jaren het geluk gehad te bestaügen dal bet gesticht van Gyse gem, steeds toeneemt in bloei en weerde dees jacr mogen wy zeggen dat, sedert de opbouwing der nieuwe lokalen, die bloei merkelyk vermeerderd is. Eene lalynsche klas zal met October a. aen de leergangen gevoegd worden, 'tgeen de weerde van 't gesticht groolelyks zal vermeerderen. De byval die liet gesticht van Gysegem by de familievaders geniet is niet te verwonderen. En inderdaed wy hebben de gelegenheid vvaer- genomen om de nieuwe lokalen van onder tot boven tc bezichtigen,en in der waarheid mogen wy zeggen dat wy nergens regelmatigere en ruimere zalen, luchtigere en heter ingerichte slaepzalen ontmoet hebben dan te Gvscgem, 't geen de goeie gezondheid der leerlingen moet verzekeren. Met een woord wy mogen vry zeggen dal overal zuiverheid en orde heerschtcn. Als dit alles, gelyk tc Gysegem, aen eerie goede christelyke opvoeding en een grondig onderwys gepaerd is, dan is de toe komst van een geslicht verzekerd en, men mag het zonder aerzelen de familievaders aenbe- velen. Wy wenschen dan den Eerw. Heer Van Impe, Director geluk. Te midden van al zyne werken tot het opbouwen cn voltrekken van zyn schoon en ruim gesticht, heeft hy liet getal der leerlingen merkelyk doen aengrocien cn eenen vollen bloei aen kennissen en weten schappen weten te geven. Wy wenschen ook geluk aen de EE. HH. Professors die met hunnen Eerw. Heer Director geene moeite gespaerd hebben, om te werken tot 't geluk, de opvoeding en 't onderwys der jeugd. Op den dag der prys decling zyn een .groot getal der oud-leerlingen van het gesticht deze heeren komen bedanken. Dc tegenwoordige leerlingen zullen ook later tot hen komen óm dezen te bedanken acn wie zy hun geluk verschuldigd zyn. Men schryft ons uil Gecrardsbergen Woensdag laetsileden was het prijsdecling in ons bisschoppelijk collegie. Volgens ge woonte had deze plechtigheid eene talrijke menigte vereenigd iu de schoone zaal van het gesticht. De Z. E. 11. Deken die de ceremonie, in naam van Z. D. 11. den bisschop voorzat, was omringd van de ouders der studenten, een groot getal geestelijken en het puik der inwoners onzer stad. Iedereen scheen de omstandigheid willen te baal nemen om zijne genegenheid te beloonen aan de heeren bestuurders van bet collegie, en een bewijs te geven van het belang dat eene grondige kristelijkc opvoeding aan de jonkheid gegeven aan ieder weldenkend mensch inboezemt. Ook hebben de oefeningen der prijsdeeling volkomenilijk beantwoord aan de verwachting van liet uitgekozen publiek. De weldaden van den IJ. Vincentius Paulo, ter gelegenheid van den drijhonderdjarigeti verjaardag van den grooten heilige, door M. J. Baibieur, student van poëzy, in treffende vlaamschc verzen voor oogen gesteld, werden door drij leerlingen op eene zeer indrukwek kende wyze voorgedragen. Verders verhandelde men in eene drama tische redekaveling het droef vooroordeel van bet tweegevecht. Indrukmakend en duidelijk was de gansche voordracht, ledereen bemerkte met voldoening üe zuiverheid van spraak en de deftige en betamelijke houding der jonge lingen met bet uitvoeren van bet drama belast. Het muzikaal deel der plechtigheid liet niets te wenschen. Onder de kundige begeleiding van BI. Van Wymcrsch voerden de studenten met volmaektheid drij meesterstukken uil twee allerschoonste cbooren Les Gaulois en les Couronnes, en de prachtige cantate van BI. F. Riga La triple devise. Ten hoogst te vrede over al hetgeen de prijsuitreiking voorafging, juichte men met geestdrift de studenten toe welke na een jaar werken en zwoegen den welverdienden loon mochten ontvangen. De studenten welke de prijzen van uitmun tendheid behaalden waren in Rhetorica, BI. V. Cumpen, van Geeraardsbergen in Poësis, BI. J. Barbieur, van Santbergen in Sijntaxis, M. O. Rclbauf, van Geeraadsbergen in Gram matica, BI. A. Wateriricxk, van Gecraardsber- gen in de groote Figuur, Bf. 0. Byl, van Gee raadsbergen