Oostersche Oorlog. M. Broers het hoofd was, de stad Mcchelen een zeer bloeiend gepalronneerd collegie bezat, dat met reden het vertrouwen der familicn genoot. Welnu, wat de den de liberalen, den dag na dat zy er in gelukt waren zich meester te maken van het stadhuis Een hunner eerste daden was de bescherming door het collegie genoten, weg te nemen, en tegen dit laelste eenc konkurentie in leven te roepen, vvaervan zy wonde ren verwachtten, en dit door ten koste der belasting schuldigen, een gemeente- of liever een liberael col legie te slichten dat gansch wereldlyk zou zyn. De catholyken var. Mechelen namen alsdan het b^huil, met behulp hunner eigene middelen, hel Sl- Rombautscollegic te behouden, dal voortaen beroofd was van de bescherming en de loelogen der gemeen te. Het vrye geslicht bloeide voort, terwyl het oflict- cel collegie slechts een zeer armzaligen uitslag ople- leverde, tegenover de uitgaven, welke er voor moes ten worden gedaon. De meerderheid van den gemeen- teraed, heeft met het oog op den toestand, eenc aenzienlykc bezuiniging willen doen, door een ge slicht af te schaffen dat geen de minste reden van beslaen heeft. Dit is de kwestie. De Indi'pcndaucc zegt dat zy des- aengaendc ons oordeel afwacht. Ons antwoord za! "heel eenvoudig zun dal het brusselsehe blad ons de woorden aenhaell, waermeè hel vroeger zyue po litieke vrienden van Mechelen lacklc-, wanneer deze, meerderheid geworden zvnde, de gemeenlekke be scherming en hulpgeld ontnamen aen hel collegie, dat alsdan bestond en het vertrouwen der huisgezin nen genoot. Indien de Indépendance zich alsdan ge wacht heeft hare vrienden te hekelen, zyzal ons on- getvvyfeld toelaten, dezelfde toegevendheid voor de onzen aen den dag te leggen. Wat de beschuldigingen onzer tegenstrevers be treft, deze zvn in dit geval zeer misplaetst, en, wan neer zy zich beklagen, kunnen vvy ons bepalen hun te herinneren aen het spreekwoord Patere legem quum ij.se fecisti. Oil DIE DOMKOPPEN Jaerlyksch heeft te Parys een pryskamp plaets tusschen de scholen van het lager 011- derwys, tot het verkrygen van beurzen door de bekroonde leerlingen om hun onderwys in de hoogere scholen te voltrekken. 616 leerlingen hebben aen dien pryskamp deel genomen. Van dit getal werden er 580 aen toegelaten 197 van de scholen der Broe ders en slechts 83 van de wereldlyke scholen En niet alleen in getal, maer ook in 't onder wys zyn de Broederscholen verre boven. Zy behaelden de 7 eerste beurzen Van de 50 eersten hebben de leerlingen der Broeders er 39 terwvl de wereldlyke scholen er slechts 11 bekwamen, en dan nog maer de nummers 8, 15, 27, 29, 31,55,45, 47 en 50. Op de 100 eersten tellen de wereldly ke scholen maer 25 aengenomene leerlingen. In den pryskamp voor teekenkunde tusschen dezelfde leerlingen behaelden de leerlingen der Broeders de negen eerste pryzen op de 10 die te winnen waren van de 27 accessiten hebben zy er 22, en op 25 aenvaerdbare ver klaringen hebben zy er 17. Moesten de wereldlyke scholen zulke zege- prael behalen, ge zoudt de windmakers en voorstanders van 't wereldsch onderwys lioo- ren tieren en schreeuwen tegen 't onderwys der papen. En riu verzwygen al de liberale gazetten dezen schoonen uitslag, en bet zal hen niet beletten ook voort te gaen met de Broeders voor domkoppen, iynoranlynen, enz. uit te maken en bun onderwys als achteruit- kruipend voor te stellen. Dat is immers libera le onpartydigbeid. Om de Broeders over dezen zegeprael te be- loonen, heeft de Municipaleraed van Parys de Broeders van hunne zoowel verdiende vakan tie willen berooven by beeft ze willen dwin gen gedurende dien tyd, 's morgens en 's avonds, klas te houden hy beeft ze bedreigd van 100 fr. van hunne jaerwedde af te trekken Als dal nu geene liberale manier van hande len is, dan weet ik waerachtig niet waer ge ze zoudl moeten gaen zoeken. En men vindt nog, hier gelyk elders, men- schen die zich laten voorstaen dat de geeste- lyke onderwysgestichten maer goed zyn onder 't betrek van godsdienstig onderwys. Dit ware zekerlyk