liwaedvuersiokers. De ondervinding leert dat liet grootste be drog, de ongehoords',e vervalscliing by middel dei- patentverklaringen worden gepleegd. Gee- ne degelyke hervorming is dus mogclyk indien men niet beslisse dat het patentrecht tot vol- making van den kiéscyns nimmer mag mede- gerekend worden. Wy lidpen dat het goevernemenl nen de bil'yke eischen van de overgroole meerderheid der Belgen zal gehoor geven, en maei regelen zal voorstellen welke al de kieskiioeieryen, 't is gelyk, aen welken kant zy gepleegd wor den, zullen beteugelen, om aldus ons Lies stelsel van eene kwael te bevryden, die dreigt te verergeren, en die onvermydelyk lot oneer en schande voor 't Vaderland" moet strekken. Hel bovenslaende artikel was reeds geschre ven toen wy vernamen dat het Beroepshof van Brussel de besluiten der Bestendige Deputatie van Antwerpen komt te bevestigen woerdoor de énkweslen bevolen worden die de ant- werpsche geuzen zoo verschrikken. Ge zult ze zien vliegen al die valschc kiezers van geusche labrikatie? Altyd sterker om sterker. Ikeene beesliglieid roept de andere in, zegt 'i spreekwoord, en 't spreekwoord heelt gelyk. l)c feniksen die 't liberael komiteitje, gelast met de ÏTerzicuing der kiezerslyslen, uitmaken, hadden eene van die omergeeflyke ezelaryen begaen die van eene erflyke dommigheid ge tuigen. Nu, de Bestendige Deputatie, heelt by een besluit, in date 10 November jlaen onze liberale jannen uitgelegd wacrin hunne cze- lary hesiaetEn niettegenstaande dit besluit zoo kloer en duidelyk is opgesteld rial den domslen onder alle koejongens bel kan begrypen, verstaen de liberale liefhebbers er nog geen enkel gebenedyd woordje van. Dc jongens zyn nu om verderen uitleg gegaen by 't Beroepshof te Gent...... Maer wat zal liet onvermydelyk gevolg hier van zyn Welde Haedsheeren van liet gentsche Hof zullen weldra bemerken waeriu de ezelary onzer liberale feniksen gelegen is, en zy zullen ze, zoo rap als de wind, met hunne uillegging naer dc maen zenden, uit roepende met Nollen zager Allans Altons vous ctes encore h op innocent pour faire mort Wat ons betreft, wy zyn dus verplicht onze beloofde uillegging tot-later te verschuiven. Een franse!) blad, Ie Temps, bevat eene leu genachtige korrespondenlie over België, wacr in men wil doen gelooven, dat men hier in massa gereed staet om te doen wat de revolu- tionnairs van Parys doen dal is ons zeiven lellerlyk te ruïneeren. Als in juni, zegt de troebelmaker, de kon- servatieven winnen, zouden er zells ultramon- tanen, zelfs papisten naer de Kamc gezonden worden maer in dat geva er ook op zyn, want het liberalismus wordt j ken aengevangen. De algemeene redetwist liep slechts door de sclivnbare gematigdheid van j rustig af, doch by bet bespreken der artikelen interpelleerde heerke Bara den lieer Minister k.y j over het verbod onlangs door der. achtbaren heer Braeckman, Burgemeester van Sl-Amauds- En wy antwoorden dal wy geenzins overdryven de haetvolle priestervreler uil 'l Verbond heeft wezen- lyk die laetsle dwaesheid van zynen lasicrreessem afgerukt en aen zyne liberale lezers ie vreten gewor pen. Zielhier hoe die slimmerik hel in zyn Verbond aen boord legt om die weêrgalooze bcesligheid een kleedje aen ie passen Bel socialismus, zegt de knoeierdal maer voor doei heeft de goederen te verdedenwordt nog enkel aeuge- preekt door ecnige verdwaelden vindt nog slechts acn- liangers onder die lieden, welke zooals de papen te lui zyn om te werken. Als leerstelsel kon zulk een socia lismus echter geen gevacr meer opleveren, aengezien de wetenschap hem sedert lang reeds den bodem heeft inge slagen. Bemerkcnswaerdig mag het Iteeten,dat de prieslcrparly, welke haren steun vindt in de onwetendheid, welke Itaer besta en Ie danken heelt aen dc vrees welke zy, mei liure hel en duivelen, de domme bevolking op het yf jaegl, dal die party, iederen keer dat hare politieke macht stad om schipbreuk te lyden, uit de laegs'e en gemeenste klassen der samenleving ecnige geestdrijvers doet optreden, die eencn tyd lang leerstelsels zoeken te verspreiden, welken, door ieder weldenkend man veroordeeld worden. Wal dunkt u daervan, lezers, mag men de leer