en b^onderlijk voor den teclt van aardap pelen, vlas en klavers, geene andere vellen ie vei kiezen, dan die welke ten minsten 13 a 1-4 par zuiveren potasch inhouden. Om aan deze voorwaarden te kannen vol doen zou men zich tot liet gebruik der schei kundige vetten kunnen wenden, aan welke de verschillende landbouwgazettcn veel prijs hechten. llaedgevingen ten aenzien van de veepest. M. li. Rynders geeft omtrent deze vrecse- lyke veeziekte in de Arnh Courant de volgende wenken -zyn weinig ziekten zoo besmettelyk als déze niet alleen door werk cl yk ziek vee kan besmetting worden overgèbracht, maer ook door mest, strooi, hooi, buiden, de kleêren der menschen, die te dikwyls, hetzy tot een deelnemend bezoek, hetzy zonder wezenlyke rede' by de Veehouders komen, op wier stal len de ziekte aenwezig is. Ue kenteekens der runderpest zyn dezeUit de oogen vloeit 'slym, en de slymvliezen, zyn aengedaen, zoo mede mondholte, neusgaten, aers en scheede, die rood gevlekt, gezwollen en soms ontveld zyn de mondholte is zeer smeerig en de lip pen aen de binuenzyde zyn rood gevlekt. Een ieder nu stelle het volgende zich zelf 'en andere ten regel Zoolang de ziekte nog niet aenwezig is, iaet dan niemand toe op uw stal, behalve die met de verzorging van uw vee belast. De land bouwers in een gemeente behooren zich te verecnigen, om geen vreemde kooplieden toe te laten. Moet er vee verkocht worden, boud u dan in dit geval aen een beleend en ver trouwd veekooper in uw buert. 2. Zy die met de verzorging en oppassing van bet vee belast zyn, moeten nimmer ande re stallen bezoeken, nog veel minder open bare markten. 5. Men koope geen vee uit den vreemde en late zyne koeien niet door onbekende slieren dekken. t. Do stal worde dagelyks gelucht en droog- gehouden, dikwerf uitgemest en die mest zoo mbgelyk terstond op het land gebracht. 5. Men gebruike vooral geen van elders af komstige, gebruikte koedekken, touwwerk of stalgei eedschap, en zy uiterst behoedzaem in het ontvangeu van gebruikte kleederen, ook voor de bedienden,' het aenkoopen van hooi, strooi of vee voerder. 6. De honden, katten of boenders worden zooveel mogelyk opgesloten of liever geheel verwyderd. 7. Als de ziekte in de onmiddellyke naby- beid is, worde ten minste eenmael 's weeks alle houtwerk in den stal afgewasschen en met chloorkalk gewit, de stallen verder met chloor berookt, hetwelk geschiedt door 1 pond chloorkalk in vier schotels te verdeelen, deze in de vier hoeken van den stal te plaetsen, met water te overgieten en herhaeldelyk om te roeren. Hel vee worde gewasschen met creosootwater, door 1 deel creosootolie rnet 100 deelen lauw water schuddend te vermen gen en hiermee den kop en de achlerdeelen te wasschen. Met hetgeen niet wordt opgelost bespren- kele men den vloer, zoodat de meslstolfen daermede doortrokken worden. Yuons men het vee een maetje carbolzuer op 100 liters drinkwater. Het vee wil liet eerst niet geern gebruiken, maer gewent er aen als men liet geen ander drinkwaterintusschen toedient. 8. Wanneer er onverhoeds schyn van ziekte besfaot, hetzy besmeltelyke of naer uwe mee ning niet be'smettelyke, daer het onderschei den van de eene ziekte van de andere voor den gewonen veehouder bezwaerlyk is, be hoort men daervan dadelyk aengiite te doen by liet plaetselyk besluer. 9. Den veeartsen, die by ziek vee onderzoek doen, zy geraden, met de meeste zorg te waken tegen de overbrenging der smetstof, en wel door verandering van kleeding, wasscliiugon, berookingen, enz. Volgens uitspraek van sommige veeartsen behoudt gebeterd vee nog lang het vermogen om ander vee te besmetten. Ik hcrhael het, het is alleen door trouwe medewerking van alle ingezetenen, en ook vooral van de hande laren in vee, dat het kan gekeerd worden. DE KIESWET. De middenseklie gelast met het onderzoek van het wetsontwerp betreffende de kiesher- vórming was Donderdag ten I ure vergaderd in het kabinet van den voorzitter, ten einde de eerste lezing te hooren van het verslag van M. De Becker. De libérale pers heeft gezegd, en daerover fel geroemd, dat de eerste burger