KïEZERSLYSTm do volkomene afschaffing van elke formuel, waerin lict beslaen van God werd bevestigd. Doch 86 logieii drukten een legensirydig ge voelen uit en de vrymelselary ontsprong nog daerdoor, het bespottelyke van eene prokla- matie, waerby God.... werd afgeschatt Doch, sedert tien jaren, heeft de politiek voortgang gedaen en de demagogie is zege pralend opgeslaen uit de overwinningen der Duitschers ten einde de \oorkeur te bekomen op andere kandidaten moeten de roemzuchtige radikalen de driften der menigte vleien, by middel van grenzclooze dwaesheden. Aldus is het zoo ver gekomen dat men de Br.-. Jan Macé, Ferry, Brisson en anderen aen de Br.-, hoort verklaren, dat indien God hunne stoffe- lyke begeerten in den weg staet. fly moet af geschaft worden. En de kwestie is ter stu die gelegd. De Br.-, spotten met de plechtigheden der godsdiensten en zy hangen zich wille schoois- vellekens over de* borst, trekken handschoe nen aen, versieren zich met winkelhaken, passers en andere kluchtige zinnebeelden, en leveren zich over aen oefeningen, waewan de belachelyke akeligheid op de domme verbeel ding des aen hangers werkt. Zy gebruiken daerloc vuer, reukwerk, reinigings-water eu blekken dolken. De Br.-, verachten de paters, die elkander broeders noemen, eu doen hetzelfde. Zy willen niet dat men verplicht zy in God ie gelooven macr zy gelooven in Br.-. Liltré, in Br.-. Tirard, zonder te spreken van Br.-. Coindre en anderen, even onbekend als deze laetsten. Hun eenige droom is het denkbeeld van ge- hoorzaemheid te doen verdwynen.en om daer- toe te geraken, scliafTen zy den Groolen Bouwmeester af. Voortaen zal Br.-. Brisson het koorn doen groeien, Br.-. Macé zal de druiven doen ryp worden en Br.-. Tliiiifort zal de wereld vruchtbaer maken. Het klucht spel is volledig Verbeeldt u nu die duizende metsers zonder bouwmeester! Voortaen zullen zy slechts af- brekers meer zyn, gelyk die, welke den 29 April 1871 de ouafscheidelyke vereeniging der Commune en der vrymetselary uitriepen. Robespierre, ten minste, riep bet bestaen van bet Opperwezen uit. De vrymelselaers willen het afschaffen. Zy beweeren dal de vry melselary begonnen is by liet opbouwen van Salomon's tempelden dag waerop zy den Grooten Bouwmeester zal afgeschaft heb ben, zal zy in de verwarring verzinken en al dc truweelen in den donkere werkende, zullen niets opbouwen dan een tempel gewyd aen de mensclielyke domheid en belachelykheid. Robespierre zelf was daertoe nog niet in staet. Dc liberael geworden Dyle- en Demerbode van Diest, na den sloulerik, den onnoozelaer, den dommerik en den platzak gespeeld te hebben, speelt nu eindelyk den uilzinnigen, juist gelyk al degene doen die hunne eerste goede grond beginsels verloochend hebben. En inderdaed, niet meer wetende wat uit vinden om zyne walgelyke kazakkeering te bebloemen, dóet by peerdsgeweld om de ver- regaende beestigbeiu (Men vergeve ons deze uitdrukking aen 't feil in kwestie past geene andere.) te bedryven zich zei ven te vergely- keu aenMonlalembert!?-[-?f? Ja, aen den groolen Montalembert, welke voor al de haver van gansch de wereld de catholyke principen niet zou verraden hebben NVat zou die doorluchtige redenaer zeggen, moest by uitj zyn graf opstaen en komen be- staligen hoe roekeloos hy hier vergeleken staet aen een orgaen 't geen, over eenige jaren, dwarsdoor in den calliolyken zin schreef, en uu, eilaes voor eene ellendige haverkweslie, zoo dwarsdoor liberael geworden is, dat het zich niet schaemt party te trekken voor 't Verbond een der woedendste liberale laster- en smaed- scbriften van geheel Belgie Wat Monta lembert zou zeggen Hy zou of wel zeggen dal de Dyle-en Demerbode, als hy in den catlio- lyken zin schreef, wellicht een catholyke was gelyk Judas een apostel, of wel hy zou van