niet optrokken als men zulke litfiicbberycn ziel afgeven, en dit wel door nen ex-schoolvos, die in Iwee libe rale kakscholen de kinderen geleerd heeft en die de prelcnlicoppert, hier, het uitgeteerd liberael klickske van zyne ongeneesbare kwael ie hersteilen Maer wal will g'er aen doen, 'l spreekwoord zegl a pravo corvo dispar non gignitur ovum, dit is te zeg gen dal het val uilgcefl wal hei in heefl.of, in andere woorden, dat iedere vogel zingl gelyk hy gebekt is. en dal hei eene dwaesheid is uil eene slokvisclilonne te willen rozenwater scheppen. De brabandschc socialisten hebben onlangs te Brussel eene vergadering gehouden, ten einde zich in poliliek genootschap up le vormen. Die kerels hebben ecu programma vastgesteld, waervan zy de uitvoering zullen pogen te bewerken In dit programma, waerop wy zullen lerugkeeren, komen zoo brutale en heilloozc ontwerpen voor, dal de liberale Etoile Beige zelve er van verschrikt is. Ja, do Etoile Beige, die, gelyk 't Verbond, altyd met nen priester op den neus, zit, en die te voren, gelyk 'l Verbond, liet socialismus als een ingebeeld spook"aen- zag, reept uitDat hel aen de bedueigde samenleving is op hare hoede te zyn legen de nieuwe party die in 'l slactkundig worstelperk gael treden. Wal dunkt u van die pille, meester Peperhol uil 'l Verbond? Zult py ze konnen doorslikken üja, mis schien .- ge zult er wel middel toe vinden al ware hel in cl tc zeggen dat de liberale Etoile Beige, bet vnny- nigste blatl van geheel 'l land, aen de papen verkocht en door moed gedreven, de ziekte zoodanig le be strijden, dat de gecsel weinig of byna geene slacht offers heelt gemaakt. Zijne Majesteit dc Koning heeft hem voor moed en zelfopofferingen een gouden eeremetaal van groote waarde geschonken. Vol tever bleef de goede man zijne bediening van gcucesheer ten dienste en tol genoegen van eenieder uitoefenen lot den dag zijner doodelijke ziekte. Een groot deel zijner inkomsten besteedde hij in liefdewerken aan de armen en zieke behoeftigen hij bracht verscheidene genootschappen tot stand, zoo als onze schoone muziekmaatschappij en de Confrérie van den II. Vincenlius-ü Paulo. Als waren voorstaander van ons Katholijk Geloof, van Onze Moeder de II. Kerk en haren verhevensten Bedienaar,was zijne mildadighcid nooit uitgeput, ook werd door hem en door zijne achtbare broeder3 er. zusters, onze gemeente begiftigd mol een gesticht bestemd voor hel Godsdienstig en Letterkundig Onderwijs voor kinderen van het vrouwelijk geslacht, welke de bcsle uitslagen oplevert. Door het over lijden van zijnen achtbaren Oom, werd onze waarde Vriend, door al de kiezers van de gemeente Raadslid gekozen, door Zijne Majesteit den Koning, lot genoegen van Ons allen, tol rust en welzijn der gemeente, lot Burgemeester benoemd,en, gedurende zijn bestuur, als eorsle Magistraal, zijn er vele nuttige werken in onze gemeente lol stand ge bracht. Niet alleen is hel verlies voor onze gemeenteen omliggende doi pen groot, maar ook voor geheel hel kanton llerzele, welks belangen dc gccerde man, sinds liet jaar 1848, als lid in den Provincialenraad met iever verdedigde. Het was dan le recht dat Zijne Majesteit de Koning hem andermaal kwam beloonen voor zoo vele diens ten en opofferingen volbracht als geneesheer, als oudste in dienst Piovinciaalraadslid, als Burgemees- lor, cn dal hij onzen verdienstrijken heer lol Ridder der Leopoldsorde benoemde. Mijnheer de Burgemeester, wij Leden van den Gemecnleiaad, beweenen uwe vroegtijdige dood de dood heeft l) verrast en U le vroeg uil ons midden gerukt, .lil dc armen uwer duurbare gade, uit de vriendschap uwer bloedverwanten, uwer kinderen. Ja, wij betreuren uwe dood, en de harten der aan wezigen antwoorden Ja, wij ook beweenen hel droevig verlies van onzen geneesheer, van onzen weldoener, van onzen duurbaren Vriend. Maar, mijne vrienden, troosten wij ons, ondanks ons verlangen ell de Allerhoogste het alzoo geschikt, troosten wij ons, omdat de goede man den loon van al zijne goede werken is gaan ontvangen. Vaarwel! waarde Vriend, August, ontvang onze laatste vaarwelen lot beter leven. hand gesteld om door hun hjndwerk in hun eigen onderhoud, in dit