Geachte Heek en Taai.bp.of.der, Oostersche Ooi-log. meryen verwyten. Maer zoo is hel nietMozes Emerique is integendeel altyd een der opper- bazen van't brusselsch liberalismus geweest. Ily was een groote voorslaender en beyveraer var, den liberalen school- (liever) doolpenning en van den onderricluirigsbond. 't Was hy die een der inrichters was van de liederlyke kavalkade door de welke men juffer Louise Lateau, de Broeders der Christelijke Scholen, de Jezuïeten, de Priesters, de Bisschoppen, ja, Gocl zeiven op de ysselykste wyze, beschimpte, lasterde en versmaedde. Mozes Emerique was ookeen aenhangcr van de ontvoegding der vrouw, maer gelyk men ziet had dit zynen waerom En daervan zwygen de liberhalers en hunne penneschurken Maer dat een priester, pater of broeder op 't ander einde van de we reld eens één enkele millimeter van zyne baen loopt, hola dit welen zy en dit verkonden zy met trommel en fluit op de vier hoeken des lands tot meerder eer en glorie van 'l macon- niek liberalismus O Was het dan zoo noodzakelyk dat er Zondag 11. aen de stadswerken op den Dam, gearbeid wierde Wat ons aengaet wy gelooven het niet, want van vroeg in den voormiddag was hel werk volk aen 'l geneveren en 's namiddag rond 2 uren lag de eene langs hier en de andere langs daer te ronken dat men ze op verren afstand kon hooren. Natuerlyk werd er dan niet meer gewerkt en 't werk dal moest geëindigd worden, bleef staen. Er was dus geene dringende noodzake- lykheid van op Zondag II. te werken, want had het zoo geweest dan zou de ondernemer van Liedekerke zyne werklieden wei zoodanig bewaekt hebben, dat zy het werk zouden af- gedaen hebben in plaets van gaen te geneveren. Wy willen hier heden niet verder op aen- dringen, alleenlvk roepen wy er de aendacht van den heer Schepen gelast met de openbare werken op in, hopende dat het zal genoeg- zaem zyn het feit te hebben aengeklaegd om liet hier nimmer te zien vernieuwen. In den brief dien Meeslerke Nee.kebroecl; van Erembodegem ons op 19 Juli, by deurwaerder, heeft gezonden, verwittigt hy ons dat hy in T toekomende zal uitleggen hoe het aen boord is gelegd geweest om de gemeenteschool van Erembodegem in eenen toestand te brengen waer niet eene gemeenteschool van gansch 't land kan aen rieken!?! 't Is Vrydag morgend en niets is ons toege komen Allons, Meeslerke, leg eens uit hoe het aen de leerlingen mogelyk is geweest ontelbare hairige schildwachten in zekere klas te plaelsen, banken, lessenaers, muren en plalonds te beslyken, en eindelyk in den deka liter confituer te bakken Wy wachten, M. Neckebroeck, en zeggen u, dal wy er niets tegen hebben dal gy by 't Scha- pendrgverke en 't onnoozel Tistje te raden gaet en alle dry uw verstand byeenknoopt om ons op de vyfde kwestie een voldoende antwoord te geven. Zondag 29 Juli, heeft gencrael Renard, onze stedelyke Garde Civiek geinspecteerd. Naer het schynt, heeft generael Benard, ver- klaerd.dat de aelstersche garde civiek, onder opzicht der krygsoefeningen en tucht, verre uit de gebrekkelykste is die hy ooit geinspec teerd heeft. Generael Renard heelt hier slechts iels komen bestatigen wal algemeen geweien en gekend is. Indieu Generael Renard hieromtrent eenige inlichtingen genomen had, dan zou men hem doen opmerken hebben, dal deze toestand aen eenige hoogmoedige libei ale guiten ledanken is. En inderdaed, hebben de liberhalers de nationale instelling der garde civiek niet in eene politieke instelling veranderd, in andere woorden, in een werktuig om deze meê te kwellen en te plagen die niet willen dansen gelyk de liberale opperbazen schuifelen? Óm te bewyzen tot hoeverre de liberhalers hier den polilieken haet in zake van de garde civiek doordryven, willen wy hier een voor beeld aenhalen Volgens hel art. 25 van 't reglement van inwendigen dienst, moet de major, by afwe zigheid, ziekte of overlyden, door den oudste kapitein in graed, vervangen wordenDe j oudste kapitein moet alsdan 't bevel voeren over 't batailjonEn wat doet men Het bevelhebberschap dal, door 't overlyden van major Hellinckx openstaet, wordt aen een ka pitein opgedragen die op verre de oudste van 't batailjon niet is En waerom Omdat, indien de voorschriften van hooger beroepen art. 25 na geleefd wierden,men hel bevelhebberschap zou moeten geven aen een