ondersteuning aenbicden, die zv op bare beurt belooft aen al degenen, die liaer de herberg- znemheid zullen vragen raaer zy beeft geene andere zending dan deze, waervan wy kennis aen onze lezers gegeven hebben. Wy hebben, zegt de Courrier de Bnixelles, deze uitleggingen uitgedaegd, en wy beklagen het ons niet. Het ware wonder geweest, een werk, waervan Leopold II de voornaemste acnlegger is, in Afrika te zien beginnen met de inrichting van dry missiën, waervan ééne catholyke en twee protestantsche. Dit ware te zelfden tyde goed graen en onkruid zaeien maer dit laetste in dubbele mate. De EE. Vicarissen-generael van ons bisdom komen den volgden omzendbriel aen de gees- lelykheid en de geloovigen toe te sturen. Zeer reminde Broeders, De geloovigen, zoo wel als de geestelyklieid van ons bisdom, zullen zich met ons verheu gen, by hel vernemen der aengename tyding, die wy u heden mededeelen. Den 2eu Augusli is het de vyftigste verjaerdag der priesterwy- ding van Zyne Doorluchtige Hoogweerdigbeid HENRfcus-FRANCiscus Bracq, nu reeds sedert meer dan twalf jaren Bisschop van Gent. Door Zyne Heiligheid den Paus, Pics I1X, lot Bisschop benoemd, schreef Ily ons, op 7 April 1865, dienschoonen herdelyken brief, waerin Hy ons gansch zyn hert opende 'l was om aen de slem van Petrus te gehoorzamen, dat Hy zich onttrok aen de geliefde en tevens zoo verdienstelyke bezigheden, die hel geluk zyns levens waren, en dat Hy den last van het bis schopsambt aenveerdde, zeggende Fiat vo luntas tua Heer, dat uw wil geschiede! Toen die opoffering gedaen was, (de groot ste, zegt Hy, welke de Heer hem ooit ge- vraegd heeft), is Hy tol ons gekomen in den naem des lieeren, met de vurige begeerte om o tot ons geluk te besleden alles wal in zyne macht zou zyn, zich voortaen beschouwen- de als den dienaer van allen niet meer a levende, niet meer ademende dan \oor ons bereid om alles, ja zich zeiven te slachtofferen voor onze zielen.» Het is niet noodig, B. Br., ii te bewyzen dat Zyne Hoogweerdigbeid deze belofie is getrouw gebleven gy zyt er allen ooggetuigen van. Immers het groot erf deel, Hem door zynen Doorluehligen Voorzaet nagelaten,, erfdeel van iever, van werkzaem- lieid, van liefdadigheid, heelt lly niet alleen bewaerd, maer vermeerderd 't geen begon nen was, heeft Hy weten te voltrekken, en 't geen de omstandigheden tot ons geluk en zaligheid konden vereischen, heeft Hy weten te beginnen. Nu, vermits de priesterwyding van Zyne Iloogwaerdigheid als de eerste stap geweest is tot het bisschopsambt, door hetwelk ons zoo veel goed moest geworden, verheugen wy ons dan op den vyfligsten verjaerdag dier hei lige wyding en te samen met Zyne Hoogweer digbeid bedanken wy den Heer over de gun sten Hem als Priester en als Bisschop ge schonken en over den zegen aen zyne onder nemingen verleend. Verdubbelen wy ook onze gebeden, opdat de Heer Hem nog eene lange reeks van heil- en verdienstvolle jaren sclien- ke, en by voortduring de vreugd late genie ten van zyne bisschoppelyken iever met zalige vruchten bekroond te zien. Vermits de 2,lc Augtisti een werkdag is, heb ben wy goedgevonden hel Jubelleest lot den volgenden Zondag verschaven, en wy stel len vast als volgt Den 4-' Augusli, 's avonds, zal, door liet gelui der klokken van al de kerken van het bisdom, de plechtigheid van den volgenden dag aangekondigd worden. II. Op den Zondag, 5C" Augusli, feestdag van O. L. V. ter Sneeuw, zal de Mis zeer plechtig gezongen worden, en gevolgd zyn van het Te Deum met liet gewoonlyk gebed van dank- baerheid. Is helden geloovigen beter geschikt, men zinge het Te Deum onder het Lof. III. Op dien dag zullen al de priester van het bisdom het nu voorgeschreven gebed ver vangen door dit welk verplichtend is op eer sten Mei, verjaerdag der bisschoppelyke wy- ding. IV. Al de geloovigen van het bisdom worden verzocht om, gedurende de maend Augusli, eene vurige communie aen den Heer op te dragen en al de leden der religieuze gemeen ten van er dry op te dragen eu drvmael den heiligen Rozenkrans te bidden voor Zyne Doorluchtige Hoogweerdigbeid. En zal onze brief op den predikstoel afgele zen worden den Zondag 22 dezer maend. Gent, 15 Juli 1877, feestdag van den heili gen Henricus. De Vicarissen van Zijne Uoogweerdiylieid, B. L. DU BOIS. J. SONNEVILLE. Meesterke Neckebroeck lieert ons na dry weken gestudeerd te hebben, by deurwaerder, de