Ooslersche Oorlog. er by dal, mocht er in hel door hem geschreven bock iels voorkomen 'I welk acn de volkomcne onderwerping oen de Kerk Ie kort schiet, liy wil dat liet verbeterd of vernietigd worde Voor het overige gy zult nu ook uil uwe kuricus- licid zyn, gy kent nu de veropeubaringen van pater Curci Maer toch zal u, o meesier Peperhol, iets spylen, namclyk, dal hel scliandael te Home waerop gy ge hoopt had u en oen andere liberale penneboeven ontsnapt.... 't Stinlerle sclirjlt in 't Verbond dat de kle rikale gazellen water en bloed zweeten sinds in de liberale lasterpapieren, wekelyks de ge vallen worden aengekondigd van klerikalen die bel cbrislene kamp hebben verlaten en naer dit der liberale onafhankelyke zedeleer zyn overgeloopen. Abuis, jongen, dit doel ons in 'l geheel geen water en bloed zweetenWilt gy weten wat gevoel de lezing van het smeerig gezeevcr dat gy acta sanctorum noemt by ons doet ont- sïaen Een gevoel van walg en vooral van droe-, \ig spyt nogmaels te moeien bestaligen dat' hel liberale leger met één, twee ol dry vuil- haerden vermeerderd is, 't geen maekt dat het eiudelyk zoo verre komen zal, dat de vuilbaer- den van allen kaliber de overgroole meerder heid van de magonnieke kliek zullen uilma kenWy welen immers zoo wel dan gy dal alle de iiberhaters geene vuilbaer- den zyn, maer zoudt gy durven betwisten dat als er ievers, zelfs in 'i onbeduidendste ge huchtje des lands, een vuilbaerd bestaei, hy zich als een liberhater uitgeelt, als een liber- hater handelt, als een liberhater leeft, en om zyn liberalismus door de Iiberhaters der nabu rige steden en gemeenten voorgestaen, onder steund en veidedigd wordt Verstaet gy dit vlaemsch, stindkend ventje? Uit 'l volgende blykl dat de nieuwe feniks uil 'l Verbond opgerezen is uit de asselie van den oude. en dat dit koppel van twee malkandercn volkomen weerd zyn. Luistert, lieve lezers, wal die nieuwe liefhebber aen zyn publiek serieus weg nfgetfl overtuigd dat by iels wonder, iels bovennaluc-rlyk, iels, om zoo le zeggen, onmogelyk neérschrvfl. i'y zegl dal by Ier jaehl geweesl is, en na zvne onnoozele jachlwandeling le hebben verteld, voegt by er eindelyk op eenen triomfanlen loon by dat by eene kalle gescholen hcefi ja, nog min nog meer dan oenc kalle... Maer zoo wy vernomen hebben moet de gescliolcne kalle wel aen haren schieter gelyken. Immers geleek zy hem niet, ze zou hem te ininslc hebben lecren Klappen daer wacr hy klappen moestwant, over eenige dagen, wierd de liefhebber, in tegen woordigheid van verscheidene achtbare getuigen, gcinierpellcerd over den zeever waermeë by 't Ver bond bekladt. En wat was zyn antwoord Menheer 'k' en schrijf ik kik dit ullemael niet, ik zei ik in inyne gazelle al wat men my zendt Vuige platzak nu zien wy ter oogen uil dat gy van Audenaerde uit eene afgeschafte liberale school komt, waer gy acn den slaert der professors gedoogd wierd Nooit hebben de getuigen van uwe plalzakkery meergelachen dan als zy u daer gansch beteuterd za gen slaen kyken gelyk een ezel in een gasthuis En 'i was nog wel der moeite weerd in zyn Verbond stout, pretentieus, onbeschoft, men kan met meer en in tegenwoordigheid van persoonen comme it fuut, zoo kleintjes, zoo ineengencpcn, zoo bcschaemd en zoo onnoozel, dal de persoonen weskwesüe er wacr- lyk medelydeii meé hadden. Wal kan men anders uil dit alles besluiten ten zy dal men met zulke professors,met zulke opstellers en zes cents overal een pinte bier krygl.... Als de pro fessors der liberale school van Audenaerde al jannen van uwen kaliber waren dan verwouderl hel ons niet dal die school schierzoovele professors als leerlingen telde, dat zy dan ook om zeepe is gegnen, en dal de burgers van Audenaerde zoo luid geroepen hebben V<i» zulke professors, verlos, ons lleere Advies aen 't liberael komiteitje. Wy vernemen dat de Bestendige Deputatie, in een barer laelste zittingen, eene beslissing genomen beeft "aengaende de onvergeetlyke domheden die ons liberael feniksen-komiieitje begaen heelt. Weldra dus zullen 't stinkerke en de alweter, gepatenteerde vertaler vaii vreemde talen weten waer de hond gebonden ligt. Wy zyn heel kurieus le zien wat smoelke de veertien liberalen zullen spinnen wier vragen van inschryving op de kiezerslysl onzer stad, dank aen de meest ongehoorde