Onze bemerkingen. Oostei sche Oorlog. De redevoering van Z. M. den Koning toonl ons dat het calholyk ministerie besloten beeft den aenstaenden zittyd slechts aen de stofle- lyke belangen des volks toe te wyden. En inderdaed, onder de lange reeks wets ontwerpen en hervormingen die de koninklyke redevoering ons aenkondigt, treilen wy slechts een ontwerp van eigenlyken politieken aerd aen, namelyk, een wetsontwerp 't welk de kieshervorming van verleden jaer zou volledi- gen met haer aen de provinciale- en gemeen- tekiezingen toe te passen. Volgens ons, zal het gepaste uer, gedurende den zittiyd van 1878, nog niet geslagen zyn om een wetsontwerp voor te diagen waerdoor de laetst aengenomene kieshervorming aen de provinciale- en gemeentekiezingen zou toege past worden. Deze hervorming welke nauwe- lyks in voège is gebracht, zal ons nog geene uitslagen hebben geleverd over hare min of meer moeilyke uitvoering, bezonderlyk voor wat de wyze van stemming betreft. NVy zyn het eens met verscheidene onzer kontraters der catholyke drukpers om te ver klaren dat zoo lang men de kwael, de onrecht- veerdigheid waermeê ons kiestelsel besmet is niet radikael uitroeit, wy nooit anders zullen bezitten dan een vervalscht kieskorps, een kieskorps naer den zin en de goesting van de party die er de grootste som gelds zal aen op offeren. Diekanker moet, koslwatkosien moge, uitgeroeid worden, indien wy de rechtzinnig heid der kiezingen willen bewaren. Nu, ware het zoo moeilyk die kwael uil te roeien Wel neen, men hoeft slechts, by de aenstaende her ziening der kieswet, te bepalen dal voortaen de patenten tot vollediging van den kiescyns nimmer mogen medegerekend worden, en een der grootste middels van vervalscliing des kiezerskorps zal aen de pariyen ontnomen zyn. Dan zou men, vooral in de groote sleden, met gelieele zwermen valsche kiezers zien ver- dwynen die daer, dank aen 't patentrecht, op de iyslen waren gefoefeld. Een andere doch rechtveerdige hervormi: g aen ons kiesstelsel toe te brengen, ware onbe- twistbaer de verdeeling des lands in kiesorn- scliryvingen waer hoogstens twee afgeveer- digden en één senator zouden gekozen worden. Deze hervorming gepaerd aen de stemming in de hoofdplaels des kanlous, voor de kiesom- schryvingen die uil twee of meer kantons zyn samengesteld, zou het billykste kiesstelsel zyn dat ooit kau verwezenlykt worden. Doch men hoort aen hooger hand langs die oor niet en men laet liet bedrog, de vervalscliing zich uit breiden en de schreeuwendste onrechtveer- digheid maer bestaen uit vrees dat de liberalen zouden oproer maken moest men deze her vorming voorstellen. Wy zyn overtuigd dat onze liberale tegenstrevers, indien zy ooit wéér aen 't bewind geraken zoo schroomach tig niet zullen te werk gaen en de wetsont werpen voordeelig aen hunne party,of zy recht- veerdig ol onrechlveerdig zyn, zonder omzien zullen doordry ven. Wat vele catholykeu groolelyks zal grieven, is dal de troonrede geen wetsontwerp aenkon digt waerby een einde zou gesteld worden aen de stelselmatige scliandelyke schendingen on zer gewydde Kerkhoven, en aen hel niet min scliandelyk feit aen de calholyken te weigeren van, na hunne dood, in eene aerde door de ge beden der Kerk gezegend, te mogen rusten. Ook onder dees opzicht weigert het minis terie aen de eisehen zyner vrienden en voor- slaenders voldoening te geven uit vrees eener oproerige beweging die het liberalismus zou verwekken. Doch wy vragen ol de liberale lawydmakers wel door de meerderheid der weldenkende be volking in die beweging zouden ondersteund worden.vooral als men slechts de thans in Hol land bestaende wetgeving op de Kerkhoven hier zou pogen in te voren. In Holland heelt immers iedere eeredienst het recht bezondere begraef- plaetsen te bezitten, vermits zich naer de poli tieverordeningen voor wat de openbare ge zondheid betrelt, te schikken. Indien dus de zelfde wetgeving