Nieuwjaarsgiften B&Lv- JU vernement en de Compagnies des Bassixs-Houjl- LÊns, al de borgsfaende geldsommen, door de bedienden der kompagnie gestort, bun zullen moeten ten volle behouden worden. L'UNION DL* CREDIT. De jaerlyksche algemeene vergadering der maetschappy Union du Crédit, zal op 6 meert aenstaende plaels grypent Het verslag van den voorzitter M. A. Darisaert, bestatigt dat in plaets van de winst van 9 p. h. van verleden jaer, men dit jaer een verlies heeft van 4,422,1634r., 86 c. na aftrek eener kredietsol- de van de rekening, winsten en verlies, ten beloope van fr. 768,169,45. Dees is gisteren door een agent der ge- reclfterlyke politie by zynen vader gebracht, die gevuerlyk ziek is by zyn terugkeer naer de gevangenis scheen Decs zeer ter neêr ge slagen DE ZAEK VAN HOEl. Men leest in de Gazelle de IIui/: Hei onder zoek der zaek betreffende de ontvreemdingen in het agentschap der Nationale Bank te Iloei, is deze week geëindigd en de stukken zyn ver leden 'vrydag aen de raedskamer der recht bank voorgelegd. De raedkamer heeft eene ordonnancie uit- geveerdigd, waêrdoor de beide beschuldigden naer de kamer van in beschuldigingstelling van hel beroepshof van Luik worden verzonden, welke waerschynlyk in den loop der aenstaen de week bepaeld uitspraek doen zal. AEN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige lysten, fr. 4104-77 Een huisgezin vraegt den zegen van den H. Vader, Aelst. 2-00 Onbekende, 5-00 De E. H. Coolens, priester, 10-00 Algemeen totael fr. 4121-77 Heden sluiten wv onze inschryvingslyst van nieuwjaersgiften aèn Z. H. Pius IX, onze teer geliefde Vader. Uit den grond des herten sturen wy onzen vurige» dank toe aen al de voorstaenders van Kerk en Pausdom, welke, door hunne milde giften, onzen U. Vader aldus ter hulp snellen in de droevige omstandig heden waqr de Kerk en Ily zich bevinden. Deze genegenheid voor de vervolgde Kerk in den persoon van Haer doorluchtig Opper hoofd, Pius IX, zal zonder twyfel Gods zege ningen over ons Vaderland doen nederdalen, en deze zegeningen zullen het bevryden van al de rampen en onheilen die, meer dan eens, de goddeloozc volkeren geteisterd hebben. LEVE PI US IX, PAUS EN KONING. Mrs Callier en Dubois hebben gepleit voor de burgerlyke party, die de rechtbank van Kortryk niet aenneemlyk verklaerde zy heb ben het tegendeel geëischt. Mr Van Biervliet, voor den eerw heer pas toor, heelt de bevestiging van het vonnis ge- vraegd. Mr De Paepe, advokaet-generaei, heelt het stelsel der rechtbank bestreden en tot de her vorming van bet vonnis besloten. Het hof zal op 6 meert aenstaende uitspraek doen. Algemeene volkstelling. De algemeene tienjarige volkstelling welke op 31 December 11., heelt plaels gehad, levert, voor wat onze stad betreft, den volgenden uitslag op Getal huishoudens 4290 I'ersoonen aen wezig gedurende den nacht van 31 December 1876 tot 1 Januari 1877 20,624 Persooncn tydelyk afwezig ge durende den nacht van 31 Dec. •1876 tot 1 Januari 1877 358 Onze bevolking op 31 Decern ber 1876 was dus van 20,982zielen. Vreemdelingen tydelyk aen we zig gedurende den nacht van 51 Dec. 1876 tot 1 Januari 1877. 