X. Alle religiën zyn zwakheden van geest de eene even goed cn slecht als de andere de verstandige;libcraclaenl)idt zich zelve, behalve ook den Stael te doen aenbidden, als hy aen het bewind is. XI.Al w«t katholiek volk of goevemement is, is onvermydelyk tol vervalling verwezen. Al wat liberael goevernemenl is, is onvermy delyk geroepen toteenen bestendigen en schier eindeloozen voorspoed? (getuige, by voorbeeld, Spanje sedert de aenkómsl van Isabella,Frank- ryk sedert de opkomst der onsterfelyke princiepen Italië sedert zvne liberale con- lieid.) XII. De Stael dal zyn wy. XIII. De goederen der Kerk en der armen moeten lerugkeeren aen den Staet. XIV.Ten alle tyde, in alle plaetsen, by alJe gelegenheid, en in alle orde van denkbeel den, zal tot gruwel en \lock verwezen zyn, alle mensch of alle ding, dat eenigzins het kcntee- ken van knlholicismus draegt. De goede liberael is \oor al de kelteryen, tegen al de Pauzen, voor al de vervolgers tegen al de verdrukten, van zoohaestzy katholiek zyn. De goede liberael is voor al de goeverne- menten die de vryheid afschaffen, wel te ver- s!aen, als zy eerst beginnen met de godsdien stige vryheid. Het liberalismus is Voor den Rus tegen Polen Voor Engeland legen Ierland Voor de groote booswichten van 93 legen Vendeën Voor Bismark, tegen degenen die hy verbant, in de gevangenis werpt en tot groote geldboe ten doet veroordeelen Voor Loyson en al de apostaten, tegen de priesters van den Jura, getrouw tot bet bal lingschap toe Voor Garibaldi, legen PiusIX. XV. De vooruitgang, dat is de periodieke, aenhoudendc, eeuwige, schier oneindige/over- lioopwerping. XVI. Het onderwys zonder godsdienst en zedeleer gact de wereld redden. Als alleman zal in staet zyn een trottoirblad te lezen, abas la calottete roepen en \pn 't ongedierl der papen te zingen,don zullen er nocliTroppmans, noch communards meer zyn, cn de Interna tionale zal in den niet verdwynen, by gebrek aen oproermakers en werkstakers. Het Wereldlyk en het Kloosteronderwys. Wy bevelen hel volgende feit aen de over denkingen der lasteraers van liet catholyk on derwys. De Parysebe bladen melden, dat de jaerlyk- sche pryskamp, tot het hekomen van studie beurzen van externen in de lagere lioogere jongensscholen der stad Parys, dit jaerden 20 juli en 3 augusti plaets gehad heeft. De uitslagen van dezen pryskamp, aen de prefekluer der Seine aengeplakt, geven de vol gende cyfers Op 203 aengenornen leerlingen behooren er 59 tot de laïeke en 116 tot de kloosterscholen. De vyflig eerste nummers be lmoren toe aen de kloosters, behalve de num mers 12, 23, 31 en 34, door de burgerlyke scholen behaeld. Op de 80 beurzen, in prys kamp gesteld, zjn er enkel 14 door de burger lijke scholen bekomen, terwyl de kloosterscho len de zes-en-zestig andere onder elkaer ver deden De gemeentelyke kloosterscholen zyn ten getalle van 54, de gemeentelyke burgerscholen zyn te Parys ten getale van 86. Daarenboven mogen de leerlingen der kleine betalende vrye.scliolen aen den pryskamp deel nemen. Deze scholen zyn laïek. Het is dus niet alleen tegen de 86 wereldlyke gemeentescholen, dat de Broedersscbolen te worstelen gehad hebben. Ziedaer.men moet liet bekennen sprekende cyfers. De liberalen bladen worden verzocht ze over te nemen HET WERELDLYK ONDERWYS. Het wereldlyk onderwys dat is, in aRe landen het byzonderste punt des programmas van liet liberalismus. En zy die bet onder wys zonder Godsdienst als hel laetste woord der beschaving aenprediken, stellen ons ge- woonlyk de Vereenigde-Slalen als toonbeeld voor. Daer is liet onderwys van alle graden vry en, het lager onderwys ten minste, koste loos. Eigenlyk zyn er twee soorten van scho len de commonscliools, voor kinderen van alle standen en op kosten van Staet en gemeenten en de private scholen. Die welke door godsdienstige vereenigingen geslicht