Nieuwjaersgiften Langrandszaken en de geldelyke schandalen dezer laetste tyden is er geene vergelyking mogelyk. Ën wat deed M. Malou in zyne hoedaniglieid van opperlioofd des catholyken Ministeries Nam hy nu wraek over helgene liet Ministerie Frère-Bara tegen de catholyke banken Lan grand gedaen had Neen, M. Malou, slak een reddend hand naer de. liberale banken uithy gebruikte al zynen invloed om ze te helpen en aldus vele liberale kooplieden en nyveraers van eeneu gevvissen ondergang te bevryden. Doch dit belet de liberbaters niet dagelyks te brullen A bas Malou, il fuut le penare la corde au cou Zietdaer hoe de liberalen de dankbaerheid verstaen. Aen de liberhaters die de pastoors en onder pastoors zouden willen verbieden, van op den predikstoel, hunne parochianen te onderrich ten over de gewichtigheid hunner stemming ten opzichte huns gewetens en der religie, geeft onze confrater Le Bien Public de vol gende welberedeneerde en afdoende antwoord De toehoorders welke iederen zondag rond den stoel der waerheid gezeten zyn zyn catholyken of ze zyn het niet. Zyn zy catholyken, welk recht heeft het liberalismus op hunne stemmen te rekenen a Indien het die stemmen bekwam dan zou het zekerlyk zyn omdat men deze catholyken omtrent den waren aerd van't liberalismus bedrogen heeft. Van dan af, verlicht de gees- telykheid de kiezers mei hen den waren aerd van 't liberalismus af te schetsen, en werkt zy zeer wettelyk meê om de rechtzinnigheid der stemming te verzekeren. Indien, integendeel, de toehoorders van den onderpastoor of pastoor geene catholy- ken zyn, zullen zy met de vermaningen van den predikant en met de eeuwige straffen spotten, gelvk de Indcpendanceer meê spot. Wy zyn nieuwsgierig te zien wat de grrrroote liberale nieuwspapieren hierop zullen ant woorden. Ten slotte, en om eens te meer te bewyzen dat de liberhatery geen ander doelwit heeft dan de R. C. Religie te vernietigen, zullen wy hier meédeelen wat er in de Flandre Li bérale, het orgaen der gentsche vrydenkers, opgesteld door den razenden herder der Lau- rentskudde, te lezen staat.Luistert, geëerde lezers De belgische grondwet plaetst ons in eenen neteligen toestandMen moet ze veranderen. De catholyken geholpen door eenige ver- blinde liberalen, hebben den Staet legen over eene Kerk ontwapend welke de zielen beheerscht, en zy hebben aen deze Kerk, onder den naem van vryheid, de almacht gegeven. De opperheerschappy des volks is eene wreede teleursleliingde geringste dorps- onderpastoor heeft meer macht dan den Ko- ning der Belgen. Men moet de Kerk de zoo gezegde vrijheid ontrukken die slechts de overweldiging is der nationale opperheerschappy. Geen be- taelde eeredienst meer, geene kloosters meer, geene monikken meer, 't is 't ongediert dat Bel- gie opvreet. Geene scholen meer waer men de jeugd stompzinnig maekt. De Staat door de grondwet ontwapend moet zyne onafhan- kelykheid werdernemen en de tolk des volks wezen de vryheid der Kerk, T is te zeggen. hare overweldiging moet plaets maken voor o wetten die de overweldigers straffen. En dan durven de libershaters ten tyde van kiezing stoutmoedig beweren dat de R. C. Re ligie geene grootere bewonderaers, vrienden en voorstaenders telt dan wel zy O die fariséen die volksfoppers die god- deloozen Want het schandigste van al is, is dat de wanzinnige die deze artikels in de Flandre- Libérale schryft een staetsonderwyzer is. Natuerlyk zyn het dan ook deze principen die hy zyne leerlingen inboezemt. Wanneer zal de heer Minister van inwendige den moed hebben een einde te stellen aen het ergelyk misbruik, namelyk, den staetsonder- wyzers toe te laten hunne