volgende antwoord op ons artikel \an 1 Juli II., toegestuerd Mijnheer de Opsteller van den Dendcrbode van Aalst. Uitgedagen voor de tweede maal door mijnen brief van Juli, de grove feilen mijner opschorsching Ie doen kennen, verzendt gij mij naar uw nummer van 1'"" Juli, waarin gij beweert de wezenlijke feitelijkhedendie mijne opschorsching verrechtvaardigen ontwikkeld te hebben. Gij zegt in uw nummer van lslco Julide reden om dewelke een onderwijzer gestraft wordtmoeten hem allijd bekend gemaakt worden. Hierover zijn wij het eens, zoo wil het de wet. Daaruit zullen wij besluiten, dat de feiten die mij niet bekend gemaakt zijn, noch door U, noch door mij aanzien mogen worden, als wezenlijke leiten (opschorsing.) Zeg mijner opschorsing. Laat ons dus voor dit oogenblik de aan mij met bekendge maakte daden daar laten. Wij zullen er in een toekomende nummer op terug keeren. Ik bedoel alleenlijk vandaag uwe lezers klaar en duidelijk te doen zien, dat al wat men tegen mij aangehaald heeft, uitgevonden is, niet om mij als onder wijzer te doen straffen, maar om mij de gemeente te doen verlaten, omdat mijne politieke overtuiging het vertrouwen der gemeenteoverheid niet waardig was. Nogtans weet men tegen mij geen enkel politiek feit op te nemen dit voor de goede reden, dat er niet ecu inwoner van Erembodegem mag zeggen, dat ik ooit aan het politiek heb deel genomen. Zelfs zoude men mij over mijne zorgvuldige onthouding over poli tieke zaken kunnen beknibbelen. Maar hedendaags is het ge noegzaam, van libcralismus verdacht te zijn, om de grootste ongerechtigheden te verrechtvaardigen. Dat is mijn schelm stuk Daarin bevinden zich al de grove feiten mij ten laste vastgesteld zijnde, onderzoeken wij nu de reden, welke men tot mijne opschorsing heeft aangehaald, niet twijfelende of eiken onparlijdigen lezer van uw blad, zal er dc onbedui dendheid, ja zelfs de ongegrondheid van erkennen. Ten eerste Omdat mijne leerlingen niet beleefd genoeg zijn, ten opzichte der voornaamste personen van Erembode gem. Waar is het bewezen, dat de kindei en die zich aan onbeleefdheid hebben plichtig gemaakt, omdat zij de beste ingezetenen van Erembodegem, niet groeteden, kinderen waren, die tot mijne school toehehooicn Kunt gij een on derwijzer verantwoordelijk maken voor het wangedrag van ecnige straatloopei s 1 Om deze daad mij eenigzins te kunnen bereiken, zoudet gij moeten bewijzen, dat dit feit gepleegd is geweest door mijne schoolkinderen in mijne tegenwoordigheid of terwijl zij onder mijne bewaking waren. Ik daag u uit, zulks te bewijzen indien gij dit niet doet, laten wij het oor deel uwer lezers over, dc onbeduidendheid en ongegrondheid van het eerste feit vast tc stellen. Nooit is mij voor den 18 october 1876 over dit eerste punt door mijne overheid eene mondclingsche of schriftelijke op merking gemaakt. Zonderling niet waarheel zonderling. Tin tweede Omdat ik in dc maand Maart 1873 tol tweemaal aan de lieeren school opzichters dc stellige belofie zonde ge daan hebben eene ander plaats te vragen en de gemeente Erembodegem te verlaten. Waarom hebt gg zulks nog niet gedaanvraagt de gemeenteoverheid. Dit is in dc reeks beschuldigingen liet eerst geplaatste reit, tegen mij aangehaald alsof liet gemeentebestuur van in liet begin, zijne willekeurige strekking tegen mij wilde doen ken nen. Hier ziet gij klaar niet waar, Deiulerbode, wat nujne per soonlijke vijanden bedoelen llet is niet dc onderwijzer, dien zij willen treffen, net is de man. dien zij van de gemeente willen zien verdwijnen. Want ik vraag het u, Denderbodc, indien ik mijne plichten als onderw ijzer tot Erembodegem verzuim, gelijk gij beweert zal ik dezelve meer iu eene andere gemeente behartigen Waarom zoude ik dan eene andere plaats moeten vragen Onbekwaam mijne plichten \an onderwijzer tol Erembode gem, te kwijten, zal ik ook elders onbekwaam zijn. Indien ik inij aan zulke grove feiten heb plichtig gemaakt, moest ik met opgeschorst, maar afgesteld worden. Overigens beweer ik, noch in 1873 noch op andere tijd stippen eene belofte te hebben gedaan, aan wie bet ook moge wezen, mijn ontslag te geven en eene andere benoeming te vragen. Reeds te dien tijde, bad men zich onder valscliolijkc beschuldigingen tot de hoogere overheid gewend, om op mij te dringen en mij dc gemeente te doen verlaten. Alsdan gout het er nog, valsehe beschuldigingen met