öostcrsche Oorlog. stelde familiën met zedelooze speculanten in denzelfden afgrond slingerden terwyl de spaensehe en turksclie bankroeten, met den ondergang van honderde fabrieken in Duitsch- land, haren rampzaligen voorgang teekenden. En na die overgroote verliezen, die ge duchte slagen geen enkel verschynsel, dat aen eene betere toekomst doet denken. Geen enkel lichtje op deze stikdonkere zee. Daer verschynl niemand of niets, die iels ol wal den kwynen- den handel eenige kracht of nieuw leven in stort, niets wat de hoop en de verwachting kómt verlevendigen. Naer onze meening is deze krisis dan ook geen ty del glee moer eene blijvende. Neen, deze krisis is niet het gevolg van eene lokale ge beurtenis, van eene toevallige omstandigheid of van een toestand, die hier of daer plotseling op een of ander punt der wereld zich vertoont; zy is niet een orkaen, voortgekomen uit den toestand van den dampkring op eenige plaels der wereld en noodlottig voor die plaets, ter wyl het overige der wereld in diepe rust leeft zy is het gevolg van den toestand der maet schappy, een wereldorkaen, gevormd door den overal met elektriciteit opgevulden dampkring, en zal daerom overal hare verwoestingen ae.n- richten, tot de geheele maelschappy is veran derd, tot de dampkring overal is gezuiverd. Noemen wy de krisis dus eene blyvende, wy doen het in dien zin, dal zy duren zal zoo lang als de tegenwoordige maetschappy. Zy is een"kind, een produkt onzer maetschappy, die geen ander produkt voortbrengen kon ol voort brengen kan, zoo lang zy, onder ander, aen het overdreveo militarism toegeelt. STUDIEBEURZEN. De minister van binnerilnndsche zaken ver wittigd de belanghebbenden dat er jaerlyks door bet goevernement 80 studiebeurzen, elke van 400 fr. kvnrien vergund worden, aen jonge Belgen, welke weinig door de fortuin zyn be gunstigd en zich toeleggende op de hoogere studiën, blyken hebben geldverd van eene be- hoorlyke bekwaembeid in eenen pryskamp, waervan de voonvaerden door bet goeverne ment geregeld worden. De minister verwittigt de studenten, welke van zin zyn eene dezer beurzen te vragen voor bet akademisch jaer 1877-1878 en zich te on derwerpen aen bet konkoers, dat die prys kamp weldra zal worden ingericht in de vier universiteiten van het ryk. Van heden af moeten die studenten, vóór 1 October aen den minister van binnenland- sche zaken een rekwest zenden, vergezeld 1° door een certifikaet, meldende in 't kort, al de omstandigheden welke het goevernement de overtuiging kunnen geven dat de belang hebbenden, by gebrek aen fortuin, waerlyk eene beurs noodig hebben, om zich aen de universiteitstudiën ie kunnen overleveren dit certifikaet moet afgeleverd worden door de gemeenteoverheid van den aspirant2° van een certifikaet dat de verzoeker zyne volle bumaniteitsstudiën gedaen beeft. liet rekwest zal insgelyks duidelyk de uni versiteit en de fakulttit moeten opgeven, welke door den petitïonnaris wordt bygewoond, of waervan hy van zin is de leergangen te volgen. Brussel 8 augusti. DELCOUR. DE KIESWET. De volgende omzendbrief is door den minis ter van binnenlandsche zaken aen de goever- neurs gezonden Mijnheer de Goeverneur In mynen omzendbrief van 9 juli, Monileur van 10 dezelfde maend, had ik de eer uwe aciidacht in te roepen op de schikkingen,welke dienen genomen te worden, ten einde de uit voering te verzekeren van het art. 10bis van het Kieswetboek (art. 54 der wet van 9 juli, op bet geheim der stemming, en liet kiesbe drog). Ten einde e'ke moeilykheid te voorkomen, verzoek ik u, M. de goeverneur, zoo spoedig mogelyk aen de gemeentebesturen te doen opmerken, dat volgens de bepalingen van art. 29 van hetzelfde Wetboek, bet noodig is op liet sekretariael der gemeente de stukken neer te leggen welke bun zullen worden overhan digd tot ondersteuning der patentaengiften, gedaen in 1876 en 1877 door persoonen, welke volgens de tabel I I, gehecht aen de wet van 21 Mei 1819 bclaslbaer zyn. De uitoefening van het recht van inzage der stukken moet zoo gemakkelyk