-"ESSST^' I Hier zei-er ontbrak de peper nieteen schip in volle zee in brand steken, dus aenslag op liet leven van ongelukkige matroozen, waei- van er zonder twyfel eenigen, zoo niet allen, zouden verbrand of in de zee omgekomen zyn. En indien liet brandende sciiïp gecne ver- schrikkelyke dramas genoeg in zich bevatte voor die bladen, zou men kunnen nagacn wat inmpïpoed d.c plichirgcn ia dc laniiliön zouden hebben verspreid, na dat braden en rooste ren van een aental menschen. Men zou zieli de heeren nadien hebben kun nen voorspellen, 'volop genietende van dc ge trokkenpremie, cn meer dan voorheen hunne vrienden te Aclst regaleérde in hunne prachti ge saiöüS - meer dan ooit den grooten heer spelende Misschibn hadden zy, onder hel drinken van champagne, dc.weldadige liè wei uitgehangen, met in te teekenen op eene lyst voor de ach tergebleven weduwen en weezen... Was dal alles niet pikaht genoeg voor onze liberale dagbladen Ons dunkt wel van ja en toch zwygen zy stil, stil als een graf, onze gazetten des lichts. Ma er ook Clïomé en Van Varcnbergh maek- ten deel van de parti des honnêles gensliet waren vrienden Cn voorstanders van den zoo gezegden vooruitgang. Van Varenbergh was, volgens de aelstersehe weekbladen,'een der aenleiders van de geu- zenparty, tresoricr dei' Association libérale; hy iiad deel gemaekl van de koophandelsrecht- bank en den goedemannenraed. Van Varenbergii, de rnan die voor medeplich- tigheid in die'befaemde gruwcldaed, lot 5 jaer gevangenis veroordeeld werd, was de vader cn voorstander der scholen zonder God. Zicdacr waerom men zwyg't. Maer als een simpel koster, Xaveriae», of kongreganist eens het honderdduizendste paert gedaen had van die twee liberale ver oordeelden wat zou de trompet dan gebla zen worden Wy herhalen het schurken hooreri lot geen partyen, en men ziel we! dat de tegen party ongelyk heeft, jegens ons, van een tegenover gesteld standpunt uit te gaen. Hun stilzwygen vandaeg zou ons echter doen gelooven, dat zy het princiep van solidariteit in dit geval willen aennemen zy hebben ongelyk.» Wy zouden de smoel van 't anders zoo klap- ziek Verbond hebben willen zien, hoe het ge kropt, gearbeidi en alle mogelyke pogingen gcdacii hêeft om die pille door te krygen. l'.u.-r zyn wy er niet kurieus. overde toet ste bussel 'van T uitgeteerd liberael bladje steekt op cn weldra zal het, gebrek aen lezers, nacr 't pierêïand moeten vertrekken en dan zyne toetste muil- en stuipstrekking moeten afgeven, Wy moeten eene kleine bemerking op 't artikel van onzen antwerpschen confrater ma ken ep.hem zeggen, dat hy is misleid geweest toen rncn hem heelt willen doen gelooven dat Van Varenborgb rechter is geweest aen onze Kocpiiaisde.srechlbauk. He man was enkelyk, onder 't liberael bestuer, lid van 't Weldadig heidsbureel, nog onlangs schatbewaerder van liberael klickskc, en der liberale meisjes school en ondervoorzitter van don góede mann'ehfaed. Er is oltlangs Ie Gent, naar liet voorbeeld van a'ndórc sleden van België cn van eenigc naburige landen, eene verecniging tot stand gekomen, onder den naam van Provinciale Syndikale Kamer van JS'ij verheidskunsten, voor doel hebbende de aanmoediging der op de nijverheid1 toegepaste kunsten, door het aan wakkeren van den geest der kunstschepping in verhouding met de industriëele toepassin gen. door liet helpen verspreiden -der studie en des gevoels van het sehoone, in de voort brenging der nijverheidsvoorwerpen, zelfs der meest gebruikelijke, die aan den vorm een dee! huuner waarde ontkenen kunnen, door de poogingen der industriëele kunstenaars cn der arbeiders in het opvatten en uitvoeren van eigenaardige en smaakvolle werken, te verge makkelijken en aan te moedigen. Het