in Belgie bestond, zou niets beletten dat de vrydenkers ol godverlooche- naers bezondere Kerkhoven hebben, even als de calholyken; maer dit willen de mayonnieke bazen niet, neen, ze moeten de catholyke Kerk hoven kunnen onteeren, om de Kerk en hare kinderen tot in 't heiligdom der dood toe te kunnen hoonen en versmaden Indien wy van den eenen kant over de hou ding van 't catholvk ministerie niet al te vrede zyn, moeten wy liet toch wel ook eenigen lof toe zwaeien omdat het ons toont dal het van den algemeenen verplichtenden militairen- dienst, 't is te zeggen, alleman soldaf.t, niet hooren wil. De opbouwing van twee versterkingen in de omstreken van Lieren de verbetering der ar tillerie zyn de gevolgen der militaire inrichtin gen rond Antwerpen door 'l liberael ministerie Frère- Rara tot stand gebracht. Echter hebben wy de grootste vrede niet met deaengekondigde herinrichting der garde ci- viek. Waerin die herinrichting zal bestaen, is tot hiertoe een geheim. Voorzeker kan men dit groot kinderspel, gelyk het thans in voege is, niet blyvengedoogen. Eene totale afschaffing is onmogelyk daer er, volgens onze grondwet, eene garde civiek moet bestaen. In die om standigheid ware het dus best ze eene ernsti ge inrichting te geven, by voorbeeld, den diensttyd te bepalen van 20 lot 30 jaren en 't bevel alleen toe te vertrouwen aen officieren diebewyzen van bekwaemheid zullen gegeven hebben, ten einde er alle polichinellen, gelyk ONS PLUIM, uit verwyderd te houden die de hedendaegsche garde civiek in de oogen van alle verstandige lieden 'l belachelykste spel maken dat er bestaet. De Koninklyke redevoering eindigt met een oproep tot de eendrachtigheid der partyen op 't gebied onzer grondwet. Deze oproep zal, voorzeker door de calholy ken welke reeds vele blyken van vaderlands liefde hebben gegeven, aenhoord worden,doch zullen de liberhaters hun navolgen Wy tvvy- felen er groolelyks aen, want meer dan eens heeft de liberhatery aen 't land 't schouwspel gegeven eener party die, alle vaderlandsliefde ter zyde leggende, de belangen des lands aen de hare slachtofferde. Bestatigen wy ten slotte dat de liberhatery verre is van te vrede te zyn over de troonrede. De troonrede is onbeduidend, zeggen de liberale schryvelaers. Geen wonder ze spreekt over niets dan stoffelyke belangen en levert aen zekere liberale leden der Kamer dan ook geene gelegenheid op om onmiddelyk al hunne gal tegen 't calholyk ministerie uil te braken. Doch uitgesteld is niet kwytgescholden, want voor zeker zal de liberale linkerzyde geene gelegen heid laten ontsnappen om, door een zoo dom me als haetvolle woordenkramen-, den korten wetgevenden zittyd van 1877-78, voor t land pogen onvruchlbaer te maken. DE KOLORADOKEVER. Wy lezen in den Moniteur van 12 dezer Sedert eenigen tyd hebben zekere dagbladen zich druk bezig gehouden om deze te mispry- zen, met de maelregclen door het ministerie van binnenlandsche zaken genomen, uit vrees voor eenen invoer van den Koloi adokever. De opmerkingen door die dagbladen afge kondigd, herinneren aen hel geschreeuw, waer op in 1865 de schikkingen lot weering der veepest werden onthaeld, welke in Enge-- land en Holland was uitgeborsten. Men kon destyds het bestuer niet genoeg afkeuren 't zieke of 't verdacht vee te doen afmaken men beschuldigde hel goevernement, het been houwersmes te verkiezen boven de middelen door sommige mannen der kunst aengeprezen. Welnu, men weet welke aenzienlyke ver liezen Engeland en Holland ondergingen, om- dal zy van het begin af hel voorbeeld van België niet hadden gevolgd. Heden beschuldigd men hel ministerie van binnenlandsche zaken eene brochuer van M. Riley te hebben openbaer gemaekt, in welke brochuer de geschiedenis, levenswyze en ver woestingen van den doryphora decemlineata worden beschreven evenals de middelen in de Vereenigde-Staten met goed gevo'g aenge- wend om die verwoestingen te