Wy kennen de uilgeslrektheid der ramp niet doch zeker is het dat de verliezen groot moe ten zyn, aengezien de schuldeischers der bank onmiddelyk zyn byeengeroepcn, ten einde te beslissen over eene aenvraég tot diflnitieve opschorsing van betaling. De brusselsche dagbladen melden ons dal er eene groote opschudding heerscht onder de bevolking der hoofdstad. liet parket heelt zich met de zaek bemoeid en onmiddellyk een on derzoek begonnen. Eindelyk, in de Kamer van Volksvertegen woordigers, heelt M. Frère eene interpellatie gedaen, en M. Alalou, minister van financiën, heeft de verzekering gegeven dal al de maet- regels genomen waren met de Nationale Bank, opdat er geen stoornis zou bestaen in de zaken der talryke handels- en bankhuizen, welke met de Union du Crédit in betrekking staen. Ziedaer eene pryzenswecrdige handelwyze van wege het goevernement, en zeer verschil lend van de houding welke het libera el mini sterie aennam, in dergelyke omstandigheden. Het goevernement doet er ongetwyïeld wel aen, door alle mogelyke middelen de belangen der aktionnarissen te beschermen doch wy vragen ons af hoe onze tegenparly zou te werk gaen, wanneer in ons kamp zich in een zoo kort lydverloop.tweefuiancieele rampen moes ten opdoen, zooals die van de Banque de Belgi- que en der Union du Crédit. Deze feilen worden door het publiek met een gansch anderen naem dan die van finan cieel e ramp bestempeld. Wy laten hierachter eenige byzonderheden over deze zaek volgen, zooal.> zy door de brus selsche dagbladen worden meegedeeld Verleden zondag werden dc twee leden van den besluerraed der bank verwittigd door eeiien beamb te, dal er crnglige onregelmatigheden waren ge pleegd door M. Emcrique, voorzitter der Union. Die onregelmatigheden waren, zoo het schynl, sedert, jaren gekend, doch door schriflvervalsching verborgen gehouden. Er zonden echter gcene teleurstellingen te vreezen zyn, daer, volgens men verzekert, het verlies den gang der mactschappy niet zal onderbreken. Hel is macr al te wacr, dal sedert jaren, M. Emé- rique zich bediende van de fondsen der Union du Crédit om, zonderling genoeg, te spckuleeren op de ryzing der akliën van de Banque de Belrjiquc baeniit ontstond een dévouverlwaerby moet gevoegd wor den een verlies op een report der priorileils-akliën Prins-llendrik. Het tolacl der verliezen is gekend. Het bedroeg! vier millioen, wanneer men de gereporteerdc weer den voor niets rekent, en daerlaet wat kan terugge nomenworden op do forluiDvon M. Emcrique. Onafhankelyk van hetgeen deze fortuin zal opbren gen, bestaen er waerborgen in goede weerden .die, ongeveer twaelf tol vyftien honderd duizend frank kunnen opleveren. Het zuiver verlies beloopt dus tot 2 I'2 millioen, dal nog gsdekt is door de vroeger, nog niet verdeelde winsten en die van hel loopend jaer. Het is eene toevallige onbescheidenheid die dc feiten heeft bekend gemackt aen de aDdere leden van den besluerraed, die gestadig door bunnen kollega waren bedrogen geweest. Hemelde besluerleden hebben onmiddelyk dc noodigc maelregels genomen. Zy hebben gewerkt aen dc inrichting van een kon- sorlium en zich dry kommissarissen toegevoegd, in overeenkomst met de Banque Nationale die, in deze omstandigheid de maetschappy krachtdadig onder steunt. De dienst der eskompten is niet onderbroken en men denkt niet dat die onderbreking zal plaets heb ben. M. Emcrique heeft het land verlaten eu aen zyne kollegas geschreven dat by al wat hy bezit acn do Union du Crédit overlaet. (Ec/io du Parlement.) De Eloilc zegt verder over de zaek van de Union du Crédit Lang voor hel gewone uer van dc opening der bureclen, vormde zich eene groote veelbewogene samenscholing acn den ingang der Bank, en toen de deuren opengingen, werd dit