Oostersche Ooi-log. Sedert dat 't stinkerke, 'l onnoozel Tistje en zekere gebrilde leng, Franske geheeten, 't geu- zenorgaen uit de Kaltenstraet aeneenknoeien, wordt in gezegd blad, buiten eene geheele wagenvracht lasteringen en beleediging legen de geeslelykheid en de kloosterlingen, die uil andere liberale lasterbladen worden geknipt, niets anders meer gedrukt dan een handsvol onnoozelen zeever, domme zinspelingen en dwaesheden die noch kop noch steert hebben. En dit alles is bovendien geschreven in een lael die verre is van aen deze te gelyken van een deftig en welopgevoed man. Eenige onzer vrienden hebben ons hunne verwondering uitgedrukt omdat \vy 't Verbond wat min om zyne lasteringen en zouleloozen praet aen de kaek stellen. Maer wat wil men antwoorden op 't gezee- ver van doodonnoozele sukkelaers die altyd maer aenbabbelen gelyk eene zatte schoelie Wat ons betreft, wy bekreunen ons zeer weinig met dit slach \an schryven des Ver- bonds1° omdat de lasterzucht by de liberale schryvelaers een ongeneesbare ziekte is ge worden 2° omdat wy ons zoo verre niet willen verlagen, noch onzen lyd zoeken te verspillen 0111 de dwaesheden te wederleggen van twee of dry liberale sullen by wien alle eergevoel totael verdwenen is. Het ware im mers eene zottigheid 0111 het meest tegen eenen ovenmond te willen gapen. Een ooggetuige heeft ons verzekerd dat toen het eerepeloton, by de begravenis van major Ilellinckx, zich bereidde om het pelotonsvuer te lossen, de lieutenant-colonel commandant a l'insiituchion in onze stad op eens zyne beide handen aen zyne ooren sloeg Als onze kornel zich de ooren stopt voor een eenvoudig pelotonsvuer,wat zou hy loopen nloest hy 't pruissisch of 't fransch kanon zélfs in de verte hooren brommen Dat Generael Renard moest welen dat onze kornel zulken feilen held is, la minute ware hy gedecoreerd RECÏÏTERLYK krönyk. De korrektionneelc rechtbank van Brussel veroordeelde rnaendag de genaernden Felix Parisot, oud 18 jaren, een fransch student en P. Seguin, 49 jaren oud, woonende te Si- Gillis, by Brussel en insgefyks van fransche afkomst, beide beschuldigd \an ontvreemding van juweelen ter weerde van fr. 25,000, ten nadeele van den juwelier Hcrremans, te Brus sel. gepleegd. Felix Parisot werd veroordeeld tot 5 jaren gevangenis, voor den juweelendiefstal, dry maenden voor het dragen van eenen valschen naem en 200 fr. boete voor het onwettig dra gen van een adellitel. Seguin is veroordeeld lot eene maend gevan genis voor het dragen van een valschen naem. Men herinnert zich nog dat Parisot door onze policie werd aengehouden. STERFGEVAL. Maendag is alhier schielyk overleden den heer Joost Hellinckx, major-bevelhebber van het 1° balaillon onzer garde civiek. Zyne stofle- lyke overblyfsels werden donderdag namiddag, met de voorschrevene krygseer, ter aerde besteld. PRIESTËRLYKE B ENOEM1NGEN Z. D. Hoogw. de Bisschop heeft tot eere- kanunniken zyner hoofdkerk benoemdde Zeereerw. Heeren D. Van Malleghem, alge- meenen oversie der Zusters van 't Crombeen II. De Backere, bestierder der Broeders van de Chrislelyke Scholen, en Is. Boddaert zynen sekretaris. Dynsdag aenstaende. om 10 uren, zal de plechtige aenstelling der nieuwbenoemde Hee ren gedaen worden in de Hoofdkerk door den Zeereerw. Heer Vicaris Du Bois, aertsdiaken- deken van het Kapitiel. De Eerw. Heer Presiaux, onderpastoor te Wachtebeke is onderpastoor benoemd te Loochristy. O. L. V. van Lourdes, te Iddergem, is grooi, en het is te hopen dat de II. Maegd er menigen bedevaerder zal troosten. X. Eene woeste daed, die slechts hel werk kan zyn van een dollen jenevergeus, is in den nacht" van zaterdag tot zondag gepleegd, aen de kapel van O.-L.