St. Martens-Jaermerkt. teeken, bestaande in een gering kruis met bel opschriftbier is bet oord. Van daar de ver vanging, in den beginne der tweede week, van dit kruiske door een grooier en schooner kruis voor bet welk men een houten voetstuk plaatste, bekroond met een beeld der 11. Moe der Cods. Vandaar de bezorgdheid van vele menschen, waaronder Calliariua's vader, voor het bouwen eener kapel, naar den wensch d#r Onbevlekte Onlvangene. (Aangaande (lil pro- jekt deed de heer pastoor (I) de noodzakelijk heid der bestuurlijke goedkeuring opmerken, zooals bij ook de inrichting van alle hoege naamd gedenkieeken afkeurde.) Van daar ein delijk den gedurig en aangroeienden toeloop van volk uit alle gewesten, toeloop die, door zijne aanzienlijkheid, door de gödviuchlighcid der aanwezigen, door zijnen duur, door zijnen invloed op de gemoederen, ccne ernstige aan dacht verdient in bet oordeel dal over den aard der gebeurtenissen te vellen is. WOHDT VOOHTOEZF.T. (I) Sedert «ruige dagen is de ecnv. pastoor het menig vuldig getal «lor in gevangenis geworpen duitselie geestelijken gaan vergrootcn, lieticlit, zegt men, <1 vau tiedricgelijkc kui perijen ter gelegenheid van de wonderbare genezing van cenige zijner parochianen. Indien wij dit wet verstaan, zou M. Neureut«-r valsrhe mirakels bewerkt hebben. Waarom zou ren priester zulke dingen verrichten De II. Kerk heeft gecne valsehc mirakels noodig hare geschiedenis is ccne aaneen schakeling van cchle mirakelen. Om geld te slagen Sedert 'I begin dor gebeurtenissen, heeft de liberale drukpers M. Neurrutor daar van beticht. .Maar de katholijkc bladen hebben doen kennen dat hij niet alleenlijk een wijs en godvruchtig wan is, maai de liefdadigheid zelve. Hij bezit nooit iets, geelt alles aan den armen, en als men hom hierom van onvoor zichtigheid Ix-srhuldigt, is zijne gewoonlijke antwoord t Ik heli nog nooit eenen pastoor van honger weten sterven. Do kicziug van Virion is in den zin der calliolyke party uitgevallen Virion heelt naer de Kamer eenen calliolyken vertegenwoor diger gezonden. Reeds over veertien dagen zyn wy echter dool' geschreeuwd door bel liedeke wy libe ralen, wy zullen winnen wy zyn zeker van te winnen Zooals in de meeste gevallen, zooals te Ant werpen en te Leuven, rekende men te Virion zonder den weerd, en in zulk geval rekent men dikwyls verkeerd. De weerd, dat is de meerderheid der kiezers te Virion, heell andennael verklaerd dal zy zoo min als de vlaemscbe gewesten, vau bel geu- zen-libcralismus iels wil weten. Ja, hel liberalistnus gaet achteruit sinds liet de vrylieden van 1830, in de belgisclie grondwet geschreven, niet meer erkent en de logie hier meester spelen wil Sinds bet eigendommen schendt, menschen met den dolk op liet lyf zit, rustige bcêvaerders afranselt en zclls zonneslagen lui zyneu dienst schyni te hebben sinds bel aenspant met de communards Kortom, sinds men vau bet vrye en onafhan- kclyke België, een pruisisch België maken wil. De uitslag van de kiezing van Virion is een antwoord, al zal men dat niet willen erkennen, O]) de rcdcvocring-Bara in de Federation libé rale uilgesproken. Jubelfeest van den E. H. DE BLIECK Pastoor-Deken onzer stad. Den dag op den welken de jubelfeest van en door onzen Zeer Ecrw. Heer Deken zal ge vierd worden, blyft deliuilicvelyk vastgesteld op Zondag 19 November aenstaende, omdat bel dien dag juist de vyl en twintigste verjaer- dag is zyner intrede in onze stad. Naer wy vernemen is het orde d«r feest ge regeld als volgt. Om 8 1/2 ure zal de Eerw. Heer Jubilaris door de lieereu leden des Getneeuieraeds en der Kerkfabriek, de Geeslelyklieid en de kerk bedienden stoelsgewyzc uit de dekeny worden gehaeld en naer de kerk geleid. Om 9 uren Solenneele Mis van dankbaer- lieid, gezongen den Eerw. Heer Jubilaris,vvaer- onder sernioon door den E. Aertspriester Dubois. Om 4 uren