Comileit dat het bestuur dezer vcreeni- ging heeft in handen genomen, heeft gemeend dat het beste middel om dit doel te bereiken, is, tentoonstellingen van nijverheidkunst in te richten, met wedstrijden en premiën, verza melingen te vormen Van teekeningen, model len, en voorwerpen zoo goed mogelijk uitge voerd, waar de industriëele kunstenaars en werklieden ingevingen kunnen gaan putten immers, het is slechts door het bestudeeren der goede modellen, dat de kunstenaar eenen zekeren graad van volmaaktheid bereiken kan. De Syndicale Kamer stelt zieli voor, ais eene der eerste blijken van baar beslaan, te Gent, in den loop van den zomer des jaars 1877, eene provinciale tentoonstelling van nijver heidkunst in te richten, waarvan zy later het programma zal doen verschijnen, en waartoe zi j al degenen uitnoodigt die zich bezig hou den met het vervaardigen der voortbrengsels welke in den kring barer werkingen vallen, bij voorbeeld meubleering, borduurwerk, aardewerken, versieringen, schrijnwerk, stof fen, ijzerwerk, goudwerk, behangsel- en ta pijtwerk, enz., enz. De Syndicale Kamer verhoopt dat haar op roep zal beantwoord worden, en dat menigvul dige voortbrengers hunne poogingen zullen voegen bij diegene eener vereeniging die enkel met een doel van praktisch nut gesticht is ge worden. Het Comiteit, waarvan de Heer graaf 't Ser- claes, gouverneur der provincie, het Eere- voorzilterschap wel heeft willen aanvaarden, is samengesteld uit de Heeren Constant Ver- haeghe-de Naeyer, voorzitter, Iï. De llemp- linne en baron Kervyn de Volkaersbeke, on dervoorzitters, O. De Grave, afgevaardigd lid, Emiel Varenbergh, sekretarisBourdon De Bruyue, Bureau, Can nee!, De Smet-Leirens- Edm. De Busseher, Ad. Pauli en Ferd. Van, derhaeghen, leden. (Medegedeeld.) DE MÜNTKWESTIE. Dc Kommissie 0er hamer gelast met ver slag te maken over den westvoorstel, strek kende om met 1 January aenstaenden het fabrickeëren der vyfrrarïkstukken op te schor sen, is overeengekomen met het goevernc- ment om net project volgender wyze voor te dragen Te beginnen van 1 january 1877, zullen er gecne stukken van 5 franken meer gemaekl wor den. De Kommissie was voorgezeten door M. Frère-Orban en zamengesteld uit MM. Dumor- tier, Jacobs, Pirmez en Thonissen. Het is met eenparigheid der vier tegen woordig zynde leden M. Dumortier was waerschynlyk afwezig dal het besluit geno men is geworden. Het verslag der Kómmissie, opgesteld door M. Jacobs, trekt dit gevolg uit de voorgestelde verordening dat voortaen het slagen van zilver niet meer zal kunnen toegelaten worden door het uitvoerend bewind, dat er slechts door eene wet machtiging kon verleend worden om te doen wat de wel verbiedt. Dit is de triomf van de gedachten door M. Frëre sedert twee of dry jaren voorgeslaen. Een lid van de Kommissie heeft het ge dacht uitgedrukt dat, om over te gaan, zonder dut de bevolking door de verandering geschokt worde, tot het stelsel van den eetiigen gouden standaerd, het voldoende zyn zou van aen de stukken van 5 fr. in zilver in den handel vvette- lyken koers te ontnemen voor de betalingen van boven de 100 franken. De Kommissie denkt ook dat het goed zyn zou cn roept de aendaeht van 'l goevernement op die kwestie om dezelve door eene wet op ie lossen. Dus, zal men in 't kort wellicht niet boven dc honderd franken vyflrankstukken moeten ontvangen. K1ESHER VORMING. De liberhaters eisehen eene kieshervorming en wenschen dat de engelsehe kieswet hier zou in leven geroepen worden. Doch de heeren liberalen wenschen niet dat ganseh de wet hier worde ingevoerd,maer al- leenlyk de artikelen welke hun zouden voor- deelig zyn en hen toelaten geweld en bedrog te gebruiken op eene groote sehael. Als de liberale