-Vrouw van Gaverland, in de Torenstraet te Sl-Gillis, by Deridermonde. Een kwaeddoener langs de deur in de kapel gekomen, heeft daer alles verbrvzeld wat hem onder de hand viel kandelaers, keerscn, kaders, enz.; twee 11II. Harten moet hy met geweld tegen den grond geslagen hebben. Verders heeft hy gepoogd den offerblok open te breken, maer daerin niet gelukkende, heeft hy dezen willen afrukken, doch ook te ver geefs. Door een overschot van godsdienst gevoel heeft de deugniet echter geen hond gesteken aen hel beeld en de relikwie der Heilige Maegd. Daer zyn vernielingszucht nog niet voldaen was, heelt de kerel ook de ruilen uitgeslagen by den bakkei F. Dierick, die daer omtrent woont en is dan gevlucht. De policie van Sl-Gillis zoekt den misdadiger op. Zondag, onder de vespers, is te Wieze, in de Molenslraet, de herberg den Olifant ge- deellelyk afgebrand, bewoond door M. Loos, beenhouwer. Eenige meubelen, hét linnen en de bedsteden zyn verbrand. De schade wordt geschat op nagenoeg 1500 fr. Volgens een telegram uit Parys aen den Times gericht, zou het ontwerp van huwelyk tusschen koning Alfonso van Spanje en de princes Mercedes niet meer bestaen, en er een huwelyk zyn besloten tusschen dien koning en de tweede dochter van den koning dei- Belgen. Men voegt er zelfs by dat M. Silvella naer Brussel is gezonden om die kwestie te regelen en dat onmiddellyk na dezes aenkomst te Brussel, de koning der Belgen den minister van Spanje, benevens den graef en de gravin van Parys, op een diner heeft genoodigd. Ook verzekert men dat erin den laetst gehouden ministerraed over dit ontwerp zou zyn beraed- slaegd. Die tyding verdient echter bevestiging. De Epoca zegt daerentegen, dat de hertog van Montpensier en zyne familie zich naer Granja, by Madrid, zullen begeven, tegen het einde des jaers de kwestie van het huwelyk des konings met zyne nicht Mercedes, zal geregeld zyn. De eerste belgische expeditie naer Mid- den-Afrika is bepaeld samengesteld uit MM. Crespel, stafadjunkt Cambier, luitenant by het krygsdepót, en Maes, leeraer in naluer- kundige wetenschappen. Deze persoonen zul len vergezeld zyn door M. Marno, de beroemde oosten ryksche explorateur, die reeds drymael Midden-Alrika heeft bezocht. Het vertrek is tegen hel begin van October bepaeld. Om een gedacht te geven van de werk- zaemheid die de liberale party aen den dag legt in het fabrikeeren van kiezers voor het grootste deel by middel van valsche aengiften kunnen wy niet beter doen dan hier een cyfer aen te halen, dal ons wordt medegedeeld door een vriend van Antwerpen die doorgaens goed is ingelicht dit jaer zal de kiezerslyst, die weldra zal uitgehangen worden, niet min j van maendag. Tengevolge van hei v dan vijftien duizend namen bevallen. Dus, in russen len zuiden der Balkans, zo Te Brugge gaet een man rond met eene kar, waerop zich vier ketels bevinden. Hy vcrwl in eenen oogwenk de kleedingslukken, die men hem brengt. Men ziel de huisvrouwen hem rokken, broeken, enz. nenbrengen, die hy in den ketel doopt, waer zwart, bruin, blauw of groen in is, volgens den keus van den eige- naer van het te verwen kleedingstuk. In de kar is een hond gespannen, wiens poolen ge- verwd zyn in de vier gezegde kleuren. Het schynt dat die nieuwe nyverheid te Brugge nog al byval vindt. Men heeft vrouwen liaer kleed zien uitdoen om het te laten verwen. Maendag morgend, is in de statie te Na men, een koopwaren trein op een anderen trein geloopen, die op het punt was te vertrekken. De schok was verschrikkelyk, een der machi nisten werd gewond en een groot getal wag gons verbryzeld eenige rytuigeu zyn schier tot splinters verpletterd. De lokomotieven heb ben veel geleden. De stoffelyke schade is dus zeer aenzienlyk en de oorzaek van dit ongeluk is lol nog toe onbekend. Men verzekert dal men in langen lyd zooveel verbryzeld spoorwegma- tcrieei niet gezien heeft. Hel blad Ie Hainaul zegt dat de vernie tiging der kiezing van Soignies zooveel als zeker is, aengezien de gekozene, M. Pennart de hoedanigheid van Belg niet bezit, noch door zyne geboorte, noch door eenige latere akte. Men meldt uit Oblies, dat het parket van Doornyk aldaer woensdag een onderzoek heelt gedaen. een inwoner dier gemeente had, by middel eener zeis, een kind van 9 jaren oud gedood, dat in eenen hof was gekomen om stekelbeziën te plukken. Spa, 25 juli. Een der onderscheidene personen welken den zoon van den onderko ning van Egypte alhier vergezellen, namelyk M. Defoer, is een belg en afkomstig van Gel denaken, uit eene nederige melserfamilie. Zyn oudste broeder werd ongeveer dertig jaer ge leden in een hotel te Parys, om zyn helderen geest opgemerkt door ecu hoog geplaetst Egyp- tcnaer, welke