Solcnneel Lof. De leest van Zondag aenstaende scïiynt zeer luisterryk te zullen zyn. Wy hebben liooren spreken van versieringen bevlagging en be planting van de slraet langswaer de Eerw. Jubularis zich ter kerk moet begeven, en op richting van eenen zegeboog. Vet der s zouden al de huizen der stad bevlagd zyn en des avonds ccne •verlichting plaets hebben. Dit is 'l geen wy zoo al boot en zeggen hebben en wijlen bet toch voor geene waerbeid doen doorgaen. Alleenlyk wensclien wy dat eenie der zyn best doe otn de leest waerdig te maken van den achtbaren Jubilaris. Wy hadden bet voorzien toen wy 't konink- lyk besluit lazen waerby aen onze stad de machtiging wordt verleend om cene leening van zestig duizend franken aen te gaen, dal de schryvclacr uit 't Verbond deze gelegenheid zou hebben te bael genomen, otn onze stedclyke overheid ever bare besluerwyze te beknibbelen. 't Broodscltryrerhe uil de Kaltenstraet stort overvloedige crocodillentranen over den gene pen loeslatul waerin onze stadsfinanciën ver koeren,en roept levens uil dal de verlraeiings- werken welke,onder 't bestucr der calliolyken, zyn to', stand gebracht \olslrckt nutteloos zyn Wat de toestand der stadsfinanciën betreft, laten onze inlichtingen ons loc 'l liberael brood- schryverke hieromtrent ganseb gerust te stellen; nooit heelt .de toestand onzer financiën zoo verzekerd geweest onder 't besluer zyner ge vallen liartlappeuWaf meer is, by weet immers zoowel dan wy dal Joos in de stadskas niet te vreezen is. He overdekte Holer met kt, hel prachtig l'ost- Hötel, de veranderingen aen de licizerlykeplaels, de herstelliuijsmerken aen 't bedil van den II. Joannes- i\epomuceuus, aen 'I col Ie; je, enz., enz., dit alles zyn, volgens 'l broodsiln yverke, aile- mael nutlelooze werken, die veel geld gekost hebben, en aen onze medeburgers weinig of geen \00rdeel bybrengen.... Jammer is 'l, dal de overgroolc meerderheid onzer bevolking van zyn gevoelen niet is en al deze verfraeiingswerkeu goedkeurt. Weet gv,liberaal scbryvelaerke, wal die overgroole meerderheid zegt? Zy zegi dal vooraleer anderen te beknibbelen in hunne besluerwyze gy veel heler zoudt doen eens de openbare- en verfraeiingswerken aen le wyzen die uwe liberale hertlappen, op bun achttienjarig besluer, hebben tot stand gebiacbl met al die duizenden franks waermeê zy de stadsschuld zoodanig hebben doen zwel len dal bet eene ware schande mag geheelen worden. Hel huidige catliolyk bestucr kan de werken aenwyzeu die bet heelt opgericht ter- wy 1de gevallen liberale regeering niet aeu- wyzen kan vat werken die schroomelyk veel dui zenden franken hebben verzwolgen die zy ge leend en bovendien nog bv middel van den Lately ken opeeulenwinkel de burgers heeft doen leggen. '1 Broqdschryverke zvvygt dal liet zweel over de kasseiingswerken op Mylbeek en Scliaer- beek, maer liet weet wacromHet weet, gelyk elkeen, dat ons catliolyk Besluer jacr- lyks meer steenwegen doet maken dan '1 ver- wenscbl liberael besluer gedurende de 18 jaren nyner heerschappij gemaeki heeftZyne stilzwygendbeid is dus niet te verwonderen. Nu genoeg voor lieden, kortelings zullen wy, met stukken in de baud, kunnen bewyzen dat onze catholyke regering op de tien jaren van liaer bestaen reeds eene soin \an over de ZES HONDERD DUIZEND FRANKEN AEN RUITEN- GE WOONE WERKEN HEEFT BESTEED De naeslc week zullen wy aen 'l brood- schryverke den waren aerd dezer zoogezegde leening met bewyzen in de hand doen begry- pen. Tot later dus.... De St. Martensfeesldag is, dit jaer, op eenen zaturdag, dal is, op eenen marktdag gevallen hy was met een schoon helder weer begun stigd. Geen wonder dus dat eene ontzaggelyke volksmenigte denzelveii met hare tegenwoor digheid vereerd hebbe. Van vroeg in den mor gen waren al de stralen die naer de gewoon- lykc markten leiden, en die pleinen zelve, met vreemdelingen opgepropt't