149 Een onzer vrienden heelt ons eenige bemer kingen toegestuerd op 't geknoei dat de on- noozele Tist van Aelst, in 't Verbond van zon dag afgeelt over de vergadering welke de afgeveerdigden der catholyke Vereeniging hier, Zondag 11 Februari II., in de Kring rUnion gehouden hebben. Wy bedanken onzen vriend voor zyne mede- deeling. Wy willen er geen gebruik van maken pra reden de wyze man zegtdat deze die op 't gezeever van den dwaze antwoordt,toont dat by nog dwazer is dan de dwaze zelve. Wat meer is, wat wil men antwoorden aen nen sukkelaer wiens zinnen zoodanig verbeis- terd zyn dat hy denkt gansch/t belgische volk in angst gebracht te zien door de nieuwe kies wet toen hy eenige uitgehongerde liberhaters der grootc steden, in hunne kroegen, hoort builen, tieren en tempeesten omdat zy hunne ledige magen niet kunnen vullen met die blin kende spys die men op 't Staetsgeldschotelken aeiitreft, of liever, hunnen brandenden dorst naer wereldsche genoten met geëne muntolie kunnen lesschen? Wel niets, men trekt de schouder, men gaet zynen weg voorts, en men betreurt zyn droe vig lot VOLKSKAMER. De Kamer heeft deze week de beraedslaging over het wetsontwerp betrekkelyk de oube- vaerbare en onvlotbare waterloopen, voortge zet. De tweede stemming van T bedoeld wets ontwerp werd on bepaeld verdaegd. Na twee wetsontwerpen gestemd te hebben welke bygevoegde kredieten toestaen aen liet ministerie van oorlog en de gendarmerie is de vergadering overgegaeri tot de beraedslaging over het wetsontwerp nopens de veranderin gen toe te brengen aen de art. 155, 121 en 147 der gemeentewet. De achtbare beer verslaggever heelt zekere deelen des wetsontwerp met krachtdadigheid bestreden omdat zy hem tegenstrydig aen de zelfwetgeving der gemeenten schenen. Verscheidene redenaers voor en tegen het wetsontwerp voerden verders het woord. Gebrek aen plaets laet ons niet toe een wydloopiger verslag mede te deelen. Dagelyks on Hangt de Volkskamer talryke petitien welke byna allen het geheim der stemming, maetregelen tegen het vervalschen der kiezerslysten en de kiezing in de lioofd- plaets des kantons vragen. Het getal petitiën van dien aerd tot heden door de Kamer ont- fangen beloopt tot 515. Wy hopen dat de meer derheid aen deze billyke eischen zal gehoor geven. BEROEPSHOF VAN GENT. De zaek betrekkelyk den eerw. lieer pastoor van St-Denys is gisteren voor het beroepshof van Gent opgeroepen. De raedsheer De Meren bood bet verslag aen. Wy vernemen dat de vermaerde ren- baen, (cirque) Dassy, hier in onze stad slechts 8 representation zal geven. De eerste repre- sentie zal plaets hebben, zondag 11 maert, om 7 uren 's avonds. De rendaen Dassy bezit 20 peerden en 16 arlisten. De inrichting van de tent,, dc kostumen enz. zullen niets te wen schen overlaten. De tent is op het esplanade plein opgericht. Onze veemarkt van heden is allerleven- digst geweesl. Het getal heesten ter markt ge bracht beliep tot 510 er waren 107 veersen, 12 ossen, 83 koeien en 103'kalvers. De vreem de koopers ontbraken niet en hebben eene groote beweging in 't koopen en 'tverkoopen bygebracht. (Medegedeeld.'; Donderdag 1 dezer maend, om 5 uren 's mórgens, is er te Denderhautem, wyk Ter- warent, brand ontstaen in de drywoonst, toe- behoorende aen Jozef De Cooman, Barbara Van Landuyt, wed. Pieter Van der Stookt en de kinderen Jan-Bapt. Van der Stockt. Deze gebouwen zyn totael vernield geworden. Naer het schynt heeft het vuer zich eerst omtrent de schouw der middenwoonst vertoont. Niets was tegen brandgevaer verzekerd. Op de veemarkt vrydag te Brussel ge houden, waren 939 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, Ir. 0-85 tot 1-07 slieren, 0-57 tot 0-89 koeien en veerzen, 0-57 tot 0-92. Maendag avond berstte in de Duiveri- straeteen brand uit, die in eenige oogenblik- ken eene groote uitgebreidheid aennam. Ver scheidene huizen waren door het vuer be dreigd, doch weldra gelukten de pompiers erin zich van het vuer meester te maken. De schade beloopt tot eenige duizenden (rank. De Courrier de Uruxelles verhaelt, dat tus- schen de jonge lieden welke gedurende den loop der verledene week te Brussel voor de milicie hebben