'I gemcenle-collegie van Meclielen, en de 2° eervolle melding door 't gcnieente-collegie van Leuven. De 1', 2C, 5" en 4" accessitlen en de lc eervolle melding zyn aen de Siaelsscholen toegekend. Wy moeien daer niels by voegen. De liberale Dyle- en Demerbocle van Diest, na den stouterik en den onnoozelaer gespeeld le hebben, met ons aen te randen en parly le trekken voor 'i Verbond, speelt nu den platzak en den dommerik met over bet paer oorveegs- kes, hem door den Denderbode toegediend, te kryschen als een ellendige schooljongen die op zyn broekske gekregen heelt. Het diestersche liberael blad jammert dat wy tegen hem uilvaren in persoonlykheden en onze inlichtingen zyn gaen halen by de Gazette van Diest,welke, zegt het, meermalen voor las teringen te recht geslaen heeft. Als gy die dwaesheid neêrschreeft, Dyle- en Demerbode, hebt gy niet gezien, dat op 't eerste blad van den Denderbode van (i Augusli 1!., het yzer der justicie an Dendermonde nog gloei end prykte waermeê uwen hertlap, liet Ver- bond, \oor eerroovery en laster gebrandmerkt wordt? Hebt gy niet gedacht dat, met al die feilen van een ander aen te halen waermeê uwe beste vrienden geschandvlekt stacn, gy deze niet onbeschoder kont in 'l gezicht spuwen Ah, neen, dat hebt gy niet gezien, daeraen hebt gy niet gedacht, omdat het vuig liberael zelfbelang u, dilmael wederom, gelyk in zoo menige andere omstandigheden, met blindheid geslagen had. Wy hadden niet noodig by onze wclopge- slelde zuster, de Gazelle van Diest, onze inlich tingen le halen do Dendei bode kent u immers sedert dertig jaren, en als hy uwe walgelyke karpelsprongen en politieke weêrhaencry, van tydslip tot tydslip, met eigene oogen, in uw eigen blad, heeft konnen beslatigen, had hy niet noodig by anderen inlichtingen te gaen lialen. Gy vertelt ook al jankende, Dyle- en Demer bode, dal gy tegen ons maer party getrokken hebt om te doen zien tot welke laeglieden de klerikale drukpers afdalen kan O gi partydige valschaerd is 't met zoo een vuile liberale judastrek dat gy u uil onze han den zoekt los te wringen, en het ongelyk uwer onbeschofte aenrandingen poogt le bebloemen? G'en zult er niet in gelukken, want het pu bliek weet, by ondervinding, en dit sedert lang, dat, als er eene drukpers is, die met schande en smeerige vuiligheid, bemodderd, tot den laegsten trap van verachting en alge- meene verfoeiing afgedaeld is, het wel de libe rale drukpers is. Maer, O ami sacra fames! O vermaledydde liberale gelddorst, tot welke snoode tarlutïenstreken zyt gytochbekwaem Doch wat is 't, van ouds is liet geweten dat de vuilste verhens altyd liet schoonste strooi willen hebben GlUKEKDAÜEN. Nu heden dal de liberhaters hebben uitge roepen dat, zy, geuzen en hunne vrouwen geu- zinnen zyn. Ja, nu dal zy de groolste schelmen onder hunne voorvaderen als hunne patroonen -uitroepen, hunne wangedrochtelyke schelm stukken, zelfs met ka\alkaden, ophemelen, gelyk het onlangs le Antwerpen en dezer dagen te Geut is voorgevallen. Als men de liberale geusche drukpers dagelyks ziet neêrschryven dat de geuzen der XVI- eeuw onze liberhaters voorbeelden geven diezy moeten naleven,dan, denken wy, zullen zy hel ons niet ten kwade duiden, dat wy hier ceuige, onder duizende, van die voorbeelden aenhaien, die volgens de hedendaegsclie geuzen dienen hernieuwd te worden. Wal meer is, wy zullen er dubbele verdienste van hebben, 1° omdat wy de heden daegsclie geuzen zullen aengeuaem zyn met die voorbeelden te verkondigen, 2° omdat 'l volk des te beter de liberale heiligen en pa troonen zal leeren kennen. Dus ter zaek ln 15G6, bestormde bet geusche gespuis, door de uitzinnige geuzenpredikaticn aenge- liilst, met goddelooze en tieiligschenderide woede de kerken, kapellen en kloosters taber nakelen, altaren, kruisen, schildcryen, beel den, biecht- en