Oostersche Oorlog. tfSSS385g£6£aS bezorgen en wie de persoonen zullen wezen die de aengekondigde conlerencie gaen by- woonen En wy gelooven dat nog andere met ons ook heel kurieus zyn, en vooral de persoon, welke destyds aen den Bien Public schreef, daler te Moorsel niet dan caiholyken zyn, daer slechts eene kwestie van persoo nen die gemeente verdeelt. Wy zullen het dus afwachten Een liberael blad verhaell dal er heden meer dan ooit kwestie is, eindelyk een nationael reserveleger in te richten. Dit reserveleger zou samengesteld worden, eensdeels door de gardeciviek en anderdeels door de militie- klassen welke afgerekend hebben... Wy hopen dat het cathohk ministerie het zoo verre niet zal brengen zich hierdoor de afgunst van 't volk op den hals te halen, 't Is zeker toch al vet genoeg met 't militarismus in ons land De weinige regelen door de welke wy het gemeen gedrag van zekere leden van ons liberael barakkenmuziekske aenklaegden, die, gelyk men weet, tydens de Rubensleeslen, de straten van Antwerpen spelende en zingende vant ongediert en huilende A bas Malou! doortrokken, hebben 't slinkerke uit 't Verbond in eene woedende gramschap doen ontsteken. 't Ventje weet dat wy de waerheid schreven en hierdoor eens te meer zyne party het mas ker van zoogezegde liefde en genegenheid tot de geestelykheid afrukten waerachler zy zich zoo schyriheiliglyk poogt verdoken te houden.. Inde imVan daer die gramschap En 't stinkerhe is zoo razend kwaed dal, moest hy werkend lid van 't barakkenmuziekske wezen, hy ons, niet min of niet meer, in 't openbaer, op de rechter kaek eens ivel zou doen blozen Op uwe hoede dan, Denderbode, hooren wy onze vrienden ons toeroepen. Doch wy antwoorden vreest niet,vrienden, 't is de eerste mael niet, dat als wy den duim of) de wonde drukken, de schryvelaers uit 'l Verbond, by gebrek aen ernstige wederleg ging, ons met een kaekslag bedreigen Oude gewoonten zyn immers kwalyk om laten. Weet gy, vrienden, aen wien de afgewerkte schryvelaers van [.Verbond en 't stinkerhe onzer dagen, wonderwel gelyken, luistertAen een van die morsige klodderhonden die brullen en blaffen van razende woede als men hun hok nadert, maer die beschaemd weg met den steert tusschen de achterpooten getrokken hun hok binnentrekken en zich verduiken van den oogenblik dat men ze vlak in d'oogen be- slaert Nu, voor het overige, zeggen wy aen 't stin- kerkedal men dit toch wel niet zal kunnen doen zonder dat wy er by wezen, en als de goesting hem bekruipt het eens te wagen hy hel niet langer moet blyven uitstellen. Maer als hy er kwalyk van afkomt, 't zal voor zyne rekening zyn. Want, moest zyn kop, op't eer ste lokje, tien stappen wyd rollen, wie weet of er wel iemand in gansch zyne party zou gevonden worden die zich de moeite zou willen geven hem op te rapen. Is dal ver staen, slinkerke KON IN K LY K E BESLUITEN. By koninklyk besluit van 16 Augusti jl., is onze stadsgenoot, de heer Gustaef Van Nerum, komptabel der gevangenis te Brussel, tot hel ambt van bvgevoegd bestuerder van den nyver- heidsdienst in de gevangenis van Leuven, benoemd. Herdersem. Burgemeester M. V. Goos- sens, in vervanging van M. C. Van Hoorebeek, overleden Schepen, M. F.Waulers, in vervan- van M. V. Goossens. FESTIVAL VAN IIAELTERT. Heden Zondag, wordt door de Fanfaren- maetschappy De jonge Kunstminnaers van Haellert aldaer.ter Dorpplaets, een luislerryke festival gegeven aen hel welk ZES vreemde maetschappyen zullen deelnemen. Indien het weder gunstig is, zullen de catholyken van Aelst, hopen wy, deze gelegenheid te bael nemen om hunne zondagsehe wandeling naer Haelteil te doen en aldus hunne vrienden door hunne tegenwoordigheid te vereeren. Wy laten hier het programma der speelbeurten en der uit te voeren stukken volgen 1. HAELTERT. De Jonge Kunstminnaers. t L'Aurorc d'un beau jour, overtuer door (Th.Verschraegcn.) 2. NIEUWERKERKEN. Kunst in deugd en vreugd. Scholtisch. (L. De Greef.)Potpourri. (I.udovie.) 3. ST. LIEVENS-ESSCHE. Kunst en Broedermin. Fantasie naer Havdéc, bewerkt door (L. Van de Maelc.) Grande Valse, bewerkt door 1. SMETLEDE. Vooruit Scholtisch. (L. De Greet.) Potpourri. (Ludovic.) b. ESSCHENE (Brabant.) De last verzoet door goeden moed. Clémentine, Scholtisch, niet inleiding. (W. Stroobanls.) Stukken en Brokken, Volkspotpourri. 6. LEDE. a St. Cecilia, s Fantasie naer den Trouvère, bewerkt door (Martin.) Gedenkenis der Kempen. (Michel Krein.) 