Het valsche Testament deel valsche kiezers gemaekt. Dit beeft aen de liberalen alleen voordeel bygebracht want, in 1870, bekwamen zy slechts 2,105 stemmen en, in 1876, 4,221 al de nieuwe kiezers had den dus voor de liberalen gestemd. Men heeft gevonden dat er nog geene valsche kiezers genoeg waren, want na de kiezingen van Juni, in den 5" trimester van 1876, heeft men 181 nieuwe patenten verklaerd, wanneer men er maer gewoonlyk gemiddeld 525 telde. Het getal der patenten is te Antwerpen schroome lyk vermeerderd. In 1870, werden er te Ant werpen 15,504 patenten verklaerd, en in 1876, beliepen zy tot 18,075 of 2,400 meer dan, in 1875. (Liberael rumoer.) Ik weet het, men zal ons antwoorden dat er op den buiten ook valsche kiezers worden ge maekt, doch de statistieken bewyzen dat de vermeerdering op den buiten kleiner is dan in de steden. In 1848, na de gelykmaking van den cyns voor gansch 'l land, waren er in de steden op 1000 inwooners 50,77 kiezers en op _den buiten 14,02, dus een verschil van 16,75. In I860, waren er in de steden op 1000 inwooners 52 kiezers en op den buiten 16,8 verschil 17,92. In 1875 hadden de steden 56,2 kiezers en den buiten 16,6 per 1000 inwooners; verschil 19,96. Het is dus klaer dat terwyl men in de sleden nieuwe kiezers maekte de kiezers op den buiten verminderd zyn. Wil men een voorbeeld, men raedplege de statis tieken en men zal vinden dat de buitengemeen ten des arrondissements Gent, in 1867, 2,898 kiezers gaven, terwyl zy er, in 1876, rnaer 2,885 meer tellen, 't Is waer, in 't arrondisse ment Antwerpen beslatigt men eene vermeer dering van 17 rnaer in de stad was zy 64 Dit zyn de cyfers die alwie belang stelt in rechtzinnigheid van ons vertegenwoordigend stelsel, heeft verschrikt en welke de bepalin gen van den titel II billyken en die hoop ik het kiezerskorps van de valsche kiezers zal zuiveren. Ik weet ook dat men zegt dat wy vele paer- den in twee handen hebben verklaerd. Deze zyn volgens de cyfers die ik kom aen te halen in geen groot getal. Indien, er daerin mis bruiken gepleegd zyn, de rechtbanken zullen er uitspraek over te doen hebben, maer ik doe opmerken dat er op den buiten weinig paerden in twee handen overgegeven wierden, omdat de wetsbepalingen belrekkelyk de paerden tot hiertoe, niet wel begrepen'geweest waren. Wat de kantoorbediende betreft, zouden de bezondere maeiregelen die men tegen hen wil de nemen, rechtveerdig zyn, omdat er by mid del van deze categorie van belastingen meest bedrog gepleegd wordt. Het is onbetwistbaer dat er een groot getal valsche patenten van kantoorbediende bestaen. De statistieken zeggen ons dat er, in 1870, te Antwerpen, 4 kantoorbedienden waren die eene jaerwedde genoten van ten minste 5,592 franks, 't geen hen kiezer voor de kamer maekte, en, in 1876, zes jaren later, waren er 561. En men bemerke wel dat, in een jaer, het getal kantoorbedienden van 45 tot dit van 561 klom. Nog beter, men heeft, in 1876, 561 kantoorbedienden meer verklaerd dan in 1875, welke gemeentekiezers zullen zyn. 't Is nog alles niet. In den 5" trimester van 1876, nadat de junikiezingen de hoop van 't liberalismus hadden verydeld, verklaerde men 775 patenten van kantoorbediende waeronderer 411 zyn wel ke verklaerd hebben eenejaerweddetegenieten van ten minste 5,592 Ir. De redenaer treedt hier in eenige beschouwingen over de wyze van vaststelling der basis van de verschillfige belastingen. Geeft het wetsontwerp voldoening aen al de grieven der openbare denkwyze.vraegt de lieer Woeste? De achtbare heer Malou heeft door het wetsontwerp slechts het geheim der stem ming en de uitroeiing van 't kiesbedrog willen bereiken. Doch er worden door de bevol kingen grieven legen ons kiesstelsel geuit, die zeer ernstig zyn. Er is in deze laetste tyden veel gesproken geweest van de stemming in de hoofdplaets des kantons. Het is zeker dat de stemming in de hoofdplaets des arrondisse ments niet rechtveerdig is, want terwyl de kiezer der stad t'huis stemt, moet de buiten - kiezer eene reis ondernemen om van 't zelfde recht gebruik te maken. De stemming in de hoofdplaets des kantons zou tot