Oostersche Oorlog. tweede door Mc Janson, en na een zeer ver warde discussie werdt het eerste dagorde aengenomen, luidende als volgtde Kamer nota nemende van de verklaringen des goeverne- ments gaet lot het dagorde over. M. Janson had zyn dagorde ingetrokken, ziende dal het door zyne vrienden zeiven bestreden werd. En zoo eindigde die schrikwekkende inter pellatie die de liberale drukpers zoo luidruch tig had aengekondigdMen had zich aen een vreeslyk kanonschol verwacht, dat gansch 't land zou doen daveren, en och arme 't ding maekte nog 'tlawyt niet van een klakkebuisje... De vergadering ging vervolgens voorts met de beraadslaging over de artikelen der nieuwe kieswet. In zitting van woensdag is het voor stel van M. Frère na eene woelige discussie met 66 stemmen tegen 47 verworpen. Men weel dat volgens dit voorstel het aen de geestelykheid op den predikstoel en zelfs in den biechtstoel, op straffe van boete en gevan genis,zou verboden geweest zyn de geloovigen of hunne boetelingen te verwittigen dat het, in de oogen der Kerk, eene zonde is voor de kandidaten der liberale religiehaters en ver volgers te stemmen. De godsdienstige vryheid welke de liberhatery ons wilde onlrooven is dus, dank die verwerping, behouden gebleven. De redetwist is de andere dagen voortgezel geweest; een zeker deel der artikels werden aengenomen. GEHEIM DER STEMMING. Wy hebben meedeeling ontvangen zegt het Han delsblad, van liet vernuftig opgevat plan van eene kieskamer (isoloir) verveerdigd door M. Paul Delbekc- Comer, nyvcraer te Rouselare, en dal ons toeschyut al de vcreischten ,e bevallen, om hei geheim der stemming te vvaerborgen. Langs een draeideur treedt de kiezer de plaets binnen waer hy moet stemmen by middel van eun eenvoudig loesiel aen die deur, wordt belet dat ecnig ander persoon dit vertrek zal binnenlredeu. Op eene tafel ligt het kicsbriefke gereed, hetwelk dry lyslen bevat van verschillende kleur een voor de konservalieve kandidaten, een voor de liberale en een voor de ofïicicele lysl van al de persoonen die als kandidael optreden, om het even tol welke party zy bel) oor en. De kiezer die voor eene volledige parlylyst stemt zet een teeken op de liberale of calholyke" lysl Hy die een keus wil doen tusschen de candidate!) van twee of meer parlyeu, merkt op de officieele lysl de namen van de kandidaten voor wie hy begeert te stemmen. Een slaclsbediende, vreemd aen de stad of ge meente, waer de kiezing plaets heeft, wordt ter be schikking gesteld der ongeletterde en gebrekkelyke kiezers. Hy doet vooraf den eed dat hy den wil "der kiezers en liet geheim der stemming zal" eerbiedigen. üe kiezer lacl het briefke, waerop hy zyne keus heeft aengeduid, liggen, daer waer hy iiet gevonden heeft, en verlaet het kiesverlrek langs eene draei deur, die zich rechtover de ingangdeur bevindt. De uitgangdeur brengt een toestel in beweging dat het stcmbriefke wegschuift, het afsnydt, en het in een gesloten bus doet vallen, terwyl door dezelfde wer king oen nieuw stembriefke op de tafel wordt ont rold. Al de briefkens, van gelyken vorm en aen el kander gehecht, zyn op eene rol gewonden tn maken een band uit in den aerd der banden van de telegra fische toestellen. De uitvinder van dit vernuftig stelsel wenscht, in 't belang van het geheim der stemming, hetzelve door de Kamer van Volksvertegenwoordigers te zien onderzoeken wy deelen het dus meé ten einde de aondachl van wie het acngaet er op inleroepen. Indien wy al de dommigheden moesten wederleggen of te rechtwyzen die den onnoo- zelen TIST uit 't Veibond wekelyks neêrkrib- belt, dan zouden wy ons blad wel viennael moeten vergrooten. Men moet 't Verbond lezen om zich een gedacht te kunnen geven van de ezelaryen en drooineryen die men nevens eenen stinkenden hoop lastering tegen de Kerk en de geestelykheid aentreft.... Om onze lezers eens te laten kennen wat de onnoozele TIST zoo al durft neérschryven, zullen wy hen zeg gen dat hy in zyn laetste nummer beweert dat liet stedelyk Hestuer besloten heeft het plaets- geld voor de kramen ter vleesmarkt te betalen, merkelyk op te slagen. Nu, nooit is er hiervan in den Gemeeute- raed spraek geweest, integendeel heek de lieer Burgemeester verklaerd dat het nietmoge- lyk