7. EREMBODEGEM. Aiets zonder arbeid, trouw en eendracht. Les Mousquetaires, overtuer. St. Nicolas, Polka voor Piston. (Ch. Dujck.) STERFGEVAL. Woensdag morgend is alhier, na eene lang durige ziekelykheid, in den Heer ontslapen, den E. 11. Boclius De Gheest, oud-pastoor van Etondegem en van Wanzele. De E. H. De Gliecsl werd te Aelst geboren, ten jare 1827 cti heeft dus nauwclyks den ouderdom van vyflig jaren bereikt. De eerzame overledene de broeder van den achtbaren heer J. De Gheest, Gemqenteraedslid onzer stad. De armen en de goede werken verliezen in hem een mildadige vader en voorstaender. De plechtige begravenis welke Vrydag om o uren lieeft plaets gehad, werd door eene talryke menigte Priesters en burgers bygewoond. KERK ELYK NIEUWS. Zondag 9 dezer zullen in de kerk der eerw. paters Jezuïeten te Leuven, zeven-en- Iwintig diakens, behoorende tol het Gezelschap van Jezus, door Mgr Vanutelli, apostolischen nuncius te Brussel, lot priesters worden ge- wyd. Tusschen hen bevinden zich de zoon van M. Malou, minister van financiën en een der zonen van den direkteur der Patrie van Brugge. Zekere persoonen hebben uit ons laetsl artikel tegen t Verbond over 't zondagwerk aen dev. eken op den Dam afgeleid, dat het de \v rk b cd en van den heer Frans Van den nan waren, welke, op Zondag 29 iuli, des uiorgends, op 't werk, hebben ge- geneverd en des namiddags geslapen. Dit is eene misgreep. Nooit hebben wy dit immers gezegd noch zelfs te verstaen gegeven. Hebben wy niet, in ons nummer van o Augustiil. klaer en duidelyk gezegd dat het de werklieden van den ondernemer van Liedekerke waren,welke laetste de pyling van den heer Van den Broeck ondernomen had Indien de naem van den heer l aw den Broeck in deze polemiek is ge mengd geweest, dan is het de schuld van 't Verbond en van 't Verbond alleen, iets wat ons getoond heeft dal de liberale schryvelaers er belang by hebben. Heer Opsteller van den Denderbode. Mijn artikel over dc prijsuitreiking aan de leerlin gen der akademie te Denderleeuw, was U de ver- ledcne weck niet geworden, daarom neem ik dc vrijheid hel tegenwoordige te sturen Dingsdag 28 Augusli, om 4 uren nanoen, ouder toeloop eener groole menigte volks, ving die plech tigheid aan, voorgezeten door de heeren Schepenen, Raadsleden en de Bestuurder der Akademie. De fanftircniiiaalschappij opende dit leest door een harer schoonste Ouvertures, hierna droeg de heer P. Redanl eene openingsrede, voor, die verscheidene malen door de toejuich-ngen des volks onderbroken werd hierop volgde het verslag door den heer Bestuurder De Clercq, voorgelezen, en tevens eene redevoering over het schoone, liet aangename, hel nuttige welk cenc akademie van schoone kunsten kan slichten en reeds in Denderleeuw gcslichl heeft. De redenaar en terzelfderlijd de kunstenaar, de lieer Dc Clercq, vervoerde zijne aanhoorders, en dreef hun geestdrift ten top. Daarna ving dc uitreiking der ceremelalen aan, jammer dal men hel getal prijzen had moeien beperken, want er hadden laureats geweest, die *2, 3 tol zelfs 4 medalien zouden bekomen hebben melden w ij onder de bijzonderste Dc jonge heerch De kempeneer van Liedekerke, De Grave van Idder- gem, Couck van Denderleeuw, welke allen een koninklijk eermetaal, groot formaat, hekomen heb ben de prijsuitreiking geëindigd, werd de heer Bestuurder nil naam der leerlingen, voor zijnen on- ophoudenden ijver een fraaie bloemtuil aangeboden, als blijk hunner erkentenis, en tevens ook om hem celuk te wenschen voor de koninklijke dekoratie die hij voor zijne menigvuldige diensten bekomen heeft. De heer De Clercq was getroffen, en bedankte in korte doch kernige woorden hel publick de fanfa- rcnmaatschappij liief de Brabanyonnc aan, dc Bravo's en hel handgeklap deed de zaal dreunen, en het feest was geëindigd. Een kunstminnaar. RECHTERLYK KRONYK. De correctionneele rechtbank van Poitiers heeft den 27 augusli laetstleden een zonder ling geval gevonnisd. De bescbuldige is zeke re Galbois, oud 27 jaer, woonachtig te Fleuré, waer by metser is. Hy wordt beticht menschen te hebben willen genezen door toovery, of er anderen die belooverd waren, te hebben ont- tooverd. Als er iemand in de streek ziek was en door de geneesheeren verlaten werd, kwa men de bygeloovige lieden tot Item, en vroe gen liern een geneesmiddelhy deed dan de zieken een broodje cn eenen drank innemen, gemaekt met kruiden, peper en zout. Vele ge tuigen zyn komen verklaren dat de zieken er zich wel mede bevonden tot dal zy.... dood Waren. En zoo iels is nog mogelyk in on zen tyd Acht overtredingen voor onwettige uiloele- ning der geneeskunst zyn vastgesteld. Galbois js slechts tot 8 mael 10' Ir. boete veroordeeld. P RI ESTER LYKE