vele misbrui ken aenleidirig geven. Dochde provinciale kiezingen hebben plaets in de hoofdplaets des kantons en de gemeenlekiezingen in de gemeente, en ik zie niet dat er daer misbruiken bestatigd worden, niettegenstaende de stryd soms hevig is. Vol gens my, bestaen er met de stemming in de hoofdplaets des arrondissements twee ernstige zwarigheden ten eerste dat de kiesonkos- ten allyd grooter worden en aenleiding tot veel bedrog geven, ten tweede dat de veilig heid der buitenkiezers in de groote steden niet genoegzaem gewaerborgd is. Men heeft met de junikiezingen II. de builenkiezers zien belee- digen, slagen en mishandelden de geestelyk- heid was ook het voorwerp van den bittersten hoon en smaed. Ik aerzel niet te verklaren dat byaldien zulke daden zich moesteu vernieuwen de stemming in de hoofdplaets des kantons niet langer zou mogen uitgesteld blyven. Men heeft onlangs de kwestie der uninomi- nale stemming besproken. Het is zeker dat het stelsel van verdeeling der kiesomschryvingen dat hier in voege is, eene waerachtige uilzon dering is aen 't algemeen recht der grondwet tige landen. In Engeland kiest de stad Londen slechts 4 vertegenwoordigers al de andere kieskollegiën benoemen 1, 2 en zeer zelden 5 afgeveerdigden. In Holland, is de stad Amster dam het eenige kieskollegie T welk 6 vertegen woordigers kiest, al de andere kiezen er 2 of 5. In Italië, in Zwitserland en in Frankryk be noemt elk kieskollegie een afgeveerdigde. Ik begryp dat het stelsel 't welk hier bestaet in 1851 aengenomen is geweest daer het kies kollegie van Brussel alsdan maer", dit van Gent 6 en deze van Luik en Antwerpen 4 afge veerdigden benoemden. Het bezwacr dat men hiertegen kan inbrengen is dat eene aenzien- lyke minderheid niet vertegenwoordigd is. Van daer al de klachten die men, sedert eenigen tyd, van beide zyden gehoord heeft. Doch in dien men van wederzyden op de uninominale stemming niet tot accoord is geraekt, is er volgens my, een punt waerop de partyen zou den moeten 't accoord zyn. Zy zouden het gevaer moeten erkennen die voor de openbare zaek uit de buitenmatige aengroeiing van de brusselsche vertegenwoordiging voortspruit. Hel arrondissement Brussel benoemt heden 15 vertegenwoordigers en toekomend jaer zal hel er 15 te benoemen hebben, men weel niet, n tegenwoordigheid der ontwikkeling die de hoofdstad en voorgeborgten nemen, waer dit eindigen zal. Nu, in niet een grondwettig land, heeft men toegestemd aen de hoofdstad zulke overmacht te erkennen, gelyk by ons. In En geland, ik herhael het, benoemt Londen 4 af- .eveerdigden de steden Amsterdam en Ber- lyn kiezen er ieder 6. En waerom heelt men de oppermacht over het land aen die sleden geweigerd Omdat men overtuigd is dat in de groote sleden de gevoeligste elementen, deze die het beslaende orde minst aengekleefd en ook het minst be- slierlyk zyn. ge\onden worden. Wat zou er van Duitschland geworden moest het door de socialisten die te Berlyn gekozen werden, be stierd worden Waer zou Frankryk naer toe gaen moest het beheer der openbare zaken aen Louis Blanc, aen de roode republikeinen toevertrouwd worden Dertig en zelfs twintig jaren geleden, wer den er te Brussel gematigde mannen gekozen, gelyk MM. Rogier en Hendrik De Brouckere dan is De Fré gekomen, daerna Funck en later Dcmeur, en nu heden is het de verst gevor derde kleur van 't liberalismus die 't vertrou wen van 't brusselsche kiezerskorps heelt verworven. Ik denk dat hel onderwerp dat ik kom aen te raken de aendacht en de beden kingen van alle ernstige politiekers weerdig is. Luik en Bergen, geiyk Gent en Antwerpen en al de arrondissementen hebben er belang by dal de hoofdstad geene waerachtige over- heersching uitoefent, gevaerlyk voor de onaf- hankelykheid der provinciën. Indien M. Frère en zelfs M. Barn het bewind in handen had den, zou het geen gevaer zyn voor de onafhan- kelykheid des goevernemènts te rekenen te hebben met 15 en welhaest 15 vertegenwoor digers der hoofdstad Ik aerzel niet te ver klaren,dat de onalhankelykheid van 't goeverne- ment in deze voorwaerden een verdichtsel zou zyn en dat de ministers