Oostersclie Oorlog. Tol hiertoe hadden de calholyken van Prui sen kunnen gelooven dal deze godsdienstoefe ningen door het Staetsbestuer werden be schermd. Nu deze begoocheling hun ontnomen is, kunnen zy niet begrypen hoe deze uitoefe ningen van het priesterambt in het minst de belangen van den Staet kunnen hinderen of bedreigen. De petitionnarissen verzetten zich ook tegen het recht dat men hun, tegen hunnen dank wil toekennen, zelf hunne priesters te kiezen. Zy antwoorden daerop dat de grondstelling door God zelf gegeven, hun verbiedt gebruik te ma- keu van dergelyke toelating. Doch hel strydt met de gewelensvryheid, zeggen zy, ons te hinderen in ons godsdienstig leven, ómdat wy weigeren ons zeiven te helpen en ons aldus af te zonderen van de gemeenschap der Kerk. De petitie eindigt met het volgende voorstel Gelieve de Heerenkamer van den Landdag maetregels te nemen, welke geschikt zyn om de verdrukkende betrekkingen af te schaffen, welke wy hierboven aenduiden en eenen nor malen toestand terug te roepen op het politiek- godsdienstig. gebied, zooals dit bestond vóór de mei wetten. DE VEEPEST. meesterlyke wyze opgevoerd, ondanks de moeielykheden die de beide stukken voor lief hebbers opleveren. De acteurs hebben in 't algemeen zeer def tig de hun toevertrouwde rol vervuld. De zang, alhoewel hy, hier en daer in Anloon Van Dyck, iets te wenschen overliet, was voor 't algemeen opperbest in Tamboer Janssens. Met een woord, de leest van Zondag getuigt van den grooten vooruitgang welken onze jeugdige vrienden op 't gebied der kunst ge- daen hebben. De schermen en coslumen waren prachtig en nauwkeurig tot in hunne geringste bezon- derheden, niets was er aen af te wyzen. Vergelen wy niet eene bezondere melding te maken van het orkest, 'l welk onder de kun dige leiding van den heer Michel Schelfhout. ons vooreerst een allerfraeist openingstuk en later hel verrukkend voorspel van Tamboer Janssens heeft laten hooren. Ten slotte, zeggen wy dat het geestdriftig handgeklap en de menigvuldige /u'sgerocpen vvaermeè de acteurs, vooral in Tamboer Jans sens, en het orkest begroet werden, ons 't be- vvys leveren dal al de aenwezigen over deze luisterryke feest ten uiterste voldaen waren. gedragen, waerin, dank aen hunnen iever, menige leden de/.er nog zoo jeugdige maet- schappy hunne rol met juistheid vervulden. Langdurige toejuichingen sloten die schoone feest, welke lang in 't geheugen der toehoor ders zal blyven. Keuring van Dekhengsten in November 1877 De goeverneur van Oost-Vlaenderen brengt ter kennis der hengstenhouders, dat in uilvoe ring van het provinciael reglement tol verbe tering van het paerdenras, in dato 16 juli 1874 gevvyzigd by het besluit van den provincialen haed, in dato 27 juli 1875, de keuring der hengsten tot den springdieusl bestemd voor het diensljaer 1878,zal gehouden worden als volgt Te Geerardsbergen, (langs de kaei lusschen de twee hruggen). Op maendag, 26 novem ber, voor de hengsten vah de kantons Gee rardsbergen, Sottegem en Nederbrakel, uitge nomen de gemeente Hemelveerdegem, ten 10 uren. Te Ninove, (Beestenmarkt). Op dynsdag 27 November, voor de hengsten van de kan tons Ninove, Herzcle en van de gemeente He mel veerdegem uit het kanton Nederbrakel, ten 10 uren. Ten einde de gemêeiNebesturen m staet te stellen den doryphoru te herkennen, welke zulke verschrikkelvke verwoestingen aenricht in de amerikaensche aerdappelvelden, heeft de ministervan binnenlandsche zaken doozen doen verveerdigen met hel afbeeldsel van het insekt erin, even als de pop, de mnei en de eieren van den doryphora. Een dezer doozen zal aen elk gemeentebe- sluer worden gezonden, met verzoek dezelve ter beschikking van den gemeente-or.derwyzer te /enden en dezen tevens te verzoeken het af beeldsel van het insekt aen de kinderen te toonen, en er verhandelingen over te geven. De 7000 Israëlilèn hebben het vast be sluit genomen, de liberale onverdiaegzaemheid in zake van begrafenis niet te dulden, en niet éënen