B ENO EM INGEN. R. Reynekink, uil het Seminarie, is profes sor benoemd in liet collegie \an Eekloo. De Eerw. Heer Den Haerynck, professor van Dendermonde, is Directeur benoemd van liet nieuw gesticht voor jongelingen te Lede- berg. Sedert dal er 2!) oude studenten van het Collegie van Aelst dit jaer hunne examens met lof ol voldoening afgelegd hebben in de Hooge Scholen des lands, hebben M. II. de Romrée de candidatuer in wysbegeerle en letteren en M. Leon de Gerlache, liet tweede doctoraet in de rechten bekomen. De EE. HH. De la Royère en Routier van In t seminarie van Gent, worden benoemd om de Godsgeleerdheid en letteren te studeren, in de Hoogesehool \an Leuven. Zaterdag avond is, door de gendarmerie, op bevel des parkets, alhier naer de gevan genis gebracht, eene jonge poeliersdochter met name De Gols, woonende.in de Molen- stiael ie Baerdegem. Deze jonge dochter wordt beschuldigd haer pas geboren kindje te hebben doen verdwynen. De beschuldigde is gedeel- lelyk in bekentenis zy beweert namelyk dat liaer kind levenloos werd geboren, dat zy bet-' zelve des nachts in 't kerkhof op eenige centi meters diepte heeft begraven, zoo dat, voegt zy er by, een hond liet kan uitgekrabt en opge vreten hebben. Doelt de gendarmerie geholpen door de plaetselyke politie beeft, op bevel des Gerechts, gansch liet kerkhof, de mestputten, enz., enz., in 'i omliggende doorzocht en om gekeerd zonder eenig gedeelte van het lyk des kindjes te vinden. Men verhaelt als eene bezon- derheid dat slechts den zelfden dag (zaterdag) om 2 uren nanoen de heer Procureur des Koriings van liet feit bericht werd en het par ket, vergezeld van de gendarmen van Aelst, reeds twee uren later, op de plaets zelve, aen 'l onderhooren en 't onderzoeken was. De be schuldigde is in den loop der week naer Den dermonde overgevoerd. Het onderzoek wordt vlytig voortgezet. Dynsdag avond rond 9 uren is alhier in onze statie, een heweenlyk ongeluk voorge vallen. De getiaemde Joannes-Frans De Smedt, werkman gelast met bel plomberen der vracht wagens, is, toen hy dit werk aen 't verrichten was, men weet niet hoe, onder de wielen van een trein geraekt met het ongelukkig gevolg dat zyne beide heetten en een zyner armen verpletterd wierden. Rond 11 uren des avonds is by in 't liospitael aen de gevolgen zyner wonden overleden by laet eene weduwe en 4 minderjarige kinderen achter. De Smedt was een zeer oppassende cn gedienstige werkman en wierdt door zyne overheid zeer geacht en bemind. Donderdag 6 dezer, rond 1 ure namid dag, is er eenen brand onlslaen ter woonst van Benedictus Muylaert, landbouwer, woo- nende te Haellert, wyk Eede. Hel buis in steen, gedeellelyk met strooi en pannen gedekt, is op min dan eene uer de prooi der vlammen geworden, benevens de meubels, oogst en landbouwvoorraed men heeft alleenlyk de beesten kunnen redden. De brand is begonnen op den zolder men kan de oorzaek niet vermoeden, doch, veronder stelt men dat den slechten toestand der schouw voor eenigzins daeraen oorzaek te hebben kunnen geven. Alles was tegen brandgevaer verzekerd,door de maetschappy van Algemeene Assuianlie, te Brussel. De schade wordt begroot op fr. 2800. Zoo ik verneem zal de groole kermis te Iddergem vandaeg 9™ veel toeloop hebben, eri 't kan ook niet anders, velen zyn nieuws gierig om die schoor.e nieuwopgebouwde Dorpslraet te zien, die een jaer geleden zoo diep beproefd, nu door de zorgen van liet Comileit zoo schoon hersteld is, het zal er ook aen geen vermaek ontbreken, pacrdenmolens, barakken, concerts, enz,, niels zal er tekoil schieten. X. Het bestuer der joodsche synagoog te Brussel heeft een rekwest aen het goeverne ment gezonden, ten einde in hel nieuwe kerk hof te Evere eene afzonderlyke begraefplaets te bekomen voor de overledenen, welke tot den israëlietisclien eeredienst beliooren. Dit verzoekschrift is aen het gemeenlebesluer van Brussel overhandigd, waervan men thans het antwoord afwacht. Zaterdagavond, rond 9 uren, was de ge- naemde K. Mortier, 50 jaren oud, hovenier, wonende te Schaerbeeck by Brussel, met eene pelroollamp in den kelder gegaen, toen deze eensklaps ontplofte en de man gansch door de vlammen omringd werd. De ongelukkige liep naer een waterbak en gelukte er in liet vuer uil te dooven doch hy had reeds zulke verschrik- kelyke brandwonden bekomen dat alle genees kundige hulp machteloos bleef en Mortier reeds thans op sterven ligt. Men meldt ons dat eene vrouw, wonende in de Spiegelslraet te Brussel, insgelyks erge brandwonden beeft bekomen door de ontploffing eener pelrool