kapitein die de stoutmoe digheid heeft van in politiek, anders te durven denken dan M.den Kornel en zyne aenhangers. Kan men de politieke haet verder dryven.... En dan durft men aen generael Benard verze keren dat de politiek te Aelst uit de garde ci viek verbannen is O gi fariséeu peln, te Charley, dislrikl Benlhem en te Rad- zioukan, dislrikl Tarnswilz. Hel duitsch goevernement heeft op staenden voet krachtdadige maelregels genomen, ten einde de ziekte tegen te gaen en derzelver ont wikkeling te beletten. Die maelregelen zullen waerschynlyk vol doende zyn om de plaeg lot de plaets van haren oorsprong te beperken de laelste tydingen desaengaende zyn zeer geruststellend. Indien die maelregelen niet afdoende zouden zyn, en de plaeg zich opnieuw verspreidde, zou het ongetvvyfeld noodig zyn, de schikkin gen te herinneren, welke er toe bygedragen hebben, ons land eene eerste mael te behoe den alhoewel die schikkingen dan ook groole belemmeringen voor den handel opleveren. (Moniteur.) MILICIE. De Moniteur bevestigd de lyding, door ons in een vorig nummer meêgedeeld, en volgens welke de minister van oorlag al de milicianen, wier ouders of voogden de daerloe verciselUe 200 fr. gestort hebben, zal kunnen doen ver vangen door het departement van oorlog. Zoodra de operaliën der lichting zullen ge ëindigd zyn, zullen bovengemelde personen verzoek ontvangen den prys der plaetsvervan- ging te volledigen. Waer zit 't Veibondje nu met zyne 4300 franks voor eenen remplacant Ja, waer zit 't onnoozel Tistje nu, met zyne krokkediiletraneri en jerimiaden over't ongeluk van honderden jongelingen die op 't goeverne ment rekenden en in hunne hoop vast en zeker bedrogen zouden gefeest zyn Men verzoekt ons de inlasseliiug van den volgen den omzendbrief Feeslbetooging ter eere van DE BEUCKEB. Sint-Nikolaas, I""1 Augusti 1877. De leden van liet Davidsfonds, die bij de algemeene ver gadering, op 21 Juni II. Ie Leuven gehouden, tegenwoordig waren, hebben uit liet Verslag der Afdeeling van het Land van Waas vernomen, dat die Afdeeling (om aan eene alge meene begeerte, reeds dikwijls uitgedrukt, te beantwoorden) besloten had eene plechtige feestbctooging in te richten ter cere van DL BEUCKER, den Antw erpsclien redenaar, wiens welsprekende Voordrachten aan dc verspreiding van het jonge Davidsfonds zoo krachtig hebben medegewerkt, en die om zijn edel karakter hij het Ylaamscbe Volk zoo hartelijk wordt bemind. Die medcdccling werd door het Algemeen Bestuur geest driftig toegejuicht, en van alle zijden werd de wenscli geuit dat men liet ontwerp door de samenwerking van geheel 'net Davidsfonds ten spoedigste mocht ten uitvoer gebracht zien. Ook de Katholieke Vlaamsclic Kringen, die aan DE BEl'CKEi', onwaardeerbare diensten Ie danken hebben, en al dezen die onze duurbare Ylaamsrhc belangen ter harte nemen, zouden worden uitgenoodigd zich bij de plechtige betooging en erken telijke buide aan te sluiten en zoo zou bet ontworpen feest hel geheele leger der taalminnende katholieken, tot kwijting van verplichten dank, en tevens ook tot krachtige levens- opbeuring en verbroedering, rond een' hunner hoofdmannen te zanien roepen. Sedert de vergadering van 21 Juni is de heer DE BEUCKER door Pits IX niet eene onderscheiding vereerd geworden, die onze feesthulde ten gunstigste voorbereidt. Om nu aan de genomen beslissing en de uitgedrukte vven- sc-hen gevolg te geven, sturen wij UEd., Geachte Heer, mede- deeling van ons ontwerp, en stellen vriendelijk voor, hetzelve bij te treden. U ij hebben besloten tien heer DE BEUCKER zijn mar moren borstbeeld aan te bieden, benen ns een Albi m, de namen van al de inteekenaren bevattende. Wij rekenen niet alleen op de gazamentlijke inschrijving der Afdeelingen van het Davidsfonds en der Ylaamsche Krin gen, maar ook en vooral op die der leden in 't bijzonder. De Besturen van Afdeelingen en Kringen verzoeken wij beleefdelijk, liet bespreken onzer uitnoodigiug op de dagorde hunner eerste zitting te willen brengen, en onzen oproep, dien wij tot heel bet Vlaanische Volk richten, aan de plaatse lijke nieuwsbladeren en Vlaamsclic Gezelschappen mede te doelen. De geringste bijdrage wordt aanvaard; aan de intee- kenaren, die voor drie franken of meer zullen inschrijven, zal een golithogrjfiücrd portret van