Ooslei sche Oorlog. ïmtessz;-JE Gefieele dagen hebben wy 't stinkend ventje, met nen bundel papieren van builengemeene dikte, onder den arm de stralen op en af zien loopen, al de catholyken welke by ontmoette, eenen blik werpende, die ben scheen te zeg gen Vogels, past op, 'k heb u liggen toe- komende jaer vliegen uwe vrienden van't stadhuis en dan, ja, en dan zal 't een olie zyu Maer, acb Heerede kiesreklamen die hier, dezer dagen, gedaen werden bewyzen dat eene groote dosis verwaendheid niet voldoende is om zich met kieszaken te mogen bemoeien. En inderdaed, het komiteitje voorgezeten door 't verwaend slinkerle heeft al zulke groote ezela- ryeu begaen dan 't afgedankte van 1874. De lessen der ondervinding hebben geene vrucht- ten gedragen, want de liberale hazen van 1877 zyn zoo slim gebleven als die van 1874. In een toekomenJ Nr zullen wy de czelaryen door 't slinkeil.e en zyne sociiissen begaen eens aen 't daglicht bretigen, en wy zyn verzekerd dat elkeen met ons zal moeten zeggen, dat jannen die te dom zyu om het kieswetboek te begrypen, veel wyzer zouden bandelen hunne slaepmuts over d'ooren te trekken en vaerwel aen 't poliliekieven te zeggen dan ten minste zouden zy aen hunne party de schande sparen te moeten bekennen dat ze zulke gepatenteerde ezels in hare rangen leltTot later dus. DEN KONING BELEEDIGD. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben zich donderdag naer Gent begeven om de ten toonstelling der nyverhcidskunslen welke al- daer plaets heeft te gaen bezichtigen. By hunne aenkomst te Gent werden HH. MM. levendig begroet door de menigte welke zich op 't stalieplein verdrong. De gentsche bevolking betoonde zoo als gewoonlyk gene genheid en eerbied voor HH. MM. Ongelukkig- lyk, zegt de Dien Publicgreep een betreuilyke voorval plaets, in den Brabanldam, tusschen de gacndery Van der Donckt en de Belgrado- straet. Eene aldeeling der internationale beeft haer lokael in dit kwartier, en een veertigtal kerels met akelige gezichten hadden omtrent die kruisstraet postgevat. Op bet oogenblik dat de Kouinklyke Stoet voorby reedt, gingen uit dien groep een hevig getluit op,gemengd met de geroepen A bas le Jtoilerwyl de gemeenste beleedigingen naer 't hoofd der Koningin ge worpen wierden. M. Vyt, commissaris van po litie in 't kwartier St-Anna, sprong, moediglyk le midden der beleedigers en pakte een der bezondersten by de kraeg. De andere vielen den Commissaris op 't lyf, en ondanks de tus- schenkomst van den heer Marincx, brouwer, was hy verplicht, na eene hevige worsteling, den kerel, te laten loopen. Verscheidene dezer gemeene kerels zyn door de politie gekend en reeds is proces-verbael legen hen opgesteld. Als de straf maer nu voorbeeldig zal wezen.... Zouden zekere hoog geplaetste liberale liee- ren nog niet begrypen dat als men het volk allen eerbied voor God, zyne Kerk en Hare Dienaren uit 't herte rukt, het weldra allen eerbied voor het wereldlyk gezag moet ver liezen Nogthans 't gene te Gent komt voor te vallen is er een nieuw bewys van. DE KOLORAUOKEVER. Omtrent de koloradokever, die zoo plotse ling in geheel Europa ontsteltenis heeft teweeg gebracht, beval het IV'. Frdbl. een belangryk ingezonden stuk, dat verdient verspreid te worden en de aendacht van bevoegde perso nen trekken zal. Het luidt als volgt Toevallig gemekte ik eerst heden, tydens myn verblyf te NVeenen, in het bezit van eene gekleurde albeelding van een kolorado-kever. Ik was niet weinig verbaesd, toen een myner bekenden my hoog en leeg verzekerde, dat deze voor de aerdappelplanten zoo gevaerlyke kever eerst vóór korten tyd uit Amerika in Europa is binnengesmokkeld. Tot juiste waer- deering van de zaek moet ik opmerken, dat myn zoon, die, het zy hier terloops gemeld, een onvermoeid verzamelaer van kevers is, reeds jaren geleden op myne in bel Benaet gelegen uitgebreide bezittingen een aentat van genoemde kolorado-kevers op de aerdappel- velden gevonden en nog heden een exemplaer in zyn bezit heelt. Overigens moet ik melden, dat die kevers dikwyls in Uumenië gevonden worden, waer zy wél is waer op de aerdappelvelden aenzien- lyke schade aenrichten, doch op verre na niet zoo groot als men van hen zegt, want by ons althans treden zy niet in zoo groote zwermen op als de gevreesde meikevers. Toen in het jaer 1858 de aerdappeloogst in Bulgarië en Humenië geheel vernield was, schreef de bevolking zulks aen het optreden des koloradokevers toe. De turksche regeering nam daervan echter geene notitie. Zoo dus thans eerst de aenwezigheid van de kolorado-kever aen den Ryn, door de duit- sche regeering officieel wordt gekonstaleerd, mag dit worden toegeschreven aen de omstan