Ooslei sche Ooi-log. ttfwcagi gelalen zyn gebruik te maken van malen en gewichten, welke hel nieuwe merk dragen. Art. 2. De nieuwe of vernieuwde malen en gewichten, welke in 1878 ter yking worden aengeboden, zullen gemerkt worden met de koninklyke kroon," de hoofdletter vervangende het ordenummer van den yker even als de letter delta. Art. 3. De maten gewichten, dragende de letter gamma, en die in den loop van het jaer 1877 zullen overgebracht worden naer eene plaets waer het nieuwe werk verplichtend is, om er in den handel le mogen gebruikt wor den, zullen aen eene nieuwe veriflkatie moeten onderworpen worden en voorzien van deze laetste letter. Art. 4. De balansen en andere weegluigen, aen de tienjaerlyksche veriflkatie onderwor pen, zullen, by de eerste veriflkatie in 1878, gemerkt worden met hel cyfer 15, behalve de andere stempels welke deze yking bestatigeii dit cyfer zal insgelyks worden gesteld op de vaststaende armbalansen en baskuls, welke geverifieerd zyn in de jaren 1866, 1867 en 1868 en op de verplaetsbare balansen. Art. 5. De weegtuigen dragende het cyfer 12 eri die in den loop van 1878 zullen overge bracht worden naer eene plaets waer het cyfer 13 verplichtend is, om in den handel te mogen gebruikt worden, zullen aen eene nieuwe yking moeten onderworpen en gestempeld worden met het cyfer 13. De catholyke school- of strydpenning. Wy hebben deze week in 't Fondsenblad, 't welk ons door een vriendenhand was toege zonden, het verslag gelezen over de plechtige inhuldiging van den catholyken schoolpenning in onze zusterstad, Dendermonde. Deze lezing heeft by ons tweeërlei gevoe lens doen onlstaen, te weten een gevoel van vreugde en een gevoel van smarte Een gevoel van vreugde...... omdat wy zien dat er te Dendermonde mannen gevonden worden welke den moed hebben het werk van den catholyken schoolpenning of liever stryd- penning in le richten, en die het zich niet schamen tot ondersteuning van dit hoogst catholyk werk de bussen te schudden. Een gevoel van smarte... omdat wy ondervin den dat, in onze zoo catholyke stad, de school penning weinig of geene beyveraers telt, en men den moed niet heeft de persoonen te on dersteunen, welke het op zich hadden genomen dit goed werk hier in te richten. Neen, builen, zeer weinige uitzonderingen, durft men of laet men hier niet toe, gelyk te Dendermonde en elders, ter gelegenheid van feesten,van concer ten en van banketten, de bussen van den pen ning te schudden. Is het uit gierigheid Is het uit menschelyk opzicht? Is het uit vrees van bespotting? Kom, kom, laet ons die vragen liever niet beantwoorden, en smooren wy onze smart in de hoop dat de noodzakelykheid van den ca tholyken school-of strydpenning door zekere catholyken eindelyk beter zal begrepen wor den. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich in den loop dezer week onledig gehouden, met het onderzoek van het budjet van wegen en middelen. De lieer Frère heelt deze gelegenheid waergenomen om twee voorstellen le doen van uitsiuitelyken politie- ken aerd welke gunstig aen zyne party zouden zyn. De redenaer stelde voor 1° den laks op de paerden in twee handen af te schaffen en 2° toe te laten dat men, voor wat de per- soneele belasting betreft, iu kieswettelyke zaken, ook zou mogen bewyzen, dat de persoon welke verklaerd heeft de waerde van zyn mobilier op vyf mael de huerwaerde le nemen, er den bazis niet van bezit. M. Fiére zegde dat deze maetregelen noodzakelyk geworden waren in tegenwoordigheid van 't kiesbedrog dat,by middel dezer twee belastingen,gepleegd wordt. Verders klaegde de luikscheafgeveerdig- dede Bestendige Deputatie van Antwerpen aen, haer beschuldigende van partvdigheid in het beoordeelen der hangende kieszaken. De achtbare heer Dumortier deed onmidde- lyk opmerken dat M. Frère de belastingen wil afschaffen die nadeel aen zyne party veroor zaken, maer deze blyft behouden,die haer voor- deeligzynHet land kent,het bedrogdat men te Antwerpen en elders, by middel van val- sche