Nieuw] aersgiften Concert der Muziekschool. enkel badsaisoen zou vergenoegen om de liberale regentie ie pramen op lmer grondwet- schendend besluit terug te keeren en al de paters en nonnen van Oostende te verzoeker hun klokske des morgends niet één mael, maer twee, dry, vier en vyfmael te doen kleppen. Hel liberael ras luistert noch naer grondwet, noch naer goede reden,noch naerrechtveeridg beid en nog veel min naer godvruchtigheid 't is by de borze dat dit volkske moot gepakt worden, en als het by dc borze gepakt wordt, dan alleenlyk zal het den duim leggen, want opstryken, trekken en zuigen is de liberale leus en de draeispille van geheel het liberalise mus. BRUSSEL DE STAD VAN.... VOORUITGANG. Brussel, zegt onze konfrater 't Handelsblad, is eene by uitstek liberale stad zy wordt door de liberale pers geroemd als de zon der verlichting. Wy hebben dezer dagen echter eenige staelljes van de losbandigheid, die te Brussel heerscht, doen kennen, en wy vroe gen ons af, of dat dan vooruitgang en libera lism was Wilt gy een ander staeltje van de losbandig heid in de stad van M. Anspach Welnu, lees dan wat een liberael blad, de Meuse, wat eene liberale pen, die van M. Hymans daerover schryft De linancieele rampen welke in den loop van 1876 onze bevolking hebben beproefd, hebben Brussel niet belet tamelyk vroolyk het traditionneele nieuwjaersfeest te vieren. De bewooners van het midden der stad, dit is de wyk der theaters en der groote koffiehuizen, klagen dat zy den ganschen nacht geen oog hebben gesloten, ten gevolge van het gerucht der nachtbrakers. Men had byna gedacht zich in volle karnaval te bevinden. Overigens begint de omtrek der St-IIui- brechtsgaenderyen, tusschcn middernacht en dry uren 's morgends, al langer hoe meer te gelyken op de Haymarket van Londen. De aen- palende straten zyn vol Cafés-Chantants en kleine restauraties, welke druk bezocht wor den door eene soort van volk, dal zich daer aen nachtelyke uilspattingen overlevert en op onaengename wyze de rust stoort der vreed zame burgers van gemelde wyk. De politie schynt niet geneigd te zyn in die omstreken meer aen te dringen op de nakoming der reg lementen en ordonanciën, dan de policie van Londen in zekere stegen, waer zy liever niet binnendringt. Aen de persoenen die zich daerover bekla gen, zou men streng genomen, kunnen doen opmerken dat zy die slecht befaemde wyken maer moeten verlaten doch naermate Brussel meer en meer Parys begint na te apen, zyn zelfs de grootste stralen op'zekere uren van den avond niet vry van schandalen. De gaen- paden der Nieuwstraet onder andere worden gewoonlyk bewandeld door een slach van per sonen welke onder het burgemeesterschap van M. Charles De Brouckere, onverbiddelijk naer de verdachte huizen en naer de hooge stad werden verdrongen in de nabybeid der Koninklyke Plaets zyn de persoonen die zich lact naer huis begeven, daer aen meer dan eene onaengenaemheid blootgesteld. Een magistraet verhaelde daerover op een diner hel volgende Tweemael per week gaet hy zyne vrouw ten Tl uren 's avonds, in een vriendenhuis afhalen. Veertien dagen lang werd hy regelmatig aengesproken door vrou wen, welke hem eene kleine samenspraek van vertrouwelyken aerd voorstelden. Doch nadat zulks vyf of zcsmael had plaets gehad, zag hy de troep van lichte vrouwen uiteen gaen om hem doorgang te laten, en eene uit de hoop zegde de volgende geruststellende woorden 't Is onnoodig, laet hem gaen, hy gaet zyn vrouw afhalen Sedert dien avond werd hy door de lichtekooien gerust gelaten. Wy vragen aen onze lezers verschooning voor de ruwe tael, welke wy aen M. Hymans hebben moeten ontleenen, om hun te* doen zien in welken toestand de hoofdstad, volgens de bekentenis der liberalen, zich bevindt. Ons gevoelens is, dat de burgemeester Anspach, die daervoor vet genoeg wordt be- taeld, beter zou doen de straten