klaarblijkendc be wijzen te wederleggen. Alsdan zetelden er nog leden in den gemeenteraad (ofschoon uitsluitelijk uit katholijken samen gesteld) bij wien er genoeg onafhankelijkheid tc vinden was, om het hatelijke der pogingen van den gemeenteraad te doen uitschijnen en mijne onplichligheid te doen zegepralen. Zelfs in deze laatste omstandigheid, zijn ei dan geene gemeente raadsleden geweest, die geweigerd hebben door hun liand- tecken zich plichtig te maken aan dit kleingeestig en partijdig werk, hetwelk mij komt te treffen Oordeel, Dendcrbode, indien gij nog ecnig gevoel van rechtzinnigheid bezit. Ten derde Omdat ik op 17 Juli 1876, geen klas heb ge daan. n Het komt u zeer aardig voor, dat ik drij maanden gewacht heb om aan den geneesheer een getuigschrift te vragen, en dat ik mij slechts na dit tijdverloop op eens herinner dat ik te Gent onpasselijk geworden was maar Denderbode, hoe kooit het dat men zich slechts na drie maanden herinnert, dat ik op dien dag geene klas heh gedaan Wist men dat dan ook met vroeger?..... Zou het getuigschrift zijne waarde verloren 1111111111uiihl.it ik liet slee liis giwiaagd heb, wanneer ik uit gedaagd was, mijne afwezigheid te verrechtvaardigen Gij zegt ook, dat ik vergeten heb te bewijzen door onpas selijkheid belet geweest te zijn des maandags klas Ie doen. Ziehier op dit punt mijne volledige antwoord aan de gemeente-overheiil en oordeel of ik op het derde feit mijne onschuld zonneklaar heb bewezen i Mijne afwezigheid ter school op 17 Juli 1876 is aan een I uitengewoon toeval toe te schrijven. Eene onpasselijkheid a heeft mij genoodzaakt bij renen hotelhoudei te verblijven Gelukkiglijk heb ik onmiddelijk den geneesheer van li. l a hold doen vragen, om de onmogelijkheid van mijn vertrek «i te doen vaststellen, en te kunnen bewijzen, dat ik slechts n des anderendaags 17 Juli 1876 des avonds l.rn kunnen o vertrekken. Ik laat hier het getuigschrift van den ge neesheer, dewelke mij vroeger gansch onbekend was, lettcr- Le soussigné declare que le sienr Neckebroeck Picn e- Antoine, a été attient d'une indigestion lc Dimanche 10 ■i Juillet au soir, d qu'il s'est trouvé dans l'impossihililc a de retourner ehez lui le lendcmain matin. 11 n'a été en élat de se rnettre en voyage que le 17 au soir. (Sig.) Dr Sirauben. Gand, le 28 oetobrc 1876. ls het klaar Ten vierde In bel laatste concours, zegt gij. hebben mijne leerlingen zich niet onderscheiden. Gij beweert te dier gele genheid. dat ik he-t vertrouwen der ouders zoude verloten hebben, en dat zij die eenigzins de middelen bezitten, hunne kinderen van 7 jaren naai Aalst of elders naai de school zenden. Op welke manier zoudt gij het aanvangen, als gij m twee klassen moet onderwijzen, die door eenen muur van elkamle- ren zijn gescheiden Terwijl gij bijvoorbeeld in de eerste klas zult onderwijzen, wie zal er dan in de tweede klas meester zijn Toeli deze niet, die zich op het zelfde oogenblik in de eerste klas bevindt. Gij kunt toch niet eischen dat ik op twee plaatsen te gelijk zij. Dit heb ik menigmaal aan dc Heeren Burgemeester en kantonale Inspecteur dóen opmerken, hun vragende, mij eenen hulponderwijzer le geven. Noodzakelijk heid, waarvan zij zich zeiven overtuigd hebben, zoo wij een weinig verder onwedcrsprekelijk zullen doen zien. Ook heeft de Heer Burgemeester, mij zulks bij Kemiinck stellig beloofd, cr bijvoegende,, dat hij de vijand van het onderwijs niet was. De Heer kantonale Inspecteur verzond mij tot de gemeente overheid, ofschoon liij zelf de gegrondheid mijner vraag be- statigdc. Dit blijkt ook op eene treffende wijze uit de ofücicele statis- ''°Oïer:gêns oiu u tc bewijzen, dat ik het vertrouwen en de achting der ouders, sedert 1873 niet verloren heb, hetwelk vol-ens u cn het gemeentebestuur voor gevolg zoude gehad hebben, de kinderen van 7 jaren mijne school Ie doen verla ten zal ik u doen opmerken, dat het niet alleenlijk le Livm- bod'cgem is dat dc kinderen naar Aalst ter schole gaan, maar ook tot Welle, Denderleeuw cn zelfs Hekclgem, ofschoon allen van dc stad verder afgelegen. Zie nu, dc noodzakelijkheid van eenen hulponderwijzer be vestigd door dc ofliciöele statistieke opgaven, met liet hand- teeken van den Heer Burgemeester bekleed, en waarvan w ij u uitdagen de juistheid tc betwisten. Dit zal u ook bevestigen, dat verre van het vertrouwen der ouders verloren tc hebben, ik hetzelve