Nieuwjaarsgiften ft—aaaac» DE KIESWET. Men leest ia de Indéptmdance Wy hebben eenige byzondere inlichlin0 bekomen over de tegenwoordige gezindheid van liet ministerie, betreffende het wetsont werp op het geheim der stemming en het kiesbedrog. Indien die inlichtingen juist zyn, zou het kabinet, rekening houdende van de opmerkin gen welke de oppositie in de sekliën gemaekt heelt, tegen het ontwerp die opmerkingen gansch pogen te verwyderen, by middel van amendementen welke aen de middensoklie zouden worden voorgelegd lydens hare eerste vergadering, in den loop dezer week. Men zou afzien van het gedacht, de kiezing af te schaffen,wanneer er geen stryd zou zyn de kiezers zouden in alle geval worden opge roepen en er zou gestemd worden. De parlybulletyns zouden afgeschaft zyn, en de kiezer zou in het gangske zyne stem aen- duiden. De oproep vari al de kiezers der sektie zou even als nu, by alphabetische orde worden gedaen. Wat de wyze van uitdrukking der stem in het gangske aengaet, zou men het engelsch stelsel zeer naby komen. De bulletyns van twee of drie sektiën zouden voor de stemopneming onder elkaer gemeimd worden. De getuigen der kandidaten zouden mogen deelnemen aen de diskussie over de geldigheid of de ongeldigheid der bulletyns. Het recht tot bestatiging van het bedrog, door alle hewysmiddclen, zou uitsluitend aen de beroepshoven worden gegeven. De besten dige deputation of hunne afgeveerdigden zou den slechts den eed mogen eischen. Eindelyk, en dit is het grondpunt waerop de oppositie het meest heeft aengedrongen, art. 78 verbonden met art. 03 zou worden ge- wyzigd. Ten einde in 1877 te worden inge schreven zou de kiezer niet moeten bewyzen den cyns voor de twee voorgaende jaren te hebben belaeld, maer enkel zooals heden al leen voor het vorige jaerende bepaling be treffende de patenten ha 51 januari, aengege- ven zou in 1877 worden toegepast. De Courier des Bruxelles zegt Onze partikuliere inlichtingen laten ons toe le gelooven dat de Independence goed ingelicht geschreven. Van dan. af kon men verzekerd wezen dat hij eens, als een der schoonste parels, aan Ylaanderens kroon zou prijken. En het kind, jongeling en priester geworden, heeft de verwachting beantwoord en professor Claeys staat nu, met onzen beroemden Lode- wijk De Koninck, aan 't hoofd der vlaamsche dichters en wordt ook onder de beste vlaam sche redenaars gerekend. Daarbij is hij nog een schrandere en geduchte kunstrechter. De Koninck's kleingeestige beknibbelaar, D' Nolet De Brauwer, dien hij, verleden jaar, eens ter dege heeft gegeeseld, zal nog al lang zijne beenen wrijven, eer de blauw linken er zullen uit verdwenen zijn. Hopen wij dal de menigvuldige gedichten van den E. H. Clacys, eerlang in cenen bundel verzameld, door het Davidsfonds zullen uitge geven worden. X. De Conlërencie Zondag laatst 4 Februari, door den weisprekenden Heer Em. Sclieer- linck, onderp. gegeven in den katholieken Kring van Nieuwerkerken, is wonderwel ge lukt. De redenaar sprak over Oostakker, nu genaamd het vlaamscli Lourdes, en gedurende ruim eene uur enTjalf waren de talrijke aan hoorders (omtrent 500 man) door aandachtig heid aan zijne lippen geklemd, alhoewel dik wijls de toejuichingen den vlaamschen spreker hebben onderbroken en in onze zuivere moe dertaal die hij zoo gemakkelijk, volgens den aard van 't volk, weet te plooien en zich ten nutte le maken, heeft de geachte en welspre kende Onderpastoor de historische beschrij- ving gegeven van de wijk Slootendriesch daarna heett hij ons het tegenwoordige vlaam sche Lourdes onder oogen gelegd, bijzonder lijk doen uitschijnende, hoe ondanks de bui- tengewoorie pogingen der