Wal 7.0u dus een quarantaine van 10 dagen geven, zooals wordt vooigesleld? De hemel weel hoe wy van dal vreeselyk diertje zullen bevryd geraken. Verleden week gaven wy een oorveegske aen den Oieslerschc kazakkeerder, den liberacl geworden Dyle- en Demerbode, omdat hy de uitzinnige verwaendheid zoo verre had gedre ven, zich zei ven le vergelyken aen den grooten Monlalemhert welke, voor al de ha ver der gansche wereld, de calholyke princi- pen niet zou verraden hebben. Over dit oorveegske jankt de weêrhaen ge- lyk een boef die gegeeseld wordtAl jan kende dat wy hem persoonlx kheden toewer pen iels wat volstrekt valsch is, wyl wy hem slechts zyne openbare kazakkeer'dery, in feite van grondstellingen, toeduwen, begaet hy eene andere bcestigheid, met zich zoo uil- zinnig- als vcrwaendelyk te vergelyken aen den geleerden Guizol?!?!§f Wel gy arme Demerbodehoe is 'l toch mo- gclyk zoo weinig medelyden met u zeiven te hebben, en u zeiven op zoo eene onbermher- tige wyze te overzweepen Voelt, ziet of ver- staet gy dan niet, dal noch de Dendcrbode, ïrocli de Gazelle van Üiest, noch eenig ander welkdanig blad bekwaem zyn u zoo wreed te geesselen dan gy zelve doel Ah neen, dit ziel, dit gevoelt, dit verstoet gy niet, omdat de ellendige bavcrvreelzuclit u dermate verblindt, dat gy, onwetens en on willens, in u moet bewyzen en bevestigen 't geen de Psalmist zegt van al degene die van den waren weg afgeweken zyn Abyssus abgs- suminvocat, de eene afgrond roept den ande ren inde eene dwaesbeid verwekt de an dere En als moest gy daerby nog bewyzen dat de eene bcestigheid de andere naer zich sleept, komt gy zoo maer roekeloos weg vertellen dat gy ons veracht Ongelukkige is dit voor ons geen nieuws, 't is ten minste eene eer, een wezenlyk goed want veracht worden door een orgaen daf, voor eene ellendige haverkwestie, alle soorten van politieke luimelperten maekl, is een stellig bewys dal wy vast in onze principen staen, en men ons niet kan toeduwen dal wy 't gouden kalf aenbidden of, gelyk de walgelyke Janus, voor elk stuk geld een ander gezieht hebben. De volgende brief is ons met verzoek van inlasscliing toegezonden. Wy willen over dit ernstig schrift voor dit oogenbiik niet veel aen merkingen maken, omdat wy voorzien dat de lasteraers uit 't Veiboiul met vrouw justicia dacrover zullen een eiken te pellen hebben, 't geen ten andere door den brief zeiven wordt aengekondigd. Daeraen zuilen ook alle welden kende menschen toejuichen, want er beslaet geen ander middel om de toomelooze liberale lasterpers tot reden te brengen. Het begint immers eene plicht te worden dal alle wet'c- lyke middelen worden aengewend om alle lasterende liberale penneboeveryen van groo ten en kleinen kaliber le beteugelen. Ziethier dj en brief Wijnbeer de Opsteller van liet Verbond van Aalst: Uw weekblad van Zondag laatstleden, beval eenen brief, waarin liet Kollegie van Aalst heviglijk wordt aangerand. M.Louis De Schaepdryver beticht het be stuur van het Kollegie, dat wij zijnen broeder Raymond uit het kollegie weggezonden heb ben, omdat deze niet heeft willen gehoorzamen aan het verbod dal wij hem zouden gedaan hebben nog eeniye betrekkingen met Item te onderhouden en omdat hij Raymond niet heeft willen aannemen als plicht alle midde ten in te spannen, opdat hij (Louis) uit liet ouder lijk huis zoude verwijderd worden. Volgens denzelfden brief, zijn de redens van zulke vreemde vorderingen, dat Louis De Schaepdryver andere politieke grondstelsels is aangekleefd dan degene ivelke de Jesuieten voor staan. Na deze valschc aantijgingen, valt de brief tegen ons uit met hoonenden smaad, laster en grove belcedigingcn. Jtf. Louis Dc Schaep dryver belicht ons Dat wij ons laffelijk wreken over Raymond omdat hij (Louis) ons in den