weer om meer heb ingewonnen. Beweging van de Gemeente-Jongensschool van Erembodegem, van 1873 tot 1877. DATUM. LEERLINGEN. beta- behocf- lcndc. I ligc. 1875 31 Maart 32 84 116 30 Juni 53 48 81 31 Augusli 26 47 73 31 Dec. 32 73 103 1874 51 Maart 23 76 101 50 .IliDi 17 69 86 31 Augusti 16 37 73 51 Doe. 24 91 113 1873 31 Maart 24 99 123 50 Juni 19 64 88 31 Augusti 27 67 94 31 Dcc. 40 101 144 1876 51 Maart 42 109 131 50 Juni 36 86 122 51 Augusli 41 83 126 31 Dcc. 32 113 165 1877 31 Maart 38 111 149 Deze officiële statistieken, om te beantwoorden op uwe uit daging, dat er nooit in mijne school zelfs in den winter, geene honderd leerlingen aanwezig waren. Beken dus, Denderbode, dal het getal mijner leerlingen van jaar lot jaar op dezelfde tijdstippen aangroeide. Beken nog, dat de onreehtveerdiglieid, die men tc mijne opzichte heeft gepleegd, met ntij gecmen hulponderwijzer te geven, onwederrocpelijk is bewezen. Maar of gij dit bekent ol' niet, is hel niet min door de handelwijze der gemeenteoverheid daar- gesteld vermits zij mij onmiddelijk door twee onderwijzers heeft vervangen, overtuigd zijnde dat een onderwijzer voor een zoo groot glial kinderen onvoldoende was. Ik daag ti ander maal uit over dit laatste punt eene gegronde uitlegging te geven. Indien g'ij dit niet doet, is het klaai bewezen, dat men alles heeft in liet werk gelegd, om mij mijne taak moeilijk en vervelend te uiaken, en aldus den zoo betrachten uitslag te bereiken, mij de gemeente tc doen verlaten. Ten vijfde: Omdat men liairigen kursns in eenen decaliter heeft gevonden. Dit feit is mij niet ten laste gelegd, vermits het mij niet bekend gemaakt is. Nogtans zullen wij hierover in het toekomende terug komen. Wat aangaat de reinigheid en zindelijkheid der schoolhet zal mij niet moeilijk zijn door de werklieden, die de school kuisschen te bewijzen, dat er op dit punt niet is verwaarloosd geweest, gelijk men mij ten laste heeft gelegd maar dat het bijna onmogelijk is, die rein te houden, daar de speelplaats bij regenachtig weder nooit anders dan beslijkt is. Spreek nu, Denderbodeen oordeel of de grove feiten die mij zijn ten laste gelegd, gegrond en verrechtvaardigd zijn. Wij zullen uwe antwoord met ongeduld afwachten. P. A. Neckebroeck. Erembodegem, 19 Juli 1877. Wy doen opmerken 1° Dat de bovenstaende brief schier de letterlykc herhaling is van 't gene 't Xerboiul, in zyn nummer van 24 Juni jl., tot de verdediging van M. Neckebroeck heeft bygebracht en onhetwistelyk eene en zelfde pen verraedt. 't Is ook daerop dat wy afdoende hebben geantwoord. (Wy verzenden onze lezers naer ons nummer van 1 Juli.) 2° Dal M. Neckebroeck zelve bewyst dat hy niet, gelyk 't Verbond het heeft geschreven, door den heer Minister om zyne politieke denkwyzc is opgeschorst, maer wel omdat hy zich onbetwistbaer schuldig gemaekt heeft aen feilen van zulkcn acid dat zy, volgens dien zelfden heer Minister, moes ten voorbeeldclyk gestraft worden. Vcrstaet gy dit M. Necke broeck 'I 3° Dat het getal leerlingen 't welk M. Neckebroeck voor ieder jacr opgeeft ongetwyfeld datgene is 't. welk op de nacm- lysten voorkomt, maer zou er te Erembodegem wel iemand zyn die tic verzekering kan geven dat het getal opgegevene leerlingen wezenlyk de school bywoonde M. Neckebroeck verschanst zich achter officiële statistieke opgaven, maer wat zvn vceltvds ollieiele statistieke opgaven Dit weet M. Neckebroeck wel, maer het publiek te Erembodegem weet liet nog beter i" Dat M. Neckebroeck zelve bekent dat hy zyne leerlingen zoo wei bewaekte dat zv de gelegenheid,gedurende vele dagen, klaer vonden om in zekere klas ontelbare hanige schild wachten le plaetsen en zelfs in den decaliter confituer met hair op van 10 centimeters lang te hakken. Dat men oordcele en daermeè nu punctum. EENE REDE5LA.VI5LING. Frans. Goede dag, Jan, hoe is 't er meê Jan Tamelyk wel, Frans, hoe is 't met u Frans. Zeer wel, ik dank uMaer, Jan, ge ziel er zoo diepzinnig uit, wal scheelt er? Heb ik u soms wat le lang op my laten wach ten Ik was belet, ik kon hier niet vroeger zyn. Jan. Diepzinnig, vriend, dat ben ik juist niet, maer terwyl ik u hier afwachte, heb ik eens de ooger. geworpen op 't vuilbladje uit de K alten straet Frans. Op 't Verbond Jan. Ja, op '[Verbond... ik heb het hier en daer wat overloopen en ik moet bekennen dat ik nog nooit wnlgelykere schynheiligheid cn grooterc tegenstrydigheden