ezelary van 't liberael feniksen-komiieitje, komen verwor pen te worden. Volgens reeds gedane belofte, zullen wy, op tyd en stond, eenige uitleggingen over de menigvuldige ezelaryen van 't liberael komi leiije geven. Tot later dus. REC11TERLYK KRONYK. Negen werkstakers uit den Borinage, die laelst door de korreklionneele rechtbank van Bergen veroordeeld waren, zyn door bet be roepshof te Brussel lot grootere straffen ver wezen namelyk Dupont en Brassart, ieder tol 10 maenden gevangenis in plaets van 9 Des- camps lol I I maenden in plaets van 8, en 15 dagen en 50 Irank boete voor opstand en sla gen Leclercq en Vilain, ieder tol 8 maenden in plaets van 7 Dubois, Harmegnies en Cave- naille, ieder tot eene maend in plaets van 15 dagen, en De Courty, tot 15 dagen in plaets van 8, voor inbreuk op de vrylieid van den arbeid gemaekt te hebben, enz. De burgerlyke rechtbank van Gent beeft de pleidooien in de zaek der italiaensche ear- dinalen tegen dc Flandre libérale bepaeld op 15 november. De zaek, gezegd der Zeventien Provinciën, tegen de Werker zal op 20 november ge- pleten worden. Morgen, zondag 4 November, wordt door de verdienstryke maetscliappy Land van Riem eene zang- en tooneelkuniuge Avondfeest den heeren Leden van den calholyken Bond aengeboden. Hel programma dat onze geëerde lezers op de derde bladzyde zullen vinden, laet verhopen dat het niet alleen eene allerverma- kelykste avondfeest zal wezen, maer dat zy nog in luister al deze zal overtreden waermeê de jeugdige kunsteuaerscbaer ons tot hiertoe ver gast beeft. Wy twyfelen geenszins of onze catliolyke vrienden zullen, door hunne tegen woordigheid aen deze Avondfeest, de maet- scliappy 't Land van Riem eenen nieuwen blyk van genegenheid en terzelfdertyd eene aenmoediging willen geven. Opening des bu- reels om 0 uren dus opgepast Donderdag, Allerheiligen, is alhier, rorid 11 uren voormiddag, een begin van brand onl- staen ter brouwery van den lieer Auq. Vander- scliueren, aen den brusselscbensteenweg, 't welk, dank aen spoedigo hulp, onmiddelyk werd uitgedoofd. Vrydag, Allerzielen, in den voormiddag, is de heer Pieler Van den bonne, liuerliouder alhier, by bet uilryden onzer statie, onder de wielen van zynen pakwagen (camion) met fruit geladen, waeiop hy gezeten was, gevallen met bel ongelukkig gevolg dat zyn linker been verbryzeld wierd. De beer Van den Bonne werd onmiddelyk naer zyne wooning overgebracht alwaer de geneeskundige hulp hern is toege diend geweest door de heeren Doktors Monfils en Yanderhaegen. Maeiidag 29 oclober 11., om 7 1/2 ure des avonds, is er te Lede, gehucht Overimpe, brand ontstaen, ten huize van Stanislaus Rns- sthaei t. timmerman aldaer. Al de gebouwen wacronder bet werkbuis mei al wat zy bevat ten, zyn dooi liet verslindend element tol as selie gebracht. De schade wordt beraemd op fr 5100. Alles was verzekerd. De oorzaek de zer ramp is tot hiertoe een geheim gebleven. Al wederom een ongeluk aen te slippen met het roekeloos omgaen met vuerwapeus. Maendag laetst wilde Jus. Sclieerlinck, 20011 Oomien, oud 17 jaren woonende naby de kerk te Iddergem, een geladen geweer lossen, bv middel \an een gloeiend yzer, eensklaps lost bet schot, met dit ongelukkig gevolg, dat hy zyne rechte baud er by verloor, des anderen - dags, na hem de sacramenten der stervenden toegediend le hebben, zyn de chirurgynen MM. Eeman en De Clippele overgegaen. tul de af zetting van het verminkt lidmael. Zal men nu toch eiudelyk de oogen openen, en zien, welk gevaer er gelegen is in liet handelen van vuer- wapens, en ook, waertoe sommige lialsbre- kers spelen dienen, die men ook al eens aen- treft? Spytig is liet, dal men het altoos met dure ondervinding moet leeren. X. De Indépendance is even als de Echo du Parlement, hel Journal de band, de Flandre Li bérale, de Clironique Mëninoise, voor de recht bank van Korlryk gedaegd, door de eerw. overste van hel St-Nikolaesklooster le Kort- ryk, en dit voor de overneming van een laste rend artikel, door de Constitution in de wereld gezonden. Aen elk dier dagbladen wordt eene schade loosstelling van .25U0 frank gevraegd. De voorziening in kassalie, in de zaek Dees en Furtli, is op de rol gebracht tegen maendag 12 november aenstaende. M.Melot, advokaet-geuerael, zal de zetel van bel open- baer ministerie