Deze zal daerenboven in zyn aengifte doen kennen den dag wanneer by in bediening is getreden, den aerd van het ambt dat hy be kleedt en liet bedrag zyner jaerwedde, indien hy geen certifikaet vertoont, waerby de per soon die hem gebruikt of betaelt, bevestigt dat hy het opgegeven ambt uitoefent en de opge geven jaerwedde geniet. De gemeentebesturen zullen zonder vertoe ven, van de ontvangers der belastingen eenen staet ontvangen der patentschuldigen, welke voor het gansche jaer zyn aengeslagen, op de rollen van 1876 en 1877 (inbegrepen die van den 2C trimister 1877) volgens de tabel n° 11, gehecht aen de wet van 21 mei 1819. Wat aengaet de inlichtingen of het cerlifi- caet, vereischt door artikel 54, hierboven vermeld, deze zullen, te rekenen van 1878 geleverd worden door de patentaengifte zelve, of tydens deze aengilte aen den ontvanger der belastingen, die, eensluidens art. 52 der wet, vóór 15 juni van elk jaer, aen het kollegie van burgemeester en schepenen eenen staet zal zenden van al de patentplichligen in kwestie, benevens de neergelegde stukken. Doch voor het onvergangstydvak, geregeld door art. 66, is het noodig aen de nieuwe wetsbepalingen den breedsten zin te geven, en aen de belanghebbenden de grootste gemak- kelykheid en den langsten tyd toe te staen. Voor hetgeen de aengifien betreft, gedaen in 1876 en 1877, voor welke aengifien de belas tingschuldigen lot op 31 juli, hunne rechten zullen kunnen doen gelden, wordt er verslaen, dat de justifikatiestukken rechtstreeks aen het gemeentebestuer moeten worden gezonden. Het is goed, des aengaende de aendacht der belanghebbenden in te roepen op hel volgende gedeelte van het verslag der middensektie t Een lid heeft gevraegd of de patenlschul- digen, welke reeds vóór 1877 op de lysten ge bracht zyn, al de formaliteiten moeten vol brengen of bewysstukken voorbrengen, eens luidend het laetste van art. 66. De middensektie denkt dat de voorgestelde redaktie geen den minsten twyfel overlaet. De formaliteiten zullen moeten worden vervuld en de bewysstukken voorgebracht door diegenen, welke hunne inschryving zullen vragen op de lyst van 1877. Wal de andere reeds ingeschre venen betreft, hun behoud op de lyst mag be twist worden, eensluidens het gemeen recht.» Het goevernement kan zich slecht aensluiteu by deze uitlegging, welke geen tegenspraek heeft ontmoet. Art. 22 van het kieswetboek bevat de aen-- duidingen welke op de kieslysten moeten voor komen. Ten einde de kontrool dezer lysten te ver- gemakkclyken, voor wat de belastingen betreft welke aen de ingeschrevenen worden toege kend, zullen de gemeentebesturen zorg te dragen hebben, voor eiken ingeschrevenen de nummers te melden van de rol, waerop de belastingen zyn gebracht en met een sterreko de namen der nieuw ingeschrevenen aen te duiden. Gelief, M. de goeverneur, desaengaende be velen te geven en de bovenstaende inlichtingen in den Memorial administratef te doen verschy- nen. De minister van binnenlandsche zaken, DELCOUR. SENAET. Donderdag hield de Senaet eene korte zit ting er werden eenige verslagen neergelegd, waerna de vergadering zonder beraedslaging aennam 1° een wetsontwerp, strekkende tot het toekennen van bygevoegde kredieten aen liet budjet van oorlog 2° de konventie, geslo ten tusschen België en Brazilië, tot wederzyd- sche bescherming der fabriekwerken 3° een wetsontwerp, waerdoor aen MM. Kufferath, Kinne en Neuvelmans de groote naturalisatie wordt toegestaen 4° vier gewoone naturali- satiën. Vrydag heeft de Senaet zich onledig hou den met de beraedslaging over het krediet van 25 millioen, voor werken van openbaer nut, waerna men denkt dat de wetgevende zittyd zal gesloten worden. De beschaving van Afrika. In de laetste zitting der Société géogt