hunner in het gemeen kerkhof van Brus sel te laten byzetten. De groot Rabbin vefklaerde onlangs aen eenen voornamen catholyk der hoofdstad, dat, indien er geene plaets in Belgie ware voor een jodenkerkhof, zyne geloofsgenooten zich in Holland zouden doen begraven. En zeggen, dat wy naburen hebben gehad, die onze vryheden benydden In tegenwoordigheid der liberale dwinge- landy, die wy onder zekere opzichten onder- gaen. wie zou er heden nog zoo naïef zyn om de weldaden van de vryheid, gelyk in Bel gië te roemen. By het naderen van den winter, geloo ven wy T geraedzaem onze lezers te voorkomen tegen hel gevaer waeiaen men zich blootstelt met eene petroollamp ol quinquel uit te blazen. Indien het waer is dal op 100 persoonen 99 eene lamp uit dooven niet in het glas te bla zen, is hel ook waer dat deze 99 persoonen aen de zelfde gevaren blootgesteld zyn, vvaer- van den honderdsten slagtoffer wordt, het is te zeggen zich verbrand. Inderdaed, indien de lamp de dry vierde ledig is, is zy ten gevolge der verwarming van de olie, vol gas, gelykende aen gewoone gas. In dit geval, zoo de wiek niet ten volle de buis vervult, steekt de vlam, door de vrye ruimte in het vat geblazen, het vuer aen de gas en doet de lamp ontploffen de olie, die er nog in is, brandt, verspreidt zich op de kleederen, de meubelen, eu veroorzaekt ein- delyk een dezer talryke ongelukken, waervan de dagbladen byna elke week spreken. Om alle gevaer te vermyden in hel uildoo- ven eener petroollamp, draeit men de wiek neder tot zy met de huis gelyk staet, maer niet dieper (men zou aldus gevaer loopen de vlam in het vat te doen doorgaen) en men blaest het licht uit door de luchtgaten. De koude petrool biedt geen gevaer aen, en vat geen vuer met een phosfoorstekske maer warm als in eene lamp, die gedurende twee uren brandt, moet men vermyden er met vuer aen te komen. De zwitsersche zilverstukken van 1860 lol 1863 inbegrepen, moeten volgens de kon- ventie van 23 december 1865 ophouden gang- baer te zyn, te rekenen van 1 januari 1878. Het publiek wordt verwittigd dat, lol dien tyd, bovengemelde stukken in alle ontvangstburee- leu van den Staet zullen aengenomen worden. Na den 31 december aenslaende, zullen de zwitsersche stukken van bovengemelde jaren, niet meer gangbaer zynde, door alle openbare banken geweigerd worden. De bezitters van zulke stukken hebben er dus belang bv zich voor dit tydstip van die muntstukken te ont maken. Sedert eenige dagen was de policie van Gent te weten gekomen, dat een bedrieger ko peren- en nikkelstukken door eene kleine be werking voor dubbele en enkele franks deed doorgaen, en ze vooral op de Groenselmarkt uitgaf. Een policieagent trok woensdag mor- gend een burgerskostuem aen en gelukte er in den bedrieger op heeterdaed ter Groenselmarkt aen te houden de kerel is achter slot gezet. Men meldt ons uit Gent dat de gezond heid van Mgr. Bracq, onzen bisschop, merke- lyk verbeterd is en alles doel hopen, dat zyne hoogw. weldra gansch hersteld zal zyn. Verscheidene belgische bisschoppen wel ke belet waren het jubelfeest van den bisschop van Luik op 7 dezer, by te wonen, hebben hunne gelukwenschen aen Mgr de Montpel- lier gezonden. Mgr de bisschop van Namen en Mgr Laurent, bisschop van Chersonèse, hebben zich by den apostolischen nuncius ge voegd, om naest den gezant van Z. II. de belgi sche geestelyk te vertegenwoordigen. Woensdag heeft het bisdom van Luik den vyf-en-twintigsten verjaerdag gevierd der bis- schopwyding van Mgr. de Montpellier. Gansch het catholyke België had zich by die plechtigheid doen vertegenwoordigen eene eene overgroote menigte geestelyke en wereid- lyke personen hadden zich naer Luik begeven, ten einde hulde te brengen aen den zeventig- jarigen bisschop die sedert 't vierde eener eeuw den stoel van St-Lamberlus zoo weerdig bekleedt. 