Oostersche Oorlog. Zietliier do kantons onzer provincie wier deputatie vermeerderd zal worden Gent (2 kantons), 15 in plaets van 14. Assenede, 2 in plaets van 1. Oosterzeele, 3 in plaets van 2. Aelst, 6 in plaets van 5. Bevereri, 5 in plaets van 2. St-Gillis (Waes), 3 in plaets van 2. Temsche, 3 in plaets van 2. DAVIDSFONDS.AFDEELING-NINOVE. Zondag laatst heeft de Eerw. lieer Claeys, pro lessor aan hel Klein-Seminarie van St-Nicolaas. alhier eene voordracht gehouden waerin hij handelde over de menigvuldige veranderingen, die, sedert honderd jaren, op hel tooneel der wereld gebeurd zijn, zoowel onder zcuelijk als stoffelijk opzicht. In het jaar 1777 stierven Voltaire en Rousseau. Die twee hoofdmannen der hedcndaagsche valschc wijsbegeerte, hadden over de gnnscbe wereld die verderfelijke leeringen uitgestrooid, waerin alle ker kelijk en wereldlijk gezag bestreden werd. Op de Irooncn van Europa zalen hunne slachtoffers en medeplichtigen. In het duister, in geheime genoot schappen, verschool zich de macht, die den oorlog, door htn met lastertaal en logen aangevoerd, moes ten voortzetten. Daar wij de slechte gevolgen kennen van de leeringen van Voltaire en Rousseau, die in hunne eigene schriften malkander als zedebedervers uitmaakten, gebruiken wij dan ook de middelen, om de rampen, die zulke leerstelsels na zich slepen, af te weren Tegenovejf die geheime genootschappen tegenover de francmaconnerie, wier slachtoffers door banden van goddeloosheid en haat verbonden zijn, moeten wij, katholieke Vlamingen, andere vcreeni gingen stellen, welker leden verbonden zijn door handen van godsdiensten liefde; wij moeten moedig het bedreigde erfgoed onzer vaderen tegen den geest van goddeloosheid en omwenteling verdedigen. Voor wal hel stoffelijke aangaatsedert honderd jaar hebben wij verscheidene voorname uitvindingen zien opkomen en verbeteren, zooals die van den pa- ratonnerre of bliksemafleider, van den telegraaf, van de stoomtuigen, die door hunne toepassingen de wereld ganscli verdraaien en omkeeren. Het is won der om na te gaan, volgons eenen almanak van 1777, dien de spreker met zich had, hue men honderd jaar geleden arbeidde, handeldreef, reisde, leefde en men mag te rechte zeggen moesten de menschen van over honderd jaar in het leven terug keeren, zij zou den zich hier niet meer bekennen. Onnoodig te zeggen dal de Eerw. Heer Claeys hier wel onthaald werd hij is immers overal bekend om zijne juistheid en gemak van sprake hij kan bij zijne toehoorders de aandacht verwekken en staande hou den hij kan zelfs geheel de vergadering in geest drift vervoeren. Ook werd hij menigmaal door wel verdiende toejuichingen onderbroken. X. Het ware moeilyk zich een gc-dachl te maken van al de smeerige en platte goddeloosheden, die de knoeier uil T Verbond, in zyn laetste nummer, aen zyne lezers opdischt Ouder audcre walgelykc vuiligheden, want al zyne artikels zyn van zelfden deessem, treffen wy nomelyk een artikel aen legen den biechtstoel, wacrin de schryvclacr hel ouwcdcrlcggelyksle bevvys geeft, van een in den grond bedorven hert en van eenen geest die door den duivel zclven ingeblazen schynt. Immers, die kerel, 't is niet anders mogelyk, moet al de geile gedachten, al de wulpsche denk beelden, al dc uitgepluisde ongebondenheden van do onluchtigsle romanknoeiers, zoo als Paul de Hoek, Eugeen Sue, etc. gemediteerd en, om zoo te zeggen, verslonden hebben daerby moet den laclsten spran kel eergevoel in hem teencmacl uitgedoofd zyn, om de platte beestiglicden op papier te kunnen en te durven brengen die zondag II. in 'l Verbond versche nen zyn. Ons herle walgt by derzelver leziDg, macr het bloedt nog meer als wy overwegen dal vreemde kwanten hier, in onze stad, de zedelyke en gods dienstige gevoelens onzer bevolking schaemttloos komen uittarten cn op de jammerlyksle wyze ver ergeren. Cc liberale party is hier medeplichtig aen het afsehuwelyk kwned dal deze vslyke hemellergmg kan teweegbrengenDe eeuwige waorheid zegt iu hel II. Schrift dal het voor den vererger beter ware nooit geboren tc zyn, of met eenen molensteen aen den hals in*t diepste der zeegoworpen te worden. Men zal ons vragenwaerom wcdcrlegl gy die goddeloozc