keer te gaen. Men poogt te doen gelooven dat het depar tement van binnenlandsche zaken bedrogen is geworden, dat M. Riley noch insektkundige. noch scheikundige, noch landbouwkenner is, dat hy echter een groot fabriekant in paryseh- groeii is, die eene brochuer heelt geschreven om zyn koopwaer aen den man te brengen. Dié beschuldiging, was weinig vleiend \oor een geleerde, als M. C. N. Riley, en hy was ten volle in recht erover verstoord te zyn. M. de professor Riley is door gansch de ge leerde wereld gekend als een zeer onderschei den insektkundige der Staten van den Mis souri maer hy is ook voorzitter der insekt kundige kommissie der Vereenigde-Staten. lly is gekend door lalryke publikatiën het is hy, die hel eerste de gedaenteveranderingen van den Dorvphora heelt opgemerkt. Van in 1803 kondigde hy in den Praiiie Far mer belangwekkende opmerkingen af. Zyn naem wordt aengehaeld in al de oflicieele en andere publikatiën welke in Engeland, Frank- ryk en Duitschland, over den Doryphora zyn verschenen, lly wordt aengehaeld door M. Taché, overste van het iandbouwbestuer in Canada, die onlangs eene brochuer over den Koloradokever heelt in hel licht gegeven. Een bevel van den minister van landbouw te Praeg, de insektkundige maelscliappy van j België, de duitsche, Iransche en engelsche ge leerden halen gedurig zynen naem aen in hun ne merkweerdige werken over den Dory phora. Men heeft insgelyks het departement van binnenlandsche zaken gelaekt, de brochuer van M. Riley te hebben openbaer gemaekt. om dat zv het gebruik aenpryst van paryseh-groen als het eenige afdoende hulpmiddel, in Ameri ka gekend, legen de verwoestingen van den Dorvphora. Men beschouwt de aenbevehug als een re- klaem, altyd ten voordeele van den groolen fabrikant. Die opmerking is nog minder ernstig. M. C. Riley, heelt slechts een feit aengehaeld dat met geloochend kan worden. Indiende Amerika nen niet meer dezelfde ongemakken ondervin den by hunnen aerdappeloogst, is het omdat zy door hel gebruik van parysch -groen er in gelukken het insekt van hunne velden verwy derd te houden. Die opmerking wordt door zooveel getuigen gestaeld dat hel byna nutteloos zou zyn ze aen te halen. Reeds in het jaer 1873, ontving het belgisch goevernement een officieel verslag van den onder-konsul te Louisville, waerin men hel parysoh-groen aenhaelt als liet geschiktste middel. De minister van landbouw in Pruisen haelt in eene lange instruktie het parysch-groen als het beste hulpmiddel aen. In een ander officieel bevel haelt de minis ter van landbouw in Canada het parysch-groen als zynde het best ^doende behoedmiddel. M.'Taché, overste van het landbouwburee in Canada, waervan wy hooger spraken, be veelt die stof aen, als het eenigste goed be hoedmiddel. De geleerde M. Mac Lachlan drukt zich in denzelfden zin uit, in eene nota, op 21 augusti laetslleden neergelegd by het kongres der associatie van maetschappelyke wetenschap pen te Plymouth. Het officieel dagblad van het duitsche ryk, de professor Gerstacher, de Augsburger Zei- tunq, de Külnisclie Zeilung, de H ienei -Zeitung, de Staats-Courant, enz, enz., de fransche land bouwbladen welke zich met de kwestie van den Dorvphora hebben bezig gehouden, heb ben allen het gebruik aengeprezen van het parysch-groen, by middel van werktuigen en toebereidsels welke het gebruik ervan zonder gevaer maken. De gebruikte hoeveelheid is overigens zoo klein, dal zy geen den minsten invloed op den grond kan uitoefenen. Dit wordt bewezen door hel algemeen gebruik, dat er in de Veree nigde-Staten, sedert een zeker getal jaren, van gemaekt wordt. De Amerikanen zyn al te zeer aen hunne belanden gehecht, dan dat men het tegenover gestelde zou kunnen veronderstellen. De invoer van aerdappelen is met algemeene toeslemming verboden, in al de Staten van Europa, niet als het eenige middel dat er mo gelyk is voor de weering van het insekt, maer als'zynde