gazetten van de engelsehe kieswet spreken vergeten zy te zeggen, 1° dat Engeland verdeeld is in kieseollegien waereen twee en soms t> (doch zeer schaerseh)dry afge- veerdigden te kiezen zyn, en 2° dat de kiesom- sehryvingen zoo weinig zyn uitgestrekt dat de kiezers slechts vier mylen van de stembus ver- wyderd zyn. Deze twee artikelen zyn juist deze die in Belgie zouden dienen ingevoerd te worden, opdat de gelykheid der Belgen voor de stem bus geen ydel woord meer wezen zou. De achtbare lieer Minister van financiën heeft in de kamer aengekondigd dat hy kortelings eene kieshervorming zal voorstellen. Wy hopen dat hy een wetsontwerp zal voordragen 't welk een einde zal stellen, niet alleen aen de gewei - denaryen waervande buitenkiezers te dikwerf hel voorwerp geweest hebben maer ook aen de valsche patenlsverklaringen en andere bedriegeryen die door de liberhaters in elke kiezing gepleegd worden. HANDEL EN N\VERHEID. Een verbeterde kettingsteek-machien is door Heinricli Schatz uitgevonden. Moritz Khon geeft daerover de volgende meêdeeling in de Technische BUiltern (8C jaerg. 2C Heft). By het gebruik der naeimacbien lot versiering van handwerken moet men, gelyk bekend is, de teekcniiig op de naer boven gekeerde zyde der slof overtcekenen, omdat dc kettingsteek op de naer onder gekeerde zyde der slof le voor- schyn komt, maer op den zoogenaemden rech ten kant moet worden aengebracht. De stik- maehien van Schatz ontgaet deze altyd hinder- lyke bewerking door de naeld van onder naer boven te laten werken en de kettingsteek te vormen op den bovenkant der in het raem ge spannen stof. Het strikken van den draed ge schiedt, doordien de door de naeld gevormde strik, door een eenvoudig mekaniek zoolang wordt teruggehouden lot de naeld hierdoor een tweede strik gelrokken heeft en zoo ver der. Daer nu hot juiste strikken van den draed afhankelyk is van de nauwkeurige samenwer king van de naeld en den haek, die den strik terughoudt, zoo worden deze declen der ma- chien van Schatz met de grootste zorgvuldig heid bewerkt. Tot ons spyt geeft men noch de bron noch.het adres van den uitvinder, noch dat van den fabriekant aen. Violethout is een nieuw houtsoort, over Lon den en Hamburg, als Myall-Wood uit Austra lië, Oost- en West-Indien in den handel ge bracht, die sedert korten tyd door de firme Hartman en Eidarn te Weenen, voor de zooge- naemde bruyêrè-artikelen in groote hoeveelhe den verbruikt wordt. Dit hout heeft goede eigenschappen en zal, zoodra de aenvoer het verbruik voldoen kan, veel aftrek vinden. De stammen hebben ongeveer 50 centimeters doorsnee, en zyn bedekt met een gescheurde grauwe, 1 centim. dikke schors, llcl splint is lichtbruin en sterk afgescheiden van hel don kerbruine ol olyfgroene kerkhout. Aen de glad- gemaekte doorsnee zyn reeds voor het bloote oog talryke poriën en puntjes in het hout zicht- baer. Met het vergrootglas ziet men in den bast fyne kronkelende stralen, onderling verbonden door dwarsche dicht opeengedrongen zachte linies. By gewone temperatuur riekt het hout sterk naer viooltjeshet heeft een grooter spe cifiek gewicht dan alle andere houtsoorten. VOLKSKAMER. De Volkskamer heeft zieli in den ioop dezer week onledig gehouden met den redetwist en stemming van liet wetsontwerp betrekkelyk de opschorsing van 't munten der vyflrank stukken, verders heeft de kamer het wetsont werp op de onbevaerbare walerloopen onder zocht en het lc kapittel aengenomen. 