gesticht, een soort van paleis, waervan de pracht zoo zeer afsteekt by dc ellende welke hel veroorzaekt, letlerlyk overrom peld. De voorzael en de groote zael der kas waren op gevuld met persoonen, op wier gelaet dc angst te lezen stond. M. Malou, heeft ten einde in don toestand te voorzien en de operaliën van den Union du Crédit op dit lydslip van het jaer niet lo verlammen, in het ministerie van financiën een consortium vereenigd, hetwelk verscheidene zyner leden gelast heeft den toestand te onderzoeken, met het doel een special eskomtbureel aen te stellen. De nationale bank, heeft intussclientyd maclrege- len genomen voor den dienst van den vervaldag van 15 december. 't Verbond belilaëgt zich bitterlyk omdat wy, in een voorignummer, geschreven hebben, dat de liberale drukpers en vooral 't onnoozel Verbond je, over de veroordeeling van P. Noel, Chomé en Van Varenberyh zouden gezwegen hebben. Wat wy geschreven hebben, te weten dat bijaldien Van Varenbergli een catholyke had geweest, gelyk hy (hans een liberhater van zuiveren bloede is,Verrond, wel zes mael zou te klein geweest zyn om hem te kammen, te gees- selen en af te zweepen en met hem gansch de calholukepartij»,dit hebben wy 't recht te houden staen,' Verbond, want gy hebt u bepaeld bet vonnis, zonder eenige bemerking, af te kon digen. Tr Maer, ja, maer, wy herhalen bet, had T a» Varenbergh een catholyke geweest, wat zoude gy peper gegeven hebben, niet waer, Verbonds- sul Volgens 't Verbond waren Noel en Chomé geene liberalen Noèl, zegt 't geuzenbladje, kende bier noch a persoonlyke, noch politieke vrienden; hy woonde, sedert jaren, te Brussel en was bier noch in liberale familien, noch in poli- tieke kringen toegelaten, enz. Laet dit zyn. Verbond, doch dit bewyst met dat P. Noél tot de liberale party niet toebe hoort. Wie P. Noél kent zal met ons zeggen dat hy wel degelyk in de rangen der liberhatery moet geteld worden, want by is allyd een voor- staender der onalhankelyke zedeleer, zoowel bier te Aelst als te Brussel geweest, en is het beden nog. Chomé, gael 't geuzenbladje voort, was bier sedert jaren door de liberale party yer- loochend Chomé was de politieke vriend van Af, Van WambekeChomé beroemde zich dat by, de eerste, dezen laetslen, ten zynen huize, over zyne benoeming als Burgemees- ter had gelukgewenscht. Wat een wonderChomé was door de aelstersclic liberale party verloochend en de verloochende Cliómé stemde voor de liberale candidateii.deedt in alles met de liberale party meè, rnaukte deel yan byna al de liberale sociëteiten en kringen, was de geassocieerde van den schatbewaerder der liberale associatie, bezocht alle dagen de liberale estamiriets, leef de gelyk een liberhater, enz., enz Dal zulk een man als Cliomë geen liberhater is, Verbond, maekt dit de kiekens wys Nu, wat het feit betreft dat Chomé de poli tieke vriend zou zyn van M. Van Wambeke, omdat hy dezen laetslen, ter gelegenheid zyner benoeming als Burgemeester onzer stad, heeft gelukgewenscht, dit is trop innocent pour (aire mortZou Nollen zaliger gezegd hebben. Als Chomé, M. Van Wambeke over zyne be noeming ging gelukwensclien dat bad zynen waerom, Verbondssid.... Wy kennen meer dan één liberhater die by M. Van Wambeke gaen bidden en smceken om voorspraek of gunsten. Ja, wy kennen er zelfs die hem in den dag gaen vleien en die hem des avonds uilschelden ofkwaed van hem spreken. Wy willen bier niemand noemen maer kunnen, het desnoods doen. Doch mochten wy een raed aen onze heer Burgemeester geven, wy zouden hem zeggen Zet al die liberale plaelskens- of guiiblejivragers leeslelyk aen de deur, want nooit zult gy van lieden dezer soort iels an ders dan slank voor dank ontvangen. Om zich uit de genepen positie te trekken waerin de Verbondssul