zou zyn gezegd plaetsgeld te vermeerderen. Weet ge, geachte lezers, wat er gebeurt is De onnoozele TIST zal dit waerschynlyk ge droomd hebben na een aenval van jezuïtopho- bie en vergelen hebben dat droomen bedrog isEn zulke domme leugens moet de on noozele tist uitkramen om 't hedendaegsch catholyk Bestuer te kunnen beknibbelen Wat moet 'l liberael kliekske diep geslagen liggen als zulke sul, in haren naem, de pen houdt glucoselabriek. Wy zeggen niet dat die uit wasemingen schadelyk zyn aen de openbare gezondheid, neen, maer wy bestatigen dat de glucosefabrieken eenen Hauwen of fietsen geur in hunnen omtrek verspreiden om er van op uio achterste te vallen, gelyk men hier te Aelst zegt. Men heeft ons ter Zate verzekerd dat de stank die er alsdan heerschte nog al zeer ver dragelyk was, (dit kunnen wy aennemen voor menschen die er aen gewoon geworden zyn) maer dat er daer, sedert eenige maenden, van tyd tot tyd, een stank heerscht die verpestend is daer hy in de kleederen dringt en er ver scheidene dagen in blyft. Wy vroegen onmid- delyk of deze stank uit 't fabriek van ammoniak zouten vooi tskwam,waerop men ons antwoord de Wel in 't geheel niet, wy hebben hier dien stank bestatigd als 't fabriek niet werkte het riekt niet uaer gaswater, maer wel naer plui men die men verbrandtIndien men er u kan aengenaem meê zyn, voegde men er by, zullen wy u eens komen verwittigen zoohaest hel voorvalt en gy zult met ons bekennen dal het niet alleenlyk een der vuilste stanken is die er beslaen, maer bovendien schadelyk aen de gezondheid moet zyn, want hy sr.ydt u om zoo te zeggen den adem af. Wy hebben de voorstel aengenomen en wachten dus 't advies af om de zaek te bestatigen en er des noods de aendacht van wie 't behoort op in te roepen. HECUTEHLYK KHONYK. Banque de Belgique. Volgens een blad van Brussel, zouden de volgende personen betrok ken zyn in de zaek van de Banque de Belgique die in October zal opgeroepen worden. 1. Eugeen 't Kindt, als byzonderste beschul digde voor schriflvervalsching en ontvreem ding. 2. Fortamps goeverneur der Banque de Bel gique, Sabatieroud goeverneur, heden bestuer der en twee andere leden van het bestuer Knox en Gendebien, wegens medeplichtigheid aen schriflvervalsching en als verdacht 't Kint te hebben geholpen in het opmaken van val- sche bilans. 3. Verscheidene wisselagenten Debuck, vader en zoon, Löwenstein.voor verheeling en medeplichtigheid aen de operaliën waeraen t'Kindt zich overgaf. 4 Eindelyk vier bedienden der Banque de Belgique welke insgelyks verdacht zyn Eug. 't Kindt te hebben geholpen in zyne bedriegely- ke handelingen. De raedskamer zal eerstdaegs te beraedsla- gen hebben over de inbeschuldigingstelling en de verzending naer het assisenhol. KONINKLYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 6 juni, neemt het ontslag aen van M. Van der Linden, van zyn ambt als deurwaerder te Sottegem. M. Th. Dommer, oud-distriklkommissaris alhier, is als liberael, 't is te zeggen, als vry- denker gestorven, en hy is dan ook als libe rael, als vrydenker, in d'aerde gedolven. Het Verbond schynt die manier van sterven en begraven te worden goed te keuren maer wat hel stellig goedkeurt is dat de familie Dommer eene brooddeeling aen de armen doet voor 't geld die eene kristene begravenis haer zou gekost hebben. En dit keurt 't Verbond enkelyk goed uit liberale haet tegen de geestelykheid. Ja, zoo verre gaet de haet van de byna uitgedroogde schryvelaers van dit godde loos blad dat zy hem tot over de grenzen van 't graf dryven en benyden dat de geestelyk heid leeft Dit zyn dan de mannen die gedurig de broeder- lyke liefde aenprediken, die onverpoosd spre ken van Jesus, der. God van vrede Waerlyk 'l walgelyk fariséenras van over 1900 jaren is nog niet uilgestorven Nu zien wy andermael met hoeveel recht de Zaligmaker dit vuige ras schandvlekte met de benaming van gewitte graven, slangengebroed, enz., enz.