patentverklaringen op groote schael heeft gepleegd, en daer spreekt M. Frère niet van, omdat het zyne vrienden zyn die er zich plich- tig aen gemaekt hebben. De heer Dumortier stelde dan op zyne beurt voor de patenten af te schaffen en bezonderlyk deze der kantoor bedienden. Verders hebben de heeren Coremans en Woeste de Deputatie van Antwerpen gewroken over de onverdiende beschuldigingen haer door de liberhatery naer 't hoofd geworpen. M. Woeste riep de liberale linkerzyde tot den eerbied der bestuerlyke en rechterlyke korpsen en noemde het onweerdig ze in de Kamer aen te vallen. M. Bara, altyd van de razerny des bewinds bezeten, riep in eene venynige tael uit dat het aen SI. Woeste niet paste den eerbied voor de overheden aen te prediken, hy,welke, in 1871, geschreven heeft dat M. Anspach, de burge meester van Brussel, een verrader, een eed- breker was. SI. Woeste verklaerde dat hy als burger het recht had de daden der overheden te beoor deelen. SI. Anspach en zyne venynige liberale vrien den vonden dat de woorden van M. Woeste eene beleediging voor den eersten bevaten, en hierop ontstond een krakeel tusschen MSI. Woeste, Bara en Anspach. Na eenigen harre war, is dit krakeel door de lusschenkomst der vrienden van MM. Woeste en Anspach in der minne bygelegd. RECHTERLYK KRONYK. Zaek t'Kint. Wy lezen in de Etoile: De advokaten die in den naem van hunnen kliërit, meêdeeling van zekere stukken van hetdossier der zaek t'Kint hebben gevraegd, hebben zich verbonden hun onderzoek geëindigd te zullen hebben en hunne memoriën le zullen overhan- handigen voor 15 dezer maend. Slen verzekert in het justitiepaleis, dat de kamer van inbeschuldigingstelling er werk zal meê hebben tot het einde van februari, alvo rens haer arrest te kunnen uitbrengen. Indien men rekening houdt van de formaliteiten welke vervuld moeten worden, opdat de zaek in slaet zou zyn om voor de assisen gebracht te wor den, bevindt men dat de zaek niet voor de maend juni aen het gerechtshof zal kunnen voorgelegd worden. Het onderzoek zal alsdan twee jaren en vier maenden geduerd hebben. Slen verhaelt betreffende t'Kint een zeer zon derling feit, vvaervan men ons de echtheid waer borgt. t'Kint heeft even als al de gevangenen de gewoonte van te schryv'en hel getal brieven en memoriën dat hy reeds aen zyn advokaten gericht heelt, mag inderdaed fabelachtig ge noemd worden. Zooals men begrypen kan,ant woordden zyne advokaten zeer zelden, omdat zy niets te antwoordden hebben. t'Kint werd ontevreden over hun slilzwygen en besloot zyne gedenkschriften aen een anderen advo- kaet van Brussel meê te deelen. Daer de bestuerder der gevangenis evenmin als het parket verwittigd waren van die nieu we keus door den gewezen beambte der Ban- que de Belgique gedaen, overhandigde de eerste het schrift van t'Kint aen den onderzoeksrech ter. die den advokaet voor wien den brief be stemd was in zyn kabinet riep. Toen deze ver klaerde dal t'Kint hem nooit met zyne verde diging had gelast, opende de onderzoeksrech ter den brief en las zyn inhoud, die een gansch ander stelsel van verdediging bevatte dan het geen t'Kint tot dan toe had aengewend. Hy hield daerin zelfs de stelligste beschuldiging van medeplichtigheid staende tegen zyne me- debetichlen. Toen men t'Kint desaengaende ondervroeg zegde hy, dat hy dien brief in een oogenblik van vertvvyfeling had geschreven, doch dat ganst li de inhoud in stryd was met de waer- heid. De onderzoeksrechter nam akte van die ver klaring en voegde hel schrift by het dossier. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. II. de la Polterie, onderpastoor van Gentbrugge, komt naer S. Macarius, in de plaets \an den E. H. Blomme, die pastoor wordt der nieuwe parochie van het H. Hert, le S. Amandsberg. De E. H. Compeyn, onder pastoor te Zottegem, wordt onderpastoor te Steenhuyze. lly wordt vervangen door den E. H. Meunier, onderpastoor te Massemen, in wiens plaets benoemd is de E. H. Tack, onder pastoor van Eist. STERFGEVAL. Vrydag avond, rond 9 uren, kwam M. Pier- cot, burgemeester van Luik, te huis van den gemeenteraed dien hy had voorgezeten. Hy ge voelde zich min of meer ongesteld en belem merd op de borst. Ten II uren werd zyn toe stand schielyk erger en de dood naderde met rasse schreden. Tusschen 2 en 3 uren 's mor gens vroeg M. Piercot zelve, met volle verstand en beradenheid van wil, eenen roomsch-ca- tholyken priester, om zyne consciëntie in orde te stellen en zyne zaken met God te vereffenen, en ontving de laetste HH, Sakramenten der stervenden. Zondag avond, ten 7 uren 35 minuten was M. Piercot reeds in de eeuwigheid en voor den rechterstoel van God M. Piercot, geboren le Brussel den 12 december 1797, was 80 jaer, min 5 dagen oud. M. Piercot was een der liberale kopstukken van Luik, en geheel en gansch aen de liberale party verslaefd. Hy liet zich medeslepen door de jonge liberalen of geuzen, en iedereen weel nog hoe de catholyken, geheel het land door, zyne handelwyxe betreurden in zake der jubi- léprocessiön van Luik. 't VYas immers M. Piercot, die door de macht aen Mgr. de Mont- peilier, bisschop van Luik, belette van met zyn kapittel de ommegangen ledoen door de pau- selyke bulle voorgeschreven. De kloekmoedige bisschop heeft de zaek voor de rechtbanken vervolgd, en nu nog moest zy geoordeeld worden door hel hof van cassatie van Brussel. Doch, in de uer der dood heeft de bisschop willen vergeten dat M. Piercot zyn vyand en vervolger was. Niets aenhoorende dan zyrien ieverom zielen te winnen voorden hemel en Christus goedhartigheid na le volgen, is hy tot het sterfbed vau den zieke gegaen om hem in zyne laetste stonden le helpen en te ondersteu nen. De catholyken alleen zyn in staet zulke heldenwerken van liefde te verrichten De geuzen hadden waerschynlyk gehoopt eene civiele begraving of beter eene civiele del ving te mogen vieren maer de gevoelens van godsdienst die M. Piercot, in zyne jongheid, ontvangen had, zyn bovengekomen in deze akelige oogenblikken hy heeft zich willen met God en zyne Kerk verzoenen en de valsche principen van het liberalismus alzoo afgezwo ren. Gelukkig voor hem maer tevens welke les voor al de liberalen die nog zouden willen in vrede met God sterven en met hun geweien.M. Piercot, liberale burgemeester van Luik, heeft zelf op zyn sterfbed moeten bekennen dat al de leeringen die hy ondersteund had, valschheid waren, dat hy gedwaeld had van den weg der waerheid, en dat de catholyke leerstelsels al léén kunnen gerustheid des gemoeds schenken in dien plechligen stond. Mochten zy allen voordeel trekken uit zyn voorbeeld, en deze byzonderlyk die,door hooge positie meer kwaed aen den heiligen Gods dienst kunnen verrichten, en bygevolg zwaer- der rekening aen den eeuwigen Rechter zullen moeten geven. De begraving van M. Piercot is woensdag gedaen geweest op de kosten der gemeente. De Eerw. Heer Fr. De Decker, pastoor van Letterhaulem sedert Januari 1858, is, na eene lange ziekelykheid, aldaer den 12 Decem ber overleden, in den ouderdom van 64 jaren. AALSTERSCHE KLAPPER. Onze geëerde abonnenten zullen met het eerste nummer van 't jaar 1878, GRATIS, ont- fangen, De Aalslersche Klapper almanak voor 't jaar O. H. J.-C. 1878, bezonder opge steld voor de lezers van den Denderbode. Als naar gewoonte zal de Klapper een kamp- stryd van raadsels en grappige vragen uit schrijven. Dynsdag 11 December 11. heeft de E. II. De Blieck, deken onzer stad.door Z. H. Mgr Bracq, hiertoe gemachtigd, het nieuw kerkhof van Lede plechtiglyk gewyd. Vooraleer tot de plechtigheid over te gaen, heeft de E. H. Deken, in de Kerk, eene aenspraek lot de ge- loovigen gehouden in de welke hy de geeste- lyke voordeelen deed uitsc.hynen welkeaeneen gewyd kerkhof voor de geloovigen verbonden zyn, en ook wees op de godshatende boosheid waervan de kerkhofscher.deryen getuigen. Ver volgens heeft de E. II. Officiant, bygestaen door de geestelykheid en gevolgd door eene talryke scliaer geloovigen, zich onder 't zingen der litanie van alle Heiligen, naer 't kerkhof