hem met zich nam en in den koophandel liet onderrichten. Toen Defoer stierf, liet hy de gewezen melsersknaep overgroote rykdommen achter. Zyn jonge broeder, M. II. Defoer, welke tien jaren na den andere naer Egypte trok, begaf zich in de fi- nantiën en stichtte later te Parys de Banque Franco-Egtjptienne. Heden is hy bey, dal is goeverneur eener egyplische provincie. Ku is liet lyd de aerdappelen van hunne bloemen te berooven. Dit geeft een derde meer opbrengst niet in getal, maer in gewicht. Twee jaren ondervinding hebben my de volkomene overtuiging gegeven. Dit werk kan gemakke- lykst door de schoolkinderen gedaen worden, die alzoo eenen grooteren dagloon, dan welke amblenaer het wezen moge, kunnen verdienen. Dal men beproeve, en men zal gelooven. 'Ï&ÊT Portret van Z. H. Pius IX. Onze geëerde geabonneerden welke voor één of meer geoliedrukle portretten van den II. Vader hebben ingeschreven worden verzocht ze te onzen bureele te laten afhalen. Den heer Alfons Jooris van Lede, leer ling der catholyke Hoogschool van Leuven, komt het exaem van kandidaet-notaris met allergrootste onderscheiding te ondergaen. Dynsdag is te St-Lievens-Essche, wyk Meerenlioek, rond 1 uer des morgends, eene tweewoonst met al de meubels een zwyn en een geit, de prooi der vlammen geworden. Deze twee huisjes waren bewoond door de eigenaers Pieter Delange en Pieter Berlamont, werklieden. De oorzaek dezer ramp wordt aen den toeval toegeschreven het vuer werd eerst bestatigd ter woonsle van Pieter Delange. De verliezen worden berekend voor Delange op 1600 fr., tcrwyl zyn. huisje en meu bels maer geassureerd zyn voor 1500 fr. en voor Berlamont op 900 fr. en niets geassureerd. Zondag 11. heeft er te Iddergem eene treffende godsdienstige plechtigheid plaets ge had. De confrérie van O. L. V. van Molen- beeck, by Brussel, ouder leiding van Eerw. Heer Pastoor van Sl-Rochus, benevens die van Woluwe St-Lambert, opgeleid door hun nen Prefekt, kwamen eene bedevaert doen naer het heiligdom van O. L. V. van Lourdes, te Iddergem, en tevens waren zy dragers van prachtige offeranden. Eene ryke stoel maeg- den, wier sneeuwwitte kleederen, door eene Julizon beschenen, tegen het blauw azuer opschitterden, door toedoen der jonge juffer Cobbaert, en onder leiding van den gemeenie- onderwyzer, muziek aen 't hoofd, trok hen te gemoet,tot aen de grensscheiding van Dender leeuw daer begroette de onderwyzer De Grave, den E. 11. Pastoor van St-Rochus, hy drukte met luider stem den wensch uitdat O. L.V.van Lourdes, rykelyk in gratiën hunne reis zoude zegenen. De stoet zette zich in beweging, beurtelings zangen aenhelïende, afgewisseld door de keurigste arias der har monie men richtte zich dorpwaerts naer de kapel; de onlangs nieuw volbouwde parochie- straet was gansch met Paus- en koninklyke kleuren bevlagd. Eene ontelbare menigte ge- loovigen volgde ingetogen de scliaer bede- vaerders. De plechtigheid der offeranden ge ëindigd, begaf men zich naer de kerk, om ei- het H. Misoffer by te woonen, daerna ging men stoetsgewys de toegesnelde christenen zegenen. De bedevaerders werden overal met geestdrift onthaeld, en zy zyn den gansehen dag in de parochie gebleven, de Iddergemnaers door hunne godsdienstige en tevens aentrek- kelyke zangen verlustigende. De toeloop tot een jaer tyds, zyn er zoo wat van dry tot vier duizend kiezers op de boorden der Schelde ge groeid Niet waer, de grond is ginder vrucht- baei onder dit opzicht Maer lioe de valsche kiezers gaen uitzoeken in dit ongeloofelyk getal namen En waer zal de Bestendige deputatie den tyd vinden, 0111 met zorgvuldigheid de duizende reclamation te onderzoeken, die zich zullen voordoen Uit dit alles mogen wy opmaken, dat onze treffelyke en eerlyke tegenstrevers alleenlyk rekenen op de onmogelykheid van een ernstig onderzoek om profyt te trekken uit hunne schandelyke kuiperyen. Standaerd Uit de Gevangenis Ontsnapt. Donder dag is er een veroordeelde soldaet uit de ar resthuis van Gent ontvlucht, in tamelyk zon derlinge omstandigheden. Zekere Gustaef ïMeurisse, die tot vyf jaren gevangenisstraf veroordeeld was voor diefstal, misbruik van vertrouwen, verkoop van klee deren en weglooping, werd onder