flo»1!» doorgaen, eenvoudig dc hurgerlyke wet hadden overtreden en ook burgerlyk veroor deeld werden docli de mannen van onzen tyd bekommeren /.ieli niet om de historische waer- licid zy spelen komedieen meer niets. Een bewys dat Gent zoo geestdriftig niet was als men zegde vinden wy in liet Fondsenblad. Ziellier liet getal buizen dal in de straten gevlagd was Botermarkt (stadhuisplaels), 21 buizen, 9 bevlagd. Hoogpoort (omtrent bel stadhuis), 97 hui zen, 25 bevlagd. Zandberg, 19 buizen, 5 bevlagd. Koningslraet, 19 buizen. 2 bevlagd. Onderstraet, 55 buizen, 5 bevlagd. Lange Munt, 97 huizen, 2(! bevlagd. Groeselmarki, 18 buizen, 8 bevlagd. By 't kanon, 14 huizen, 4 bevlagd. Ilooiaerd, 10 buizen, 5 bevlagd. Korte Munt, II huizen, 5 bevlagd. Poel en Drapslraet, 54 buizen, 4 bevlagd. Breydelslege en Appelbrugslract, 23 huizen, 5 bevlagd. Koornlci, 15 buizen, 5 bevlagd. Gewat, 53 huizen, 2 bevlagd. Binnesteeg, 35 huizen, 5 bevlagd. Iloornslraet en Preekheerenstraet, 23 bui zen, 5 bevlagd. Veldstrael, 9ohuizen, 23 bevlagd (voorname straet der stad). Zonneslraet, 13 buizen, 5 bevlagd. Kouter, 51 huizen, 15 bevlagd (hotels en liberale maetschappyeii). Vogelmarkt, 13 buizen, 10 bevlagd (meest herbergen). Langemeere, 54 buizen, 5 bevlagd. Kortemeere, 17 buizen, 2 bevlagd. Poeldemarkt, 10 buizen, 5 bevlagd. Gouden Leeuwplaels, 12 buizen, 0 bevlagd. Korte Bidders!ract, 14 huizen, 4 bevlagd. Mageleinstraet, 55 buizen, 7 bevlagd. Kalanderslraet, 14 buizen, 4 bevlagd. Kalanderberg, 16 huizen, 7 bevlagd. Koestraet, 29 huizen, 9 bevlagd. Lange Violetlenstraet, 204 buizen, 10 be- rlagd. Goevernemenlstraet, 27 huizen, l bevlagd. Volderstraet, 43 buizen, 5 bevlagd. Iloogstraet, 145 huizen, 51 bevlagd. Zwart Zusterstraat, 26 huizen, 5 bevlagd. Engelandgat, 56 liuizön, 1 bevlagd. St-Michielsstraet, 20 huizen, 0 bevlagd. Bcggynengracht, 78 buizen, 12 bevlagd. Pe-perstraet, 28 buizen, 2 bevlagd. Burchtsiraet (buert van den burgemeester), 108 huizen, 17 bevlagd. St-Michielsplein, 16 buizen, 2 bevlagd. St-Janslraet, 21 huizen, 9 bevlagd. Catalogiieslraet26 buizen, 5 bevlagd (waeronder 2 herbergen). Kruisslraet, 18 huizen, 2 bevlagd. Onderbergen, 71 buizen, 8 bevlagd. Ilolstraet, 116 huizen, 2 bevlagd. In zyn nummer van 15 Augusti jl. schreef T Verbond, wellicht voor dc vyfligste mael, dat bel ons voorlaên de eer niet meer zou gedaen hebben van op onze artikels te antwoorden. Nauwelyks zyn er dry weken verloopen of't Verbond vergeet zyn vastgenomen besluiten houdt zich op nieuw inzync gewoonlyke las terende en beieedigeude vaertkapoenstael met den Denderbode onledig. Onze geëerde lezers kennen onze antwoord op 't Fer/jow/sartikel waerin de hceren leden van den Besluerraed der Stadsmiddelbare school worden aengerand, omdat deze boeren, volgens bun recht en om reden waervan zy niemand geene rekening te geven hebben, niet goedgevonden hadden de prysdeeling aeu de leerlingen van dit geslicht by te woonen. Men weet dat' de beereu Van Wambeke, burgemeester en Van iXcrum vooral hel voorwerp waren der liberale aenrandingen. Nu, naer 't schynt was onze antwoord wat te veel gepeperd en beeft ze de gal van Meester Peperkoek uit 't Verbond zoodanig ont stoken dal de vent,'in eenen aenval van woe dende katlenkolerie, eene nieuwe vlaeg be- leedigingen en lasteringen naer 't hoofd der gezegde Bcstucrleden werpt. NYy willen hier al de domheden niet weder leggen die Meester Peperkoek door 't stinkerken beeft doen neêrkribbèien, neen, alleenlyk wil len wy er ecnigen te rechtwyzen, om de las teringen en beleedigingen van Meester Peper koek des te beter tc doen uitscbynen. be Besluerleden der school, zegt Meester Peperkoek, bewerken baren val, en, om die reden, hebben zy zich slelselmatiglyk ont- houden dc prysuitreiking by te woonen. Urn