mogelyk worden gemaekl. Ik denk het nutteloos liierby te voegen, dat binnen de vier-en-twintig uren na de sluiting der lysten, de stukken in kwestie aen liet arrondissement-kommissariael moeten worden gezonden, eensluidens art. 28 van bet kies wetboek. Het is ook noodig, M. de goeverneur, de ge meentebesturen te verzoeken niet uit liet oog te verliezen dat de justifikatien door art. 40bis van dit wetboek vereiacht, onmisbaer zyn in elk geval wanneer liet palentrechl gansch ol gedeeltelyk geheven wordt, uit hoofde van een beroep dat aen deze justifikatie is onderwor pen. By voorbeeld, dit artikel is toepasselyk op dengene welke terzellderlyd liet ambt van zaekwaernemer en boekhouder uitoefent, voor welke liy aengeslagen wordt voor een enkel patentrecht, indien by die eenige belasting van zin is te doen gelden, om de hoedanigheid van kiezer te bekomen men moet niet onder zoeken of bet ambt van zaekwaernemer al of niet liet meest winstgevend van beiden is wantin elk geval, moet de justifikatie gele verd worden voor de beide ambten, vouraleer de inschryving op de kiezerslyst mag plaets hebben. De minister van binnenlandsche zaken, DELCOUR. 't Verbond van verleden zondag brengt ons een verslag meê over de inspectie onzer stede- lyke burgerwacht door generaci Renard. Zaterdag, rond 8 uren 's avonds, zegt de confrater, hebben de officieren van 't legioen, zich stoeisgewyze naer 't hotel begeven waer generael Renard was afgestapt, en M. Van Assche, lieutenant-kolonel, beeft hem aldaer, in naem der burgerwacht van Aelst, verwel komt. M. Van Assche sprak eene weldoordachte redevoering uil en liet spyt 't Verbond zo niet le kunnen opnemenHet spyt ons ook de proza van M. Raymond niet te kunnen bewon deren, want voorzeker moet zyne redevoering een monument vantaelkunde en welsprekend heid geweest zyn en was generael Renard trés gras avee cd. Maer 't Verbond weet toch iets van de rede voering van M. Raymond, 't Bladje weet onder andere dat hy gesproken heelt van de hair- klievery onzes klerikael Bestuers ten op zichte onzer burgerwacht. De toelage der stad aen dc burgerwacht beloopt slechts tot de bagatelle van 2000 l'rs. riep M. Raymond uit!.. bus. volgens M. de kornel, is dc som van 2000 frs. eene bagatelle; men zou jaerlyks eene grooterc som aen T groot kinderspel, dal nog nooit tol iels gediend heeft en nooit lot iels dienen zal, moeten verspillenSedert bare inrichting heeft men hier, zonder eenig nut, reeds meer clan zestig duizend franks aen de burgerwacht, T belachelyksle spel dat er beslaet.verk-wetterd, en dit is, volgens RL Ray- mond, niet voldoendeEn waerom Wel met 2000 frs. is bet scliotelke niet gc- noegzaem gevuld om de vriendekens er jaer lyks eens 't buiskske vol tc laten aen lekken... Volgens RL Raymond is de kapitein-adjudant- major niet genoegzaem betaeld als hy omtrent de 55, zegge vijf en dertig franken ontvangt voor iedere wapenschouwing, revue of exer- ciciedie hy bywoonl; de kapitein kwartier meester beeft grootelyks le klagen omdat hy iedermacl dal hy zyne ploenje aenlrckt onge veer 50 li s. betaeld wordtliet lot der lieule- nanten-adjudant-majoorzyn te betreuren omdat zy byna 20 frs. opstryken voor iedere inspectie wapenoefening of revue die zy bywoonen de lieutenanten-kwartiermeesters, dat is eene ware schande, deze ontvangen maer 75 frs. voor iedere revue ol algemeene vergadering!.. Van de adjudanten en trommelaers willen wy niet Spreken, doch deze zyn, in alle geval, genoegzaem betaeld voor den dienst dien zy verrichten. En dit is,volgens RL Raymond,niet genoeg!.. Wel als uwe officieren daermeêniet vet genoeg betaeld zyn, leg er wal uit uwen eigen zak by RL Raymond... G'hebt toch zoo veel vermaek met dé garde civiek en dit vermaek moogt gy wel wat betalen!Rlaer, Hola katlééééééé, M. Raymond hoort langs die oor niet Wy herhalen het,volgens ons, is die som van 2000 frs. den helft te veel. Duizend franks zou men jaerlyks kunnen sparen indien men onze garde civiek op een bataillon bracht. Dit ware ook de