Nieuwjaersgiften M. ACAR. L)at is niets, dat gaet den ge- meenteraed niet aen een zakkendrager k ook zooveel doen.... M. RAEPSAËTI Het zyn maer zakkendra gers, die er bekwacm toe zyn.... M. DEVOS. Ik begryp niet, wacrom M. Grau myn voorstel niet bylreed. liet schyrït my dat de benoeming van eene kommissie nooit de minste moeilykneid kan aenbieden. Het voorstel van Al. Devos wordt in stem ming gelegd en aenveevd door 0 stemmen tegen 2 onthoudingen (die van AIM. Grau en Acar, die hunne onthouding verschoonen, de eerste met te zeggen dat liy niets gehoord heeft van het aengehaelde en M. Acar met te verklaren, dal. het eene persoonlyke kwestie 't örgaen der maronnieke kliek onzer stad bewvsi ia zyn laclsle nummer dat zyne schry- velaer9 hun stelsel van snoode lastering trouw blyven. 't Vuilbladje komt weer met een vuig ver- haelselken voor de pinne waervan, ge zult liet reeds geraden hebben, geëerde lezers, een Broeder der christclyke scholen de held is. Als naer gewoonte zeggen de snoode lasieraers uit Verbond weer niet of liet één Broeder des gestiehts onzer stad of van elders is neen, dat ze zeggen ze niet die laffe lasteraers Maer waerom Wel omdat zy in hert en ziel welen dat het eene vuige lastering is 't gene zyaenhalen, en verzekerd willen zyn geene rekening qvér hunne lasterlael voor de recht bank te moeten gevenIs liet laf en hatelvk genoeg Door die lafheid kunt gy wel is waer vuige lasieraers, aen een rechterlyk vonnis ontsnappen, doch errinnert u dat er nog eene andere rechtbank bestaet, te weten deze der openbare dcnkwyze,, welke zich nooit misgrypt, en u, om uwe lastertael.den stempel dervoiks- veracliting op 't voorhoofd zal drukken. De liberale party doet,door liaer hedendaegsch gedrag, fzien dat zy wezenlyk als de revolu tionaire party in Belgie moet aenzien worden. Hare aenhangers, liare voorstaenders op 't spreekgestoelte en in de drukpers, spelen de verontweerdigden zy roepen, schreeuwen, tieren en tempeesten zoo geweldig tegen liet wetsontwerp op 't kiesbedrog 't welk door M. Malou komt nedergelegd te worden, dat men zou gelooven dat de lezing van gezegd wets ontwerp hun brein op hol heelt gejaegd. Te Antwerpen vooral schreeuwen de liberale geuzen 't geweldigst. De liberale redenaers en schryvelaers voeren daer eene tael die recht streeks tot oproer, straetlawyt en openbaer geweld opstookt. De liberhatery wil de bewe ging van 1857 vernieuwen, zy .wil, by middel van kasseigeweld, nogmaels de miuistrieele portefolien overmeesteren. In andere woor den, zy wil door straetrumoer en geweld ver- krygen wat zy antjers niet verkrygen kan, te weten, het door hun zoo geliefkoosde en 'na- gejaegde schotelken. Zy bewaerheden hier dat de uitgehongerde liberale huiken geene ooren hébben. Wy willen onze geëerde lezers een slaeltje medcdeelen van 't gene een orgaen der ant- werpsche geuzen ueerseliryver. durft. Luistert, geëerde lezers Te vooren hebben wy dikwyls den vinger niet gramschap opgeheven, zeggende, wacht u Alaer heden toonen wy de gebalde vuist als eene bedreiging en roepen u (tot AI. Alalou,) toe De wet op de kieshervorming is een anti- palriotick schandaelDeze u>et zuil gy iulrelc- ken voor (deer in de Volkskamer besproken te worden. WY BEVELEN HET U Brussel heeft in 't jaer 1850 de eer gehad de revolutie te beginnen en met geweld het vermaledyde ministerie Van Alaanen te ver- dryven. Eli wel, AI. Malou, vergeet dit histo- rische feit niet Zult gy het zoo verre dur ft ven dryven dat Antwerpen, door uwe poli ce tieke vergrypen en uwe duivelsche plannen, in 1877 de rol zal moeten spelen, die Brus- sel in 1850 met zoo veel vaderlandsliefde volbracht lieelt?» Wy vragen het u, geëerde lezers, kan men rechlstreekscher tot revolutie, tot het kassei- geweld van 1857 aenhilsen De tael die zekere liberale redenaers in hunne vergaderingen voeren is niet min ge weldig. In woedende woorden eisclien zy ook de intrekking des wetsontwerps en aerzelen niet, op hunne beurt, de revolutie aen te pre diken om die intrekking te doen verwezenlyken. 