liberalen en de geu zen, daar duizend e en duizende bedevaarders zijn gekomen en steeds blijven toestroomeri. Het geachte publiek waaronder vele priesters en de bijzonderste katholieken van 't omlig gende, hebben de welsprekende vlaamsche conferencier met warme toejuichingen begroet en bedankt, wenschende hem nog in ons mid den Le mogen zien en hooren. X. Ziehier wat liet Journal de Bruxelles zegt Wy denken te welen dat, gehoor gevende aen een nieiuv denkbeeld, waeraen verschei dene sektiën zich gunstig hebben getoond, de minister afziet van de parlybulletyns, om liet eenig ollicieel en veelkleurig bulletyn aen te nemen. Het hoofdpunt van het debat was ontbe- Iwislbaer de herinvoering van het grondbegin der wet van 1843, op de tweejarige betaling van den cyns en de uitsluiting der aeugiften O"'".. I «fc i ti ll/Ull Vcii oeiasting, welke na ol januari van een zich nimmer zouden vernieuw VOLKSKAMER. By het aenvangen der zitting van dynsdag nebben MM. Bara en Bergé de handel wyze van den heer Biaeckman, burgemeester te Sl- Amaudsberg aengeklaegd, welke aen zekere apostelen der vrydenkery niet heelt willen toelaten, ter gelegenheid eener solidaire del ing, op hetcatholyk kerkhof zyner gemeente, hunne gal tegen de catholyke Kerk en hare munsters uit te braken. De achtbare heer üraeekman heeft belet dat de schandelyke redevoeringen gelyk deze in de welke over eenige jaren uitgeroepen wierd dat de vrede der ziel zich put Jn de verloochening van God, jaer gedaen zyn. Een der amendementen wel ke aen de middenseklie zullen worden voor gelegd heeft ten tloel, volgens men ons ver zekerd, de kieslysten welke in 1877 moeten herzien worden, niet aen die nieuwe schik- kiugéd te onderwerpen. Men zal waerschvnlyk tot akkoord komen, om door nieuwe middelen de pogingen tot het p'egen van bedrog te beteugelen, terwyl men tevens de strengheid zal verminderen der voorgestelde maelregelen. Volgens den uitgedrukten wensch zal er gekozen worden zelfs dan wanneer er geen stryd zou zyn. De wyze van oproeping der kiezers zou be houden worden zooals zy thans in voege is. Men zal insgelyks aennemen dat dc bulle tyns van verschillende bureelen ojider elkaer gemengd worden. getuigen der kandidaten zouden deel Bemerken wy dat de heer Burgemeester van M-Amandsberg slechts gebruik heeft gemaekt van zyn oppertoezicht over 't kerkhof zyner gemeente, 'l welk door de liberhaters aen eiken burgemeester wordt toegekend. Doch men weel dat de liberhaters van zienwyze veranderen gelyk de Cameléon van kleuren, telkenmale dat de eene of andere zaek hun mee of tegen gaet. En inderdaed, de achtbare heer Burgemeester van Sl-Amandsberg is een catholyke en vol gens de logiek van 't liberalismus door den mond van M. Bara uitgedrukt zou de opper toezicht over hel kerkhof alleenlyk mogen uit geoefend worden door de burgemeesters welke de lage werktuigen der logien zyn. De acht bare heer Braeckman werd met veel behen digheid verdedigd door den heer Deleliaye van Gent, welke de beweegredenen, door MM. Bara en Bergé ingebracht, zegevierend ver gruisde. De lieer Minister Delcour verklaerde handelsrechtbank van Marseille heeft die vraej ontkennend beantwoord. M. Duprë weigerde van M. Escofiler, zynen schuldeischer, eene som van 416 Ir. te ontvangen, die de laetsle m koper wilde betalen. De rechtbank beeft M. Duprë gelyk gegeven, en M. Escoffier verplicht le betalen in gewone speciën (goud, zilver, bankbilletten), daer de sous slechts voor pas munt mogen dienen. De Eerw. Heer Van der Linden, onderpas toor te Kruishautem, is in dezelfde hoedanig heid benoemd op S. Walburgis te Oudenaerde by wordt vervangen door den Eerw. Heer Nan Haute, onderpastoor van Zeevergem. De Eerw. Heer Damman, priester der laelste wyding, volgt hein op. De Eervv. Heer De Somer, onderpastoor le Asperen de Eerw. Heer Galmart, onderpastoor te Ursel, verwis selen van plaets. 