van ecnen gcbrekkelijken vader, eene oude moeder te voorzien. Ook waren zijne diepe kennissen en zijnen prij- zeiisvvaardigen iever om de onwetendheid te keer le gaan, met alleen gekend in de gemeente die hij be stuurde maar nog bij hoogere geplaatsten. Zoo werd hij sinds lange jaren bij de wedstrijden lus- sohen de leerlingen der lagere scholen gekozen, om deel le maken van de Jurij. Hier, in deze nare kloof, eindigt een' levensloop van weldoen, van verdiensten hier eindigt een edel en onvermoeid streven voor deugd en onderwijs, tot welzijn en verheffing der samenleving. Hierom heeft zijnen dood eenen sluier van diepen rouw over Sl-Lievens-Essche getiokken. Hierom zal deze gemeente hem crkentelyk blijven, zoolang zicli iemand zijnen naam zal herinneren. Hierom zijn wij, ten hewij/.e van diepe achting, van alle zijden rond zijn gral toegesneld, en roep ik hem, met benepen hart, bel laatste vaarwel toe. Duurbare Heer, hier op aarde hebt gij het goede gedaan, uwe ziel was rein, enkel bezig met liet ge luk der mcnschcn. Thans zij De lieer u genadig. Uw lichaam slope zacht in den bodem van dezen gewijden doodenakkcr, uwe ziel ruste voor eeuwig in den schoot der Godheid. Vaarwel diepbclreurde Burgemeester Vaarwel lol wederziens. Namens het volk, door den heer J. B. De Koker. VOLKSKAMEK. Na zich gedurende de twee eerste zittingen onledig gehouden te hebben met den redetwist over liet strafwetboek, heeft de Kamer, in zit- kunnen I tuig \an donderdag, liet onderzoek van liet zou het builjei des ministeries van binnenlandsche za- liet ministerie legen gehouden Dal wil zeggen broeder Communard, w zyn op het punt van hier zoo wal revolutie té maken, zooals gy van tyd lot tyd doel Vooreerst kennen wy in België geen papis ten of uhramonlaneii wie catholyk is, is hier ealhoiyk, en deze zyn alteniael men hart en ziel aen de grondwet en aen het belgisclie volksbeslaen verkleefd dat zullen zy met goed en bloed tegen het pruisisch-liberali'smus ver dedigen. De catholyken hebben hier, by welke veran- detiug dan ook, in België niets te winnen, in tegendeel alles %ie verliezen. Verder is het zeker niet grondweltelyk. dat men van nu reeds dreigt, uit vrees dat de meerderheid in juni konservaiief zyn zalde meet derheid maekt toch de wet in België, en oproer is buiten onze grondwet gesloten. Wy zyn echter gerust over die bedreiging van oproerer zyn hier in de geuzery wel een troep leegioopers, gereed om op ieder oogen- liük in de slraet te komen, doch de massa libe ralen, vooral die welke neering en een geld- koffer hebben,'vragen zoomin revolutie als wy, wel wetende dat België, reeds zonder dat, gevaer genoeg lydt in zyn onafhankelyk be- slaen. Wy denken zelfs dat die ingezeten liberalen, de eersten zouden zyn om te vragen, dal men de vrienden van dien revolutionnairen korres- pondent, eens er aen zou doen denken, dat wy niet gediend zyn met paryzer gelukkigmakery. Geen enkel woord van dat schandelyk ge- scliryf is waerde geest ervan is eene logen en ieder eerlyk man in België zal er des noods tegen prolesteren. Indien men dergelyken scribent voor hel •verspreiden van valsche en diskrediteerende berichten, eens achter de tralies stak, men zou een goed werk doen (Handelsblad.) De onnoozele kwant uil 'i Verbond heeft alle soor ten van saucen by de hand, om dc liberale pricstcr- vretcry by zich zei ver, en hy zyne langsom dunner gezaeide lezers wal te vergemakkelyken en dien zwaren verkenskost wat beter te doen vertecren. En inderdaed, die goddelooze pennekrabber begint en eindigt wekelyks zyn gazelnummcr met tegen Dans, Bisschoppen, religieuzen, priesters en religie te huileu en tc tieren, te liegen en te lasteren. Ja, het gael zoo verre, dal er tegenwoordig nooit een enkel beredeneerd artikel in 'l Verbond voorkomt'l is altyd de zelfde derde, de zelfde gal/oever, dezelfde vcnyn spuwing. Volgens den kwant zyn de Religie en de priester de schuld dal handel en nyvcrheid kwynen. Zy zyn de schuld dal er armoede en gebrek be- ataen. Zy zyn de schuld van den oorlog in hel Oosten. Zy zyn de schuld dal hel onderwys niet genoeg vêrspreid is. Zv zyn de schuld dat de palatters bederven. Zy zyn de schuld dal