digheid. dat die regeering zich daerover tol beden in 't geheel niet bekommerd heeft. Zeker is het, dat de op eenmael berucht ge worden kever, reeds voor vele jaren is inge voerd, want het inpakken van uil Amerika naer Europa verzonden balen met aardappel meel is voor zoover ik weet reeds zeer lang in gebruik. By myne aenwezigheid te Weenen, zal ik de eer hebben den minister van land bouw de verzameling kevers van mynen zoon le laten zien. Daerdoor kan de meening, dat de kolorado-kevers eerst onlangs in Europa is ingevoerd, ten duidelykste weerlegd worden. Karl V. LADANY, grondeigenaer. Weenen, 10 sept. 1877. Tenloonslelliuij van Land- en llofbouwvoortbreng- sels, te Aelst, Overdekte Dotermerkl. Zaterdag aenstaende, 0 October, zal alhier, ter overdekte merkt, de opening plaets hebben der Tentoonstelling van Land- en Hofbouw- voortbrengsels, door de MaelschappyDe Vereenigde Landbouwers ingericht. Deze tentoonstelling belooft zeer merkweer- dig te zullen zyn. Zv zal den zaterdag 6, zondag 7 en maendag 8 October, van 8 uren 's morgends tot 6 uren 's avonds, voor het publiek toegankelyk zyn, mits een inganggeld van 25 cenlimen per per soon. de twee eerste dagen, en van 10 cenli men den derden dag. De leden der maelschap py voorzien van hunne kaert, zullen den vryen toegang hebben. Wy herinneren, ter deze gelegenheid, dat de voortbrengsels tot de tentoonstelling geschikt, ter overdekte markt moeten besteld worden, den donderdag 4 October, in den voormiddag. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 19 dezer maend, is de heer V. Declerq, ontvanger der rechl- slreeksche belasting te Lede, in dezelfde hoe danigheid benoemd te Ninove. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop heeft onderpastoor benoemd: te Melderl den Eerw. Deer Van der L'onck, onderp. van Oultrete Ooike den Eerw. Heer Pauwels, onderp. der Byloke; te Oultre den Eerw. HeerCoppens professor te Eekloo; in de Byloke den Eerw. Heer Meuleman pries ter der iaetste wyding. De Eerw. Heer Cooreman, professor in de Normale School te St. Nicolaes, is directeur benoemd van het geslicht \an Maltebrugge. OPENING DER MEISJESSCHOOL OP MYLBEKE. Deze nieuwe school, voor de kinderen van de belangryke wyk Mylbeke, Moorselschebaen, opgericht, 'zal met half-October geopend wor den. De inschryvingen worden genomen by de Zusters der bowaerschool. Wy vernemen met genoegen dal bet buis Achilles EEMAN en C"'c, onzer stad, in de Iaetste tentoonstelling van hof- en landbouw- voortbrengsels le Brussel, met een verguld eerinetael komt vereerd te worden voor zyne scheikui.dige landvelten en vruchten. Troonrede. Er zal eene troonrede zyn zegt een liberael blad. Er zal geen troon rede zyn zegt een ander. Wy weten bet van goed paert, zegt men hierhel is ons verze kerd van een persoon die bet stellig weet, zegt men daer. Dit is bet nieuw gezaeg, waermeë de libera le pers zich bezig houdt. Welnu, al wat men daerover zeggen kan, zuigen die yeloofweerdiyc bladen uil hunnen duim. Tot nu toe is er nog niet aen gedacht den koning le vragen of hy bet noodig denkt, dat by in persoon de Kamers zou openen. De pat lij van 't licht l De meeting te Antwerpen heeft reklamen ingediend tegen ongeveer 3000 liberale valsclie kiezers, die door de geuzery op de nieuwe lysten zyn ge bracht. Men weel dal de kiezer legen wien gerakla- mcerd wordt, daervan aenzegging krygt mei eenen aengeteekenden briel, waervan hy de ontvangst moet alteekenen op hel boekske van den briefdrager die hem afgeeft. Rond de 900 van die aengeteekende Mee- tingbricven, dus legen liberalen, zyn op den post teruggekomen, omdat de bestemmelingen hunnev naem niet konden zeilen. Daertusschen zyn er die een patent van klerk hebben. Ziedaer'een bewys hoe echt de opga ven der liberalen zyn Heden, 2G september, liggen er op onze postbureelen noch tusschen de 500 en 400 van die brieven, die de bestemmelingen moeten komen alhalen, met twee getuigen die hun kruiske legenteekeneii. Zegt nu nog dat de liberale party niet de party is van licht en geleerdheid! Klerken die zy opgeeft, kunnen bunnen naem niet zetten De Etoile zegt, dat de onderzoeksrechter M. Holvoet, vergezeld door M. Bourgeois, overste dpr gercchterlyke politie, en M. Le- gour, zyn griffiersklerk, zich ten huize van haren medewerker, M. Gustaf Lemaire, heb ben begeven, voorzien van een rekwisilorium, door den prokureur-generael afgeleverd, en er de bandschriften van Anthonissen hebben in beslag genomen, benevens de brieven welke dit handschrift vergezelden. Men verzekert 'eveneens dal er een nieuw onderzoek zou ge opend zyn, betreffende de misdaed der Bra- bantsche-siract en men hoopt dat dit de ont dekking