al heel veel en meer dan genoeg om ze le verkiezen tegen andere maer de zege pralen der parysche Broeders zyn behaeld in al de vahhen van het onderwys en er is geene vergelykenis met de wereldsche scholen meer mogelyk. De reden daervan is alleen hierin gelegen, dal de wereldlyken zich veelal maer aen't onderwys der jeugd toewyden voor de broodwinning die zy er in vinden, terwyl de Broeders en de geestelyke onderwyzers dit groot werk van zelfopoffering alleenlyk op zich nemen om aen hunnen roep te beantwoorden, en de vergelding ervan hiernamaels te ontvan gen. Collegie van Aelst. De studenten van bet collegie te Aelst, on der bet bestuer der EE. PP. Jezuïeten, hebben dit jaer de volgende academische graden be komen M. Leon Limpens, 2" doctoraet in de rech ten met de grootste onderscheiding. M. Jan Van Langenliaeke, 2e doctoraet in de rechten met onderscheid. M. Victor Brandts, le doctoraet in de rech ten met de grootste onderscheiding. M. Camille Houze, candidatuer in de reela ten met voldoening. M. Eugène Van den Gheyn, candidatuer in de rechten met loffelyke melding. M. Louis Coosemans, candidatuer in wysbe- geerte en letteren met de grootste onderschei ding. M. Louis De Bolle, candidatuer en wysbe- geerte en letteren met voldoening. M. Eugène Moens, candidatuer in wysbe- geerle en letteren met voldoening. M. Louis Moens, le candidatuer voor het no- tariaet met onderscheid. M. Adolf Verhelen, le candidatuer voor liet notariaet met voldoening. M. Frans Van Impe, 2C doctoraet in heel kunde met voldoening. M. Isidoor Bauwens, candidatuer in heelkun de met de grootste onderscheiding. M. Nestor Van Cauwenbergli, candidatuer in heelkunde met onderscheid. M. Achille De Schaepmeester, candidatuer in wetenschappen met degiootsteonderscheiding. MM. Emile Landrieu en Petrus Van Nieu- wenhove, candidatuer in wetenschappen met onderscheid. MM. Diomcde De Buck, Benoit De Vroede, Gustaef Goetseels Firmin Henrard Oscar Janssens, Florent Schuermans, J. B. Van den Berghe, Tliéodule Van de Velde en Laurent Waulhier, candidatuer in wetenschappen met voldoening. M. Auguste Renneboog, candidatuer in art- senykunde met voldoening. M. Edmond Van Langenliaeke, onderstoel met voldoening het examen van overgang van het tweede tot het derde jaer der byzondere- scholen te Leuven. M. Eugène Van Duyse, ondergaet met vol doening" het examen van intrede in de byzon- derescholeu. HANDEL EN NYVERHEll). Volgens de berichten die wy in de fransche bladeren aentreffen, zal de oogst in Frankryk, even als liet overige jaer de middelmael herei ken. In Engeland staet de kansen niet zoo goed de opbrengst van koren, garsl en haver, zal beneden de middelmael blyven. In Ierland heb ben de aerdappelen byzonder veel van de voch tigheid geleden. In Italië is liet ook alles behalve voldoende. Het toeval speelt in deze zaek, zooals dit in meer dan eene omstandigheid gebeurt, eene poets aen de menschen. Jammer maer dat het hun zoo duer te staen komt Lnet ons hopen dat men de les zich zal ten nutte maken. In hel land dal het minst de goederen zal kunnen genieten, die aen hetzelve mei kwistige hand door de nalucr worden toegedeeld, in liet land waer dagelyks het bloed by stroomen vloeit, in Rumenië, in een woord, zoowel ten noorden als ten zuiden, is de oogst overvloe dig en van de uilmunlendsle hoedanigheid. Nu, eilaes, zullen deze rykdommen ellendig verspild worden, en in plaets van uit te voe ren, zal men van elders daer moeten invoeren, ten einde de rampzalige bewoners te voeden. In Rusland is de oogst over liet algemeen goed. In Duitscliland is liet zooal gelyk verleden jaer, even als in Oostenryk. Somma sommannn, over 't algemeen zal de oogst dit jaer in Europa rond liet middelmati ge blyven hongersnood is niet te duchten, zelfs geene duerte. Ware hel niet om onze geëerde lezeren een gedacht te geven van de kinderachtige onnoo- zelheden die de schryvelaer uit 't Verboml neêrkribbelt tot wederlegging onzer artikels, dan zouden vvy zyn gezeever onbemerkt laten voorby gaen,ons 'tspreekwoordherinnerende: Wie op "een gek antwoordt is gekker dan de gek zelve. Veel uitlegging is liier niet noodig, wy knip pen dus 't volgende uit 't Verbond Denderbude, over dry weken, zegdel gy dat de werklieden van M. Frans Van den Broeck den zondag 5 oogst aen den Dam, ii gearbeid hebben en zondag zegt ge, dat ze den gansclien voormiddag van zondag 5 oogst gegeneverd en 't overige van den dag geslapen hebben. Wel man, als men den (janschen morgend (jenevevt en 's namiddags slaept, dan werkt men den geheelen dag niet, dan kan men de zondagrusl van dien dag niet schenden, waerover hebt gy u dan over dry weken be- a klaegd. Ah Deiiderbode, de jaren drukken lood- zwaer op uwe oude hersens. Voorzeker is, in de oogen van 't Sehapen- dryverke, 'l onnoozel Tislje, en tutti quanli, de Denderbode, hierdoor letterlyk platgeslagen Nu hebben zy hem eene neep gedraeid en eene die liyzalgewaer worden, zulde Doch voor alle antwoord zullen wy aen die jongens vragen of de werklieden in kwestie wel noodig luidden zich in de eene of de ande re herberg aen tafel te gaen zeilen om le gene- veren Gemeeulyk geneverl men immers op 't werk!.... Daer hebbende sullen niet aenge- dachl niet waer?.... En zeggen dal't Verbond wekelyks van 't hoofd lot 't einde, niets dan zulkeii dood onnoozelen zeever gepaerd aen eenige walgelvke lasteringen tegen de pries ters en kloosterlingen bevat.... Moet het onze geëerde lezeren dan verwonderen als wy hen zeggen dat liet ons walgt telkenmale wy ons genoodzaekl vinden 't vuilblad le lezen dal in n" 13 van de kattensiraet uitgegeven wordt... BENOEMINGEN. De liberale pers schreeuwt dal M. de Lants- heere, minister van justitie, zoo veel benoe mingen doel van catholyken. Hoe vindt gy dat Volgens die pers zou een catholyk mini sterie zelfs geen catliolyke benoemingen mo gen doen Maer laet ons eens vergelyken wie M. Bara benoemde, en wie M. de Lantsheere benoemt enkel in Vlaenderen. M. Bara deed 89 benoemingen, waervan 4 catholyken of personen vreemd aen partyen. M. de Lantsheere deed 51 benoemingen, waervan 19 liberalen. M. Bara bracht 59 persoonen, altemael libe ralen, in de magistratuer. M. de Lantsheere 36 en velen daervan zyn vreemd aen dc partyen. Men ziet dat M. de Lantsheere door de libe rale party, eerder zou moeten vereerd dan wel geblameerd worden KON1NKLYKE BESLUITEN. By koninklvk besluit van 27 augusti is M. M. Van Putte, kandidaet-hussier te Aelst, be noemd tot deurwaerder by de rechtbank van eersten aenleg te Audenaerde, in vervanging van M. Van der Linden, ontslaggever. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van Hoorebeke, onderpas toor te Ooslakker, is pastoor benoemd te Sint- Denys-Westrem. Zyn onderpastoor benoemdte Oostakker, M. Roelands, professor te Eekloo; te Kiel- dreclit. M. Moorlgat, professor te Dendermon- de; M. VerheUc, professor te Gyzegem, is coadjutor benoemd te Neder-Eename. Een briefschryver bericht aen der. Courrieu db l'Escaut, dal, wat de liberale bladen ook zeggen, de exlasen van Louise Lateau, op iederen vrydag, nog altyd aenliouden. Wy be- grypen dal dil aenliouden de liberale bladen erg hindertmaer wal er aen te doen De vrydenkende geleerden uit alle landen en vooral uit België, hebben tyd genoeg gehad om dat buitengewoon geval te onderzoeken en te ontleden en allen zyn met hangende lip en velen met beschaemde kaken, teruggekeerd. Niemand van de liberale wetenschap heeft, tot nu toe, den toestand van Louise Lateau kun nen uitleggen en men moet zich bepalen met domweg te spotten. Maer tusschen spot ten en bewyzen is een groot verschil, cn liet eerste loont alleen dat men niet bewyzen kan. Men schryft uit Maria-Lierde, 28 Augusti. Een hoogst' beweenelyk ongeluk is dezen morgend in onze statie voorgevallen. Rond zes uren des morgends kwam de koopwaren- trein uit 's Gravenbrake! aen, en volgens ge woonte wilde de lieer Rosy, statieoverste, er op springen om de vrachtbrieven na te zien, doch hy mistrapte zich, viel onder den trein en werd letterlyk verpletterd. De dood was oogenblikkelyk.' De heer Rosy