er overal zooveel goddeloo- zen, sloebers, groote en kleine liberale schurken, scbriflvervalschers en kerels met lange vingers ioo- pen. Zy zyn de scliuid dat bet slechte tyd is. Zy zyn de schuld dat de liberale kandidaten nota rissen, kandidaten-rechters niet ajs notarissen cn rechters benoemd worden. Zy zyn de schuld dat er In de huishoudens en ge- meenten» twist en tweedracht hestaen, dal tusschen de trouwste vrienden, tusschen man cn vrouw, tus schen vader en zoon, had en nyd heerschei). Immers Religie en priesters zyn de schuld van al les lot van 't gedurig dreigende socialismus toe !?t?!f Ja, maer, Denderbode, zult gy zeggen, gy overdryft, ge zegl dingen, die een mensch, welke zyne vyf zinnen bezit, voorzeker niet zou durven schryven. berg, gecJacn betrekkelyk het houden van re devoeringen op liet catholyk kerkhof aldaer, by de solidaire delving van twee godverloo- chenaers. Deze 'interpellatie werd door verscheidene liberale woordenkramers bygelreden cn on dersteund doch onze achtbare vertegenwoor diger, M. Woeste en de moedige heer Wassei- ge van Namen, bewezen op eene onlegenspre- lyke wyze dat de heer Burgemeester van St- Amandsberg slechts van een recht had gebruik gemaekt, dat zyne plicht hem gebood uit te oefenen. De heeren Janson, Bergé, Guillery en tutti quariii hebben gepoogd de redevoeringen der heide catholyke redenaers te wederleggen, doch 't was te vergeefs zy moesten den zak opgeven, want vooral de argumenten door den heer Woeste bygebracht waren onwederleglyk. Begravenis van den heer August Van den Bossche. St-Lievens-Essche, den Onze gemeente is in rouw onze gemeente betreurt een burgervader, een vol ieverigen geneesheer, een goeden raadgever, een ver trooster der bedrukten, een voorstaander van het Katholijk Geloof en van het Kristelijk en Letterkundig Onderwijs. De heer August Van den Bossche, Burge meester, geneesheer, lid des Provincialeriraads van Oost-Vlaanderen, Ridder van 't Leopolds orde. is Vrijdag 50 November alhier, in den Heer ontslapen, voorzien van de IIH. Sacra menten der stervenden. By de begraving, welke Maandag laatst, plaats heelt gehad, was de toeloop van vrien den ©vergrootafgezanten van hel Senaat, van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, des l'rovincialenraadsburgemeesters, ge neesheeren, andere hooge ambtenaren, immers plkeen wilde aan onzen diepbetreurden wel doener een laalsten vaarwel zeggen. Beurtelings werden de volgende lijkreden, aan den boord des grafs, uitgesproken Namens het Gemeentebestuur door den heer A. Roeland! Mijne Heeren en Waarde Medeburgers, Wij zijn hier vcrcenigd aan den boord van het graf om eencn droeven plicht te vervullen Wij komen eenen laulsten vaarwel zeggen aan onzen duurbaren vriend, Mijnheer August Van den Bossche, genees heer, Burgemeester, l'rovinciaalraadslid, Ridder der Leopoldsorde, alhier overleden, in den ouderdom van zestig jaren, overvallen van eene kortstondige ziekte. Veel te vroeg is do deugdzame man beroofd aan de buitengewoonc liefde zijner goede echtgenote en zijner teerdere kinderen, aan dc genegenheid zijner goede moeder en schoonmoeder, zijner broeders, zusters en bloedverwanten, immers aan allen die hem duurbaar waren. Godsdienstig, voorzichtig, rechtschapen in zijnen handel, had bij dc vriendschap van eenieder verwor ven, Inj was als echtgenoot, als vader, als burger, het slichtend voorbeeld van allen Het verlies in Mijnheer Van den Bossche voor onze gemeente en omliggende plaatsen is onherstelbaar zijne liefdewerken waren talrijk en alhoewel het mij onmogelijk is, U er eene gansche opsomming van te doen, zal ik er toch eonige van opnemen. Van het jaar 184.1, wanneer hij zijne examen in de drie takken van geneeskunde op eene schitterende wijze had afgelegd en voornamelijk wanneer de lijplius en andere besmettelijke ziekten onze bevol king op eene schrikkende wijze kwamen acnvallen, wist de ieverige geneesheer uil menschlicvendheid Namens den Provincialenraad, door den heer Mussely, Raadslid van 't Kanton Sottegem Heeren, Over eenigc maanden, met hel sluiten des zillijds van den Provineialenraad van Oost-Vloanderen,waren menigvuldige Collegas bij een