apliique van Parys, heeft M. de Quatrefages verslag ge geven van de zitting, welke in het paleis des konings te Brussel gehouden is, door de Inter nationale Associatie lot beschaving van M idden- Afrika. De associatie bezit reeds een aktief, hetwelk gekapitalisseerd zynde, eene jaerlyk- sche rente van 73,000 frank vertegenwoordigt. Er is van dit fonds eene aenzienlyke som ge nomen ten einde ter hulp te komen aen M. de Brazza, een fransch reiziger in Ogowé, en het komiteit heeft besloten eene wetenschappelyke statie in te richten aen gene zyde van Tanga nyika. Een belgisch officier is aengeduid tot opperhoofd van dit gesticht, waer men zich met den landbouw zal moeten bezig houden, ten einde bestendige hulpmiddelen te kunnen verschaffen aen de reizigers, welke opvolgens van dit punt zullen uitgaan. De eerste dezer onderzoekers is aengeduid hy behoort tot het oostenryksch leger en heeft reeds dry ontdek kingstochten in Afrika gedaen. Men hoopt dat dit etablissement binnen een jaer zal gesticht zyn en in bestendige betrek king zal staen met Europa, dank aen de hulp middelen welke men reeds heeft aengetroffen in de streek tusschen het groot meer en den Indischen Oceaen. De maetschappy zal te Zazibar een besten dige depot inrichten in de magazynen van MM. Roux, Fraissinet en Rambaud, van Marseille, welke hunne bureelen en agenten kosteloos ter harer beschikking hebben gesteld. Dry tus- schenstatiën zullen worden ingericht; in de eerste zal een etablissement van catholyke missionnarissen worden geplaetst en in "de twee anderen, twee gestichten van protestantsche missionnarissen. Nog zal er een agentschap worden gevormd op het grondgebied van eenen negerkoning,die op gelyken afstand van het meer Tanganyika en den Indischen Oceaen woont. De dochter van dien koning is gehuwd met eenen zwitser, die de onderneming zeer is toegedaen en alzoo vindt de maetschappy eene kostbare onder steuning by eenen vorst, wiens naem zelf in Europa ongekend was. De Court ier de Bruxelles vraegt niet zonder reden, waerom men protestantsche mission narissen installeert in twee statiën, terwyl men slechts in ééne enkele echte missionnarissen, namelyk catholyke plaets. Indien er kwestie is van reeds bestaende gestichten, diende men stellig hiervan melding te maken. In elk geval zyn wy in recht te eischen dat het geld, dat in de catholyke landen en voornamentlyk in onze provinciën ingezameld wordt, niet zou worden aengewend tot hel verspreiden van vervalschte bybels. DE VLASOOGST. De berichten omtrent den vlasoogst in Bel gië luiden als volgtIn Vlaenderen staet het vlas in 't algemeen goedhel is van eene groote lengte en goede hoedanigheid de beste streken zyn St-Nikolaes, Lokeren, Zele, Kal ken, Weiteren, Aelsl en Gent. Men vindt ér zelfs vlas van 1,10 meter a 1,25 lengte in 't zuiden is het minder goed gelukt, zooals in de streken van Ninove, Audenaerde, Kortryk en Meenen, waer men op een goed half gewas rekent, alsook in 't noorden van Brugge en St- Nikolaes waer men zware gronden aenlreft. Wat de provincie Antwerpen aengaet, is het gewas ook geheel goed onder Duffel, Contich en Put, alsook Thisselt, alwaer er veel ge- zaeid is. Het valt af in Brabant onder Londer- zeel en Merchtem, waer men toch ook op een goed half gewas rekent. De berichten uit de waelsclie streken zyn niet zoo gunstigdoordien deze gronden veel zwaerder zyn, hebben deze ook meer geleden aen lulligheid, door den aenhoudende regen in den zaeityd het vlas heeft er ge- kwynd en is er kort gebleven wy kunnen dus slechts op een klein half gewas rekenen. Noglhans vindt men er hier en daer nog eene party flink vlas. De berichten uil Nederland luiden als volgt Uit Zeeland zal weinig terecht komen. In de streek van Terneuzen zyn