Ooslersche Oorlog. 7° nieuwe belastingen. Vracg tot inrichting door 't Hol leg ie. De heer Van Wambeke, verslaggever, zegt dat men iu eene vorige zitting de onteigening by blok van den Dam en de opening van nieuwe stralen heeft bevolen. lnsgelyks heelt de Racd gestemd eene leening van een millioen aen legaen om die werken te voltrekken. Heden, zegt de spreker, ben ik aen dit deel van myn verslag gekomen, 't welk over de nieuw in te voeren belastingen handelt, en die ons zullen toela ten aen onze verbintenissen te volkomen en de ont- worpene werken te voltrekken. De heer Van Wumbeke geeft lezing van 't tweede deel zyns verslags, 'l welk onder andere 't volgende bevat: De heer Burgemeester begint met te verklaren dat als er nieuwe belastingen moeten ingevoerd worden, onze medeburgers het recht hebben te eischen dat zy zoo rechlveerdig mogelyk geheven worden men moet in 'l algemeen de lasten leggen op de persoonen die het be»t konnen betalen. Sedert verscheidene jaren, zegt de heer verslaggever, heb ben wy bes'.aógd dat de gemeentekas, hel Weldadig heidsbureel en de Godshuizen, in eene allyd klim mende verhouding moet ondersteunen. Reeds van in 1864 is deze kwestie op 't lapyt gebracht geweest, en de liberale gemeenteracd van dien tyd had de kwestie gestudeerd te welen of men geen weldadig heidslaks moest invoeren, ten einde deze in de allyd aengroeiende behoeften der weldadigheidsgestich ten te doen voorzien, welke er de onrcchtstreeksche oorzack van zyn. Deze kwestie werd besproken in 1861. De voorstel nopens den weldadigheidslaks werd verworpen door de liberale meerderheid, ondanks hot onophoudend aendringen der heeren De Ryck en Eyerman. Alsdan treedt de beer Van Wambeke in uitgebreide beschouwingen over de wettigheid van dc belastin gen. Geene belasting is wettig, zegt spreker, indien zy tot geen wel bewezen algemeen belang gebruikt wordt. Do conlribulien die de overheid heft moe ten in evenredigheid zyn van de diensten welke zy aen dc belastingschuldigen bewyst. De taks die wy voorstellen te l efleu op de nyverheidsgestichten, stemt gansch met deze principen overeen. Delaks is rechlveerdig omdat hy slechts de betaling is van be- wezene diensten. De diensten die de stad aen deze gestichten bewyst zyn veelvoudig, hel zyn de ope ning en 't onderhoud van stralen en wegcn.de bewa king der eigendommen, het straffen der overtredin gen, de inrichting en de uitbreiding van 'l onderwys, de onderstanden ten lydc van krisis en ziekten acn de werklieden, enz. enz. De taks kan dus noch in zyn doel, noch in zynen uilslag afgekeurd worden al leenlyk moet liy goed besteed en wel verdeeld wor den. Hier geeft de heer verslaggever lezing van een uittreksel des werks over de eigendom van M Thiers, waerin de schryver zegt dat er belasting op alle slach van revenus moet geheven worden, zoowel op deze van den eigendom als op deze van 'l werk, 't is te zeggen, der nyverheid en van den koophandel. Na alles rypelyk overwogen te hebben, gaet de heer Van Wambeke voort, ben ik tot de overtuiging gekomen dat de nieuwe belastingen moeten gedragen worden door degene welke het meest profyt trekken van de voor deden die de samenleving hen verschaffen. In die omstandigheid is cr niets zoo rechlveerdig dan het grootste deel der nieuwe belastingen de nyveraers ten laste te leggen. Doch hoe moet men hen belas ten. Moet het zyn volgens het getal hunner werklie den of moet men ze belasten in evenredigheid der peerdenkracht hunner stoomtuigen? Zien wv hoe men het in andere steden gedaen heeltTe Seraiug heeft men eene belasting ingevoerd van 75 cent. per per soon in de nyverheidsgestichten werkzaem.TeSt-Jans Molenbeek heeft men eenen laks van -20 duizend franks gestemd te betalen door de nyverheidsgestich ten volgens den aerd der nyverheid of van den koop handel die zy verrichten et; de vermocdelyke winsten die er gedaen worden. Verscheidene andere gemeen ten hebben soorlgelyken laks ingevoerd doch ver schillend van de eene gemeente tot de andere, voor wal het bedrag aengaet. Wy verkiezen, zegt de heer Van Wambekehet stelsel dat te Luik is 'ingericht, namelyk van de nyveraers te belasten, in even redigheid der peerdenkracht van do" door hun gebezigde stoomtuigen. De heer verslaggever haelt de belastingen aen die te Luik door 't sledelyk bestuer zyn ingericht, onder deze treft men een taks aen van 6 frs. per peerdenkracht te betalen door de eigenaers of gebruikers van een nyverheidsgesticht waer men zich van den sloom