vuiligheid niet? En hierop antwoorden wy Wy zouden er niets by winnenVerstokte goddeloozcn zyn ongennckbaer voor goede reden en voor 't licht der waerlicid zy hebben ooren en oogen om noch te hooren, noch te zienHel ware dus roozen strooien voor de verkens Dal evenwel al do gene. die 't Verbond in hunne huizen toelaten, het wel weten dal zy eens by Cod zullen verantwoorden voor ai de zielen die zy zullen gcholpon hebben te verderven, en dal de rekening die zy hierover zullen te geven hebben, zoo scherp als schroomclyk zal wezen VOLKSKAMER. De Kamer heeft achlervolgens de budjelten van ontvangsten en uitgaven voor orde, der openbare schuld,van de minislerien van finan cien en van buitenlandsche zaken byna zonder redetwist aengenomen. In zitting van Donder dag ontwikkelde onze achtbare Vertegenwoor diger, M. Woeste, liet wetsvoorstel 't welk by ten bureele bad nedergelegd, strekkende om de militaire pensioenen, zonder onder scheid, met 20 ten honderd te vermeerderen. Deze voorstel zal door de gepensioeneerde ofii eieren en militairen met blydschap vernomen worden. By 't aerivangen der zitting van woensdag, beeft de heer Minister van oorlog twee wels ontwerpen ten bureele nedergelegd, te welen 1° bet wetsontwerp waerby bet contingent des legers, voor 1878, op 100,000 manschap pen wordt bepaeld 2° een wetsvoorstel waer by buitengewoone kredieten worden gevraegd voor bel oprichten van twee forten in de nabyheid van Lier en de vollediging en ver betering van 't materieel der artillerie. Ilel hof beeft echter de voorziening van den prokureur-generael verworpen en Van Thie- len verzonden naer de Kamer van inbeschul digingstelling van het beroepshof van Gent. De krygsraed van Henegauw beeft de sergeanten Vanhavermaet en Gossens, van liet 1* regiment jagers te voet, veroordeeld, den eerste tot 2 maenden gevangenis en 50 fr. boete en den tweede, tot dezelfde gevangenis straf en 300 Ir. boete, voor in duel te hebben gevochten De vier getuigen van dit tweege vecht zyn insgelyks veroordeeld, elk tot 15 dagen gevangenis. De krygsraed beeft de on- middeilyke aenhouding bevolen der veroor deelden. STERFGEVALLEN. Woensdag is te Erpe overleden den lieer Finnin Verbrugghen, notaris cii oud-burge- meester dezer gemeente. Gisteren Vrydag, is te St-Lievens-Essche, in nog jeugdigen ouderdom, overleden den beer Uesiré Van den Bossche, geneesheer, Bur gemeester dier gemeente, Provinciaelraedslid van 't kanion Herzele en Ridder van 't Leo poldsorde. Deze vroegtydige dood dompelt eene achtbare familie iu den diepsten rouw en doet onze caiholyke denkwyze een zeer ge voelig verlies ondergaen. KONINKLYKE BESLUITEN. Z. 1). II. de bisschop beeft pastoor benoemd de volgende Eerw. Ileeren Te Sint-Laureins, M. Deprcz, pastoor van Sl-Louisa-Maria te Denderwindeke, M. De Strooper, pastoor van Sl-Antelinks te Lo/.er, M. Van der Hulst, onderp. te Steenhuize te St-Louisa-Maria, M. Eeckhout, onderp. leSt- Lievens-llouiem te Sint-Antelinks, M. Torek, onderp. te Nevele. SPOORWEGEN. Te rekenen van I december, zal er een nieuw larie! worden in voege gesteld voor de verzen ding van steenkolen van België naer liet groot hertogdom Luxemburg, Lotharingen, den El- zas en bel oosten van Frankryk, langs Arthus, eenerzyds, en voor bet vervoer van erts, van bet groot-hertogdom naer België, van den an deren kant. WETTELYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 27 november, neemt bel ontslag aen van M. J. Lepreux van zyn ambt als deurwaerder by de rechtbank van eersten aenleg te Dendermonde. REGHTERLYK KRONYK. Het bof van kassalie heelt maendag een arrest uitgebracht in de zaek van den genaem- den Van Thielcn, schoenmakersgast, beschul digd van beleedigingen tegen den koning. Van Thielen was, zooals men weet, voor dit feit voor de korrektionneele rechtbank van Gent verschenen, welke zich echter in de zaek onbevoegd verklaerde. Het beroepshof be krachtigde deuilspraek der rechtbank en het openbaer ministerie voorzag zich tegen deze laetste beslissing in kassatie. De uitreiking dei' prjzen aen de overwin- naers der tentoonstelling van land- en hof- bouwvooi'lbreugsels, li uiten, enz., in October laelsl gehouden zal plechliglyk geschieden den 8 