begeven waer de plechtigheid onmiddelyk aan ving. Het nieuw kerkhof van Lede is ingericht in stipte naleving der voorschriften van de wet van prairial jaer XII op de begraefplaet- sen. Zaterdag 8 December, om 5 uren namid dag, is te Nieuwerkerken, wyk Edixvelde, eene schuer loebehoorende aen Bochus Van den Bremt de prooi der vlammen geworden. Dit gebouw in hout en kleem opgetimmerd en gedeellelyk gedekt met strooi en pannen was met den oogst dat hel bevatte, verzekerd voor eene waerde van 600 franks. De ooi zaek dezer brandramp wordt aen onvoorzichtigheid toe geschreven. Zaterdag 8 December, omtrent 1 uer na middag, heeft de genaemde Christina Desmet, vrouw van Aug. Vander Haegen, hoefsmid le Erembodegem, zich by middel van een brood mes eene ernstige wonde aen den hals toege bracht aen welker gevolgen zy byna onmidde lyk bezweek. Deze ongelukkige had, sedert eenige dagen, teekens van krankzinnigheid gegeven. Zy laet zes minderjarige kinderen na. Maendag laelst is ter statie van Den derleeuw de nieuwe brandspuit gelost, door de zorgen des gemeentebestuers van Iddergom aengekocht het is een fraei eenvoudig meka- niek, uit de werkhuizen van den lieer Noël te Parys voorlkomstig, één man kan het gemak- kelyk vervoeren daerby geeft het meer water en met meer kracht, dan de gevv.oone brand- spruiten met een paerd bewogen. Er blyft Iddergem nu niets meer over, dan een zestal moedige jongelingen te oefenen in het werken met de zelve, en hieraen zal hel geenzins te kort schieten. Een pompier, Moordpoging te Assclie. Het parket van Brussel heelt zich dezer dagen naerAssche be geven, ten einde aldaer een onderzoek te doen over eene m.oordpooging, die aldaer is ge pleegd. Dry personen, beschuldigd de plichti- gen dier misdaed te zyn en waertusschen zich een zekere Peelers bevindt, zyn door de gen darmerie aengehouden. Het slachtoffer, zekere J. De Backer, jacht wachter in dienst van M. Allard had de hand gelegd op verscheidene wiidstroopers toen hy langs een veld kwam waerop dry personen arbeidden. De Backer werd door die lieden aengesproken er ontstond twist tusschen de jachtwachter en de landlieden men werd handgemeen en Peelers, gewapend met eenen riek bracht De Backer twee zoo geweldige steken in hel rechterbeen toe dat het scheen been gebroken werd. De steek werd met zoo veel hevigheid toegebracht, dat de steel van den riek brak. De ongelukkige jachtwachter kroop op zyne handen omtrent vyf-en-veertig meiers verder, alwaer hy iu een huis werd opgenomen na de eerste zorgen aen den gewonde te hebben toegebracht, verwittigden de bewoners van het huis den burgemeester van Assche. De jachtwachter ligt volgens men ons meldt thans op sterven. De zaek der oudheidskundige voorwer pen, in het British Museum gestolen en te Brussel verkocht aen eenen oudheidskenner is er nog ver af eene oplossing te bekomen. Mr Willemaers, advokaet der engelsche ambassa de en Mrs De Prez en Serrure, advokaten van den koopman in oudheden, waren op het punt lot eene overeenkomst te geraken, toen de feilen, door een hollandsehen geleerde open- baer gemaekt en betreffende den diefstal in het museum te Leiden, de eischen van den kooper merkelyk deden stygen hy wees voor- taen elk voorstel tot overeenkomst van de hand en vertrouwde zyne zaek aen een ande ren advokaet. De kooper wil de inbeslag geno men voorwerpen beziitcn, ofwel eene aenzien- lyke som. Men denkt dat de familie van den dief in de zaek zal tusschen komen en het Bri tish Museum kosteloos terug in het bezit zal komen van zyn assyrisch ivoor en gegraveer de gesleenten. Men leest in de Grondwet van Booten - ftael (Holland) Van een deskundige ontvangen wy de vol gende beoordeeling van het nieuwe orgel in de R. C. kerk le Princenhage, by Breda, in Hol land. Het aanschaffen van een nieuw orgel, Mynh. de Redacteur, welks kunstwaarde eeniger- mate iti verhouding staat iriet de architectoni sche verdiensten van een zoo algemeen ge roemd monument, als het kerkgebouw van Princenhage is, mag wel een