le Het is dus le'herdoen: de eerste mael maekte de manilestatie fiasco, de tweede mael brandde zy totael uitwy zullen dus de derde opvoe ring moeten afwachten, om de indignation spontanée van hel liberalismus le zien. GEEN GOD MEER? Hel liberalismus ontmaskert zich dagelyks meer en meer In de Association liberale van Brussel, heelt zekere advokaet Jacqmolte eeue conference gegeven over het openbaer onder- wys in Belgié. De Indépendance klapt in de handen van blydschap, omdat die onbekende celebriteit, eenen uitval heeft gedaén tegen den Manuel de Pédagogievan M. Braun. M. Bnfun wordt er in gezegd, gaet uit van liet denkbeeld God 0111 den mensch geluk kig te maken in de wereld, en de erkenning van God vindt M. Braun in de Kristelyke Lee ring. Verder wil hy dat men de kinderen eene ze- delylce en godsdienstige opvoeding geve, hun zedelyke liederen enz. enz. leere. Wel zal ieder vader zeggen, of 't moet een gekke libre-fargeur zyn, dat is zeer goed, dat moet, dat hoort zóó te zyn Welnu, de Indépenpance en haer Jacqmolte klagen dit onderwys aen, en het blad roept spottend uiten ziedaer wat het officieel onderwys in België is En verder drukt, het blad den wensch uit, dat als de liberalen aen 't hoofd komen, zy dit alles zullen doen verdwynen Men zal alsdan, aen onze kinderen, zonder twyfel leeren den spot te dryven met alle die zedelyke en godsdienstige princiepen, welke, alles toont het aen, de princiepen van het libe ralism niet zyn. Pruisische godsdienst- en schoolvervolging moeten zy hebbendie heeren liberalenMaer als deze de grenzen overkomt, is, en dat staet vast, België ook verloren 't Verwondert ons niet dat 't hair op 't hoofd van den schapendry ver uit 't Verbond niet meer groeien wilt als er zich zulke waterach tige herssens onder zynen schedel bevinden. "Dit wisje-wasjeke, 't welk niet weet hoe zich uit den slag te trekken met de zaek der twee zoogezegde godszedige doktors, die kostelooze medicyneu aen bemiddelde hoveniers zouden hebben doen afleveren,meent het nu gevonden te hebben met te verhalen dat zekere Lodewyk Welmer, ongehuwde werkman, zich ter apo theek der arme heeft begeven, ten einde eenen breukband te bekomen, en dat men hem daer geantwoord heeft dat er geen breukbanden gegeven wierden dan aen getrouwde lieden. Nu, 't is de apotheker niet, maer wel de kamerbode van 't Bureel van Weldadigheid die gelast is met 't afleveren der breukbanden. Het is dus zeer natuerlyk dat men Welmers, ter apotheek, een breukband weigerde aenge- zien er geen gegeven worden. En met zulke domme leugens, denkt de schapendryver uit 't Verbond zich uit den slag te trekken Wy laten onze medeburgers oordeelen wat geloof ze mogen hechten aen al wat 't kael ventje uit 't Verbond, wekelyks neêrkribbelt?... Wat meer is, wy dagen den schapendryver uit 't Verbond nogmaels uit de twee zoogezegde godszedige doktors te kunnen noemen die, zoo hy zegt, kostelooze medicynen aen bemid delde hoveniers hebben doen afleveren. Allons, ventje, noem ze in 't belang uwer lydendc medebroeders en wyst ook den libe ralen doktor aen die zyne bemiddelde zieken aenraedt de ziekekaert van hunnen gebuer te gaen leenen om zich aldus kostelooze medi cynen te bezorgenDat is verstaen, niet waer Elkeen weet zoowel dan wy dat de witte Wekmannen van Moorsel gedurig beweeren dat zy zoo catholyk zyn dan hunne catholyke tegen strevers. Nu, niemand gelooft de witte kliekmannen iedereen weet te wel dat, zy in het hart met de liberalen aenspannen, en maer alleenlyk uil zekere berekening hunne mond doen zeggen dat ze catholyken zyn. Wy willen niet zeggen dat al de witte kliek mannen liberhaters zyn, neen, want er zyn er onder hen, die catholyk zyn in de ziel, met een woord, ware catholyken, maer van die brave lieden die door