December aeiistaende, om 11 uren voor middag, in de zael van den Schouwburg, te Aelst. Onze vertegenwoordiger de lieer Woeste, heelt op 'l bureel der Kamer, een wetsvoorstel nedergelegd, strekkende tot de verhooging mei 20 ten honderd der militaire pensioenen zon der onderscheid. Wy vernemen dat de beer J.l. De Beuc- ker, de geroemde professor van natuerkunde te Antwerpen, door de zorgen van 't Davids- londs, Afdeeling-Aelst, alhier, in den Kring de Vriendschap op Zondag 30 December aenstaende eene voordracht zal houden. Maendag morgend, om 6 1/2 ure, is de genaemde Frederika Lode, oud 25 jaren,dienst meid by den heer Frederik Ürisar, woonende op de Keizerlyke plaets alhier, in eenen aerival van zinneloosheid, door eene venster van 't tweede verdiep gesprongen. Deze gevaerlyke sprong heelt gelukkiglykaende arme zinneloo- ze gcene andere wonden dan eenige onbedui dende kwetsuren aen de handen veroorzackt. De eigenaers van familiekelders, op de oude kerkhoven van Brussel, hebben aen het gemeeiitebesluer gevraegd of hun eigendoms recht op die kelders te niet en hel geuzenhof van Evere verplichtend was. De gemeente- overheid heeft er zich niet durven tegen ver zetten, dat er voortdurend begravingen wor den gedaen in de familiekelders. Hetzelfde zal gebeuren voor helgene de voorsteden aengael, welke besloten hebben hunne oude begraef- plaetsen te laten varen, om er nieuwe aen te leggen, op een grooteren afstand van de dicht bevolkte kringen. In de Association Libérale van Brussel beeft M. Jottrand eene redevoering geliouden, waerin hy zegde dat er binnen de (/reuzen ook bunjerlyke troebels te vreezen ivaien. Toch niet, M. Jottrand, als gy uwe trocbelmakers maer thuis houdt. De troebels die gy zegt te vreezen, komen van uwe vrienden en gebeuren op be vel uwer party. M. Janson heeft voorgesteld om de kwestie van den eigendom der kloosters op te werpen.... Vooruit maer Wel is waer zou ieder eigendom heilig moeten zyn maer indien er waren in die vergadering, welke dit voorstel toejuichten, dan juichten zy ook toe, dat men binnen kort hun geldkoffer plunderen zal. Vandaeg gy, morgen ik Het eene volgt het ander. ftl. Goblet wil de Kamers ontbinden. En waerom s. v. p. Wy hebben een aenzien- lyke meerderheid in de Kamer en zien de nood- zakelyklieid niet in, ten pieizire van eenige troebelmakers, het land in rep en roer te brengen De Etoile meldt dat M. Tesch benoemd is tot goeverneur der Société Générale, in vervan ging van M. Liedts. In dezelfde vergadering is M. Simons, raedsheer by hel verbrekingshof, benoemd tot ljestuerder, in vervanging van M. Tesch, en tot kommissaris, in de plaets van M. de Mcrode, overleden, is M. de Merode- VVeslerloo aengesield. Gent, 2(j nov. Gisteren morgend heeft het omveer het spoorwegverkeer met deze stad zeer verhinderd. Geen enkele trein kon voor 7 1/2 ure in of uit de statie ryden, zoozeer was de baen overdekt met omvergeworpen telegraefpalen. Rond de statie van Meirelbeke is de schade byzonder aenzienlyk. Zaterdag avond werd in de brouwery van M. E. Van de Maele te Geeraedsbergen, een werkman die bezig was met vaten te zui veren, verstikt door het koolzuer dat opsteeg uit de gist welke onder de vaten lag. Een der makkers van den ongelukkigen werkman meldde het ongeval aen M. Van de Maele deze snelde toe en het was te vergeefs dal men poogde hem te weerhouden, zeggende dat hy een gewisser dood te gemoet ging hy ant woordde Pat is eender l... sprong in het vat en viel verstikt naest hel eerste slachtoffer Dit verschrikkelyk nieuws was aldra verspreid en eene menigte volks snelde toe verschei dene personen, waeronder de zoon van M. Van de Maele wilde de versmachten ter hulp snellen en men moest het uiterste geweld ge bruiken om hem te weerhouden. Middelerwvl steeg de koolgaz uit de vaten. Zy doofde her- haelde malen hel licht uit dat men er boven bracht, en men was genoodzaekt de duigen aen stukken te slaen om de lyken te kunnen wegnemen. De neerslachtigheid is algemeen beide slachtoffers laten eene weduwe en ver scheidene kinderen achter. Het financieel blad, Les Cötes de Bruxel- les meldde dezer dagen dat een belangryk ny- verheidsgesticht van Henegauw overgegeven was en