^_ Sedert eenigen tyd, hebben wy menigvuldige klachten aenhoord over de verpesting der lucht in de wyken omtrent de Zate gelegen. De oorzaek hiervan wordt gemeenlyk aen 't fa briek van ammoniakzoutcn toegeschreven dat aldaer onlangs is opgericht. Woensdag dezer week riepen onze zaken ons langs die wyken, en toen wy aen de kapel ter Werf kwamen, wierden wy eenen reuk gewaer die hoegenaemd aen dien der roozen niet te vergelyken was. Wy zegden, pouah dat moet van 't fabriek van aminoniakzouten voortskomen en wy besloten de zaek te onder zoeken. Wy begaven ons dus naer de Zate, en hoe meer wy het gezegd fabriek naderden hoe meer ook de onaengename uitwasemingen verdubbelden doch na verder onderzoek be- statigden wy weldra dat die vuile slank niet uit het fabriek van ammoniakzouten voorts- kwam maer wel uit het in de nabyheid staende STERFGEVAL. Woensdag 6 dezer rond 2 uren namiddag is alhier inden Heer ontslapen den E. II. Con stant De Schuyler, geestelyke koster onzer St. Martinuskerk. De E. II. De Schuyter werd ge boren te Drongen den 15 April 1801en had dus deri ouderdom van 76 jaren bereikt. Pries ter gewyd te Mechelen, in Februari 1826, was de achtbare overledene opvolgenlyk onder pastoor te Ursel, te Aygem en te Oosierzele, vóór hy alhier, in Juni 1853, lot geestelyken koster werd benoemd. Sedert 1841, heeft hy onafgebroken de geestelyke bestuerder der EE. BB. van 'Maria geweest. Op 22 Februari 1876 vierde de E. II. De Schuyter zyn gouden Ju belfeest van 30 jaren priesterschap. Heeds eenigen tyd leedt hy aen eene kwynende ziekte veroorzaekt door eene uitputting van krachten. De dood van dezen ieverige priester zal door alwie hem gekend heeft, zoowel liberalen als catholyken, diep betreurd worden. Van hem mag men waerlyk zeggen dat hy zyn levens loop, de verhevene zending waermeé zyn Schepper hem belast had, wel volbracht heeft. De zieken en kranken verliezen in hem een nooit vermoeide vertrooster en de schamele armen een oprechte weldoener. De lalryke diensten welke de eerzame overledene aen de aelstersche bevolking, gedurende een verblyf van 42 jaren, bewezen heeft, zullen zynen naem doen zegenen en in 't heugen zyner tyd- genoten bewaren. De plechtige lykdiensl is, heden zaterdag, om 10 uren geceiebreerd geweest waerna de stofte'yke overblyfsels van dezen weerdigen geestelyke naer Y kerkhof zyn gevoerd en voorloopig in sladsgrafkelder geplaelst. Byna gansch de geestelykheid der stad en van de dekeny Aelst als ook een aenzienlyk ge tal geloovigen woonden de treurige plechtig heid by. Spyl is 't dat deze begravenis op een zaterdag viel, en aldus een groot deel onzer medeburgers.uit hoofde van den merktdag.belet zyn geweest een laetste hulde te brengen aen de gedachtenis van den alom geeerbiedigden heer De Schuyter. H. I. P. De jaerlyksche processie van het H. Sacra ment heelt verleden Zondag haren gewoon- lyken omgang te midden van den algemeenen eerbied gedaen. Onze processie welke alle jaren in pracht en luister groolelyks aenwint was indrukwekkend. Byna al de huizen op haren doortocht waren met vlaggen en wim pels versierd, byna elke venster was van een Christus- of heiligen beeld of van licht voor zien en de straten met wit zand en bloemen bestroeid. Het allerheiligste werd beurtelings gedragen door de EE. HII. De Blieck, pastoor-deken onzer St-Martinuskerk en Vyt, pastoor van St-Jozef, en werd. als gewoonlyk, gevolgd door de heeren Arrondissementskommissaris, Burgemeester en Schepen in oflicieel kostuem, Leden van den Gemeenteraed en Sekretaris der stad, alsook door eene talryke biddende menigte. De processie welke rond 10 i/a ure de St-Martinuskerk had verlaten, was slechts om 12 tji ure erin teruggekeerd. Onnoodig te zeggen dat hier, dees jaer, niet de minste on eerbiedigheid is bestatigd geweest. De dagbladen brengen ons de tyding meê dat de processie van het H. Sacrament overal te mid den van den diepsten eerbied der bevolkingen haren omgang heeft gedaen. Alleen te Brussel werd er een feit van oneerbiedigheid bestatigd, 't welk door den Courrier de Bruxelles als volgt werd verhaelt Op de groote merkt, alwaer een rustallaer was opgericht, heeft de Eerw. Heer Nuyts den zegen met het Allerheiligste gegeven 'aen de neergeknielde menigte. De houding van het publiek was inderdaed zeer stichtend daerentegen merkte men ech ter zeer het gedrag op der persoonen, welke zich op het balkon van het stadhuis bevonden. De heeren genoodigden van M. Anspach heb ben gedurende de benedictie den hoed op het hoofd gehouden. Indien zy de