zyne beweeriug te staven vraegt by, of M. Pan Ne rum, 'l Land en den Denderbode niet leest, en of hy zich niet errinnert dat ons blad, tydens zyn bcstucr, die school bevoclil Wat gaet dit M. Van Nerum aeu En wat meer is, beeft de Denderbode, hebben de catbolyke dagbladen, IN DIEN TYD, zoowel ALS NU, de staetsmoeialery in 'l vak van ondervvys be streden. dan hebben zy slechts cene gehei ligde plicht volbrachtomdat zy de overtuiging hebben dal de Staet, de Provinciën en de Ge meenten oubekwaein zyn en. het recht niet hebben als opvoerders cn onderwyzers der jengd op te treden. Wat willen wy, is de vry- heid van ondervvys begrepen gelyk zy moet begrepen worden, 't is te zeggen, dat al de onderwysgesticliten van den Staet zouden dienen "afgeschaft te worden eu dat by, de Staet, zich met 't ondervvys alleenlyk mag be moeien, daer vvaer er geen vry ondervvys be- slaet ol kan ingericht worden, ban alleen zouden wy de vrylieid van oriderwys hebben, gelyk zy in onze grondwet geschreven staet. Meester Peperkoek vcrvvyl M. Van Nerum ook dal by langen tyd libcrael brood geëten en den liberalen een pensioen te danken liee/t waervan hy nu noij leeftWat domheid Zoolang M Van Nerum, bestuerder der hoo- gere lagere school eu onzer Staelsmiddelbare school geweest is, is hy. even als andere amb- tenaien van den Staet, op de staatsfondsen bezoldigd geweesten, wat zyn pensioen be treft, «lat heeft hy, volgens ons, aeu NIEMAND ie danken. Al de openbare ambtenaren genie ten. na bunnen diensttyd, een pensioen, waar voor zy, gedurende heel hunnen ambtelyken levensloop de door de wet vereisclite slorlin- tingen gedaen hebben. Nu, omdat M. Van Nerum in dienst was en zyn pensioen ver kreeg, als de. liberalen aen 'l bestuei des lands waren, beeft by hierom liborael brood geëten, en leclt hy nu nog van liberael brood, gelyk Meester Peperkoek liet hem toewerpt Indien deze vraeg bevestigend moest beant woord worden, dan eten hedendaegs al de leeraers der middelbare school cvïiiolvk ititoon, en miskennen zy byna allen 't spreekwoord Wiens brood men eet diens woord men sisreekt. Verre van ons dit als een verwyl den heeren leeraers der Staelsmiddelbare school toe te brengen wy laten ze vry in lninne denkvvyze eu overtuiging, en hebben wy de bovenslaende vraeg gesteld dit is alleenlyk om de domheid van Meester Peperkoek's vervvyt des te beter te doen begrypen. Verders legt Meester Peperkoek, M. Van Nerum ten laste dat onze Stadsmiddelbare school, tydens zyn bestuer tot ZEVEN TIG leerlingen gedaald was, een bewys zyuer onbehvaemlieid en zorgloosheid. Wy, die, in die jaren, op de schoolbanken zaten, kunnen die walgelyke lastering, met kennis van zaken logenstraffen. In 1862-65 bevatte de school GELYK HEDEN, bare 7 klassen welke elk liet gebecle schooljaar door, liet gewoonlyk gaial leerlingen telden. Hadden wy M. Van Nerum eenen racd te geven, \v\ zouden liern zeggen Verydel die snood- beden met de lieer sekretaris-lresorier u de lystendoen al te leveren der leerlingen diede schooljaren 1862-63 en 1865-64 by woonden, en laet ze afkondigen. Na de prysdeeling van 1865 hebt gy er niets meer in te zien, a eu zyn er in October 1863 leerlingen acliler- gebleven, dat raekt u niet meer: de ouders dier leerlingen alleen weten vvaerom hunne zonen niet wedergekeerd zyn, als 't scbool- jaer 1863-64 aenvang namDit is den ken wy, bet ecuigste middel om Meester Peper koek te beschamen en liern te doen blozen indien by, na zoovele brandmerken, nog blozen kan. Eindelyk, volgons Meester Peperkoek, beeft M. Van Wambele, als Burgemeester, nooit iets voor de school gedaen integendeel, om de zwarte mannen die hein doen kiezen te bevredigen, heeft lig reeds in de school eene klas afgeschaft, 'l schoolgeld verdubbelt en aldus die school 70 leerlingen