Nieuwjaersgiften Ik kom tot den lieer Pastoor van Marpin gen. Daar ik hem veel jaren opgemerkt heb en (lit ten gevolge onzer innige betrekkingen, is mijne overtuiging dat hij een der waardigste geestelijken en der verdienstrijkste menschen van Pruisen is. Ik zou hem nevens den geeste lijken raadsheer Muller van Berlijn stellen. Zijne parochianen aanzien hem als een heilig manen dat is hij. Gij moet dit in Marpingen gehoord hebbeti. Marpingen was vroeger;voor namenlijk door wöekcrij en 'tgedrag van eenige slechte ambtenaars een zeer achteruitgaande dorp geworden. In den ouden tijd was het wel hebbend, doch, door lichtzinnigheid en de ver deeling en verkwisting eens groot aandeels van het schoone gemeentebosch, is het in schulden gevallen en eindelijk bijna gansch verarmd. Ik heb huis en goed van velen dier lichtzinnige menschen uithoofde hunner schul den verkocht, lieden is Marpingen, alhoewel niet welhebbende, toch niet arm, en de in- wooners worden bezonderlijk, niet meer zoo als vroeger, met mistrouwen aanzien. Iloe dikwerf hebben de Joden van Tholey, Aberle, Anschall, Itsick, mij niet verzocht lien van mijne immeubel-verkoopingen, te Marpingen kennis te geven, zeggende de Marpingenaars zijn lieden brave lieden 't geen in de joodscbe taal beteekentzij betalen goed. Deze hervorming is, volgens hetgeen ik gezien en gehoord heb, voornamenlijk liet werk van den heer Pastoor Neureuter. Wel is waar, hebben zijn voorzaat, de heer Sartorius, en de onderwijzer Bongert er het hunne bijge bracht doch de grootste verdienste komt M. Neureuler toe. Vrijwillig arm en buitenmate mildadig, was hij, ten dien tijde, voor zijne parochianen een voorbeeld onder alle opzich ten. Ik heb nooit iemand van hem liooren klagen niemand kan hem genoeg prijzen. Hij was de goede herder die zijn leven voor zijne kudde geeft. Ilij bevond zich gedurig in geldnood ik zelve heb hem meermaals geholpen. Het geld had in zijne oogen geene waarde. Alleenlijk slechte en uitzinnige menschen kunnen hem van zelfsbelaug en geldzucht betichten. a Aliioewel liij een groote muziekliefhebber en schilder is, heb ik in zijne woorden en handelingen altijd kalmte en overleg gevonden nooit heb ik in hem iets bczonders van fantasie bemerkt. De zeilde bedaardheid die hij in de Marpingsche gebeurtenissen getoond heelt heb ik hem altijd gekend. Wat de heer Pastoor van Alsweiler, mijnen schoolkameraad betreft, daar moet ik niet veel over zeggen. Bij de melding dal hij wegens bedrog of deelneming aan bedrog in gevangen schap gesteld wierd, kon ik mij niet onthou den te lachen, en hij zal het zelfde gedaan hebben. Zeggen dat hij een bedrieger is, dat heeft zoo veel waarde als het zeggen, dat Windthorst (hel hoofd der kalholijke partij) een bedrieger zou zijn, of de Germania een verkocht blad. Uit het bovenstaande zult gij afleiden dat uwe verdediging der Marpingenaars mij har telijk verheugd heeft en dat ik U verzoek L' meer en meer met de deftige lieden en wel bijzonderlijk met hunnen uitmuntenden herder, alsook met mijnen geestrijken schoolvriend van Alsweiler onledig te houden. Gij ondersteunt alzoo goede en eerlijke menschen tegen laste- raers en booswichten. De handelwijze tegen de Pastoors van Marpingen en Alsweiler is onverstaanbaar voor mijen hieromtrent zal elkeen die ze kent met mij overeenstemmen. Met alle hoogachting, enz. (Gel.) Hess, Notaris. Zulke getuigenis heeft gcene verdere uitleg ging noodig. liet verbrekingshof heelt, eenige dagen ge leden, het vonnis der Raadkamer van Saar- brückeri in voordeel der kinderen bekrachtigd. Waar