4' ACCESSITP,e Echo du Luxembourg. (Zoo gezegde aeo';,ouding van eenen priester te MedernacVi, Groot-Luxemburg.) Ovp/rtNEMENDE bladeren. Eervolle meldin gen aen la Gazette, van Brussel, VEtoile beige, en Vindépendance, om nooit voor valscli lier- kende feiten te hebben gelogenstraft. De uitgedeelde pryzen waren ganscli niet onderscheiden of frischdoch in de oogen der vrydenkers moeten zy een gansch byzon- dere weerde hebben. Wy zullen namelyk mel den de de werken van Voltaire (editie van 18:20) de werken van Marnixde Studiën op de menschheid, door vader Laurenthet Almanak der vrydenkers, en een aental flesschen elixir Raspail. Wel bekome u 't Land van Riem. Maendag 11. heeft onze roemryke maetschap- py t Land van Riem zich naer Deuder- monde begeven, om er een werkzaem deel te nemen aen de inhuldigingsvoordracht welke aldaer door de heringerichte Kederykkamer de Leeuwerckenaers gehouden werd. Onze aelstersche kunstliefhebbers werden aen de statie des yzerenwegs, stoetsgewyze, met muziek aen 't hoofd, afgehaeld. De aenkomst van den trein uit Aelst werd met donderende vivats begroet, terwyl de stedelyke Harmonie een welkomslied liet hoo- ren. Na het gebruikelyke verwelkomen,werden onze aelstersche vrienden, onder eenen groo- ten volkstoeloop, naer 't lokael der Leeu werekenaers geleid, alwaer men hen opnieuw verwelkomde en den wyn van eer aenbood, met een woord, de receptie was prachtig, was overheerlyk. Vóór het aenvangen der feest werd aen onze aelstersche kunstminnaers eene zilveren eer- metael uit dankbaerheid geschonken. Wat de uitvoering betreft van 't stuk 'l welk door onze vrienden werd verkozen, zullen wy het woord laten aen onzen confrater, den Catholyken Belg, welke de goedheid beeft gehad ons zyn verslag mede te deelen. Ziethier wat onze confrater schryft Nu was het de beurt van T LAND VAN RIEM. met DE LAATSTE DAG VAN ADRIAAN BROUWER TE AMSTERDAM, onuitgegeven tooneelspel met zang, in een bedryf, door M. RL, muziek van M. G. Pape. Adriaan Brouwer houdt er niet veel van, zijne schulden te betalen ook ziften zijne schuldeischers, onder anderen zijne kleer- en schoenmakers, hem gestadig op den hals. Zekeren dag had hij een tafereeltje verkocht. Daarop vereenigt hij een aantal zijner vrienden op een feestpartijtje in de herberg van baas Van Someren (verbeeld door het looneel,) en terwijl men daar in volle vreugde zit te drin ken en te zingen, treedt de baljuw binnen i namens de schuldeischers, 1 .n wer te leggen. Deze gelukt er in te ontsnappen en de stad uit te vluchten --m er n?c-t «n-er Dit sin». »tet vee! begrip en een oprecht .e gespeelt'. L» uucischappij 't Laml van Riem bevat goede elementen om ernstige en boertige tooneelen op te voeren, 't Is het eerste gedacht welk wij ervan opvalteden bij hunne voortreding. Hunne uitspraak is duidelijk en zuiver, en hunne gemakkelijke poses, zwierige gebaren en losse bewegingen zeggen genoeg zaam dat zij reeds ettelijke jaren aan het pu bliek gewend zijn. Evenmin als wij het nu gedaan hebben met onze vrienden der Leeuwenkenaars, willen wij hier aan niemand geen bezonderen lof toe zwaaien elkeen heeft zijn beste gedaan om er eer van te halen M. P. D. P. die Adriaan Brauwer verbeeldde MM. Jos. D. V. en Jos. V. D. P. die respectievelijk optraden met de rollen van Marlen Drijdraad en Crispyn Van Host (kleer- en schoenmaker Isaac Koekbek (baljuw,) door M. 11. A., als ook Van Someren (tapper,) Adriaan Van Ostade (schilder) en wel namelijk Goor de slaper, waren ter hoogte hunner taak: zij speelden hunne rol met takt en gevoel en verdienden hoogelijks de uitbun dige toejuichingen waarmede zij bejegend wierden. Kortom, 7 Land van Riem is eene Maat schappij die, als zij maar wil, 'k wil zeggen met vlijtige oefeningen en onder het bestuur van eenen