doen verliezen. Hoe wonder altyd 70/ O sukkelaer Wat de school verliest leer lingen omdat liet schoolgeld te hoog is? Ziet gy niet dat gy met zulken zeever de waerde dei Middelbare school verlaegt Zy bekent zelve dat bet onderwys dat er gegeven wordt zooveel niet weerd is als dat in uwe liberale meisjesschoolalwaer de leerlingen den zelf den prys betalen als in de Staelsmiddelbare school Aen de liberale meisjesschool is eenen jardin d'enfants gevoegd en daer belaelt men meer dan in de voorbereidende koersen der slaetsschool, en niet te miri doel deze jardin d'enfants een groote concurrentie aen de staelsmiddelbare school voor wat de vaeiitjcsbroekmanrien aengaet, ongetwyfeld, omdat deze kleinen daer moederlyker bezorgd worden. Zou die jardin d'enfants de slaets school, op de wyze, geen aental leerlingen doen verliezen, waervan 't getal aen andere omstandigheden schynt toegeschreven te wor den Wy antwoorden, ja, omdat wy er de stellige verzekering van hebben. Wat 't afschaffen der klas betreft waervan meester Peperkoek spreekt, zouden wy willen dat hy hier omtrent eenige uillegging wou geven, daer wy den heer Burgemeester dit recht niet toekennen. Allons, Peperkoekske lief, zeg eens welke klas M. Van Wambeke afge schaft heelt? Leg eens uit boe en wanneer de Burgemeester ditgezagsmisbruik begaen heeft? Ziedaer onze antwoord voor heden. Alleen lyk willen wy er nog by voegen dat de Dender bode bek en klauwen beeft om, zonder iemands hulp, zulke feniksen als Meesier Peperkoek uit 't Verbond te roskamen dat de hairen boven ons boold. sluiven. Tot later, Meesiei'kc, wy bereiden u een roskamingske Men verzoekt ons de inlassching van liet volgende belangryk bericht: Avis aux obligataires du réseau des Flandres. Un doute s'est élevé dans Tesprit de quel- ques porteurs d'obligalions du réseau des Flandres, sur Tinlerprétation de l'article 5 de la convention qui régit le syndicat d'exploi- lalion de ce réseau. Get article porte A mesure de l'apurement des coinptes, a la Commission translérera au crédit de cliaque compagnie susnommée, dans les a livres de la Banque désignée, comme il est dit u Tart. 4, la part de recette qui résullera de la ventilation arrêtée par la Comniis- sion. Quoique le lexte de eet article, combiné avec tout Tcnsembb de la convention, ne semble prêler a aucun malentendu, quelques personues Tunl compris en ce sens que les 45 p. de la recette qui appartiendront aux Compagnies iuléressées leur seraient attribués dans la ventilation, en proportion des sonnnes nécessaires pour faire lc service des intéréts de leurs obligations. Or, c'est la uue erreur évidente et jamais la Commission cbargée de surveiller Texécu- lion de la convention, ni la Compagnie des Bassins Ilouillers n'ont donné célte significa- tiou aux lermes de l'article 5. Le sens de eet article est incontestablemenl le suivantsur Ia recette brute totale, il sera prélévé 55 p. pour frais d'exploitation les 45 p. restant seront portés au crédit des compagnies iuléressées suivant tine ventila tion qui aura pour base non pas Tannuilé nécessaire au service de leurs obligations mais sur le produil propre ii cliaque ligne. C'esl- ii-dire, que si uue ligne lail uue recette totale de 10,000 francs, il sera porlé ii sou crédit 4,500 lrancs, si une autre ligne a fait 20,000 francs de recette totale, elle recevra 9,000 francs. Si les sommes portées ainsi au crédit de cliaque compagnie, lie suffisent pas pour payer a clmcuiie dc ses obligations, le minimum d'inlérèl lixé par Tart. 6 de la convention, la Compagnie des Bassins Ilouillers devra verser en espèces, dans la Caisse de Ia Com mission la soinine nécessaire pour parfaire Ia difference. C'est la le sens dans lequcl Tart. 5 de la convention a été enlendu par lous les contrac