treedt en ondersteund. Het Is onzer europe- aensche beschaving omvaerdig te kunnen zeg gen, dat, op eenige dagen afstand, er zich millioenen wezens, onze evennaesten, be vinden, die openbaer ter merkt verkocht en met eene onbeschryfelyke woestheid ver moord worden, en dit alleenlyk om handel in slaven te kunnen dry ven. Ondersteunen wy dus, in de mael "onzes vermogens liet uitmuntend beschavingswerk van Midden-Afrika, bewyzen vvy aen de be- schaelde wereld wat moed, verstand en ver kleefdheid aen 'l catholyk Geloof vermogen als liet Opperhoofd van een vry en onafhanke - Jyk land er het voorbeeld van geeft. Onze vvelgcmeendste bedanking aen de hee- ren Herreboudt en Leirens welke ons met deze leerrvke conferencie vergast hebben. A. V. B. S. 't Verbond dryft de walgelyke infamie zoo verre dat het de familie van den overleden Cardinael Antonnelli doorvroct op eene laste rende vvyze, juist gelyk een onredelyk dier wacrvan de vuiligheid het element is. De snoode liberale schryvelaer, rekenende op de straffeloosheid zyner eerlooze doenwyze, durft schryven dat Cardinael Antonnelli uit eene dieven- en bandietenfamilie gesproten is, enz., enz., enz. Immers het walgt ons het artikel van T Ver bond, dat 4 a 5 kolonnen beslaet en waerin de snoodste eerloosheden worden uitgebracht, te ontleden. Wy willen geene ergernis geven met de bitterste en rneest lasterende versma dingen tegen een deftig man herop te halen, en aldus een geheugen met modder te heljven bewerpen dat door de ware geschiedenis, wel eens op den hoogsten trap van 's volks eerbied zal geplaetst worden. Cardinael Antonnelli is doodHy is ge storven inde innigste vriendschap van Pius IX, welke, door zyn scherpzinnig verstand en 't licht van den Allerhoogste, in stact was te oordeelen over menschen en zaken. Nu, in zulke vriendschap en in zulke ver eering, vyf en twintig jaren onafgebroken ge leefd hebben en er in gestorven zyn, dit zegt meer dan de schranderste verdediging zou kunnen zeggen. Wy bedekken dus de eerloosheid van 't Ver bond" met onzen diepsten walg en laten dit venynig blad met deszelfs schryvelaers aen hun zelve over, verzekerd dat zy op de wereld in geene slechtere handen konnen vallen want, gelyk de venynige vliegen die zich zelve dood azen, zullen 't Verbond en deszelfs ellen dige knoeiers in hun eigen venyn het zelfde einde vinden. DE BANK L'UNION DU CREDIT. Men meldt uit Brussel aen de Gazelle de Licge Iletgene men niet aenstonds opmerkt is de insolvabiliteit der geassocieerden. Van de 4000 societarissen, zegde my iemand die zeer goed bekend was met de zaken, is een dui zendtal niels weerd, een ander duizendtal is uitmuntend en twee duizend zullen met moeite likwideeren. Het schynt dat de Nationale Bank de eskompteering van een aenlal effekten heeft moeten weigeren en het per cent niet heeft durven geven. Men heeft de Union du Crédit willen vergelyken met de gewezene Banque de VUnion, Jacobs frères, waervan de portefeuille tc Brussel gelikwideerd is met minder dan 2 p. h. verlies. Maer het brusselsche huis der Banque de l'Union werd met eene uiterste voor zichtigheid bcsluerd, en men begrypt dat tus- schen Emérique en de voorzichtigheid er eenen afgrond lag. Wal meer is, de likwidatie der Banque de VUnion had plaets in 1872, tvdens een weer galoos goed jaer, waerop in 1876 eene weêr- galooze krisis volgde. Het verschil is dus ge- makkelyk te zien. Het grondbegin der kredietvereenigingen wordt erg betwist, en hel is duidelyk dat de goeden voor de kwaden zullen betalen. Alles hangt by die instellingen af van de aennemin- gen, wanneer men het geringe, het twyfelach- tige aenneemt wordt de toestand slecht. De