laer «Fatman YZEREN WEG.— VERTREKUREN IJIT AELST NAER VERTREKUREN UIT DE VOLGENDE STATIËN Aclst, (5.45 's Zalcrd 7.49 12.06 1.28 5.00 7.48 uit Antwerpen naer St. Nikolaes, Lokeren en Gent 4.50 7.15 8.50 10.55 2.05 3.45 7.15 0.00 uit Gent naér Lokeren, St. Nikolaes en Antwerpbn 4.30 7.20 9.20 10.50 2.15 5.25 7.05 0.00 Uil Soltegem langs Erpe-Meire. 7.49 2.00 7.48 tl aff, MARRINGEN. Het valsche Testament ABONNEMENTPRYS6 FRANKS 'S JAERS. De inschryving eindigt met 51 December ANNONCENPRY'S, per drukregel: Gewone 20 cent. Reklamen fr. 1,00. Vonnissen op 3'1* bladz. 50 cent. NAER AELST UIT Alh 6.49 10.30 1.30 4.20 7.58 9.12 Anlvv. 5.30 9.50 10.50 E. 1' 2® 3* kl. 12-15 3-15 E. 1°2° 3® kl. 3-33 4.45 5.50 6.50 E. 1®2® 3* kl. Brussel 7.20 E.1'2" 3ekl. 7.25 8.14 11.06 11.53 1.55 3.02 en 0.00 E 1®20 3® kl.5.01 5.55 6.00 E, 1* 2° 3* kl. 8.20 Dcndcrmönde 7.18 9.45 11.34 2.25 5.27 8.23 10.47 Geeraerdsbcrgcn 7.27 11.08 2.07 4.58 8.33 9.50 (Jent 5.07E 6 32 7.39 E 1" 2®3®kl. 8.25 10.59 12.31 E I® 2° 3» kl. 1.55 0-00 E 1.2.3. kl. 5.09 8.09 8.14 9.31 Exr. te 2® 3® kh Lessen 7.09 10.50 1.50 4.40 8.18* 9.32 Lokeren 6.40 9.00 10.57 1.49 4.50 7.50 Ninove 7.55 11.36 2.35 5.26 9.01 10.18 Oostende 3.50E 6.-20E. 1 2 3 kl. 6.25 9.00 11.55 0.00 3 09 El® 2® 3® kl. 6.04 0.00 Exp. uit Gent naer Moortzeele, Soltegem, Geeraerdb., Englncn, Braine-le« Comle 5.52 8.12E 8.58 11.18 2.20 5.37 6.59 UIT G2ERAERDSBERGEN NAER Maria-Lierde, Soltegem, Moortzeele en Gent, 5.15 7.24 9.54 11.59 2.58 5.00 5.50E 8.51 - uit Denderleeuw naer llacllert, Burst, ller/.ele, Solteg. Audenaerde, ADsegero, Korlryk, '6.17 0.00 9.01 12.55 6.09 7.20 UIT SOTTEGEM LANGS DENDERLEEUW NAER &UUUJU sie AELST, 27 JANUARI IS77. De strijd tegen het bovennatuurlijke. Onderzoeken wij nu de echtheid der aange haalde feiten waarop het vonnis gesteund is. Het kan als volgt in 't kort verhaald worden De kinderen, handelende onder den in- vloed van andere persoonen, hebben, vol- gens hare eigene belijdenis valsche ver- schijningen bekend gemaekt Dit deden zij om geld al te troggelen voor haar of voor anderen en haar gedrag heeft menigvuldige onaange- naamheden aan de gemeente veroorzaakt. Om al die reden zyn zy strafbaar en moeten zij aan den slechten invloed die op haar weegt, onttrokken worden. De rechter kan alleenlijk eene getuigenis over de zoogezegde persoonlijke baatzuchtig heid der kinderen in roepen. Het is degene der vrouw Schwind welke verklaart dal een der kinderen, Margaretha, van de twee an dere spreekt zij niet—, één maal een stuk geld ontvangen en in den zak gestoken heeft. Maar volgens de stellige verzekering der Kdlnisclie Volkszeilung welke de Gerinania als echt mede deelt, zou de vrederechter geweten hebben hoe de zaak eigenlijk is voorgevallen, had hij de getuigen aanhoord. Eene groote massa volks, zegt gemeld blad, was in het bosch, op een der eerste dagen van de verschijningen, rond de kinderen vergaderd. Eene vrouw slak Margaretha een stuk geld in de hand. Het kind wist niet wat zij er mee doen moest en vraag de het aan de aanwezigen, welke haar zegden het aan den arme te geven, aangezien de geefster in de menigte was verdwenen, 'i geen het meisje, op staanden voet en met een vrolijk hart deed. Wat meer is, zegt de Kölnisclie Volkszeilung, niet alleen een persoon, maar vele konnen getuigen, dat, na dat men aan de kinderen gezegd liad van geen geld aan te ne men, zij niet alleenlijk alle geld maar al wat men haar aanbood, tot een stukje suiker toe weigerden.... Het ander feit namelijk dat in het bosch geld werd geofferd welks gebruik nog niet gekend, is, geelt nog mèer te denken. De rechter zegt dal er toch iemand