nog enkele goede stukken te vinden, door de eilanden van Noord en Zuid-Beveland, Schouwen en Tholen zyn byna niets weerd door de aenhoudende droog te is de grond gescheurd, waerdoor de zon diep doordrong en de groei belemmerde, daer- by komen de kwade koppen in brand. Het vlas js dus in deze streken byna geheel verloren. In de eilanden Flakkeeen Goedereede schynen enkele goede stukken te zyn daer is de grond lager, waerdoor er meer vocht was. In Noord-Nederland, onder Zevenbergen, Willemsstadt en Klunderl is het vlas ook zeer slecht. De nieuwe ingedykte polders in den Bies- bosch tegenover Werkendam zyn goed, enkele akkers zyn zelfs geheel goed het vlas is er van 10 tot 12 palm lang. Het vlas inde omstreken van Dordrecht staet tamelyk goed, doch er wordt aldaer niet veel ge.zaeid zoo is het ook met den Biesbosch ge steld. De Haerlemmermecrpolder is ook niet mee gevallen deze heeft veel geleden van de droogte is ongelyk en uileen geloopen, hier en daer ziet men nogtans een heel goed stuk. Men rekent op een derde gedeelte dal lang ge noeg zal zyn en van goede hoedanigheid de vlasakkers beslaen er ongeveer 1500 hektaren. De Y-polders laten ook veel te wenschen over, er is veel vlas en van goede lengte men schat de akkers op 300 hektaren, 30 5 40 hek taren zyn er verkocht aen 600 gulden per hek- taer. In Friesland is het vlas goed op de zachte lauden en van half gewas op de zware landen. Groeningerland heeft dit jaer alwéér een goed gewas er is niet zoo veel gezaeid als verleden jaerde boeren hebben er te veel moeten overhouden van den verleden oogst. Er zal niet zooveel vlas zyn als de twee vo rige jaren doch er is veel te verwerken over gebleven van verleden jaer. DE DORYPIIORA. De doryphora, vertoont zich voortdurend in Duitschlandwy lezen in het Volkblalt van Westfalen het volgende artikel Oeynhausen, 8 juli De doryphora is insge- lyks verschenen in den omtrek van de stad Blolhe. Ten einde hem te vernielen heeft men het veld waer het ongediert opgemerkt werd met eene diepe gracht omringd, het veld be strooid met eene dikke laeg zaegmeel en zemelen, welke men vervolgens met petrool bevochtigde en in brand stak. Professor Gerstacker schryft uit Greifswald aen de Küln. Zei'tungdat hy het afbranden der door den kolorado-kever aengelaste aer- dappelvelden te Mülheim reeds dadelyk voor geen afdoenden maetregel hield, omdat de grond nauwelyks enkele duimen onder de oppervlakte eenigzins verwarmd werd. Ily wist dan ook een nader onderzoek uil te lok ken doch de eerste proeven, om in den om- geploegden grond nog larven van den kever te vinden, leverden geen resultaet op. Toen echter werden twaelf arbeiders aen 't werk gesteld om met de schup den bodem te onder zoeken en binnen enkele uren werden ongeveer 4 duim diep, op de plek, waer vroe ger de larven zich vertoond hadden, nog ruim zestig levende larven en poppen gevonden. Men hoopt daerdoor nu voorloopig elk gevaer afgewend te hebben. De Stolwercksehe chocoladefabriek te Keu len, welke nauwkeurig nagebootste Kolorado- kevers in de verschillende tydperken van hunne ontwikkeling in den handel bracht, is daermede zoo goed geslaegd, dat zy nacht en dag werk heeft om aen orders te voldoen. De plaetselyke besturen bestellen ze voor de scholen en uit Engeland vooral verlangt men ze by tienduizendtallen zoo spoedig mogelyk te ontvangen. Naer men verhaelt zou M. Manet, van Havré, naby Bergen, aldaer een doryphora, alsook dry larven gevonden hebben, die hy onmiddelyk aen den heer Minister van Inwendige heeft doen toesturen. De interpellatie van M. Janson, over de uit- dryving van M. Jourde, gewezen minister van financien tydens de Commune van Parys, heelt onbetwistbaer bewezen dat de fransche com munards vrienden en voorstaenders