Ooslei sche Oorlog. v faizanten, patryzen, kwakkels or1, icthoènders, korhanen, enz. •rten van vogels in wilden staet; i. ilandscho en schadelyke vogels, ft. 9 van liet reglement van 23 2' f i seop,- het vervoer, enz. van ree- ookkc lit-; 'in of damherten blyven toegela- cn tot oj» 3 tcbru.ari aenstaende. De verkoop, het vervoer enz. van water- kievitten, watersneppen, walcr- -1 t' iz. blyven toegelaten tot op 3 mei Daer verscheidene soorten van waterboen ders, gewoonlyk op de boorden der rivie ren, stroomen of op den oever der zee leven, heelt het goed geschenen dit wild voorlaen on der de watervogels te rangschikken, vvaervan de verkoop toegelaten blyft tot op 3 mei, aen staende. Tusschen de uitheemsche vogels, vermeld onder lilt. B, hierboven, en waervan de ver koop ten allen tyde is toegelaten, moet men j ker wild rangschikken, dat zich in ons land niet voorlleelt, en den handel uit den vreemde wordt ontvangen, zooals de sneeuwhoenders of witte patryzen, de weihoen, de boschsnep, de roode patrys, enz. Ik verzoek u, M. de goeverneur, uwe onder- hoorigen aen de voorgaende schikkingen te herinneren en de plaelselyke overheden en den bevelhebber van de gendarmerie uwer provincie te verwittigen, deze stipt te doen ten uitvoer te brengen. WETGEVENDE KAMERS. Senaet. De hooge Vergadering heeft zon der merkbaren redentwist de budjelten der ministerien van justicie, van financiën, van buitenlandsche zaken, alsook dit der openbare schuld aengenomen. By de stemming van 't budjet des ministeries van buitenlandsche za ken, hebben de heeren Solvyns en Belhune, zich, zoo als vorige jaren, onthouden om aldus zelfs geene ourechtslreeksche goedkeuring te geven aen al de heiligschendende onrechlveer- digheden die de zegevierende revolutie tegen den 11. Stoel gepleegd heeft. Verders heeft het Senaet hel onderzoek van 't budjet des oorlogs aengevangen. Ter dezer gelegenheid heeft de heer Minister van oorlog aen de Vergadering eenige uitleggingen gegeven die het land met voldoening zal vernemen. Het blykt uit de ant woord des heeren Alinisiers op de vragen wel ke hem door MM. Iteintjens en Crocq gedaen werden, dat de tegenwoordige militaire inrich ting de verdediging des lands ten volle verzekert; dat ten gevolge de opbouwing van twee forten op de Neeth waervoor de noodige krediten ge- vraegd zyn, de vestingen van Antwerpen zulke uitgestrektheid zullen verkrygen, dat een ont- zaglyk leger alleen zal in staet zyn deze sterkte te belegeren dat Antwerpen door een leger van slechts 45 duizend man zal kunnen verde digd worden, en eindelyk dat ten gevolge der verbeteringen van 't oorlogsmaterieel, waer voor ook krediten zyn gevraegd, de getalsterk te van 't leger niet zal moeten vermeerderd worden. Deze verbetering van 't oorlogsmate rieel zal onze artillerie tot een der ontzaglykste van Europa maken. Wat de mobilisatie deslegers betreft, deze zal, dank aen de genomen maet regelen, met meer spoed kunnen gebeuren dan in eenig ander land. Hetisduseene on~ waerheid te beweren, zooals de heeren Rdnt- jensen Crocq, dat er, sedert 1870, niets is ge daen geweest om ons leger te verbeteren. Na de stemming van 't hooger bedoeld bud jet heeft de Vergadering het budjet der gen darmerie onderzocht. De heer Baron d'Ane- than deed eenige gegronde opmerkingen aen- gaende 't bevel den gendarmen gegeven om van hunne wapens slechts in de uiterlyke noodzakelykheid gebruik te maken. Meer dan eens zyn de vertegenwoordigers der openbare macht, zegt de redenacr, door wildstroopers en andere overtreders gedood geweest, omdat zy te lang gewacht hadden hunne wapens te gebruiken. De achtbare heer d'Anethan vraegt dat de agenten der openbare macht, hier gelyk in Frankryk, van hunne wapens zouden mogen gebruik maken van den oogenblik dat hun le ven in gevaer verkeert. De heer Minister van Justicie verklaerde dat maetregelen van eenen anderen aerd, de Kamers, na de Kerstvacan tien, zullen voorgesteld worden, welke den heer d'Anethan en andere redenaers