van Brussel van die vuiligheid te zuiveren, dan aen catlio- lyken te verbieden op het graf hunner overle denen een opschrift te plaetsen, waerin de hoop op een heter leven wordt uitgedrukt. acr. het gerecht van hun land zyn ontvlucht. Dit arti kel zegt dal Engeland moet uilleveren al de pcr- soonen die Belg zyn van geboorte of als dusdanig zyn genaturaliseerd, en welke veroordeeld of be ft schuluigd zyn, als daders of medeplichtigen aen eeno der misdaden op Belgisch grondgebied be ft dreven. ln dc opsomming der misdaden in kwestie, tref fen wy dc volgende aen Schriflvemlsching of namaking in omloopbrenging van 't vervalschlo of nagemaekte bcdriegclykc ontvreemding of diefstal apruggelunj van geld, weerden of koop- waren ondei valschc voorwendsels, enz. enz. Men ziet dus wel, om te onlgaen aen de besluilse- lcn van liet traklael zou t'Kindt zoo zuiver als sneeuw moeten zyn, en onze lezers weten zeer goed dal dit liet geval met is. Wy doen dus nogmaels opmerken, dat 'l Kindt door liet bclgisch goovernement ter uitlevering is gevraegd voor diefstal, misbruik van vertrouwen cn aftruggelary, zooals boven in art. lis gemeld, cn dal de beschuldiging van sehriflvcrvalsehing, er slechts later is bygebracht, toen t'Kindt voor den rechter in Bowslrect verscheen. De dagbladeren van Brussel melden, dal het par ket eenen nieuwen beschuldigdo vervolgt, in de zaek der Banquc dc Bclgtquc. Volgens het Journal dc Liége, zou er in de Kamer eene kieswet neergelegd worden, be vattende 1" verplichting voor den kiezer zelf zyn biljet te maken 2° verandering van zekere belastingwetten en intrekking van het paten- recht, als tellende voor den kiescyns. Wat de eerste wyzingen betreft, gelooven wy, dal de schryver van het Journal de Liége het art. 47 onzer grondwet uit het oog ver loren heeft, daer, volgens dit artikel, het kies recht niet aen deze die geleerdheid bezitten wordt erkend, maer wel aen deze die eene bepaelde som belastingen aen 's lands schat kist betalen. Wy aenzien het dus als eene van die ezelaryen aen zekere liberale schryvelaers eigen. De tweede wyziging nemen wy aen wy hopen dat de heer Malou, in zyn wetsontwerp betrekkelyk het kiesbedrog een artikel zal schryven waerdoor er een einde zal gesteld worden aen devalsche patenisverklaringen die hier en elders en bezonderlyk te Antwerpen door de liberhaters, op groolen voet, gedaen worden. FAILLIET DER BASSINSHOUILLIERS. Het hotel door M. Philippart voor een tiental dagen verlaten, eu waeruit Mad. Philippart verleden don derdag insgelyks is vertrokken, ligt nacst den Char- leroischen steenweg, n° 58. liet is een der schoonste eigendommen van den omtrek der hoofdstad. Dit hotel met zyne afhankelykheden is door M. Philippart 2elvc gebouwd op cenen terrein van on geveer een hektacr. Het hotel is samengesteld uit een groot gebouw, langs heen de slraetwaerachlci langs den kant der Witlestraet, zich groote serren, pecrdenslallen, enz. bevinden. De stallen zyn van hunne peerden beroofd, welke cenige dagen geleden verkocht zyn in de serren ziel men geeno planten meer, dc hovenier heeft die van zyucn meester gckochl, ten einde gedekt te zyn voor eene schuid van -2000 fr. en deze verkoopt nu, links en rechts, de palmboomen, banaenboomen, bloemen, enz waervan zyn meester zooveel hield. ln dc pecrdenslallen staet nog een oud peerd en in de koetshuizen eene oude landau, wacrvoor men geen koopcr heeft gevonden. Dc groote en vroeger zoo goed vei zorgde hof ligt als verwoest. Wanneer men hel huis bezoekt maekt men kennis met een braven portier, die, zuchtend over het onge luk zyns meesters, zegt dat deze door zyne beste Tienden verraden ishet was zulk een brave man voegt hy er by op ccnen toon vol oprechtheid. Beneden vindt men eene zeer fraeie zael, groen en goud; eene bewonderensweeidige penduul in den stvl der renaissance Louis XIII, wordt reeds