party en liaiv drukpers. Al de liberale schryvcrs, gacn bv hen ter school. Hel zyn de godsdienst en de geestelykheid welke onze be schaving hebben gevormd. De godsdienst en de geestelyk heid bobben altyd de gewetensvryheid verdedigd. De catho- lyke geoslelykheid lieefl moedvol welen weêrstand te bieden aen (ie fransclic revolutie, welke op het geweten drukken wilde. Ik vraeg voor de geoslelykheid geen voorrecht, ik eisch slechts de gclykheid. Zy heelt het recht haren zedelykcu in vloed Ie doen gelden, evenals al de belgischc burgers ditzelfde recht hebben. Zy heelt dit recht, evenals de eigenaers. njve- racrs, de drukpers en de politieke association dit recht heb ben. Men heelt gesproken van de aenrandingen der geestelyk- licid tegen de liberale parly. Gy klaegt over de sermoonen zoudt gy misse Inen de pretentie hebben van voorde burgerlyke macht de regeling der sermoonen te eischen Zult gy aen de priesters zeggen tot hoever zy gaen mogen (Talrijke onder brekingen, links.) M. FRERE. Het Strafwetboek is daer. M. WOESTE. Nooit is het Strafwetboek op de geestelyk- heid voor hare sermoonen toegepastnooit heeft het parket een priester vervolgd voor politieke sermoonen. M. FKLHE. Ei bestaen overtredingen door den priester als bedienaer van den godsdienst gepleegd. M. WOESTE. Zoo dus, gy zoudt beweren dat de priester cene overtreding Ie dry II wanneer hy deze of gene leerstelsels afkeurt, welke door de Kerk veroordeeld zyn Wat gewordt er alsdan van de vryheid van godsdienst en denkwyze? Ik daeg u uit hedendaegs in België eenen priester te straffen voor een sermoon over de kiezingen. Gecnc enkele wet (ioft hem hy oefent een recht en veeltyds een plicht uitten ware gy de eerlooste bespieding inriehtet, en dan nog zoudt gy er niet in gelukken, want dit stelsel wordt overal in Bel gië met walg onthaeld. En dan vergeet niet dat het middel dat gy tegen den pre dikenden priester denkt aen ile wenden tegen u zeiven zou uitvallen. Weihoe, M. Orts zal het recht hebben te donderen tegen het sorialismus en zynen kandidact M. Janson in den schoot der Association Conslilulionnellewelke de kerk van M. Orts is. hy zal het recht hebben al zynen invloed van burger, advokaet, volksvertegenwoordigers en geineenteraeds- lid aen te wenden om de republikeinschc kandidatucr te doen mislukken en men zal den priester het recht betwisten dit eveneens te doen. (Zeer welrechts.) M. l'rèrc beeft gevonden dat de geestelykheid misbruik maektc van een voorrecht maer waerom heeft M. Frére dan achttien jaren gewacht om de geestelykheid dien oorlog aen te doen Onze priesters hebben zich ten allen lyde met de kiez.mgen bemoeid wanneer zy het karakter hadden, hetwelk 'zy hedendaegs hebben aengcnonien. Uc redenaer eindigt met krachtdadig de beschuldiging der liberalen te verwerpen als zouden de catholyken fabrikanten van valsche kiezers zyn. Hy verwerpt de amendementen van M. Fiére en Janson, welke clkaerde hand hebben gegeven op den mg van den priester en den kloosterling. Wy moeten krachtdadig stryden, voegt hy er by, tegen de preti iitiën van het liberalisinus, ten einde te beletten dat die worden gedompeld. (Langdurige toejuichingen rechts. M. Woeste wordt omringd door een groot getal leden de rcch- terzg welke hem hartelijk geluk wensehen.) M. D'ANDRIMONT. (Erg verkout1 en heeseh.) Amen. Dc Patrie van Brugge deelt uaer het bullelyn van den Grooten Oosten, 't is te zeggen, de Vrymelselary, de lyst mede der magistraten en gerechtsbedienden die deelmaken van deze godsdiensthatende sekte. In deze lyst treffen wy de volgende persoonen aen die leden zyn van 't aelstersch logiekenDe ontwa Ung /flffljl 1" Pappaerl Henricus, griflier aen de koop- handelsrechtbank ie Aelst, vénérable van 't aelstersclie logieken. 