bekleeden. Er zyn te Brussel valsche vyflVanksluk- ken in omloop, dragende de beeltenis van Leopold II en het jaertal 1871. Zondag avond overleed le Brussel plot seling een herbergier, die, gedurende den dag niet minder dan 2 1/2 liters genever gedronken had. lieikliof le Brussel. In den gemeenle- raed van Brussel beeft men eene beslissing genomen over de petitie der israëlielen, om een afzonderlyk kerkhol le bekomen. M. Au- spacli heeft gezegd dal het verdeelen van het kerkhof, lot ontelbare moeielykheden aeu- leiding geven zou. Hel is integendeel het maken van eenen prosput dal uiocielyklieden verwekt, en waien de Anspnch's niet lusschen de wet van praiiial gekomen, zou niemand aen moeie'yklicden ge dacht hebben. In Holland is de wet van prairial in voege ieder gezindheid heelt liaer eigen kerkhof, en iedereen is tevreden. Hier komen de Anspnch's en konsoorUn mei hunne prospullen vooi den dag, en iedereen is ontevreden. Nieliegeiistaende die tegenstrydigheid, vin den de leden van den racd dal M. Auspacli ge lyk heeft, zelfs M. IJisscliofTslieim, die jood van godsdienst is ol geweesl is, werpt de petitie der isi aëlieleii, die de vrylieid van godsdienst vragen, in de scheurmand. vrylieid, zegde mevrouw Roland het scha vot beklimmende, wal gebeuren cr deugniete ryen in uwen naem. Een drama te Brussel. Zondag mor- gend werd bel volkryke kwartier der lloog- strael, te Brussel, iu opschudding gebracht door een bloedig drama. Rond 7 1/2 ure beeft zich een persoon ge- zellmoord, na zyne vrouw en eene harer vrien dinnen gedood te hebben. Ziehier de inlich tingen die ons betredende dit voorval zyn toegezonden. De moordenaer, zekere Eduard De üraeke- leer, is schoenmaker, 55 jaren oud, woonende te St-Joost-ten-Noode. Sedert verscheidene jaren leefde die man in slechte overeenkomst met zyne vrouw, welke hy verscheidene malen verliet. Ily was een luiaerd, dronkaerd en brutael menscli, die zyri wekelyksch werkloon in brassen verslempte, en zicli aan lage daden schuldig maekte, wanneer liy zonder liulpmid- middelen was. De vrouw van De'Braekeleer was gekend als eene goede huisvrouw en liaer gedrag liet niets te wensclien. Eenige dagen geleden poogde De Braekeleer weer door zyne vrouw iu huis genomen te worden, welk liy reeds voor de negende of tiende mael bad verlaten doch de vrouw, de mishandelingen moede, waervau zy gedurig van zynentwege liet voorwerp was, weigerde hem te ontvangen. De Braekeleer bad alsdan gepoogd met ge weld by zyne vrouw binnen te dringen doch M. De Kempeoeer, schrynwerker, de voor- naemste bewooner van het buis, Samaritaen- stracl, 58, waer vrouw Le Braekeleer verbleef, bad liern den toegang verboden. Dan besloot De Braekeleer zich te wreken liy wist dat zyne vrouw gewoon was. eiken zondag morgend, ten 7 uren, naer de Kapellc- kerk te gneu. Zondag morgend begaf hy zich naer de Kapelleplaets,voorzien van een schoen makersmes dat hy gekocht bad, en wachtte zyne vrouw af. Toen deze buiten de kerk kwam, bemerkte zy baren man en vluchtte onmiddellyk de ellendeling haelde liaer eekier spoedig in en bracht liaer eenen versclirikkelyken steek toe, in de richting van het hart. De dood was oogenblikkelyk. Vervolgens viel de moordenaer de vrouw van M. De Kempeneer aen, die het eerste slachtoffer vergezelde en bracht haer vyf of zes steken toe. Vrouw De Kempeneer viel levenloos voor de voeten van den moor denaer. Die dubbele misdaed werd met zoo groole snelheid gepleegd, dat alvorens men er aen bad kunnen denken den moordenaer aen te houden, die zicli reeds verscheidene messte ken iu de borst bad toegebracht. De politie brachl hem naer liet koinmissariaet der 2f divisie, alwaer by stierf zoodra hy binnen ge bracht werd. De Ivken der vrouwen werden iu een na burig huis gedragen, van waer '/y naer het Si. Pietersgasthuis werden gebracht. Toen M. De Kempeneer by het lyk zyner vrouwgebraclitwerd greep er een toonêel plaets dat onmogelyk is te beschryven, de verslagen heid van den ongelukkige, welke weduwenaer blylt met vyf kleine kinderen, was waerlyk hartverscheurend. Men moest hem van liet lyk zyncr vrouw opnemen, waerop by was neer gevallen. Vrouw De Kempeneer, Anna-Call). Loockx, was 49 jaren oud. Vrouw De Braekeleer, Ociavie Doperé was slechts 55 jaren oud. Het parket heeft zicli onmiddellyk op de