weg staat. "ij verwijt ons dat wij de banden die broe ders aan broeders, en ouders aan kinderen hechten, willen verbreken, en aldus in vreed zame huisgezinnen twist en tweedracht zaaien. De bemerkingen, M. de Opsteller, die gij op den brief laat \olgen, poogen de gezegden van den brief te bekrachtigen en te verbitteren, en gij voegt er bij dat wij zwarte huichelaars, d« mildheid van het Stadsbestuur tegen de kleine borgerij misbruiken. u De Stad, zegt gij, beeft, verleden jaar, o ontzaggelijke kosten gedaan voor verfraaijing en vergrooting van 'l kollegie, en alles zon- der eenen centiem vergelding. Welnu, Mijnheer, in mijnen naam, en in den naam mijner kollegas loochen ik stellig de bovengemelde feiten en dus 1° lk logerslraf dat Raymond van ons het verbod zou ontfangen hebben, nog eenige be trekking met zijn' broer le hebben. 2° Ik logenstraf dat Raymond van ons het gebod zou ontfangen hebben, al zijne middelen in te spannen, om zijnen broeder Louis uil bet ouderlijk huis te verwijderen. 3° Ik logenstraf dat wij die voorschriften aan Raymond zouden opgelegd hebben, omdat Louis aan de liberale partij toebehoort. 4' lk logenstraf dat wij Raymond uil het kollegie weggezonden hebben^ omdat hij ge weigerd heeft zijn' broer Louis uil zijns vaders huis te verwijderen, en omdat hij zijne betrek kingen met hem niet heelt willen staken. 5° Eindelijk logenstraf ik de beweering, dat de Stad ontzaggelijke onkosten gedaan heeft, tot vergrooting cn verfraaijing van 't kollegie. De Stad heeft geeneu centiem betaald, lot ver grooting en verfraaijing van 't kollegie maar het tegenwoordig bestuur heelt enkelijk cn eenvoudig uitgevoerd, hel kont ra kt dat het kollegie eertijds met MM. De Glieesi, DeGraec- ker-Nottó, De Witte en Curnont zaliger, M. De Ryck, secr. der Stad, gesloten heeft. Urn de voorgaande redens, eiseh ik van u, Mijnheer, volgens de wet, dat gij deze ant woord, in uw blad van toekomenden Zondag, zoiult inlasschen. Ik blijl daarenboven mijn recht voorbehou den om u zonder vertoeven voor de rechtbank ie dagen om u rekening en schadeloosstelling te vragen voor valsche belichting, eerrooverij en bc-feediging. De Hektor van het kollegie van Aalst, P. VER ME! REN. RECHTERLYK KRON YK Op 1G juni bevond zich te Hal een kind van dry jaren oud, degenaemde Philippina Dcmeu- tcr, in gezelschap win dry andere kinderen op den openbaren weg, toen op eens eene kar, getrokken door vier honden, kwam aenryden. De kinderen werden overhoop geworpen door het rytuig en een hunner, de kleine Phi lippina, waervan wy zooeven spraken, werd zoo hevig met liet hoofd op de kasseien ge worpen, dat zy weldra bezweek. De voerman, die op zyne kar zat, in plaets van zich voorop hy zyne honden te bevinden, zooals bet regle ment bepaelt, werd gereclilerlyk vervolgd \oor moord door onvoorzichtigheid. In de zitting van gisteren heeft de correcti on neele rechtbank dien voerman veroordeeld lot eene niaend gevangenis. NVETTELYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 4 augusli beveelt deafbraekvan vestingwerken te Dendermondg. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Broeder Amedeus, overste van het krankzinnigenhuis te Eroidmonl, is algemeen overste benoemd van dc Broeders van Liefde, in vervanging van den belieurdcn Vader Niko- lacs. De Eerw. Broeder Constant, overste van Guislain's gesticht le Gent, vervangt hem. DOEKBESCHRIJVING. Beste nieuws hebben wij onze lezers aan te kondigen. Reeds voorgaandelijk is er gespro ken van een verdienstig werkje dat bestemd was om veel goed te doen. Het draagt voor titel HET LIBERALISMUS. Ekse waarschuwing voor Katholieken. In korten tijd, zijn er twee uitgaven versche llen die, uil drukkers handen, om zoo le zeg gen, gerukt zijn geworden, met bede lot eene