leerlingen den haet tegen den Godsdienst van de overgroote meer derheid der bevolking in te planten. Daer moet een einde aen gesteld worden, want op die wyze verplicht mende catholyken onderwyzers te helpen bezoldigen die wanzinnig genoeg zyn om de godverloochening by hunne leerlingen voor te staen en aen aen te prediken KIESWETBEWEGING. Wy lezen in de Palrie van Brugge De catholyken van Brugge zyn niet willen ten achter blyven in de beweging, welke door het gansche land, ten gevolge der geuzenge- welddadigheden, is ontstaen. Even als hunne broeders van elders hebben wy verklaerd al de maetregelen goed te keu ren, welke zullen genomen worden tot vrywa ring van het geheim der stemming en der on- afhankelykheid van den kiezer doch tevens hebben zy er aen gehouden, luidop, en in het aengezicht van allen, te verklaren, dat zy tegenover het geschreeuw en den oproer der geuzen, iets anders zullen weten te stellen, dan de werkelooze prolestatie van het getal. Wy zullen niet zeggen dat de ruime zael van den Catholyken Kring vol was zy was letter- lyk overkropt en een onbeschryflyke geest drift bezielde die honderden kiezers, welke uit alle wyken der stad waren opgekomen. Behalve dien geestdrift las men echter op aller aengezichten de krachtdadige beraden heid van den Vlaming die geen geus wil zyn, zooals een der redenaers onder de alge- meene toejuichingen .verklaerde. Staende zitting werd eene petitie, welke in de zabl was neergelegd, met honderde hand- teekens bekleedin dit verzoekschrift werd aen de Volksvertegenwoordigers een volledi gere vryheid van stemmen gevraegd, benevens de echtheid der kiezerslysten, door de verwy - dering derzelve van de smokkelaers der geu- zery. De manifestatie van gisteren, zal eens te meer aen het land doen zien, dathet vlaem- sche kiesvee niet genegen is de keel te bie den aen het mes van den geuzenbeenhouwer. De voorzit terszetel was bekleed door M. Halieux-Ryelandt, ondervoorzitter der Asso ciatie, in vervanging van M. Eug. De Cock, die op reis is. Naesl hem bemerkte men aen net bureel MM. Van Caloen en Van Ocker- houdt, senateurs, A. Visart, burgemeester en Eug. d'Ydewalle, Volksvertegenwoordiger van Brugge Ron se, schepen van Brugge De Thie- bault, Breydel de Brock, Sheridan, Ryelandt, Van Caillie, Em. de Thiebault, provinciale en gemcenteraedsleden, enz. Wy geloovcn waerlyk dat de tegenwoordige knoeiers uit 't Verbond zeer verre op den weg naer 't Zothuis gevorderd zyn, ofwel, dat kin deren zich met den opstel van gezegd geuzen- bladje onledighouden om zulk onnoozel ge- zeever te durven afkondigen. De sullen denken wellicht dat iedereen zoo gek is dan zy, om le durven neêrschryveu dat de Volksangst, door de nieuwe kieswet ontstaen, in ons vaderland voortduertHet is im mers algemeen geweten dat die volksangst slechts beslaet in eenige liberalen holen, te Antwerpen, te Gent, te Brussel en te Luik, alwaer eenige hoogmoedige liberale opperhoof den, bygestaen van een handsvol uitgehonger de kozyntjes en vriendekens, dagelyks huilen, tieren, vloeken, verwenschen en tempeesten omdat zy niet dapper genoeg aen 't geliefde geldschotelken kunnen geraken, om zich zoo vet te zuigen als een gemest ortolaentje. Men verzekert ons dat de weinige serieuse persoonen die het uitgemergeld aelslersch li- berael kliekje nog telt, beschaemd zyn over de dommigheden die het liberael orgaen byna wekelyks afgeeft. Dat verwondert niemand ook zouden wy het schaemterood op onze wangen voelen, moesten wy ons langer onle dighouden met 't gezeever der bitter onnoozele sullen die wekelyks 't achterpoortservet uit de kattenstraet aeneenstooten. Volgens 