predikstoelen, met een woord, allerlei kerksieraed, werden met eene helsche eazcrny verwoestDe gralsteden werden onteerd, de II. Oliën misbruikt en O! ver- schrikkelyke boosheid bet Allerheiligste met de voeten getredenZoo werden er in min dan eene maend tyds 400 heiligdommen verwoest, geplunderd en ontheiligd Het bloed der priesters, kloosterlingen en calbolyken stroomde bj beken op veleplaetsen. Wy zullen biereenigc der schelmeryen, heilig- scbenderyen, moorden en brandstichtingen, door de geuzen gepleegd, kortbondig verhalen gelyk zy ons voor de band Komen ln den nacht van 25 April 1582 werd onze Stad Aelst belegerJ door de geuzen ouder bevel van den kolonel Van den Tympel, goever- neur van Brussel, bygeslaen van Ti an, kolonel van Ninovcf en van De la Garde, franscbe cnpi- tein. Na eene heldhaftige verdediging van wegens de burgery, werd de stad ingenomen. De geuzen verspreden zich in de stad, en vermoordden al wie zy in de straten ontmoct- ten. Eenige verdedigden zich met dapperheid, verscheidene verdronken met over dc vesting te vluchten, andere die er in gelukten te ont snappen werden door de soldalen van 't kas teel van Licdekerke gevangengenomen. Ein- delyk als niemand der burgery zich nog dorst vertoonen, en de geuzen overal sterke wachten hadden gesteld, begonnen zy kerken, kloos ters en burgershuizen te plunderenalles te rooven wal zy maer konden en ook le moorden daer wncr zy eenigen tegenstand ontmoetten. Het getal vermoorden zoo burgers als soldaten beliep lot ongeveer twee honderd. 17, zegge zeventien priesters werden voor de deur onzer St. Mdrlinuskerk ysselyk gemar teld en vermoord gevonden. Een scliryver van dien tyd zegt, dat er om trent \eertig priesters van de omliggende pa rochiën, welke zich in stad schuilhielden, wreedelyk gepynigd, gemarteld en omgebracht werden dat de geuzen de paters \an Afliigem op dfeoninenschelykste wyze ophingen, omdat zy (de geuzen) dachten dat zy weigerden de schatten van de abldy aen te wyzeu. Andere schryvers zeggen dat de geuzen van onze stad meester gewordenin de kerken, kloosters en burgersbuizen de meu bels. kerksieraden, schilderyenbeelden, alsook de boeken der bibliotheken plunderden en rooiden dat zy al de voorwerpen wacrvan zy zich niet konden bedienen naer de groote merkt voerden ene'-, gedurende twee dagen, vreugdevuren mee stookten dat zy meer dan 400 priesters der omliggende parochiën welke in de stad eene schuilpluets hadden gezocht, alsook een groot getal burgers waerouder vier Schepenen met den liaedskeer-pensioniiaris en den Sehretaris hebben vermoord eindelyk dal ei n groot deel burgers uil de stad verbannen v.erJt omdat zy bun geloof niet wilden afzweren. Zietdaer eene flauwe schets van de ysselyk- heden die de geuzen te Aelst hebben gepleegd. Later zullen wy dit historische punt wat meer uitbreiden. Te Audenaerde werden verscheidene pries ters na de schroomclvkste marteling onder- staen te hebben, met twee, rug aen rug gebon den, en in de Schelde versmoord. Te Lede by onze stad verbrandden de geuzen in 15s2 bet mirakuleus beeld van 0. L. V. der Zeven Weeën, verwoestten en plunderden de parochiale kerk en staken ze dan eindelyk ook in brand. De ledesche catholyken kwamen tegen deze woeste schelmstukken en heilig schenderyen op, doch, na eenen heldhafligen slryd door de geuzen overmand, vluchtten zy in eene schuernaby 'l kasteel. De zegevierende geuzen staken de seliuer in brand en al de ongelukkige Ledenaren ontkwamen na hevige pynen in de vlammen. Te Gent werden twee Minderbroeders en éëu Augustynermonnik, op de vrydagmerkt gegeeseld en voor een termyn van 50 jaren uit 't land verbannen vier andere Minderbroe ders werden levendig verbrand. Op bevel van den schelm liyliove, de gentsche Robespierre der XVI' eeuw, werden te St Denys-Wesirem de raedslieer Hessels en de Baljuw De 