in de kleine Figuur, M. J. Voet, van Oiseneiu den Cours de Commerce, M. A. Rigaux, van Geeraardsbergen in de 1° voorbereidende klas, M. A. De Smet, van St- Lievens-Essche, in de 2° voorbereidende klas, M. B. üaellerman, \an Scbendelheke. BANQUE DE BELGIQUE Volgens de Cole Libre zou een gedeelte der aklïoniiarissen voornemens zyn, op de eerst volgende algemeene vergadering voor te stel len lol gouverneur BI. Sabaticrtot bestuur der M. John Ilerdl, terwyl 31. Castenüan de bediening van onderbestuurder zou ldy.yen vervullen. Er zal eene voorloopige vergadering der ak lionnnrissen plaets hebben, den 17 dezer, in liet Ca/é Casino, Midden-Boulevard, tc Brussel. De oproep is geteekend door B1BL Boudart, Courouble, Herlé, Tharin, Sandoz eu Wybo. De onderteekenners hebben de volgende, niet onbelaugiyke bekentenis aen de aktiomin- rissen gedaen by den oproep Wy vormen geen kumiteit. Wy zyn slechts aendeelhcbbcrs even als gy. en ons cenig doel is gezamenlijk te onderzoeken, welke verdien sten de kandidaten hebben, die ons zullen wor den voorgesteld op 24 der loopcnde maend. Lolo houdt liner stelsel vol, namelyk van niet te antwoorden op de vragen haer door den on derzoeksrechter gedaen. Zy weigert het minste woord te spreken en slechts eenmacl heelt zy liet woord tol den onderzoeksrechter gericht en dit was om hem in hittere woorden te verwyten, dal hy zyne beloften niet had gehou den eu haer niet deed in vry beid stellen. KERKELYIi NIEUWS. Op den laetsten zondag van deze maend, 27 Augusty, wordt te Scherpenheuvel de ver jaardag gevierd der krooning van 't Mirakuleus beeld van 0. L. V., gedaen in den fiaem van Z. II. onzen Paus Pius IX iu 1872. Om dc gedachtenis van deze merkvvaerdige gunst, verleend aen de kerk van Scherpen heuvel, te doen voortduren, heeft Z. H. ver gund eenen Vollen Aflaet, toevoegelyk aen de zielen des vagevuers, le verdienen op.den verjueidag zeiven, ol op eeuen van de zeven volgende dagen, voor alle geloovigen die ge biecht en gccommuniceerj hebbende, de ge zegde kerk zullen bezoeken en daer bidden voorliet gekroond beeld tot de gewoonljke inzichten. Op alle de dagen van het Octaef zal er een serrnoon geschieden onder de solemneele Mis om 10 uren. Het lof zal plaets hebben om 5 uren. STERFGEVAL. Woensdag is te Denderwindeke in den ouderdom van 78 jaren en 9 maenden over leden den eerzameu heer Ludovicus-Augustus Tliibaut, Burgemeester dezer gemeente en Ridder van 't Leopoldsorde. P RIE ST E R L Y K E B EN O E MIN G EN tic Eerw Heer Do Corle S T R. onderpastoor van S. Marten tc Ronsc, is pastoor benoemd le Eine. Ily wordt vervangen door den Eerw. Heer Do Loose, professor le Oudcnaerde. De Eerw. lieer Wallhée, professor in S Lievensgcstichl te Geul, in ook on derpastoor benoemd vau House, iu vervanging van den Eerw. Heer Dc Mey. De heeren Guslaef Vaudersmissen, Achilles De Craecker en Benedict Podevyn onzer stad, komen de twee eerste het exaem van doctor in dc rechten en de derde dit van kandidaet in de mcdecym n te ondergaen. Dynsdag II. is een stal palende aen de pastory te Gysegem de prooi der vlammen geworden. Dank aen spoedige hulp is de pas tory aen eene gewisse vernieling ontkomen. Zaek der Angela Parodi. Er wordt vooridurend veel gesproken over de dubbele aerihouding, van den genaemden Chomé en Noël, kooplieden, die verleden donderdag, te gelykerlyd werden in hechtenis genomen. Zooals wy hebben gezegd, wordl liet onderzoek te Antwerpen en te Brussel vlylig voortgezet. Alen \erhaelt allerlei byzonderbeden aen- gaende deze zaek men schat op Sl'O.OOO fr. de koopwaren welke geassureerd moesten woiden, terwyl zy eigenlyk slechts eene weerde hadden van 15.000 fr. Zooals men be weert, zou het voornemen de maetschappy te bedriegen niet hebben liestaen, en men alleen ten doel hebben geluid ceue belangryke likwi- datie ie veinzen, w?lke men met veel ophef te Rome zou hebben aengekondigd. De enkwipagiemeesier had le vergeefs vol- doende