't Verbond is het 't geval van dochter Vercruyssen niet 't welk hy heeft willen aen- wyzen, toen hy zegde dat er in de apotheek der armen medecynen waren afgeleverd ge weest aen bemiddelde hoveniers. Goed, jon gen, maer men heeft de zaek onderzocht en niets van 't gene gy zegt is waer bevonden geworden. Gy vraegt dat het misbruik uitge roeid worde, wel dan moet gy inlichtingen aen 't bestuer verschaffen. Nu, noem de twee gods- zedige, (lees klerikale) geneesheeren die de oor- zaek van 't misbruik zyn, dan zal men niemand meer verkeerdelyk kunnen verdenken, 't Is immers uwe plicht ze in 't belang der armen te noemenMaer daer zult gy u wel van wachten om reden dat gy niemand noemen kunt Gy hebt, Verbond, een klokske hooren klep pen en gy weet niet waer het hing, anders zoudt gy geene zaek geroerd hebben aen de welke gy uwe kneukels zoo deerlyk verbrand hebt. Het spreekwoord van Pake Merlens zali ger Zwijgen is eene deugd kwam u hier wonder wel te pas, Verbond. Errinner het u in 't toekomende VOLKSKAMER. De Kamer heeft dynsdag hare werkzaemhe- den hernomen. Onmiddelyk heeft zy de beraed- slaging aenvangeu over 't wetsontwerp be- trekkelyk de onbevaerbare waterloopen. Het voorstel des gouvernements waerby bepaeld wordt dat het kuisschen der onbevaerbare en onvlotbare waterloopen van ambtswege door 't goeverncment kunnen bevolen worden in dien er nalatigheid bestatigd wordt, is aenge- nomen geweest. Verders werden nog verscnei- dene artikels van gezegd wetsontwerp zonder tegenkanting aengenomen. AEN Z. II. PIUS IX. 8e LYST Bedrag der vorige lysten, fr. 4092-77 M. L* Verbrugghen-De Smedt, Aelst. 10 Eene moeder vraegt den zegen voor haer huisgezin. Aelst. 2 Toekomende week sluiten wij onze in- schryvingslyst van Nieuwjaersgiften aen Z. H. Pius XI. Wy verzoeken onze geëerde inschryvers welke ons het bedrag hunner inschryving nog niet hebben behandiyd, het ons ten spoedigste te doen geworden. Mej. Louisa Lateau. De volgende brief wordt door eenen imvoo- ner van Brussel aen den Couirier de Bruxelles meegedeeld, als geschreven zynde door een achtbaer persoon van Bois'dHaine, een vriend der familie Lateau Bois-d'Haine, 17 Februari 1877. Mynheer, Ik voldoe aen den wensch, door u uitge drukt, eenige tydingen van Louisa te verne men. Ik geloof dat ik u eenige maenden geleden reeds geschreven heb, dat dit brave meisje zeer ziek was geweest en zeer ernstig be proefd is, sedert 1 Januari 1870 alsdan heelt zy het II. Oliesel ontvangen en haer lyden was zoo erg geworden, dat men er zich elk oogen- blik aen verwachtte haer te zien sterven. Allengs zyn hare pynen verdwenen, doch om van tyd tot tyd, even hevig als vroeger weer te keeren. Nogthans lydt Louisa, sedert eenigen tyd, minder zy blyft gedurende een groot gedeelte van den dag uit het bed en kan zelfs eenig licht werk verrichten, des nachts lydt zy echter meer en zy keert eerst tot de kalmte weer wanneer zy de II. Communie heeft ontvangen, welke men eiken morgend in hare woning brengt. Het H. Sakrament stilt onmiddellyk al hare pynen en versterkt haer zoodra zy het ont vangen heeft wordt haer gelaet helder en zy vervalt onmiddellyk in eene geestvervoering, welke haer gedurende 20 of 20 minuten by blyft. Gy weet dat Louisa sedert vier jaren niet meer slaept, en geen voedsel meer neemt. Dit is een bewezen feit en bevestigd onder eed door hare zusterhet is dus onmogelyk dit te loochenen. Nogthans behoudt zy steeds hare gewone lyvigheid, alhoewel zy eiken vrydag, langs hare kruiswonden, eene groote hoeveelheid bloed verliestzy ziet er zoo frisch en blozend uit als toen gy haer, twee jaren geleden hebt gezien. M.de pastoor