gelot, er zich een bevond, die reeds gehuwd was en vader van verscheidene kinderen. De jonge man trok een slecht num mer en, wanhopig over de wreedheid van het lot, denkende aen den toestand, waerin hy en de zynen gebracht waren, werd hy op staen- den voet krankzinnig, en dit derwyze dal men genoodzaekl is geweest hem op te sluiten. Vrydag morgend rond 10 uren, had er eene gazontploflïng plaels in de militaire school te Ter-Kameren. De ontploffing gebeur de in de woning van den portier volgens men zegt, was men bezig mei herstellingen aen den kompteur, toen het ongeval plaets greep. De portier, zyne vrouw en een knecht bekwa men erge brandwonden en zyn onmiddellyk naer het Si-Pietersgasthuis gebracht. Binnen een drytal dagen zal het een jaer geleden zyn, dat T'Kint en Lolo op reis gingen naer Calais, om vandaer naer Engeland over testeken en vervolgens-zich naer Amerika te begeven. Op 11 meert werden zy te Queen - stown aengeliouden. Donderdag deed zich voor de correc- lionneele rechtbank van Antwerpen, een bui tengewoon geval voor. Zekere Leo Harpels was voor bedelary met bedreiging tot 2 maen- den gevangenis veroordeeld. Onder het verla ten der zael, mompelde hy bedreigingen tegen de rechtbank en sloeg de deur met geweld toe. M. de voörzitter gaf bevel hem voor de recht bank terug te brengen. Doch de veroordeelde, die een forsche kerel was, greep den gendarm vast die dit bevel wilde uitvoeren, en slechts met groote moeite gelukte het den gendarm zynen tegenstander binnen te dringen nog in de audientiezael zelf, trachtte de kerel zich los te rukken. Op staenden voet werd hy voor weerspannigheid tegen de weltelyke macht en voor beleediging tegen de rechtbank tot 6 maenden gevangenis en 200 Ir. boete veroor deeld. De kerel bad een woest uitzicht toen hy, met de noodige voorzorgen, werd wegge leid. Men meldt uit Trooz, aen de Meuse Deze week was in de nabyheid van liet ge hucht La Brouck, tusschen Chaudfoiitaine en Trooz een person van den spoortrein gespron gen, die 's avonds ten 10 uren 25 minuten van Luik naer Verviers reed. Men vond den persoon in kwestie bewust- loos op de baen liggen men legde hem op eene draegbaer en te middernacht bevond hy zich in de statie te Trooz. De geneesheer dier plaets bestatigde dat de man ten prooi was aen eeneu bloedsopdrang naer de hersenen aen de linkerzy van het voorhoofd bemerkte men eene wonde van 3 tot 4 centimeters lengte doch nergens bevond men eenige breuk en men denkt niet dat de persoon gevaer loopt aen de gevolgen van dien sprong te sterven. Tot nog toe beeft men de identiteit van den onbekenden niet kunnen beslatigen hy schynt omtrent 50 jaer oud, is goed gekleed en droeg eene zilveren liorlogie, benevens een spoor wegbiljet van derde klas, voor de heen- en weerreis van Luik naer Theux. Men is zeer nieuwsgierig de oorzaek te kennen, waerom die persoon van den trein is gesprongen. De Union de Charleroi meldt dat een hevige brand gedurende den nacht van dyns- dag den stoominolen en het huis van M. J. B. Sadoine-Herbecq, te Strée heeft vernield. Het vuer werd opgemerkt door de geburen toen de molen in volle werking was. Van het gan- sche gebouw zyn slechts de vier muren en een overgroote yzeren schouw recht gebleven. Alles was verzekerd. ONLUSTEN. Men meldt uit Neufchateau aen de Gazette de Liége Dezer dagen waren in de sclialiemynen van Warmifontaine onlusten uitgeborsten. Dank aen de voorzichtigheid der overheden en be- stuerders der maetschappyen, is men er in gelukt erge oneeniglieden te vermyden en de oproermakers hebben meest allen hunne be zigheden hernomen. Ziehier in het kort, het geen er heeft plaets gehad De