naer den wil van 't kieskollegie der hoofdstad zich zouden moeten schikken. Het zou de gemeente van Brussel en niet de natie zyn die de wet zou maken. Ik roep op dit punt de patriotieke aendacht in, niet alleen der rechterzyde maer ook de linkerzyde der Kamer. Ik wensch, dat, na dat men de kwestie die ik kom op te werpen, nauwkeuriglyk, buiten allen party geest, zal doorgrond hebben, de twee pariyen die het land verdeelen tol eene oplossing zullen gera ken van aerd om de gewettigde bezwaren te doen verdwynen die hel tegenwoordig stelsel hebben doen ontstaen en ook de gevaren zal wegnemen die de toekomst des lands bedrei gen (liberael gegrol). Reeds zyn verscheidene giften ten dien ein de de heeren Schatbewaerder en Leden van 't komileit ter handgesleld zy zullen met dank- baerheid al deze ontvangen welke men hen nog zal doen geworden. (De Demierbode zal zich gelasten de giften Ie ontvangen en ze te be- handigen aen wien 't beliooi t.) Het komiteit hoopt vastelyk dat de god vruchtige confrerién en genootschappen der stad aen de godsdienstige feesten \an 21 Mei zullen deel nemen. Met den Allerhoogste, de Gever van alles, te bedanken over de buiten- gewoone bescherming welke Hy aen Z. H. Pius IX voortdurend geschonken heeft, zal men verkryg. n dat Hy het zoo vurig verlangde einde der vervolgingen en den zegeprael der Kerk zal mogen zien. Wy lezen in den Moniteur Aengczien Rusland en Turkye in oorlog zyn met elkander, meent het goevernement aen zyne onderhoorigen van het ryk te moeten er- rimieren, dat België een al tyd onzvdige Staet is en elke daed, met de plichten der onzydig- lieid strydende, bygevolg zorgvuldig moet wor den verinyd. Het nieuw belgisch strafwetboek, bevat aen art. 125 de volgende bepaling, welke het mis schien niet ongepast is in de openbare aen dacht aen te bevelen Alwie door vyandelyke daden, welke door het goevernement niet goedgekeurd zyn, den Staet zal hebben blootgesteld aen vyandelyk- heden van wege eene vreemde mogendheid, zal gestraft worden met eene gevangenis van vyf tot tien jaren, en, indien er vyandelykheden uil gevolgd, met eene opsluiting van tien tot vyilien jaren. Liberale ongerijmdheden. Het liberalismus dat afstampt van de godde loosheid der achttiende eeuw, of fransche om wenteling, heeft maer ééne rede van bestaan, den haal tegen God en al wal ware Godsdienst »)X(«— 22e VERVOLG ZIE ONS VOORIG NUMMER. Sir Valary werd, ten gevolge van een dringend verzoek in zyn uitersten wil, op eenvoudige wyze ter aerde besteld, en aen dit testament, hetwelk door Shadv lliggs er. mrs. Gillies als getuigen mede onderteekend was, was de eigenhandig door hem geschreven begeerte toegevoegd, dal aen zyne pach ters, wien onrecht was geschied, zulks zoude ver goed worden dat men aen hen zoowel als in het algemeen aen iedereen zou doen weten, dal zyne dochter een beboorlyk kapitael te verzekeren, nadat de sommen, die door hem van de goederen waren gelrokken, aen zyns broeders zoon zouden zyn teruggegeven, wanneer die eens mocht verschynen. Dit is, zoo eindigde hel, de eenige weg die my overblylt, om een groot onrecht dat door my geschied is, te herstellen, en de schande uil te wis- schen, die ik onwelend over den naem van cie la Mark heb gebracht. Al hel onrecht dat den pachters was aengedaen. alle knevelaryen werden eenparig aen Bloodworth toegeschreven, en aen sir Valary werd door allen van harte, zyn neef niet buitengesloten, vergiffenis geschonken. Groot was de vreugde, wacrmeê men sir Eustachc verwelkomde. Op nieuw zoude de Dew worden, zoo als de oude inwooners der plaets zich die herinnerden. Neen, hy beloofde zelfs zyne vorige grootheid te overtreffen want, zoo een voudig en bescheiden als sir Eustache in zyne per- soonlvke gewoonten en behoeften was, zoo min spaerdc hy iels om de wooning zyner voorouders weder in vollen luister te herstellen. JUBILE VAN Z. H. PIUS IX. Het komileit van den St-Pielerspenning onzer stad beeft zich, deze week vergaderd ten einde maetregelen te nemen op dat den dag van 21 Mei, weerdiglyk gevierd worde. Het komileit noodigt de geloovigen vuriglyk uit hunne Helde en