brengt voortdurend eiken vry dag een vyftiental bezoekers, voornamelyk geestelyken, in het huis der familie Lateau. Wereldlyke persoonen worden nog zeer zel den ontvangen. Rosina heeft zelfs alle bezoek willen doen ophouden en het is niet zonder moeite dat men haren weerstand heeft over wonnen, door haer te doen begrypen dat de bezoekers slechts gesticht kunnen zyn door het zien van een dergelyk schouwspel. Ziedaer, mynheer, den tegenwoordigen toe stand van het ootmoedig en heilige meisje van Bois-d'Haine ik kan er met kennis van zaken over spreken, want myn huisgezin is voort durend in nauwe betrekking met haer. Aenveerd, enz. Jacht. By ministerieel besluit van 21 februari, wordt de sneppenjacht in de bos- schen toegelaten, in al de provinciën, te reke nen van 1 meert aenslaende tot 15 april inbe grepen. Een geuzenblad deelt eene profecy meê voor 1878.... Een Koning.... (het durft niet zeggen welke) zal weggejaegd worden.... En die zelfde party huilt gedurig vive le roi De Eerw. Heer Modde, onderpastoor te Ooike, is directeur benoemd van het gasthuis vanScheldeveld, op De Pirite. STERFGEVALLEN. De achtbare heer Leirens-Eliaert, Senator van ons arrondissement en zyne geachte fami lie komen diep getroffen te worden door het afsterven hunner zeer beminde moeder,schoon moeder en grootmoeder dame wed. Maria-The- resia-Julia Leireks, geboren Nillis, den 18 dezer maend te Wetteren overleden, in den gezegen - den ouderdom van 80 jaren, voorzien der HH. Sacrementen. R. I. P. De heer Gust. Mussely, Provinciaelraedslid des kantons Sottegem, komt een droef verlies te ondergaen door het afsterven zyner teerge liefde dochter, Maria-Adela'ida-Elisa-Garolina, den 20 dezer maend aldaer in den heer ont slapen. De Provinciale Sijndicale Kamer der Nijver heidskunsten heeftin hare zitting van J4Febr. besloten de tentoonstelling, die zij reeds aan gekondigd had, te openen den 12 Augusti tot het;van begin October,in de Zalen van 't Paleis der Hoogeschool te Gent. Het uitgedeelde Reglement-Programma ver meldt de verschillende groepen voorwerpen, op de Tentoonstelling en op de prijskampen toegelaten. De personen die wenschen deel te nemen, hetzij aan de tentoonstelling hetzij aan de prijskampen, en welke bij dwaling of vergetel heid het Reglement-Programma niet zouden ontvangen, waarbij een bulletyn van inschrij ving gevoegd is, kunnen zich die stukken aan schaffen, in het Secretariaat der Sijndicale Kamer, Goevernementshotel te Gent, in de Bibliotheek der Nijverheidsschool, bij den Poorlier der Academie van schoone kunsten en bij de voornaamste boekhandelaars van Gent. Dit bulletijn van inschrijving voorde ten toonstelling of de prijskampen moet behoorlijk ingevuld en vrachtvrij gezonden worden aan het Secretariaat der Provinciale Sijndicale Kamer, vóór den 1 Mei. (Medegedeeld.) BASSIN-HOUILLERS. Wy lezen in den Echo du Parlement Men meldt ons een ernstig feit dat onge- twyfeld een pynlyken indruk zal teweeg bren gen. Tusschen het personeel der verschillende spoorwegen door de Bassins-Houillers geëx ploiteerd. hoviiiueu zich 200 statie-oversten beambten, treinwachters, fakteurs, enz., wél ke alleen eene waerborg hebben gestort, ge- lykstaende met het beloop hunner bezoldiging. Het gezamentlyke cyferdier borgstellingen beloopt 212,000 fr. Het minimum per persoon is van 500 fr. Zoo het schynt weigeren de kurateurs die borgstellingen aen te nemen als zynde bevoor rechte schulden; dat is eene rechtskwestie, waerover wy geene uitspraek kunnen doen doch wat moet men zeggen van eene maet- schappy, welke voor hare zaken beschikt heeft over dusdanige depot? Er is nog meer gedurende