ceremoniën van den Catholyken Godsdienst misachten, waer- om houden zy er dan aen deze by te woonen De bevolking van Brussel vraegt niet van hen dat zy blyken zouden geven van hunne vryden- kery. Toen dc benedictie geëindigd was, hernam de processie haren tocht. Op dit oogenblik begonnen persounen welke zich in de vensters bevonden van eene zael die tot lokael dient aen de Société des Eludiants van de Vrije uni- verstiteit van Brussel te huilen van 'l onge- diert, enz. Die pooging tot het beginnen eener liberale betooging werd onder de algemeene verach ting begraven en de processie zette vreedzaem haren weg voort. Het zingen, op eene plaets welke lydelyk voor liet uitoefenen eener godsdienstplechtig heid dient, van woorden die voor de geeste lykheid en den Godsdienst beleedigend zyn, stelt dit geen misdryf daer, dat door het straf wetboek voorzien is Wy laten aen den pro cureur des konings de zorg over hierop te antwoorden en te handelen opdat dergelyke feilen niet meer zouden herhaeld worden. In de voorsteden van Brussel hebben de parochiale processiën zonder eenig incendent hunnen gewoonen omgang gedaen. Maendag is alhier, naby de statie een droevig ongeluk voorgevallen. De heer Andreas Stiernon, zoon, meeslerplafonneerder, is, door hel omkantelen eener plank,van de stelling ge vallen waerop hy aen 't werken was. De heer Stiernon bekwam ernstige wonden aen 't voor hoofd en de armen en werd in eenen erbarme- lyken toestand naer zyne wooning gedragen. Men vreesde voor ernstige gevolgen, doch zynen toestand is, sedert woensdag, merkelyk gebeterd en schynt hy buiten gevaer te zyn. Woensdag 6 dezer, is de genaemde Vin cent Hingoir, oud 20 jaren, zonder bedryf en woonende in de Langeiidderslraet, alhier'door onze stedelyke politie aengehouden, om een meessteek aen zyn broeder Bernardus Hingoir te hebben toegebracht. De wonde is niet ge- vaerlyk. De muziekmaelschappy St-Cecilia, te Meerbeke, zal morgen Zondag 10 Juni, den 23f verjaerdag barer instelling vieren. Ter dezer gelegenheid geeft zy, in de groote zael van de Zondagschool aldaer, om 7 uren des avonds een Concert van liefdadigheid met medehulp van Jufv. Rachel Fourez, kunstzan geres te Doornyk, de till. A. Ligy, violonist, prys van uitmuntendheid by het conserva torium te Gent, L. Ilemelsoet, pianist te Brus sel, Janssens, componist te Antwerpen en an dere voorname kunstoefenaers. Wv hebben het programma voor oogen welke getuigt dat deze muziekfeest een der luisterrykste en aen- genaemste zal zyn, welke men ooit zal kunnen bywoonen. Woendag nacht is door den visscher Paul Marteau, aen de Walpoortbrug, te Gent, een steur gevangen, die eene lengte had van twee meiers en halt en eenen meter omvang. Die groote visch weegt tachtig kilos. Op 19 dezer zal te Brussel de interna tionale zitting gehouden worden der associatie verleden jaer door Leopold II gesticht, tot beschaving van Alrika. Een fransch komiteit der associatie is samengesteld onder de be scherming van M. de Mac-Mahon, president der fransche republiek. Brussel, 3 juni. Ter gelegenheid van het overlyden der koningin van Nederland zal ons hof den rouw aennemen van dry weken, te beginnen op 6 dezer tol 26 inbegrepen. De manifestatie op stract is evenmin gelukt als de interpellatie van M. Frère in de Kamer. De Echo du Parlement zegt dal er duizenden aen den optocht deelnamen de Eloile spreekl ook van eene aenzien- lyke menigte de Indêpeudance is nederigerze zegt 2000, en er moet te Brussel maer eene kal in dc Senne vallen, om 2000 man byeen te zien. Het getal zal nog wel wat kleiner zyn. Hel schoonst van al is, dat dc minister var. Italic, die vooraf wist dal de Liyucurs zouden koriien, de geuzery niet heeft ontvangen. Dc Echo du Parlement vertelt het geval zeer naiêf. M lluysmans (spreekt uil Mossieu Vicsmance) heeft gebeld acn de deur der ambassade. Twee knechien in livrei hebben open gedaen en M. de president der geuzen guvraegd hebbende of M. de minister thuis was, heeft een der knechts geanl- woord Neen, M de minister is van dezen mor- gend reeds uitgegaen. M. lluysmans heeft het adres afgegeven faen den knecht, want dc andere liberale bladen verzwygen dit alles en doen geloovcn dat de gezant zelf het adres heeft aengenomen) en, zynen