sehaemte blozen en zwygen, ziel) schokschou derend de woorden errinuerende van den wyzen man die zegtdat een deftig gemoed in de wysheid bh ft gelyk de zon, lerwyl de uitzinnige verandert gelyk de maen Daerom, Diesterscbc weêrliaen, moet gy niet gedurig komen janken dal wy u laster toe werpen, want gy zelve lastert de daedzakelyke waerheid Wy, wy bepalen ons steeds u uwe eigene daden, uwe van elk gekende havervretende kazakkeerdery, uwe openbare partytrekking voor en met het schuim der liberale lasterpers toe te duwen. Valt die loeduwing u bard en onverkroppe- lyk, kotert zy misschien te veel uw geweten, wel g'en hebt er maer geen aenleiding toe te geven lael gerust die uyf gerust laten en doe gelyk een wel overluigoe gazelschryver doen moet, en g'en zult die oi^enaemheden niet ontmoetenWant als 't spreekwoord Foor liet vel en voor liet smeer, Lekt de kat den kandeleer, waerheid zegt, dan is 't niet min waer dat De geldzucht temmen is een deugd Die geeft geluk gemengd met vreugd. Nog een woordje Dyle- en Demerbode: Onder uw jankartikel, waeriri gy uw door ons gelasterd waent, slaen eenige regels die een wraekgierigen lafaerd verraden. Deze regels beschuldigen ons van met de 4-oode internationalen aen ie spannen... Zulten wy dacrop antwoorden Voor lieden, neen, omdat wy, ingezien uwe ■genepene positie en den geestestoestand waer in gy uw nummer van zondag scbreelt, u eens willen door de vingers zien, en ook omdat er aen nen onbescliol'ieri sloulerik, die in kolere is omdat hy op zyn broek krygl, al iels ol wat moet toegelaten worden. Maer uitgesteld is daerom niet kwytgescholden. woordenwisseling ontslacn was tusschen den heer schepen Gheeraerdts en den kapitein der vrywilligc pompiers, by zooverre dat men voor ongevallen vreesde, enz., enzDc kerel slikte de pil, vertelde bet natuorlyk voort en eindelyk kwam bet aen d'Xooren van den eenen of anderen sul uit Verhoud. En wat gebeurde er? De Verbondsschry\elaer,als een ware los bol, nam 't verliaelselken voor komptanl op en geeft liet in 't vuilbladje af. Wat dommerikken zyn er toch in de wereld, bezonderlyk onder de liberale sehryvelaers. Indien de Verbondschryvelaers moesten hooren vertellen dat de baen boven dd. toren onzer St-Martinuskerk eiérs legt, of dat Dirk Marlens zich een stuk in zyn botten gelapt heeft, durven wy honderd tegen één wedden dat de sullen hel seffens als eene waerheid aen hunne duuge/aeide lezers zouden opdisschen. En onze wedding winnen zouden wy, want zie: De eene of de andere grappenmaker inaekte de verledene week aen den eenen of anderen lichlgeloovige wys, dat er tydens den brand by sieur Rieckeus, eene nog al lievige TIEN BESLUITEN. D'c Algemcene Vergadering van Duilsche Calliolyken te Munchen, wy hebben 't reeds gezged, beeft over sclioone en verhevene za ken beraedslaegd, maer vooral, sclioone en verhevene zaken besloten. Veel heil en ze- gpn, mei Gods hulpe, zal de werkzaemheid van dc Vergadering in Duitschland te wege bren gen. Vooraleer uiteen te gaen, beeft de Vergade ring eenige besluiten gestemd, die als bet richtsnoer moeten zyn, volgens de welke de calliolykenbyzonderlyk degene van Duitsch land bun moeten gedragen en die bet doel wit aentoonen dat zy moeten trachten te be reiken. Wy deelen deze tien besluiten hieronder meè zy zyn waerlyk treffende van gepastheid, zy brandmerken liet schandig gedrag van de kerkvervolgers, zy tooncn aen wat de callioly ken te doen hebben en leggen juist den vinger op de groole wonden van onzeu tyd. Men oor- deele liever. I. De Vergaderidg beschouwt het denkbeeld van almachtigen Staet. als eene der rampzalig ste dwalingen van den mensclïelyken geest, en zyne toepassing is in het byzonder voor Duitschland allernoodlolligst. II. Eene verbetering van den tegenwoordi- gen toestand, zoo op