zullen be vredigen. Het budjet werd met eenparige stem men aengenomen. Volkskaheii. Na eenen zeer verwarden redetwist heeft de Volkskamer het voorstel van den heer Frère-Orban, betrekkelyk de af schaffing van den laks op de paerden in twee handen verworpen. Gezegd voorstel had on- betwislbaer ten doel aen een groot getal buitenlieden het stemrecht te ontnemen, 't gene aller voordeeligst aen zyne liberale party zoude zyn. Geen wonder dus dat de meerder heid het opperhoofd der liberale linkerzyde met zyn voorstel heeft wandelen gezonden. Het tweede voorstel van den iuikschcn afge- veerdigde was van den zelfden aerd en strekte om aen den belastingschuldige het vermogen te ontzeggen de waerde zyner meubelen te schatten op vyl'macl de huerwaerde. Dit voor stel wierd naer de sekliën verzonden om later als een speciael wetsontwerp onderzocht te worden. De heeren Defuisseaux en Janson namen de gelegenheid te baet om eene redevoering ten voordeele van 't algemeen stemrecht uit te spreken. Vervolgens werd het budjet van we gen en middelen met eenparigheid aengenomen. Na het wetsontwerp nopens 't kontingent des legers het budjet der dotatien, enz. ge stemd te hebben, heeft de Kamer den rede twist over 't budjet des ministeries van bin- nenlandsche zaken voortgezet. RECHTERLYK KRONYK. De Bisschop van Santander teyen den Précurseur. Gelykvormig aen de konklusién van het openbaer ministerie, is de aklie in schadever goeding vernietigd in wat betreft wylen Mevr. Calvo, maer teenemael geldig verklaerd voor wat Mgr. den bisschop aengaet. De pariyen zullen pleiten op 9 januari. De Précurseur die gedacht had, die zaek te kunnen afschudden, zal niet heel te vreden zyn over die uitspraek. Hel beroepshof van Brussel beeft donder dag uitspraek gedaen in de zaek der wanor ders, die te Antwerpen plaets gehad hebben op 10 april 1877, ter gelegenheid van de kie zing tot senateur van M. den baron Osy. AI. Aerts, bouwmeester, blyft tot een maend ge vangenis veroordeeld Al. Marien, aennemer, blyft vrygesproken. Al. Van Doeselaer, behan ger, die tot 5 maenden gevangenis was ver oordeeld, is verwezen tot 6 maenden en 50 fr. boet. Het hof heeft de veroordeelingen be krachtigd van AI. Immerechs. lot 4 maenden gevangenis, en van Al. Jozef Simons, afwezig, tot 15 dagen. Zyn insgelyks bekrachtigd de geldelyke schadevergoedingen in het proces aen de burgerlyke party toegekend. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Lnvaut, archivist van het bisdom, is door Z. D. H. den Bisschop pro- sekretaris benoemd. Alaendag was het twaelf jaren geleden dat Leopold II zyne intrede te Brussel deed, als koning der Belgen (17 december 1863). De Monileur van 16 dezer herinnert nog- maels, dat te rekenen van 1 januari 1878 de openbare ontvangers zullen ophouden de zwit- sersche stukken van 2 en 1 frank, dratrende de jaergetallen 1860 tot 1863, te ontvangen. Het publiek zal tot 31 december 1877 die stukken kunnen uitwisselen aen de guichellen in de Nationale batik te Brussel en in hare sukkur- salen in de andere steden. Het schynt stellig besloten dat er in 1880 te Brussel eene groote nationale teutoonstel- 'ing zal gehouden worden. Al. Dansaert zegde dynsdagin de algemeene vergadering der Uni on Syndicale dat het gemeenlebestuer op de gronden van het gewezen oefeningsplein twaelf lieklaren beschikbaer stelde voor liet bouwen van een prachtig lentoonstellingspaleis. Al de plans en bestekken zyn reeds opgemaekt en de onderhandelingen tusschen de stad en het goevernement zouden reeds hangende zyn, voor het bepalen der sommen, welke van beide zyden zouden worden bygedragen. Alen schryfl uit Brussel, 10 dec. Alen meldt uil Berlyn, dal bclgische officiers van het regiment der genie, in de fabriek van AI. Krupp, te Essen, proefnemingen met ka nons hebben bygewoond. AJen heeft voor ben proefnemingen gedaen met de beste kanons der fabriek. België zal eerlang bestellingen doen aen den duitschen kanongieter. Alen meldt dat in het begin van 1878 ver