kundigen tooneelmeester, eene schoone toekomst te gemoet mag zien ik herhaal het, zij bezit noodige elementen ge noeg om, na korte jaren, onder de beste te mogen gerangschikt worden. HANDEL EN NYVERHEID. De verzendingen van versch vleesch uit Amerika naer Engeland, by middel van de nieuwe schepen, refrigerators genaemd, belo ven een goeden uitslag. De Vereenigde-Staten bezitten de middelen om de europische mark ten goed te voorzien, daer hun stock niet min der dan 27,230,000 koppen vee bedraegf. Doch niet alleen de groote republiek van het Noor den kan grootelyks bydragen om Europa vleesch te bezorgen. Al de amerikaensche Staten aen de Atlantische Zee, van Venezuela tot de Argentynsche-Republiek, bezitten over- groote veestapels, welke verre hunne nood wendigheden overtreffen. De Franschen hebben schepen uitgezonden, voorzien van yskelders, ten einde versch vleesch te halen naer de rivier de Plata en de engelsche koloniën in Australië doen insge- lyks belangryke proefnemingen om de manier te vinden hoe zy best hun versch vleesch naer Europa zouden overbrengen. De twee stalen van de Platarivier, Buenos -Ayres en Monte video, bezitten meer dan 22,000,000 stuks vee en Brazilië ongeveer hetzellde getal, zonder te spreken van het overgroot getal schapen welke daer geen ander nut opleveren dan hunne wol. Terwyl de pryzen van het vleesch hier te lande zeer hoog zyn, is de overvloed van voetfsel in gindsche streken, voor een weinig meer dan deu transport te verkrygen. De tyd schynt naby, zegt de Nautical Maga zine, dat onze markten daervan ruimschoots zullen voorzien zyn. Wy kunnen erby voegen dat gisteren te Lizard de stoomboot" Holland is voorby gevaren, welke vandaeg te Londen zal aenkonien van New-York niet 600 kwar tieren versch ossenvleesch, 100 levende ossen en 260 schapen. STERFGEVAL. M. Jozef Wincqz, liberale senator van het arrondissement Soignies, is in den ouderdom van 66 jaren overleden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Villays, professor in het col-- legie van Geeraerdsbergen, is directeur be noemd van de Congregatie der Zusters van den H. Vincentius te Deftinge. Onze maendelyksche veemarkt was heden nog al zeer wel voorzien. De handel was zeer levendig, niettegenslaende hy op de markten der andere steden des lands onbeduidend is. Er waren 160 hoornbeesten ter markt gebracht verdeeld als volgt80 kalfbeesten 20 mun- lige koeien 10 ossen en 50 runders. Kerk van O. L. V. van Loardes, te Oost- ackerby Gent. Zondag 8 april, zal de zege ning van de nieuwe kerk plaets hebben door denE. P. .lanssens, provinciael van deJesuie- ten in Belgiën. In het vervolg, lot den tyd van de plechtige wyding der kerk door Mgr den bisschop van Gent, zal er alle zondagen en heiligdagen eene gelezene mis geschieden om 7 uren en eene plechtige mis om 10 1/2 ure. Om 4 1/2 lof en vlaemsch sermoen. Op de werkdagen zal er voorloopig geen dienst zyn in de kerk, maer dagelyks zullen dry missen gelezen worden in de kapel van het kasteel, te weten, om 6, 7 en 8 uren. Iedereen mag in die missen tegenwoordig zyn. Op zon- en feestdagen is de toegang tot de kapel van hel kasteel niet toegelaten. Opdat alles in overeenstemming zoude zyn in de nieuwe kerk, verzoekt men de geloovi- gen, die zouden begeeren er eenig voorwerp van aengelcgenheid in te plaetsen, het volgens een voorgesteld plan te bewerken. De priesters, die op zon- en feestdagen zou den begeeren de mis in de nieuwe kerk te lezen of te zingen, worden vei zocht by tyde hunne vraeg toe te sturen aen den eerw. pater De Trogh, superior van de nieuwe residentie.. De mis van 10 1/2 ure kan ook door hen ge zongen worden, indien zy er by tyds de aen- vraeg van doen. Wy lezen in het Fondsenblad Op Paeschdag is te Gent het werkmanskon- gres geopend, door