tantset celui dans lequel i! est appliqué par la Commission chargée d'en surveiller Texculion_ RECI1TERLYK KRONYK. In Meimaand dezes jaers, vond M. Brabant, van Cérardmer, lussclien twee rotsen, op ver scheidene kilometers der hoeve van Xégoutte door de gebroeders Toussaint bewoond, bet lyk van een kind. Hel aanschouwen derplaels alleen, deed eene misdacd vermoeden. Het lyk was, om zoo tc zeggen, in de rots vastgehecht, de vormen \an bet lichaam in de kronkelingen afgcmaeld. De lykschouwing bewees dat liet kind van honger was bezweken. Tevens her kende men in liet slachtoffer den jongen J. B. Baradel, die met zyne moeder op de hoeve van Xégoutte, by de ecbtelinge Toussaint woonde. Vrouw Toussaint was vrouw Baradcl's zuster. De echtelingen Toussaint hielden niet veel van bun kleinen neefdit was zoo ver bekend, dat van den eersten dag dat liet lyk ontdekt werd, de openbare meening hen ais de daders der moord acnwees. Toussaint werd aangehouden en bekende alles. Gebruikmakende van een oogenblik dat liet kind' alleen was, bad hy bel in 't bosch meegenomen, hel de band vdor den mond houdende om bet schreeuwen le beletten. Daer bad hy liet in eene rotsholle gestoolen, waer liet kind aen zich zelve overgelaten, zich niet uil losmaken kon. Gedurende twee dagen, had hy den treurigen moed naer den schrikke- lyken doodstryd van een schepsel, dat van hon ger bezweek, te komen zien. Wanneer hy van de dood verzekerd was, nam hy liet kleine lyk, en droeg bel lerplaelse waer het gevon den werd. Toussaint beweerde dat by, door deze mis daad le bedryven, gehoorzaamde aan de op stoking zyner schoonzuster, die, zegde by, van baer kind wilde bevryd zyn. Deze echter loo chende ten stelligste deze beweeringen, en alles duidt aen dal zy rechtzinnig is. Overigens beeft men in den loop des onderzoeks, meer dan eens kunnen oordeelen over den wocslen en bedorven aerd van Toussaint. Na verschil lende persoonen te hebben beschuldigd, is hy moeten terugkomen op zyne verklaring, en klaei'blykelyk is 't dat hy met voorbedachte rade de dood beeft toegebracht aeu dit kindje, dat aen zyne zorgen was toevertrouwd en onder zyne bescherming was gesteld. Toussaint is een kerel van 25 jaer, met een onbeduidend, byna stomp voorkomen. Voor liet bof wilde hy op zyne bekentenissen terug komen, en op al dc vragen antwoordde hy Ik ben onschuldig De getuigen brachten geen licht in de zaek, allen gelooven den be tichte plichtig, doch liet zyn slechts vermoe dens. De beschuldiging berust dus enkel op de bekentenissen door den beschuldigde zelf in de aenvang van liet onderzoek gedaen. De jury beeft hem plichtig verklaard, eu Toussaint is verwezen lol levenslangen dwangarbeid. Toen hy deze veroordeeling hoorde uitspreken, zette die afscliuwelyke boosdoener de lippen vooruit eu zei daerop lot zynen geleider Dal is toch wat te veel Op nieuw hebben wy deze week eenen naemloozen brief ontvangen, in den welken ons over eene dansparty gesproken wordt die ten gekuchte Mylbeke, ter herberg de Fluit zou hebben plaels gehad en aen welke dansparty zekere liberale onderwyzeressen zouden hebben deelgenomen. Nog eens errin- neren wy onze geëerde correspondenten dat geene naemlooze brieven in ons blad worden overgenomen. Gisteren Vrydag, was het in den calho- lyken Kring van Nieuwerkerken groote broe derfeest. V;in atle kanten was men toegesneld om een blyk van genegenheid aen decatholyke vrienden dier gemeente te geven. Ook was iedereen tevreden. Het Concert is wonder wel geluktde heeren artisten hebben zich van hunne laek wonder wel gekweten. -- Het Fondsenblad meldt, dat eenige catho- lyke Vlamingen voornemens zyn, eerlang eene byeenkomst te beroepen to' hel onderzoek van een ontwerp, strekkende om een Nederlandsch ratliolgk Taei- en Letterkundig Congres