HOLA KADÉÉÉÉÉ! Oostei sche Ooi log. ten naer de nêerlaeg der konservatieve parly in Duitschland. De inlrigen van het ullramonlanismus, welke men altyd vooruit zet, zyn slechts een voorwendsel, en men'weel in Duitschland even als in ganscl» Europa zeergoed dat't klerikalis- mus geen den minsten invloed uitoefent op de huitenlandsche politiek van dat land. De klet ste kiezingen hebben dit genoegzaem bewezen. Ons inziens is den grond der zaek deze indien het republiekeinsch regiem in de plaets van datgene van den maerschalk gesteld werd, zou die verandering plaets hebben op eene vreedzame wyze of anderzins. Indien het an- derziiis gebeurde, zou Frankryk nog meer van zynen voorspoed en invloed in Europa ver liezen. Indien het op eene vreedzame wyze toeging, zou men zien of het republiekeinsch goevernement in de handen der gematigden zou vallen of door de hevigen der party ver scheurd zou worden. In dit laetste geval zouden de onlusten in Frankryk, nog een voordeel voor Duitschland zyn doch de kansen toonen zich meer gun stig aen een gematigd republikeinsch regiem. Welnu, men vindt dat M. Gambetta en zyne meest innige vertrouwelingen eene vreemdsoortige politiek volgen, en dat die po litiek bestaet in zich met Duitschland te verbin den. Er zal geen kwestie zyn, wel te verstaen, door dit middel den Elzas en Lotharingen terug te bekomen, doch zoolang de Franschen zullen verdacht worden eene gedachte van wraek te voeden, kan er geen vooruitzicht bestaen van eene echte verstandhouding met Duitschland doch indien Frankryk niet terug in bezit komt der verlorene provinciën, zal men dit land elders vergoeding kunnen aenbie- den en m de voorwaerde, waerin Europa zich thans bevindt, kunnen dry maendeu voldoende zyn om eene hervorming te doen plaets heb ben der kaert van Europa in Europa, Azië en Egypte. Engeland is uitgenoodigd geworden om tusschen te treden in schikkingen van dien aerd doch heeft geweigerd, daer hel zonder twyfel rekende op Oostenryk en Frankryk, om zich te verzetten tegen die verdeelingen van grondgebied. Reden te meer omdat Duitsch land, dat door dusdanig verbond verlamd zou zyn, den bepaelden triomf wenscht eener par ty welke goevernement van Frankryk byna in handen heeft. DE CATHOLYKE UNIVERSITEIT. Het cyfer der ingeschrevene studenten be loopt reeds 1165. Wanneer men hierby de 50 nieuwe inschryvingén voegt, welke van nu tol op 1 december zullen worden gedaen, komt men tot een totael van 1215. Verleden jaer, op dienzelfden datum, beliep het getal inschryvingén 1257, waeronder 60 studenten in de godsgeleerdheid, welke dit jaer niet kunnen meegerekend worden, aenge- zien de eerste leergangen der theologie afge schaft zynde, de studenten in dit vak, thans in de bisschoppelyke seminaries verblyven. Uit de cyfers welke thans bekend zyn, blykt ten duidelykste dat de bevolking der universi teit ook dit jaer in getal toeneemt en dat men voorliet studiejaer 1877-78 geen 1500 leerlin gen, zooals verleden jaer, maer wel 1400 leer lingen tellen zal. Men schat dit jaer, het getal nieuw gekomen studenten op 550 er zyn leergangen die meer dan 200 leerlingen tellen en de tyd is niet ver meer verwyderd, wanneer de lokalen te klein zullen zyn. Wanneer zal de staet met zyn leger professors en zyne millioenen op zulke uilsla gen kunnen wyzen 'l DE VEEPEST. De tydingen welke ons uit Oostenryk-Hon- garië worden toegezonden, betreffende de vee pest, zyn zeer geruststellend. De ziekte is gansch verdwenen uit Lager-Oostenryk zy heelt aldaer op vier plaetsen gewoed en de slachting van 50 zieke en 56 verdachte dieren veroorzaekt. Een dier bezweek aen de kwael. Op 12 november woedde deplaeg nog op eeuige plaetsen van Moravië, in twee etablis sementen en twaelf gemeenten van Galicië, even als in een etablissement en in dry dorpen van Bukowina Een dagblad van Coblentz, dato 10 novem ber, zegt dal Geisenheim, in Duitschland, mag beschouwd worden als gansch verlost zynde van de