scheidene magistraten van allen rang, den onderdom zullen bereikt hebben, voor het emeritaet bepaeld. Die omstandigheid zal aen- leidirig geven, lol lalryke benoemingen en be vorderingen in de magistraluer. Woensdag middag hebben er proefne- I mingen met den telephon plaets gehad in het Paleis der Natie men had een telephon inge richt tusschen de bank der ministers in de Kamer en de ministerieele zetelsin den Senaet. De uilslag der proefnemingen was zeer bevre digend AIM. Rogier, Beernaert, De Lants- heere, Van Schoor, enz. woonden de proefne mingen by. Instorting. Woensdag middag bracht een gerucht, als datgene van eene reeks ka nonschoten, gansch den omtrek van het Rond- Punt der Welstraet, te Brussel, in opschud ding. Van alle kanten snelde er volk ter plaetse. Een huis, dat op den hoek der slraet, welke naer de Zoölogie leidt, in opbouw was. lag ganscli ingestort, en vertoonde nog slechts een puinhoop van steenen, balken, yzeren- werk, enz. waei uit hartverscheurende kreten en akelig hulpgeschreeuw opstegen. Zeven werklieden arbeidden aen dit gebouw. Een verschrikkelyke angst maekle zich van de omstaenders meestermen sprong te mid den der puinen, men werkte op staenden voet aen de wegruiming derzelve, policie en bur gers wedieverden om het eerst hulp te kunnen toebrengen aen de ongelukkige slachtoffers, en men telegrafeerde naer het St-Jans gast huis, om hulp en draegbaren te bekomen. Na eenige oogenblikken te hebben gewerkt vond men vier werklieden, die niet zeer erg gewond waren daerna haelde men er twee andere op die erge wonden droegen aen het hoofd en de beenen een hunner werd met gebroken beeiren opgenomen en bevindt zich in een droevigeu toestand. Deze werklieden arbeidden binnen het gebouw en aen het dak, dat op het punt v as voltooid te worden. Nu bleef er nog een metser over, die zich in de kelders moest bevinden. Alen hoorde hem roepen en gelukte er wel- haest in hem te bereiken, lly was ongedeerd, belialvedalhy een kleine schram aen het hoofd had bekomen. Door gansch in eens in te stor ten, waren er boven de kelders balken getast, welke den werkman hadden beveiligd. Men legde de ergste gewonden in de draeg baren van het gasthuis, en, door alle mogelyke zorgen omringd, werden zy onmiddellyk naer dit gesticht gebracht. Alen wanhoopt het leven te kunnen redden van den werkman,die het ergste werd gewond. Het ingestorte gebouw was aen een ander huis verbonden, dat echter door het invallen niet geleden heeft. Het ingevallen huis hoorde toe aen AI. Piron. Alen weet nog niet juist wat de oorzaek der ramp is geweest en men denkt dat het slecht weer, beurtelings regen en vorst, de oorzaek is geweest van den slechten toestand waerin het gebouw zich bevond. Het parket van Brussel is ter plaetse ge weest en heefteen onderzoek begonnen. De Afrikaensche expeditie. Een brief, gedagteekend uit Port-Elisabeth (Algoa Bay), 14 november laelsleden, brengt ons tyding'en van kapitein Crespel en zyne gezellen. De Danube, met welk vaertuig onze landge noten op 19 October, uit Plymouth vertrokken zyn, heeft acht dagen later te Si-Vincent aen- gelegd. Het oponthoud duerde slechts 8 uren, en de reizigers waren genoodzaekt aen boord te blyven. Aen de Kaep De Goede Hoop hield de stoomboot insgelyks een kwart uers stil, waerna men den tocht voortzette, om op 15 november voor Port-Elisabeth het anker te werpen, alwaer de expeditie door den belgi- schen konsul M. Ancion, ontvangen werd. 