den laetsten trimester van 1875 heeft men in de bureelen surnumeraires aengenomen, welke men 500 Ir. borgstelling heeft doen storten en welk geld eveneens door de failliet is verzwolgen. Men verzekert ons dat de personen, welke aldus van hun geld zyn beroofd, gezamentlyk eene klacht zullen neêrleggen ten laste der administrateurs, en zich als burgerlyke party in het proces zullen stellen. De aenhoudende regen dezer laetste dagen heeft overal de rivieren en beken doen over- stroomen. Donderdag en vrydag stonden de bergemeerschen alhier gansch onder water. Gelukkig richten deze waters geene ernstige schade aen, integendeel, zy zullen aen som mige weidep zeer voordeelig zyn. Men schiyft uit Brussel, 19 Februari De geuzery is waerlyk edelmoedig! De Conservateur dt Wavre meldt dat MM. Mossel man, van Caurt-St-Etienne, ingeschreven hebben ten vordeele van het beschavings werk van Afrka voor de ontzagelyke som van.... 10 CINTIEMEN5 CENTIEMEN per hoofd Is lat niet schoon Niemand der pachters van lie edelmoedige millionnairs, heeft voor éénai een tien ingeschreven. De poliede heelt in de kerk van St-Jan en Nicolaes te Brussel, de hand gelegd op eenen geus, die gedurig aen eenen rozenkrans gebaerde te bidlen doch dit altyd in de naby- heid der offerbokken. Men betrapte hem ter- wyl hy by midcfel van teerstokskens de munt stukken uit de Dfferklokken annexeerde. De liberae Fèdéralion heeft beslist dat, als de kieswet liet volgens haren zin is, zy al de geuzen naff Brussel zal roepen, zonder echter niet buitel de wettelykheid te gaen. Om te beletten buiten de wettelykheid te gaen, is er maer één midtel, dat is van niet buiten zyn huis te komen.Wy denken dus, dat menjuist andersom lezer moet.... Dynsdag rvond heeft men op den Staets- spoorweg, omtnnt Waterloo, het verschrikke- lyk verminkt ly; gevonden van eenen aerde- wei ker. Beenenen armen waren hem van het lyf gereden en Iet hoofd was vermorzeld. Men heelt het lyk sechts kunnen herkennen aen eenen band di de man steeds rond het lyf droeg. De oorzsk dier ramp wordt aen de on voorzichtigheid/au het slachtoffer toegeschre ven. Men schryt uit Antwerpen Schandalen. - Dezen morgend, zoo verkla ren een aentabersoonen, is het Vleminckx- veld getuige gweest van eene schandelyke beleediging. Tewy men in de liberale dagbla den gedurig scbeeuwl van eerbied voor iede re denkwyze, bleedigt met gedurig wat den catholyk dierbar is! Dezen morgnd, ten half negen, ging de maendelyksche Berechting van de Augusty- nenkerk uit, om het II. Sakrament aen de zie ken der parochie te dragen. Aen de betalende school van het Vleminckxveld stonden een aental johgens, die wel deden zien hoedanig zy worden opgevoed. Die jongens liepen voor het Venerabel door, draeiden er den rug naer toe en hielden de klak op doch over dit alles spreken wy niet. Men kan niemand dwingen eerbiedig te zyn het staet aen iedereen vry dit of dal te veree ren doch hel heiligst wat de catholyken be zit, uitlachen, uitjouwen, beleedigen dat is iets anders Zelfs toen de Berechting de schoolpoort voorby was, ging een langdurig en luid ge- jouw op. Men beleedigde het Venerabel met volle longen, zoodanig dat vele personen, die echter niet tot onze party behooren, openlyk hunnen walg lieten hooren, Dat gaet ver zegden twee heeren, die daer voorbygingen en den hoed ophielden, en dus bewezen dat zy liberalen waren. Die betreurenweerdige beleediging doel zien welke gevoelens aen zekere jeugd wordt inge plant. Wy wyten het die jongens niet dat zy zoo onbeleefd, zoo oneerbiedig zyn, dat zy een zoo droevig begin maken aen hunne loopbaen wy wyten het diegenen welke iets over hen