'I Is te Antwerpen dat de tael der liberale geuzen geene palen kent. Doch dit is niet te verwonderen, want 'i is ook de antwerpsche liberale geuzenkliek die door de nieuwe kies wet liet meest zal getroffen zyn. Het schandig- ste kiesbedrog is aldaer, door de party, die zich de party der eerlyke lieden durft noemen, op eene groote schael uitgebreid. Aleer dan 1200 valsche verklaringen van patenten heb ben de liberale geuzen aldaer gedaen, en ze weten, dat zonder de medehulp dezer valsche kiezers de zegepraelder liberalenonmogelyk is. De liberhatery wil dus liet kasseigeweld van 1857 vernieuwen. Dit is onbelwistbaer als men de artikels leest die de groote en kleine dag- en weekbladeren, zonder 't uitgemergeld Verbondje er uit te zonderen, neêrschryven. Wat staet er ons catholyken, in deze om standigheid te doen Ons op verweer stellen, ons inrichten om in alle steden liet liberael geweld door een kracht dadig catholyk tegengeweld te verstooten. Want, laet het ons niet vergeten, indien wy, catholyken, Dl IA1AEL, Jlauwliertig, bevreesd of moedeloos zyn 't zal met onze constitutio neel rechten en vryheden gepast wezen, en 't zelfde lot als dit der catholyken van Zwitser land, Italiën en Duitschland zal ons te wach ten staen. Op dan, catholyken van gansch België, moe dig het hoofd geboden aen dien maconnieken geweldstroom die bedreigt onze instellingen te verzwelgen. Zyn wy moedig, krachtdadig en zonder vrees in liet verdedigen onzer rech ten en vryheden, zeker is 't, dat wy de macon- uieke adder zullen verpletteren. Integendeel, toonen wy ons vreesachtig en te toegevend, zeker is 't ook dal ons Vaderland, onze instel lingen en onze rechten reddeloos verloren zyn. Help u zei ven zoo helpe u God, zegt het spreek woord. gen, hebben de liberhalers, Bara, Saincleletle, Joltrand. Bergé en andere jannen van zeilden deessem zich niet bezig gehouden dan met pastoors en papen te eten. Die gasten waren in hunnen appetyt: dan aten zy pastoorsvleescli gezoden, dan gebraden, dan gesloold, dan met gene duivelssaus, enz. enz., immers 'twas altyd 't oud liedeken tegen pastoors en papen zoodanig dat wy aen de beraedslagingen der Kamer zooveel belang hechten als aen 't gebas van nen bleekershond waeraeu zy zeer wel gelvken. Noglhans is niet te min waer, dat de representanten hiervoor twee honderd vette guldens ter maend zonder de geblesseerden op- stryken en dat de arme burger altyd dokken moet. DE VEEPEST. De Monileur van donderdag bevat een koninklyk besluit, waerdoor de in- en doorvoer van vee van duilscho afkomst in ons land verboden is, even als het vleesch, de huiden en verderen afval van het vee voortkomende. De dieren, voorwerpen of afval uit andere landen voortkomende, zullen langs de zeegrens niet lot den in- of doorvoer worden toegelaten, dan nadat er aen de douaniers regelmatig zal bewezen zyn, dat liet vee of liooger gemelde voorwerpen niet uit Duitschland afkomstig zyn. t AEN Z. H. PIUS IX. 5dc LYST Bedrag der vorige lysten, fr. 1220 50 Af. Fr. Van Lierde, Ninove. 25 AI. Louis Van Steenberghe, 25 Af. D. W. dienstmeid, Aelst. 1 E. H. BlondeeM priester, 15 Eene dienstmeid, 1 't Genootschap van den H. Franciscus- Xaverius, Aelst. 145 AP en AI",C De Schaepdryver-Glieeraerdts Aelst. 50 Af. De tëoeck, Neyghem. 6 E. H. Thibaut, Regent weezenliuizen, Aelst. 20 PAROCHIE HOFSTADE. 't Genootschap van den II. Franc.