is nu het bedrog Zoo bieden zich tot heden de zaken van Mar pingen aan. Een woord alvorens ons werk te eindigen. Wij hebben deze artikels niet geschreven voor liberalen, geuzen, vrijdenkers, voor al die mannen, welken zij den naam dien zij zich toeeigenen, die vlakaf en zonder onderzoek alle verschijningen loochenen. Zij noemen dit superstitie, bijgeloof. Maar indien de verschij ningen in 't algemeen op superstitie berusten, clan zijn het II. Schrift en de Kerkelijke Ge schiedenis opgepropt met superstition, bij voorbeeld, de verschijningen van God in bet Paradijs en aan Moses, van den Zaligmaker aan den vervolger Saulus, der engelen aan Zacharias, aan Maria, aan Joseph, aan Petrus in den kerker, van Maria aan den H. Simon Stock, van Jesus aan de gelukzalige Marga- retha-Maria, van Maria te Lourdes, enz., enz. Wij hebben geschreven voor de kalliolijken gelrouw aan hun geloof. Eenige onder ben denken dat het de zending niet is van een politiek blad zich zoo wijdloopig met boven natuurlijke zaken bezig te houden. Zij vergeten dat, door de tusschenkomstvan de wereldschc macht in zaken die haar niet aangaan, de ge beurtenissen van Marpingen eenen hoogen politieleen aard verkregen hebben. Bewegingen des geestes met kolf- en bajonetslagen, bele- geringsstaat, gevangnemingen, enz., enz., zien bevechten, niets doet beter liet politiek stelsel van een land kennen, niets is waardiger der openbare aandacht, voornamenlijk in België alwaar men de voorbeelden van dit land aan beveelt als goed om na te volgen. In alle geval, zaken welke, zoo wij in ons laatste Nr gezegd hebben, sedert 7 maanden de 40 millioenen inwooners van Duilschland in opschudding brengen, dienen ook alhier gekend te worden. Zekerlijk elkeen is vrij er over te denken wat hij wil, doch elkeen dient te weten wat er van is. Wij hebben gepoogd dit te doen weten met de feiten nauwkeuriglijk, naai de geloofwaardigste bronnen, te veropen baren. Dit scheen ons des te meer noodig als wij de duitsclie overlieden en dagbladen, als ook een deel der vreemde drukpers, vóór al onderzoek, a priori, een groot getal treffelijke wereldlijken en geestelijken zagen uitschelden als hebbende uit geldzucht kolossale logens uitgevonden, opgestoken of rondgestrooid, en de Kerk in 't algemeen voor de zoogezegde schuld dier menschen wilden verantwoorde lijk maken. Wij gelooven geloond te hebben dat de Mar pingsche gebeurtenissen noch door bedrog, noch door inbeelding konnen uitgelegd wor den. De verklaringen der kinderen over de verschijningen, l.oe geloofwaardig deze kin deren ook zijn, bestaan niet alleen zij zijn bekrachtigd, van den beginne af', door vijf onverdenkbare volwassenen, en later nog door verscheidene anderen zij zijn bekrachtigd door menigvuldige wonderbare genezingen zij zijn bekrachtigd door de vruchteloosheid, lieden zonneklaar bewezen, der onderzoekin gen door de overheden gedaan met het inzicht van spot en hoon op liet bovennatuurlijke te doen nederdalen. Wat is dan de ware aard dier zaken Dit zul eens, zulks hopen wij met al de kalliolijken van Duilschland, dc Kerkelijke Overheid onderzoeken, en wij onderwerpen ons van nu af aan Hare beslissing. In alle geval, eer, glorie en liefde aan de Allerzaligste Moeder Gods Maria Einde. DE VEEPEST. De Moniteur van lieden kondigt eenen om zendbrief at, door den minister van binnen- landsche zaken aen de gouverneurs der pro vinciën gezonden en waerin hy beveelt, dat de veehouders over hunne dieren eene onophou- delyke waekzaekheid moeten uitoefenen, en zoodra er zich eenig kenteeken