'T LAND VAN RIEM. Zondag II., hebben wy het genoegen gehad eene dier aengename avondfeesten by te woo- nen welke alleen, door de leden der alom befaemde maetschappy 't Land van Riem kunnen gegeven worden. Ook ontbraken er geene toeschouwers want de zael was letter lik opgepropt door een deftig en uitgelezen publiek. Bestatigen wy vooral dal onze jeug dige kunstminnaers menigvuldige bewyzen hebben gegeven dat zy liet pad des vooruit- gangs met rasse schreden bewandelen. De twee chooren en vooral O Pepila werden op eene meesterlyke wyze uitgevoerd onder de leiding van M. Jan Colson, de ieverige, moe dige en kundige director der maetschappy. De beer Iluvenne, lid van den gentschen Maria kring, heeft ons audermael getoond dal men in't boertig en grappig vak moeilyk zyns ge- lyken kan ontmoeten. De piot die de cyferhunsl leer en moest werd, men kan niet beter, afgege ven en meer dan eens werden de lachspieren der aenwezigen in beweging gebracht, niet alleen door de woorden maer ook door de boertige houding die den heer Iluvenne wist te nemen. Het tooncelspel en het blyspel hebben ook mets te wenscben gelaten. De uitspraek der spelers was in 't algemeen zuiver vlaemsch slechts hier en daer lieten zy de platte Aelster- sche tael hooren. Wat de houding betreft moeten wy bekennen dat zy onbedwongen en gansch geschikt was naer de rol welke iedere figurant te volbrengen had. Eene bezondere melding zyn wy verschuldigd aen den heer II. A... welke zich ditmael met de rol van Opvleugels, in 't kluchtspel Een jongen die noestig is waerlyk overtroffen heeft. Eere zy dus den heer H. A...! Vergelen wy ook niet onze hulde te bewyzen aan do koninklyke maetschappy van Harmonie Al groeiend' bloeiend' welke door hare medewerking de feest opgeluisterd heeft. Eindigen wy dit kort verslag met onzen mnigen dank te betuigen aen dc jeugdige kunst minnaers welke ons het genoegen verschaft hebben deze hoogst aengename avondfeest by te vvoonen. X, lid van den aelsterschen catholyken Bond. nemen aen de diskussie over de geldigheid eindelyk dat hy niet den minsten blaem der bulletyns. Eindelyk, wat de kwestie aengaet van de woonplaets, zouden de militairen worden vrygelaten hunne woonplaets te behouden in de plaets hunner geboorte. Wy voegen er 'by dat de lieer Minister amen dementen in dien zin de middenseklie heeft onderworpen t gedrag des heeren Burgemeester van St- Araandsberg te werpen bad daer hy slechts gebruik had gemaekt van een recht 't welk hem door de wet toegekend wordt. Verder heeft de vergadering zich onledig ;ehouden met den redetwist over de wyzigin- gen toe te brengen aen het tweede boek des 'oophandelswetboek. 't Verbond vraegt of het waer is dat twee geneesheeren dezer stad, aen bemiddelde hove niers van Mylbeke verklaringen van onvermo gen afgeleverd hebben, krachtens welke ver klaringen, die bemiddelde hoveniers in dc apotheek van de armen alle soort van medecy nen voor niet ontvingen. Het liberael bladje voegt er by dal er zonderlinge geruchten dies- aengaende in de stad loopen. Indien het feit, door't Verbond aengeklaegd, eene waerheid is, dan bestael er een misbruik dat onmiddelyk moet uitgeroeid worden. Daer deze zaek ons zeer ernstig schynt, hebben wy eenige inlichtingen genomen, en wy hebben vernomen dat er, eigenlyk wel niet wat 't Verbond zegt, maer toch iets bestaet Zou 't Verbond ons niet willen zeggen of hy dc zaek bedoelde van zekere W Vercruyssen van Mylbeke, welke eenig