ontmoet heb dan in dat stuk papier.... En daerby 't loopt over van onnoozelen zeever, geschreven in eene lael die nen galeiboel zou doen blozen Frans. Hebben 't Schapendryverke en 't onnoozel Tislje, misschien weer laten kennen hoeveel vuiligheid en smeerlappery zy uit den stinkenden modderpoel, tot meerdere glorie en profyt van 't byna uitgemergeld liberael ldieks- ke, hebben opgevischt jan_ Wel, Frans, daer bekreun ik my zeer weinig meê. Pares cum paribus fuciUme congre- (jantur, 't geen wil zeggen Vogels van eender veeren vliegen samen geeru, ofwel, gelyk de zwynen van boer Cies in 't modder van den messing vroeten om eenig aes tc zoeken, zoo ook vroeten de zwynen van 't Vei bond in 't modder der samenleving om er, gelyk gy daer zegde, eenig aes tot glorie en profyt van 't li berael kliekske op te visschen. Die mannen doen 't werk waervoor zy betaeld zyn. Maer de lezing van 't Verbond heeft hy my een ander gedacht doen onlslaen Frans. En 'l welk, Jan Jan. Ik verslae niet, Frans, lioe'l Verbond en zyns gelyken, schynheilig genoeg zyn om de wanbedryven meê te deelen die bier en daer gepleegd worden.... Dat de catholyke gazetten de wanbedryven mcêdeelen, dat begryp ik, deze verstnen wat een wanbedryf is, maer dc liberale bladen, neen, deze hebben dit recht niet Frans. Dal begryp ik niet, hier moet een woordje uitlegging by Jan.Wel dat is zeer eenvoudig, vriend FransLuisterthet wanbebryl is eene daed waerdoor men de Godheid vergramt, dus kan er geene misdaed bcsiacu voor de liberhaters die de Godheid en T toekomend leven loochen, dat is onbetwistbaerDoet de opperste Rechter verdwynen en 't wanbedryf wordt onmogelyk. Men bedriegt, steelt, plundert, moordt en brandt, maer liet blyft verdoken, 't is te zeggen, men ontsnapt aen de politie, vol gens de liberale leer, bestaet in dit geval geene misdaed, geen wanbedryfHet groot wan bedryf bestaet slechts in zich door de politie le laten nypen. Van het leven genieten zoo veel men maer kan, door alle middelen slechte of goede, dat is liet eerste leerstelsel dat in den calcoWsmuo Hor vryd<fenUc-ij feCCiot'rovorv^tool. liet tweede leerstelsel is nog korter en zegt alleenlyk Vreest de gendarmen. Daerin zyn al de princiepen van de vrydenkery besloten Hebt gy liet nu vast, Frans Frans. Ik heb u zeer wel begrepen en ik ga u dit bewyzen boe wel ik liet begryp. Vol gens uwe redenering, hebben Desire Van Va- renbergli, Chomé, Noël, 't Kint, Mozes Emerique en meer andere, naer de leering der vryden- kers, geene misdaed of wanbedryf gepleegd, hunne groole misdaed bestaet hierin dat zy het niet wel genoeg aen boord hebben gelegd om aen de klauwen van Koben Spek le ontsnappen. Jan. Juisl, Frans, zoo is '1Hadden Van Varenberyli, Cliomê, Noel, enz., bet der- wyze aen boord gelegd dat zy aen de klauwen van de policie ol gendarmerie ontsnapten, wel ze waren belden in d'oogen der vrydenkery.... Dan zouden het de jannen geweest zyn, maer nu, omdat zy niet slim genoeg zyn geweest, zyn hel ellendelingen, volgens de liberale leer? Frans. Ja, en dan zoudt 't op nen nieu wen kerf geweest hebben, dan zouden de champagne-stopsels weêr tegen den plafond gevlogen hebben en 't schuimend nat zou zoo zoet door 't keelgat der liberale vriendekens geloopen hebben zonder zclls naer den teêr van den Anglo-Parodi te smakenMaer a propos, Jan, 't Verbond spreekt nooit meer van die zaekZou bel misschien zyn omdat Desiré een van de opperbazen van 't Aelstersch liberael kliekske was? Jan. Zeker, Frans,waren Van Varenbergh, Chomé en Noél calholykeu, ge zoudt de zwynen uit 't Verbond liooren grollen dat men ze uren ver zou kunnen liooren. Hoort ze eens katoen geven als er hier of daer een catholyke gevon den wordt die de catholyke principen ver loochent en met pak en zak naer 't liberale kamp overloopt om er de onafhankolykö zede- leer te beoefenen. Ze zyn dan om stapel zot le worden van vreugde en zy weten niet wat zy zouden doen om aen de wereld bekend te maken dat 't liberale leger nen liefhebber meer telt. Frans. Zoo is 't. Jan, maer lael er ons nu een spelleken aensteken en onze afgespro- kene wandeling doen. M. L. Mélot, eerste advokaet generael by bet beroepshof ie Brussel, is in dezelfde hoedanig heid benoemd by het hof van kassatie, in ver vanging van M. Cloquetle, ontslaggever. By koninklyk besluit van 10 Juli wordt het bestuer der burgerlyke godshuizen van