veepest. (Monileur.) ST. CECILIAFEEST. Zondag jl. heeft onze Koninklyke Maetschap- py van Harmonie de feestdag barer bescherm heilige op eene luisterlyke wyze gevierd. Als naer gewoonte, hebben de werkende leden by de welke zich het bestierend Komiteit en een groot getal eere-leden hadden vervoegd, zich om 11 1/2 ure, al spelende naer onze St- Marlinuskerk begeven, alwaer zy, gedurende het II. Misoffer, hel voorspel van Girulda en eene fantasie naer l'Africaine hebben laten hooren. De uitvoering dezer beide stukken was overheerlykfynheid, samenhang, juistheid, met een woord alles was lot eene vol- maekte uitvoering vereisc.ht wordt, was er in vereenigd. Ja, wy mogen hel met fierheid zeg gen, vele grootere sleden dan Aelst bezitten geen muziekmaetschappy die aen onze Konink lyke maetschappy zelfs van verre mag verge leken worden. De Fantasie naer de Africaine is hoogst moei- lyk iu hare uitvoering, doch al deze moeilyk- heden hebben de spelende leden, door studie en vlyt, weten te verydelen. Hel voorspel van Giralda is niet min moeilyk dit stuk is een voorbeeld van muzikale keurigheid en vol- maektheid. Al de solo's hebben niets te wen- sehen overgelaten, en men bemerkte met veel genoegen onder de solisten den heer Victor De Gheest,den onlangs benoemden onder-Dircctor der Harmonie. Onnoodig byna er bv te voegen dat onze ruime St-Martinuskerk opgepropt was met toe hoorders en liefhebbers van schoon muziek, en dat allen vol van verrukking de kerk hebben verlaten. Om zes uren des avonds vergaderden de Werkende- en Eereleden, ten getalle van meer dan honderd, in 't gewoon lokael, aen een prachtig banket. De spyzen waren overheerlyk en de bediening regelmatig, 't geen tot eer strekt aen de heeren De Vriendt, notaris en Jan Steleman, welke zich, als gewoonlyk, met de inrichting des bankets wel hadden wil len gelasten. Aen het nagerecht, heeft de heer Van Wam- beke, Voorzitter der Maetschappy een heildronk aen Z. M. den Koning in de volgende bewoor- diging voorgesteld Myne Heeren Ik heb de eer u een heil- dronk aen onzen welbeminden Koning voor te stellen, aen Z. M. Leopold II, aen H. M. a de Koningin aen de Koninklyke familie 't Is onder 1 goevernement van Z. M. Leo- pold II dat Belgie een gelukkig, vry en on- afhankelyk bestaen heelt, 't Is aen ons natio- nael stamhuis, 't is aen Z. RL den Koning dat ons geliefde Vaderland, te midden van Europa door akelige oorlogen en radikale revolgtien geschokt, weldra vyftig jaren ge- luk en voorspoed zal te danken hebben Myne heeren, de Koning heeft, ons, in meer dan een plechtige omstandigheid ge- zegd dal zyne eenige roemzucht bestaet, in Belgie gelukkig en voorspoedig te zien, al de vryheden genietende welke in onze grondwet geschreven zyn Maken wy van die vryheden gebruik, ver- dedigen wy haer tegen allen en overal, en vergeten wy nooit dat onze voorouders lol kenspreuk hadden GOD, VRYHEID EN VA- DERLAND Dat de goddelyke Voorzie- nigheid de dagen van Z. M. den Koning en der Koninklyke familie tot geluk van ons gc- liefde Vaderland bescherme Aen den Ko- ning aen de Koningin aen de Koninklyke familie Deze vaderlandsche heildronk werd met de levendigste toejuichingen begroet; de geest driftige geroepen van Leve den Koning Leve de Koningin Leve de Koninklyke familiegepaerd aen 't Vaderlandschlied de Brabanconne 't welk door een quatuor werd aengeheven, de den de ruime zael, gedurende verscheidene minuten lang dreunen Een telegram werd Z. M. den Koning toege- stuerd, welke, daer Hy te Brussel afwezig was slechts des anderendaegs beantwoord werd. Ziethier de antwoord van Zyne Majesteit .