-Xav. 50 De Congregatie van O. L. V. De E. II. Pastoor. De E. II. Onderpastoor. De heeren Matthys. Jufv. Joanna-Cath. Wittock. AI. Joannes Pisa. AI' en Af0,0 C. Callebaut. De kind. Anselm Van Hauwermeiren. M. Anselm. Daelman. Jufv. We Sterck. Jufv. W" De Boek. Mme Pannekoek en dochters. AL Alex. Pensaert. Jufv. Theresia en Sophia Boyekcns. Jufv. Alalia Erauw. Al. Theod. Wauters. De kinderen Bruylandt. Onbekende. diefstallen, faillieten en rampen van alle soort, waervan wij getuigen zyn, by de bevolking op liet platte land verwektmen weet niet meer waer zyn geld te plaetsen. Het gerecht zet zyne opzoekingen voort en heeft herhaelde bezoeken gebracht in liet hotel der Nationale Bank. De zegels zyn gelicht welke waren gelegd op de appartementen van den agent en men heelt een register opgezocht, waerin hel debet van den agent, tegen over de kas der bank was aengeteekend. Volgens zekere geruchten zou dit register vernietigd zyn, gedurende den nacht van liet drama. De Nationale Bank zal niets verliezen, ten gevolge den diefstal, waervan haren agent te Hoei het slachtoffer is. De 100,000 Ir. die door den ontrouwen kassier werden ontvreemd, zullen door de familie van den agent, die ryk is, vergoed worden. De Bank zou reeds liet bericht bekomen hebben, dat de gelieele som ter barer beschikking is. De Syndicale Provinciale Kamer derNyver- lieidskunsten te Gent, zal den 12 Augusti van dit jaer eene tentoonstelling openen, van hedendaegsche en vroegere Nyverheidskunst. Zy zal er pryskampeu byvoegen, ten geialle van ten minste twaelf, met medalien en pre- mien. Zy zal het geheele land uitnoodigen om er deel aen te nemen. Voor liet bekomen van inlichtingen vervoe- ge men zich tot den Secretaris den heer Emiel Varenbergh, Prinsenhof, 25, te Gent, tot liet proviuciael Goevernementshotel, of tot de Heeren Bureau, bestuerder der Nyverheid school, Twaellkamerstraet, Nr 5, te Gent Caniieel en Pauli, leeraers bestuerders der Academie, in het lokaelder Koninklyke Acade mie van Schoone Kunsten te Gent. 25 15 15 40 5 10 15 10 E. 11. Paquay, onderp. St-Jozef, Aelst. 10 Eene dienstmeid. 5 AL Felix Bethune, Aelst. 20 M. Leon Bethune, AIM. Charles, Louis en Marie-Therèse Bethune. AP en AP"° J. Verleysen-Semii'ck, siads- sekretaris, Aelst en hunne kinderen Alaria en Renilde Verleysen. AP en AI"" De NVolf-Vandernoot, Aelst. 10 25 - De kassier van Hoei. M. J. G. gewezen agent der Nationale Bank te Hoei, betrokken in de vervolgingen, uit hoofde van ontvreem dingen ten nadeele dier Bank gepleegd, is vry- dag door de tusschenkomst van zynen advo- kaet M. Deville, van Hoei, voor de Kamer van in bescliuldigingstelling verschenen, ten einde uitspraek te liooren doen over zyn beroep te gen de ordonnancie der rechtbank van Hoei, welke zyne aenhouding heeft bekrachtigd. Het hof heelt de beslissing der eerste rechters goedgekeurd. Volgens zekere inlichtingen welke ons als juist zynde worden opgegeven, zou de gewe zen agent der Nationale Bank zelve verschei dene kapitalen hebben ontvreemd uit de kas, welke aen zyne zorg was toevertrouwd. Be halve over de moordpoging en de ontvreem dingen welke hem worden ten laste gelegd, zou hy nog te verantwoorden hebben over eene beschuldiging van afpersing van titels ten na deele van zynen kassiar Alanines en over wil lekeurige opsluiting van denzelfden. VOLKSKAMER. De volkskamer heeft de beraedslaging over 't budjet van inwendige voortgezet. In plaets van reden voor te dragen, gespaerzaemlieden voor te stellen en 's landsbelangen te beherti- Alen meldt uit Hoei aen de Gazette de Liége De diefstal van 150,000 fr. in de nationale bank gepleegd maekt nog steeds liet voorwerp aller gesprekken uit De kassier is op den tweeden rang gesteld, er is thans schier uitsluitend kwestie van AL Gillard. Volgens de bemerkingen der Heuse zouden de beschuldigingen welke op Gillard wegen zeer licht zyn volgens het Journal zyn zy echter zwaer, en het geheim waerin AI. Gil lard voortdurend wordt gehouden, doet denken dat de beschuldiging ernstig is. Niemand weet echter iets stelligs