dat de overgevende maeischappy bi- lans had vertoond, volgens welke het geslicht groote winsten vervvezenlykte. Sedert de over- gaef van het gesticht, onderging dit laetste enkel opvolgende verliezen, derwyze dat in de laetst gehoudene algemecne vergadering, de aktionnarisseu vernamen dal het kapitael ver bruikt was en dc bilan een verlies bestaligde van 200.000 frank. Toen een der aenwezigen den komptabel desaenguende ondervroeg, zeg de deze dat de maeischappy nooit eei .ge winst had gedaen en dat de bilans, we'ke men by de overgaefhad voorgebrachtv scli waren? Een lid der Kamer dat zich in ochcn de akti onnarisseu bevond, zou zelfs uitgeroepen heb ben Het zyn niet de aklic unarissen, welke hier zouden moeten zyn, ma- r wel de gendar men en de prokurevr des konings ik neem nota van die ontydige verklaring. Wy verne men dat er op bevel van .den prokureur-gene rael een onderzoek over deze zaek zou inge steld zyn. De schryver van hel artikel heeft de maeischappy in kwestie aengeduid, even als den boven aengehaelden Volksvertegenwoor diger, die niemand anders zou zyn dan M. Houlan van Soignies. Op de veemarkt welke vrydag te Brussel gehouden werd, waren 1249 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-85 tol 1-06stieren, fr. 0-G5 tot 0-92; koeien en veerzen, fr. 0-65 tot 0-94. Leuven, 27 nov. Zondag morgend, ten 7 uren, keerde de genaemde Antoon Smets van zyn werk huiswaerts. Toen hy op den boord der Dyle, rechtover zyne woning geko men was, kwam zyne vrouw hem met een bootje ie gemoet doch de stroom was zoo geweldig dal het kleine vaertuig omkantelde, de beide personen in bel water vielen en mee gesleept werden, zonder dal hen iemand kon ter hulp komen. Het oudste hunner vier onge lukkige kinderen, zag van op den kant der ri vier zyne ouders verdrinken. Het lyk der vrouw werd eenige kilometers verder opgevischt, doch den man heeft men tot nu toe niet weer gevonden. De Voir de Luxembourg meldt dat de liberale associatie van bet kanton Marche aen de bestendige deputatie de afsclirabbing van de kiezerslyst heeft gevraegd van eenen per soon die sedert 1860 (!)dood is. en dit omdat die man in 1877 den vereischteu kiescyris niet belaeide Bovengenoemd blad kondigt dit fa meuze stuk in zyn geheel al. De liberale studenten van Luik hebben een adres van toegenegenheid en overeen stemming in gevoelens, gezonden aen citoyen Cambetta. Leve degiondwet van België Er hesiaet te Luik eene nieuwe dieven bende, die alle veertien dagen van woonplaets verandert. De dieven doen zich, door vreemde kooplieden, waren toezenden en wanneer de dag komt om de rekening te betalen, zyn zy vruchteloos te zoeken in de opgegeven woon plaets waerzy zich slechts bevonden om de koopwaren te ontvangen. Verledene week werd een wol koopman van Verviers door dry kerels bedrogen, en hy werd dil, ongelukkig, slechts gewaer toen de koopwaer reeds ver zonden was. Er heersclit ceue geweldige beweging te Verviers Hel vaderland was in gevaer, de grond wel was geschonden, de vryheid was naer de maen Spoedig de gemeenteraed byeen geroepen Spoedig eene interpellatie en een antwoord van den president van den raed Wat was er dan toch wel le doen Luistert Een onderpastoor was iu eene gemeenteschool le Verviers gelreden en had... 't is toch afsehuwelyk..., eenige beeldekens aen de kinderen gegeven Gelukkig is de zaek gestild en kan het libe- ralismus weêr gerust de twee ooren op het kussen leggen. Waerom is het liberalismus niet even waek- zaem voor de grondwet, als zyne vrienden op roer maken, huizen afbreken, den koning be- leedigen en menschen op ponjaerd- en zonne steken trakleeren Dit laetste schynt nu echter niet le bekom meren, maer als* een pastoor een bidprentje geeft, dan, o dan is hel vaderland in gevaer Is 't belachelyk genoeg De Telephone. De telephone, dit toe stel waermeè men by middel der elektriciteit allerlei geruchten van zeer van elkander ver- wyderde plaetsen kan overbrengen, begint zich eveneens in België te verspreiden. Sedert eenigen tyd hebben de wetenschap- pelykc en natuerkuridige wereld zich druk be zig gehouden met dil toestel en de nieuwsgie righeid van het publiek niet weinig gaende ge- maekt, door velerlei