Nieuwjaersgiften kcntecken dan dat welk gemaekt is by middel van den doorslager (emporle-piece) gelykvor- mig de wet, op de officieele bullelyns, of die, door hel een of ander middel, onkenr.elyk zou den gemaekt zyn. 5. De partyftulletyns, welke niet geheel en al gelykvorming zyn aen het gedeposeerde ge parafeerde model zooalsjgezegdis in artikel 16. 6. De bullelyns welke niet van hetzellde for- rnaet zouden zyn als het officieel bulletyn en die waervan de vormen of'omtrekken zouden veranderd zyn. TITEL II. Bepalingen betreffende de dry soorten van kiczingeu. Art. 62. De bepalingen van het kieswelboek van 18 mei 1872 hierna aengeduid, zyn gewy- zigd of volledigd, zooals in de volgende arti kels is aengeduid. Art. 63. Art 6 van liet kieswetboek is alge- schaft en vervangen, als volgt Niemand wordt op de kieslysten ingeschre ven, indien hy niet bevvyst den kiescyns te betalen voor het jaer der inschryving, even als dat hy den cyns betaeld heeft voor het vo rige jaer in grondbelasting, of belasting op de mynen, en voor de twee vorige jaren in andere rechtslreeksche belastingen. De personeele belasting en de patenten komen slechts in rekening, wanneer zy voor ieder volle jaer zyn geirnposeerd en krachtens verklaringen lyde'ns de algemeene inschryving gedaen, of ten laetste vóór 51 december van elk jaer. De grondbelasting en de belasting op de mynen telt voor den aenkooper, te rekei\en van den dag dat de overschryving tegen derde persoonen kan ingeroepen worden. Art. 64. Paragraef 2 van art. 8 van het kies welboek is afgeschaft en vervangen als volgt Indien er kwestie is van vroegere jaren dan dat der inschryving, gedaen in den loop van het jaer waerop de betaling betrekking heeft, moet men in handen van den ontvanger, die dezelve moet aenvaerden en er kwitancie van geven, het beloop storten der belastingen, welke men beweert verschuldigd te zyn. Art. 65. Art. 20 van het kieswetboek is af geschaft en vervangen door het volgende Het dubbel vervat, behalve de kotisatie van het loopende jaer, die van het vorige jaer, be treffende de grondbelastingen of belastingen op de mynen en die der twee vorige jaren in andere rcchtstreeksche belastingen, wanneer zy aengenomen zyn, tot vorming van den kies cyns, volgens de bepalingen van het tweede paragraef van art. 6. Tegenover elk dezer kotisatiën, indien zy niet aengezuiverd zyn, zal het dubbel der aen- geduidde rol, de som aenwyzen, welke wezen- lyk door den belastingschuldige betaeld is, of indien hy niets betaeld heeft, even als het be drag der ordonnanciën ter ontlasting, ten zynen voordeele afgeleverd. Art. 66. liet volgend paragraef wordt by art. 146 van het kieswetboek gevoegd Nochtans zal de van cynskiesbaerheid niet moeten gebillykt worden dan voor 't loopende jaer en het vorige, uit, welke belastingen hy ook is aengesteld. Art. 67. De volgende bepalingen zullen art. 10, van liet kieswetboek uitmaken Art. 10 bis. De aengilte der patenten, van de persoonen, belastbaer volgens de tabel 11, gevoegd by de wet van 21 mei 1819, wordt niet aenvaerd als bewyzende dat men den kies cyns betaelt, dan wanneer zy als echt is ge certificeerd door het hoofd van het geslicht, de patroon of elke andere persoon, die den aengever bezigt en betaelt. De bestendige deputatie en het beroepshof zullen den vrederechter kunnen afveerdigen, ten einde de handelsboeken of andere doku- menten of bewysmiddelen te onderzoeken, of de gedane verklaringen en het afgeleverde cer- tifikaet, met de waerheid overeenstemmen. Alwie een valsch certilikaet zal hebben afge leverd zal gestraft worden met