den gevièrden redenaar onzer Vlaamsclic Vereenigingcn worden afgeleverd. Het bedrag der inschrijvingen kan door briefkaart of bij middel van het hiernevens aangeboden inschrijvings-bullctijn aaii een' der ondcrgctcckenden worden hekend gemaakt, en zal door post-quitancie bij den inschrijver worden afgehaald, ten ware het ons door den inschrijver zelf werd gestuurd. Dc inschrijvingen die niet hooger dan 1 frank beloopen kunnen in postzegels ons toegezonden worden. De Afdeeling van Waas heel) reeds ingeteekend voor 200 fr. het Besluur is er zeker van dat daarenboven de leden onzer Afdeeling, elk in 't bijzonder, door milde bijdragen zullen medewerken. Ook de bijtreding van den Vlaamsehen Kring dezer stad is ons toegezegd geworden. Dringend verzoeken wij én de Besturen én de Bijzonderen ons bun antwoord binnen de drie weken te laten geworden. N.t 25'"° Augustus zal een tweede omzendbrief, met nadere inlichtingen en feest-prograrninn, aan de inteekenaren melden wanneer bet ontworpen feest te Sint-Nikolaas (Waas) zal plaats grijpen. In allen gevalle zal het in vacantietijd worden gesteld. Aanvaard, Hooggeachte Heer, de verzekering onzer broe derlijke hoogachting. Volgen de handtcckcns der ledeu van den Bestuurraad des Davidsfonds te Sint-Nikolaas. en hadden zich elk in een' koornmandel ver- schuild. De mandei, waerin hel slachtoffer zich had verschuikl, vloog op eens in volle vuer, terwyl een der twee andere persoonen, met den mandel, eenige meiers verre werd geslingerd. Deze laelste bekwam niet liet min ste letsel. Jubilé van Z. H. Mgr. Bracq, Bisschop van Gent. Morgen Zondag 5 Augusti, zal Z. II. de Bis schop van Gent, zynen jubilé van 50 jaren priesterschap vieren. Daer deze jubelfeest uit- sluilelyk godsdienstig zal zyn, zullen alle ware catholyken, door hunne vurige gebeden, hunne dankbaerheid aen 't eenveerdig Opperhoofd onzes bisdoms willen "betoonen. Naer wy vernemen zullen ter dezer gelegen heid, de kerken en Catholyke Gestichten des bisdoms versierd en bevlagd zyn. Wy hopen dat al de calliolyken dit voorbeeld zullen na volgen en aldus hunne eerbiedige hulde zullen willen bewyzen aen den waerdigen Kerkvoegd welke onophoudelyk tol 't geluk en welzyn naer ziel en lichaem van zyne diocesanen heeft gewerkt. VEEPEST. Eenige dagen geleden meldde men dat te Londen de veepest opnieuw was uitgebersten, twee gevallen werden bestatigd, namelyk in ISorlhslred, mill end en Norfolkstreet, Bethaal green. ,j Byna lerzelfdertyd verscheen de plaeg op nieuw in Opper-Silezië, alwaer ze uit russisch- Polen was ingebracht in januari laetsleden. De veepest werd eveneens officieel bestatigd rond het midden der maeiid juli, in twee plaet- seu van bet goeveniementeel gebied van Op- PRYSDEELINGEN. Ix 't Collegie der EE. PP. Jezuïeten te Aelst, den maendag 15 augusti, om 8 1/2 ure voor middag. Ix 't gesticht van den H. Livjnus, bestierd door de EE. BB. der Christelyke Scholen, Kei- zerlykeplaels te Aelstden maendag 15 augusti, om 8 1/2 ure voormiddag. In 't Klein Seminarie te St-Nicolaes, den donderdag 1(5 augusti om 9 uren voormiddag. In 't gesticht EE. PP. Jozefieten te Geerards- bergen, den maendag 15 augusti, om 9 1/2 ure voormiddag. Ix 'T GESTICHT VAX DEN H. AlOYSIUS TE GYSE- chem, den donderdag 16 augusti om 9 uren voormiddag. KONLNKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 25 juli wordt be noemd M. G. Blanquaert, herbergier, te Ber- laere, lot griflier-schatbewaerder der watering Wichelsche-Weirl, in vervanging van M. Vel- deman, overleden. PR1 ESTERLYKE BENOEMIN'GEN. De E. H. N'otterman, baccalaureus in de de theologie, is onderpastoor benoemd te Zomergem. STERFGEVAL. Woensdag avond is te Brugge overleden M. B. Vramboul, goeverneur van West-Vlaende ren, na de H. II. Sacramenten der Kerk te neb ben ontvangen. M. de goeverneur Vrambout heeft zich op zyn doodsbed de godsdienstige grondbeginsels herinnerd welke de bazis zyn geweest zyner eerste opvoeding en uit eigene beweging heeft by by zyn doodsbed den eervv. palet' Dejonglie, van de Sociëteit Jesus geroe pen, welke, geholpen door den eerweerden heer, pastoor van St-Walburgis Item den laet- sten troost heeft toegediend. M. Vrambout sedert 25 december 1859 gou verneur, was 62 jaren oud. Woensdag voormiddag, rond 11 1/2 ure, werd, te Hofstade, degenaemde