politiek, kerkelyk, zede- lyk, wetenschappelykmaetschappelyk en staetliuiskundig gebied, is alleen mogelyk, als de Staet hem binnen de palen van zyne be voegdheid zal houden en aen Kerk en school alle vryheid geven. III. De Vergadering eisclit met nadruk dc erkenning van de zelfstandigheid der catholyke Kerk eu de spoedige intrekking der kerkelyke- politieke Wetten. IV. De vergadering protesteert opnieuw le gen liet verwyt \an vyand te zyn van Staet en i yk, en eisclit erkenning voor de groote vader landsliefde en olferveerdiglieid der calliolyken. V. Vermits door de kerkelyk-politieke wet geving nner de vernietiging der Kerke wordt gestreefd, kan er ook,volgens de woorden van de 11. Vader, van geene verzoening sprake zyn vredelievendheid mag ons niet verleiden om, met opoffering van beginselen, eene over- eenkomst ie willen, die den godsdienst tot schade en liet vaderland ten verderve zou strekken. De Raus alleen kan de voorwaerden vaststellen, waeronder de vrede tusschen Kerk en Staet weder mogelyk is. VI. Onder de betuiging der innigste liefde en trouwe jegens den H. Vader, noodigt de Ver gadering alle calliolyken uit lol medeviering van den aenstaenden vyftigsten verjaerdag der wyding van Maslaï-Ferretti tol bisschop, om God te danken, die aen zyne Kerk zulk een vooriretTelyk opperhoofd schonk, en Ilem te bidden dat wy, onzen Pius nog lange jaren mogen behouden. VII. De Vergadering spreekt als hare diepste overtuiging uil, dat geene verbetering van den maetschappelykeu toestand mogelyk is, zoo- lacg niet regeerders cu geregeeiden de Tien Geboden Gods en de christelyke openbaring tot e.enig richtsnoer aennemen, en liet geloof, de gerechtigheid en de ber.nliertiglieid der cbrislelyke leering, de onderlinge betrekkin gen der verscbilligc standen regelen. Zy acht het daerom eene eerste plicht der calliolyken, zorge te dragen voor het herstel van de chris telyke school, het christelyk huwelyk, de christelyke begrafenis en de zondagviering. VIII. De Vergadering richt, in verband met bet Maetschappelyk Vraegpunt, een vermanend woord tot 1" de arbeidende klasse, om haer op tc wekken tot vlyt, spaerzaemheid, zedelyk- lieid, tevredenheid en onderlinge samenwer king 2° lot de arbeidgevers, opdat dezen hun wachten van baetzucht en onredelykheid, en liever trachten het lot hunner werklieden zoo veel mogelyk te verzachten 5° tot de geesle- Igklieid, opdat deze ieverig moge voorlgaen het Maetschappelyk Vraegpunt te bestudeeren, en door den invloed van den godsdienst, tevre denheid onder alle standen ie kweeken, en 4° tot den Staet, opdat deze het verderl'elyke der beslnende wetgeving afschaffe en eene nieuwe regeling der betrekkingen tusschen meesters eu werklieden ontwerpt?, waerby gerechtigheid en naeslenliefde uitblinken. IX. De Vergadering betreurt bet moderne europeesehe militarisme, omdat zy daerin eene inbreuk op de persoonlyke vryheid, een be lemmering voor de vryc ontwikkeling der volkskracht en eene oorzaek vari liet verval van landbouw en nyverbeid ziet; terwyl in het by zonder de dienstplichtigheid van geestelyken eene krenking is van liet godsdienstig gevoel. X. 1° De Kerk is, krachtens positief godde- lyke volmacht en instelling, niet alleen de leeraers óvr bovennatuei lyk gccpcnhnecde waer- heden, macr moot ook de naluerlyke rechten van den menscb beschermen. 2U Onder alle natuerlyke rechten van het huisgezin, is er geen zoo heilig, als het recht van de ouders of) de opvoeding hunner kinderen. De volksschool moet met het huisgezin samenwerken en mag dus geene slaetslieerschappy zyn. 5" Kerk en huisgezin hebben hel recht de jeugd tot deelnaming aen liet Ryk van Christus te voe ren, en ook daerby moet dc volksschool haer aensluiten zoodat de staetsschool op de bo- vennaluerlyke orde inbreuk maekt. 