zich door zyne onrecht- veerdige handelwyze tegenover de catholyke party heeft gebracht, denkt hy liet genoegzaem Noél, Chomé en Van Varenbergh zoo maer flink weg overboord te smyten. Zulke mannen (Noel, Chomé en Van Varen bergh) acnzièii wy als de onzen niet meer; Zulke mannen bebooren tot geene politieke denkwyze^ roept de Verbondssul uit... Vooreerst moeten wy doen opmerken dat Noél, Chomé en Van Varenbergh aen de liberale party toebehooren,anders zou T Verbond immers niet gëiioódzaekt zynlescbryvenZulkemanuen aenxien wij als de onzen niet meerDat is, onzes dunkens, zoo klaer als de zon. Zulke mannen, zegt 't Verbond verder, be lmoren tot geene politieke party Zoodan, Verbondskribbelaer, als lieden die door 't gerecht van bun land geschandvlekt zyn tot geene politieke party meer belmoren, waerom, ja, waerom maakt gy dan gedurig gansch de catholyke denkwyze verautwoorde- lyk over de misdryven van bier en daer een priester of kloosterling die de catholyke prin- cipen verloochend beeft, om in liet kamp der onafhankelyke zedeleer te gaen leven Uwe beweering, Verbond, dat lieden die door 't gerecht geschandvlekt zyn lot geene poli tieke denkwyze belmoren, is de veroordeeling, door u zelve uitgesproken, van uwe voorige handelwyze tegenover de catholykeo. Wv zyn nieuwsgierig te zien boe lang gy u dit princiep zuil blyven errinneren. Die verloochening van Van Varenbergh ver wondert ons niet, er zyn immers leden, ja, zelts opperhoofden der liberale kliek, onzer stad, die niet aerzelen Van Varenbergh, nu dat hy door. 't gerecht gelrotfen is, openbaerlyk voor neu verrader, rien valscbaerd uit te schel den en hem den Zondebok te maken van al de ongelukken en alkokingen die het aelstersch liberael Israël, sedert 1866. zyn te beurt ge vallen. VOLKSKAMER. De Volkskamer beeft deze week verschei dene wetsontwerpen ondorzocht on gcotemd, onder welke wy aentreffen 1° De conventie met de Banque de Belgique belrekkelyk liet maken eener spoorwegbnie van Thienen naer den spoorweg van Antwerpen naer Gladbaeh en van Tongeren naer Neêrlinter 2° bet budjet der wegen en middelen 3° het budjet van 't ministerie van financiën 4'\ liet budjet der onwaerdens en aflossingen o" liet budjet van ontvangsten en uitgaven voor orde en G°bet budjet van 't ministerie van justicic. Alle deze budjetten zyn voor 't dienstjaer 187". De beraedslagingen hebben geen ernstig belang opgeleverd. Men moet bekennen dal de algeloopeiie week veel voordeel aen 's lands belangen heeft bygebracht. Zoo zou het allyd moeten zyn, dan zou men onze in zuren arbeid gewonnen centen niet verbabbelen of verzee veren. De Gemeenteraed van Godveerdegem, naby Sotlegem, heeft, op hooger bevel, in geheime zitting van 7 December 1876, met 5 stemmen tegen 2, sieur Juliaen Ceuterickzaekwaernemer te Sottegem en gemeenteontvanger van Godveer degem van zynë bediening afgesteld. Deze af stelling werd door de hoogere overheid nood- zakelyk geoordeeld uit hooide der misgrepen en onregelmatigheden waeraen de afgezette Juliaen Ceuterick zich beeft pliclilig gemaekt. Wat nu eigenlyk de aerd der misgrepen en onregelmatigheden is, dat is voor ons een ge heim doch moeten wy oordeelen dat deze misgrepen en onregelmatigheden geene kleine bagatellen kunnen zyn dan dat dehoogereover- lieid er tusschenkomt en de afstelling van meester Juliaen eischt. Proficiat M. Juliaen, ge wordt niet alleen eene beroemdheid in de muilentrekkery, maer ook in bestuerlyke ken nissen, op uwe manier,wel te verslaen. Nog zoo een ferwksendaed of twee dan drumt ge Egmond van zynen peterstael en ge neemt zyne plaets in tot groot vermaek van de straet- bengels die rond u zullen zingen Ziel Jidiaentje daer eens staen Mi't zijn Godveerdegemsche huize aen RECMTERLYK KRONYK. Eene