't Kint heelt al het mogelyke gedaen, om hel onderzoek zyner zaek zoolang te doen du ren als hy maer kan. De wet op de preventieve gevangenis bepaelt, dal de tyd door den be schuldigde in de gevangenis doorgebracht, af gerekend wordt van den tyd zyner veroordee ling. Welnu, daer hy zeker is tot tien of twaelf jaren gevangenis veroordeeld te worden, wel ken tyd hy in eene celgevangenis zal door te brengen hebben, is het zyn belang om zoolang mogelyk op de pistool in de Kleine-Karmelieten te blyven, alwaer hy betrekkelyke gunsten ge niet, welke hy in de celgevangenis niet zou hebben. Daerom is het dal hy, wanneer hy het onderzoek zyn einde zag naderen, als by ver gissing zich een woord liet ontvallen voor den onderzorksi echter, een woord dal schynbaer onvoorzichtig was, hetwelk lot nieuwe opzoe kingen, expertisen, verscliyningeii \oor den onderzoeksrechter en konfrontaliën aenleiding gaf. Er zal in de tentoonstelling van Parys geen belgische restauratie zyn. Op de eerste aenvraeg daerloe gedaen, werd er door de pa- ryzer inrichters geantwoord, dat de belgische keuken slechts eene naüping was van de fran- sche keuken en zy de eer eener byzonderc in- stalleering niet verdiende. De keuken was dus niet oorspronkelyk genoeg De brusselsche tafelhouder welke de aenvraeg had gedaen, zond onmiddellyk eene spyskaert, waerop enkel vlaemschc namen voorkwamen, zoo als Waterzooi, sclielvisch, rystpap, enz. Uier- op algemeene verwondering der Poryzcnaers Van zoo iets hadden zy nog nooit hooren spre ken en er werden inlichtingen genomen welke echter eene nieuwe weigering lot het inrich ten eener belgische restauratie ten ge\olge hadden. Er zal evenlwcl een belgiscli drank huis worden ingericht, alwaer belgiscli bier zal worden verkocht. Op de veemarkt welke vrydag te Brussel gehouden werd, waren 1202 stuks vee Ie koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voel zyn ossen, fr. 0-82 lol 1-03 stieren, IV. 0-62 lol 0-92; koeien en veerzen, fr. 0 62 lot 0-94. Stom van Schril;. Wy lezen in het Bur ger welzyn van Brugge Een schoenmakersgast, met name Desideer D. B., oud 19 jaren, wo nende in de Oievaerdsstraet, heell by eenen droom een treurig geval gehad. Hy was onlangs ter kermis van Oedelem ge weest waer hy zich twee dagen vennaekie. Op deze kermis, zooals op andere gemeente feesten, zyn er allerhande vermnkelykheden doch er is een uer bepaeld voor het slaken der spelen. De jongeling werd met andere aen een draeibord door den scbepene van policie en den veldwachter in overtreding verklaerd. Hierover was hy zoo ter neergeslagen, dal al zyne gedachten op eene veroordeeling, welke hy zou te onderstaen hebben, waren gevestigd. De vrees van den jongeling was zeer over dreven, en verleden maendag-nacht droomde hy, dat hy veroordeeld was. Hy werd aenge- liouden en in de celgevangeuis van Vilvoorde opgesloten. Een groole schrik beving hem, en hy was ten prooi aen de grootste vrees. Toen hy 's morgends onlwaekie, gevoelde de jongeling dat de schrik zoodanig zyn hart had getroffen, dat hy het spraekverniogen verloren had hy kon geen woord uitbrengen en al wal hy te zeggen had, was hy gedwongen te schryven, zoowel thuis als aen zyn werk. Zyn meester, M. Van Hoeserlande, op de Eiermerkt, getroffen over dit droevig geval, heeft aenstonds heelmeesters geraedpleegd, om de genezing van zynen werkman te beko men. Na doelmatige middels en na zeven dagen stom te zyn geweest, is de jongeling maendag inorgend outwaekt, met het gelukkig gevolg, dal hy het spraekvermogen terug had beko men en spreken kon als te voren. Valsche munters. Het parket van den prokureur-generael van Brussel en het parket van Nyvel hebben liet bericht ontvangen, dal de policie-kommissaris van Braine-l'Alleud, M. Sanal, twee boosdoeners aengehouden heeft, welke op heeterdaed betrapt waren by het maken en uitgeven van valsche vyffrank- stukken. Verledeue week hebben wy reeds gezegd dat er valsche vyffrankstukken in omloop waren. Ziehier wat men ons over de aenhouding der twee valsche munsters schryft Verleden dynsdag werd het anders zoo rus- j tige Braine-l'Alleud in rep en roer gebracht door eene dubbele