der ziekte ver- toonen zou, zy zich onmiddellyk tot den naesl by wonenden veearts moeten wenden. Indien dezen eenigen twyfel koestert over den aerd der ziekte of een geval van veepest herkent of denkt te herkennen moet hy aenstonds langs den naburigsteu lelegraef en by middel eener dringende depêche, bericht zenden van hel feit, aen hel departement van binnenlandsche zaken. De veearts zal insgelyks eene depêche zenden aen den gouverneur der provincie, ten einde dezen van liet geval te verwittigen. Het ministerie zal onmiddellyk bevoegde mannen ter plaetse zenden, ten einde den wezenlyken aerd der ziekte te onderzoeken, en, in over eenstemming met den veearts, des noods de eerste maetregelen voor te schryven. In afwachting van de komst dezer persoo- nen zal de burgemeester den uitvoer vei bieden van al wat er zich op de hoeve bevindt en deze onder bewaking stellen. Indien het zieke dier sterven zou vóór de aenkomst der speci ale veeartsen, zal de romp builen worden ge bracht en in eene afgezonderde plaets, ten einde aen de beschouwing der veeartsen te kunnen worden onderworpen. Verder wordt de grootste waekzaemheid aen de veeartsen opgelegd. CONCERT in den Kring de Vriendschap. 'T Concert 'i welk, Dynsdag 11., door de zor gen der heeren Bestuerleden, in den catholy ken Kring a de Vriendschapheeft plaets gehad, heelt aller verwachting overtroffen en met recht mogen wy zeggen, dat het verre weg een der luisterrykste en aengenaemste is ge weest die wy ooit bygewoond hebben. De achtbare heer Baron Bethune, voorzitter, heelt liet allerbeste gedacht gehad zich lot den lieer Richard Verb eke, voorzitter van den Kort- rykschen muzikalen Kring te wenden en hem te verzoeken hier een concert te komen geven. Deze heer beantwoordde met zyne gewoonlyke dienstwilligheid aen 't verzoek van den heer Baron Bethune en nam onmiddelyk al de maet regelen om hier hel concert te geven, dat el keen met zooveel genoegen heeft gehoord. Melden wy byzönderlyk de Fantasie voor kleinen blaeshoorn, welke door den lieer C. De Nysmet veel juistheid en smaek gespeeld werd en ook de twee Fantasien van De Beriot, die de heer E. Van Cauwenberghprofessor van viool, ons liet hooren en door de welke hy ons getoond heeft, dat hy al de moeilvkheden met veel gemak weet te overwinnen. Verder werden de trio du dorteur Crispin van Ricci, de Duo de Tancrede en de twee ro maneen op eene meesterlyke wyze gezongen. De kluchtzanger, de heer Vèrmandere, luid het waerlyk getroffen, en werd driftig toegejuicht. De heer Victoor De Gheest, welke altyd bereid is zich te laten hooren als er kwestie is van een werk van Weldadigheid of van zyne poli tieke vrienden eenig vermaek te verschaffen, heelt ons op nieuw twee zeer moeilyke arias op den klephoorn laten hooren, welke hy met zyn gewoonlyk talent gespeeld heeft. De heer V. De Glicest zal, indien hy wil, een geroemde kunélenaer worden, want reeds weet hy met eene wonderbare behendigheid de grootste moeilyklieJen uil den weg te ruimen. Onnoo- dig by na te zeggen, dat hy telkenmale met een geestdryftig handgeklap begroet werd. Deze luislerryke avondfeest eindigde met de opvoering van een blyspel met zang, getiteld de Consultalièn van Jocriese 't welk, gelyk wy het voorzegd hebben, meer dan eens tot hertelyk lachen heeft aenleiding gegeven. De knecht, M Alf. D'llondl, heeft zicli op zulke schitterende wyze van zyne rol gekweten dat alle kritiek onmogelyk is. M. Surmont begreep ook wonderwel de rol die hy te spelen had hy errinnerde ons het blyspel van Molière welke door elkeen gekend is. Wy