geen voor onze neeringdoende burgers, herbergiers, winke liers, bakkers, vleesclihouwers, enz., hoogst voordeelig geweest is. Waeraen is dit toe te scbryven Aen den toeval Dat deuken wy niet, en T is dacrom dat wy op deze zaek terugkomen waer wy, in vroegere tyden, over geschreven hebben. De toeloop die wy lie den bemerkt hebben beeft geene andere oor- zaek dan dal de Jaermerkt met den wekelyk- schen marktdag, in zekeren zin, vereenzelvigd ol ineen gesmolten was,en diedag, dus,een ver dubbelde marktdag geweest is. Het te ware wensclien dal onze Sledelyke Overheid liet besluit name van de Si. Marlens-Jaeruiarkt, altyd op den zaturdag, die T dichtste by de feest valt, te houden dan zou men zeker zyn dat onze Jaermarkt baren naem zou verdienen, en wy zouden niet te vreezen hebben dat de Jaermarkt van St. Lie\en die den dag 11a de onze gehouden wordt, en altyd eene der be- langrykste van ons land geweest is, de ael- slersclie novemberjaermarkt ganscli 111 den grond zou boren. Dit zyn de gevoelens die ons altyd bezield heb ben dit zyn de beweegredenen die wy vroeger gegeven hebben, en door da meerderheid onzer bevolking altoos bygetreden geweest zyn, ge lyk zy 1111 nog bygetreden worden. Want wat is 't dat een wys Besluer, gelyk het onze moet beoogen Zekerlyk bet begunstigen van koop handel en nyveihcid, van allen aerd, door zoo veel volk naer de Stad te lokken, als T maer immer mogelyk is, NAMELYK NU, dat de ge meenschappen, met den yzerenweg, tusselien onze Stad en de omliggende gemeenten, zoo veel gemak opleveren, om tot dat doel te ko men. '1 Is daerom dat wy onze medeburgers aen- porren, om, op nieuw, slappen by onze Slede lyke Overheid, by middel van een algemeen verzoekschrift,te doen, ten einde liet ouder- wetsch en algemeen afgekeurd systeem te doen eindigen, van onze Novembcr-jaermarkl op St. Miiriensfeest te houden Imlei daed zeggen de bejaerdste mannen onzer medeburgers niet dat deze markt, van jaer lot jaer, onbeduiden der wordt, door dien zy geen ander doel op dien dag, heelt, dan van eenige oude ver sleten puerden en wal hoornvee naer Aelst te lokken, en dal daegs voor de groole St. Lievensmarkt, die, gelyk wy booger zeggen, de onze ganscli verduistert, om niet te zeggen vernietigt. En waf meer is, wauiicqr komt den buitenman naer de stad Is T niet als hy te markten of le verkoopen beeft In één woord, als hy belang vindt in ons komen te bezoeken? Zou dit de rede niet zyn dal onze Sl. Marlens- Jaermarkl, wanneer zy op eenen zaturdag valt zoo veel volk naer bier lokt en dat, wanneer zy, op eenen anderen dag in de week valt, zoo onbeduidend is, dat men ze den naein van. Jaermarkt niet mag geven üp andere tyden, van onze St. Martensmarkt sprekende, hebben wy den wensch geuit van, niet alleen onze Jaermarkt op den zaturdag 11a St. Marlen* te zien houden, maer ook dien dag in eenen waerlyken vryen merkldag te lier- scheppen, dat wil zeggen, dat, op dien dag, niet alleenlyk de paerden en bet hoornvee, maer al ander gedierte, alsook boter, eiers, hoppe, granen, groensels, kramen, enz., zou den moeien vry zy n van plaets- of staengcld. Zulke beschermmiddelen zouden onze Jaer markt opbeuren, en dezelve van jaer tot jaer, in belangrykheid doen aen winnen, en lot voor deel onzer medeburgers strekken. Wy roepen dus, nogmaels, op deze voor ons 200 belang- ryke kwestie, de aendaclit onzer liceren Bur gemeester, Schepenen en Leden van den Gemeenteracd in, bun verzoekende een besluit te nemen waerdoor onze St. Marlens- ofNo- vember-Jaermarkt altyd zou gehouden worden op den zaturdag vóór, of op den zaturdag na den feestdag van onzen Stadspatroon, en dal op dien dag de markten de voordeelen zouden genieten welke wy' hierboven aenhalen. Dit zou, wy hebben er de volle overtuiging van, een maetregcl zyn welke groot voordeel voor onze necringdoeiide burgery zou te wege brengen, cn