4° De volksschool is dus niet enkel eene inrichting voor vaderlandsche neiging, en zal door het christelyke volk nimmer als zoodanig aenzien worden. 6° Al is de het haer noemende vryzinnige party ook nog zoo machtig, toch is de veerkracht van het catholyke geweten nog machtiger. In den stryd voor de school, zullen de catholyke huisvaders hunne plicht niet vergeten, zelfs ten koste van stoffe[yke belangen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Fi\ez, onderpastoor van Yrasene, is onderpastoor benoemd te Maclic- leu. De Eerw. Heer de Pratere, professor in S. Jozefsgesticlit te S. Nikolaes, wordt on derpastoor tc Vrascne en tevens directeur van liet klooster der Dames van 't christelyk ondenvys. De Eerw. lieer De Troyer, eer- ty ds onderpastoor te S. Pauwels, wordt onder pastoor te Doorselarc. D9 heeren leden van den Catholyken Eond welke een reklaem tegen hunne inschryving op de kiezerslys- ten, door eenen deurwaerder, betee- kend zyn, worden verzocht gezegd reklaem neêr te leggen, in den Kring DE VRIENDSCHAP Kortezout- straet, of wel het te behandigen aen één der leden van de Commissie, go- last met het nazicht der kiezerslysten. De plans der sektie Aelst-Opwyck van den Yzerenweg Antwerpen-Douai zyn eindelyk door den heer Minister van openbare werken goed gekeurd. Bceds zyn de agenten der Compagnie met hel leggen der baen gelast, met de eigenaers wier eigendommen moeten aengekocht worden, in onderhandelingen getreden. Aen de sektie van Boom naer Opwyck wordt vlytig gewerkt. Op verscheidene punten zyn de werken zeer ge vorderd, en men mag byna met zekerheid voor zeggen dat, na 't verloop van nog een tweetal jaren, deze zoo gewenschlc linie zal kunnen geopend worden. De heer Dumont-Van Nerum, nyveraer te Ninove, is door 't lot aengewezen om deel te maken \au den Jury voor den 4" zittyd der assisen onzer provincie, liet bestuerlyk arron dissement Aelst, telt dus slechts een lid by den Jury van den aenstaenden zittyd. Een vreeslyk onweder is Donderdag na middag, omtrent 6 uren, boven onze stad los- geborsten. Versclirikkelyke vuerslingers vlogen door de lucht, gevolgd van geweldige donder slagen. Hel hemelsvuer viel in onze statie en op den bliksemafleider onzer Sl-Martinuskerk, docli zonder eenige schade te veroorzaken. Een geweldige regen gemengd met hagelstec- nen viel tydens het onweder neder, en meer dan een huis en kelder werden onder water gezet. Van den buiten onlfangen wy verschei dene berichten van schade die hier en daer aen huizen en boomen door 't onweder veroor zaakt werdt. Tc Meire, in de Magerstraet, is de stal en de schuer met al wat zy bevatte, der hofstede toebelioorende aen zekeren Jans- sens, bygenaemd Baeskc, de prooi der vlam men geworden. Deze twee gebouwen waren niet verzekerd. Verleden woensdag, rond 10 1/2 ure 's avonds, zyn er te Wieze twee huizen, met al wat zy bevatten in ascli gelegd. Het eene be hoorde aen M. A. Pieters, houlkoopman en bet andere aen M. P. Moens, landbouwer. Eene koe, een kalf en eene geit, werden ins- gelyks de prooi der vlammen. De oorzaek der ramp is onbekend. De schade wordt op om trent 8000 fr. geschat. Alles was verzekerd. Zondag namiddag had liet byna den gan- schen namiddag geregend, en eerst tegen den avond hield liet op, doch niettemin bleef de lucht betrokken en slechts van tyd lot tyd schemerde een enkele ster door de donkere wolken. Omstreeks zeven uren, werd bet wes ten verlicht als door eenen dageraed, en eene zonderlinge luchlverschyning vertoonde zich aen de oogen der wandelaers, die overal met nieuwsgierigheid waren bly\en slaen. Eens klaps vertoonde zicli een gloeiende luclitsteen, beschreef eenen kring als een vuerpyl, die de lucht doorklieft, en spatte in verscheidene brokken uiteen. Een derzelve, van een tame- lyk grooten omvang, viel