derde uilgaaf. De schrijver, aangemoedigd door hoogge plaatste personen, heeft willen nog eenige regelen voegen bij wat bij eerst in 't licht ge geven had hij heeft onder andere de gebeur tenissen te bate genomen die de kiezingen van 13 Juni laatst gevolgd hebben. Met deze ver meerdering komt de derde uitgaaf te voor schijn, op verscheidene duizende exemplaren getrokken. Wij achten het ons eenen plicht dit boekje te moeten vuriglijk aanbevelen dat met zooveel vrucht gelezen wordt. Nooit immers is het libeialisnius deftiger op zijne duimen geklopt geweest, nooit wierd zijne arglist-gheid klaar der voor oogen geplaatst, nooit is zijne godde loosheid heviger gebleken dan in hetgene de schrijver aanhaalt, en dit willekeuriglijk, maar bewijsstukken, en overvloedig veel, in zijn band. De gevolgtrekkingen van alles wat voor-, gehouden wordt, komen onbewimpeld en on beschroomd voor, cn zonder wederlegging mogelyk. Ingezien de groote hoeveelheid exemplaren nu gedrukt, is liet den uitgever toegelaten den prijs te verminderen. De eerste uilgaaf wierd verkocht aan 75 c. liet exemplaar, de tweede, aan 50 c. De derde is aan 40 c.; maar w ie er meer begeert om ze beterkoop te kunnen ver spreiden, krijgt ze: 25 aan 35 c. (of samen 8fr. 75.) 50 aan 30 o. (15 fr.) 100 aan 25 c. (25 Ir.) en dit zoowel bij de boekhandelaars als bij den drukker-uitgever, Aimé De Zuttere, Pot- makersstraat, Brugge. Het Kollegie van Burgemees ter en Schepenen der Stad Aelst maekt bekend, dat te rekenen van heden Zaterdag 7 October, een wckelyksche merkttrein naer Aelst in de statie van Durst zal gevormd worden. Vertrekuren Uit Burst om 6 uren 40 's morgens. Uit Erpe-Meire om G uren 51 minuten. Aankomst te Aalst om 7 uren. Men schryft ons uit Woubreclilegem Zondag laatst, 1° dezer, bad onze gemeente zooals op 10 September, alweer baar feest gewaad aangetrokken. De parochianen van St-Antelinckx onder het geleide van hunnen duurbaren Herder en kerkbedienden, allen in kerkgewaad, hebben onze zoo sierlijke kapel ter cere van 0. L. Vrouw van Lourdes eene Iraaie en kostelijke lamp tot offerande ge schonken. Reeds van vóór den middag was hier elk te been, ten einde de straten, langs waar de welingerichte stoel moest doortrek ken, op het prachtigste te versieren. Zege bogen, vlaggen, bloementuilen, enz., ontbia- ken er nietmet een woord, elkeen beieverde liet zicli uit al zijn vermogen, aan deze goed heid le beantwoorden, cn dezelve onder alle opzichten te helpen verluisteren. Om 3 uren bereikte de stoet de aangeduide kapel, waar denzelven door onzen E. H. Pas toor en kerkbedienden, gelijkelijk allen in kerkgewaad, plechtig werd onthaald. Daar werd den Heer Pastoor van St-Antelinckx in aliens naam een welkomgroet en tevens eene dankbetuiging voorgelezen, waarna onder hel aanheffen van den lofzang Salve Uegina liet prachtige geschenk op zijne bestemde plaats werd gehangen. Vervolgens deed de Herder van laatstgenoemde parochie tot de ineenge- drongene menigte, want de stralen waren opgepropt van volk, eene zielroerende aan spraak, waarin hij de oorzaak en hel doei van de gedane offerande afschetste, en terzelfder tijd ons allen aanwakkerde, tijdens ons gansche leven, de 11. Maagd als dc Moeder aller men schen te aanzien. Eindelijk werd elk der omstaanders met de relikwie van 0. L. Vrouw gezegend, waarna de stoet al biddende en liet zingen van onder scheidene lofzangen huiswaarts is gekeerd. Mochte deze godsdienstige plechtigheid aan andere gemeenten tol oorbeeld verstrekken X. Maandag namiddag heeft de plechtige wy- ding plaets gehad der Kapel, loegewyd aen 0. L. V. van den Roozenkrans, welke door de mildadigheid van den heer Beeckman-Mullhys, teil gehucbteMylbeek.ouden-Denderinondsche- sieenweg, is opgericht. Ter dezer