bedient. Men heeft dit stelsel te Luik verkozen omdat men zoowel de be- langrykheid van een nyverheidsgesticht door de kracht van T stoomtuig kent als door het getal werklieden dat men er bezigt. - Onze stad telt 47 nyveraers die zich van stoomtuigen bedienen al deze stoomtuigen hebben eene gezamenllyke kracht van 945 poerden. Indien uien ze dus met 10 frs.per peerd belast, zou dit eene som 9,450 frs. geven. Slechts eene opmerking heeft men gemaekt en namelyk deze dat zekere groote nyveraers kleine stoomtuigen heb ben en veel werklieden bezigen, dal eenigen groote stoomtuigen bezigen en byna geene werklieden heb ben, eindelyk dat anderen veel werklieden hebben cn geen sloomtuigon gebruiken. Moet men ze belas ten volgens de belangrykheid der nyverheid Het is mooiolyk uilzonderingen te maken, zy zouden ongc- twyfcld vele reklamen doen ontstaen over hel getal werklieden en over hunnen ouderdom. Men moet zich tot de nyverheidsgestichten bepalen waer de stoom gebruikt wordt, 't geen alleeulyk een vaste basis geeft. Boven deze nieuwe belasting, stellen wy ook voor, zegt de spreker, alleeulyk voor ecnige jaren, de belas ting van 2*/0 op 't cadastrael inkomen van alle eigen dommen gelegen op 't grondgebiod der stad te her stellen. Deze belasting is,in 1867,afgeschaft geweest, omdat men ze ten dien tyde niet meer noodig had. Doch nu heden, in tegenwoordigheid der werken op den Dam en der allyd klimmende onkosten,is het op nieuw noodig geworden ze alleenlyk voor eenige jaren te heffen, in afwachting dal de zekere winsten die het sladsbcstuer by het overnemen van hel gas- geslicht zal doen, zullen toelaten ze opnieuw af te schaffen. De belasting van 2°/0 op 't cadastrael inko men is hoogst rechlveerdiig omdat de eigendommen iu 't algemeen door de openbare werken in waerde aenwinnen. L De heer Van Wambeke eindigt met in naem van 't Collegie voor te stellen 1° Eene belasting te heffen van2°/0op 'l cadas trael inkomen der eigendommen te Aelst gelegen. 2° Een taks van 1ü fr. per peerdenkracht te doen betalen door de eigenaers of gebruikers van nyver heidsgestichten waer men zich van den stoom be dient. De heer Van Wambeke herhaell nogmaels dat zonder deze nieuwe belastingen hel onmogelyk is de menigvuldige ontworpene werken te voltrekken. M. iMoufils heeft gesproken van de blinde muren ia belasten, doch dit zou te veel moeilykheden baren. Eindelyk roept de heer Verslaggever nogmaels dc acndacht der Leden iu op de allyd klimmende uit gaven in tegenwoordigheid van nooit vermeerde rende inkomsten. Toekomende jaer zullen de uilgaven nog vergroolen daer wy alsdan stad van i'° rang zul len worden met vier Schepenen en 19 Raedsheeren... M. Meert vindt de belasting op de nyverheids gestichten rechlvaerdig, doch, volgens hem, is fr. 10 per peerdenkracht te veelhy stelt voor de taks op fr. 6 te bepalen. MYandcrhaeijen denkt dat hel niet nutteloos zal wezen, ter gelegenheid dezer beracdslaging, de bezonderste daden van ieder bestuer te onderzoeken. Voor 1830 beliep de stedelyke schuld lol fr 39,334,16 en op 't einde van 1848 was zy slechts fr. 175,000. De inwooners bctaelden alleenlyk 5 additionneele ccn- timen op de grondbelasting en gelyke som op het personeel. Gedurende het lydslip van 1830 tot 1848 heeft men het nieuw Stadhuis, de middelbare school, de kostelooze jongensschool, de steenweg van Aelst naor Opwyck, de kazern voorruitery en do esplanade opgericht. Hel bestuer van den heer Van der Noot viel door de kiezingen van 1848 en werd door zyne opvolgers streng geoordeeld., De stadsfinanciën ver- keeren in eenen bevveenlyken toesland.zegdede eenen en wylen M. Impens, do biltere en kwaedwillige kritieken zyner collegas nog verder willende dryven, riep uital die eigendommen kosten jaerlyks 8 10 duizend fr. zonder dc intresten die tot fr. 5383 bc- loopen, en om ze te kunnen betalen zou men de wocslyn van California ter zyner beschikking moeten hebben. De liberalen zyn aen 'l bewind gebleven van 1849 tot 1866 medebegrepen. Tydens hun bestuer belastten zy de inwooners met 55 addilionnele cent op de groudbelasting, 43 cent. op 't personeel, 8 cent. op de patenten en 2 op 't kadastrael in komen. De liberalen deden de stedelyke schuld tol dc som van fr. 580,000,00 klimmen, cyfer dat dooi de lieer Van Wambeke, in zitting van 28 Juni 1867, vooruilgezet werd,en 't welk door M. De Ryck, gelast met hem te antwoorden, niet is betwist geworden. De heer Vanderhacgen geeft hier lezing van een uittreksel der redevoering