tot stand te brengen. Eene brusselsclie dame, die dynsdag in de Bagattcstraet te Gent, den geuzenstoet stond te bezien, werd op eens gewaer dal zy bare gouden horlogie kwyt was. Zy twyfelde niet of men had baer die ontstolen, en de dame begaf zich naer liet bureel van den policie- kommissaris van Sint-Pieterswyk, om van liet gebeurde kennis te geven. De kommissaris Ghuys deed baer uitleggingen geven over de horlogie. en dan, zynen lessenaer openende, nam liy er het vermiste voorwerp uit en over handigde liefde verbaesde dame. De horlogie was niet gestolen, maer de dame bad ze verlo ren en zy was gevonden door Hector Ghuys, liet zevenjarig zoontje van den kommissaris. Volgens men zegt, zal de groote revue der artillerie tydens de septemberfeesten in dc hoofdstad plaels hebben men voegt er by dat waerschynlyk, na de artillerie, ook de ruitery en de voetgangers te Brussel in oogenscbouw zullen genomen worden. Men weet dat de gemeenteraed der hoofd stad besloten beeft den vryheidsboom in blok jes te laten zagen, en deze ten voordeele van den arme te verkoopen. Sedert eenige dagen is inen reeds met zagen aengevangen. Er zul len blokjes van dry verschillende grootten worden verveerdigd op eene hunner zyden zal bet stadswapen van Brussel worden ge prent, waei onder de woorden Arbre de la liberie, benevens bet jaertal der planting cn dat zyner bederving 1830-1876. Die blokjes zullen gedurende de septemberfeesten ver kocht worden. Het onweer van zondag beeft in den omtrek van Brugge, groote schade veroor- zaekt. Te Aidoie is eene hofstede door den bliksem getroffen cn afgebrand. Te Eekloo beeft liet hemelvuur de kerk bezocht gedu rende de goddelyke diensten de schrik was zoodanig groot byzonder onder dc vrouwen, dal verschillende in bare vlucht gekwetst werden. Te Elverdinghe viel de bliksem op de pachthoeve, toebeboorende aen M. d'Enne- tières en bewoond door M. S. Top. Van bet eerste oogenblik stond de scbuer in volle vlam, eu liet vuer deelde zich onmiddellyk meè aen bet woonhuis en de stallingen. In minder dan twee uren bleef er niets meer over dan eenige muren en eenen asclilioop. Geluk kig heelt men al bet vee kunnen redden en zyn er geene menschenlevens te betreuren. Honderde persoonen poogden zich van den brand meester te maken, doch te vergeefs, de brand bad seliielyk eene te groote verhouding aengenomen. De schade wordt geraemd op 40,000 fr., waervan 15,000 fr. voor de reke ning van den pachter. De oogst was niet ver zekerd. Toen zondag morgend, in volle hoogmis, de bliksem in de kerk der minderbroeders tc Eecioo sloeg, is hy Jangs liet dak door het plafon der kerk gedrongen, heeft het. orgel be schadigd, eene hangende horlogie vcrbryzeld, al de lichten uitgedoofd, en is dan naer builen geslagen. Gelukkig beeft by niemand leed ge daen doch bet is onbegrypclyk dal er geene slachtoffers zyn, want liet gewoel en liet ge weld dal er plaels bad, om uil de kerk te ge raken was onbescbryflyk. De bliksem is nog op verscheidene buizen gevallen, zonder onge lukken of merkelyke schade le veroorzaken. Voorspelling van het weder. Niemand is er, die in belangen van zynen handel of zyn vermaek niet begeerd of gepocgd beelT bet toekomende weder voor te spellen. Ongeluk- kiglyk men moet bel bekennen, is alle zeker heid in deze zaek onmogelyk, en men moet zich bepalen min of meer gepaste veronder stellingen te maken, welke op zekere kenlee- kenen der natuer en zekere werktuigen ge grond, eenen byna juislen uitval kunnen aen- bieden. Onder de kenteekenen die ons bel weder op voorzegde wyze voorspellen kunnen, bemer ken wy er dry de wolken, dc lucht cn de dieren onder de werktuigen zyn er slechts twee, de barometer, welke ons de zwaerte van de luchten tevens den wind, die den vol genden dag blazen moet, altyd