van België dat is natuerlyk de koning 500 fr. gege ven heeft aen den schoolpenning bet Journal de Bruxelles zegt nu Men heeft onnauw- keurig gesproken over eene milddadigheid, door eenen naemlooze gegeven op den dag van Halfvasten die 500 fr. werden gegeven a voor den arme. Hoe de geuzery in alies toch liegt, om zich alzoo eenig gewicht en aenzien te geven De koning heeft dus met aen den schoolpenning, maer wel aen den arme gegeven. VOLKSKAMER. By het aenvangen der zitting van Dynsdag heeft de lieer Baron Kervyn de Letlenhove den lieer Minister van inwendige geïnterpelleerd over de hoogst schandelyke tooneelen die zon dag 11. te Brussel hebben plaets gehad. Ik lioop zegde de achtbare spreker dat t goever- nement, na dat het de verslagen zal ontvangen hebben, ons de maetregelen zal bekend maken, welke het zal nemen om ter zellderlyde met den verschuldigden eerbied aen Godsdienst en eezac den vrede, de eer en de weerdigheid des landste behouden. De beer Minister heelt ge antwoord dat by zich de noodige inlichtingen zal pogen te verschaffen over de zaek die tot de interpellatie aenleiding beeft gegeven. De lieer kervyn heeft verklaerd dal de uitleggin gen van t goevernement hem de gelegenheid zouden verschaft hebben de bedoelde schan delyke tooneelen wydloopiger te bespreken. De vergadering ving alsdan den redetwist aen over het wetsontwerp 't welk het getal substituten van den Procureur-generael aen t Beroepshof te Brussel vermeerdert. Onze ver tegenwoordiger, de heer t an YVambekeheeft deze gelegenheid waergenomen om de aen- dachl des heeren Minister van juslicie 111 te roepen op de dringende noodzakelyklieid die er bestaet de rechtbank van Audenaerde m den 2"Tan" te brengen ten einde den groeten ucli- terstefiii de civiele zaken ie doen verdwynen Volgens de statistieken, zegde de beer Van Wambeke, heeft dc rechtbank van Audenaerde, in deze laetste tien jaren, gemiddeld meer zaken te vonnissen gehad dan de rechtbanken van Kortryk en Dendermonde welke lot den 2° rang belmoren. De heeren Woeste en Magher- manondersteunden de vraeg des heeren Van Wambeke. De heer Minister antwoordde dat de heeren Voorzitter en de Procureur-generael aen 't Beroepshof te Gent van gevoel waren dat er geene noodzakelykheid bestond de rechtbank van Audenaerde met vier magistra ten te vermeerderen. Woensdag interpelleerde op zyne beurt Z. M. Frère 1 den heer Minister van inwendige over het reglement door 't Gemeente Besluer van Brugge in 't atheneum dier stad ingevoerd, en tegen 't welk hy lievig uitviel omdat hel gods dienstig ondervvys er verplichtend wordt ge- maekt. Dcheer Minister verklaerde dat het goever nement zyne volle goedkeuring aen 't aenge- klaegde reglement gaf. De verdere dagen heeft de vergadering zien onledig gehouden met hel onderzoek van 't budjet des ministeries van openbare werken. RECIITERLYK KRONYK. De pastoor van St-Denys beeft zich in kas- satie voorzien tegen liet arrest van het beroeps hof van Gent. De zaek der Nationale Bank te Hoei, zal op 25 dezer voor de assisen te Luik worden opge roepen. De verdediging van den agent zal worden voorgedragen door MMrs Deville, van Hoei, en Dupont, van Luik. Mr Martiny van Brussel zal den kassier verdedigen. ASSISENHOF VAN BRABANT. Drama van Grooten-Byqaerden. Het is voor de derde mael sedert de maend December van verleden jaer dat deze week de zaek betreffende dit drama voor dc rechtbank werd opgeroepen. De beide vorige malen werd de zaek verdaegd, aeiigezien men den geestes toestand van den beschuldigde te onderzoeken had, welke men beweerde, in eenen aenval van krankzinnigheid, de misdaed te hebben gepleegd Zoo als men zich nog wel errinneren zal, is de beschuldigde E. Herinckx beticht, van te Grooten-Bygaerden, op 11 juni 1876, zyne zuster en zyne moei te hebben vermoord. De beschuldigde loochent zeer gerust al wat men hem ten laste legt, de ondervraging gaet zeer langza'em vooruit, aengezieu liet antwoord van den beschuldigde en de verklaringen van de getuigen welke allen Vlamingen zyn, aen het gerechtshof moet worden vertaeld. In de zael