fortuin bezit, en die onlangs in de apotheek der armen medecynen bekomen heelt met een voorschrift van eénen zeer liberalen doctor dezer stad Indien 't Verbond waerlyk het misbruik, door hem aengeklaegd, wil helpen uitroeien dan zal liet ons antwoorden en zich ook ver- baesten de andere gevallen bekend te maken die ter zyner welc zouden gekomen zyn. Wy wachten uwe antwoord af en wees ver zekerd, confrater, dat wy u zullen ter zyde staen om gezegd misbruik aen te klagen.' DAVIDSFONDS. AFDEELING-NINOVE. Ninove, 6 Februari 1877 Op Onze-Lieve-Vrouw-Lichtmis, heeft de E. II. Claeys, te Ninove, de aangekondigde voordracht gehouden over Ons voorgeslacht en, in eene boeiende en aangrijpende taal onweerlegbaar bewezen, dat de oude Vlamin gen, zijn zij wel eens lichtzinnig te werk ge gaan, zich nooit hebben plichtig gemaakt aan meineedigheid, maar immer getrouw zijn ge bleven aan hunne graven en hertogen, aan den Roomschen Stoel, aan hunne eer en aan hunne moedertaal. Oimoodig er bij te voegen, dat de spreker, bij de behandeling dezer stol, liet hart zijner aanhoorders meermaals van fierheid heeft doen zwellen en kloppen heel Vlaamsch-België door toch wordt professor Claeys gevierd om zijne welsprekendheid en zijne dichterlijke begaafdheden. Hij was nog geen twaalf jaar oud toen hij reeds, met een treurdicht, den tweeden prijs behaalde in den algemeeneu kampstrijd, ter gelegenheid van het afsterven wzer beminde Koningin, Ludovica-Maria, uit- 0 o AEN Z. II. PIUS IX. 6d' LYST Bedrag der vorige lysten, fr. 3469 75 Eene weduwe vraegt den zegen van den H. Vader over hare kinderen. Onbekend, Aelst Onbekend, PAROCHIE BAERDEGEM. De E. H. Pastoor, M. G. Van der Straeten. Jufv. W- D'Hondl. Een onbekende. Een M. Frans Van Langenhove. Eene Congreganiste. Onbekende. Totael Buerdegem fr. 39-55. PAROCHIE HERDERSEM. De E. II Pastoor. Jufv. W" Frans Moens. Jufv. We T. BuyI. M. Joannes Moens. M. C. Van Hoorebeeck. M. P. .1. Van Driessche. Jufv. We D. Muylaert. M. Frans Van Nuffel. Jufv. Wc J. De Cock. Dc Genootschappen. Eenige parochianen. De kinderen Van Geit. M. A. Wykbergen. Totael Herdersem fr. 206-00. 15 10 1 4 50 20 20 20 20 10 10 10 40 49 10 45 PAROCHIE EYSERINGEN (Lennick). De E.H. Pastoor en eenige parochianen. 44 50 WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 29 januari wordt M. A. C. Coremans, ontvanger der rechtstreek- sclie belastingen en accynsen te 11 aeltert, ge machtigd zyne rechten op pensioen te doen gelden. By koninklyk besluit van 24 januari, wordt M. J. Van Vreckem, schepene te Ninove, benoemd tot bestuerder der watering Ninove- Meerbeke, in vervanging van M. J. De Naeyer, overleden. RECHTERLYK KBONYK Heelt men liet recht eene nog al groote schuld in koperen munt te voldoen De koop- CONCERT in den Kring de Vriendschap korte zoutstraet, op Dynsdag 15 Februari, om 6 uren 's avonds. Wy roepen de aendacht onzer geëerde lezers, leden van den Kring, op 't luisterryk Concert t welk, Dynsdag aenstaende, vastenavond door verscheidene kunstliefhebbers van den befaemden M UZI KALEN KRING van Kortryk, met medewerking van onzen gunstig gekenden stadsgenoot den heer Victor De Gheest zal ge geven worden. Het programma, dat wy voor oogen hebben, kondigt de uitvoering aen van verscheidene kunstryke muziekstukken en ook vrolyke ge zangen aen, met een woord, liet programma is derwyze opgesteld dat de moeilyksten dees mael zullen bevredigd worden. Zeggen wy eindelyk, dat het programma ook iets aenkon- digd wat wy tot hiertoe op de Concerts van den Kring nooit ontmoet hebben, namelyk, de opvoering van een blyspel met zang, in één bedryf, getiteld de consultation van Joerisse. Naer men ons