eene boete van 200 tot 2000 frank. De plichtige zal daerenbo- ven door hetzelfde vonnis kunnen beroofd worden van zyn kiesrecht of zyner kiesbaerheid, voor eenen tyd van 5 tot 10 jaren. Art. 68. De volgende schikking wordt ge voegd by art. 54 der kieswet De bestendige deputatie en de vrederechter door haer algeveerdigd, hebben eene diskreli- onnaire macht om de waerheid der feiten te bestatigen. Art. 69. De volgende bepalingen worden gevoegd by art. 47 van het kieswetboek Het hof en de vrederechter door dit hof af- geveerdigd bezitten eene diskretionnaire macht, om de waerheid der feiten te bestati gen. Art. 70. De volgende bepaling zal het art. 103v2n het Kieswetboek uitmaken Art. 10s. Die belasting betaeld ten einde onwettig het kiesrecht te bekomen door hem, die er de grondslagen niet voor bezit, wordt in geen enkel geval geêrgegeven. Art. 71. De volgende bepaling is bygevoegd aen het art. 15 van het kiesvvetkoek. Indien het getal! extrakten door een zelfden persoon gevraegd, meer dan twintig beloopt, wordt de betaling daervoor verminderd op 5 centiemen voor elk extrakt, dit getal over treffende. Art. 72. De volgende bepalingen zullen art. 28 bis van het kieswetboek uitmaken Art. 28 bis. In de gemeenten, waer de kie- zerslysten gedrukt of geautographeerd wor den, zullen er exemplaren van worden over handigd aen al wie er de aenvraeg zal van doen voor 1 augusti. De prys wordt door het gemeentebestuer bepaeld hy mag den prys van een frank niet overtreffen, indien de lyst minder dan duizend kiezers bevat en twee frank indien dit getal grooter is. Het gemeentebestuer is verplicht de lyst te doen drukken ofautographeeren, indien er ten minste honderd exemplaren gevraegd worden. Art. 75. De volgende bepalingen maken ar tikel 29bis uil, van het kieswetboek Art. 2Pbis. De ontvanger is gehouden in zyne bureelen te laten kopy of extrakten nemen van de belastingrollen, door de burgers welke zulks verzoeken. Ten dien einde bepaelt hy een dag per week van I december tot 51 juli en twee dagen per week van 1 augusti tot 50 november, op wel ke dagen de rollen ter inzage van het publiek zullen worden gesteld, gedurende de bureel uren. Art. 74. De volgende schikking wordt ge voegd by art. 16 van het kieswetboek Alwie, krachtens het strafwetboek van •1810 is veroordeeld geweest tot lyf-of scliand- slraffen, 't zy voor diefstal, aftruggelary, mis bruik van vertrouwen, acnslag op de zeden. Art. 75. De volgende bepalingen zullen art. 18bis van het kieswelboek uitmaken Art. 18bis. De beambten welke afzetbare funktiën vervullen, zooals, de militairen in werkelyken dienst, en de bedienaers van den godsdienst, welke door den Staet bezoldigd worden, mogen alleen ingeschreven worden op de kieslysten, in de gemeenten waer zy verblyven, uit hoofde van hun ambt of hun mandaet, lydens de jaerlyksche herziening. De schippers en handelsreizigers worden ingeschreven in de gemeenten hunner oor- spronkelyke woonplaels, ten ware zy gedu rende minstens een jaer in eene andere ge meente hun werkelyk verblyf hadden gehou den. TITEL III. Algcmccnc of overgnngssehikkidgeii. Art. 76. In den loop van den gewoonen zit- lyd van 1877-1878, zal het goevernement aen de Kamers hel Kieswetboek voorleggen, ge- wyzigd volgens de bepalingen der tegen woordige wet. Dit wetboek blyft in voege, zoolang er door deze wet geene afwyking is aen toegebracht. Art. 77. Elke wetgevende kiezing welke zal plaets hebben na.... 1877, zal geschieden vol gens de bepalingen van titel I. Art. 78. Titel II is toepasselyk op de kie- zerslysten welke in 1877 zullen herzien