zyn, heet men sectarian schools, en daer wordt natuerlyk godsdienstig onderwys gegeven. Doch in de commonschools is het ver boden over religie te spreken volkomen zooals men ziet, naer bet hart onzer liberalen. Wat zyn nude gevolgen van dit scboone stelsel Eerstens liet peil van bet eigenlyke onder wys stael niet liooger in Amerika dan elders. Doch laten wy dit ter zyde, en beschouwen wy enkel de zedelyke opvoeding die men er ontvangt. Daerover werden in de laetste jaren allertreurigste bjzonderheden aen het licht gebracht. Het is gebleken dat in dc openbare scholen der Unie, onderduims eene verfoei- lyfcc werking geschiedt, die niet anders kan dan lot de algemeene zedenverbeislering lei den. Dit werk bestaet vooral in het versprei den van verderflyke romans. Een methodi stisch (protestantsch) dagblad schreef reeds in 1873: Er bestaen maeischappyen die enkel zyn geslicht met het doel om ontuchtige gra vuren en schrilten onder de jonkheid te ver spreiden. Te New-York heeft laetst zekere Andrew Comsloch, die besloot de zedelooze litterateur te verbannen, zeven ton (7000 kilos) werken van dit soort aangeslagen. Het onder zoek voor de rechtbank wees uit dat zekere boogcre meisjesscholen lellerlyk door zulke voortbrensels waren overstroomd.... M. Com- stock vondt by de boekhandelaers van New- York aliéén, meer dan 15,000 brieven van leerlingen van beiden geslacht, die zedelooze schriften aenvroegen Men vernam nog, dat er boeket yen ter leen ingericht zyn, die onder het bestuer der meest verdorven leerlingen slaen dezen worden door de boekhandelaers gekozen en betaeld, en laten al de immoreele werken die te New-York verschynen, by hunne makkers cirkuleeren, mits een halven frank voor elk geleend werk. Het blad voegt er by. dal zulks op liet gan- selie grondgebied der Vereenigde Stalen bet- zeilde is. Dit alles geeft den sleutel tot liet verslag van den beroemden leeraer Agassiz, dat in den Boston Herald van 20 October 1871 verscheen. Dit verslag liaudelt over een onderwerp, dat wy hier niet anders dan aenduiden mogen. Die leeraer overtuigde zich met eigen oogen, dat liet slecht gedrag in de groote amerikaen- sclie steden meestal voor eerste oorzaek had, het onderwys inde Staelsscholen genoten. Daerover spreken de vooruilstrevers niet, die ons zoo'n bekoorlyk tafereel van de opvoe ding der Amerikaensche meisjes voorschetsen. Uit hel voorgaende blykt ook nog, waer de reden moet gezocht worden van de trapswyze vermindering der familie, de wezenlyke plaeg die de toekomst der Vereenigde-Staten be dreigt. Zulks werd reeds in 1874, in een ver slag aen de fransche akademie, door M. Mau rice Block, wien niemand zal verwyten zich aen godsdienstige bekommeringen gelegen te laten, bestatigd. Zeer slichtend, niet waer, hel wereldlyk, kosteloos onderwys in de Vereenigde-Stalen, en een schoon vooruitzicht voor de landen, waer die gezegende maclregel zal worden op gedrongen De slinkerkes die 't Verbond aeneenflansen, en tol zending hebben van al wie tot de calho- lyke party behoort trachten te bemorsen wy- den, in hun nummer van Zondag laetst, byna eene gansche kolom toe aen Y beknibbelen, met verwylingen en scheldwoorden, wel te verstacn, als naer gewoonte, van de acht bare heeren die den bestuerraed onzer Staels- middelbareschool uitmaken. Ziethier ter wel ker gelegenheid De prysdeeling aen de leer lingen van dat geslicht had donderdag 17 dezer maend, om 3 uren namiddag, dus op 't heet ste van den dag, plaets. Wettelyk beletsel voor dc eer.cn, vrees mogelyk by de anderen van op dit uer met ongeveer 53 graden hitte eene verstikking op te doen, wou het geval dat de heeren die gewoon zyn aen dezelve deel te nemen, daer niet aenwezig waren. Dat ont steekt de gal onzer Verbondsknoeiors. Na de namen afgekondigd te hebben van eenige acht bare leden die deel van dien raed maken, beginnen