de Internationale byeenge- roepen. Yan 9 uren 's morgends, weergalmde in de straten de trommel, die voor de demokratische plechtigheid van den dag de verschillige aen- genomene maetschappyen byeenriep. Als ver- gaderingspunten waren aen de gentsche Inter nationalisten aengeduidde herbei grft'/i Groene, St-Jacobsplaets en de herberg de Ville de Paris, rechtover het stadhuis. Rond 10 uren heeft men zich in stoet ge vormd op de Hoogpoort, en voorafgegaen van het roode vaendel met de vryheidsmuts trok de troep naer de statie van het Land van Waes om er de antwerpsche afgeveerdigden te ontvangen. Deze waren omtrent ten getalle van dryhon derd. De stoet is vervolgens naer de Vrydag markt gegaen alwaer eei het standbeeld van Artevelde, eene demokia- de a'*: .iigdcn van Brussel, Verviers, Char- muziekkorpsen, gingen in den stoet en speelden de Marseillaise en het Canaille. Een groot getal der aenwezigen droeg op den hoed kaerten, en in het knopsgat roode linten. In deze wandeling was de stoetsamen- gesteld uit omtrent 5000 personen, natuurlyk door veel nieuwsgierigen vermeerdert, want omtrent 200 vrouwen waren eronder gemengd. Vóór de statie was er dus eene aenzienlyke byeenkomst. Na de ontvangst der vreemde af geveerdigden, trok men door de byzondersle straten der stad naer de Houtlei, alwaer de meeting in Parnassusberg, moest geopend worden. Voor den Catholyken Kring zwaeide men het rood vaendel, tot teeken van bedreiging en eenig geschuifel weerklonk doch op een tee ken, door een der opperhoolden gegeven, hield deze belooging op. Wy welen naluerlyk niets van hetgeen er in Parnassus gebeurd is. 's Avonds heeft er een koncert plaets gehad, gevolgd van een bal. Onnoodig te zeggen, dat de politie op voet was de nachtwakers zelfs waren in dienst. Men zegt ons nogtans dat verscheidene priesters straffeloos door de Internationalisten beleedigd zyn. Aldus zou zondag morgend, by het voorbygaen van den stoet, een geestelyke, door een leurder van gazelten door verschei dene andere manifesteerders geholpen, aenge- rarid zyn. Men heeft hem vastgegrepen, hem het socialistische blad onder den neus gevre- ven en hem met beleedigingen en verwen- schingen overladen. Gent, 3 april. De toestand van den zeer eerw. heer vikaris-generael Dubois die sedert eeuigen tyd ernstig ziek was, is thans eenigzins verbeterd. En nu is 't wéér niet goed Sedert lang schreeuwen en razen de liberale bladen, dat de kruiswonden van Louise La- teau niets anders zyn dan... bedrog. Dit belet niet dat er 500, meestal liberale doktors geweest zyn, en zy niet het minste bedrog hebben kunnen ontdekken. Dit belet ook niet dat de geneeskundige Akademie van België heeft moeten bestatigen dat zy, tydens hare onderzoeken, geen bedrog heeft gevonden. Niettemin gaen de liberale bladen, zy, die geene welenschappelyke kennissen hebben zy, die nooit Bois-d'Haine hebben gezien,voort met van bedrog te spreken. Op Goeden-Vrydag is M. de Lantsheere, Minister van justicie, zelf naer Bois-d'Haine geweest. Hy heeft met eigen oogen willen zien. Nu, zullen de liberale bladen gewis uitroe pen, nu dat is goed... De justicie gaet zelve zien.... Neen, nu is 't weer niet goed. Ze schreeu wen o bedrog in iels waerin 500 doktors verklaren geen bedrog te vinden, en als het hoold der just-cie zelf gaet zien, vallen zy dezen op het lyf, omdat hy gaet zien. Wat willen de liberale bladen dan Spotten, bcleedigen, loochenen, lasteren, maer onderzoeken willen zy niet. Waerom niet Omdat zy vreezen en zelf innig overtuigd zyn, dat het onderzoek iels aen 't licht zou brengen, dat hun zou doen beschaemd staen. Er zyn te Brussel valsche tweefrankstuk- ken in omloop, dragende de beeltenig van Leo pold II, en het jaertal 1867. Brussel, 5 april. Op zondag 8 april, ten 1 1/2 ure