zorg heeten, die aen een kerkbestuur heel wat hoofdbrekens op den hals haelt. De hoogst besleede som by den best aenge- schreven orgelmaker geeft immers nog geen voldoende waerborg, dat hel werk aen de rechlmaligste verwachtingen zal beantwoor den dit leert de ondervinding. Ik zou intus- schen durven beweeren dat de R. C. parochie van Princenhage zich met haer nieuw orgel uit de fabriek van den lieerCh. Anneessens, te Grammont, in België, geluk mag wenschen, als had zy een lot uit de lotery getrokken. Ook de heer Anneessens kan verzekerd zyn dat zyn naem, zoo niet zyn roem, gevestigd is. Het orgel heeft 55 verschillende volle spelen, waeronder 6 spelen van 16 voet en 17 spelen van 8 voet. Hel positive alleen heeft 14 spelen en bevat zelfs een 16 voetspel en 9 spelen van 8 voet, wat aen dit orgel eene volledigheid geeft, die de meeste orgels van die grootte niet bezitten. De wind wordt door de pompen (moteurs) gevoerd in 9 verschillende reservoirs en régulateurs, zoo ingericht, dat het niet mogelyk is door geweldig blazen of krachtig spelen de minste oiigelyklieid, verzwakking of schokking in den wind te veroorzaken. Men moet waerlyk in dit orgel de toepassing van het ievier-pneumatique, een voor Nederland nog vreemd stelsel, bewonderen en die zoowel voor het clavier van het positief als voor het clavier van het grootorgel is aengebracht. De maker is hierin buitengewoon gelukkig ge- slaegd. Een enkel orgeltrapper kan nu zyn werk zonder de minste vermoeienis af, terwyl den speler met een vol orgel nog altyd de volle kracht beschikbaer blyft en het aenspreken der toonen even juist is, alsof hy een Pleyel zou aenslaer.ik heb er, zelfs met het Tuba- monstre registre trillers op gemaekt en op hooren maken even vlug en zuiver als men op elk ander instrument zou doen. Ik noem daer de Tuba-monslre \an het vry pcdael, een tong werk van 16 voet lang en 50 cro. middellyn. De andere aenwez'ige liefhebbers zoowel als ik stonden verbaesd en verrast ook over het schoone, volle, krachtige geluid van dit regis ter, waervan de weerga hier te lande zoowel als elders te vergeefs zal gezocht worden. Het verdient ook de aendacht, dat men die Tubamonstre en een ronden Bombardom van 8 voet ook alleen gebruiken kan met de grond- J spelen, zonder eenig tongwerk, waeruit blykt, dat het geluid dier spelen niet alleen sterk maer ook welluidend is en zy van timbre weinig verschillen. Dit resultaet, dat men zoo lang reeds vruchteloos heeft getracht te be- reikfin, dankt men dus aen het genie van den heer Anneessens. Ik zou te veel ruimte in uw blad noodig hebben, wanneer ik elk register besprak, terwyl alien op eene bewonderens- weerdige wyze hun eigenaerdig geluid geven. Ik raed u aen, Mynh. de Redacteur, u met eigen ooren daervan le vergewissen maer vergeet dan toch niet, ook uw gehoor te leenen aen de negen fluiten, die allen een verschil lend timbre hebben en in zoelluidendheid met elkander schynen te willen wedyveren. By scherp toeluisteren evenwel zult gy met my, aen de Flüle harmonique, 8 v. of aen de FICite octaviante den voorrang willen schenken. Mis schien zult gy ook geneigd zyn om eene ver- gelyking te herhalen tusschen dezen, en de Flüte orcheslre van het positiefmaer ik ben er zeker van, dat gy in de Violon en de Viola di Gomba liet zuivere en strykeude geluid van het diio-snaeriuig onder eene meesterhand zult meenen te onderscheiden en tevens ver rukt zult zyn over het aengename en streelende geluid van de Fugara en den schetterenden (niet scherpen) klank der trompetten. De kas is,ge zult liet aenstonds zien, in den styl der prachtige kerk en niet minder prach tig. 