verzekert, zal dit blyspel menig- mael lot hartelyk lachen aenleiding geven. Die eene goede plaets wil hebben hoeft dan maer wat op te passen. De avopdfeesten welke Donderdag en Vrydag, door de leerlingen der troepskinderen school, ter theaterzael, ten voordeele der ar men en van 't beschavingswerk in Midden- Afrika, gegeven werden, zyn door een uitge lezen publiek hygewoond geweest. Elkeen was ten uiterste voldaen en bekende nog nooit eenen aengenamere avondstond te hebben doorgebracht. In naem onzer noodlydende medeburgers bedanken wy de heeren Major en Olhciers der school voor het edel gedacht dat zy hebben opgevat. Wy vernemen dat het bestuer van den Cirque DASS1E besloten heeft hier te Aelst eenige vertooningen te geven. De groote tent zal op 't Esplanadeplein opgericht worden. De dag en uer op de welke deze vertooningen zullen plaetsgrypen, zullen later by plakbrieven aengekondigd worden. De loting voor de nationale militie is hier donderdag lest, met het gewoonlvk ge zang en geschreeuw, doch zonder vechtpar- tyen, algeloopen. Het getal lotelingen was 208 en dit der uitgestelden van vorige jaren 51, dusdanig dat het leegste nummer 52 en het hoogste 239 was. Velen klagen heden over den al te zwaren bloedimposl die men de bevol king van een onzydig land als het onze oplegt. Men vergete niet,dat moest een liberael minis terie aen 't bewind komen den bloedimpost nog ondragelyker zou gemaekt worden. Voor zeker zou het pruissisclie stelsel hier in leven geroepen worden en elkeen den ransel op den rug gehangen worden, 't geen den onderga van vele huishoudens zou te wege brengen. Gisteren morgend begaf zich de veer tienjarige August Rottier, te Balegem, naer zynen grootvader, ahvaer hy een geladen pistool in handen nam. Niettègenstaende de vermaningen vari den ouderling, speelde de kriaep met het wapen, toen eensklaps het schot afging, en de jongen de volle lading in de borst kreeg. Met de hand op de bloedende wonde kwam hy huiswaerts geloopen, en be zweek eenige stonden nadien. Brussel 6 februari Zaterdag nacht ver liet te Anderlec.ht, zekere J. B. Cochet, met- sersknaep, eene herberg dier gemeente, in gezelschap van zekeren H. Smet, oud 47 jaren insgelyks te Anderlecht wonende. Zondag morgend vond men Gochet, niet ver van de herberg, op den weg dood liggen. Het slacht offer had diepe wonden aen het hoofd en was zooeven gestorven toen men hem vond. II. Smet, de vermoedelyke moordenaer, is aenge- houden. Getuigen beweren gehoord te hebben dat Smet zyn slachtoffer met het hoofd tegen de steenen van het gaenpad sloeg, terwyl hy riep lig moet dooi myne handen sterven. Beweging van Maendag te Antwerpen. De zael der Variétészegt het Handelsblad, was a giorno verlicht, 't Was dus gala-vertoo- ning. Het is niet moeilyk veel volk te lokken, veelal nieuwsgierigen. Aen het bureel zaten MM. Pry, Conart en Veders, en achter het bureel zalen onder ander MM. Max Suremont, Marekelbacli, Taceoen en Jacobs-Bceckmans.' Geen der kopstukken was aenwezig men heeft noch M. Pecher, noch Van der Taelen gezien. De jonge wachten, de klerken, de mannen van nieuwe patenten waren daer. AL Pry deed de eerste redevoering in den aerd van die van M. Pecher; dan raesde AI. Veders wat legen de papen. Wonderlyk, M. Veders, zegde dat AL Alalou door zyne slechte wetten dienst bewees aen de geuzen Heel welmaer waerom, als hy dienst be- wyst, schreeuwen de geuzen dan tegen hem Waerom zingen zy a bas en willen zy hem op hangen 1 Dat is toch zeker niet schoon van de geu zen Af. Jacobs-Beeckmans heeft lelterlyk ge- zeeverd hy heeft de kiezers van buiten uit gescholden voor ossen en ezels. We weten niet waerom AI. Jacobs-Beeck