-Ir» .1/. Van Wambeke, Burgemeester, Lid der Volkskamer en Voorzitter der Koninklijke Maelskhappy van Harmonie, te Aelst. a De Koning is zeer gevoelig aen den heildronk welken, op uw voorstel, de Koninklyke Maet- schappy van Harmonie, ter gelegenheid der St- Ceciliafeest vergaderd, Uil. MM. komt aen te bieden. De Koning bedankt van herle den Voorzitter en de Leden der Koninklyke Maet- schappy van Harmonie voor de gevoelens welke zy hem uitdrukken. a De Ll-Generael-adjudant van dienst, (Get.) Mailliard. Een andere heildronk aen den heer Voor zitter der Maetschappy, werd door den heer C. Liénart voorgesteld, en M. Van Wambeke stelde op zyne beurt een heildronk aen den heer C. Liénart, ondervoorzitter, voor. Deze twee heildronken werden ook rnet de uitbun digste toejuichingen en een daverend handge klap begroet. Nog verscheidene heildronken werden voor gesteld, en T was reeds laet in den nacht eer de dischgenoten uit eikanderen gingen. Zeggen wy ook dat, even als op alle catholyke feesten, cle grootste broederlykheid en gulhar tigheid onafgebroken hebben geheerscht. Eere zy de Bestierende Kommissie, eere zy de werkende Leden, welke onder de leiding van den kundigen heev Michel Schelfhout, c\\- reclor, de muziekkunst blyven verspreiden en I de uitstekende faem vergrooten welke onze By het ter pers leggen vernemen wy dat de besluiten der Bestendige Deputatie waerby aen T liberael feniksenkomiteitje zal bekend ge- maekt worden waerin zyne bedrevene ezela- ryen bestaen, dezen morgend zyn toegekomen. Veertien liberalen wier kiesrecht niet betwistbaer zou geweest zyn, hadden de fenik sen van 't liberael kieskomiteitje hunne onuit legbare en onvorgeeflyke ezelaryen niet be- gaen, vliegen zonder genade in de marmiet. Wy zyn heel kurieus te zien wat smoelke 't Slinkerke, de Alweter gepatenteerde vertaler van vreemde talen en de slachtoffers hunner dommigheid zullen spinnen. Kortelings zullen wy de menigvuldige eze laryen door de liberale feniksen begaen eens aen 'l daglicht brengen. STERFGEVAL. De eerw. heer B. De Neve, pastoor te Den- derwindeke sedert 1865, is aldaer, na eene kwynende ziekte, in den fleer ontslapen den 15 November, in den ouderdom van 70 jaren. Veel heelt die ieverachtige pastoor voor zyne parochie gedaen, allerlei goede werken inge richt en laelst nog het Broederschap der VII Weëen tol het bezorgen van het irelfelyk be graven van alle overledenen. De Bestendige Deputatie onzer provintie heeft in, hare zitting van woensdag ll.,de kom missie, welke, naer luid van 't art. 2 van de vereenigde bepalingen der wetten van 1 Juli 1858 en van 15 November 1867 op de ont eigening, by blok, gelast is haer advies te geven over de noodzakelykheid en het plan der uit te voeren openbare werken op den Dam, samengesteld uit de volgende heeren Alben De Bièvre, lid der hospicienkommissie Pieter Van de Putte, lid van 'l weldadigheids bureel Frans Claus, geneesheer Carelte, stadsbouwmeester Frederik Vercammen, conducteur der bruggen en wegen. De Moniteur van Donderdag kondigt de scheiding af van liet besluer der Stadsspoor wegen, van dat der posten en telegrafen, be nevens de organieke reglementen dier beide administratien. Morgen, zondag, om 4 uren, zullen de Oberammergauer passionspielers,onder de direc tie van den heer Scheidner, eene builenge- woone voorstelling geven, te Brussel, in liet lokael des genootschaps van den II. Franciscus- Xaverius, A ieuwland, A'° 24, rue terre neuve.) Te rekenen van 1 december aenstaende, zal de reduktie van belgisch en hollandsche geld, voor de post- en telegraefmandaten, tus schen die twee landen, geschieden a rato van 2 fr. 9 c. voor een gulden. Hel maximum van het bedrag eener verzendig van die soort, is dus verminderd op 522 fr. 50 c. of 250 gulden. Een dezer laetste nachten werden de be woners van Duras uit hunnen eersten slaep gewekt door hevige en herhaelde geweerscho ten. Een zevental Idstroopers van Budingen, hadden in het bosch van Duras op loer gelegen i O"! cr !»"1 gevaerlyk stieltje eens op groole Koninklyke Maetschappy van Harmonie, met sc',a®' Ult le oefenen, toen zy eensklaps door zooveel recht ^eniet R V I R bosch wachters verrast en omringd wer- VOLKSKAMER. De Volkskamer heeft dynsdag hare werk- zaemheden aengevangen met den redetwist over hel ontwerp van adres in antwoord op de Troonrede. Na eene woelige