aenhouding, welke door de policie en de gendarmen werden gedaen. Op 2 november had de bank Huet den poli cie-kommissaris van Braine-l'Alleud, M. Sanal, verwittigd dat er valsche vyffrankstukken in de gemeente in omloop waren, M. Sanal be- slaligde het feit, en uil hoofde der groote hoe veelheid valsche stukken, dacht hy dat de val sche munters de gemeente moesten bewonen. Zyne verdenkingen vielen aenstonds op ze keren oudveroordeelde, den genaemden Karei Theys. Deze was, voor diefstal tot eeuwigdurenden dwangarbeid veroordeeld geweestdoch na 18 jaren gevangenis, losgelaten en, onder het opzicht der policie geplaetst, werkte by nu eens als vertinner, dan wéér als hovenier ol landbouwwerkman, dorscher, enz. Reeds had M. Sanal bemerkt dat Theys des nachts licht brandde, en dat hy onlangs nog gezocht had naer eenige slof om metael te verzilveren. Dit was genoeg om den commis saris tot spoedig handelen te bewegen. Theys, die linnen lepels verkocht, zag zich eensklaps door twee gendarmen, van de bri gade van Waterloo aengehouden. Hy zegde niet te weten wat men van hem wilde en niets tegen de wel bedreven te hebben. Eene huis zoeking echter bracht twee vormen te voor- schyn, de eene voor het gieten van stukken van vyf centimen, de andere voor nickels van tien centimen, en daerbydan nog een stuk van vyf franks van Leopold II en diagende het jaercyffer 1870. Aen dit stuk, dal waerschyn- lyk gediend heeft om een vorm te maken kleef den nog zandkorrels. Verscheidene verdachte voorwerpen zyn insgelyks in beslag genomen. Eene huiszoeking werd insgelyks gedaen by een anderen inwooner der gemeente, namelyk Aug. L..., aengeduid als valsch geld in omloop brengende, en die bekend heeft twee valsche stukken, een van twee en een van 5 franks, uitgegeven te hebben. Aug. L..., werd dus insgelyks aengehouden. Het parket van Nyvel is eergisteren morgend te Braine l'Alleud aengekomen, en heeft de twee beschuldigden ondervraegd, die hunne daden bekenden de een op de anderen de schuld van het eerste gedacht ervan gehad te hebben, werpende. Theys werd gevangen gehouden, doch Aug. L..., werd in vryheid gesteld. Levend Verbrand. -- Donderdag namid dag had er in de Deurnestraet, 5° wyk, te Ant werpen, een verschrikkelyk ongeluk plaets. De genaemde Jan Baptist Rylandts, 42 jaer oud, rytuighouder, wonende in genoemde straet. is levend verbrand. Ziehier de inlichtingen, welke wy nopens dit ongeluk hebben ingewonnen. Rylandts was in den morgend uitgereden en keerde 's middags terug de man was min of meer dronken. Hy zette zyn peerd op stal en legde zich vervol gens op den hooizolder te slapen. Nauwelyks waren er eenige minuten ver- loopen of de kreten brandbrandweergalm den iu de straet. Het houten gebouw, dat tot stalling van Rylandts diende, stond in brand. De vlammen drongen door het dak van den hooizolder, en dat men oordeele over den angst en den schrik van de aenwezigen, toen men vernam, dat er een menschcnleven in ge vaer was Vrouw Rylandts, hyna zinneloos van aen- doening en schrik, riep uit al hare macht Hulp hulp redmyn man Doch eilaes, alle pogingen, aengewend om den hooizolder te bereiken, waren vruchteloos enkel het peerd dat beneden in de stalling stond, kon men nog in tyds redden. In eenige oogenblikken i was het gebouw met zynen inhoud vernie' del verkoold lyk van den ongelukkigen Ry Jts vond men on der de puineii. De oorzaï .au dit smartelyk ongeval is niet gekend, aoeli men veronder stelt dat Rylandts zich in hel hooi heeft te slapen gelegd, met eene brandende pyp in den mond of in den zak. Er is een onderzoek ingesteld. De schade door den brand veroorzaekt, beloopt op onge veer 150 fr. Het lyk van Rylandts is naer het gasthuis gebracht. Het slachtoffer laet eene weduwe met een kind achter. Maendag ontving M. R...., van Thouiout, op de graenbeurs, die te Kortryk in de groote zael van hel Stadhuis wordt gehouden, eene som van zes honderd frank in bankbiljetten, welke hy voor zich op eene tafel legde. Op het oogenblik