J. B. Goeman, oud 52 jaren, landbouwer ahlacr, tydens het onweder, door den bliksem getroffen en op den slag gedood. De ongelukkige Goeman was met nog twee andere persoonen, zyne twee broeders, zegt men, bezig met loof te zaeien, De provintiale raed van Oost •Vlaenderen is in buitengewone!) zittyd opgeroepen, tegen vrydag 17 augusti aenstaende, ten 11 ure 's morgencis, ten einde zich bezig te houden met liet aenbiedeu van kandidaten voor de plaets van ondervoorzitter by de rechtbank van eer sten aenleg te Cent. De beschaving van Afrika zit onze tegen- party dwars in den weg, sedert zy weet dal de calliohke niissionnarissen in deze een belang- ryke rol zullen vervullen. Om toch dien invloed kost wat kost te be- slryden, neemt liet Journal de Liéye de leugen te haet. I11 de laelste vereeniging, zegt bel blad van M. Frère, zou luitenant Cameron gezegd heb ben a de missionarissen - DAT IS DE PEST. Ai de liberale bladen hebben toegejuicht. Vandaeg krjgt liet Journal de Liège eene vol ledige logenstraffing luitenant Cameron beeft die woorden niet alleen niet uitgesproken,maer luitenant Cameron woonde de zitting, onder presidentschap des konings gehouden, niet by. Eu zoo schryven de liberale bladen de ge schiedenis van den dag. Lolo bestolen. Men meldt uit Brussel aen den Figaro Volgens eene verklaring aen hel parket ge- daen, zou liet zeer goed mogelyk zyn dat de zaek der londensclie polieie eene uitbreiding zal hebben, welke men in den beginne niet voorzien bad. De verklaring in kwestie zou gedaen zyn door Marie Collard, de beruchte Lolo, de vrien din van 't Kint. Reeds vroeger is er gemeld, dal de voorwerpen, welke by Lolo werden in beslag genomen, tydens hare aen houding te Queenslovvn, hacr terug gegeven werden, ten gevolge eener ordonnancie van onplichliglieid ten haren voordeele uitgesproken. Die voor werpen vertegenwoordigen een som van onge veer 500,000 fr. in verschillende weerden en geld. Tydens de oveilegging dier voorwerpen op de grelïie der korrektionneele rechtbank, beeft Marie Collard gezegd, dat op bet oogenblik barer aenhouding in Engeland, er door den poiicieagent Druscovitch een inventaris van bare juweelen was opgemaektdie juweelen waren onaengeroerd toen ze door dien agent werden in beslag genomen doelt toen ze aen de belgiscbe overheden werden ter band ge steld bestatigde Marie Collart, by geschrevene reklaem, dat er een groot getal gesteenten, kostbare peerlen en brillanten waren uitgeno men en ontbraken. Eene weerde van 8 tot 10,000 fr. was alzoo verdwenen. Men had dit geval vooreerst toegeschreven aen een vreemdsoortig, doch mogelyk feit. De aenhouding van Druscovitch heeft echter bet vermoeden eener ontvreemding doen ontslacn en er werd eene klacht neergelegd by bel par ket te Brussel, om aen de gerechtelyke over heden van Engeland te worden overgemaekt. Hel zou zeer zonderling zyn, indien Marie Collart, eene eerste mael door den agent Drus covitch te Londen aengebracht, onder beschul diging van medeplichtigheid aen diefstal, al- daer zou weerkeeren, 0111 als getuige op ie treden, ten laste van dienzelfden agent, op zyne beurt van diefstal beschuldigd. Op de veemarkt vrydag te Brussel ge houden, waren 1156 sinks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen fr. 0-92 lot 1-14 stieren fr. 0-75 tot 1-00 koeien en veersen fr. 0-75 tot 1-02. Dezer dagen is de broodbrakkery, toebe- hoorende aen E. Licene, bakker te St-Nikolaes, door eenen brand vernield. De oorzaek dezer ramp is onbekend. Het verlies wordt op 6000 Ir. geschat en is door eene verzekeringsmaet- schappy gedekt voor eene som van 5000 fr. Men schryft uil Antwerpen Geschoren zonder zeep.Dezer dagen maekle een polieieman jacht op de rondzwervende honden. Aen de dokken slak een ongemuiiban- de dog den neus in de slraet, en aenstonds school de polieieman toe om proees-verbael op te maken doch niemand wilde den eige- naer van net dier kenbaer maken en de bond zweeg, natuerlyk, even hardnekkig. Ten einde raed werd de polieieman kwaed, trok den sa bel 0111 den dog meester te worden, doch de sinjeur was hem te rap. Ongelukkig kapte de polieieman by toeval, een stuk van den baei'd van M. X.... af, in plaets van den sleert van den bond. Er ontgtond nu hevige twist de polieieman poogde zich andermael met