de moorselsehe liberale opperhoofden gefopt of om den tuin geleid worden. Wy willen er hier een bewys van geven Men kent het adres aen de parlementaire rech- terzyde dat door. ontelbare catholyke kiezers van ons ariondissement, dezer laetste dagen, is onderteekend geworden. Eh welgezegd adres is door 183 kiezers op de 261 dat de gemeente Moorsel er telt, onderteekend gewor den en wilt gy weten hoeveel witte kliekman nen,' volgens hen catholyken, er onder die 183 geteld worden Diep in de 32, zegge twee en dertigIs dat niet sterk voor de witte kliek? Dat men numog zegge dat zy met de liber- liatery aenspant Nog een woordje ten slotteOver eenige maenden heelt zeker zeer wel gekend liberael kopstuk van Moorsel aldaereene liberale petitie ter onderteekening aengeboden. Nu, naer men ons verzekert, is deze petitie met 64 handtee- kens bekleed geweest. Ja, met vier en zestig handteekens Wat bewyst dit? Wel dit bewyst dat de 261 kiezers die er te Moorsel zyn, mogen ge rangschikt worden, als volgt Catholyken of zwarten 151 Liberalen of witten 64 Misleide catholyken die met de liberalen aenspannen 52 Dooden enpersoonen die om zekere reden niet geteekend hebben 14 Te samen 261 Zietdaer den waren politieken toestand der gemeente Moorsel en daermeê nu, punctum voor heden. Onze vriend, de groote Shah van Ilaeltert, moet zich tegenwoordig zeer piet houden, want wy hooren er byna niet meer van kikken noch mikken. Men zegt ons dat onze vriend zeer mistroos tig is omdat hy op *t schip van zeven jaer is ingescheept, en begevolg geen lust meer heeft om nog zyne perten te spelen. Wy raden onze parlygenoten van Haeltert aen hunnen Shah uit 't oog niet te verliezen en zich te errinneren dat de janussen smoelen naer d'omstandigheden kunnen spinnen. VOLKSKAMER. De Kamer heeft Dynsdag 11., het wetsont werp betrekkelyk de wyzigingen aen de art. 155, 121 en 147 der gemeentewet toe te bren gen met 67 stemmen tegen 15 aengenomen. Wy deelen hierhooger den nieuwen tekst zoo als hy aengenomen is mcë. In deze zitting heeft de heer Minister van financien een wets ontwerp ten bureele nedergelegd waerby een crediet van 2,500,000 franks wordt loegestaen tot voltrekking van het nieuw justiciepaleis te Brussel. In zitting van Woensdag werden opvolgeud- lyk aengenomen 1° met 57 stemmen ten 8 en 5 onthoudingen het wetsontwerp op de onbevaerbare en onvlotbare wateiioopeii 2° met 64 stemmen tegen 4 het wetsontwerp waerby de wet op de vreemdelingen voor een nieuwe termyn in voege behouden wordt en, 5° met eenparigheid het wetsontwerp waerby een krediet van fr. 100,000 wordt loegestaen voor 't opstellen van tabels der oude parochie registers. Na over twee groote naturalisatien gestemd te hebben, heeft de vergadering zich verdaegd tot Dynsdag aenstaende. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 5 Maert is M. A. de Blondel burgemeester te Viane benoemd, in vervanging van M. B. de Blondel,overleden. Een koninklyk besluit van 5 meert be noemt M. A. J. M. Van Engelen, rechter by de rechtbank van eersten aenleg te Audenaerde, in dezelfde hoedanigheid te Brugge, in vervan ging van M. De Blauwe, die tol een ander ambt is geroepen M. De Schietere, advokaet te Brugge, is benoemd tot rechter by de recht bank van eersten aenleg te Audenaerde, in vervanging van M. Van Engelen. TtLCll'fEBLYK KRONYK. Zaek van St-Demjs. Woensdag heeft het beroepshof van Gent, in zake van den eerw. heer Pastoor van St- Denys, uitspraek gedaen. Het beroep van het openbaer ministerie is niet ontvankelyk verklaerd, en statuërende over het beroep der burgerlyke partyen aen- neemlyk verklaerd, om in de zaek tusschen te komen, en al de part yen naer de rechtbank van Korlryk verzonden. STERFGEVAL. Op 7 dezer maend is te Mechelen godvruch tig overleden, in zyn 75e jaer. Mgr. Victor Joanues-Baptista Cornelius SCHEPPERS, ka nunnik titularis van 't metropolitaen kapittel van S. Rombout, Huisprelaet van Z. H. Pius IX, stichter en algemeene overste der Broe ders van O.