DE BANK I/UNION DU CREDIT. Ecne zonderlinge byzonderheid en welke wy in geen enkel blad aentreffen, zegt de Courtier de Bruxelles, is dat men den dag voor de uitbersting der tamp, woensdag, 's middags, aen de Union dn Credit nog steeds geld van de kooplieden in depot nam voor de loopendc rekeningen. Wy hebben een ontvangstbeuys voor ons liggen, geteckend door ecnen kassiei "van een depot van meer dan 7000 fr., bestemd om gebruikt te worden voor zekere zeer nabyzynde vervaldagen. De toestand der Union was door de besluerders, sedert zondag, gekend en men veronderstelt dat de beambten er evenmin onbekend rneê waren doch, hoe komt het dat men lot op liet laotslo oogenblik gclil heelt ontvangen, hetgeen men zeker was op den bepaelden dag niet te kunnen weergeven Hoe komt het toch, dat men gemeend heeft op die wyze, kooplieden tc mogen blootstellen acn protesten en nieuwe rampen Gisteren morgend werd een sehuldeischer, welke eerst den dag vóór de ramp geld in de bank had neergelegd, do teruggaef van zyn depot geweigerd, "en die depót bedroeg een lamelyk aenzienlvkc som. Wy lezen in den Conrrier de Bruxelles M. Emérique is fakteur geweest in de messogeries Van Gend en C°, niet eene jaerweddc van 600 franks. Doslyds werd er hem by koninklyk besluit toege laten zich met der woon n België te vestigen. M. Emórique maekt deel van dc liguc dc l'enseigne- ment vau den schoolpenningent. Maendag morgend had in dc St-Kathelynekerk, de lykdiensl plaots van M. Van de Vin, administrateur der bank Uuion du Crédit. De ongelukkige Vau dc Vin heeft zyne moordpo ging nog een dag overleefd hy beeft den lyd gehad om beroiuv over die daed te gevoelen en zich te biechten. De priester, welke M. Van de Vin heeft doen by zyn sterfbed roepen, is de ecrw. heer pas toor van St-Agatha-Berchem, en de stervende heeft zich met zeer stichtende gevoelens gebiechtdoch het H Sakramcnt kon hy niet ontvangen, aengezien zyne wonde hem zulks bclelte. Er was slechts weinig volk in den lykdiensl aen- wezig die ook niel was aengekondigd. De stoet, die insgelyks weinig lalryk was, begaf zich tc voet van 'l sterfhuis naer de Si-Kaihclynekcrk iu de Vinquelstraet. De rouw werd geleid door den neef van den overledene, een gewezen officier der artillerie. Gene'rael Van de Vin, broeder van den overledene, bevond zich in de kerk. Dc begrafenis had plaets onmiddelyk na den lyk- dienst. Volgens inlichtingen welke men ons meêdeelt, zou hei totael der sommen ontvreemd door Emórique en Van de Vin, by middel van schriflvervalsching, be- loopen lotFr. 2,200,C0t) De weerden door Emórique gede- poseerd, beloopen700,000 Het verlies beloopt1,500,000 Daerby te voegen liet verlies op de overdrachten, geschal op 1,700,000 Eindelyk de oninbare schulden. 1,000,000 Totael van liet verlies. Fr. 4,200,000 [Courrier de Bruxelles.) Men zegt dat Van de Vin alvorens in zyn kabinet te gaen om een einde aen zyn leven te stellen, aon zyne dienstmeid zou gezegd hebben Men zai don doktor moeten balen. Men zegt dat Emórique, ecnige jaren geleden, een buitengoed in den omtrek van Brussel verkocht heb bende, aen den koopcr een krediet aen de Union deed openen, welk krediet dienen moest om dit goed le betalen toont genocgzaem dat dc bedriegeryen ge pleegd door M. Emórique en Van de Vin, geene plaets hadden kunnen vinden zonder dc welwillendheid wy wilden niet zeggende medeplichtigheid van ze kere beambten. Wat wy voorzagen is gebeurd. Het parket is in permanencie op de bank gebleven lot laet in den nacht. Gedurende den avond had er eene groote ontroering plaets in de bureelen, waer liet grootste gedeelte 'der beambten werkzaeni waren ten einde den bilan te kunnen opmaken. M. Furth, een der ad ministrateurs en de kassier, M. Dóes, werden acn- gehouden, krachtens een bevel van den onderzoeks rechter. Na ccue ondervraging te hebben ondergaen, zyn do aengeboudenen