toezicht van eenen bewaker, gebruikt aen het kui- schen van den grond van eenen put, in een der buitenpleinen van de gevangenis. Giste ren morgend was de gevangene reeds, sedert eenigen tyd, aen het werk, wanneer hy zynen bewaker vroeg, hem een weinig olie te gaen halen, \oor de lamp, die hem by zyn werk verlichtte. Op die wyze slaegde hy er in zich voor eeni ge oogenblikken van alle toezicht te ontslaen en nam dien tyd tebaetomby middel eener dubbele ladder, die hem voor zyn werk toe vertrouwd was, op den ringmuer te klimmen, van waer hy zich op den grond liet glyden. Hy kwam alzoo in de Nieuwe Wandeling terecht en naer alle vvaerschynlykheid was hy reeds ver, wanneer men zyne ontsnapping be merkte. Men denkt dat Meurisse, blootshoofd en zonder schoeisel, in de Nieuwe Wandeling eenen medeplichtige zal gevonden hebben, dien men gelooft te kennen, en die hem andere kleederen zal gegeven hebben. Zyne strafklee- deren heeft men. 111 eenen doek geknoopt, in handen van een kind gevonden, dat geene an dere inlichtingen wist te geven dan dat een man hem dit pak overhandigd had Meurise was gehuwd hy ontving byna alle vrydagen het bezoek zyner vrouw den 24 mei 1876 opgesloten was hy aengewezen om op 18 april 1879 in vryheid gesteld te worden. Er zyn telegrams naer alle richtingen gezon den, om hem aen te houden Een ongeluk is dezer dagen gebeurd in de estaminet de Oude Zwaen, op de Garen- markt, te Brugge, gehouden door M. G. Van Damme, wiens tweejarig kind, Augusta, ver ■schrikkelyke brandwonden heeft bekomen. De zuster en broeder, hadden hun zusterke na den middag op het bed der ouders geleed, waerop hel in slaep viel. Toen nu de andere kinderen weg waren en vader Van Damme juist de deur uil was, hoorde de moeder eens klaps verschrikkelyke kreten zy snelde de trappen op, en zag haer kind in vlam staen. Vol schrik kwam zy beneden en liep haren man achterna, die terugkwam, terwyl nog andere persoonen het huis binnensnelden en hel kind hulp brachten. De ongelukkige kleine die slechts met een hemd gekleed was, bad zulke deerlyke brandwonden bekomen, dat men geene hoop mocht hebben op behoudenis. Om in het bereik van solferstekskens te gera ken, was Augusta uit het bed gekomen, en had over eene nachttafel en een ander meubel moeten heenklauleren vervolgens was zy met de fosfoorstekskens spelende, in het bed terug gekomen, alwaer zy zich het vuer aen het hemd had gesteken. Het kind is den volgen den nacht aen zyne brandwonden bezweken. Dc Politischc Correspondenz deelt zeer ernstige ly- dingen rneê uil Konstantinopcl, onder dagleckening trukken dei- zou dc toestand al- laer zeer netelachtig worden voor de turksche troe pen. liet duilsch gezantschap zou bericht hebben ontvangen, dat de christen bevolking to Yeni-Saghra zou uitgemoord zyn, terwyl de giieksche gezant een telegram zou ontvangen hebben, dat de christenen van Cavarna, naby Balcik, insgclyks zyn verwurgd. Uit Varna zou een stoomboot naer Balcik gezonden zyn om de vluchtelingen op te nemen en de engclsehe gezant zou er het oorlogschip Rapid heengezonden hebben. Indien al deze lydingen worden bevestigd zouden zy grootclyks den indruk verzwakken welke hel turksch goevernement schynt te verwachten van zyne hcrhaelde meêdeelingen omtrent dc wreedhe den door de Bussen en Bulgaren gepleegd op de mu- zelmanschc bevolking van Bulgariè. Volgens die offi- cirelc meêdeelingen zou geheel Bulgarië in een blocdblad zyn veranderdal de muzclmausche huizen zouden er zonder genade afgebrand en de bewoners zonder niedeiyden om hel leven gebracht zyn. De sultan zou in zeer ontmoedigde stemming ver- keeren ten gevolge van een bericht van Namyk pacha meldende dal hel leger reeds veertig duizend man aeu zieken en wcgloopers zou verloren hebben. Zelfs meldt een telegram uil Pera dal aen den goeverneur van Brousse bevel is gegeven de noodige maatregels te nemen om aldaer desnoods den sultan en geheel zyn goevernement te ontvangen. Noglans is de veldslag.te Plevr.a, waerover wy lot 1 nu loc slechts lydingen uit turksche bron hadden ontvangen, stellig eene ncêrlaeg voor dc russen, en een schitterende zcgeprael voor Osman pacha ge weest. Ecu officieel telegram van hel