eenigsle middel om de garde civiek hier derwyze in le richten dat zy waerlyk, des noods, diensten zou kunnen bewyzen, gelyk generael Renard het zeer wel zegde. Onnoodig ons hierover verder uit le breiden, men kent onze zienswyze op dit punt. Hel Verbond eindigt zyn verslag met eenen oproep tot broederlykheid. Calholyken en libe ralen hebben er belang by dat de burgerwacht wel ingericht, goed geoefend zy, zegt 'i bladje. Ah! dacr komt de aep uil de mouw, Rl. Raymond Wy raden onze catholyke vrienden aen dien oproep niet le beantwoorden zonder de zaek wel gewikt en gewogen te hebben Na dat men, sedert deze laetsle tien jaren, de garde civiek tegen ons als een politiek wapen heeft gebruikt, uoodigl gy ons nu uit om met u en uwe vrienden te verbroederen Daer is zeker look in den meersch, vriendje lief?Ge begint zeker 't gevaer te zien waer uwe pluim en epauletten gaen in ver- keeren Ge weet zeker al dat de kliek Malgré uit de Café Beige reeds uwen opvolger lieeft aengewezen la, dit weet gy en ziedaer de reden van uwen oproep lot broederlyk heid!!!Ge verstaet toch zeker zeer wel, Rl. Raymond, cl ut de calholyken zich zullen haesten om u uit die nesten le trekken. Weest er zeker van, zy zulleh u dit stukje wel alleen laten afweven Het zal immers aen velen groot plezier doen u in den vollen grond te zien planten KERK ELY li NIEUWS. Ter gelegenheid der Jubelfeest van Z. D. II. Mgr. Bracq. waren zondag 11. onze kerken, kapellen, catholyke gestichten en de overgroo te meerderheid der huizen van de calholyken bevlagdDe godsdienstige plechtigheden in onze beide parochiekerken, waren luisterryk en werden door eene talryke menigte geloovigen bygewoond. De begankenis naer 't heiligdom van O. L. V. ter Muren, te Erembodegem, wordt jaer lyks sticlitender om slichtender door de groote devotie die aldaer beslatigd wordt. Zondag II. werd liet mirakuleus beeld der Moeder Gods bezocht door eene confrérie van Sint-Jans- Molenbeek, welke de heilzame gewoonte heeft jaerlyks naer O. L. V. ter Muren te bedevaer- den. Wy moeten ons by deze weinige woorden bepalen om reden ons de inlichtingen ontbre ken welke ons, voortyds, jaerlyks toegezonden wierden. RECHTERLIK KRONYK. Vrydag avond der verledene week heeft het assisenhof van Braband uitspraek gedaen in dc zaek der Union du Crédit (schriftvervalsching en ontvreemdingen). Furth is tot 9 en Dees tot 12 jaren gevangenis veroordeeld, en elk lot 2000 fr. boete en het vierde der kosten. De Wolf en Van der ileyden zyn vrygesproken. De veroordeelden hebben zich in cassatie voorzien. De rechtbank van eersten aenleg te Gent, heeft woensdag in zake van bet proces voor laster legen de Flandre libérale door de familie Rloroni en ,de erfgenamen van verscheidene kardinalen ingespannen, vooraleer uitspraek te doen, dc vertaling bevolen der italiaensche documenten aen liet proces gehecht, en aen de pariyen Bernelti, Aibini en Ferretti voorge schreven duidelyker bunnen graed van familie te bewyzen, met de kardinalen in de Flandre libérale genoemd. De kwestie der onkosten is voorbehouden. De genaemde L. Van Hove, beschuldigd van moord op liet kind Julius Eeckhout te Assebroeck, is door de assisen van West- Vlaenderen vrygesproken. Toen de vrygeepro- kene op '1 straet kwam werd hy door zyne vrienden als in triomf gedragen. KONINKLYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 5 augusti, neemt het ontslag aen van RL J. Rl. A. Fraters, van zyn ambt van arrondissementskommissaris te Dendermonde en machtigt hem zyne rechten op pensioen te doen gelden. M. A. De Clippele, arrondissementskommissaris le Aelst, wordt met het interim gelast met het ambt van ar rondissementskommissaris te Dendermonde. By koninklyk besluit van 28 juli wordt de minister van openbare werken gemachtigd den dienst van inkasseering van liandelseffek- ten uit te breiden over al de gemeenten van het ryk. Het inkasseeringsrecht is bepaeld op 20 centiemen per 100 fr. of de gedeelte van 100 Ir. tot 1000 fr. Boven de 1000 fr. wordt dit recht verhoogd met 