nanoen, zal de pauselyke nunci- .us, Mgr Vanutelli, de algemeene tentoonstel ling openen der sieraden en gewyde vaten, be stemd om aen Z. H. den Paus, te worden aen- geboden, ter gelegenheid van zyn bisschoppe- lyk jubelfeest. Die tentoonstelling wordt inge richt in hel lokael van het Werk der Arme Kerken, Twaelf-Apostelenslraet, 2, en zal open zyn zondag van 2 tot 5 uren en de dry volgen de dagen van 9 tot 5 uren. Op de veemarkt vrydag te Brussel gehou den, waren 983 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 6-95 lot 1-05 stieren, 0-57 tol 0-90; koeien en veerzen, fr. 0-57 lot 0-92. Altyd de pet rooi. Gedurende deu nacht van Paeschdag werd de wyk de Broedelaer on- den Etterbeek in rep en roer gezel door eenen brand, welke de afgryselykste gevolgen had kunnen hebben, en die uitgeborsten was in de woning eener arme vrouw. Op het oogenbiik van te bed te gaen, sliet de vrouw, welke een kind by zich droeg, by on geluk de pclroollamp om en weldra was de ongelukkige door de vlammen omringd. In zulk dreigend gevaer konden alleen de koelbloedigheid en de tegenwoordigheid van geest, welke door baer werden aen den dag gelegd, liaer en haer kind voor de ysselykste dood redden. Snel als de bliksem rukte de moeder zich zeiven de brandende kleeren van het lyf, greep hel kind in de armen en liep het huis uit op de straet. Op het hulpgeschreeuw der vrouw, kwamen de geburen toesnellen, en men begon onmid- dellyk het vuur te bestryden, dat allengs drei gender werd, en weldra was men den brand gansch meester. De sloffelyke schade is niet zeer aenzienlyk. Wat de vrouw betreft, die schier naekt, met haer kind in de armen, door de vlammen heen de vlucht heeft genomen, zy heeft slechts lichte brandwonden bekomen, het kind is ongehin derd. Moordtooneelen te Schaerbeek. Wy lezen in den Court ier de Bruxelles: Het is schier eene gewoonte te zeggen dal geene enkeleder eerste kermissen rond Brussel kan afloopen, zonder dat zy aenleiding heelt gegeven tot eenig ge vecht of bloedig looneel. Onder dit opzicht zal de beruchte kermis van Dieghem, verleden maendag gevierd, niets afnemen van de treu rige vermaerdheid barer voorganslers. Verleden maendag op het oogenbiik dat de sedert onheuglyke tyden gekende herberg«/en/- salem met volk was opgekropt en aldaer een bal begon, greep er een ysselyk drama in die herberg plaets. Zekere RodolfVerswey vel, beenhouwersgast, 18 jaren oud, wonende in de Lange-Zand- slraet, doch tydelyk verblyvende te Schaer beek, kwam de danszael binnen, alv hy de genaemdeftlelania Engleberf. cm buit' mnèisje waermede hy liefdesbetrekkingen had ontmoet te. Op de weigering van dit meisje, met hem te willen dansen, verbood hy haer, vergramd, eenige andere uilnoodiging tot den dans te o het meisje kwam tusschen beic en c ju aen den beenhouwersgast 3t zyne dochter te spreken. Toen de been houwersgast uitleggingen vroeg over de oor- zaek van dit verbod, antwoordde de vader dal hy hem aenstonds in de herberg, die uitleg ging zou geven. De jongen ging in de herbergkamer alwaer hy de moeder van Melania ontmoette, welke hem zegde dat zy hem verbood nog met hare dochter te spreken, omdat hy een dronknerd en een losbol was. Hierop kwam de vader bin nen, die, dei' jongen ziende, hem vastgreep en ten gronde wierp. Getuigen bemerkten dat deze laetste gebaerde vuistslagen aen zynen tegen strever toe te brengen, terwyl hy hem integen deel messteken, in de richting van het hart toebracht. Eene vrouw bemerkte aldsdan dat liv met een mes «was gewapend. Een der om- slaenders, Labeux genaemd, wierp zich op den moordenaer, greep het wapen vast en werd men weet niet hoeerg aen dc hand gewond. Vader Englebert werd gansch bebloed opge nomen en in een soort van schuur gedragen, welke tot hulpbureel aen de policie