der pliclitigen zal ten gevolge hebben of de verdenking zal wegnemen \an de perso nen, waerop de openbare denkwyze deze, misschien ten onrechte, drukken doet. Op de veemarkt Donderdag te Brussel ge houden, waren 1250 stuks vee le koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen fr. 0-83 lot 1-08 stieren fr. 0-65 tot 0-95 koeien en veersen fr. 0-65 tot 0-98. -- Verviers, 25 sept. Er zyn alhier val sclie muntstukken van twintig fr. in omloop die er gansch uitzien als waren bet goudstuk ken. Zy dragen de beeltenis van Victor-Emma- nuël en het jaertal 1876. Men kan ze moeilyk onderscheiden dan door den doffen klank wanneer men ze nauwkeurig beschouwt, kan men zien dat ze behendig zyn doorgezaagd en zeer kunstig weer te samengevoegd. Die ope ratie gebeurt ten einde er een gedeelte goud uit den weg te nemen en dit le vervangen door een metael van minder weerde. Werkstaking in den Borinage. Wy lezen in het Journal de Charleroi Zaterdag rond twee uren nanoen ontvingen wy eene depeche meldende dat er le Wasmes erge onlusten waren uilgeberslen er waren, zoo zegde men. botsingen onlslaen tusschen de gendarmen en do werkstakers. Ziehier wat er was gebeurd Hond den middag, waren twee benden wcikstakers, de eene van Dour, de andere van Wasmes gekomen tol aen den put n. 6 der Vanneaux van de koolmyn Hornu en Wasmes, welke van alle kanten omringd was. Van de hoogten die hel etablissement omgeven, werd er met slecnen op de gendarmen geworpen, welke nengevoerd werden door den wachtmeester lleinlz Deze d ippeie verdedigers der openbaie rust had den post gevat op de pontons, waer zy de sieonen en ander werptuigen der opgehitste menigte op het lyf kregen-, le vergeefs maende de burgemeester M. Colmanl hun lol de rust aen. De oproerige benden werden elk oogenblik talry- kcr en een nieuwe hagel van stcenen viel. De ven sterruiten van liet etablissement vlogen aen scher ven, de wachtmeester lleinlz bekwam eenen steen in de volle borst en dry andere gendarmen werden insgelyks getroffen. De toestand der gewapene mocht werd allengs neteliger en men moest er too besluiten vuer te go- ven. De geweren werden eene eerste mael gelost, een werkstaker viel stokdood, lerwyl verscheidene anderen gewond werden. Hel was op dit oogenblik dat de ramp volledigd werd door de aenkomst van eene nieuwe bende werkstakers. In hel voorhof van het etablissement grepen de muiters zware stukken hout en begonnen deze met ongemecne kracht op de verdedigers der orde le slingeren. Eene tweede botsing was onverroydelyk en on danks de vermaningen tot orde en rust, door den burgemeester, drongen meer dan SOU werkstakers hem achteruit tol aen de poort welke stevig gebar- rikadeerd was. Tegen die poort gedrongen en overladen worden de door beleedigingen en slagen, was de toestand van den burgemeester, der policie en hare agenten uiterst gevaeilyk geworden. Op dit oogenblik bekwam M. Colmanl een stok slag op dc bccnen, waerop hy antwoordde door met een stcvigen wandelslok zynen aenvaller op hel ge zicht te slaen. Deze viel en werd door de menigte onder dc voelen getrapt welke vooruildrong onder het geroep van A l>as ilalou Dc gendarmen kwamen dc overheden var. Wasmes ter hulp, zy openden de poort en maeklen ruimbaen voor den ingi ng, by middel van kolfslagen en bajon- nelsteken. Die charge was niet voldoende en dc gendarmen gewond zyn de gaven eene tweede mael vuer in hel onbeschryfelyk wartoonccl dal daerop volgde, kon men sacmgeklemdc menschcngroepeii van cike zvde der helling in dc lacgle zien storten. Dit was een yselvk looneel. Langs alle kanten door de velden heen namen dc werkstakers de vlucht, hunne gewonden meedra gende de gendarmen achtervolgden hen en hielden drv der voornaemstc leiders aen. Na een stryd, die omtrent 1 1/2 ucr geduerd had, behield dc overheid haer gezag. Wy hebben een hartscheurend looneel hygewoond Een "ongelukkige werkstaker, die doodelyk aen den schouder gewond was lag, op den grond, overgela ten aen de zorg van dc geneesheeren Dcthicr en Petit, die weldra erkenden dat hy onmogelyk kon gered worden. Zyn broeder, die zyn doodslryd by- woondc, weende overvloedigmen moest hein met geweld wegrukken van dit droevig schouwspel. Wy hebben insgelyks een aclilienjarige jongeling gezien die een kogel in den lioofdslaep bad bekomen en den dood vond. liet zou ons onmogclvk zyn hel juiste getal gewon den op te geven, want gedurende de worsteling droegen dc werkstakers hunne makkers weg, naer- mate deze vielen De gedoode mynwerker van Donr is de genaemdc Jan Filips Caqouillet. Ililarius Legal van Wasmes heeft nog de,Iaetste II Sakramcnien kunnen ontvan gen hy moet gisteren avond gestorven