1 iscli wreedelyk omgebracht. Te Brugge vonden de geuzen een priester bezig met liet 11. Misoffer op te dragen en bon den hem, in zyn priestergewaed, aen den steert van een peerd, en sleurden hem dan langs de stralen tot dat hy den geest gal'. Te Yperen mishandelden de woedende en haetvolle geuzen de abdis en de kloosterzus ters van nonneiibossche op eene onmensche- lyke wyze. Te V'ytschate plantten de bloeddorstige waeghalsen den pastoor en onderpastoor tot aen den hals in den grond en bolden met vollen arm naer hunne hoofden, welke zy na derhand met hunne sabels doorkloven. Te Alkmaer (Holland) vermoordden de akeli ge schelmen ZES Minderbroeders een onder hen, Engelbert Terburgt, werd eerst de planken der voeten verbrand, dan geheel 't lichaem met messteken doorboord en in de wonden brandewyn en ziedende olie gegoten. Te IJaerlem (Holland) werd een begyn onder de galg geleid aen de welke baren vader was vastgebonden. De geuzen vroegen liaer of zy 't geloof wilde afzweren en met een sold'aet trouwen. Dubbele weigering, waerop de be gyn in 't water werd geworpen eri versmoord. Hare zuster werd met eenen steen 't hoofd ingeslagen. Een jongeling van 15 jaren werd ook te llaerlem van 't leven gebracht, omdat by aen zyn geloof niet wilde verzaken. Te Hoorn (Holland) werden verscheidene caliiolyken van hunne kleederen beroofd en naekt op eene bank gebonden. Men plaetsle beu een koperen bekken op den buik ouder 't welk men levende ratten zette. Dan legde men gloeiende kolen op 't bovenste van 't bekken om liet gloeiende beet te maken en de ralten in de buik der martelaren eene schuilplaets te doen zoeken. Te Goreum (Holland) werden, op 9 Juli 1572, NEGENTIEN priesters op de barbaersclie wyze gemarteld en opgehangen. Laten wy liet woord aen Pieler lloofl, een prolestantsche liistorie- scliryver van dien tyd, die men vast eu zeker van gecrie te groote genegenheid voor de roomschgezinden zal beschuldigen. Wy schry- ven hem bier letterlyk over Dc verovering van Gorcum, zegt Pieler Hoofd, heeft men met allerlei lasten van tuclitelooze ongeregeldheid en uitgelaten moedwil bezoedeld. Twee van de burgers werden op de merkt met de koorde ver- daen, de andere op rantsoen gesteld, de Drost, zyne huisvrouw, zyne dochter en een i en twintig gewyde persoonen naer den Briel gevoerd. Desmaed, de mishandelingen en over vuile vinnigheid gepleegd aen deze geestelyken, bewyzen dal het aerdryk geen ongedierte zoo fel voedt als de mensch is, bereden van de boosheid zyner woeste lustentevens God en zyne eer vergeet. Want als zy (uitgezonderd een of twee die 't Pauselyk gelool verzaekten) allen te samen kwalyk* geworgd, na verscheidene kwella- gipn in een kloosterschuer den ganschen nacht over, zieltogend in den strop gehan- gen hadden, leurierden nog de soldaten (de watergeuzen,) zoo wreed eene dartelheid, dal de eene den neus, de andere de ooreu.de andere de schameldeelen van dezen of dien monnik afvorderden, en als treffelyk den geus spelende en fraei bevende met die. leden op den hoed in de stad keerden. En zulke monsters van bloeddorstige wreed heid, en barbaerscblieid zyn bet die onze hedendaegsclie liberhaters als hunne heiligen en patroonen uitroepen, en ter wier nagedach tenis en vereering zy monumenten oprichten praelwagens optimmeren om kavalkaden door de straten le doen trekken VRYWILL1GERSSCHOOL. De minister van oorlog brengt bet publiek ter kennis, dat er eene kompagnie der vrywil- ligersscliool voor dc infanterie zal geopend worden le Leuven, op 1 October aensineiide, en onder het bevel van majoor Godefroid. Die school heeft ten doel aen de jongelingen, welke de militaire loopbaen willen acnveerden voldoende opvoeding en onderwys te geven, ten einde in staet te zyn den graed van onder officier hy de infanterie le bekleeden, en na een zeker getal