de feniksen met te zeggen dat liet eene berekende onthouding is, dal de val der school door de Bokkenryders besloten is, om aen deti vurigen wenscli der jezuïeten. allyd jezuïeten in 't spel, te voldoen. Onnoodig te zeggen dat de heeren Van Wambeke en Van Nerum, 't grootste deel der verwylingen treft, 't Zyn zy die de slaven der jezuïeten en broêr- kens zyn 'l is over hen dat deze zullen te vrede zyn de zwarte bende kan den bloei- enden toestand van dat gesticht niet ver- kroppen, en daerom heeft den bestuerraed, over eenige maenden, een besluit genomen door 't welk 't schoolgeld verdubbeld wordt, en, enz., enz. Onze geachte lezers moeten weten dat dc Raed een misbruik heeft willen afschaffen dat hierin bestond, dat er voor elk der dry leer gangen van de eigenlyk gezegde middelbare school en der vier klassen der voorbereidende afdecling, een maximum, een medium en een minimum bestonden, anders gezegd, dal er, voor de middelbare afdecling, 9, en voor de voorbereidende klassen, 12 verschillige pryzen waren een middel door de libeihaters uitge vonden om hunne creaturen te begunstigen. Wat kon dat aen die bazen geven kwam de school niet toe om de kosten te dekken, 't was de stadskas die in het te kort moest voorzien en welk was *1 gevolg hiervan Dal de School, om wel te spreken, ten grooten deele op stadskas bestond, en zoo hare bestemming mistemet die 21 verschillige schoolgelden zonder de graiismanncn, was zy eene mededingster der Slads-kosteloozeschool ge worden waer een einde moest aen gesteld worden, aengezien de stad tweemael een kosteloos jongensondenvys te onderhouden had,—en dat hebben die heeren afgeschaft. Alvorens lot dezen maetregel over te gaen heelt onze Gemeenteoverheid zich tot de be sturen gewend der plaetsen waer eene Staets- middelbareschool bestaet, en, met verwon dering, bemerkte men dat de schoolgelden welke hier betaeld werden belachelyk waren in evenredigheid met die van andere steden van 't land. Leuven alleen scheen hun te be vallen, en 't is dat schoolgeld 'l welk onzen Bestuerraed tot bazis gediend heeft, omdat deze bazis meest op de gerechtigheid steunt en dal 't schoolgeld in evenwicht staet met de beurs der burgerlyke klas, en de vvaerde van 't onderwys. dat er gegeven wordt. En, vol gens de Verbondsknoe'iers is die maetregel genomen om de jezuïeten en broórkens te begunstigen Proliciat, jongen, ge doet zien tot boe ver uw brein verlicht is ge bewyst dat gy de vvaerde van 't onderwys niet kent. Zoudt gy mogelyk tot die mannen behooren welke, of wel dagelyks met een censke bun school geld beiaelden, of gratis onderwezen geweest zyn Om de jannen tevertooncn zoekende I er- bondsknoeiers liet onderwys door M. Van Nerum gegeven, te verlagen. Daerin zult ge niet gelukken, knoeiers, ten ware uwe liberale lezers eenen blinddoek voor de oogen hadden elkeen weet, en hiervan kunnen al de oud- leerlingen getuigen, die onder 'l bestuer van M. Van Nerum de school bygewoond hebben, met welke zorgvuldigheid deze lieer de aen zyne zorgen t'ocverlrouvvde jeugd omzoomde wy allen die, in onze jeugd,onder zyn bestuer, hel onderwys genoten hebben moeten eenparig bekennen dat M. Van Nerum voor ons een ware vader was, die niet alleen onze letter kundige kennissen met vlyt beieverde, maer ons trachtte in 't pad der Godsvrucht te ge leiden hy had geeuen afschrik van de kerk, gelyk liet hedendaegs met veel leeraers het geval is, in al de goddeljke diensten waer- aen de school deel nam, was hy de eerste en de laetste; zyn princiep was reges ad exemption, dat kan hem niet ontnomen worden daer heeft hy meer dan eene blyk van gegeven men beschuldigde hem van te veel godsvrucht te hebben, en 't is om die reden dal de iiber- haters hem in dien lyd striknetten spanden om de bestuerloosheid te begunstigen en aen te moedigen, en op die wyze, Y gesticht te