door agenten des gerechterlyke policie iu de gevangenis der Kleine-Karmelieten op gesloten. Furth en Decs zyn, zooals wy liooger hebben ge meld, aengehoudeii in de bureelen der Union, beide zyn naei een langdurig verhoor in de gevangenis opgesloten. Er hebben in de Bruidstraet, 13, huiszoekingen plaets gehad, in de wooning van Furth, even als in het appartement, dat door Dees in de Poststraet wordt bewoond. Furth is beschuldigd van schriflvervalsching, van gebruik te hebben gemaekt van valsch geschrift of ten minste van medeplichtigheid acD het gebruiken van valsch geschrift. Dees wordt belicht van ont vreemding cu vcrvalsching ln haudelsgeschrift. Ziehier de namen der besluerders en kommissaris- sen der Union du Crédit BesluerdersMM. Ed. Dartevelle, E Furtli, V. Ghilain, F. Van de Vin (overleden) Emórique, voor zitter. Kommissarissen MM. Ad. Bauffe, F. De Keyser, F Duhayon, A. Lebógue, A. Mercier, Neuhaus, A. Steinbert en L. Straetman. M. L Dees, kassier van dc Union, is luitenant kolonel der burgerwacht van St-Joosl-tcn-Noode. (Etolle) Emórique is lot ridder van het Leopoldsorde be noemd geweest cn die benoeming werd door den Monitair afgekondigd. Hy komt met voor op de kie- zcrslysten. Volgens hel schynt zou Emórique in de gevange nis van Mazas erg ziek zyn en de geneesheeren ver klaren dat hy gevaer loopt door eene hersenziekte gclrolïen le worden. Men werkt dag en nacht aen de verifikatie van de verschillende rekeningen der Union du Crédit. De depots zyn bevonden juist te zyn. Het werk der verifikatie schynt genoeg ge vorderd om van vrydag af de afkondiging van den bilan te mogen verwachten. Er zal in elk geval eenen oproep voor geld plaets hebben wy denken tot beden toe den taks daervan nog niet te kunnen bepalen. De ramingen verschillen 3 en 8 p. c. Men bad aen de Bank zelve gemeld dat de loopende rekeningen maendag of dynsdag zou den worden uitbetaeld daervan is tot hiertoe niets waer. Op de vragen der belanghebbenden wordt nog altyd geantwoord, dat het onmoge- lyk is bet oogenblik te bepalen waerop zy be- taeld zullen worden. Gisteren morgend was in het justicie-paleis het gerucht in omloop dat het aenhoudingsbe- vel, uitgeveerdigd tegen een der beschuldig den iu de zaek der Union, door de raedska- mer niet zou bekrachtigd worden. Wy lezen in de Etoile Wy mogen van nu af zeggen dat liet te kort de 4 millioen niet zal overtreffen, welks deficit gedeellelyk zal kunnen gedekt worden door de winst van bel loopende jaer, de realisatie der weerden in overdracht en de persoonlyke for tuin van Emérique. Door dit alles denkt men ongeveer twee millioen te zameti te brengen, en bet deficit zou alsdan met de helft vermin derd zyn. Een telegram uit Parys meldt dal Eméripue de akte heelt geteckend, waerdoor hy al wat hy bezit afstaet aen de Union. Men leest in de Indépendance Volgens inlichtingen, welke wy by het ter pers leggen ontvangen, te laet om er de juist heid van te onderzoeken, zouden de beambten gelast met bet onderzoek van den financieelen toestand-der Union du Crédit, gisteren mor gend hun werk hebben geëindigd. Het vastgesteld deficit zou beloopen tot zes millioen acht honderd duizend franks. Men schat de storting, welke van ieder lid der maetscliappy zal moeten geëischt worden, om dit deficit aen te vullen, op 8 h 10 ten honderd van liet krediet waerover zy konden beschik ken. Men voegt er by dat liet Consortium der ban kiers byeengeroepen was tegen gisteren mor gend, ten 10 uren. Dat bovengemelde uitslag zoo vroeg bekend is, zou te danken zyn aen den spoed gebruikt door de beambten die met de verifikatie waren gelast, en die dag en nacht hebben doorge werkt. Wy hebben, volgens den Echo du Parlement den brief meegedeeld door M. Bochart, dry maenden geleden aen M. Emérique geschre ven, en waerin eerstgenoemde verklaerde dat de geruchten omtrent den