te gebieden hebben, en vooral hunne ouders die hunne kinderen opkweeken in zoo'n ge voelens van oneerbiedigheid, van onverdraeg- zaemheid, van godloochening. Vader Cats zegt liet kind dat buiten spelen gaet Zegt hoe het in den huize staet. Er was geen policie in den omtrek op te merken. De verontweerdiging in gansch de buert is groot, overgroot. Drama op de Schelde. In den namid dag van 20 dezer vertrokken de genaemden Verlinden, scheepsmakelaersagent, Egidius Van Keeth en Jos. De Swart, roeiers, in eene lichte boot naer Walsoorden, ten einde aldaer de pa pieren en cognessemenlen van hel amenkaensch schoonerschip HattieG. Dixon te gaen halen... Heeft er in den nacht van 20 lol 21 op de Schelde een verschrikkelyk drama plaets ge had Zulks is tot nog toe een geheim, echter zooveel is zeker, dat de dry bovengemelde per sonen niet zyn weergekeerd. Ziehier de inlichtingen, die wy verkregen hebben De Haltie G. Dixon, komende van Baltimore, met eene lading petrool, ter konsignatie van MM. Michiels-Loos, moest den 40 dezer, uit oorzake van het slechte weer, te Walsóorden blyven liggen. Omlreeks 6 uren 's avonds kwam Verlinden aen boord, kreeg de papieren en ver liet een half uer later het schip, in weerwil der opmerkingen van den loods, die hem aenraedde thans, by den ophanden zyuden storm, niet naer Antwerpen terug te keeren. Zoo dreigend was hel gevaer de de loods er by voegde Gy zoudt er het leven kennen by inschieten. Doch de dry onverschrokken mannen aerzel- den niet, stapten onmiddellyk terug in hunne boot, en het licht vaerluigje werd door den bul derenden wind op de golven geslingerd.... Eilaes wellicht den gapenden afgrond le ge- nioel By schoon en rustig weer, zyn vier uren toe reikend om met eene roeiboot van Walsoorden naer Antwerpen le varen. Is de rivier onstuimig, dan loopt de tocht 5 of 6 uren Verlinden en zyne makkers hadden gerekend ten 4 uer 's nachts hier te zyn. Gïotcrcn namiddag, kwam rli» Haltie G. Dixon onze haven binnengevaren. Tot dan hadden de familiën der dry vermisten in hel gedacht ver keerd, dat deze aen boord van het schip zou den gebleven zyn men oordeele over hunne schrik en verbazing, toen zy vernamen dat de ongelukkigen daegs te voren reeds vertrokken waren Onmiddellyk is eene boot met vier man, op ontdekking uitgezonden. Verlinden is geboortig van Holland, heeft 2 kinderen Egidius Van Reelh, 50 jaeroud, is geboren en woont te Antwerpen, Sint-Paulus- plaels deze heeft dry kleine kinderen de vier entwintigjarige De Swart is de byzonderste steun zyner oude moeder. Deze was in het loodswezen aengenomen en zou den eersten der toekomende maend in dienst zyn gelreden. Donderdag middag heeft men op de hoogte van den Ouden Doel de boet gevonden waermeê de dry ongelukkigen, waervan wy hooger spreken, schipbreuk geleden hebben. De boot is naer Antwerpen gebracht. Van de schipbreu kelingen is er nog geen nieuws. Men heeft gis teren in al de hoeven aen beide zyden der rivier, vruchteloos op inlichtingen uit geweest. Het algemeen gedacht is dal de dry slachtoffers de dood in de golven hebben gevonden. Heden morgend zyn er andermael vier moedige man nen met eene boot op zoek gegaen. De rechtbauk van Antwerpen heeft woensdag eene goede les gespeld aen twee geuzen die den 5 dezer aldaer manifesteerden tegen de kies wet. Fr. Rooms, geboortig van Oostende, twee de machinist op den stoomboot Lambertin, be ticht van braek van afsluiting (lees ruitenbre- kery in het O.-L.