2° Lamquet, vrederecbier te Ninove, groote redenaervan 't aelstersch logieken 5° Schouppe Alfred, advokaet en bygevoegd rechter, te Dendermonde.... Verders treffen wy nog aen zekere M. Del- chevalerie Lambert, gepensionneerde kapitein, woonende rue GolTart, te Elsene (Ixelles). Nu, wy welen liet, Pappaerl, is de VENERA BLE en Lamquet Jef, de GROOTE REDE NAER van 't aelstersclie logiekeMet zulk een vénérable en zes cents krygt men over al een pintje bier T Orgaen onzer liberhaters beweert dat onze houding legen over het voorstel dat M. Eyer- man, in 1864, deedt, namelyk van de fabrikan ten 2 en 5 frs. per hoofd voor de door hun gebruikte gasten te doen betalen, in tegenslry- digheid is met onze hedendaegsche tegen over de belasting op de stoomtuigen, die, door den catholyken Gemeenteraed komt ingevoerd te worden. Om deze tegenstrydigheid te bewy- zen, haelt het liberale bladje aen 't geen tie Dendert/ode alsdan tegen het voorstel van M. Eyerman schreef, om hem le bestryden. Nuerbestaet hierin in 't geheel geeue tegen strydigheid in onze houding want wy verkla ren, dal by aldien de hedendaegsche Gemeen teraed de belasting op de stoomtuigen moest invoeren met de omstandigheden waerin het siudsbesluer zich ten lyde der liberhaters be- vondt, wy ze beden, even als de Denderbotle van 1864, hardnekkig zouden bestryden En waerom bestryden wy beden de belas ting op de stoomtuigen niet Omdat de Denderbode van 1877, de zelfde reden niet heelt dan dien van 1864 om het besluer der stad le beknibbelen. Want zie, wat schreef de Dender bode van 1864 in zyn nummer van 4 December, 't geen 't Verbond, slechts gedeeltelyk en om reden, aenliaellZietliier wat de Denderbode schreel 01 wel die dry franks per twyndersgast konuen er al van de winst die de meesters o doen, en in dit geval zullen deze liever de 3 franks aen hunne knechten jonnen voor 't onderhoud van bun huishouden, als aen de stad om er theaters, liberhaters let- terkringen en soortgelyke nutteloo- ze prullen meé te ondersteunen, en daer- om zullen zy dit geld aert de stad weigeren en zy zullen gelyk 'nebben. Nu lieden worden onze centen niet ver kwist aen theaters, liberhaters letterkringen, goddelooze conferentien, slechte bibliotheken en meer andere zaken die hier ingericht waren om Geloof en zeden te bestryden. Neen, onze centen worden heden wyselyk lot de zedelyke ontwikkeling der bevolking, tot nul van han del, nyverheid en landbouw en tol de gezond- makingen verfraeiingonzer stad besteed. Waer is nu die tegenstrydigheid en onze houding Volgens de berekening van T Verbond zullen de werken op den dam met 150 duizend franks aen de stad kosten, gelyk M. Van W'ambeke liet in zyn verslag zegde, maer wel een half mil- lioen. De noodzukelyklieid dezer som om de ontworpene werken te voltrekken, vindt de lameuze schryvelaer van 'l liberael orgaen. 1° in de overtuiging die hy heelt dat de eigenaers der te onteigenen goederen dezelve voormet niet zullen weggeven en 2" dat men aen den dam voor geen lialf yeld zal werken 't Verwon dert ons niet dat er byna geen pyltje hair boven den schedel meer te vinden is onder den welken zulke verstandige redevoering uitge broeid weidt.... Daer heelt de vent zekerlyk moeten op zweeten dat 't water hem het aen- zichl afdruipte Nu, wy houden liet met den Gemeenteraed die do zaek grondiglyk heelt onderzocht, en 't Vet bond naluerlyk niet. Dus, wy zeggen dat de werken ongeveer 150 duizend lranks aen de stad, zullen kosten waervan zy overigens in tresten zal trekken, en 't Verbond beweert dat zy tot een half millioen zullen zwellen. Ja en neen, is een lange stryd, zegt 't spreekwoord, hierom dus, zullen wy deze zaek lieden niet verder bespreken, het einde zal bewyzen wie gelyk zal hebben de Gemeenteraed olwel de slimmerik uit 't Verbond. De liberale schryvelaer beklad verder byna het vierde van zyn*bladje om te bewyzen dat de 2 op't ka'dastrael inkomen, ten lyde der liberhaters, niet gelieven werden om de ge- woone inkomsten met de gewoone uilgaven in evenwicht te brengen, en dat men heden nieuwe behstingen heelt ingevoerd om de klerikale verkwistingen le verduiken. Wy willen heden den reeds menigmael we derlegden rimram van den slimmerik niet be antwoorden, quia lempus non esl, omdat de I yd nog niet gekomen is. Op tyd en stond zullen wy de stadszaken behandelen wy zullen het liberael dossier openen en het met dit van het hedendaegsch catholyke bestier in \ergelyking brengen. Wy zullen aen onze medeburgers klaer en duidelyk doen zien, dat hier en daer een eindje onderaerdsche goot, een marion- neltenkot, eene school en 'i slachthuis, dat nogthans schroomelyk veel duizenden en dui zenden lranks heeft verzwolgen, niet voldoen de zyn om de zwelling der siadsschuld lot de som van 380 duizend franks te billyken. Wy zullen de liberale schryvelaer zekere zaken errinneren die hy altyd zorgvuldig weet te verzvvygen als hy, de gevallen liberale regenlie over haer wys beslier het wierookvat lot legen den