soliede koopman, die geen gebruikt maekt van zyn krediet en zelfs kapitalen bezit, moet be talen voor den insolvabele. Men waegt aldus zyn kapitael voor eene geringe winst. Men rekent te zeer op de persoonlyke for tuin van Emérique, om een gedeelte der schuld te dekken. Men ziet te gemakkelyk over het hoofd dat Emérique administrateur was der Banque de Belgique, en dat de administrateurs dier bank wegens verantwoordelykheid worden vervolgd. Zoodus dat eer. goed gedeelte der fortuin van Emérique niet zou kunnen worden aenge- wend, om het verlies te matigen der Union du Crédit. De Etoile meldt, dal Emérique zyne bezittin gen niet afgestaen heeft alleen ten voordeele der Union, maer ten profyte van al zyne schuldeischers. Het Journal deBruxelles zegt dat de ontvreem dingen door Emérique gepleegd in de Union du Crédit, dagleekenen van voor tien jaren. Mozes Emerique, te Parys, in de gevange nis Mazas opgesloten, is onder het stipste ge heim gesteld, en dit. op verzoek van het parket van Brussel. Er worden gedurig brieven gewisseld tus- schcn de belgische en fransche gerechterlyke overheden, betreffende de uitlevering van den vluchteling en men gelooft algemeen dat die uitlevering zal worden toegeslacn. Men is hel ganseli eens dat Emérique zyne hoedanigheid van Franschman heeft verloren doch het betwiste punt is, te welen of hy bel- gisch onderdaen is geworden. Men meldt uit Parys, dat het gerecht beslag heeft gelegd op de 600,000 fr., welke M. Emé rique ten titel van borgtocht en ten voordeele van zynen schoonzoon Karei Fontainas, had gestort, die de plaets van bestuerder der Peerdenmarkt van La Villette bekleedt. Deze laetste is onmiddellyk van zyn ambt afgesteld. De beschuldigden Furth, gewezen admini strateur, en Dees, gewezen kassier der bank Union du Crédit zyn gisteren uil de gevange nis der Kleine Karmelieten naer het juslieie- paleis gebracht, ten einde voor het beroeps hof te verschynen en aldaer hunne middelen te doen gelden tot hel vernietigen van het arrest, waerdoor hunne voortdurende aenhou ding bevolen werd. Dilmael waren alle reglementaire voorzor gen genomen voor de bewaking der beschul digden. De gendarmen, welke gelast waren hem uit de gevangenis te halen en terugdei'- waerls te brengen, hebben hen de handboeien aengcdacn, even als men te werk ging ten op zichte van 't Kindt. Toen de gendarm, by het uitstappen van hel rytuig, den arm van Furth greep, deed deze een sprong achteruit, als om te prote- sleeren tegen de vernederende voorzorg, waer van hy het voorwerp was. Ho 1 ho riep hy uit dit is nutteloos Waerop de gen darm beleefd antwoordde even als vroeger aen 't Kindt hel was dezelfde gendarm Dat is voor u zoo min nutteloos als voor ieder andere. Voor de opening der openbare zitting wer den Furth en Dees voor het hof gebracht, dat in raedskamer vergaderd was, onder het voor zitterschap van M. De Prelle de la Nieppe. Even als voor de rechtbank van eersten acn- leg waren de beide beschuldigen bygestaen door hunne advokaten, Mrs Mayer en André voor den eersten, en Mr Paul Janson voor den tweeden. De prokureur-generael, M. Ver- dussen, bekleedde den zetel van het openbaer ministerie. De parketsoverste bestreed krachtdadig de opmerkingen, welke de beschuldigden hadden doen gelden, ten einde hunne voorloopige in- vryheidstelling te bekomen. Na eenige oogenblikken bcraedslaging nam het hof de beweegredenen aen door M. Wille- maers vooruitgezet, om de aenhouding te hil- lyken en verwierp de vraeg der beschuldigden, liet aenhoudingsmandaet is dus bekrachtigd, als noodzakelyk zynde, uit hoofde van ernstige en buitengewoone omstandigheden. Bygevolg zyn Furth en Dees