maetschappy der sclialiemynen van War mifontaine. die een groot aental werklieden in dienst heeft, had eene groep ilaliaensche werklieden aenveerd, welke, door beter en aenhoudender te werken dan de belgische werklieden, bygevolg ook meer geld wonnen. Er bestond tusschen de belgische en die vreemde werklieden geene de minste eensge zindheid, en met behulp der slechte raedge- vingen van de Internationale, werden de Belgen weldra oproerig. De eerste wanorders berstten uit op woens dag 14 Februari de belgische werklieden doorliepen het dorp, met de roode vlag aen het hoofd. Men verzocht den bestuerder der maetschappy de Italianen af te danken, terwyl men tegen deze laetsten allerlei doodsbedrei gingen deed hooren. De bestuerder beloofde hunne grieven tc zullen onderzoeken en raedde bun aeu zich aen het werk te begeven. Ily be richtte tevens den prokureur des konings van liet gebeurde, en verzocht dat er gendarmen ter plaets zouden worden gezonden. In plaets van den raed des bestuerders te volgen, begaven de werklieden zich naer eene naestgelegene schaliemyn, ahvaer zy de werk lieden insgelyks aenraedden het werk te sta ken. In hunne afwezigheid had de bestuerder de ilaliaensche werklieden doen boven komen en naer huis doen gaen hy vreesde voor eenen aenval der mjnen en een vreeslyk ge vecht dat tusschen de werklieden zou hebben kunnen plaets grypen. Toen de belgische werklieden iri het dorp kwamen en zy vernamen dat de ilaliaensche werklieden waren naer huis gezonden, vielen zy de huizen aen waer deze laetsten verbleven, ahvaer zy alles kort en klein sloegen en de Italianen slagen en wonden toebrachten. De gendarmen daegden op en dreven de muiters uit elkander, waerna zy de vreemde werklién naer Neulchateau brachten, buiten het bereik der aenrandingen van de belgische werklieden. Het vertrek der italianen en de tegenwoor digheid der gendarmen verbitterde de oproer makers nog meer en zy zetleden hun getier voort tot 's anderendaegs toe. Vyf hunner, waervan een leider der Internationale, werden aengeliouden en te Neufchateau in de gevan genis gesteld. Weldra beraemden de muitelingen hunne gezellen uit de gevangenis te gaen verlossen doch toen zy met dit opzicht te Neufchateau kwamen, bevonden zy zich tegen de gansche gendarmerie vau liet arrondissementde troe pen waren insgelyks bereid hunne lusschen- korast te verleeneri, en de werklieden trokken terug naer Warmilontaine. Thans is de rust hersteld en de aengehou- denen zullen voor de rechtbank verseliynen. In de 15 eeuw leefde in Engeland eene waerzegster die zekere vermaerdheid had. Moeder Shipton genaemd. Zy gaf een zeer merkwaerdige profetie, die de Nieuwe Botter- damsche Courant naer de Engelsche bladen, welke haer weer aen een oud boek op 't Brit- sche Museum ontleenden, In herinnering brengt. Genoemd blad deelt den oorspronkelyken tekst mede die hier vertaeld volgt -.< Wagens zullen zonder poerden ryden. En den menschcn menig iecd bereiden. 't Woord zal met snelheid der gedachten Door de wereld vliegen. Nog meer krachten, Nog meer wonderen zal hel water loonen. Vreemd moogt 't klinken voor wie d'aerd bewonen, Slaer verkeert zal heel de wereld wezen. Onder boomen zal men goud dan lezen, Door de heuvelen zullen in die tydeu, Mcnschen zonder paoiu of «zei i-yüon. Onder water ook zal men dan reizen. Loopen, ryden, praten, slapen, spyzen. Zelfs in 't luchtruim zullen mcnschen zweven. Even licht als 't hout ooit heeft gedreven, Zal het yzer dryven op de golven, En in 't nieuwe land word goud gedolven. Vuer en water doen heel d'aerd verkeeren. En in England komt een Jood tot eeren, En deez' aerd vergaei, dat is vvaerachtig, Anno