neus zwiertGy doel wel uwe de\oi- ren om te rekenen le cyfereu en te tellen, en verder om te schelden en te liegen. Maer de duivel doet het ook alzoo alg hy eene ziele aen ons lleere wil betwisten. Ons Heere echter, maekt de rekening en mackt ze juist, en alsdan is de duivel gedwongen tezwygen. En zoo zult gy ook varen, slimmerik, als de Denderbotle met stukkeu in de hand. uw en gausch uw kliekske zoodanig zal zweepen dat het een ple- sier zal zyn om uwe al'gelekte tronien le be- kyken. Een beelje geduld dus, slimmerik, ge moogt hel zeker zyn noch uwe liberale hert- lappen,noch gy zullen er iets by verliezen. GELUKKIG ITALIË Eertyds, wanneer de Paus te Rome regeer de, Frans II te Napels, de hertogen in hun hertogdom, mochten ai de volken met recht den toestand der Italianen benyden het waren immers al bedorven kinders der Voor zienigheid, die nauwelyks wisten wat belas ting was, en de belasting van het bloed niet kenden. Nu is bet geheel anders Men oor- deele er over Volgens een statistiek, in 1874 opgemaekt, zegt de Spellatore bclaelde een rente nier, die een inkomen had van 20,000 fr. in openbare londsen, in Engeland, 530 fr.; in Duilschlaud, 120 Ir.; in Frankryk, 800 fr.; in Italië 264 fr. Een eigenaer van gronden, jaerlyks 20,000 fr. opbrengende, betaelde in Engeland, 530 fr.; in Duilschland, 2000 Ir.; in Frankryk, 1800 fr.; in Italië, 5800 fr. Een eigenaer van huizen, met eene pacht van 20,000 fr. per jaer, betaelde in Engeland, 530 fr.; in Duilschland, 2000 IV.; in Frankryk, 1037 fr.in Italië, 4,243 Ir. Een fabrikant, uil zyne voortbrengsels een zuiver profyt van 20,0.00 fr. trekkende en eige naer zynde van eene fabriek, die eenen pacht voorstelt van 4000 fr., betaelde in Frankryk, 460 fr.; in Italië, 2025 fr. Heden, voegt de Spellatore ér by, zyn deze cyfers merkelyk vergroot, en de ongunstige evenredigheid is voor Italië byzonder aenge- groeid. Ziedaer de vrucht van de politieke aenliecb- ting na zich de staten van den gebuer aenge- lieciit te hebben eu daerna de kerkgoederen, eigenen de verlossers zich de inkomsten toe van iedereen, en troosten zy de volkeren... met hunne zakken te ledigen. Dat alles in riaetn der vryheid en der men- schelyke ontvooydiny VOLKSKAMER. De Volkskamer heeft deze week de algemee- ne beraedslaging over de kieshervorming voort gezet. De liberale leden hebben de gelegenheid nogmaels waergenomen om hunne papenvre- tery te voldoen. De liberale heeren hebben hun buiske en zielmis laten doen zy aten papen gebraden, gezoden, gelrikaseerd, gelardeerd, tot met pikante saus toeWie liet meest na heerke Bara smulde, was zekere Warnant, een luikerwael, wie men om de eenige verdienste van veel, en machtig veel, papen te kunnen fretten naer de Kamer heeft gezonden. Naer men ons verzekert, zal de algemeene beraed- slaging nog eenige dagen duren en zal deze over de artikels eerst in den loop der toeko mende week kunnen aengevangen worden. KERKELYK NIEUWS. Zondag 27 Mei aenstaeude, zal te Nieuwen- liove de solenticelc wyding plaels grypen van de prachtige kapel aldaer gebouwd door de kinderen Wyns eu toegewyd aen O.-L.-Vrouw van Lourdes. De inhaling van bet beeld zal plaels hebben om 2 uren namiddag. De geloovigen worden verzocht deze plech tigheid by le woonen. De gemeente Nieuwenhove is slechts eene halve uer van de statie Santbergen verwyderd. STERFGEVAL. Donderdag nacht is alhier na eene langdu rige ziekelyklieid overleden, den heer Theodoor Dommer, oud-arrondissements-kommissaris te Aelsi en le Gent. Zondag jl. heeft de handboogscliutters- maelschappy de Klauwaerts de tienjarige verjaerdag barer instelling op eene luisterryke wyze gevierd. Ter dier gelegenheid had een prachtig banket in 't lokael, de Ark van IS'oë, plaets. Hel lokael, hol en gaeiperse waren des avonds Iraei verlicht, doch het slecht weder heelt deze verlichting sterk verhinderd welke, zonder dezen tegenslag, een der schoonste zou geweest zyn welke ons door dergelyke maetschappyen ooit zyn ie zien gegeven ge weest. De feest heeft tol laet in den avond geduerd en de ware broederlyke gulherligheid die al de feesten der catholyke maetschappyen kenschetst, heeft er onafgebroken geheersebt. Deze feest zal lang in 't geheugen der leden blyven. Het gemeentebestuer van Lokeren heeft beslist zich aen te sluiten by de leesten welke het gansche land door worden voorbereid, ter gelegenheid van het vyltigjarig jubelfeest der wyding tot bisschop, van Z. II. Paus Pius IX. Drama le Brussel.