mans die kiezers beleedigd ze zyn reeds erg genoeg miskend in de wet, daer men hun wei geit te laten stemmen in gemeente of kanton De spreker hing een verschrikkelyk tooueel op van wat België binnen vyf jaer zou zyn. binnen vyf jaer, zou de processie zóó groot zyn, dat de kop van de processie langs den eenen kant de kerk zou binnen komen, als de steert nog maer langs den anderen kant uit ging. Welnu, dat zou nog maer bewyzen, dat de overgroote meerderheid, of liever heel de stad met de religie meé instemde eu dat het ver- lransclu liberalismus meer en meer van het vlaemsch land zou verdwenen zyn AI. Taccoen heeft zyn oude marotte, die der belastingen opgeliaeld, en AL Veders las eene petitie, waerin gezegd werd dat het ministerie moest aftreden. Dan kwam men op de straethet groot, overgroot gedeelte van het publiek ging naer huis nieuwe manifesteerders stonden aen de öchermerstraet en huilden liet ongediertmen trad langs liet huis van David, langs dat van M. Pecher, door Iluidevetterstrael over de Meirmen floot voor het huis van AL Van Put en voiar den catholyken Kring. Een policie-agent verzocht de deur van dit lokael te sluiten doch een lid der direklie verklaerde dat de deur zou openhlyven tot 42 uren. Thans is hy notarisklerk en agent in beiersfh bieraen de policie Jiad by geze»d koopman in wyn te zyn. Ceulemans stortte overvloedige tranen, toen de gendarmen liem naer de gevangenis bracli- ten. Het mandaet van opsluiting luidt als volgt Ceulemans is beticht van beleedi"iii" 2" de, P°l,cie. opstand met verscheidene gewapende persoonen, en van slagen en won den aen een policie-agent toegebracht. i» vi'.S n? d,i.°!:,genblik dal de 4 gendarmen ILK et poIlc,e van M- De Wael ter hulp a"n den- E®n a©ntal geuzen met ca-sses tétes, fan oil ï\k?u,Ppelf gewapend, zaten de agen ten aen t lyf. En de Preeurseur durft beweren dat er niets gebeurd is en Alen schryft uit Antwerpen Er was vee! vo'k aenwezig dezen morgend in de zitting der correctionneele rechtbank. Heden namelyk werd de zaek opgeroepen te gen het meisje, dal in de maend augusti laetst- eden, den inhoud van een fleschke vitriool in het aengez.cht wierp van een persoon en dezes moeder. Deze laetste werd het ergste gewond zy dracgt op liet lichaem talryke lidteekens.' doch zal verder geene nadeelige gevolgen ondervinden. Yerschillige getuigen, zoo ten laste als ter ontlasting, werden gehoord de laetsten getuigen dat de zoon bepaelde trouw belofte had gedaen aen de beschuldigde. Air Lize stelde zich, in naem van de twee gewonden, als burgerlyke partv en vroe^ 50,000 fr. scliadevergoedigd. Air Vrancken was met de verdediging vari liet meisje ge- ast, en gaf lezing van eenen brief waerin de huwelyksbelofte bepaeld vermeld stond. Ver der herinnerde Air Vrancken, dat het meisie die in juni 1876 baren vader verloren had en dus zonder raed of bystand aen haer zelve was overgelaten heel begrypelyk, door de ontrouw, tot zulke daed, als zy inderdaed ge pleegd heeft, kon aengedreven worden. Hv vroeg dus eene breede toepassing van verzach tende omstandigheden. Het publiek volgde met veel belangstelling de debatten die, zooals men ziet, by stonden zeer pikant waren. De rechtbank heeft het meisje verwezen tot 18 maenden gevangenis en tot het betalen eerier som van fr. 41500 ten titel van schadevergoeding aen de burger lyke party. Mr Lize had den lyfsdwang voor de betichte gevraegd, doch Mr Vrancken deed hem opmerken, dat een wetsartikel bepaelt dat de lyfsdwang op vrouwen niet kan toege past worden. D De groep manifesteerders floten en gingen door. De aenwezigen in den Kring gingen even in den gang zien, en keerden schouders opha lend