zynen sabel te verdedigen doch by werd ontwapend en naer het bureel der wyk gebracht. M. X.... die nu gedeeltelyk geschoren was zonder zeep kon niets anders doen dan spoedig eenen bar bier opzoeken om bet overige van zynen baerd te doen wegnemen. Verleden zondag is er nogmaels een on geluk in de statie te Diepenbeek gebeurd. De trein van Hasselt, ten 11 uren 45 m. naer Maeslriebt vertrokken, wachtte op den treiu van Maestriclit m de statie van Diepenbeek. Deze, door eene nalatige onvoorzichtigheid, kwam op dezelfde lyn aengereden, en niette- genstaende alle moeite welkeaengewend werd, bad er eene botsing plaets. Eenige reizigers bekwamen wonden en de machinist van den aenkomenden trein werd gedood. Maendag is de trein van Namen naer Civry aen eenen doorgang over den spoorweg te Natoye, te midden van eene kudde hoornvee gereden. 12 stuks vee werden op den slag ge dood. Op de plaets waer dit ongeval gebeurde zyn noclt hagen noch bareelen om de spoor- baen af te sluiten. De trein heelt slechts een onbeduidende schok ondervonden. Deze week vond men te Morlanwelz een dertienjarig meisje, deet'lyk gekneusd en geen teeken van leven meer gevende, op de straet liggen. Men nam luier op, diende haer de 1100- dige geneeskundige zorgen toe, waerna zy tot het bewustzyn terugkeerde. De eerste woor den, die zy sprak, waren Neen, myn vader beeft bel niet gedaen hy beeft my bekeven, maer hy heeft my geen kwaed gedaèn. Men vertelde, dat de vader van bet meisje in dron ken toestand t'liuis gekomen was, en er een twist tusschen de echtgenoten was ontstaen, waerin de vader in zyne-woede het kind by de bairen bad gegrepen en door 't venster der eerste verdieping naer buiten bad geworpen. Wy welen niet wat hiervan de juiste de waer- Iteid is doch den broeder van het meisje is aengeliouden en de vader wordt van naby bewaekt. De verontweei'digde menigte was zoodanig op dc echtgenoten verbitterd, dal de polieie maelregelen heeft moeten aenwenden, om te beletten dal zy een slecht kwaert uers beleefden. In een koffyhuis der Viaducslrael, te Ver- viers, sprong een dezer laelste avonden eene kat op de tafel eene pelroollamp werd bier- door omgeworpen en verbryzeld. Vreezeude dat liet Mier der biandeude pelrool zich zou meêdeelen aen den \locr en de meubelen, schopte een der aenwezigen de lamp buiten met liet ongelukkig gevolg, dal liet brandend voorwerp tussclien de kleéren vloog van zekere vrouw Benoit, die juist voorby ging. De kleé ren dier vrouw vallen \uer en weldra was zy met vlammen omringd doch dank aeu spoe dige hulp werd hel vuer gedoofd, echter niet zonder dat. de ongelukkige erge brandwonden aen de beenen bad bekomen. Dezer dagen bad er te Fa rei en 11 es eene dubbele vergiftiging plaets. Vrydag nacht over viel vrouw Brousse eene lievige ongesteldheid en haer man stond op om haer the te bereiden doch nam by misgreep bladeren van eene ver- giltige plant, welke hem tot geneesmiddel te gen liet asthma diende. Brousse dronk eene tas van dien vergiftigden drank en zyne vrouw dronk er twee van achter elkander. Het vergif deed onmiddelyk zyn uitwerksel gevoelen de man braekte het vergif uit en bevindt zich thans builen gevaer de vrouw is in eenen diepen slaep gevallen waeruil men haer tot nog toe niet heeft kunnen wekken. Dezer dagen is te Luik in de St-IIuberts- straet, een bakkersgast uit een duivenhok op de straet gevallen hem werd door dien val den schedel verbryzeld. De bakker, zyn mees ter was afwezig, en eene nicht welke door den schrik als radeloos was, weigerde den armen jongen in huis te nemen, en deze stierf weldra op de slraet. De algemeene verontweerdiging, door dit feit veroorzaekt, verklaerde zich nu ook legen den bakker zeiven en liet cluerde niet lang of er baddert vyandelyke betoogiugen plaets door andere bakkersgaslen der stad derwyze dat de bewoners der omliggende stralen van het tooneel der ramp, genoodzaekt werden de vensterblinden te sluiten, om hunne glasruiten te beschermen. De. polieie dreef de samenscbollingen uiteen doch zondag was de overheid genoodzaekt een arrest uit te veerdi- gen, waerby elk verkeer in de Sl-Hubertsstraet verboden werd, evenals de vergadering van meer dan vyf personen in een tiental omliggen de straten. Ondanks dien maetregel waren de bovengenoemde straten zaterdag