een der meest noodzakelyke maelre gels. Men weet. inderdaed, dat het insekt voor den winter terugkeert in de aerde. Het kan dus gebeuren dat hel zich schuil houdt in de aerde, welke aen de aerdappelen kleeft. Dit was dus eene goede voorzorg en men heelt gelyk gehad ze aen te wenden. Het fransch goevernement dat tot dezelfde schikking zyn toevlucht had genomen, heeft by besluit van II augusti 1877 den in-en doorvoer der aerdappelen verboden, welke van Duitschland kwamen. De maetregelen in kwestie wordt dus niet overal als gansch nutteloos zynde beschouwd Om onze geëerde lezers een gedacht te geven van den doodonnoozclen zeever waermêe de nieuwe feniks uil 'l oud Verbond, zyn bladje wckclyks op- vult, willen wy hen, onder andere, liet volgende artikel letterlyk mededcelen Nog een mirakel In eene kerk rond Brussel, hebben eenige kluchti- gaerds de oude grap hernieuwd ter linker- en rech- terzyde by de deur ••an de kerk in het eene wywaler- bakje ccne licsch inkt en iu bei andere eene flacon keulsch water le storten. Men belde voor de eerste mis, de persoonen die ter rechleizyde binnen kwamen, doopten hunne vin gers in de parfumerie en waren over den heerlyken reuk zoodanig verbaesd dal zy zich geheiligd waen den. Üc persoonen die ter linkerzyde binnen kwa men, dooplen hunne vingers iu den inkt cn daer de kerk in liet duister gehuld was, merkten zy niet op dat hun voorhoofd met twee of dry inkvlakken be sproeid was. Eene bejac-rde dame die dit water zoo heerlyk gevonden had, doopte liaer zakdoek in den wywalcrbak. Maer in plnels van door de rechlerdeur te gaen ging zy door dc luikcrdeur zy wry ft er zich hel voorhoofd' en dc oogen mede en steekt haer zakdoek in hare mol. be kerk uitgaen.lo groet zy hare kennissen, doch niemand kent haerzy was eene negerin gelyk Toornig gaet zy naer hare familie, doch niemand kent liaer, zy treedt voor den spiegel cn schrikt zelf voor haer zwart gelael, zy had liaer zakdoek in den inkt gedoopt cn had zich geheel zwart gemaektMirakel be jeugdige pretmakers waren by de deur der kerk hlyvcn wachten, en hadden de dame slikkende van hel lachen t'huis gebracht. De namen van de snaken zyn onbekend cn zullen wel onbekend bly- ven. (Hoe spylig toch.) Do dame geloofde dat ze belooverd was. Ouf Onnoozele bliksem Moest men om zulk ellen dig gezucver neêr le kribbelen naer Audenaerde nen gewezen professor der Imischool van Dendermonde gaen zoeken En zyt gy het, quibus, die bier le Aelst hel gevallen liberael kraem weder moei oprechten /.es libéraux soul gras avcc f« zal de korncl onzer garde vol schrik uilroepen. Denkt eens, geëerde lezers, dal bet alzoo nen lief hebber is die hier den sloulerik durfde komen spe len met pretentieus weg te tateren over pcperbollcn die hy, in zync inbeelding, den Denderbodc zou toe gediend hebben Doch dit alles verwondert ons niet, nu bezonder lyk dat wy den numero van den prelcnlicuzen kwispcl heel goed kennen. immers hel is vanouds gekend dat deze die ge weldig met ennen en beentii slaen veel wind maken en dat een ydel val ncu hollen klank heeft. En dacrmeé nu puncium voor heden Tot later, hoor je, vriendje, wy hebben wal gereed....... helft der kosten, voor bedrieglyke ontvreem ding en schrift vervalscliing ten uadeele van ge melde bank. 't Verbrekingshof beeft de voorziening vei wor pen en de eischers veroordeeld tot de kosten. De proceskosten voor de zaek Furth en Dees, welke vier maenden geleden voor liet assisenhof van Brabant afliep, bedragen meer dan 9600 fr. WETGEVENDE KAMERS. SEN'AET. De hooge vergadering heeft dynsdag bare eerste zitting, onder voorzitter schap van den graef de Ribeaucourt, ouder domsdeken, gehouden. Na de goedkeuring der kiezing van M. Pen- nart, is liet Senaet overgegaen tol de vorming van zyn bureel. Werden gekozen Voorzitter, Z II. Prins de IJgne ondervoorzitters. MM.de barons de Tor- naco en d'Anctlian de sekretarissen, MM. de barons t'Kinl de Roodenbele en de Labbeville. Verder gelaste de vergadering MM. d'Anellian, de Merode-Wcsterloo, t'liiut de Roodenbeke en Dolez met liet opstellen des ontwerps van adres in antwoord op de troonrede. In zitting van donderdag heeft de heer baron d'Anellian lezing gegeven van 'l ontwerp van antwoord op de troonrede 't welk, des ande- rendaegs goedgekeurd werd. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich woensdag onledig gehouden met de vorming van haer bureel voor den loopenden zittyd. Werden gekozen Voorzitter, M. Thibaut, met 57 stemmen Ondervoorzitters, MM. Tack en ScliollaertSekretarissen, MM. Lescarts, Reynaert, Leon Visart en Pely de Thozée. De achtbare heer Thibaut deed eene kleine loespraek lot de vergadering welke hy eindig de met de volgende woorden Laet ons aen 't volk toonen, 't welk de oogen op ons gericht houdt, dat wy zoowel de burgerlyke als de geestelijke Overheid eer biedigen ((>emompel links.) Laet ons bewyzen dat er onder ons een edele stryd bestaet om ter meest de zedelyke en sloffelyke belangen des volks te dienen. Wy zullen aldus met Gods hulp gerucht links) in ons gelukkig land den vrede, de orde en de vryheid bewaren. (Toejuichin gen op al de banken der rechlerzyde en op verscheidene der linker.) Verder werd de kommissie gelast met het opstellen van 't ontwerp van adres in ant woord op de troonrede samengesteld uil MM. Thibaut,Sclwllaert, Deleliaye, Jacobs, Tlionnissen, Moncheur en Rogier, waerna de vergadering is uiteen gegaen lot dynsdag aenstaende. Ter gelegenheid der nnemleest van Z. M. Leopold II, is alhier donderdag jl., in onze St- Martiiiuskerk.een plechtige Te Deunt gezongen geweest. De burgerlyke en militaire Overhe den woonden de plechtigheid by. liet kasteel van Regelsbrugge, beter gekend onder den naem van kasteel van St Job, met al de landeryen en meerschen die er van afhan gen zyn eindelyk, deze week, aengekocht ge weest door den lieer Karei Liênai t-Leirens, Provinciaelraedslid onzes kantons. Dezelydmg weid doordeinwooners van St-Job enNieuwer- kerken met hlydschap vernomen. Byna al dc huizen van SI Job waren dynsdag bevlagd en gansch den dag hoorde men het kanon langs dien kant brommen. Wy vernemen dat onze stadsgenoten, de heeren jan Moyersoen, koopman in wynen en Petius De Smedl, komen vereerd te worden met hel burgerlyk kruis van eersie klas. Onze lezers herinneren zich nog liet bloe dig drama, in de Hoogslraet te Brussel over eenige dagen voorgevallen twee vrouwen laf- herlig vermoord en de zelfmoord van den misdadiger. De Courtier de Bruxelles maekt omtrent de begrafenis vari dien ongelukkiger! eene schier ongeloollyke omstandigheid bekend..... De vrouw, die vermoord werd om gastvryheid te hebben verleend aen de echtgenoote van De Brakeleer, zou op liet kerkhof gelegd zyn ne vens haren moordenaer. Men begrypt het gevolg van zulke Anspache- ry als de man en de kinderen zouden komen bidden voor liet kruis, waer de echtgenoote en moeder begiaven ligt, zouden zy de droe vige gedachte hebben, dat nevens hen de el lendige rust, die hun van 't geluk huns levens heeft berooid.... Men moet een echt liberael hart hebben, om zulke streek te doen Niet zoodra echter was dit bekend, ol de vriend van Barodet heeft teruggedeinsd ofwel voor de gevolgen-van zyne daed, ofwel voor de droefheid der familie en de verontwuerdj- ging des volksDynsdag, vóór vyl uren 's morgends, in volle duisternis, zyn de over- blylsels der vermoorden naer het kerkhof van Evere gevoerd. Ziedaer nogians tot welke hatelykheden een gemeentelijke prosput leiden kan. De Etoile heelt vandaeg weer eene vlaeg van rechtzinnigheid.... Indien (zegt het blad) wy nog te doen hadden met de catholyken, als die van 1830, zouden wy volstrekt geene moeite hebben. Zv vergeet te zeggen indien de liberalen van 1850 nog evenzeer bielden aen de religie, en die niet, gelyk lieden, baetten en vervolg den, zou liet laud iu rust zyn. Het zyn niet de catholyken die veranderd zvn, maer wel de liberalen. 