naer hunnen domino terug. De groep manifesteerders begaf zich zoo als altyd naer het klooster der paters Jezuïeten, die zoo als de Opinion hun heeft wys gemaekt, het wetsontwerp hebben gemaekt.... Daer stonden policie en gendarmen te voet. Men huilde, men wierp steenen men verbry- zelde dry ruiten doch men greep een der manifesteerders by den kraeg, waerop zyne vrienden hem poogden te ontzetten. De poli cie werd tegen de deur gedrongen aen den kant der square-Leys. Eensklaps verschenen AI. de Wael en AI. Busschots en AI. de Wael riep Respectez la police. Ja, AI. de Wael, men is zóó ver gekomen dat men niemendalle meer respekteert. AI. de NYacl werd echter erg toegejuicht en toen hy hun gezegd had, dat zy moesten heengaen, dat zy bem veel last aendeden, besloten de mani festeerders af te trekken. De manifestatie was erg gedund was zy niet heel talryk in den beginne, zy verviel vóór dat zy op de Meir kwam, tot het onzicht bare. Neen, neen, lienmael neen, bet volk van Antwerpen manifesteert niet meê Er heerscht hier geen indignation sponlanée en als het waer is wat l'Echo qui-parle-et-ment zegt dat het gemeente-bestier de tweede opvoering van la Muette heeft belet, om l'ctat surexcité des esprits dan moeten wy zeggen, dat dit eerlijke blad zyne goede lezers appelen voor citroenen in den gapenden mond stopt. Aengezien men nooit weet wat die heeren manifesteerders versterkt door de vrienden van Brussel, Gent en anderé steden in hun schild voeren, hadden de Meetingisten zich in hunne respektieve lokalen vergaderd, en waren wel besloten hun recht daer te doen gelden. Hiervan waren AI. de Wael en de pro- kureur des konings onderricht. Niets van alle die maetregels is noodig ge weest, en nadenkende liberalen zeiven, die al dat manifesteereu nagaen, schudden het hoolcl en bekennen dat hunne partie op den weg is, die meer en meer ten onder leidt. Ziedaer de juiste beschryving van de bewe ging, welke de Preeurseur, de Opinion en die eerlijke llavas bun best doen om op te blazen en haer een gevaerlyk karakter te geven. Zeker is het dat de Antwerpsche bevolking zich niet laet meeslepen. Het parket van Hoei heeft zich ter woori- plaetse begeven van de genaemde Elisa Mos- soux, wonende in de rue Exhelière, alhier Vol gens het schynt zou dit meisje, dry weken »e- leden, door een karabynschot gewond zyn, dat onbehendig door een jongeling zou gelost zyn. liet meisje is op 1 februari bezweken ten gevolge dier wonde. Het gerecht heeft dé ijkschouwmg der overledene bevolen en een onderzoek geopend. Het belgisch goevernement had aen dat der Vereenigde-Staten van Amerika de uitle vering gevraegd van den genaemden Yzerbvt geboren te Belghem, by Kortryk, beschul digd van schriftvervalsching en bedrieglvk bankroet. Yzerbyt werd in Philadelphia aen boord gebracht der belgische stoomboot Ne derland, om naer België te worden overge- voerd. De beschuldigde had op die stoomboot eene kabien van eerste klas ter zyner beschik king, en het werd hem toegelaten, even als de andere passagiers op liet dek te wandelen Gedurende den avond van 5 februari, stoomde de Aederland Oostende voorby, Yzerbyt vroe<* by den kapitein inlichtingen, betreffende dé stad, welke hy in de verte zaghy vroeg hoe ver men er wel van verwyderd was enz Daerna zette hy zich aen tafel om te avond malen en verder heeft men van hem niets meer vernomen. Men heeft de verdwynin" bc- statigd eener reddingsboei en men denkt dat ïzerbytzich die boei zal hebben om liet lyf ge hecht en in zee zal zyn gesprongen, om alzoo te ontvluchten. By de aenkomst van de Nederland, in de haven van Antwerpen, heefl men een koffer in beslag genomen, dat aen den