welke, op dringend verzoek van de inwooners, denken wy, zou kunnen bekomen worden des le meer, dat de Ge- meenteraed, in openbare zitting van 21 Decem ber 1872, de zaek behandelende, vele Leden en de heer Verslaggever der tweede sectie liet voorstel bytraden, otn de Jaermarkt gezegd van St. Marten jaerlyks op den zaturdag vóór den feestdag van onzen Stadspatroon te hou den. AI de sprekers welke, in deze zilling, bet woord op die kwestie genomen hebben waren dezelve 1 iet vyandigintegendeel waren er velen die ons gevoelen bytraden, en is er ein- dclinge besloten geweest dezelve aen een ryp onderzoek le onderwerpen, om later over de zaek, die in princiep als aengenomen mag aensehouwd worden, nog eens weèr le komen. T Gene, dit jaer voorgevallen is, is een 011- wedeileggelyk bewysdat, wil onze November- Jaermarkt iets beleekenen, wil zy den naem van Jaermarkt waerdig zyn, zy, oi» kexen zatuh- uac, moet gehouden worden, omdat die dag de buitenlieden met al hunne voortbrengselen, naer de markt komen, en dezelve door hunne tegenwoordigheid opluisteren. Hebben wy, dit jaer, liet voordeel gehad van de St. Marlens Jaermarkt op eenen zaturdag te zien houden, dan zullen wy, in 1877, eene herhaling diens oordeels hebben,wanneer de Novembermarkt ook op eenen zatuidag zal moeten gehouden wordtin, de patroonfeest van St. Marlen alsdan op eenen zondag vallende, en gevolgenlyk op eenen dag dat de markt op den dag vóór de feest, zal moeien gehouden worden. MATEN EN GEWICHTEN. De Monileur van zondag kondigt een koiiink- lyk besluit af, waerdoor bepaeldWordt Art. I. De tienjaerlyksclie verifikatie der weeginslrumenten, voorgeschreven by konink- !yk besluit van 7 juni 1813 zal voordurend plaets hebben voor de belancen mei gelykc armen en voor de baseulen die vast staen.' 2. Voor de verplaelsbare balancen en bas eulen zal voortaen de verifikatie elke twee jaren plaels hebben, even als voor de maten en gewichten. Art. 3. De tienjaerlyksclie verifikatie der vnsistaende belancen en baseulen, zal voor taen begrepen worden onder de operaliën, betreffende de periodieke yking der maten en gewichten, welke door de verifikaleurs in hunne respeklieve ressorts moet gedaen wor den, iu uitvoering van besluiten, door de Be stendige Deputation der Provinciale Raden ge nomen. Art. 4. Te rekenen van 1877 zal er opvol- gens overgegaen worden, volgens de schikkin- eii liet orde door «Ie bestendige deputation be paeld, tot de verifikalie'dcr waeginslrumenten 111 bet voorgaend artikel vermeld, en welke geykt zyn gedurende de twee eerste jaren van de laetste tienjaerlijksclie periode. By uitzondering aen de voorgaende bepa- jing, zal de verifikatie der jaren 1877 en 1878 in de beide seklièn van elk ressort, dc instru menten bevatten, welke gedurende de jaren 1866, 186.7 en 1868 geykt zyn. Art. 3. De vaste belancen.of baseulen waer- op de yk der laetste verifikatie is uilgewisclit of onherkenbaer geworden, moeten onraiddel- lyk aen eene nieuwe verifikatie onderworpen worden, in welk jaer zy ook vroeger geykt zouden zyn. UECHTERLYK KRONVK. Dynsdag zyn de pleidooien geëindigd in de zaek ingespannon door den burgemeester van Meclielen tegen bet Journal de Bi vxetles. Mi. Victor Jacobs beeft op eene schitterende wyz3 de beslttilselen weerlegd, waerin 10,000 Ir. schadeloosstelling aen gemeld blad werden gceisclit. Het openbaer ministerie beeft eventvvel staer.de gehouden dat lietjartikel, vvaervoor bet Journal de Hruxclles voorde rechtbank is gedaegd, de eer van den, eisclier aenrandt doch hy bekent dat liet geleden nadeel zeer weinig kan zyn. De rechtbank heeft de zaek in beraedslaging gehouden, 0111 in eene volgende zitting uit- spraek te doen. Meclielen, 7 nov. Heden bad de uil- spraek vau de korrektioneele rechtbank plaets, in de zaek der geuzenaenrandiiigcn op 15 fe- bruari aldaer gepleegd. Werden veroordeeld De Poorter, lol 13 dagen gevangenis en 26 fr. boeteVeroR. 