achttienhonderd één-en-tachtig. De profetie is,-'wat de uitvindingen der 19e eeuw betreft, goed uitgekomen. Nu de juist heid van het slot Guyonnel was 47 jaren oud, getrouwd en vader j »an een kind. De eerw. heer Daniel, priester der hoofdkerk van Marseille is hel slachtoffer geweest van eene moordpoging, gepleegd in de volgende omslan- deden, Hy belde aen een huis dei rue Jaubert toen een voorbyganger een revolverschot op hem loste, en den priester gevaerlyk kweste, De nioordenaer onmiddellyk aengeliouden ver klaerde dat hy niet gehandeld had uil haet legen de priester maer omdat zyn slachtoffer hem in den weg stond. De man is schoenmakersgast en schynt zinneloos. Onvoorzichtigheid. Een radikale apothe ker van Tou-lonse, is voor dc rechtbank gedaegd, wegens eene ernstige achteloosheid, welke de dood van een nieusch heeft veroorzaekl. De apotheker, die zich meer met politiek dan met pillenmaken be/ig hield, vertrouwde zyne apotheek aen een onwelenden jongen die, in plaets van een onschadelyk geneesmiddel, een doodelyk vergif heeft afgeleverd. Dry uren nadat de zieke liet vergif had inge nomen was hy een lyk. De overheid heeft on middellyk eene lykscliouwing bevolen en een onderzoek ingesteld. Een Bedrieger. Een reiziger van Bazel naer Parys zat alleen in eene coupé en trachtte te slopen, toen hy eensklaps iels aen zyn been voelde. By het licht der lamp deed hy een on derzoek, en vond een kerel onder de bank ver borgen. Na er hem te hebben doen /onder uit komen, zegde de vreemdeling, dat hy een rus- sisch veroordeelde was, en geen geld hebbende om Parys te bereiken, dit middel had te baet ge nomen om aen zyne vervolgers te ontsnappen. De reiziger geloofde hem en gaf hem zelfs geld om in tweede klas te reizen doch toen liy te Parys aenkwam, miste hy.... een aental goede sigaren en een cheque op een bankier. FRANKRYK. Men vindt dagelyks voorbeelden van het ge vaer, dat de lezingen van slechte romans by jon gelieden teweegbrengen. Te Parys heeft zich een dertienjarig meisje gezelfmoord, welks hoofd reeds door die giftige lezingen was op hol gebracht. Hare vfiendinnen hoorden haer dik- wyls zeggen Ik zal my zelfmoorden gelyk in de rornans. Een geval van vruchtbaerheid dat wezen lyk buitengewoon mag heeten, heelt zich te Toulouse voorgedaen Mad. Journet heeft het leven geschonken ami vyf kinderen le gelyk twee jongens en dry meisjes twee zyn in leven gebleven. Dat men nu nog over de ontvolking in Frankryk klage Morgen zal de municipale raed zich bezig houden met het geven vau nieuwe namen aen een zeker getal stralen der hoofdstad. M. Engel- liaid, de verslaggever vraegt dal de hoogere overheid rekening zou houden van den wensch herhaeldelyk door den raed uitgedrukt, dat uit de benamingen der stralen alles zou verdwynen dat aen het keizerryk herinnert. Een zonderling Geval M. M..., violon cellist der Opera te Parys, is liet slachtoffer van een zonderling ongeval geweest. Deze kun- slenaer leed sedert eenigen lyd aen een ontste king van het rechteroog dc geneesheer was van gevoelen dal een echel aen de opening der neusgaten moest gehecht worden. Het voor schrift werd gevolgd, doch de zieke, die zelf de echel vasthield, nam geene voorzorgen genoeg; en het kleine dier schoot hem plotseling door de vingeren, en kroop in een der neusgaten waer hetzelve verdween, om in de keel terug te val len. Daer hechtte het zich aen de slymklier en begon met verwoedheid le zuigen, lerwvl de lyder zich in pynlyken vruchteloos spuwen ver moeide. Eindelyk, toen het zyn bekomst had, liet zicb het afschuwlyk dier in den slokdarm vallen van M. N..., welke door een hevigen zenuwaenva! werd