lamp. [Mortier is later overleden. Óp de veemarkt vrydag te Brussel ge houden, waren 1262 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voel zyn ossen fr. 6-85 tot 1-iO slieren fr. 0-68 tot 0 -96 koeien en veersen fr. 0-68 tot 1-00. Zalerdagom 11 uren voormiddagis er een lievige brand uilgebersten in eenen stal by de wed. K. Radoux, te Schuerlioven. De brand spuiten van St-Truiden en de eerw. paters Minderbroeders waren dadelyk ter plaetse. Dank aen krachtdadige hulp beeft men het ver nielend element kunnen afweren, nadat stal len en scliuer met gansch de opbrengst van den oogst, evenals een varken, lotael vernield waren. Het graen was niet verzekerd. De oor zaek der ramp zou, zegt men, moeten toege weten worden aen de onvoorzichtigheid van eenen boer, die 's morgends met eene bran dende pvp in dien stal geweest was. Maendag is een koopwarentrein, ryden- de van Bergen naer Doornik, te Peruwelz, ontriggeld. De lokomotief werd erg beschadigd en zeven of acht waggons eansch vernield, liet liuiske van den barreelvvachter werd erg beschadigd dc kinderen welke zich te bed bevonden, werden door veiscbeidene steenen getroffen en gewond. De schade is zeer aen - zienlyk en 'i is slechts door een gelukkig toe val dat de kinderen niet gedood werden. Nie mand werd gekwetst, dan alleen den stoker, welken door van de lokomotief te springen den schouder gebroken werd. Een versclirikkelyk ongeluk beeft de stad Kortryk bcdroeld en in verslagenheid ge bracht. Vrouw weduwe R., en hare dry zoons, van welke de oudste ryiuigmaker is, en de twee andere hoefsmeden zyn, wonende in de Ryselsche wyk, zyn vrydag avond vergiftigd, door het drinken van water, dat gepompt was uit eenen nieuwen put, waerio men een ouden looden darm gelegd had, waeraen zich eene laeg loodzuer zou kunnen gevormd hebben. Water van zy of niet, de oudste zoon is zon- dag overleden, na de verschrikkelyke pynen oiiderslaen te hebben. De moeder en de twee j andere zonen zynnog niet builen stervensge- I vnor dool» men Woopi dat zy zullen kunnen I gered worden. Woensdag nacht is er te Kortryk een ge- i weldige brand uilgebersten de Bank van Kortryk is in assclic gelegd er blyven slechts de vier muren vari rechtstaen. Al de boeken j zyn verbrand. De portefeuille der weerden is gered. De deur van het coflre-fort is door de vlam omgewrongen. Een gedeelte van den in houd is verbrand. Die bank was eene sukker- sael der Sodété Générale. Die maetschappy j heeft bericht ontvangen dat de portefeuilles en de collres-fon gered zyn. Een partikuliere de- I peche meldt dal alles verzekerd en de oor- i zaek van den brand onbekend is. Men leest in de duitsche dagbladen het volgende Bezoekers der Berlynsclie zoologie hadden donderdag de zeldzame gelegenheid een jon gen .struisvogel ie zien, die eerst 24 uren te voren door middel der broeimacliine uit het ei te voorschyn was gebracht. Het dier is een balven voet boog, doch als liet zyn langen bals opsteekt, meer dan de belli lioogerhet is byna geheel kael. slechts liier en daer met bruin dons bedekt. Eerst moest liet gevoed worden, doch spoedig at het alleen. De ame- rikaensche struis legde 5 eieren, die, zooals by hen de gewoonte is, door het manneke werden uitgebroeid zy kwamen goed uit en volgden den vader overal, daer de moeder vooreerst nog niet in de kinderkamer toegela ten werd. Terwyl hel manneke zat te broeien, legde het wylje nog een ei, dat men poogde by de 5 overigen te voegen, doch te vergeefs. Toen werd het in de broeimachienc door mid del van warm water uitgebroeid en liet beestje is thans even frisch en gezond als de 6 ande re die eenige dagen ouder zyn. De Aerdappelworm. Ten bewyze dat de koloradekever in de pruisisclie provincie Saksen na het laetste bericht, nog niet was uitgeroeid, en dat de algeheele uitroeiing met groote moeilykheden zal gepaerd gaen, wordt uil Silzenrode het volgende gemeld Den 25 augusti bestond er vrees dat, in weerwil der verbranding en omploeging op de besmette aerdappelvelden, de kever niet ver dwenen zou zyn, daer men op die velden zulk een aen tal larven cn eieren bad gevonden, dat er aen eene verdere verspreiding onmogelyk kon worden getwyfeld. Daerom werden er den 27 op verschillende akkers in den kreits Lan- genreiehenbach opgravingen gedaen. Aldaet' vond .men in den grond niet slechts larven, maer ook een aental kevers in het allereerste lydperk van ontwikkeling. Nadat men op tien andere plekken binnen dien kreils dezelfde ontdekking bad gedaen, werden den volgenden dag ook op een paer velden in den aengren- zenden kreits