beraedslaging werd het ontwerp in zitting van woensdag met 55 slem- men tegen 54 aen genomen. By de openi ng der zitting van donderdag, heeft de heer Voorzitter de vergadering de antwoord medegedeeld van Z. RL den Koning aen de De putatie met de behandiging van 'l adres gelast. Verder heeft de Kamer, zonder merkbare be raedslaging de hudjetten des ministeries van justicie, van oorlog, der gendarmerie en van onwaerdens aerigenomen. Wat grootelyks te bewonderen valt, is dat het budjet des ministeries van justicie, byna zonder beraedslaging is aengenomen.Nogthans de liberale bladen hadden laten hooreii' dat men den heer Rlinisler zou rekening gevraegd hebhen over de benoemingen door hem ge daen. HeerkeBara en meer andere liberale hair- klievers waren aenwezig, en ongetwyfeld zul len zy den bek inde pluimen gehouden hebben, bevreesd van de afdoende zweepslagen die hen le verwachten stonden. En zoo zyn nu de liberale schryvelaers die ons de afstraffing van RL De Lantslieeredoor heerke Bara voorzegden, van de brug in 't waterke gevallen liet wetsontwerp dat, in vei houding met de bevolking, van rechtswege op 51 december 1876 op 5,556,140 inwooners bepaeld, het ge tal der Volksvertegenwoordigers op 154 en dal der Senateurs op 67 vaststelt, verdeelt de nieuwe zetels als volgt l'rotiitlie. Arrondissement. Antwerpen. I Senat. en I Voltsvcrt. Stechelen, I Senat. en 1 Vulksverteg. Brussel, t Volksvertegenwoordiger. Leuven, 1 Senatcur. Kortryk. I Volksvertegenwoordiger. Aelst, t Volksvertegenwoordiger. Gent, 1 Scnateur en 1 Volksverteg. Charleroi, 2 Volksvertegenwoordigers Soignies, t Scnateur. Vervicrs, 1 Senatcur en 1 Volksvert. Dorchworm, 1 Volksvertegcnwoordig. De wet zal toegepast worden in alle provin ciën, met de eerste vernieuwing der Kamers en in iedere provincie zal het mandaet der nieuw gekozenen eindigen terzelvertyd als dal der thans in dienst zynde Volksvertegenwoor digers en Senateurs. Antwerpen Brabant West-Vlaandercn Oost-Vlaandercn Henegauw en Luik BECHTERLYK KRONYK. De correktionneele rechtbank var. Brussel heeft dagelyks gemiddeld een twintigtal zaken te onderzoeken en er worden wekelyks zes zittingen gehouden. De zaken zyn op de rol gebracht tot op 30 Maert 1878 en dan blyven er nog 800 over wy zeggen achthonderd welke later moeten worden ingeschreven. Dat is waerlyk een schoon achterstel. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 12 november zyn benoemd tot ontvangers der registratie en do meinen Te Geeraedsbergen, RL V. J. M. Demets, ontvanger derzelfde belastingen te Landen. Te Herzeele, M. E. J. Dryon, ontvanger der zelfde belastingen te Haecht den, waeruit spoedig eene wederzydsche los branding ontstond, met liet gevolg dat een der loerjagers erg gewond werd de andere maek- len zich uit de voeten. Een boscliwaehter liaestte zich een geneesheer te ontbieden, om den gekwetste te verplegen. Het slaclitofFer is de genaemde Leo Merlens, van Budingen, oud 26 jaren; by is moeten bediend worden van de heilige Sakramenten. Er zyn menschen wier gehemelte door liet overvoedig gebruik van tabak en sterken drank als gebronsd is en hierdoor ongevoelig is geworden voor elk gevoel van smaek. Zoo meldt liet Journal de Charleroi dat aldaer, in een jeneverl.uis een rr.au binnenkwam, die een groot glas geriever \roeg, dit ledigde en er nog een vroeg, hetwelk liy eveneens uitdronk, waerna liy betaelde en heenging. Ternauwer nood had hy de herberg verlaten, toen de baes opmerkte dat hy den man in plaest van jene ver.... pelrool bad geschonken. De baes had eene verkeerde flesch genomen dat was be- grypelyk doch de kalant die het verschil niet proevende, nog een tweede glas vroeg Inder- daed, dal was te sterk De officieelc lyding der ii neming van Kars heeft le Konslanlinopel een pynlyken indruk gemackl en men verzekert dat de denkbeelden van vrede sedert dien veld gewonnen hebben onder de leden van bet goevernement. De minister van buitenlandsche za ken, Server pacha en de