dient, al waer de ongelukkige onmiddellyk den geest gaf. Wat de moordenaer aengaet, hy werd on middellyk aengehouden en verklaerde dal hy rond 5 uren was uitgegaen en zich van een mes had voorzien met het inzicht zynen mede- minnaer te dooden indien hy hem ontmoette in gezelschap van Melania Englebert. Dynsdag heeft het parket van Brussel zich met den moordenaer ter plaetse begeven, en een onderzoek geopend over het feit dat zoo plotseling de verslagenheid in de kermis heeft gebracht. De medeminnaer, een jongeling van Schaer beek, genaemd Emiel X...., heelt verklaerd dat hy niet naer het bal was gegaen, alwaer het meisje Englebert zich bevond, omdat de beschuldigde gedreigd had hem te zullen doo den, indien hy het ongeluk had hem aldaer te ontmoeten. De moordenaer zegde spyt te heb ben den vader van het meisje te hebben ge dood. Toen men hem onderzoekende eene koord uit zynen zak haelde, zegde hy dat die koord bestemd was om er zich mee op te han gen, dan zelfs wanneer hy niemand zou ont moet hebben van degenen welke hy zocht. Een derde persoon werd licht gewond, by het moordtooneel in de herberg. M. Labeux, die erg aen de rechterhand werd getroffen, is naer het St-Jansgasthuis gebracht, alwaer hy eene zeer pynlyke heelkundige operatie heeft moeten ondergaen. De gedoode is een genaemde Petrus Engle bert, oud 45 jaren, meester-werkman in eene fabriek van gazkompteurs, en wonende in de Thicfrystraet, te Schaerbeek. Zyne dochter, de onvrywillige oorzaek van de moord, is 21 jaren oud, en een zeer lief meisje. Het moordtuig is in beslaggenomen het is een dier kleine messen, waermeê de beenhou wers het vleesch van de beenderen snyden. De moordenaer is dynsdag avond in de ge vangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. Dynsdag heeft zich eene overgroote volks menigte naer de herberg Jerusalem begeven. Het parket is tot 6 uren ter plaetse der mis- daed gebleven. Versweyvel heeft gedurende de ondervra ging de grootste onbeschoftheid aen den dag gelegd. Uit de vensters der herberg heeft hy op zyne kennissen geroepen, om hen uit te noodigen een glas met hem te drinken. De moordenaer heeft alles bekend aen de gerechtsmagistralen en zegde geen leedwezen over zyne misdaed te gevoelen. Het'lyk van M. Englebert is naer het Sint- Jansgasthuis gebracht, alwaer de Ivkschou- wing woensdag morgend plaets had. (Nadere by zonderheden.) Het lyk van den vermoorden E. Englebert is gisteren van het St-Jansgasthuis naer zynë woning overge bracht en moest heden morgend, ten 10 uren worden begraven. M. L..., die erg aen de hand was gewond, bevindt zich in een betrekkelyk gunstigen toe stand. Het onderzoek dezer betreurensweerdige zaek is schier geëindigd gisteren morgend zyn verschillende getuigen, benevens den be schuldigde en hel meisje Englebert, door den onderzoeksrechter ondervracgd. Verswyvel, de moordenaer van den vader van hel meisje, waermede hy betrekkingen onderhield, was by dit verhoor zoo onverschil lig als by de eerste ondervraging, Dat men my maer voor tien jaer vastzet, zegde hy, dat zal voor my zyn alsot ik een reis op zee deed. Toen hy het kabinet van den onderzoeks rechter binnentrad, groette hy met een tee ken der linkerhand en al lachend, den policie- kommissaris Darden, die hem aengehouden heeft, en welke hem voorloopig had ondcr- vraegd. liet meisje Englebert bemint nog altyd den moordenaer haers vaders. Zy is groot van ge stalte en blondharig. Melania Englebert dronk een glas faro in de herberg Ie Mayeur, in af wachting, dat de onderzoeksrechter haer zou doen roepen. Ten 11 1/2 uren werd de moordenaer met Melania gekonlronteerd in het kabinet van den onderzoeksrechter. Het meisje beweert dat hel door de uitdagingen van twee jonge lieden is geweest dat Versweyvel opgehitst is tol hel