getroffen, en kort daerop be zweek terwyl hy de echel uilbraekte. VREDE. De tydingen welke wy uit Konstanlinopel ont vangen bevestigen den vroegeren telegram meldende dat de vrede tusschen Turkye en Ser vië definitief gesloten is. Het traktaet dat giste ren onderteekend is, bevat de dry volgende punten 1® Servie wordt hersteld in den toe stand waerin het zich vóór den oorlog bevond 2° Turkye verleent eene algemeene kwytschel- ding wegens den opstand en 5° De lurksclie troepen zullen binnen de twaelf dagen'het grondgebied van Servië ontruimen. Het Ser visch goevernement heeft van zynen kant jegens Turkye de volgende verbintenissen aengegaen lc Geene nieuwe versterkingen le bouwen 2 De turksche vlag nevens de Servische te doen wapperen o° De israëlieten gelyk le stellen inel zyne andere onderdanen en 4° Te beletten dat gewapende benden worden gevormd. De kwestië van een turkschen diplomaet le Belgra do eo van den afstand van Klein-Zwornik zyn ter zyde gelalen. Prins Milan zal in een telegram aen den groot-vizier zyne goedkeuring der vre- desvoorwaerden te kennen geven cn de sultan, akte nemende van de verklaringen van Servië, zal door een nieuwen firman het gezag van prins Milan bevestigen. Bovenstaende vredesvoorwaerden zyn aen de goedkeuring der Servische Skuplchina onder- worden. Deze vergadering is gisteren door prins Milan geopend zy heeft M. George Topezovilch lot voorzitter en M. Theodoor Tuczakovitch lot ondervoorzitter gekozen. Tengevolge van eene overeenkomst waren al de partyen aen het be- reel vertegenwoordigd en de belangryke kwestie van den vrede met Turkye gesloten, is in zitting met gesloten deuren besproken. Na het vredes traktaet te hebben goedgekeurd, is de Skupl china onmiddellyk uiteengegaen. Verleden donderdag is te Barmen de ziekte bcsiatigd by een koppel van 80 stuks. De be smette en verdachte runderen zyn op de Sehle- bücher heide doodgeschoten. Uit Emden wordt gemeld, dat binnen den omtrek der Pelser- en Baltenlhorstrasse alle nog overgebleven verzonden lunderen, ten gelllae van 46, uit voorzorg zyn afgemaekt. ITALIË, kapitein Boyton. Dc vermaerde amerikaen- sche zwemmer, kapitein Paul Boyton, heeft, in de baei van Napels, het grootste waegslnk uit geoefend, dal hy lot hiertoe beproefd had. Met zvn toestel in caoutchouc gekleed, heeft hy den 16 dezer, den zeearm overgezwommen dié het eiland Caprea van de haven van Napels scheidt, dat is eenen afsland van 30 kilometers en dit zonder een oogenblik te rusten. Die afstand is grooler dan die tusschen Dover en Kales. len 5 uren 's morgends ging Boyton te water, by dacht ten 5 uren namiddag te Napels te zul len wezen, doch de wind en de slrooinen brach ten hem gedurende verschillende uren uil zynen weg hy kon eerst ten 7 uren 35 min. 's avonds den trap beklimmen, die ten westen der Villa Nazionale zich bevindt. Kleine gevlagde stoomboolen en een hoop kleine vaertuigjes die de ainerikaensche vlag lieten wapperen, zyn den onverschrokken zwem mer opgevolgd. Koning Victor Emanuel bevoudt zich aen boord Booversbenden. Volgens de Italia, lui den de berichten over den toestand der open bare veiligheid in Sicilië in den laetsten lyd wat gunstiger. Een groot aental manuiengoli, in de verschillende klassen der maetschappy zyn ge vangen genomen, en dit heeft naluerlyk een groolen slag toegebracht aen de onbeschaemd- heid der rooversbenden. Met uitzondering van den berucliten hoofdman Leoue is het eiland van de wreedaerdigste rooveraenvoerders ge zuiverd. Op het grondgebied van Cyracuse heb ben de karabiniers zich nog dezer dagen mees ter gemaekt van den gevreesden Lo Marco, op wiens hoofd door de regering een