-V. kollegie), of ten minsten van medeplichtigheid wordt veroordeeld tot 4 maenden gevangde tweede betichte Lieven Ceulemans, oud 25 jaren, geboortig yan Heren- tlials, gewezen commis-grellier, thans agent in beiersch bier, beticht van opstand en belediging legen de policie, wordt by verstek verwezen lot 4 maenden en 14 dagen gevangenis en 42d fr. boet. Op dit oogenblik zyn valsche bankbiljet ten van 20 fr. te Antwerpen in omloop gebracht. Verschillende dezer biljetten zyn aeogeboden geweest in de Nationale Bank, die er de beta ling van heeft geweigerd. Het bedrog is, inderdaed, des te gemakkely- ker te herkennen door hel publiek, daer het voldoende is ze tegen het licht te houden om de afwezigheid van alle waterteekening (filigrane) op te merken. In de gewone biljetten verschynen het cyfer 20 en het woord FRANCS zeer beduidelyk bin nen in het papier. Het cyfer 20 en het woord FRANC zyn ge vormd uit donkere strepen op eenen lichten grond. Ten einde de afwezigheid der waterteekening te verbergen, heeft de vervalscher de voorzorg genomen deze biljetten le verkroken en vuil te maken, doch een eenvoudig onderzoek is vol doende om de afwezigheid der waterteekening (filigrane) te ontdekken. De biljetten dragen het datum van 49 Febru ary 4876 als handteekens. die van de heeren Eug. Previnaire, als goeverneur. P. Limhosch, als, schatbewaerder en J. Morrel, als kanselier. De inkt die tot hel drukken dezer valsche bil- llen heeft gediend, is donkerder dan die welke jor de Bank wordt gebruikt. Het cyler 20 van het valscli biljet is gevormd van blauwe llnien op witten grond, torwyl in het echt biljet deze cyfers geinaekt zyn van witte strepen op blauwen grond. Maer wat vooral aen het publiek toelaet ge- makhelyk hel bedrog te herkennen, zyn de woorden La loi punit le conlrefaclenr de tra- vaux lorcés, welke in de echte biljetten zeer duidelyk uitkomen op den blauwen grond van de ovale cartouche, onder aen de rekening, ler- wyl zy m het nagemaekt biljet nauwelyks zicht- baer zyn. Het Dummer in hel midden is in veel kleinere letters gedrukt in de nagemaekte biljetten dan in de echte. Drie der biljetten in de Bank aengeboden droegen de volgende herkenningsteekens P 7 47 het vierde de teekens P 46 477. Er zyn valsche goudstukken van 20 fr. in omloop. Zy zyn zoodanig wel nagemaekt, dat men ze schier van de echte niet kan onderschei den, doch ze zyn lichter dan de goede goud stukken. FRAÏVKRYK. Een nieuw geheim. Tegenwoordig hoort men alle oogenbhkken van geheimzinnige ver- dwyningen. ihans is het M. Schwingl, de kommissaris van policie van hel achtste arrondissement van Rysel (hives et Saint-Manrice) die spoorloos verdwenen is. Donderdag rond vier uren des namiddags verliet hy zyne woning, na volgens gewoonte al zyne dienslpapieren in orde ge bracht te hebben. Hy moest ten zes uren weêr- keeren, sedert dien stond heeft zyne vrouw hem niet weergezien. Is er een ODgeluk gebeurd Of is er weeral een misdaed gepleegd Vreesselyk geheim dat de tyd slechts opklaren kan. KRONYK DER MISDADEN. Een moordaenslag heeft het dorp Mazer- maud, gemeente Linards, in opschudding ge bracht. Zekere Marie Cluzaud trouwde maen- dag met een genaemde Faure zy had vroeger huwelyksbelolte gedaen aen een ander jonkman, Jean Célarier geheelen deze laetste, ziende dat zy hem ongetrouw was, had gedreigd dat hy zich zou wreken, indien zy een ander huwde. Maendag avond dus, terwyl men op de brui loft danste, verborg zich Célarier achter een venster der danszael, en, op een oogenblik dat de bruid hem voorbyging, loste hy een revol verschot. De kogel drong tusschen de schouders in, en kwam langs voren aen den linkerkant uit. Célarier ging aenstonds op de vlucht, doch werd spoedig door de gendarmen achlerhaeld. Toen men op het punt stond hem aen te hou den, trachtte hy zichzelf