bevinden zich een groot aenlal buitenlieden van den omtrek der streek, waer, de misdaed werd gepleegd. De debatten zullen deze week nog niet geëindigd zyn. KAVALKADE TE BRUSSEL. De kavalkade van Zondag, welke de dag bladen hadden gepoogd op te blazen door on verpoosde reklamen, is sleclns eene kolossale myslilikatie geweest voor de bevolking der voorsteden. Waarlyk de geest der geuzen is niet vinding- ryk, en haet alleen ijyiie» -voidoaorio nm cre^t lè verwekken, («een enkele der wagens, waer- van men zooveel wonders bad verleid, ging de domste en beestaebtigste platheid te boven. De wagen der lieshervorming, waerin zy ecnige politieke gedachte raden liet, was bezet met een twintigtal schavuiten in dom Bazde's ver kleed, gebeden grommelend en de benediktie naapende. Er moet nogtlians gezegd worden, dat die afgryselyke losbandigheden voornamenlyk van zin waren onze meest innige gevoelens te be leed igen, door liet spotgewyze nabootsen der verschyuing van Lourdes. Dit alles was sleik met dc gekkerny omhuld, maer het inzicht zat er in met al wat de opvatting van den geus scbandelyk en gemeen in zich kan bevatten. Een persoon in 'i wit gekleed men verzekert ons dat by op dc Sl-Jansplaets in bezwyming is gevallen en men hem in een naburig huis heeft moeten dragen vervulde de verfoei- Ivke rol, dc Moeder Gods te verbeelden. Die eerlooze kerel was omringd door een tiental der meest gemeene gezichten, welke de pre tentie hadden, wy welen niet wat te verbeel den, doch die, in alle geval, opperbest bet uilste schuim voorstelden. Hel water van Lourdes, ziedaer wat die heeren hadden uilgevonden als het fynste van liet grapje De geeslelyke orders zyn insgelyks net voor werp geweest van ongehoorde belecdigingcn men zou gezegd hebben dat ganscli de be\ol- kiiig der bordeelen zich met die vertooning had gelast. En M. de burgemeester Anspaeh, den hoed versierd met een kaert van den schoolpenning, za", van op de balcon van liet stadhuis, dat alles voorby trekken KAVALKADE TE ANTWERPEN Men leest in 't Handelsblad van Maendag Wy hebben gisteren den stoet gezien,en met het grootste gedeelte der Antwerpsche bevol king moeien wy bekennen, dat die optocht is geweest wat wy verwacht hadden. Op kleine uitzonderingen na was de stoet eene politieke voorstellingen, en voor dat werk bad de kolo nel zyne tamboers nog al geleend Ziellier wat er zoo al te zien was i" Tamboers van de burgerwacht in vasten- avoiidzotlen verkleed 2° Eene harmonie 5° 50-tal jufvrouwen te trouwen, voorgesteld door 5() mannen te peerd in vrouwen gekleed deze groep was nog al goed gelukt en bad ook byval 4- De wagen van moeder Schrikkel, eène politieke klodde, voorstellende het Huis van Antwerpen, verkocht voor 100,01)0 fr. door Jan en C" 5° Kiezers van Breekt, een wagen voorstellende bet Moreluslokael een twintig tal mannen in pachters gekleed, door pastoors aen koorden geleid 6° Eene groep, de begra fenis van bet projekt der nieuwe kieswet voor stellende een tiental personen met valsche neuzen beklaegden den rouw van een groote wortel, die men cariotte ministerielle noemt. De wagen en de groep der Marktkramers genoot insgelyks byval, alsook de wagen der smeders. Deze was zeer goed ingericht. Al liet overige bad liberale zinspelingen, zooals groepen, de kiezers van Breclit voor stellende, die door dc geestelyken met koord en zweep naer de stembus werden gebracht groepen in bakkers en kleermakers verkleed, die onze achtbare volksvertegenwoordigers wilden beschimpen en beleedigen de inkwi- sitiewagen voorstellende een voddenvent op eenen brandstapelde wagen bet onder vvys der jeugd; voorstellende kinderen, die door een kerel, in broeder der kristelykc lee ring gekleed, den cateeliisus Yverden geleeid, en een voddenpop voorst-!