gelegenheid, donderde het kanon van in den vroegen morgend, en waren de aenpalende straten met boompjes cn prachtige zegebogen beplant en de huizen en hoornen met vanen en Wimpels bevlagd. Het was waer- lyk iels wouderbaer die honderden vlaggen en wimpels wapperende boven de zoo fraei ver sierde straten. Wy mogen het zeggen de iiivvooners van den ouden Dendermondsclie- steenweg hebben eer gehaeld van hun werk. Rond 3 uren werd het beeld 0. L. Vrouw, voor de Kapel bestemd, ten huize van den heer Beeckman, aen de Hopmerkt,door de EE. gécs- lelykheid, vergezeld van eene talryke menigte maegdekens, afgehaeld en processievvyze naer de Kapel gedragen, alvvaer onze E. H. Deken zich reeds aen 't lioold der geestelylcen van de stad en omliggende parochiën bevondl. Ou- nuddellyk v ing de plechtigheid aen. De Eerw. Heer Deken deed vooreerst eene aenspraek tot de lalry ke menigte van alle zyden toegestroomd, in de welke hy elkeen tot de devotie voor de li. Maegd Maria opwekte, en tevens M. Beeck man bedankte over de milde gill welke, lol meerdere vereering van de II. Moeder Gods, zal strekken. Eindelvk kondigde de E. Rcde- naer de oprichting aen van eene andere nieuwe hidplaets aen de welke eene bevvaerschool onder de bestiering der EE. Zusters van den fl. Vincentius-a-Paulo, zal gevoegd worden. Deze Kapel en bevvaerschool zal men aen de mildadigheid van den heer JDe Cock-Hofman te danken hebben. Daerna ging de E. II. Deken tot de wyding over, waermeê de plechtigheid eindigde. Gansch den namiddag werd de Kapel door eeno talryke menigte bezocht, 't 'geen eene groote levendigheid iu dit deel der stad bracht. Woensdag namiddag is de genoemde Phile mon Van den Bremptwever, oud 16 jaren, ge boren en woonachtig te Nieuvverkerken, in de lynwaedwevcry der lieeren Liebaut en O', al hier, ter hoogte van 4 meiers van eenen trap gevallen, landen Brempt werd in eenen zeer bedenlrclyken toestand opgenomen en onmid- delyk naer 't hospitael overgebracht, alvvaer hy des anderendaegs namiddag aen de gevol gen zyner wonden overleedl. Dees onheil moet aen den toeval toegeschreven worden. Morgen zondag 8 dezer plechtige intrede en instalatie van den E. 11. Walraet, pastoor van Denderleeuw. De stoet zal zich vormen omtrent de statie na de aenkomst van den trein uit Ninove van 3 uren. Des avonds algemeene verlichting. Onder dc persoonen welke door het goe- vernement voor daden van moed en zelfop offering met eene medalie van L klas ver eerd zyn geworden, treffen wy den heer J. Cortvriendt,statieoverste te Erembodegemaen, welke aldaer, op 17 Mei 1875, het leven redde van eenen reiziger die op 't punt was door eenen trein verpletterd te worden. Naer liet schynt is er nog niets beslist over het al of niet houden ccner troonrede, en parade, hy de opening der Kamers den 14. De ministerraed heeft dit punt nog niet besproken. Volgens den Précurseur moet cr eenige dagen vóór de opening der Kamer, te Brussel pene vergadering van geuzery plaets hebben. Zal daer misschien beslist worden, dat men hy de opening der Kamer zal zingen van roi de carton De komieke Précurseur bericht ons dat de Gazelle, het trottoirblad van Brussel, eene plechtige opening der Kamers aenkondigt. We denken, dat de Gazette er zoo min iets van weet al de komieke Préèurscur. Het ministeiie zou cindelyk besloten heb ben eene koninklyke zitting le durven hou den j> roept de komieke Précurseur uit. Durven En vvaerom zou het ministerie niet durven Heel het land heelt den 18 juni het aenblyven van het ministerie gewild het heeft de geuzery van de portefeuilles wegge- jaegd. Durven Wil dit zeggen dat de vrienden van den komieken Précurseur het zullen wa gen den koning cn de meerderheid alsdan te komen bcleedigen 't Is een armzalige moed, en wy hopen dat in dit