Lede gemachtigd de gilt lirondeel te aenveer- den. de Onze geëerde lezers zullen zich nog wel herinneren dat wy, eenige maenden geleden, eene vendilie van snoeihout, door den heer Ontvanger van 't enregistrement te Herzele ge houden, hebben aengeklaegd, om reden gezeg de vendilie op eenen zondag werd gehouden. Op klacht van verscheidene bewoners van 't kanton Herzele, beeft de heer Minister van fi nanciën een enk\vest[geopend. Gezegd enkwest beeft voor uitslag gegeven dat liet Hoogere Bestuer die liandelwyze van bovengengemden lieer ontvanger afkeurt. Men legt hem ten laste aen de belangen van den Slaet nadeel te heb ben toegebracht, met die vendilie van snoei hout op eenen zondag te bonden. Wy nemen deze gelegenheid te baet om bet ministerie te verzoeken wat meer de oogen te houden op de staetsambtenaers, die zich ver oorloven den zondag le ontceren. Hel is im mers wyslyker gehande'd zulke feiten voor te komen dan ze moeten af le keuren. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 15 juli is de vol gende benoeming in de gereclitelyke orde gedaen ÜUO. 240. 000. - vil 000. >50. ,400. ii, (r. De Provincialeraed heeft deze week gentle toelagen voor kasseiwerken hiernagenoemde gemeenten van ons dissentent toegeslaen Moorsel, fr. 2 500. -- Nieuwerkerk 2,150. Erpe. Ir. 600. Aelst, fr 2, lmpe, fr. 1,880. Leeuwergem, fr. Lede, fr. 1,580. Bambrugge, Jr. Steenhuize eu Erwetegem, fr. 1,450. - kern, fr. 600. Denderhaulem, fr. 2, Woubrechtegem, fr. 900. Gysegem, li Aygem, fr. 1,200.— Lellerhautem, fr Ressegem, fr. 1,570. Sarlardiiq 620 en Onkerzele, fr. 1,190. VBIESTER LYKE B ENOEMINGEN De Eerw. Heer De Vos, onderpastoor van St-Nikolaes te Gent, is direcieur van lief lios- pilael van Geerardsbergen benoemd. Hy wordt vervangen door den E. H. Planehon, onder pastoor, te Loolenlmlle. Dc E. II .Van Melle, onderpastoor te Loochrisly, is onderpastoor benoemd in St-Stephanus te Geni. Ter gelegenheid van den 46° verjaerdag der inhuldiging van Leopold I, als koning der Belgen, is lieden zaterdag, om 11 1/2 ure voor middag, eenen pleclitigen Te Deum in St-Marti- nuskerk gezongen. Do burgerlyke en militaire overheden woonden de plechtigheid by. Dynsdag heelt, len Stadliuize alhier, de aenbesteding plaets gehad der heropbouwing van den kaeimucr op den Dam. Het bestek door de lieeren Caietle, stadsbouwmeester, en Vercammenopzichter der bruggen en wegen van den Stoet, opgemaekl beliep tot de som van fr. 17,900,00. Vier aennemingen waren, op vereischlcn lyd, nedergelegd geweest, te weten MM. Van den Brocck-Meersman, alhier, voor fr. 16,310-00 Micliiels Henri, 23,175 a Herremans Adolf, 16,980-00 Oslo an-Baptistc, a a 18,973-00 By gevolg werd M. Van den Broeck-Meers- man, aennemer verklaerd. De kaeimuer moet in Rupelmondsche of Boomschc steen gebouwd worden, doch boven de gevvoone vloilyn mag men ka'rcclsleen ge bruiken mits eene vermindering van fr. 8 per vierkanten meter metselwerk. M. Cam ill us Verlynde, zoon van den acht baren lieer Vrederechter onzes kantons, heeft, in den loop dezer week, het exaem van kan- didaet-notaris met onderscheiding afgelegd. Proficiat M. Leo Limpens, oud-Ieerliug aen T Col- legie onzer stad en student aen de Catholyke Hoogeschool le Leuven, heeft donderdag 11. het exaem van doktor in de rechten met de allergrootste onderscheiding ondergaen, Wy doen opmerken dat onze jeugdige stadsgenoot al zyne examen met de allergrootste onder scheiding heeft afgelegd. Proficiatdry mael proficiat 'M. Limpens. De minislerieele omzendbrief, betreffende den dorypltora, lokt voortdurend naer liet ministerie van binnenlaudsche zaken eene menigte doosjes, bokalen en pakken, met in- sekien van arte grooue en meur. rot nienoe beeft men er echter nog geen enkele oerdap- pelkever tusschen ontdekt. Zoo zond donder dag een burgemeester uit den omtrek van Leuven een bokael met een half dozyu rupsen van eene kolossale grootte. Die groene kruip dieren, hadden eene sclielpachtige liuid, af- zichtelyk hoofd, en waren zoo dik als een menscbenvinger. Onze landlieden kunnen dit insekt tot nog toe nietdoch in de velden waer liet zich neêrzet, richt het overgroote schade aen. Die verschillende toezendingen worden in de landbouvvafdeeling speciael on derzocht doch men hoopt dat ondanks al den iever der burgemeesters, in het toezenden van insekten aen den dag gelegd, echter geen dorypliora in België te