ondermynen, ten einde den val op den tjd van jaren den Besluerder te wylen, 't gene de liberale feniksen die, in dien lyd, van den Bestuerraed deel maekten meer dan één jaer beoogd hadden. Er zyn nog van die mannen, met janusgezichten, die M. Van Nerum in schyn blyken achting en vertrouwen gaven, en ach ter zynen iug licrn beknibbelden. Vraegt het liever aen Camiel N° 13, die man weet er van te sprekenmogelyk zegt hy nu mea culp& Ze wilden M. Van Nerum het brood ontnemen maer de man toonde hun, van 'teerste oogen- blilc af, dat hy van hen niet noodig had, en hy ging zynen g'ewoonlyken trant als te voren zyn geweien was vry en zuiyer, wat had hy te vreezen. En wal het onderwys betreft, dc school zal nog jaren en jaren moeten bestaen eer zy den uitslag zal opleveren dien ze onder M. Van N'erums bestuer gehad heeftgetuigen hiervan de groote mannen die zyne oud-leer lingen geworden zyn, zoo onder '1 geestelyk kleed, als in liet burger- eu militairen leven, zoo in de magistratuer, als in den advokaten- stand, en dat willen Verbondsprosscrs, nu de man oud wordt, - bezwalpen en met hunne vossenslaerlen bevuilen NV eet gy, IV/ëoHt/skrabbelacrs wat wy zou den doen, waren wy in de plaets van M. Van Nerum Wy zouden ons met u weinig bekreu nen elkeen kent uwe Nnswy zouden u zeg gen al uw geprael en geblafal uwe vergrui zingen en bekladdingen kunnen ons weinig baten onze verachting alleen zy uw billyk loon. En waerin heeft M. Van Wambeke die groote Vcrbondskolèrc verdiend Is 't omdat sommige zyner vrienden zeggen dal hy de School te veel begunstigt dat hy';.alle,'middelen aen - wendt om dezelve te bevoordeeligen Want, ouder dit opzicht sprekende, is/er wel ooit een Burgemeester in Aelst geweest die met meer zorgvuldigheid de School bejegend hebbe 't Is eene grief die sommige catholyken hem ten laste leggen maer de man getrouw aen zynen plicht, als eersten Magistraet der stad, bekreunt z.icli bier weinig meê, dat is ge kend, als Burgemeester, maekt hy geen het minste verschil lusschen zyne onderhoorin- gen zyne bezorgdheid treft de eene party zoo wel als de andere, en een burgemeester die aldus handelt heelt zich met geenen Verbonds- knoeiersrimram te bekreunen de verguizin gen van zulke mannen strekken hem tol eer derzei ver loftuitingen zouden voor hem lioo- nend zyn. Plezierreis onzer Koninklyke Har monie naer Duinkerken. Gelyk wy liet in een vorig nummer hebben aengekondigd, heeft onze Koninklyke Harmo nie, zich zondag 20 dezer naer Duinkerken be geven om er een wcldadiglieidsconcert te ge ven. De werkende leden ten getalle van 53, by de welke zich 66 Eereleden gevoegd hadden, hebben om 7 uren 23 m. met eenen specialen trein onze statie verlaten om zich te Oostende aen boord van den stoomboot La Belgique capilein Wouters, voor Duinkerken in te sche pen. De overvaertwerd met eene kalm weérge- stellenis begunstigden onze reizigers,welke ten meerderen deele nooit de zee bevaren hadden, landden zonder eenig ongemak, rond 12 \\t ure, te Duinkerken aen. Eene groote volksme nigte aen welker hoofd zich de lieer De Wulf, Gonsul van België bevondt, waren onze land genoten te gemoet gegaen. Twee muziekkorp sen, de harmonie der pompiers, en 't munici pal muziekkorps wachtten de Belgen by aenlanden af. Toen de eersten onzer medebur gers acn land stapten lieten zich de kreten van Leven dc Belgen Leve de Maetscliappy van Aelst, met eene buitengewoone krachtdadig heid hooren. Dc Belgen beantwoordden deze vreugdebetooningen door de kreten Leve Frankryk Leve Duinkerken Men drukte el kander de hand en men verbroederde op de vriendelykste wyze. De geestdrift welke op dit oogenblik heerschte is onbeschryfelykde vreugdekreten werden van wederzyden met zulke krachtdadigheid uitgegalmd dat ze oor- verdoovend mogen geheeten worden. Alsdan werdl de stoel gevormd om zich naer de Meiëry te