russisch hoofd kwartier bekent, dat de russer. by een aenval op die plaets, met groote verliezen zyn teruggeslagen. Aen de ovorzydo der Balkans, verwacht men zich aen een geregeldon veldslag tusschen Eski-Saghra en Yeni- Saghra. Suleiman pacha, zou met 20,000 man aenge- komen zyn Ie Karabounar, ton noord-vveslcn van Andnnopel en halfwege die stad en Eski-Saghra. Ily zoti zich schier tegenover de troepen van den russi- schen generael Gourko bevinden. Volgens do lydin gen door den cngelschen Globe ontvangen, zouden ook de verschillende acnvallen der russen tegen Bulschuk ten nadeele der acnvallers afgeloopen zyn. Acn den czaer wordt het voornemen toegeschreven binnen een achttal dagen naer St-Pclershurg terug te keeren eu zich vandaer naer Klein-Azia te hegeven waer de zaken van Rusland voortdurend minder goed staen dan in Europa. Russische wreedheden. De turksche minister van builenlandscho zaken heeft aen den vertegen woordiger van Turkye te Brussel dc volgende stuk ken gezonden Konstantinopcl, 23 juli. Een telegram van den goeverneur van Tirnowa, gezonden aen Zyne Hoogheid den grootvizier, bcvis- ligd al de daden van barbaerschheid welke vroeger zyn aengeduid en bedreven dooi de russen cn Bul garen tydens de bezetting van Tirnowa en de omlig gende dorpen, en wel namelyk de afbranding eener moskee waerin de inwoners van Chamsikeni waren gevlucht, die aldus levend werden verbrand hy voegt er bv dal de russen onder doodsbedreiging, gevangene muzelmannen dwingen te schiclen op dc turksche troepen welke hun ter hulp komen. De mucliir Sulemein pacha telegrafeert aen het ministerie van oorlog dal tvvaelf ongewapende muzel mannen van hel dorp Skourlou, naby Eski Saghra, zich aen de russen onderworpen hebbende, zeven hunner by middel van bylslagen werden omgebracht door dc Bulgaren en dry andere door dc kozakken. Wy hebben zoo juist niogelyk het getal doen opne men der afgebronde huizen, en der muzelmannen door dc russen en Bulgaren vermoord, in do dorpen welke lot hicnoe helmeest van den vyandlyken inval hebben geleden ik zend u den uilslag van die optel ling over als volgt 1° Tc Balak, een dorp uitsluitend door ïuuzclman- nan bewoond, in het dislrikt van Sistovva lbo buizen afgebrand vermoord 200 mannen en 3- 0 vrouwen totael der slachtoffers 500 inwooners vvaerschynlyk overlevenden 7. 2° Te Balovan, muzelmanseh dorp in bet dislrikt Agrovno, buizen 250 mannen 700 vrouwen 1200 men gelooft dat enkel één persoon aen de moorderv is ontsnap!. 3° Te Cabas Bomns, huizen 100; mannen 2 0; rouwen 300, dus 500 slachtoffers twee persoonen zyn aen de dood ontsnapt. 4° Tc Kestombo! huizen 150 mannen 300 vrou wen Gut:, dus 9011 slachtoffers 3 overlevenden. 5° Te Chcins, gemengd dorp 120 mannen en 200 vrouwen, dus 320 slachtoffers één enkele persoon is ontsnapt. 6° Te Tnndjn, gemengd dorp 250 mannen cn 400 vrouwen, dus 050 slachtoffers dry overlevenden. Ziehier bol getal afgebrande buizen in de dorpen, welke ontvlucht waren door de inwooners, voor de aenkomst van den vyand: Tranich Uornoi,40 huizen; i Beran, i">0 Odalor, 180; Armoudlouk, 80 Hour- goucli, 'lüO Kbodjina, to Oktyler, 200. Zamen 820 afgebrande huizen. Men meldt nog iu of 5<i gemengde dorpen, ieder ten minste tuil huizen lollende, waervan de inwoo ners zich aen do Russen hebben onderworpen en waervan liet lol onbekend is. Deze schrikwekkende slulistick is dc verpletterend sle getuigenis legen de meêdoogeloo/.e wreedheid der russischc polilick. Konsianliiiopel, 24 juli. De algemeene goeverneur van den Üonau lelegraleerd uit Rulscliuk dat, verleden zon dag, Russen en Bulgaren al de inwoners heb ben vermoord van liet dorp Yenikeni, gelegen op acht uren afstand van Osman-Bazar, ter uitzondering \an dry vrouwen en twee man nen. In hel dorp Kojlii, op negen uren afsiand van dezelfde slad, hebben zy vyfpeisonen vér- moord. Een telegram van Moukhtar-pacha aen den minister van ooriog, \erhaell de volgende droevige feilen De vyand, zicli verwyderende uil de kanlons Chourakel en Zaroucha, heell in zyn terug tocht alles vernield, oogst, beplantingen en woningen hy heeft de bevolking in de ver- sclirikkelykste ellende achtergelaten, ontbloot van levensmiddelen en van