-L.-V. van Bermherligheid, Rid der van 't Leopoldsorde, enz. De lykdienst zal geschieden maendag 12 meert, om 11 uren, in de metropolitane kerk van den II. Rumoldus. Het Komiteit der Oud-leerlingen van het Pensionnaet van den II. Vincenlius ;i Paulo verzoekt vriendelyk al de leden van dit ge nootschap den dienst te willen bywonen, ten einde alzoo gezamentlyk eene dankbare en godvruchtige hulde te bewyzen aen de nage dachtenis van den eerbiedweerdigen Prelaet, die altyd zoo vaderlyk over hunne opvoeding heeft gewaekt. De Oud-leerlingen zullen zich om 10 uren in den catholyken kring-La Loyauté vereenigen, van waer zy zich gezamentlyk ten sterfhuize zullen begeven. PRIESTËÏÏÏAKË BENOEMINGEN. De Eerw. Heer L. D'Hooghe, directeur des kloosters van Deftinge, is pastoor van Looten- hulle benoemd. De Eerw. Heer Van der Auwer- meulen, na uitmuntende diensten in zyne pa rochie bewezen door het inrichten, van allerlei goede werken, heeft bekomen te mogen rusten Ons stedelyk Besluer heeft deze week, in openbare veiling, het lynwaedfabriek der heeren C. Liebaut en C°'e aengekocht, voor de som van fr. 5400. Dit gebouw zal naer hel schynt onmiddelyk afgebroken worden en de gronden na rechtlyning der slraet, in loten verdeeld en als bouwgrond te koop gesteld worden. Wy vernemen met genoegen dat onze stadsgenoot, de heer Hip. Liénard, militaire apotheker van eerste klas, door den koning van Porlugael tot ridder van 't Christusorde komt verheven te worden, in belooning van de diensten welke hy aen gezegd land bewezen heeft. Zondag nacht is er op nieuw eene diefte op de bleekerv van den heer Emiel De Loose begaen. Ditmael zyn het de kiekens waerop de kwaeddoeners verlekkerd waren. Gansch het hok bevallende 17 dezer vogels werd ledig ge roofd. Men vermoed dat de dieven vreemd zyn aen onze stad. Maendag morgend 11. heeft onze politie den genaemden Frans Waaiers, werkman, woonende te Mylbeek, omtrent het slachthuis, uit het slyk opgenomen waerin hy door dronkenschap was ingevallen. Deze ongeluk kige had alle'gevoel verloren, slechts bemerkte men nog eenige ademhaling. Onmiddelyk werd hy naer '1 hospitael overgevoerd alwaer hy, dank aen onverpoosde zorgen weldra bekwam en aen eene gewisse dood ontsnapte. Maendag 11. omtrent 5 uren des namid dags, kwam een rytuigje in vollen draf in de Nazarethstraet alhieraengereden,toen het,wel licht door een onvoorzichtigheid des geleiders, zekere Proeper De Keyser, reizende kommies te Brussel,omverre vloeg. De genaemden Backaert J. B. oud 28 jaren en Backaert Jan, oud 9 jaren, woonachtig op den molendries, die er in geze ten waren werden ernstiglyk aen 't hoofd ge wond. Hunne wonden schynen echter niet ge- vaerlyk te wezen. Er is proces-verbael tegen De Keyzer opgesteld. De genaemde Verbeeren, kwam maendag namiddag, in staet van dronkenschap t'huis en er ontstond weldra een huishoudeiyke twist tusschen hem, zyn vader en zyne broeders die de eerstgenoemde in woede deed ontsteken. In zyne gramschap sloeg hy met de vuist de vensterruiten hunner woonintr uit, doch met het ongelukkig gevolg dat hy zich ernstige wonden aen den pols toebracht. Een ader was door het glas afgesneden, 't geen een groot bloedverlies veroorzaekle. Onmiddelyk werd hy ter verpleging naer 't hospitael gevoerd. Men schrylt uit Steenhuize-Wynhuize dat er aldaer een hond is razend geworden, doch dal de eigenaer hem heeft afgemaekt. De ra- zerny, voegt men er by, is door den veearts niet bestaligd geweest, dus twyfelt men groo- telyks of er wel een geval van razerny voor han den was. Wat