voordeel uit getrokken heeft, doch zonder te weten wie. Nog eens, had hij de getuigen gehoord, hij zou de waar heid over die zaak gekend hebben. De lidlni- sche-Volkszeitung verzekert op de stelligste wijze dat men in Marpingen overal weet dat, na dat de pastoor de plaatsing eener bus voor het bouwen eener kerk of kapel verboden had, de bedevaarders hunne giften op den grond der Verschijningen nederlegdenNiemand heeft die giften willen oprapen, zelfs om ze tot gemeld inzicht in bewaarnis te houden. Uit muntend voorbeeld, voorwaar, van de onbaat zuchtigheid en trelï'elijkheid van de kinderen, der ouders en van al de inwooners van Mar pingen, voorbeeld welk in zeer weinige ge meenten navolgers zou vinden liet geld is daar bij dagen en bij nachten blijven liggen, tot op den 13" juli, dag der bestorming van Se VERVOLG ZIE ONS voorlaetste nummer. Indien de jonge dame op de paden wilde wan delen, alvvaer de boomen niet ineengegroeid waren, zy zoude hem, zoo als by hoopte, niet ten kwade duiden hetg6en liy zeido, dan zou zulks vry wat min der gevaerlyk zyn voor zync leden en de bekleedsels dacrvan, als hy verplicht was op liaer te zoeken. Hy raaekle inderdaed een droevig figucr, want of schoon hy zyne kleederen behoed had, door ze, al naer de omstandigheden, op of neder te slaen, had by verscheidene scheuren en krabben opgedaen, alsof hy in hevigen siryd was geweest met al het kreupelhout dal hy op zyncn weg had ontmoet. Marjory lachte hattelyk om zyne klachten en uiterlvk, maer errinnerde zich plotseling zyne belofte, 'en vroeg hem waerom hy haren vader verlaten had. Shady stelde liaer gerust door te zeggen dat doctor Cruden by sir Valany was, en aldac'r zoude blyven tot zyne terugkomst, want hy wenschte miss de la Mark te spreken, en had hem uitgezonden om haer op te zoeken. Dan wilde ik u zeggen, M. lliggs, zeide Mar jory, er is een vreemdeling in het bosch hy is bezig met teekenen op myn geliefkoosd plekje hy leckcnt de plaets, moet go welen en ik wenschte ik zou u gaerne om ik meen dat hy, als hy iets van hel inwendige wil teekenen, gy "hem daerin kunt brengen. Shady zag verwonderd op. Ik een vreemdeling in Dcw's noodigen, miss zeido hy langzaem. Neen, neen, zeide Marjory op nadrulckclyken toon, het spreekt van zelf dat gy hem niet by mynen vader, noch by my behoeft le brengen by is opgetogen over de schoonheid der placts, en 'liet zoude onbeleefd schynen, hem het genoegen die lc zien niet ton volle toe te slaéri. Wy oefenen weinig gastvryheid uit, M. lliggs, deze geringe dienst kun nen wy ten minste aen vreemdelingen bewyzen het bosch. Alsdan is het grootste gedeelte, en waarschijnlijk alles, de soldaten ten prooi ge vallen. De vrederechter is dan buitenmalte ongeluk kig geweest in zijne poogingen om de kinderen en hare ouders, ol wie het oo.k zij in Mar pingen, van geldzucht te overtuigen. Immers Von Ilüllessem weet genoeg, door eigene on dervinding, daarover te spreken, hij die. in deri lijd toen hij nog de rol van den ierlander Mar- low speelde, op zekeren dag ten huize Kunz kwam en de kleine Margaretha zocht te doen klappen met haar een vijfmarekstük (onge veer 6 franken in de hand te leggen. Zij smeet het stuk ten gronde,maar hij raapte liet op en het weder aan liet kind gevende, zegde hij geef liet den arme, indien gij het niet wilt behouden.» l)c moeder gebood haar dan van bet op de talel te leggen waar het de vreem deling zou konnen hernemen. Maar het meisje liep weg, en het geld wierd aan den arme gegeven Zulks is de tretTelijkheid van die schier arme lieden welke men beschuldigt van uit geldzucht eene kolossale fopperij of sch windel, gelijk de Pruissen