dat hy hel geld in zyne portefeuille steken wilde, klopte iemand hem op den schouderen vroeg naer den prys van het graen. Toen de samenspraek geëindigd was en M. R.... er aen dacht zyn geld op te stryken, wa ren de biljetten verdwenen. Een behendige gauwdief had ze binnengepalmd. De dader van dien stouten diefstal is niet kunnen ontdekt worden. Een allerdroevigst ongeluk is op de spoorbaen van Kortyk naer Brugge voorgeval len. Mej. Van de Velde, van Lopliem, kwam terug van Thourout, alwaer zy haer huwelyk had doen alkondigen en deed by het afstappen van den trein een zoo ongelukkigen val, dat een barer beenen onder de wielen vermorzeld werd. Men oordeelde de afzetting noodzakelyk en men zegt dat de ongelukkige nog den vól genden nacht ten gevolge dier operatie zou be zweken zyn. Dezer dagen had er eene onlriggeling plaets op den spoorweg lusschen Anderlues en Bouvrinnes. Vier veulens, toebehoorende aen M. Mabil'e, burgemeester te Bouvrinnes, bevonden zich op den spoorweg een der die ren werd door den trein vermorzeld, lerwyl deze ontriggelde. De reizigers kwamen er ge lukkig met den schrik van af. Een inwoner van Mont-sur-Marchienne wierp verleden zondag dynamielkardoezen in de rivier Eau-d'Heure, om niet behulp van dit middel vissehen te vangen, toen een der kar doezen in zyne hand ontplofte en hem dooi den slag de beide handen vermorzelde. Een voormalig werkman in eene Saksi sche porceleinfabriek, thans te Venetië woon achtig, die levens een goed muziekant is, heeft na veel jarige pogingen eene viool van porce- lein verveerdigd, die buitengewoon mollig en voortreffelvk van klank is. De snaren van zyn metael en de hals heeft niet den gewonen vorm maer maekt byna een halven cirkelboog. Acngaenilc dc kansen lot liet acnknoopen van vre- dcsonderlianclclingtii, zegt de Morning Vost dat liet engelse!) ministerie, in den loop derzer niaend, me nigvuldige vergaderingen zal houden en dal dc oos- lerschc kwestie noodzakelyk hel hoofdonderwerp zyner heraedslagingen zal uilmaken. Gemeld degblad weerlegt dc bcweering der russischgezindc party in Engeland, als zou hel onmogelyk zyn voor Rusland den vrede te oudcrlcekenen, zoolang de russische wapens geen beslissende zegeprael hebben behaeld en als zou het zeer waerschynlyk zoo mol zeker zyn dat Rusland zeer gematigde vredesvoorwaerden zal aenncmen eens dat de eer van den czaei voldaen is. Deze party houdt daarenboven vol dat Europa op den lurugkeer van een duerzamen vrede zou mogen re kenen, indien Plevna in handen der Russen viel. De Morning Post deelt niet in die meening. Voor eerst is er in den geschiedenis geen voorbeeld van een overvvinnaer die den overwonnene gematigder voorwaerden acnbood, naermate zyn zegeprael schit terender was vervolgens heeft iedereen kunnen be merken, dat sedert de laetslc voordeelen door de Russeu in Azië behaeld en de belegering van Plevna, de toon der russische dagbladen veel oorlogzuchliger. en meer aenmaligend geworden is dan vroeger. liet engelsch dagblad is overtuigd dat eene beslis sende zegeprael der Russen, in plaets van den vrede op redelyke voorwaerden te verzekeren, slechts het goevernement van St-Petersburg zou aenmoedigen om zyne eischen te vermeerderen, om reden dat de vernietiging van het turksche ryk het eemg doel is der raedgevers van den czacr. liet is nog overtuigd dat, indien er de minste reden bestaelom te vreezen dal de hcldhatïigen tegenstand der Turken zou kun nen te niet gedaen worden, de werking van Rusland zoo spoedig mogelyk moet worden tegengehouden, zelfs dan wanneer het nog tegenover een talryk lursch leger en de versterkingen van Plevna staet en niet wanneer het over zyne vyanden zal hebben ge- zegepraeld. Indien Europa wacht om de begeerten van den overwinnaer te maligen lot dat Turkye is veroverd, zal het ten zynen koste lecren dal de tyd van tusschenkomst voorby is De Morning Post ein digt met aen te dringen op dit punt dat, aengezien het zeker is dal Rusland geene hoegenaemde reko- ning