opnieuw in de gevangenis der Kleine-Karmelieten opgesloten. (Court ier de Bruxelles.) De Courrier de Bruxelles spreekt als volgt over de zaek der 600,000 fr. borgstelling^ door Emérique te pand gesteld, voor het ambt dal zyn schoonzoon Fontainas te Parys ver vulde Waer heeft Emérique de 600,000 fr. gevon den, welke hy gestort heeft als borgtocht voor den gewezen schepen van het openbaer on- derwys te Brussel, voor den verleider der Gatti-onderwyzeressen, voor den doodschieter van Lehembre, voor het lid der logie der Amis Philantrophes In de kas van de Union du Crédit Dit zou de zaken zeer inwikkelen en het publiek heeft het recht te weten, welke rol Fontainas is deze zaek heeft gespeeld. Mis schien heeft het parket daeraen reeds gedacht. Eenige dagen geleden kondigde een zeer liberael blad, de Chroniquc, een hartroerende pleidooi af ten voordeele van Emérique. Men zegde dat aen Emérique zyn ongeluk was over komen, door de belangen der aktionnarissen te willen redden, door de talryke financiecle ondernemingen, waervan hy administrateur was en dat by voor zyne persoonlyke rekening niet werkte dan onrechtstreeks. Indien hel juist is, hetgene de Echo du Par lement heeft meegedeeld, over de 600,000 fr. borgstelling, komt het verdedigingstelsel van de advokaten der Chronique zeer verdacht voor. Het dossier Emérique belooft ons meer ver rassingen dan deze. Het schynt dat M. en Mad. Karei Fontainas hunne meubelen reeds sedert 3 of 4 weken naer Parys zouden hebben doen overbrengen. M. Willemaers, onderzoeksrechter is woen sdag morgend naer Parys vertrokken, ten einde aen zyn paryzer kollegas gelast met liet onderzoek betredende Emérique, de laetste inlichting meê te deelen, aengaende het verzoek lot uitlevering van Emérique. Emérique zal te verantwoorden hebben over het deficit der kas er. de overdrachten even als over de bevelen welke hy aen zyne klerken zou hebben gegeven om verscheidene valsche reke ningen op te maken, welke gediend hebben om de kombiabiliteit van de Union du Crédit te vcr- valschen. Een groot getal societarissen der Union du Crédit, waren eergisteren in het Cafc dc 'Opera vergaderd ten einde te beraedslagen over de mnetaegelen te nemen lot voorzienig in den toestand waerin men zich bevindt. Alvorens een behaeld besluit te nemen, heeft de veigadering eenige harer leden aengeduid om bv het bcsluer der Union inlichtingen te winnen over den toestand en levens met den bilan bekend te worden gemackt. Die delegatie heeft zich gistcen van hare zen ding gekwetende administrateurs hebben haer dc verzekering gegeven dal de bilan, voor 31 dezer, door de dagbladen zal worden afgekon digd. (Etoile.) De Etoile logenstraft de meedeelingen van den Echo du Parlement, betredende het inbeslag- nemen der 600,000 fr. welke door Emérique ten titel vai) borgtocht zouden zyn gestort. Die borgtocht is niet in beslag genomen, zegt het blan, om de eenvoudige reden, dat zy nooit is gestort. De Etoile zegt eveneens dat het niet waer is dat Fontainas van zyn ambt van bestuerder der peerdenmarkl zou afgesteld zyn. De aenhouding van Furth en Dees worden uitgelegd als volgt Een syndikaet gedeeltelyk gegrond op valsche opgaven, was lussehen zekere admininistrateurs der Union gevormd, met het doel te spekuleeren op de openbare fondsen. Emérique zou voor zyn aèndeel tot dit syndikaet hebben bygedragen dooreen.... deficit van ongeveer een millioen genomen uil de kas der Union, en welk te kort hy hoopte aen te vullen door de winsten der onderneming. De operation door het syndikaet gedaen, hadden verliezen ten gevolg, welke het te kort nog aenzienlyk vermeerderd hebben. Het is om deel genomen te