bedanken dus, in naem van al de leden, liet komiteit des Krings en de Korlryksche kunstenaers over het luisterryk en hoogst aen- genaem concert waermeê zy ons vergast heb ben. Zulke feesten moeten onbetwistbaer de ban den van vriendschap en genegenheid die de catholyken van Aelst aen die van Kortryk hechten nog nauwer doen sluiten ook zyn wy verzekerd dat onze aelstersche kunstenaers het zich lot eene eer zullen rekenen, by de eerste gelegenheid, op hunne beurt, onze vrienden van Kortryk met een concert te vereeren. Leve de Muzikale Kring van Kortryk X. RECI1TERLYK KRONYK. Men meldt uit Brussel aen de Patrie van Brugge, dal het onderzoek legen de gewezen bestuerders der maetschappyen Langrand ge richt, een nieuwen vorm schynt te hebben aengenomen. Men verzekert dat de magistraet gelast met het bestuderen van het verslag van den onderzoeksrechter, de advokaten en ver volgde bestuerders toegestaen heeft, kennis te nemen van het dossier. Dit dossier is zeer lyvig en niemand kan tot nu toe zeggen hoeveel tyd er voor die kennis neming z:d noodig zyn. Volgens de bepalingen de nieuwe wet op de preventieve gevangenis, heeft de beschuldigde het recht zyn dossier te doen onderzoeken en aen de kamer van inbeschuldigingsstelling een verslag in te dienen ten einde het tegenover dit van het openbaer ministerie te stellen. Aengezien in de zaek Langrand, het open baer ministerie gedurende zeven jaren, onder zocht, bestudeerd, geëxpertiseerd, gewerkt en gemediteerd heeft, mag de verweerende party toch ook wel het recht hebben dry of vier jaren te besteden aen de weerlegging der grie ven tegen haer opgestapeld. ADRES AAN DE PARLEMENTAIRE RECHTERZIJDE. Zondag jl. heeft het Midden-Komiteit der Grondwettige en Bewarende Vereeniging omes arrondisse ment, alhier in den Kring L'UNION eene buitengewooue vergadering gehouden, welke door de afgeveerdigden van al de kantons bijgewoond werd. Aan 't dagorde stond de bespreking der nieuwe kieswet door den lietr Malou voorgesteld. Na, verscheidene artikelen des wetsontwerps besproken te hebben, heeft de vergadering, op voorstel van eenige leden, besloten een adres aan de parlementaire rechterzijde toesturen, welke haar de verlangen van de overgroote meerderheid der kiezers van 't arrondissement Aalst zou te kennen geven. Gezegd adres zal ter onderteekening aan de catholijke kiezers onzes arrondissements aengeboden worden. Afdruksels zullen nacr iedere stad en gemeente gezonden worden. Wij verzoeken alle ware catholijken het adres te onderteekeoen, om aldu&eenen blijk van vertrouwen te schenken aan de parlementaire rechterzijde welke, heden meer dan ooit, noodig heeft te weten en te gevoelen dat zij, door alle deftige en ware vaderlanders ondersteund wordt en tevens aen 't liberalism te laten hooren dat zij legen de oproerige taal der liberale drukpers en geuschc redenaers uit al de kracht hunner ziel protesteren. Wij laten hier het adres volgen en hoeven er dus niet verder op uil te weiden AAN DE PARLEMENTAIRE RECHTERZIJDE. MIJNE HEEREN, De Bewarende en Grondwettige vereeniging des arrondissements Aalst, in alge- mccne vergadering der Afgeveerdigden van al de cantons vereenigd, protesteert met verontweerdiging tegen de oproerige taal en de onwettige inzichten van de liberale druk pers en der liberale vereenigingen ter gelegenheid van het wetsontwerp op 't kiesbedrog en 't geheim der stemming. De onmatige dorst naar 't bewind en de godsdiensthaat zijn niet voldoende om de aanhitsingen tot oproer en 't straatgeweld te verontschuldigen. Wij rekenen, Mijne Heeren, op