®0"® ee" broer der christelyke leering, die pschen twee gendar men wordt weggebrachte02- Er is in den stoet eï mcl ^en godsdienst gespot. Zoo hoorde me een kerel op den wa gen van het onderwysft de kinderen zeggen i God den Vader isie zot. Verder waren er mannen die priest's voorstelden en welke veinsden in kerkboden te bidden, terwyl zy allerhande leelykc sfechten trokken. Tegen de zoogoede kiezers van Breclit schreeuwden de printers Voort ezels ge zult voor ons steimen of ge krygt van de "ISoodis te zefen dat al die bnitaliteiien en spolternyen mt priesters, godsdienst en volksverlegenwoo.ligcrs, sterk door het pu bliek werden afgeéurd. - De dry wagensan de beenbouwers (met tot den liberalen slot behoorende), de begrafenis der boucherit konrk voorstellende, was zeer goed geluktdon 'l is jammer dat de wagens wat te vroeg z;i binnengereden. Dit is de oorzack, dat vel personen die wagens niet gezien hebben. Eene doodskart van die liberale boucherie is in de stad «rspreid. Deze beenhouwcry heeft, zegt men in korte jaren, verscheidene duizenden en dizenden gekost. Zaterdag 1/ heeft er eene vegadering in de Wolzael plaets, om over te gaer tot de benoeming der likwi- deerders. Op de Variété verschenen, tusschen zater dag zondag, de: nachts, eene groep personen in paters en runnen verkleed op bet bal. De bezoekers, die toch zeker niet van de devote soort zyn, spre en met walg en afkeer van die smeerlappery, m wy begrypen niet hoe het bestuer der Vaiétés dergelyke schandalen toe- laet. CORRESPONDENTIE. Ontv. van dei heer A. B. voor rekening van M. D. C. Consu van België te Detroit, (Ame rika), fr. 6,12 - M. D. B. te Dcnderhautem, ja. De volksioekery te Denderleeuw gaet goed vooruit le boekenzaet is ingericht by den lieer Henduk Van Santen-Van den Brouck, naby de statie. Het is te verlopen dat bet beoogde doel zal bereikt wordei, te weten Volksonderricht, volksbeschavinggesteund op zuivere Gods dienst en zeder. In den nacht van Zaterdag tot Zondag, is te Erpe, een jongeling van Wetteren byna be zweken van kcude opgenomen geworden door een der inwooners welke zyne hulpkreten hoorde. Onrniddelyk bracht hy den ongelukkige naer zvne woooing, en zond zyne zuster den lieer doktor halen. Toen den heer De Vos ten huize kwam was de jongeling reeds een lyk. Een loopjongen uit eene drukkery te Gent, welke knaep verleden jaer de rechter hand verloor in de tandwielen eener machien, kwam dezen morgend van den Dok terug, alwaer hy eene boodschap verricht had. Aen de St-Jorisbrug gekomen, zag liy niet dat deze gedraeid was, en in zyne hacst liep hy in de Lei, die daer zeer diep is en snel vliet. Men wierp hem eene touw toe, die hy gelukkiglyk mei zjiiü ofiïicro hnnd kon ervnen. en^nlilus werd hy in tyds op bet drooge gebracht. De Flandre libérale beeft onlangs op eene schandelyke manier de cardinalen en erfgenamen van cardinalen gelasterd dezen, ofschoon te Rome, zyn niet genegen dien bru talen laster te verdragen van dat liberael blad, en vragen eerherstelling aen de belgische tri bunalen. Mr Leon Colinet, van de balie van Luik, is met de verdediging der romeinsclie familiën gelast. Een geloofweerdig persoon deelt meê dat verleden zondag, in de ilerlslraet, te Brus sel, de graefvan Vlaenderen iu gezelschap van zynen aide-de-camp, beleedigd werd door eene bende geuzen. Priesters en religieuzen werden insgelyks op verschillende plaetsen der stad erg beleedigd. Maendag veroordeelde de correclionnee- le rechtbank van Brussel een handelsbediende tot elf maenden gevangenis, voor ontvreem ding. De veroordeelde was echter reeds ver scheidene dagen dood en begraven liet hotel-Emeiique is toegewezen voor 174,000 l'r., juist genoeg om den intrest meegerekend de geprotesteerde wissels le betalen, waervan wy hebben gesproken. Men leest in l'Echo du Parlement dat MM. Sabatier, goeverneur der Banque de Bel- gique en Gendebien, bestierder van hetzelfde 'gesticht hunne demissie als zoodanig hebben gegeven. 