's Anderdaegs stevende de Danube in de richting van Natal, alwaer men heeft moeten vertoeven lot 28 november. Tot heden toe is dereisoterheerlyk geweest behalve een hevige wind in de golf van Biscaië en naby St-Helena, is het weer allerbest ge weest. AIoord. Te Audenaken, naby St-Pie- ters-Lceuw, is een moord gepleegd iu de vol gende omstandigheden Verleden maendagavond ontstond er een hevige twist tusschen twee bewoners van dit dorp, de zoon van den herbergier Persoons,en een zekere Wauters, welke te samen waren uitgegneri. Tengevolge van eene worsteling, welke niet lang duerde en waerby niemand tegenwoordig was, bleef Wauters levenloos op den openba ren weg liggen. Na eenige stappen te zyn ge- gaen, was hy neergestort om niet meer op te staen. Alen had hem den schedel verbryzeld. Toen het slachtoffer gevonden werd, be weerde Persoons, dat hy, by het uitgaen der herberg gepoogd had zich met zynen tegen strever te verzoenendoch dat deze hem slechts met beleedigingen antwoordde, hem uitdaegde en eindelyk hem aenviel. Persoons beweert dus dat de doodslag enkel door wet tige verdediging zou veroorzaekl zyn. Wauters zou hem een stamp met zynen holloblok heb ben toegebracht, en Persoons, den stamp ont- wykende, zou den holleblok gegrepen en er Wauters een doodelyken slag op het hoofd meê toegebracht hebben. Verwittigd van hetgeen er gebeurd was, be gaf het parket van Brussel zich naer Audena ken om een onderzoek te doen en men ging tot de lykschouwing over, waerna de beschul digde aengehouden werd en door de gendar merie naer Brussel gebracht. Stoutmoedige diefstal. Het parket \an Brussel onderzoekt vlytig eene stoutmoedige poging tot diefstal, gewapender hand gepleegd in de gemeente Ramsdonck, tusschen Vilvoor de en Kapellen-ten-Bosch. Verleden zondag was pachter Peelers, van Ramsdonck, vroeg ter kerke gegaen hy liet zyne dry kinderen te huis, vvaervan het oudste, Benedictus Peelers, 18 jaren telt. Nauwelyhs had de pachter het huis verlaten, toen een onbekend persoon, welke er gansch als een bedelaer uitzag, het voorhof der hoeve opkwam, onder voorwendsel eene aelmoes te vragen. De kinderen Peeters lieten den onbekende in de huiskamer komen, alwaer zy hem eenen boterham aenbodeu doch, dewyl hy den bo terham aennam, en na zich met eene oogslag verzekerd te hebben dal er zich geene andere personen dan de dry kinderen in huis bevon den, bevool hyaen Benediktus de slaepkamer van den pachter voor hem te openen. Toen men hem dit, weigerde, poogde de deugniet met geweld in die kamer Ie dringen. De acht tienjarige zoon van den pachter greep den on bekende by den kraeg om hem buiten te zet ten, terwyl de twee andere kinderen om hulp gingen roepen. Op het zelfde oogenblik haelde de bedelaer eene zakpistool van onder zynen kiel te voor- scliyn, en richtte den loop van dit wapen op de borst van zyn tegenstrever. Deze greep,met eene snelle beweging, de pistool, het schot ging af en trefte Benedictus aen de hand. Ver volgens nam de aenrander de vlucht, zonder dat hei mogeljk was hem nog in te halen of zyn spoor te voigen. Tot nog toe weet men niets van hem. De geneesheeren verklaren dat de wonde aen de hand van den jongeling, de afzetting van een zyner vingers noodzakelyk maekt. Die stoutmoedige poging tot diefstal heeft eene groote opschudding verwekt te Ramska- pelle en in deszelfs omtrek. De zaken van het Oosten verwikkelen zich dagelyks meer en meer Servië verkheri den oorlog, Kreta komt iu opstand en verwerpt alle koncessién en ein delyk de opioep van Tuikye tot de mogendheden, om hunne bemiddeling te bekomen vindt overal een slecht onthard. De russische politiek vindt dacrin na- tuerlyk onoei slcunmg en de dagbladen van Sl-Pe- tersburg zeggen dat Rusland zich nooil za! tevreden stellefi met eene vrede, zooals hy door Turkye wordt voorgesteld. Men mag zich dus aen de voortzetting van den oorlog verwachten, te meer daer Duilsehland geheel en al de politiek van Rusland in de hand werkt en borg spreekt voor de or.zydigheid van Oos- tenryk. Wal Frankryk betreft, dit land wordt door zyn inwendigen toestand de grootste voorzichtigheid op gelegd. Het is dus alleen Engeland dal naer men verwacht zich legen de veroveringen van Rusland zal verzet ten. Volgens een telegram aen den Daily News zou het engelsch goevernement in augusli den czaer heb ben verwittigd dat, indien de veldtocht tegen Turkye werd opgeschorst en in den aenslaenden zomer moest worden hernomen, Engeland niet anders zou kunnen doen dan gewapenderhand in den oorlog tusschcnkomcn. Deze