uwe krachtdadigheid en uwe zelfsopoffering om die afkeurlijke kuiperijen te vqj'ijdelelen, en 't land tegen de gevaren te beschutten die het liberalism aan zijne onaf hankelijkheid, aan zijne instellingen, aan zijn nationaal vorstengeslacht loopen doet. De thans bestaande kieswet stelt den Buiten in eenen staat van onmiskenbare ongelijkheid tegen over de steden. Deze ongelijkheid is machteloos om het liberalism te bevredingen, het wil, bij middel der volstrekte onderdrukking van den Buiten door de steden, aan de wettige meerderheid den wil der minderheid opdringen. Schandelijke, openbare, onloochenbare bedriegerijen in verscheidene deelen des lands door 't liberalism gepleegd, vervalschen de kiezerslijsten en verdraaien den regel- maligen en natuurlijken loop onzer instellingen. De eerlijke lieden van alle denkwijzen zouden dienen samen te spannen om ze te beteugelendoch de liberale denkwijze bevredigt zich niet met de onstrafbaarheid voor haar te vragen, zij eischt het recht, het bedrog volgens hare belangen te mogen vermenigvuldigen, en, wanneer gij, Mijne Heeren, ons kiesstelsel zijne oprechtheid wilt wedergeven, aarzelt de liberale denkwijze niet, door een verfoeilijk misbruik van woor den, het woord uitdaging te laten hooren en u te beschuldigen staatsaanslagen te beramen die zij zelve jaarlijks listig pleegt met valsche kiezers in 't kiezerskorps te doen sluipen. Dc Leden der bewarende denkwijze van het arrondissement Aalst, eischen allen het volstrekt geheim der stemming. De Catholijke kiezers zijn noch aan drukking, noch aan geweld onderworpen als zij eene stemming uitbrengen in overeenkomst met hunne geliefste overtuigingen, GOD, VRIJHEID EN VADERLANDzal altijd de leus zijn der catholijke kiezers van 't arron dissement Aalst. Wij rekenen het ons ten plichte, Mijne Heeren, u, in de huidige omstandig heden, eens te meer, onze genegenheid en ons vertrouwen te betuigen. Wij zijn verze kerd dat gij de verzwaring der ongelijkheid zult beletten die reeds op den Buiten weegt, dat gij het kiesbedrog krachtdadiglijk zult beteugelen, en dat gij, in overeenstemming met 't goevernement, zult beletten dat de straathuilers het bestier des lands in handen nemen. Aan deze die ons in den schoot van 't parlement durven beleedigen, met onbe schaamdheid bewerende dat wij eene onwettige drukking ondergaan, zult gij uwe kracht dadige protestatien laten hooren. Wij stemmen als vrije mannen naar onze overtuiging en geene menschelijke macht kan ons eene tegenstrijdige stemming ontrukken Het hangt van u af, Mijne heeren, dat de grondwet, niet onder de voeten ge trappeld, het nationaal vaandel door dit der regeringloosheid niet overwonnen worde, en dat het erfdeel van eer, vrijheid en gematigheid dat 1830 ons heeft nagelaten niet voor altijd verloren weze. De orde, de wettelijkheid zullen, dank aan uwe vaderlands liefde, behouden worden. Wij bedanken er u op voorhand over en hebben de eer Mijne Heeren, met de meeste achting te zijn AEN Z. II. PIUS IX. 7dc LYST Bedrag der vorige lysteii, fr. 5779 Onbekend Aelst. 10 2 PAROCHIE EREMBODEGEM. De E. II. Pastoor. 20- De E. H. Onderpastoor Van Vlaenderen, 10 - DeE. H. Cocquyt, 5- M. B. Verleyseu, Burgemeester, 10 - M. H. De Smet, Schepen en Prov.raedsl. 