Kindermoórdster. In den loop der maend augusti laelslleden, boorde een briga dier der gemeente Limbre (Frankryk) die voor- by eene haeg ging, by toeval bet volgende gesprek: Wellioewordt er dan geen recht meer gedaen te PoitiersGiroult heeft weeral een kind doen verdwynen. Ja, bet arme schaep zal by de twee anderen op bet kerkhof gevoegd zyn De brigadier maekle onmiddellyk over liet geboorde verslag op, en een onderzoek werd iugesteld. Hetzelve voerde weldra tot de ont dekking eenér reeks van misdaden, zooals er maer zelden een in de annalen der rechtban ken zyn opgeteekend. Eene moeder, vrouw Giroult gebeelen, had opvolgenlyk dry barer kinderen, onmiddellyk na derzelver geboorte, omgebracht. Deze vrouw, den naem van moeder onweerdig, had, uit zelfzucht en gierigheid, niet gevreesd dit afschuwlyk gedacht op te vatten al hare kinde ren te vermoorden, en gruwelyker nog, zy bad moed en kracht dit voornemen ten uitvoer te brengen. Die onlaerde had een negenjarig kind, dat bare moederliefde bevredigde, indien ten minste dit zoo edel en verbeven gevoel in zulk een verdorven wezen kan wortel schie ten. Dat kind wilde zy ryk, tot hel rykste van gansch het dorp maken. Aen dezen drilt der rykdommen, aen den hoogmoed om iets in bet dorp te wezen, bracht zy alles ten offer, bare kinderen, hare eer, haer bestaen. Vrouw Giroult verscheen dus voor bet assi senhof der Vienne, onder betichting van kin dermoord. De houdig der beschuldigde is kalm, zy voelt bet gewicht niet der beschuldiging, die op haer drukt, en, zoo zy tracht liaer gelaet onder een zwarte kap te verbergen, dan is zulks niet omdat zy berouw begint te krygen over hare daden, maer wel om aen de nieuws gierige blikken van het publiek te ontsnappen. Inderdaed, zy loocnenl stoutweg wat haer ten laste wordt gelegd. Wel beeft men de ly- ken der. dry kleinen ia baren bof begraven ge vonden, doch dezelve werden doodgeboren, beweert zy, en zy beeft hen met behulp van baren man en bare schoonzuster, enkel be graven. Doch al de getuigen slaen bare be weeringen den bodem in. Een treurig incident doet zich voor by bet onderliooren dervrouwBrossard,de schoon zuster. Deze vrouw, die een zeer klein ver stand heeft, werd valschelyk van medeplich tigheid door vrouw Giroult beschuldigd en daervoor gedurende 5 of 4 dagen in de gevan genis opgesloten. Die ge\angenis, de dood haers broeders, die gedurende eenige dagen insgelyks opge sloten en daerna in vryiieid gesteld, in liet water was gesprongen, "en eindelyk de treuri ge gebeurtenissen waerin zy gewikkeld werd, hebben bare vermogens geheel gekrenkt, en tegenwoordig herinnert zy zich boegenaernd niets meer. Op al de vragen die M. de voor zitter tot liaer richt, is liaer onvermvdellyk antwoord rieen, mynheer, Ze weet niet eens meer dat zy in de gevangenis van Poi tiers is opgesloten geweest. Dc jury verklaert vrouw Giroult pliehlig, doch staet verzachtende omstandigheden toe. Diensvolgens wordt dat onlaerde schepsel tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Zondag 11. vierde het vrywillig pompiers- korps alhier het St. Barbarasfeest. Een banket bad ter dezer gelegenheid plaets en toén onze pompiers wel aen 't smullen waren, werd op eens bet noodsein gegeven. Op een wenk vlogen onze mannen naer 't arsenael, namen bun bluscbmateriel en ylden spoedig naer de acngewezene plaets. Toen zy ter plaets kwa men was alle gevaer verdwenen, 't Geen onze pompiers liet banket had doen verlaten was een onbeduidende brand ontslaen in een der schouwpypen van 't buis des heeren Scbaltin, in de pont of brusselsche straet, en die door de geburen werd uitgedoofd. De heer Al fried Dujardm van Nederbrakel, leerling aen de Universiteit van Leuven, heeft zyn cxaem in wysbegeerle en