dak. De russische troepen hebben gevankelyk naer Alexandropel meegenomen de vrouw en de kinderen van Youssouf bey, Cnïmakam van Chourakel, zyn broeder Melimed bey en zyne kinderen en eindelyk de vrouwen van het huis van den Caïmakam van Zaroucha. De gevangenen 11a alle denkbare beleedigin- gen le liebben ondergaen zyn naer Tiftis ge zonden. Een telegram uil Schumla, aen myn departement gezonden, meldt ons dal M. Read, konsul van Engeland te Rutschuk en M. de Torcy, fransche militaire geattacheerde, een en twinlig gekwetste vluchtelingen hebben be zocht, waervan 10 vi ouwen eu M kinderen twee dezer lactslen waren acht lol lien maen den oud eindelyk, uit inlichtingen van hel oorlogstooneel in de Donauprovincie blykt, dat de Russen voor algemeen en .eenvormig stelsel hebben aengenomen zich meesier te maken van de dorpen zonder verdediging, en na die by middel van kanonvuer le hebben vernield de ontwapende inwooners le vermoorden en de vrouwen gevankelyk weg le voeren om die te beleedigen. De Russen dreigen met hetzelfde lot de cliristene dorpen, welke zich niet zou den onderwerpen en welker inwooners zouden weigeren zicli by hel leger te laten inlyven. Bombardement van Butscliuk. Dc rus sische batterven van Slobosia onderhouden een lievig kanonvuer tegen Rutschuk. De stryd duert voort doch de rook belet de uit werksels van liet bombardement te onder scheiden. De Pall Mall Gazette bevat een telegram, ge- dagteekend Bucharest, 25 juli. meldende dat Rutschuk geheel is omsingeld. De Russen, gelegerd op 7 inylen opwaerts en 8 mylen be- ncdenwaerls den Donau, hebben de baen van Rasgrad naer den spoorweg van Varna afge sneden. Het verkeer tusschen den linker- en den rechter oever wordt le P.vrgos en te Paragan onderhouden. Vier russische legerkorpsen zyn den Donau overgetrokken eu hel legerkorps van groot-herlog Nikolaes, naby Tirnowa gaeri versterken. Naby Rasgrad hebben hevige ge vechten plaets gehad. 25,000 Turken hebben zich opgesloten te Rutschuk, waer het garni zoen nu meer dan 50,000 man bedraegt. De stad bereidt zich om tegenstand te bieden aen de russische batteryen doch men verwacht dat zy zal gedwongen worden den stryd op te ge ven. Engeland. Twee bataillons van 900 man ieder, welke eerst voor Indië waren be stemd, benevens versterkingen voor vyf regi menten, welke le Malta in garnizoen zyn, zul len naer dit eiland vertrekken aen boord der dry reeds gemelde transportschepen, waervan een, de Euphrale, sedert donderdag 'onder zeil is. Twee andere bataillons en een regiment lanciers zyn gereed om te vertrekken. Deze troepen zullen, by hunne aenkomst te Malta bevelen ontvangen aengaende hunne verdere bestemming. De admiraliteit heelt te Devonport doen vragen wanneer de Simoon en de Himalaya, twee groote transportschepen, kunnen gereed zyn om zee te kiezen. De overheden van het arsenael hebben ge antwoord dat Simoon tegen 4 augusti en de Uymalaya tegen liet begin van september zou gereed zyn. Ondanks de verklaringen door de ministers iu het Parlement gedaen worden de millitaire toebereidsels voortgezel. Zoo meldt men dal uit bel kamp van Alders- hot, 2 regimenten ruitery, 4 bataillons voet volk en bet speciael korps der genie voor dc*n velddienst waerschynlyk naer den vreemde zullen gezonden worden. St-Pelersburg, 24 juli. Offieiel wordt uil Tirno wa gemeld, dal de moeielyke tocht over de Balkans gelukkig bewerkstelligd is. Dry passen by Clnpka en Janivvy zyn in de macht der russische troepen Officieel wordt uil Alexandropol van den 22 juli gemeld Den 2» juli viel de turksche linkervleugel de positie van Alschasoff aen van de sloomboolen en uit Tschimlschura werd golyklydig hel vuer geopend; de vooruitgeruktc infanterie werd door liet vuer van de russische infanterie en artillerie gedwongen terug te trekken, de Turken verwyderden zich spoedig met hunne sloomboolen, van welke een door het 'russi sche vuer beschadigd werd. De troepen van Moukh- lar pacha, 40 bataillons sterk, houden de sterk beves tigde posities aen de noorderlyke helling van hel Ada- labagebergte tusschen Wisinkeros cn Kirchata bezel. De berichten uil hel Terekgebied nemen een ge ruststellender karakter aen. In eenige dorpen werd