er van zy, men heeft zeer wyse- lyk gehandeld, want als 't kalf verdronken is wordt den put gevuld, zegt 't spreekwoord, en wy voegen er by dat het beter is duizend honden slechts van razerny verdacht af te ma ken dan dat een enkele mensch door een ra zend dier gebeten worde. Verledene week werd M. Malou in de Kamer goeden dag gewenscht door een lid der linkerzy, die hem met eenerr vroeghoe '1 ging De minister antwoordde daerop Les gens que vous pendez se portent assez bien. De geus sprak niet meer en droop stillekens af. (Fondsenblad.) De Patrie van Brugge meldt dat het ge rucht in omloop is van het ontslag van zekeren liberalen Volksvertegenwoordiger, onlangs berucht geworden door een fameus paer leer- zen dat met zoo groote moeite is kunnen be- taeld worden. Die povere sire zou eindelyk eene plaets hebben gevonden van bestuerder in... eenen berg van bermherligheid. Wy lezen in den Courrier de Bruxelles Een onzer lezers heeft van naby den uitslag onderzocht der kiezing, welke te Schaerbeek heeft plaets gehad, en er eene zonderlinge ont dekking in gedaen. Ziehier de cyfers Stemmers 1652 Ongeldige briefkens. 14 Geldige briefkens. 1658 Volstr. meerderheid. 820 Elk geldig briefke kon twee namen van kan didaten bevatten. Indien men veronderstelt dat al de brielkens elk twee namen inhielden, moesten er 3276 stemmen zyn uitgedrukt. Welnu M. Collignon bekwam 851 stemmen. M. Discailles a 827 M. Vleminckx a 818 M. Meert 816 a Totael 5292 stemmen. Wat schuilt daer achter? Zou de gemeente Schaerbeek, die reeds zoo beroemd is door hare ezelskoersen, misschien ook eene mirakuleuze kiesbus bezitten De koning heeft aen het bestuer der School voor Volwassenen, le Leuven door de studenten gesticht, eene som van 300 franks gezonden. De peerdenmarkt van halfvasten, gehou den in het Spanjaerdskasteel, te Gent, was zeer belangryk. Nooit is er een grooter getal peerden te koop gesteld dan heden. Men be merkte vooral prachtige labeurpeerden, die gezocht werden door vreemde koopers en aen pryzen van 1400 tot 1800 fr. Men telde ter markt 1275 peerden, 240 veulens, 50 ezels en 299 wagens en rytuigen. Een brusselsch geuzenblad had tegen den Deken der stad Luik een lasterend artikel afgekondigd, waerover het blad zich voorde rechtbank zal te verantwoorden hebben. In ahvachting dat de rechtbank uitspraek doe, heeft de parochie van St-Martin, wiens Pas toor insgelyks door het geuzenblad bedoeld werd, verleden maendag, door eene plechtige en eenparige manilestatie geprotesteerd, en ten blyke harer achting en erkentelykheid jegens haren Pastoor, den Eerw. Heer Cruis, dezen een adres aengeboden benevens een prachtig missael en een album met 700 hand teekens. De brusselsche korrespondent der Patrie van Brugge spreekt als volgt over den heden- daegschen maetschappelyken toestand in de liberale hoofdstad Er wordt veel gesproken over de erge gelde- lyke verlegenheid, waerin zich hedendaegs een der liberale pruiken bevindt, welke gekend is om zyn ongemeenen iever en vurigheid, en het is wel mogelyk dat het gerecht de moeilykheid zal op te lossen krygen. Langs welken kant men zich ook went, men hoort niet meer spreken dan van schandalen overspel langs hier, tweegevecht langs daer, zelfmoord van M. X., vlucht van M. Z., overal dezelfde betreurensweerdige en schandelyke feiten. Indien er hedendaegs in Brussel de een of andere Saint-Simon bestaet, die van dag tot dag de gebeurtenissen opteekent, moeten zyne tabletten er wel akelig uitzien en de moeders der toekomst zullen voorzeker er de lezing niet van by hnnne dochters aenbevelen. He- laes onze belgische samenleving is bezeten met eenen razenden dorst tot genieten en pronken. De eer is een oude heilige die niet meer gevierd wordt, De gouddorst heeft by ons een