in onze Volkskamer tellen. M. Berden, bestuerder der openbare veilig heid, heeft, dezer dagen, op bevel des heeren Ministers van Justicie, aen bovengenoemden Jourde, die des tyds in gezelschap van Roche- fort, Pascal Grousset en Pindy, uit Noumea ontsnapte en, sedert eenigen tyd, te Brussel verbleef, een bevel van uitdryving doen betee ken. Ziethier om welke reden Jourde, uit Duitschland verbannen, had de toelating verkregen in Belgie te verblyven, op voorwaerde van zich rustig te houden en zich vooral van alle hoegenaemde aenrandingen tegen hel fransche goevernement te onthouden Jourde ging deze verbintenis schriftelyk aen. Doch wat deed hy? Op 't einde der verledenemaend verscheen te Brussel een boekhandel-prospectus, opgesteld als volgt Hedendaegsche socialistische boekhandel van II. Kistenmaekers. Nieuwe uitgave om den 15 juli 1877 te verschynen. Herinneringen van een lid der Commune, door Fr. Jourde, lid en afgeveerdigde by de financiën der Commune van Parys. (Dit werk zal in Frankryk verboden zyn). Wat andere boekhandelaers niet hadden willen of durven uilgeven dat hebben wy ondernomen, aengedreven door onze over- tuiging, door de vurige begeerte met behulp onzer geringe middelen de zaek der toekomst te dienen, door den haet en de verachting die ons deze oude en vermolmde burgerlijke samenleving inboezemt, verpersoonlykt in deze twee kankers des menschdoms de bestendige lezers en de priesters, de sabel en de wywaterkwispel. In tegenwoordigheid dezer daedzaken welke onbetwistbaer eene schending van T uitdrukke- lyk gegeven woord daerstelden, heeft de heer Minister van Justicie, na zyne collegas geraed- pleegd te hebben, den heer Bestuerder der openbare veiligheid 't bevel gegeven Jourde uit 't land te verdryven. 't Is deze uitdryving die M. Janson, de man met de klare en heldere stem, in de volkskamer beknibbelde. Ily ging zelfs zoo verre 't besluit van den heer Minister te laken. Nu, van de 45 leden der liberale linkerzyde welke de zitting bywoonden waren er slechts 14 die de uitdryving van Jourde zoo maer pla tonisch goedkeurden. Het waren: MM. Pirmez, Sabatier, SainclelletleVan Isegliem, Wamant, IVarocqué, Allard, de Baillet, de Llionneux, de Macar, de Rossius, Frère-Órban, Mascart en Mineur. Veertien liberale leden keurden de uitdry ving af, te welen MM. Olin, Ortmans, Pied- bamf, Couvreur, d'Andrimont, Dausuert, De Fré Defuisseaux, Demeur, Guillery, llagemans, Jan son, le llardy de Beaulieu en Lescarts. Zeventien liberale leden hebben zich ont houden,'t is tezeggen, hebben geeneuitspraek durven doen tusschen de liberale logiek waer door zy aen Jourde verbonden zyn en de be langen hunner geldkist die hen doen beven, het zynMM. Orts, Puissant, Rogier, Vandam, Van Humbeeck, Anspach, Bara, Bergé, Bockstael, Boucquèau, Bricoult,de Kerckhove de Denterghem, Uescamps, Dethuin, A. Jamar, Jollrand, Lambert. Men bemerke zeer wel dat al de afgeveer- digden van Brussel de uitdryving van Jourde afgekeurd of wel zich onthouden hebben. Een der brusselsche, afgeveerdigden, M. Guillery, dreef het zoo verre le durven uitroepen dat Jourde de waerheid en de rechtveerdigheid ver tegenwoordigde en niets anders was dan een vreemdeling,slachtoffer der politieke hartstochten. Gelyk men ziet, geëerde landgenoten, is het tydslip van ons niet verre meer verwyderd waerop de kreet, door een liberhaler, voor de rechtbank van Antwerpen ter gelegenheid van 't proces van den Europa geuit, zich zal ver- wezenlyken Communards, nous le devietulrons Communards, zullen wy worden Meesterke Neckebroeck, de opgeschorste libe rale onderwyzer, door wiens zorgen het zoo verre was gebracht dat niet eene gemeente school van gansch 't land aen deze van Erem- bodegem mogt rieken, heeft ons, by