't Is eigenlyk een dubbele kas, die door middel van jalousjes geopend en gesloten wordt en wel zoo, dat men, met den voel, het geluid der spelen, die zy bevatten, des verkiezend byna geheel kan afsluiten of in de kerk meer of minder hoorbaer maken. Ik resumeer, Mynh. de Redacteur, dat dit nieuwe orgel naer 't oordeel van de nenwezige kunstkenners onder het opzicht van toon en geluid eene billyke verwachting heeft over troffen, terwyl vroeger reeds een Parysch orgelmaker, buiten weten aan den maker, over de soliditeit van het technisch gedeelte een allergunstigst oordeel heeft uitgesproken redenen genoeg voor de R. C. parochie van Princenhage om zich in 't bezit van dit orgel te verheugen. De party der eerlyke lieden of wrekers der openbare zedelykheid Wy lezen in 'l Handelsblad. De genaemde Hendrik Van den Plas, is onder be schuldiging van poging lot diefstal met-brack, by M. Fl. Meous gepleegd, door een aenlal burgers uil den Anker aengehouden. De Précurseur heeft zich gehaesl te. zeggen, dat Van den Plas maer 'ne simpele werkman was doch men heeft bevonden dal diezelfde kerel op de kieslyst moest gebracht worden als huisschilderbaes, als KOOPMAN IN KOLEUREN en werkende niet negen gaslcn. Die ontdekking heefl in ouzo stad diepen indruk gemaekt, en de mannen uil den Anker, allemncl Mee- tmgislen, wisten niet toen zy donderdag nacht achter dat wild joegen, dat zy daer een nieuw levendig be- wys pakten, hoedanig de geuzery haer kieslysten wil samenstellen. Dank aen hen, heefl men een bewys van de eerlijk heid der kieslysten in handen, zooals er nog geen ge vonden is Een inbreker 's nachts, die als cynsbclaler van 45 fr., kiezer is voor den Senael, voor Provinciale en Gemeenteraed Hoe is 't mogelyk dat iemand, die eene neering heeft met negcu gasten, die koopman is in koleu ren, zich zoo vergeet dal hy 's nachts met hel leer- ke zou uilgaen, zooals men in Antwerpen by hel volk zegt. Deugnieten vindt men zekerlyk in alle slanden, en daer zyn er die nog veel meer betalen, en niettemin hun krom vingers niet kunnen thuis houden maer hier is 'l een heel ander geval, dat niet ten voordeele der liberale party spreekt. Van den Plas is een arme duivel, die zoo als mer, ons verzekert, zoo min scbilderbaes is als koopman in koleureu en die zoo min met negen gasten werkt, als bv 45 fr. patent bclaellliv is daerenboven vol gens de verklaring van den Précurseur, een kerel die een heel slecht voorgaende heefl en reeds meer dan eens met de policie kennis maektc. En niettemin is hy een van de 1400 rechts en links opgescharrelde kiezers, die in juni en oclober als de redders van dc parti des honnétes gens in Antwerpen moesten optreden, en die op de lyst onder den titel van kiesbedrog, aengcklaegd staen. Doch wat ons met verstomming slaet, is, dat men die rekruten is gaen zoeken tot in de leegste rangen der samenleving De liberale loopers en kiesmakelaers zullen zeg gen, dal zy er niet kunnen aen doen dat Van den Plas op de kieslysten plaets nam - doch die uitvlucht wordt niet zoo gemakkclyk aengenomen. Een arme duivel, die in omslandighedcn verkeert gelyk Van den Plas, gaet zich voor niemendalle alle die moeiten niet getroosten om kiezer lo zyn hy kent daerenboven al die trucs niet om lol eeno op- schryving te geraken. Het is dus klaer en duidelyk dat zekere opmakers van kieslysten hem hebben gerekruteerd en als cyns- betaler deden figureeren, zonder twyfel met de be lofte dal zy voor hem de fr. 45-12 zouden betalen. Nu kan het nog wel zyn dal Van den Plas, negen gasten heeft, maer het stael le zien of zy voor hem hy dag of wel by nacht stacnle schilderen, en of er voor dat schilderen 's nachts wel preeics -patent wordt afgeleverd Hoe nel zy, wv hadden reeds valsche kiezers in klerken, kommissiour.airs, makelatrs in dobbel op- geschrevenen, in valsche huorders enz. enz. nu, nu komen er nachtraven by, die in den donkeen dieven zyn, en by dag als eerlyke hé den loou willen geven in de politiek. Ja, de mannen van den Anker vongen niet alleeo een enkelen persoon, ze vongen hier, in zekeren zin, de kiesvervalsching in het nel. Zoo dikwyls er nog een van die nachtclyke kooptié met negen gasten of meer, wordt aengehouden, zal men wel doen andermael na le gaen of by geen deel maekl van bet leger der 1400 Hel Journal d'Anvers legt, op zyne manier uit, wal verontschuldiging Van den Plas kan inbrengen De