toestand der Union du Crédit door hem waren verspreid. Deze brief schynt de aendacht der justicie te hebben opgewekt, want M. Bochart is als ge tuige gedagvaerd voor den instruktierechter, M. Willemaers, die zich in permanencie met den procureur des konings in de bureelen van de Union bevindt. Het Journal de Bruxelles meldt dat M. Bochart onmiddelyk tot 50 franks boete is veroordeeld, om geweigerd te hebben den persoon te doen kennen die hem de be driegeryen zou hebben meégedeeld, waervan in zynen brief werd gesproken. Sedert dry dagen heeft men in de gevange nis der Kleine Karmelieten eene cel in gereed heid gebracht voor Emérique. De aktionnarissen en societarissen der Société de Construction, der Bassins-Houllers van Henegouwen, der Banque de Belgiqueder spoorwegen van het Centrum, van Braine-le- Comle naer Kortryk Henegouwen-Vlaende- ren Tamines-Landen Westen van België; 1° en 2e seriën Duinkerke naer Veurne Lo keren naer ZelzateEecloo naer Antwerpen Gent-Terneuzen Brugge-Blankenberglie de dragers vau annuiteiten de dragers van 4 12 p. c. der Banque de Belgique, en veranderlyke annuiteiien door den Staet verschuldigd, wor den verzocht eene algemeene vergaderirig by te wonen welke op zondag 24 dezer, ten 2 uren nanoen in het Beurslokael te Brussel zal plaets hebben. Dagorde Beraedslaging over de te nemen maelregelen, ten einde aller belangen welke zoo erg bedreigd zyn, te vrywaren verant- woordelyklieid der administrateurs verant- woordelykheid van liet goevernementpetitie aen den koning en aen de kamer te zenden. De societarissen der Union du Crédit belang hebbende in deze verschillende kwestiën, on der bet opzicht der mogelyke uitbetalingen der overdracht van 2,700,000 fr. verschuldigd door de Bassins-Houillers, worden verzocht de ver gadering by te wonen(Etoile.) Een groot getal societarissen der Union du Crédit hebben zich onlangs vergaderd, ten einde te onderzoeken, welk gedrag men volgen moet, ten opzichte der administrateurs. Er is besloten een fonds tc stichten, uitsluitend be stemd voor het vervolgen voor verantwoorde- lykheid, der besluerders welke aen hunne plichten zouden zyn te kort gebleven. De volgende letterkeeringen zyn over de Union de Crédit in omloop lei on ruine, Fondu rude. Cru et nu, die nu tot op schrift van haer gebouw zouden kunnen dienen. Pas was de ouderpastoor van Proven vry- gesproken, of wy voorzegden dat de liberale dagbladen zoo weinig mogelyk zouden intrek ken van hetgeen zy opzichtens hem gezegd hadden. Immers, zy gaen uit van de spreuk liegen, liegen maer, er zal wel iets van over- blyven Tot bewys hunner eerlyklieid deelen wy hier eenen brief meê van den gelasterden onderpastoor zeiven Proven, li dec. 1876. M. de uitgever van den Proyrès, Al de geuzendagbladen hebben myne volkomene vryspraek aengekondigd, uitgesproken door het zeer liberael beroepshof van Gent. Geen enkel dezer dag bladen is zoo loyael geweest zich te verontschuldi gen over de beleedigingen, welke zy my naer liet hoofd hadden geworpen, zelfs vooraleer do justicie had gesproken.. Dat verwondert my nietmen kan niet redelyk van het liheralismus iets verwachten waertoe het volstrekt niel in staet is de loyale intrekking van eene lastering. Doch al deze dagbladen hebben de eerlyke schaemtc gehad (ik moet hun dit recht laten wedervarenniet meer terug te komen op dc eer- looze beschuldiging, waervan ik het slucbtofl'er ben geweest. Alleen de Progrés, onder de geuzenbladen, schynt uitzondering tc maken op dien regel. Vooreerst tracht gy dc beleekenis te verminderen van het arrcsl, door het zeer liberael beroepshof van Gent uitgesproken. Ik zal u dit droevig voorrecht niet laten en ben gelukkig de gelegenheid te hebben om eindelyk de waerheid aen uwe lezers bekend te maken. Het hof van Geut, heeft na dry zittingen, overtuigd door dc klaerbhjkchjkheid puer en simpel de