hebben aen deze zaek dat Furth zou zyn aengehouden. Ziehier wat men verteld aengaende Dees, den gewezen kassier Emérique, was deelgenot in eene brouwery te Brussel namelyk de brouwery Sl-Joseph, in de Leopoldswyk. Ily bad \oor geassocieerden MM. Dc Vylder en Pauwels. In het konlrakl stond vermeld, dat, indien een der geassocieerden overleed, de maeischappy zou likwideeren, be halve in geval een der deelgenoten het acndeel van den overledene aenkocht. Eenige maenden geleden stier I M. De Vylder en Emérique kocht hel aendeel van den overledene, van de erfge name, eene zuster van De Vylder, en dit voor eene som van 526,000 fr. Het ontvangstbewys van deze som werd in tamelyk dubbelzinnige woorden opgesteld on der voorwendsel dat de brouwery misschien meer weerd zou zyn, speelde Emérique den delikate, en wilde niet dat Mej. de Vylder hem iets anders gaf dan een voorloopig ontvangst bewys, een weerde op rekening. Zoo liet schynt dat reeds 's anderendaegs Emérique by middel van dit onlvangsbewys eene rekening van 520,000 fr. in de Union op den naem dier jull'er deed openen hy streek dit geld op en stak het in zynen zak. Het is omdat de kassier dit vreemdsoortig feil met heeft aen- geklaegd van een zulkdanig krediet, openen aen een persoon welke geen socielaris der bank was, dat de kassier zou aengehouden zyn. De kassier Decs was een vernuftig en prak tisch mensch buiten zyn ambt aen de Union du Crédit, was hy bestuerder van eene zeer belang- ryke drukkery van bureelbehoeflen. Wanneer hy a Is drukker eenen kalanl iets te leveren had, droeg hy zorg van allyd by het inkleur een visiet- kaertje te voegen, meldende zyne hoedanigheid van byzonderslc kassier der Union du Crédit. Van den anderen kant, telkens, hy als kassier een buileiyn van loopende rekeningen afleverde, voegde hydaerbyzyn visietkaertje als drukker. Dit spel had hem eene aenzienlyke kliënleel verschaft tusschen de societarissen der Union, voor het leveren van bureelbehoeften. Het kon ook soms gevaerlyk zyn niet op goeden voet te slacn met den byzonderslen kassier BANQUE DE BELGIQUE Het burgerlyk proces ingespannen tegen M. Fortamps, gewezen goeverneur, en tegen de gewezen administrateurs der Banque de Belgi que, MM. Sabatier, Gendebien, Van de Vin (overleden) en Kok, door M. Braucr. redakteur der Cole libre, is gisteren opgeroepen voor het beroepshof te Brussel. Men zal zich nog wel herinneren dat de ge wezene bestuerders der Banque de Belgique in beroep zyn gegaen tegen het vonnis, op 9 no vember, door de koophandelsrechtbank van Brussel uitgesproken, en waerdoor de beslis sing der algemeene vergadering van 2 mei 1876, ongeldig was verklaerd. In die zitting werd de minnelyke schikking aengenomen, waerdoor de bestuerraed van alle verantwoor de! yk ontslagen werd. De zaek is voor acht dagen uitgesteld. M. Brauer verklaerde af te zien van de ver volging tegen wylen M. Van de Vin ingespan nen. DE BASSINS-HOUILLIERS IN LIKWIDATIE. In de buitengewoone vergadering, welke maendag plaets had, beeft M. Philippart ver klaerd dat het inzicht van den racd is, de li kwidatie der maeischappy uit te lokken. Al de poogingen welke ik heb aengewend, zegde by, waren te vergeefs, ondanks de krachtdadig heid, waermede ik ben tewerk gegaen en de persoonlyke opofferingen welke ik deed. Ik heb myn laetstsn centiem er aen verteerd en heb nog slechts de eer kunnen redden Een aktionnaris vroeg of er geen middel be stond om op nieuw onderhandelingen aen te knoopen met het belgisch goevernement, en men niets van den kant van Frankryk te hopen had. M. Philippart, antwoordde dat de onder handelingen te Parys tot niets meer dienen konden, aengezien den