gekomen, om, met eene hartelijke handdrukking, vaarwel en lol weder ziens te zeggen. Niemand dacht,dol do vriendVANDEN Bossche,zoo weinig gevorderd in jaren, zoo bloeiend van lichaamskracht cn zielvermogen, bij hel vroolijk terugkomen zou ontbreken. Wat niemand dacht, wal niet een vreesde, moest ongelukkiglijk gebeuren Augii3t Van den Bossche is in den lieer ontslapenHij is schielijk en vroeg tijdig ontrukt, aan zijn dii-pbcdroefde huisgezin. aan zijne verkleefde bloedverwanten, aan zijne talrijke vrienden, aan St-Lievens-Essche, dat bij, als Burgemeester, met zoo veel iever cn zorg be stuurde,— aan den Provincialenraad, waar Inj,sedert ongeveer dertig jaren, met ecre cn gezag zetelde, aan kunst en wetenschappen, die hij, in zijn vak van geneesheer wist tc doen strekken lol hulp en heil zijns evennaastes, aan onzen II Godsdienst, wiens plichten hij, zoo wel in het verborgene dan in liet openbare leven, met stichtende deftigheid vervulde, aan dc behoeftigen, die hij, onder hel vaandel van Sl-Vmcentiiis-è Paulo, van welk Genootschap Inj, sedert vijrén twintig jaren, Voorzitter was, wist ie troosten cn bij te slaan, aan zijn dierbaar Vader land, wiens eerekruis nooit op verdienslrijker borst prijkte. Ook is zijn gemis diep gevoeld, rechtzinnig be treurd, algemeeo medegedeeld. Hij was inden bloei zijns levens; hij was van eenieder geëerd, bemind, ontzien hij was de steun, liet voorbeeld, de roem zijner medeburgers hij was onmisbaar, en, Inj is niet meer O voor deze die aan Gods oneindige goedheid twijfelen die geen beter leven hiernamaals hopen, mout zulk eene biltere dood, oneindige smart, en dolle wanhoop inboezemen. Maar wij, die de gevoelens van onzen vriend deelcn; wij die door zijne denkwijze bezield, door zijn voorbeeld gesterkt zijn wij die geleerd hebben onze oogen hoven het stoffelijke te richten, wij vin den, dwars door onze tranen, den weg des Hemels, belooning en rustplaats van degenen die den goeden strijd hebben gestreden. Van dèiir komt verzachting, hoop en troost, niet alleen, in het smartvolle scheidingsuur, maar nog in de rouwvolle dagen waar gemis en eenzaamheid hel hart folteren. Hij is niet meermaar zijn leven en zijne dood die tol les en versterking strekken, blijven ons En, mochten tijd en kommei dit geheugen ver zwakken, hel edel cn prachtig geslicht, door zijne milde hand, hier dicht bij gebouwd, zou aan de nakomelingen spreken van zijn zorgen voor 't alge meen welzijn van zijnen iever voor het onderwijs gesteund op God en waarheid. En nu, diepbelreurde cn welbeminde Collega, het zij mij vergeven, eene loftaal te spreken, ter ontlas ting onzer droefheid welke gijlevendemet zoudt gedoogd hebben het zij mij geoorloofd het troostend woord te herhalen, dal gij onlangs too vreugdig toejuichtel Vaarwel en tot wederziens, in 's Hemels gezegend rijk Staat toe, o weenenden, die voelt het zweerd der sinerte, Doorgrieven tot den grond 't verkleefde vriendenherte, Ontroostbren, die niet recht een vrije stroom verleent, Aan 't ziltig nat dat zich met zucht en hei? vereent Staat toe dat ik dien stond van wee nog kom verlengen Met 't woord des volks, dat geernc hij liet tranen plengen, Een laatste vaarwel zegt aan ODzen toeverlaat. Die op der eeuwen weg zoo vroeg ons voren gaat. Hij is niet meer voor zijne duurbie huisgenooten, Zijn' naastbcslaanden zien z.ich van eeu lid ontblooten. Dat was in allen rang gezag en achting waard Zijn meébeambten zijn door 't leed ook niet gespaard. Hij is niet meer voor hen wat hij hen was voor dezen Maar ook niet meer voor ons hetgeen hij kwam tc wezen Ja, bij den naam van vader, in den burgerstand, Had hij voor 't minste kind een vaderhart en hand W as in zijn eöl beroep niet min voor elk dienstvaardig, En maakte in onze streek zich aller liefde waardig, Daar hij aan honderden 't bestaan cn broodwinst liet. Neen- zucht elkeen—Hij wou het zweet des vverkmansniet Ik hoer voor d'arme lién geen woordje bij te halen. Hunne oogen, rood geschreid, die kunnen klaarder malen Want 't goede dat August voor zijnen meémensch deed, Zoo 't scheen, was slechts voor Hem die alles ziet en weet. Ja, kwam de slag des rouws, zes jaar gelcén, ons treffen, Wie