wor den. Gegeven te Laken, op 15 januari 1877. (Get.) LEOPOLD. Op bevel des konings 'volgen de handleekens der ministers L'UNION DU CREDIT. Dees, de gewezen kassier der Union du Cré dit, is gisteren, met de handboeien, aen, voor de 2° raedkamer verschenen. Hy was verge zeld door den onderzoeksrechter en eenen ad- vokaet. De raedkamer heeft zyne voortdurende aen- houding bekrachtigd. M. Deesgaet in beroep. De Kassier van IJoei. De zaek, betreffende de ontvreemdingen ten nadeele der Nationale bank, te Hoei gepleegd, wort voortdurend on derzocht. Na zyne aenhouding is M. Gin het geheim gesteldde beschuldigden zyn reeds herhaelde malen ondervraegd. Verschei dene getuigen zyn gehoord. Men schryft uit Hoei aen de Gazette de Liége: Men verzekert ons dat M. J. G. zal afgesteld worden en zyne zaek voor de korrektionneele rechtbank zal worden gebracht. Hy heeft tot verdediger genomen, M. Deville, advokael te Hoei. Marlines zal verdedigd wor den door M. Van der Aa, van de balie van Brussel. De agent der Nationale Bank te Hoei, M. J. G. bevindt zich nog altyd in de gevangenis hy schynt zeer neérslachtig, terwyl Martines zonder de minste ontroering handelt. Volgens het schynt wikkelt deze zaek zich zeer in en zal hel onderzoek eerst binnen eene maend geëindigd zyn. Het onderzoek wordt vlytig voortgezet en de rechters nemen de striktste geheimhouding in acht. Alwéér een. Men schryft uit Raucourt aen den Courrier des Ardennes: Eene groote versla genheid heerscht in deze streek. Een oud-no taris, zou zyne betalingen opgeschorst hebben en naer den vreemde gevlucht zyn. Het passief beloopt tot 400,000 fr., voortkomende van depots, door talryke landbouwers en kleine eigenaers hem in bewaring toevertrouwd. Wanneer gaen toch die schelmeryen eindigen? OPGELET. Hel gebeurd veel tyds dat men 't zy een verzoekschrift, 't zy een brief, enz. aen de hoogere Overheid toe te sturen heeft en dat, men, door onwetenhcid, gezegde verzoek schriften en brieven frankeert. Ten einde te vermyden dat onze geëerde lezers hun geld hieraen aen nutteloos uitgeven, willen wy hier de lyst laten volgen der Over heden aen de welke elkeen, zooveel verzoek schriften en brieven hy wil, mag toesturen zonder er één enkelen postzegel ten moeten opplakken Aen Z. M. den Koning. Aen H. M. de Koningin. Aen Z. H. den Graef van Vlaenderen. Aen H. H. de Gravin van Aen den Marschalk van 't hof. Aen den Minister van 't huis des Konings. Aen den Directeur der civiele lyst. Aen den Sekretaris des Konings. Aen den Adjudant-Generael, opperhoofd van 'l militaire huis des Konings. Aen de in dienst zynde Adjudanten (Aides de Camp,des Konings. Aen den Voorzitter der Kamer van Volksver tegenwoordigers. Aen den Voorzitter des Senaets. Aen den Minister van inwendige. Aen den Minister van buitenlandschezaken. Aen den Minister van financien. Aen den Minister van openbare werken. Aen den Minister van oorlog. Aen den Procureur-Generael van 't verbre kingshof. Aen den Voorzitter der rekenkamer. Aen den Directeur-Generael der yzerenwegen, posten en telegrafen. Aen den Directeur-Generael der Slaetsspaerkas. Aen den Administrateur der openbaro veilig heid. Aen den Inspecteur-Generael der posten. Aen den Directeur der posten. Aen de procureurs-Generael by de Beroeps hoven in 't rechtsgebied van 't Hof waer zy zetelen. Aen de Procureurs des Konings welke den dienst waernemen van crimineele procu reurs, in de provincie waer het Hof van Assisen zetelt. Aen de Procureurs des Konings in hun rech- terlyk arrondissement. 