is nauwelyks eenige maenden geleden getrouwd. De tyding van dees ongeluk heeft elkeen pynlyk getrof fen, want onze statieoverste wierd om zyne beleefdheid cn zyne dienstwilligheid algemeen geacht. De volgende schelmery werd, eenige dagen geleden ie Ninove, gepleegd Dc mu- ziekmaetschappy L'Union deed een uit- stapije naer de brusselschepoort alwacr de jaerlyksclie kermis plaets had. By het voorby- trekken eener herberg, wierp een jonge geus twee vuerpyltjes te midden der leden met het ongelukkig gevolg dal bet eene de heer Iviec- kens in volle aenzichl trol en liet andere in de oog vloog van zekere Dupont. Men geloofde de oog verloren. Gansch den nacht moest men er door water koud gemaekte doeken op leygen. Gelukkiglyk was Dupont er van af met eenen nacht versclu ikkelyke pynen. Naer men ons verzekeit zal de jonge geus voor 't gerecht moeten verschyneu. Volgens men verzekert zal er by de ope ning der Kamers een wetsontwerp ter bespre king worden gelegd, tol weering van den (loryphora. Alhoewel dit gevreesd insekt nog niet in België is verschenen, verwaerloost het goevernement geen enkelen maelregel om de plaeg verwvderd te houden. Hiertoe is echter eene nieuwe wet noodig, daer de beslaende wetscliikkingen de niaelregelen niet toelaten, welke dienen genomen te worden. Het wets ontwerp zal betrekking hebben op de schepen, welke van de streken komen waer de (lorypho ra gevonden wordt. M. Malou, liet kabinetsopperlioofd, lydt thans erg aen liet flerecyn, en men vreest dal die ongesteldheid oorzack zyn zal dat hy de eerste mis niet zal kunnen bywonen van zynen zoon, die le Leuven in het Jezuïeten orde is gel reden cn in hel begin van septem ber zyne eerste mis celebreeren zal. De minis ter van oorlog is insgelyks onpasselyk, en die ongesteldheid is waerschynlyk de oorzaek der geruchten, dezer dagen in omloop, en volgens welke er kwestie was van liet ontslag van dien lioogen ambtenaer. De Coarriei' (le Bruxelles meldt uit goede bron, dal Z. Em. de kardinael Decliamps een lierderlyken brief aen de geestelykheid en de geloovigen der hoofdstad richten zal, betref- lende hel kerkhof van Eve re, waer de catho lyken geene afzonderlyke begraelplaels meer hebben. De brusselsehe policie heeft verledene week een dertienjarig meisje aengeliouden, beticht van liet hoofd te zyn eener bende klei ne diefeggen. Toen men haer aenhield, ver- klaerde de kleine nooit de namen barer mede plichtigen te zullen bekend maken. De ouders van liet meisje waren by hare aeiihouding aenwezig en verweten haer nog hare luiheid voor alle antwoord zegde de kleine diefegge Indien gy, even als ik, uwe ziel aen den dui vel verkocht had, zoudl gy ook niet moeten werken, en altyd geld genoeg hebben Dit zeggende, loonde zy een goudstuk van twintig frank De politie van den omtrek der hoofdstad verdubbelt liaie waekzaemheid, uit hooide der sirooperyen welke zoowel by dage als des nachts in den omtrek worden gepleegd. Schier gansche aerdappelvelden zyn dezer laetste dagen 'door landloopers geplunderd, en dit zoo erg dat men de.gendarmerie heeft moeten re- kwireeren om op sommige plaetsen, ingerich te patrouilles ter hand le staen. Tc Anderlecht is eene gansche bende velddieven op heeter daed betrapt en aengeliouden. Te Koekelberg zag men dezer dagen aei'dappeldieven onder elkaer vechten, om zich meester le maken van den buit. Een hunner werd door zyne makkers zoo erg mishandeld dat hy voor dood werd achtergelaten. Ook te Brussel was de prys der aerdap pelen dezer dagen bovenmate gesiegen, ten gevolge van de algemeene vrees welke er be stond betreffende het rotten dier kostbare vrucht. De aerdappelen golden aldaer lol 25 fr. de 100 kilo, doch weldra heelt men de over drevenheid ingezien van dien prys en men koopt nu de aerdappelen wéér aen Ir. 12 op de markt der hoofdstad. Men denkt, dat het rotten van een gedeelte der aerdappelen ruim vergoed zal wórden door den ongewonen overvloed, welke den aerdappeloogst dit jaer 'oplevert. Op de veemarkt vrydag te Brussel ge houden, waren 1226 