15 dagen en 26 fr. Eugene Wyckmans, 13 dagen en 26 fr. Van Hoof, 8 dagen en 26 fr. J. Wyckmans, 8 dagen en 26 fr. Smels, 30 fr. Derboven, 26 fr. Levens, 8 dagen en 26 fr; Beeckman. Allen zyn daar enboven tol elk een tiende van de kosten ver oordeeld. Dc Kclw du Parlement meldl dal de per- soonen door de correctionneele rechtbank van Meclielen veroordeeld voor de aeurandingen van 15 Februari/tegen liet vonnis in beroep zyn gegacn, by uitzondering van Beeckman. Het burgerly k proces, ingespannen door de Banque de Belgiipie tegen T'Kindl en L«lo, by verstek veroordeeld in Mei laetslledeu, moest woensdag heropgeroepen worden voor de recht bank vau eersten aenleg van Brussel, ten gevolge der oppositie van een der verdedigers. De zaek is echter op nieuw uitgesteld ten gevolge van liet groot getal zaken, welke op de rol voorkomen. Indien er eeri onvoorzien beletsel opdaegt zal de zaek stellig worden op- *geroepe» op 5 december aenstaendd. Men zal zich nog wel herinneren, dal bet vonnis, waerlegen door Marie Collart verzet is aengeleekend, beslist bad dat al wat deze persoon bezat, op rekwest der Ilanque de Bel- gihue in beslag genomen, voortkwam van ge- schenken door T'Rindt alleen gedaen, en dat ten titel van schuldeisclieres van T'Kindl, de Banque in rechte was die giften te doen oplossen, welke ten haren nadeele waren geschonken. De advokaten der part yen zyn voor de Banque de Behjique Mr A. Allard, voor T'Kindt, Mr G. De Ryckman cn voor Marie Collart, Mr C. lloutekiel. De zetel van bel openbaer ministerie zal worden bekleed door M. Gilmont, substituel van den prokureur des kenings. liet onderzoek van de zaek der Banque de Behjique is geëindigd voor wat T'Kint betreft. Hel proces zal in een buitengewone» zitiyd plaets hebben, die in dc maend april 1877 zal geopend worden. De beschuldiging betrekt thans met Eugeen T'Kint in de zaek, Marie Collart (LoloJ, den oud-gouverneur Fortamps, twee administrateurs cn negen wisselagenten. (Gazelle van Geul.) In overeenstemming met de konklusiën door liet openbaer ministerie verleden donderdag genomen, heeft de rechtbank van Antwerpen, iu bare zitting van Donderdag,de verantwoorde- ly kbeid der stad aengenomen, en besloten dat een enkvvesl zou plaels grypen, over de feiten die in de aenklaclit van M. Néve vervat zyn. Men weet dat er spraek is van gewelddadig heden, stok- cn rasse-Zé/c-slagen, door M. Ncve, den dag der kiezing in de Keizerstraef, bekomen. De dagwaerop de zaek ter behandeling zal voorkomen, zal later worden aengeduid. WETTELVIvE BESLU1TEN By koniukfyk besluit van 7 november wordt liet ontslag aetiveerd van M. G. L. Snoeck, van zyn ambt als notaris ter residentie te Ronsse. Hel belgiscli komiteit van T internationael werk tot afschaffing van den iiegerliandel in Midden-Afrika, beeft maendag, ten It ure, eene eerste zitting gehouden iu bel paleis le Brussel. De leden van bet komiteit zyn Z.M. de koning, Z.K.II. de graef van Vlaen- deren, MM. baron d'Anellian. II. Dolez, baron Van de Woestync Bisclioffslieim, Solvyns, Orban, Braconnier, baron Gust. dc Woelmont, de Cannart-d'Hamale, Scliollaert, baron Ker- vyii de Volkaersbeke, baron de Montblanc, Lc- febvre, Sabatier, Warocqué, Crombez.generael Liagre, baron F. Jolly, majoor Adan, Houzeau, Linden, Van Beneden, Picard, Transenster, De Becker, De Rongë, Van Hoegaerden, Sa- doine, Saint Paul de Sin?ay, Delloye-Matliieu, Parmentier, Lemmé, baron C. de Caters, graef Cli. d'Aspremont-Lynden, Van der Sticbelen, Anspach, graef d'Oultremont de Warfusée Geelliand, Lcclercq, baron Greindl, Calezot, Van Zele, baron Lambermont.Vanden Bossclie, Banning, E. de Laveleye, Goblel d'Alviella, Couvreur, Saincieleite, Smolders, Van Bier vliet, J. Van Volxem, Quairier en James. De koning beeft de zitting met eene rede voering geopend. Vervolgens