't Verwondert ons geenzins dat 't Verbond zich als den verdediger van den ontvanger der registratie en domeinen te Herzele aenstelt, die, gelyk men weet, onlangs de zondagrust schandelyk heeft geschonden met eene ver- kooping van Snoeihout op den dag des Heeren te houden. Dit is ten andere zeer natuerlyk. 't Verbond, zyne schryvelaers en zyne patroo- nen juichen immers altyd aen alles toe wat van aerd is om de calholykc Kerk, hare die naren en hare kinderen te versmaden, gelyk zy ook allen persoon aenmoedigen en verde digen die de calholykc leer onder de voelen trappelt en ze aldus poogt af te breken of te vernietigen. Nu, de voornaemste reden die het orgaen van 't maconniek liberalismus, ter verdediging van zynen vriend en partygenoot, den ontvan ger der registratie van Herzele, weet in te brengen, is dat die mensch in de week den tyd niet vindt om \enditie te houden, daer zyn bureel gestadig moet open blyven om de nota- rieele akten en deurwaerderlyke exploiten te boeken of te enregistreren, gelyk men T ver- staen wil. Nemen wy aen dat de ontvanger te Herzele, niet één dag in de week beschikbaer heeft om venditie te houden, doch dit wettigt geen- zins de schandelyke schending van de zon dagrust.. En inderdaed,wat belet er hem meer dan de ontvangers van Aelst en Dendermonde, om even als deze twee lestgenoemden, zyne verkoopingen of verpachtingen aen een notaris ofdeurvvaerder toe te vertrouwen? Men zal ons tegenwerpen dat hy hiertoe oorlof van zyne overheid moet hebben,doch dien heeft hy slechts te vrasen, gelyk zyne confraters. Heeft de ontvanger van Herzele misschien ook den tyd niet gehad den noodigen oorlof te vragen Wy bekommeren ons weinig met den ver deren dwazen rimram van den onnoozelen Tist van Aelst, en herhalen nogmaels dat het eene ware schande is de zondagrust te zien schenden door eenen openbaren ambtenaer afhangende van een catholyk ministerie en betaeld met de penningen van catholyke las- tenbetaelders in wier aenzicht hy, door zyne handelwyze, als 't ware gespuwd heeft VOLKSKAMER. De Volkskamer heeft Dynsdag hare werk- zaemheden hernomen. Na de lezing der nieuwe kieswet aenhoord te hebben, is de Vergadering overgegaen tot de beraedslaging over 't budjet van binnenlandsche zaken. Vrydenker Bergé beknibbelde de achtbare Minister Delcour, omdat hy het antwerpsche Gemeentebestuer gedwongen had de jaerwedden te betalen aen de heeren geestelyken welke met het onder- wys der godsdienstleer gelast zyn. De brus- selsche schreeuwer ontving eene wel gepe perde antwoord van den heer Minister, welke verklaerde de wet van 1850 op 't middelbaer onderwys naer hare letter en geest altyd te zullen doen uitvoeren. Heerke Bara die waer- schynlyk niet zeer te vrede is over het ont werp van kieswet, 't welk hem nogthans het gangske toestaet, kreeg vervolgens eenen aen val van woedenden godsdiensthaet, in den welken hy, even als een zinnelooze, de domste verwytingen naer 't hoofd des heeren Minis ters slingerde. De linkerzyde lachte toen zy Bara zyne gal zag uitbraken, doch deze blyd- schap veranderde weldra in blozende schaemte toen zy de heer Minister de doornyksche speel pop der logie deedt opmerken dat zyne wyze van diskussie een ordentelyke redenaer on- waerdig was. De vergadering zette de verdere dagen de beraedslaging over 't budjet voort. Verscheidene redenaers der linkerzyde met M. Bara aen 't hoofd, beweerden nogmaels dat de konventie van Antwerpen betrekkelyk het godsdienstig onderwys in de lagere volks scholen na keus der gemeenteraden kan nage leefd of opgezegd worden. Doch de achtbare heeren Woeste, Jacobs, Delcour en Kervyn de Leüenhove, hebben die dwaze