'l Verder onderzoek van gezegd wetsontwerp is tot eene nadere zitting verdaegd ten einde aen de mid den sektie den tyd te laten haer verslag over de amendementen op te stellen. Het budjet der siaetsbegiftigingen werd insgelyks aengeno men. RECHTERLYK KRONYK. De ramp van Marquette. Men herinnert zich nog wel de yselyke ramp, welke op zon dag 5 november, ten 8 uren 's avonds, plaets had, op den spoorweg van Rysel naerComen. Ten gevolge der onvoorzichtigheid van eenen barreelwachter, werd een rytuig met negen personen der famülën Becquet en Defives, overreden. Zes dier personen werden vermor zeld, twee werden gewond en slechts een per soon, de knecht, K. Charlet, oud 15 jaren, kwam er ongedeerd van al. De beide gewonden zyn tot heden toe nog niet hersteld. In afwachting der burgerlyke akte in tot schadeloosstelling heeft het parket den bar reelwachter vervolgd, onder beschuldiging van moord door onvoorzichtigheid. Tien getuigen zyn verleden vrydag door de korreklionneele rechtbank van Rvsel gehoord, en hebben op allo punten de ramp vcrhaeld, zooals wy deze reeds vroeger hebben medegedeeld. Uit dit onderzoek is inderdaed gebleken dat de barreelwachter ühainault dien dag op zyn en post regelmatig vervangen was door zekeren Genlil, dié gedurende dien dag veel gedronken-had. Hy was reeds by het voorby- ryden van een vorigen trein te laet gekomen. De spoorweg maekt eene kromte ter plaets waer de ramp is gebeurd, en de machinist M. ITemery, die den trein voerde, welke het ry- tuig heeft verbryzeld, heeft voor het gerecht verklaerd dat op 200 meters afstand van de barreel gekomen, liy een wit licht zag. Ik dacht, zegde hy, dal dit de lanteern van den barreelwachter was, doch op lo meters af stand, bemerkte ik even als myn stoker dat liet een rvtuig was. Wy sloten te vergeeis de freins en deden al het mogelyke om den trein stil te houden de afstand was te kort en liet rytuig werd overreden. Slechts 200 of 300 nieters verder was liet ons mogelyk de machien stil te houden. Wy stapten af om te zien of de loko- molief niet beschadigd was en wy zagen er een man onder steken. (Beweging van afgryzen onder het publiek.) De trein was op het daertoe bepaeld uer ver trokken en bevond zich ten 8 uren 50 m. voor den barreel. Men reed niet snel, uit hooide der kromte van den weg. Het rytuig vorderde lang- zaem, want liet wit voorwerp dat ik bemerkte verklaerde de machinist verder scheen onbeweeglyk. Dit was waerschynlyk op het oogenblik dat hel rytuig de baen opreed. De barreel was niet gesloten en het was on- mogelyk hel rytuig te ontdekken op meer dan twintig meters afstand, aengezien het zeer donker was. De stoker, Alf. Vandorne, heeft ongeveer dezelfde verklaring voor de rechtbank gedaen. Na het getuigenverhoor is de voortzetting der zaek tot op donderdag aenstaende ver daegd voor hel rekwisitorium van hetopenbaer ministerie en de pleitrede van M. Delemer, verdediger van Gentil, welke advokaet een uitstel heeft gevraegd, ten einde in staet te zyn het lyvige dossier der zaek te onderzoeken. ADVIES AEN ONZE CATHOLYKE VRIENDEN. Men schryft ons uit Erembodegem Doktor Wallekens de ter lynmeelpap, en zyn hovenier loopen zich de beenen van onder 't lyf, om eenige goedzakken en onnoozele kinkels op eene petitie te doen teekenen ten voordeele der kieshervorming. Wat zal datnen slag geven als de namen dier feniksen van op T parlementair spreekgestoelte in de ruimte zullen vliegen Maer wat wil men er aen doen Als men al drymael tot over 't hoofd in den kies- ketel is gevlogen moet men toch middels zoe ken om er nog wat dieper in geduwen le wor den. X. Dit bericht uit Erembodegem, komt zeerwel van pas, omdat het ons de gelegenheid geeft onze catholyke vrienden zoo van binnen als buiten de stad, te verzoeken de gekende libe ralen of alle vreemdelingen die hen zouden verzoeken een schrift te onderteekenen, feeste- lyk acn de deur to zotten. Stinkerke uit 7 Verbond heeft in den loop der verlcdene week gepoogd hier en daer, door list