dienstjaren, een burgerlyk ambt te kunnen vervullen. De school zal samengesteld zyn uit jonge lingen welke vrywillig en voor eenen tyd van acht jaren dienst nemen. Zy moeten beant woorden aen de volgende voorwaerden 1° Ten minste 10 en ten hoogste 20 jaren oud zyn op bel oogenblik der dienstneming 2° een goed gedrag hebben 5° gezond zyn en zonder lichaemsgebreken 4° eene behoerlyke gestalte hebben. De vragen lot dienstneming moeten worden gezonden aen den bevelhebber der school. De kandidaet moet by zyne vraeg de volgen de stukken voegen 1° De toeslemming,- gelegaliseerd door den burgemeester, van zyn va Ier, of zyne moeder- weduwe, of, indien by wees is, van zynen voogd, hiertoe door eenen familieraed gemach tigd 2° een uittreksel uit zyne geboorteakte 5° een ceriitikaet van zedelyklieid, afgeleverd door het besluer der gemeente waer hy vcr- blyft, of der gemeenten, waer hy sedert 1 janu ari van bet jaer voor zyne dienstneming ge huisvest was, en welk certificaet eveneens zal beslatigen dat hy ongetrouwd is. By hunne komst in de school zullen de can- didaten geneeskundig onderzocht worden. RECHTERLYK KRONYK. De genaemde Van Neste, van Gent, beticht van baldadigheid op 13 juni aldaer gepleegd, is Dynsdag door de correclionneele reclii- bank van Gent lot iweemael veroordeeld tot geldboeten en 8 dagen gevangenis. Zooals alle echte geuzen, loochende de be tichte zyne deelneming aen de baldadigheden op den 13 juni. Hy was wel (zegde hy) in de St-Michielstraet, doch hy had weer niets ge- daen. HANDEL EN NYVERHEID. Er bestaet, ten gevolge van verschillende artikels in de dagbladen, eene verwarring in den geest van vele persoonen, omtrent de peruaensche zaken, en wy denken wel te doen liet misverslaen weg te nemen met hier eeni ge regels daeromtrent mee le deelen Het goevernement van Peru heeft inderdaed een nieuw kontrakt gesloten over den uitvoer van guano met eene groep bankiers van Lon den, d(e de consignaiarisseu van die meslsof zullen zyn. Deze laelsleu hebben in de ver schillende landen van Europa hunne agenten genoemd, om dit kontrakt le exploileeren. Binnen kort zal dus bel geval zich voordoen, Indien bel kontrakt bekrachtigJ wordt, dat de guano van Peru niet meer verlacht wordt in mo nopolie, zooals tol nu toe plaels bad maer in konhurrentie met de representanten der l-.on- cessionnarissen van liet oud kontrakt, MM. Dreylus frères en C° van Parys. Men moet echter opmerken, dat buiten den aenzienJyken voorraed guano die MM. Dreyfus- frères nog bezitten in de \erscbillende offici- eele depots van Europa, het gezegde buis nog eene groote hoeveelheid guano aenkrygt op zyn hooger gemeld kontrakt, zoodat dé dienst der koncessie- Dreyfus nog voor veel jaren verzekerd is, gansch onafhankelyk der nieuwe konsignatie Raphaël-Laski. Ziedaer nu, in weinige woorden, den toe stand die, in ons land, eer» aenlal persoonen kan interresseeren. Staetsscliuld. In uitvoering der wet van 27 mei 1870, volgens welke er bepaeld is, dat de kosten der aen te leggen spoorwegen zullen betaehl worden in rentetitels aen 4 p. h. en dal hel kapilael dezers titels zal gevoegd wor den, by de leening, loegestaen door de wet \an 27 juli 1871, bepaelt een koninklyk besluit van 9 september, dat er voor 40,000,000 fr. obligaliën aen drager en nominatieve renten aen 4 p. li. zullen uitgegeven worden. Eene jaerlyksclie dotatie van 1/2 p. h. zal be sleed worden aen de uitreiking dier nieuwe schuld. Die dotatie zal genomen worden op pl amorlisaliefonds der leening aen 4 p. li. van 1871, met welke zy zal verscholten wor den. De schikkingen der art. 2, 5, 4 en 0 van het koninklyk'besluit van 29 juli 1871 zyn loepas- selyk op de nieuw uit le geven titels! Laetslge- melde titels zullen intrest opleveren te reke nen van den eersten dag van het half jaer, waerin zy worden uitgegeven, (1 mei