zeggen, op gedreven le hebben En waarlijk, hebben die deftige huishoudens veel stoffelijk voordcel in de Verschijningen gevon den T geen zij er bij gewennen hebben is verdriet, vervolging, veertien dagen lang de inkwartiering van zes soldateneene vermeer dering voor hun en de andere huishoudens van Marpingen van 115 per cent op de conlri- butien van 1876, zonderde navolgende dag vaardingen voor alle slaeh van ambtenaren, aanhouding hunner kinderen op de barbaarste wijze, enz. enz. Bemerken wij hier ter loops, dat indien de ouders en de andere Marpinge- naars den minsten twijfel nopens de oprecht heid der kinderen hadden, deze niets dan ver bittering zouden ontmoeten. Men ziet noglhans juist liet tegenovergestelde. Niettegenstaande al de verdrukkingen groeit gedurig in Marpin gen het geloof aan de echtheid der verklarin gen van deJvinderen,verklaringen welke overi gens door haar niet alleen werden gedaen, want vijf volwassene persoonen hebben ze bekrachtigd. Wij zullen zien dat de kinderen, nu dat zij in vrijheid zijn, hare verklaringen blijven slaande houden. Als men dit alles overweegt, vragen wij of liet mogelijk is dat de kinderen hare logens wederroepen hebben Om eene logen te we derroepen, moet er eerst logentaal bestaan. Doch met wat inzicht zouden zij die logens uitgevonden hebben, of waarom .zouden hare ouders of andere persoonen haar die logens opgestoken hebben? De rechter weet die vraag niet op te lossen dan door de geldzucht aan te halen. Maar wij komen te zien wat er van is. De vrijdenkers zeggen 'T geen men boven natuurlijk noemt is door de reu'e niet verstaan baar, dus bestaat het niet en verdient het geen hoegenaemd geloofhet bovennatuurlijke is niets dan schwindel. Maar hebben de kinde ren gelogen, dan zijn de vrijdenkers verplicht een veel onuitlegbanrder wonder dan al de Verschijningen van Marpingen aan te nemen, te weten eene komedie uitgevoerd door drie achtjarige en eenvoudige boerenkinderen van daerenboven is het geen gewoon mnn, maer iemand, zoo als gy zekerlyk bemerken zult, van goede af komst eri van veel smack. Een beroep op de gast vryheid kon voorzeker aen geen williger oor gedaen worden, dan dat van Shady lliggs Hoe zeer had hy, in vcrloopen tyden, getreurd over de doodsche zalen en onbetreden gangen van Parker's Dew, toer. zyn groot hart daer de golieele wereld had willen ver welkomen Maer tyd en gewoonte hadden hem met dit alles verzoend en er nu ccn vreemdeling binnen leiden, scheen hem nu even vreemd toe, als vroeger ze daer builen te sluiten. Terwyl hy bezig was zyne gedachten le verzamelen om zich op gepaste en eerbiedige wyze le verzetten tegen de onvoorzichtigheid van iets" le doen, dal, indien hel sir Valery. ter oore kwam, hem argwaen zoude geven, was- Marjory verdwenen. Sbady zag haer troosteloos aen. Daer hy zich zyne boodschap niet van den hals liad kunnen schuiven besefte hy dal hy er volstrekt niet builen kon, die le verrichten, en terwyl hy vol onrust en met zich zeiven oneens, ernstig hoopte dal de vreemdeling .de uilnoodigiug niet zoude aenncmen, strompelde hy naer de plek heen. Zoo lang hy te worstelen had met de struiken, dacht hy er slechts aen hoe die het best le oolgaen maer toen hy in tegenwoordigheid van den vreemdeling stond, dien hy onmiddelyk herkende, voegde zich dacrby nog ccn gevoel van spyt, dat hy op eene wyze zoo slry- dig met de waardigheid van de la Mark voor hem verschynen moest. Ilcm ziende, sprak de -vreemdeling, die van Mar jory's gevoelen scheen tc zyn, en de schets als onvoldoende ter zyde had geworpen, hem als een oud vriend aen. Hc de bibliothecaris! Ik ben inderdaed gelukkig Zoekt gy uv. c