50 - M. L. Nelis, Schepen, 5 - M. J. B.VandenSteene, Gemeenteraedslid 5 - M. Frans Callebaut, 5 - M. J. B. De Clippel, 5 M. J. L. Mollaert, 5 - M. Is. Van Vaerenbergh, 5 - M. P. Langelet, gemeente-ontvanger, 5 - M. A. F. De Cock-Raman, 10 - Jufv. We J. B. Van Vaerenbergh, 10 - Jufv. W# M. Langelet, 5 Jufv. We Jud. Van Vaerenbergh, 10 - Jufv. We J. B. De Cooman, 10 - M. Leopold Van Vaerenbergh, 5 - M. Andreas Van Vaerenbergh, 5 - M. Andreas Bolerbergh, 5 - M. Fr. Van den Steene-De Rouck, 5 - M. Victor Wellekens, 5 - De kinderen Van der Eist, 5 - Onbekende, 6 - De Congregatie van O. L. V. 61 i Het klooster, 20 - Jufv. Coleta De Schutter, 2 - Jufv. Coleta De Droogh, 2 - Jufv. Nathalia De Sadeleer, 1 - Jufv. Monica Stockman, 2 - De leden des Broederschaps van het H. Hert. 21 I Totael Erembodegem, fr. 501,02. Zou 't Verbond 't welk zich zoo bekommerd met de geneesheeren en de apotheek der armen ons niet willen zeggen Hoe men de handelwyze moet betitelen van één geneesheer der armen die, toen men zyne hulp komt inroepen voor een noodlydende die ernstig ziek is, zich vergenoegt van in zyn kabinet, dus zonder bezoek, de ziekte van dien persoon te heoordeelen en zoo maer, volgens gissing, medicamenten voorschryft? Zulk geval heeft hier deze week by een geu- sche doktor, plaets gehad en wy roepen er de aendacht op in van wie 't behoort. Wy weten zeer wel dat de geneesheeren der armen slechts één mael de arme zieken ten huize moeten bezoeken, doch als ons dit nog te lastig zou vallen, zouden wy liever ons ontslag geven, en niet langer doen zien datwy geene liefde hebben dan voor de 200 frs. die wy er jaerlyksvoor opstryken Verbond, in plaets van bekend te maken dat de Nieuwerkerkschc liberalen niet te vreden zyn over de merkwaerdige en zoo welgelukte conferentie gegeven in den catholyken Kring uldaer, verkondigt eens liever de volgende gebeurtenis Op Zondag avond, 10 Februari, was hel be kend dat de instrumenten gegeven wierden aen de leden van het nieuw catholyk fanfaren- korps onzer gemeente. In liet naer huiskeeren wierden er dry leden begroet met twee ge weerschoten verwonderd over dezen groet gingen zy tot aen eene herberg waer zy nog een ruimen tyd verbleven. Daerna vervoor- derden zy hunnen weg en eer zy aen hunne woonst kwamen wierden zy nogmaels begroet met 2 geweersaluaden. Wy bemerken dat het pikdonker was en dat er hier, zooals overal, ook jannen zyn die de duisternissen waer- nemen om hunne slimme plannen uit te voe ren. Wy laten onze catholyke vrienden over deze wondere gebeurtenis nadenken. STERFGEVAL. Woensdag 14 dezer, is te Berlaere, na eene kortstondige ziekte overleden, den heer August Renè Veldeman, sedert ongeveer 25 jaren Bur gemeester dier gemeente. Gedurende zyne lange loopbaen als Burgemeester heeft hy aen zyne geboorleplaets uitstekende diensten be wezen. Het is aldus dat onder zyn bestuer hebben plaets gehad het opbouwen eener nieuwe school, vergrootingen aen het gemeen- huis, de drooglrekking van het Raerbroek, de indyking van meersschen, te voren onvrucht- baer en thans gekend onder de wateringen Paerdebroek, Lypesaeien, Aubroek en andere, het leggen van verschillige steenwegen, het oprichten te Schoonaerde eener standplaets voor den yzerenweg, en vooral het leggen der prachtige brug over de Schelde, eindelyk het verkrygen eens postbureels in de gemeente. Zyne Majesteit de Koning willende zoovele diensten beloonen, benoemde den 20 Augusti 1871 den heer Veldeman tot ridder der Leo poldsorde. De vastenavonddagen zyn hier tamelyk rustig afgeloopen. Men ziet duidelyk dat de lust om zich by dage te vermommen hier jaer- lyks verliest, 't Is des avonds en des nachts dat men 't meeste maskers aentreft. Buiten eenig gehuil of getier van zatlappen die de nachtrust van de burgers stooren zyn er geene verdere baldadigheden of schandalen bestatigd geweest. De twee Concerts