plaets der misdaed begeven. Men zegde zondag avond dat M. De Kempeneer van verdriet zinneloos geworden was. Men scliryft ons uit Nederbrakel Verle den maendag, ten 4 uren namiddag, is er brand uitgeborsten in onze gemeente, wyk Horloge, en beeft aldaer een buis, zynde eene tweewoonst, gansch vernieldal de meubelen, alsook de beesten werden gered. Men scliryft uit Antwerpen, 27 oei. Eergisteren namiddag, bad er een hoogst brutael leit iu de stad plaets. Omstreeks 6 uren 's avonds, trad een welgekleed heerschap den goud- en zilverwinkel binnen van M. Nys, Schoenmarkt. De onbekende scheen zeerliaes- lig te zyn. Roep spoedig Mynheer, zegde hy tot Mad. Nys, want ik zou geerne eene gouden liorlogiekoopen. Op 't antwoord dat Mynheer afwezig was, drukte liet heerschap zyn spyt uilmaer bah! ging hy voort, ik ben gewoon hier al myn goup en juweelen le koopen el ders kan ik niet goed bediend worden, en ik geloof dal gy my wel eene goede horlogie zult beschikken.» De onbekende toonde vervolgens een gouden ring aen zynen vinger, welke bet merk van liet buis Nys droeg, er byvoegende, dat hy dezen nog maer kon geleden gekocht had. Mad. Nys, vol vertrouwen, toonde bet lieer- schap eene sclioone goude horlogie, ter wner- de van 125 lol 150 Ir. Dc koop werd selfens gesloten aen den prys van 125 fr. Maer nu kwam de kat op de koord Het heerschap had geen geld. Ik woon op den boulevard, zegde hy. en Jael de som daer maer ontvangen. Neen, zoo niet, antwoordde Mad. Nys, geen geld, geen horlogie. Tiens, wat is dat, riep dc onbekende, bet scliynl dat gy geen vertrouwen in my hebt Welnu, dat is niets, laet dan uw zoon maer met my gaen, ik zal u selfens betalen. Hel zoontje van M. Nys, een knaep van 12 a 14 jaer oud, ging met hem meé. Het heerschap begaf zich met den knaep, in de richting van liet Kasleelplein. De knaep deed opmerken dat dit de weg niet was, welke naer den Boulevard leidt. Dal is niets, gaf de man ten antwoord, wy zullen er wel komen. In 't midden van hel Kasteelplein, haelde de schurk eensklaps eenen revolver le voorschyn, en het wapen naer den knaep richtende, riep hy Vlucht! of gy zyldood. De verschrikte jongen liet dit geen tweemael zeggen, en vol angst kwam hy de Begynenstraet ingeloopen, roepende: Moord! moord! hulp! De knaep werd ondervraegd door de voorbygangers maer intussclien was de dief met de goude horlogie verdwenen, en hy loopt nog. Men leest in 't Handelsblad. Poging tot diefstal, by middel van braek eu be klimming. Woensdag nacht bad er een stoutmoedige poging tot dielstal in de stad plaets. Onbekende kwaeddocners zyn in de woning gedrongen van M. A. Eelen, winkelier, in den Vuermolen, op den boek der Kronenburg- en Verüondstraieii, oud Kasleelplein. De dieven hadden eene ruit uitgeslagen van een venster langs de straet, uitkomende in een kabinet dat lot bureel diende. De kvvaeddoe- ners zyn er vervolgens in gelukt de blinden te openen, en langs de gebroken ruit binneu te dringen. In gezegd kabinet staet een meubel met twee schuiven in de eene bewnert M. Eelen papie ren en boeken, en in de andere lag eene som van 6000 fr. De schuif die de papieren bevat ten, is opengebroken, en de andere waer het geld in lag, is onaengeroerd gebleven. Daerna zyn de deugnieten in den winkel ge drongen, waer ze insgelyks de schuiven heb ben opengemaekt, doch zonder geld te vinden. Toen M. Eelen 's morgends in zynen winkel kwam, vond hy alles overhoop en de voordeur w\d open. Gin de schuiven open te breken, hadden de dienen zicli bediend van een yzeren leun uit eenen stootwagen doe!» om hunne handen niet vuil te maken hadden ze een stuk papier rond de leun gedraeid, die met pek besmeerd was. De poging lot diefstal moet laet iu den nacht gebeurd zyn, want M. Eelen had lot middernacht in zyn kabinet gewerkt. Ten 10 ureu's avonds, beeft men eene ruit van de winkelraem by middel van eenen steen, verbryzeld M. Eelen hoorde stukken glas val len, doch ging niet in de straet zien omdat liet slecht wéér was, en nog meer, omdat liy dacht dat de ruit door den wind was ingeslagen. Men ziel dus, dal bet nogaltyd dezelfde die ven zyn. welke de inwoners verontrusten. In de Beddcnstraet zyn er ook eerst ruilen ver bryzeld, en men denkt dat de deugnieten zulks doen, ten einde zich te verzekeren, of de be woners t'huis zyn of