hoed afnemende, riep hy Leve Victor-EmmanuelLeve Italië En dacrmeë was de manifestatie afgeloopcn. Neen, wy bedriegen ons. De geuzen trokken naer de Kamer want zonder beleediging, bcstael er by hen geene manifestatie, geene politieke belooging. De zitting was reeds ten einde. De meeste representanten had den het paleis reeds verlaten maer toch, zoo melden dc eerlyke bladen, en dit met een overgroot pleizier, toch vonden zy gelegenheid om wat te brullen en te huilen achter .MM. tïeernaert, minister van openbare werken en Victor Jacobs, representant van Antwer pen. MM. Anspach en Rogier werden integendeel toege juicht, en dal laet zich begrypen, dal ligt zoo in hel program, en de Echo du Parlement moei dit ook zoo triomfanlelyk niet acnkondigen. In plaets van in zyr. hotel te zyn, om de gcuzcry af te wachten, zal de minister van Italië in de diploma tische tribune. Voor de rest liep de manifestatie in de stract op eenen sisser af, en de partikuliere depeches die hier over naer den vreemde, onder ander naer Holland, gezonden werden, zyn eenvoudig leugens. Men schryft uit Antwerpen Hel jongste zoontje van schipper De Wach ter, het eenigste dat by de ramp op de schelde, werd gered, is woensdag nacht overleden. Het wichtje was namelyk 2 maenden oud. De toe stand van vrouw De Wachter is niet verer gerd, doch de arme moeder weet nog niets van de dood van haer eenig zoontje. Dezen morgend vroeg zy aen haren man of haer kindje nog goed gezond was. De Wachter antwoord de ja, uit vrees dat zyne ziekelyke eclitgenoole te wreed zou geschokt zyn by liet vernemen van dit nieuw ongeluk. Een der verdronken kinderen van schipper De Wachter is woens dag te Burghl opgevischt. Wat de schuil be treft, daer zal weinig of niets van te redden zyn daer het vaertuig overzand is en men ver plicht zal zyn hetzelve te doen springen. Het goevernement van hel groot-hertog- dom Luxemburg, heeft in de statie van Heitin- gen, 9 waggons in beslag genomen, welke ge laden waren met krygsvoorraed, komende van Wurtembeig en bestemd voor Antwerpen. Er waren 6 kanons en 6 mitrailleuzen, gansch nieuwmeer dan 800,000 kardoezen voor chassepot-geweren, en 30,000 metalen kardoe zen voor de mitrailleuzen. Dc kardoezen wa ren op 3 waggons geladen. Hel alles was ver gezeld door eenen persoon die het uniform droeg van wurtembergschen onderofficier. Die voorwerpen zyn in beslag genomen, omdat de doorvoer ervan verboden is, wanneer men daervoor geene toelating heeft, van wege den algemeenen bestuerder der justicie. Men ver wondert er zich over, dat dit alles door Elzas- Lotharingen en hel hertogdom is kunnen ge voerd worden tot Bettingen. Die verzending is, zoo het schynt gedaen, door partikulieren voor rekening van eenen inwoner van Luik. De zoogezegde wurtembersch onderofficier, heeft het hazenpad gekozen. (Ind.Luxembourgoise In den namiddag van 6 juni is er een hevige brand te Herenthals uitgeborsten. Eene hoeve, bestaende uit woning, twee stallingen, schuur en hangaer, is met gansch den inhoud de prooi der vlammen geworden. Slechts het vee is gedeeltelyk gered. Een peerd, twee var kens en eenen hond kwamen in de vlammen om. De hoeve hoort toe aen M. Verstylen, van Turnhout, en was bewoond door Karei Van Peer, landbouwer op het gehucht llulson. De schade wordt op 25,000 fr. geschat. Alles is verzekerd voor 20,800 Ir. door de maetseliap- py A. G., van Brussel. De oorzaek der ramp is niet gekend. De catholyken van hel bisdom van Luik, zyn van zin, in den aenstaenden herfst, den 23n verjaerdag te vieren van de wvding tot bisschop van Mgr. de Montpellier welke op 7 november 1832 plaets had. Men weet dat de bisschop van Luik zich thans te Rome bevindt. Woensdag der verledene week bood zich een onbekende kerel by een landbouwer aen te Hauin (Luik) om een peerd te koopen. Na eenige beraedslagingen, werd de koop geslo ten. Vooraleer te betalen, vroeg de kooper het peerd te mogen probeeren hy zaelde het op en vertrok, met het gevolg dat de landbouwer hem niet meer zag wederkeeren. Zondag heb ben de gendarmen van Diest dezen persoon, nog in bezit van het peerd, in onze stad aen gehouden. Het peerd heeft eene waerdc van 1,300 fr. De groepen waren voornamelyk saemgesteld uil