geval een half dozyn gendarmen zullen (Hiér zyn om dc vrienden van de Gazette en van den komieken Précurseur, heel eenvoudig in den amigo te steken. Amsterdam heeft een goed voorbeeld gege ven. Men leest in den Courrier de Bruxelles Er wordt in liet jusliciepaleis veel gesproken van een correctionneel onderzoek voor slagen en wonden, toegebracht door een lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers. De libe rale bladeren welen daervan waerschynlyk ineer dan wy, doch zullen zy spreken Wy gelooven liet niet. Aerlslierlog Karel-Lodevvyk van Oosten- ryk, broeder van den keizer, beeft tydens zvn verbljf le Brussel, dezer dagen een bezoek ge- biacht acn zyne schoon-zuster, keizerin Char lotte, op liet koninklyk paleis te Tervuren. By dit bezoek was de aerlshertog vergezeld door de koningin, be keizerin houdt zeer veel van bare schoonzuster welke haerzeer dik- wjls bezoekt zy spreekt nog steeds van Mexiko en geelt allerhande bevelen, even alsof zy nog keizerin was. Men meldt dat reeds verscheidene vreemde prinsen zich hebben aengeslolen by bet ontwerp, besloten in de aerdrykskundige koiiferenlie van Brussel, en de beschaving van Centrael-Afrika ten doel hebbende. JU. de Les- seps beeft eene som van 5000 Ir. aen dit werk geschonken M. Sihter biedt eene even groo te som aen. Dc Times mellt ons dat koning Leopold II heeft beloofd eenen prys van 5000 fr. le ge ven aen dc stad of fwzondere associatie, welke door hare verhetenngen aeri de wcrknuius- wooningen, in de g'ootste maet de sterfte zal verminderd hebben,in de werkende klas. Vol gens het verlangendes konings zal die prys door het eerstkomend gezondheidskongres worden toegekend. Le koningin heelt insgelyks eene helooning belcofd aen hel openbaer "ge slicht, welk het best te gebruiken stelsel zal inrichten voor het jelioud van hel leven der kleine kinderen. Dezer dageiT lad er in de applicatie- school een groot oigcluk plaets. Er ontplofte een houwitser, wae-aen dry mannen bezig waren met er de loit af le schroeven. Nog dry sapeurs der geiie bevonden zich op dit oogenbiik in de werlplaets en de zes ongeluk- kigen werden vreeselyk verminkt. Reeds is er een hunner overledei. Op de veemarkt.vvdke Donderdag te Brussel gehouden werd, warm 15G7 stuks vee te koop gesteld. De besleedd; pryzen per kilogram op voel zyn: ossen, IV. 0-75 tot 1-05; slieren, 0-53 tol 0-90 koeierien veersen 0-53 tol 0-92. Te rekenen var oclober, worden in de statiën der staeissporwegen en door de be stellers van goederen door den spoorweg ver zonden, de fransche Muivers geweigerd. Men weet dal dit geld, albewel overvloedig in den handel, iii ons land geen' wetlelyken koers heeft. Een ongeluk dal erge gevolgen had kun nen hebben is woenserg le Gent voorgevallen. Zeventien werklieden waren bezig met pilo- tceren, nabv de Vleeschliuisbrug, toen hunne schuit eensklaps zonk, en allen vielen in hel water. Door onmiddellyke hulp, zyn zy tot den bietsten toe ongehinderd uit liet water geko men. Wy hebben verledene week gemeld dat de logh n in Frankryk en in Belgie bezig wa ren met God, of zoo gezegd den grooten arcliitekt af le schaffen. Brieven uit Londen aen de Patrie van Parys, melden dat de engel- sche vrymetselary misschien niet gemeend zich met dal denkbeeld niet vereenigt, en met eene scheuring dreigt. De engelsche logien willen het bedriegelyk uithangbord, dat sedert zoo lang uilgesleken werd, behouden. Geen enkel geuzenblaö kikt of mikt over het brandmerk dal lord Beaconsfield op het voorhoofd der geheime maeischappycn heeft gedrukt. De eerste minister van Engeland zegde Wy hebben niet alleen te rekenen met keizersmet prinsen en ministersmaer nog met de geheime maetschappgen, die op het helste oogenbiik al onze schikkingen kunnen omwerpen. Die