niet. Eene familie Eskimos die zicli naer Parys begeeft, is donderdag, ten een uer, in de spooruegslalie van Charleroi, met eenen be- zonderen trein van Hamburg aengekomen. Er waren twee wagens aen den trein, waerin zicli een witte beer, een rendier en vischwerkiui- gen bevonden. Het kostuem der vrouw is aer- dig en zeer net. Zy heelt veel en gitzwart hair, levendige oogen, sclioone witte tanden en een zeer Iriselie gelaetskleur. De gelaetstrekken van den man zyn veel barder. Hy rookte ern stig uit eene pyp, terwyl zyne vrouw, overal nieuwsgierig rondkeek. Konslautir.opcl, 30 oclober. De sultan liecfl ter gelegenheid van een onderhoud mei den ambassadeur van ttelgië, acn dezen ver- klaerd, dal zoodra dc vrede gesloten is hy zich zal toewyden acn de verbetering en de herinrichting van liet lunnenlandsche bestucr van Turkye. Ily z.egde nog dat hy, met dit doel, nauwkeurig de belgische grondwet zou bestudecren. Die verklaring is in dc lurkschc lael in hel officieel dagblad afgekondigd. Russische wreedheden. - De minister van buiten- landsche zaken van Turkye zendt de volgende dc- peclie aen dei: ollomanschen gezant te Brussel Konslanlinopel, 29 oclober. Een telegram van Suleiman pnclia meldt my dat op 4 oclober, te Sdiiros, een twintigtal kozakken, twee en twintig muzelmansche familiën acnvielen. Van de vyftig mahometanen, welke waren achter gebleven om hun graen te dorschen. werden dry personen, wacronder eene vrouw, gedood, evenals eene bulgaersclie vrouw en hare achttienjarige doch ter. Vyf muzelmannen werden gewond en eene tach tigjarige vrouw is verdwenen. Volgens denzelfdcn telegram, werd oene boot met zes muzelmansche visschers, welke door den hevigen wind naer den moldavischcn oever van den bonnu was geslagen, door de Russen, welke zich op dien oever bevonden, op geweerschoten onlhacld een zeventienjarige jongeling werd gedood een dertien jarige knaep en dezes vader werden gewond. Ziehier volgens den korrespondenl van don Daily Sews Ie Bucharest, den tegenwoordigen siaet van zaken voor Plcvna enden waersclivnlyken afloop van den stryd, welke uengevangen is lol verovering dier sterkte De insluiting is volledig. Alles berust thans op twee punten de bevoorrading van I'levna en het naderen van den winter. Indien Osman niet over eene groote hoeveelheid levensmiddelen beschikt, zal hy weldra Plevua moeten ontruimen. In hel tegenover gestelde geval, zal de luchtgesteldheid over het lol dier stad beslissen Indien de winter streng is er. het veel vriest en sneeuwt, zullen dc Russen dc insluiting kunnen rekken lol legen dc lente; doch. zou integen deel de winter zacht en regenachtig zyn, dan zullen de Bussen veel moeite hebben om hel beleg vol le houden. Woensdag liep te Londen liet gerucht, vcroor- zaekl door een telegram van den C.lobe, als zou Orkhauic, by Plcvna dooi de Russen ingenomen zyn. Chevkcl paclia zou met vcrcchillendc duizenden lurk schc soldaten, in de macht van den vyand gevallen zyn. bit was wacrscliynlyk ei.n verwaning mei liet gevecht van Tclich, alwaer Ismail llakki paclia in- cferdaed, zich na een hardnekkige» tegenstand, met dry bataillous aen de Russen heeft moeten overge ven. De dagbladen van Konslanlinopel, ven 31 oclo ber, bekennen dit feil. Wal Chevkel paclia betreft, deze zon erin gelukt zyn de acnvallen van den vy and af le vveoren, en zou nieuwe versterkingen op werpen, in dc nabyhoid van Orkhanié. Dit alles ech ter is ongunstig voor de Turken, want, indien Chevket pacha zich le Oikhauiê versterkt, en eene verdedigende houding acnncmcn moet, dan hebben de Russen alle inachl om Plevna geheel van alle ver keer af le sluilcu. In Azië blyft ook voortdurend het lol der wa pens de Turken ongunstig. Naby Develoyan hebben de Russen, volgens Renter's office oen twintigtal ba- taillons van Mouklilar pacha's leger afgescheiden. Dc Daily Telegraph, die turkschgczind is, bevestigt het feil en zegt dal daerby twee bataillous kiygsgcvan- gen zyn genomen. Nu trachten de Russen Erzerum le omsingelen. De toestand der Turken, zegt Renin's Office ie zeer netelachtig, doch niet wanhopig. Men gelooft dat Mouklilar pacha en Ismail nog goed in slael zyn om Erzerum en Develoyan te verdedigen. Hun leger bezet eene sterke positie te Develoyan, op de hoogten ten oosten van Erzerum en ontvangt da- gelyks