zal er thans 't gewicht van dees verlies beseffen Met reden, ja uit plicht, hoort Esschene zijn getraan En trekt, gelijk een' wees, het sombre rouwkleed aan. Zijn steun in elk geval, zijn vader is verdwenen Maar Je ouze inzonderheid!!...Wie laakt er dan ons weencn... Te meer is elk geraakt daar niemand had gedacht Dat naar dien kloeken man, in volh; levenskracht, De nare dood zoo vroeg haar zeissen zoude zwaaien, En ongenadiglijk hem uit ons midden maaien Doch moet dit niet te meer ons in het herte slaan Want d'Alvoorzienighcid die kan zich niet misgaan. Is 's stcrvelings eedlc ziel hier vroeg aan 't stof ontbonden, Wie kan het heilig werk des Hoogen toch doorgronden Dus zeggen wij met Job God gaf en Hij nam weêr Dat steeds gezegend zij de Naam van d'Opperheer Wellicht was voor August die uur, de zaligste uur Der deugdenkroon vergroot niet steeds door levensduur. En kwam zijn leven ons in 't zedelijke stichten. Zijn dood komt ook. gelijk een' fakkel, ons verlichten. Ja, stichtend is zijn baanzijn baan tot aan hct[graf. OOppergocde, gun aan hem, wiens taak is af, De zoete ziclernst in 't onverganklijk leven, Dat hier op aarde was liet voorwerp van zijn streven i Zoo dat schier elke stap van zijnen levensloop, Deez' liertebeè bezielt met vaste trouw en hoop. Ga, diepbetreurde, ga U wacht het rijk van vrede. Vaarwel 't is aller wensch en 't blijve steeds elks bede Rijs, duurbrc vader, rijs ontvang van God ten loon Van alle uw goede daan der zaalgcn zegekroou KONINKLYKE BESLUITEN. Een koninklyk besluit van 27 november be noemd M. P. De Bavay, ontvanger der reclit- streeksche belastingen en accynsen te Nuker- ke, in dezelfde hoedanigheid te Lede. Den dag waerop de heer J. I. De Beueker, alhier, in den Kring De Vriendschap eene voordracht zal houden bljft bepaeld den zon dag 30 dezer maend december. De gevierde antwerpsche redenaer zal handelen over 't werkbedryf der drie natuerryken. Een latere omzendbrief zal aen de heeren Leden van 't Davidsfonds en des Krings de uer laten kennen waerop liet feest zal aenvangen. De Afdeeling van 't Davidsfonds te Brussel, komt een lied uit te geven, getiteld Voor Godsdienst, Tael en Vaderland,voor soprano en tenor, woorden van den heer Govert en mu ziek van den heer J. H. Schaeken. Dit lied is verkrygbaer aen 75 cent.aenvragën te doen aen den lieer Honoré De Winde, Sekretaris der Brusselsche Afdeeling van het Davidsfonds, Ko- lenmarktstraet, n° 72, te Brussel. Namens het lager onderwijs door den heer Fl. Scholle Mijnheeren, De achtbare lieer August Van den Bossche, onze welbeminde Burgemeester, is niet meer De vvreede en onverbiddelijke dood heeft hem uit ons midden gerukt. Droevig vooral Niet enkel voor zijne bedroefde echlgenoote, zijne troostelooze kinderen, zijne talrij ke bloedverwanten, maar tevens voor de geheele ge meente, voor welke bij als een beschermer, als een vader was. Vooraleer de killige aarde zijne stoffelijke over blijfselen overdekke, laten wij hem een diepgevoeld vaarwel toesturen. Ik wil mij hier niet uitweiden over zijne nooit vol prezene deugden als echtgenoot, als vader. De tranen zijner teergeliefde gade en die van zijn dierbaar kroost getuigen hiervan. Ook niet ovei zijne uitste kende hoedanigheden als bestuurder der gemeciHo, eene welsprekender tong dan dc mijne heeft mij hierin voorgegaen. Ik wil u enkel spreken over zijne aanhoudende en steeds aangrociendo bezorgdheid om bronnen te slichten, waar armen cn rijken kennissen kunnen pulten en hunnen geest met deugden versieren. Wij herinneren ons allen genoegzaam met welken icvcr hij de werken van opbouwing ecner fraaie ge meenteschool bijwoonde, en boe hij gedurig den moed en het geduld der onderwijzers aanvuurde, door mei hen le redekavelen over kunst en weten schap, over onderwijs en opvoeding. Hij achtte 't ook als een geheiligden plicht het werk door zijnen achtbaren Oom en voorganger ont worpen, Ie voltooien. Fen prachtig klooster, waar de meisjes van hunne jongste jaren het onderwijs door ervarene kloosterzusters ontvangen, zag men onder zijn wijs en vaderlijk bestuur oprijzen. Zijne bezorgdheid strekte zich voornamelijk tot de arrnen Behalve het onderwijs