aengekleefdheid tot den II. Vader, Pius IX. te betoogen door de vurigheid der gebeden te verdubbelen welke zy den Allerboogslen toesturen voor zyne verlossing en de ophouding der vervolgingen waeronder de Kerk zucht. Hel komileit beveelt bezonderlykaen liet ont vangen der HH. Sacramenten der Biecht en des Altaers, en liet bywoonen der plechtige Mis en Lof welke in alle kerken zullen gecele breerd worden. De II. Vader houdt niet op de geloovigen welke tot de H. Sacramenten naderen, de be oelening der christene deugden aen te bevelen en bezonderlyk deze der liefdadigheid, 't Is om van deze raedgeving rekening te houden dat liet komiteit besloten beeft eene aenzien- lyke brooduiideeling aen de beboefligen te doen, welke door de zorgen der leden van de sociëteit van den II. Vincenlius a Paulo zal ge schieden. Hel was des Squire's grootste vermaek liet oog le laten gaen over zyne plannen verbeteringen aen de hand le doen, en de reeds gemaeKlc goed te keuren Hel scheen inderdaed alsof hy in sir Eusta che een zoon gevonden had, die hem in alle zaken belang deed stellen zulko onderwerpen, die zelfs Charity zelden durfde aenroeren, vouden van zyne zyde gehoor by den Squire. Wal zullen wy beginnen als de Dew gereed is zeide de Squire lot de dames, terwyl by op het uer- werk in de huiskamer zagzoo als gy ziet, be ginnen wy dag aen dag aen hem le verliezen hy beloofde plechtig hier teil zeven uren te zyn. Dan zal hy er ook wezen, zeide mrs. Brimbte met vertrouwenen nauwelyks had hy zulks gezegd, toen hy binnen trad. Op de hartelyksle wyze werd hy welkom gebeelen. Waer is Char zeide de Squire, terwyl hy rondzagzy was zoo even nog hierzy moet het plan van de nieuwe vensters in sir Marks-loren zien. Eustache heeft hel van den avond meegebracht. Zy zal waerschynlyk, zeide mrs. Brimble, de arme Marjory van den avond gezelschap hou den, die wy maer niet kunnen overhalen bare kamer te verlaten. Het schynt dat zy dacrloe altyd wordt uilver koren, zeide de Squire, een weinig gemclyk, ter wyl hy naer Flora zag. Ja, papa lief, dat wordt zy, zeide Flora, dat is volkomen waer. Marjory mag my wel tyden voor een minuet of vyf, maer na dien tyd ben ik verze kerd, dal zy my noch ziel noch hoort, ofschoon zy my strak aenziet, en ik zoo veel praet als ik maer kan. Ik begryp wacrlyk niet, boe Charity hel maekt zy kan baer den gebeelen avond bezig houden. Het is niet aengeuaem, zeide de Squire, dat wy Char op deze wyze allyd moeten missen. Kunt liet eenige oogwit dat bet liberalismus berei ken wil, is de vernieling van allen godsdien- sligen invloed en aangezien er maar ééne godsdienstige macht in de wereld nog recht staande is, te weten de heilige Katholieke Kerk, zoo spant liet liberalismus alle zijne krachten in om die Kerk te verdelgen. De grootste vijand dien bet liberalismus, eerst en vooral, poogt neder te vellen, is Rome, de Paus en met den Pausganseb de Katholieke geestelijkheid om reden dat de godsdienstige invloed in de banden van den Paus besloten ligt, en zich uit de zelve, bij middel van de geestelijkheid, door gansch de katholieke we reld verspreidt. Dus de liberalen maken eene sekte uit be zield met eeuen helschen baat, tegen den Paus, tegen de bisschoppen, tegen de priesters, legen de katholieken. De dagelijksche ondervinding levert ons hiervan de onwederlegbaarste bewijzen op. Doch vele liberalen zijn tevens ook zeer onge rijmd in hunne handelwijs. Gestadig, van den morgen tot deri avond, huilen en tieren de liberalen tot de heilige Kerk, tegen onzen teergeliefden Paus, Pius IX, Welken zij alles hebben ontroofd, en beden in liet Vatikaan, als in eene gevangenis, opgeslo ten houden Die gevangenschap keuren zij goed zij juichen er aan toeHunne duivel- sche blijdschap steeg ten top toen zij zagen dat men door eene helsche wet aan dien Eer bied waardigen grijsaard, zelfs de vrijheid van het woord poogde te ontnemen, dat woord 't welk Hem hoogst noodigis, tot het bestier dei- heilige Kerk, om ons, katholieken zijne teer geheide kinderen, melde dwalingen der god deloosheid bekend te maken en ons tegen het verderf te wapenen. (Deze wet komt