door de leerlingen der troepskinderen school gegeven en waervan wy in ons laetste gesproken hebben, hebben eene gezamenlyke som van Ir. 1,120,85 opge bracht. De onkosten beliepen tot de geringe som fr. 160,85, dusdanig dat het armwezen onzer stad en het beschavingswerk van Mid- den-Afrika elk eene som van fr. 480 zullen ontvangen. Heden zaterdag, om 9 1/2 ure voormid dag, is er brand onlstaen in de schouwpyp van een huis op den Gentschensteenweg alhier, bewoond door De Boeck, bakker. Het vuer werd onmiddelyk uitgedoofd. Zaterdag 10 dezer maend, om 8 uren des morgends, is er een geweldige brand uitge borsten ten hove van Jozef De Ridder, land bouwer te Goorix-Audenliove, wyk Verren dries. De gebouwen, stallen, schuer met de meubels, huisraed, kleedingstukken, landbouw- alm, liet koom, hooi en strooi, die zy bevatten zyn de prooi der vlammen geworden. Slechts de koeien, een verken en een koffer met klee- dingen zyn kunnen met veel moeite gered worden. Een verken is in den brand omge komen. De oorzaek dezer brandramp is on bekend. De schade wordt begroot op ongeveer 5000 franks. Alles behalve de beesten en het landbouwalmwas verzekerd by de maetschappy La Belgique te Brussel, voor eene waerde van fr. 4,600. Eene tweede brandramp heeft, deze week, de gemeente St-Goorix-Audenhove geteisterd. Donderdag nacht werd aldaer het woonhuis en smids der kinderen De Byck, door het vuer totael verslonden. Niets is gered geworden. De schade wordt berekend op 5000 Ir. doch was tegen brandgevaer verzekerd. —Woensdag 14 dezer, werd liet huis van Frans- Adriaen Goessens,te Oultre.wyk Molenhoek door het vuer verslonden. Het aenpalende huis toe- behoorende aen Frans Lauwaert werd ook de prooi der vlammen. Daer de gebouwen uit hout en leem bestonden en met strooi gedekt waren, viel er aen blusschen niet te denken. Men heeft zich moeten bepalen de in de naby- heid slaende huizen en 't hof te bevryden dat langs den overkant der straet gestaen is. De brand is begonnen naby de schouw van Goessens, doch de oorzaek is onbekend. Het huis van Goessens, zyne meubels, bees ten en landbouwalm zyn verzekerd by de maetschappy de Bedding voor eene geza menlyke waerde van 1500 fr. en de schade wordt begroot op 1600 frs Het tweede huis, dit van Lauwaert, alsook de meubels, beesten, landbouwhalm, zyn ver zekerd by de zelfde maetschappy voor eene waerde van 5200 frs. en de schade wordt bere kend op 5000 frs. Wy vernemen dat de Yzerenweg van Dendermonde naer St-Nioolaes open en in dienst is voor reizigers en koopwaren, sedert 10 Februari 11. Wy verwittigen onze geëerde lezers dat deze weg de kortste is om zich van Aelst naer Hamme, Waesmunsler, Belcele en St-Nicolaes te begeven. Wy bemerken dat de laetste namiddagtrein St-Nicolaes te vroeg verlaet en dat bet hoogst wenschelyk zou zyn aldaer een trein in te richten welke in corres pondentie zou wezen met den trein vertrek kende van Dendermonde naer Aelst om 8 uren 25 minuten. Wy weten niet of de vervoerprys voor reizigers en koopwaren van Aelst naer St-Nicolaes min kostelyk is langs dezen nieu wen yzerenweg als langs Lokeren en 't Land van Waes, wy hopen dat de heer Director des yzerenwegs Dendermonde naer St-Nicolaes het ons zal laten welen ten einde het onze geëerde lezers mede le deelen. Men schryft uit Gent, 15 Februari Heden voormiddag had de plechtige begrafenis plaets van den Eerw. Heer Kanunnik De Smet. In het sterfhuis werden namens de koninklyke Akademie van België en de koninklyke Kom missie van Geschiedenis twee lykreden uitge sproken. Aen het lyk werd de krygseer