door tal yke liefhebbers met begeerlyke oogen aenzien. Niels byzor.dcrs is or te zien in de woonvertrek ken, noch in dc eelzael. Op de ecis'.e verdieping langs den hof, is het bu reel van SI. Philippart. Daer heeft hel gerecht dc ze gels gelegd even als op hel coffre-forl. Alvorens M. Philippart verlrok, heeft hy vcrklaerd zyn lactsien stuiver verloren tc hebben. Op hel eoffre-for!, hetwelk liet zilverwerk van het huis bevat, zyn de zegels niet gelegd. Op de oersic verdieping waren insgelyks de byzon- dere vertrekken van Mad. Philippart, hier ook is gcene groote weelde te zien. De sl3epkamers gelyken 'aen siaepzalen van een pensionuactniets dan cenc matras is op elk bed zichlbaer. Sedert zondag morgend wordt elke uitgang van het hotel door dc policie van Sl-Gillis bcwaekl, krach tens een bevel van den rechter, M. Holvoetniets mag worden builcngebracht zonder door de overheid te worden gekontrolecrd, die er verslag van geeft aen hot parket. Het was op verzoek van Mad. Philippart aen den prokureur des konings, dat hel reisgoed dezer dame door de policie van St-Gillis is doorzocht. Alvorens met hare familie naer Frankryk te ver trekken, is Mad. Philippart ondervraegd betreffende het verkoopen van zekere voorwerpen van weerde zy beeft geantwoord dal die verkoop plaelsliad, ten einde te voorzien in hare noodwendigheden cn in die van hare familie. M. Philippart is geboren in den omtrek van Door nik en is zeer nederig begonnen. Twintig jaren ge leden, was hy een klein nyveraer en besluerde eeno fabiiekvan wollen goederen Toen zyne zaken goed vooruit gingen beproefde hy groolere ondernemingen eu stelde zich acn liet hoofd cener fabriek van waleringsbuizen. Van dan af, heeft hy zich in de spekulaliën geworpen. Gisteren is naer Parys en Holland dc expeditie verzonden van het vonnis, vvaerby dc Bassins-IIouil- Iers in failliet worden verklaerd M. Phillippart bevindt zich in Frankryk, van waer hyzal weérkeeren, zoodra men hem zal noodig heb ben. Hy bewaekl dc belanden, welke liy te Parys beeftmen zegt dal hy gansch geruïneerd is. Verscheidene processen, door kooplieden of bank huizen legen de Bassins-Houillers ingespannen, zyn lieden van nmblswegc van de lysl gcschrabt BANQUE DE BELGIQUE Wy lezen in de Etoilc Sedert cenige dagen is in de hoofdstad hel ge rucht in omloop, dal het belgisch gerecht misschien T'Kindt zal moeten loslaten daer 't onderzoek geen enkel stellig bewezen feit van schriftvorvalsching heeft aen het licht gebracht. Wy hebben dit feit in hot justiciepaleis door advokaten hooren bevestigen, welke daerenbovcn zegden dat de feilen, ten laste van T'Kindt bewezen, ten hoogste bestonden in af truggelary cn misbruik van vertrouwen, cn dal het uitleveringslraklael, tusschcn België on Engeland besloten, in die nnsdryven niet voorziende, T'Kindt terug naer Engeland zou moeten gebracht worden. Die bewering werd door den Figaro van gisteren, overgenomen, welk blad nog verder g3et en zegt, dat hel feit van met beide handen in den toren der •-< Banquc de Belgique gcplonsl te hebben volgens den letterlyken zin der engelsche wetgeving, geen diefstal uitmaekt Tot onderrichting dergenen, welke dit nieuws rondleuren, denken wy het noodig eenige paragrafen mcê tc declcn van den tekst van art. 1 van het trak- tael gesloten op 24 augusli 1972, tusschcn het bel gisch goevernement cn Engeland Dit art. 1 bepaelt dc misdaden cn overtredingen, krachtens welke dc goevcnicmenlcn diegenen moeten uitleveren, welke 1,'UMON DU CREDIT. Men schryft dat Dees}, gewezen kassier der l'nion, verleden zondag in de bureelen der bank is gebracht, ten einde een bewys tc leveren van cenige zyner beweringen, betreffende het jeu d'écriture. Do uitleggingen door Dees gegeven, hebben de opzoe kingen, betreffende de verifikatie van den post -. ver schil op dc komplabillckilenzeer vergemakkelykl. Die post staet