leerlingen van 't atheneum en der universiteit, eene volledige koliektic straeijongcns. Dy het teiugkeeren in de stad riepen eenigen Hoe', hoe', alms la calotteenz., a bas Malou enz. Houd liet paleis der natie stonden eenige honderden nieuwsgierigen de Volksvertegenwoordigers kwa men rustig buiten. De stad was overal by den doortocht der manife- steerders zeer kalm men zag hen voorbygaen zooals men ziel naer eene kegel- of kruisboogmaetschappy. Gedurcndo al den tyd der wandeling heelt het gere gend. Geene wanorders hadden plaets. üe liberalen hebben te vergeefs gepoogd de be volking in oproer te brengen personen welke plak- kaerten droegen, waerop stondLigue des Cuenx. Grande manifestation libérale, liepen langs de stralen rond hel Paleis der Natie doch die poging lot volks opruiing is gansch mislukt. Zondag wilde de keukenmeid van M. baron de Brou, iu de Luxemburgschestraet te Brussel, hare kachel beter doen branden en goot er ten dien einde eene hoeveelheid pe- trool in. Het vuer deelde zich onmiddelyk aen de kruik mede, welke de pelrool bevatte, de kruik sprong en het ongelukkig meisje was onmiddelyk door de vlammen omringd. Radeloos van schrik vluchtte de vrouw op de straet alwaer men er in gelukte de vlammen uil de dooven, welke haer omringden doch het was te laet, het arme meisje was deerlyk verbrand en bezweek gisteren morgend ten 3 uren aen hare yselyke wonden. HOLLAND. Do lelegraef heeft ons Zondag middag 3 Juni be richt, dat II. M. de koningin der Nederlanden, het kwart voor 12 uren overleden is. Al de dagbladen van Nederland zyn met rouw omboord, en alien, lot welke party ook behoorende, treuren om het groote verlies dal het vorstenhuis en het volk lydcn. Koningin Sophia was eene wurtembergsche, kwam, als gemalin van den kroonprins, den legem woordigen koning, in juli 1839 in Nederland. Al de leden der vorstelyke familie waren rond het sterfbed vcreenigd. De koning was reeds ten 10 uren daer de prins van Oranje en prins Hendrik waren reeds vroeger aenwezig De deelnoming in alle steden is overgroot. FRANKRYK. De fransche minister van builcnlandsche zaken, M. de Fourtou, heeft aen de prcfeklen eenen omzend brief gericht, betreffende het verkoopen en rond strooien van dagbladen. Het gerucht als zou de mi nister insgelyks een belangryken omzendbrief aen de prcfeklen zenden, over de houding welke zy in gegevene omstandigheden moeten aennemen.' w'ordl met bevestigd. M. de Fourtou heeft zyne instruktien mondelings aen deprefekten gegeven. Volgens de Paliie schynt hel goevernement nog geene beslissing te hebben genomen, aengaendo zyne houding tegenover de Kamer by de heropening van den ziltyd op 16 juni, noch op het punt eener nieuwe verdaging der Kamer, noch op dal eener vraeg lot ontbinding aen den Snael, noch bygevolg over het lydstip der wetgevende kiezingen voor de algemeene raden zullen plaets hebben, blyft insgelyks noch vast Ie stellen. Hel eerste punt dal aen de beraedslagingen van den Senael zal worden onderworpen, zegt de Uni- vers, zal de vraeg zyn om op het dagorde de'benoe ming te plaelsen van twee onafzelbare Senateurs, in vervanging van MM. Ernest Picard en de Tocqueville. PAUSELYKE STATEN. Men leest in den Vnivers dat vroeger op II. Sakra inentsdag, Rome een prachtig schouwspel opleverde de processie in welke de Paus verscheen, was een lafreel dat van wyd en zyd hel volk deed samen stroomen. Wy zeggen eene processie. Neen, het was acht dagen lang een prachtig feest in de Eeuwige Stad Vandaeg is dat alles verdwenen de procession zyn niet meer het publiek verdringt zich nog allyd in de kerken, maer niet meer in de straten. Doch de revolutionnaire, die hebben vandaeg hunr.e processie. Van alle kanten zyn zy, op de stem van hunne aenleiders, naer Rome gekomen. Meer dan 2''ü afgeveerdigden bevinden zich hier, en wy gaen, schryft een der pelgrims, lussen eene haeg van bandielengeziehlen door, die wel is waer nog geen geweld plegen maer toch dreigend zyn. Den 5 juni heéfl cardinacl Simeoni de mis gecele breerd in de kerk van St-Pietersbanden. In hel Vali- kaen heeft de Paus 3000 Italianen oulvangen. In de straten naer het Vatikaen leidende, waren de rytui- gen ontelbaer. De paleizen der romeinsche prinsen werden des avonds