zoogezegde wonderen, verricht by middel van een toestel dat belooft weldra algemeen in gebruik te zullen zyn. Verleden zaterdag deed men te Mechelen in het St-Romboutskollegie, proefnemingen met bovengemeld werktuig men had er een ge- plaets iu de Kamer van den professor van na tuerkunde en een ander in de kamer van een zyner ambtgenoten, welke een zestigtal meters van daer iri een ander gebouw gelegen is. Men bediende zich by de proefneming, van de elek- trieke draden, welke de horlogiëu van hel ge sticht iu beweging brengen. Zooals men reeds weet kan men by middel van den telephone, op verscheidene mylen af stand eene samenspraek voeren met eenen vriend men onderscheidt den loon der stem met al zyne wendingen en al de uitdrukkingen welke de stem voortbrengen kan. Het toestel brengt eveneens de instrumenteele muziek over, zoo dat, na nog eenigen vooruitgang, het niet onmoselyk zal zyn, van in zyne kamer zoowel de koncerten der muziekschool als de parlementaire beraedslaging by te wonen. De telephone doet zich opmerken door zyne hoogste, ik zou zelfs zeggen belachelyke een voudigheid. Hy gelykt meer aen een kinder speeltuig dan aen een wetenschappelyk toe stel en binnen eenige jaren, misschien binnen eenige maenden zal hy overal, op elke foore te koop zyn. Degene welke men jn het St- Romboutskollegie gebruikte was in eenige uren door den professor van natuerkunde ver- veerdigd. Men verbeelde zich eene ronde snuifdoos, van zeven centimeters middellyn, op dry cen timeters hoogte, waervan de bodem op eene buis of handvatsel rust, ongeveer twaelf cen timeters lang, en dry dik. Te midden van het deksel der doos is eene opening ter groote van omtrent een centicmstuk. Dat alles is in hout. Dc buis bevat van binnen een staelje van barnkrachtig yzer, wiens uiteinde, hetwelk in de doos komt, voorzien is van een bobyntje met zeer fynen in zyde gedraeiden koperdraed. Tusschen de doos en haer deksel ligt eene zeer dunne yzeren plaet gesloten, wier middenpunt het magneetyzer zeer nabykomt. Daer die plaet in hare ronde aen de doos bevestigd is, kan hel middengedeelte trillen, dat zich rechtover het uiteinde van het magneelstaefje bevindt. Beide toestellen zyn dezelfde men houdt ze by middel van het handvatsel vast. De per soon die spreekt, brengt de opening in liet deksel aen den mond, terwyl de persoon die luistert het zyne aen het oor brengt. Ziehier wat er gebeurt. De beweging der stem doet de plaet van liet eerste toestel tril len deze doel, door zich alhoewel on- merkbacr min of meer van het magneet yzer te verwyderen, in den draed der bobyn elektrieke stroomen ontstaen, die, alhoewel uiterst zwak, eventwel voldoende zyn, om in hel ander toestel dezelfde trillingen te weeg te brengen. De elektrische pile is dus gansch afgeschaft. De uilvinder van den telephone is zekere Schot, Graham Bell, professor le Boston. Nieuw Oorlogstuig. Iedereen weet dat het aen de goevernemonlen oyergroote som men heeft gekost, hunne kuslbalteryen en oorlogsvaertuigen te kurasseeren. Een belgisch uitvinder denkt echter al die pogingen very- deld te hebben. De oorlogschepen zyn slechts lol een wei nig beneden de waterlyn met yzer bekleed en de nieuwe werptuigen, volgens liet nieuwe stelsel verveerdigd, zouden diep in het water ontploffen en hun efiekt doen gevoelen op die plaets van hel schip, waer geen hel minste kuras voor handen is. Aldus wordt dit laetste geheel overbodig, lenzy men bet vaertuig van voor tot achter met yzer bekleedde en ieder een weet dal een schip, aldus toegerust, onbe- stuerbaer zou zyn. Volgens het nieuw gevonden stelsel, bere kent men tot op eene sekonde, het oogenblik der ontploffing, en men doet dezelve gebeuren op eene bepaelde diepte. De amorce van bel werktuig vat vuer, zoo- dra zy in aenraking komt met hel water, en kan dan ook tot op een onbepaelden tyd onder het water verblyven, alvorens te ontplofien en hare vernieling meê te deelen, aen hel voor werp waermeè het wordt in aenraking ge bracht, Berlyn gebiedt. Men weet dal toen de keizer m 1875 naer Milaen ging, de italiaen sche vrymetselary hem vierde. Nu eerst, in 1877, kondigt men het proces-verbael af van de zitting die voor deze viering, in den