cn logentael, eene dergelyke petitie te doen onderteekenen, doch 't verwaend ventje zal wel weten te zwygen hoe hy met zyne petitie aen de deur werdt gezet. Zulke sullen, gelyk gy, heer stinkerke, en den onnoozelen Tist vau Aelst, zyn nog wel duizend mael te dom om onze broeders van Mylbeke en Scliaer- bcek om den tuin te leiden. Dus feeslelyk aen de deur indien zy met hunne petitie afkomen. De algemeenc vergadering van het Davids- fonds is bepaeld op 21 december te Leuven. Het dagorde, zondag vastgesteld, is hoogst belangryk en wy dringen er van nu af op aeu, dat de afdeelingen trouw zullen opkomen door hunne afgeveerdigden. Een aental punten die nen in die vergadering besproken worden. 'MÊW BERICHT. De Denderbode zal tot nieuwjaer GRATIS toegezon den worden aen de jiersoonen welke van nu af een abonnement nemen voor 't jaer 1877. Wy errinneren nogmaels dat de an- noncen of berichten van te huren of te verhuren huizen, van te koop bieden van alle hoegenaemde voorwerpen, van aenbeveeling, enz., enz. die de 5 regels niet overtreffenen ons door de geabonneerde van ons blad toege - zoeden, nok GRATIS zullen opgeno men worden. Wy verwittigen nogmaels onze ge ëerde correspondenten dat geene naemlooze brieven in ons blad opgenomen worden. De dagbladen van Brussel deelen het verhael meé der verdwyning van een meisje, lot eene achtbare familie behoorende. Dit meisje, was leerlinge der normaelschool van Nyvel, en had den vakantietyd by hare ouders overgebracht. Toen die tyd was afgeloopen en zy terug naer Nyvel wilde keeren, verliet zy op 7 October liet ouderlyke huis om aen de Wes terstatie den trein te nemen, die naer Nyvel moest vertrekken. Men weet niet of zy op dien trein is gestapt en sedert zy haer huis verliet heeft men niets meer van haer vernomen, on danks alle mogelyke opsporingen welke men heeft te werk gesteld. De oudeas van dit meisje zyn ontroostbaer. Wy lezen in den Echo de la Frontière Een ongehoord feit is in het paleis der Natie te Brussel gebeurd, en gedurende dry dagen hebben 's lands mandatarissen zich in het on derzoek der waterloopen moeten dompelen, om van hunne ontsteltenis te bekomen. Zie hier wat er gebeurd is De justicie of liever een simpele deurwaerder heeft de parle mentaire grenzen overschreden en de hand gelegd op de jaerwedde van een vertegen woordiger des volks...die zyne schuldeischers niet betaelt —Op de veemarkt donderdag te Brussel gehou den,' waren 1554 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-75 tót 1-05 stieren, 0-55 tot 0-88 I.oeien en veersen, 0-55 tot 0-90. De aenrandingen en de baenstroopery duren in de straten van Brussel voort. Zondag avond rond 8 uren, werd een meisje dat met hare gezellin over de St.-Jansplaets kwam, door eenen persoon aengegrepen, die in een blauwen kiel was gekleed. De aenrander vatte het meisje by de keel, gaf haer eenen slag in liet aengezicht en rukte haer de gouden ket ting van den hals, waeraen eene horlogie was gehecht. De ketting brak, daer de horlogie sterk in het eentuer der juffer was vastge- niaekt, en de dief vluchtte dus met de ketting alleen in de richting der Groote-Markt. Dynsdag heeft men op den noorderspoor weg eene proefneming gedaen met een toe stel, dienende om de spoortreinen schier oogenblikkelyk te doen stiistaen. Eeue loko- moticf met zestien waggons, reed met eene snelheid van vyftien mylen per uer en werd in vyftien sekonden stil gehouden zonder meer dan een dertigtal meters gevorderd te zyn, na de pooging tot stilhouden. De ingenieur alge- meene overste der spöortrèinen, bestuerde zelf de machien verscheidene ingenieurs en hoogere beambten van den spoorweg bevon den zich op den tender en hebben geen den minsten schok gevoeld. Volgens