vluchteling toe behoorde. Benevens kleérgoed vond men in dit holler eenen brief, door Yzerbyt aen zyne bloedverwanten in België gericht en in welken brief hy met veel lof sprak over de schoone landstreken welke hy had doorreisd, er In voegende nooit in Belgie te zullen weérkeeren uit hoofde van zynen schrik voor de belgische justicie. Verder zegt hy, dat hy niet meer zal in het leven zyn, wanneer zy den brief ont vangen zullen. Hy beveelt zich in de gebeden zyner vrienden en bloedverwanten en vraegt vergillenis aen zyne schuldeischers zeggende dat ongelukkige spekulatiën hem inliet ver derf hebben gestort. FRAiYKRYK. \'og de 4 gendarmen te voet. Die vier brave jongens kunnen liet niet verkroppen dat de liberalen zou kwaed zyn. Het is dank aen hunne tusschenkomst dat de politie van AI. De Wael die in zeer klein getal ter plaetse was, niet tegen den muer van het Jezuïeten klooster verpletterd werd. Alet behulp van de 4 gendarmen is men er dan ook in gelukt twee aenhoudingen te doen, waerin men zonder hunne tusschenkomst nooit zou gelukt zyn, want de geuzen hadden reeds een derde kerel, die met steenen had geworpen, uit de handen der policie gehaeld. Is dat onze belooning vragen de vier gendarmen, een hoop scheldwoorden Wy hadden dus de policie maer onmeédoogend moeten laten doodslaen en het klooster afbre ken om de vrienden van de geuzen te zyn? Alaer, dit is de verkeerde wereld dat de geu zen willen, en dit zal niet gebeuren. Een tweede manifesteerder, beticht van ge welddadigheden, maendag avond hy het kloos ter, Kunsllei gepleegd, is gisteren namiddag by den onderzoeksrechter gebracht, en na de ondervraging, op bevel van den rechter, naer de gevangenis overgevoerd. Het is zekere L. AI. Fr. Ceulemans, 25 jaer oud, geboortig van Herenthals en woonachtig te Antwerpen. De betichte is van zyn 46 jaer soldaet geweest eerst by de infanterie en laetst by de artillerie. Misdaed. Eene misdadige poging die gelukkigerwyze, in tyds verydeld werd, is op de spoorweglinie van Ryscl naer Parys, ter hoogte van Honchin, gepleegd. De avond-express van 6 uren o ruin, was den baenwachter van Ronchin gesignaleerd. Deze, toen hy even den barreel gesloten had, kreeg eenen kerel in het oog die, nietlegenstaende liet hem onmiddellyk toegeroepen verbod, op het spoor vooruitkwam terwyl een tweede kerel een hoop dwarsyzers, voor liet onderhoud der hnie bestemd, opnam en deze over de rails be gon te werpen. De slechte inzichten dezer kerels radende, deed de baenwachter wanhopige signalen, oni den trein te verwittigen. De eerste kwaeddoener sprong op hem toe, greep hem by de keel, sloeg hem op het hoofd en wierp hem, in zyn bloed badend, op den grond. Doch de treinkonduk- teur, had de signalen reeds bemerkt, en stopte onmiddellyk, op 80 meters afstand van de plaets, waer zonder dat, een groote ramp zou plaets gegrepen hebben. De wonden van den baenwachter zyn niet erg. Hy heelt zeer juiste aenduidingen kunnen geven nopens den kwaeddoener die hem aenge- vallcn had. Een streng onderzoek is door het ge recht geopend. Den januari laetst, had schier terzelfder plaetse eene dergelyke misdadige poging plaets. Die lierhaelde aenslagen hebben onder de be volking der streek een groote opschudding le weeg gebracht. ENGELAND. BiiKEi-.RiNGt;N Aen een beschouwing van de Observatore Romano over den vooruitgang van het catholicismus in Engeland ontleenen wy de volgende verblydende byzefcderheden De bekeeringen, zoo wordt daerin gezegd, nemen thans vooral onder de werkende klas in aental toe. In de groote steden is er gebrek aen geeslelyken voor het onderwys der bekeerlingen.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2