avonj met volk opgekroptde polieie en dc pompiers hebben dezelve doen ontruimen en te midder nacht was de rust hersteld Men leest in verscheidene herbergen der gemeente Goignies, bet volgende plakschrift Goede belooning aen de belastingschuldigen, welke den cyns betalen die van heden lot 51 juli hunne woonplaels te Goignies willen ne men. Zy zullen \ry zyn terug te keeren na de opmaking der kiezerslyslen. Ziedaer een truc wneraen onze wetgevers, die eene wet op bet kiesbedrog hebben aeneengesponnen, niet hebben gedacht. Hainan! men den nrnval hoeft gewaegd, rekenende op dc dapperheid der troepen cr. geen acht gevende op de genngr getalsterkte tegenover de sterke posiliên van de» vyam! van den anderen kant den helden moed der russische officiers en soldalen. Te Plevna be schikten de Russen over dry rrgemenlen, ongeveer 6 ftO lol 70U0 man zy verloren meer dan 2000 man, dat is meer dan hel derde hunner strydinachi. Pal is een der grootste verliezen, in evenredigheid van hot getal slrydcrs, vvaervan de militaire geschie denis gewaegl. Twee regimeuis-ovcrslen zyn gesneu veld. Dc hrigade-gcneracl gekweisl, en Sou officiers gedood of gekweisl. Men schryft de onvoorziohlig- heid der bevelhebbers toe aen den invloed der Sla vische drukpers, die naer het vooibeeld der l dagbladen in dc legcrovers ken aenzcl. lYanscho sten tol vvaegstuk- De groote raed der vcrcenigde ministeriel) van Ooslenryk-Hongarië. heeft in princiep de mobilisatie van hel leger aengenomen. De racdl heeft echter den rykskanselier, graef Androssy gemachtigd deze mo bilisatie slechts of geheel of gedoellclyk te hevelen wanneer hy denken zal dal het oogenblik daerloe is gekomen. De twee eerste ministers van Ooslcnryk en Hongarië zyn geheel en al lol akkoord over dè ge dragslinie welke liet goevernement zal volgen in dc ernstige omstandigheden welke de militaire gebeur tenissen in het Oosten doen te gemoel zien. De National Zeitung van Berlyn ziel in dc militaire maelregels van Oostenryk geen ander doel dan Servië en Montenegro te beteugelen, welke Bosnië en Her- zegovvina bedreigen. Gemelde maelregels zullen overigens spoedig worden len uilvoer gebracht, reeds meldt men dc uilveerdiging van een dekreet waerby de uitrusting wordt bevolen van 90.0UO man en waerby voor dal doel aen hel ministerie van oor log een krediet van derdig nnlioen florynen wordt loegeslaen. Eene aenrnoediging voor Turkye is de houding der hongaersehe bevolking. In de meeting te Peslh ge houden heeft de groolsle geestdrift ten voordeele van Turkye en van eene tusschen komst van Ooslenryk- Hongarië gcheerschl. Een der sprekers M. Ilelsv, eischte zelfs dat hel volk zou le wapen geroepen worden, en verscheidene minuien lang hoorde men niets anders dan de kreette wapen le wapen Het zou dus niet te verwonderen zyn, indien Oostenryk door zyne hor.gaersche bevolking gedwongen werd een werkzaem deel aen den oorlog le nemen. Hel gevaer bedreigt Konslanlinopel meer en meerveel spoediger dan men in den aenvang des oorlogs verwachtte. Andnnopel ligt op 55 uren af stand van Konstantir.opel, dat rs 7 of 8 dagreizen. Audrinopel heeft geene andere verdediging dan een in vorming zynde leger. Te Konstnnlinopcl zyn er in 'l geheel geene soldalen slechts een of twee batail- lons pompiers, zaplies en eenige ruiters, die tol lyf- wacht aen den keizer dienon moeten. Recht ontmoedigend is de hoogmoedige zorgeloos heid der Muzelmannen. De overtocht van den Donau heeft niets tc beleekenen voor hen dc doortocht dei- Balkans evenmin de marsch op Audrinopel, alweer niets.' Onze generalen zeggen zy, hebben een plan van veldtochtals muizen in eene val zullen de Rus sen gevangen worden. De hedeiidacgsche Turken zyn wel degelyk de afstammelingen der Grieken van Ko'n- slanlinopel, toen deze stad door Mahomet II werd belegerd. Met gekruiste armen, onder hel opslurpen van hunne koffie, onder hel rooken van den tchibouk, wachten zy dal de Profeet een mirakel doen zal om hen te redden, even als dc Byzantynen van 1450, de verlossing van Konslanlinopel van een wonder der Panngia verwachtten. Sedert acht dagen zyn de Russen de Balkans over getrokken en geen enkele gcwiclilige officicele, ge- loofweerdige lyding is ons toegekomen. Dal belooft mets goeds. Turkye zou niet verwacrloozen gunstige