beweringen op eene zegevierende wyze wederlegd. Wy zullen hierop terugkomen. VRYW1LLIGE DIENSTNEMING. Een koninklyk besluit brengt wyzigingen toe, aen de voorwaerden der vrywillige dienst neming. Volgens die nieuwe schikkingen is het wets ontwerp van 10 november afgeschaft. Iedere Belg kan vrywillig dienst nemen on der de volgende voorwaerden 1° Ten minste 14 jaren geworden, en ten hoogste 55 jaren bereikt te hebben, of, indien hy gediend heeft, 40 jaren ten hoogste 2° De vereischte gestal te hebben 3° Vertoonen, indien hy minder jarig is, eene akte van toestemming des vaders, der moeder-weduwe, of, indien hy wees is, van den voogd, hiertoe door den familieraed gemachtigd. De vreemdelingen welke in België aen de milioiewetten onderworpen zyn, mogen insge- lyks dienst nemen. Het is verboden een vreemdeling tot den dienst aen te-nemen, zonder toeslemming van den minister van oorlog. De dienstneming geschiedt, voor een ter- myn van acht jaren. De jongelingen welke minder dan 16 jaer oud zyn, moeten by hunne diensneming zich verbinden voor 8 jaren, nadat zy hun zestien de jaer zullen hebben bereikt. Zy zullen voor dien ouderdom niet tot kaporael of brigadier kunnen worden benoemd. De mannen welke gediend hebben, mogen dienst nemen voor 4, of zelfs voor 2 jaren. In geval van mobilisatie mag men dienstne mingen aenveerden van 2 jaren, of voor den tyd dat het leger zich op oorlogsvoet zal be vinden. Het termyn der dienstneming is ten minste twee jaren. AEN Z. II. PIUS IX. 4dc LYST Bedrag der vorige lysten, fr. 1046 00 M. Vanden Borre-Haegeman, Ninove. 10 M. Frans Vanden Borre en Zuster, 10 M. Jan De Pril, Aelst-Schaerbekc. 0 50 Onbekend, Aelst. 20 De Echtgenooten P. D. W. «2 Hunne kinderen, 3 M. Ch. Cools, Ninove. 50 Jufv. Francisca Coppens. Mylbeke. 5 Onbekend, Aelst. 1 A. D. B. St-Nicolaes. 3 De familie Van Breugel, Aelst. 20 Eene dienstmeid, 1 Mr en Mrae De Coen-Van der Noot, 25- Naemloos, 10 Onbekend. 9 P. Dierickx, Herdersem. 5 WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 12 Januari is de heer J. E. De Beer, kandidaet-notaris te Leeu- wergem, notaris ter residentie van St-Maria- Hoorebeke benoemd, in vervanging van M. Moerman, ontslaggever. STERFGEVAL. De goeverneur der provincie Namen, Baron de Mevius.is godvruchtig te Brussel overleden in den vroegen leeftyd van 45 jaren. Zyne groote talenten stelde hy steeds ten dienste van het goed, als lid van den Provincialenraed en schryver van hooggeachte werken. Zyn boek door de Kölnische Zeitung meegedeeld, zou men over de inrukking der Pauzelyke Staten ver wierf hem van wege Pi us IX het ridderkruis van S. Sylvester. Hy was nog maer elf maeu- den in zyne hooge bediening van goeverneur. DAVIDSFONDS. AFDEELING-NINOVE. De E. H. CLAEYS, leeraer aen 't Klein seminarie, te St-Nikolaes. zal, op Onze-Lieve- Vrouw-Lichtmis, om 6 uren 's avonds, eene voordracht houden in 't lokael de Keizer te Ninove. Onderwerp: ONS VOORGESLACHT Karakterbeelden van de oude Vlamingen, met toepassing op den stryd onzer dagen, op het Davidsfonds, enz. Men schrijft ons uit Ninove Zondag, 14 dezer, had er te Dendermonde eene luisterrijke en tevens hartroerende plech tigheid plaats De inhuldiging, namelijk, des portrets van den alomvermaarden en diep- betreurden Pater De Smet. Te dier gelegenheid was er een schoon Concert ingericht, waarvan al de punten kundig werden uitgevoerd. Eene omstandigheidsrede, die de harten der talrijke aanhoorders van vreugde heeft doen kloppen, werd er uitgesproken door den E. II. Bestuurder der manscongregatie, die het voor treffelijk portret ten geschenke