men meldt zou er eenige dagen geleden te Gent, een groot ongeluk gebeurd zyn acn den Overzet, Scheiergaet. Een wagen niet chloor geladen cn met twee peerden be spannen, werd, zooals dit gewoonlyk gebeurt, op eene groote pont overgezet, tóen de pont op eens zonk en peerden en wagen in 't water verdwenen. Een der peerden, zegt men is om gekomen en de koop waer is geheel verloren. Vrouw Morel, te Gent, die het voorwerp is geweest van dc moordpoging, welke wy ge meld hebben, is heden buiten gevaer van sterven. Maendag nacht heeft in den omtrek van Wavre een gevecht plaets gehad lusschen wildslroópers cn jachtwachters. Men spreekt van verscheidene dooden. Het parket van Nyvel is ter plaets geweest. Maendag is over Doornyk en en omstre ken een lievig onweer uitgebersten. Uit Leuze wordt gemeld dat door de hevige windvlagen de windmolen van M. Anicq, op het grondge bied van Oud-Leuze, gansch omverre is gesla gen. Die houten molen had aen den storm van 12 meert weerstaen. Er zyn te Charleroi twee fransche deser teurs, Lafont en Urban genaemd en 25 jaer oud, aengehouden. Men beweert dat zy deel rnaken van de bende Fontaine en konsoórten. Men is op het spoor van andere medeplichti gen. Men schryft uit Mechelcn, 6 december a Heden heeft alhier de burgerlyke begrafenis van M. Van Mol, boekdrukker eii uitgever van het liberael bladje de Burgerij, plaets gehad. Aen het hoofd van den stoet bevonden zich MM. Verhaegen, burgemeester, Andries en De Jode, schepenen, Bergmann, oud-burgemees ter van Lier, eenige liberale gemeenteraeds- leden, leden van de Liberale Associatie, alsook de Jeune garde libérale met haer vaendel. Ver der waren er tamelyk veel vreemdelingen en nieuwsgierigen aenwezig. Dezer dagen is te Meeuwen een kind ver brand, dat lerwyl zyne ouders naer het veld waren, te dicht by het vuur was gekomen. De droefheid der ouders is onbeschryflyk. De genaemde P. F. Navez, de dader van den dubbelen moordaenslag gepleegd op bel- gische gendarmen, is in de gevangenis van Avesnes opgesloten. Navez, een franschman zynde, zal waerschynlyk voor de assisen van van Douai moeten verschynen. Hy loochent eenigszins deel te hebben genomen aen den moord, en beweert dat het hem totael onmo- gelyk was gebruik le maken van zyn geweer, aengezien hem de handen op den rug waren gebonden en hy daerenboven de handboeien aen had. Men zegt dat in het bosch, waer Navez werd aengehouden, zich nog andere wildstroopers bevonden, waervan een zeer goed op den gendarm zou hebben kunnen schieten om Navez te verlossen. De gewonde gendarm verkeert niet in stervensgevaer, en zal eerlang aen het gerecht nauwkeurige in lichtingen kunnen geven. Men schryft uit Antwerpen Dynsdag avond, rond 7 uren, viel in onze haven een smartelyk ongeluk voor. Een sleep boot lag met een tros vast aen een groot 3 mastschip, op de rivier voor de stad. Een andere sleepboot, de Voorwaerts, kwam aenge- varen en stiet met geweld tegen de tros aen, welke zy niet had gemerkt. De zware koord sloeg over de Voorwaerts terug, met het treurig gevolg dat een achlienjarige jongen, met name Cl». Tange, woonende Brouwersvliet, 20, die zich op de voorplecht bevond, door dezelve werd omgeworpen en op den slag dood bleef. Eene groote menigte volks stond op de kaei, ter hoogte van de plaets waer het ongeluk is gebeurd. Dynsdag nanoen, rond 5 uren, had er een groot ongeluk plaets aen de verbindings dok de genaemde Josef Jacobs, magazynier en expediteur by M. Vandewiele, vader, make- laer in graen, is tusschen twee waggons ge- pletterd en op den slag gedood. De ongelukki ge laet eene weduwe en vier kleine kinderen achter. Jacobs was een braef en eerlyk be diende, zeer werkzaem en van een onberispc- lyk gedrag hy