door den kop te schie ten, doch die poging mislukte, en hy bracht zich slechts eene wonde onder de kin toe, die zyn leven niet in gevaer brengt. Een verschrikkelyk drama heeft in La Richar- dière gemeente Landeronde, plaets gehad aldaer woont een grondeigenaer wiens verstand vermogens sedert lang in de war zyn. Verleden vrydag stond hy op zynen drempel, met een limmermansbyl in de hand. Zeg. Marie, riep hy de vrouw eens pachters toe. die daer voorby ging, luister eens. Wat is er vroeg de vrouw, naderkomend. Ik heb lust om u te dooden, Marie Gy schertst, lachte de andere, verbleekend. Doch de zinnelooze zwaeide werkelyk zyne byl. De verschrikte vrouw wilde vluchten, doch strunkelde en viel. De zinnelooze sprong loe, en bracht haer verschillende bylslagen toe, der- wyze dat de ongelukkige ter plaelse dood bleef. Zondag avond, vergezelde eene lalryke en terneergeslagen menigte, dit arm slachtoffer der razerny van eenen gek, naer zyne laetste rust- plaets. Den 4 of 5 januari laetstleden, verdween zeke re M. P..., van Alfortville, spoorloos uit zyne woonplaels. Den 42 dezer maend, vond men in de Seine, naby de pont d'Auteuil, het lyk van dezen per soon. r Uit het wettelyk onderzoek blykt, dat de man verworgd en in de rivier geworpen werd. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. Men meldt uit Broves (departement Var! den 17 februari, aen het dagblad Petit Marseilles: Onze gemeente werd eergisteren avond door eene moordpoging in opschudding gebracht. Zekere Etienne Fabre heeft op zynen neef Jozef Fabre een geweerschot gelost en daerna zichzelven recht gedaen door met hetzelfde wapen zich door den kop le branden. Het slachtoffer ligt op sterven. Wraek is de oor- zaek van dezen aenslag. In een huis van Blévy, een dorp van het kan ton Galardon, op de baer. van Parys, arrondis sement Ghartres, heeft zonder bekende reden, een afgryslyk schemstuk plaets gehad. Een boosdoener heeft dry personen vermoord en daerna de woning in brand gestoken. De gen darmen hebben zich aenstonds op zoek bege ven, doch vooreerst niemand ontdekt. RUSLAND. Bussische Politiek. Ziehier het veel be sproken artikel der Corrcspondance générale russe, in antwoord op een artikel van de Golos Het dagblad de Golos beeft, in zyn nummer van 4 februari, een welsprekend artikel meége- deeld, ten einde le bewyzen dat de oorlog eene groote fout zou zyn vanwege Rusland. Voorze ker is er veel burgerlyke moed noodig om zich 7.00 ronduit te verklaren in eene zoo ingewik kelde kwestie. Wy gelooven nogthans dat de Golos, in zyne uiterst vredelievende nota, niet beter de wezenlykheid der zaken, noch het ge voelen van het goeverncment weêrgeeft, dan de uiterst oorlogzuchtige artikels van sommigen zyner confraters. De toestand van Rusland is zeer duidelyk. Het heeft gewerkt en is er in gelukt 0111 de europische eensgezindheid tot stand te brengen, ten einde de gevaren der oostersche krisis af te weeren. Deze eensgezindheid is dus tol stand gebracht en de mogendheden zyn volkomen tot akkoord over de noodzakelykheid van wezen- lyke hervormingen en waerborgen, zonder ge voelige verandering toe te brengen aen hel po litiek der statu quo, den tegenwoordigen toe stand van '1 urkye. De konferencie heelt deze princiepen met eenparigheid vastgesteld. Turkye heeft ze verworpen. Dezelfde eensgezindheid, welke bestaet aen- gaende het te bereiken doel, moet tot stand ge bracht worden, aengaende de middels om dit doel le verwezenlyken ondanks de weigering van Turkye. Rusland heeft aen de mogendheden gevraegd wat zy ten dien opzichte voornemens zyn te doen.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2