sinks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen fr. 0-90 lot 1-12 slieren fr. 0-70 tot 0-98 koeien en veersen Ir. 0-70 tot 1-00. Men schryft uit Gent, 27 augusti De opening der dryjaerlyksche tentoonstel ling van beeldende kunsten heeft gisteren morgend alhier plaets gehad, onder den toe loop van een taliyk publiek. Be eerste indruk, dien de expositie laet, is tamelyk gunstig hel getal kunstweiken is groot; er is een groot getal stukken, die opmerking verdienen. Wy hebben onder liet publiek verscheidene mael de klacht hooren opgaen, waerom de naekt- heden niet in eene algezonderde plaets zyn vereenigd. Die opmerking is zeer gegrond, want zooals de tentoonstelling thans is inge richt, kan geen huisvader er met zyne kinde ren heen. Dit is zeer beklaeglyk, want men onttrekt daerdoor aen de jeugd eene goede gelegenheid, om haren zin en haer gevoel voor het kunstschoon te voldoen. Fondsenblad Zondag jongstleden, in den namiddag, is te Diesl een heweenlyk ongeluk gebeurd. De gendarm Ch. Rogiers. 27 jaren oud, van Gent, en alhier in garnizoen, werd builen de Hasselt- scliepoorl van zyn peerd, dal zich verschrikte, geworpen en bleef met den voet in den slyg- beugel hangen, terwyl liet peerd op hol ging. In dien toestand is hy een honderdtal meters voortgesleurd geworden. Ue ongelukkkige gendarm kad verschrikkelyke verwondingen bekomen, dusdanig dat hy er in den nacht van bezweken is. Rogiers was een brave jongen, geacht van alvvie hem kende. In den nacht van Donderdag tot Vrydag laetst, ten 3 uren, is er te Rouselaere, eene stoute diefstal gepleegd geworden. Twee boos wichten, waervan de eene een lange roste persoon is, en den anderen een jongen van 16 a 17 jaren, hebben met geweld een der ven sterluiken opengerokken van het huis Heursel- Demeester, horlogiemaker en juweelverkoo- per in de Ooststraet, en zyn er in gelukt, na eene ruit té hebben gebroken, de schoonste en kostelykste giletkeltens mede te nemen die voor de vensiers hingen, beloopende ten ge- talle van 21, en gezamentlyk eene weerde heb bende van 3,591 fr. Ziethier hoe zy hebben moeten le werke gaen: met een beitel of ander scherp werk tuig hebben zyn eene der middenluiken open gerokken in die opening hebben zy dan een steen geplaelst en denzelven gedurig neèr- waerts doen zinken tot de plaets waer de ketens hingen dan den ai m door de opening stekende, hebben zy met een ander scherp steen, binst de horlogien aen het siaen van 5 uren waren, de ruit in stukken geslagen, den arm er dooi' gesteleen en met eenen trek al de schoonste en duersle kettingen afgerukt. Ecu der zonen had reeds sedert eenigen tyd ge rucht gehoord en ontgaf het zich, doch toen de ruil brak, sprong hy uil liet bed, ging door 'l venster zien, en bemerkte de twee persoonen die aen huns werkend waren. Ily riep moord om hulp te krygen, doch liet was le laet zy hadden den buit vast, en liepen naer de slalie- waert. Onmiddelyk werd de policie verwittigd, en zy en de gendarmerie waren op de heenen, zochten overal, doch orilwaerden niets. Per soonen verklaerden later dat zy twee kerels hadden le gemoet gekomen langs de kalsyde van Corlemarck, schuimende van 't zweel en er verlegen uit zagen, cn waervan den eenen roste was. Te Cortemarclc heelt men hun den eersten trein zien nemen die naer Duinkcrke rydtde policie heelt overal depeclie» gezon den, doch ter onzer kennis is het niet gekomen dat alle de opzoekingen eenigen uilslag hebben gehad. Stouter werking is er in lang niet gepleegd gewordente midden eener groole straet, naby de groote markt, in een zoo klaer mane- schyn, zonder door iemand verontrust of be trapt te worden, binst dal de nachtwakers nog op de beenen zyn, met alle gemak zoo eene inbraek doen, is onverslaenbaer Sedert zaterdag, 18 II., waren al de troe pen, die deel moeten nemen aen de manoeu- vers in liet kamp van Beverloo vereenigd. Zy beslaen uit twee divisiën infanterie(26 batal jons), vier regimenten ruilery, 8 veld- en 2 batteryen ligle artillerie, 1 kompagnie telegra- phisten, ambulancen (3 kompagnies van