was gunstig bekend aen onze dokken en zyn dood wordt algemeen door de bekenden van den ongelukkige betreurd. Amerikaensche reklaetn. Op een kerkhof eener amerikaensche stad, vond een reiziger het volgende grafschriftHier ligt myne teer beminde vrouw, myne trouwe wederhelft die my sedert dertig jaer behulpzaem was in het verkoopen van peper, raostaerd, olie, azyn, bloem, suiker en andere kruidenierswaren. God riep haer in zynen hemel hierboven en liet my, haer betreurend, hier beneden. Ik hoop nogtans spoedig dit verlies te vergeten en beveel myu huis, voor de verkoop van bovengemelde artikels, in de gunst van myne oude klanten hun verzekerende dat zy goede waer zullen bekomen aen gematigde pryzen. Amen PAUSELYKE STATEN. Wy laten den tekst van het adres aen den H. Vader, dat door Z. Em. de Kardinael Aerts- bisschop van Mechelen gelezen werd in het verhoor, waerin België's primaet aen Z. Hei ligheid de leerlingen van het belgische kolle- gie en hunnen weerdigen voorzitter, Mgr. Van den Branden, heeft voorgesteld. Ziehier dit adres Heilige Vader, Zeer dikwyls reeds heeft Uwe Heiligheid hare kinderen uit België gezegend, dan wan neer zy naer het voorbeeld der eerste christe nen, den penning hunner kinderliefde aen de voeten van Christus Stadhouder neerlegden, in zynen persoon Petrus vereerende, altoos voortlevend in zynen opvolger. Heden, Heilige Vader, zyn liet belgische jongelingen die, door mynen mond, aen Uwe Heiligheid komen bie den de hulde hunner erkentelykheid voor het geen zy van Rome ontvangen, en onvergelyke- lyk kostbaefder is, dan al wat hunne landge noten hier brengen kunnen, dat is de zuiver heid en de aengroeiing des geloofs. Die getuigenis kon Ik hun geven, Heilige Vader, dat, dank aen hunnen voortdurenden vooruitgang in de studiën, zy hun vaderland in Rome lot eer verstrekken, en in hunnen naem mag ik beloven, dat zy insgelyks een- mael eer zullen doen aen Rome in België, door het trouw handhaven en verdedigen der leer stelsels van den H. Stoel. .t Gelief ze allen te zegenen, H. Vader, en met hen hunnen weerdigen voorzitter, hunne gezinnen, gansch de geestelykheid en de ge- loovigen van hun vaderland, zonder hunnen bisschop en deszelfs reisgenoten te vergeten. De H. Vader, na met hartelykheid den alge- smeekten zegen te hebben verleend, heeft de woorden uitgesproken die de telegraaf ons heeft aengebracht. HOLLAND. Treurig Bygeloof. Als men onze liberale bladen leest, dan zou men zeggen dat het by geloof en heel zyn aenhang alleen in de catho lyke landen thuis hoort, terwyl het dagelyks blykt dat byv. Holland, hetwelk immers de paepsche superstitie reeds lang afgeworpen heeft, er nog het ergste van al meé bevlekt is. Ziehier wat de Delflsche Coaranl over dit punt weet te vertellen Woensdag avond werd in een gezin te Delft door den vader een kieken gedood. Het was een zwart, pikzwart kieken en het arme dier werd levend in een pot of ketel met kokend water gestopt. Waerom... Een onlangs ge storven kind van een paer maenden oud, meende men het slachtoffer van toovery, ter wyl een ander kind, een meisje van ongeveer vier jaren, dat eveneens sedert eenigen tyd lydend is, naer het oordeel der ouders, ook zou betooverd zyn. Dit vermoeden, eenmael, opgevat, werd nog versterkt door het vinden, in het hoofdkussen van het zieke kind, niet alleen van zoogenaemde kransen, maer ook van een koordeke, dat over de geheele lengte op regelnatige wyze met veertjes was bezet, en in welk koordeke men dat meende te herke nen, waermede het zieke meisje nog kort te voren haer dryftol had opgezet en dat, natuer- lyk, sedert dien tyd spoorloos verdwenen was. Wat reeds door de ouders was vermoed, werd nu als zeker aengenomen het kind was betooverd, en