deurwaer- der den volgenden brief doen beteekenen Mijnheer de opsteller van den Denderbode van Aalst. Daar gij in uw blad u met mijne zaak hebt willen onledig houden, ben ik zeer verwon derd geen enkel woordje te vinden, noch in uw nummer van lile" Juli, noch in dit van den 8,le" derzelfde maend, nopens den aanbevolen brief, u door mij toegestuurd, op 29$len Juni laatst. Hoe edel die handelwijze! Nogtans houd ik den inhoud van voorgemelden brief slaande. Voor dit oogenblik is mijn uitzicht niet u te bewijzen, dat gij de wezentlijke feiten mijner opschorsing niet doen kennen hebt. Ik behoud mij lfet recht in hel toekomende op uw schrij ven breedvoerig uilteweiden. Hetgene ik nu eisch, is, dat gij in uw eerstkomende nummer, klaar en duidelijk ontleedt de wezentlijke, en alleenlijk de wezentlijke feiten mijner opschor sing; opdat uwe lezers zouden kunnen oor- deelen over de grove daadzaken, welke gij in uw blad tegen mij trouweloos doet vermoeden in uw nummer van 17 Juni laatst. Voor de tweede maal eisch ik, die twijfel achtige en eerschendende vermoedens te we derroepen of duidelijk te doen kennen mij het recht voorbehoudende uwe laffe handel wijze aan het gerecht overteleveren. Aanvaard, Mijnheer, mijne groetenissen, P. A. Neckebroeck. Erembodegem, 12 Juli 1877. Onze antwoord zal zeer kort zyn 1° M. Neckebroeck is zeer verwonderd geen enkel woordje in onze nummers van 1rten en 8"cu Juli jl.,te vinden,aengaende den aenbevo- len brief dien hyons op 29 juni II. heeft toege- stuerd. Wel, man, dit is zeer eenvoudig. Gy hebt ons immers de inlasschirig van dien brief niet gevraegd, noch zelfs er den wensch van uitge drukt.... Wy hebben dien brief aenzien als eene bedreiging met het doel ons hierdoor den mond te sloppen. 2° M. Neckebroeck eischt dat wy, in ons num mer van heden, klaer en duidelyk de wezen- lyke feiten zyner opschorsing zouden ontleden. Wy denken in ons nummer van 1 Juli 11., de feiten genoegzaem te hebben doen kennen die de opschorsing van M. Neckebroeck wettigen. Immers onze geëerde lezers weten genoegzaem waervan er kwestie is om ons hierover niet verder meer moeten uit te weiden. Overigens, houden wy staen al wat wy over de zaek geschreven hebben zonder er zelfs een komma van in te trekken. Verderen en klaer- deren uitleg hoeven wy niet te geven aengezien het Verbond van Aelst zulks meesterlyk heeft gedaen en waerop wy hebben geantwoord. 3® M. Neckebroeck verwittigt ons dat hy zich het recht voorbehoudt ons by 't gerecht aen te klagen Die bedreiging doet ons lachen, man Kom maer af, begin maer, wy voorzeggen het u, al wat gy, onder dit opzicht, zult uitsteken, zal niet strekken dan om u met de ooren aen den blok te nagelen. Vraeg het eens aen Keuninck WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyke besluiten van 5 en 6 juli II. wordt, aen de volgende heeren van ons arron dissement het burgerlyk kruis van V klas ver leend, in belooning van bewezene diensten, gedurende eene loopbaen van meer dan 35 jaren Gheer.verdts M. F. oud-kapitein der burger wacht van Aelst, schepen en voorzitter van 't weldadigheidsbureel dezer stad. De Schrev'El A. oud-gemeenleraedslid en lid der hospicien te Geerardsbergen. De Blvst, gemeenteraedslid te Ninove en sekretaris der gemeente Neyghcm. Van der Sciiueren P. gemeenteontvanger van Ninove. Declerq P. director der akademic van schoo- ne kunsten, te Ninove. Een kruis van 2° klas is door 't zeilde koninklyk besluit van 3 juli, verleend aen den heer Fr. Lallemant, oud-burgemeester te Wichelen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. II. Lavaut, pastoor van Michelbeke, is bestierder der Cappucinersen te Gent benoemd en ook Archivist van het bisdom. Zyn pastoor benoemd te Burgl, de E. II. Rosseels, onderpastoor