door het italiaansch senaat verworpen te worden). Doch, telkens de katholieken eene feest inrichten ter eere van hunnen algemeenen heden zoo verdrukten Vader, ten einde hem hunne oprechte kinderlijke lielde te betuigen en aldus eenige zedelijke verzachting aan zijn bitter lijden toe te brengen, zijn die zelve libe ralen onbeschaamd genoeg, die gelegenheid te baal te nemen, om tot opluistering dier feest, de bcnoodigde versiersels te koop te bieden en aldus winsten te zakken, welke later mis schien, gedeeltelijk dienen zullen om den Paus en de katholieken nog heviger te vervolgen. Ik vraag liet, is dat geene schandelijke huichela rij Ik zeg, ja en voeg er bij't is aan den ka tholieken godsdienst eenen kaakslag, toebren gen, liet is de katholieken in 't aangezicht spu wen. Ten einde hieraan niet mede te werken is hel de plicht van alle waar kind derheiligeKerk in zulke gevallen zijne benoodigde versiersels te nemen alleenelijk bij die welke dan ook als ware katholieken tc boek slaan. (Jan recht voor de vuist). VOLKSKAMEK. De Kamer beeft deze week den redetwist voortgezet over de kieshervorming. Verschei dene redevoeringen voor en tegen de wet werden uitgesproken. De socialist Janson. heelt zich voor de eerste mael laten hooren Wie zyne redevoering gehoord of gelezen heeft, moet, indien by rechtzinnig is, met ons bekennen dat het niet heel fameus was en dat de kanonkogel waeraenzyne vriendeuhem vóór de kiezing, vergeleken, slechts een van die klakkebussen is die men op de foiren aen de kinderen verkoopt. M. Janson de socialist, de vrydenker die men kent sprak als een ware oude liberale pruik even als zy.durlde hy uit roepen dat de liberlialery tegen de catholyke kerk niet samenzweerde!... Een weinig geduld en wy zullen de brusselsche vrydenkerop zyneu eerbied voor 't heilig geloof onzer voorvaderen liooren bollen. Zulke jannen noemt men le Brussel mannen van overtuiging wy integen deel, wy noemen ze farisëen, jannusseti, ba- ziliussen, smoelmans, scheinlieilige volksbe driegers STERFGEVAL. Donderdag avond is na eene lange en pyn- lyke ziekie godvruchtig in den Heer ontslapen, in den ouderdom van 72 jaren, de E. II. Dan- saert, pastoor te Meire sedert 1846. Het gezelschap der Oberammergauer Passion-Spieiers. Onder het bestuer van M. II. Schneider, zal in onze stad, ter theatcrzoel, hoppemerkt, ver scheidene voorstellingen komen geven. De eerste voorstelling zal, WOENSDAG 16 MEI, aenstaende plaets hebben en om 7 i.'a ure slipt aen vangen. Wy doen opmerken dal bet gezelschap van den lieer J. B. Schneiderals hel echte beiersche gezelschap moet acnzien worden. Pryzen der plaelscn .- voor- hehoudene. fr. 2,(0 eerste rang, fi. 1,00 tweede 50 centimen. gv dan niet het een of ander verzinnen. Flora Wel, papa, cr is zoo veel dal verboden is om over le spreken, en bet is juist datgene wat my naluerlyk hel meest voor den geest komt de ver beteringen aen dc Dow, en de manier waerop gy mama plaegl met neef Jobson. 't Is zeker beter daer niets van te zeggen, om liaer gevoel niet te kwetsen, en hare herinneringen niet nog meer op te wekken, en muziek maekt haer droefgeestig. Ik wil met genoegen gaen, cn Char naer beneden zenden, zeide dc opstaendc, maer zy zal in slaep vallen, en ik ook. Mrs. Brimble kwam lusschcn beiden Charily heeft ernstig verzocht den avond met haer door le brengen, en inderdaed, zeide zy, hoe vreemd hel ook moge schynen, hoewel Charity zoo ernstig is, heeft zy eene wonderbare gave om iedereen vrolyk te maken. Dat is juist de reden, waerom wy haer hier willen hebben, zeide de Squire. Terwyl Flora Brimble oogenschynlyk nooit zoo gelukkig was als in gezelschap van haren neef, dien zy, even als haer vader, eene groote aenwinst voor den familiekring achtte, was Charily zeer terugge trokken in haer gedrag jegens hem, en scheen met opzet zelfs het spreken over hem te vermyden, en maeklo meestal gebruik van het voorwendsel van Marjory's voorkeur voor haer gezelschap, om den familiekring te verlaten, -als hy zich daer bevond. Mrs. Brimble, wier scherpzinnigheid, welke groote gedachte zy daervan ook koesterde, niet verder