de schuld daervan kreeg een Duitscher, die in den loop van den zomer in het huis was geweest, doch wiens tegenwoor dige verblyfplaets men niet kende. Getrouw aen de traditie werd dus de toevlucht geno men tot het eenige middel om den tooveraer te doen verschynen en hem te dwingen het kind te onllooveren, en dat middel bestond in het op de gemelde wyze dooden van een zwart kieken. In hoever dit middel probaet zal bly- ken, moet de tyd leeren snel werkt het niet, want tot heden is de bewuste Duitscher-too- veraer nog niet verschenen. Voor hem is het zeker het best dat hy maer weg blyft, want onder zulke omstandigheden wacht hem waer schynlyk geen aengename ontvangst. FRANKRYK. Een drama. De echtelingen Xhadden een eenig kind, teer bemind. Eenige dagen ge leden, klaegde de lieveling over keelpyn. De dokter der familie, M. Regnault, in der haest geroepen, konstateerde dat de arme kleine eene doodelyke ziekte had, een pestbuilachtige keelontsteking. M. Regnault, ofschoon wetende dat de zieke zeer overdrachtelyk is, besteedde de teerste zorgen aen den kleine. Verleden dynsdag. na hem eene wanhopige operatie te hebben doen ondergaen, voelde de dokter zich op eens on gesteld en keerde ten zynent weer. In den dag, konstateerde een zyner konfra ters dat hy de ziekte van het kind had opge- daen. Des anderdaegs stierf M. Regnault, die moedige martelaer van zynen plicht. Doch het drama eindigt niet hier. Ongelooflyk schier en toch waer, de onver- biddeiyke kwael, na den dokter overwonnen en het kind gedood te hebben, was niet verbe den. M. en Mev. X... op hunne beurt getroffen, bezweken beiden verleden donderdag. Een beweenlyk ongeluk heeft den 3 december plaets gehad te Precy-le Sec, departenieni der Yon- ne. Eene schuer brandde af en terwyl menden brand poogde te blusschen, stortte het gebouw ten gronde, met het ongelukkig gevolg dal twoe personen onder hel brandend puin werden begraven en aldus hel leven verloren. Het dagblad Les droits de V Ilomtne deelt den brand meê, welke te New-Orleans heeft plaets gehad en waerdoor 29 huizen en eene kerk werden ver nield. Hel blad voegt er: wy betreuren liet verlies der huizen. Men ziet daler nog communards le Parys zyn. DU1TSCIILAND. Bulletyn der Vervolging. Huisopzoekingen zyn gedaen by verschillende priesters in de omstreken van Dortmund, met h6t doel om den naem te weten le komen van den aposlolischen afgevcerdigdo voor het diocees van Paderborn. Naer het schynt, hebben zy hoc-genaemd geenen uitslag opgeleverd. Men meent dat de romeinsche curia geen specialcn afgeveerdigde heeft aengewozen, en dat de dekens toelating hebben bekomen om dc dispensation to verleenen. Uit Munchen wordt gemeld dat de gemecnteracd dier stad heeft besloten dat by het afsterven van oou oud-catholyke, de klokken moeten worden geluid in de parochiekerk van de doodc. Indien de pastoor weigert zulks te laten doen, zal dc openbare macht moeten (usschcnkomen om de uilvoering van bot go- meentelyk reglement le verzekeren ENGELAND. Gladstone. Onze lezers weten misschien dat Gladstone, de gewezen eerste minister, voorliefdo heeft voor geweldige oefeningen, vooral voor hot houlhakkersbedryf. Nu, verleden zaterdag kwam hy uit zyn park van Ha warden, naby Londen, met de byl op pen schou der, en gekleed mei een vveikmanskiel, om zich lot zyne geliefkoosde uilspanning te begeven. Voor hel hek bevond zich een brouwerswagen van Northop de voerman poogde vergeefs alleen een ton bier af te laden. Toen by den houthakker in 't oog kreeg, riep hy hem toe lleidaerkameraed, kom help eens een handje. Sloot acn den rechterkant, ik zal aen den linker sloolcn, cn dan zal 'l van zelf gaen.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2