geïllumineerd. De vooruitgang der russisehe troepen in Azië, ter wyl aen den Donau niets anders plaets heeft dan eenige schermutselingen, dool hel vermoeden onl- slaen dat hel plan van Rusland is, Turky langs den astatische» kant te overrompelen, en dat zyne troe pen zich alleen aen den Donau bevinden om de lurk- sehe legers bezig te houden en hun te beletten hunne bedreigde posiliën in Azië Ie gaen ondersteunen. De merkbare zwakheid var. Moukhtar pacha's leger, dat weldra voor eene ontzaggelyke overmachl van dry vereenigde legerkorpsen zal moeten wyken, en de trage vooruitgang der toebereidselen lol den over tocht van den Donau, geven allen schyn van waer- heid aen hel vermoeden dat dcrgelyk plan wezenlyk bestaet. Dc personen die zich met hel samenstellen van politieke konibinalics bezig houden, hebben ue op lossing der oosl.'ischc kwestie reeds voorhanden. Zy geven Servië, Horzegovvina en Dosmë acn Ooslen- r.vk Armenië aen Rusland Dulgaiië acn Rumenië Dohenien aen Duilschlanddu opperheerschappy over Egypte en Syrië met hel beschermheerschap o\er Kalafat aen Engeland Trcnlc acn lialië cn ein delyk Lotharingen aen Frankryk, op voorwaerde dat de vestingen van Melz worden afgebroken. Konstan- linopcl zou eene onzydigc haven worden onder do regeering van een engclschen prins. Jammer maer, zegt de. Times, dat dc wacrschuwing van den koning van hel onzydige Delgië, die kredieten vraegt voor militaire tocbcreidscls, dit schoone knertenhuis doet in duigen vallen. Wy zullen echter den Times doen opmerken dal de woorden door de drukpers aen den den koning der R&lgcu toegeschreven, door den Moniteur zyn gelogenstraft. Dc slag van Begli-Ahmel. Ziehier hel offici eel verslag, door liet Journal de Sl-Peleisbourg incê- gcdeeld over do verplettering der Cirkassiërs, waer van wy hel vcrhacl volgens den Daily Telegraph hebuen overgenomen. Hel verschil is aenmerkelyk Telegram van groothertog Michael aen den czaer qe- dagtecl.end, 1 juni Ik verhacsl my uwe keizerlykc majesteit de goede tyding mee Ie deeler. van ecu schitterend ruilcrvgc- veclit, dat den 30 mei, in den vroegen morgend iu bet dorp Begli-Ahmel beeft plaets gehad. De aide-de-camp generael Loris MelikoflT, den 29 te lladjc-lloelil aeng. komen met eene devisio grenadiers vernomen hebbende dat de vyandelvke ruilcry van Mussa paclia Koundoukliom, "zich van Soganlo"t op weg naer Kars had begeven, zond dcnzelfden avond naer Ardost en verder de 2* divisie ruilerv met liet tweede regiment van Dagheslan en van Kabarda en 16 stukken geschut, onder bevel van generael majoor prins Tclialchavadzc. 's Middei nachts onlwaerde deze kolom de uiren der ruilerv van den paclio, die to Bcgli Alimcd bivakeerde. De vyandelvke bivak werd langs dry kanten aengo- vallen de Turken boden een wanhopigen tegenstand doch na eene langdurige worstelling, welke vooral met bet blanke wapen werd geleverd en wacrin de dappere 2' divisie van bet regiment dragonders van Nmi Novgorod de byzonderste rol heeft gespeeld werd dc vyand op de vlucht gedreven. Onze trofeën zyn twee bergknnons, met vier muni tiewagens, buit gemaekt door bet vierde eskadron der dragonders, twee slnndaerden, waervan de eene volgens bel zeggen der krygsgevnngenen, dien wa3 van Mussa pacha, en verschillende wapens. Een op- perofficier van liet turksch regelmatig leger bevindt zich tusschen de krygsgövangcnen. Wy hebben den vnendrig Torgel, der dragonders verloren, die bezweken is aen eene wonde welke hem in bel kamp met een sabelhouw werd toe"o- brachl, verders 6 dooden en 36 gekwetsten, meestal tol do dragonders behoorende, en hy middel van sabels gekwetsthet getal der gedoodo of gekwetste peerden bedrnegl St. De vyand heeft *3 dooden op het slagveld achtergelaten. Dc kommandant van hot legerskorps heelt zich gisteren op den Kars-Tchal naby Ardost gevestigd. Konslaiilinopel, 5 juni. - De calholyke palriark Heeft in een herdelyken brief, zyne geloovige aen»e- raden getrouw te blyven aen den sultan en hel «oe- vernement te ondersteunen in den slryd voor de"eer en de onafhankclyklieid van het gemeenzaem vader land. Een telegram van Suleiman pacha, gedagleekend van maendag, meldt dat zyne troepen uil Galzko ver trokken, dc Monlcnegrynen uit verschillende