begeven. Men kwam er eindeiyk aen en een onbeschryvelyke geestdrift berstte los, toen de werkende- en eereleden in de groote zael geleid werden alwaer de stedelyke overheden hen alwachtten om hun den eere- wyn aen te bieden. De lieer Meier van Duin kerken verwelkomde onze landgenoten en wensehte bun geluk over liet goed voornemen van aldaereen wcldadiglieidsconcert te komen geven. Na hun zyne vurigste bedankingen toe- gesluerd te hebben, voegde hy er by, dat de banden welke Belgie en Frankryk zoo nauw vereeuigen zich door zulke verbroederingen nog moesten versterken, en ook dat by ver zekerd was dat hierom de Belgen te midden der bevolking van Duinkerken met de meeste vreugde, met 't grootste genoegen en met de beste genegenheid zouden ontvangen worden. De lieer Meier eindigde zyne redevoering met een toast aen de Maetscliappy en aen haren Voorzitter, zynen collega, de Burgemeester van Aelst voor te stellen. (Toejuichingen 'en bravo- geroepen.) Op zyne beurt nam M. De Wulf, Consul van Belgie Y woord, om te zeggen dat hy zich ler- zelldertyd gelukkig en lier gevoelde van eene maetschappy te mogen gelukwenschen welke met het edel inzicht van de noodlydenden ter hulp tc snellen naer Duinkerken gekomen was, en dat hy de zoete hoop koesterde dikwyls zulke maeischappyen te ontmoeten. De acht bare spieker eindigde met een toast aen de Belgen voor te stellen. Deze toast werdt met geestdrift toegejuicht cn wy mogen er by voe gen dat het onmogelyk is met meer liartelyk- heid, meer verrukking en meer genegenheid ontvangen te worden. M. Van Wambeke, Voorzitter der Maetscliap py en Burgemeester van Aelst, bedankte deri achtbaren Meier \an Duinkerken, in naem der maetscliappy en in naem van Belgie, over de zoo vleiende woorden welke by kwam uit te spieken. Hy bedankte insgelyks M. d'Arras over de zoo schitterende als hartelyke ont vangst welke de Belgen kwam ten deele te vallen. Belgie, zegde M. Van Wambeke, is een vry, onalhankelyk eu onzydig land, 't welk niet vraegt dan in de beste verstandhouding te bly- ven met al de mogendheden die liet omringen, en welke zyne onzydigheid gewaerborgd heb ben. Maer de onzydigheid, gaet de spreker voort, verhindert de vurige genegenheid niet die wy voor Frankryk gevoelen. De dankbare Belgen zullen nooit vergeten dat zy aen Frank ryk 't behoud hunner vryheden en onafhanke- lykheid verschuldigd zyfi 't is Frankryk 't welk, in 1831, door zyne tusschenkomst, ons een er dreigende herstelling van 't vermaledyde en 'l ver wen sch te hollandsche juk heeft be- vreden. Na, aen den heer Consul De Wulf ook eenige woorden van dankzegging loegestuerd te hebben, stelde de achtbare spreker op zyne beurt, eenen toast \oor aen den achtbaren Meier van Duinkerken, aen de Üuinkerksche bevolking en aen Y geluk en den voorspoed van Frankryk. Deze toast werd met den leven- digsten geestdrift begroet, en elkeen wensehte den spreker geluk over de zeer gepaste woor den welke hy kwam uit te spreken. Het concert in 'l park van Y zeewezen ge geven, heeft alle verwachting overtroffen al de stukken werden met eene juistheid, fynheid en samenhang uitgevoerd welke by het talryk en uitgelezen gezelschap dat rond het kiosk geschaerd stondt, verwondering en verrukking banden. De lieer Michel Schelfhout, director, heeft eens te meer bewezen dat hy onze artis- tenscliaer weet te leiden, vooral de schakee ring der gekozene stukken doen na te komen en aen de muzikanten de muzikale ziel m te boezemen. Ook werden hem, in naem van dry Üuinkerksche maeischappyen dry prachtige bloemruikers aengeboden. Eeredrymueleere zy dus aen den heer M. Schelfhout!... Drukken wy den vuiigen wensch uit den heer Schelf hout onze koninklyke harmonie nog lange jaren te zien bestieren op liet pad des vooruit- gangs welken zy beeft ingeslagen. Wat zeggen van het bal dat ter eere der bel - gisclic