Probsthain kevers en larven gevonden. Denzelfden dag vond men ze ook op liet sladsveld van Scliildau, den volgenden dag bovendien op een daeraengrenzend stuk. Dientengevolge is in de vorige week op zestien akkers liet gewas afgemaeid, in boopen verzameld, met benzol overgoten, in brand ge sloken en daerna op de aengevulde kuilen de grond opgehoogd lot op 7 decimeters boven bet terrein, hetwelk daerna werd omgeploegd. Om de ontsmetting te bevorderen, heelt men ook liet omgeploegde gedeelte met eene aen- zieiilyke hoeveelheid benzol begoten, en ten slotte geëgd. Het zoeken naer larven en eieren wordt echter in de omstreken voortgezet. Volgens berichten verleden donderdag uil Chipka verzonden cn le Andrinopel ontvangen, hadden in dc dry laelslc dagen ger-ne gevechten meer plaets ge had. De Turken hehbeu dien tyd benuttigd voor hel vcrslerkcn hunner positie. Aen de russen is een offi- 1 cieuse wapenstilstand verleend om hunne doodeu le begraven De Daily Telegraph meldt uil Philippopolis, 1 sep tembei. Suleiman pacha heeft al de verschinsingen, behalve eene, in de bergcngle van Chipka in zyne machldool) hel zal hem buitengewoon moeilyk val len die laelslc le veroveren, aengezien de versier kingswerken gelegen zyn op eene byna ongenaekbarc boogie. Dc verschansing is zelfs huilen het bereik der gewone kogels. Men liccft dus nullig geoordeeld mortiers te doen komen, welke zoo even zyn oenge- voerd. De Turken hebben de bevoorrading van water voor de russisehc verschansing onderschept. Men meldt uil Konslantinopel, 3 september. Een telegram van Suleiman pacha, gcdagleckend van za terdag, moldl dat eene afdeeling, in de richting van Gabrowa op verkenning uitgezonden, de russen heeft verslagen, in liet dorp Yechilagath. Een andere telegram van dcnzclldcn generael, ge- dagteekend van zondag, meldt dal de artillerie ge vechten voortduren in de bergongte van Chipka. Een gevangene bevestigd dat de Russen en Bulgaren groote verliezen hebben ondergaen. Gevolgen van den oorlog. l)c engclsche zaek- gelaste le Konslantinopel. M. Layard, heeft lot lord Derby eene depeehe g. richt, in welke hy de acndacht vestigt op de ellende onder de lurksche bevolking, zoowel Mahomclanen als kristenen. Hy meldt dal Andrianopcl alleen wel 1300" vluch telingen moei bevallen, voor 't meerendeel vrouwen cn kinderen, ook veel gewonden. Tc Phiüpopolis zyn ongeveer 8'Jüü vluchtelingen, insgelyks groolc-ndcels vrouwen. Zelfs te Konslantinopel neemt hei aental uitgeweken met den dag loe, zoodat de Sultan reeds een zyner paleizen ter hunner beschikking heeft ge steld. Deze ongclukkigen lyden gebrek aen alles. M. Layard verzocht daerom dal lord Derby openbaerheid zou geven aen zyn bericht, opdat 't engclsch publiek den nood holpe lenigen. Nieltcgenstoende de inneming van Lowatz is de toestand der Russen in Turkyc in 'l geheel niet benydensweerdig. Hel bewys daervan vinden wy in den volgenden lelegiam van het russiseligezind en goed ingelic lil dagblad, Daily yens, dal hier van geene partydigheid kan verdacht worden. Dc onbe- kwaemhcid van den russischen algemeencn staf, zegt de correspondent van dii dagblad, noodzaekl een tweeden veldtocht, welke even noodlottig zyn zal, Indien er geenc belangryke veranderingen worden gedaen. In den legenwoordigen oorlog geldt het 't beslacn van hel vorstenhuis der Roman'olT (keizers van Rusland) evenals in den fransch-duitschen oor log de dynastie dc Napoleons op liet spel stond. Bus- land is verplicht le worstelen lol dat het zegepra lend uit den slryd komt, al moesl de oorlog vyf jaren duren en bankroet cn ondergang voor gevolg hebben. En de Times spreekt van bemiddeling Noch Rus land, noch Turkyc willen er van hooren. (h oefde verwondering vernemen dat niets in de bvzonderheden welke tot hiertoe gekend /yn, liet recht geelt te hopen dat die staetsman den tyd heelt gehad zich tut dc intrede der eemvi"- lieid voor te bereiden, en de hulp van den godsdienst te "e- FRAÏYKRYK. Dood van M. Thiers. De fransehc dagbladen van dynsdag morgend melden liet overlyden van M. Thiers, gewezen president der fransciie re publiek. M. Thiers was een der oudste staetsnranncn van Europa. Ziehier eene merkweerdige feiten uit zwien levens loop. Thiers, Loriis-Adolphe, vermaerd franscli staetsman en gc- schiedschryver, lid der Akademie, werd geboren te Marseille, den 1,6 april 1797, en stamde af van eene familie van laken- kooplieden, welke door de omwenteling was ten onder ge bracht. b Hy was bloedverwant van And ré en van Marie Jose|>h Clienier, aen welke lainil e hy te danken had dat