of 1 november). De dotatie van uilkcering zal be ginnen te rekenen van den eersten dag van het volgende half jaer. Spoorwegen. Te rekenen van dynsdag 19 dezer, zullen de volgende reizigers'Vei nen af geschaft zyn De trein van zaterdags, van Brussel (noorden) naer Oostende, ten 4 uren 's avonds; die van den zondag, van Brussel (noorden) naer Oostende, ten 7 uren 10 minu ien 's morgends. De trein van zondags, van Oostende naer Blankenberge, ten 5 uren 45 minuten 's avonds zondags, van Oostende naer Gent, ten 0 uren 37 minuten 's avonds, zondags, van Blankenberghe naer Brussel, ten 7 uren 53 minuten 's avondszondags, van Oostende naer Gent, ten 10 uren 's avonds 's maendags, van Oostende naer Brussel (noorden), ten 7 uren 45 minuten 's morgends. Men schryft ons uit Aygem, 14 dezer GEUZENDADEN TE AYGEM. Onze vreed zame gemeente' is in droefheid en rouw ge dompeld door de heldendaden welke onze jonge geuzen bier hebben begaan. Zondag laatst was bet hier kermis, en onze jonge liberalen, (van 15 tol 20 jaren oud), hadden be sloten des avonds van hunne persoonen le doen spreken. Inderdaad, omtrent 8 uren des avonds, na wel gedronken te hebben, en hunne slaven te hebben doen drinken, zijn zij allen lè gelijk als wilde dieren op eene calliolioke herberg gevallen, met bet gedacht van het licht uit te blazen en daar alles te verwoesten. Daar werd eene jonge geus, van 18 jaren oud. en die reeds meer dan eens van zich heeft doen spreken, vooruit gezonden om moeilijkheid te zoeken. De andere schelmen traden ondertus- schen binnen. Maar daar hunne aanleg niet wel gelukte waren zij gedwongen de herberg le verlaten. Bij bet uitgaan hebben zij den genaarhden Donatus Adriaansens meegesleept tol aan de deur en hem daar met eenen poi- gnard den buik geopend en ter zelldcrtijde eene wreede wonde toegebracht aan Benedic ts Van Landuyt van Haeltert. Adriaansens is denzell'den nacht overleden aanduidende als zijnen moordenaar Leander Van Wassenhove, geboren te Kerkxken, woonachtig te Aijgern, vader van 7 kinderen, die des anderendaags is aangehouden en naar Audcnaarde vervoerd. Adriaanssens is ongehuwd en heeft slechts den ouderdom van 57 jaren bereikt. Het alge meen gedacht alhier is dat, indien Van Was senhove plichtig is, hij toch niet de meest plichtige is geheel de wereld wijst met den vinger de 2 bijzonderste plichligen aan. Men hoopt dat de justitie de ware plichligen zal ontdekken en dat de gemeente voor lange jaren ten minste zal verlost zijn van die libe rale moordenaars. Adriaansens, deel makende van liet genootschap van den II. Franciscus- Xav., is Dijnsdag namiddag plóchliglijk begra ven en vele menschen hebben met veronl- weerdiging gezien dat de moordenaars de onbeschaamdheid zoover gedreven hebben, van op het kerkhof te verschijnen en van te spotten met eene daad die alle treffelijke lieden bedroeft. X. Nadere inlichtingen. Het slachtoffer dezer woeste misdaad was een zeer deftig en vreed zaam man niemand in de gemeente kende hem een vijand. Dit getuigt de talrijke menigte vrienden welke zijne begravenis bijwoonden. Op den boord des grafs werdt in naam van 't Genootschap des II. Franciscus-Xaverius, de volgende lijkrede uitgesproken, welke wij aan onze geëerde lezers mcdedeelen Waarde Medebroeders, Met diepe aandoening en innige droefheid, kom ik hier, in naam van liet Genootschap van den II. Franciscus-Xaverius, den laatste» vaar wel zeggen aan onzen betreurden medebroe der, Donatus Adriaansens... Ja, liet is met aan doening, want onze geachte broeder is als martelaar gestorven bij is gevallen omdat bij voorstaander was van bel goedé.... Lid van hel Genootschap van den H. Franciscus-Xav., beeft bij altijd als waren zoon van den groeten Apostel der Indien de heilzame lessen zijner geestelijke oversten met iever nageleefd. In liet openbaar zoowel als