op de russische dorpen gescholen, twee russische kompagniën werden door de Turken overvallen en daerom werd het noodzakelyk geacht de kolom van Dagestan weer op dc Andcahoogten saem te trekken, om de troepen in het Terekgebied hy te staen. Sl-Pelersburg, 25 juli De Golos geeft te vcr- staen dat hel russisch goevernement zeer insclnkke- lyk zou zyn indien er onderhandelingen voor den vrede werden aengeknoopt. In hel russisch hoofd kwartier van het Donauleger zou men geneigd zyn het oor te Iconen acn redelyke voldoende vredesvoor stellen. Indien deze echter met werden gedaen zou het russisch leger vooruitrukken naer Kmistanlinopel. De lael van den Golos schynt voor doel le hebben den sultan acn te moedigen om rechtstreeks met Rusland le onderhandelen. Russische Agencie. Bucharest, 25 juli. Het verslag van groothertog Nikolaes, zegt dat in de bergpassen van Schipka, toen de Turken don 13 juli, langs den zuidkant aen- gevalk-n, hemcrkien dat allen vorderen tegenstand onmogclyk was, zy de wiiie vlag opstaken en dc russische troepen onmiddellyk liet vuer slaeklen. De derde cn vyflionde bataillons scherpschutters die vooruitrukten om bezit le nemen van de verschan singen, Aei'dcn op mitraillc cn geweervuer onthaeld, hetwelk dc Russen gevoelige verliezen deed onder gaen. Toen des andereudaegs generael Skobclcff de positie bezette welke de Turken hadden verlaten, vonrl hy aen de zyde van eenige turksche gekwetsten eene massa hoofden van russische soldalen, welke in verschillende gevechten gekwetsten krygsgevan- gen genomen waren. De vreemde militaire gentla- ehccrdcn en dc correspondent van den Times werden uitgenoodigd hiervan akte le nemen. Aengaende de wreedheden acn de Bulgaren door dc Turken ten laste gelegd, daer de muzelmarischc overlieden gevlucht zyn hy de nadering der russen, hoe kor,den zy dan die wreedheden besta li gen Dc russen kunnen echter dc afzonderlyke gevallen niet beletten van wrackiieming door Bulgaren, die sedert eeuwen werden verdrukt. De vreemde militaire géat- lacheerden welke mei de dagbladen in briefwisseling zyn. kunnen hevesligen dal geene enkele dned van wreedheid door de russische soldaten is gepleegd. Aengaende do vier vacrluigen met steencn geladen Jlzc zyn in don grond gehoord om de turksche mo nitors le beletten den Donau op le varen indien de kommissie van den Donau den ingang van den Donau had verboden, aen de russische oorlogschepen, zou den deze nu nu t uoodig hebben het binnenvaren van die rivier le beletten. Carbaeiischiieden. De lurksclic minister van hu tcnlandschc zaken heeft nog aen don vertegenwoordiger van Turkve te Brussel dc volgende dcpechen gezonden. Konsianliiiopel, 25 juli. Een telegram van Ali-Saib pacha, oppei bevclheb- liel lurksche leger in Montenegro, meldt dat elc Monteoegrynen, ongeluyfeld onder den invloed van Busland's voorbeeld, de afschil welyke gewoonte hebben hernomen, waervan zy schenen afgezien lc hebben en welke hcstael m hunne gevangenen afgry- selyk lo verminken. Vandacg breiden zy hunne wreedheden uil lol de niet strydende en zelfs lol de kinderen. Zeven kinderen, jongens cn meisjes, van het dorp Glohidjc, in liet dislrikt Podgoritza, in hunne handen gevallen zyndc, hebben de wreedste behandelingen ondergaen. Aen eon hunner werden neus en ooren afgekaptaen een ander werden de armen geplct- lerd. Mol het lot der anderen is men onbekend, ter. uit zondering van een enkele die er in gelukt is aen zyne beulen te ontsnappen. Konstantinopcl, 25 juli. De keizerlykc overheden van hel vilayet Andrino- pel lelegraleercn aen 't turksch goevernement de vol gende feilen. Op 21 juli, 's avonds, werden twaelf muzelmannen van Soungouenles, een dorp dal door den vyand is afgebrand, na hunne wapens le hebben afgegeven, aengevallen door de kozakken die zich in de nabyheid van hel dorp vertoonden, ten getallo van ongeveer dertig. Dry dezer ongelukkigen werden door de kozakken vermoord en zeven anderen werden door de Bulga ren der omliggende dorpen, hy middel van bylsla gen afgemaekt. De overigen zyn aen dc slachting ontsnapt na de overrompeling van Carlova cn Kalafer, door de Rus sen. Meer dan SO muzelmannen van hel dorp Nortic, waaronder oude