en liet gerecht bewaerdt de grootste stilzwygendheid. Ziehier welke geruchteu te Hoei over de zaek in omloop zyn. Een geheim register, hetwelk in het agent schap werd gehouden zou verdwenen zyn en die verdwyning zou ten laste van AI. Gillard worden gelegd. De kassier zou zynen overste beschuldigen,dit register op het laetste oogen- blik te hebben vernietigd. De agent zou eenen ondergeschikte hebben gedwongen hem dit re gister te overhandigen, hetwelk zou hebben plaets gehad. De familie van AI. Gillard heeft zich zeer edelmoedig gedragen, door onmiddellyk de Bank schadeloos te stellen. In het begin weigerde de Bank geloof te hechten aen een ie kort in liare kas de ader lating van het geldkoffer duurde reeds sedert een jaar en de inspekteurs zouden daervan niets hebben opgemerkt. Eene kas is nogtans niet zoo moeilykteverificeereri als eene komp- tabiliteitde inspekteurs prezen liet beheer van liet agentschap en waren niet zeer karig met aen hetzelve lol toe te zwaeien. Men is dan ook zeer nieuwsgierig te weten hoe die ontvreemding werd verborgen gehou den het gerecht zal het ons weldra zeggen. Volgens men zegt zou men in de kas, in plaets van schoone briefkens van 1000 fr. voor 15000 fr. akliën der Banque Beige gevonden. Zy zouden verkocht zyn rond den prys van 100 fr. Een schoone operatie Het is ongeloollyk welke opschudding die RECHTERLYK KRONYK. Assisenhof van Gent. Zaek Leonie De Caesemaeker, vrouw Vincent Van de Maele van Erembodegem. De zaek verleden zaterdag voor het assisen hof van Gent opgeroepen, is tot een volgenden zittyd verdaegd, op verzoek der verdedigers van Leonie De Caesemaeker, welke verlangen dat er een tegenonderzoek zou gedaen wor den, welk verzoek door liet hof is ingewilligd. Men weet dat vrouw Van de Maele beschuldigd is van liaer kind, Gustael Van de Alaele, by middel van fosforieke stekskens vergiftigd te hebben. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Z. D. II. heeft de volgende benoemingen ge daen De Zeereerw. Heer Du Bois, Aertspriester, is aengesteld als Aertsdiaken-Deken. De Zeereerw. Heer Kanunik Sonneville als Aerts priester en Vicaris-generael. De Zeereerw. Heer De Kegel, professor van de H. Scliriftuer in het Seminarie, wordt Kanunnik-theologael. De Zeereerw. Heer Debatlice, Directeur van 't Seminarie, wordt President van het zelfde gesticht. De Zeereerw. Heeren Sonneville, Debatlice en De Blieck, pastoor en deken van Aelst, zyn tot liet ambt van Examinator Synodalis verhe ven De Eerw. Heer Maillet.Dastoor van Otter- heefl nedergezet, en dat samengesteld is uit Onze voorspelling, by de stichting van liet Davidslonds gedaen, is reeds verre overtroffen geworden De Internationale doet in ons land een vlugschrift verspreiden waerin men het vol gende leest Priester. Is een goochelaer. Advokael. Uitbreider van liet kwaed. Koophandelaer. Een gepatenteerde bedrieger. Koning. Gekroonde baenstrooper. De geuzen mogen waerlyk fier zyn over hun ne vrienden. Maer zou by geval minister De Landlsheere zulke schriften niet kunnen doen vervolgen, waerin de koning als een tweede Cartouche geboekt staet Wy lezen in liet Handelsblad van Ant werpen ALLE MIDDELEN ZYN HUN GOED. Wilt gy een nieuw bewys van de deugnielery die de geuzenparty hier, in zake van patenten, gepleegd heeft Op 51 december, dus den laetsten dag van liet jaer, na welken datum men geen kiezers meer fahrikeereri mogt, legde de eerlyke Wol zael nog 1249 aenvragen van patenten hy de ontvangers neer. Die 1249 aenvragen moeten al geheel twylei achtig zyn want het zyn meestal die van klerken met 4 en 5000 fr. traktement. Nog eens waer zouden in Antwerpen, zoo in eens die 1249 nieuwe patenten vandaen komen Iedereen weet dat de klerken over het alge meen hier met moeite 1000 en 1200 fr. ver dienen, men weet ook dal de zaken hier tegen woordig zoo