werd hun het middel ter Morgen zondag 9 december wordt, te Den- dermonde, de Catholyke Schoolpenning plech- tiglyk ingehuldigd door het Hoold-besluer van Gent. Ter dezer gelegenheid zal er, ter groote zael van 't Stadhuis, om 5 1/2 ure namiddag, eene luisterryke avondfeest plaets hebben, waertoe alle catholyke vrienden van binnen en huiten de stad mét hunne familie kosteloos zullen toegelaten worden. Tydens liet feest zal de heer li. l)e Baets, advokaet te Gent, eene voordracht houden. De redenaer heeft tot oil derwerp gekozen de schoolpenning. Advies aen de catholyken van Aelsl. Deze week hebben wy een briefje ontvangen geteekend C... D... waerby twee postzegels van 10 cent. waren gevoegd. Wy berichten nogmaels onze geëerde lezers en correspondenten dat wy geen schrift kunnen opnemen waervan de schryver ons onbekend is. Wy houden de twee postzegels ter beschik king van den heer C... LI... Belgische nationale maelschappy van roode Kruis. Voorzitterschap van Z. II. Prins de Ligne. Het Bestuer ontvangt van de ambu- lancien, op 't tooneel des oorlogs ingericht, dringende vragen naerwollen kleedingstukken, slaeplyven. onderbroeken, koussen, dekens en konserven van allerlei aerd en dit in zoo groo te hoeveelheid mogelyk. De koude en de hon ger maken verschrikkelyk veel slachtoffers. Eene verzending wordt bereid voor de gewon den van beide kampen. Verzoek aen de liefda dige persoonen welke er zouden willen aen medewerken, hunne gilte, 't zy in geld, 't zy in natura, zonder uitstel te laten geworden aen den algemeeneu schatbewaerder, 80, Berg van 't Hof, te Brussel. Men verhaelt dat.in den loop der verlede- ne week, een rondleurder van Zele, tusschen Ressegem en Burst, door een baenstrooper is aengerand geworden en dat deze laetsle den rondleurder naer drinkgeld vroeg hem zyn mes toonende. Naer het schynt zou de baenstroo per een handsvol drinkgeld ontvangen hebben, dat by niet eenen haes gangbaer is, namelyk eene duchtige ranseling hem met eenen eiken stok toegediend. Men schryft ons uit Sottegem Deze week was alhier en omstreken het ge rucht verspreid dat de E. II. onderpastoor van Sl-Lievens-Essche, op 't grondgebied van Er- wetegem, door een booswicht was aengerand. De baenstrooper, naer men verliaeli, zou de E. H. onderpastoor ten gronde geslagen en Item ernstige wonden toegebracht hebben waerna hy liern zyn geld en een kistje cigaren oturooldeVan dit alles is zelfs geen schyn van waerheid. Zielhier wal er ge beurd isDe E. H. onderpastoor was de schuinte eener diepe straet opgeklommen om dat het onmogelyk was den weg, een ware modderpoel, le volgen, en men veronderstelt dal hy geslibberd heeft, van de hoogte is ge vallen en mei het hoofd op eenen steen le recht kwam. De E. H. onderpastoor was bedwelmd en werd in dien toestand gevonden door één voorbyganger welke aenstonds hulp is gaea zoeken en hem naer de paslory van Erwete- gem heeft helpen overbrengen. De E. II. on derpastoor bezat zynen geldbeugel en het kist je cigaren lag nevens hem. Naer ik verneem is de wonde aen 't hoofd van den E. II. Onder pastoor alhoewel zeer ernstig toch niet ge- vaerlyk. Ik schryf u, heer Opsteller, deze weinige re gelen om den schrik tegen te werken dien de verhaelselkens van aenranding op den open baren weg, by vele lieden veroorzaken. Onderlussclien, enz. X. Een gentsch dagblad meldde dezer dagen dat er in de kerk der eerw. paters Discalsen, aldaer, een leeren zakje gevonden was, waer iu zich voor 90,000 Ir. obligaliën bevonden. Ziehier wal het Fondsenblad daerover verteld Er is inderdaed een leeren zakje gevonden in dekerkdereerw. paters Discalsen. dooreenen werkjongen, die hetzelve naer huis meênam, alwaer men het onderzocht. Niemand wist wat die papieren waren. Een gebuer, meer op de hoogte van die zaken, verklaerde dat het obli galiën waren, elke van honderd frankser waren er negen dus 900 franks. De persoon die liet gevonden had, is er meê terug naer de kerk gekeerd. Na genomen inlichtingen ont dekte men dat die obligaliën aen een bedelaer toebehoorden, die zyn schat by zich droeg als hy aen de kerk kwam bedelen en het zakje al daer verloren heeft. Men ziel dat degenen, die zoo