10 centiemen per 100 Ir. ol fraklie van 100 fr. Dit nieuw recht zal toe passelyk zyn op de effekten welke na 51 augusti acnstaende zullen geïnkasseerd wor den. De likwidalie der inkasseeringsrekenin- gen zal voortaendagelyks gebeuren, by uitzon dering der feestdagen, nacrmate de ontvangst der inzamelingsberichten van wege de post-- ontvangers. PRYSDEEL1NGEN. lx C0U.EGIE DEK 11- CaTUAHINA TE GEB- iuiuisbeugen, den Donderdag 46 Augusti, om 9 1/2 ure voormiddag. In 't Gesticht van den H. Jozef ré St-Nico- laes, den Vrydag 17 Augustiom 9 uren stipt. Rl. lsidoor Bauwens, oud-leerling aen ons collegie en thans student aen dc universiteit van Leuven, komt het exacm van 1'" kandida- luer in de medieyncn met de grootste onder scheiding te ondergaen. Proficiat! Onze stadsgenoot, de lieer Lodewyk Moens, leerling aen de universiteit van Leu ven, heeft hel eerste exaem van karididaet- notaris met welgelukken ondergaen. M. Frans Van Impe van Nieuwerkerkcn, heeft verledene week liet laeiste exaem van doctor in genees, lieel-en vroedkunde afgelegd. ftsüT" Op Zondag 26 Aicisri aensinende, zal ter gelegenheid der kermis le Hacltcrt, aldaer een luisterryk festival gegeven worden dooi de catholyke fanfaren maetschappy dezer ge meente. Rlen sehryft ons uitKerkxken, 9 augusti: De afbeelding van den Coiorado-kever (acr- dappelvernieler) in den Denderbode van zondag 5 augusti overziende, brengt my ter gedachte UEd. te doen kennen, dat er op 1 augusti oen groot vreemd dier in Haellert is aengekomen, niet om aerdappels le vernielen, maer, vvaer- schynlyk om zyn broeders in te willigen, of 20 by te staen. Het beest zal door hen, gedu rende 15 dagen, in het gemeentehuis, ten loon gesteld worden. Het korpus is lamelyk zwaer, liet weegt circa 75 Kilos en verbeeldt heel goed eenen Ezel! Zoo dus van 15° dezer maend is deze rareteit gratis te zien in 't gemeentehuis te Haellert. X. P. Volgens een loopend gerucht zou de Wet geving by de opening van den aenslaenden Kamerziltyd zich bezig houden met wyzigingen \oor te stellen aen de wetsbepalingen, betref lende dc samenstelling der assisenhoven en den jury. Er zou namelyk kwestie zyn, de le den van den jury behoorlyk schadeloos te stel len en de boeten, tegen de leden van den jury, ingeval van afwezigheid, ten minste le verdub belen. Het getal bygevoegde jure's zou in de zaken welke een groot aental zittingen zouden vereisclien, worden gelyk gesteld met het getal efieklieve leden, namelyk twaelf. Eindelyk zouden er insgelyks suppleanten worden toe gevoegd aen de magistraten van het assisenhof, liet openbaer ministerie en den grillier. Op 15 dezer, zal hel nieuwe kerkhof der stad Brussel, te Evere, officieel worden ge opend. Dit kerkhof heelt nagenoeg eene groot te als dat van Père-Lachaise te Parys. De kerk hoven van de Leopoldswyk, van Scheutveld, der Vlaemsclie voorstad en van S. Gillis zullen vervolgens worden afgeschaft. De Palrie van Brugge zegt dat al de loo- pende geruchten betreffende benoeming van den toekomenden goeverneur van West-Vlaen deren, geen grond van besiaen hebben de ministerraed heeft zich lot nu toe nog niet met diè benoeming bezig gehouden. De belgische exploreerders, gelast met de serie beschavende karavanen naer Rlidden- Afrika, houden zich vlylig bezig met de toebe reidselen voor hun vertrek. Hel getal personen welke zich aengeboden hebben om deel te ma ken van die eerste expeditie is zeer aenzienlyk, en men heelt zich, volgens het schynt, in som mige kringen in het hoofd gesteken, dat er kwestie is van eene kruisvaert. Daer is echter niets van en heiwerk zal vooreerst op kleinen voet en by wyze van proefnemingen worden aengevangen die handelwyze is zekerder en tevens voorzichtiger. De belgische afdeeling van liet Roode Kruis, onder \oorzitterschap van prins de Ligne, heeft eene dubbele verzending gedaen naer bel kamp der beide legers in liet Oosten, namelyk 55 kassen verplegingstoflën, 100 fles- schen kinkinawyn windels verschillende voorwerpen, wiegen, draegbaren, enz., voor eene weerde van meer dan 20,000 fr. Te Gent is er een boekje verschenen dat heet Arm en Ryk. 