uilspraek bevestigd van dc rechtbank van Veurne, van 11 augusti laelslledcn. Ziehier in welke bewoordingen hel hof zich uit drukt Aengezien liet niel bewezen is... bevestigen wij het vonnis der rechtbank van Veurne, van 11 augusti, cn verzenden den beschuldigde enz. Ziehier nu die uilspraek der rechtbank van Veur ne Aengezien het geenszins bewezen is, enz. Het is met een zichlbaer spyl en door de omstandig heden gedwongen dal gy op uwe manier myne vry spraek meêdeelt. ln het volgend artikel hebt gy den schyn nieuwen twyfcl in den geest uwer lichigeloovige lezers te doen ontstaeu, zeggende dat myne vlucht aenleiding heeft gegeven lot het vermoeden dat op my wecgdc. ik heb echter van den-eersten dag aengekondigd, dat ik op den gestelden dag voor do justicie van myn land zou vcrschyncn. Dit heb ik gedaen, zoowel to Veurne als te Gent. Ik zal u zeggen waerom ik gevlucht ben. Het was niet om aen de voorloopige gevangenis te ontsnap pen, maer om geen al tc groote vreugde aen u cn de uwen te veroorzaken, en die vreugde hebt gy niet gehad, ondanks de lalrykc gendarmen uitgezonden om my op le sporen en de vyf honderd franks aen telegrammen naer Engeland en Frankryk gezonden, zonder dc lalryke depcches te rekenen, welke naer dc vier hoeken van België werden gesluerd. Gy vergeel ook te zeggen dal de meisjes die my beschuldigden, alle twee hare eerste verklaring heb ben ingetrokken, en in volle zitting van hel beroeps hof dc persoonen hebben genoemd, die haer deze eerlooze beschuldiging hadden ingeblazen. Ik zal my voor vandaeg bepalen met le zeggen, dat die eerlyke i?) persoonen liberalen zyn van het zui verste waler en onder hel getal uwer vrienden mogen gerekend worden. Ik zal er byvoegen dat men nog iwee anderen meisjes heeft ontdekt by vvelkeu men, onder belofte van geld, had aengedrongen, opdat ze my zouden beschuldigden, doch deze hebben gewei gerd. Ik laet aen de eerlyke lieden, die by geval uw blad zouden lezen, de zorg over acn dat alles een nacm te geven. Ik eiscli van u, niet in naem der loyauteit, maer krachtens myn recht de opname van dezen brief in uw eerstvolgend nummer. Aenvaerd myne groetenisseu. A. DE LANCKER, Onderpastoor te Proven. Weêral eene lastering. Wy hebben zondag jl. het begin van brand medegedeeld, in de Pontstraet, ten huize van den lieer Schaltin ontslaen, terwyl ons vry- vvillig Pompierskorps aen zyn banket gezeten was. 't Verbond van Zondag 11. spot met 't geval onzer vrywillige pompiers men ziet dat bet zyn hartje deugd doet. Wy hebben er niets tegen dat de Verbondsschvyvehers zich eens vermaken in bun dwaes geschryfde musch vermaekt zich wel in haren onnoozelen chiripmaer wy kunnen niet aennemen dat men hierom onze Pompiers en met hen onzen Gemeenteraed moet lasteren. En inder- daed, het Verbond zegt, dat onze vrywillige Pompiers goed bezig waren met Velen en te drinken op de kosten.... der stad. Dit is vlakaf eene vuige lastering. Wy denken dat't vermaek't welk de Verbonds- scliryvelaer in 't geval van on2e vrywillige Pompiers heeft geschept, wellicht eene bittere errinnering zou kunnen nalaten, moesten de Gemeenteraed en de Leden van ons vrywillig Pompierskorps hem uit hoofde zyner vuige lastering voor den rechter dagen. Voor de eer onzer party hopen wy dat men later niet zal kunnen zeggen onder 'l calholyk bestuer van M. Van Wambeke en Ce werd het geld der Stad in banketten of feestmalen verbrast. SENAET. De hooge vergadering heeft maendag hare werkzaemheden hernomen. Verscheidene wets ontwerpen en budjetten werden beurtelings zonder merkbaren redentwist aengenomeu. Slippen wy aen dat de achtbre Voorzitter, Prins de Ligne, maendag zynen Jubilé heeft gevierd van 23 jaren voorzitter des Senaets. De redevoering welke de achtbare Jubilaris ter dezer gelegenheid uitsprak werd door de leden driftig toegejuicht. VOLKSKAMER. Na de budjetten des ministeries