op do balans tusschen de vcrmoedelyke verliezen, voor eene 3om van 974,621 fr. 80 cent. Tusschen do sommen door Dees acn Emérique overhandigd, bevinden er zich echter twee waervoor geene kaskons te vinden zyn. Decs beweert die som men echter op T mondelingsch verzoek van Emérique te hebben gegeven Ten gevolge van een gcrechlelyk bezoek, verleden zondag morgend gedaen ia de burecleu van de l'nion du Crédit, in tegenwoordigheid van den be schuldigde Decs, heeft de onderzoeksrechter M. Holvoet, den beschuldigde Furth, gewezen admini strateur dezer Bank, voorloopig in vrybeid doen stel len. Zondag avond heeft Furth de gevangenis der Kleine Karmelieten verlaten. Men verzekert dat de voorlóopige invryhcidstel- ling van den gewezen kassier Decs, niet lang na die van Furth zal plaets hebben. M. F. Van Humbceck, rcchter-kommissaris beeft de scbuldeischers der Union du Crédit te samen ge roepen tegen donderdag 18 januari, ton 10 uren 's morgends, in de zael van bel assisenhof, ten einde uitleggingen te geven over de vracg lol uitstel. Aluiocr een Aenzicnlyko ontvreemdingen zyn gepleegd ten nadeele der Nationale bank te iloei. Gisteren avond werd dit nieuws te Hoe» ver spreid men zegde dat M. M.... kassier van het agentschap der Nationale bank, in die stad, ten na deele van gemelde bank ontvreemdingen had ge pleegd, die niet minder dan 150,000 fr. zouden be- loopen. Dit gerucht was ongelukkig maer al te waerde ontrouwe kassier heeft de feilen bekend waeraen hy zich heeft plichtig gemaekt. De ontvreemdingen zyn bcdievcn. ten einde het hoofd te kunnen bieden aen groote verliezen ter beurze geleden door den kassier. Er is onmiddellyk een onderzoek door het parket geopend, de kassier is aengehouden en m dc cel- gevangenis opgesloten, lly is reeds verscheidene malen ondervraegd. Sedert gisteren is men in de bureelen der Naliona le Bank vlylig bezig, ten einde hel juiste bedrag der ontvreemde sommen tc kennen. Men schryft uit Hoei acn liet Journal dc Liégi Onze stad heeft zyn 't Kindt op kleine schael. De kassier van het agenischap der Nationale bank, zeker Felix Marlines, oud 20 jaren geboren tc Hoei speelde sedert cenigen tyd ter beurze. Geen eigen forluiu hebbende cn slechts eene nede rige jaervvedde van 1500 fr. genietende, wilde hy zich in eenige maenden rvk maken, en hy leverde zich over aen spekulatiën" welke niet gelukten, cn eindelyk putte hy met volle hand uit dc kas van hel agentschap dor Nationale bank. De ontvreemdingen door hem gepleegd beloopen lot de aenzienlykc som van 143,000 fr., waervan hy nog slechts gedeprecieerdc lilcls Ier weerde van 27,50e fr. kan vcrloonen. Dc diefstallen zouden gepleegd zyn gedurende het jaer 1876 de aenzienlykste ontvreemding, beloopcn- de 50,000 fr. werd gepleegd op 29 december laetsllc- dcn. M Freson, prokureur des konings, M. Bribosia, onderzoeksrechter, en een adjunkl-griflicr, hebben zich verleden dynsdag, rond 4 uren namiddag, naer de Nationale Bank begeven. De briefwisseling van den beschuldigde is in beslag genomen en dezen laetsle aengehouden. Gisteren hebben dc onderzoeksrechters een onder zoek gedaen in do wooning van Marlines. Men zegt dal deze, (oen hy alles ontdekt zag, gepoogd heeft zich te zelfmoordendoch hy werd in tyds belet dit ontwerp uit le voeren. AEN Z. H. PIUS IX. 3*,c LYST Bedrag der vorige lyslen, fr. 513 50 Eene vergadering van Jonge Dochters uit liefde voor Z. II. Pius IX, Aelst. 25 M. Van Bogaert-Levbaert, 10 E. H. Pastoor, Haellert. 15 E. II. Onderpastoor, 10 E. H. De Schuyter, Aelst. 10 M. Willem Verleysen en Zusters, 8 E. II. Schepens, priester, «"*"10 EE. BB. van Maria, 20 M. Paul De Loose, 10 M. Lievens-Roggeman, Meire. 5 E. H. De Cock, Deken, Niuove. 