uitleggingen gevraegd, over het be vinden in de kassen van eene menigte afval van vlas. Men heeft in de wooning van den lieer Noël eene menigte van dien zelfden afval gevonden. Drama le Brussel. Een yselyk drama te beeft dynsdag morgend de bewoners van den boulevard Jamar en de gansche wyk rond de Zuiderstatie gelegen, in opschudding gebracht. Op de vyfde verdieping, in eene zolderkamer van een huis. gemerkt n. 2, op den Boulevard Jamar, had men het lyk gevonden van eene jonge vrouw, die verwurgd was, en nog rond den hals bet slrop droeg, wacrmeé de moord was gepleegd. Blen ontdekte weldra hoe de misdaed was gebeurd cn door wien zy was be dreven. bewoners van bet hooger aerigeduid buis hadden bemerkt dat, tegen hare gewoonte, Elisa D'üugrée, de bewoonster van de vylde verdieping, sedert den dag tevoren niet was beneden gekomen, en zy besloten op de zol derkamer te gaen zien, vermoedende dat er eenig ongeluk of toeval de bewoonster was overgekomen. Inderdaed, nauwelyks luidden zy den dorpel van liet kamerke overschreden, tóen een yselyk tooneel zich voor hunne oogen vei toonde. Achter de deur der zolderkamer lag de ongelukkige levenloos. Het lyk was styf, waeruit men kon opmaken dat de misdaed reeds sedert verscheidene uren was gepleegd het aengezieht was peers en te samen getrokken, en rond den hals bemerkte men eene belkoord eu eenen metaeldi aed twee- mael omgewrongen. Het slachtoffer was slechts met een hemd gekleed op de armen en de handen waren krabben zicblbaer, ten bly ke dat de worslelling van liet meisje tegen baren moordenaer lievig geweest is. Dit werd be- statigd door de personen welke liet eerst ter plaetse waren, exen als door de policie, welke men aanstonds had verwittigd. Gedurende den voorgaenden nacht hadden de andere bewoners van liet huis iemand naer de kamer van Elisa D'Ougrée hooren gaen. Die bezoeker was een soldaet van liet liniere- gement, die in permissie te brussel was aange komen. Die soldaet welke ter dier gelegenheid kaporaelsstrepen had geleend, was zekere Hendrik Van Cuyck, oud 20 jaren, en iu garni zoen te bouillon, in de regimentsschool van gemeld infanteriekorp^. Niemand der bewoners van het huis, had den soldaet hooren beneden komen uit de ka mer van liet slachtoffer, cn nogta-is had hy voor de dag aanbrak liet huis verlaten. De dader van de moor.l, welke op zulke woeste wyze was gepleegd, kou dus niemand anders zyn dan die jongeling en weldra had men er ook de stellige overtuiging van. Hen drik Van Cujck, dien men weldra ontdekte, ging zelve aen hel gerecht kenbaer maken, hoo hy aen een onverzelharen wraeklust had vol- daèn. door Elisa D'Ougrée le dooden. De los bandigheid is alwéér dc oorzaek van deze mis daed, evenals zy reeds die van zoovele andere euveldaden is geweest. Het lyk van hel slachtoffer werd naer het doodenhuis in St-Pietersgasthuis gebracht, nlwaer het later werd onderzocht door de wetsdoktors van liet parket. Hendrik Van Cuyck was denzelfden dag en alvorens zjne misdaed by de vertegenwoordi gers \nti liet gerecht le gaen bekennen, zelf acn de moeder an liet slachtoffer gaen melden, dat hy hare dochter had gedood. Het was dynsdag rond 4 ure namiddag. Po litieagenten van Brussel, St-Gilles en Schaer- beek, hadden, na liet spoor van den moorde naer te hebben gevolgd, hem eindelyk ontdekt, op het oogenblik dat hy by zyne ouders in dé Bliddcleerstraet wilde binnen gaen, en men hield hein aen. Toen hy de agenten der openbare macht zag toesnellen, bracht liy plots de gcslotene hand aen den mond doch een der agenten, welke zyn inzicht sueddo, sloeg hem op den voorarm, ener iel hem een revolver met zes sclimeri uil de hand. Dit wapen had hy, zooals hy zelf bekende eenige oogenblikken Te voren gekocht, by eenen oud-kleêrkooper in de Trapstraat. De agenten brachten Van Cujck onmiddelvk naer St-Gilles, iu het huis waer hy de moord bad gepleegd, en waer de onderzoeksmagi straten zich bevonden. Daer, iu de