't Woidt by'duizende stuks onder liet werk volk verspreid. In geweldige lael, vaert liet uit tegen de ry- ken en de burgers. De werklieden noemt de gefopte slaven, be stolen door de grooten. Het verheft de commune,die,zegt het, bezorgd is voor het algemeene goed. Natuerlyk dat Paus, bisschoppen en pries ters niet vergeten worden. Zy worden be schimpt met de yselykste lasterlael en afge beeld als ongedierte. 't Is nu de vraegwie isoorzake dal er zulke tale gevoerd, gedoogd, gelezen, gesmaekt en goedgekeurd wordt? De liberalen, die den werkman goddeloos maken en bederven. De liberalen, die met al hun dwaes gezwets van vryheid, den mond willen breidelen die van de Tien Geboden spreekt, en integendeel aenhitsingen tot moord en brand ongestraft laten verspreiden. Rlaer nu. 't is gekend, de liberale leerstel sels, zonder God, zonder ware zedeleer, komen onlaelbaer uit op vernieling. Men meldt uit Brussel aen de Patrie van Brugge, dat, na de uitspraek van liet vonnis in de zaek der Union du Crédit, de lelegraef eene zoo groote massa depeches heeft verzonden, als hing het toekomstig lol van gansch België van die uitspraek af. Emei ique is natuerlyk een der eersten moeten verwittigd worden. Som migen beweeren dat die man er beterkoop hoopt al te komen dan Furth en Dees, welke slechts zyne werktuigen waren. Wie weet wat er zal gebeuren Er vallen hedendaegsch zoo'n zonderlinge zaken voor, dat B.\ Emerique- Kadosch wel zou kunnen gelyk hebben. De Etoile zegt heel na'iel, dat zy zich ont houden heeft tc drukken peserop den jury van Brabant, ten einde in de zaek der Union du Crédit een verdikt te bekomen, dat voldoening geven zou aen de openbare denkwyze, die ver- onlweerdigd is door financieele schandalen dezer laeiste lyden. Drukt dat blad dan soms op de rechtbanken, om volgens zyn goeddun ken te doen veroordeelen of vryspreken Eenige dagen geleden, vertelde eene vrouw van St-Joost-ten-No'ode en die in dron ken toestand verkeerde, erge feiten, welke weldra ter oore der politie kwamen. Er werd een onderzoek geopend door hel parket en weldra bevond men dat er een pasgeboren kind door zyne moeder was met petrool be streken, in doeken gewonden en in de stoof verbrand!!! Waerlyk, de hoofdstad mag fier zyn over hare toenemende morale indépendanle. De Etoile meldt dat Furth zich zeer on derworpen loont aen de vcroordeeling welke hem getroffen heeftDees integendeel verkeert in eene onafgebroken opgewondenheid en geelt dien drift lucht tegen ai wie hem nadert. Het gerecht zet zyne opsporingen voort ten einde le onderscheppen wat er van het geld gewor den is dat Dees heeft ontvreemd. Te rekenen van vrydag acnstaende zal in de groote zael van den Calholyken kring te Gent, een volledig kiesburecl ingericht zyn, met afsluitingen, afgezonderde plaetskens waer men zyn slembriefkc moet opmaken, nieuwe stembriefkens, enz. Dit bureel is ingericht met het doel de kiezers van hel arrondisse ment de nieuwe wyze van stem men le leeren. In de gevangenis. Er loopen sedert eenige dagen geruchten in onze stad, zegt het Handelsblad van Antwerpen, die wy niet langer ongemerkt kunnen voorbygacn. Hel verwondert ons zei Is grootelyks dat ze kere liberale dagbladen, die van tyd lol lyd zoo lievig over de hardvochtigheid der nonnen in de gevangenis kermen, nu geen enkel woord zeggen over een feil dat een ieder zal veiont- weerdigen. Kuntgy u verbeelden, dal men in Antwerpen een kind van 10 jaer, sedert 18 lange dagen in de celgevangenis opgesloten houdt, even alsof het een groote misdadiger was een misda diger gelyk by oorbeeld de moordenacr van Virgenie lluveneers? Doch laet ons het geval uitleggen, zooals liet ons wordt meegedeeld allvd gereed om die reclifikalie op le nemen, welke rechlveerdig zou gevonden worden. Het is nu zoo wat een jaer geleden, dat een jong kind, F. geheeten, beticht werd koperen nagels weggenomen te hebben uit eene kas op de kaei der Schelde. Natuerlyk moeder