sehoonbioeder van den Sulton Malimoud Damel pacha, tol hiertoe gekend voor hunne oorlogsgcziude gevoelens zouden zich nu genegen toonen tot het aenknoopen van vredes onderhandelingen. Wy waerschuweu echter onze lezers tegen die berichten, welke telkens opnieuw worden gelogenstraft, en gelooven dacrentegen dat de ooslersche kwestie al langer hoe meer ingewik keld wordt en moeilyk zal kunnen opgelost worden zonder eene europische tusschcnkomsi Immers, zonder rekening le houdon van de waerschouwingen van Oostenryk, zet het kleine Servië, door Rusland daerloe aengezet, zyne oorlogs- toehereidseleu voort. Men verwacht eerlang de vier de storting van hel russisch hulpgeld. Naer men ver zekert zal prins Milan in hel begin van december naer helleger vertrekken. Voor dat tydslip zal de Skupt- china worden geopend. De inwoners der vallei van den Timok hebben reeds bevel ontvangen hunne wo ningen te ontruimen en zich naer het 'binnenland le begeven. Dc soldalen van het servisch leger, dat zich reeds nagenoeg geheel aen de turksche grens be vindt, zullen van die woningen gebruik maken. Volgens den engelschcn Standard wordt te Frankfort een groot belang gehecht aen eene bro- chuer, le Bucharest verschenen en waerin wordt ge zegd dal de redevoering van den czaer te Moskou geene beteckenis meer heeft, dal Rusland zich zal meester maken van die gedeelten van Turkye, welke hem zullen ontstaen, en dal het door geene enkele mogendheid zal worden tegengehouden. Deze bro- chueizegt de Slandurd, gaet uit van hel runienisch ministerie van buitenlandsche zaken. De Standard vindl-dacrin eene nieuwe reden om by liet engelsch goevernemcrit aen le dringen opdat hel eene krachtdadiger houding zou aennemen en niet zou wachten om te handelen tol dal Plevna in ue macht der Russen is gevallon. Rusland zou, volgens bel engelsch dagblad, moeten gewacr- schuvvd worden, by middel van zaken welke eene duidelyko beleekeois hebben, dal hel niet verder gaen mag dan tot een zeker punt, hetwelk byna is bereikt, op straf van, wanneer hel zich verder zou wagen. Engeland te moeien beschouwen als zyn verklacrden en vastberaden vyand. Oori.og tot het uiterste. De korrespondcnt van den Daily Telegraph, bericht hel volgende uit Pera, t8 november lk ben in staet, volgens inlichtingen waervan de gcloofwcerdigbeid niet kan belwyfeld worden vast te stellen, welke de inzichten zyn van hen die verant- woordelyk zyn voor dc leiding van deu oorlog en dc verdediging van hel lurksche ryk. Vooreerst kan ik u opnieuw verzekeren dal het denkbeeld zich over le geven nog geen oogonblik liet goevernement beeft bezig gehouden. In den minis- terraod, gehouden in hel Seraskierael (ministerie van oorlog) onder liet voorzitterschap van den sultan, werd deze kwestie nooit opgeworpen. Het eenige on derwerp der beraedslaging van den raed was, de middels le beramen om den oorlog krachtdadig voort te zeilen, te voorzien in de onmiddellyke noodwen digheden van'hel leger en de noodige schikkingen le nemen om levensmiddelen, warme klceren en krygsvoorraed aen de troepen ie bezorgen. In den grooten raed die zicli gisteren avond heeft vereenigd in bel hotel van den groot-vizier, heeft de beraedslaging insgelyks geloopen over de kwestie der wegen en middelen. Hel denkbeeld zich over te geven is er evenmin aengeraekl. Men vraegt welke waarborgen Turkye geven zou voor een beter goevernement in Bulgnrië Ik kan u verzekeren dal hel antwoord van Turkye zal zyn cle turksche konslilulie, die verleden jaer is afgekondigd gedurende den ziityd der konferencie, en kort daertia in voege gebracht door de eerste vergadering van liet turksche parlement. Een nieuw bevvys dal de konsli lulie eene wezenlykheid is en geen ydel woord, is de tweede zitiyd van hel parlement, die binnen eenige dagen worctl geopend. Indien, zeggen de lurksche slaelsmannen, wy andere waerborgen acnbodcn,zou den wy slechts ons eigen aenklagcn en onze vyanden het recht geven ons van leugen cn kwade trou