hy in 180G met eene beurs het lyceum van Marseille kon binnentreden. Na schitterende studiën te hebben gedaen, vertrok liv op 1 «jarigen ouderdom naer Aix om er dc rechten te bestudeeren. Als advokact ontvangen in 1820, gevoelde M. Thiers spoe- oig aar ny mmoor j. koiio pooriuKt ha? ouu ?nn jc loopbaen der politiek en der letteren, en legde zich uitsluitend toe op de studie van geschiedenis en wysbegeerte. Hetzelfde jaer dong hy mcé naer den prys, door de Akademie van Aix uitgeschreven en waervan het onderwerp was eene lofrede op Vauvenargues. Zyne redevoering werd dc beste gekeurd doch de meerderheid van den jury was hem vyandig en dc prys werd niet toegekend. Toen echter de pryskamp het volgende jaer opnieuw werd uitgeschreven zond M. Thiers zyn hand schrift terug zonder een letter er aen te veranderen, doch schreef terzelfder tyd een nieuw werk dat hy uit Parys ver zond. Met dit nieuw werk hehacldc hy den prys en eene eer volle melding mei het eerste. M. Thiers vestigde zich te Parys in september 1821 cn werkte er dag en nacht met zyn gewezen schoolmakker, M. Mignet, om zich eenen stand in dc samenleving te bezorgen. M. Thiers, begaf zich naer Manuel, die hem de gunst verkreeg om in den Const it ut ionnel, op 30 november 1821, verschil lende brokken uit zyne lofrede op Vauvernargues te laten ver schynen. Deze weinige Madzyden waren bet begin der politieke cn letterkundige fortuin van M. Thiers. Voor goed aen de redak- tie van den Constitulionnel gehecht, deed hy zich alras op merken door zyne bekwaemheid om over alle onderwerpen te schryven en door de oorspronkelykheid va'n zyne schriften. Zyne artikels maektcn opgang en zyn gevoelen had gezag, zelfs by zyne meêwerkers. tiet artikel dat hy in 1822 schreef over het hoek van Montlosier De lu monarchie franchise scheen hem volkomen als staetsman en schryver te openba ren. M. Thiers hield zich daerenboven nog niet kunstkritiek onledig. Weldra was dan ook zyne armoede verdwenen cn kon hy zyne moeder een pensioen bezorgen hy was in 1823 reeds mede-eigenaer van den Constitulionnel en schreef daerenbo ven meé in de Tableltes Historiques, met MM. Jouffroy, Du bois, de Remusat en Mignet. In de politieke salons der oppositie werd M. Thiers z gezocht en deed er zich opmerken door zyne levendigheid het gesprek cn de vlugheid zyner verbeelding. Zyne kleine gestalte, de ordinaire uitdrukking van zyn gclaet, gedurig ach ter groote brilglazen verborgen, zyn zonderling accent, zyne zenuwachtige bewegingen en een volslagen gebrék aen manie ren, maekten van hem een uitzonderlyk wezen. Niets scheen hem echter v reemd, noch de financiën, noch de ooi log, noch het bestuerook werd hy door al de mannen der oppositie ge zocht en met vriendschap ten huize van Talleyrand ontvangen. Van dan af werkte hy aen zyne Hisloire de la Revolution Francaise, waervan hy sedert lang liet plan had opgevat. Daervoor moest hy byzondcre studiën doen. Hy leerde van den baron Louis de financiën, van generael Foy eii vooral van Jo- rnini den oorlog anderen leerden hem dc geheimen der bele ger- en verdedigingskunst, e Hisloire de la Revolution Fran caise verscheen van 1823 tot 1827 in afleveringen en deed M. Thiers als een goed schryver maer tevens als een liberael kennen. In 1829 stichtte M. Thiers, met MM. Mignet en Armand Carrel het dagblad le National. Elk van hen zou op zyi beurt een jaer hoofdopsteller zyn. M. Thiers was de eerste" bevocht hevig het ministerie Polignae. In zyn nummer van februari stelde hy den hertog van Orleans vóór, om den troon te beklimmen in plaets van den regeerenden koning. Eindelyk werd de National opgeschorst en M. Thiers begaf zich Montmorency. Nauwelyks was Louis-Philippe op den troon of M. Thiers werd tot raedsheer van den Staet benoemd en tot algemeen sckrclaris by het ministerie van financiën. In 1830 werd hy door de kiezers van Aix naer de Kamer van Afgeveerdigden gezonden. Onder liet ministerie Casimir Périer verzette hy/ich tegen de voorstellen eener annexie van België hy Frankryk, uit vrees voor een algemeenen oorlog. Na de dood van Casimir Péricr in 1832, werd hy minister van binnenlandschc zaken. Hy werkte meé tot het zenden van een leger naer Antwerpen ten einde de Hollanders uit het Zuiderkasteel te verdryven. M. Thiers niaekte voortdurend deel van verschillende rainiste- ricn cn werd den 13 december 1834 tot lid der akademie ge kozen. Alsdan ontstond er twist tusschen hem en M. Guizot en in 1836 gaf hy zyn ontslag om voor dien staetsman plaets te maken. Voortdurend, zoowel onder de republiek van 1848 