vrouwen en kinderen, zyn door de Bulgaren omgebracht. Dc jonge vrouwen en meisjes werden nnei Kala fer gebracht. Een twintiglal hunner, welke door de keizerlykc troepen waren gered, zyn ondervvegc op nieuw door dc Bulgaren en kozakken opgelicht. De lurksche krygsgovangen worden in Rusland goed behandeld alleenlyk beklagen zy zicli dal men lien in de straten rondleidt als zeldzame dieren. her Generael llassan-pacha, genomen le Nicopolis naer Si Petersburg gezonden om er lol voorwerp lo dienen van do nieuwsgierigheid van het publiek Don Carlos is te Nicopolis aangekomen en heeft zoo hel schynt, zyne vracg vernieuwd 0111 dienst to nemen in hel russisch leger. Hel russisch goeverne ment heeft hevel gegeven lol het onmiddellyk oprich ten van voorloopigc barakken in de byzondersto spoorwegstaliën lusschen Warchau cn Tcrcspol. Dat bcleekcnl dat de troupen welke zich in Russisch- Polen bevinden, hetzy naer de grens van oosten- ryksch-Gallicië, hetzy naer Turkye zullen worden gezondeu. Latere Berichten. Wcenen, 26 juli. Aen de Polilische Correspondent wordt uil Bucharest, 25 dezer gemeld, dal hel vierde rumenisehe legerkorps van den voi igen nacht den Donau was overtrokken, ten gevolge van een formeel gesloten overeenkomst tusschen Rumenië en Rus land. Prins Karei zou mei hel overige deel van T le ger morgen naer Nicopolis vertrekken. De bevolking was neêrslaehiing wegens het bericht van die overeenkomst, welker bestaen door het goeverne ment was ontkend. In verscheidene distriklen heerscht de veepest. By de Russen in een groote hoeveelheid beschuit bedorven ooor den regen. Aen hetzelfde blad wordt uit Belgrado heden be richt, dat de Skupischina de bcgroolmg heeft goed gekeurd met eene meerderheid van 108 stemmen. Dc minister van finantiën heeft ingediend het ont werp eener leening van twee millioen dukaten, aen- gegaen met buitenlandsche bankiers, ouder yvacr- borg van do myncn en bosschen. Het turksch garnizoen heeft Nisch ontruimd en is naer Sophia vertrokken. Uil Celtinjc wordt den 25 gemeld, dal dc Montene- grynen den dag te voren de forten Klacina en Most, welke voor Niksick liggen, hebben bezet. Het garni zoen van Klacina vluchtte naer Niksick. Ook hebben de Turken het blokhuis Nadukle hy Rubczar ont ruimd. HOLLAND. Zaterdag II. zyn van Rotterdam per stoomschip de Maes weder 22 religieuzen naer Amerika vcrlrokkcn, die uit Duitschland zyn verjaegd. Het oogenblik van vertrek leverde een aendocnlyk too- neel op. De gecsleljke Zusters waeiden mol hare doeken ten afscheid aen hel lalrykc publiek, dat aen den wal stond en haer lalrykc bewyzen van deel neming gaf, en zongen toen een loflied lot God. Velen kwamen de Irancn in dc oogen en in luide cn kcrnachlige bewoordingen sprak men zyne veront- wccrdigmg over den verfoeilyken Pruissischen Kul- turkamp uit. FRAiYKRYK. In Frankryk blyven de zaken nog altyd op den ouden voel. Dynsdag heeft nogmaels een minister raed plaets gehad, die tamelyk lang heeft geduerd, doch waerin nogmaels geen besluit schynt genomen le zyn aengaende den datum der kiezingen. Ditmacl noglans was M. Decazcs tegenwoordig doch zoo liet schynt is de oostersche kwestie hel hoofdonder werp der beraadslagingen is geweest. De inumcipalo raed van Bourges het geweigerd liet noodige geld to stemmen voor do ontvangst van maerschalk Mac- Mahon. Dynsdag namiddag, voerde le tienjarige Maric B.... haer broerke, dry maenden oud, in een kinder- rytuigje langsheen den trottoir der rue des Ecluses St- Slartin, lc Parys, toen eensklaps de wagen van een koopman in Scllzwalcr die in volle vaert do impasse Sl-Jacques kwam uitgereden, aen 't kleine rytuig vast- haekte. liet kindeken dal er zich in bevond, werd eenige nieters op de slraelsteenen geslingerd en op den slag gedood. Het meisje viel eveneen en haer werd een arm verbryzeld. De koetsier, die dat vrccs- lyk ongeluk veroorzaakte nam de vlucht. Hy wordt icverig opgespoord. Een geweldige brand heeft woensdag te Parys gewoed. Hel vuer ontstond 's nachls ten 3 uren,'in dc werkhuizen en magazynen van M. Lemancy. Van daer liep het met eene schrikwekkende snelheid naer dc fabriek var. M. Trécourt, daernevens, cn van daer

De Denderbode | 1877 | | pagina 2