bezoekers gegeven werdt Verbeeldt u een uitgestrekt park met weelderige hoornen beplant, to midden een kiosk, rechts en links more buffetten, verdeeld in wonderlyke dreven die er heen leiden, en dit alles op eene toover- achtige wyze h giomo verlicht door meer dan 40 duizend gekleurde glasjes eu gasbekken. Nooit hebben wy zulk eene feest bygewoond, en wy voegen ei' by dal liet mogelyk is dat men dit te Parys en te Brussel ook kan te zien geven, maer het beter te doen dat schynt ons onmogelyk. Deze luïsterryke feest aen de welke ruim 6000 heeren en dames deelnamen, heeft tot 4 uren des morgends geduerd. Al de Bel gen zyn gestadiglyk liet voorwerp van de aen- genaemste gedienstigheid en beleefdheid ge weest, ook zullen zy zich altyd hunne plezier reis naer Duinkerken, blyven errinneren. De inzameling moet overheerlyk geweest zyn en zal tot de leeningen van vele ellenden kunnen dienen. Des maendags hebben onze muzikanten de heeren Meier en Consul van Belgie met eerie serenade vereerd en werden overal door de bevolkingen zoo vuriglyk toegejuicht, dat men waerlyk beschaemd over zooveel beleefdheid zou moeten wezen. Om I 1/2 uto zyn onze landgenoten wederom te scheep gegaen om hunne terugreis te onder nemen. Meer dan 5000 persoonen hadden op de eslakaden en kaeien plaets genomen om Y vertrek der Belgen by te woonen en hun eeuen laelstengroet te kunnen toesturen. Op 'toogen- blik dat de stoomboot de kaei verliet wuifden er duizende zakdoeken en hoeden in de lucht eu klonken uit duizende borsten te gelyk de kreten van Leven de Belgen Leve België Leve Aelstwelke met de krachtige geroepen van Leve Duinkerken Leve Frankryk be antwoord werden. Gelyk daeg3 te voren is de overvaart naer Oostende met eene kalme weêrgesteïtenis en zonder cenig ongemak vol trokken geweest, en om 4 1/2 ure liep de stoomboot de haven van Oostende binnen. Vergeten wy niet te zeggen dat de bevelheb ber van den stoomboot, M. Wouters, en zyn luitenant, M. Wafelaer, gedurende de over tochten men kan niet meer gedienstig en lieuscli geweest zyn ten opzichte hunner pas sagiers en aenveerd hebben bel banket by te woouen. Eene inzameling werdt voor de matroozen gedaen en bracht eene som van vyftig franken op. De plezierreis zal door al de deelnemers in Y geheugen bewaerd worden, want nergens kan men op eene schitterendere op eene be leefdere, en lieldevollere wyze ontvangen wor den. Eere zy dus aen onze koninklyke maat- scliappy van HarmonieEere zy aen haren achtbaren voorzitter, inrichter dezer plezier reis Eere aen den verdienstryken heer M. Schelfhout, den kundigen direktor L. K. J. M. De Patrie van Brugge meldt, dat er kwestie is van, tydens den aenstaenden zittyd der Wetgevende Kamers, een wetsontwerp voor te stellen, ten doel hebbende de muiteryen, welke dreigen in ons land tot den staet van gewoonte over te slaen, onmiddellyk cn al- doende te dempen. Indien dit gerucht waerheid bevat, zal bet ministerie iu de rechterzyde slechts eenparige eu krachtdadige ondersteuning vinden, en liet zal zeer kurieus zyn te weten wie aen dc lin- kerzyde er zich zal tegen verzetten, dat by elke kiezing de rust niet meer gestoord zal worden. Het zyn de schaudelyke en eerlooze balda digheden van Antwerpen, welke niet meer dan zachtjes door de overheden werden beteugeld, die het ministerie zouden hebben aengezet, zich bezig te houden met het opmaken van een dergelyk wetsontwerp. VOLKSOPTELLING. De Moniteur van Vrydag kondigt het volgende koninklyk besluit af Art. 4. Er zal op 31 December 4876 overge- gaen worden tot eene algemeene volksoptelling in hel ryk. Art. 2. De optelling zal geschieden door de zorg van de gemeentebesturen ten einde dit met juistheid gedaen worde, zullen de gemeenle- overlieden eerst en vooral de numerotering der huizen doen nagaen en volledigen. Art. 3. De gemeenlfoverheden zullen de