maetschappgen hebben overal hunne regu liere agenten zy moedigen de moord aen cn zou den, als zy wilden, eene moorderg kunnen doen onlstaen. Ons dunkt dat zulke nesten door de goevernementen zouden moeten uitgeroeid worden. Het kongres in zyne algemeene vergade ring van maendag, hield zich bezig met het vraegsluk van misbruik der sterke dranken en besprak de middelen orn dit te verhelpen. Sommigen gelooven dat men, by middel van reglementaire mactregcls veel 'zal winnen, anderen denken dut men het volksonderwys moet uiibreiden. Men moet, volgens verschil lende redenaers, bier, thee, koflie, vvvn en alle voedende en gezonde dranken van belas ting ontheffen, ten nadeele van den alkool, die, zegt M. Crocq, onze bevolkingen dervvyze ver- gilligd dat wy 0]> weg zyn naer den ondergang der beschaving. In eene sektie heeft M. de doktor Guillery voorgesteld dat er eene Yerceniging van bel Zwarte Kruis zou ingesteld worden om in oorlogstyd zooliacst mogelyk de lyken op de slagvelden te begraven, ten einde de verpes ting der lucht te voorkomen. In eene algemeene vergadering van de Comiteiten der l'auselyke werken, die den 27 September plaets gehad heeft, is er besloten geworden dat,ter gelegenheid van den 50' ver- jaerdag der verheffing tot het Pausdom van Pius IX; eene algemeene inschryving zal geo pend vvoiden op liet tydstip, waerop gewoon- lyk de nieuvvsjaersgifteu van Pius IX worden rondgehaeld. De opbrengst, bestemd om den 13. Vader le helpen in de ondersleuning van bet groot ge tal calholyke werken, door de liberale vervol ging in gevaer gebracht, zal aen de voeten van den H. Vader neergelegd worden door eene deputatie, samengesteld uil al de afge- vaerdigden der verschilllige comiteiten cn on- dercomiteilen der l'auselyke werken, onder het geleide van den algemeenen voorzitter des werks. Het aen le bieden adres aen den H. Vader zal door al de medewerkers worden on- derleekend. Over de oppervlakte van den geheelen aerdbodem, worden dagelyks gemiddeld 4 mil- lioen 320 duizend brieven verzonden dit maekl 560.000 brieven in óën uer. Deze cyfers vertegenwoordigen een jaerlyksch verbruik van papier kunnende geschat vvordenop 23 rnillioen kilogr., en dit is nog maer in de veronderstel ling dat elke brief liet minimum gewicht beeft. Dat is de jacrlyksclie voortbrejigsl van 8 groote papicrmachinên, die iu gansch hunne breedte opleveren. Laten wy er byvoegen, om dit overzicht vol ledig te maken, dat indien men de brieven die jaerlyks verzonden worden, den eenen nevens den anderen legde, deze schier eene opper vlakte van 47,000 hectaren zouden beslagen. 'I Is verschrikkelyk Daer heeft riu weêr een Jesuïet, in den pryskamp van muziek, door de Koninklyke Akademie uitgeschreven, de vergelding van 500 fr. bekomen voor liet inzenden eener plechtige mis Dat is toch al te erg, niet'waer liberale gazelten Die Jesuieten palmen toch alles inDc pater die hier de muziekale inzenders geklopt heeft, is pater de Uoss, professor in het Servaes- kollegie te Luik. Broeder Mémoire, de gekende director van het onderwysgcstichl te Carlsburg, is in dezelfde hoedanigheid overgegaen in het ge slicht St-Beriham, te Malonne. Hy wordt le Carlsburg vervangen door broeder Milliany. Brugge, 3 oct. Wy hebben gemeld dat de vierde beschuldigde in de zaek van de moord op den burgemeester van Wyngene, in hechtenis was genomen. Het is te Monlalaire, in Frankryk, dat hy werd aengebouden en liet is zekere Van Wassenhove.die de voornaemste dader der misdaed schynt le zyn. Zyn broeder zou zyn schot op den bosclivvacliler hebben gericht. De vier wildstroopers zyn dus in ban den der juslicic. Het zyn de geuaemde ge broeders Van Wassenliove, Verliove en I). De Loozc, van Aeller. Hel onderzoek in de zaek van de moord op M. Van der Bruggen