zyn, want reeds ten 5 uren was zyn toestand wanhopig. Tusschen de gewonden lelt men de genaemdc A. Denayelle, J. Joly, F. Danhier, A. Delfosse, allen van Dour, zonder die te rekenen welke wy niet kenden, en die door dc werkstakers reeds waren weggedra gen. De gendann Gossen van Palurages beeft eene ver- sclirikkelykc wonde oen den neus bekomen andere gendarmen weiden gekneusd. Hond 5 1/2 ure kwam het 3* balaillon van het 13" lir.ieregiment ter plaetse en bezette de myn en haren omtrek. Een brief uil Hornu verhaelt liet volgende feil, dat wy onder alle voorbehouding meödcelcn Een werkstaker had met eenen steen eenen luite nant in de voile horst getroffen deze greep zyne pistool en school den werkman morsdood. Ziehier nog ecnige hyzonderheden over de botsing aen den put n 6 der Vanneuu.r De gendarmen hebben eerst op dc werkstakers gescholen na 15 schoten in de lucht te hebben gelost, en het was slechts na met slecnen en knuppels te zyn geworpen en de werdlieden regelmatig aenge- maend te hebben achteruit le gaen, dat men geëin digd heeft met vuer le geven. Een negentienjarige jongeling van Dour is op den slag gedood en vier an deren, waeronder twee gehuwden, werden gewond. Een dezer laelsten is gedurende den nacht gestorven en men vreest voor het leven van eenen derde. Te Dour is alles kalm men ziel zeer weinig werk lieden op de slract. Het volk heeft zich gisteren voor- namelyk naer de hureelen van het Westen van Her gen begeven om vyf werkt.eden op te eischen die door de gendarmen waren aengehouden. In plaets van aen hunc vroeg te voldoen heeft men de vyf ge vangenen goed gebonden op eene kar gezel en naer dc gevangenis gevoerd. Pelotons infanterie bevinden zich le Elouges, Dour en Dois-de-Boussu en waerborgen er de rust. Men hoopt dat hel werk dynsdag zal hernomen zyn. Men schryfl uit Dergen liet getal werkstakers vermeerdert dagelyks, doch de werkstaking neemt een meer kalm uitzicht aen. De ellende is zeer gróót en de werklieden zyn wan hopend. Evenlvvel schyuen zy le hebben afgezien van hel ac-nwenden van geweld om de nog werkende lieden te dwingen de pulten te doen verlaten, Ruitery en gendarmen pclrouillccren nog altyd dag en nacht op dc wegen welke gewoonlyk door de koolmynwcrkers worJen gevolgd, om zich naer hel werk te begeven deze worden alzoo beschermd legen de acnrandingen der werkstakers. Hel is opmerkensweerdig dal de ruitery in geval van onlusten veel nuttiger is dan de infanterie het gebiuik derzelve is ook minder gcvaerlyk. De infan terie kan alleen mei de wapens bandelen en maekt acnslonds slachtoffers. De ruitery jaegt dc samen scholingen uiteen door eene charge en dryft de op roermakers op dc vlucht zonder dal er dooden bly- ven. Veel beter is T overrompeld ie worden of eenen slag met bet plat van den sabel tc bebomen dan door eenen kogel le worden getroffen. Kortom alhoewel zy feitclvk minder le vreezen is, jaegt zy echter de ruslsloorders meer schrik aen dan dc infanterie dit kan doen. JMcn zegde gisteren dal de Borinage sedert zater dag rustig was nogthans hebben gcwelddadigen, zondag nacht, te Frameries, aen dc buizen van twee putbazen, de deuren en vensters verbryzetd. De pliclitigen zyn niet aengehouden. Dry slachtoffers van de bloedige worsteling van vrydag zyu gisteren te Dour begraven lalryke werk lieden woonden den lykdienst by docli er hadden geene oproerige beloogiugcn plaets. Het getal weikstakers beloopt llions 20,000 doch men hoopt dat weldra hel werk zal worden herno men. Verscheidene werklieden hebben zich reeds op verschillende punten weer aen don arbeid begeven. Eene depeche, donderdag morgend ontvangen, meldt dat er eono werkstaking is uitgebersler. in den Dassin van Charleroi. Omtrent 500 werklieden heb ben er bel werk verlaten Een bataillons karabiniers van liet garnizoen van Brussel, heeft bevel ontvangen z-ch gereed te hou den om naer Henegauw le vertrekken. Men meldt uil Wasmes, 25 september, aen de Ga zelle de Hons De werkstakers hebben hel werk niet hernomen. Daer gewoonlyk dynsdags den arbeid wordt hervat, moet men deze week als verloren beschouwen. De werklieden blyven echter kalm. Ir. den omtrek van Dergen ontmoet men koolmy- ners, die, tengevolge der werkstaking reeds tol el lende zyn gekomen doch in plaets van te arbeiden liever tol de openbaie liefdadigheid bunnen toevlucht nemen en bedelen, dan terug aen liet werk lo gaen. (Hainaui.) Bergen, 27 sept. Dc werkstaking is schier geëindigd hel werk is vooral le Dour en te Elouges hernomen Twee ba taillons infanterie komen vandacg alhier uit den Bo rinage terug. Bassin van Charleroi. Byzonderc inlichtingen en officiccle dcpcchen mel den dal er donderdag