zullen aentreffen. De Mcnse meldt dat de expeditie, met de exploratie van Midden-Afrika gelast, binnen kort uit België zal vertrekken. Volgens men verzekert zal liet bevel over deze expeditie, door den koning aen kapitein Crespel, van Doornyk, worden opgedragen. Een dagblad meldt dat het departement van oorlog beschikt over een voldoende getal vrywilligers met premie, om tc kunnen voor zien in de plaetsvervanging van de miliciauen van 1877, zonder uitzondering, welke de stor ting van 200 fr. hebben gedaen, die door de wet wordt vereisclit. Indien die tyding waer- lieid is, zou de Moniieur goed doen den toe stand openbaer te maken, aengezien de tegen- strydige geruchten, welke desaengaeiide in omloop zyn. Vrouw Euault, de beruchte tandenlrek- sler, vindt te Gent een ongewone» byvalde geesldrifligsle beloogingeu ler barer eer hou der. niet op en er gaet schier geen dag voorby of er worden liaer bloemtuilen aengehoden door de dankbare bevolking, wier kwellende byters zy uittrekt. Maendag middag was bet voor vrouw Enault een stond van oprechten triomf. Toen zy gereed was om van de Vrydag- markt naer haer hotel terug te rvden, heeft het volk hare peerden uitgespannen en zelf hel rytuig gelrokken. Dergelyke ovatie is van menschengeheugen le Gent niet gezien. Eene zweep met zilver beslagen, werd haer geschon ken en 's avonds is haer door dc maetschappy Sl-Sccilia eene schitterende serenade gebracht en eene prachtige kroon werd haer aengeho den. Welke koningin is ooit het voorwerp ge weest van zooveel eeie en liefdebewyzen vraegt de Gazette van Gent. Het moet gezegd worden dat vrouw Enault de dankbaerheid des volks verdientze doet oneindig veel goede werken, niet alleen door de lyders aen tand- pyn by te slaen maer ook door bet uildeelen van aelmoezen aen de arme lieden. Vrouw Enault verlaet binnen kort deze stad om zich naer Oostende te begeven. Ten gevolge der ordonnaucie van on- plichliglieid, onlangs uitgebracht ten gunste van Marie Collart, de beruchte Lolo, heeft deze zich dynsdag ter greffie der korreklionneele rechtbank aengehoden, ten einde de voorwer pen terug te eischen, welke in hare woning waren iu beslag genomen. De voorwerpen welke herkend zyn als toehoorende aen Marie Collart, zyn haer teruggegeven. Op de veemarkt vrydag te Brussel ge houden, warenJ12I2 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen fr. 0-95 tot 1-15 stieren fr. 0-75 tot 1-00 koeien en veersen fr. 0-75 tot 1-05. Maendag werd de genaemde Pierret, inde Vlocgaertstrael te St. Gillis, by Brussel, door den bliksem gedood, op liet oogenblik dat liy zich in zyn duivenhok begaf om zyne duiven te verzorgen. Er was geen spoor \au vuer cloor den bliksem nagelaten Volgens de brusselsche dagbladen zou de veepest uitgeberslen zyn in de stallen der Zoologie le Brussel. Eene droevige gebeurtenis is le Brugge voorgevallen. Het huis van M. E., iu de St- Gilhsdorpstraet, werd bezocht door ratten onlangs ging men by een apotheker om i alten- vergil, door welk middel men er van verlost werd. Vrydag avond zoo hel schynt bereidde men pap hy vergissing heelt men het overige van hel rottenkruid in plaets van suiker ol iels anders genomen, naer men zegi. Wat er van zy, zeker is lief dat twee kinderen en de moe der reeds aen vergilliging zyn overleden. Ziehier verdere inlichtingen over het bedroevend voorval van vergiftiging te Brugge. llet ongeluk heeft plaets gehad in dc St.- Gillisdorpslraei. Rosalie Van der Beke, huisvrouw van G. Emmery, was als werkvrouw by vrouw Lynall Thomas, iu de Spanjaerdstraet, alwaer ratten en muiscn huisden. Toen deze dieren dooi het vergif van den arsenic verdwenen waren, gaf de dame hel pakje vergif aen Rosalie, om het zelve weg te werpen. Zy deed dit niet, en droeg het, waerschynlyk denkende dat het voedzaem meel was, naer huis medecn legde het pakje in dc spinde. Hel pakje verbleef al- daer gedurende zes maenden. Rosalie Van der Beke maekte vrydag avond pap voor het huisgezin. Emmery, by vergis sing nam zy hel pakje arsenic en mengde liet in de pap. Vyf personen aten ervan cn werden eens klaps onpasselyk. Nog denzellden nacht stierf Walburga Jonckheere 4 1/2 jaren oud, en in de bueri woonende Rosalie Van der Beke, huisvrouw Jonckheere, oud 48 jaren, vrouw van Cli. Jonckheere, stierf zaterdag namiddag, en Maria Van Daele, oud 4 jaren, bezw eek den volgenden nacht. Dit voorval l.ceft