welke M. De Ryck in ant woord op 't verslag van M. Van Wambeke, in boven gemelde zitting, heeft uitgesproken. M. De Ryck somde al de openbare werken op die door dc geval lene liberale administratie waren lol stand gebracht en waervoor de stadskas eene som van fr. 504,143,32 heeft belaeid. De heer De Ryck daegde de nieuwe calholykc meerderheid uil zulk een bilan bv hare aftreding 't kiezerskorps te zullen kunnen aenbieden. Voor 1877, gaet de spreker voort, beloopt de schuld der stad lol fr. 582,989, 97. Dc additionneele cent. op de grondbelasting, het personeel en de palenten zyn dezelve gebleven doch de 2 op 'l kadastrael inkomen werden afgeschaft te rekenen van IS68. Van 1867 tot 1877, heefl hel hedcndaegsch bestuer builengewoonc kredieten gestemd voor de herstel lingswerken aen de St-Marlinuskerk, voor de op bouwing der Sl-Jozefskerk, voor de bewaerschool, voor de overdekte bolermerkl, voor nieuwe kassei- dingswerken, voor aenkoopen van gronden en ge bouwen. De som welke de Stad aen deze 7 artikels heeft besteed, beloopt lol de som van fr. 429,ü5S,26. In die som zyn begrepen de kasseidingswerken waervoor 't geld'beschikbaer is, en die reeds zouden moeten voltrokken zyn en hel in alle geval zullen zyn vóór 1 Juli aenslacnde. Van (Jen anderen kant is er fr. 40,000,00, niet inbegrepen bestemd voor't opbouwen der school te Mylbeke. Sedert de afschaffing der 2 °/0 op 't kadastrael inkomen, dus op 9 jaren, hebben de inwooners eene som van fr. 136,222,74, min te betalen gehad. By dit alles moet men de vermeer deringen van traktement der stedelyke onderwyzors, van de bedienden ten sladhuizc en der v/aeg, van de politieagenten, de verzwaringen der toelagen aen de akademie en de muziekschool, en andere buitengevvoone werken voegen. Zieldaer den bilan van den hedendaegscher. calholyken Gemeenteracd, nietlegeiislaende de geldwaerde zoo sterk vermin derd is, toept de heer Vanderhaegen uit. (Wy voegen er by dal onze medeburgers nu eens oordeclcn over wat de liberalen op 18 jaren en dc calholyken hier op 9 jaren hebben lot stond gebracht De heer Verslaggever, zegt verder dc spreker, stolt voor de schuld der stad op één millioen te brengen en tot kwyling der intresten en de uildooving 2 op 't kadastrael inkomen te heffen. Hy zal de heffing der belasting stemmen om de reden in 't verslag des heeren Van Wambeke uitgedrukt. Nu,daer alle nieuwe belasting driftig zal aengerand worden, is het noo dig eens te onderzoeken welke bestemming de liberalen aen de 2 gegeven hebben en ook lot welk einde de hedendaegsche Gemcenteraed dezelve zal gebruiken. Eh wel! in zitting van 12 November 1864, stelde het Schepenenkollegie voor deze 2 °/0 op 't kadastrael inkomen in te voeren om de gevvoone ontvangsten in evenredigheid der gewoone uitgaven Ie brengen. Gelyk men ziet hadden de 2 °/0 op 't kadastrael in komen, geene bezondere beslemming, zy dienden alleenlyk om dc ontvangsten en uitgaven in even wicht te brengen, terwijl zy heden alleeulyk zullen gebruikt worden tot het voltrekken van een der schoonste werken, 'l welk onder meer dan een opzicht zeer voor- deelig voor Stadskas zal zyn. Eindelyk doet de heer Vanderhaegen opmerken dal na de 'voltrekking der werken op denDamen den verkoop van de bouwgron den aldaer, er nog eene schoone som zal overblyven welke zal toelaten aen andere noodzakelyke open bare werken te denken. Ten andere de* 2 °/0 op 't kadastrael inkomen zullen slechts gedurende weinige jaren mooier, belaeid worden. M.Limpens bestrydt den laks van fr. 10 per peerden kracht van de stoomtuigen. Deze belasting is,volgens hem, niet rechlveerdig omdat zy slechts aen 47 per soonen op 20 duizend opgelegd wordt. 47 persoonen op 2J duizend zullen dus fr. 9,500,00 te betalen hebben; die verdeeling is niet rechtveerdig.cn hykan hierom T voorstel van 'l Collegie niet bylreden'. Hy denkt dat deze belasting beter kan verdeeld worden, en men den zelfden uitslag zou bekomen met de ad dilionnele cenlimcn op de patenten van 8 tot 50 ceu- timen te vermeerderen. Op die wyze zegt M. Limpens, zou elke nyveraer en koopman, het zyne bybrengen in evenredigheid der belangrykheid van zyne nyver heid of handel. Spreker zal hel voorstel belrekkelyk de 2 op *t kadastrael inkomen stemmen omdat hy de ontworpene werken noodzakclyk en voordeclig acht voor de stad. M. Monfils is 't accoord met hel Collegie over de noodzakelykheid van nieuwe belastingen in te voe ren. Volgens spreker, zou men eene belasting op de blinde muren