bedryven derrnisdaed. Men heeft tot nog toe den persoon niet kun nen ontdekken, welke het mes heeft opgeraept en op den toog der herberg gelegd. Het parket heeft gisteren naer de woning van M. L... begeven om dezen te ondervragen, over bovengemelde feiten. Volgens eene statistiek hebben deBroe ders der christelyke Scholen op dit oogen biik in België 58 gestichten en 94 scholen. Het getal der kinderen, die deze scholen bywoo- nen, is 12.866, hetwelk met de pensionnairen, de meerderjarigen, de leerjongens, enz. tol een totael van 16,014 leerlingen beloopt, lu Frankryk beloopt liet getal der leerlingen, die by de broeders onderwys en opvoeding genie ten, meer dan 258,000. Daerby verzorgen zy nog 5382 weezen, geven onderwys aen meer dan 56,000 meerderjarigen en leerjongens en houden zich tevens bezig met de zedelyke en godsdienstige belangens van ruim 3000 mili tairen. Om aen het Instiluet van de Broeders der christelyke Scholen, welks stichter de eer- biedweerdige De la Salle is, een byzonder bewys der hoogachting te geven, waermede de Kerk dezelve bejegent, kan gemeld worden dat men zich te Rome ieverig bezig houdt met het onderzoek der mirakelen, toegekend aen deu eerbiedweerdigen De la Salle, ten einde tot zyne zaligverklaring te komen. Ziedaer, hoe de Kerk, volgens de liberalen, de vyandin van het licht en van het volkson- derwys is Zal de vrydenkery ook meer dan 10,000 persooncn voortbrengen, die aen de wereld, aen de vryheid en aen hunne familie vaerwel zeggen, om hun leven arm, nederig, miskend, gelasterd over te brengen in het zoo moeilyk werk van het onderwys der volks kinderen Wy gelooven nog geen enkelen. Verledene weck was de genaemde Cob- baert, houthakker te Deerlyk, wyk Pladyshoek, bezig met een zwaren boom te vellen, waerop eene ekster haer nest had gemaekt. De man was in bezit van eene schoone pyp, die hy, by dienst zynde, als geschenk van zynen kapitein ontvangen had die pyp stak in zynen Irak, dien hy had uilgetrokken, om gemakkelyker te kunnen werken. De boom slorle neêr en viel op Cobbaerl's jas en verpletterde de pyp, waeraen de eigenaer zooveel prys hechtte bedroefd zyne gebrokene pyp aenschouwende, bemerkte hy op eens iets glinslerends in den top van den boomhy naderde en zag met verwondering een gouden halsketting in den ekslersnest gevlochten. Deze onverwachte vond deed Cobbaert van vreugde opspringen, en zyn verdriet over hel verlies van zyne pyp was weldra vergeten. Woensdag zette een bloedig drama de Lange Nieuwstraet te Antwerpen, overhoop. Een bakker, met name X..., gehuisvest in de Tulpstraet, die, ofschoon slechts sedert eenige weken getrouwd, van zyne vrouw gescheiden leeft, bood zich in den namiddag ten haren huize aen, onder voorwendsel van zyne klee - dingstukken terug te vorderen. Een twist ont stond, ten gevolge waervan X..., met eenen degenstok dien hy in de hand hield, zyne vrouw bedreigdedeze, verschrikt by dat zicht, sprong achteruit, greep een groot tafel mes en bracht daermeê haren man eene diepe snee in 't aengezicht toe. Overvloedig stroom de het bloed en spoedig zond X... ten gronde neêr. In zeer gevaerlyken toestand bracht men hem naer liet gasthuis, alwaer de laetste hulp middelen des godsdienst hem werden toege diend. Dezen morgend ging het met den ge kwetste veel beter; doodelyk is de wonde niet, hoewel zy toch ernstig blykt. Proces-verbael is door de policie opgemaekt. Deze week werd door de correctionneele rechtbank van Antwerpen, de genaemde Karei Jozef Isidoor De Moulin, gewezen agent van policie, geboren te Dilsen (Limburg,) en wo nende te Antwerpen, veroordeeld tol eene rnaciid gevangenisstraf, voor ruilenbrekery aen het Jezuïetenklooster op de Kunstlei, in den nacht van 25 tot 24 februari laelstleden. De hof- en landbouwmaelschappy Van