1_ Hoe! dragen de burgerwachten van Brus sel, valsche dekoratien Men zou het denken, want genera el Plctiuckx verzoekt do garden geen dekoratien te dragen waerloe zy niet ge machtigd zyn bv koninklyk besluit. Doelt dit op de medaliekens van het Róode Kruis en andere dergelyke ouderscheidingen. Op de veemarkt vrydag te Brussel gehou den, waren 1144 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pry zen per kilogram op voet zyn: ossen, fr. 0-86 tot 1-04; stieren, 0-57 tot 0-90 koeien en veerzen, 0-57 lot 0-92. Donderdag nacht heeft te Antwerpen een stoute diefstal plaets gehad in de Charloltalei, in eenen kruidenierswinkel. De dieven zyn achter over den muur geklommen en in den winkel gedrongen, en hebben bet koperengeld, ten beloopen van 5 fr. uit de lade meegenomen en verder eene halve mand vygen. Eenige eieren hebben zy in den winkel zelf geëten. Een der dieven, een paer zokken vindende, heeft deze aengetrokken, en zyne versletene achter gelalen. Ook de paletot van den kleinen jongen werd gemist, doch den volgenden mor gend teruggebracht door de policie. Ditklee- kingstuk was gevonden in eenen hof der Pro- vinciestraet. De heeren dieven hebben zonder twyfel gezien dal liet hun niet dienen kon. De misdaed had plaets 's nachts ten half twee. Het gedrujsch dat eene dame rnaekte, die op een der verdiepingen woont, heeft de dieven ver- jaegd. De pliditigen zyn nog niet opgespoord, doch men heelt verdenking, en wy hopen toch we) dat de policie de hand op hen zal kunnen leggen. Dezer dagen brak een wiel van een spoorwegwaggon, in de nabyheid van Deerlyk, en de stukken van 't wiel vlogen over de baen. Het was juisi van den waggon waerin zich de treinoversie bevond, en een rytuig van lc klas was op het punt omgeworpen te worden, toen de machinist er in gelukte den trein, die met vollen stoom reed, stil te houden. Niemand bekwam eenig letsel. Maendag namiddag had op den spoorweg Grand-Central-Beige, tusschen Lier en Turn hout, een ernstig ongeluk plaets. De koop waren! rein, welke ten 6 uren uil de statie van Lier was vertrokken, is voorby de brug van Nazareth ontriggeid. Zeven waggons werden van den weg geworpen de stoffelyke schade is dus zeer aenzienlyk. De stoker werd op den slag gedood en den machinist erg gewond. Deze laetste is naer liet gasthuis te Lier ge bracht. Een waggon liep op een baenwacli- tershuïske, hetwelk door den schok gedeelte- 1 yk werd ten gronde geworpen. Een kind van 10 maenden oud, dal in bet liuiske in zyne wieg sliep, is ongehinderd van onder de pui hen geliaekl. De w ieg was gansch vorbryzeld. Dc ramp wordt toegeschreven aen den slech ten toestand der baen een der rails brak toen de trein er over reed. Maendag bad eene vrouw van ongeveer 20 jaren oud zich neergezet by eenen kalklio- ven le Seroulle-Heuzy, om zich te verwarmen, toen eene kleine vlam uil den oven ontsnap pende, bare kleêren in brand stak. In een oogenblik stond de'ongelukkige in volle vlam. De vrouw is naer het gasthuis gebrachtmen vreest voor haer leven. MOORD TE ASSEBROEK. Zaterdagavond, rond 8.uren verliet dc genaemde Aug. Eeckliout, dagloóner, zyn huis naby hel kerk hof van Brugge gelogen, op den eigendom gekend onder den naem van haveiu.oo, om zyne vrouw welke lc Brugge had gewerkt af te halen. Alvorens zyne wooning lc verialen had hy zyn zoon, een tienjarige knaep byzonder aenbcvolcn dc deur voor niemrnd le openen Ten 8 1/2 ure kwamen de vader en moeder lo sa men le huis. Zy waren eerst vooral verwonderd de deur ge opend le vinden doch die verwondering sloeg wel dra over lol de onbcschryflyksle wanhoop toen zy, in de keuken komende, hun eenig kind mei gekloven schedel, de linkerhand afgekapt en het overige van het lichacm yslyk verminkt op eenen stoel zitten vonden. Wat was er in hunne afwezigheid gebeurd Dil zal hel gerecht lc onderzoeken hebben reeds zon dag avond werd de vermocdelykc moordenaer door de gendarmerie naer Brugge gebracht. Men veronderstelt dal dc moordenaer welke by de familie Eeckliout gekeild was, zal binnen gekomen zyn, door zich als vriend by het kind voor te stellen vervolgens zal hy onverhoeds zyn slachloiTer zyn aengevallen, terwyl de kleine zonder argwaen met hem sprak. Nog denkt men dal de slag welke den schedel kloof, insgelyks de hand zal hebben afgehouwen, waenneé het'kind den slag zal hebben poogen af te weren. - De dryfveer dier cuveldaed denkt men do wreek le zyn de genaemde Louis Van Hove, dc vermoe- delvkc dader, ongeveer 28 jaren oud, is, zoo zegt men een slrooper, die eens veroordeeld