eene werkstaking is uitgebor sten in den Bassin van Charleroi, aen de koolmyn Irieu-haisin. De werklieden der pulten Paijs-Das en Sebaslojwl (Chalolineau) hebben liet eerst bttwcik gestackt. Hunne houding is lamelyk dreigend. Tol hiertoe is er echter geene enkele gewelddadigheid gasignaleerd. De myn werkers vragen eene aenzienlyke verhooging van loon. Wy lezen in den llainaul De" toestand in den Borinage is nog allyd dezelfde zooals wy hem donderdag hebben geschetst het werk is byna hernomen. Te Dour is de arbeid gansch hervat. Acht werkstakers, welke zich voornamelyk hebben doen opmerken door hunne gewelddadigheid, tydens dc worslelling aen de koolmyncn Hoi nu en Wasmes, zyn vrydag morgend door de gendarmen naer Bergen gebracht. Men vroeg aen eenen Borain, wacrom hy er. zyne gezellen A bas Maluu /ougen tul antwoord luidde als volgt D'je n' sais uié, mi ;i m' nidé<\ e'csl Fair na tional liberau, qu'ou canle loudi quand c'esl pou ton deslernnuer Dat weel ik nietmaer ik (Icnk dal dit lid nalionael aria dei liberalen is, dat men ullyd zingt nis men alles wil vernielen). Vrydag zyn een iwaelfial werkstakers voor de korrèklionnccle rechtbank van Bergen verschenen. FRANKRYK. De kicsstryd in Frankrvk zal niet alleen geleverd worden tusschen radikulen en konservaticven ook dc socialisten, dat zyn de ncnliangei'S der Commune, steken vrymoedig het hoofd open maken een manifestopenbacr,even goed als de party van het goevernement en de republickeiiischc linker/v. Dit stuk is in de oproerigste tael opgesteld Wy socialistische rcpuldic- keinen, wordt (laerin gezegd, willende voor het aenschyn van Frankryk en van de revohilionnaire wereld onze vereeniging bevestigen tegen de vyanden van al onze eischen, heb! en het volgende program opgesteld. Hieiop volgt het program, waerin wy al de sclioone dingen aentreiïen, welke voor liet uitbersten der Commune door de pai tygaugers van den pe- troolbrand en de toekomstige moordenaers der gevangene priesters werden vooruitgezet. Aeugaemle liet manifest vau M. Thiers zegt de Huivers dat geheel de konservatieve drukpers het eens is om slechts wei nig belang te hechten aen dit stuk. Al de dagbladen van die denkw v/.e doen opmerken dat het dokument alle weerde liecll verloren door de dood van den schryvcr. De kwestie blyft na hel manifest juist zooals zy te voren was. Frankryk heelt uit- spraek te doen tusschen maersclialk Mac-Mahon en M. Gam- betta, tusschen het behoud der orde, al was het slechts voor- loopig, en dc zekere zegepra'cl van 't radikalismus, binnen een kort tydverloop. Onvoorzichtige ouders. Een betrcurlyk ongeluk viel verleden vrydag te Saint-Simeon nabv Domicilies, departe ment Euro, voor. Vrouw Féconrnie had haer kindje, uaitwelyks een maend oud, ter hoede gelaten van een dertienjarigen dienstbode, met name Kugène Lasalle. Het kindje een meisje sliep in luier wieg. Omstreeks den middag hoorde een werkman uit de luiert een sterke ontploffing, en op 't zelfde oogenblik bemerkte hy voor de deur den jongen Lasalle, die zicli ter aerdc rojde, tcr- vvyl hy snikte en gesmoorde kreten uitstiet. Hy nam den knacp op cn onderzocht hem. Doch nergens was deze gekwetst. Intusschen weigerde hy halstarrig te antwoorden op dc hem gestelde vragen. Men opende de kamer waer de wieg der klei ne stond. Deze was vol rook cn men hoorde een kindje gn- zen. Het meisje werd opgenomen, cn toen zag men dat de doeken mei bloed waren bevlekt. Een gebucrvrouw haestte zich de doeken los te maken,-en met ontzetting bemerkte zy dat liet kind een kogel in den buik had de ingewadden hin gen langs de wonde uit. Een geneesheer werd acnstonds geroepen, doch geene hulp kon haten vyltien uren later was het kindje een lyk. Men veronderstelt dat de jonge dienstbode met een pistool heelt gespeeld dat aen den wand hing en. ondoorzichtig ge noeg, geladen was. De Knaep alléén zou kunnen inlichtingen geven doch men weet met wat er vair hem geworden is. Fé comme, wanneer hy thuis kwam, zette hem aen de deur. De jongen vertrok onmiddellyk, en sedert dien heelt men niets meer van hem vernomen. By zyne ouders, die te Bonneville- la-Louvet (departement Calvados/ wonen, is hy ook niet meer verschenen. DUITSCIILAND. Berlvn, 2b sept. De militaire genie is nog niet tevreden met dc versterking van Metz, de/e wapenplacts van eersten rang, zoo meldt men uil die stad. In het fort Kameke (Woippy) zullen twee gepant serde torens worden gebouwd, waervoor de benoodigde stalen platen eerstdaegs worden verwacht. En inliet volgende jaer zal een aenvang worden gemaekt met het bouwen van een nieuw fort, in de vlakte van St-Eloy. Naer men verzekert, zal daermcé de Iaetste hand aen dc