den trein) en 2 kompagnies van de genie. Maendag laetstleden nam luitenant-generael Lemaire hel kommando over deze troepen. Te dier gelegenheid had eene groole wapenschou wing plaets. Ten H uren voormiddag stonden de troepen in dry lini'ên op de heide aen den linkerkant van den steenweg op Heclitel. In eersle en tweede linie stond liet voetvolk, in de derde linie de ruilery, de artillerie, de tele- graphisten en de ambulancen. Ten 11 1/2 ure, werd de opperveldheer door elf kanonschoten aeiigekondigd de trompet ten en klaroenen blaesden de veldmarsch de muziekkorpsen speelden liet vadeiiandsclie aria, en de soldaten presenteerden het geweer, terwyl de opperbevelhebber, luitenani-gene- rael Lemaire, gevolgd door zynen staf en een eskadron ruilery als geleide, de troepen mon sterde. Na de wapenschouwing plaelsten de troe pen zich in gesloten kolom om te defileereu. Het|voetvolk defileerde eerst per kompagnie op vollen afstand dan kwamen de rytuigen der ambulancen, kennelyk aen hel vaendel met het roode kruis daerna de wagens van de genie en der lelegraphisien de artillerie en eiudelyk liet peerdenvolk. Unze troepen zien er zeer geesldriltig en tevreden uit. In het algemeen orde voor liet kamp, onder teekend door den opper-generael Lemaire, staet aen liet artikel betreffende de goddelyke diensten 's Zondags en 's feestdaegs zullen in de kerk van liet Kamp de missen geschieden ten 6, 9 en 11 uren. De infanierie-regiraenten zullen hunne muziekkorpsen naer de elf ure mis zen den. Er mag de soldalen geen het minste werk of inopektie worden opgelegd, van aerd dezen des zondags te beletten hunne godsdienst plichten te volbrengen. De Bond der Caiholyke Werkmansmaet- schappyen zal op 8 October aenslaende, ten II uren 's morgends, te Mechelen in den Catho lyken Kring eene vergadering houden, waerop al de bygetreden maetschappyen verzocht wor den zich le doen vertegenwoordigen. Het doel dier vergadering beslaet in het wyzigen der statuten, volgens de vereischten der versmel ting van den Nalionalen Bond met den Bond der Catliolyke Werkmansmaetschappyen. De Gazette de Niveli.es, meldt dat de eerw. heer pastoor van Rebecq door twee geuzen beleedigd is, toen hy terugkwam van de Berechting aeu eenen zieke te dragen. Dit scliandelyk tooneel duerde omtrent tien minu ten, tot groote ergernis der talryke aenwezige personen. -- Het oogst laet te Yperen in den omtrek zeer veel le wenscheri. Het graen heelt weinig opgebracht, de halmen zyn klein en de korrels zeer lichtmen mag de opbrengst slechts schallen op ter nauwernood twee derde van een gewonen oogstsommige landbouwers rekenen slechts op een lialveu oogst. Van een anderen kant woedt de aardappelziekte zeer hevig en de oogst van die vrucht loopt groot gevaer. De kommissie der liolhouwtentoonstel- ling in de Eikenstraet, te Antwerpen, heeft zich in sociëteit gevormd, onder den fran- sclien titel Cerde Floral. Dit wordt ons ge schreven door M. Ch. de Bosschere. Verleden dynsdag nacht werden de be woners der hoeve Babilioen te Iseghem gewekt door hel geroep dieven hulp terwyl een man uil alle kracht op de huisdeur klopte. Men stond op en bevond zich tegenover Karei Allewaert, de knecht eener buervrouw de we duwe Cousine. Allewaert verhaelde dal hy en zyne meesteres gewaekl hadden hy een aerd- appelveld, dat zy door dieven waren aengeval- len en hy ontsnapt was, docli dat zyne meeste res zich nog in hunne handen bevond. Menylde in alle liaest naer de aengeduide plaets en vond de weduwe Cousine dood ten gronde liggen. Haer lyk was met wonden overdekt en dolk- of messteken waren haer in de richting van het hart toegebracht. Het parket is ter plaetse ge weest en een onderzoek is begonnen der op sporing der moordenaers. De zoon van den wagenmaker J. Daivier- re, te Souvret, had dezer dagen op de kermis aldaer, al zyn geld verteerd en viel zyn vader lastig om opnieuw drinkgeld le bekomen. De vader weigerde en er ontstond twist In zyne gramschap greep de vader een geweer, legde op zyn zoon aen schooldoch een twaelfjarig