Mons zal tydens de Rubensfeesten, welke in de maend augusli te Antwerpen zullen gevierd worden, eene groote buitengewone hofbouw- tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling staet onder de bescherming der stad Antwer pen. Het| lydt dus geenen twyfel, dat zy volko men zal gelukken. Iedere bloemkweeker, iedere liefhebber, belg of vreemdeling, zal het zyne willen bydragen tot het welgelukkeu dier tentoonstelling en alzoo den luister der Ru - bensfeesten vermeerderen, welke ieders goed keuring weedragen. Het programma der pryskampen zal korte lings verschynen en aen de belanghebbenden verzonden worden. Dieven in de Klem. Sedert geruimen tyd werd M. Wildemauwe, landbouwer te Oedelem, gewaer dat zyn aerdappelkelder, al hoewel onder slot, byna eiken nacht door die ven bezocht werd eenige dagen geleden vond hy zynen hond gedood, en dit verwekte by hem onrustbarende vermoedens. Er werd op de hoeve by nachte gewaekt en deze wyze voorzorg is met den besten uitslag bekroond want in den nacht van 22 tol 23 maert, omstreeks 2 uren, ontwaerdede dienst bode, met die bewaking gelast, twee schelmen die heimelyk op de hofplaets drongen, den kelder naderden en by middel van een valschen sleutel binnengeraekteu doch niet zoohaest waren zy beneden of de waekzame landbou wer, door zynen knecht verwittigd, ylde voor zichtig ter plaets, sliet de kelderdeur toe, schoof den grendel dicht en alzoo weiden de kerels op hceter daecl betrapt, als het ware in eene val gevangen, alwaer hun dry uren tyd gelalen is geworden om elkaer te troosten en na te denken over het lot dal hun te wachten stond. Toen men hen des morgends uil dit somber verblyf kwam halen, hadden zy gepoogd te ontsnappen door het maken eenèr opening in den muerdoch vroegtydig in het werk ge stoord, was die ontsnapping niet gelukt. Nog denzelfden dag zyn die kwaeddoeners, welke dadelyk herkend zyn, en waeronder zich een oudveroordeele bevindt, naer Brugge gevoerd en ter beschikking van den prokuieur des konings gesteld. Yselyke Misdaed. De Impartial van Soignies verhaelt de volgende afgrysselyke tooneelen, waervan die stad dezer dagen "het looneel was. Een (lezer lnelsle avonden rond 10 uren heelt de genaemde F. Gravure, dagloor.er in de steenmynen aldaer en vader van vyf kinde ren, zyn dochterke Palmyra, oud dry maenden verwurgd. Die woestaerd was op het punt aen een an der zyner kinderen, Maria-Theresia genaemd en omtrent driejaren oud, hetzelfde lot te doen ondergaen, toen de geburen, noodkreten hoo- rende, ter hulp snelden. De huisdeur was gesloten men kroop langs het venster naer binnen en men kwam nog in tyds om den moordenaer te beletten zyn twee de slachtoffer af te maken. De policie, onmiddelyk verwittigd, begaf zich ter plaetse en de moordenaer werd aenge houden. Het publiek denkt echter, dat de dader dier kindermoord welke men gewoon was de gek Maillet te noemen, meer ongelukkig dan plich- lig is en gehandeld zou hebben onder den in vloed van eenen aenval van woedende krank zinnigheid, veroorzaekt door de ziekte zyner vrouw en de overbrengst dezer laetste naer het gasthuis. Dit schynt zooveel te meer waer- schynlyk, daer de moordenaer, na zyn kind vermoord te hebben, uitriep dan zyne vrouw daer mee wel genezen zou. De gemeenteraed van Doornyk heeft een besluil gestemd waerdoor te rekenen van 4 mei de pastoors uit hel bestuer der licfdadig- heidskomiteilen worden verbannen. Veepest. Duilschland wordt langza merhand van deze plaeg verlost. Sedert meer dan veertien dagen heeft men er geen geval van veepest meer ontmoet. Ook zyn de plaet sen vvaei' zy het meest heeft gewoed, reeds ontslagen van de voorzorgmaelregelen. Alleen de stad Emden wordt nog beschouwd als met de plaeg besmet. Dit is ongelukkig in Engeland het geval niet. Op 21 