— De volkryke wyk van den Vlaemschensteenweg, te Brussel, werd Dynsdag namiddag, in rep en roer gebracht door een moordlooneel, dal dronkenschap tot oorzaek had. In het huis gemerkt nn 11 der Naem-Jezus- straet, woonden de echtgenoten Van Daele. De man was daglooner, 29 jaren oud, werkte wei nig en dronk gedurig. De vrouw was eene brave mosselenleurster,eveneens 29 jarenoud, en won met groote moeite het bestaen voor een huisgezin, waer gedutig twist en wanorde heerschten. Dynsdag nanoen, rond 1 uer, kwam Van Daeie, volgens gewoonte, in dronken toestand le huis eu toen de vrou w hem niet spoedig ge noeg de deur opende, stampte hy een der pa- neelen aen stukken. Vrouw Van Daele hield zich met keukenwerk onledig zy had een mes in de hand, hare schoonzuster, de zuster van haren man, was insgelyks in hel vertrek waer het tooneel plaets greep en verklaert dat Van Daele zieli woedend op zyne vrouw wierp, en dat hel mes waerop hy iel hem in de rechterzy drong. Van Daele stortte ten gronde en stierf, als door den bliksem getroffen, zonder nog een woord le kunnen spreken. Het mes was hem lot aen den liecbi in de borst gedrongen en bad hem de longen doorboord. Het gerecht is ter plnelse geweestvrouw Van Daele is aengehouden en in de Kleine Karmelieten opgesloten. Op de veemerkt vrydag te Brussel gehou den, werden 1103 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram cp voet zyn ossen, Ir. 0-95 lot 1-15 stieren, fr. 0-67 tot 1-00 koeien en veerzen, fr. 0-67 tot 1-02. Volgens eene korresponJentie in den Counter zou Luxemburg doorkruist worden iu alle richtingen door pruisische agenten. Deze maken staten op van plaetsen en lokalen, die kunnen dienen voor het verblyf der troe pen, voor hospitalen, enz. Wy weten niet wat er van dit alles waer is, doch het blad ver zekert het. Te Melle is verleden zondag eene moord poging gepleegd op den persoon van eenen brouwer dier gemeente. De dader is aenge houden. Nadere byzonderheden ontbreken. Men schryft uit Antwerpen Zekere geus, liedjeszanger, woonachtig in de 4® wyk, kwam woensdag morgend, ten 5 uren, vloekend en lierend de St-Andrieskerk binnen. De suisse, bygeslaen door eenige per sonen, keelt den geus aen de deur gezet. De kerel was vergezeld van twee andere geuzen. Men zegt dat de liedjeszanger eene wedding van twee frank gewonnen heeft met de kerk overhoop te zetten. Doch het schynt dat hy er later, in de Bogaerdestraet, slechts van af kwam. De vrouwen uit de 4° wyk hebben hem eene duchtige les gegeven. M. F,d. Delbecque, oud-schepen van St- Denys, die zulke groote rol gespeeld heeff in de zaken van St-benys, is overleden. Men was eenen der heeren onderpastoors gaen halen doch toen de priester erby kwam, was hy reeds een lyk -- Men schrylt uit Golthem ln den nacht van verleden zondag, is er alhier een moord gepleegd. De zoon van den burgemeester der gemeente Ousselgem, die le Golthem den zon dag namiddag was komen doorbrengen, is in het naer huis gaen, langs den openbaren weg in gevecht gekomen met zekeren Verhaest, landbouwerszoon van Golthem, die hem by middel van een mes eenen steek beeft toege bracht in den buik. De dood was byna oogen- blikkelyk. MM. Ed. Vanderhaeghen, prokureur des konings, Schollaert, onderzoeksrechter en D. ColpaeiT, griffier, hebben zich maendag ter plaels begeven, ahvaerzy een onderzoek heb ben geopend. De verdachte bekent het feit en is aengehouden. —lilolikcn-Uislorie.— Men meldt ons uil Oostende: Veel wordt er gesproken over de klokken en het merkweerdig verbod van burgemeester en schepenen der slad Ooslende. De zaken nemen eene aerdige wending. liet bevel, dal vet bood de klokken te luiden vóór acht uren 's morgends, moest uitgevoerd worden te rekenen van t mei alwie van I mei af, vóór 8 uren 's morgends zou luiden, zou geslrafl worden. Ja maer de eervv. PP. Dominikanen luiden op 1 mei, 2, ;i, 4 en 5 mei, en hel was eindelyk 5 mei 's avonds, toen de kommissaris hel verbod ging ken- baor maken aen dc PP. Dominikanen, en zegde, dat zy zouden vervolgd worden, indien zy des anderen- dacgs luidden. Maer waerom zoolang gewachl Waerom werden zy op 1 mei niel vervolgd Juist op 1 mei moest er een dienst plaels hebben by dc eorw. paters voor een lid der familie van den burgemeester, en de mensclien van