wordt ieverig voortge zet. De uitlevering uit Frankryk van den der den beschuldigde is toegestaen, doch van Was senliove is nog niet in de banden van liet ge recht. Zoodra by in Belgie acnkomt, zal hy naer Brugge geleid en liet onderzoek bespoe digd worden, opdat de zaek de toekomende maend voor bet assisenhof zou kunnen wor den opgeroepen. Wy lezen in de Patrie van Brugge Het parket van Kortryk, vergezeld door eenen policie-kommissaris van Antwerpen heeft dezer dagen te Moeseron een bezoek ge bracht, in het huis van den genaemde Aug. Coulon, die onlangs aldaer van Antwerpen was aengekomen. Talrvke diefstallen te Antwerpen gepleegd hadden Coulon doen verdacht worden en men besloot eene huiszoeking by hem te doen. De magistraten, bygesta'en door de plaetse- lyke policie, vonden in het huis van Coulon eene groote hoeveelheid stoffen, kleedingstuk- ken, zilverwerk en andere voorwerpen, voort komende van diefstallen, te Antwerpen ge pleegd. In eene kleine kas vonden de gendarmen versierselen, toebehoord hebbende aen eene kleine kapel, te Herseaux, by Moeseron, en welke kapel gedurende de laeiste nachten was geptunderd. .Men vond insgelyks eene groote hoeveelheid linnen van alle soort. Vrouw Coulon, die op het oogenbiik der huiszoeking alleen t'huis was, werd onder- vraegd over de voortkomst van die goederen, en zy verklaerdo dat haer man en Julius Vallez dit alles hadden t'huis gebracht. Zy werd on- middellyk aengebouden de man kon men eerst te middernacht aenhouden, toen hy t'huis kwam. 's Anderendags 's middags kon men zich eerst meester maken van den persoon van J. Vallez. De dry boosdoeners werden onmiddellyk naer de gevangenis van Kortrvk gebracht. Wy vernemen zoo even dat, dank aen den ievcr van M. Croisiez, wachtmeester der gen darmen te Moeseron, nog eene groote hoeveel heid gestolen goederen zyn gevonden in nabu rige huizen. Eveneens vond men le Moeseron allerlei voorwerpen, die aldaer voor eenen spotprys waren verkocht. Men beeft maendag in de gevangenis van Bergen een franscli.m deserteur opgeslo ten die le Blaregnies aengebouden werd. Deze kerel was is een buis gedrongen lan°s de schouw, doe li beneden in de schouw gekomen, kon hy er niet door. noch terug omhoog gaen! Hy zou verslikt zyn, indien de persoonen van het huis op zyne angstkreten toegesneld, een gedeelte van de schouw niet hadden afgebro ken, om cr hem uit te trekken. Men heeft den gevaeilvken gast iu handen der policie gege ven. Men schryft uit Antwerpen, 4 oclober De vyfde vvyk is in groote opschudding volgens het openbaer gerucht zou in een der volkrykste straten dier vvyk eene verscln ikke- lyke misdaed gepleegd zyn. Eene vrouw zou haren man met eenen hamer doodgeslagen hebben. De belichte is dynsdag namiddag aen gebouden, tervvyl men het lyk van hel slacht offer naer het gasthuis overbracht. Wy deelen de volgende inlichtingen, ter plaet.se ingenomen, onder alle voorbehouding mee. iu afwachting dat het onderzoek,dynsdag door de politie begonnen, geëindigd is Het feit heeft plaets gegrepen in de Pest- hofstrael, 5' vvyk. In een net gesloten burgers- huisje aldaer, vyooncu de echtelingen 11.-V. met hunne dry minderjarige kinderen. Dit huisgezin was niet gelukkig. Groot was de opschudding en verbaesdheid in de huert, toen men dynsdag het bvna plot seling oveilyden van II. vernam. De "ongeluk kige was zonder geneeskundige hulp, aen de gevolgen van eene wonde aen het hoofd ge storven. De vrouw beweerde dat liaer ongelukkige echtgenoot van de trappen was gevallen, doch een jong meisje dat ten harent vverkzaem was geweest, beschuldigde haer in 't openbaer van mooi clAolgens de verklaring van deze zou vrouw V... baren man den hoofdschedel met ecu yzeren hamer verbryzeld hebben. De on gelukkige zou gedurende