in liet bezonder leven beliertigde bij de goede zaak en streedt bij voor derzelver overwinning. Van eene edel moedige en zachte inborst, was hij algemeen geacht qii bemind. Zijne vrienden waren lal- ryk dit getuigt de diepbedroefde menigte die zijne laatste rustplaats omringtdit getuigen de tranen welke bier de gewijdde aarde be sproeien dit. getuigt de verontweeidiging welke bij alle treffelijke lieden losbrak bij het vernemen zijner marteldood. Men zal ragen hoe kan zulk een braven man onder het mes van een moordenaar vallen Ja, die vraag stelt men zonder dezelve te kunnen oplossen. Daarom zou men geneigd zijn den eeuwigen vloek over dien geweldenaar en over zijne bloeddorstige medegezellen in te roepen, eu te wenscben dat hij als een andere Cain, de eer ste broedermoorder op aarde, als eenen ver worpeling moge ronddwalen, dat ietier dauw druppel hem als een druppel bloed toeschijne, tot dal de reclilveerdige hand der Voorzienig heid hem treffe. Maar, neen, Medebroeders, laat ons hem niet verwenschen, maar hem, als ware kristenen, uit den grond des herten vergeven. Ja, de oogen naar bet kruis gericht waarop de stervende Jesus zijnen hemelsclien Vader oor den goeden moordenaar om ver giffenis smeekt, roepen wij Godsgenade over liern in, en, naar liet voorbeeld van onzen afgestorvene medebroeder zullen wij hem ook vergeven. En gij, dierbare Medebroeder en vriend, rust in vrede, iu den schoot der heilige aarde tot dat de trompet der engelen uw glorieus lichaam tot liet leven zal terugroepen. Voor ons, wij zullen uwe deugden indachtig wezen en wij zullen den Hemel smeeken, opdat hij uwe dood, als een zoenoffer, aanneme, en op dat uwe ziel, indien zij niet reeds bij God is, welhaast zijn Paradijs moge binnen treden. Vaarwel, duurbare Medebroeder vaarwel, tot wederziens, daar omboog PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Walraet, pastoor van Ooike, is in de zelfde hoedanigheid benoemd op Dender leeuw. De eerw. lieer Mathys, onderpastoor van Erwelegem, is coadjutor-deservitor van llundelgem benoemd. - De eerw. heer V. De Clippele, onlangs doctor in godsgelecrdheid ge worden te Pome, is professor van rhctorica in liet colfegie van Audenaerde benoemd. De lieer llemclaer, uit 't Seminarie, vervangt te Deinze den eerw. heer De Paepe, die onder pastoor benoemd is te Erwelegem. De heer Geoiges Goelhals, uit liet Seminarie, is naer het Belgisch Collegie le Rome gezonden om er zyne studiën voorl te zetten. STERFGEVAL. Vrydag is alhier overleden, den J. Stevens, stadsbouwmeester. Donderdag 11., hebben de kiezingen plncts gegrepen van twee rechters en één recliler- plaetsvervanger aen onze Koopliaiidelsreclit- bank. Zictliicr de uitslag; lslc stemming voor twee rechters. Ingeschrevene kiezers 198. Getal stem mers 83. MM. Gli. Cumont bekwam 82 stemmen en V. Sirou, 85. 2C stemming voor een rechter-plaetsvervan- gcr. Ry deze stemming waren er nog slechts 43 kiezers aenwezig. M. Aug. Ringoir werd ge kozen met de algemeenheid der stemmen. Donderdag 14 dezer, bobben Van de Brandc Karei, hovenier te Ba?rdegemen De Scliryver Adolf van Lede, na de lessen van de liceren Burvernik, leeracr aen de school van hofbouw kunde te Gent en Jud. Schellinck, hovenier te Aelsl-Mylbeek, met vrucht bygewoond te heb ben, een diploma van bekwaemheid van den jury te Gent verkregen. Hel Vaderland uit den Haag, een prote- stantscb blad, bekend dal de pacificatifeesten gediend hebben om den liaet legen de catho- lyken meer aen te stoken. De beleedigingen zyn hun niet gespaerd selioone pacificatie of verbroedering «en daerom, zegt liet Vaderland, hebben de meeste liberalen die afgekeurd en staken zy hunne vlaggen niet uit. Het volgende nieuws is ontleend aen eenen brief, door een Noord-Nederlander, dezer da gen le Gent, aen den llien Public geschreven Over vier dagen