van buiten- landsche zaken, der openbare schuld en van de gendarmerie aengenomen te hebben, is de Kamer overgegaen tot den redetwist over het budjet van oorlog. De heer de Moerman, afgeveerdigde van Gent, protesteerde met krachtdadigheid tegen de medewerking die liet leger aen de pacifica tiefeesten van Gent geleend heeft. De lieer Minister van oorlog legde de schuld van dit openbaer schandael op den Burgemeester van Gent, die hem op de uitdrukkelykste wyze verzekerd had, dat deze feesten geen politiek doel hadden en men slechts een groot feit onzer vaderlandsche historie wilde herdenken Wat in deze zaek te betreuren valt, is dat de heer Minister van oorlog, de verzekeringen van den gentschen Burgemeester te lichlveerdig heelt aengenomen en geen gehoor heeft willen verleenen aen de catholyke drukpers, welke hem meer dan eens gewaerschuwd heeft van 't gene de geuzen te Gent, voorbereidden. De achtbare heeren Kervyn de Lettenhove, Dumorlier en Kervyn de Volkaersbeke, hebben op een klare en duidelyke wyze doen zien wat de geuzery door de pacificatiefeesten heeft willen verheerlyken. De redenaers hebben al de akelige geuzenheiligen en hunne afschuwe- lyke brandstichtingen, plunderingen en moor- deryen, errinnerd, gelyk zy inderdaed geweest zyn en begaen werden. De liberale linkerzyde heelt van deze rede naers eene leerzame les van geschiedenis ont vangen. liet spook der inkwisitie waermêe Bara en tuti quanti opnieuw voor den beitel kwamen, werd door de heeren Kervyn en Dumorlier nogmaels verbryzeld met wederleg- gingen welke op onbetwistbare authentieke akten gestaefd waren. Heerke Bara poogde weêral den oolykaerd te spelen en stelde een dagorde voor waerhy de gentsche pacificatiefeesten door de kamer zouden goedgekeurd worden. Doch de lieer Jacobs rook de lont en stelde op zyn beurt voor eenvoudiglyk de uitleggingen van den heer Minisler van oorlog aen te nemen en tot het dagorde over te gaen. Deze laetste voor stel werd in zitting van donderdag met 89 stemmen tegen 15 aengenomen. Verders heeft de vergadering het onderzoek van 't budjet des oorlogs voortgezet. HANDEL EN NYVERHEID. Cigaren. Eene helangryke meèdeeling voor'rookers vindt men in liet Berliner Frem- denblatt. De meeste rookers, die cigaren ge bruiken van 10, 12, 15 en zelfs 20 tli., dus tusschen^30 en 60 mark de duizend, verlangen donkere cigaren, bruine kleur, Zy meen en hoe donkerder hoe beter en nu moeten de fabri kanten er wel voor zorgen, om donkerbruine tabak te bekomen. Daer echter de oogsten veel meer lichte, hleeke tabak geven, zoo is men op het gedacht gekomen de tabak te kleuren en dat kleuren en verwen is in den laetsten tyd op eene yselyke wyze toegenomen. De helder ste bleeke, dikwyls de slechtste en onrype tabak wordt gekleurd en het publiek daermeê bedrogen daer vele rookers echter pypkens gebruiken, bemerkt men het zoo seffens niet zy rooken donkere cigaren, omdat zy die de beste denken, terwyl een licht en ryp blad veel beter smaekt en onschadelyk is. Dikwyls zit het kleursel niet zoo vast of men krygt zwarte en vuile lippen onder het rooken. Om te weien of de cigaren gekleurd zyn, maekt men het dekblad met een weinig lauw water vochtig en wischt het dan af; men zal dan. een geheel geel blad te voorscbyn zien komen. Vroeger werden die gele blaêren nooit voor cigaren ge bruikt omdat de rookers cigaren wilden van zuivere en rype tabak. Zoo wordt het publiek bedrogen men verlangt sterke of zware ciga ren en men bekomt zwart gekleurde, en buiten twyfel voor de gezondheid nadeelige. Ieder cigarenman en détail zoekt zyne klanten te houden en tevreden te stellen en zal wel zor gen niet te zeggen dat ze geverwd zyn, en als nu de vei kooper zegt dal die lichter kleuren beter smaken, dan gelooft men hem toch niet en hy geeft dat zyne klanten wat zy verlangen. De tabaksoogsten zyn heel verschillend