Groot- Oosten gehouden werd. Men ziet er in dat de italiaensche logies niet genegen waren den keizer te vereeren maer.... de logies van Berlyn GEBODEN (lat men den grootenr beschermer der vrymetselary vieren moesl en de italiaensche logies bogen het hoofd. Zoodat men daeruit besluiten kan, dal als de logie van Berlyn te Rome meester speelt, zy ook wel meester spe- lëfi zal in België. Is het niet pleizierig de libe rale pers dag in dag uit le hooren schreeuwen dat zy vry en ouafhankelyk is dal zy niemand gehoorzaeml dan aen haer geweten terwyl zy danst gelyk men te Berlyn met de draedjês trekt eenige dagen onvcrmydolyk is. Na den val var. Plevna verwacht men zich acn eene bemiddeling van builschland, voor bet sluiten van eenen wapenstil stand die, in de meenmg van builschland, bel sluiten van een reclilslrcd.schcn-viede tusschen Rusland en Turkye zou voorafgacn. M. von Bismaik zou in 't ge heel niet gunstig zyn aen het denkbeeld van een kon- gres. Oostenryk heeft van builschland de verzekering ontvangen dat ecu afzoridcilyke vrede, beter dan een kongres. dc belangen van Oostenryk zou bevorderen. M. Andrassy zou daerop acn M von Rismark hebben beloofd dat Oostenryk, in overleg met builschland, het voorstel van een kongres zou verwerpen, indien bel werd gedaen door eene andere mogendheid. Vol gens inlichtingen uil hel russisch hoofdkwartier, to Pesth ontvangen, zou men aldaer de overgave van Plevm verwachten legen 5 december. be turksehgezinde dagbladen in Engeland zyn zeer teleurgesteld over de verklaring van lord Derby, welke wy verder meëdeelcu. be Morning Post vreest dal het goevernement zich geene rekening geeft van de positie woeiin Engeland geplaelsl. door de zege pralen der Russen in Armenië bc Times en de Daily Sews meenen daerenlegcn, dat do verklaring van lord Derby voldoening geeft acn dc groote meerder heid van hot land en de onrustwekkende geruchten doel ophouden. Todtlcben. - Hel gerucht is te Londen in om loop als zou gcnerael Todtlcben zoodanig aen de kooist lyden,dal het hem onmogelyk zyn zou de wer kingen van het beleg van Plevna tè bestieren. Op dit oogenblik zoudei: vyf-cn-lwinlig russischc gcncraeis aengetasl zyn door de besmetlende ziekten van Bul- garië Om leder een te vreden le stellen. Geprezen wyd en zyd Der Turken oorlogsmacht Der Russen dapperheid, Wekt overal gelach Geprezen meer en meer Der Turken halvcmaen Der Russen ki vgsmanseer, Is gansch nu naer dc maen! En blyvc in volle kracht Der Turken wederstand Der Russen legermachtVerraedt niet veel verstand bc geruchtmakende lyding aen den Times, meldende dal Osman pacha door de liniën der Rus sen was geslagen en Rahova had bereikt (welke stad sedert eenige dagen in de macht der Rumeniërs isj wordt vandaeg volkomen gelogenstraft door een be richt uit Konslnnliuopcl, vvocruit blykt dat eenen acovai van Osman pacha, lot dal gerucht aenleiding heeft gegeven. De uitslag van gezegden acnval wordt door den telegram in kwestie niet meégedeeld. Een telegram uil honstanlinopel meldt, dat de prinses Djemile, eene zuster van den Sultan, die in zyne byzondere gunst slael en veel invloed op hem uitoefent, hem dringend aenraedt vrede le maken, en dal er geheime onderhandelingen bestaen. Deze telegram meldt ook dat de gewezen sultan, .Murad, naer Topia Tepe is overgebracht. Irofcèn der Russen. In een brief uil Moskou aen de Wiener Presse worden de Irofeën, door de Russen op dc Turken veroverd, als volgt opgesomd Sedert bet begin der vyandelykhcden bedragen de lurksclie krvgsgevangenen, in de handen der Russen gevallen, reeds 4i.10u man, waeronder men IR pachas lelt cn 50o officiers. Hel getal der veroverde kanons beloopt 701 en dat der vaendels 200 twee monitors en vier stoombooien werden insgelyks buit gemaekl. be munitiën en levensmiddelen acn den vyand ont nomen. vertegenwoordigen eene weerde van meer dan 14 millioen roebels. Het getal der krygsgevan- genen verdeelt zieli als volgt de veldslag van Arda ban leverde er 7000, die van Begli-Achmel 300 die van Zcidcknn 500 die van Yagm XDG die van Baya- zid 300die van Alajadagh 700 die van Kars 1-2,000 die van Devibovun 3500 die van Azizië 500 die van Nicopolis 7000 do verschillende gevechten