las ik te Leiden, in pro lestantsche bladen, briefwisselingen over den Gentscben stoet. Deze dagbladen waren ver wonderd, dat liet besluer van eene stad, waer de iuwooriers byna al catholyk zyn, zulke kwetsende verbeeldingen voor den Godsdienst dezer persoonen liet rondryden. Ik aerzel niet te zeggen, heer Opsteller, dal niet één burgemeester van Holland zulke uitdagingen tegen een deel zyner bestuerden zou toelaten. Onze protestantsclie landgenoo- ten, ik geef hun deze eer, hebben le veel eer bied voor de rechten der minderheid, om te kunnen denken ons op die wyze te beleedigen Ouder 't opzicht van ware toegevendheid, zou den onze Hollandsche protestanten aen uwe Belgische liberalen, die zich te dikwyls als echte geuzen gedragen, lessen kunnen geven. Ik zal er een woord byvoegen, beer Op steller. Ik was waerlyk bedroefd te zien, dat vóór een der wagens van gezegden stoet dit verschrikkelyk plakkaet werd gedragen, met de woorden Liever Turkscli dan Paepsch Welke schande voor uw bestuer, het om- ryden van dezen afschuwelyken oorlogskreet tóe te laten Ik beklneg uwen burgemeester, die, door zyne schuldige medewerking, zich voor zulke godslasteringen, rondgedragen en verheerlykt vóór de volksmassa, aensprakelyk maekt. Welke sclirikkelyke veranlwoordelykheid op het hoofd van uwen eersten magistraet Men zegt my, dat uw burgemeester eenen grooten invloed in zyne party bezit, en dat een krachtig neen, van zynen bant, genoeg was geweest om liet schandalig plakkaet uit den stoet te doen verdwynen. Dit neen heeft hy ongetwyfeld niet durven uitspreken, en hy heeft zich aldus vervoegd met den godlasteren den kreet der geuzen van de 10° eeuw. De Courtier de Uruxelles zegt dat MM. Bara eu Frère onlangs een bezoek hebben al- gelegd by den koning, opzichtens de zaek der lianque de Belgique, iu welke zaek die heeren betrokken scliyncn. Den 25 October komen de afgeveerdigden der liberale maetsehappyen en der logiën byeen. In die vergadering zal er waerschvnlyk wel iels gekabaleerd worden, voor den dag van de opening der Kamers. Wy lezen in bet Journal de BruxelUs Ziehier eene byzonderlieid, welke een gunstig gedacht geeft van de magen der Nederlanders. De raout, die op liet stadhuis te Brussel werd gegeven, ter eere van het nederlandsch tael- kongres heeft juist liet dubbel gekost van de voorgaende raouts omdat men juist eens zooveel spyzen en champagne beeft gebruikt. Sedert 1850 bestaet er in Amerika de secte der mormons. Hare leerlingen zyn onder andere, 't geloof is genoeg tot de zaligheid. De lichamen zullen verryzen en overgaen tot een leven van vleeseliclyken wellust. Hel huwelyk wordt gebonden en ontbonden, De man mag vele vrouwen hebben. Een liberael bladje van Brussel schryft Hot mormonism, wierde 't goed voorge- dragen, zou misschien ernstige kansen heb- ben van te worden aenveerd door mannevolk van uii ze groote steden. En, is eronder onze lezers iemand die voornemens is Belgien te redden by middel van de vergok kende studie der godsdiensten van bet veiiedene, van het tegenwoordige, van bel toekomende, ik wek hem lievig aen den godsdienst der Mormons niet daer le laten. Het mannevolk der groote stedenWat dunkt u? Gedurende den nacht van 11 tot 12 sep tember, is een landbouwer van Petigny, by liet huiswaerlskeeren met eene som van 8 toi 900 Ir. op den weg van Couvin naer Petigny ver moord en beroofd. Het slachtoffer was met eenen revolver gewapend welken hy niet heeft kunnnen gebruiken, aengezien hy waerschyn- lyk langs achter zal verrast zyn. De moord is gepleegd zondereenig wapen, alleen by middel van vuistslagen en stampen. De ongelukkige is nog levend opgenomen, en heeft, alvoiens te sterven, nog kunnen zeggen, dat zyn moorde- naer een wit hondje by zich had. Die aendui- ding is voldoende geweest en men zegt dat de pleger dier afsehuwelyke