en menig jaer, waerin er veel regen valt, is er veel donkere en in drooge jaren veel lichtere tabak en dan zyn die lichter helder kleuren sterker en krachtiger dan de donkere uil het natte jaer. Het publiek moet dus niet letten op zwarte en donkere kleur, maer op den smaek en den geur. Aelstersche Klapper voor 1877. Wy errinneren onze geëerde geabon- neerden dat de Aelstersche Klapper voor 1877, deze week van de pers is gekomen en wy hen, gelyk verledene jaer, een exemplaer als by- voegsel aen ons eerste nummer van 1877 zullen doen geworden. Onze geëerde inschry- vers hoeven dus geen almanak aen te koopen, ze zullen één gratis bekomen met ons nummer van 7 Januari aenstaende. De leerlingen van 't collegie onzer stad, be- stuerd door de EE. PP. Jezu'ieten, zullen op Dynsdag 2de Kerstdag, eene dramatieke en muzikale avondfeest, ter feestzael van 't ge sticht geven. Eene omhaling zal gedaen wor den ten voordeele van het beschavingswerk in Midden-Afrika door Z. M. den Koning inge richt. Buiten een drama, getiteld L'uniforme du Maréchal Wellington vermeld liet program ma nog verscheidene gezangen en uitvoeringen op verschillige speeltuigen die allen beloven deze avondfeest een der vermakelykste te zullen maken welke men in 't collegie kan bywoonen. Aenvang om 5 uren stipt. In den nacht van 19 tot 20, is een dief binnengedrongen in hel looghuisje afhangende van de bleekery des heeren Emiel De Loose, en heeft er een koperen marmiet en twee kope ren buizen ontvreemd. Deze voorwerpen wor den geschat op eene waerde van fr. 45. Ge zegde bleekery staet op eenen afstand van 500 meters der naburige woonigen. In den nacht van 21 tot 22, is een dief over de muer van 5 hoven in de Zonnestraet geklommen en heeft er talryke kleedingslifkken en waschgoed gestolen. Wy raden onze politie aen eene oog in 't zeil te houden men verzekert ons dat eene bende jeugdige dieven hierronddwylten alles gestolen wordt waer hare leden maer aen kunnen. Maendag is te Erembodegem door de gendarmerie aengehouden om ter beschikking van den heer Procurepr-generael aen 't Hof van Beroep te Gent gesteld te worden, zekere Leonia De Caesemaecker, geboren te Aygem en woonachtig te Erembodegem, vrouw van Vin cent Van de Maele, bygenaemd Cent, jachtwach ter van M. E. Jelie. Het Hof van Beroep, kamer van inbeschuldigingstelling heeft gezegde Leo nia De Caesemaecker voor het assissenhof onzer provincie verzonden, onder de beschul diging van haer kindje, Gustaef Van de Maele, overleden te Aygem, vergiftigd te hebben hy middel van losforieke stekskens. Diefstal tf. Bkussel. In het huis van M. D. den hoek uitmakende der Souverein- straet en de dreef is by vollen dag een stoute diefstal gepleegd. Ziehier de lyst der geroofde voorwerpen 2 biljetten van 1000 fr. 1 van 300, 2 van 100, 3 van 20 en 300 fr. in goud. Juweelen een paer diamanten oorbellen met brillanten en peerlen een gouden halssierraed met me daillon, een gouden damesketting, een gouden armband, een armband in zwart email, met een zwaren brillant in het midden, eene gou den dameshorlogie, een gouden ring met bril lant, een gouden medaillon met eene ster van peerlen, een gouden vingerring met zwart ge steente. De plichtige is zekere J. W. Bockers, een pruis, oud 20 jaren. Beckers, was sedert eenige maenden in het huis, waer hy den dief stal pleegde, als knecht in dienst getreden, en het was gedurende de afwezigheid zyner mees ters, dat hy den diefstal pleegde en de vlucht nam. De policie zoekt den plichtige op. Op de veemarkt donderdag te Brussel gehouden, waren 1383 stuks vee te koop ge steld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-75 tol 1-05 slieren, 0-52 tot 0-86koeien en veersen, 0-52 tot 0-88. De examen hebben aen de hoogschool van Leuven aenvang genomen, en men ziet wel dat men de strengheid wil handhaven, die men reeds aen den dag legde hy