te Antwerpen, op de Gemeenlcplaels, terwyl dit stuk nog gansch in vuer stond. Een geluk dat het niet op een huis of op eene andere ontvlambare plaets is neergekomen De hemel, zoo ver de bleeke klaerte in het westen zich uitstrekte, was helder, lerwyl hel overige der lucht meer be- trokkenbleefslechts ongeveerin liet midden punt dier klaerte zag men dry kleine wolkjes, die van tyd tol tyd eenen plotseling opkomen den en verdwynenden gloed, gelyk bliksem stralen, lieten doorschemeren. Dit hield onge veer een vy ftal minuten aen, wanneer lang zamerhand die wolkjes wegschoven en de hemel ook aen den westerkant, zyne gewoone tiniaennam. Dezeluchtverschyning, die velen met vei'baesdheid sloeg, eu misschien eenige goede mensclicn schrik aenjoeg, is een natuer- lyk verschynsel, dat in onze streken, wel is waer.zeldzaem is, doch op verschillende plaet- seu, zooals liet uiterste noorden en in Amerika zich dikwyls voordoet. Men schryft uil Antwerpen Een inwooncr der öe wyk bestaligdc giste ren morgend,datgedurende den nacht zyn kie kenkot geledigd was. Ily vertelde liet geval aen zynen gebuer en deze beweerde dat liy 's nachts dry kerels met den buit had zien vluchten, en in de richting van den Steenen Molen verdwynen. De policie werd verwittigd en onmiddellyk zond men twee agenten op zoek, doch zy vonden niets. Toen ze op den middag by bet slachtoffer van den diefstal kwamen, ten einde meer inlichtingen te beko men, deed deze bun opmerken dat er uit de keuken van zynen gebuer zulk een buitenge woon goede reuk opsteeg. De agenten gingen by den buerman eens snuffelen en ontdekten de kiekens in den pot. Er is proces-verbael tegen den lekkerbek opgemaekt. Men meldt dat op 16 november, zynde bet patroonsfeest van den koning, in den Mo- nileur, een koninklyk besluit zal verschyiien, waerby een aenlal burgerlyke dekoraliën zul len worden loegestaen aen de leden der gar de kqmiek, welke .sedert ten minste 26 jaren, eenen graed in dit korps bekleeden. De militaire revue, die Dynsdagji. werd gehouden, is door een goed weer begunstigd geweest. Ten 10 1/2 ure hadden de troepen op het Oefeningsplein de posiiiëu bezet welke bun waren aengeduid liet gezicht op die verza melde troepen was allerprachtigst en liet was met de grootste moeite dal de gendarmen er in gelukten de nieuwsgierigen op behoorlyken afstand te houden. Ten 11 uren juist kwam de koning ter plaetse, vergezeld van een schitterenden staf. Men bemerkte in 's konings omgeving, luite- nant-generael Thibauld, minister van oorlog, de generaels Renard en Soudain, de militaire gealtaclieerden der legation van Frankryk, Oostenryk en Italië, benevens verscheidene vreemde officieren. Ten 11 1/2 ure was de revue geëindigd, dc koning plaelste zich aen bet hoofd der troepen en men ving aen met den toch naer de stad. Ten 12 uren 10 minuten nanoen stond de koning met zyne staf voor liet balkon van liet paleis, waerop de koningin met hare eereda- mes en de officiers van het paleis hadden plaets genomen. De défilé begon ten 12 1/2 ure. Geen enkel ongeluk had plaets ten zy de val op de Paleizenplaets van eenen onderoffi cier der artillerie, welke ruiter, gelukkig zon der wonden te hebben bekomen werd opgeno men. 's Avonds had er een groot diner in het paleis plaets, waerop al de korpoversten en de vreemde officieren waren genoodigd. Milicie. Het is maendag aenstaende 2 October, dat de milicianen der lichting van 1876, welke lot den dienst verplicht zyn, zich in de regimenten moeten begeven, by welke zy in Juni laetstleden zyn ingelyfd. Wat dc milicianen aengaet welke de stor ting van 200 fr. hebben gedaen en die van hel departement van oorlog geen plaetsver- vangcr hebben hekomen, dezen hebben tyd tot 1 januari aenstaende, om zich een plaetsver- vanger aen (e schaffen. De stortingen