policie was daer en maek- te proces-verbael tegen den kleine het kind negen jaer oud, loochende het feit en zegde dal hei enkel zyn vingerke door een spleet in de kas suiker had gesleken Hoe het zy, in middelerlyd had de moeder het jongske kunnen doen aennemen in het knechtjeshuis, waer liet, natuerlyk, onder be ter toezicht stond dan thuis en waer zyne op voeding beter gewaerborgd was. Ongeveer een jaer later, op 20 mei laatstle den, wordt bel kind uil liet knechtjesliuis ge boeid, en voor een feil dat liet op zyn negende jaer gepleegd heelt, \eroordeeld om lol-den ouderdom van zestien jaer, in oen verbeterhuis opgesloten le worden. Fontainas, die zooveel schelmeryen op hel verzilverde geweten had, kwam er beter af dan dat negenjarig kind. Doch de wet is de wet, en liet is niet tegen liet vonnnis dat wy de pen opnemen. Terug naer het knechtjeshuis gebracht, na dat het kind veroordeeld was, bleef hel daar nog eene maend, en eindelyk kwam liet bevel dat de misdadiger zich moest gevangen stellen en zyne straf uitdoen te Namen, te Ruyssele- de of te St-Hubert. Den 20 juli werd dan ook de nu tienjarige misdadiger in de cel onzer gevangenis opge sloten, en in plaets van onmiddellyk gejraiis- porteerd te worden, zit dat kind er nog. Ziedaer achttien dagen dat aen dat jongske dezelfde straf wordt opgelegd als aen een ver oordeelde ter dood. Wy beschuldigen hier niemand maer wy vragen, waerom bet transport van dien onge- lukkigen kleine niet onmiddellyk gebeurd is Doch neen, wy doen een beroep op Rl. de Lantsheere, op den minister van justicie, en wy vragen dat dit kind, hetwelk zonder gewe ten gehandeld heelt, aen zyne moeder worde teruggegeven. Men heeft den met bloed bemorsten Fontai nas wel genade gegeven: ïcdcn le meer om een kind le gracieeren, ol liet dan koperen na gels heeft meegenomen ol zynen vinger in een j kas suiker gesteken heeft Indien er in België niet anders meegenomen werd dan een koperen nagel en men zyn vin ger maer ineen suikervat stak, zou men de toekomst der zedelykheid met geen zoo donker oog moeten inzien Ons dunkt dat die koperen nagels reeds meer dan te veel gewroken zyn, door al de beweging sedert een jaer het teere en zwakke kind aen- gedaen, en dat de straf van achttien dagen cel gevangenis meer dan achttien koer te veel is. Wy wachten van ons beroep op Rl. de Lants heere, een goeden uitslag deze zal in Antwer pen algemeen worden toegejuicht. Een zustermoord.Men s< hryft uit Hoci Een moord heeft de gemeente Waret-l'Evêque in opschudding gebracht. Sedert eenigen tyd, eischte de genaemde Frans Lefebvre oud 45 tot 50 jaren, landbouwer aldaer, zyn aendeel in de erfenis zyner ouders, welke, alhoewel oud, nog in leven waren. Lelebvre viel zyne ouders gedurig lastig om het gevraegde kindsgedeelte te hekomen her- haelde malen had hy reeds een notaris willen halen om lot de deeling der erfenis over le gaen; doch de moeder weigerde dit gedurig, ondanks zy zeer ziek en schier op sterven lag. Frans Lelebvre dacht dat zyne zusters de moeder aenraedden zyne vraeg van dc hand te wyzenhy had dus een diepen haet tegen liaer opgevat. Zaterdag avond kwamen gezegde zus ters om hunne zieke moeder te verzorgen, Frans nam een geweer an den muer en schoot een barer, de genaemde Eugenia Lefebvre, naest het bed der moeder dood. De andere zuster gelukte er in het huis le ontvluchten en ontsnapte alzoo aen de dood. De moordenaer nam de vluchtdoch liet ge recht doet vlytige opzoekingen om hem aen te houden. Het parket van Hoei is ter plaels geweest. Het slachtoffer was getrouwd, en er greep een hartverscheurend tooneel plaets toen hare jon ge kinderen voor dc laeiste mael hunne moe der kwamen omhelzen. Betreffende het drama van Waret-1'Evèque, hetwelk wy hooger verhaelen, vernemen wy dat de moordenaer Frans Lefebvre, zich by den prokureur des konings heeft gevangen ge geven. Het onderzoek dezer zaek beeft een diepen indruk verwekt ter plaetse en in den omtrek. Het slachtoffer is 48 jaer oud de moordenaer is van middelmatige gestalte