als onder het kcizerryk van Napoleon III, treffen wy M. Thiers in de nationale vergadering aen, alwaer hy meestal deel mack- te van de oppositie. Het deel welk hy nam aen het sluiten van den vrede met Diutschland en de gebeurtenissen van zyn kort presidentschap liggen nog in ieders geheugen. Op het einde van zyn leven liit M. Thiers zich door de radikalen als uithangbord gebruiken en wellicht was men voornemens hem als kandidact voor liet presidentschap te stellen tegenover maersclialk Mac-Malion, om azoo, indien dit gelukte, den weg te bereiden voor de aen- komst van M. Gambctta. Geen wonder dus dat het overlyden van M. Thiers door dc radikalen zeer zal betreurd worden. M. Thiers is maendag avond zeer onverwacht gestorven. lezen in den Univers rmain overleden. De M. Thiers is maendag avond te catholyken zullen met eene be ieten. De Agencie Uaras meldt liet volgende over dit onverwacht overlyden. M. Thiers had m dc laetste dagen veel gewerkt nogtans voelde hy zich wel tot maendag. In den avond moest liy naer Parys komen om te onderhandelen met verschillende republiekcinsche kopstukken. Mevrouw Thiers liet in den namiddag weten dat haer echt genoot ongesteld was en niet komen kon. Slechts rond 4 uren werd zvii toestand wezcnlyk onrustwekkend. De tyding van zyne dood lieert eene groote ontroering verwekt. Men verzekert dat maerschalk Mac-Mahon aen mevrouw Thiers een telegram van rouwbeklag heeft gezonden Er is be sloten dat de overledene op de kosten van den Staet zal begra ven worden. De Temps deelt nog de volgende hy zonderheden meé M. Thiers had den zondagavond met eenige vrienden zeer opge wekt doorgebracht en eene goede nachtrust genoten. Na vroeg te zyn opgestaen, werkte hy lot half acht ure 111 den morgend, wacrna hy eene kleine wandeling deed en naer zyne peerdeil ging zien. Ten acht uren keerde hy naer huis en ontheet ten twaelf uren. Aen het einde van liet onthvt hoorde men hem eenige onverstaenliare woorden stamelen. Men bracht hem te bed en de geneesheeren zagen dadelyk in dat zyn toestand ernstig Mostacrdplaestcrs werden hem op de heencii «elegd en bloedzuigers in den hals gezet. De lyder scheen geheel en al zonder gevoel. Nadat hy aldus twintig minuten had gelegen werd doktor Bartlic ontboden. Een bulletyn deelde den beden- kelyken toestand van den zieke aen zyne vrienden meé. Ten 6 uren en 10 minuten was alles afgeloopcn. Het lyk is in den salon op een bed gelegd, met ontbloot fiooid, dc rechterhand op de horst, den linkerarm langs de zyde. Zyne trekken zyn nog niet veranderd en de doode schvnt te slapen. De schilder Meissonnicr niaekt eene schels voor eene schildery van liet doodsbed. Woensdag is het stoflclyk overschot naer Parys gevoerd. Op de graenbeurs heeft men besloten geene zaken te doen op den dag der begrafenis, welke volgens la France aenstaenden vrv- dag zal zyn. De gcnieenteraed van Marseille lieert besloten aén mevrouw Thiers een adres van rouwbeklag te zenden. In Frankryk is tic hoofclgebcurlcnis liet overlyden van M. Thiers. Die gebeurtenis, zegt de Patrie, zal aenzienlyke en zelfs onniiddelyke gevolgen hebben. De toestand is geheel veranderd nu M Thiers niet meer daer is hebben al de liberale konservaiicven, gemaligden of hoe zy zich ook noemen, welke zicli om zynent wil langs den kar.l der republiekeincn be vonden, .geene reden meer om daer le blyven. De man die gezegd heeftDe republiek zal hönserva- uef zyn of nu l beslaen is van het looneel verdwe nen. De gehcele koalilie der 363 is oulhoofd. Dc ge maligden kunnen niels anders dan lol de konserva- lieve party lerugket-ren. Hoezeer dc radikalen met Gambetla aen hel hoofd zullen pogen de eenheid le doen stand houden; de band is verbroken. Door eene enkele gebeurtenis heeft, de Voorzienigheid den dood slag toegebracht aen de inrichting van den algemee nen vyand, eenige dagen voor den aenvang der kies- worsteling, welke over het lot van Frankryk moet beslissen. Nu staet daer maerschalk Mac-Mahon, mei dc kon- stitulic van 1873 in de hand, als dc eenige man die bekwaem is om al de eerlyke karakters te vereenigen en de gematigden van al de parlyen niet elkander le verzoenen. Dc konservatieve politiek van 46 mei, welke zoozeer werd geiaslerd, zal de toevluehl wor den van allen die in M. Thiers den verdediger zoch ten van de konsei valief-liberalc strekkingen. Aldus ziel het radikalism zyne grootste en stevigste hoop in liet niet verzinken. SI. Thiers is gestorven op het oogenblik dal de republiekeinsch-radikale koalitie welke hy dacht le leiden,in hel strvdperk zou treden. Het berucht manifest, hetwelk hy als eene oorlogs verklaring aen het konservatieve Frankryk de wereld moest inzenden, daelt met hem in hel graf- Kortom, met zyne dood is de vlag van de konservatieve repu bliek gevallen, om niet meer le worden heropgericht. In de radikale kringen loopt het gerucht als zouden SIM. Gambctla cn Grevy eene langdurende samen komst hebben gehad, waerin zou besloten zyn dat M. Grevy, gewezen voorzitter der Kamer van Argevccr- digdcn, zich aen hel hoofd der republickeinsclic par ty zou stellen in den slryd legen den maerschalk en zyn goevernement. De radikalen hebben dus nog allyd ccn mooi-cr v„n poir.oiigheui noodig. Dynsdag. 