gedaen door de milicianen welke niet tot den dienst verplicht worden, blyven voor de kas der militaire plaatsvervan ging. Aenstaenden dynsdag trouwen te Elsene twee indiaensche meisjes met twee zonen van M. J. Dugniole, beambte aen liet ministerie van juslicie. Dezer dagen had te Gent de proefneming plaets met de bluclituigcn van M. Rauolas, een Spanjaerd, die er de uitvinder van is. Hy noemt zyn stelsel Mata fuegos, of vuerdemper. Die naem is wel verdiend ziellier waerin die vuerdemper bestaet. Eene langwerpige ronde metalen doos, boog (n. 1, de kleinste,) 61 centimeters op eenen omtrek van 59 centimeters, met boven een bolvormig scliroeldeksel, in bet middenpunt eene kopcre draeispil, onderaen de doos een spuitdarm met slraelpypziedaer liet uiter- lyke. lu die doos bevindt zich, onmiddellyk onder het deksel, eene tweede kleine doos,water- en luchtdicht, hebbende op baren bodem eene beweegbare klep, welke door de draeispil Kan open en toe gezet worden in deze doos steekt men een pak poeiers samengesteld uit bicar bonate de soiule, silieal d'atlumine en acide tartrique, alles in vorm van droog zout. Nu vult men de doos met water, gemengd met acide phenique, men schroeit liet deksel er op en liet tuig is tot werken gereed aldus kan liet den brand afwachten lot een onbepaeldeu tyd zonder iets van zyne krachten la verliezen wanneer dan een ongeluk plaets heeft, kan iedereen zich van liet tuig bedienen eenige omwentelingen der draeispil, en oogenblikke- lyk spuit het water de slraelpyp uit. Velen onzer lezers zullen zeggen wat kan men toch met zoo weinig water blusschen Wy willen nu enkel mcèdeelen wat wy daer- meê zagen verrichten. Er was een houtstapel opgericht van 5 meters lang en 2 meiers breed, samengesteld uit brandhout deze werd in lichtlaeie vlam gezet,en als de brand bet hevig ste was, met liet tuig n° i, uitgedoofd in eene minuet. De tweede proef bestond in eenen stapel van 22 veltonnen, gevuld met schavelingen en over goten met petrol. Deze brand werd uitgedoofd op vier minuten met 't tuig n° 4, dat op eenen trein staet, waeraen een lange sleekÜarm is dit tuig bevat 100 liters water. Dc derde proef bestond in een put van 70 meters oppervlakte, gevuld met tien tonnen teer en 100 liters petrol. Deze brand was ont- zaggelyk, maer hy ook werd gedempt op vier minuten, met een tuig van n° 3. Indien nu elke groote fabriekanl of nyveraer, alsook de groote landbouwers, in't bezit waren van zulk tuig, zou dit voldoende zyn om bet grootste gedeelte der brandrampen liy ben ont- slaen, te dempen ol in afwachting van de aen- komst der brandspruit liet vuur merkelyk te verminderen. Wat den aenkoop betreft, die bedraegt voor de verschillende nummers van 100 tot 400 fr. Wy lezen in de Gazelle van Gent Men zal zich nog wel herinneren, dat verle den jaer. in april, eene moord werd gepleegd op M. Van der Brugghen, burgemeester \an Wyngene. De misdaed werd ten 1 uer's nachts ge pleegd. M. Van der Brugghen had zyn kasteel verlaten en begaf zich naer een zyner eigen dommen. Hy was van eenen boschwachter vergezeld, toen zy eenen wildstrooper ont moetten. M. Van der Brugghen en zyn boschwachter liepen den wildstrooper na en zouden hem waerschynlyk hebben aengehouden, toen er twee makkers van den laetste kwamen toe snellen een hunner schoot op M. Van der Brugghen, de andere op den boschwachter. Het laetste schol ging niet af, doch de burge meester ontving de gansclie lading van liet eerste schol in den onderbuik, ten gevolge waervau by den 27 der zelfde maend overleed. M. Van der Brugghen was slechts 29jaeroud. Verscheidene aenhoudingen van wildstroo- pers werden gedaen, doch allen werden losge laten, daer men geene juiste bewyzen van plicliligheid jegens de verdachten vond. Thans scliynt men echter op het spoor der