beschuldigen. Hel is dus niet wacrschynlyk dat er andere waerborgen zullen aengchoden worden. Wal er van zy, Turkye verzekert aen Bulgarië en aen Dos me konslitulionneele vryheden, zooals er geene en kele russische provincie bezit en hel beschouwt deze vryheden als volledig genoeg om een goed goever nement voorde lor komst le waerborgen. Men gelooft hier dal de wezenlyke oorzaek van den oorlog de hecrschzucht van Rusland is dal zich wenscht ie vergrooten in Klcin-Azië het denkbeeld der verbetering \an hel lol der christenen is niets dan een voorwendsel dal met groot gerucht wordt voortuiigezet om de politieke inzichten te verbergen. Zoodal Turkye eigenlyk slrydl voor liet behoud van zyn ryk in Azië, en in den stryd zal volharden zoo lang liet zal kunnen. Turkye is ook niet de eenige mogendheid die be lang heeft in de kwestie der Dardanellen en van den Bosfoor. liet is de bewaker der belangen van Enge land, van Frankryk en van de andere mogendheden, zoowel als de zyne en cle eindoplossing kan niet ge geven worden door Turk>e en Rusland, hel zy afzon- derlyk het zy gezamenllyk. Wat meer is, de handeling van Servië cn Rumenië, wal betreft te weten wat voordeel deze vorstendom men zullen trekken uit den oorlog, beval in zich dui eigendom van den flonau, een buitengewoon belang- ryk punt voor Oostenryk en Duitschland en min of meer voor geheel Europa. Deze kwestie is dus niet uitsluitend eene lurksche kwestie, aengezicn men, by ccne ernstige studie, bekennen moet, dal Turkye het bolwerk is der algemeenc belangen en dal do Donau onzydig en vry moet blyven in zyne handen. Een overzicht van den algemeencn toestand leidt ons tol de volgendo gevolgtrekking. Turkye zal den oorlog voort zetten met krachtdadigheid en in de hoop dal, met behulp van den winter en van zyne lichtingen in massa, hel nog zal gelukken in zyne pogingen om de Russen tol den aftocht te dwingon. Zoolang deze hoop zal bestaen, kan cr geen sprac-k zvn van zich te onderwerpen men denkt cr zelfs niet aen. De militaire geestdrift is algemeen de vcrkleeliJheid, de vaderlandsliefde van htl volk zyn verbazend cn de position door de generucls bezet, boezemen de bevolking en het goevernement ver trouwen in. Dagelyks vertrekken versche troepen uit Konslan linopel. De Moniencgrynen zetten hunnen tocht in Alba nië voort en verbranden al dc buizen der catliolyken na die te hebben geplunderd. Een groot getal Alba nezen vluchten naer Oostenryk, waer deze feilen eene groole opschudding verwekken. Dc prins van Montenegro bevindt zich le Kazerkol. Te Scutari worden verschansingen opgericht. Een telegram van den lurkschen bevelhebber in Herzcgowina, gedagleekend van woensdag, meldt dal dc Montenegiynen, die zich meester gemnckl hadden van de versterkingen in den omtrek van hel 1 dorp Barnassi, langs den kant van Antivari, daeruil verjaegd en tolael verslagen zyn. Zy zouden 501' man aen dooden verloren hebben. FRANKRYK. Tot nu loe is in Frankryk geen nieuw minis terie benoemd. Donderdag morgend werd, volgens de Patrie, aengekondigd dal het mi nisterie voor goed was samengesteld, doch dat het zich waerschynlyk dien dag nog niet voor de Wetgevende Kamers zou aenbieden. In de kombinatie die gezegd werd vastgesteld te zyn, zou M. Batbie de portefeuille van bin- nenlaudsche zaken, M. Dumas die van het openbaer onderwys en generael Lebrun die van oorlog bekomen. De andere portefeuilles zouden toegekend zyn aen dezelfde persoonen, voorkomende in de lyst welke verleden woensdag werd meegedeeld. In den Senaet hielden echter de leden der rechterzy, aengeduid als moetende deel maken van het nieuw ministerie, het grootste geheim en gaven herhaelde malen de verzekering dat de aengekondigde kombinatie tot dan loe niet officieel was. M. Batbie werd in den morgend by den maerschalk geroepen. RL Depeyre zou verklaerd hebben geen deel te willen maken van het nieuw kabinet. Ook meldt men dat ge nerael du Barrail, gewezen minister van oor log, tengevolge