prys van 12,000 fr. was gesteld. Byna eiken dag verneemt men, dal roovers zich onderwerpen. ENGELAND. Vlecsch uit Amerika. Men spreekt veel over de nieuwe vleeschmerkt in Londen, waer dage lyks ameriaensch vleesch verkocht wordt. In de London Netcs kan men een zeer aenschouwe- lyke voorstelling vinden van de manier, waerop hel geslachte vee in een schip, tot een reusach- tigen yskelder ingericht, naer Engeland wordt overgebracht en in koele spoorwegwagens met vilten manden, op de markt wordt ac-ngevoerd. In de fransche dagbladen lezen wy, dat de engelsche proefneming aen fransche sioomboot- maetschappyen het denkbeeld heeft gegeven, om vleesch te gaen aenvoeren. Terwyl de Engel- sclien aen Kanada en de provinciën van hel Mis- sissippidal de noodige toevoer van vee danken, wenschen de Franschen door de onmetelyke weiden van de rivier la Plata Europa van vleesch te laten voorzien. Zy kunnen dan hel vee on middellyk slachten, en het vleesch in de stoom boolen laden, zonder dat de lange kostbare spoorweg noodig is, welke het vleesch van het Mississippidal naer de havens brengt. De tyd zal leeren wie goed vleesch het goed koopst zullen leveren, de fransclie of engelsche stoombootmaetschappyen. KRONYK DER MISDADEN. In het voorgeborchl Pout-Neuf, te Poitiers, is een moord gepleegd, op den persoon van M. Guyoiinel, aennemer der mestpacht in deze stad. De ongelukkige had een zwaren slag op het hoofd ontvangen, en men heeft op den rand- steen van eenen put bloedvlekken en hairen ge vonden. Men vond insgelyks een kapmes waér- aen nog hair kleefde, en dat, eenige oogenblik- ken voor de misdaed, in de handen van zekeren Bosmin was gezien, die er zich van bediende om eenen steel voor eene spade te maken. Bos min is uengehouden. 't Is een achttienjarig jonk man, die insgelyks in dienst van Guyonnel is. DU1TSCHLAND. AerdinzakkingSedert eenige dagen heerscht te Aken eene niet geringen opschud ding. In eene der nieuwe wyken heeft eene grondverschuiving plaets. Zy is den 10 dezer in de Theresiastraet begonnen, alwaer vervolgens een paer huizen dagelyks ongeveer een palm vooruitschoven, lol zy ongeveer een halven meter uit de lyn stonden. Onderwyl bemerkte men inzakkingen, tuinmuren begonnen te scheu ren, de grond begon hier en daer te splvlen. De beide huizen, die met instorting worden be dreigd, zyn op last der politie door de bewoners ontruimd. OOSTENRYK. Gevecht tusschen Leeuwin en Luipaerd. Dil gevecht had dezer dagen plaels in den die rentuin van Pesth. Het hok van den luipaerd paelt aen dat waer een leeuw en eene leeuwin opgesloten zyn. De wachter had by misslag de ketting laten neerhangen, die bestemd is om de valdeur op te lichten, die de twee hokken van elkaer scheidt. De leeuw begon aen deze ketting le trekken en lichtte alzoo de valdeur op, derwyze dat eene gemeenschap werd daergesleld tus schen de twee kooien, en de leeuwin maekte van deze gelegenheid gebruik om zich op den luipaerd te werpen, welken zy nooit had kunnen lyden eensklaps viel de valdeur achter de slry- deoden toe, die zich aldus in hetzelfde hok met met hun beiden bevonden. Een verschrikkelyk gevecht ving tusschen de twee wilde dieren aen. De luipaerd, weldra bemerkende dat hy zou moeten onderdoen voor de verschrikkelyke klauwen zyner tegenstreefster, zocht le ontsnap pen door onophoudelyk in de hoogte le sprin gen en zich boven aen de yzeren staven van zyn hok vast te klampen, doch spoedig begaven hem de krachten. Opnieuw greep de leeuwin, hem eene laelsle mael over en wéér schuddende, verworgde zy hem. Ongeveer twintig minuten had de slryd ge- duerd, nieltegenslaende alle aengewende moeite om de vechlendeu