be wezen door een bataillon soldaten der bezet ting, aengevoerd door eenen kolonel en twee majoors. De militaire muziek speelde rouw- marchen. In de hoofdkerk was eene talryke menigte volks,die den geleerden en liefdadigen priester in het gebed herdacht. Ilct lyk werd, na den dienst, naer het kerkhof van Maria- kerke gevoerd. De Nieuwe Rotlerd. Courant, een liberael blad, oordeelt als volgt over de belgische dagbladan In België bestaet die wet (recht van ant woord) sinds eene halve eeuw omtrent. En is er nu een land, waer de pers minder cons ciëntieus en fatsoonlyk, ongelikter van toon, personeeler is dan in België Hoe spreekt men daer van den afgeveerdigde van stad of land Is er een beleediging zoo grof, waervoor men terugdeinst Het zoogenaemde recht van Antwoord heeft België niet verhinderd een dagblad-litterateur te bezitten, die in ruwheid van toon en beleediging van tegenstanders haer weerga met lieeft. Het blad heeft gelyk als men onze liberale pers onze geestelyken en onze representanten schandelyk voor dieven hoort uitschelden, moet men zeggen dat onze trottoirpers in schandael hare weerga niet heeft Maer toch huilt de Nieuwe Rotterd. Courant gedurig met die pers en nam zy dezer dagen het vuile lied van het Ongediert nog in zyn ge heel over... Dus, leeft naer myn woordenmaer niet naer myne werken. De Univers bevat eenen brief uil Brussel, waerin M. Malou erg gehekeld wordt over zyne toegevingen, in zake der kieswet. Volgens dien brief zou M. Malou verklaren, hoegenaemd geen liefde voor zyn ontwerp te hebben en er byvoegen dat de kabinetskwes- tic niet zou opgeworpen worden, ter oorzake dezer wet. De brief zegt ook dat M. Malou niet alleen verantwoordelyk moet gemaekt worden voor de verzachtingen, welke den wetgever ont wapenen tegenover de algemeen erkende ver- valschingen. Het is vooral 't zevende ministerie. M. Van Praet en M. de Borcligrave, die hierin de hand schynen gehad te hebben.... Zelfs spreekt men van eene geheime audiencie.... doch neen, het koningdom dient meer geëerbiedigd te worden. De Univers zegt dat in 1878, de geuzery aen het hoofd zal komen, indien de vervalschingen niet worden afgesneden België zal alsdan volop in den weg van den Cullurkampf gewor pen worden, en zelfs niet door den regelmati- gen loop onzer instellingen. De korrespondencie van den Univers is ver re van bemoedigend te zyn. Verleden zondag waren de echtgenoten D. wonende in de zilverstraet te Brussel, uit- gegaen en waren niet weinig verwonderd op de straet een jong meisje te ontmoeten, ge tooid met eene gouden halsketting en oorbel len, welke, eenigen tyd geleden, by hen gesto len waren. M. D. bracht zelve de juffer naer het policiebureel, ahvaer weldra bleek dat het meisje by de echtgenoten D. als meid had ge diend en by haer vertrek de juweelen in kwes tie had meêgenomeii. De diefegge is ter be schikking van het gerecht gesteld. De Patrie van Brugge zegt dat men sedert veertien dagen te Brussel eenen toevloed be merkt van vreemdelingen van een verdacht voorkomen. Wild groeiende baerden en ge blutste hoeden ontmoet men schier in elk kof fiehuis. Parys heeft aen de belgische geuzen een konlingent rekruten gezonden, welke van zin zyn le handelen, indien de omstandighe den dit gedoogen. Er worden radikale en revo- lutionnaire bladen en liedjes in menigte koste loos rondgedeeld en dit vooral onder de volks klas. In den omtrek van Charleroi preekt men de werkstaking aen even als te Seraing, waer nogthans de uiterste armoede heerscht.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2