Oostende zegden Dat zal aerdig zyn, indien de ecrw. paters dien dag niel luiden mogen. Was het misschien om die aerdigheid te vermvden, den, om al de hatelykheid van het verbod acn het volk niet tc toonen. dat er mannen, stadhuismannen, misschien, uitgestrooid hadden dal de eerw. paters voor dien dag en dc vyf eerste dagen van mei oorlof gevraegd hadden om le luiden Een zaek noglans is zeker, 't is dal de eerw. paters aen niemand oorlof gevraegd hebben zy hebben geluid omdat zy meenden het recht te hebben van le luiden, doch niel omdat de burgemeester het loegestaen had, zy hebben hel niel gevraegd. Des anderdaegs, zondag 6 mei, hebben de eerw. paters nogmaels geluid, er. dienzclfden dag werden zy in contraventie genomen, er. een proces werd tegen hen opgemaekt.... Wal er van komen zal is te zien. Wonder cn heel aerdig is het noglans, dat op 6 mei, zondag, de irommcl rond dc straten trommelde en (umboerdc van ten 7 uren... Kan men daervan slapen, cn maekt een klokske meer gerucht En donderdag, op 0. !l. Hemelvacrl, als de ecrw. paters niet meer luiden mochten, klonk van 7 1/2 ure de bel der visehmyn, dat het galmde door de straten. Wat verschil is er voor de mannen, die van geen godsdienst weten willen, lusschen gerucht der bel van dc visehmyn cn dat der klokken van dc paters Dominikanen Altyd twee malen cn twee gewichten De Klokkenkweslie voor de rechtbank. Vrydag laeisl is do kwestie van de klokken op het lapyl gebracht voor den vrederecnler van Oostende. De kommissaris vioeg, dal de hoogste straf zou toe gepast worden, 'l is te zeggen 15 fr. en 5 dagen ge vangenis. Dal is zoo wal op zyn pruisisch Ja, zoo ver zyn wy reeds r.acr de verpruising gedaeld, onder de regeering van den heer Jan Van Iseghcm, die op den builen de bravo lieden wys mackt, dal hy.... calholyk is. Dc vrederechter was echter zoo gauw niel, en de zaek scheen hem van le groot belang om spoedig be slist tc worden d3erom heeft hy ze voor 8 dagen uitgesteld. Misdaed te Gilly. De grootste verslagenheid hecrschl in de gemeente Cilly eene a'gryselyke misdacd is aldaer ontdekt. Ziehier wal wy desacn- gaende vernemen Op 6 mei, ontving dc prokureur des konings tc Charleroi een naemloozen brief van eenen bewoner van Gilly, vvaerdoor de aendachl van het parket werd ingeroepen op de goruchten, welke sedert eenigen tyd, onder het publiek in omloop waren, belrellende de verdwyniiig van zekeren lampisl, Vanol genaemd. Volgens die geruchten, zou Van- nol by middel van hamerslagen gelood zyn dour mannen, welke daerloc door zyne vrouw zouden zyn belaeld. Verrast in zyn bed. nadat by van Chatelel was te huis gekomen, zou Vanol bezweken zyn onder dc slagen, en zyn lyk iu eene oude verlatene koolmyn Mèredes Veines genaemd, geworpen zyn welken kuil achler zyne woning gelegeu was. De prokureur zond die aenklachtncn den polieic- kommissaris van Gilly met hel hevel een onderzoek over de zaek le doen. Deze kweel zich mei prvsba- ren iever van die laek hv begaf zich by vrouw Van- ot, geboreu Louisa Fraikin, en vroeg waer liacr man was hy verborg haer niet dat er in hel publick gezegd werd dat zy hem vermoord had. Hv voegde er by dat gedurende den nacht dei verdwyniiig van Vanol, de gchuren niel hadden kunnen slapen uil hoofde van hel geweldig gerucht dal in haer huis plaels had. Ilcl antwoord door vrouw Vanol op die vraeg gegeven, is wcerd te worden aengehaeld; zy zegde Ik zou myncn man gedood hebben Maer daer denkt gy toch niel aen Ilv is hel die my verlaten hoeft om met een meisje weg ie gaen. Wat meer is. ziehier ecu brief, dien ik nog onlangs heb ontvangen. Ily is gedagleekend uit Dumkerkc en draegt hel postmerk dier stad en luidt onder onder als volgt Louria gy zult my niel meer zien ik ga oogen- blikkclyk aen boord van een schip siel u lol akkoord voor hetgeen het konlrokl met de Sociélé de Marciucl- le belreft. Vaerwel. Louiza gy zult my nooit weer zien. (Gel) Vanol. Na onderzoek bevond men dat dit schrift indcr- daed van dc hand was van Vanot. Zoodus, op dit punt, was hel gerecht gausch van het spoor gebracht. Betreffende hel overbrengen van hel lyk van Van ol naer den kuil Mère de Veines leidden de opspo ringen tol geen beleren uilslag. Dc dieplc werd te vergeefs doorzocht, doch tcrwyl dit werk volvoerd uerJ, had hel parket bevel gegeven vrouw Vanol van naby le bewaken even als de personen, die door de openbaru