doordrong dan de oppervlakte, zeide, na hare op merkingen daerover gemaekt te hebben, lot haren echtgenoot, verwonderd le zyn, dal sir Eustache aen Flora zoo zeer de voorkeur gaf, daer hy, toen zy elkander nog niet als bloedverwanten kenden, een bewonderaer van Charily scheen tc zyn. Zondag namiddag om 6 1/2 ure, werden de twee EE. PP. Jezuïeten, welke de leerlingen van bun gesticht alhier, ter wandeling verge zelden, op den brusselschen-steenweg, om trent liet fabriek van M. H. Leclerq-Leclerq, door een viertal geusclie loriassen, op de scliandelykste wyze beleedigd. Deze geineene kerels builden van 'I onyediert enz. en wierpen de EE. PP. de snoodste spotternyen naer T hoofd. De EE.PP.vcrvoorderden hunne baen de beleedigingen van 't gemeen geuzen- ras verachtende, doch zulks was bel niet van wegens hunne leeringen, want, door den bru talen aenval verontweerdigd, zouden zy de geuzen met band- en voetgeld vol uitbetaeld hebben zonder de tussclienkomst der EE. PatersWy zullen hier doen opmerken dat lietgene zondag alhier is voorgevallen, nog- maels bewyst dat deze die meest en 't hardst van 't ongediert builen, juist deze zyn aen wien bet naest staet door 't ongediert ."bekropen te worden. Indien dit ongeluk ben ooit moest overkomen, 't geen wy ben overigens niet toe- wensclien, zullen zy zich zonder twyfel geluk kig achten in de liefdadigheid der priesters en kloosterlingen een middel te vinden om zicli uit dien ellendigen staet te verlossen. Bestatigen wy bier nog dat er by de 4 geuzen van zondag twee waren van deze die den E.II. Thibauteenige maenden geleden, zoo laflyk aenrandden, en ook dat deze gemeene daed bier niet gepleegd wordt dan door jannen des kalibers van den zoon van Mieke Pierrewietje, met een woord, door kerels die zich de ver achting van alle deftige lieden over bet hoofd hebben getrokken. Men verzekert ons dat de politie zich maendag naer 't collegie heeft be geven om inlichtingen te nemen en dat de EE. Paters het verlangen hebben uitgedrukt de zaek niet te zien vervolgen. Indien dit waer is keuren wy liet besluit der EE. Paters alde straffeloosheid is immers een aenloksel tol meer der kwaed. De kiezing van M. Janson herneemt meer en meer haer wezenlyk karakterwel heeft de liberale pers al gedaen wat mogelyk is, om M. Janson voor zich te reklameeren èn hem in le lyven in de oude doktrinaire garde docli de socialisten eisclien hem terug en hy Hg verllaert dat hy getrouw blyfl aen zyne socialis tische princiepen. Het masker is dus en blyft dus wel degelyk afgerukthet liberalism is republikeinsch-co cialislisch. De socialisten van Brussel hebben den ge kozene een adres gestemd, dat de oude liberale party geweldig in moeilyklieid brengt, omdat daerin al de demokratiscb-socialistische ge voelens openlyk worden vooruitgezet Door eenen republiekein-socialist te kiezen, om haer in het parlement te vertegenwoordigen, 0 en die, spytens alle aenzoekingen, zyn verleden "iet heelt willen verloochenen, heeft de middel- klasse van Brussel geloond dat zy niet meer bang is van hel socialism, zoo spreekt het adres. Het dokument brengt ons wel is waer niets nieuws aen maer liet beschaemt andermael de liberalen, die wilden doen gelooven dat M. Janson, door bet doopsel van vivele roi, tol de doktrinaire party bekeerd was. .Iloord le Dendermonde. De wrecde moord, die zondag II. te Dendermonde werd ge pleegd, heeft de bevolking dier stad in verslagenheid gedompeld. Het slachtoffer werd zieltogend en ba dend in haer bloed gevonden. De moordenaer had haer vooreerst met eenen casse-lêle het hoofd inge slagen en daerna met een scheersmes den strot afgesneden. Het parket heeft ziel) onmiddellyk ter plaets begeven en alvorens te sterven heeft dè wed' De Beul haren moordenaer aengewezen. 'l Is haer eigen kind, haer zoon Prosper die als de vermoedelyke moordenaer aenzien wordthy zou de moord bcgaen hebben om zich cenc som gcids te verschaffen ten beloope va« 1000 fr.