de aenne- mings-examen. Andere hoogescholen maken het den stu dent in alles gemakkelyk,'en zy doen dit met hel gedacht om alzoo een grooter getal studen ten tot zich te trekken. Leuven denkt er anders over het wil voor al soliede studiën. Indien in de andere hoogescholen de weer de der studiën allengs al meer zal dalen, zal deze integendeel te Leuven gedurig klimmen, en ten slotte zal de Alma Mater sujecten leve ren, welke in soliditeit die der andere univer siteiten verre zullen overtreffen. FRANKRYK. De ramp van Bourget. Ziehier volgens eene meèdeeling der spoorvvegkompagnie van Parys naer Lyon, do namen der slachtoffers Dooden M. Naphen, van Londen M.Jac ques, van Macon een onbekende, van Lon den (men denkt dat het de bedienaer van eenen reiziger is) zes agenten der kompagnie. Gekwetsten MM. Sterval, van Londen Hum, Schot Torrey, Amerikaen Mad. Binin, van Brussel, M. en Mad. Bennefali en hun kind, van Milaen MM. Sogen, van Turyn, Jannez-Sponville, van ParysMilani, van Milaen en Mad. Novi. id. M. Cliquin, van Lausanne twee angenten der kompagnie. In het geheel 9 dooden en 14 gekwetsten. 't Is M. Jariner-Sponville, die het ergst van allen gewond is. Hem zyn beide beenen ge broken Echter is ook hy iu belrekkelyken voldoenden toostand. De statieoverste van Chalillon is anngehou- den. Hy was sedert zeven jaer in dienst der maetscliappy. Een reiziger verhaelt de ramp als volgt De trein, in volle vaert vooruitslroomeud, was even de kleine static van Chatillon voorby, en richtte zich naer Aix-les-Bains, toen hy den trein n. 272, die ten 2 1,2 ure van Modaue ver trokken was, tegenkwam. 't Was zeven uren des avonds. De mekani- ciens hadden nauwelyks den tyd elkander te onderscheiden of reeds waren beide lokomo- tieven in botsing. Verschrikkelyk was de schok. De macliie- nen werden, in letterlyken zin, in elkander gedrogen, terwyl de bagage- en reizigersvvag- gons steeds vooruitdringende, in de grootste wanorde tegen elkander opreden en de een op den andere werden getast. De kreten der ge wonden en stervenden vereenigden zich met het kraken van het houten het knarsen van het stuk geslagen yzer. En dat alles in het volle van den nacht en zonder dat het moge lyk was zich te onderkennen of naer redmid delen uit te zien. Onderlusschen liep een be diende naerAix, op nog 6 kilometers afstand van daer, en kwam weldra terug met eene eskouade lotelingen en een aental inwooners der omliggende dorpen. By toortslicht begon men aen de redding te werken. De ligging der plaets, alsmede de opeenhooping der rytuigen die hier en daer in uiteengeslagen brokken verspreid waren, ver- moeilykten zeer deze poogingen. De nog leven de slachtoffers moest men met koorden uit de diepte naer boven trekken op de hoogten die de baen aen beide zyden omzoomden. Men oordeelde hoe hevig de schok was, door het feit dat aen het laetste van de 12 ry tuigen, de tampons verbryzeld werden. De eersten werden totael vermorzeld. De express- trein had ook veel geleden en al de rytuigen werden in stukken geslagen. De fransche dagbladen melden dat zon dag eene botsing tusschen twee treinen heeft plaets gehad, op de linie van Aix-les-Bains naer Chalillon. De spoorwegcompagnie van de linie Parys-Lyons-Middellandsche zee, heeft over die ramp de volgende nota meegedeeld. Ten gevolge van een ongeval dat zaterdagavond te Montereau plaets had en waerdoor de aen- komst van reizigers uit Lyon en Marseille, te Parys werd vertraegd, heeft de kompagnie een speciale trein van Culoz naer Modane gezon den, ten einde de reizigerg die zaterdag avond met den expres-trein van 8 uren 40 m. uit Parys vertrokken waren en die te Montereau was opgehouden, toe te laten hunne reis naer Italië voort te zetten. Deze speciale trein werd, ongelukkig, zon dag rond 6 1/2 ure 's avonds, op het enkel spoer, tusschen Aix-les-Bains en Chatillon, ontmoet