eener dringende uilnoodiging, naer Parys is gekomen. Het Journal O/peiel kondigt het besluit der Kamer van Afeeveerdigden af, waerby de benoeming eener kommissie wordt bevolen, gelast met hel doen van een cukwesLaengaen- de de kiezingen. Men zegt dat deze afkondiging aenleiding zal geven tot eene interpellatie van M. Paul de Cassagnac. Verder bevat het ofli- eieel orgaen een dekreet waerby de kiezers van de negende omschryving van Parys wor den byeengeroepen legen zondag 16 december ten einde eenen Afgeveerdigde te kiezen in vervanging van M. Grevy, die zooals wy altyd hebben aengekondigd, verkozen heelt het ar rondissement Dóle te vertegenwoordigen. Het was waerlyk de moeite niet weerd zooveel ge rucht te maken rond die kiezing, om tot 2ulk een uitslag te komen, die als eene logenstraf fing kan gelden voor lien die M. Grevy voor stellen als den opvolger van M. Thiers. Men telegrafeert uit Lyons aen den Gau- lois, dat aldaer eene maetschappy is gevormd, onder den naem van les Sans-Culolles. M. Bon- net-Duverdier is tol eere-voorzitter en zekere M. Roux tot voorzitter gekozen. Inlusschen laet de meerderheid der Kamer, M. Bonnet- Duverdier in de gevangenis. Een Schat. In een der afgebroken hui zen van de rue d'Argentueil te Parys, heeft de ondernemer, in een muer, een aenzienlyken schat gevonden ongelukkig bestond die schat in bankbiljetten, en deze zyn geheel door de rallen verknaegd. Eenige stukskens noglhans, lieten toe te zien dat het meestal biljetten van 1000 fr. waren. De ondernemer heeft, om de weerde van den gewezen schat te kennen, de overblyfsels gewogen, en besiadigd dat er meer dan 100,000 Ir. moest geweest zyn. Het huis, waer dien vond gedaen heeft, werd gedurende 25 jaren bewoond door een oude gierigaerd, die rond 1870 zonder eifgenamen na te laten, is gestor ven. De Krisis. Men leest in de Correspon- dance lianas De stemming van liet dagorde der rechterzy, dnor den Senaet heeft aenlei ding gegeven tot een groot geial min of meer waersehynlyke geruchten. Onder deze willen wy er een aenhalen, niet omdat liet ons juis ter toeschynt dan de andere, maer omdat liet nog al kurieus is. Volgens dit gerucht zouden MM. Dufaureeu Jules Favre de Afgeveerdig- den der linkerzy acnraden af le zien van 't enkwesl der Kamer, dat zeer moeilyk zoo niet onmogelyk is gemaekt dooi de tegenwerking welke de agenten der openbare macht is aen- bevolcn men zou de ministers rechtstreeks in beschuldiging stellen. Wy herhalen het, niets bewvst de echtheid van dit gerucht, dat overigens door verschillende republikeinsche Afgeveerdigden wordt gelogenstraft. Het frausch ministerie is definitief sa mengesteld als volgt MM. Rochebouel. voor zitter van den ministerraad, oorlog Banne- ville, buitenlandsche zaken Welelie, binnen- landsche zaken Lepellelier, justicie; DulilleuJ, financiën Ozenne, koophandelGraefi', open bare werken Faye, openbaer onderwvs en eerediensten. De minister van zeevaert, is riog niet benoemd. De Provinciale Correspondenz mnekt eene opmerking, aengaende de krisis in Frankryk, welke tamelyk gegrond voorkomt, a Aenge- zien, zegt hy, de maerschalk van den eenen kant, zich steunt op de volmacht welke hy ontvangen heeft van de Nationale Vergadering en op de laek welke deze hem tot in 1880 heeft opgelegd, en dat, van den anderen kant, de meerderheid van de Kamer van Afgeveerdig den, zich eveneens steunt op de rechten wel ke haer zyn toegekend door de republikein sche konslilulie, is eene duerzame en vreed zame oplossing moeiljk te verwachten, tegen over het groot verschil van gevoelen dat tusschen den maerschalk en de Kamer be staet. Deze moeilykheid was te voorzien, voegen wy-er by, op het oogenblik dat de Na tionale Vergadering eenen president benoemde** met eene volmacht die langer duerde dan haer mandaet. Dus moest de Nationale Vergadering zoolang hebben voortbestaen als de volmacht van maerschalk RIac-Mahon duerde, ofwel zy moest de benoeming van den president aen de meerderheid