op cene bena derende wyze, kan aenduiden cn den lucht- voebtmeter (hygromètre) die ons de onzicht bare hoeveelheid water in de lucht begrepen kan kenbaer maken doch dewyl verdere in lichtingen over deze twee werktuigen ons artikel te ver zouden uitbreiden, zullen wy ons beperken eenige beknopte woorden over de voormelde kenteekenen tc wagen. Wanneer men in de lucht lichte wolken ziet vcrschynen, die men aen witte zyde strengen of aeu lichte gazesluijers vergelyken ook wanneer men op de kim lange dunne wolken ziet ten voorschyn komen, die eene zwariacli- tige kleur aenbieden of wanneer de luclit vol ronde wolkjes is, even als eene schapenkudde in eene weide verspreid, dit alles mag men als regenteekens aenzicn integendeel wan neer sclioone witte wolken, gelyk aen sneeuw bergen den hemel bedekken, deze welke de schilders met eene byzondere voorliefde voort brengen, moet men donder vreezen, doch alle vreeze van langdurig slecht weder mag ten kante gesteld worden. De lucht kan ons ook goede verwittingen geven wanneer zy geene natte inhoudt, kan men met moeite de ver afgewyderde voorwer pen bespeuren, en deze schynen met eenen witachtige doom, welke ganscli de vlakte ver vult, bedekt te zyn; integendeel wanneer de lucht waterachtig is. de verre gezichten-schy- nen zich te naderen, de hemel is van een zwartachtig blauw, en komt de warmtemeter van eenige graden te zinken, bet vocht gaet tot regen over. Binst de nacht bezitten wy andere bewys- middelen om van de droogte of de natte te oordeelen. Wanneer de lucht veel water inhoud, de sterren vonkelen op de gaiischc vlakte de he mels en seliynen byna van pbiets te verande ren. Hunne glans is verdubbeld, daer zy zich op den zwartacbligen hemel beter betoonen. Vele menschen zyn dikwyls door deze scboone nachten bedrogen alles schynt ons eene heldere zon voor den volgenden dag \oor tespellen.maer de schoonheid van den nacht en der sterren is bedriegelyk den volgenden dag eene zwart bedekte lucht en een onophouden de regen komen ons belooiien dat liet al wa terdamp is, waerdoor wy de sterren, even als dooreen vergrootglas, bespreuren. Uit de Polderstreek. De oogst in onze polders is beneden dien van een gewoon jaer. Ten gevolge van den overvloedigen regen in den winter en de schrale meimaend, liehben de \ruchteii dun gestaen. Uit dien hooide is er weinig strooi. Helgraen is evenwel van eerste hoedanigheid, byzonder de tarwe. Gunstig op gewassen en ingeoogst, beeft het graen wei nig gewicht. De rogge weeg 85 kilo. Dus sclioon meel eu lekker brood. De erwten zyn wel gelukt. liet vlas is ge- deellelyk goed en gedeeltelyk slecht. Goed vlas werd 600Ir. slecht vlas 400 fr. per 44 aren 50 verkocht. De haver is laraelyk goed, doch ten gevolge der droogte, is zy over 't algemeen zeer licht. De boonen zyn nog al wel gelukt. Het koolzaed laet niets te wenschen. De bee- ten hebben veel geleden door de droogte doch de regen doet bun goed. In het boutland is de boekweit groolendeels verbrand door de zon in de polders is dit liet geval met de weilanden. Er heerscht groot gebrek aen beestenvoeder. Men vindt landbou wers die hunne beesten slachten en liet vleesch uitverkoopen aen fr. 1,40 per kilo. De eerste sneê klaver is goed geweest, maer de tweede zal zeer slecht zyn. In de lichte landen zyn de aerdappelcn misluktin de zware is de oogst zeer voldoende de vrucht is zeer meelachtig en smakelyk. Deze week is er veel groen gezaeid jammer dat de droogte dit al le lang belet beeft docli als het niet te vroeg vriest, kan er nog goed groen zyn. Slaet dat legen, dan zullen de landbouwers graen moeien geven voor beestenkost, cn dewyl bet graen niet overvloedig is, gaen zy een onge lukkig jaer tegemoet. Wy vinden in den Brusselaer bet volgende treffend bewys van de overgroote