en ook op de huisjes die geene person nele belasting betalen dienen ie heffen. De blinde muren, moet men als voorwerpen van weelde aen- sohouwen. Een hof in de stad is een voorwerp van weelde en het is redelyk dat men de weelde eerst belaste Wal meer is de blinde muren brengen niets op aen de stad, nieltegenstaende de onkosten van kasseiding, van verlichting, van politie en van onder- aerdsche goten zoo groot zyn als daer waer er huizen slaen die contributie betalen. De eigenaers zouden hunne hoven voor bouwgrond tegen groote pryzen kunnen verkoopen, doch, neen, ze behouden liever hunnen afgesloten hof hel is dus hoogst rechlveer dig hen voor hunne blinde muren eene zekere belas ting aen de stad te doen betalen. Deze belasting zou zich bepalen by de blinde muren geslaen in de straten van 5 a 6 meiers brcede ten minste. Er zyn in de slad ongeveer t5uu meters muren van dien"aerd eene belasting van fr. 2 de meter, zou fr. 3,U(>0,00 op brengen. De huisjes waervan hooger spraek, zouden ook eene goede som opbrengen. De heer Monfils steltvoor deze belasting in te voeren. Wal de taks op de nyverheidsgc-slichlen die den stoom gebruiken betreft, deze zal hy stemmen, omdat zekere dezer nyverheden oorzaek zyn van de allyd klimmende on kosten der wcldadiglieidsgeslichlen. Noglhans vindt hy eene zekere onrechlveerdigheid in dezen taks voor wat zekere Kleine nyverheden aengaet, by voor beeld, zekero molenaers die slechts van hun 'stoom tuig gebruik maken als er geen wind is. Voor het overige vindt by den laks rechlveerdig. M. Van Wambeke, zegt dal de kwestie van belas ting der blinde muren net rypelyk genoeg is over wogen. Volgens meling door den heer Bouwmeester gedaen, zyn er ongeveer 1400 meiers blinde muren in de stad,waervan omtrer.t 500 meters moeten afge trokken worden daer men ze niet belasten mag, by voorbeeld de muren rond het gasthuis, en de grillie van M. Jelie, deze laelste uit hoofde der conventie met de slad. Hy stelt voor deze kwestie naer de sek- tien te zenden en later een besluit te nemen. Spreker hcrhaelt dat zonder de lydelyke belasting op 't kada strael inkomen de werken op den b3m niet kunnen voltrokken, noch het budjetkan in evenwicht gebracht worden. Verders bestrydt M. Van Wambeke hel voor stel van M. Limpens belrekkelyk de 50 addilionnele centimen te heffen op de patenten in T algemeen dit aenziet hy als de onrechlveerdigste ongelykheid die er kan bestaen. Hel Collegie stemt toe in eene ver mindering op den laks van de nyverheidsgestichten en stelt voor hem op fr. 7 te bepalen. M. Monfils stelt voor de ny verheidstaks op fr. 8 per peerden kracht te bepalen en vraegt dat dc Racd over zyn voorstel belrekkelyk de muren en huisjes uil- spraek doe. Een ledetvvist ontslaet tussehen de heeren Van Wambeke, Limpens en Monfils, in dc welke deze twee lest genoemde heeren bun wederzydsche voorstellen van wyze van belasting nogmaels verdedigen. M. Verbrugghen verklaert zich by de stemming te zullen onthouden ingezien den genepen toestand der stadsfinanciën en men, volgens hem, zeer wyslyk zou gehandeld hebben de werken lot binnen "tsvee h dry jaren te verschuiven. Hy bekent met de heer verslaggever dat dc uitgaven* allyd vermeerde ren terwyl de inkomsten slaende blyven hy zou dus alleenlyk de noodige belastingen stemmen om het budjcl in evenwicht te brengen. M. Ecman vraegt het woord om in 'l kort de stem ming uil te leggen welke hy voornemens is uit te brengen. Hy kan hel voorstel van de addilionnele centimen op de paicnlcn te vermeerderen door M Limpens gedaen, niet bytreden, om rede dat in eene nyverige en handeldryvcndc slad, waer de eigendom zoo zeer verdeeld is, gelyk te Aelst, de 8,10 dei eige naers patent betalen. Nu de Raed sciiynl het eens te zyn over hel heffen eener belasting van 2 °/e op hel kadasliacl inkomen men zou dus zekere persoonen twee mael bclaslcn met dc opcenten der patenten te vermeerderen. Spieker zal insgelyks stemmen tegen hel voorstel des heeren Monfiis, namelyk van de huisjes Ie belasten die geene personele contributie betalen, 't is te zeggen, de werkmanswooningen Deze belasting in zich zelve beschouwd, is zeer recht veerdig, zegt de spreker, maer hy is overtuigd dat de eigenaers dezer huisjes gezegde belastingen door de hueraers, de werklieden, zouden doen betalen. Nu, dc werkende klas te Aelst heeft in 't geheel geene middelen om die belasting te betalen. Hy zet M. Monfils aen, zyn voorstel in te trekken. Eindelyk zegt de redenaer de voorstel van 