versterking van Metz zyn gelegd. Tervvyl M. von Bismark en zyn aenhang den oorlog aen de religieuze zusters verklaren, is het dikwyls kurieus om te zien hoe diezelfde geestelykc orders bewyzen van tioogachting en rechtzinnige verkleefdheid ontvangen van wege persona- gien, wier naem cn vveerdigheid de zenuwen van den groot kanselier pynlvk moeten aemlocn, Alzoo heeft de keizerin zelve vrydag lactsleden het eatholyk klooster van Kaiserswerth bezocht. De eerw. heer Dauzenberg, pastoor ahlaer, ontving dc edele bezoekster en stelde de ge meenschap aen haer voor. o Ja, antwoordde II. M., dat zyn de kinderen der goede moeder Francisca. (Dat is de naem van de overste der orde, verleden jaer in het huis van Aken overleden.) Ik had haer zoo lief dat ik onvertroost- baer ben over haren dood. Ik ben bly dat ik my hier bevind, b Op haer verzoek bracht de eerw. heer Dauzenberg de kei zerin daerop naer de kapel, alwaer zy knielde en een oogen blik bad. Daerna bezocht zy de verschillende vertrekken van het klooster; zy bewonderde het bloeiend gclactder zusters, en zegde meer dan eens wat zyn deze kinderen gelukkig ITALIË. De korrespondent uit Rome der I'alrie van Parys, beves tigd hetgeen wy reeds vroeger hebben aengekondigd, namelyk dat Duitschland het recht van veto eisetit in het konklaef dat zal gehouden worden, om den Paus een opvolger te geven, na het overlyden van Pius IX. De koning van Pruisen, keizer van Duitschland geworden, steunt zich op de voorrechten wel ke vroeger aen het oude keizerryk werden toegekend, doch welke later op den keizer van Oostenrvk zyn overgegacn. Deze voorrechten kunnen ecliter aen geen protestantsehen vorst werden verleend. Men herinnert zich dat, onmiddellyk na den fransch-duit- schen oorlog, kardinael Hohenlohe, broeder van den duitsehen gezant te Parys, door keizer Wilhelm tot gezant van Duitsch land hy den li. Stoel werd benoemd. Doch het hof van Home, terecht ontevreden over Duitschland, ter oorzaek der uitdry- ving van de Jesuieten en der eerste kerkelyke wetten van M. von Bismark, verklaerde dat het geen gezant van Duitschland zou aennemen en noodigde onmiddellyk kardinael Hohenlohe uit naer Home terug te keeren, als kardinael, en niet als ge zant van een protestantsche vorst, vyandigaen de Kerk, welk ambt niet met zyne geestelyke weerdigheid overeenkwam. Het gevolg van dit krachtdadig antwoord was dat de betrekkingen van het nieuw keizerryk met den II. Stoel werden verbroken en de diplomatische agent dieM. von Arnim was opgevolgd werd teruggeroepen. Dit belet echter niet dat kardinael Hohenlohe. nog voortdu rend werkzaem is om voor Duitschland het zelfde recht van oppositie in het aenstaende konklaef te bekomen, dat aen Frankryk, Oostenrvk en Spanje als eatholyke mogendheden is toegekend. Doch tot hiertoe zyn de pogingen van den kar dinael zonder uitslag gebleven, daer de meerderheid der leden van liet II. Collegie hem heeft geantwoord dat, zelfs in de ver onderstelling dat Duitschland zyne kerkelyke politiek zou ver anderen, het recht van oppositie of uilsluiting nooit kan ver leend worden aen eenen Slaet bestierd door een proteslanlsch vorstenhuis, aengezien men alsdan hetzelfde recht ook aen Engeland en Rusland zou moeten verlccnen. Doch het goever nement van Bcrlyii, zegt de korrespondent, heeft nog alle hoop met opgegevenwat meer is, het hoopt zelfs kardinael Hohen lohe tot Paus te doen benoemen. M. von Bismark beeft echter reeds meer dan eens misrekend, wanneer hy incende de Kerk onderzvnen wil te doen buigen. Prins Amedeus. De ilaliacnsche dagbladen deelen eene tyding meö welke opzien zal verwek ken, indien zy echt is. Prins Amedeus, zoon van Vic- loi-Emmanuel en gewezen koning van Spanje, zou hel kloosterleven omhelzen. Hel is hel overlyden van zyne onlangs gestorvene jonge cchlgcnoole, dal den prins tot dit besluit besluit heeft bewogen. Sedert zvn terugkeer in Italië was prins Amedeus gansch vreemd aen do politiek. Hy is in 1845 geboren en dus nauvvelyks 32 jaren oud. Sommige dagbladen willen het gerucht, als zou Duitschland voornemens zyn in den oorlog tusschen tusschen te komen, overeenbrengen met een vroeger bericht, volgens hetwelk het dljitsch goevernement voornemens zou zyn krachtdadige niaet- le'gols tc nemen tegenover Turkye, omdat dit Iaetste onvol, doende heeft geantwoord op de duitsche vertoogen, rakende het vrylaten der moordenaers van Salonica. Daerom zou Duitschland geaerzcld hebben ofliet atol niet zyn eskader van de turksche kusten zou terugroepen. De Wescr Zeitung kon digt ecliter aen dat de duitsehc zeemacht reeds de terugreis heeft aengevangen en nu op weg moet zyn naer Malta. W'v ontvangen eene belangryke