tydingen, indien het er in voorracd had, uil te trom penen. Volgens de laelste berichten hebben dc Russen de bergcngle van Shipka versterkt en rukken niet artil lerie in de Mariizavallei voort. Waer bevinden zy zich op dit oogenblik Dal weel cigenlyk niemand recht te Konslantinopel. Eenigen zeggen'dat zy voor de poorten van Andrinopel staen anderen dat zy deze stad reeds in hunne macht hebben. Als de zaken voortgaen zoo als zy 't sedert eene maend deden, dan kan men zich aen alles verwachten. Met een goever nement zooals dat van Turkye, zullen wy vernemen dal alles verloren is wanneer de vyand nog slechts eenige uren van Konslanlinopel zal verwyderd zyn. Dc Daily Telegraph, hel dagblad van Londen dat het meest aen Turkye verkleefd is, kan zelf zyne ongerustheid niet meer verbergen. Hel is hoogst noodzakelyk, zegt dit blad, dat Engeland den snellen tocht der Russen naer den Bosfoor zou slaken. Zelfs de tydelyke bezetting van Konslanlinopel zou een doodende slag zyn voor hel cngclsch ryk. Dus bekent Je Daily Telegraph, dal de bezetting vnn Konslantinopolr aenstaende zou kunnen zyn. Hel is maer al te zeker. Veldslag van Plevna. Dc Norddculsclie Zeitung zegt hel volgende over dien veldslag, die zoo onge lukkig voor dc Russen is uitgevallen De neêrlaeg der Russen naby Plevna, loont opnieuw twee feiten aen van den eènen kant dc onvoorzichtigheid waermeê Gevecht te Rutschuk. Een telegram uit Sisto- wa meldt dal oen uer afstand van Rutschuk, tusschen Hel leger van den czarewilsch en de Turken, aenge voerd door Eyo.ib paeha. De Turken werden versla gen 30 I.-.1110118, lu slai.dacrden en 500 krygsgevan- 2enen vielen in de handen der Russen Latere offici cele bel ichten bevestigen de zegeprael der Russen I1C1 getal krygsguvangenen door ben genomen zou zells 8U. 0 man bedragen. 8.af ore bericEiicn. De oorlogsberichten zyn wéér gunstig aen de luiksche troepen, welke schyncn le willen bewyzen dal niet hunne zwakheid, maer dc zorgloosheid van Abdul Ken in pacha de schuld is van de vorderin»eu lol hiertoe door de Ru3scn gemaekl. Voor de tweede mael hebben deze laclslen en dilmael met een le«er van 60,< 0o man de verslcrklc Plevna aengevallen, alwaer Osman pacha zich mei zyn leger bevindt. Ilcl wordt, zells uit russische bron, officieel bcvesligd dat de Russen by deze pooging eene nieuwe neêr laeg hebben geleden. Dc lurkscligezinde Daily Tele graph, van Londen, zegt dal dc verliezen der russi sche troepen niet minder bedragen dan 8,000 man aen dooden en 16,000 aen gekwetsten. Wellicht zyn deze cyfers eenigzins overdreven, doch het belang dal dc Russen licchllcn aen het bezit van Plevna, doel veronderstellen, dat zy van den aenval niet' zu len argezicn hebben, dan na groole verliezen te hebben ondergaen. De neêrlaeg der Russen Ic Plevna wordt van alle kanten bevestigd, zoowel door telegrams uit Bucha rest aen de Politische Corrcspondenz als door byzon- deic le.egrams uil dezelfde stad, welke er byvoegen dat liet russische leger voortdurend versterkingen ontvangt. Door den groolen acnvoer van Iroepen is't verkeer der reizigers op den spoorweg van Jassy, in jiaer hel zuiden van Rusland, opgeschorst. Rumeriië zegt dat sedert ei een omkeer in den militairen toestand is gekomen, de schrik welke tc Konslanlinopel heeft geheeisehl, geheel en al is verdwenen. Ook, zegt het engclsch blad, zyn de tydingen van hel oorlogslooneel gunstig voor de Turken. Woensdag meldde een lelegram uil Bucha rest, dal de Turken, aengevoerd door Eyoub-pacba, najy de rivier Lom eene neêrlaeg hadden ondergaen waerby zy 3ü kanons en 5000 man zouden verloreu nebben. De onjuistheid dezer lyding blykt duidclyk hieruit, dal na de samentrekking der turksclie troe pen te Scbumla een groot gcdeelle ciaervan in de richting van Tirnovva is gezonden, met last zich bv Osman-pacha aen le sluiten, ten einde de achter hoede aen le vallen der Russen, welke poocen door dc Balkans te trekken. De Turken bebben dus, waer de veldslag zou moeten plaets gehad bebben, slechts een zwak observatiekorps achtergelaten, die zich wel zal wachten van eene ontmoeting met eene ster kere russische legermachl. Verder zegt dc Times dal de positie der Russen in de bergpassen van Schipka en Slivno zeer bedenkelvk is en van ucr lol ernstiger wordt. Hunne troepen, welke daer van afstand lol afstand gelegerd zvn bedragen niet moer dan 5«',ÜÜ!