'l Collegie om dc nyveraers te belasten te zullen stemmen, omdat hy de overtuiging heeft dal de nyverheid, welke, wel is waer, de ontwikkeling der slad heeft te weeg ge bracht, ook dc oorzaek is van de ontwikkeling der armoede. De slad legt zich jaerlyks groote opofferin gen op voor dc werkende klas, by middel van toela gen aen de weldadigheidsgestichlen en 'l volkson derwys. Het is dus billyk een gering deel dezer on kosten te doen dragen door deze die er het meest profyt uil trekken, 'l is te zeggen, door de nyveraers. Spreker zal dus deze voorstel van 'l Collegie stem men mits dc wyzing er door den heer Meert aen toegebracht. M. Vanderhaegen doet nog opmerken dat hel juist de nyveraers zyn welke stoomtuigen gebruiken, die het meeste voordeel door hei afschaffen van 'I octroi hebben genoten wat nicer is de gebouwen hunner fabrieken en magazyncn hebben eeno waerde van duizenden en duizenden franks,voor de welke zybyna niets te betalen hebben. Eindelyk wordt dc eerste voorstel van 't Collegie namelyk te rekenen van 1 januari 1878, eene be lasting van 2 °/0 op hel kadastrael inkomen te hef fen, ter stemming gelegd en met eenparigheid min twee onthoudingen nengenomen. Hebben zich ont houden MM. Verbrugghen en Monfils. De heer Burgemeester stelt voor eerst over 't prin ciep te stemmen van het invoeren des nyverheidslaks en verklaert dat liet Collegie de vermindering door AI. Meert voorgesteld, bylreedt. Het princiep wordt aengeiiomen met 8 stemmen legen 1 en 2 onthou dingen. Heeft tegengeslenit M. Limpens; hebben zich onthouden MM. Verbrugghen en Monfils. Alsdan gaet men over tot dc stemming van het voorstel belrekkelyk den taks van 6 Irs. per peerden kracht, Ie betalen door dc nyverheidsgestichten waer men den sloom gebruikt. Deze voorstel wordt met zeven stemmen tegen 2 en i onthoudingen aengeno- men. Hebben tegengestemd MM. Vanderhaegen en Limpens hebben zich onthouden MM. Verbrugghen en Monfils. De voorstel van M.Monfils belrekkelyk de belasting der blinde muren en huisjes, alsook deze van eenen taks van 50 centimen per koop te heffen op de hop staken die alhier op dc Koei verkocht worden, wor den naer de sektie verzonden. 5° Wegneming van een voctweg nevens dc Kerk van Si-Jozef Vracg der Kerkfabriek. De heer Burgemeostor, voorzitter, steil, in naem van 't Collegie, voor, dezen voelweg aen 't openbaer gebruik te ontnemen en hem by middel van eene grilüc af te sluiten, mits aen ieder der 4 eigenaers die langsdaer een losweg hebben cr een sleutel van te hehandigen. Dit is het eenigste middel om alle processen te vermyden. Indien de Kerkfabriek van Si-Jozef dezen voorstel niet kan aennemen, moet de kwestie onopgelost blyven de stad mag zich in geene processen wikkelen die, volgens, ons, onver- mydelyk zyn, moest men den voelweg wegnemen zonder acht te nemen op hel recht van de eigenaers die langsdaer een losweg of uilgang hebben. Deze voelweg heeft sleehls e6ne breedte van I m 20 cent. Na eene bemerking van M. Dorremun wordt de voorstel van 't Collegie mot de eenparigheid der 10 nenwezende leden aengonomen. M. Verbrugghen had de zittingszael verlaten. Iu geheime zitting wordt Jufvr. Van Durme, wooncn- de in de brusselschestract alhier, onderwyzeres aen de stads lagere meisjesschool benoemd. KIEZING TE BRUSSEL. Het kiezerskorps van't arrondissement Brus sel zal maendag aenstaende moeten overgaen tot de benoeming van één lid der vertegen woordigerskamer, in vervanging van vryden- ker Funck, overleden. Dry kandidaten worden door dc verschillige kiesgenootschappen voorgesteld te weten MM. Goblet, door de liberale associatie, Janson, advokaet. door de progresisten en socialisten, en Van Becelaere, arrondissementscommissaris te Brussel, door de grondwettige vereeniging, beter gekend onder den naem van scheurmakers scissiouaires) Deze dry kandidaten zyn alle dry liberhaters in den vollen zin des woords. Wat vooral de twee eerst genoemde weerdig maekte om als kandidaten voorgesteld te worden, is hunne welgekende vyandschap tegen God, tegen de Calholyke Kerk, en tegen hare geeslelykheid. God lasteren en versmaden en met de heilige zaken spotten, is te Brussel liet eenigste diplo ma van bekwaemheid dat men noodig heeft om als kandidaet voorgesteld te worden. Paul Janson, de woedende vrydenker, en socialist, lid der internationale, en republikein der ergste soort heeft de meeste kanzen om gekozen te worden, en dit bewyst onbetwist- baer dat het liberalismns en liet soeialismus nauw verbonden zyn, dat er tussehen 't libera- lismus en 't soeialismus, geen verschil meer bestaet. 