4 sep tember, was liet de verjaerdag der omwenteling, die M. Gambella een oogenblik aen bet bewind heeft ge bracht om liern weldra door de Commune te doen op volgen. Wellicht is het deze verjaerdag die hem weerhoudt zich zelf aci) 't hoofd der koalitie en als kandidael tegenover maarschalk Mac-Mahon te plact- sen. Al dc engclsche dagbladen, zcgl de Agencie llavas, beschouwen hel overlyden van M. Thiers .als eene gebeurtenis van liet grootste gewicht. Sommi gen zyn van gevoelen dal bel verlies van M. Thiers de icpubhekeiDSche parly zal verzwakken en het goevernement voordeelig zal zyn in de aenstaendc kiezingen. Dc Times en de Daily N'ews pryzen het goevernement omdat het met een spoed die hem ver eert, besloten heeft den gewezen president door de zorgen van den Slael te doen begraven. De drukpers van alle landen bespreekt de overwachle dood van den ouden slaelsinan, welke overal een groolen in druk heeft gemaekt. Niemand betwist de diensten welke M. Thiers vóór en lydcnsden fransch-duitschen oorlog aen Frankryk heelt bewezen. Dit is de oorzaek van den algemeenen rouw by zyn overlyden. vvaerby zelfs liet goeverne- ment zich heeft aengeslolen. .Maerschalk Mac-Mahon heeft, by liet vernemen van dit overlyden, onmiddel- lyk aen M. d'Harcourl getelegrafeerd Doe terstond de ministers vergaderen, geef de groolsle plechtig beid mogelyk aen de begrafenis, want deze moet eene nationale betooging zyn en geenzins een partv- zaek. Overigens zal ik vrydag le Parys zyn. De fo- den van de bureelen der linkerzv hebben een adres aen de bevolking uitgezonden, waerin zv, na den lof van M. Thiers gemaekt le hebben, de kiezers aenmn- nen getrouw le blyven aen de radiko-repnbliekein- sche koalitie. liet franscli goevernemenl, dal beslolen had M. Thiers door dc zorgen cn op de kosten van den Slael Ie doen begraven, is verplicht geworden dit besluit in ie trekken, tengevolge der houding van mevrouw Thiers, die ongetwyfeld gehoor heeft gegeven aen den parlydr.fl der politieke raedsmanneii, waervan zy omringd is. Mevrouw Thiers wilde hel voorstel van h.-t goevernement slechis aenncmen op voor- waerde dal zy dc orde van den sloel zou regelen. 7,y wilde aen de veriegcnwoordigers van de radikale republiek, in dien stoet den voorrang geven en de ofllcieele vertegenwoordigers van het land achter- aen doen komen Onnoodig te zeggen dat het goe vernement dien kaekslag Diet heeft willen ontvan gen van eene vrouw, die op dit oogenblik aen geheel iels anders zou moeten denken dan aen zulke klein geestigheden. Men zal gcrecdclyk verstaen dat hier de schoonste rol niet die is van mevrouw Thiers, maer wel die van hel goevernement, dal zich in deze' zaek weerdig heeft gedragen ei; allen parlvgeesl heeft lerzyde gesteld. Tengevolge van die betreu- rensweerdig incident zal van slaelswege alleen de militaire eer aen M. Thiers worden bewezen. Schrik. Eene amerikaenschc reubaen was dezer dagen te Forl-de-France opgericht, 's Avonds was er, gedurende eene verlooniug, een hevig on- vveér losgeborsten. De dierentemmer Bhone reed juist mei zyne leeuwenkooi de renbaen binnen, toen eensklaps het zeildoek, dal de groote barak overdek- le, scheurde en beneden stortte over de kooi, den dierentemmer cn een groot gedeelte van hel publiek. Men schreeuwde en tierde cn hot publiek dal onder het zeil zal, dacht dat de kooi omver geworpen was cn de leeuwen uitgebroken waren. Hel was een alge meene schrik. Na veel werkens gcluklcn de bedien den van de renbaen erin hel zeildoek op le nemen en de gevangenen le verlossen. Vele personen hebben kneuzingen bekomen allen die ond^r liet zeil gezc- len hodden.dropien van natheid Vele dames-loilellen zyn bedorven. DU1TSCHLAND. Er was in Pruisen een klooster van broeders, zeer schildeinchtig op ccn heuvel gelegen. Zekeren dag gingen Frederik en zyn broeder Willem daer voorby.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2