der nieuwe wetgeving hebben overgelaten. Wy hebhen onlangs medegedeeld dat de re publikeinen voornemens waren, ingeval eener tweede ontbinding, de Kamer van Afgeveer digden over te brengen naer eene slad, in de nabyheid \an Parys, alwaer hel garnizoen hun gunstig toescheen. De Vraie France meldt nu den naem van die slad. liet was le Rysel dat de meerderheid der Kamer, te samen met de linkerzy van den Senaet voornemens waren het revolulionnair goevernement in te richten. De renbaen van Rysel was bestemd om als zit- lingzael te dienen en de proklamaliën aen liet land te richten, waren reeds besteld of moesten besteld worden aen drukkeryen in België. De reden vvaervoor meri aen Rysel den den voorkeur had gegeven was de nabyheid der belgische grenzen. Deze omstandigheid viel vooral in den smaek, zegt men, van M. Gambetta. In de rue de Javelwaer men bezig was eene onderacidsche goot te leggen, zyn een deel der aerdevverken ingestort en hebben zes werklieden in hunnen vallen meegesleept. Men heeft aeiistonds de opdelving begonnen, en men is er in gelukt twee der slachtoffers op te halen de vier anderen, hadden door de verstikking het leven verloren. SPANJE. De verschyning eener bende repnbliekein- sche federalisten op de grens van Katalonië, in Spanje, wordt bevestigd. Een telegram uit Perpignan, 19 november, meldt dat de spaen- solie policie de fransche overheden heeft ver wittigd dat de bevelhebber der burgerwacht van Bagnola, den 18, eene schermutseling heeft gehad, tc Crespia, tegen vyf-en-twintig gewapende mannen, welke 1500'frank konlri- bulie eisehten namens de federatieve repu bliek. Denzelfden dag heeft men het geweer- vuer gehoord in den omtrek van Figueras. De spaensche troepen bewaken de fransche grens om die personen te beletten zich op fransch grondgebied te begeven. ITALIË. iledendaegsche beschaving. Ziellier eene belangryke statistiek, die der misdaden en schelmstukken in Italië gepleegd In 1876 be liepen de moorden op 1949, dat is 58 meer dan het vorige jaer, en de diefstallen met inbraek op 2299, of 142 minder dart in 1875. Wat de moorden betreft,ziethier hoe zy zich verdeelen: in Sicilië,! moord op 6287 inwoners; le Rome, 1 op 7031 in de napelsche provin ciën, 1 op 7841 in Sardinië, 1 op 10,105; in de Marken en de Ombrië, 1 op 15,585 in Toscane, 1 op 25.288 iu Emilië, 1 op 52,028; in Lombardië, 1 op 37,516 in Piemont en in Ligurië, I op 39,404 in Venetië, 1 op 43,757. De Univers deelt eene gewichtige tyding uit Rome meê. Volgens een telegram door den Standard ontvangen, zyn de kiezingen, welke aldaer hadden plaets gehad voor den algemee- nen Raed der slad en der provincie van Rome, gansch ten voordeele der catliolyken uitge vallen. Qe stad heeft pegen catliolyken, zes gematigden en een radikael gekozen de pro vincie koos twaelf gematigden, negen catlio lyken, vier radikalen en een twyfelachtige kandidaet. Deze uitslag is van de grootste beteekenis, want hy bewyst dat het romein- sche volk tegen zynen dank by het ééne Italië is ingelyld en getrouw "blyft aen de Kerk en aen den II. Vader. De Times zegt dat er eene groole verslagen heid onder de liberalen heerscht omdat de paepsge/.inde kandidaten byna overal heb ben gezegepraeld. Onder de gekozenen bevin den zich personen die zeer gekend zyn om hunne onwankelbare catholyke overtuiging, zooals prins Borghese, prins Buoncompagni, graet Campello, hertog Cesarini, graet Filippa- ni en anderen. De Times zegt dat buiten die ge kende namen, nog andere romeinsche prinsen en uitstekende catliolyken gekozen zyn. DUITSCHLAND. A ens lag op den Keizer. De stad Berlyn, zegt een liberael dagblad, was verleden zondag in opschud ding gebracht, door het gerucht eener samenzwee- ring tegen hel leven van keizer Wilhelm. Een man, zegde men, was aengehouden in de spoorwegsta tie, op liet oogenblik dal liy wilde schieten op den keizer, die zalcrdag'van ccne jachtparty terugkeerde.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2