slecht gaen. dat men in de bu- reelen eerder aen verminderen denkt, dan wel aen vermeeren. Het zou inderdaed nog al komiek zyn ter- wyl vele patroons op het springen staen, springen of reeds gesprongen zyn, zou het traktement der geuzenklerksken op 4000 of 5000 fr. klimmen Vervalscliing, niets dan vervalsching der kieslysten, en ieder eerlyk man, tot welke party liy dan ook behoort, zal het goeverne- ment gelyk geven die onrechtveerdigheid door een enkelen pennetrek te doen verdwynen. Wat is in de laetste jaren, de liberale party in Antwerpen toch diep gevallen Alaer ook wat handen die haer beslieren Gelukkig geldt in Antwarpen nog altyd de spreuk Eerlyk duerl hel langst Wy lezen in een nieuwsblad 0 Te Rousselaere en te Kortyk bestaet eene protestansehe vlaemsche evangelische GE- AJEENTE. Als predikant voor beide gemeen ten is op den 10 januari gevestigd gewor den, in de evangelische kerk te Rousselaere, na vroeger afgelegd exaem, de eerweerde heer H. Vanden Brink. Tegenwoordig waren7 predikanten en 1 evangelist uit België, 1 predikant uit Frankryk en 1 predikant uit Holland. Na de afloop der plechtigheid werden er twee kinderen gedoopt, een van den leeraer en een van een staetsbeamble. Welnu, die gemeente, zoo men dat ding noemt, zoude velen kunnen doen denken dat dit bestaet uit eene menigte aengekleefden. Die zoogezegde gemeente te Rousselaere bestaet uit een hollandsch protestantsch huis gezin die zich alhier, op aenzoek van een ver- waend manneken, sedert eenige maenden, gem, wordt pastoor van Aliddelburg in Vlaen- deren liy wordt vervangen door den Eerw. Heer Van de Vyver, pastoor de Liefferingen. Wy berichten onze geëerde geabbonneerden als oolc al degene welke aen den Denderbode iets verschuldigd zyn, dat er hun, in den loop dezer week, door den postbode eene kwittancie zal aen- geboden worden. Wy verzoeken elkeen op eerste vertoog, gelieven te betalen ten einde ons alle ver dere moeite en vooral onkosten te sparen. Alaendag 11. rond 5 uren des morgends, berste alhier een geweldige brand uit, ten huize bewoond door Albert Podevyn, meubel maker, in de Zonnestraet. Niettegenstaende het vroege uer eu het maendag morgend was, was liet vrywillig pompierskorps zeer tyding op 't tooneel der ramp. Rond kwaert vóór zes uren was de brand zeer hevigde vlammen gevoed door eene groote hoeveelheid hout sloegen boven de aenpalende huizen en men vreesde té recht dat liet huis bewoond door den heer Van de Meerssche ook zoude aenge- tast worden. Op 't oogenblik dat het verslin dend element ten hevigste was, vielen onze vrywillige pompiers, bygeslaen van eenige bur gers, liet moedig aen, en, na een kwaert uers gewerkt te hebben, verdween weldra alle ge- vaer omtrent 6 i/a ure was de brand byna totael uitgedoofd. Onder de persoonen welke op het eerste noodsein waren toegesneld, bemerkte men de heeren Van Wambeke. burgemeester, Ghee- raerdts, schepen, Leirens-Eliaert, senator, R. Eeman, gemeenteraedslidVan de Voorde, kommissaris, van politie, enz., enz. De oor- zaek der ramp is onbekend, doch men ver moedt dat het vuer langs de schouwpyp is onlstaen. De schade aen de gebouwen worden berekend op 11,000 franks en aen liuismeubels en kommerschappen op 1600 franks. Alles was verzekerd Wy hebben eenige bemerkingen ontvangen over de liandelwyze en 't gedrag van zekere leden des pompierskorps, doch voor heden willen wy de klachten die ons zyn toegekomen niet openbaer maken, omdat wy, by ondervin ding weten, hoe moeilyk het is een pompiers korps wel in te richten. Dit vraegt immers tyd en men weet dat het vrywillig pompierskorps nog maer onlangs is tot stand gebracht. Men hebbe dus wat geduld en by de eerste brand ramp, de Allerhoogste behoede ons er van, zal men ondervinden dat 't gene waerover men heden klaegt door de zorgen der heeren Oversten niet