50 10 - 10 - 10 - 50 - 50 - 10 - 20 - E. 11. Pi'ingels, Onderpastoor, E. II. Meganck, E. H. Maes, director, M. Fransman-Dam, M,,,e Mertens-Lcmmens, Mni* Bosleels, M. F. De Ciercq, Het huisgezin Clerebaut, Jufv. Melanie en Mathildc Bacrt, Onbekend, 't Bisschoppelyk Coilcgie, M. Aug. De Keyser-Devriendt, Aelst, vraegt den Pauselyken zegen. M. C. De Coninck-De Windt, Aelst. De kind. De Braekeleer.Woubrechlegem. 8 M. Nicodemus Van Impe, Meire. 5 M. Constant Brocorens, Denderleeuw. 10 De kind. Van den Dorpe, Meire. 30 De Congregatie van den 5» regel H. Franciscus. Meire. 20 M. P. F. Coppens, burgemeester. 5 50 - 56 - 5 5 t Concert 't welk zondag 11. door de heeren leerlingen onzer muziekschool, ter groote zael van 't Stadhuis, gegeven werd, bad een zoo talryk publiek uitgelokt dat verscheidene per soonen en familien geene plaets meer vonden cn verplicht waren zich te verwijderen. Zeggen wy vooreerst, zonder vrees van tegenspraek, dat de uitvoering van al de stuk ken aen dc algemeene verwachting wel heeft beantwoord en ook bewezen heeft dat de leer lingen der school op den waren weg des voor- uitgangs zyn en laten verhopen dal, na weini gen tyd, de muziekkunst zich derwyze in onze stad zal verspreiden dat wy er fier zullen mogen over zyn. Men bemerkte bezonderlyk de leerlingen der klas van viool, onder de leiding van hun nen beliendigen leermeester,den heer De Loose, welke verscheidene stukken met samenhang, kracht en juistheid hebben uitgevoerd. De jeugdige heer Lenssens vooral, zal een onder scheidene vioolspeler worden indien hy de lessen ter school met vlyt blyft volgen. De choor van Colinelte a la Cour welke al tyd met even veel vermaek aenhoord wordt, is op eene uitmuntende wyze gezongen ge weest. M. Jozef Schelfhout heelt ons eens te meer bewyzen gegeven van zyne bekwaemheid als professor van zang. De notenzang is im mers de A B C van 't zang- en speeltuigenmu- ziek zonder deze kennis is het onmogelyk een muzikant te vormen. De jonge pianisten der klas van M. G. Cam- maerl hebben bewezen dat zy waerlyk liet pad des vooruitgangs blyven bewandelen. Niette- ;enstaende de moeiiykheid van hy onze bevol ing leerlingen te ontmoeten welke met ge noegzame verduldigheid bezield zyn, om liet pianospelen tot eenen betrekkelyken gtaed van kunst aen te leeren, mogen wy verzekerd zyn dat M. Cammaert, door zynen aenhouden- den vlyt en icver die moeiiykheid zal overwin nen en lot zyn doel geraken. De solisten en wel bezonderlyk de heeren Quintyn en Bomon hebben de hun opgelegde f'atitasiën op eene meesterlyke wyze uitge voerd. Geen wonder, de heer Michel Schelfhout wiens beroemdheid gekend is, legt er zich immers op toe, leerlingen te vormen, welke by het verlaten zyner klas, zich overal mogen aenbieden. Eindelyk de heeren Verhofsladt en Willems leerlingen van den heer G. Van der Meer en, hebben doen zien dat zy de lessen van hunnen professor met vrucht volgen, welke zich door eenen onvermoeibaren iever voor de muziek kunst doet onderscheiden. Eindigen wy ons korlbondig verslag met de welgemeendste bedankingen aen allen toe te sturen, zonder de heeren oude leerlingen der school te vergeten welke hebben medege werkt in de wonderlyke uilvoering van de Mozaïk naer Móise, opera van Rossini. Verge ten wy ook niet de heeren Van Muylem cn P. Franck over hunne medewerking te danken beide hebben zeer wel gezongen. Doch meteen weinig meer studie en een betere keus van stukken, zullen zy zich altyd met genoegen laten hooren. Eene inzameling ten voordeele der armen, werd gedurende het Concert gedaen. Wenschen wy dat onze Stedelyke Overheid onze muziekschool krachtig blyve bescher men, dat de besturende Kommissie zich niet late ontmoedigen .door de menigvuldige soms onaengename moeilykheden die liaer ten deele vallen, en dat de heeren professors zich altyd in de zelfde gedachte blyven vereenigen "te weten de bloei en vooruitgang onzer aelstersche muziekschool le verzekeren Iddergem, 12 Januari 1877. Heer Opsteller, De verwoestingen veroorzaakt door