ongehoorde noodwendigheid van veel te bezitten en nog meer te verteren inge voerd. Nog twee of dry jaren, en wy zyn volop in de zeden der fransclie regence.... En nogtans is er ellende overal. Ten einde er een gedacht van te geven, zal het voldoende zyn te zeggen, dat er in Brussel en de voor steden meer dan 4000 huizen te huren staen. De kleinhandel is gansch nul. De Alliambra's, Casino's, Eldorado's, theaters en café-concerfs alléén bloeien even als de onwettige geboorten en echtscheidingen. Onder het opzicht van morale indépendante hebben wy dus niets meer te benyden aen Parjs, tydens de laetste jaren van het keizer- ryk. De keizerlyke kolos heeft in zynen val den kanker, waermeè hy besmet was, op ons ge spat en wy ondergaen er thans de noodlottige gevolgen van. Het gaet alle gedacht te boven, hoe de liberale geuzery, in het donkere werkt en stookt, om in Belgie om te werpen hetgeen er bestaet en gebruik te maken van de woeling om boven te spelen. Nu heeft men te Brussel een zoogezegden Dieekers- en Waschwyvenbond opgericht, en die gaet met halfvasten tegen de kloosters manifesteerenDat die menschen niet weten lot wat speelbal zy dienen, is 11a- tuerlyk dat wordt ook niet verlangd. In ge val doet die beweging zien, hoe de liberale party afdaelt om onder, in de diepste lagen der samenleving, het water troebel te maken. Zy zal het eens duer bekoopen De huisdiefstallen nemen van dag lot dag in de hoofstad eene meer en meer verbazende verhouding aen, en zelden melden de dag bladen dat een der dieven wordt aengehouden. Dit was echter het geval niet met twee boos doeners, welke een dezer laetste nachten te Laken in de wooning drongen van M. Schel- linckx, Masuistraet 77,en er voor 500 fr. koop waren roofden. De dieven werden door de politie van Laken, te Schaerbeek by den kraeg gevat; het waren twee oud-veroordeelde land- loopers en beide waren met eenen dolk gewa pend. De Echo du Parlement vertelt met een ge voelig pleizier, hoe zekere ontvanger te Com- mines, dien het blad zegt een catholyk te zyn, vervolgd wordt voor oneerlyke praktyken doch de Echo zwygt over den liberalen vechter te Luik, M. Petithan, die 50 lot 80,000 fr. stool en zich daerna zelfmoordde. Hebben die bladen dan geen eergevoel meer? Wy hebben gezwegen tot nu toe, doch ter- wyl wy zwygen gaen de Echo's onbeschaemd in hunne aenvallen voort. Middelerwyl hebben wy in de laetste dagen, aen twee of dry geuzen gehoor verleend die kwamen verzoeken geen ruchtbaerheid te geven aen schelme.ryen en veroordeelingen, door leden van hunne party gepleegd Over bovengenoemden rechter, zegt de Fi garo, dat hy, nu twintig maenden geleden, de zaek in handen kreeg van twee ambtenaren der Bonne Espérenee, die belicht waren 600,000 fr. verduisterd te hebben. De rechter ging naer hun huis en nam de papieren in beslag, waeronder 80,000 fr. in verschillende titels. De griflier zegde wel dat deze papieren op de greflie moesten neerge legd worden maer zy werden hem, voor de instruktie, tegen kwytbrief ter hand gesteld. Van dat oogenblik at leefde de liberale rech ter, groot vriend van al de liberale kopstukken op grooten voet. Men feestte dapper by hem en hy deed zelfs bouquetten voor zyne lalryke vriendinnen uit Nizza komen Na tien maenden vroeg de president hem, hoe het toch met de zaek in kwestie gelegen was? Die toch was geweldig ingewikkeld, zeg de de rechter, en vier maenden bleef hy in ver lof om al de moeilykheden in het proces op te lossen. Eindelyk werd de president naer het hof van beroep verplaetst en vervangen door M. Gilman, die aen M. Petithan last gaf om voor den 1 meert zyn rapport in te leveren. Er was geen mogelykheid om dit le doen. De 80,000 fr. waren gevlogen en de misdadige rechter, hy, die er reeds zoovelen vervolgde