gaf M. Lambermout lezing var. liet ontwerp der statuten, welke door de ver gadering werden aengenomen en tot de benoe ming van M. Greindl, lol algemeenen sekrela- ris van bet internationael werk, en M. Calezot lot algemeen schatbewaarder. Vervolgens werden de graef van Ylaenderen tol voorzitter en MM. d'Anellian en Dolez, staets-minislers tot ondervoorzitters benoemd. De zitting werd 's middags geheven en de leden van liet komiteit hebben in liet palcis bet onlbyt genomen. Dynsdag aenstaende komen de Kamer en 't Senaet weder byeen voor hunne jaerlyksche zittingen. Wy vernemen dat er, ter gelegenheid dei- opening van dc Kamers, in verscliillige steden missen gaen gedaen worden, oin van God den zegen al te smeeken over de werken onzer wet gevende vergaderingen. Dat is vvaerlyk een schoon gadaclil; zulk gebruik bestael in Frauk- ryk en in de republiek der Vereenigde Staten van Amerika vvaerom zou ons catliolyk lan- deken achteruit blyven Wy wensclien dat dit gebruik in ons land zou algemeen worden alzoo zou 't er eens kunnen van komen, dat de regeering zelve, zooals 't gebeurt in genoemde staten, openbare gebeden voorschryltwant daer waer er, vol gens de grondwet, plaets is vóór eenen Te Oeum, om God te bedanken voor ontvangene weldaden, is er wellicht ook plaels voor eenen Veni Creator of eene misse, 0111 van God nieuwe weldaden af te smeeken. De lekoopstelling van de Zoölogie van Brussel, met al de albankelykheden en toebe- boorien, de dieren inbegrepen, is hy middel van plakkaerten aengekondigd. (Patvie.) Tusselien de petitiën aen liet Gemeente- bestuer gezonden, komt een verzoekschrift voor, waerin eenige inwooners van Brussel vragen dal er op de Paleizenplaets, waer de vrybeidsboom gestaen beeft, een standbeeld aen Felix de Merode zou worden opgericht. De gemeenteraed beeft die petitie verzonden naer de kommissie van Sclioone Kunsten en openbaer onderwys. Brussel beeft pas eenige millioenen lee- ning ingezakt, of er is alwéér spraak van cene nieuwe leening. I11 de geheime zitting van den raad verleden maendag gehouden, heeft men de kwestie be handeld en in de eerste maenden van liet toe komende jaer, zal men de leeiiingscliuld van Brussel alwéér met eenige millioenen verlioo- geu. Waer gaet bet heen met alle die leeniwgen, welke de sleden naer ons inzien, al le liclit- veerdig aengaen Jnderdaed, ze zyn heel liberael met de cen ten, die liberale regeeringen. De sneltrein, die ten 6 uren 30 minuien van Antwerpen-vertrekt, is dynsdag avond te Brussel aengekomen met cene vertraging van een uer. Een accident acu de lokomotiel' was de oorzaek dier vertraging. Na te Sehaerbeek een halve uer te hebben gewacht, plaetste men een tweede macliieu langs achter aen den trein, doch nauwelyks was de trein op gang, toen ook aen die tweede lokomotief een onge val overkwam en men was gedwongen eene derde lokomotief van de Noordstalie te doen komen, waermeê men den Irein naer Brussel bracht. De tenor Sylva, een vlaming, geboortig van Ceeraerdgbergen, liceff eene verbintenis geleekend van dry jaren, met den tconeelbe- stuerder Merelli voor St. Petersburg, Moskou, Weenen en Amerika mits een som van 800,000 fr. Gedurende den nacht van verleden zondag zyn te Rumbeke dry diefstallen met braek ge pleegd, vvaervati cenir. de herberg den Groenen lleider, ahvaer men kleérstukken roofde. Ge durende dien zelfden nacht braken de dieven in de kerk 'le Ouckenc, cn opende er dc offer blokken, welke slechts eenige centiemen be vatten. Het tabernakel hebben de dieven niet kunnen openen cn men denkt dat zy gewond waren, want alles wat zy aengeraekl hebben was met bloed bedekt. Be Gemeenteraed van Oostende beeft in zyne zitting van maendag beslist met 8 stem men tegen 2 en 1 onthouding dat voortaen de klokken der kloosters en godsdienstige ge nootschappen nog slechts zullen mogen geluid worden, zoowel