den schrikkeiijken brand van li)1' Augusti 1876,zijn ten groolen dcele hersteld. Dank aan de lief derijke almoezen, hebben wij vóór het strenge jaargetij, onze ongelukkige slachtoffers kun nen onder dak brengen, en zoo veel mogelijk de eenigzins bemiddelden ook ter hulp kunnen komen. Eene eerste plicht, maar eene ons aange name plicht, blijft er ons te volbrengen. Ik kom heden in naam onzer talrijke afgebran- den, in naam der leden van het Comiteit, onze edelmoedige begiftigers, onzen opreclitsten en levendigsten dank aanbieden, en hen van onze hartgrondigste en duurzaamste erkentenis ver zekeren. Aanvaard, heer Opsteller,de uitdrukking van onzen welgemeendsten dank. De Voorzitter des Comiteits, De Sekretaris des Comiteits, Doctor J. L. EEMAN, W. A. DE GRAVE, Prov. Raadslid. Hoofdonderwijzer. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. II. Elegeert, priester der laetste wy- ding, is onderpastoor benoemd tc Doorselen- driesch. 2ÖP30 Wy berichten onze geëerde abonnenten welke de ahonnements- prys van 1876 nog- niet voldaen heb ben. alsook al wie ons iets verschul digd is, dat wy hun kortelings eene kwittantie met den post zullen laten aenbieden. Wy verzoeken elkeen op eerste aenbod te willen betalen, ten einde ons de moeite en de kosten te sparen eene tweede kwittaneie te moeten sturen. Dus alwie niet be- taeld heeft vóór 15 Januari aen- staende, zal met de post eene kwit tantie aen geboden worden. CORRESPONDENTIE. Onlv.vandenDeN... te Gent, fr. 6 over 1876. Onze geachte correspondent van de verle- dene week, schryft ons, dat het hy misgreep is dat hy ons naer Oosterzele heeft willen zenden, om inlichtingen le nemen over M. Van Caeuegliem, ontvanger der registratie en domei nen tè Herzele't is te Brugge, de stad van 't minnewater, dat wy inlichtingen moeten vragen, zegt hy. Donderdag jl. heeft de heer Minister van oorlog onze stad met een bezoek vereerd, ten einde't lokael der troepskinderen school te be zichtigen eu te onderzoeken welke veranderin gen er aen de gebouwen zouden dienen toege bracht te worden om liet getal leerlingen op 500 te brengen. Uit dit onderzoek is gebleken dat de niet betrokkene gehouwen met zeer weinige kosten tot dit einde kunnen ingericht worden. Naer wy vernemen is de vermeer dering eene beslotene zaek, doch deze ver meerdering zal slechts langzaem gebeuren. Woensdag avond, rond 10 uren, is de genaemde Petrus De Schryver, werkman aen den stadsspoorweg, woonende te Erembode- gem, dorp, by het naer huis keeren, op den weg der kapel van O. L. V. ter Muren, omtrent trent hel buitengoed van den heer Notaris Dc Vriendt, door twee persoonen aengerand ge weest, die hem zyn geld afeischten. De Schry ver is uit hunne handen geraekt en liep stad- waerts alwaer hy de politie met het voorge vallene onmiddelyk hekend maekte. Een dezer schelmen werd door De Schryver erkend, doch kent hem by name niet. Zaterdag, dry Koningendag, rond 8 uren 's avonds werd hier het eerste geval van aen- randing op den openharen weg bestatigd. De genaemde Van der Vorst woonende op 't Hof ten Berg, te Aelst-Mylbeke, werd alsdan op den tragel, tusschen het brughuis en "t lust huisje van M. Michels, door dry kerels aenge sproken die hem zyn borze of''t leven vroegen. Er onlstondt eene worsteling in de welke Van der Vorst werdt ten gronde geslagen en een messteek in den linker arm ontving. Gelukkig- lyk hoorden de booswichten de nadering van andere persoonen en namen zy de vlucht zon der aen hun slachtoffer iels te ontnemen. Wy hopen dat onze politie een oog zal in 't zeil houden en niet langer zal aerzelen zekere ver dachte persoonen voor haer te doen verschy- nen en hen rekening te doen geven van 't ge bruik huns tyds in gemelde avonden. Wy lezen in een blad van Lokeren Er hebben alweer geuzenbaldadigheden plaets ge had in onze stad. Een eerbiedweerdige pries ter is