door een gewonen trein, waerdoor eene botsing plaets had die den dood van acht personen veroorzaekte vyltien anderen wer den gekwetst. Een later bericht derzelfde kompagnie luidt als volgt Volgens den telegram, welken wy in den avond hebben ontvangen, aengaende de bot sing aen het meer van Bourget, zyn dry reizi gers en vier agenten der kompagnie gedood het getal der gekwetsten is veertien, zoo rei zigers als beambten, in plaets van acht dooden en vyftien gekwetsten, zooals de tydingen van 's morgends meldden. De namen der slacht offers zyn nog onbekend. Tien waggons werden verbryzeld. De baen is nog belemmerd door twee machienen, waer van de wegruiming twee dagen zal duren. De ramp schynt liet gevolg le zyn ecner vergis sing in de statie van Clifttillon. De begrafenis van de slachtoffers der ramp heeft dynsdag, in den morgend met groote plechtigheid plaets gehad. De dienst werd ge celebreerd door den aertsbisschop van Cliam- bery. Dc prefekt, de procureur-generael en al de burgerlyke en rechterlyke overheden waren aenwezig. Politieke zedelijkheid. Uit Bassy, kan ton Seyssel, Opper-Savoie zendt men aen de Salut public, van Lyon, de volgende leer zame kiesanekdoot Er moest een meier (burgemeester) ge- of herkozen worden. De raed was juist in twee gelyke deelen gesplitst, de eene helft aen de vooruitstrevende de andere aen de kon- servatieve party toehoorende. Deze laetste wilde den aftredenden meier behouden, en zou daerioe geraken, dank aen den voorrang van ouderdom, die, by gelyk» heid van stemmen, dezes herkiezing verze kerde. Een dringende oproep werd vruchteloos gedaen op ieder der raedsleden die over den toestand meester waren. Er werd dan beslo ten dat men een middel zou aenwenden dat reeds eenigen tyd gekend was, en waervan de uitvinder toen nog niet, zooals zulks later ge beurde, door zes maenden gevangzitting was beloond geworden. Den vooravond der kiezing, ontving een der konservatieve raedsleden, uit Lyon een tele gram inhoudende hetgeen volgt Ongeval. Onze broeder Louis stervend kom met den eersten trein. Jeannette. Maer, heel toevallig, had de bedoelde raeds- hèer 's andereudaegs eene zeer gewichtige zaek al te doen hy telegrafeerde aen zyne zuster dat liy hoegenaemd niet naer Lyon kon komen, voor den dag daeropvolgende. De zuster antwoordde onmiddellyk dat zy geen telegram gezondennad, dat Louis allesbehal ve ziek was, en dat dus de ontvangen depeche valsch moest wezen. Deze eerlyke pooging alzoo mislukt zynde, werd de aftredende meier herkozen, doch geen baen kraeide er naer. Er werd geen enkele klacht ingediend, uit vrees van weêrwraek waerschynlyk. De Brieventesch van Marie-Antoinette. Het dagblad Akhbar verhaelt, dat in de nala- aenschap van Mevr. Brémontier-Desgeneltes, onlangs te Algiers overleden, eene brieven tesch gevonden is, die eene groote historische weerde heeft. Dufrische de Valaré werd, by zyne aenhou- ding, in de Conciergerie in öenzelfden kerker opgesloten, welke even door Marie-Antoinette verlaten was. In eene kloof van den muer ondekte hy, zeer zorgvuldig verborgen, eene brieventesch waerin een onafgewerkt hand- borduerwerk stak, alsmede eenige notas welke niet den minsten twyfel toelieten over de lier- komst dezer voorwerpen. Ged urende zyne korte gevangenschap, schreef de Girondyn zyne verdediging, en, om haer aen de nasporingen zyner gevangenbewaer- ders le onttrekken, stak hy dezelve in de brie ventesch der koningin, die hy steeds op de zelfde plaets hield verborgen waer hy ze ont dekt had. Toen Dufriche de Valaré uit het ge vang en ter dood werd geleid, bleef de brie* ventesch in haer schuilhoekje liggen. Weinig tyds daerna werd dezelve terugge vonden en aen de lamilie van den rampzaligen Girondyn weergegeven. Het is deze brieventesch en het onafgewerkt borduerwerk van de koningin-martelares dat

De Denderbode | 1876 | | pagina 2