meer zal houden van dc raedgevingen van Euro pa, zoodra het weten zal dal hel die zonder vrees kan van de hand wyzen, Europa moet tusschenkomen vóór dal Rusland heeft gezcgepraeld en niet nadien. Blyft te weten of eene europischc tusschenkomst in de tegenwoordige omstandigheden wel tol een nuttigen uitslag zou kunnen leiden en of de mogend heden zelve zich onderling genoeg verslaen om der gelyke onderhandelingen lot een goed einde te bren gen. De Pacha's. Wy lezen het volgende in een dagblad van Tiflis, van "24 oclober. Eene talryke volksnienilge verdrong zich vandaeg in dc straten van Tiflis waer de gevangene pacha's moesten doortrekken wier aenkomsl werd verwacht. Ten een uer namiddag zag men eene lange reeks la- rantas en troïkas verschynen, begeleid door kozak ken en welke stilhielden met de gevangenen aen den ingang van hel hotel van Londen waer de stad hun kamers had doen bereiden. Onder dc gevangenen bevinden zich de fcrik Os man pacha, die het bevel voerde over de troepen in de afwezigheid van Mouklhar pacha, de ferik Hassan pacha, stafoverste, de feriks Hadji Raschid pacha, Moustapha Djavid pacha, Achmed Radet pacha, Schcyket pacha de generael der dragonders Omar Taghïr pacha, dc kolonel Khamdi bey. de majors (bimbachis) Tefik bey, Sadyk bey, Kefal bey en de aides-de camp der pachas Ah elfendi, Ahmed-Djef- tct cflendi en Ismail Aagha. De gevangenon verhalen dat 26 bataillons zich hebben overgegeven, welke ongeveer een ellekticf van 7001' man moesten uilmaken hel getal der ver overde kanons is 42. Verschillende der gevangenen pachas hebben eene eniopische opvoeding genoten deze zjn Omar, Hassan en Hadji Raschid. Omar pacha onderscheidt zich door eene zeer weerdigc houding. De gevangenen bevestigen dat Moukhtar pacha zich dry dagen voor den veldslag op weg had bege ven om de troepen dc ontmoeten, wolko zoogezegd Wy lezen iu den Moniteur: Daer de ziekte uitgeborsten was in twintig stallen van Geisenheim, in Duilschland, heeft men uit voorzorg al liet vee der ongezonde stallen geslacht; 128 stuks vee, toebehoorende aen 69 eigenaers zyn aldus opgeofferd als door de ziekte aengetast of er van verdacht. Daer- euboven zyn terzelfder plaetse geslacht37 bokken en geiten even als 2 schapen. Die groole uitbreiding der ziekte te Geisen heim wordt hieraen toegeschreven, dat het vee gewoonlyk als trekdieren wordt gebruikt en de straten van Geisenheim zeer eng zyn. De dieren van verschillende stallen komen er dus dikwyls te samen, even als dit hel geval is met de inwoners der plaets. De verschyning der veepest werd te Eibin- gen, by Rudeshehn begtatigd, op 20 oclober de ziekte was er aengevoerd, door eene koe, welke aldaer op 8 oclober, uit eenen stal van Geisenheim was gebracht, alwaer slechts één enkelen nacht, de huid eener zieke koe, die geslacht was, had gelegen. De besmette stal te Eibingen, bevatte slechts twee beesten. Daer de veepest zich in een tweeden stal had vertoond, heeft men al de dieren aldaer afge- maekl, namelyk 75 stuks vee, 104 geilen en bokken, benevens 2 schapen. De voorzorgmaetregelen te Mannheim be volen, ten einde de uitbreiding der ziekte te voorkomen, zyn zoodanig krachtdadig toege past, dat men reeds hel verbod van invoer, hetwelk in die stad was afgekondigd, heeft kunnen intrekken. Het provinciael goevernement van Neder- Beieren heeft de maelregelen volledigd, welke genomen waren betreffende de herkauwende dieren, de boter, melk en kaes, voortkomende uit Bohemen, door voorloopig de veemarkten te verbieden, in de distrikten Wansiedel, Re- han en Hof. Saxen heeft insgelyks byzondere maelrege len genomen op de saxische grens van Bohe men ten einde den invoer te verbieden even als den doorvoer langs daer, van alle soort van vee, even als van allen verschen of droo- gen dierlyken afval. Het ilaliaensch goevernement heeft insgelyks maetregelen afgekondigd, ten doel hebbende zyn grondgebied voor den invoer der veepest te vrywaren. Volgens oflicieele opgaven van Ooslenryk- Hongarië