uitgejouwd door eenige welgekleede schoelies, toehoorende aen de party der eer- lyke en deftige lieden, zooals zy zichzelve noemt. Verder hebben die navolgers der beeldstorrners van de XVI eeuw de ruiten aen stukken geslagen van liet klooster der paters Minderbroeders. Diezelfde dronkaerds loopen van dag tot dag rond in de herbergen, om rustige en deftige burgers aen te vallen en met mishandelingen te bedreigen. Dat zy echter op hunne hoede zyn, want het spreekwoord zegt de kan gaet zoo lang te water tot dat zy breekt. Daer hunne namen bekend zyn, zullen deze, na wy verhopen, aen de bevoegde over heid voorgelegd worden, die dati wel zal weten te waken dat de openbare rusten veiligheid niet meer door eenige leègloopendedronkaerds gestoord worden. In meert aenslaenae, zullen de leden van den Senaet den 25" verjaerdag vieren dei- benoeming tot voorzitter dier vergadering, van Prins de Ligne. Prins de Ligne werd in 1848 te Atb tot Senateur gekozen en op 25 meert 1852 tot voorzitter dier Kamer verheven, na het overlyden van M. Dumon-Dumortier. Prins de Ligne is de vierde voorzitter welke den Senaet heeft, sedert zyne inrichting: de jubi laris is 73 jaer oud. De 48e trekking van de obligatiën der leeriing van 1874 der stad Brussel, zal plaets hebben op 20 januari, ten 10 uren 's morgends, in eene der zalen van het stadhuis. Brusselsche dagbladen melden, dat er kwestie is een verschanst kamp in le richten op den rechteroever der Maes, op de hoogten van Andoy en Erpent. Men schryft uit Brussel, 8 januari Men leest in de GazelleDe linancieele rampen der laetste dagen hebben hare uit werkselen alom doen gevoelen elkeen lydt er doorde koophandel, de armen en... het'stad- liuis. De gedachten aen eene leening welke men er voedde, kunnen onmogelyk verwezen- lykt worden en de leening moet worden ver schoven tot dat de tyden beter zyn. En zeggen dal het aen Emérique is, dat de belas tingschuldigen nu le danken hebben, niet met nieuwe lasten geslagen te worden Men verzekert dat er acn Mev. de wedu we Minard, te Cent, van wege M. Rothschild van Parys, voorstellen gedaen zyn voor het aenkoopen van het kabinet, door wylen haren echtgenoot byeenverzameld. Het Minardskabi- net bevat duizende kunstvoorwerpen van alle soortmeubels, potten, gereedschap van alle soorten, tapytwerk, juweelen, wapens, enz. Vooral de meubelverzameling der verledene eeuwen is ryk en volledig. Naer men ons meldt zou echter Mevr. Minard verkiezen dat liet Minardskabinet in Gent bleef, en zou zy zeer aenneemlyke voorstellen aen liet stadsbestuur hebben gedaen. Het is te hopen dat de stede lyke regeering maetregelen nemen zal, opdat liet kabinet Minard niet aen de stad Gent wor de ontnomen. Spoorwegslachtoffers. Ziehier dc statis tiek der ongelukken, overgekomen aen het per soneel onzer spoorwegen, gedurende de jaren 1874 en 1875; het is een echte martelaerslysl ln die beide jaren werden ongeveer 400 menschen gedood, gewond of gekneusd 130 werden gedood, 168 gewond eu 95 gekneusd. In 1875 alleen werden 21 freinwachters ge dood of erg gewond door te vallen, terwyl zy den dienst der koepons verrichten. Men ziet dus dat de noodzakelykheid der toepassing van het stelsel-Maquet allengs drin gender wordt. Gedurende dit zelfde jaer werden 14 werk lieden gedood en 19 erg gewond, door tus schen de buffels gevat te worden, by het aen- hechten der waggons. Twintig burreelwachters werden gedood ën 5 erg gewond. Dit alles roept zeker op hervormingen en het is meer dan tyd dat er een einde wordt gesteld aen die verschrikkelyke opoffering van men- schenlevens. De fransche dagbladen melden dat het bestuur van den Grand-Central-Beige, het mi nisterie van openbare werken heelt verwittigd van een genomen besluit, waerby de vervoer- prys der koopwaren en voorwerpen, voor het buitenland bestemd, met 50 p. h. verminderd wordt. De voorwerpen voor