en ziet er zeer beraden uit. Men meldt ons uit Ladeuze Het dorpje llermignies, by Ladeuse, is dezer dagen in op schudding gebracht door de acnliouding van eene vrouw, beschuldigd opvolgens baren man baren oom, haren broeder en haren vader ver giftigd te hebben. liet gerecht heeft dc lyken der slachtoffers doen ontgraven, en volgens in omloop zynde geruchten, is liet vergif in de ingewanden teruggevonden. Wy wachten nieu we inlichtingen af over die yselyke misdaden. Charleroi, 8 aug. De kassier der ma- gazynen van liet Palais dc 1'Industrie alhier, is verdwenen, en in de kas van dit gesticht heelt men integendeel een le kort gevonden van Ir. 25,000. De kassier, eeri genaemde Aehiile S..., is aangehouden en het gerecht doel een onder zoek. Namen, 8 aug. Een twacl(jarig meisje, genaemd Joselina Guizet, wiens vader beambte is aen de brug le Salziunes, hield zich dezer dagen in hare woning met huiswerk onledig. Willende liet vuer feller doen branden, goot zy er petrool op, die vlammend op hare kleeren spatie, waerdoor zy verschrikkelyke brand wonden bekwam. Een uer daern'a bad liet meisje opgehouden le leven. Eenige dagen geleden kreeg een Ojarige knaep die by een metser stond ie kyken, een weinig kalk in zyn oog. De moeder had de on voorzichtigheid den kalk met water le willen uilwasselien, hetgeen echter zulke verschrik kelyke uitwerking had, dat liet oog geheel uitgebeten werd en onlierstclbaer verloren was. liad men olie in plaels van water ge- bruikt, dan zou liet ongeluk voorgekomen zyn, want daerJoor wordt aeu den kalk de bylende kracht ontnomen. Men denke cr aen by voor komende gelegenheden. De berlyner korrcspondcnl von den Morning Post meldt aen dit dagblad dat, volgens telegrams uil Sl- l'elc-rsburg ontvangen, dc ontmoediging aldaer onder de inwoners indringt en dal liet goevernement, om dc geestdrift van bel volk wcér op le warmen, alles in T werk stelt, zooals by voorbeeld de monslerpro- cessie, vvaerin de luikscho slandaerden tc Nicopolis veroverd, zullen worden rondgedragen. Men zegt da'crenbovcn dal cr nood bcerschl le Si-Petersburg en dat cr meer dan dry duizend woningen ledig staen. De binnenlandsche leening is gesloten, doch het goevernement durft den uitslag er niet van be kendmaken, omdat zy geheel en al is mislukt. De uit- gilie van papieren roebels groeit op eene schrikwek kende wyze acrSedert het begin van den oorlog zyn er voor honderd zes en-twintig millioen in omloop gebracht. Ook zien er dc zaken der russische legers in Turkye niet beter uil. Terwyl deze legers reikhalzen naer versterkingen, bericht men uil Rusland dat de lich ting der landweer met de grootste tnoeilykheden ge paerd gaet. Wal de korpsen betreft die op weg zyn, deze gaen tracg vooruit en niets verzekert hun dal zy, zooals de eerste troepen, zonder tegenstand den bonau zullen overkomen. Een bericht dal echter bevestiging verdient, meldt dal de troepen van Mcbemel-Ali en Osman pacha zich naby Tii novva hebben vereenigd. Ilicr zou een verschrikkelyke veldslag hebben plaels gehad de Russen zouden lolacl verslagen zyn en niet minder dan 15,000 man verloren hebben. Deze lyding heeft, volgens de Coirespondance Jniverselleeene groote opschudding verwekt le Bucharest. Indien de vcr- ceniging der troepen van Mehemed-Ali en Osman pa cha wordt bevestigd, alsook de bloedige ueurlacg der Russen tc Tirnowa, dan is aeu generael Gourko allen terugtocht afgesneden en verkeert zyn leger in het grootste gevaer. Men wacht dus mol angst op nadere berichten, daer zulk een gewichtig wapenfeit genoeg zou zyn, om heel hel oorlogsplan van den russischen staf in duigen le slaen. Generael Gourko, die met zyn leger in de Balkans is opgesloten, bevindt zich volgens den Morniny-Post in een uiterst kritischcn toestand, daer hy nog slechts van levensmiddelen voor vyf dagen is voorzien. Alle geruchten aengaende hel sluiten van den vre de lusschen Rusland en Turkye welke dezer dogen in omloop zyn gcweesl, schynen vandaeg geheel en nl ongerond. Volgens berichten uil