tyding uit Konstantino- pel. De russen zopden dynsdag eene nieuwe ueéilaog hebben ondergaen by eenen acnyal tegen de turksche verschansingen le Plevna. Zy zouden daerby meer dan 7000 man de Stan dard van Londen zegt 8000-— verloren hebben. Het goever nement heeft echter nog geen officieel bericht van dit ooiiogs- feit ontvangen. De tydingen uit A/ié en uit de Chipka-pas zyn tamelvk onbeduidend. Van Mehcinet-Ali heeft men te Kon- stantinopet geene berichten ontvangen, doch de dagbladen vau Weenen bcweeren dat deze bevelhebber, ten gevolge der ver sterkingen welke de rnssische kroonprins heeft ontvangen, alsook der moetelyklieden in het bevoorraden zy ner troepen, eene terugwykende beweging heeft aengevangen naer de po- sitien, welke hy vroeger heeft bezet. l)e cngclsche dagbladen doen de bclangrvkhcid uitschynen van het feit der Gliefket paeha erin gelukt is, door dc russi- sctic troepen heen le boren en Osman paeha te Plevna ver sterkingen en voorraed te bezorgen. De stotTelyke hulp is niet liet eenige voordeel dat daerdoor aen de bezetting van Plevna is geschonken. Osman parha zal voortaen ook in staet zyn het veikeer tusschen Plevna en Sophia open te houden. De liele- geraers dacrentegen zyn geheel ontmoedigd. De korrespondent van den Daily Aero*,-die niet tiirkschgezind en dus goed te vertrouwen is, meldt dat de ontmoediging en de ontevreden heid grooter worden dan men had gevreesd, Men verwacht niets goeds van den tegenwoordigen staf, want elk nieuw oor logsfeit bewyst eens te moer de onhekwaemheid der aenvoer- ders. Men vreest o»k zeer de uitbersling van ziekten by den aenvang van het slecht sai/.ocn. Volgens den Standard wordt uil Sophia gemeld en te Konstantinopcl algemeen geloofd, dat de Russen niet voornemens zyn een nieuwen algemecneii aen- val tegen Plevna te wagen, daer zy vieczen voor eene nieuwe ramp en dat zy voornemens zyn terug te trekken naer Nico- polis. De Czaer. De keizer van Rusland is geheel ontmoe digd. I)c petition welke hem uit Rusland worden toegezonden om hem te bewegen naer zyne Staten terug le keeren, de smeckiugen der keizerin en het aondiingcn van den jongen C/.arewieh, laten hem treurig en koel. Nogthans, vooraleer het oorlogstooneel tc verlaten wilt hy persoonlyk zyne iiislruktién geven aen de gcneraels Totlebtn en Skoheleff, die zullen gelast zyn met de leiding van den wintcrvoldtocht. De betrekkingen tusschen den groot-hertog Nikolaes en den czaer zyn tamelvk gespannen. De keizer heeft verklacrd dat hy slechts voor eenige weken naer St-Pclersbiirg zal terug- keeren cn dat hy zich opnieuw in 't midden zyner soldaten zal begeven, om met In n Ie dcelcn in de gevaren van den oorlog en de besniettelyke ziekten welke noodlottig verschrikkelyke verwoestingen zullen aenrichten. In de omgeving van den czaer is de typhus uitgeberstcn. Men meldt uit Warehau, 25 septemberMen gelooft dal de czaer hier eenigen tyd zal komen overbrengen. Uil dien hoofde w ordl het garnizoen versterkt. Uit Sl-Pelersburg wordt aen den czas van Krakau getelegra feerd dat het goevernement in 't geheim ecu adres doet rond strooien, waerin de terugkeer van den czaer wordt gevraegd. Samenzweering legen het leven van den Czaar. Een korrespondent uit Krakau, deelt de volgende byzonderheden meé over eene samenzwceriug tegen het leven van keizer Alexander. De czaer zou byna het slachtoffer geweest zyn van eenen moordaenslag, gepleegd in liet midden van het hoofd kwartier. Het zouden nihilisten zyn die het komplot hebben beraemd, in de overtuiging dat de czaer, omringd door al die bajonetten, niet zoo goed bewaekt is dan te St-Petersburg. De saomgezworenen hadden vernomen dat te Gornji Stude- ni, waer zich sedert eenigen tyd het hoofdkwartier bevond, dc e/aer een huis bewoonde, met eene verdieping, welke geene kamer bevatte die groot genoeg was voor eetzael, zoodat de keizer gewoon was met de vyftig personen van zyn gevolg, te ontbyten en te noenmalen onder eene tent in de nahyheid. Meer dan eens verliet de czaer, 11a den tbce, zyne tent alleen en lamelyk laet in den avond. De saomgezworenen, bekend met deze gewoonten, hadden alles voorbereid om den vorst aen te randen op het oogenblik dat hy naer zyne woning zou gaen om zich tei rust te bege ven. Twee nihilisten, gelast met de volvoering van den aen- slag, waren reeds in het hoofdkwartier aengekomen, waer zy binnengedrongen waren, onder valschc voorwendsels en niet het opgeven van valschc namen. Gelukkig was de geheime policie, verwittigd zegt men, door dc leden van een e!ub nihilisten te St-Petersburg spoedig, be kend met het komplot. De czaer werd verwittigd cn nam zyne roacltydcn niet rncer onder de tent