> man, welke le ge- lykertyd van vier kanten worden bedreigd, te welen langs Andrinopel en Jamboni, door Suleiman-pacha, en langs Osman Bazar door Mehemel Ali terwyl Osman-pacha vooruitrukt in de richting van Lovvniz en Selyi en een reservukorps uil Sofia desnoods insgelyks kan aenrukken. De russische generaels moeten eene groole krachtdadigheid en voorzichtig- 111 t werk stellen, zooniet zullen zy boelen voor de ai tc groote uiteenspreiding hunner Iroepen in de Balkans. Evenmin schyncn de Russen groole vor deringen le maken voor Silislria cn Rutschuk, en het korps van generael Zimmermann, in de Dobrudscba. is groolelyks bedreigd door hel lursch leger van varna. Hel zyn al deze omstandigheden welke de russische overheden hebben doen besluiten de rurne- nische iroepen aen den oorlog te laten deel nemen Het negende russiscli legerkorps is byna geheel buiten gevecht, tengevolge zyner verliezen voor Nicopolis en zyner drymael herhaelde neêrlaeg voor Plevna, Ten einde dc gelcdenc verliezen aen le vullen rukt een nieuw korps over Rumenië, met geforceerde marchcn op naer den Donau. Indien de zaken zoo voorlgaen, besluit dc Times, zal hel nog lang duren eer er sprack kan zyn van hel innemen van Konslan tinopel. Veldslag van Plevna. Ziehier de byzonderhe- den over den bloedigen veldslag van Plevna, die twee dagen heeft geduerd. Op maendag 30 juli, bezette hel lurksch leer 55,ü«t> man sterk, posiliên, welke hoewel reeds sterk, door dc ligging van den grond, nog kunstma tig versterkt waren. Het geheel van die posiliên had den vorm van een hoefyzer. De russische tpoepen, welke lot den aenval werden geleid, bevatten hel negende legerkorps, aengevoerd door generael Krudcner, dc 30° devisie, de 30" bri gade der tweede devisie, onder bevel van prins Schalkosky, met dry brigaden ruilery en 160 kanons. Generael Krudcner moest het centrum der Turken aonvallen le Grivitza, alsook den noordervleugel verschanst in de richting van Raliova, terwyl prins' Schalkosky, Radisovo zou aenvallen. De turksclie linie strekte zich uit langsheen de ri vier Wid tot aen Locoa, waer zich eene aenzienlyke slrydmacht bevond, welke moest in bedwang gehou den worden door generael Skobellof, met zyne bri gade kozakken en een bataillon voetvolk. Generael Krudcner begon den veldslag met den aenval tegen Grivitza, doch hy gelukte er niet in door de linie der Turken te boren of hunne posiliên in te nemen alsdan staekte hy den aenval, met Hei vallen van den avond, na aenzienlyke verliezen, le hebben geleden. Rond den middag veroverde prins Schatkoskv het dorp Radisovo. Vervolgens werd de tweede positie der Turken aengevallen cn eindelyk ingenomen, doch het hevig kanonvuer der Turken beletten de Russen voordeel te trekken uil de veroverde positie. Alsdan werd de reserve-brigade vooruitgebraclit en de posiliên aen gevallen die onmiddellyk Plevna beschermden. Deze aenval begon rond vier uren en duerde lol zonnenondergang Twee russische kompagmën ruk ten binnen Plevna, doch zich tusschen twee vuren bevindende konden zy hel niet volhouden. Met den avond deden de Turken een gezamenlyken aenval en heroverden de tweede positie. De russi sche linielroepen boden herhaelde malen een wan hopige» tegenstand, doch al hunne pogingen waren vruchteloos de Turken hernomen de eene na de andere al hunne verlorene posiliên. De veldslag duerde tot lamelyk lael in den nacht en eindigdomei den aftocht der Russen, die over- groole verliezen ondergingen. Een telegram uit Osman Bazar zegtdc strydmacht der Russen was samengesteld uil zes division van tien duizend mannen ieder, wacrvan dry de achter hoede uilmacklen Dc veldslag begon den maendag en duerde den dynsdag voort met groole hevigheid. De Russen, ondersteund door hun geschut deden verscheidene aenvallen legen de versterkingen en posiliên der Turken doch zy werden telkens afgesla gen en moesten eindelyk lerugwyken naer hun kamp, achterlatende acht duizend dooden en iwccmac-1 zoo veel gekwetsten. De Turken verloren slechts hon derd dooden en dry honderd gekwetsten. De sultan heeft een telegram gezonden aen Osman- pacha om hem cu zyn leger geluk te wcnschen over de schuierende zegeprael van Plevna.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2