-Prosper Dc Beul beeft allyd een zeer slecht gedrag gehad hv is deserteur van '1 belei- sche leger en heeft in Afrika by 't vreemd legioen gediend. De moordenaer is zondag te Dendermonde gezien geweest, 't Is slechts op het oogenblik toen alle hoop lol genezing verdwenen was cn dat zy ging sterven dal het ongelukkig slachtoffer haer zoou heeft aengcklaegd vooreerst had zy verklaerd den moordenaer niet le kennen. De cchleenool van het slachtoflcr is, eenige jaren geleden, verongelukt met van eene ladder le allen toen hy bezig was do voorgevel van een huis te Dendermonde le behan gen Prosper De Beul is le Byssel aengehouden. Ziclhier hoe de Echo du Nord deze aenhouding verhaelt0 Hel parket van Ryssel ontving maendag voormid- mid een telegram van de Belgische pol.cic, meldende dat er zondag nanoen te Dendermonde eene moord- poogmg was bcgaen door zekeren de B..., op zvno moeder cn dal de moordenaer, die onlangs Rvsel bewoond had, de vlucht had genomen. Op die waerscbuwing gingen de agenten der vei- iigheidspolieic op zoek, veronderstellende dat Dc tl.... by voorkom dc stad Ryssel welke hy kende voor toevluchtsoord zou gekozen hebben. "Men ge- raehle tc welen dal De lï8 maenden gewoond had m een huis der rue dc In Clef. Ilv was sedert 5 april naer België teruggekeerd. In dó rue de la Cler vonden zy een portret, dat hun volkomen het signa lement van De If gaf. B De politic doorzocht al de openbare gebouwen der stad en ten 5 uren hielden zy den moordenaer aen, in oe estaminet Boutangcr, me Noire Dame 61 Ernie! Prosper DcB.... is een man van 35 iaer klem van gestalte cn van tenger voorkomen. Na uil Uelgie gedeserteerd le zyn, leidde hy. sedert vyftien jaren, een avonluurlyk leven en diende langen lydBin hel \reemdc legioen van Afrika. Zyne ouders oefen den tc Dendermonde het bcdryf van behangers uit en waren zeer welstellende lieden. Mer. schrvft de' misdaed toe aen de hebzucht doch volgens het schynt is zy met ongehoorde wreedheid begaeo. De moeder zou door een aental messteken getroffen zyn. Zy is evcnlwel niet dood en h3er toestand lael r.o» eenige hoop op redding over. De B.... heeft al hel geld en de weerden genomen, dio hy heeft kunnen vinden. Ily is denzelfden dag naer Ryssel vertrokken cn bracht den nacht in eene slecht bef3emde plaets door, alwaer hy groot verteer deed, zonder eenig- zms ongerust tc schynen. De moordenaer was dronken toen hy aengehou den weid. Ily is in de gevangenis van Ryssel opge sloten, in afwachting dal Ity uitgeleverd worde. Ziehier eenige nadere inlichtingen over den brand, zondag morgend te Deinze uit bersten. Het gesticht van MM. Prosper De Volder en gebroeders Timmermans, waerin de brand ontstond, bevat eene bloemmaeldery en eene vermicellabriek, beide in beweging gebracht door eene dubbele stoommachien, die tusschen beide is ingericht. De brand ontstond rond 4 uren 'smorgends, 111 eene werkplaets der vermicelfabriek, waer sedert middernacht het werk gestaekt, en alle vuur uitgedoofd was, zoodat nieu tot als nu de oorzaek van den brand niet heeft kunnen gissen. Op het geluid der alarmklok zyn de vrywil- hge pompiers van Deinze ter hulp gesneld, en zyn er in gelukt in twee uren tyds het vuur te beperken in het minst verbeven gebouw, waer in bet was ontstaen, en hebben aldus belet dat dc naestslaeride maeldery een gebouw van zeven verdiepingen, dat twintig koppels slee- nen en eenen zeer aenzienlyken voorraed graen en bloem inhoudt de prooi'der vlammen werd. Men berekent de schade op 15 tot 16,000 fr. daer dit gesticht sinds korten tyd maer van Tliielt naer Deinze was overgebracht, was er nog niets tegen brandgevaer verzekerd. Men leest in de MeuseHet turksch goe vernement heeft te Luik ongeveer 100,000 der oude geweeren gekoeld, welke zich in de ma- (azynen van verschillende wapenkooplieden bevonden. Dit zyn geweeren van verschillend model, welke vernieuwd moeten worden en woordoor de wapenmakery alzoo eenig werk zal bekomen. Aen Flora de voorkeur geven zeide de Squire; onzin. Flora is een goed meisje, maer Eustache weet wel beter, dan dat hy haer boven Char zoude verkiezen. Ik oordeel naer hetgeen ik zie, zeide mrs Brimble hy wandelt met Flora, praet met haer, rydl met liacr, laet haer voor hem spelen, loont haer zyne leekeningen, en wat will gy dan meer