werd op de getuigenis van vader Ecckhoui. Om zyne misdaed te plegen heeft de moordenaer zich bediend van eene houthakkersbyl. Het arme kind moest zondag aenslaendo zyn eerste kommunic doen. Nadere bijzonderheden. Wy lezen in T Fondsenblad Toen vader Eeckhoulte zyn zoonlje verliet zal de laetste by dc sloof zich op eenen slocl le warmen en was bezig met aen een slokske le snyden. Een kerel, een wocstaerd, ongetwyfeld eeu man, die op wraek- neming uit was, moet binnen gekomen zyn, zich nevens den jongen op tafel zeilende, mei hem gere deneerd en hem naderhand hy middel van een kap mes of snydond werktuig vermoord hebben. Op den sloel neerzittende is het slachtoffer getrof fen, want op het oogenblik, dat wy deze regelen neèrschryven, ligt het kind nog in dezelfde houding, zooals men het gevonden heeftMet hel hoofd ach- IC'TOVCI »u-Uon tiuuh, lüli grunde, liol rcchiei Ut'en op den stoel, die schrylings omgevallen is, hel hn- •kerhecn nog op den grond, aen beide voelen nog do holleblokken met lederen riempjes, dc beide armen omhoog, dc linkerhand afgekapt, waervan vingers af zyn, hel voorhoofd doorkerfd, zoodanig dat hel gansch weg is cn men in den schedel zien kan, waervan de stukken ten gronde liggen andere kappen 111 liet acngezichl en den hals en het hoofd ïn een bloedplas, de linkerhand een weinig van hel rechterbeen ten grond liggende, met de klak van den jongen bedektin ccn woord een der afgryslykste tooneelen welke men ooil heeft kunnen aenschou- vven Dc dader moet een der barbaerste lieden zyn, welke er op aerde beslaen. Zoodra men het nieuws dier wreedheid vernam snelden vele persoonen naer de gemeente Assebroek, die echter telken zondag veel bezocht wordt te bc- devaert naer het mirakuleuzc 0. L. Vrouwenbeeld. In den namiddag kwam de rechterlyke overheid Ier plaets van het looneelde magistraten waren MM. do procureur des konings, de rechlcr De Schie- lere, de onderzoeksrechter De Cock, de griffier en dc wetsdoktors Van den Abeele en Verbaere. Het onderzoek en de schouwing van hel lyk greep plaets, cn M. Van den Abcelc moest bekennen dat hy nooit dcrgelyk schouwspel had ontmoet. Het hart der magistraten was benepen De moordenaer moet na zyne cuveldaed, eenig gevoel van afgryzen gekregen hebben, want hoe anders zou hel kunnen zyn dat de afgchaekte hand bedekt was met dc muls van het slachtoffer Wio is nu de dader van die afgryslyke moord Wy zullen dit met bevestigen maer wat wy kunnen zeggen, is dat zekere L V uil de buert, als dc ver- moedelyke dader aengehouden is, na een onderhoor op het voorhof van mejuffer Deman, bewoond door llagebacrt, op omtrent 50 meiers afstand der plaets van hel moordlooneel, en waer vader en moeder Van Eeckhoutlc voorloopig opgenomen zyn. Welnu, do reden zyner aenbouding en der kon- frontalie is, dat hy bedreigingen jegens Van Eeck- houlte had laten hooren, wegens eene vervolging voor jachlmisdryf waervoor L. V. veroordeeld is geweest. Dry kapmessen, die goed geslepen waren, bene vens andere dingen,zyn als overluigingsslukken door de justitie in zyne woouing in beslaggenomen. Do vermoedelyke dader is eergisteren avond, rond 7 1 2 ure, geboeid en op zyne holleblokken door de gendarmerie in rytuig naer de gevangenis van Brugge overgevoerd. Gisteren morgend is de vermoedelyke dader voor den onderzoeksrechter gebracht. Een aenlal getuigen waren tegenwoordig. Aen de kerkdreéf koihemle hebbende de oudsle leerlingen de lykkisl, waerop dry kroonljes gelegd waren, van den wagen genomen en gedragen lot aen den boord des grafs. Wal nu de vermoedelyke dader betreft, de ge naemde L. V., hy is nog altoos gevangen cn volgens ons loegekomene inlichtingen, is hy geenszins in be kentenis. Hy is slechts 24 jaren oud. Hel vermoeden zyner euveldacd blyfl nog altyd de wrackneming over eene kwestie van jachlmisdryf, wuerdoor hy alléén geslrafi is en waerin vader Eeckhoutlc begre pen was, doch die door zyne rondborstige aenwyzin- gen onplichtig bevonden werd. Het'openbner mini sterie is zelfs in beroep legen den vrygesprokcnc. liet zyn dc Broeders van Liefde die zich gelast