meisje, de dochter van den wagenmaker, ont ving liet volle schot in de bil. De wonde is niet doodelyk. Zondag kwam in de Goffinstrael te Luik, een wagenmakersgast, bygenaemd Tripoli, in dronken toestand thuis. Hy meende de ladder te beklimmen welke naer den hooizolder zyne slaepplaets leidt, schoof echter met de beenen tusselien de sporten, viel niet liet hoofd op den grond en kneusde zich. Men liep om den geneesheer, die Tripoli's hoofd vermaekte, terwyl deze echter reeds ingeslapen scheen, waerna de geneesheer beval den gekwetste naer het gasthuis te brengen. Men liep om de draegbaer; doch toen men weêrkwam was Tripoli verdwenen en tot nog toe heeft men hem niet weergezien. De man hoorde zich waerschynlyk verschrikt toen hy hoorde dat er kwestie was hem naer het gasthuis la brengen en had zicli in t\ds uit de voelen gemaekt. De dry persoonen welke zich te Charle roi, in de gevangenis bevinden als verdacht 7>nde van plichtigheid aen den dubbelen moord te Chapellc-lez-Hcrlaimont gepleegd, zyn de genaernden E. Michaux, oud 41 jaren, C. Votquenne, 42 jaren en A. Cordier, 56 jaren oud, alle dry koolmynwerkers de twee eer sten geboren en wonende te Clinpelle-lez-Her- laimont, de derde geboren te Goddarville en wonende te Chapelle. Allen waren bloedver wanten der slachtoffers en wounden in de nabylieid van hel huis, waer dc misdaed ge pleegd werd. Er bcslact nog altyd twyfel aengaende de vraeg of de Turken nu al ol' niet de bergengle van Chipka in hunne macht hebben. Üc Daily yens en Daily Tele graph hebben telegrams meegedeeld, volgens welke dc bergpas geheel door dc Turken is ingenomen. De berichten uil i ussischc bron blyven echter slacn- de houden, dal dc [tussen voortdurend hunne posi tion verdedigen Een telegram uil St Petersburg, ge- uagleekend van woensdag middag, zegt dat volgens de laelste tyd in gen door liet goevernement ontvan gen, en welke loopen lol den dynsdag, dc aenvallen der Turken onmiskenhacr ve rflauwden. Tol dal toe waren, volgens gemelde tydingen, alle pogingen der Turken om de bergengle te bcmaehligeu vruchteloos gebleven. Volgens een lelcgiam uit Bucharest aen den Ti mes zou, indien hel waer is dal do Serviërs binnen eenige dagen den oorlog aen Turkye zullen verklaren hel Itgcr van Osman paclia slechte kansen voor zich hebben De fiussen bereiden zich lot een aenval le gen Plevna en de versterkingen welke den Donou zyn overgekomen, zyn naer Chipka gezonden, dat voort durend met evenveel heldenmoed wordt aengcvallcn cn verdedigd. De Russen hopen dal hunne troepen liet le Chipka zoolang zullen volhouden lot dal Osman paclia zal verslagen zyn, iels waerop zy stellig reke nen, daer zy voornemeus zyn dien generael met eene groote overmacht aen lo vallen Eens hel leger van Plcvna verslagen zou er zich niels meer verzetten te gen eenc tweede overtocht in massa over den Donau. liet zou echter geene verwondering moeten wek ken indien de fiussen zich in hunne berekeningen be drogen zagen. Zy rekenen immers zonder liet leger van Mehemel-Ali, dal tol hiertoe nog niet in het strvdperk is gelreden, doch elk oogenbiik den aenval kan beginnen. Wat dc meewerking \an Servië betreft, deze scliynl nog niet verzekerd. Onder dagleekening van donderdag, meldt nog de llavas, uil Belgrado, dat lot hiertoe geen bevel is gegeven om hel Servisch leger op oorlogsvoel le brengen. Generael FadeïelT heeft wel is waer hel goevernement zyne diensten aengeboden, doch deze diensten zyn van'de hand ge wezen. Een telegram van Moukhtar pacba meldt dal vier russische generaels zyn gesneuveld in den veldslag welke zaterdag is geleverd te Gnedekler, naby Ku- rukdara (Klein Azië) en dat de verliezen der fiussen in dien veldslag niet minder dan 6000 man bedragen. FRAiVKRYK. De fransche repubtiekcinsehc dagbladen, hebben gemeld dal niet alleen M. Gambetla, maer ook dc v>f- honderd dagbladen, welke zyne redevoering van Ry- sel hebben opgenomen, rechterlyk zullen vervolgd worden. De Monileur Uuniversel, logenstraft die ty ding, cn zegt dal de vervolginggen alleen zullen ge richt