voor diefstal, zelfmoordde zich. Nu zwygen de liberale bladen, maer als een arme duivel in het catholyke kamp het hon- derste paert gedaen had, wat zouden zy schreeuwen en razen Wat zouden zy den mi nister en zelfs heel de catholyke party voor den misdadiger verantwoordelyk maken Dieven geknipt. Men schryft uit Ruis- selede aen de Gazette van GentEindelyk is men op het spoor gekomen van de dievenben de, die sederst eenige maenden het arrondis sement Thielt onveilig maekte. Verleden vry- dag morgend werden ook alhier eenige dief stallen met braek vastgesteld, van meer dan vyftig konynen en eene geit, by een tiental inwooners van binnen en buiten het dorp. Onmiddellyk stelden de politiekommissaris en de veldwachters, zich aen het werk om onder zoek te doen en inlichtingen te nemen. Des 's anderdags werd een der veldwach ters, verzezeld van eenen der bestolene perso nen naer Oost-Rozebeke gezonden, om, geza mentlyk met de plaetselyke overheid en de gendarmen aldaer, eene huiszoeking te doen by zekeren Buyck, die er op eene zeer slechts befaemde wyk 1/2 myl van het dorp herberg houdt en er groote koopman in konynen speelt. Na lang zoekens ontdekte men einde lyk in eenen verborgen kelder onder den bak oven de geroofde geil, die begon te blaten zoo dra zy de stem haers meesters hoorde, en de vyftig konynen, die reeds gevild waren en aen persen hingen. Dit alles werd in beslag geno men. Zondag morgend zyn de bestolen lieden in gezelschap van den politie-kommissaris, met een rytuignaer Rozekeke gereden, om de vel len hunner dieren te gaen herkennen, en zyn met de geit en het geslachte klein vee zege pralend teruggekomen. Nog denzelfden avond werd erin vele dezer blyde werkmansgezin nen met het teruggevonden lekkere vleesch, een smakelyk en vreugdig smulparlytje gehou den. Het opperhoofd der bende, de genaemde Buyck, die met zyn peerd en karre de dieven op hunne nachtelyke tochten vergezelde en het geslolene goed oplaedde en wegvoerde, is op de vlucht. Men meldt uit Gosselies Eene droevige ramp heeft onze stad in den rouw gedompeld. Heden morgend was in onze stad het gerucht verspreid, dal de koolmyn Grand-Bordia was vol water geschoten. Weldra vernam men dat die ongelukkige tyding maer al te waer was het water had de gaendery overstroomd en de arme myn- werkers hadden zich niet allen in tyds kunnen redder,. Men telt vier dooden en elf min of meer erg gewonden. Twee der gedooden, waren woon achtig te Gosselies en de twee overigen te Courcelles. Hartscheurende byzonderheid een vader, die in eene andere gaendery werkte en de ramp vernam, wilde zyne dochter ter hulp snellen welke echter gered was, en betaelde zyne zelfsopoffering met zyn leven. Het parket van Charleroi heeft zich dyns dag nanoen naer het Fauborg, aldaer, begeven, ten einde eene zaek te onderzoeken, welke tot nog toe zeer geheimzinnig is, doch aenleiding heeft gegeven tot het vermoeden van een kri- mineel feit. Ziehier waervan er spraek is Zaterdag namiddag werd een werkman, van vlaemschen oorsprong, welke het ambt van exentriekwachter aen den spoorweg Grand- Central te Lodelinsart uitoefende, door vier zyner gezellen erg gewond en op eene draeg- baer huiswaerts gebracht. De mannen verklaerden aen de vrouw van den gekwetste, dat haer man van eenen wag gon op de rails was gevallen. Deze laetste gal geen teeken van leven meer. De geneesheeren bestatigden dat den man den schedel was ver- bryzeld. Des nachts kwam den ongelukkige tot het bewustzyn en verklaerde aen zyne vrouw dat hy niet van eenen waggon was gevallen, maer dat een werkman, de genaemde C., welken hy had verboden over den spoorweg le gaen, hem met eenen hamer op het hoofd had ge slagen. 