letteren, met eervolle melding afgelegd. De volgende heeren, bewooners van bet bestuerlyk arrondissement Aelst, zyn door liet lot aengewezen om deel te maken van den jury voor de 1° serie van den eersten zittyd van 1877 der assisen van onze provincie welke zal geopend worden den 13 Januari, onder Voorzitterschap van den Raedsbeer Mechelynk MM. II. Govaert, nyveraer, te Aelst. L. Dort, fabrikaut, tó Goerardsburgeii. M. Bidet, A. Spitaels, eigenaer, te Onkerzeele. Sinds eenige weken is men bezig met bet herstellen der vermaerde orgel, in de parochie kerk te Denderhaulem. Goed befaemde orgel makers uit de werkbuizen van d'alom gekende heer Agneessens-Meunier houden er zich mede bezig, en alles doetverbopen.dat men weldra dc mollige toonen van 't gewyde speel tuig in Gods tempel zal hooren zoo ik ver neem, zal zy door deskundige op de proef ge steld worden, vooraleer men de zoogezegde receptie zal doen. X. Het Werk van St. Pieterspenning zal Dynsdag 18 dezer, om 9 1/2 ure, eene plechtige Mis doen zingen in de parochiale kerk van St. Mich iel te Gent. Het H. Misoffer zal byzonder- lyk opgedragen worden voor de rust der ziel van Z. E. Kardinael Antonelli, gewezen Staets- minister van Z. Heiligheid. De catliolyken zul len bet als een plicht aenzien deze laetstehulde van erkentenis aen den getrouwen dienaer van Pius IX te bewyzen. Na de Mis zal de algemeene vergadering van de leden des Werks plaets grypen in het lo- kael van S. Jozefskring, Wellinkstraet. De ver- eeniging zal opgeluisterd worden door de tegenwoordigheid van Mgr Petiijean, apostoli- sclien vicaris van Japan. De Courrier de Bruxelles meldt dat Mgr Dechamps Rome verlaten heeft en met kleine dagreizen naer België weerkeert. De werker, van verleden zondag, zegt bet Fondsenblad, geeft een lofartikel over de conferentie, voorlaetsten zondag door bet Wil lemsfonds over de vrydenkery (gegeven over de doctrinaire buiken en de doctrinaire beurzen.) Het blad der Internationale vraegt, dal al de conferentien in dien zin zouden zyn.... Looche ning van God. godsdienst, wet en gezag Beide sociëteiten verslaen elkander goed De Werker drukt verder zyne verwondering uit, dat er op gemelde konferenlie zooveel policie dievenvangers zegt hy); te zien waren't Moest een schoon gezelschap zyn, inderdaed Toen Dynsdag morgend in de nabyheid der Crasbrug te Gent, bet ongeluk met de twee kleine kinderen voorviel, ontstond er voor het buis van M. Ivo Verschelden, waer de kleinen waren ingedragen, eene groote samenscholing van volk. Onder de verwarring werden in dit buis een zak aerdappelen en verscheidene ge wichten ontstolen. Waer volk is, is nering, zeggen de dieven. 't Is geestig om hooren hoe de geuzen liggen te janken omdat zy in de Kamers niet meer te zeggen hebben. De calholyken, dat is wy Vlamingen, hebben er twaelf stemmen meerderheid, en 't spyt de geuzen toch zoo bitter dal zy ons niet weer, ge lyk in den tyd van Frère en Bara onder hunne waelscbe meerderheden kunnen verpletten. Een bedroevend schouwspel is het, roept een blad uit aldus te moeten bestuurd worden.» Bedroevend, ja, voor ben, omdat de walen nu op hunne beurt onder den voet liggen, be droevend voor ben, omdat de Vlamingen zich, na twintig jaer verdrukking, eindelyk hebben vry gevochten en vry blyven Bedroevend dat zy niet meer, gelyk over lien jaer, op 26U6 officiers van 't leger, 802 Vlamingen kunnen benoemen tegen 1804 Walen Bedroevend dat zy niet meer, gelyk over tien jaer, op 113 bedienden van bet ministerie der openbare werken. 