een droevi ge» indruk in onze slad gemaekt. Twee personen, eene vrouw en hel vierja rig kind Maria Van der Beke, zyn gered. Dc leerlingen van het kollegie van de Broeders der Chrislelyke Leeting, te Bergen, hebben een schitterende zegeprael bcliaeld in den algemeenen pryskamp van liet lager on- derwys. Er waren 500 mededingers 9 leer lingen der Broeders namen deel aen den slryd en bekwamen zeven pryzen en twee eervolle meldingen. In de myiienschool van Henegauw werd bet grootste geial punten beliaeld door M. L. Legrand, oud-leerling van hetzelfde ge sticht. Is dit nogmaels geen klinkend ant- wooid aen de stelselmatige afbrekers van hel chrislelyk onderwys Men schryft uit Vlissengen, aen de Bot- terd. Courant, dat daer eene mystifikatie heeft plaets gehad die veel opspraek heeft vei wekt. a De kapitein van een der mailbooten heeft men ridder gemaekt van de Orde van Ver diensten, s omdat zoo luide de oiïicieele kennisgeving hy onlangs den hertog van Kent die, zooals liet heette van de begrafe nis onzer beminde koningin terugkeerde, zoo byzonder voorkomend en met de noodige op lettendheden op zyn schip bad ontvangen. Het gekste van de historie is, dat die soi-disant lierlog, niemand anders was dan een chocola de-koopman, die men voor den echten hertog nrera, en zien alle Hip. niienties en ovaties met een spotvogels taktiek liet welgeval len. Dynsdag is te Soignies, M. Pennart tot Seiiateur gekozen, met 1144 stemmen tegen 1127, welke aen den katholieken kandidaet M. Baatard, werden gegeven. Moord te Chatelf.t. Zaterdag avond werd te Chalelet een vrouw door baren man vermooid ziehier in welke omstandigheden Sedert verscheidene jaren was het huisge zin van den genaemden Maximiliaen Regnier, bygenaemd ïlamaimm het looneel van gedu rende» huiselyken twist. Voor elke geringe moeilykheid ontstond er krakeel en meer dan eens hagelden er vuistslagen. Regnier dronk met volle keel en de vrouw, Petronilla Benin, die waerschynlyk de rol van slachtoffer moede was, had het denkbeeld opgevat insge- lyks tot het gebruik van vuistenargumenien over te gaen. Regnier droeg zelfs op liet lichaem het spoor van dit mannelyk besluit. Ongeveer acht dagen geleden onlslond er een lievige twist tusschen de twee echtelin gen. Na eene menigte vuistslagen aen zyne wederhelft te hebben toegediend sloeg Regnier al de meubelen zyner woning aen stukken. Ten gevolge dier feilen waermeê de recht bank zich bezig le houden bad verliet Pe tronilla liet echtelyk dak en nam haren intrek in de woning barer zuster. Regnier leefde se dert dien lyd als een landlooperhy beraern- de tegen zyne vrouw akelige ontwerpen en hield, zoo het schynt, deze zelfs niet geheim. Zaterdag, rond 4 uren nanoen, ontmoette hy haer op de Place de la Vicloirezy kwam uit een bakkerswinkel, alwaer zy een brood bad gekocht. Zoodra zy baren man zag, poogde zy zich onopgemerkt langs een achterdeur te ver- wyderen. Regnier volgde liaer op de hielen lol op een binnenplein, waer liy twee revol verschoten op liaer lostte. Men denkt dat geen der schoten de vrouw raekte, want zy gelukte erin ylings in de keuken te vluchten. Zy sloot de glazen deur en bevond zich alsdan vlak voor Regnier, die poogde de deur open le breken, toen zy bemerkte dat hy met zyn wapen nog maels op liaer aenlegde. De vrouw hield zich den linkerarm voor het hoofd twee schoten knalden en de ongelukkige vrouw werd getrof fen in de richting van liet hart. Radeloos van pyn en schrik vluchtte zy wankelend door den gang, overal het bloedig spoor van baren doortocht latende. Zelfs kon zy nog de straet overloopen tot in het huis van M. Jacquet; doch nauwelykswas zy al- daer den dorpel overgestapt, of zy viel dood neêr. Een brood en eenige nootjes, welke zy gekocht had en in de hand hield, rolden naest hel lyk op den grond. Regnier was zyne vrouw opgevolgd en stond naest het lyk in het huis van M. Jacquet. Toen men hem wilde aenhouden, zegde hy dat hy zich zelf zou in de handen van het gerecht le veren. Ten 6 uren werd Regnier door de gendar men weggebrachthy hield eene pyp in den mond en staerde uitdagend op het publiek, dat zich talryk op zynen doortocht verdrong. Regnier bevindt zich op dit oogenblik in de celgevangenis te Clarleroi. Van de honderd keeren dat eene petrool- lamp wordt uitgeblazen, geschiedt dit negen en-negentig mael langs boven aen het glas

De Denderbode | 1877 | | pagina 2