't Geen te Brussel voorvalt is hoogst leer- zaem, het liberalismus heeft voor goed het mas ker afgeworpen en toont zich nu wat het we- zenlyk is en wat het in het schild voort. CULTURE AM PF TE NIEUWERKERKEN. Deze week is er te Nieuwerkerken een aki daergesteld waerdig om er aen al de calho lyken kennis \au te geven. Op 11 April 11. zond de onpartydige burge meester diet gemeente eene klacht naer den heerProcuteur desKonings van Dendermonde, meldende dat er in den Calholyken Kring eene lotery bestond naer 2 beelden der H. Harten van Jesus en Mari, aen dal het noodig was die voorwerpen aen te slaen (saisir.) De vraeg en de hoop van M. Baten was dat het parket van Dendermonde die oeremonie zelf zoude komen doen hebben maer hy besluit van 24 April 11., wierd hy, door den onderzoeksrech ter, gemachtigd de saisie zelf te gaen doen. Woensdag dus, is M. Baten, burgemeester en doctor dier gemeente, vergezeld van zynen champetter, den Calholyken Kring binnenge treden en zonder er iemand kennis van te geven een lysl gaen aftrekken, hangende op de binnendeur. Des anderettdaegs, na zynen champetter nog eens naer Dendermonde ge zond-ui te hebben, wierd er aen den heer Voorzitter des Calholyken Krings gemeld dal de burgemeester zyne gevraegde saisie ging doen om 5 uren 's namiddags. Op Donderdag dus 26 April, op 't slag van 5 uren, zyn M. Baten en zyn champetter bezit gaen nemen van twee kaders verbeeldende de H. Harten en hangende in de zael van den Calholyken Kring. Wy voegen er niets by en zullen eerst de uitspraek des gerechts afwachten. X. Tot meerder bewys van 't bovenstaende zullen wy, hier de vertaling laten volgen van 't besluit 't welk door 't gerecht in deze zaek is genomen geweest. Ziethier dit stuk Wy, Benedict-Loilewyk Angelet, rechter ter instructie by de rechtbank van 1D aenleg des arrondissements Dendermonde. Aengezien de Burgemeester van Nieuwer kerken het bestaen in zyne gemeente heeft aengeklaegd (dénoncê) van eene niet gemach tigde lotery, en dat het behoort de voorwer pen in lotery gesteld en deze die tot hare vol trekking gebezigd of bestemd, aen te slaen. Aengezien de inbeslagneming der biljetten, adviezen, annoncen of aflïchen der lotery onder de toepassing valt van het art. 24 der wet van 20 April 1874, Aengezien de noodwendigheden van den dienst ons niet toelaten zelve het onderzoek en de inbeslagneming te doen. Gelasten den heer Burgemeester van Nieu werkerken de noodige uitzoeking. te doen ten einde aen te slagen en aen 't parket dezer rechtbank te doen geworden 1° De voorwerpen in lotery gesteld en deze die tot hare voltrekking gebezigd of bestemd zynnamelyk de schilderyen WAERVAN SPRAEK IS ZYNEN BRIEF (van den Burge meesteraen den heer Procureur des Konings in dato 11 April lestleden. 2° De biljetten, adviezen, annoncen of afh ellen der lotery. Gedaen in ons kabinet, ten paleize van jus- licie, te Dendermonde, den 24 April 1877. (get.) Angelet. Fanfaren-Maelschappy de Volksvrienden. te Berchem (Antwerpen.) De Fanfaren - Harmonie- en Zangmaet - schappyen welke by vergetelheid geerten uitnoodigingsbrief zouden ontvangen hebben tot het Festival van 10 Juni aenstaende met uitloving van Premiën door gezegde Fanfaren- Maetschappy zal gegeven worden, zyn vrien- delylc verzocht voor eerste Mei aenstaende het bestuer van hunne deelneming te verwittigen. VOLKSKAMER. De volkskamer heeft slechts dynsdag en woensdag zitting gehouden. Verscheidene wets ontwerpen werden gestemd, onder de welke wy, voornamelyk aentreffen, een wetsontwerp waerby een crediet van 2 1/2 millioenen wordt toegestaen tot voortzetting der werken aen het inopbouw zynde justiciepaleis te Brussel Twalf leden der rechterzyde hebben tegen gezegd wetsontwerp gestemd, omdat, volgens hen, deze onkosten niet door 't land maer wel door de stad Brussel moeten gedragen worden. Deze leden zyn in de waerheid want het is een groote onreclitveerdigheid 's lands gelden zoo mildadigte besteden aen een werk 't welk niet dient dan om de stad Brussel te verfraeien ten nadeele van vele nuttige openbare werken wier noodzakelykheid hoogst dringend is. Wy bestatigen met genoegen dat onze heeren ver tegenwoordigers Van Wambeke en Verbrugghen onder de 12 leden, welke tegengestemd 'heb ben, geteld worden. M. Woeste heeft zich ont houden. De vergadering heeft zich na deze stemming verdaegd tot dynsdag aenstaende. RECHTERLYK KRONYK. ASSISENHOF