's Morgends kwam de doctor hem nogmaels bezoeken, doch de gekwetste gaf weldra den geest, en het lyk werd in het doodenhuis neer gelegd, alwaer de lykschouwing dynsdag, in de tegenwoordigheid van 't parket, plaets had. Het slachtoffer was 55 jaren oud, gehuwd en vader van 5 kinderen. De vier persoonen, welke den gewonde naer zyn huis hebben gebracht, zyn niet gekend doch het gerecht zal hen weldra weten te ont dekken. Tot heden toe is er nog geen aenhoudings- mandaet uitgeveerdigd. De exentriekwachter waeryan wy liooger spreken en welke overleden is in omstandig heden, welke eene misdaed deden vermoeden, is zekere Willem Van Wyngaerden. Men denkt heden niet meer dat |er eene misdaed zal heb ben plaets gehad. Van Wyngaerden zou inder- daed van eenen waggon met het hoofd op de rails zyn gevallen, waerdoor hy de wonde be kwam, welke de dood veroorzaekte. Hanengevechten en gevolgen. De Jour nal de Charleroi, bevat het verhael der volgen de feiten die zondag te Wanfercée-Baudet heb ben plaets gehad Hanengevechten is een zeer gewone zaek in dit jaergetyde te Wanfercée-Baudet. Het gemeentebestuer heeft schoon dit barbaersch vermaek te verbieden, het kan niet beletten dat dezelve plaets hebben. Reeds dikwyls zyn hierover klachten in gediend by de gendarmerie te Fleurus, door huismoeders die echtgenoten en kinderen dwaes het geld zagen verspelen, dat zoo noo- dig is voor het huishouden. Zondag namiddag moest andermael een hanengevecht plaets hebben in de herberg ge- naemd Rousia Paul Catin. De brigade van Fleurus werd verwittigd waerop onmiddellyk twee gendarmen te paerd werden naer het dorp gezonden. De mat was reeds op straet geplaetst voor de herberg en de boeren welke er rond ge- schaerd stonden, wachten met ongeduld naer het oogenblik waerop-het gevecht zou begin nen, toen eensklaps de haren mutsen in de verte verschenen. Het bevel klonk om de mat weg te dragen. Weigering van wege de boeren om hieraen te gehoorzamen, onder voorwendsel dal de gen darmerie geen recht had te bevelen, zonder door de plaetselyke politie ondersteund te zyn. De gendarmen gaven toe aen de opmer king, gingen hunne paerden op stal zetten en begaven zich daerop naer den heer Tranchant, schepene-politie-overste, en kwamen met deze naer den Rousia. De mat was van de straet verdwenen, maer naer de eerste verdieping van het huis gebracht, waer reeds twee kampvechters zich gereed maekten om elkander te lyf te gaen. Zoodra de overheid op de kamer kwam werd zy uitgejouwd. De gendarmen echter kenden niets dan hunnen plicht en begonnen met het volk te willen naer beneden dryven, maer dit werd door de boeren tegen gewerkt. Schepen Tranchant werd opgepakt,in eene kamer opgesloten, waerna de boeren tegen de gendarmen indrongen. Een der twee harenmutsen werd opgeno men en van de trappen geworpen zoodat hem waerschynlyk het hoofd op dé steenen zou verbryzeld.zyn indien hy niet ware neergeko men op den kop van eenen klant, waerdoor de hevigheid van den val gebroken was. De andere gendarm werd niet zachter be handeld. Hem werd een oor afgeslagen en een oog zwart en blauw gestompt. Beide gendar men hadden niets meer dan eenige lompen aen het lichaem. Dit voorval heeft diepen indruk verwekt. Marchal heeft het geheele gelaet opengekrapt, zyn linker oog ziet zwart en blauw. Févrolte werd van de trappen geworpen. De twee harenmutsen stonden tegenover eenige honderden personen, zoodat het moei- lyk is de schuldigen uit dien hoop te halen. De herberg waer het voorval plaets had, wordt gehouden door eenen genaemden Le- doux. Verslag over het voorgevallene is naer Brussel gezonden en een onderzoek ingespan nen door den brigadier der gendarmen van Fleurus. FRANKRYK. Spoorwegongeluk. Eene depeche, maendag te Parys aengekomen, berichtte dat een verschrikke- lyk ongeluk op de oosterlinie, by de statie van Gag- ny (departement Seine-et Oise) was voorgevallen. Ten 8 uren 15 minuien, ten gevolge eener manoeu vre van den koopwarentrein n° 70, die zich op de verkeerde linie bevond, had er eene botsing plaets tusschen dien trein en den posttrein n° 37, die uit Parys naer Slraelsburg vertrekt, ten 7 uren 50 min. Vyftien personen werden gevaerlyk gekwetst, en ondanks alle mogelyke zorgen stierven vier derzei- ven een tweetal uren na de ramp. By telegrael heeft men te Parys draegbaren ge- vraegd om de gekwetsten te vervoeren. Gansch den nacht door heeft men gewerkt om de bacn op le ruimen, die bezaeid was met puin van allerlei soortzes ryluigen waren totael verbry- zeld en de twee lokomotieven builen dienst gesteld. De gendarmen van Gagny zyn aenstonds ter plaet- se gekomen en hehben zich aenstonds bezig gehou den met de gekwetsten herberging te bezorgen. De koopwarentrein vervoerde een transport scha pen een acntal dezer dieren zyn omgekomen. Het bovenstaende was geschreven toen men nieu we byzonderheden vernamen. Zeventien rytuigen zyn er die geheel verbryzeld zyn. Op de 27 personendie de trein bevatte, kwa men er nauwelyks een tiental zonder zware wonden af. Een zevenjarig meisje werd zonder de minste kneuzing onder do puinhoopen uitgehaeld. Het lyk van Mad. Kremcr, uit de rue Lafayette, was in een akeligen toestand de schedel was ingedrukt door een der ketenen, waermeê de waggons aen el kander worden vastgehaekt. Een waggon die met prachtige mcrinosschapen was gevuld, is verbryzeld en al de dieren zyn ver pletterd. De linie was eerst gisteren namiddag, omstreeks 2 uren, geheel ontruimd. Diefstal van iOö.OOC frank. De reiziger van een groot jtiweelfabriek uil het oosten van Frankryk, M. Hardy, die tweemael 's jaers naer Parys komt, en by die gelegenheid gelast is aenzien- lyke weerden le inkasseeren, bevond zich dezer dagen te Parys, toen de houder van het hotel waer hy zich bevond, hem een briefke overhandigde, waerby een persoon, die zich agent van een lon- densch huis noemde, hem een byeenkomst aenduidde. Op 'l gesteld uor, zag M. Hardy twee Engelschen met een zeer deftig uitzicht verschynen een hunner gaf zich uit voor agent van hel huis Smilhson en C°, en vroeg om stalen te zien. De koopman loonde hel beste wat hy had. De vreemdelingen onderzochten alles nauwkeurig wat hun werd voorgelegd, deelden elkaêr in '1 engelsch hun gedacht meé, en besloten er eindelyk toe, eene bestelling van 6b,000 fr. te doen, die legen remboursement moest afgesluerd worden. Deze zaek afgedaen zynde, begaf zich M. Hardy by eenen koopman van de wyk du Sentier, waer hy eeno zaek had te regelen. Daer bevond hy dal zyn brieven- lesch verdwenen was. I11 alleryl keetde hy naer zyn hotel weer, zocht overal, doch er was niets meer le vinden. Toen herinnerde zich M. Hardy dat een zyner be zoekers, onder het gaen en komen, een oogenblik voor den stoel was blyven staen, waerop zyn over- frak lag, den schyn aennemende alsof hy met aen- dacht de spaensche dekoratie beschouwde, die in 't knopsgat stak. Die korte lyd was den dief genoeg geweest, om zich van de brieventesch meester te maken, die 70,000 frank 111 bankbriefjes en 30,000 in wissels bevatte. Diefstal van 700,000 franks. Ziehier eeni ge byzonderheden nopens den diefstal gepleegd in het lokael van de syndikale kamer der vereeniging van wisselagenlen le Parys, rue de Menars, 6. Men weet dat elke likwidalie van regeling der opeiatiën van de laetste veertien dagen, tusschen de wisselagenlen plaets heeft in de kantoren der syndi kale kamer en onder haer toezicht, by middol van rire/nrnf-bewyzen en verwisseling van titels 't is een soort van Dlearing-House tct het uilsluitend ge bruik der leden van 'l parket bestemd.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2