dry dagen zonder geneeskundige hulp gebleven zyn wanneer hy water vroeg, zou zy hem jenever te drinken gegeven hebben. Eerst toen de man op ster ven lag, zou er een geneesheer geroepen zyn. De 11. Olie kon aen II... nog toegediend wór den. Dc policie door het openbaer gerucht ver wittigd, kwam onmiddellyk toegesneld, en na een eerste onderzoek werd vrouw V. in hech tenis genomen. De welsdoctors hebben woens dag de lykschouwing gedaen. Het parket is ter plaelsc geweest. Het slachtoffer was natiebaes. Hy werd door zyne kollegas bemind voor zyn goed en weik- zaem gedrag. Men schryft uit Hasselt, 3 oclober De cverzvvynen zyn in de Opoelersclie B )?- sc'nen zoodanig vermenigvuldigd, dal zy des nachts lol aen de Zuid-Willemsvaert doordrin gen, om hun voedsel le zoeken. Byaldien dit nog een paer jaren voortgaet zullen die zwarte boschbewooiiers, den landbouw dier streken zeer nadeelig worden. Men heeft te Yperen, in de brievenbus van eenen postpael, eene in twee gevouwen plaet gevonden, welke men dervvyze in dc opening der bus had gesteken, dat "de brieven in de gevouwen plaet bleven liggen. Dit meka- nism is zeer eenvoudig en kan niet gezien worden, noch van builen noch by het openen der bus. Men roept de aeiidaclit* der overlie den in op dal nieuw soort van dielstal. FRANKRYK. To Parys is een zeer buitengewoon man aen gekomen. Dit natnerwonder bezit vier vulkomen onderscheidene stemmen, die by gezamenlijk of ufzonderlyk kan doen huoren. Hy kan een ge sprek voeren, alsof bet IusscIhmi vier persoonen plaets had en liet zondeilingste is, dal, daer lij- een soort van buikspreker is, de loonen, die by voorbrengt, schvcen te komen uit verschillende punten der zacl. vvaer liy zich bevindt. Hy is een inwooner der haskisclie provinciën van Spanje, en spreekt goed Iransch, russisch, duitsclie en engelsch. Een Schurk van 'nen Acp. M. C...., een der voornaemste handelaren in de oudé straet du dempte, le Parys, had onlangs eer. ongemeen grooten en doorslimmen aep gekocht. Dezer dagen, kwam hy, het dier in zyn kantoor achtergelaten hebbende, liet afhalen, toen zyn kassier hem verzocht, twintig minuten zyne pluets in te nemen, daer hy eene dringende boodschap te verrichtten had. a Zeer geornc antwoordde de patroon, zei le zich neer cn bc- taelde de wissels, welke inkwamen. Zich een oogenbiik moelende verwyderen, schoof hy do lade toe, zonder die te sluiten en ging. Hy was nauwelyks weg of oen jongen irad binnen om eene zekere som te ontvangen. Ily komt voor hel loketde aep steekt den poot uit de jon gen, zonder byzonder op le letten, geeft zyn papier af. De nep, getrouw zyn meester naboot sende trekt de lade open, en reikte den jongen een geheel pak bankbiljetten toe. De knaep zette groote oogen op, doch draelde niet, zich met den onverlioopten schat uit de voelen le maken, loen M. Cterugkwam, kroop de avp vol schuldgevoel weg, en zyn meester had met een oogwenk alles begrepen. Doch de roovcr zyner bankbiljetten is nog niet opgespoord. Nieuws van Bazaine. Onlangs verhael- de een Fransch dagblad dat een bureeloverste van het ministerie van financiën le Parvs, twee gcslotene kisten bad doen openen, die reeds se dert 5 jaren verg' ten in een hoek stonden, en dat men tot zyne groote verwondering dezelve opgevuld had gevonden, met juweeler» gebor- duerde kleeren, kostbare voorwerpen, vvaeron- der eene remonstrantie met diamanten bezet. Lang zocht men naer de oplossing van dit raeds<*L en ilians vinden wy dezelve in den Hè- publicain de Seine et Marnc. In Augustus 1870 moest Bazaine Parys verla ten om den eerepost te beklecden, die hem toe vertrouwd was door zynen keizer en wapenmak ker Napoleon III. Volgens gewoonte had Bazaine zyne voorzorgen genomen. Hy dacht en ge-

De Denderbode | 1876 | | pagina 2