vlaemschge- zindlieid der logemannen, die zich meester ge- maekT hebben van de inrichting en de leiding van het Nederlandsch taeleongres le Brussel Men had per telegram aen die van Kampen laten weten, dat liet acnstaende congres in hunne stad zou plaels hebben. Er kwam een franscli antwoord. Daerop hevige nrotestatiën, toen in eens de kopstukken verklaerden, dat bun eigen telegram ook in T fransch was opge steld De Hollanders waren dus maer beleefd geweest mei te antwoorden in de lael, waerin men bun liet woord had toegestuurd. Docli wat zeggen van flaminganten, die, wanneer zy zicli tot Hollanders moeten wenden, 't fransch ge bruiken Dus bet was niet genoeg bet congres te ope nen met eene fransche redevoering, men moest ook nog in 't fransch naer Kampen lelegrafee- ren, om aeu onze uoorderbroeders te doen zien, boe boog men oploopt met de Nederland sch e lael. En zouden wy ongelyk hebben,zulke on weerd ige comedie by de oprechte Vlamingen aen te klagen Sterfte in Frankryk. Een blad maekt onder ander de volgende opmerkingen over de sterfte in Frankryk, welk getal op eene ver- scbrikkelyke wyze toeneemt, zooals overigens in alle landen liet geval is, aengezien de men schen veel te koortsig, tc wild en gedruisch- makend leven Wat de sterfte in Frankryk jaerlykscli tot een jammerlyk cyfer doet stygen, is de zooge- naemdc Engelen-makery, die romdom Parys op groote schacl, maer ook in de nabyheid van andere steden wordt uitgeoefend. Velen weten welk kwaed wy bier bedoelen. Moeders, die de opvoeding barer kinderen als eene last beschouwen of er geen tyd voor heb ben, omdat baer toilet, al bare vermaken al baren tyd innemen anderen, die om geheel onnatuerlyke reden de eerste laek der moeder niet willen vervullen, geven bare kinderen over aen minnen, die in de dorpen, in de om streken van Parys en in andere groote steden woonen. Van die kinderen komt weinig terecht. Eene zeer kleine minderheid ziet bet ouderlyk buis terug. De ongelukkige wezens leiden eenigen tyd een zeer kwynend leven, waerop de dood volgt. Niet zelden wordt zelfs van liet opzette- lyk dooden eene nyverheid gemaekl. Men beweert dat alleen uit Parys jaerlyks 12,000 van die kinderen op de dorpen omko men. Men heelt zelfs jaren gehad van 15,000, ja, er wordteen jaer genoemd van 20,000 kin deren, die slachtoffers werden van de Enge- len-makery. Dat by de sterfte in Frankryk de revolutie met bare slechte beginselen een groote rol speelt, heeft de lezer reeds begrepen. Dynsdag gevoelde een bewoner van Cha- pelle-d'Elesmes, zekere M. Loiseau, by het eten van een stuk brood, dat er hem iets in de keel slak by nam bet brood uit den mond en zag dat hy op bel punt was geweest eene dikke wesp op te eten, die in een gat van bet brood verborgen was. Hel insekt bad hem in de keel gestekeu en die steek zwol zoodanig op, dat M. Loiseau schier niet meer kon adem halen, toen hy op eens een hulpmiddel legen den steek van wespen indachtig wordende, eene handvol peterselie nam, deze knauwde en zich de keel bevochtigde met liet bytend sap dier plant. Onmtddelyk werd by verlichting gewaer, waerna hy zich naer eenen apotheker le Mau- beuge begaf, die hem een verder geneesmiddel toediende, en hem ten volle genas. Opsomer Bekeerd. Men schryft uit Brussel aen den Courrier de l'Escaut Eenige jaren geleden daelde een man van de eerbiedweerdige verhevenheid, waer de pries- terlyke weerdigheid hem bad geplaetsby verliet 't heiligdom om zich aen te sluiten by vreemdelingen welke beweren eene nieuwe religie te willen stichten. Hy werd door bet liberalismus met opene armen ontvangen. Die ongelukkige renegaet was de onder pastoor Opsomer. Hy doorliep het land in ge zelschap van Mouls en Juuqua, twee afgeval len priesters, die uit Frankryk, hun vaderland, waren