ongelukkige zal misschien lot den diefstal besloten hebben, dewyl hy zich in de onmogelykhcid bevond zyn patent van fr. 45-12 le betalen, dat ook niet voorzien was, in zyn budjet. Toen hel uer van betalen daer was, heefl Van den Plas gedacht de kas aen le spreken van den koning der geuzen, die inderdaed lot verleden jaer toe, het huis bewoonde waer de dief zyne operaiie wilde doen. M. Van derTaelen zal hem zyne verandering van adres niet hebben doen ken nen, cn zoo is de vergissing mogelyk Niet slecht gevonden Nog een. Na den welgezeten model kiezer Van den Plas, die sedert eenige dagen in hel hotel der Beggynenslrael woont, noemt men nu een ande ren moüel-kiezer, die voor bel oogenblik en voor den lyd van twee jaer, in de colgevangenis le Leuven woont Zekere Constant Smits, zegt het Journal d'Anvers, slaet sedert 3b september 1876 op de lysten acDge- schreven voor 34u0 fr. traktement. Welnu, die model-kiezer is veroordeeld omdat hy het myn en dyn van zynen patroon niet wilde er kennen. Zyn patroon voor do rechtbank geroepen, verklaer de dat zyn bediende niet 3400 /r. maer enkel en uiteen 990 fr won. Smits was dus een valsche kiezerhy had een pa tent van 34(0 fr. traktement, en won echter ternau wernood het zout in dc boter.... Ware dc juslicie niet tusschen beiden gelreden, dan zou diezelfde Sinils, op dit oogenblik een der steunpilaren zyner party zyn, voor de aeustaende kiezingen. Wy vragen in geweien, of de voorbeelden die in de laelste dagen werden aengebaeld, aen de deputa tie en het hof van beroep nicl-hot volle recht gaven om de lysten, bier in Anlwerpen aengeboden, le doen onderzoeken Maer wy zeggen ook aen u, menschen van ecrlvk- heid in de liberale party waerioo is uwe party ge komen Men schryft uit Audonaerde, 9 december: Dezer dagen is alhier een ongewoon stout moediger! diefstal gepleegd. Na eerie zitting der rechtbank van eersten aenleg, bemerkten de advokaten in toga dat men verscheidene hun ner frakken liarl geroofd, Vooreerst daclu men dat er enkel eene grap was gepleegd, doch weldra bevond men dal er inderdaed een dief stal had plaets gegrepen en de binnenpalmers de beste frakken hadden uilgekozen, waeron der zelfs die van den advokaet-burgemeester der stad. Tol lieden toe heeft men die dieven nog niet gevonden. Naby de abdy van Perk, te Heverlé. wan delde dezer dagen een oud-veroordeelde, Van Leeuw genaemd, die sedert korten tyd uil de gevangenis was gekomen. Hy trad een open- staenden stal binnen, die door den pachter, J. Verhoeven slechts in liuer werd gehouden, maekte de eenige koe los welke er zich in bevond en sloeg met liet beest den weg naer Leuven in. Vruchteloos bood hy aldaer liet dier te koop en ging er meê naer Herenth en verkocht het aldaer voor 115 fr.; doch dc koop man een diefstal vermoedende, zegde dat hy slechts betalen zou, in de tegenwoordigheid van den burgemeester. De dief nam dit voor stel aen doch toen men zich naer den dorps- magislraet begaf, andervond Van Leeuw dat hy gekuipt was hy greep op eens zyne hol leblokken in de hand en nam de vlucht. Men haelde hem echter in en sloot hem op in de gevangenis alhier. Een dezer laetsle morgenden, rond 10 uren, vond de molenaer van Stavelot, in de wieling van zynen watermolen, het lyk van een knaepje van acht tot negen jaren.'Het lykje droeg geen het minste spoor van geweld. Den dag te voren had men dit kind te Stavelot ge zien, in gezelschap van een man en eene vrouw van duitschen oorsprong. Het kind was zeer vermoeid, kon.slecht met moeite gaen en werd op de ruwste wyze.behandeld, door hen die men daclu zyne ouders te zyn. Denzelfden rlag, rond vyl uren nanoen, gingen de man en de vrouw opnieuw door Stavelot, doch dit- mael was het kind niet by hen. Men denkt dat de kleine door de twee personen, in kwestie in de Amblève is geworpen. Het parket is ter plaets geweest en de wetsdoktors hebben be vonden dat de dood van het kind veroorzaekt is door verdrinking. Mar pin gen in Pruisen. Bismark wil volstrekt, kost wat kost, O.-L.