van St-Slephanus, te Gentle Hundelgem, de E. H. Braeckman, di recteur vari het hospilael te Geeraerdsbergen te Volkegem, do E. II. Mathys, coadjutor van Hundelgem le Michelbeke, de E. II. De Smet, prolessor in 't college te Geeraerdsbergen. DeE. H. De Breydel, vervangt den E. H. De Smet, nu pastoor benoemd. De lieer Van Lan- duit, diaken in 't seminarie, is in zyne plaets surveillant benoemd in 't college van Gee raerdsbergen. Op de veemarkt vrydag le Brussel ge houden, waren 1073 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen fr. 0-95 lot 1-15 stieren fr. 0-75 tol 1-00 koeien en veersen fr. 0-75 tot 1-03. —Zondag aenslaeude zal men te Gent het Pa troonfeest vieren van onzen beminden Bisschop Mgr. Henricus Bracq. Dat alle geloovigen op dien dag vurige gebeden ten Hemel sturen op dat de Heer zyne mildste zegeningen over Z. I). Iloogw. nederzende en hem nog lange jaren aen het hoofd des bisdoms beware tot geluk van al zyne verkleefde dioeesanen. In het begin der toekomende maend zullen wy ons ook mogen verheugen in hel vieren van den vyftigsten verjaerdag der priesterwy- ding van Zyne Hoogweerdigheid. Dit nieuws zal voorzeker geheel het bisdom door met de blydschap vernomen worden en, zoowel in de steden als in de geringste dorpen, mag men zich aen het echt christelyk feest verwachten. De goeverneur der provincie Oost-Vlaeri- deren bericht de eigenaers van obligatiën der provinciale leening van 1,930,000 frank, aen 4 1[2 p. c., dat de 18 obligatiën, dragende de nummers 1582 tot 1599 inbegrepen, by de lotting, die plaets geluid heeft in openbare zitting van den provincialen raed van 4 juli 1877, zyn aengewezen om by den afloop van het tegenwoordig jaer uitgekeerd te worden. De dragers dezer obligatiën worden uitgenoo- digd, zich te rekenen van 2 januari 1878, in de Bank van Vlaenderen, te Gent, aen le bieden, om de uitkeering ervan te ontvangen tegen overlegging der titels. De aktiën van de Genlsche liberale druk pers zyn opnieuw ter beurze van Brussel te koop aengeboden en voor de 6° of 7" mael heb ben zy geene liefhebbers gevonden. Dat is na- tuerlyk gelibereerde aktiën, waervan het di vidend zich oplost in gedurige oproepingen tot het storten van geld, bieden alleen de zeld- zaemheid van het feit aen, en voor de financi- ëele wereld is dit niet genoeg... Misschien zou men koopers vinden indien de Gentsche liberale drukpers, uitleggingen gaf over deze aktiën, maer op dit kapittel zwygt zy. Men schryft uit Gent, 12 juli Een dezer laetste nachten heeft een erge brand eene schuer met stallin, in gebruik der weduwe Lod. Van de Voorde, in het gehucht Vene, in asch gelegd. 177 schapen, 13 stuks vee. I peerd, het hooi, strooi, een hoop rogge, de halm, enz.; zyn met de gebouwen vernield. De gebouwen, behoorende aen M. René de Ghellinck, zyn verzekerd, alsmeê het vee, enz. Men schryft uit Soignies, 9 juli De overwinning van den catholyken candi- daet, by de aenstaende senaetkiezing is thans verzekerd. Na veertien dagen overpoosd zoe ken zyn de liberalen er eindelyk in gelukt eenen vreemdeling le vinden, die zich als can- didaet wil laten voordragen, namelyk M. Pen- naert-Massart, van Binche. Hoe komt het toch dat de liberalen van Soignies, in hun arrondis sement, waer eventwel verscheidene kiesbaren zyn, er geen enkelen hebben kunnen overhalen zich te laten voorstellen Zouden deze van naby le goed hebben gezien, dat de druiven le groen zyn? De overwinning van M. Simon Baatard, katholieke kandidaet, is dus ver zekerd. Er is te Leuven, zeer ernstig kwestie van eene landbouwschool aen de Catholyke Universiteit te hechten verledene week werd over dit ontwerp eene vergadering gehouden by den rektor magnifikus.Mgr Namêche. M. de prins van Croy, verscheidene