verklaring zou oorzaek ge weest zyn, dal de veldtocht, in plaets van onderbro- ken te worden, zoo krachtdadig is voortgezet. Vredevoorstellen. Men leest in den Times aengaende de kwestie van bemiddeling. De overhan diging der nota door Turkye aen de mogendheden gezonden zal waerscbynlyk vöor gevolg hebben dal Al. von Bismark naer Berlyn zal lerugkeeren. Reeds heeft men aen de Porie laten welen dat Duilsehland geen deel zal nemen aen eene bemidde ling, tenzy indien Rusland toestemt iu hel aenknoo- pen van vredesonderhandelingen. Zelfs indien het daertoe genegen was zou Duilseh land moeilykde wcnschen van Rusland kunnen tegen werken. Indien echter Rusland de bemiddeling ver langt zal Duilsehland hem zyne diensten aanbieden, zoo niet veronderstelt men dal Engeland en Frank ryk zullen trachten Rusland te bewegen om zyne voorwaerden te doen kennen. Men meldt uit Weenen aen den Daily Telegraph Graef Andrassy weigert eenig deel te nemen aen de poging lol bemiddeling. Hy verklaerl zich, in prin ciep, vvandig aen de bemiddeling en zegt dat, in de tegenwoordige omstandigheden, de vredesonderhan delingen tol geen uilslag zouden geraken. Hy ont houdt zich dus van een nader onderzoek der kwestie. Onmiddellyk na den val van Plevna hebben de ver tegenwoordigers van Rusland in den vreemde bevel ontvangen zooveel hel in hunne macht was hel denk beeld eener bemiddeling in ongunsl te brengen, daer Rusland vast besloten was al de voorstellen te ver werpen, welke hem in dien zin zouden gedaen wor den. Dunschland heeft allyd te verstaen gegeven aen Ooslenryk dal het Rusland moet laten handelen zoo als het goedvindt en verklaerl zich jegens Rusland veranlwoordelyk voor de met lusschenkomst van Ooslenryk. Do oproep door Turkye gedaen was dus vooraf veroordeeld, zelfs dan wanneer hy in meer verzoenende bcwoordingeu waren opgesteld. Men gelooft hier dal de vraeg tol bemiddeling het voorwerp is geweest van eene korrespondcncie tus schen de kabinetten van Londen en Parys. Graef An drassy heeft maendag twee uren overgebracht met den gezant van Frankryk, die donderdagavond naer Parys vertrok. Doch wat ook de gevoelens zyn van hel nieuw fransch goevernement, de omstandigheden zullen hem niet toelaten hel initiatief le nemen van eenige aki aengaende de ooslersche kwestie, en er bcshel geene reden om te veronderstellen dat, zelfs door Engeland en Ooslenryk aengemoedigd, Frankryk nog zou aerzelen om de bemiddeling op zich te nemen. - Wy hebben woensdag aengekondigd, dal het engelsch Parlement den 17 januari, dal is dry weken vroeger dan gewoonlyk zal byeenkomen. Dacrby deelden wy liet gevoelen meê van den Standard, dat du zakentoestand op liet vasteland van Europa ten volle hel verlangen verreclivcerdigl van het goever nement, om den raed en de mcêwerking in le win nen van de vertegenwoordigers des volks, nu hel de \oorbyreiding geldt van dc noodige maelregels Ier bescherming der nationale belangen. Het ministerie, zegt hetzelfde dagblad, heeft besloten aen het poe vernement dc stemming le vragen van een krediet, om hel leger te vermeerderen, in de evenredigheden, welke vereischl worden door den legenwoordigen toestand van Europa. Vervolgens legt de Standard uit, dat niet dc zege- prael der Russen de rede is van de byeenroeping van liet Parlement, maer de vryheid welke door Ooslen ryk en Duilsehland aen Rusland wordt gelaten zyne zegepraal een gebruik le maken zooals hel goedvindt, want dal is het wal een gevaer oplevert voor de eiigclsehe belangen Engeland mag niet toe laten dat de twist op die manier eindigde. Hul kan, inderdaed, eene geldige reden hebben om zich te verzekeren legen hel sluiten van een rechlslreek- schcn vrede tusschen de oorlogsvoerende pariyen. Engeland vracgl dat het zyne stem zou in te brengen hebben by dc regeling der voorwaerden, en hel is om in slael te zyn daerop aen te dringen en desnoods zich te doen aeuhooren, dal hel gocvernemenl de maelregels aenncemt, welke eerlang aen hul Parle ment zullen worden