meesteres Zy was hier, maer ging een oogenblik geleden weg. Shady zeide hem, op zoo bedaerde cn gepaste wyze, als het hem onder de gegeven omstandigheden slechts mogelyk was, dal hy zyne jonge meesteres had ontmoet en bracht hem hare uilnoodiging over. Do vreemdeling sprong dadolyk op Lnct ons middelbaar versland, door de welke zij vier maand lang juli-novembereene gansche landstreek en de fijnste ambténaars van Pruis sen bij den neus hebben geleid, zonder zich een maal binnen die vier maanden, noch Diet haar zelve, noch met elkander in tegenspraak te laten betrapen Uit dit alles blijkt het klaar en duidelijk dat de Ierlander die zich beroemt 'eindelijk de bedriegersontmaskerd te "nebben, door zijne heldendaden te Marpingeh, weinige lau weren geplukt beeft, dat een zoo uitsteken de politievogcl, een man zoo behendig om an dere te misleiden, zich zelve in de Marpirig- sclie zaken misleid helft en dat bij geen bedrog ontdekt heelt, om de eenvoudige rede dat er geen bedrog te ontdekken was. Immers, wij herbalen het ragt de onafhanke lijke cluilbclie drukpers hebben*' de politie, de gendarmen, de justicie, de provinciale'o.vèr- heden, het gouvernement, het leger, de ier lander, of eerie der andere machten die zich ter gelegenheid der Marpingsche zaken in't zweet hebben gesteld, bewyzen van het be drog, waarom blijven zij de 'zelve in het donker houden Wij denken de andere pun-en van het von nis in korte woorden te mogen voorbijgaan. De vrederechter schrijft den kinderen loe de schuld te zijn van den inval der troepen, der verbazende verbooging van de conlribulien, der nieuwe politiewet de heer de rechter wil zeggen polilie-rcglcment,van de verbittering der gemoederen. Vermits de heqr vredereohter nun rlori gfino- wn<5, li if or konnen hij vno- gen hebben den aanhoudenden belegering- slaat der gemeente door de gendarmen, de toemelseling gelukkiglijk vruchteloos ge bleven de waterbron die aan hel dorp leven en voorspoed geeft, de listen en 't schrikbe wind van den ierlander. Hij zou insgelijks konnen zeggen hebben in 't welk die nieuwe politiewet, door de hooge overheid gemaakt, eigenlijk bestaat. Zij verbiedt aan allen persoon niet woonendo in Marpingen ol omliggende zich daar zonder bezondere toelating te bevin den, alsook aan iedereen liet Ilartelwald te betreden, zoodanig dat de gene die door dit bosch naar hun land moeten gaan belet zijn van bet bewerken. Doch, hebben de kinderen de waarheid gezegd, hoe kan men haar ten laste leggen dat liet volk naar Marpingen slroome, dal de liberalen dit kwalijk nemen, dat het gouvernement schreeuwende maatre gels, te werk stelle En zelfs waren zij pliclitig dan nog zijn die maatregels zoo tegenstrijdig aan de gebruiken: van alle beschaafde landen, dat de lieer vrederechter zou wel gedaan hebben van niet alleen ecnige derzelve, maar ze alle maal te zwijgen. Wat is er van liet langdurig en allerstrengste onderzoek tegen de opslokersgeworden De liberale drukpers bericht dat dc instructie altijd voortgaat. Het is zoo, docli, de feiten be wijzen dal liet vertrouwen der rechters in de zelve alle dagen verslapt, vermits men ze op- volgeulijk voor al de aangehoudenen opsto- kers en opgestookte, de deuren der gevangenis ziet openzetten. Den 17" november zijn de vier mannen uit dan geen tyd verliezen, M. lliggs ciels zou my groo- ler genoegen kunnen doen, en onmiddelyk begon hy op eene wvze, die Shady zich wel errinnerde, eene reeks van vragen over elk gcdeelie der woo ning, de wyze waerop zy in orde werd gehouden, enz. Terwyl hy die behoorlyk trachtte le bc-anlwoor- den, hielden gecne andere gedachten Shady's geest bezig. Verschillende