in den zomer als in den win ter, van 8 uren 's morgends lot 8 uren 's avonds. Als nu liet liberael vaderland niet ge red is, zal bet toch de schuld van M. Van lse- gliem niet zyn De dood van cardinael Anlonelli is een cnafmelelyk verlies zy was echter te voor zien, cn sedert cenigen tyd werden de werk- zaemlieden waergenomen door Mgr. Yanulelli, die als onder-sekretaris van Stael was opge treden. Eene depeclie uit Rome meldt ons nu, dat Mgr. Vanulelli liet interim van bet Iiooge staelsambt vvaerneemt. Mgr. Vanulelli is iu België en in de diplomatische wereld, zeer be kend jaren lang was hy auditeur by de nuu- ciatuer té Brusselhy telt dus ook in ons land vele, zeer vele trouwe vrienden cn deze zullen dietydiug met eene vvezenlyke belangstelling vernemen. Men scliryft uil Virion By de kiezing voor eenen volksvertegen woordiger, die lieden alhier plaets bad, waren 650 stemmers opgekomen M. Dubois, catho lyke candidaet, bekwam 543 stemmen en M. d'lloffschmidt, de candidaet der liberalen, slechts 276. De calliolyken zegevierden dus met eene meerderheid van 69 stemmen. Dezer dagen wilde de genaemde Silvia Hellebert, oud 52 jaren, echtgenoole De Kine, bareelwaclitster aen den spoorweg te llou- them, over dc baen stappen om de barreel te sluiten, toen zy door eene lokomotief werd verrast en op den slag gedood. Zy laetdry jon ge kinderen achter. Op eene grootc jacht, welke M. de Vil- lenfagne de Yogelsanck verleden zaterdag bad ingericht, heelt M. Fritz dc Renesseeefi groot everzwyn geschoten, dat sedert eenigen tyd de velden, in den uintrek van Zolder, verwoestte. Het dier woog 69 kil. Men scliryft uit Charleroi 1 Zaterdag avond, by de aenkomsl van den spoortrein van bet Centrum, stapte eene vrouw over de rails en was op liet punt door eene lokomotief verrast te worden, toen de genaem de P. Van den Brande, boodschapper, bet ge- vaer bemerkende, toesprong en de vrouw van de spoorbaeii wierp. De moedige kommission- nair werd door de macliien geraekten neerge worpen doch door een byzouder geluk viel hy juist tusselien de beide riggels, derwyze dat de gansclie trein over hem.heen reed, en toen men nog sleebis een yselyk verminkt lyk meende op te nemen, vond men Van den Brande ongehinderd, hebbende slechts eenige schrammen aen liet aangezicht bekomen. Bergen, .8 nov. Gedurende den avond vati een dezer laetste dagen zat een landbou wer der gemeente Ogy gerust met de leden zyner familie rond den licerd, toen erop eens een geweerschot langs bel venster in buis werd gelost. Niemand was, gelukkig, getrof fen een aentul loodkorrels waren in den muur en in cene kas gevlogen. Voor bet venster op eene koord liing eenen rok, die den boosdoe ner belet beeft goed te mikken. De vermoede- lyke dader van dien aenval is doer de gendar men van Flobecq aengehoüden. Men zegt dat de broeder van den landbouwer den booswicht zou vervolgd hebben, doorheen eenen boom gaard em hem alsdan zou hebben erkend. Een pachter, met name Gillis X., woon achtig te Melen, by Herve, bad donderdag zyne wooning verlaten en was naer Luik ge- gaen. By zynen terugkeer werd by gewaerdat men van zyne afwezigheid gebruik bad ge- maekt 0111 zyn buis ie plunderen. Hy bestalig- de de verdwyning van 30U Jr., 9 zilveren uer- werken, een gouden ketting, 2 spelden, vier gouden ringen, een gomden broche, een paer gouden oorringen vier zyden voorschoten, vier zyden kleéren, twee stoffen kleêren, verschei dene shals, een zyden mantel, twaelf lepels, twaell vorketten, twee broeken, zes overjas sen, vyf ondervesten, enz. Een werkman, die zich uit de voelen heeft gemaekt, wordt ver dacht de dief le zyn. FRAXKUYK. De stad Bysel is, sedert zondag avond, in op schudding, ten gevolge der lyding vau fceiu ver- schrikkelyk ongeluk, gebeurd op den spoorweg der Noordei kompagnie. M. Pieter Becquel, landbouwer en stoker, le Lanibersart, is mei