slechten zakenloestand die le Brussel heerscht. Wat liet belgisch goevernement aengaet, dit heeft voor houding aengenomen, te weigeren, zoo lang er zich nog een stuiver in onze kof fers bevindt. Het eenigste wat te wenschen zou zyn, is eene likwidatie in der minne, niet voor ons, maer ten einde de talryke obliegatiehouders der spoorwegen te redden, welke met de Bas sins-llouillers in betrekking staeu. Ongelukkig daegt M. Briavoine ons lol in faillietverklaring, voor geprotesteerde wissels,tot een beloop van 400,000 fr.; dus minder dan het tiende gedeel te van hetgeen hy met my heeft gewonnen, voegde M. Philippart er by. (Etoile.) De wanhopige verklaring door M. Philippart in de algemeene vergadering van de aktionna rissen der Bassins-Uouiüiers gedaen, heeft, zooals men wel kan denken, eene zekere op- schuddig verwekt in de lïnancieele kringen. Men wachtte met groote nieuwsgierigheid den uitslag af der zitting van gisteren, in de koophandelsrechtbank van Brussel men wist dat Philippart in die zitting gedaegd was voor de betaling van 50,000 fr. geprotesteerde wis sels aan MM. Briavoine en Cc. De zaek is voor acht dagen uitgesteld, op verzoek van M. Philippart, die meldde dat de schuldeischers vóór het verloop van dien tyd zoude opgeroepen worden, ten einde eene be slissing le nemen, betreffende eene likwidatie by minnelyke schikking. Wy vernemen dal M. Philippart nog gedaegd is door M. Briffaut, tot betaling van 175,000 frank geprotesteerde wissels. De afgeveerdigden der meeting van 24 decem ber door de actiehouders van de Bassins Houil- Hcrs, hebben aen M. Anspach gevraegd de Volks vertegenwoordigers van Brussel le willeu oproe pen, opdat deze hen zouden voorstellen aen den koning, by hel verhoor dat aen zyne Ma jesteit zal gevraegd worden. M. Anspach heeft de afgeveerdigden verzocht, M. Van Ilumbeeek hiermede te belasten, en dit in zyne hoedanigheid van deken der brusselsche deputatie. De afgeveerdigen hebben met dit verzoek in gestemd dochM. Van Humbeeck heeft dezer dagen zyne moeder verloren, en de pooging by den koning aen te wenden zal hierdoor een uit stel moeten ondergaen. De meeting welke was aengezegd, als moetende aenslaenden zondag plaets hebben, zal dus op dien dag niet kunnen gehouden worden. De dag voorde meeting bc- paeld, zal later worden bekend gemaekt. Het proces lol betaling eener som van 175,000 fr. ten laste der Bassins-Houillcrs, voor de koop- handelsrechtbank van Brussel gebracht, is lot dynsdag aenslaende verdaegd, ten einde aen de algemeene vergadering der schuldeischers, wel ke tegen 51 dezer is belegd den tvd te laten uitspraek te doen, over de voorstellen, betref fende eene likwidatie by minnelyke schikking. Men bericht ons dat er een registratieont- vanger in ons arrondissement, morgen ZON DAG, eene openbare verkooping van Snoei, voortskomende van hoornen aen den Slaet toebchoorende, gaet houden. Wy konnen dit maer moeilyk gelooven om dat het feit ons zoo aenstootelyk voorkomt, want dit ware de catholyke bevolkingen van den buiten in hare meest geliefde gevoelens van Godsdienst kwetsen en hoonen* Zulke schen ding der zondagrust door een openbaren amb- tenaer zou een voorbeeldige straf van wege het Staetsbestuer verdienen. Men verzekert ons dat hooggeplaetste per- soonen er den heer Minister van financien van verwittigd hebben en wy hopen dat deze zyne plicht zal weten te kvvyten. Men schrijft ons uit Denderleeuw: Op zondag 7 Januari 1877, ter gelegenheid van de inrichting eener volksboekerij of bibliotheek alhier, zal de heer Jan Ignace De Beuoker, de beroemde leeraar in plant en boomteelkunde van Antwerpen, in de gemeenteschool alhier eene