aenzienlyke eige naers en een specialist, de gewezen Volksver tegenwoordiger M. L. T'Serstevens waren aen- wezig. Die school, welke een groot nut te weeg zou brengen, zal misschien in October aenstaende geopend worden. De universiteits examen gaen beginnen, en men denkt alge meen dat de nieuwe wet desaengaende, geene te groote moeilykheden zal te weeg brengen. Verscheidene nieuwe gevallen van aen- stekelyke longziekte zyn te Stavelot, geduren de den loop der verledene week bestatigd in de stallen van 't kasteel. Men heeft twee ossen en eene koe moeten afmaken. Men meldt uit Antwerpen, dal twee ke rels, een steenbakker en een houtzager, zyn aengehouden onder verdenking van diefstal. Men vond 500 fr. in engelsch geld in hun be zit, en dit deed veronderstellen dat ze met ka pitein Dunbar in aenraking waren geweest doch dit is niet zoo. De verdachten deden vol ledige bekentenissen by den onderzoeksrech ter en verklaerden dat ze naby Hoboken eene engelsche dame, die humnaer den weg vroeg, bestolen hadden. Zy hebben naer 1000 fr. in engelsche ponden afgenomen en zyn met den buit naer Antwerpen gevlucht, alwaer zy matrozenkleêren kochten, ten einde zich voor zeelieden te doen doorgaen. De dieven maekten groot verteer en gaven eene som geld en goed, aen eenen herbergiers- baes in bewaring. Deze had achterdocht en gaf de policie kennis van bet geval. Iets wat zonderling schyntis dal de engelsche dame in kwestie, gisteren nog geen klacht had inge diend. demanding. Men meldt uit St-Thibaut aen de Voix du Luxembourg: Een moordpoging, diefstal ten doel hebben de, heeft dezer dagen plaets gehad in het bosch van St-Thibaut. Rond 7 ure 's avonds ging M. E. Gouver neur, geldinzamelaer der bank, Jackmin en O van Marehe naer Hodister, toen hy te midden van het bosch werd aengevalleu* door twee gemaskerde personen, welke hem ten gronde wierpen en by de keel grepen, derwyze dat hy de hand niet aen den revolver kon slaen, noch de werklieden ter zyner hulp roepen welke zich op slechts honderd meters van daer bevonden. Nogtans poogde M. Gouverneur zyn geld beugel te verdedigenin de worsteling viel zyn revolver uil zyn zak, een der aenranders racple hel wapen op en lostte twee scholen, waervan hel eene den arm van den bnnkbe- amble doorboorde, terwyl de tweede kogel diep in zyn schouder drong. Op liet gerucht der schoten kwam een boschwachter toegesnelddoch de bandieten hadden reeds de vlucht genomen met den geldbeugel. M. Goeverneur werd te Marcour in een huis gebracht, alwaer een boer er in gelukte hem den kogel uil den arm le halen. 's Anderdaegs vond men den geldbeugel en wissels; doch het geld was verdwenen. De gendarmerie heeft een onderzoek geopend. Moord te Westmalle. Dit verschrikke- lyk drama, met koelbloedigheid gepleegd, heeft een diepen indruk op het dorp, in den omtrek en in de stad veroorzaekt. Het slachtoffer, Jan Apers, 30 jaer oud, is de oudste zoon van de weduwe Apers, rytuigver- huerster, Jezuïelenrui, te Antwerpen. De diep beproefde moeder is byna zinneloos van ver driet. Gisteren namiddag ten I uer, gaf men liaer met de grootste omzichtigheid kennis van het ongeluk, en sedert dit oogenblik heeft zy geen stuk brood meer geëten. Hare wanhoop is onbeschryfbaer in min der dan twee jaer heeft zy haren man en twee zoons verloren. De eerste zoon is toevallig verdronken en de tweede werd het slachtoffer van een moordenaer. Jan Apers had twee hee ren naer het klooster vari Latrappen gebracht en 's avonds was by by Martinus Schaerlaeken afgespannen. Het sloeg 10 uren op den toren van Westmalle toen de jongeling de herberg binnentrad Martinus speelde met de kaert. Apers vroeg een glas bier en nauwelyks was hy gezeten of Cornelis Schaerlaeken trad ver- dwaesd binnen. Hy tikte