heerschte op 20 October de veepest nog op achttien plaetsen in verschillende dis trikten van Galicië. Het goevernement van Bohemen heeft bevo len dat voortaen het hoornvee, de schapen, geiten en bokken niet in Bohemen zullen mo gen worden gebracht dan by middel van den spoorweg, en dit nog enkel langs de statiën van Boehm-Fruba, Polua, Wittinghan en Bud- weis. De nieuwe feniks uil 't Verbond heeft gevoeld dal hy zyne kneukels verbrand had met tegen den Den- derbode den prclentieusen stoulcrik te spelen, al te zeeveren van peperbollen die hy ons zou toegediend hebben. Hy trekt nu wedeiom nen anderen register en zet zich anderniael aen't janken, zeggende dal de Denderbode legen 't Verbond schreeuwt en tiert omdat hy, feniks, zoo hv vertelt, op den vygenboom van den Denderbode geklommen is Omdat hy de menschen de waerheid geleerd heeft Omdat hy heeft durven lachen met religiebrocan- teurs Omdat hy bewezen heeft dal Alva en zyn bloed- baes Philip II, eiken dag nen ketter geroost met ulder vier bolei ham opalen Omdatmaer 't is al genoeg jankenden zeever aengehaeld, want elkeen die de liefhebberyen van den feniks gelezen heeft zal moeten bekennen dat hy gedurig rondzoekt en last om zich uil de handen van den Denderbode los te wringen. Immers hel blykl ter oogen uil dat die pretentieuse sukkelaer zich mispakt heeft en zoekt schuil van kant te steken. Maer, vriendje, ging dit alzoo te Audenaerde en bezonderlyk te Dendermonde, 'l en gael hier alzoo te Aelsl niet, men weel hier te wel dat met pretentieuse sullen die, verwaend weg, ermen en beenen slaen, en een weinig modder de straten van zelfs vuil zyn. Maer meester Peperhol, als gyop den vygenboom van den Denderbode geklommen waertzoo gy vertelt, hebt gy daer niets anders gezien dan nen lompen, plompen en baelzuehtigen struisvogel Van op den vygenboom van den Denderbode nog- thans ziel men meer zaken, van daer ziet men alles, en had gy wel gelonkt, gy zoudl waerschynlyk nen kapitein Rraeckman ontdekt hebben die, zonder fri- hundon geëten te hebben, zulke flinksche oorvagen en muilpeóren kan toedienen, zelfs aen degene die de pretentie opperen aen andere lessen van taelkun- de te geven Begrypt gy. meester Peperhol, hoe gy hier reeds te boek staet en hoe wel het u zou slaen den raed te volgen dien wy u, in ons voorlaetsle nummer, zou broederlyk gegeven hebben Wy zullen T afwachten, maer u onderlusschen aenzeggen dat wy uwen numero zeer wel kennen en stolfe genoeg hebben voor een geheel jaer. wel te verslaen als 'tons past, om den feniks die hier alles komt gispen en bekladden, in al zyne helderheid to doen uitschynenPauca intelligent!, dit is te zeg gen: kan men aen eenen bult zyne mismaeklheid niet doen zien, men kan ze hem ten minste doen gevoe len LAND VAN RIEM. De looneelkundige Avondfeest, Zondag II., dooi' het jeudig gezelschap 7 Land van Riem den heeren Leden van den Catliolyken Bond en hunne geachte familie aengeboden, heeft aen aller verwachting beantwoord. Wy melden met waer genoegen dat deze vriendenfeest, onder alle opzichten, luislerryk en prachtig is geweest. Het looneelspel Anloon Van Dyk en het blyspel Tamboer Janssens werden op eene ST-MARTENS-JAERMERKT. Meermaels hebben wy gezegd wil onze Novembei'jaermarkt de stad voordeelig zyn, dat wil zeggen, wil ze tot voordeel van onze neeringdoende burgers, bakkers, herbergiers, vleeschhouwers, winkeliers, enz., dienen, dan moet ze op eenen zaterdag gehouden worden. 