in de Balkaos geleverd 500 en eindelvkdc veldslag van Telich 350ü. Men verzekert opnieuw dal de czaer bereid is zoocira Erzerum en Plevna in dc macht der Russen gevallen zyn, den veldtocht als afgeloopen te be schouwen en over den vrede le onderhandelen. Doch men voegt er by, volgens een vlugschrift uil officieu- se bron, dat de toestand veranderd is sedert den dag waerop de czaer de bekende redevoering le Moskou uitsprak, waerin by verklaerde dat hel Rusland niet om vermeerdering van grondgebied le doen was, macr dat hy alleen dc verbetering van het lot der christenen op het oog bad. Vandaeg zou Rusland reeds verlangen een gedeelte van Turkye le annex- ecren. bit verontrust natuorlyk de goeverncmcnlen van Oostenryk en Engelaud, en zelfs zou er volgens een bericht uil Weencn, le Pesth eene samenkomst heb ben plaets gehad, tusschen den engelscbcn gezant, die een buiiengewonen koerier had ontvangen, cn graef Andrassy. Daer zou sprack geweest zvn van het zenden eener gezamenlyke nota acn Rusland. N'oglans schynt Engeland niet voornemens zyne onzydighcid spoedig le verlaten, want lord Derby heelt, aen eëne deputatie die licrn kwam verzoeken de engelsche belangen in het Oosten niet uit het oog te verliezen, verklaerd dnt er geene enkele reden be stond om de onzydigheidspoliliek af te vvyken. Kon- slai.tiaopel is nog niet in gevaer, zegde by, en Suez wordt niet bedreigd. De minister veiidaerde dat En geland zyne bemiddeling zal aenbiedcn, wanneer het denkt dal bet geschikte oogenblik daertoe is gekomen. De Russen sehynen zoodanig verzekerd dal Plevna eerlang in hunne macht zal vallen, dat zy reeds tegenbevelen hebben gezonden aen de troepen die in Bulgarië moesten overwinteren. Hel bouwen van kazernen cn d6 uitdeeling van winterkleeren zyn op geschorst en men zou zelfs levensmiddelen in massa hebben besteld voor de voeding van hel garnizoen van Plevna, dal zich eerlang zou overgeven. Van het oorlogstoonecl is weinig belangryk nieuws, tenzy dat de Russen beweeren dat de turk- scbe troepen in de bergengte van Chipka zich hebben overgegeven. De Turken beweeren van huuiicn kant, vélgens den Standard, dat Osman pacha een groote zegeprael heeft behaeld le Plevna. Hy zou op de Russen dry verschansingen, kanons, voorracd en le vensmiddelen veroverd hebben. Osman pacha zou goed bevoorraed zyn van al het noodzakclyk en in staet zyn nog langen tyd weerstand tc bicden. Einde lyk de Daily Telegraph zegt dal inlichtingen uil eene bron van groot gezag, te Londen aengekomen, be- wyzen dat Kars is overgeleverd door verraders, welke daervoor groote sommen in russische munt hebben ontvangen. Dc Kölnische Zcitung meldt dat in het ministerie van binnenlandsche zaken, tydingen zyn ontvangen, welke doen voorzien dat de val van Plcvna binnen De russiscligezinden worden verzocht de twee strophen van boven naer onder le lezen, en de vrienden van den Turk, rechtdoor. FRANKRYK. De Senaet heeft dynsdag zyne kommissie benoemd, voor bel enkwest, door M. Fc'ray voorgesteld, aen- gaencle-de oorzaken der handels-èn nyverheidskrisis. Deze kommissie is, wonderlyk genoeg, samengesteld uit vyf republiekeincn cn vier konservalieven, welke M. Feray tot voorzitter en gclyklydig tot verslaggo ver hebben benoemd. Het verslag zal donderdag iu den Senaet worden neergelegd eu men kan van nu af reeds voorzien in welken zin hul zal opgesteld zvn.Reeds raedt de République Fraufaise aen de staet- huishondkundige oorzaken der knsis daer te laten. Men zal dus op hel ministerie van 16 mei de verant- woordelykheid legger, va:i een toestand, die niet alleen in Frankryk, maer geheel Europa door heerschl. Dc Tabletles d'un Spectaleur meidon, dal maerschalk Mac-Mahon volhardt in zyn voornemen, vastberaden op zyn en post le blyven. By hel ontvangen van ver schillende leden der konslifulionneelc groep van den Senaet, welke hem van hunne meëwerking kwamen verzekeren, heeft hy verzekerd dat hy vast besloten blyfl, de konservalicve belangen le verdedigen, en dat by desnoods de meewerking van den Senaet zou vragen. Voor de kiezing van twee Scnaleurs, in vervanging van MM. dc Franclicu en Lanfrev, welke den 4 de cember moet plaets hebben, worden MM. de Larcy en