plichtigen te zyn, en volgens men meldt, zou den liet dezelfde personen zyn, die men vroe ger had aengehouden. Vrydag avond werd te Brugge reeds het gerucht verspreid, dat men zaterdag morgend de verdachten in de celge vangenis zou aenbrengen. Inderdaed, dry gekende stroopjagers wer den door zes gendarmen en eenen brigadier aengebraclit en in de gevangenis te Brugge opgesloten, terwyl een aental getuigen van Wyngene en Aelter by den onderzoeksrechter waren ontboden. Na een eerste verhoor te hebben ondergaen, werd dynsdag morgend een der betichten voor den rechter van instruktie gebracht. Men zegt dat er nog een vierde betichte is, die de vlucht heeft genomen. Ziehier wat aenleiding gegeven heeft lot het ontdekken van de daders der misdaed dezer dagen was het kermis te Aelter, de vrouwen der betichten kregen twist eu werden zelfs handgemeen. Eene der vrouwen, welke tame- lyk erg mishandeld werd, heeft verwytingen gedaen en aldus werd alles uitgebracht. Men herinnert zich, dat zekere Désiré D. L. van Aelter, voor het feit gevangen werd gezet en daerna losgelaten is. (Nadere Dy zonderheden.) De gerechlelyke overheid van Brugge houdt zich neerslig bezig met liet onderzoek van de moord, door wild- stroopers gepleegd, in den nacht van 19 april 1876, op den burgemeester van Wyngene. Wy zeggen liooger dat de daders ontdekt waren, dooreenen twist tusschen vrouwen, te Aelter. Dit is onnauwkeurig. Nadere inlichtin gen verzekeren ons dat de daders aengeliou- dea zyn, door bekentenissen der vrouw van eenen wildstrooper, die door haren man zeer mishandeld werd. Die mishandelingen niet meer kunnende verduren, besloot zy haren man en zynen broeder by liet gerecht aen te klagen. De kommissaris van policie was reeds ver wittigd van de mishandelingen op die vrouw gepleegd, en dat de beide broeders niet vreemd waren aen de moord op M. Van der Brugghen. De beide broeders, V. w. gelieelen zyn gekend als gevaerlyke wildstroopers de twee ande ren zyn eenvoudige loerjagers. Tol nu toe is de vierde beschuldigde nog voortvluchtig. Wy lezen in de Patrie Op 't oogenblik van liet ter pers leggen, meldt men ons, dat de vierde persoon, die belicht is van deelne ming aen de moord op M. Van der Bruggen gepleegd, in Frankryk is aengehouden. Men meldt ons het overlyden in een weinig gevorderden ouderdom der liberale Cazette van Roeselare. Het arme blad is van honger gestorven. Dit is liet tweede geval van deze soort, hetwelk wy in deze laetste jaren alhier hebben aen te slippen. Verdwenen. Sedert acht dagen wordt er te Sclayn, naby Andenne, van niets anders gesproken dan van de verdwyning in de zon derlingste omstandigheden, van een meisje dier gemeente. Het was kermis in die gemeente en 's avonds stapten twee vreemdelingen, welke in rytuig waren aengekomen aen eene herberg af en mengden zich tusschen de dansers. Weldra waren zy met een meisjein gesprek gekomen en vroegen eenigen tyd daerna, aen de ouders van deze laetste, de toelating hunne dochter voorbeen uer of twee te moge meene men naer eene andere danszael, hetwelk hun loegestaen werd. De avond ging voorby, zonder dat liet meis je noch de twee vreemdelingen terug versche nen. De ouders betreurden reeds hunne onvoor zichtigheid docli 's anderdaegs, toen bet meisje nog niet terugkwam, was bet hen niet meer mogelyk te ontveinzen dat er een onge luk had plaets gehad. En inderdaed, vruchteloos deed men alle mogelyke opzoekingen, welke een angstige familie zich inbeelden kanmen ontdekte niets. Sedert dien tyd heeft men zelfs liet water dei Maes doorzocht, docli niets werd er ge vonden. Allerlei gissingen zyn in omloop over dit droevig geval De gemeenteraed, de leden der kerkfa briek van Blankenberge, hebben zich veledene week ten gemeentenliuize aldaer vergaderd. Er is besloten eene nieuwe