zyn legen M. Gambetla en de Rdpublique Fran- CaiseDeze zaek, zegt le Francais, zal voor de korrek- lionnecle rechtbank van Rysel worden opgeroepen. M Gambetla is uit hoofde van hel geheel zyner rede voering beschuldigd van bcletdigingen tegen den presidcnl cn zyne ministers. Men denkt dal de Itcpu- blique Francaise en de Progrès du Nord gelyklvdig zul len vervolgd worden. Dynsdag heeft, volgens dc Palrie een ministerraed plaets gehad, voorgezeten door maerschalk Mac Mahou, en waerin nogmnels de vervolging legen M. Gambetla cn de Itépablique Fran caise is besproken. Aengaende den Pogrès du Nord, schynt nog niels besloten te zyn. De rcpubliekeinen schynen verrukt te zyn, in het vooruitzicht dal hel proces van M. Gambetla zal doen klimmen in de achting van het volk, en dat eenige maenden politieke gevangenis van hem een martelaer zullen maken. Doerop merkt de Univers aen dal hel goevernement wet zou doen de radikalen nog meer slof lol blydschap te geven door een onderzoek le doen inspannen over het beheer der financiën, onder het diklalorschap van M. Gambetla. Dil proces, waer- by het niillioenen zou gelden, zou inderdaed veel be langrvker zyn dan dc vervolging welke nu op handen is. M. Gambell3 laet zich niet afschrikken hy bevindt zich op dil oogenbiik le Nizza alwaer de broeders en vrienden hem een banket zullen aenbieden, zoodal vvy deze week eene nieuwe redevoering, in den aerd van die van Rysel mogen te geinoel zien. DUITSCIILAND. Mui pingen De Tyd van Amsterdam, bevat nog- maels zeer curieuse byzonderheden over Marpingen. Hier volgen zy Op dynsdag avond den Augusti. waren er zooveel duizenden pelgrims Ic Marpingen, dal cr rond de t'OOU ui de opene lucht hebben overnacht. Onder de hooge bezoekers op dien 3vond, zag men, buiten de koningin-moeder van Beieren en de dochter van hertog Max, ook nog princes Louisa, princes Elisa beth, prir.ces Helena van Turn en Taxis, de gravin Zur Lippe, vryhcec von Reicklin, dc graven van Spree, enz. Daer in geheel Marpingen voor die vor- slelykc persoonen geen logical le vinden was, zoo hadden zy hunnen intrek by den eerw. pastoor ge nomen, waer hel grootste gedeelte met eenc slaep plaets op <len grond moest le vredenzyn. Ik behoef u roet te zeggen datdè i5 Augusti daer mei huitengewoone devotie is gevierd cr\va- ren Hollanders, die van 's morgens 5 tol 10 uren hebben gewacht om tol dc It II. Sakramenlen le wor den toegelaten, 's Avonds had er hy de aenkomst van een der dry kinderen aen het gedenkteeken by de kerk cn de bron wederom eenc verscbyning van de II. Maegd plaets. Men kon liet zien aen do starend en onafgewend ooge van hel kind, dal de ziel eenc onuilsprekelyk geluk genootdc duizenden die ron dom de Mariazuil geknield waren, baden met nog meer verheffing van slem, en zie een meisje, dat daer was en sedert jaren aen eenen kant lam was ge weest, gevoelt een siddering door al hare leden, toen eenc merkbare beterschap, en na nog 30 Onze Vaders gebeden le hebben, staet zy op en gaet naer de kerk, gevolgd door dc geheele meoigie, waer, onder vreugdetranen, een plechtig Te Deum wordt aengeheven..., Vooral indrukwekkend is 'het, daer 's morgens in die arme kerk le Marpingen de H mis by le woo- nen, die door den eerw. heer Neureuler, pastoor aldaer, wordt opgedragen. Wy hadden ons al 's morgens om 4 uren uil St-Weudel per ryluig naer daer doen voeren en kwamen kwart voor G urer. in dc kerk aen, die eenige honderden persoonen bevatten kan reeds waren alle plaetsen bezet. Er heerschtc onder do II. mis, die ten half zeven begon, eene diepe godsvruchtmen had en zong, 700 snieckend cn hartroeroend Na do consecratie, had Calharir.a Huhertus weêr de verscbyning men wierd liet gc- waer, omdat zy, niet meer meé zingende, als in hei lige geestvervoering was. Sedert de laelste groote toeslrooming van pel grims, ziltcn de kinderen niet meer beneden in de kerk, maer op den zangkoor, opdat de godvruchtige drang om de kinderen te zien, geen ongelukken zou veroorzaken.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2