hebben hel lyk van 'l vermoorde kind te bezorgen, hetwelk in eene vereclirikkelyke houding lag, byna onmogclyk om beschryven. Maer wal gebeurde hierby de wetsdokters had den slechts een tiental wieede wonden bestaligd, zyn er échler dertien Trouwens, men had het slachtoffer 111 zyne houding in eenen bloedplas laten liggen en niet opgeheven. Welnu, locn men het •richle bemerkte men achter aen het hoofd, in den nek, een ysclyke kap, toegebracht als óm liet kind liet hoofd afjie hakken zich bedienende van een scherp kapmes, wnermcu do moordenaer dc linker hand afbouwde en het voorhoofd wegsloeg, waer- door de hersens ten gronde verspreid waren, moet do wreedaerd nog een mes gebezigd hebben, want de arme jongen is de keel afgestoken langs den rechter kant, de rechterlyke overheid is moeien lerugkccren, om lot een nieuw onderzoek des ljks over te gaen. Dubbele misdaed. Zondag namiddag, om streeks 4 uren, werden de Kammeoslraet le Antwer pen en de daerop uilloopende bevolkte slraten in op schudding gebracht. Even na dat de Halfvastonmas- keradc voorby was gereden, hoorde men achtereen volgens dry of vier revolverschoten in de woning van M. Rigidiolli, tegenover dc Sl-Auguslinuskcrk. Wel dra zag men eene bebloede vroiiw den huize komen uilgeloopcè, cn, uitgeput van krachten, le midden der straet neerploffen. Men hacsltc zich haer op to nemen cn droeg haer in een der tegenoverslaende huizen, by eenen banketbakker, alwaer dc ieverigsto zorgen haer weiden toegediend. Die vrouw was winkeldochter in dienst by M. Rigidiolli, en het slachtoffer eener moordpoging, op haer gepleegd door haren minnaer. Ziehier onder welke omslaedigheden ilel meisje hield mei van de oplettendheden waer- mcé haer een garcon uil hel Hotel dc VEurope, Grocn- plaets, vervolgde, en luid hem .gisteren morgend nildrukkelyk verklaerd njels meer van hem te willen welen. Zonder daerlcgen iets ln le brengen was hy heengegaen. Gisleren namiddag echlcr, gebruik makende van dc omstandigheden dat de poort van M. Rigidiotti's woning was hlyven opcnstacn, na dèh doortocht van de kavalkade, liad de kerel binnen. Hem ziende, be gaf zich het meisje naer de keuken, doch werd lol daer opgevolgd door den afgewezen minnaer, welko haer zegde Zal het nu toch zoo blyven duren? Zoo ja, dan wil ik myne brieven terug hebben. Terwyl zy zich omkeerde, om acn dien wenscli to voldoen, haelde hy een revolver uit zyne tesch te voorschyn, en mikte op haer op 't oogenblik dat zy weer 't gclaet naer hem keerde. Verschrikt door het zien van hel wapen, bracht zy haeslig dc handen voor de oogen. Deze beweging redde haer misschien het leven. De kogel bracht haer slechts een lichte wonde loe en week of op den duim. Zy haestte zich le ontvluchten en sloeg de glazendeur der keuken achter haei loc. De moordenaer losle daerop, op goed vatte het uit, ecu tweede schol welk dwars door de glazen, het meisje in den rug trofvervolgens de deur openende, snelde hy haer in de veslibul achterna cn schoot daer eene derde maeldoch dezen keer zonder uilslag. Toen hel meisje op slraet vluchtte, volgde haer do moordenaer cchlcr nicl. M. Rigidiolli, zoon, die zich op dc le verdieping bevond, kwam op hel gerucht der schoten naer he neden gcloopon en zond onrniddelyk om de policie. Twee agenten die zich daeromlrenl in do slrael be vonden, weigerden te komen, zeggeude dal men zich naer de policie der 4e wyk moest wenden, wacrtoo zy niet behoorden. Toen deze aenkwam, zocht men aenstonds den moordenaer op, dien men dacht dat hy het huis ver laten had, doch men vond hem in de keuken, in zyn bloed badende liggen. De rampzalige had een einde aen zyn leven gesteld door zich een pistoolschot in den mond te lossen. Hel lyk is naer het gasthuis ge bracht. Het parket, vergezeld door de doktors MM. Van Kerckhove en Fremie, heeft zich lerplaetse begeven. De wonden van het slachtoffer brengen, naer men verzekert, haer leven niet 111 gevacr. De longen zyn gelukkig niet geraekt. Door de lykschouwing gedaen is door de wets doktors, en de boven aengcliaelde rechlerlyko ma gistraten, acn wier hoofd