kerk te Blanken- bergbc te bouwen, die eene uitgestrektheid zal hebben van 1290 meiers, en waer plaets zal zvn voor 3000 persoonen. De kerk zal ge bouwd worden recht over de Molenstfaelzy zal 30 meiers breedte voorden gevel hebben en 64 meters lengte. De toren met de spits erby begrepen, zal omtrent 66 meters hoog zyn. De kerk zal verdeeld zyn in dry beuken, waervan de vooriiaemste 8 m. 40 en de zybeu- ken 7 m. breed zullen zyn. Zy zal 8 altaren be vatten. In eene nieuwe vergadering hebben de fabriekmeesters en de gemeenteraed nog eens over de nieuwe kerk beraedslaegd. Eene af- veerdiging heeft zich vrydag by Mgr den Dïs- schop begeven, om het plan 'van MM. Ver- liaeghe en Belliune te laten goedkeuren. Men schryft uit Verviers Dezer dagen was de meid van M. D.. moler»- straet, bezig met water te koken op eene pe- troolslool', toen den wind op eens de vlam tot in den oliebak der sloof blaesde. H^t geheel sloog in brand, de vlam bereikte de kleeren der meid en de ongelukkige bekwam erge brandwonden. In een oogwenk stond liet gan sclie vertrek in brand, en het was met de grootste moeite dat men er nog in gelukte het vuer meester te worden. De ongelukkige dienstmeid stierf 's anderdaegs in het gast huis van Hodimont, in de yselykste pynen. Moord te Farciennes. Men schryft ons uit FarciennesEene nieuwe misdaed heeft onze gemeente in opschudding gebracht en is nog de droevige beroemdheid van liet arron dissement Charleroi komen vergrooten. Verleden zondag, tusschen middag en 1 uer, werden de genaeinden Leopold Zico en Jan Baptist Martin, na eenen twist, handgemeen. Gedurende de voorstelling bracht Zico zynen tegenstrever twee messteken toe, een in den hals welke wonde niet zeer erg was, en een andere in de bil die doodelyk was. De ongelukkige stierf ter plaetse in de herberg van M. Plérard, waer bet gevet lit plaets bad. Het parket is ter plaets geweest en een groot getal getuigen werden geboord. Het mes van den moordenaer lieefl men in den kelder der herberg gevonden. Op eenige meters afstand van de plaets der misdaed is dc moordenaer aengehouden men heeft hem te Charleroi in de gevangenis opge sloten. Ily loochent stellig de misdaed te heb ben gepleegd, doch alles bewvst dat dit stel sel hem onmogelyk baten kan. Het slachtoffer was vader van 4 kinderen; do moordenaer staet aen bet hoofd van een veel talryker, huisgezin men spreekt van 9 kinderen, waervau liet oudste slechts 12 of 13 jaren oud zou zyn. HOLLAND. Model-raedsheerAen hel Vaderland van 's Gravenhage, wordt uit lleerenveen de volgende zonderlinge historie gemeld Het nieuw benoemde lid van den Raed der ge meente Schoterland, M. S.Schaepvan Jubbe- ga, verklacrdc in de laelsl gehouden raedsver- gadering, dut hy slechts een half jaer onderwys had genoten, waerdoor hy in vele zaken, de ge meente betreffende, niet dudelyk het noodige doorzicht had. Hy zou daerom geerne de noodi ge opgaven over de gemeentezaken ontvangen, waerdoor hy zich langzamerhand met een en ander op de hoogte kou stellen. De waernemende voorzitter, M. Si vers, ant- woorde dacrop, dat de voorzitter van den raeii by de behandeling van iedere zaek de noodige inlichting geeft, maer in de gemeentewet is ner gens sprake, dat men den leden onderwys moet geven in de gemeente-administratie. Hy gaf M. Schaep den raed zich een gemeen te-wet aen te schaffen en ook de verordening der gemeente op hel sekretariaet aen te vragen. Mocht M. Schaep dan nog melde noodige ken nis verkrygen en zich daerover steeds bezwaerd gevoelen, dan blyft voor liern den weg open om zyne betrekking neër te leggen. Of M. Schaep deze welgemeende lerechtwyzing zal volgen, moet dc tyd leeren. Zulk een debat in een ge- meenteraedsvergadenng is zeker niet alle— daegsch.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2