meer voorvallen zal. Op Zondag 4 febrnari aenstaende, confe rentie in den Catholyken Kring van Nieu- werkerken, door deii weisprekenden heer SCHEERLINCK, onderpastoor, te Gent. Alen meldt ons uit Berchem by Antwer pen, dat op Zondag 10 Juni aenstaende, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaen, der fan- farenmaetschappy De Volksvrienden, een festival voor harmonie- fanfaren- en zangmaet- scliappyen zal plaets hebben. De uitnoodi- gingsbrieven zullen later besteld worden. Willemsfonds en Davidsfonds. Volgens het jaerboek van liet Willemsfonds telt dit geusch geworden genootschap 2878 leden. BI j kens liet laetste verslag, door het hoofd bureel van 't Davidslonds openbaer gemaekt, zyn er thans 4060 leden onder de vlaemscli- catholyke vlag byeen gekomen. vader, zoon en 5 of 4 dochters die als dienst meiden geplaetst zyn verders, uit vier of vyf persoonen die lioegenaemd geene religie heb ben, alhoewel catholyk geboren, en er maer gaen uit haet tegen de priesters en den catho lyken Godsdienstdry of vier vrouwen die door hunnen man moeten naer den preek gaen, en een jongman die, uit opgeblazen hoog moed. niet weet wat hy doet. En daer is geheel de gemeente. Ook nog hier of daer een werkman, die, uit intrest, voor geld of om zyn werk te kunnen blyven behouden, die ziet men ook den preek bywoonen. En de staetsbeambte die er zyn kind heeft doen doopen, is de Vrederechter. Is dat nu zoo iets om daer zooveel ophef van te maken Voor ons was liet de moeite niet weerd tot nu toe er een enkel woord van te reppen, ware het niet geweest van 't zien van de bovengeliaelde regelen, die vele men- schen mogelyks zouden kunnen in verkeerde gedachten gebracht hebben. Landbouwer Rousselaere.) Alen schryft uit Oostende Wy vernemen dat de Bestendige Deputatie van den provincialenraed de inlassching wei gert in 't Memorial adminislartif, van het regle ment op het luiden der klokken, als zynde een onwettig reglementDit besluit verwondert ons niethel recht der catholyken was te last- baer, het reglement was te tergend, eene al te schreeuwende schending onzer duerbaerste rechten en vryheden opdat wy een oogenblik zouden getvvyfeld hebben aen deszelfs vernie tiging. De Univers meldt, dat Af. Buloz, te Parys, de gekende bestuerder van de Revue des deux Mondes, die citadel der libre pensee, op zyn doodsbed zyne dwalingen heeft afgezworen. Gesterkt door de huidmiddelen van den Gods dienst, heeft hy de groote reis ondernomen. Hy is gelukkig dat God hem die genade op 't laetste verleende. Doch welk voorbeeld voor de voorstaenders der verderflyke leerstelsels, tot welker verspreiding de Revue van Buloz, eilaes zooveel bydroeg MISDADEN IN HENEGAUW. Moord teSivry. Men leesi in den Echo du Nord van RyselDe dubbele moord van Sivry zal niet on gestraft blyven Wy hebben de bekcntènissen mee gedeeld van Crochon, welke op Oblain alleen de schuld legde var. den dubbelen moord, gepleegd op den ontvanger van Sivry en zyne meid. Oblain die zich zoo kloek hield in zyne loochenin gen en die, zelfs in tegenwoordigheid van Crochou, nog poogde kop tc houden en alles te loochenen, voelde zich overmand door de juistheid der byzon- derheden cn de volkomene rechtzinnigheid der open baringen van zynen medeplichtige. Hel verhoor dat hy zaterdag voor den onderzoeksrechter onderging was zeer hartroerend. Hy liet zich by zyn binnentreden als verpletterd op eenen stoel neervallen. Het zweet stroomde hem van het aengezichl. Na eene langdurige stille, stond hy vastberaden recht en zegde tol den rechter Gelief Ie scbryven, mynheer. Alsdan bekende hy dat hy zich met Crochon en een derde medeplichtige, die zich later heefl gezelf- moord, naer Sivry begeven had, waer zy^poogden den ontvanger en zyne meid te bestelenTDoch zy werden verrast in hunne pooging en Oblain aerzelde niet den