M. dc Prokureur des konings, zich bevond, heeft dc burgemeester J. Wanle gisteren bevolen hel lyk le begraven. Men schrvft uit Brugge, 14 Meert Gisleren 'had te Assebroek de begrafenis plaets van het jongo slachtoffer der misdaed, dezer dagen in die gemeente gepleegd. De plechtigheid greep plaets te midden van eene groote, diep geschokte volksmenigte. De leerlingen der school dei Broeders van dc christelyke leering, alwaer Julius Eeckhoutlo ter schoolging, waren by de begrafenis aenwezig. Onmogclyk zou het zyn dc wanhoop der ouders le beschryvenlocn de doodkist werd neergelaten moest men dc arme moeder vasthouden welke ach terna in het graf wilde springen. Wy laten hieronder nog cenigo omstandigheden volgen, betrckkelyk de moord op den jongen Jülius Eeckhoulle lc Assebroek gepleegd, in den avond van verleden zaterdag en welke misdaed zoowel le Bruggo als in de geniecnlc Assebroek, voortdurend een diepen indruk mackt. Wy hebben reeds gezegd, dat Julius Eeckhoulte hy de Broeders van Liefde ter school ging. Welnu, die lecraers hebben een bewys van deelneming in den rouw willen geven Verscheidene Broeders hebben mei iwee klassen leerlingen, beloopendc lol 450, deel aen den rouwstoet genomen, welke zeer indrukwekkend was. FRANKRYK. Een verborgen schat. Onder het opruimen van ruïnen rondom hctkasleel van Vallerois-lc-Bois, voor t aenleggen van een buertweg, heefteen werkman eene kleine flesch ontdekt die met een houten stop en met zegellak was gesloten. In die flesch slak een opgerold papier waerop het volgende te lezen stond Ik ondergcleckende, genoodzaekt op heden, 22 december 479*2, le vluchten, verklaer dat ik eeno weerde in geld, in een aen my alleen bekendo schuilpbels heb verborgen. Vylïieh exemplaren dezer verklaring zyn door my in den grond verborgen, opdat ten minste een daervan gevonde worde en aen de menschen myncn uildrukkelyken wil bekend make, dewelke, le gclyk met hel geld, een voel diep onder de aerde is ver borgen tusschen kapel, kerkhof en pastory, op 30 (dit cyfer is echter niet zeer duidejyk, het kon ook wel 90 wezen) voel iu rechte lyn van het hondshok, cn.... om de opzoekingen le vergemakkelyken, mo gen de gebruikclyke formules niet verzuimd worden; men lichte zich daerover. in indien men er niet mefl bekend is. Kasteel van Vallerois Geteekend de Salive. Hel papier ziet er heel geel uil, en de inkt is uiterst bleek geworden. Dil alles doel denkcu dal de brief wezenlyk d3gicekent van 4792, alswanneer in- derdaed de markies van Salive voor het schrikbewind moest vluchten. Hel kasteel werd deels gesloopt, deels verkocht, met deszclfs of aenhoorigheden, als naiionalc goede ren. M. de Salive kwam nooit in het land lerug, on heefi gccue afstammelingen in Frankryk. Deze vondst heefl de inwoners van Vallerois in een groole opschudding gebracht. Winter in Frankryk. Sneeuw is in groole hoeveelheid gevallen in de Alpen en in Pereneën evenzoo to Marseille, Avignon en in de omstreken van Foix cn Grenoble. Op sommige plaelscn ligt dezelve een meter veer tig ceuiimcicrs hoog de daken der huizen stortten onder het gewicht in. Naby de Grande-Charircuse was dc sneeuw 2 me ters hoog opgehoopt. Do weg is byna geheel ver sperd. Voorgislercn is eene óvcrgroolc hwicn den berg top van Górnon afgehaald zy was 5 meiers hoog, wel 400 lang en 209 breed, eu heeft alle» op haren doortocht vernietigd. Zy heefl een buis van Rcncunel, bewoond door M. Regis Rememcil, lolael vernield. De ongelukkige, dezes vrouw cn zoon zyn verpletterd onder de pui- nen gevonden. Vyf koeien, ccn merrie en ander vco kwamen om slechts een hoek hangar bleef slaende, beschermd door een daer achter zich verheffende rols. Dry kalveren die zich in dezen hangar bovon- den, zyn levend teruggevonden. liit Foix wordt gemeld dat een gedeelte van liet gehucht Port zaterdag morgend door ccn snecuw- lawien is vernietigd. Twmiig persoonen bevonden zich daerin. Reeds heeft men zeven lvkcii van on der de puinen gehaeld. Men is volop bezig mol de opruivving, doch dezelve gaet met groole gevaren gepaerd

De Denderbode | 1877 | | pagina 2