plannen werden door hem ont worpen en verworpen om den vreemdeling buiten hel gezicht en liet gehoor der overige huisgenoolen te houden, zonder hem noglhans le doen bemerken dal hy slechts tersluiks daer was. Onder andere omstandigheden zou liet hem het grootste genoegen verschaft hebben overdc wonderen en heerlykheden van Paikes's Üew uitte weiden, een onderwerp dat hem nooit verveelde. Dan weder gevoelde by hel verschil lusschen de vroegere grootheid en het tegen woordig verval, en een onaengenacm gevoel kwam by hem op, hoe zeer Uit den eerbied van den vreem deling voor liet edelo geslacht, welks eer zyn leven was, zou verminderen. Wal, liet ligt in puin riep de vreemdeling uit, terwyl zy plotseling voor een der zyden van den vierhoek stonden Wat dit gedeelte betreft, ja, zeide Shadyde juiste oorzaek daervan kan ik u niet zeggen, maer er is eene overlovering llel is reeds jaren lang in verval, zeide de vreemdeling, zonder op de overlevering lc wachten dit is zeker dc kapel Zoo is het, en met al de deftigheid van een der grooluaerdighenl bekleeders var. hel hof, voerde hy hem naer de wapenkamer, de schildery-zacl cn de bibliotheek dal is le zeggen, hy wees hem hunne ligging na. De vreemdeling beschouwde alles met do grootste belangstelling. llt-b ik wel verstaen, zeide bv, dal liet my vergund is ook bel inwendige dier plaetscn te zien Daer de bibliotheek, zeide Shady, onder myn byzonder opzicht stoet, heb ik den sleutel van den zy ingang by mydc andere sleutels zyn in sir Valany's Marpingen welke op 31" October aangehouden wierden, in vrijheid gesteld. Deze vier mannen zijn degene die beweren op 6° juli de ver schijning der Moeder Gods gezien te hebben. Gebrek aan tijd en plaats hebben ons genoopt dit hoogwonderbaar geval in onze eerste reeks artikelen slechts met twee woorden aan te stippen- Misschien zullen wij op eenen anderen dag bun omstandig verbaal en dat der jonge dochter die ook met de zelfde gunst bevoor- deelmd wierd, wedergeven. Zeggen wij eenig- lijk heden dat men het te Marpingen eens is aver de schitterende treffelijkheid en het on bevlekt leven dier menschen. Kot*is na den 6° juli hadden zij vóór de openbare ambtenaars de oprechtheid hunner verklaringen bekrachtigd, en zie hier op welke wijze zij zich, na hunne verlossing uit de ge vangenis, in een schrift aan de Germama toe gestuurd, uitdrukken. De vier onderteekenden verklaren door de tegenwoordige dalzij,op 6 juli 1876in't bosch hij Marpingen, de verschijning der Allerza- ligste Moeder Gods Maria gezien hebben. Ten gevolge onzer verklaringen wierden wij den 51" October laatsleden le Marpingen aange- «Tiouden, en onder het geleide van vier gen- darmen naar liet gevang van Saarbrücken gevoerd. Daar wierderi wij drie dagen in het geheim gehouden. Gedurendediedagen wierd elk onzer aan een verhoor van den zelfden onderzoeksrechter onderworpen. Ieder van ons bleef bij zijne vroegere verklaringen over de Verschijning door ons op. 6® juli 1876 ge- zien. Op 3° november wierd onze geheime «gevangenschap geheven, en opl6"novem- bei' wierden wij te samen in vrijheid gesteld. Daar de bevelen lot onze aanhouding op bedrog» waren gesteund en onze aanhou- dirig met de zelfde betichting in de dagbladen is aangekondigd geweest,zoo moeten wij vol- doening zoeken voor onze eer en goeden naam welke in het openbaar door gemelde gevangenschap en betichting gekwetst zijn. Zekerlijk is onze vrijstelling bet beste bewijs van onze onplicht, doch zij kan door haar zehe de algemeene verspreiding der uitge- strooide lastering niet vernietigen. Daarom aanzien wij het als eenen plicht door de te- genwoordige onze vrijlating aan 