zyn broór op den schouder, en onder voorwendsel dat hy hem iets te zeggen bad, riep hy hem eene in de herberg uitkomende kamer binnen doch nau welyks was de deur achter de twee broers toegedaen, of er knalde eene dubbele ontplof fing van een vuerwapen. Martinus riep Help help ik ben gewond. Jan Apers en een ander persoon snelde den herbergier ter hulp. De lamp welke in de kamer brandde was door het schot uitgedoofd, en in de duisternis zag men nauwelyks de twee broers op den grond worstelen. Men greep den moordenaer en stiet hem de her- bergzael binnen. Martinus was licht aen den hals gewond, en de mouw van zynen kiel was verbrand. Er werd besloten den moordenaer in handen van de gendarmen te leveren doch terwyl Martinus zich verwyderd had om zynen frak te gaen aendoen, zegde Jan Apers tegen Cornelis dat het eene schande is zyn eigen broer te willen vermoordden. Ha, antwoordde de misdadiger, gy trekt party voor myn broeder en zonder dat men het had opgemerkt, haelde hy een tweede pistool te voorschyn, en het schot trof den ongejukkigen Apers op korten afstand, in de richting van het hartde jongeling stortte dood ter neêr. Alsdan nam de moordenaer de vluchteen landbouwer achtervolgde hem, maer eensklaps wendde Cornelis zich om, toonde zyne pistool en dreigde den man insgelyks met de dood in geval hy zich niet uit de voeten maekte. De moordenaer vluchtte naer Antwerpen. Men weet het overige. By Martinus Schaerlaeken heeft men onmiddellyk de deur en venster blinden gesloten, uit vrees dat de moordenaer nog zou teruggekeerd zyn. Het parket is dynsdag den ganschen namid dag ter plaetse gebleven. Martinus verklaert, dat toen hy zag dat Neel een pistool in de rechterhand hield, hy naer hem toesprong hy poogde hem ten gronde te werpen, en 't is alsdan dat de schoten zyn afgegaen. Men heeft twee kogels gevonden de een was in de deur en de andere in de kommode gedrongen. De wetsdoktors, MM. Van Kerckhove en Fremie, welke het parket vergezelden, hebben de lykschouwing gedaen. Twee stukken kogel zyn in de ingewanden gevonden. Het hart was doorboord. Het lyk van het slachtoffer is ge durende den nacht naer het gasthuis alhier gebracht. Jan Apers was de byzonderste steun van zyne moeder op hem gingen de zaken af. Alwie den vermoorde gekend heeft, spreekt met lof over zyn goed gedrag, zyn eerlykheid en werkzaemheid. Men vreest sterk voor het leven van moeder Apers. Nieuwe by zonderheden. Hel is onbeschryf- lyk welken indruk de moord le Weslmalle, ge pleegd, gemaekt heeft in het dorp. De overhe den wenschten zich reeds geluk dal de kermis zoo rustig was afgeloopen, en dat de veldwach ter nog geen gebruik had moeten maken van den sleutel der gevangenis, toen, gansch on verwacht, de moord plaets had. Cornelis Schaerlaeken was reeds meer dan eens te Westmalle gezien, en men had het oog op hem, omdat hy precies niet als een heel vreedzaem persoon werd beschouwd. Men zegt dat hy reeds vroeger in de handen der justicie is geweest, voor stroopery nu, stroopers, hoe onnoozel zy dit in den aenvangdoen, wor den niet zelden gevaerlyke menschen. Ook wordt er veel gesproken over andere handelwyzer. en gevallen in het leven van Cornelis, die niet tot aenbeveling dienen doch wy laten dit alles ter zyde. Na zyne aen- houding had de ongelukkige geweigerd, de reden op te geven, waerom hy den afschuwe- lyken drvvoudigen broedermoord wilde be- gaen. Dat zyn familiezaken zegde hy. Nu heeft hy dneromlrent, naer men ons verze kert, inlichtingen gegeven. De familie Schaerlaeken waren weiingeze ten landbouwers. De broeders hadden het dorp verlaten en zich in de stad neergezet, waer zy natiebazen zyn. Cornelis was by de moeder gebleven, en, volgens zyne verklaring,

De Denderbode | 1877 | | pagina 2