verjaegd. Gelukkig waren hunne poo gingen vruchteloos en door den nood ge- praemd, gelukte Opsomer er in eene bediening te vinden. Daer zyne drillen hem steeds kwelden ver viel by van de eene misdaed in de andere tot eindelyk de grendels der gevangenis achter hem werden dichtgeschoven. Door de misdaed gedrukt, en liet geweten verknaegd door do wroeging, werd hy ziek. Hel was in zyne ziekte dat hy berouw ge voelde over de bedrevene misdaden en daa lingen, gedurende de laelste nachten welke hy slaaploos doorbracht vroeg eenen priester, die by hem de rol van den goeden Samaritaan ver vulde. Diefstal te Luik. Jaerlyks, gedurende de vakantie, worden te Luik tab yke diefstallen gepleegd, in huizen waervan de éigëiiaërs zich naer baden of naer buiten hebben begeven. Ongeveer eene maend geleden bestaligde men alweer zeven acht dergelykè diefstallen. Gedurende dc nacht van 50 tot 31 augusti, werd er een belangryker diefstal dan al de an dere gepleegd, met behulp van brack eu be klimming in liet buis van M. L. C. Avroykaei, naby de St-Yeronikastraet. Na over den muur te zyn geklommen, die den bol van gemeld buis van een ledigen grond scheidt, was een diel langs een keldergat bin nengedrongen, brak de deuren en vertrekken open, verbryzelde de sloten der meubelen eu vond eindelyk op eene kamer der tweede ver dieping al bel zilverwerk van den bewooner. De dief nam eene groote hoeveelheid mes sen, lepels en vorken meé, voor eene geza- mentlyke weerde van ongeveer 3000 fr. Al bet groot zilverwerk liet by in de kas, daer hy waerschynlyk den tyd niet bad dit alles meê le .nemen. Gedurende den nacht van 1 tot 2 september boorden de geburen gerucht en zagen licht in bet achtergebouw van gemeld buis. Men twy felde er niet aen of er waren dieven binnen. Men verwitigde de politie en men omringde bel buis lot men eindelyk twee dieven den scheidsmuur zag over klimmen om de vlucht te nemen. Toen de booswichten zagen dat zy ontdekt waren, sprongen zy in een naest gelegen bof en er ontstond eene oprechte dievenjaebt. Een der dieven viel weldra in de banden van eenen 'slotmaker, M. Bocasseau, eu de andere werd vervolgens in eenen bof ingesloten en aldaer aengehouden. Beiden waren nog voorzien van verscheidene kopere voorwerpen, welke zy in de keuken van M. L. G. hadden geroofd. Op bet politiebureel gebracht, bevond men dat de eene was, zekere Hendrik De Martelaer, oud 58 jaren, geboren le Oost-Eecloo, des winters mynwerker en loopende des zomers de fooren en kermissen af met een schietspel met de pisloolde andere was een zeventien jarige knaep, die even als zyn makker reeds veroordeelingen voor dielstal bad ondergaen. Eene stoute booswicht. Verleden zater dag, werd lc Bergen eene verschrikkelyke misdaed gepleegd op den persoon van Adelina Molle, oud 15 jaren, dienstmeid by den eerw. heer pastoor-deken van St-Elisabelliskerk. Het was rond zes ure namiddag, toen de deken van St-Elisabethskerk, zyne woning ver liet, om hel lof te zingen in zyne parochiekerk. Eenige oogenblikken na zyn vertrek belde eenen persoon, die volgens bet zeggen van eenen ooggetuige, een pakje aen de hand droeg. De deur werd niet geopend op het eerste bellen, want de zuster van den pastoor was I afwezig en bet buis stond onder de hoede van een löjarig meisje, Adelina Molle, die dagelyks f het huiswerk op de pastory verrichtte. Na eenige aerzeling belde de onbekende eene tweede mael en nu werd de deur door bet meisje geopend, de vreemdeling in liet spreek- 1 vertrek geleid, waer hy onmiddelyk op bet kind I aenviel en dit zware slagen op het hoofd toe- bracht. Adelina Molle moet zich zoo goed mo- gelyk verdedigd hebben, want bare kleeren werden geheel en gansclt verscheurd, maer eindelyk bezweek zy zich tegenover de meer-

De Denderbode | 1876 | | pagina 2