VAN OOST-VLAENDEREN. Woensdag is de zaek opgeroepen ten laste an Leonie De Caesemaeker, oud 25 jaer, ech- genoole van Vincent Van de Maele, geboren te Aygem en laetst wonende te Erembodegem. Het is de tweede mael dat deze zaek voor de assisen verschynt. In den voorgaenden ziltyd werd zy verschoven, om een tegenonderzoek van deskundigen in zake van vergift toe te laten, zooals dit gevraegd werd door de verde digers der beschuldigde, Mrs Gilquin en Prayon. Men weet dat Leonie De Caesemaeker be schuldigd was haer kind van 19 maenden oud, ■ergiftigd te hebben by middel van fosfoor. Zekere M. Van de Vyver werd gelast met hel onderzoek, van den inhoud der maeg van het gestorven kind. De verdediging kon de besluit- selen van zyn verslag niet aennemen en dry scheikundigen werden op haer verzoek gelast eene legenexpertise te doen. Deze nieuwe on derzoekers beweren dat M. Van de Vyver zich byna in al de deelen van zyn onderzoek heeft bedrogen en de besluitselen der tegenexper- tise luiden dat het niet is vastgesteld dat het kind door fosfoor is vergiftigd. Een geneeskundig tegenonderzoek werd ge daen welks konklusien zyn dat 't verslag van M. Van de Vyver vol mislageu is. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. Van Lancker, onderp. van Bazele, is coadjutor-decervitor benoemd te Neder- zwaltn. De E. H. Van Poeck, onderp. van Petegem, by Deinze, is onderp. benoemd te Nokere.De E. H. Gellmeyer, onderp. te Vlierzele., vervangt hem hy wordt zelf ver vangen door den E. H. Scholten, onderp. te Melsele. Te Meldert is onderp. benoemd de E. Heer Yan Varenberg, onderp. van Nokere. De Heeren Van den Abeele en Van den Eeckhoudt, uit het Seminarie, zyn professor benoemd de eerste in 't collegie van Gee- raerdsbergen, de andere in St. Jozefsgesticht te St. Nikolaes. CORRESPONDENTIE. M. H. D. S. te M. H. dingt mede. Wy hebben deze week eene naemlooze gifte van fr. 15,00 ontvangen voor den Jubilé van Z. H. Pius IX. Deze som hebben wy ter hand gesteld aen wien 't behoort. De feestdag van den H. Jozef is zondag II. in de St-Jozefskerk onzer stad op eene lui- sterryke wyze gevierd geweest. De kerk was prachtig versierd, 't geen lot eer strekt van den heer Desire Bonner, tapissier, in de brus- selschestraet alhier. De hoogmis en lof wer den door eene talryke menigte geloovigen by- gewoond. Vooral in liet lof, onder het welk de E. H. Pastoor van Meerbeke gepredikt heeft, waren zooveel geloovigen tegenwoordig, dat reeds eene halve uer vóór het aenvangen der plechtigheid de kerk zoodanig was opge propt dat het onmogelyk was er nog binnen te geraken. Meer dan de helft der geloovigen welke gekomen waren om de plechtigheid by te woonen, hebben geene plaets gevonden. liet is dus hoogst noodzakelyk dat de St-Jozefs kerk ten spoedigste voltrokken worde. Wy hopen dat hel sledelyk Bestuer deze noodza kelykheid zal begrypen en door eene milde toe lage deze voltrekking zal bespoedigen. Men schryfl ons uit Erembodegem Zondag 11. had alhier de plechtige wyding en inhaling van liet nieuw vaendel der Con gregatie van de jonge dochters plaets. Om hall dry ure trokken de leden der congregatie, opgeleid door hel muziek en vergezeld van een talryke groep maegdekens, stoetsgewyze van de parochiekerk naer de kapel van O. L. V. ter Muren, waer het vaendel moest afge- liaeld worden. De wyding werd gedaen door den Zeereerw. Heer Kanunnik De Blieck pastoor-deken van Aelst. Het nieuwe vaendel,' dat door een voornamen ingezetene der paro chie gezanienllyk met eenige voorstaenders der congregatie werd geschonken, is ryk in 't goud geborduerd op blauwen grond. Het ge schilderd middenstuk stelt O. L. V. Onbevlekt Ontvangen voor. Op geheel den doortocht, waer al de huizen bcvlaegd waren, zag men den sierlyken standaerd door de toegestroom de menigte om het meest bewonderen. By het zingen van een gepast gelegenheidslied, afgewisseld door het uitvoeren van schoone muziekstukken, werd het vaendel der Onbe vlekte Maegd in de kerk binnengedragen. Daer deed de Eerw. Heer Claeys, professor te Sint Ntcolaes, eene aenspraek, waerin hy aenloon- de hoeveel goed door eene welingerichte con gregatie wordt teweeggebrachtwie zich on der het vaendel van Maria scharen, moeten zich van de andere jonkheden door hun ge drag onderscheiden, en vooral zich afkeeren van de misbruiken, die met den titel van kind van Maria strydig zyn. Zoo doende zullen de congregauisten zich de aenmoedigingen hun ner weldoeners en den iever van hunnen werk- zamen Heer