'immers de liberalen van 1830 ranselden de bedevaerders niet al Zy noemden zich niet volgelingen van Mar- nix Zy schreven nietde vrede der ziel berust in de loochening van God Zy zegden nog niethet catliolicismus is de vyand Zy huilden niet op straet van t ongediert der'papen, en andere schoone zaken meer Zy maekten geen ruzie op de kerkhoven, en dwongen de catholyken onzer groote steden niet, om zich op vreernden grond te doen be graven Zy gingen geen voorbeeld vragen m landen, waer kerk en priester schandelyk worden ver- olgd, gebannen en gekerkerd. Dit alles gebeurde niet in 1830, na de re volutie Neen, niet wy, maer het liberalismus is ver anderd. DAVIDSFONDS. Afdeeliny Ninove. Op zondag 25 november aenstaende, zal in 't lokaelde Keizer te Ninove, om 6 uren 's avonds, eene voordracht gehouden worden door den E. H. Claeys, leeraer aen 't klein Se minarie te St-Nicolaes. Onderweri- NU EN OVER HONDERD JAER. WETTELYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 13 november 1877, keurt, onder zekere voorbehouding, goed de beraedslagingen van den Gemeenleraed der stad Aelst, strekkende om de machtiging le verkrygen 1° Eene leening aen te gaen van een millioen franks, gevende eenen intrest van 4 1/2 ten honderd, en wederkeerbaer in 64 jaren, voor de uitvoering van werken van openbaer nut en de verwisseling der gemeenleschuld. 2° Te rekenen van 1878 de volgende taksen te mogen heffen om den dienst dezer leening te verzekeren A. Twee ten honderd op 't kadastrael inko men van al de eigendommen. B. Zes franks per paerdenkracht op de ge slichten en werkhuizen die zich van den sloom bedienen. RECUTERLYK KRONYK. Het proces tot schadeloosstelling ingesteld door de eerw. Overie van het St-Nikolaes- klooster te Korlryk, tegen verscheidene li berale dagbladen, is voor de burgerlyke rechtbank van Korlryk opgeroepen en voor veertien dagen uitgesteld. Union du Crédit. Maendag werd voor het verbrekingshof de voorziening opgeroepen van Furth en Dees, tegen het vonnis ten hun nen nadeele uitgesproken, door het assisenhof van Brabant, in zake der Union du Crédit. Men zal zich nog wel herinneren dat dit von nis Dees veroordeelde tot 12 jaren gevangenis en den tweeden tot 9 jaren derzelfde straf, beide tot eene boete van elk 2000 fr. en de Dezer dagen zyu te Brussel, ter beurze nogmaels en dit misschien voor den twintig- sten keer, de beruchte twee aktiën der libera le gentsche drukpers publiek opgeroepen, en nogmaels heeft ze niemand gewild. Is er dan niet ééne edelmoedige ziel by de vrienden van het Journal de Gand om die twee sukkelende schapen op te nemen Het is waer, het bezit ten dier aktiën levert een bestendig gevaer op, want alhoewel zy gelibereerd zyn, is hun dra ger onophoudelyk blootgesteld nieuwe stortin gen te moeten doen, en inderdaed, dat is niet zeer aenlokkend. De pick-pockets hebben de gelegenheid niet verzuimd, bv de opening der Kamers hun ne nyverheid uit te oefenen, ten nadeele van het publiek/Zoo meldt men ons dat aen eenen knecht, in het gedrang gedurende de revue, een geldbeugel, bevattende ongeveer 160 fr. ontstolen werd. Andere personen van Brus sel of den omtrek werden de slachtoffers van behendige dieven ol verdienstelyke beurzen- snyders. Wanneer zy de troepen en den ko- ninklyken stoet hadden zien voorby trekken, bemerkten zy eerst toen het te laet was, dat hunne beurs insgelyks vertrokken was. De Union de Dinant meldt dat er niets gegrond is, in het gerucht, volgens hetwelk M. de^Liedekerde, zich uit de Kamer zou verwy- deren om plaets te maken voor M. Simons. Woensdag avond had er eene stoute aenranding plaets naby het gesticht van de Zusterkens der Arme, te Antwerpen een baenslrooper had twee reeds bejaerde vrou wen aengevallen en poogde haer te bestelen, toen op het geschreeuw der slachtoffers, de