heeft gekregen. In welgepaste woorden herinnerde de spreker zijne aanhoorders, het leven en de wonder werken van den grooten missionnaris, die zijn dierbaar vaderland, zijne geboortestad en zijne familie, heeft verlaten, om de woedende zeeën over te varen, om in de wilde streken en ge bergten van Amerika, de kruisbanier te gaan planten, en duizende zielen voor den hemel te winnen. Met recht zijn wij fier, zegde hij, dat Pater De Smet, een inboorling van Den dermonde was, om ons geluk te beschrijven, nu wij het prachtig portret van den beroemden man in de schoone zaal onzer Congregatie zien prijken. Bij het aenschouwen van dit vaderlijk wezen, zal de ziel der Congreganisten telken male bewogen worden, en zij zullen zich ge dreven voelen om Pater De Smet, zooveel het hun krank vermogen toelaet, na te volgen zij zullen missionnarissen zijn, binnen de stad, door hun goed voorbeeld, door den troost en bijstand, die zij zullen brengen aan de onge- lukkigen en noodlijdenden van Dendermonde, en op die wijze, wellicht meer dan eenen ver dwaalde op den goeden weg terugbrengen. Daarop bracht hij hulde en dank en aan den heer P. De Clercq, den vermaarden bestuur der der Akademie van schoone kunsten der stad Ninove, die het prachtig portret vervaar digd en aan de Congregatie geschonken heeft. Een langdurig handgeklap betuigde dat de spreker de tolk was geweest der gevoelens van de aanwezigen. Dan beklom de heer De Clercq het spreek gestoelte en werd door een daverend gejuich en door de honderd maal herhaalde kreten van Leve De Clercq begroet. Hij begon met zijne oude stadsgenooten te bedanken, voor de eer die zij hem bewezen. Den lof, zeide hij, dien de geachte Bestuurder mij komt toe te zwaaien, is mij alleraangenaamstmijn doel wit nogthans is geenzins geweest, hier uwe Jofbetuigingen te bekomen, noch mijn talent van schilder ten toon te spreiden. Ik heb U het portret geschonken, alleenlijk om een blijk te geven van mijnen eerbied voor den grooten held, om het beeld van mijnen beroemden stadsgenoot, aan het nageslacht immer voor oogen te stellen en te vereeuwigen. De begaafde redenaar (dat is hij zoowel als talentvolle schilder) had nog niet uitgesproken, toen reeds hetLeve De Clercq, door honder den monden werd aangeheven, en hem den warmsten dank zijner toehoorders werd toe gesproken. X. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den heer V. D. B.-II. Ninove, fr. 6 over 1876. Idem van den heer A. D. B. te St-Nicolaes, fr. 6, over 1876. Idem van den heer C. L. Vte St-Pauwels, fr. 6, over 1877. De afkondiging van de nieuwe kies wet noopt ons het vervolg van 't artikel Marpingen, stryd tegen het bovennaluerhjke als ook van onzen feuilleton tot het toekomend nummer te verschuiven. Wy denken onze geëerde lezers aengenaem te zyn met de nieuwe kieswet in haer geheel mede te dee- len. Wy vernemen dat de alombefaemde maet- schappy 'T LAND VAN RIEM, voornemens is eene luisterryke muzikale en tooneelkundige avondfeest, op Zondag 4 Februari, den heeren Leden van den Catholyken Bond aen te bieden. Deze feest zal, als naer gewoonte, ter theater- zael gegeven worden. Wy vernemen dat de leerlingen der Troepskinderen-school alhier, op Donderdag 8 Februari aenstaende, om 6 uren 's avonds, ter theaterzael, een openbare dramatieke en mu zikale avondfeest gaen geven. Wy wenschen dat deze onderneming met den besten uitslag bekroond worde want de eerste helft der ontvangsten is voor de armen der stad bestemd en de tweede helft voor 't werk der beschaving van Midden- Afrika, 't welk door Z. M. onzen koning komt ingericht