versterkingen. De nieuwe acnval legen Plena.De mislukte acnvnl der Rumeniërs op dc Grivitzaschans, zoo scliryft een korrespondenl uil Simnitza, onder dng- teekciiing van '25 01 lobcr, werpt een nieuw licht op dc operatic» voor Plevna. Hel feit strekt ten bewyzc dat een front-aenval op de turksche posiliën aldaer uiterst moeilyk, zoo niet onmogelyk is. Reeds uil de byzonderheden omtrent hel gevochl van 19 dezer bleek duidolyk, dal Plevna niet ten onrechte op hel tegenwoordig looaeel des oorlogs als een Sebasiopol wordt beschouwd, met dit onderscheid dal de plaets kan worden ingesloten, terwyl by Sebasiopol de acnval op hel front moesi worden gericht. Reeds eenige dagen voorden acnval waren de Rumeniërs door verschansingen gedekt en lol op zeer korten afstand van de turksche schans gena derd, zoodal iedereen de rcchtslrceksche bestorming kon le gemoet zien. V in bresschielen of bezetting van den wal kon geen sprake zyn, daer hel cigenlyke beschieten tegen nc-idewerke» ondoenlyk is. Den 19, by hel aoubreken van den dag werd langs de gehcelc linie een aenval van algemeen gesehul- vuer geopend, hetwelk echter op de beide vleugels cn inzonderheid legen de Bukowaselians het krach tigst werd voortgezet. Des namiddags ten 1 uer ruk ten eenige rumenische sfdeclingen van hel 7* liniere- gimcnl uil dc loopgraven op cn liep- n, zonder te schieten, onder een algemeen hoera slorin legen de turksche verschansingen doch werden mei zulk een snel vernielend vuer ontvangen, dal zy dc turk sche werken onmogelyk konden bereiken. De Turken schoten uit trapsgewys opgestelde mi,- Irailleuscn en manreuvreerden derwyze mei hun ge- wetrvuer, dat de rumenische kolommen lelleriyk dooreen kogelregen werden overvallen en reeds by den eersten afloop begonnen te zwichten, terwyl zy op dien korten afsland zich tegenover de alles bc- hceischende positie onmogelyk konden dekken. Te veigoefs plaetstc kolonel Gregori Joan zicli acn bel hoofd hunner gelederen. Reeds binnen een paer minuten viel hy door een kogel gelrolTen, cn met hem ook andere olticieren, zoodat cr weldra niels anders overbleef dan den aftocht le blazen, die in de beste orde werd ten uitvoer eebracbl, zonder dat dc ko lommen door de Turken werden achternagezet. Tvdens dezen aenval werden op de beide vleugels dor Bukowa&chans en op de turksche werken ten zuidoosten van Plevna valsche acnvallen gericht, waeiby dc troepen dooreen Krachtig geschut worden ondersteund. Dit liectl acnlciding gegeven tol de on juiste opvalling alsof er een hoofdnenv.il op dc Buko waselians ware gcdacn en wacrscliynlyk was daerop ook de telegram gegrond, waerin Osman pacha nier Konslanlinopel bericht zond dal de Russen een hefli- gen aenval op zynen rechtervleugel hadden gedaen. Bovendien is er verder gebleken, dal er, na de mis lukte acnvallen der Rumeniërs, 's avonds door twee batailjons infanterie en twee reserve korpsen jagers nog een valsche aenval werd gedaen, die in het don ker gemakkelvk voor een workelyken aenval kon wor den gehouden, te meer omdat de heide eerstgenoem de batailjons door hunne vlugge bewegingen in de duisternis er in slaegden, de linie der voorste turk sche verschansingen binnen le dringen, alwaer zy een beliekkelyk lang gevecht legen de bezetting cn nenrukkende turksche reserve hadden door le staen. Doch de Turken stonden pal cn onderhielden uit hunne gedekte positie een moorddadig vuer op de aenvailers, die op hunne beurt moedig stand hielden, lol dal de Turken nieuwe reservclroepen legen dc gedunde gelederen in hel vuer brachten. Wel rukte daerentegen de rumenische reserve aen, doch ten slotte werd deze mei de beide and'-re ba tailjons teruggeslagen eu eenigen tyd door do Turken achternagezet. Hel verlies der Rumeniërs bedroeg ongeveer 1200, dal der Turken nagenoeg 600 man aen dooden, ge kwetsten cn vermisten Deze gevechten hebben in den toestand by Plevna gecnu verandering van eenige beteckenis te weeg gebracht De loopgraven der Rumeniërs' zyn door de Turken niet vernield, zoodat de mislukking van den aenval geen invloed op dc operation heeft gehad. In Rumenic heeft de zaek le meer een hoogst ongunsti- gen indruk genraekt, omdat het aldaer algemeen cr voor woidl gehouden, dal de Russen uiterst gebrek kig hebben medegewerkt en lelterlyk niels hebben gedaen 0111 de