denkwyze werden aengeduid als zynde hare medeplichtigen. Toen deze laelste voor zorgen bemerkten dachten zy dat alles ontdekt was, en zy niet heter handelen kondon dan al het gebeur de aen het gerecht mcó le doelen, hetgeen zy dan ook deden. De medeplichtigen zyn drie in getaleen knecht, buerman van Vanol, Vehland genaemd, en twee werklieden. Bil de verklaringen dier mannen is ge bleken, dat Vehland, vyf of zes weken geleden, de werklieden, inde Ville-llaule le Ghaileroi zou ont moet hebben. Toen deze hem kloegen over de nyver- heidskrisis en den stilstand van het werk, had Veh land hen voorgesteld, op korten tyd en zonder veel moeite eene zeer ronde som te winnen. De werklieden namen het voorstel aen en den- zelfden avond begaven zy ziel) by Vanol Na eer.ige oogenblikken in stille mei Vehland le hebber, gespro ken. had Louisa Fraikin op den muer een fosfoor- stekske ontsteken en geleidde hen mei dit licht in eene plaels achler hel huis. Daergekomen stelde zy hen voor haren man le doodeu by middel van eenen hamei, dien zy hen aenbood, belovende tevens hun goed le zullen beloonen. Vervolgens waren zy naer boven gegaen, waer Vanol le bed in eenen diepen slaep gedompeld lag. Een der werklieden, de go- naemde Dewylder, had vervolgens den ongelukkige op het hoofd getroffen. Toen Vanol dood was had men liet lyk beneden gebracht en in den hof begra ven het kon alsdan rond middernacht zyn. De moordenaer had zich vervolgens aen tafel gezet alvvacr vrouw Vanol ten dien einde vleescb, brood en een llesch wyn had geplaelst. Hel is Dewylder die in zyne getuigenis op zoo omstandige wyze, en zonder de minste byzonder- heid le vergelen het tooneel der misdacd heeft ver- haeld. De verklaringen van zyne medeplichtigen zyn echter zeer verschillend van de zyne. Wy denken dal die man de waerheid spreekt 'aengezien hy zich plichlig verklaert. Vrouw Vanot loochent met eon ongelooflyke stoutmoedigheid. Die vrouw hoeft aen Dewylder en zynen mede plichtige 1120 fr. gegeven. Dewylder verklaert dal er hem van die som, welke hy te Charleroi schier gansch aen kleéren heeft uitgegeven, nog slechts ongeveer 150 fr. overblyven. Vehland woonde sedert vier maenden by Vanol. De zamenzwering waervan Louisa Fraikin en Veh land belicht zyn had ten doel aen die vrouw hare vryheid weer te geven, ten einde eene tweede huwe- lyk met Vehland le kunnen aengaen. Dewylder heeft niet alleen geld ontvangen als belooning voor dc misdaedde andere medeplichtige heeft insgelyks 11 Ou fr. bekomen. Het lyk is, volgens de bekentenissen der plichtigen niet minder dan driemael in den grond gedolven geworden. Uit den hof had men het naer Lodclinsurl gebracht, alwaer het begraven werd niet verre van de statie. Vandaer bracht men hel weer naer de voorstad van Charleroi, in een huis, hetwelk Vehland had gehuerd, op het aendringen zegt hy zyuer mede plichtigen. Daer insgelyks werd het lyk in den hof bedolven. Nog altyd was het lyk gekleed met eene onder broek en een hemd, zooals men Vanot slapend in het bed had gevonden men had het lichaem in eene koffibael gewikkeld. Vrouw Vanot, Vehland eu dc twee medeplich tigen zyn in de gevangenis te Charleroi opgesloten. Gisteren morgend is een ander persoon van Gilly aengehouden, insgelyks beschuldigd van geld lè hebben ontvangen. Volgens nieuwe byzonderheden over de mis daed van Gilly, zou dc moordenaer van M. Vanot, hy, die de hamerslagen toegebracht lieefl, waervoor hy 1021 fr. ontving, Leonard Dewilde zyn, mynwerker, gehuwd, vader van dry kinderen, geboren le Zele, by Dendermonde. Vehland, de minnacr van vrouw Vanol, is insgelyks te Zele geboren, alsmede dc andere beschuldigde Cardon, zyn schoonbroeder. Wal Beniest, de derde belichte aengaet, hy is een Genlenaer Dus zyn al de beschuldigden Vlamingen, behalve Louis Fraikin, die uit den omtrek van Luik is. FRANKRYK. Een telegram der Agencie Havas heeft ons eene on verwachte tyding aengebracht, namelyk hel ontslag van het fransch ministerie, ten gevolge van uitleg gingen lusschen den president der republiek en M. Jules Simon, aengaendc de bmnor.landsche politiek. Volgens een later bericht heeft gansch hel minis terie zyn ontslag aengebodenhetwelk dadelyk door maerschalk Mac-Mabon zou aengenomen zyn. De eigenlyke oorzaek van dit ontslag is de stem ming van hel voorstel van M. Cuneo d'Ornano op de drukpers, cn der municipale wet, zonder