voordracht geven. De zoo voordeelig gekende volspreker zal handelen over De volksbeschaving onder zedelijk, geestelijk en slo/felyk opzicht. De voordracht zal voorafge gaan en gesloten worden door muzikale oefe ningen uitgevoerd door de leerlingen der mu ziekschool en de fanfarenmaatschappij. Het is te verhoopen dat de pogingen der inrichtings kommissie, aan welker hoofd de achtbare Burgemeester, de Gemeentesekretaris en de Hoofdonderwijzer zich bevinden, met den besten uitslag zullen bekroond worden, en dat de inwooners der gemeente, even als die der omliggende gemeenten, welke kosteloos toegelaten zyn lot het lezen der boekwerken, van die goede gelegengeid zullen gebruik ma ken om de lange winteravonden nuttig over te brengen, en aldus den boekenbewaarder des zondags by het afleveren der boeken veel werk te geven. Ongetwyfeld, of de vrienden van taal en wetenschap uit Aalst, Ninovc en om liggende dorpen zullen die gelegenheid waar nemen om een uitstapje naar Denderleeuw te doen, en zich aldaar een paar uren wel te ver zetten. De voordracht zal beginnen om 61/4 ure's avonds of na het aankomen der treinen van 6 ure uit de verschillige plaatselijkheden. X. X. RECIITERLYK KRONYK. Koriiektionneele Rechtbank van Gent. Zitting van 22 November. Zaek dor 1G provinciën togen don Worker, don 16 ie 11 lkublicque en de Patric. De rechtbank is samengesteld uit MM. Sau- tois, voorzitter de Hondt en Bruynèel, rech ters P. Dc Smet, openbaer ministerie Moor telmans, griffier. M. Seresia zet de kwestie uiteen, waerna M. Jotlrand, namens den Werker, de onbevoegd heid-der gentsche rechtbank pleit. De zaek wordt tot 8 januari verdaegd. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 26 december wordt het ontslag aenveerd van M. L. J. Boone, van zyn ambt als voorzitter der rechtbank van eersten aenleg te TurnhoutM. Boone wordt tot het emeritaet toegelaten en gemachtigd den eere-titel van zyn ambt te behouden. Een koninklyk besluit van denzelfden datum benoemt M. O. Perier, bygevocgd rech ter aen de rechtbank van Dendermonde, tot avouéby dezelfde rechtbank. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eervv. Heer D'Huyvetter is onderpastoor benoemd van Meerdonck. De Eerw. Van Goet- hetn is coadjutor te Meire en de Eerw. Heer Longueville coadjutor le Bavegem benoemd. LICHTING VAN 1877. Arrondissemen t A eist Dagen en uren op de welke de loting voor de nationle militie in de verschillige kantons zal plaets grypen. 25'' canton, Donderdag 8 Feb., om 9 uren voor middag, ten Stadhuize, Militiezael, Aelst. 26 canton, woensdag 7 Feb., om 2 uren na middag, ten Gemeentehuize van Moorsel. 27 canton, vrydag 9 Feb., om 2 uren namid dag, ten Gemeentehuize van Lede. 28 canton, dynsdag 6 Feb., ten 10 uren voor middag, ter estaminet in de dry koningen, te Oordegem. 29 canton, woensdag 44 Feb., ten 2 uren na middag, ten Gemeentehuize van Haeltert. 50 canton, maendag 5 Feb., om 9 4/2 ure voor middag, ten Gemeentehuize van Herzele. 54 canton, zaterdag 40 Feb.. om 40 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Steen- huyze-Wynhuyze. 52 canton, vrydag 46 Feb., om 4 4/2 ure na middag, ten Gemeentehuize van Herzele. 55 canton, dynsdag 15 Feb., om 10 uren voor middag, ten Stadhuize van Geerardsberf"' 54 canton, zaturdag 17 Feb., om 1 ure namid dag, ten Gemeentehuize van Idegem. 55 canton, donderdag 15 Feb., om 9 1/2 ure voormiddag, ten Stadhuize van Ninove. 55 canton, maendag 12 Feb., om 9 1/2 ure voormiddag,ten Cemeentehuize, Meerbeke. Het getal der ingeschrevene militianen voor het 25c canton Stad Aelst beloopt tot 207. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. De Decker, le Etterbeek fr. 6, over 4877. Woensdag avond, rond 8 uren, toen nauwe- lyks de werklieden het werkhuis verlaten had den, is er brand ontstaen in dc lynwaedwevery der heeren Liebaul en Cuie,aen de hoogevesting alhier. Het noodsein werd onmiddelyk gegeven en eene groote massa volks ylde naer 't too- neel der ramp. Onder de eerste aengekomenen bemerkte men den heer Gheeraerdts, schepen der openbare werken, en deze heer het groot gevaer kennende dat een stoomketel in geval van brand oplevert, trok het gebouw binnen om de soupaep en de wateraeuwyzer open te zetten. Doch daer de weg om tot beide te geraken hem onbekend was, gelukte hy er slechts in de wateraenwyzer open te draeien. Later onderzoek bewees dat de soupaep kon geopend worden langs een venstertje en men opende ze by middel van eenen'brandhaek. Alle gevaer was dus weldra verdwenen. Het vrywillig pompierskorps was ook spoedig ter plaets. Geholpen door eenige soldaten der troepskinderen school en van eenige werk lieden was de brand, na een uer moedig wer ken, totael uitgedoofd. De oorzaek is onbe kend. Dc schade zoo aen gebouw als aen kommerschappen wordt berekend op ver scheidene duizenden fr. Alles was verzekerd. 1 I11 den nacht van dynsdag tot woensdag hebben zekere nachtridders, die men zegt tot de liberale party te behooren, de gaslanteer- nen uitgedoofd op de keizerlyke plaets en de gasbekken aenstoken onder de overdekte merkt. De Nachtwakers der wyk zyn eenige oogenblikken te laet aengekomen om de jan nen op heeter daed te betrappen en by de kraeg te vatten, 't Is spytig. Nog allyd wordt in de dagbladen be weerd dat aen België voorstellen zyn gedaen om eene bezetting naer Bulgarië te zenden en dat het belgisch ministerie zelfs die voorstel len niet bepaeld heeft aengeslagen. Daer tegen over stellen wy die verzekering, van offieieuse zyde gegeven, dat M. Schouwalolf, die gezegd werd met de zending belast te zyn, niet alleen geene voorstellen heeft gedaen, maer zelfs niet in Brussel is geweest. Overigens blykt uit de berichten uit Konstantinopel, dat dit punt geheel en al door de konferentie is ver laten. M. Lefebvre, professor aen de catholyke universiteit van Leuven, is door Z. II. den Paus, tot kommandeur van hel Piusorde ver heven. De Etoile Beige is een slim gazetteke. Het is zelfs zóó slim, dat het te verwonderen is, dal het zoo lang in leven is gebleven. Ver leden jaer vertelde het, met den grootst moge- lyken aplomb, dat de Jesuieten de uitvinders waren van den eeredienst van Maria. Nu heeft het wat anders gevonden, dat, evenzeer als het eerste, de geheele wereld verbazen zal. Het is niet noodig, zegt het, dat de aloude dry- kleurigs vlag van België, die eertijds gewapperd heeft op de muren van Constantinopel en van Jerusalem, en in de velden van Korlryk thans nog eene dergelyke zending vervulleWie had ooit gedacht dat er een België bestond met een belgisch vaendel, in 1502, tydens den Gul- densporenslag, en ja, in 4496! by de eerste inneming van Konstantinepel en Jerusalem door de Europeanen. Kapitein Madou, ge zyt een geleerde jongen Men neemt voortdurend proefnemingen op den spoorweg, met den garde-corps, stelsel Maquet door de ingenieurs van den Slaet ge- wyzigd, en dat toegepast is op een volledigen trein, van Brussel naer Quiévrain. Men zegt dat de proefnemingen tamelyk bevredigend zyn. Men meldt dat er op Kersdag, op de linie van Brussel naer Gent, tusschen St-Martens Bodeghem en Ternath een koopwarentrein is onlriggeld, verscheidene waggons verbryzeld geweest zyn. De baen is gedurende gansch den dag belemmerd geweest. Dynsdag viel een knaep van 8 of 9 jaren oud, van een rydenden trein, tusschen Water- mael en