agen ten voor de optelling aenduiden en hunne werk- zaemheden bewaken. Art. 4. Van 45 tol 30 December zullen de optellingsbulletyns aen al de hoofden des huis- gezins afgeleverd worden. Art. 5. De bulletyns zullen ingevuld worden door de hoofden der huisgezinnen, of op hunne aemiuidingen door dc agenten voor de optelling aengesleld. Art. 6. De gemeenteoverheden zullende bulle tyns door de agenten doen afhalen, te rekenen van 2 Januari, en onmiddellyk de opneming er van doen. De uilslag der optelling zal aenstonds aen de hoogere overheid worden overgemaekt. Art. 7. De optellingsbulletyns zullen op het het gemcente-secrelariael blyven berusten, om te dienen voor dc reklifikatie van de registers der bevolking. Art. 8. Er zal aen de gemeenten op de fond sen van den Staet, eene schadeloosstelling wor den toegekend, a rato, van 2 centimen per in woner. De drukwerken voor de optelling noodig, zullen door het departement van binntmlandschc worden geleverd. GENTENAER EN NINOVIET. Y Was hier deze week in onze statie een hevig tongengevecht. Een gentsche heelbloedige Geus kon zynen moed niet bedwingen en randde op onbeschofte «en onrecbtveerdige wyze den braven nitverkooper van catholyke gazetten aen. Maer dezpn keer kreeg hy zyn meesier voor handen, want een heer van Ninove sprong voor uit, stelde zich als verdediger van der. werkman en deedt voor een talryk publiek aen den be- schiinperde langheid en boosheid zyner handel- wyze zien. Wat! zeide hy. gy, een ryk, ge fortuneerd man, gy komt hier eenen braven werkman in zyne broodwinning hinderen cn beschimpen Mynheer, ge zyl'ne lache, ik zeg helu. Ha, nu zult gv zwygen, maer by dien man had gy alles te zeggen En ge meent groot te zyn, verstand ie toonen met eenen werkman tc beleedigen Wilt gy disculeeren, spreek nu, maer laet deze huisvader aeu zyne broodwin ning door uwe liandelwyzc toont gy u, gy trutschcn stréman, eenen lompen, stommen boer De gentcnaer stondt daer te kyken gelyk een dief onder de galg en sprak geen enkel woord, als die verpletterende woorden- vlaeg op zyn hoofd viel Ee n goede les voor hein en zyne talryke liberale confraters. Men schryft ons uil Jddergem Brandramp tc lddergem. lusschen Zaterdag en Zondag is een vreeslyke brand in ons dorp uitgeborsten. Terwyl aften in diepe rust waren, hoorde men op eens de kreten brand brand De dorpsklok klepte het alarm, en spoedig was iedereen te heen. De aeneenpaling der huizen en schuren, de ge weldige droogte, het gebrek aen water, de vol oogst gelaste schuren, dit alles gaf aen den brand eene hevigheid, die door eenen zuid westen wind geweldig aengezet werd. Aen blusschen viel dan nsel te denken, op eenen oogwenk lagen 23 woonsten, schuren, stallingen en verdere gebouwen, in gloed. Het noodgejam- mer der slachtoffers, gemengd aen hel gehuil der dieren, dit alles was in den duisteren nacht, een schouwspel dat aen de dood grensde. 24 huisgezinnen zvn zonder have en woonst, velen zyn niet verzekerd. De schade is onberekenbaer. \\ie op liet rnmptooueel niet geweest is, kan zich moedyk een gedacht dier verwoesting vormen, van al die verbrande huizen, meubels, koeien, paerden, schapen, geilen en verkens. De Burge meester en Schepenen, veldwachter en gendar men waren spoedig ter plaets en dank aen de krachtige medehulp der toegevloeide menigte heeft men nog eenige huizen kunnen redden. Rond 9 uren voormiddag kwamen de pompiers der stad Ninove niet hun bluschmaterieel toege sneld, en hebben de nog overblyvendc vuer- gloeden kunnen beperken. Hel geial slachtoffers beloopt tot 412, allen bevinden zich zonder woonst. Hulp, onderstand, gillen, zicdacr de algemeene kreet Onze geëerde le/crs welke zouden gene gen zyn de ongelukkige slachtoffers van deze brandramp eenigen geldelyken onderstand te verleencn, mogen hunne gifte, hoe gering ook, te burecle van ons blad bestellen wy zullen ze onmiddellyk laten geworden aen wicu Y be hoort. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Massot, onderpastoor van Hansbeke, is pastoor benoemd van het Beggyn- hol te Dender monde. 11 v wordt vervangen dooi den eerw. beer Van Hcndcu, professor in Y col lege te Eekloo. De eerw. lieer Van Geert, sur veillant te S. Nikobes, is onderpastoor benoemd te Astene. Zondag 3 September, zal onze koninkl\!e Harmonie,in liaer lukael, Nicuvvslraeipoori, een luisterryk Concert geven ten voordcele der slachtoffers van de brandramp te Iddeifp ni. lugangprys 50 centimen. Men zie dc an non een. De heer Erniel De Hovre, oud-leerling aen het collegic van Geerardsbergen, studm aen decatholyke Universiteit te Leuven, komt, na een studiejaér, op eene voldoende vrr/i zyne examen af te leggen als candiduel in natuérlyke wetenschappen. M. George Lagarde, klerk by liet post- bureel tc Hasselt, heeft verleden donderdag, voor den jury Gent-Leuven, hel exaern van het tweede doktoraet in de rechten afgelegd. Onze. innige gelukwenschen aen dien jongen advo- kaet die, nietlegenslaende de bezigheden van zyn ambt, den moed heeft gehad zich voor te bereiden om al de examen al le leggen, die een doktoorin de rechten moet doen. Volgens een gerucht dat in de hoogere militaire kringen in omloop is, zou er op 24 September, eene groote militaire revue te Brussel worden gehouden dit zou eene nieu we proefneming zyn van samentrekking der troepen rond de hoofdstad. Verleden jaer werd diezelfde proefneming gedaen met gausch liet effektief der infanterie en kavalerie men had alsdan de artillerie ter zyde gelaten en heden zou het deze laetste zyn, welke alleen en in twee dagen lyds zou woiden te samen getrok ken. Niet minder dan 200 kanons zouden voorby hel paleis des Konings dellleeren. Het diiamte Bp.ussel. Nieuwe By zonderheden De soldaet Hendrik Van Cuyck, de moor- denaer van het meisje Elisa dï)ugrée is zater dag uil de gevangenis der Kleine-Karmelieten gehaeld en voor den onderzoeksrechter ge bracht, aengezien er nog sommige formalitei ten le vervullen waren, alvorens hel buiger- lyk gerecht gausch van de zaek le ontslagen, ten einde deze aen de militaire overheid over te laten. De beschuldigde, die een lichamelyk onder zoek heeft ondergaen, ten einde te bestatigen of hy geen spoor droeg van eene worsteling met het slaehtoffer, schynt zich zeer weinig over zyn lot le bekreunen, en want rookte ge rust eene signer terwyl hy in de cel der be schuldigden het oogenblik afwachtte van by den onderzoeksrechter te worden gebracht. Hy draegt voortdurend de kaporaelstrepeu die hy geleend had om in permissie te komen, alhoewel hy geen het minste recht heelt die te dragen. De pooging tot zelfmoord, welke hy pleegde op het oogenblik zyner aenhouding, "wordt op verschillende wyzen verhaeld. Ziehier wat er inderdaed is voorgevallen Toen de vader van den moordenaer zynen zoon aetigehouden zag en zyne misdaed ver nomen hebbende, noemde by hem een lafaerd en verweet hem zich niet te hebben gezelf- moord na liet plegen van een feit, dat schande wierp op hem en op gansch zyne familie. Daer de beschuldigde zich een revolver had aengeschaft en de policieagenten nog den tyd niet hadden gehad hem le onderzoeken, trok hy dit wapen uit den zak, op het oogenblik dat by aen deze lieden de toelating vroeg zynen vader te mogen omhelzen. Het was alsdan dat dit wapen zyne hand ontviel. Er wordt te Brussel voortdurend veel gesproken over hel verdwynen van een onder geschikten bediende van een financieel ge slicht aldaer, die met eenige duizende Irand de plaet beeft gepoelst. Die ontrouwe bediende is terzelfder lyd verdwenen als de twee hus- siersklerlcen, waervan wy dezer dagen spra ken en die bet hazenpad hebben gekozen, de eene met eene som van 30,000 en de anderen

De Denderbode | 1876 | | pagina 2