-Vrouw beletten van voorlaeu nog mirakelen te doen. Hoort lie ver wat de dagbladen ons uit Duitschland mel den De processen duren altyd voort te Marpin- gen. In de laetste dagen van october heeft men op nieuw een veertigtal getuigen doen te voor- i schyn komen, onder welke eene jodin van Tholey maer de uitslag was onbeduidend. Pastor Neureuter is verledene week onder- vraegd geweest, met vier andere personen, vóór het trubinael van Saerbrückeu. Een groot getal inwoners van Marpingen zyn veroordeeld geweest tot boeten van 50 marken, omdat zy pelgrims geherbergd hadden, en er is aenge- kendigd dat hetzelfde lot al de personen ver wacht die zich voortaen plichtig zouden maken aen hetzelfde schelmstuk, liet getal gendar men die de wacht houden naby de fontein is nu gebracht op veertien. God geve dal O.-L.-Vrouw die snoode en verwaende inzichten der kerk vervolgers very- dele, met bun de kracht van haren machtigen arm tol hunne bekeering te doen gevoelen. Die aenrandingen tegen den Godsdienst en de vryheid, geschieden in een land wiens voorbeelden uien zou moeten volgen, zeggen de liberalen. Overgaef van PIcvna. Men meldt uit St-Pelers- burg, 11 december. Eene officieelc telegram uit Bogol, IU december, meldtDezen morgend ten 7 1/2 ure heeft geheel hel leger van Osman pacha ons korps grenadiers aengevallcn op geheel de inslui tingslinie, met hel inzicht die le verbreken. De aen- val gebeurde met de krachtdadigheid der wanhoop een acntal Turken zyn zelfs lot in onze loopgrachten gedrongen. Noglhans zyn al hunne pogingen om de position der grenadiers te overweldigen vruchteloos gebleven. Na een verwoed gevecht dal vyf uren duerde, heeft de dappere verdediger van Plevna zich met geheel zyn leger overgegeven. Het is dus onmogelyk hel juiste getal op le geven der Irophecn en krygsgevangenen Alles wal zich in Plevna bevond is in onze macht gevallen onze ver liezen zyn niet groot in evenredigheid der groote voordeelen welke wy hebben hehaeld. Men meldt uit Bucharest, 11 december Gisteren morgend, rond 8 uren, heeft het leger van Osman pacha gepoogd, de russisch rumenische linien door le breden, in do richting van dc rivier do Widdin Er ontstond eene hevige worsteling Ondanks hunne wanhopige pogingen, konden de Turken or niet in gelukken dc verschansingen le be machtigen der belegeraers, die langs alle kanten toesnelden om deel te nemen aen het gevecht. Rond den middag gaf Osman pacha, die gekwetst was, zich op genade en ongenade over met geheel zyn leger. De Russische Agencie deelt den volgenden tele gram mee uit Bucharest, 11 december: Osman pacha heeft gepoogd door de russische liniên le trekken langs den kant van Widdin doch tusschen twee vuren ingeslotcu en na eene roemvolle verdediging heefl hy zich met zyn leger moeten overgeven. Osman pacha is zwaer gekwetst. Gisteren avond hebben de inwoners van Bucharest uit eigen beweging hunne huizen geïllumineerd. Verschillende deputation, met muziek en talryke slandaerden aen T hoofd hebben zich naer M. Gort- chakoff begeven. Men meldt uit Bucharest, 11 december. Men verzekert dal de overgaef van Plevna slechts monde lings heefl plaets gehad. Osman pacha heeft gewei gerd zvn handleeken te zeilen onder eene geschre vene kapitulatie. De rumenische troepen hebben de dry verschan singen van Opanez, waer de Turken een depot van wapens handen gevestigd Zy hebben een aenlal ka nons veroverd en 700 krygsgevangenen gemaekt, welke voor prins Karei hebben gedefileerdGeheel de rumenische staf heeft le Plevna den nacht overge bracht. Een Te Deum zal morgen alhier worden gezongen. De Senael heeft gelukvvenschingen gestemd voor den prins. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heefl insgelyks besloten een adres van gelukwenscliing aen den prins le zenden. Osman pacha heefl langs dry kanten le gelyk ge poogd Plevna le verlaten ten oosten tusschen Gor- ui-Elropol en Gorni-Dubnik ten zuiden in de rich ting van Mont-Verde en ten noorden in do richting

De Denderbode | 1877 | | pagina 2