Boitsfort. Het kind werd erg gewond opgenomen en naer zyne ouders, Zandstraet, 84, te Brussel, gebracht, alwaer het 's ander- dags overleed. Dezer dagen had M. Nevejans, bakker buiten de Brugsche-Poort, te Gent, het geluk voor de 27c mael als vader te mogen verschy nen op het stadhuis. Ter dezer gelegenheid hadden een 27tal zyner konfraters zich ver- eenigd, ten einde de plechtigheid van het doopsel by te wonen. Daerby hebben zy zich te samen naer het huis van den vader begeven alwaer zy gedronken hebben op de gezondheid van moeder, kind en geheel het huisgezin. Dan heeft men den vader een schoon geschenk gedaen bestaende uit 12 lepels, 42 vorken, suikertang, dien- en soeplepel. Wat zonder ling is, M. Nevejans is geboren op 27 mei, beeft 11. 27 getrokken in de loting, is getrouwd op 27 juni, 27 jaer zynde, beeft eenen zoon van 27 jaer, eene schoondochter van 27 jaer en eenen schoonzoon van 27 jaer en woont in 11. 27. Alvorens te scheiden heeft M. Nevejans zyne vrienden uitgenoodigd om toekomende jaer op 28 dezember zich op nieuw te verecni- gen, ten einde voor de acht-en-twintigste mael deze plechtigheid te vieren. Proficiat, vader. Men leest in 't Handelsblad van Donder dag In de zitting met gesloten deuren heeft men, zooals le voorzien was, den nieuwjaerskoek gestemd, die M. Miehiels aen burgemeester en schepenen toedacht. M. De Wael krygt voortaen 20,000 fr. traktement, terwyl M. Van Put en al de vorige burgemeesters het deden voor 5 of 6000 fr. en zededen het zeker beter dan M. De Wael. De schepenen krygen voortaen ieder fr. 7000, dus 35,000 frank. Men ziet, de geuzen denken in alles en over al goed aen hunne vrienden De Courrier de Courlrai meldt dat de gemeenteraed van Proven, willende een be- wys geven van zynen eerbied en vertrouwen in den eerw. heer De Lancker, onderpastoor aldaer, welke onlangs door het beroepshof van Gent werd vrygesproken, ter eere van dien achtbaren geestelyke een banket heeft inge richt, waerop 262 voorname persoonen heb ben ingeschreven. De burgemeesters en ge- meenteraedsheeren van liet arrondissement hebben onmiddelyk op het banket ingeteekend. Wy vernemen dat eene nieuwe aenhou ding te Binche heeft plaets gehad, betrekking hebbende op den moord le Chimay gepleegd. Dc aengehoudene is een broeder der beide persooneu welke reeds voor diezelfde misdaed in de gevangenis zyn gesteld. Hy heet Hen drik Baudoux en is zondag nanoen in de ge vangenis te Charleroi opgesloten. Eene Erfenis. Men meldt uit Ilannut Iledendaegs, nu men zooveel financieele ram pen ziet gebeuren, vraegt men soms onwille keurig by zichzelve, of het niet beter zou wezen, zyn geld in eenen boterpot of in eene oude kous te verbergen, dan het toe te vertrou wen aen zekere gestichten. Eene oude juffer van Crehen, die onlangs overleden is, dacht er evenzoo over en had zelfs dit grondbegin le werk gesteld. Zy leefde zeer ellendig, ondanks de 50 hektaren goeden haspegauwschen grond dien zy bezat. Die rykc juffer had de gewoonte, in haer huis, in haren boomgaerd, ja, overal de vruch ten van hare overdrevene spaerzaemheid te verbergen. Men heeft in haer huis meer dan 50,000 fr. in alle soorten van geld, in oude potten en pannen verborgen gevonden. De ouders dier jufvrouw hadden hetzelfde gebrek want men heeft eenen pol ontdekt, bevattende muntstukken, die allen van voor 4813 dagteekenden. Men heeft geld gevonden in de schuer, in de bieënhal en tot zelfs onder de wortels der boomen, welke op den eigen dom der juffer stonden. De opzoekingen duren reeds verscheidene dagen, en men denkt dat men nog op verre 11a niet alles heeft ontdekt.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2