geheel zyne lamilie, dooi den Irein van Rysel naer Conien vermorzeld de meest tegensirydige inlichtingen waren over dis ramp in omloop. Ziehier welke b> zonderheden de Echo du iïord over dit ongeluk meedeeltHel is by den dooitoclit van Marquette, op den weg vau Ype- ren grondgebied van Wambrecbies.dat de ramp ten 8 1/2 ure gebeurd is. De barreelwaeliler Dénaul was in zpndagver- lol en werd vervangen, op bevel van den kan- tonmer, door den wachter Emile Gentil, oud 50 jaer. Eenige oogenblikken voor hel ongeluk was Gentil met Dénaul op een honderdtal meters van de barreel, in de herberg la Uescnle dc Lommelct, een glas bier gaen drinken. Gentil verklaerl dat hy op zyn uerwerk gekeken bob bende, ge waer werd dal het uer van den over tocht van den trein, die teu 8 uren 15 min. uit Rysel vertrekt, gekomen was, ea dal hy de hei berg al loopende verbet, gevolgd van Dénaul, om de barreel te gaen sluiten. liet was reeds te laet. Ily bemerkte bel r>- tuig van M. Bccquet, dat over den spoot wég reed, en zag dal het door den aeusuelleiiJeii trein getroffen en verpletterd werd, even als de persoonen die er in zaten. In liet ryluig waren persoonen, namelyk dry mannen, vyf vrouwen en een kind heel dit gezelschap kwam terug van een familiediner, by den meier van Quesnov- sur-Deüle gehouden. Hel zou zeker voor de aenkomsl van den trein over den weg zyn geweest, indien, op een twee honderdtal meters van daer, het noodlot ni.-t gewild had, dal een bloedverwant het ryluig ontmoette. Eenige woorden werden gewisseld eu daerdoor werden eenige minuten verloren, hetgeen het leven kostte aen 6 persoonen. Gentil en Dénaul liepen naÊr de herberg la Dctcenle d.c Lommelct, om de persoonen die zich daer bevonden vau hel ongeluk te verwittigen deze kwamen toegesneld en waren getuigen van een verschrikkelyk schouwspel 'i wee mannen en dry vrouwen lagen dood ten gronde in een onlzaggeljken bloedplas. Uturne lyken waren onkennelyk. Hel hoold van M. Becquel was let tel lyk algereden. Up eenige meters van daer lag hel kind, dat slechts dry maenden oud was. Het ryluig was ganscli verbryzeld en hel peerd was insgelyks gedood. liet dochtertje van M. Bec quel, oud 13 jaer en dc meid, van denzelfdon ouderdom, leefden nog, doch hadden veischrik- kelykc wonden bekomen. De lyken werden opgeuoemen en in hel huis van den barreelwaeliler gedragen, liet zyn na melyk die van M. P. Becquel, stoker eu' land bouwer te Lanibersart, en dezes vrouw, de moeder van dezen laetste, weduwe Defives Roussel, renteuierster te Rysel. Wat hel kind betreft, hel is in den nacht overleden. De knecht die het ryluig voerde, werd op eenen afstand van f2 meters geworpen hv isr zonder wonden bekomen le hebben, rcclïtge- staen. Als zi nncloos van ontsteltenis, bego.i hy te loopen zonder 0111 le zien, lot aen de hoeve van Becquel, waer men van hem het eerste de ramp vernam Men vreest voor het verstand van dien jongeling. Er is dadclyk een onderzoek ingesteld. Gentil en Dénaul erkennen dal hunne ouvct- geeflyke nalatigheid de oorzaek der ramp is. Dénaut voegt er naluerlyk by dal liy niet in dienst was, en zich niet moest bekommeren om het uer der sluiting van de barreden. Ily zegt dat hy Gentil verwittigd heeft dal de trein reeds moest voorby gereden zy. Gentil loochent zulks. Laelstgemelde is aeiigciioudcu. Na bet reclilerlyke onderzoek zyn Je lyken overgebracht naer de pachthoeve van M. Goe man, namelyk, de bloedverwant die de familie eenige oogenblikken voor de ramp heeft ont moet. Verleden woensdag heelt de begrafenis te Lanibersart plaets gehad. DUITSCHLAND. Bulletyn der Vervolging. Wy melden lioo- ger de aenhouding van den pastoor van Marpiu- gen en een anderen priester. Van het dorp Mar- pingen zyn insgelvks zes inwooners door de policie van M. Von Bismark aengehoüden, onder belichting van medeplichtigheid

De Denderbode | 1876 | | pagina 2