te worden. Gent, 17 jan. Het groot lot, uitgeko men in de trekking van eergisteren, der stede- lyke leening van Gent, is gewonnen door Alfons Verniers, slotmaker, Hundelgemschen steenweg, te Ledeberg. In de laetste zitting van den gemeente- raed van Bergen, heeft men besloten dat de geestelyke onderwyzeressen en oppasters der bewaersehool zullen vervangen worden door wereldlyke. In dezelfde zitting heeft de ge- meenteraed de toelage van den schouwburg van 8000 fr. op 12,000 fr. gebracht en eene belasting gelegd op de cafés-concerts. De Journal de Charleroi bevat yselyke by- zonderheden over den moord, zondag avond te la Hestre gepleegd. Zekere Alfons Hennout, meubelmaker, oud 23 jaer, heeft zyne vrouw, Sidonie Brichard, oud 31 jaer, doodgeslagen en zyne schoonmoeder gevaerlyke wonden toegebracht. Zy waren slechts dertien maenden getrouwd en konden zeer goed leven, maer zy kwamen slecht overeen en er ontstond dik- wyls twist in het huishouden. De vrouw was echter de zachtheid zelve. De moordenaer is aengehouden. OORLOG. Te Parys gelooft men aen eene vredelievende oplossing der Oostersche kwestie zelfs dan, wanneer de konferencie onverrichler zake moest uit een gaen. Volgens een bericht uit Berlyn in de duilsche hoofdstad van hetzelfde gevoelen zyn. De groote raed die zich donderdag verga derde was samengesteld uit twee honderd leden, Oliomancn, Gristenen en Israëlieten. HOLLAND. Dynsdag morgend is met den trein van 11,45 van Zulfen naer Utrecht een franschman ver trokken, die in een coupé van 2e klasse plaets nam by de heeren R. van Zwolle en B. van Hoorn. Op de hoogtë van de Hulshorst, infor meerde hy naer de naeste statie, en toen men hem gezegd had, dat men weldra te Harderwyk zou zyn, wierp hy eensklaps zyn hoed uit het portier en sprong dezen achterna voordat zyn medereizigers hem konden terughouden. Uit het raem ziende, zagen zy hem uitgestrekt op de helling van den weg liggen, maer toen zy, te Harderwyk gekomen, van het voorval kennis gaven en men van daer onmiddelyk alles in het werk stelde om den man terug te vinden, waren alle pogingen hiertoe vruchteloos bleven. Men weet nog niet of men te doen heeft met iemand, die niet wel by het hoofd is, dan wel met een verdwueld geraekten deserteur van 't werfdepot te Harderwyk. FRANKRYK. Herinnering. lieden zondag 21 dezer, is het, zooals men weet, de verjaerdug van het af- schuwlyk misdryf dat voor altyd de historiebla den van Frankryk bevlekt, de verjaerdag van de koningsmoord, van de moord op Lodewyk XVI in 1793 gepleegd. Even als vroegere jaren zal een plechtige dienst dien dag in de Boet- kapel worden gecelebreerd. De mis zegt de rondgestuerde aenkondi- gingsbrief <c zal gecelebreerd worden ter plaetse zelve waer gedurende 21 jaren, de lichamen van den koning en van Marie-Anioinette berustten. De radikale dagbladen werpen nogmaels te dezer gelegenheid smaed en hoon over de hei lige nagedachtenis der martelaren. Een derzel- ve, le Peupledurft schrijven Daer zal men den 21 dezer zien neer knielen de afstammelingen van Philippe-Egalilé en de ontaerde zonen der verrykte en bekeerde koningsmoorders van 1795 daer zal men hulde bewyzen aen eenen veroordeelde die rechtveerdig gestraft werd door de eerbiedweerdigste rechtbank van Frankryk, omdat hy met de andere konin gen had samengezworen om Parys te overweldi gen en in puin te leggen. En het is zoo dat men ons de republiek wil doen liefhebben vraegt een konservatief blad. Duizendmael bedankt. Wereldtentoonstelling. De expositie van 1878 lael zich voortdurend allergunstigst te ge- moet zien. Niet alleen