genaemde X... kwam toegesneld. Dc deugniet dreigde X... met eene pistool, doch deze liet zich niet afschrikken en sprong op den dief toe. Er ontstond eene bloedige worsteling X... werd erg gekneusd,doch nieltegenstaende dit gelukte hy er in, den aenrander in handen der policie te leveren. De Valsche Munter van Braine-l'Alleud. Wy hebben de aenhouding gemeld van eenen valsch munter en zynen medeplich tige te Braine-l'AUeud, door M. Sanal, policie-- kommissaris aldaer en wy voegen er by dat beide reeds bekentenissen hadden gedaen. Theys, de voornaemsle beschuldigde heeft na hardnekkig geweigerd te hebben te verkla ren hoe hy by valschmunting le werk ging, eindelyk gesproken en zelfs een valsch geld stuk verveerdigd, onder liet oog der onder zoeksmagistraten van het parket van Nyyel. Tusschen de valsche munstukken welke de politie-kommissaris in zyn bezit had gekregen, bevinden zich twaelf slukken van vyl Irar.k, waeronder een met de beeltenis van Louis- Pliilip en het jaertal 1848 twee met het af beeldsel van Leopold lien het cyfer 1870 acht met laetslgenoemde beeltenis en het jaer tal 1868. Er zyn insgelyks twee slukken van 2 fr. tusschen, een met de beeltenis van Napole on III en het jaertal 1867 en een met liet al- beedsel van Leopold II en hetzelfde cyfer. Eenige dagen geleden zou een persoon, die zegde van Braine-l'Alleud te zyn, te Brussel in een herberg gepoogd hebben valsche vyf- frankslukken uil ie geven men denkt dat het dezelfde persoon is die H ans voor het ver- veerdigen van valsch geld aeiigehouden is. Verviers, 13 nov. De laetste steen van den monumenlalen leeuw, welke de afdam ming der Gileppe bekroont, is zaterdag ge- piaelst. Er behoeven nog slechts eenige bei- telkappen, opdat het werk van M. F. Bouré kunne ingehuldigd worden. De volgende cylers kunnen een gedacht geven van de kolossale grootte van den leeuw. Hy stact op een voet stuk van graniet dal 8 meters hoog is. De le>-uw zelve is 15 meters 50 centimeters hoog, 16 meters lang en 5 meters breed. Een enkele zyner klauwen meet 1 meter 62 centimeters, zyn neus is 2 meiers 42 centimeters lang. De leeuw, zonder het voetstuk, bestaet uit 183 blokken sleen, uitmakende 350 kubiek meters en het totael gewicht van het beeld is 300,000 kilos. Hel is verveerdigd uit zandsteen der Sure, de luxemburgsche Mulenbachsteen. Het parket van Bergen, heeft zich naer Gottignies begeven, ten einde een onderzoek le openen, betreffende eene moord, verleden zon dag in die gemeente gepleegd. Volgens men verhaell, zou een pachter van dat dorp, de ge naemde A. Marlier, van zekeren Flamme, vod denkoopman aldaer, een messteek in den buik hebben bekomen, liet slachtoffer is aen zyne wonde bezweken en de dader is aengeliouden. Maeudag had in de kazerne Guillaume, te Bergen, een tweegevecht met den sabel plaets, tusschen twee sergeanten van hel lc regiment jagers te voet. Een der vechters bekwam erge wonden aen de rechterborst en aen den lin kerarm. Hy werd naer liet militaire gasthuis gebracht, en men vreest dat zyn arm zal moe ten afgezet worden. De oorzaek van het twee gevecht was eene nietigheid. In de verwery van M. IIte Sommele- ville, is woensdag morgend eene 29jarige vrouw in een kokenden verfketel gevallen en verschrikkelyk verbrand. Eemge oogenblikkeit nadat zy in 'hel gasthuis was gebracht, is die vrouw aldaer in de verschrikkelykste pynen overleden. De lydingei; van «len oorlog zyn onbeduidend. Ook van de samenzweering le Konstantinopcl wordt niet meer gesproken, liet lurksch gezantschap te Parys lieefi aen de dagbladen eene nota meegedeeld,waerin dc beweeringen der Pohlisclic Correspondent worden gelogenstraft cn waerdoor verklaerd wordt dat alles zich bepaclt lot de afzetting van eenige der dienaers van Murad, die zich aen strafbare handelingen had den phehtig gemaekl. Volgens een bericht uil Parys aen de Pal Mali Gazelle, wordt in de drukpers een gerucht