28 Vlamingen kunnen be noemen tegen 83 Walen Bedroevend dat zy niet meer, gelyk over tien jaer, op 103 bedienden van bet ministerie des binnenlands, 59 Vlamingen kunnen benoemen tegen GG Walen Bedroevend dat zy niet meer, gelyk over tien jaer, op 79 bedienden van liet ministerie der financiën, 27 Vlamingen kunnen benoemen te gen 49 Walen in liet besluer der schatkist, op 998 bedienden, 554 Vlamingen tegen 064 Walen ;en in het booge besluer der provintien op 123 ambtenaers, 52 Vlamingen tegen 85 Walen Bedroevend dat zy aen hel schotelke niet meer zitten om op onze kosten vette brokken uil te deelen aen hunne waelscbe en waelsch- gezinde kiesagenten Bedroevend dat zy ons niet meer kunnen be letten de vlaemsclie tael te spreken en te doen gelden die wy met de moedermelk van kinds gebeente hebben ingezogen Bedroevend dat zy onze volksvertegenwoor digers niet meer kunnen ontrooven om ze aen de waelsche provintien toe ie kennen 1 enz. Maendag morgend heeft, ten titel van proefneming een train-a-couloir (niet verwar ren met bet gangske-Bara) de spoorweglinie van Brussel naer Gharleroi doorloopen. Indien dit stelsel algemeen aengenomen werd, zou den stellig de ongelukken aenzienlyk vermin deren, welke wy al te dikwyls te melden heb ben. Het kieskollegie van bet arrondissement Brussel is te samen geroepen legen 6 januari aensiaende, ten 9 uren 's morgends, ten einde over te gaen lol de verkiezing van eenen Sena- teur, in vervanging van AL L. de Merode, overleden. Men leest in den Landbouwer van Rous- selaere Eene stoutmoedige diefte met moord poging, heeft zondag laetst te Rumbeke plaets gehad op de hofstede bewoond door zekeren Fraussens, naby den Born, niet ver van liet Barrierken,langs de Meenenscbc kalseide. Gedurende de hoogmis was de dochter des huize alleen te buis, iets dat allyd zeer gevaer- lyk is te lande. Eensklaps treed een - persoon in liet buis, en vraegt den weg naer Moorsee- le. Beiden kwamen buiten, en de dochter wees hem den weg. Daerna ging zy de zwynen be zorgen, en toen zy weder in huis trad, zag zy daer dry manspersoonen staen, die liaer on middelyk vastgrepen en ten gronde wierpen, hare kfeederen over bet hoofd werpen om haer bet roepen te beletten, en liaer eene steek in de borst toebrachten, die gelukkiglyk afgeketst werd, doordien de punt van het mes juist op eene balein van baren corset paslte. Zy namen bare diamanten oorringen uit de ooren, zoch ten in de kas en namen wat zy kregen, waerna zy de vlucht hebben genomen. De politie van Rumbeke en Rousselaere zoeken neerstig de daders op. Verledene week, juist een nacht dat den irigericblen nachtdienst te Rumbeke eene en kele mael zynen dienst verwaerloosde, zyn dieven ingebroken in een lynwaedfabriek, en hebben zoo voor omtrent de400 Ir. fyn lynwaed medegenomen. 't Schynt dat de dieven bet op Rumbeke ge mikt hebben, want 't is daer alle stappe ge sproken van dieften en inbrekingen. Men scliryft uit RousselaereDe handel gael in het algemeen slechts. Zoo wy verne men beginnen er fabrieken onzer stad de werk- tyd dageljks van eenige uren in te korten, zoo dat liet volk van de 6 dagen er maer 3 meer werkt. Te Brussel gaen de zaken even slecht. Byna alle handeldryvenden klagen zeer over dèn geiingen verkoop. Er zyn vele groote ge stichten die niet of slechts eenige uren daegs werken. Er is eene algemeene handels- en nyverheids-crisis. Verders vernemen wy dat eene spinnëry te Poperinghe voor twee maenden liaer werk heeft opgeschorst. De gedarmerie van Bergen heeft dezer dagen eene zonderlinge vangst gedaen, name- lyk de aenhouding van den burgemeester en een schepene der gemeente La Cliapelle Fouclie met hunne vier getuigen, welke op 't belgisch grondgebied waren betrapt op liee- ter daed van tweegevecht. De aengehoudenen werden in bet justieiepaleis te Bergen ge bracht, alwaer een onderzoek ten laste dei- overtreders plaets had. Hier hooger spreken wy over een duël dat op dc onverwachtste wyze door de gendarme rie van Bergen