ouderling cn de oude dicusnieid verscheide ne dolksteken toe te brengen. Over zyne vlucht alsook over die zyner medeplich tigen heeft Oblain volledige byzonderheden meege deeld daerna zweeg hy stil, hy was gansch uitge put en verlangde twee dagen uitstel, belovende als- tlan nieuwe en belangryke openbaringen le zullen doen. Zou hy dacrmeè gerimpeld hebben op den dub- beien moord van Willems en zyne vrouw, welke byna in dezelfde omstandigheden plaets had als de misdaed van Sivry cn waervan men de daders nog niet heeft kunnen ontdekken Dit zullen wy morden weien, na het nieuw verhoor, dal Oblaiu voor den onderzoeksrechter moet ondergaen. Oblain is zeer terneer geslagen. Crochon weigert alle voedsel, hy neemt schier niets dan water en ven01 2 a'zo° van zwakheid te willen laten ster- Werkstaking te Loth. De spinnery waer de werkstaking is uitgeborsten behoort aen de naem- looze maetschappy van Loth. Deze spinnery gebruikt niet minder dan zes lol zeven honderd werklieden Ziehier m welke omstandigheden de werkstaking' die overigens slechts een gedeelte der werklieden betreft, is onlstaen. Vrydag avond werden de werklieden der merinos- wevery verwittigd dat hun dagloon zou verminderd worden. De werlicden werken per stuk en dc ver mindering welke hun werd aeugekondigd, kon ge middeld een verlies van een pacr frank in de week meebrengen. Vandaer de misnoegdheid. Zaterdag in den loop van den dag, bedreven de werklieden wier loon zou verminderd wezen, daden van muitery en daerdoor onlslondcn worstelingen waerin een bediende aen het hoofd werd gekwetst pc genuarmerie van Halle en Brussel werd onmidde- lyk verwittigd en begaf zich ter plaetse. De dag van maendag was lamelyk kalm. Noglhans beelt men t voorzichtig geoordeeld gisteren morgend versterking te vragen aen de gendarmerie van Brus sel. Deze zond een sterk detachement onder bevel van den luitenant Gauthier. Gelukkig heeft het verstandig en rustig gedrag der werklieden de tusschenkomst der openbare macht onnoodig gemaekt. Ook hebben reeds van maenda® avond de brigade der gendarmerie van Halle en he°t detachement, in den namiddag van Brussel geko men, de gemeente weer verlaten. Maendag avond, bood de fabriek haer gewoon nyverig uitzicht. Overal werd gewerkt, uitgenomen in de vvevery. De werklieden dio daertoe behooren wandelden zingend van de eene herberg naer de andere. Het gelat werkstakers bedraegl niet meer dan ongeveer zeventig. Voorzichtigheidshalve noglhans blyfl dc afdeeling der gendarmen, welke zaterdag uit Brussel is gekomen, voor het oogenblik in de ge meente. De werkstaking biedt voor als uu geen onrustwek kend uitzicht aen. Noglhans vreest nieu voor het geval dat de werkstaking der wevers lang zou duren, hetgeen voor gevolg zou hebben dat de maelschappy zou gedwongen zyn geheel de fabriek stil te leggen. Moordpoging in eene Kerk. Zondag werd de bevolking van Luik in hevige opschudding gebracht door eene moordpoging, welke in buitengewone omstandigheden plaets greep. Op het oogenblik dal de priester in de hoogmis der St-Slartenskerk het Evangelie wilde lezen, knalde er een schot in de kerk. Een genaenide Jozef T..., oud 58 jaren, had by middel van een revolver van zeer groot kaliber en schior met de tromp legen het lyf een schol gelost op M. J. L..., een achlbacr inwo ner der rue Mont St-Marlin. A'- Lbevond zich Daesl zyn brooder, die zoo als men wel denkeu kan, getroffen werd door een hevigen schrik hel slachtoffer werd in den hals gewond, liet een luiden kreet hooren en stortte ten gronde. Een moedig persoon en de broeder van M. L. wierpen zich op den moordenaer on hadden de grootste moeite dezen te beletten nieuwe misdaden te plegen, daer by hen insgelyks met zyn wapcu bedreigde. Met behulp van andere persoonen bracht men hem builen de kerk. De mis werd opgeschorst cn een