openlyk op de slraet vragen, niet altyd de ongelukkigsteu zyn. Hel parket van Gent, heeft zich woens dag naer Hansbeke begeven, om een onder zoek te doen nopens de oorzaek van den brand, uilgebersien in de sclmer en stallen van M. A. Van Hoecke, brouwer in gezegde ge meente. Acht koeien, een peerd, dry vette verkens, de oogst van hel jaer, een nieuw rytuig en de landbouwalm zyn de prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 15,000 fr. geschat. De verzekering beloopt slechts 8000 fr. Een tyd geleden heeft zich een bedelaer ten huize van M. Van Hoecke aenge- boden cn er eene oude vest gevraegd. Men heeft hem eene aelmoes gegeven, maer niet de gevraegde vest en deze, hierover ontevreden, heeft gezegd a 'k Zal u vesten Men heeft vermoeden op dien persoon, die thans opge zocht wordt en op wiens spoor men schynt te zyr. Brussel, 3 dec. Eene groep nyveraers heeft zich tot den minister van binnenl'andsche zaken gewend, ten einde de ondersteuning van liet goevernemenl te bekomen, voor het inrichten eener belgische wereldtentoonstel ling in 1880 ter gelegenheid van de 50c verjaring van Belgie's hestaen als onalhankelvk goever- nement. Zooals men weet is er onlangs te Leuven eene school voor vrywilligers ingericht eene tweede school van die soort is dezer dagen te Audenaerde geopend, in de lokalen vroeger gebruikt door 't mexikaensch legioen. Van een anderen kan! meldt men de inrichting te Nyvel derregimeutschool welke thans te Mechelenis. De regimentschool der karabiniers bevindt zich reeds sedert verleden jaer te Waver. Poging lot diefstal by middel van braek. Aen houding van twee plichligen. Men leest in T Handelsblad van Antwerpen. Woensdag nacht, ten 1 uer, werden do Korte Nieuw- en omliggende straten in rep en roer gezet door de kreten Houdt den dief! Een oogenblik later werden door de voorby- gangers twee kerels aerigehouden en in de handen van de policie geleverd. Ziehier wat er was voorgevallen. Toen omstreeks 1 uer 's nachts een inwoner vau de Korte Nieuwstraet huiswaerts keerde, zag hy een verdachte kerel aen den hoek van de Sudermanstraet staen, terwyl een ander onbekende, aen het huis van M. Florent Meeus, makelaer in openbare fondsen, stil bleef. By hel naderen van den voorbyganger namen de twee verdachte mannen aenstonds de vlucht. De gebuer van M. Meeus ontdekte, dat men gepoogd had by dezen laetste binnen le breken er was reeds eene ruit uitgesneden, de jalou- zie weggenomen en de dief moest nog enkel de blinde openen, om te kunnen binnendrin gen. De gebuer riep aenstonds om hulp, en weldra kwamen er verscheidene voorbygan- gers toegesneld, welke allen de dieven achter- ha zetten. Deze waren in de richting der Eiermarkt gevlucht, en hadden onderweg een schroefdraeier, een stopverfmes, en dejalou- zie by M. Meeus, meégenomen, weggeworpen. Dank aen de moedige burgers, werden de kwaeddoeners aengehouden cn in handen van den policie-agent Van Nest geleverd. De die ven zyn een schildersgast van Antwerpen, en een suikerhakkersgast, van hollandsche af komst. Beide zyn naer de gevangenis gebracht. Er is een onderzoek ingesteld, ten einde te weten of de aengehouden dieven nog andere medeplichtigen hadden. Wy vernemen nog De persoon welke het alarm gegeven heeft, woont in de herberg het doufke, reclito\er M. Meeus. Op zyn geroep zyn de policieagenl Van Nest en voorbygan- eers toegesneld. De dieren hadden eenen stoolwagen by zich, welke door de policie in beslag is genomen. De stootwagen was door de kwaeddoeners in de Sudermanstraet achter gelaten. De vensterruit by M. Meeus uitgeno men was door de inbrekers legen den muer van het gesticht St-Ignalius geplaetst. Een hunner maekte eerst de policie wys dat hy een Spanjaerd was. Nog wordt ons bericht Waren de blinden niet in yzer, de dieven zouden gelukt zyn in het openen van het raem doch het yzer belette het boren van eene opening. Zooals gezegd is, hadden de dieven een stootwagen by zich. Hebben zy misschien het geldkofter daerop willen weg voeren In dat geval zouden zy zwaer werk gehad hebben. Hoe is 't mogelyk dat dergelyke poging tot diefstal in 't volle der stad kan plaets hebben

De Denderbode | 1877 | | pagina 2