onderbroken werd. Het duël bad plaets tusschen M. Alpb. M., oud 67 jaren en M. Cypriaeu 1)., 41 jaren oud, de eerste maire en de tweede adjunkt-maire van La Ghapelle-Fouché, eene gemeente op 3 myleiï van Perigneux, departement der Dor- dogne, gelegen. Hetschynt dat dit duël eene woelige zitting van den gemeenteraed tot oorzaek had M. M. (bonapartist) en M. D. (republiekein) hadden eene levendige woordenwisseling gehad, en men beriep elkander in tweegevecht. Die hee ren dachten dat liet duel in Belgic niet onder liet hereik der strafwetten vielen zy hadden nu dapper weg met 7 of 8 bloedverwanten en vrienden, waeronder de voorzitter der rechtbank van Perigueux schoonzoon van M. AL en de griffier derzelfde rechtbank 170 mylen afge legd om hunnen twist in België te komen be slissen. Toen die heeren afgestapt waren, verraed- den aldra hunne toebereidselen liet doel hun ner reis en toen zy, rond 3 1/2 ure nanoen, aen liet boscli van Havré kwamen, bevond zich de wachtmeester der gendarmen, AI. Crè- vecoeur, in burgerkleeding, met zes gendar men te peerd, in den omtrek van Longue Croïe. De schikkingen voor bet duël waren weldra genomen, eerder nog dan M. Crèvecceur dit verwachtte. Het tweegevecht bad plaets met de ruiterypistool. AIAI. AL en D. bleven met hunne getuigen staen op eene kleine vlakte een geneesheer van Bergen vergezelde ben. De wapens werden door een der getuigen ge laden en de vechters op twintig meters afstand van elkander geplaetst. Na op zyne mannen gefloten te hebben, trad nu de wachtmeester Crèvecceur, vooruit op hetzelfde oogenblik werd ook liet signael voor het gevecht gegeven twee schoten knalden en AI. Crèvecceur boorde den kogel voorby de ooren fluiten toen by de band legde op M. D. Vechters en geluigen allen werden aenge- houden even als de bloedverwanten en vrien den, en door'de gendarmen naer bet justieie paleis van Bergen gebracht alwaer men bet onderzoek begon. Latere Bijzonderheden.) ALM. AI. eu D. zyn sedert eergisteren avond opgesloten zy hadden gevraegd losgelaten te worden, hetgeen ben door de raedskamer werd toegestaen mits eene borgstelling van 5000 fr. elk doch de prokureur des koniqgs is tegen dit besluit in beroep gegaen. Die duëlleerders zullen dus nog eenige dagen achter de grendels blyven, want bet beroepshof zal misschien eerst beden, don derdag, of morgen vrydag uitspraek doen. De moordenaer van Erquelinnes, de wild- strooper Navez, gaet voort met te looche nen plichtig te zyn aen den moord op eenen gendarm gepleegd. De toestand van den gendarm Claren, die den moordaenslag overleefde, is gelukkig be vredigend, men beeft hem een veertigtal lood- korrels uit liet lichaem geliaeld eu de genees- beeren hopen op eene spoedige genezing. De getuigen welke tot hiertoe door bet ge recht geboord zyn, hebben geene voldoende inlichtingen kunnen geven bet grootste ge deelte beeft slechts schier onbeduidende ver klaringen afgelegd. De genaemden Frans Lesage en Julius Ro- bette van Alarpent, hebben echter aen bet ge recht liet geheim ontdekt dat zy tot biertoe hadden bewaerd. Lesage beeft verklaerd dat by op den dag der misdaed, Navez ontmoette, die liern zegde dat by door de gendarmen zoo even aengehouden was geweest, en daer by nog nooit in de ge vangenis van Charleroi geslapen bad en er dilmael nog niet wilde inslapen, hy was ach tergebleven om zyn geweer te laden, met de kardoezen die hy by zich verborgen hield, en dat liv daerna op de gendarmen bad geschoten, die door haeg eri veld waren gevlucht. Toen Lesage acn Navez vroeg of by de gen darmen gewond bad, zegde hy dat een van beide in de gracht was gevallen, macr dal hy niet wist of deze dood was of niet. Hy voegde er by Nu ben ik in Frankryk ik ben ont snapt. Hy toonde vervolgens zyn geweer