tegenwoordigheid van liet lyk heelt de moordenaer kal.n en koelbloedig acu- geduid hoc hy was le werk gegaan, om demis- daed te voltrekken. Ik was, zegde hy, vrydag avond in per missie te Brussel aeng^komen. Daer ik verno men bad dal Elisa diende in eene slecht be faemde herberg van den Boulevard Jamar,<Ve t ik haer beloven op te houden in die herberg to komen. Later genomen inlichtingen bi-achten my ter kennis, dat die belofte niet gemeend was geweest en zy in hare gewone levenswyzo voortging. Verleden maendag bespiedde ik haer. cn ik zag haer 's avonds rond 11 ure le huis komen. Ik floot opdat zy voor my zou hebben openge- dacn, doch dit was te vergeefs toen bemerkte ik dat de huisdeur open was en ik klom naer de vyfde verdieping, ahvaer ik met eenen stamp de deur van hare kamer, die slecht gesloten was, openstiet. Eiisa was wakkeren vroeg my wat ik doen kwam ik anlwoorde Iran- - -iu heb u beloofd u den nek om te wringen, en dacrvoor kom ik!Uit zeggende greep ik haer by de keel en vroeg haer of zy ja of neen. my wilde volgen. Daer zy gebaerde zich lot de deur le willen wenden, om hulp le roepen, deed ik haer verstaen, dat die moeite nutteloos was. Ik wierp liaer in eenen boek néér, en ik verwurgde haer met myne banden. Toen ik haer hoorde reulelen, besloot ik haer gansch al te maken, en ik sneed de koord der bel af, dien ik tweemael rond baren bals draeide, eu maakten er vervolgens een dubbelen ku'oop in. Toen was alles gedaen ik ging naer be neden en begaf my naer myne ouders iu de Bliddeleerslraetvan daer "ging ik naer de moeder van Elisa, om haer te zeggen, dat ik hare dochter had vermoord. Hendrik Van Cuyck sprak ten volle waer- lieid want de moeder van het slachtoffer kwam naer SI Gillis geloopen, ahvaer zy, leri prooi der hevigste wanhoep, zich op het lyk hare dochter wierp. Na al de byzonderbeden zyner misdaden te hebben verliaeld, verklaerde Van Cuyck dat hy tevreden was, de ongelukkige medeplichtige zyner losbandigheid le hebben gedood Daer de moordenaer zich voor en na liet plegen van de moord zeer was te buiten ge- gaen in *het gebruik van sterken drank, viel Van Cuyck vervolgens in sbep, en men moest hem wakker schudden ten einde zyne onder vraging te kunnen voleindigen. Dc moordenaer is door bet parket ter be schikking gesteld van den militairen auditeur en" liet is voor den krygsraed van Brabant dat by zal te verantwoorden hebben over den ge- pleegden moord. Nieu we By zon dei heden Er was een gerucht in omloop gebracht, volgens hetwelk dc jonge soldaet Van Cuyck, een allergcdienstigsle medeplichtige zou heb ben gevonden in den persoon van eenen werk man, een jongeling zoo als hy. Een oogenblik zelfs hebben de onderzoeksmagistraten kun nen veronderstellen dat liet alzoo was doch weldra was men ten volle over dit punt te recht gewezen eerst en vooral door de ver klaringen van dien werkman, en daerna door de proteslatiën van den moordenaer zelvo tegeu die beschuldiging uitgebracht. Alvorens in liet huis te dringen, waer Elisa woonde bad de moordenaer toevallig dien werkman ontmoet. Van Cuyck vroeg dat liy hem eenige oogenblikken zou gewacht heb ben, terwyl hy zich op de bovenste verdieping van het liuis ik kwestie zou begeven, om wil- lins of niet willens in de kamer le dringen van Elisa, die een uer te voren was te bed gegaen. Alvorens naer boven te gaen, ontkleedde liy zich gedeellelyk, deed zyne schoenen uit en verzocht zynen makker, die kleeren te bewa ren tot Dy weérkwam. Er waren vyf kwart uers weer verloopen alvorens Van Cuyck terug beneden kwam, het geen hem werd opgemerkt door zynen makker die eenigzins zyn geduld begon te verliezen, en die, het drama niet vermoedende hetwelk bad plaets gegrepen, zich te vrede stelde met een onlwykend antwoord. Na een kort verhoor voor den onderzoeks rechter ie hebben ondergaen, is die persoon dan ook in vryheid gesteld. Elisa d'Ougrée is 25 jaren oud, en Van Cuyck

De Denderbode | 1876 | | pagina 2