dal M. Jules Simon hel woord heelt genomen om de bepalingen daervan te bestryden, welke in den ministerraed waren afgekeurd. Maerschalk Mac-Mahon heeft daer- over aen zynen eersten minister den volgenden brief geschreven Ik heb in hel Journal O/ficiel het verslag gelezen der zilling van woensdag cn met verwondering ge zien dat noch gy, noch de minister van justicie de redenen hebt doen gelden welke de afschaffing had den kunnen beletten van eene wel op de drukpers, minder dan twee jaren geleden gestemd op voorstel vai: M. Dufaure, en waervar. gv nog onlangs zelf de toepassing vraegdet voor de rechtbanken. Noglans was in verschillende beraedslagingen van den ministerraed, en zelfs in dien van woensdag morgend besloten dat de vooizilter van het minisltrie en de miuisler van justicie zich zouden gelasten met hel faeslryden dezer afschaffing. Reeds had men reden gehad om zich te vervvon- dereu dal de Kamer, in een barer laetste zittingen eene gansche municipale wet had besproken en zelfs eenige bepalingen had aengenomen waervan gy zelf, in den ministerraed al het gevaer erkendei zooals de openbaerheid der beraedslagingen van do muni cipalc raden zonder dal dc minister van binnen- landsche zaken deelnam aen de beraedslaging. Deze houding van den eersten minister doet de vraeg opryzen of hy wel op «Je Kamer den noodigen invloed heeft behouden, ten einde zyne denkwyze daer ie doen zegepralen Daerom:renl is eene uitleg ging noodzakelyk, wanl indien ik niet als gy verant- wooidelyk ben voorde Wetgevende Kamers, heb ik eene veranlwoordelykhcid jegens Frankryk, waer- over ik vandaeg meer dan ooit moet bezorgd zyn. M. Jules Simon heeft begrepen dal een brief in zulke bewoordingen opgesteld gelykslond mol een beleefd verzoek met alleen om zyn ontslag, maer ook om dat van den minister van jusiicie. Dc maerschalk* president heeft onmiddelyk M. d'Audiffrel-Pasquier by zich doen ontbieden. Al wie weel hoezeer M. Jules Simon aen het bewind hield, zal met ons zeggou dat hy spoedig genoeg gestraft is voor zvne onweor- dige houding tegenover de franscbe catholyken in de beraedslaging over dc petitiën, ten gunste der onaf- hankclykheid van den II. Stoel. l'e republikeinschc dagbladen zyn woedend over de krachtdadige hindelwyze van maerschalk Mac Malton, do Iladical beschuldigt den president van niets minder dan van hoog vertaed de .Marseil laise zegt dal het een slaelsaenslag is. die door den huitenlnnilsehcn oorlog zal worden gevolgd de Rap- pel, XIXSiècle en Rèpublique Franraise vallen te go- l>k den maerschalk acn. Hel Journal des Dèbuts is van gevoelen dat de eigenlyke oorzaek der kriais niet is aengeduid in den brief van den president maer moot gezocht worden in een der interpellatie, acngaendo dc catholyke petitiën ten gunste van den Paus. Door de konservatieve drukpers wordt de val van hel mi- nislerie-Simon ren niemand anders dan aen M. Gam- bctta toegeschreven. He Times, een engelsch dagblad, keurt hel gedrag van maerschalk Mac Malion af en drukt de vrees uil dat er ernstige gebeurtenissen zouden kunnen uit voortspruiten. Zoo hel schynt werd er woensdag avond le Parys voor onlusten gevreesd doch er is niets gebeurd. Men verzekert echter dat er tegen gisteren avond eene manifestatie van radikalen was bcpaeld. Een radikale afgeveerdigde zou gezegd hebben wy zullen welligcn tegenstand bieden zoo lang wy kunnen daerna... zullen wy zien. Het nieuw ministerie is donderdag avond, na dc zilling der Kamer van Afgevccrdigden, samenge steld als volgtM. dc Broglie, voorzitter van den ministerraed, neemt de portefeuille van justicie M. de Fourtou, die van bmnenlandsche zakenM. Caillaux, liuanciën M. Paris, openbare werken M. do Meaux, landbouw en M. Brunei, onderwys. Hel ontslag van MM. Deeazcs, minister van builcn- landsche zaken en Berthout, minister van oorlog is niet aengenomen. Het ministerie, aldus samenge steld voorspelt eene duidelyk afgeleekende conser vatieve richting. Onlplo/fing der Revanche. Do Ganlois bevat over de ontploffing acn boord der Revanche, de vol gende byzonderheden, gedagleekend Nizza, 15 mei, 6 uren 's avonds. Een der zes stoomketels der fregat Revanche is dezen morgend gesprongen, in de reede van Vj|ie- franche. Onmiddellyk werd hel alarm geslagen aon boord der zes schepen, welke het nacst by de Revanche lagen en aen de stadskerk. Vreezendc voor ecue ramp gelyk