position hebben verjaagd en namelyk bclaugrykc versterkin gen rond Kristadhe hebben ingenomen. Dc Monlcnegrynen, ten getalle van GOOD, zyn op de vlucht gedreven en hebben nenzienlyke verliezen. Ali-Saïb pacha, bevelhebber van Scutari, telegra feert dal hy zich insgelyks van verscheidene monte- negrynsclie position heeft meester gemaekt. Hel hombaidement van Guirgcwo dueri voort. Trebizonda, 5 juni. Al de provinciën in Cir- kassic zyn in vollun opstand. De oproer heeft zich uitgebruld als een vuur van Souklioum h'nlë af lang been de kusten der Zwarte Zee tol in de ongenaek- bacrsto valleien. De wapens door de lurksche voer tuigen aengcbrachl zyn ontoereikend. Twee nieuwe volkstammen zyn in opstand gekomen het zyn de Salvatiers en de Gumbets. In Montenegro. Een telegram uit Wcenen zegt dal de oorlog in Montenegro langs verschillende kanten is begonnen Terwyl Ali-Saib vooruitrukte uit Spuz, langs den kant van Albanië, ten einde eene afleiding te maken ten voordele van Suleiman pacha, rukte deze laetste op 4 juni, uit Galzko vooruit naer de bergpassen van Duga met hel doel Niksick te be voorraden. Hy ontmoette de Montenegrvnen en op roerlingen, ongeveer 6000 man sterk, op de hoogten boven Orlala, en na een gevecht van vyfuren nam hy hunne posiliën in. Dan vervolgde hy hun en nam Kristach in, aen den ingang der bergengle van Duga. Prins Nikiln gewaer wordende dat dc aenval lines Albanië slechts geveinsd was, trok met het gros van zyn leger af op Viksick, met het doel deze stad in te nemen vooraleer Suleiman pacha haer kan ter IiuId komen. p Daer de zegeprael van Suleiman pacha zoowel uit Ragusa als uit Konslantinopel wordt gemeld, mag deze tyding als echt worden beschouwd. Van den anderen kant schynt het even zeker dal de lurkscho troepen welke zich naer Spuz begaven teruggeslagon zyn door Pelrovisch, die voortdurend de troepen en die streek aenvoert. Alles hangt dan hiervan af of Suleiman pacha in slaet is de bergpassen van Duga door te komen en Niksick te ontzetten vooraleer hel in handen der Montenegrynen valt. Men meldt uil Oslrog, .1 juni. De Turken vielen dezen morgen de positie Metrosich, opdc Martimtza aen. Zy vielen in eene hinderlaeg en werden terug geslagen met een verlies van meer dan 500 man, zoo als dezen morgend acn den prins werd gemeld, en het gevecht duerde voort toen de koerier vertrok. Het begin van de bomhnrdeering der forten in do vlakte van Niksick wordt vandaeg verwachtde mannen hebben op hunne schouders belegeringsge schut uit Danilograd aangebracht. Later wordt gemeld dat hel gevecht op de Marti mtza is eeeindigd met dc volledige neerlaeg der Turken die meer dan 1000 dooden achterlieten. De Montenegrynen zouden slechts 50 mannen dooden hebben verloren het getal der gekwetsten was no« onbekend. AEN DEN DONAU. Bucharest, 6 Juni. Dc lurksche balteryen van Rutscbuk hebben gisteren Giurgewo gebombardeerd docli zonder gevolger vielen 50 bommen in de stad waervan elf zyn gesprongen. Alleen eenige huizen zyn beschadigd en meest al de inwooners hebben de stad verlaten met liet rumenisch garni zoen. Het russisehe geschut heeft niet geantwoord. Giurgewo cn Rulschuk zyn te ver van elkander ver- wyderd om elkander met goed gevolg te kunnen bombardccren. Hel weer is warm cn droog, doch hel water is nog te hoog voor den overtocht van den Donau. Kleine russisehe afdcelingen steken dagelyks over de rivier te Galalz, ten einde den waterstand aen de overzvde waer te nemen Twee monitors verlieten maendag Nocopolis. Een van dc twee vaerdc den Donau al'tot voor Flamanda, waer hy gedurende dry uren de russisehe balteryen beschoot, doch de Rus- sen antwoordden niet. De andere kwam van Islaz en werd van den oever ondersteund door lurksche linietroepen docli nadat de russisehe balteryen acht scholen hadden gelost, trokken dc troepen achter de heuvels en de monitors vaerde de rivier op in de richting van Corabia. Maendag nacht werden de rumenische troepen verwittigd, dal naby Behet 50 lurksche soldalen den Donau waren overgekomen en eene groote kudde vee hadden buit gemaekt. Vyltig rumenische solda ten werden tegen hen algezonden, dreven hen terug over de rivier cn ontnamen hen hel buit gemaekt vee

De Denderbode | 1877 | | pagina 2