gunstig bespioken, aengaende een voorstel van rechtslreek- sche onderhandelingen tusschen Rusland en Turkye, en de mogclykhcid voor deze twee landen, om vrede le maker, zonder de lusschenkomst der mogend heden. De oflicieusc drukpers werpt hel denkbeeld op, M. Von Reuss, gezant van Duitschland to Kon stantinopcl, als benuddelaer le gebruiken. Wy heb ben echter reeds gemeld dat die diplomaet eene dergelyke vneg hem door hel lurksch goevernement gedaen, zou hebben afgewezen. Uit Bucharest, 13 november, wordt gemeld dal een russisch park artillerie door Bucharest is ge reisd. om zich naer Bulgarië le begeven. Het dagblad Telegrapltul meldt dat Plevna niet langer dan acht dagen meer weerstand zal bieden. Telegrams uit Azië melden dat de Russen eene aenzienlyke legermacht samentrekken le Batoum. Volgens den Daily Telegraph gaet alles wel te Erzcrum. De Turken ontvangen gedurig versterkin gen zy bevinden zich in goeden toestand en hebben vertrouwen in de toekomst. De Russische-Agencie deelt de volgende ofli cieele telegrams meê St-Petersburg, 13 november. De artillerie onzer positie van Moukhaestate (Azië), opende den 1 on 8 een hevig vuer tegen de lurksche posiliën van Kbal- souban, ten einde zich rekening le geven van de macht en de posiliën van den vyand. Men bevond dal de Turken niet waren verzwakt en dat hunne posiliën sterk waren bezel. In den nacht van 9 november bevool gencrael Hei- niann eene beweging van Deviboyan naer Erzerum. Ten gevolge der duisternis verspreidden zich de russische kolommen en bereikten de aengeduide puulen niet, doch de voorwacht van eenen kolonel, samengesteld uit dry balaillons van hel regiment van Bakou, drong hel fort Azizie binnen en bracht het garnizoen om 19 officiers en 540 soldalen werden gevangen genomen. In den vroegen morgend trokken onze troepen, by de nadering van talryke lurksche versterkingen, ach teruit, hunne gevangenen meönemeiide. Onze verliezen bedragen 32 officiers en 600 sol daten. In den veldslag van Dtviboyun, op 4 november, hebben wy 36 kanons veroverd. Volgens de berichten over den oorlog schynen de Turken meer cu meer door de Russen in bet nauw le worden gebracht. Tengevolge der insluiting van Plevna is men te Konstanlinopel zonder stellige lydingen aengnende de laetste gevechten rond deze sterkte. Men weel zelfs, in het ministerie, in 't ge heel niet voor hoe lang Osman pucha nog levensmid delen en voorraed bezit. Echter geloofl men dal het leger, hetwelk te Sofia door Mchcmet-Ali wordt inge richt, weldra in slaet zal zyn om Osman pacha ter hulp le komen. De russische telegrams daarentegen beweren.dat de lurksche bevelhebber zou besloten hebben Plevna le ontruimen en zoo mogclyk door den vyand heen le breken. Aengaende de vredesonderhandelingen heeft lord Derby aen de mogendheden eenen omzendbrief ge'stuerd, waerin hy verklaert dat Engeland het tegenwoordig oogenblik niet ge past oordeelt voor eene lusschenkomst tus schen Rusland en Turkye. Daerentegen is het zeer waerschynlyk zegt een telegram uit Ber- lyn, dat onmiddellyk na den val van Plevna, Duitschland bemiddelend zal optreden, op ver zoek van Turkye. Ook wordt door een tele gram uitPesih/aen den Standard van Londen, de tyding der Russische Agencie gelogenstraft, als zou M. von Reuss, gezant van Duitschland, liet lurksch goevernement naer het russisch hoofdkwartier verzonden hebben, voor het aenknoopen van vredesonderhandelingen. Iu Azië zouden, volgens berichten uit rus sische bron, Erzerum en Kars beiden ingeslo ten zyn. De Russen hebben de garnizoenen van die twee sterkten opgeëischt zich over te ge ven. De Turken hebben echter geweigerd en Mouklitar pacha heeft verklaerd dat hy Erze rum tol hel uiterste zal verdedigen. Men meldt ook uit Konstantinopel dal Edliem pacha als minister van buitenlaiidsche zaken door Savfet pacha zou vervangen worden.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2