om te doen zien dat hy slechts één schot bad ge lost, Het ander schot was inderdaed nog op bet geweer. Een blad van Maubeuge zegt dat de vrouw van Lesage de getuigenis van dezen laetste bevestigt. Robette getuigt dat by zich in de herberg bevond van zekeren Landrecies te Vieux- Reng, toen Navez met bet geweer op den schouder en de weitescli op den rug, aldaer binnenkwam. Hy verkeerde in koortsachtigen en opgewonden toestand en verhaelde dat hy door twee belgische gendarmen aengehouden was geweest, dat by met ben by den eigenaer van liet bosch was gegaen, alwaer by geëlen bad en de gendarmen hem zyne kardoezen hadden ontnomen doch de onvoorzichtigheid hadden begaen hem zyn geweer te laten be houden. Navez was alsdan niet meer met zynen kiel gekleed, welke by nog aen bad toen hy door Lesage werd ontmoet. (Echo du Nonl.) Moord te Charleroi. Eene moord is te Charleroi in de volle stad gepleegd, ter plaetse Quatre-Bras du Faubourg, alwaer op alle uren van den nacht volk voorbygaet. De vermoorde vrouw is zekere Desirée Afol- let, geboren in 1818, te Wegnez, by Verviers. Zy was dus 38 jaren oud, beeft langen tyd in Frankryk gewoond,en was eerst, sedert eenige jaren, zich te Charleroi komen vestigen. Volgens openbaer gerucht was die vrouw van een meer dan twyfelachtig gedrag. Het schynt niet dat de diefstal de dryfveer der misdaed is geweest, welke met behulp van een scheermes is gepleegd. De Union de Charleroi meldt de aenhouding van een schrynwerkersgast die in liet lagere gedeelte der stad verbleef. Alen had inderdaed bestatigd dat die persoon in bezit was van een scheermes, gansch gelyk aen datgene welk men in de kamer der vermoorde had gevonden en tot wapen aen den moordenaer heeft ge diend. Wal meer is, die twee scheermessen droegen denzelfden naem op een plaetje ge graveerd en beiden hadden eene fout op de zelfde plaets. Op die aenduidingen werd er een bevel lot aenhouding tegen den verdachte uitgeveerdigd, die reeds herhaelde malen in verboor was genomen. Onnoodig er by te voegen dat die schryn- werker slechts ten titel van verdachte is aen gehouden, daer zyne plichtigheid aen de moord in het geheel niet bewezen is. Heden morgend is de spinnëry van AT. Bourgeois-Ansar, te Leuze, door eenen brand vernield. Aleer dan 60 werklieden bevinden zich door die ramp zonder werk. De oorzaek van den brand is niet gekend. DUITSCHLAIVD. De Kreuszeitinc verhaelt dat gracf do Gontant- Biron, gezant van Frankryk in Duitschland, door zynen moed, aen verschillende persoonen het leven heeft gered. Het peerd van een huerryluig waerin zich een officier en zyne vrouw bevonden, was op hol gegaen in eene straet van Bcrlyn de koetsier was van zynen bok gevallen, tusschen, de achterste poopen van het dier en hel voorste van het ryluig. Gracf de Gonlaul-Biron, die op dat oogenblik voorby kwam, snelde naer hel ryluig, greep het peerd by den loom cn gelukte erin hetzelve te houden slaen en den koel&ier uit zynen gevaerlyken toestand, die hel peerd nog aenprikkcldc, te verlossen. IjiRsf* BERICHTDe Denderbode zal tot nieuwjaer GRATIS toegezon den worden aen de persoonen welke van nu af een abonnement nemen voor 't jaer 1877. Wy errinneren nogmaels dat de an- noncen of berichten van te huren of te verhuren huizen, van te koop bieden van alle hoegenaemde voorwerpen, van aenbeveeling, enz. enz. die de 5 regels niet overtreffen en ons door de geabonneerde van ons blad toege zoeden, ook GRATIS zullen opgeno men worden. RAEDSEL OPLOSSING van 't voorig raedsel: Raep-Paer. Opgelost door P. Koppens, Aelst. NIEUW RAEDSEL. Alyn eerst is een vrygelei, Alyn tweede een insect daerby Alyn geheel is in der geuzenliaet, Hoewel 't in elke parochie staet.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2