Beslierder weerdig maken. Een solenneel lof, door de Congreganisten meester- lyk gezongen, sloot de plechtigheid. Men maekt tegenwoordig de statistiek op der appartementen, kamers, huizen, enz., die te huren of te koop zyn, om te weten of het waer is, hetgeen men beweert, dat men te veel bouwt in evenredigheid der bevolking van Brussel. Het zyn de bedienden der Sociêtê immodilière, die met dat werk gelast zyn. Verleden zondag had te Laken een 'bloe dig gevecht plaets. Een metsersgast, met name Flessie, had zich met zyne minnares, Louisa P..., naer het bal in het Pannenhuys begeven, toen een ander jongeling, degenaem- de Van Best, vroeg om met Louisa te dansen. Het meisje weigerde, en voor alle antwoord gaf Van Best haer eenen slag in het aenge- zicht. Flessie sprong op den aenvaller toe en er ontstond eene worsteling, waerin Flessie dry messteken bekwam, zoo erg dat hem de ingewanden uit de wonden hingen. De moor- denaer is aengehouden en het slachtoffer, dat zich in een wanhopigen toestand bevindt, naer het St-Maria-gasthuis te Laken gebracht. Het parket heeft een onderzoek ter plaetse gedaen. Zondag namiddag is de bliksem langs den toren in de kerk van Waenrode gedron gen, en heeft er het orgel totael verbryzeld. De eerw.,,heer pastoor van St-Denys, zyn onderpastoor en eene talryke groep beé- vaerders, welke naer Heeslert waren geweest, zyn iu den namiddag van 22 dezer, onvoor ziens door eene bende geuzen aengevallen en met slagen overladen. De eerw. lieer onder pastoor van St-Denys is erg gewond. Het grootste gedeelte der daders van dezen laffen aenval zyn gekend, en er is ten hunnen laste een gerechtelyk onderzoek begonnen. Men schryfl uit Uoeleden. Een voor ons vreemd natuerverschynsel is, sedert ééne maend, in eene wyk onzer gemeente, genaemd Gelbergen ontdekt. Te midden eener moeras achtige veldstraet, op twintig meters afstand der hoeve van onzen achtbaren schepen myn heer Lenaerts, bevind zich eene Windbron. Windbron is de echte benoeming, want in eene opening van eenen halven meter vier kant op eenen voet diepte, door ons gegraven, gevoelt men den wind langs twee aren door eene steenhard lage kleiaerde uit den grond komen. Vult men de gedolve opening met wa ter, zoo ontwaert men de zelfde beweging, tot op zekeren afstand hoorbaer, als van hevig kokende water. Vult men ze met moeras ver- oorzaekt het dezelfde beweging als stovende appelplamei. Maekt men de holle digt met vaste aerde dan ziet men op korten tyd nieuwe ronde openin gen langs waer de wind en wind alleen uitkomt. Vele personen onzer gemeente en der na burige dorpen door nieuwsgierigheid daer ter plaetse gelokt, hebben tot hunne groote verwondering deze proefnemingen zien doen; aen ongeloovigen, nieuwsgierigen en natuer- kundigen, ter overtuiging, ze te vernieuwen. Men meldt uit Grupont dat aldaer een jongeling, tot eene der meest achtbare famihen behoorende, is vermoord. Na het slachtoffer beroofd te hebben van al wat hy by zich droeg, hebben de moordenaers het lichaem op de spoorwegrails gelegd, ten einde hetzelve door eenen trein te doen vermorzelen en alzoo aen een ongeluk te doen denken. Hun plan werd echter verydeld aengezien het lyk ontdekt werd alvorens er een trein kwam aenryden. Verviers 24 April. Gisteren nacht klom de genaemde Maria Laurent, wonende Eikenkaei, 37, den trap harer kamer op, ter wyl zy eene petroollamp droeg. De vrouw viel, de lamp ontplofte en de brandende olie spatte op de kleeren der ongelukkige die in een oog wenk door de vlammen was omgeven. Onmid- dellyk snelde men haer ter hulp; doch hare bekomene brandwonden zyn zeer erg en heb ben de overbrenging der vrouw naer het gasthuis noodzakelyk gemaekt. Wat de legers kosten. Op het oogen- blik dat de staetkundige verwikkelingen van den dag de aendacht vestigen op de legers der verschillende europische volken, is het niet zonder belang dat men wete welke som ieder soldaet jaerlyks kost in de hiernagemelde staten. In Engelacd kost elk soldaet jaerlyks 2,300 fr.in Rusland 1,202; in Frankryk 1,172; in België 1,047; in Duitschland 975in Turkye 922; in Italië 917; in Denemark 800; in Span je 775; in Oostenryk 720. Het laetste woord der diplomatie is gezegd de onderhandelingen welke sedert eenige maenden hebben plaets gehad, hebben niets bewezen dan hare onmacht om te beletten dat de vuerberg der ooslersche kwestie eindelyk zal uitbersten en misschien, wie weetzyne gloeiende lava over gansch Europa zal ver-

De Denderbode | 1877 | | pagina 2