den verkoop be stemd zyn van die vermindering uitgezonderd. Dezer dagen had, gedurende de afwezig heid van den pastoor van Stavelot en zyne dienstmeid, een persoon de stoutheid genomen in de pastory te dringen om er le stelen doch verrast zynde door de tehuiskomst der meid, kon hy niet in tyds ontsnappen en verborg zich, ten einde weg te sluipen, wanneer de bewoners der pastory zouden naer bed gegaen zyn. De meid vond echter de klak van den in dringer in eene kamer liggen, alwaer hy dit kleedingstuk in zyne overhaesting had achter gelaten. Onraed vermoedende ging de meid de gendarmen verwittigen welke in de pastory de wacht hielden en den indringer aenhiëlden toen hy 's avonds wilde ontsnappen. Eenige flesschen wyn en een klomp boter vond men in zyn bezit. Het is een genaemde D..., welke reeds verscheidene veroordeelingen voor dief stallen heeft ondergaen. Eene kiesmaehien. Te Nyvel heelt men eene kiesmachien uitgevonden dat allereen voudigst werkt, niet grooter is dan eene ge wone slembus en ook. niet veel kost. Zy is samengesteld uit een puntig yzer dat by élke stem door een papier steekt dal van eene bo- byn rolt, uit een toestel dat een kiezer belet twee of meermael le stemmen en eene elek trische bel, meldende dat de operatie in vollen regel is gebeurd. Eene reeks dergelyke raachienen, overeen stemmende met het getal voorgestelde kandi daten, zou in eene plaets worden gesteld, welke afgezonderd is van de zael waer 't bu reel zetelter zouden daerenbovcn machienen worden geplaelst voor de volledige lysten en eene andere voor de witte briefjes. By het oproepen van zynen naem zou de kiezer de kamer binnen treden, waer de kies- toestellen zich bevinden. Die operatie gaet snel vooruit en laet het inrichten toe van kiesbu- reelen, waerin een grooter getal kiezers kun nen stemmen, dan dit lieden het geval is. De machien heeft nog dit voordeel de stem opneming veel te vergemakkeiyken en te be spoedigen. want men kan het papier met cy- fers teekenen en alzoo onmiddellyk na de stemming het getal stemmen welen door eiken kandidaet bekomen. Niels zou minder ingewikkeld zyn, zegt men, dan eene zulkdanige stemming. Er zou alzoo geen kontrol meer bestaen, geene be twistte briefjes meer, noch een der duizend moeilykheden welke men in ons hedendacgs kiesstelsel ontmoet. Als 't waer is. FRANKRYK* 150 Gehouwen verbrand. Een verschrikkelyke brand, door zyne evenredigheden aen de groote brandrampen die zoo dikwyls Amerika's plagen, herinnerde, berstte op 3 dezer le Moulins uit. Gansch een voorgebergte der stad werd ver nield, doordien het vuer werd aengezet door een hevige tempeest, dat gedurende den brand heerschle. De brand woedde in de nabyheid van den yzer en weg. De vlammen sloegen over de yzeren baeu heen en vernielden op hunnen doortocht de telegraefdraden. Men vreest dat dc eerste oorzaek der ramp de kwacdwilligheid is. De trein van Parys kwam plotseling acnstoo- menop het zicht der vlammen, die letlerlyk de rails likten, stopten de machinisten, en bleven stil op eenige nieters afstand van den brand. Wat moest er gedaen worden Hulp verleenen was onmogelyk. Geen menschelyke macht was in staet om de hevigheid van den wind le keer le gaen, die brandende balken op honderde meters van daer deed neerregenen. De konducteur van den trein stapte af, deed de porlels der waggons met zorg sluitenver volgens gaf hy bevel met volle stoom te stoken, en de trein voer aU den bliksem door de vlam men heen. Op een honderlal meters hield hy nogmaels stil na er gckonslaleerd was dat aen de rytuigen geen letsel was gekomen, vertrok men op nieuw. Op dit oogenblik breidde zich het vuer uit lol liet nabyhggende dorp dat men gehoopt had le kunnen bcvryden gruwelyk was dit schouw spel. De boeren, radeloos van angst, verhuis den in alleryl dreven het hoornvee eu de met

De Denderbode | 1877 | | pagina 2