en 24 Maert heeft men in Londen twee nieuwe gevallen bestatigd, het eene te White Chapel en het ander in Nortfolkstreel. Al het vee van twee stallen is algemaektdaeren- boven is geen geval van hervalling verklaerd in de stad Hull, in Yorkshire. Hoveniers. Hoe geerne plukt iedereen vroege erwtjes Daerom ook ziet men menig een soms van voor den winter, aen het werk, om deze potagie, ware het mogelyk, te ver vroegen, hiertoe legt men zyne erwten te schieten in broeikassen, bakken, enz. om ze dan by dc eerste zon na nieuwjaer tot blyvens te planten. Wy keuren deze doen wyze niet af, maer toch biedt zy nog al bezwaren aen het verplanten is moeilyk, de wortelkens worden nog al ligt gebroken of gekwetst en bygevolg gedyen de struiken niet goed op, de opbrengst laet te wenschen en in plaets van vroeger komen zy door hun kwelen maer omtrent gelyk met deze in den vollen grond geplant. Dit zal men wellicht al bemerkt hebben. Wilt gy erwten eenige weken vervroegen, zonder ongemak en nadeel voorliet uitplanten, gaet dan op deze wyze te werk vermengt een halven emmer zand met eenen emmer koei- drek, maek hier potjes van niet grooter dan een kleine appel, laet deze een dag of twee droogen en plant hier uwe erwten in, deze kan men hierin aenjagen volgens beliefte met hun min of meer warmte te geven. Als nu het oogenbiik van planten gekomen is, heeft men slechts elk potje dat eenen struik bevat op afstand te planten en de erwten zyn in het minste niet in hunnen wasdom gekrenkt, de potjes in den grond geplaelst, worden week en dienen dan zelfs nog tot voedsel. FRANKRYK* Verdronken. Een groot ongeluk viel maen dag namiddag by de brug der Grand-Jatle, te Neuillv, voor. Vier jongelingen van LevaJlois, twee heeren, bedienden te Neuilly, en twee jufvrouwen, deden een pleziertochtje op de Seine. De stroom was zeer sterk op dit punt, en de meisjes had den, uit hoofde daervan, niet dan met veel moeite er in toegestemd mee te gaen. lu den eerste ging toch alles wel, doch op eens geraekle de boot in eenen draeistroom, werd mal kracht legen een der palen geslooten die voorde bouwing der brug dienen. Zy kantelde en de vier persoonen werden in het water be dolven. 't Was half zes uren 's avonds. Op den oever waren vele wandelaers. Een algemeene kreet van ontzetting ging op. Daer de twee jonge mannen zwemmen konden, bereikten zy weldra den oever. Doch met de arme meisjes liep het anders af. Niettegenslaende alle |mogelyke pogingen, kon men haer niet levend uit het water halen. Hun ne lyken werden, in afwachting van de rechler- lyke konstatalies, in een naburig huis'gelegd. DU1TSCIILAND. Hoc men in Pruisen de vryheid verstaet. Wy vinden in den Times van Londen den vol genden welensweerdigen brief Rlycheer, den 2 meert, ontving ik last van een inyner kliënlen my naer Berlyn, te begeven, om te procedeeren tegen een zeer hooggeplaelst duilsch arnbtenaer, dien myn lastgever beschul digt by middel van valsche beweeringen, een aenzienlyke som gelds bekomen te hebben. By myne aenkomst in Berlyn, schreef in aen den arnbtenaer waerovcr sprake was, om hem kennis te geven van het my gegeven bevel en verzocht hem om een onderhoud. Ily weigerde my te ontvangen en verzond my naer de recht banken, voor het geval dat, volgens my, myn kliënt tegen hem eene reklamatie zou hebben te doen gelden. Dientengevolge schreef ik hem, dato 9 meert, den volgenden brief My spyt 't u te moeten verwittigen dat ik in last heb legen u eene krimineele proceduer in te spannen, aengaende het feit dat gy onder valsche voorwendsels 25,000 thai, van mynen kliënt hebt bekomen. Myne vraeg om met u een onderhoud te hebben had ten doel om zoo mogelyk, aen een zoo hooggeplaetste persoon als gy zyt de droefheid te sparen zich in eene

De Denderbode | 1877 | | pagina 2