Ferdinand Barrot als kandidaten voorgesteld. Over het algemeen zyn dc konservalieven laf en flauw in de tegenwoordige omstandigheden. Hel is met tol den maerschalk dat men roepen moet deboulricht u op maer lol de konservatieve party, zoo zegt M. dc Saint-Genest in den Figaro Wal helpt liet lol het opperhoofd le roepen richt u f p als op hetzelfde oogenblik een deel zyner troepen hem veriael Indien de konservalieven den maerschalk onder steunen zyn wy gered, zegt een blad maer als een deel van hen hem vcrlact, is dc zaek verloren. Hel is vooral lol den Soleil, den Moniteur en de Estafette dal dit vcrwyt gericht wordt. Zich tot den Senaet richtende, vraegt M. de Si-Genest, of de meerderheid ja of neen den maerschalk wil onder steunen v< Zegt gyja, dan zullen wy allen toesnellen zegt gy neen, dat de maerschalk dan heenga Dat hy heenga, zonder het hoofd nog om te keeren, en aen anderen dc verantwoordelykbeid van zyn heengacn late Waerom zou hy dien toestand nog langer ver dragen Waerom zou hy zich laten kleinachten, ver nederen, martelen door domkoppige pariyen, die, by gebrek aen vaderlandsliefde, zelfs hel gevoel van persoonlvk belang niet hebben Dal alles duerl veel le lang. Zoo ook denkt er de Pays over De kwestie 13 dus als volgt hel is noodig, het is onmisbacr dat de Senaet teeken van leven geeft. Welnu, hy heeft hoe- genaemd geen leven Dewyl liet kabinet met de eene Kamer le wor stelen heeft, moet hel ondersteund worden door de andere Kamer. Dal toont liet kleinste gezond ver stand aen De France kondigt een arlikel af le rachal de la Commune, waerin de volgende zinsneé le lezen staet na gezegd te hebben, dal de Commune er zou komen, den dag na de aftreding van M de Mac-Mahon. Dc Commune maer zy zou veel meer op het Elyseum zitten En heel de kwestie is le welen, of men daer de gyzelaers der natie, die in de Kamer zitten, gaet voor den kop schieten, ja of neen. Allengs al schooner! Nu is hel de party der orde die de ropresentanlen zou gaen fusillecren En zóó stookt men hel volk op zóó maekt men helvvys, dal ;ync representan ten, bedreigd zyn van vermoord te worden, dat men hen zal moeten gaen beschermen tegen de kon servatieve party. De Pali ie, van Parys, kondigt een artikel af waerin zy doet zien hoe dc linkerzy alles aenwendt wat mogelyk is, om den Senaet te ontmoedigen en den maerschalk zyne demissie te doen geven. Het minislerio van transitie is door haer niet aengeno men zaterdag heeft de meerderheid der Kamer ge stemd dal zy iu geen betrekking met liet kabinet wil komen, enz. De radikalcn willen dus de regeering onmogelyk maken. Al de dekreten, kredieten openen de, zyn door den maerschalk onderleekemldoch wie zal dc 18 millioen betalen als de Kamer die de kreten niet bekrachtigt Meer dan dal de budjcl- kommissic stelt zich voor hel ontwerp van begroo- ling, voor 1878 aengeboden, als niet ingekomen te beschouwen. Al wal zy doen wil is een voorloopig Iwaclfde gedeelte stemmen een ongehoorde maet- regel, die alzoo ieder maend zal moeten hernieuwd worden. Wy herhalen 't, men wil het den Senaet on den president moë maken en daerna Daerna, zegt het blad, de verwarring. Op den dag dat de maerschalk valt, zal ook de Senaet in hel roode om- weer verdwynen. Ilel land der Ministers. Ziehier, volgens den Cuulois, hel getal der ministers die sedert den 4 sep tember 1870 in Frankryk aen 'l bewind zyn geweest 7 ministers zoorzilters van den minislerraed 5 ministers van buileulandsche zaken 7 ministers van oorlog 8 ministers van marine 8 ministers van juslicie 10 ministers van financiën 9 ministers van openbaer onderwys, ccrcdicnslcn en schoone kunsten 10 ministers van openbare werken En 11 ministers van landbouw en koophandel. Dal is te samen 75 ministers in zeven jaren tyd. Diefstal op den yzerenweg. In de maend Octo ber laelsleilen hadden twee besluerders der policie zich naer Londen begeven om een zekeren Hébert to herkennen, die zy meenden de dader te zyn van den diefstal op den yzerenweg van Calais naer Dover ge pleegd Zy herkenden hem als de dader van dien diefstal, en misschien ook wel van dien van 600,000 fr., ten nadeele van M. Burat, wisselagcnt ie Parys gepleegd.

De Denderbode | 1877 | | pagina 2