te scheiden. De leeuwin had schouders en nek, die niet, als by den leeuw, door manen zyn beschermd, met wonden overdekt. Op verschillende plael- sen was het vel gescheurd. De prachtig geplekte buid van den luipaerd, die een overschoonen pels had kunnen bezorgen, was letterlyk stuk gebeten. Runderpest. Te Klein-Mochbern (in pruisisch Silezië), alwaer zicli in den lyd van dry weken geen nieuw geval van runderpest had voorgedaen en mitsdien verschillende buitenge wone maetregelen waren opgeheven, is thans de ziekte op nieuw uitgebroken en daerom de om trek wéér door een militair cordon bezet. Te Groot-Mochbern is de ziekte verdwenen. Te Stahnsdorl by Zehlendorf, in de oninid- deliyke nabyheid van Berlyn, is een geval, van runderpest gekonstateerd. Onmiddelyk zyn twee kompagniën infanterie derwacrls op marsch gegaen. AMERIKA. Slechte Betalers. Een zonderling feit doet zich in de Vereenigde-Staten voor. Acht van de Zuidelyke Staten der Unie, Alabama, Arkansas, Florida, Louisiana, Noord-Carólina, Zuid-Carolina, Tennessee en Virginia, komen hunne verplichtingen niet na en betalen hunne schatting niet. Buiten de verarming door den huigeroorlog veroorzaekl kunnen deze Stalen moeilyk eene gegronde verontschuldiging voor hunne nalatigheid aenvoeren, en, zegt de Nation, het kleine bedrag der verschuldigde sommen en de allengs lerugkeerende voorspoed, maken het voortdurend van die insolvabiliteit tot eene smet voor de gansche natie. Ter wille van het natio- nael krediet en den goeden naem van Amerika, hebben de voornaemste Newyorksche bankiers deze kwestie opgevat en is er eene kommissie benoemd, bestaende uit vyf presidenten van banken, om als bemiddelaers tusschen die sta ten en hunne schuldeischers op te treden. De Toestand. Er heerschen onrust en onzekerheid in Washington, telegrafeert de cor respondent van den Times. De uiterste demo- kraten zyn voornemens om met alle mogelyke middelen de telling der stemmen te vertragen, om daerdoor te dwingen tot het houden van eene nieuwe verkiezing, of de republikeinen le noodzaken lot het nemen van revolutionnaire maetregelen. De republiekeinen zien in, dal het voor de dernokraten mogelyk is le beletten dat de lelling op zaterdag aenstaende afgeloopen is, en nu meent men dat zy van plan zyn den onder- president te bewegen zaterdag te verklaren dat Hayes gekozen is, ook al is de lelling niet afge loopen, waerop zy hem maendag zullen inslal- leeren, er moge van komen wat wil. De Binders. Sedert eenigen lyd wordt de stad San-Froncisco geëxploiteerd door eene kwaeddoeners, wien men den naem van Binders geeft. Zy dringen de huizen binnen, binden de bewoners die zy ontmoeten, steken hun eene prop in den mond en bestelen hen. Die bende is de schrik der gansche stad. Een dagblad van San- Francisco meldt in zyn laelsle nummer het vol gende ■Utyd de Binders. Een Fraschman met name J. René, werd gisteren in een gemeube- leerd hotel der Pacificstraet, door vier ellende lingen aengevallen, die, na door een venster le zyn binnengedrongen, het licht uitdoofden, hem ten halve verworgden, en dusdoende hem wil den doen bekennen waer zyn geld lag. De kre ten van het slachtoffer joegen de dieven op de vlucht. Een hunner echter is kunnen aengeliou den en naer de gevangenis gebracht worden. RAEDSEL. Oplossing Klokkenspys. Opgelost door A. De Coninck, Aelst. ANDER RAEDSEL Hoe menig ding ziet men verslyten, Of slechter worden door den tyd, En nogthans is er iets te noemen, Dat beter wordt ofschoon 't ook slyt. Kom zet het woord maer even neer, Dan krygt gy ook een puntje meer. VRAEG Wie kan men het veiligst een geheim ver-

De Denderbode | 1877 | | pagina 2