Konslantinopel zou men elke poging lot bemiddeling tegenwoordig als onlcidig beschouwen. Van een anderen kant dui den de russische berichten aen dat hel goevernement van Rusland, na zyne laeiste neériagen met genegen is tol hel ondernemen van vredesonderhandelingen. Door deze wederzydsclie houding der oorlogvoeren de parlycn zyn dc mogend lieden lot eene toeschou wende houding veroordeeld. Er wordt ook van hun nen kant geene dc minste diplomatische poging aen - gewend om den oorlog le doen ophouden. Men meldt uil Varna, 7 aug. Er heeft een ge vecht tc water plaels gehad voor Sulina een aenlal turksche gekurasseerde oorlogschepen hebben zeven russische kanonnecrboolen acngevallen. Na eon ge vecht van verscheidene uien, werd eene der kanon- neerbooten in den grond geboord en eene andere is aen den oever gestrand, alwaer zy door de Turken in brand is geschoten. Volgens ccn telegram uit St-Pelersburg heeft de korrcspondcnl van don Golos aen den ooslenrvkschen minister van financiën eene juiste verklaring ge- vraegd, acngaende cle houding welke Oostenryk zou aennemen in geval Servië aen Turkye den oorlog vcr- klaerde. Dacrop zou M. Hoffmann hebben geantwoord dat Oostenryk in dil geval onmiddellyk Servië zou bezetten. Doch nu, voegt de telegram erby, dat de zakenloc- stand in hot schiereiland der Balkans zoo merkelyk is veranderd, wordt dc bezetting van Servië twyfcl- achlig cn is hel mogelyk dal liet vorstendom door Oostenryk zyne vryheid van handelen zal worden ge lalen. Aen den Times wordt uit Weenen ongeveer het zelfde getelegrafeerd, met byvoegmg dat graef An- drassy aen hel verslagene Rusland veel zal tocslaen wat hy aen hel zegepralende Rusland zou hebben 'geweigerd. Oostenryk zou dus niet lusschenkomen om de mili taire operation van Servië te beletten het zou alleen zyne voorzorgen nemen ten opzichte van Bosnië, liet zou waerschynlyk met dil doel zyn dat Oostenryk, volgens een bericht uit Belgrado, eerlang met toe stemming van Rusland cn van het vorstendom zelf, zyne troepen in hel westelyk gedeelte van Servië zou zenden. De lydingen van hel oorlogstooneel zyn voort durend ongunstig voor dc russen, vooral betreffende het legerkorps van generael Gourko, wiens terug tocht naer den overkant der Balkans langs alle kanten wordt bevestigd, terwyl men verzekert dal Suleiman pacha acn 't hoofd van 65,000 man op zyne beui l de Balkans doortrekt, ten einde de operatiën van Mehc- met-Ali te ondersteunen. Volgens een telegram aen de liölnische Zeitung zou zeJfs de bergpas van Chipka door de russen verlaten zyn. De Daily News daeren- tegen, verneemt uil Wcencn. dal de russen besloten zyn gemelde bergpas lol bet uiterste te verdedigen. De BurgeroorlogPersoonen van Eski Saglira le Grahova aengekomen zyn, verzekeren dat overal de burgeroorlog uitberst lusschen Bulgaren en Tur ken en dat benden Bulgaren en Cirkassiërs geheel dc streek verwoesten, zoowel dc turksche als bul- gaersche eigendommen. De schuld daervan is niet aen de Turken maer aen de Ciskassiërs, die begonnen zyn met de bulgaersche dorpen in brand lo steken. Onmiddellyk heeft men benden Bulgaren ingericht ten einde weérwraek le nemen. Aangehitst door de nadering der Russen hebben deze benden alles vernield dat aen de Tui den en Cirkassiërs toehoorde. Ten zuiden der Balkans, dacr waer verleden jaer de oproer plaels had is dc haet lusschen Bulgaren en Turken veel heviger dan len noorden. Hier hebben do Turken van de Bulgaren slechts geringe mishan delingen te lyden gehad, terwyl ten zuiden der Bal kans de Bulgaren niet alleen plunderen, maer de wooningen afbranden cn hel vee dooden. Het is de haet der rassen, welke langen lyd ingehouden, nu uitberst in dc woede der vernieling van al wal aen de Turken toehoort. De benden der Bulgaren zyn samengesteld uit mannen die hunne vaders, broeders, zusters en moe ders hebben verloren in den oproer van verleden jaer. Geheel do omstreek van Eski Saglira slact in volle vlam. Hel vernielingswerk is begonnen te

De Denderbode | 1877 | | pagina 2