aendaebt der Turken zooveel mogclyk van de cigenlyke punten van aenval af le leiden. Aen do Kölnische Zeilung woidl lelegrapisch bericht dat Prins Karei van Ruinenië zyn hoofdkwar tier van Poradim meer zuidwaerts verlegd hcefi naer Bogol. Vele russische en andere agenten worden in Bosnië op bevel der Porie aengehouden, omdat zy mei behulp der bosnischc vluchtelingen eenen nieu wen opstand zochten in hel leven te roepen aen de Bosnisch-Ooslenryksche grens. De Bussen verzamelen in en rondom Galatz groote hoeveelheid graen. Vyf russische regimenten slaen op een Donaueiland "ten oosten van Silislria. Dc ge- heeleslrydmacbl der Russen hy Kalarasch wordt ge schal op 15,01)0 man. De waterstand van den Donau is leeg, en hel weder is overal gunslig in Bulganë. Telegrams uil Londen 1 november, melden het volgende De Daily Telegraph beval een telegram uit Erze rum, 3i oclober, meldende dal hel turksch leger gis teren uil Hassankalc is teruggetrokken zyne achter hoede, welke le Ilassankale was gebleven, is gedu* rende den nnchl gelicrl van lui leger afgesneden* door acnzieulykc russische troepen. Twee batailjons werden krygsgevnugcii gcinaeki. De verliezen der Russen zyn waerscbynlyk onbeduidend. Itel turksch leger bezel nu oene sterke verdedi- girigspositie te Develoyan, op de hoogten ten oosten van Erzerum. De korrespondenl van den Daily Telegraph is door dc Russen geval doch schier onmiddellyk daerna in vrylieid gesteld. Men meldt uil Konslanlinopel aen de Reuler's Office, dal een twintigtal bataillous tegengehouden zyn tè Khoridjukah, naby de borgengie van IV-veloyan. Dc Russen rukken vooruil langs Olli, Pjyboun 'en Ven Kcpu, ten einde Erzerum te onn ingc-n. 'üynsdag heeft ecu ruilery gevecht plaets gehad De toestand is kritisch, doch niet wanhopig. Men gelooft dat Develoyan cn Erzerum goed zullen kun nen verdedigd worden (ioor Mouklilar tn Ismail. Tot hiertoe heiel hel wéér, alhoewel regelmatig, ce krygsoperaliën niet. Mehcinet-Ali is te Salonica ontscheept. HOLLAND. Gokdb vond. By den verkoop van den inboedel van wylen mevr. de weduwe Jansen, le Grocnin- gen, dezer dagen aldaer overleden, deed zich vrydag morgend een aerdig geval voor. Eene pnriy hoeken zou worden verkocht, uic in onderscheidene paket- len waren afgedeeld Het eerste pakket bracht 2.1 cent op, en de koopsier. vrouw Philippus. werd in hel bezilcr van gesteld Nauwelyk had ze even den inhoud ingezien, or ze ontdekte "een bankbiljet van gl. 100, waerop ze zicli naer huis spoedde om te on derzoeken of misschien nog meer schallen iu hel ge kochte verborgen waren. Er werkelyk bleek dit het geval le zyn. Er werd voor meer dan gl. i0(i0 acn papier door haer m de gekochte boekjes gevonden. Gei n onaerdig buitenkansje voor dc gelukkige koop ster Hel spreekt van zelf, dat de veiling der boeken onmiddellyk werrl gcslaekl, «tie nu zeer zeker aen een nauwkeurig onderzoek zullen worden onderwor pen. Een telegram der Agencie Uavas meldt dal, vol gens geruchten uil oflicieele bron en welke als echt worden beschouwd, hel nieuw ministerie van Nederland zou samengesteld worden als volgtbui- lenlandsche zaken, M. Van Heeckcren-Van Keil; jusucie, M Smidl binncnlandsche zaken, M Kap- peyne; mariene, M. Micbers financiën, M. Gleich- man oorlog, M. De Roo cn koloniën M. Van Rosse. Er zou later een nieuw ministerie van nyverhcid cn openbare werken worden ingesteld, waervan M. Tack en Poortvliet de titularis zou zyn. Te oordcelen naer den ducr der krisis, schynt het dat het vormen van een nieuw ministerie in Nederland zoomaer niet vlotweg vande band gact, en dal de kandidaet-mi- nislers daer elkander niei verdringen om toch maer genomen te worden, zooals elders meer dan eens hel geval is. Ook bewysl dit dat de liberale party iu Nederland cr geenszins op voorbereid was, om liet bewind in handen te nemen. FRANKRYK. De kicsopcraliën van zondag II. werden zoo hel schvnl, zonder wanorders voltrokken. Hel resullael, zegl de Patne, is niet geschikt 0111 de rcpubliekanen le vreden le doen zyn. Op de 15 omschryvingen, zien wy er maer 4, die eenen rcpubliekaen hebben geko zen hel zyn Parlhenay, Bergerac, Nantes en Lan- gres. Eene zware neérlaeg voor l:et ladikalism, is de val von M. Gudin, le Chaleau-Chinon M. Gambella was zelf derwaerts gegaen. om oie kandidatuer te gacn