komen gedurig aenvragen van vreemde exposanten by den algemeenen sekre taris loogestroomd, doch vele vertegenwoordi gers van vreemde mogendheden hebben boven dien, in naem hunner landslieden, by M. Krantz, eene vergrooling van de hun beschikte ruimte verzocht. Afgaende op het getal aenvragen welke tot heden toe op het algemeen kommissariaet zyn ingekomen, mag men gerust verzekeren dal het aental exposanten in 1878 dat van 1867 zal over treffen. Zeer Kurieus. Binnen kort zal te Parys een merkweerdige geneeskundig proefmiddel worden genomen. De leden der geneeskundige akademie zullen in staet worden gesteld per telegraef den pols van verschillende zieken te voelen Neen, voelen is nog het echte woord nietzy zullen hem zten. Deze proefnemingen zyn de herhaling derge nen welke, twee maenden geleden, le Salem Vereenigde-Staten) plaets hadden. Een beroemd geneesheer, doktor Upham, liet aen zyne toe hoorders den pols zien van zieken die, op dien zelfden stond, op veertien mylen afstand van daer, inliet City-Hospital van Boston lagen. Eene sneldraedlyn stelde dit gasthuis in be trekking met de zael waer zich het gezelschap bevond, en, tenzelfden tyde dat de hartkloppin gen werkluigelyk den eleklrischen stroom over brachten, werden deze kloppingen zichtbaer ge maekt by middel van magnesium-lichtstralen, die op den muer der leergangszael verschenen. Het toestel allereerst toegepast zynde op een volkomen gezond persoon, slingerde zich de kunstschyn 60 mael in den minuet over den muurhet normael getal. Daerna was het do beurt aen een man die in besten gezondheids toestand verkeerde, doch zeer oploopend van karakter was de lichtstrael verscheen 70 mael in eene minuet. Het zyn deze proefnemingen die men nu le Parys zal hernemen DU1TSCHLAND. Bclletyn der Vervolging. Men schryft uit Berlyn aen de Angsburger Ztg. dat het staels- 'bestuer en de rechtbanken kunnen oorlog voort zetten tegen de bisschoppen die de geestelyke oppermacht van den Staet weigeren te erken nen. De bisschop van Ermeland, Mgr Krementz, is veroordeeld tot eene boete van duizend mark, om geweigerd le hebben den kandidaet van het goevernen.cnl lot pastoor te benoemen. In den loop van verleden jaer, werd de bis schop van tlildesheim veroordeeld tot eene reeks boeten, tol een gezamelyk bedrag van Diet minder dan 87,600 mark. ZWITSERLAND. Onlangs heeft in de gemeente te Chanler, in Zwitserland, het volgende voorval plaets gehad Bij gelegenheid van de installatie aldaer van een nieuwen burgemeester, hadden verscheidene in gezetenen van het dorp aen het hoofd dér ge meente vergunning gevraegd om de vlag uit te steken, hetgeen hun was loegestaen. Dewyl de nieuwe burgemeester behoort tot de oud'Ka- tholyken, hadden zy zwarte vlaggen tevoor- schyn gebracht. Zy zyn allen deswege vervolgd door de rechtbank le Genéve en veroordeeld tot betaling eener boete van 10 fr. De verklaring, dat zy vooraf de vergunning tot hel uithangen der vlag hadden gevraegd en verkregen, be schouwde de rechtbank niet als een voldoende rede tot wettiging eener demonstratie, als zy zich hadden veroorloofd. PAIJSELYKE STATEN. Het wordt bevestigd, dat de H. Vader zeer onlangs weer een schryven heelt ontvangen van Victor Emmanuel. Op zyne gewoone wandeling deelde Pius IX kort geleden mede, dat men hem dezer dagen weer voorstellen tot verzoening heeft gedaen, en lachend voegde hy er by Die menschenjzyn onbegrvpelyk naïef. Nadat zv de kerk ontnomen hebben wat zy bezat, komen zy het hoofd daervan eene vriendschap- pelyke verzoening aenbieden.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2