maer in zyne kamer, al- leenlyk vergezeld van een klein getal personen van zyn gevolg. Het was echter onmogelyk deze twee agenten der nihilisten in het hoofdkwartier op te sporen. De czaer allyd onder den indruk van het gevaer dat hy ge- loopen heeft, ontbood vervolgens den adjudant-generael Pota- baf, gewezen bevelhebber der vermaerde derde divisie, die nu van zyn krankzinnigheid is genezen en gelastte hem met liet inrichten van een hyzonderen veiligheidsdienst in het hoofd kwartier. Riimenië. De Constilulionnel van Bucharest, die allyd de tussebenkomst van Humenië heeft afge keurd, in eenen oorlog die gevoerd wordt zonder de toestemming der bevolking, eindigt aldus zyn arlikel van 19 september. Het manifest van den prins werd ontvangen met tranen van blydschap door het gchccle land, dal al lyd bereid zal zyn om op de stem van zynen vorst zyncn plicht le doen. Doch evenzeer als dit manifest de vaderlandsliefde van al de Rumeniërs beeft opge wekt, evenzeer is bet onmachtig om in hel minst het gedrag der raedgevers van de kroou te verrcchlvecr- digen. De vcranlwoordelykheid blyft dezelfde voor het goevernement zy is misschien ernstiger dan tc voren 'Als bevestiging van hetgeen wy hooger zegden en om een denkbeeld te geven van de uitstorting der openbare droefheid, deelen wy de volgende regelen meé uil de Bomana Libera, een dagblad van de goe- verncmonlsparty De Iranen vloeien. Schryfl. Rumeniërs. in hel boek der onslcrflykhcid de helden die te Grivilza gestorven zyn, want die helden zyn onze broeders, dc zonen van Rumenië. De kinderen der Carpathen hebben gevochten als leeuwen. Tegen de versterkingen der heidenen, die op hen hel Kokend lood stortten, zyn zy vooruit ge sneld, met moedige borsl en het hert ontvlamd van vaderlandsliefde. Velen zyn dood velen zyn gekwelsldoch hunne wonden, bunne heldhaftige dood hebben den bloed- dorstigen vyand een der byzonderste vestingen van Plevna ontruktzy hebben den czaer en al de tegen woordige vreemdelingen hunne bewondering afge dwongen. Honderden soldaten van hei land zyn gesneuveld. Wy beweenen ze omdat wy ze in onze haerdsteden niet meer zullen terugzien. Deze regels zyn voldoende om de openbare droef heid en den tegenwoordigen toestand van Rumenië tc doen kennen, dat door de daden van het goever nement verrast en volkomen vreemd is aen hetgeen lol hiertoe is gebeurd. GEZONDHEID AAN ALLEN teruggegeven zonder, medecynen, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyke gezondheidsldoed van Du Barry van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Zcs-en-twinlig jaren onveranderlyke uilslagen. Zy beslrydt met goeden uitslag den moeilyken eetlust, slechte spysverleringen, maegonlstekingen, de gal, de winden, de zuerheid, liet slym, de braek- lust, de maeg, opwerpen uitwerping,den huikloop, den hoest, de belemmering acn ademhaling, de uille ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, adcmslcm, luchtpypon; blaes, lever, len den, ingewanden, slym voortkomende uil de herse nen en hel bloed. Zy heeft reeds 75,000 genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den graef Plus- kow en de markiezin Bréhan, MM. de professors Dëdé, Wurzer, Doktors Campbell, Shorland, Ure, Angeisicin, enz., enz., waervan uittreksel. Overleving, macgziekion, enz. Jutnel by Charleroi, 19 mei !f63. Dank aen de Revalenta, heeft dc vrouw van M. L.-J. Dury, genezen geweest naer vier jaren overgeving. maegziekte, hert- en lenden pyn, afwezenheid van slaep, enz. M Johnen Guisse, van Couillct, (llenegauwen,) schryfl ons Uad ik de Revalenta, die my de doctors voorgeschreven hadden niet gebruikt, zou ik cr nu mei meer zyn. N" 78,3b4. M. er, Mme Léger, van leverziekte, afgang, zwelling cn brakingen. N° 68,071. M. den abt Pieter Castelli, vau vol ledige uitgeputheid op den ouderdom van 85 jaren dc Revalenta heeft my weder jong gemaekt. Ik predik, hoor biecht, breng bezoek aen de zieken, doen redelykc lange reizen le voel, myn geest is hel der en liet geheugen friseh 2. Viermael voedzamer dan hel vjeesch, spaerl zy nog 50 maol haren prys in medecynen. In doozen, 11\ kil. fr. 2,25; 1/2 kil. 4 fr. 1 kil. 7 fr.12 kil. 60 fr. Dc Beschuiten van Revalenta, in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Rcvaleula Cliocolael, in doozen van fr. 2,25, 4 fr. 7 fr. 32 en 60 fr. Opzending tc-gcn post-mandaet, dc doozen van 32 en 60 franco. Bewaerplaclsen overal, hy de apothekers en dc kruideniers. Du Bakry en C°, Ilcrg van '1 Hof, 1G, Btrii««cl. Depots te Aelst, hy Vanden Herrewcghe cn Beydlcr apothekers. Geeraerdsbergcn, by D. Wittiuck, apotheker. Niuove, by E. Druwé-Jelic.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2