aen die der Magenta, vluchtte geheel de bevolking, naer de hoog ten die de reede beslryken. De angst was algemeen. Men kent nog niet juist hel getal dooden en go- kwclsen. De zeelieden die bezweken zyn onder de gloeiendo dampwolken of wier lichamen yslyk ver minkt of verpletterd zyn, worden op een twintigtal geschal. Er zouden dan r.og omtrent veertig gekwet sten overblyven. De Revanche is door de Provence op sleeptouw genomen cn onmiddellyk naer Toulon vertrokken, met de ongelukkige slachtoffers van deze ramp aen boord. Vergiftige Kampcrnoelien. Uit Arx wordt go- meld dal aldaer eene gansche familie, bostaendo uit 8 persoonen, die kampernoeliën hadden gcëleri, ver giftigd is. De woning dezer mcnschen ligt in de bos- schen, op wel 6 kilomeiers afstand van geneeskundi ge hulp de man der wetenschap heeft dan ook slechts bystand kunnen verlecnen toen hel te laet was. Op 't oogenblik dat ons deze tyding wordt overgemaekt, waren reeds de moeder en vier kinde ren overleden de dry overblvvenden W3ren hun einde naby. PAUSELYKE STATEN, De Pais over Engeland. Wy ontvangen den tekst der aensprack van Z. II. aen de eugelsche beó- vaerders, by hunne ontvangst op 10 Mei, waeriu hy onder andere zegt Ik heb grooio reden my te verblyden over den vooruitgang van het ware geloof in uw vaderland. De oude vooroordcclen vcrdwynen langzamerhand en dc bckeeringen hebben zich vermenigvuldigd. Dit kon niel anders, waut gy hebt in den hemel een groot getal heiligen die voor u bidden. Deze aengroei van het catbolyk geloof was lo voorzien van iu de eerste jaren van myn pausdom. Alsdan verhaclde my een bisschop met vreugde, dat 'een engelsch minister hem had verzocht uit al zyne macht meê te werken voor de verzedelyking van het volk. Wie zou daerin geen goed voorteeken hebben gezien voor do uitbreiding van het datholyk geloof? En myne verwachting is bewaerheid. Na de gratie Gods is hel aen de verdraegzaem- heid van het engelsch goeverncmenl, dat wy dien vooruitgang hebben tc danken. De catholyke Kerk wordt niet alleen in Engeland gedoogd, mace zy is er volkomen vry in de uitoefening van haren eere diensten hare werken. Ik spreek niel\an de kolo niën, waer de Kerk niet alleen vry, maer zelfs byna de bescherming van het goovernement geniet. God zy geloofd voor zooveel bermherligheid En, vooraleer u mynen zegen te geven, wil ik u aen- wakkeren uwe gebeden voor uw vaderland te ver dubbelen, opdat voor hem de tyden door de Voor zienigheid beschikt spoedig mogen opdagen. Ik zegen u uit gansch myn hertdat God u zegene hier op aerde en gy weerdig mocht woiden hem hierna eeuwig te loveu Bcncdielio Dei, enz. Rome, 15 mei. Dc Paus heeft vandaeg dc nederlaudsche beóvaer- ders ontvangen. Antwoordende op hun adres errin- nerde de II. Vader aen de geschiedenis der Neder landen en wenschte zich geluk, dal de vervolgingen der geuzen legen de II. Kerk nu uitgewischl zyn. Hy betreurde de verblindheid der jansenisten en noodige de beévaerders uit om le bidden voor hen en voor dc protoslanten. ESCUADOR. HeiligschennendMisdacd. Wy ontvangen byzon derheden over de gruwelyke misdaed waervan de acrlsbisschop van Quita het slachtoffer is geweest. Na hel office \an Goeden-Vrydag in de kathedrael, gevoelde de prclaet, toen hy in zyn paleis terugkeer de, hevige pynen, die hy toeschreef aen don wyn die by by de mis had gebruikt. Geneesheeren werden aenstonds ontboden, doch le laet; weinige oogen blikken daerna gaf den eerweerde prelaet den geest, met al de ker.teekens van eene geweldige vergifti- ging. De misdaed is in de kerk gepleegd. De plichtigen hadden strychnine in de ampullen gemengd. De ka thedrael is onmiddellyk gesloten. De lykdienst had plaets onder een overgrooteu toeloop van volk, dal aen de hevigste onlrooring ten prooi was. Men vreest de uitbersting van eenen godsdiensti- gen burgeroorlog. Mgr. José Ignoeio Chaco zoo heette de bisschop maiTelacr had laetst in eenen herderlyken brief geprotesteerd legen een cirkulair van den minislor van binnenlandsche zaken, M. Pedro Carlo, aen de goeverneurs. De minister betwistte aen de bisschoppen het recht de dwalingen in zake van godsdienst te ver- oordcclen, cn spreekt de verbanning uit legen de bisschoppen en priesters die zich veroorloven door woorden of door schriften, de daden van 't gouvtr- nement af te keuren.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2