ondersteunen. Over liet algemeen zyn het de Bonapanisten, die hel in dc balloteeringen hebben gewonnen, aengczien hunne kandidaten zyn gekozen. Be Rappel, een radikael orgacn, doel zyn best om dc onrusl in de transche bevolking le zaeicn hel blad spreekl gedurig van slaetsacnslng cn roept zyne vrienden te wapen Zyne viienden le wapen roepen, 0111 iels le verdedigen wal nicl in gevaer is. mag wat al le sterk gezegd worden. Onder den sehyn van de wellen le verdedigen, wil dc Rappel heel eenvoudig den burgeroorlog inrichten Handelen on ze liberalen wel anders Onder bewering dat dc grondwet geschonden is, brengen zy hunne handlan gers in de sirael en brengen alzoo dc onrusl, de wanorde, dc schending zeiven van dc grondwet le weeg, die zy beweren te verdedigen. De Dien Public verzekert dal de maerschalk dynsdag in den minislerraed heeft gezegd, zicli In zullen onderwerpen aen de meerderheid der kiezers. Tot hel ontslag der ministers zou in beginsel beslo ten zyn. Paul de Cassagnac heeft genade gekregen. De Couriiir dc France zal ophouden te vcrschynen. Op hel gehucht Thorts. gemeente Rocles, heeft er een sohrihkelyk ongeluk plaets gehad. Twee eclit- genooten lieten de oude grootmoeder met een kind in de wieg thuis de grootmoeder ging insgelyks uit om een feest le zien, en toen zy weérkwam had een varken liet hoofd van het kind lelterlyk afgeknacgd. Het sehyn', dal het ministerie dezer dagen stuk ken zal bekend maken uit het proces-Arnim, waerin men zal zien op welke wonderlyke manier zekere rcpuhliekcinsche bladen de vaderlandsliefde verstaen. Nu do kiezingen en ballolceringen in Frankryk voorby zyn, is hel mogelyk de getalsterkte te btre- kenen van de verschillende pariyen welke in de nieuwe Kamer van Afgevecrdigdeu zullen vertegen woordigd zyn. Op 535 kiesomschryvingen zyn er 529 uitslagen definitief gekend. Dry kiezingen van dezo 529 worden betwist, te weten die van Saint-Malo, l.uctoure en Mauriac. Doch aengczien de Kamer, naer men zegt, gunstig gestemd is voor MM. Duricu, Durand en Descamps, welke by de eerste stemming beweeren gekozen le zyn, kunnen zy meegerekend worden voor dc groepecring der pariyen. Alzoo ver doelen zich de 529 gekozenen in 321 republiekeinen, iu" honapartisten en tOI koningsgezingen. De vier koloniën zullen waerschynlyk vier republiekeinen kiezen, zoodat 111 de nieuwe Kamer de republiekei nen zullen beschikken over 325 stemmen, dal is it7 stemmen meerderheid tegenover hunne vcrec- nigde tegenstrevers. Van de 529 gekozenen van 14 en 28 oclober bc- hooren 433 lol de onlbondcne Kamer en 9G zyn nieuwgekozencn. Zieihier hoe de oude cn nieuwe leden verdeeld zyn in de dry frakliën der Kamer, 321 republiekeinen, wacronder 296 oude cn 25 nieuwe i.'7 bonapartislcn, wacronder 77 oude en 30 nieuwe 131 koningsgezinde!) of legitimisten, waeronder 59 oude cn 42 nieuwe. Sommige dagbladen stellen hel getal der honapartisten op 11 doch tusschen clil cyfer en hel algemeen aengenomen getal 107 kan geen uilsprack gedaen worden, zoolang de zitlvd nicl begonnen is cn de groepen niet oflicicel gevormd zyn. De Asstmblëe Satioiiale meldt dat, woensdag mor gend, verschillende Senateurs door M. de Broglie zyn ontvangen. Deze verliet juist den mimslerraed welko dien morgend in hel Elyseum was gehouden. Volgens de Assemblee zegde de minister lelterlyk het volgende tol do acnwezige Senateurs Dc macTschalk zal standvastig blyven op den post, waerop de Nationalo Vergadering hem heeft gcplaelst, en, als het uer zal gekomen zyn om zich daervan le doen ontslaen zal hy het radikalismus niet toelaten zyne plaets in le nemen, want dit zou den ondergang van het land zyn en dc maerschalk wil het geluk van Frankryk. Deze volzin was duidelyk en juist genoeg opdat dc Senaleurs die hem hoorden, dien niet zouden verge len en hy maeklook alle uitleggingen overbodig. Zullen de aenhangers van Gambetia en Barodet ein delyk bcgrypcr., dal hel besluil van den maerschalk onwankelbaer is, en dal al de kuiperyeD, al de kom- plollen. al de besluilen van stelselmatige oppositie en bloksgcwyze vernietiging der kiezingen, geen andere» uilslag kunnen dan oene nieuwe ontbinding le bewerken legen januari aenstaende De Francais bevestigd de hierboven acngeduide gesteltenis van den president en zyn ministerie

De Denderbode | 1877 | | pagina 2