1876 en 1877, beide jaren waerdeSt-Martens- dag, of op eenen zaterdag valt, of op eenen zaterdag moet gehouden worden, omdat de St-Marlensfeest op eenen zondag valt, hebben twee doorslaende bewyzen van de gegrond heid onzer opmerkingen opgeleverd. Iu 1876, was de stad opgepropt van volk, en in 1877 is 'l eene vernieuwing dezer op propping, waeruit men moet besluiten wil onze Novemberjaermei kt voor koopers en ver- koojjers van eenig nul zyn, dan moet ze met eenen gewooneu merkldag in een gesmolten worden. Wy houden dan slaen dal onze mede burgers, by middel van een algemeen ver- zoekschiift, zich lot onze SiedelykeOverheid moet wenden, ten einde liet alouderwelsch en algemeen afgekeurd systeem te zien ophouden van onze NÓvemherjaermerkt op Sl-Martens- feestdag te houden. Op die zaek zullen wy terugkomen, in liet algemeen belang onzer neeringdoende burgery. RECHTERLYR KRONYK. Het drama van Ternatli.De eerste zaek gedurende dezen zittyd voor de assisen van Brabant opgeroepen, is die betreffende eene moordpoging ten laste van den pachterskriecbt Jozef van den Droeck, oud 25 jaren, geboren te Buggenhout, wonende te Ternatli en be schuldigd van in deze laelste gemeente, op 9 augusti laetstleden, eene vrywillige, voorbe- dacliie moordpoging te hebben gepleegd en dit mot inzicht de dood te veroorzaken, op den persoon van Joanna Calhai'ina Van den Bran- de, dochter van den pachter by welken de be schuldigde als knecht diende. De beschuldigde, die sedert twee jaren in dienst was by pachter Van den Branden, te Ternatli, had het ontwerp opgevat de Joanua- Calharina de eenige dochter van zynen mees ter te trouwen, uiettegenstaende hy wist dat dit meisje sedert lange jaren ten huwelyk was gevraegd nooit had Joanna-Calharina hem eenige hoop op welgelukken laten voeden. Mej. Joanna-Cathariiia Van den Branden is 28 jaren oud en als getuige opgetreden. Zy is nog niet gansch hersteld van hare bekomene wonde. Nooit heeft zy gepoogd den toestand vandenbeschuldigdeteverzwaren, integendeel. Mej. Van den Branden heeft verklaerd te den ken dat de beschuldigde op het oogenblik der misdaed in dronken toestand verkeerde en niet wist wat hy deed. Schuldig verklaerd aen moorpoging zonder voorbedachtheid is Jozel Van den Broeck ver oordeeld lot 10 jaren opsluiting. CORRESPONDENT^ Onlv. van den heer IIte Somergem, fr. 6,00, over 1877. Te Brussel, te Antwerpen, te Gent, te Luik, te Verviers, te Namen, te Bergen te Doornyk, te Brugge en meer andere steden zal Dynsdag- toekomende eene plechtige Mis gecelebreerd worden om de zegeningen des Hemels op de aenslaende werkzaemheden der wetgevende Kamers al te smeeken. Naer luid van 't art. 70 onzer grondwet, moet de zittyd onzer beide Kamers den 2dc" dynsdag der maend November, dus dynsdag aenslaende geopend worden. Z. M. de Koning zal den zittyd in persoon openen. De troonrede zal, over militaire ontwerpen en ook over de yzerenwegen handelen. Ter dezer gelegenheid zal Z. M. de garde civiek en 'l garnizoen van Brussel in oogen- schouw nemen. Vrydag morgend omstreeks 4 uren, was de genaemde Ftaus Vanderlieyden, zoon van Constant, oud byna 13 jaren, woonende alhier ten gehuchle Schaerbeke, Paddenhoek, uit zyn bed opgestaen om aen eene natuerlyke behoef te te voldoen, doch by het terugkeeren naer zyn bed werd hy door de duisternis verleid en viel door het zoldergat. Het slachtoffer bleel op den slag dood. Maendag laelst zyn te Nieuwerkerken, wyk Edixvelde, twee wooningen afgebrand, behoorende aen de weduwe van Jozef Lievens en Casimir Van den Bruelle. De schade is be groot voor de eerste op 1500 fr. en voor den tweeden op 2000 Ir. Alles was tegen brand- gevaer verzekerd. De oorzaek dezer ramp is onbekend. De paerdenmarkt te Ninove, onlangs in gericht, zal waerschynlyk een der vermaerd- ste worden van ons land. Meer dan twee hon derd paerden werden er te koop geboden en veel verkocht, bezonderlyk de veulens, die de schoonste voortbrengsels voorstelden van het alombekend paerdenras dat het kanton Ninove bezit. Deze dry paerdenmarkten hebben plaets in Maert, Juni en November van ieder jaer. Men schryft ons uit Denderhautem, 8 November Zondag jl. heeft de Maetschappy De Ware Yver uil de Neigemstraet alhier, ter gele- lenheid barer kermis, eene nieuwe zael inge huldigd. Deze plechtigheid had een toeloop van volk aldaer uitgelokt, niet alleenlyk uit onze, maer ook uit vele omliggende gemeenten. Om 6 uren werd in de vvelversierde tevens welverlichte zael een blyspel met zang voor-

De Denderbode | 1877 | | pagina 2