't openbaar ter kennis te brengen. Marpingen den 28" november 1876. (Geieekend) Nicolnas Ames, oud 28 jaren Nicolaas Leist, 42 jaren Jacob Leist, 42 jaren Joannes-Jacob Klotz, 49 jaren. (Wordt voortgezet.) PENSIOEN DER ONDERWIJZERS. Dc Monileur kondigt liet reglement af betrek- kelyk de likwidatie der pensioenen van de on- derwyzers en onderwyzeressen, die eene jaer- wedde ontvangen op de fondsen van het ge- meentebudjet. Dit reglement is gemaekt ingevolge de wet van 16 Mei 1876, door de Kamers gestemd. De onderwyzers kunnen hun pensioen vra gen op 55jarigeu ouderdom en kunnen van ambtswege op pensioen gesteld worden als zy 60 jaren zyn, na dertig jaren dienst. De persoonen welke meer dan 10 jaren dienst kamer, maer ik kan ze gemakkclyk krygeu. Er is volgens myne ncilerigc schatting, geen bclangryker gedeelte van het gebouw dan dit, vervolgde hy, ter wyl hy den kleinen sleutel in hel slot eener lage deur slak, hy hel binnentreden wacrvan zy verplicht wa ren te hukken. Wner zyn wy in een graf?zeide de vreem- Neen, zeide Shady, hoewel wy ons werkelyk onder de dooden bevinden wacht, als gy wilt, tot dat ik myne lanlaern aengesloken heb. V. Gemecnznem als hy was mei ieder hoekje van zyn geliefkoosd loovluglsoord, viel hel Shady niet moeic- lyk, na de deur van binnen gesloten lc hebben, een groote lautacrn,die in het midden dcrzoldcring hing, naer beneden te doen dalen, en daerin twee der kaersen.dic er zich in bevonden, aen le steken. Lang zamerhand waren do oogen van den vreemdeling, in den beginne verblind door hel daglicht, in slael het een en ander dal hem omringde ie onderscheiden. Dc wanden, dc zoldering eïi de vloer waren allen van donker geglansd eikenhout, de zoldering dacren boven fraei gebeeldhouwd boeken en pcikanwit rollen in ouaervvelsche kasten, allen van helzelfde- donkere hout, namen byna geheel en al de wanden- der zael in. Te midden van zulke sombere voorwer pen, waren de zwakke stralen der lanlaern, die Sha dy weder had opgeslrokkcn, van weinig nut. Ik heb nog nooit ecu fraeier uitwerking der duisternis gezien, zeide de vreemdeling maer is er geen mogelykheid om een weinig daglicht hier in le laten Ik z.ou hel verkieslyker vinden eenigc dier hoeken by het licht der zon dan by dat van deze lan laern tc lezen. Shady wees hem aen, dat de hooge en kleine ven sters met luiken gesloten waren. Dacrmede, zeide zyn medegezel, terwyl hy het oog op ceno bibliotheek-ladder'liel vallen, kan ik er wel bykomen indien ik eens ccn luik open maekle, zou ik hel naderhand weder gemakkclyk kunnen toe doen mag ik Shady aeizcldc. Het zou zoo veel tyd kosten had tellen, kunnen een pensioen bekomen, ingeval zy door gebreken onbekwaam zyn huanen dienst te doen. Die gebreken bekomen ten gevolge van het uitoefenen hunner bediening, kunnen na vyf jaren een pensioen genieten. Het pensioen wordt gerekend aan 1/35 voor elk jaar dienst volgens de jaerwedde, enz. Het pensioen kan boven de 2/3 der jaarwed de niet beloopen noch boven de som van 5000 fr. In geval een pensioen tot 173 Ir. niet beloopt zal het tot de helft der jaarwedde worden ge bracht, zonder evenwel de 175 fr. te boven te gaen. De pensioenen worden belaeld 2/5 door do gemeente, 1/5 door de provincie en 2/5 door den Slaat. Dit zyn de voornaemste punten van het re glement. De overige artikels hebben betrek op het bestuer. Men weet dat de wet op de pen sioenkas met 1 januari 1877 in werkzaemheid is gelreden. Ix DEN' Gemee.nteraed, In de zitting van den Cemeenteraed van Audenaerde, welke op 19 Januari plaets had, greep het volgende in cident plaets M. VAN CAUWENBERGïIE.vraegt het woord. Mynlieeren, zegt hy, eene oprechte