terwyl men hem nooit met Charity ziet Dal is omdat Flora allyd by dc hand is om mede le wandelen, te pralen, te rvden, cn alle genoegens waer tc nemen en het hindert my dal zulks hel geval is maer gy zult spoedig eene verandering zien als Magde met de lente de deur uitkomt, en Char weder vry is. b XIII. Wel, doctor Cruden, zeide mrs. Brimble, wal is uwe gedachte omtrent de verbeteringen die op dc Dew plaets hebben Mrs. Brimble wil er ons niet heenbrengen, vóór dal alles gereed is. De plaets zal overlieerlyk schoon worden, en zoo veranderd, dat de arme Marjory haer niet erken nen zal. Sir Eustache heeft een uitmuntenden smaek, niet waer, Squire 1 Hy is een uitmuntend mensch in alle opzichten, behalve dal hy somtyds iels van een roover heeft, niet waer, Marie. Wy zyn geen van allen onfeilbacr, mrs. Brimble, doch daer wy door uwe onvoorzichtigheid zoo dik- wyls aen misvattingen zyn blootgesteld geweest, was hel noodig voor my óm voorzichtig le zyn. Zeker, zeide de Squire, die bezig was met zyn kykglaesje door een zyvenster iels gade te slaen, dat hem belangstelling scheen in le boezemen, en hy verliet onmiddellyk dc kamer. - Dezer dagen vond men des morgends den nachtwaker der maelscliappy Masse St-Fran- cois, te Farciennes, (Walenland), den genaem- den J. B. Santerre, 55 jaren, ongehuwd en wonende le Pironcliamps, in zvn bed gedood. De misdaed bad diefstal tol dryfveer gehad. Terwyl het slachtoffer sliep op de legerstede, welke hy eiken avond in de bureelen, aen zyne bewaking toevertrouwd, opsloeg, zyn er boos- doenders langs een venster binnen gedrongen en hebben den ongelukkige by middel van liouweelslagen gedood. Het hoofd alleen was gelroften, doch de slagen waren zoo geweldig toegebracht, dat de ongelukkige zich niet meer heeft kunnen verroeren. Hy werd dus in den slaep dood geslagen. Na hun slachtoffer te hebben afgemaekt, heb ben de boosdoeners de deuren der kassen opengebroken even als de schuiven der buree len, zonder echter iets te vinden. Zy hebben eveneens gepoogd bet coffre-fort open te bre ken by middel hunner bebloede werktuigen, doch zyn er niet in gelukt. Men meldt ons later dat het slachtoffer is getroffen met liet achterste der houweelen, welke gebruikt worden ora steenkolen uit de myn op te breken. Het onderste gedeelte van het aengezicht was gansch vermorzeld. De misdaed zal tusschen 1 en 4 uren 's mor gends gepleegd zyn rond dit laetste uur heeft een naburig nachtwaker twee persoonen zien loopen zyn hond heeft hen zelfs achtervolgd. Ik denk dat Eustache in zyne tegenwoordige omstandigheden een zeer gezocht (persoon zal wor den, doctor, vervolgde de dame, terwyl zy van haer borduerracm opzag, waerop zy bezig was de wapens van de la Mark le borduren voor een stoel van haren neef. Ongetwyfeld, zeide de doclor. Wy zullen hem genoeg missen wanneer hy zich eens voor goed op de Dew gevestigd heeft. Ik hoop dat hy een goed huwelyk zal doen. Ik weet niemand die beter dan hy in staet is eene goede vrouw tc kiezen, mevrouw, en hy is waerd de beste te krygen, dacrom zal zyn huwelvk zonder twyfel stof tot tevredenheid geven. Ik denk dal hy, even als alle jongelieden, in zyne omstandigheden reeds aen menige jonge dame is uilgehuwelykl geworden door de babbelaerslers van den omtrek. Dal zal wel wezen, dc doctor. Byzondcrheden heb ik nog niet vernomen, hernam mrs. Brimblemaer T is naluerlyk. dat men zoo kiescl) is er jegens my niet van te spreken.» 0 ja, dal is wel te denken, zeide de doctor, die nog in het minste geen begrip had van de lakliek der dame. lk veronderstel, zeide mrs. Brimble achte loos, terwyl zy met de grootste aendacht eenige kleuren van wol beschouwde, alsof haer gcbeele hart daeraen hing eene goede keuze le doen, dat gy nog niets daeromtrent gehoord hebt lk kan niet zeggen, dat dit het geval is. Myne zuster vangt, in hare lalryke bezoeken, nog al eens hier en daer zulke geruchten op, en zy heeft er my verscheidene medegedeeld maer ik acht geen van allen waerschynlyk, hoewel eene dame, die ik niet noemen mag,wel geschiktheid daervoorzou hebbeu.» (het stot volgt.)

De Denderbode | 1877 | | pagina 2