kerkbediende be gaf zich naer hot politiebureel, van waer onmiddel lyk verscheidene agenten kwamen toegesneld, wel ke den misdadiger naer de perinanencie brachten. Toen inen Jozef T... ondervroeg gaf deze ter zyner verschooning op, dal hy bestolen was in eeno erfenis do^r de familie van M. L..., en andere familiën der stad, waervan hy zelfs geen bloedverwant was en die door hem erg belasterd werden. Na voor den prokureur des konings te zyn ver schenen, is die persoon in de celgevangenis opge sloten de wonde van M. L..., scbynt geen gevaer te zullen opleveren. (Nadei e Bijzonderheden Wy vernemen nog de volgende bvzonderheden over de moordpoging in de St-Martenskerk, le Luik, waervan wy hooger spreken. De priester had juist dc lezing van het evangelie geëindigd toen het schol werd gelost. De persoon die geschoten had, bevond zich naest de bank waerop zich bevonden MM. Clement Labye, ingeni eur van bruggen en wegen en zyn broeder J. L. Labyo. Hel was deze laetste welke het schot be kwam. In den hals gewond zynde slortle M. Labye on- middclyk ten gronde, terwyl zyn broeder, over do bank lieenklom om zich achter eenen pilaer te vei- bergen. M. J. Labye, die gelukkig slechts eene lichte wonde had bekomen, stond weldra op en wierp zich op den moordenaer die nog altyd voortging met zyn wapen te dreigen, doch geholpen door M. Devaux schilder, en eenige andere moedige burgers, gelukte Labye er in den moordenaer aen te houden. Toen men den plichlige wegbracht verklaerdc deze het inzicht te hebben gehad de gebroeders La bye te dooden cn hy drukte zyne spyt uit, hierin met le zyn gelukt. De persoon die gescholen had is een genaemde Jozef Tolleman, oud 58 jaren, geboren in den omtrek van Verviers en woonende te Luik. Volgens men ons meldt heeft Tollemans gedurende verscheidene jaren te Parys verbleven, van waer hy slechte zaken heb bende gemaekt terug keerde naer Luik. Sedert lang scheen het, dat die man dacht bedro gen le zyn door de familie Labye, in eene erfenis van zekere Mej. Pirghaye te Chenée, wier eenige erfgenacm hy beweerde le zyn. Die juffer is sedert meer dan 20 jaren dood en de stam der erfgenamen tol welken Tolleman behoorde, had 25,000 fr. ont vangen, waervan hy 5,000 fr. opstreek voor zyn aen- aeel. Sedert hy te Luik was weergekeerd, vervolgde hy onoplioudelyk de familie Labye, ten einde van haer geld geleend te krygen, waermee hy eene on derneming van afbraek wilde beginnen Herhaelde malen had M. Labye hem gezegd dat hy hem onder steunen zou, indien hy hulpbehoefde doch dit ant woord bevredigde Tollemans niet, die cindelyk aen M. Labye brieven schreef, waerin hy dreigde hem en zyn huisgezin le zullen dooden, indien aen zyne vraeg niet werd voldaen. Men verzekert zelfs dat hy, eene maend geleden, in het openbaer in eene her berg, zyn slrafbaer besluit zou hebben te kennen ge geven. Tollemans is ongehuwd en kon 4 tot 5 fr. per dag verdienen. FRANKRYK. Trouw aen den Koning. De 84" verjaerdag van den 21 januari 1795 vereenigde, zooals wy reeds gemeld Hebben, verleden maendag in de Boelkapel, to Parys, de personen die wenschten te protesleeren legen de koningsmoorders van 95. Nooit zag men zulken toeloop als dit jaer. Men schat liet getal der omstanders, die van 7 uren 's morgends tot den middag het monument bezochten, op ten minste 6oOO. Onder ander be merkte men er een groot getal personen, die tot de werkende klas behoorden. De familie der Bourbons was vertegenwoor digd door den hertog van Nemours, zyne twee dochters, princessen Czartoryska en Blanca van Orleans, de hertogin van Madrid, de graef en de gravin van Trapani, de graven van Caserte en van Bari. De graef van Cliambord was vertegen woordigd door den markgraef van Drena, en de koning van Napels door den graef van Latour.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2