woeste daed, heeft er plaets gehad. Zooeven in deze zael komende, heb ik den heer sekretaris al leen gevonden. Hy is naer my gekomen, de vuist dreigend in de hoogte houdende, en hcefl my op de onbesclioftste wyze beleedigd. Hy heeft zich geoorloofd my de scheldnamen van polisson, jean/outre, lache, calomniateur naer het hoold te werpen. Wy zyn alleen, heelt hy gezegd, en gy gaet my rekening van uw eerloos gedrag geven. Op dit oogenblik is M. Raepsaet langs de kleine deur binnengekomende sekretaris heeft op zyn zicht de vuist laten vallen, die hy dreigend boven my hield opgeheven. Deze beleediging is my aengedaen in de kollegiekamer, waer ik kwam om eene zitting van den Gemeenteraed by te woonen, tol welke ik behoorlyk was uitgenoodigd. Ik ben dus beleedigd geworden in de uitoefening myner bediening. Ik geloof, mynlieeren, dat de raed deze bru tale daed door eenen behielden sladsbediende, die zich toelaet een mandataris der gemeente te beleedigen, niet ongestraft zal laten. M. RAEI'SAAT. Van hetgeen M. Vancauwen- berghe komt te zeggen, ben ik onvrywillig ge tuige geweest. Ik kwam langs dezydeur bin nen, en ik heb duidelyk uit den mond van den sekretaris het meerendeel der beleedigingen hooren vallen, welke naer hel hoofd van onzen achtbaren kollega gericht waren. Desnoods zal ik in volle geweien zulks geluigen. M. DEVOS. Dit is zeer gewichtig, en ik stel voor onmiddellyk eene kommissie te benoe men om de te nemen maetregelen te beramen belrekkelyk dit grove voorval. M. GRAU. Men moet de zaek niet verhaes- ten ik weet niet of wy niet beter zouden doen de kwestie, wat er ons in deze omstandigheid te doen staet, lot later te verschuiven.... hy reeds te veel van zync bezigheden verzuimd sir Valany zou hem kunnen noodig hebben, hy ver gal er echter zyne overtuiging by te voegen, dat Mr. Gillie's hem erg zoude doorhalen, indien hy er niet op den bepacldeu tyd ware om hel middagmael bin nen te brengen eene dienst die hy gewoon was te verrichten. Laet my maer alleen, zeide de vreemdeling, vertrouw my den sleutel loe, of sluit my op er is hier veel, dal ik gaerne wilde onderzoeken kom terug zoodra gy wilt, of kunteen uur, of een paer uren zullen my voldoende zyn. Een nieuwe slryd verhief zich in Shady's gemoed zoo ongaslvry le zyn om hem lusschen papier en perkament op le sluiten, op eenen tyd dat zyn eigen eetlust hem herinnerde dat de natuur voedsel van an deren aerd eischle, sluilie hem legen de borsttoch zag hy in dal het verre weg hel beste was zich op deze w vze van hem le verzekeren. Na eene kleine poose zeide hy, dal hy zoude terug kceren zoo spoe dig als het maer mogelyk was, en, na de deur van buiten gesloten te hebben, kwam hy in eenigzins zenuuachligen toestand by de huishoudster. Geluk kig ontging hy door hel verlengde bezoek van Dr. Cruden eene berisping over zyne langdurige afwe zigheid. Ik ben blydc dal gy komt, zeide M. Gillies, «dc doctor heeft vandaeg veel le vertellen, en Robinson heeft al dien tyd zyn paerd moeten houden, zoodat er niemand is om een mes schoon le maken, voor het weinige dat wy te snyden hebben. Shady begon bedaerd dc messen byeen te zoeken, voornemens zyude zich met dat gedeelte van Robinson's taek le belasten, toen doktor Cruden en miss de la Mark, iq een druk gesprek gewikkeld, de plaets overstaken cn hen aen den ingang ontmoetten. In een oogenblik vau zwakheid liel liy de messen zoo ongemerkt inogelyk in zyn zak glyden, en boog zeer eerbiedig tot dat zy voorby waren Maer op hetzelfde oogenblik keerde de doctor zich eensklaps om, zeggende He, daer is lliggs hy is juist onze man. WORDT VOORTGEZET.

De Denderbode | 1877 | | pagina 1