daed, schier onmid- delyk is aengehoudeu en reeds bekentenissen beeft gedaen. Dc onderzoeksmagistraten van Bergen, vergezeld door M. De Plasse, wetsdoktor, heb ben zich dezer dagen naer Lodelinsart bege ven, ten einde een onderzoek in te slellen over eene moord welke aldaer zou hebben plaets gehad. Eene achl-en-zestig jarige vrouw was, eenigen tyd geleden, in tweede huwelyk getre den met een man van 45 jaren oud. Dit huwe lyk was niet gelukkig, er hadden niet zelden geschillen plaels, welke zeer dikwyls tot veclilparty oversloegen. Veledene week, ty- dens een dergelyk tooneellje, bracht dc man de vrouw eenen stamp in den buik toe, waer- nen zy's anderendaegs overleed. Uit die l>k- schouwmg is gebleken dat de dood door die brutaliteit was veroorzaekt. De dader is op de vlucht. Dezer da^cn was in de werkhuizen van MM. Wery, te Jemmapes, een achttienjarige jongeling, de genaemde S. L. Solide, maka- niekwerker-ajuslecrder, op de machiencn ge klommen, ten einde eenen riem in orde te brengen. Dooreen misstap viel hy tusschen bet raderwerk, alwaer by gansch vermorseld werd. Toen men bel lichaem tusschen de ma- cbien uittrok, was het nog slechts eene vorm- looze vleesciimassa. Solide was gekend als zynde een voorbeeldig werkman. Dezer dagen is te Chimay een artillerie officier aengehouden, beschuldigd van schrift- vervalsching. Dc gendarmen hebben hem naer Charleroi gebracht, alwaer by in de gevangenis is opgesloten. Onbekende dieven waren een dezer laetste nachten le Luik in een moeshof, der wijk Chatqueue gedrongen en maekten zich gereed om een aen tal kooien te stelen toen zy op' eens door den eigenaer werden verrast. De dieven sprongen op deze laetste toe en namen vervolgens de vlucht. De toestand van den gewonde is zoo erg hy heeft een steek in de wang een andere iu den bals eu een derde in den rug bekomen. Talryke kudden wilde zwynen richten groote verwoestingen aen, in verschillende streken van Luxemburg. MAKPINGEN IN PRUISEN. 't Is nu twee maenden dat de franscbe en duitsche gazelten, goede en slechte, zich onle dig houden met eene wondere gebeurtenis te beoordeelen en ze goed of kwaed te keuren, volgens dat zy catholyk of liberael zyn. Lang hebben wy gewacht van daerover iels te wa gen wy willen immers in die zaek klaer zien, eer wy ze aen onze lezers kenbaer maekten, om geen blauwe schenen te loopen. Van nu af schynt alle twyfel weggenomen en zoo goed als zeker is liet, dat naby liet dorpje Marpingen, gelegen in 't gebuerlé van Sint- Wendel, bisdom van Trier, Onze Lieve Vrouw verscheidene mael eu. namelykden3.4en 5 juli laelstleden verschenen is aen dry meisjes van acht jaren oud, omtrent in de volgende om standigheden. Bemerken wy vooreerst dat de pastoor van Marpingen, de eerweerde heer Neureuter, van wien ons dit verhael komt, in 't eerst zoo mis trouwig en iraegzaem geweest is om aen die verhalen geloof te hechten, dat hy daervoor byna liet vertrouwen zyner parochianen ver loor. Hy zeide gedurigIs 't Gods werk, God zal liet wel zelf'uitvoeren. Dit niette- genstaende werd hy vóór Bismarck's tribunael gedaegd en veroordeeld om zyn postje van schoolopziener le verliezen, omdat hy de volksvergaderingen, door de verschyuing van Onze Lieve Voouw veroorzaekt, niet bad te gengehouden. De slechte gazetten beschuldig den hem van bedriegery en geldzucht, hem, die ten uitersten bet vertrouwen zyner paro chianen door zyne rechtzinnigheid verworven had, aen wien men dikwyls verweten heeft van niet genoeg aen hot geld te houden, waer op hy antwoordde Men heeft nooit geen pastoor zien van honger sterven. Welnu, op 5 juli laelstleden waren er te Marpingen dry meisjes Suzanna Leist, Cathe rine Huberlus en Margarita Kienz, in een boschje naest Marpingenplaets, gaen braem- beziën plukken, toen Leist al met eens begon

De Denderbode | 1876 | | pagina 2