onderworpen. De Times keurt hel af dal hel Parlement vroeger dan gewoonlyk vergadert. Dit blad meent dal er geene redenen kunnen beslaen welke dringend ge noeg zyn om het goevernement van politiek te doen veranderen. Wellicht zal hel goevernement, als de Kamers vergadert zyn, hel middel vinden om te be- wyzen dal Engeland's belangen benadeeld zyndoch op dit oogenblik kan heiland, hoezeer hul ook ver bitterd zy over de heerschzuclit van Rusland en het verraderlyk gedrag van Servië, toch niet gelooven dat hel zelf in guvaer verkeert. Zal nu het gevoelen van den Times of dal van den Slandurd dc overhand behalen Daervan hangt de vrede van Europa af. In dc russische pers heersohl eene opgewon denheid die aen... zinneloosheid grenst; zy roept eenslemming Naer Kons'.antmopel en spreekt de kruistocht tegen de leer van Mahomet. De be- vryding der christenen in 't Oosten, zegt de Grash- danin, hel orgacn van dc popen en den russischen adel, kan niet dan door volkomen vernietiging van het ryk der Osmanen verkregen worden Hel lurk- sclie hoofd is Ie Konslanlinopel daer'moet hel den genadeslag ontvangen. Ook de plichten der mensche- lykheid eischen den doodslryd van die vervallen in richting le verkorten Dus naer dc stad der Czaron fZargrad), roemruchtig russiseh leger Een vrede Ie Andrinopel gesloten zal hel oostersch \raegstuk niet oplossen. misschien geschiedt dit door den viede te Konslanlinopel. Ons dunkt dal als Rusland zyn kerkhof in het Oosten wil overzien en de dooden tellen, hel overtuigd, moet zyn dat Turkye nog zoo vomllen niet was, als men beweerde In alle geval gael Europa die opgewondheid met een donker oog na. L'it Weenen wordt aen den Standard gemeld dal aldaer, in kringen welke gewoonlyk goed inge licht zyn, geloofd wordt aen de aenstaende gewapen de lusschenkomst van Engeland. Turkye legt op En geland de schuld van het verraed der Serviërs, omdat hel alleen dc voorspraek van Engeland is ge weest, die de turken verleden jaer hecfl belet Bel grado binnen te rukken en aldus een nieuwen oor log voor de Serviërs onmogclyk te maken. Turkye heeft aen Engeland gevraegd onmiddellyk le verkla ren of de Porie op zyne ondersteuning mag rekenen om aen Rusland de vrye vaerl door de Darnadellen le weigeren. Zonder die ondersleuning zou Turkye zich gedwongen zien zich aen de eischen van Rusland te onderwerpen. De Politische Correspondenz vcmeeml uil Bucha rest Dat Osman pacha, wiens dood nu officieel wordt gelogenstraft, met geheel zynen staf te Simnilza is aengekomen. Het schynt stellig dal het antwoord van Duilsehland op de vraeg tot bemiddeling door Turkye gedaen, niet wyst op de ontoereikendheid der grond slagen door de Porie voorgesteld, maer op het een voudig feit dal Duilsehland in de tegenwoordige om standigheden geene hoegenaemde reden ziet voor eene lusschenkomst. Duilsehland meent dat Turkye, indien hel den vrede wil, volkomen vry is zich lot Rusland te wenden. Het antwoord van Ooslenryk is in den zelfden zin. Frankryk zou, even als Italië, hebben geantwoord dat hel eerst du gevoelens der andere mogendheden wilde kennen. Men heeft reden te gelooven dat lol hiertoe nog geen ander dan de bovengemelde antwoorden op de nota van Turkye is ingekomen. Alhoewel Rusland verklaerd heeft den oorlog slechts verklaerd le hebber, in het belang der men- schelykheid, verwacht Engeland er zich aen dal die mogendheid eene vergoeding zal vragen voor de op offeringen welke zy zich heeft moeten opleggen; doch deze vergoeding zegt de Globe, mag Engeland niet benadeelen. Dit is de wyze waerop het goever nement de kwestie beschouwt. De politiek van het engelsch goevernement is den vrede, indien het mo- gelyk is in elk geval hel behoud zyner vrye baen naer Indië. Deze politiek is door de natie bekrachtigd en zal door het Parlement worden goedgekeurd. Een telegram uil Londen meldt dal koningin Victoria in persoon hel Parlement zal openen. Zes duizend Turken, opgerukt uil Podgaritza, hebben Miljanor gedwongen Klopcenl te verlaten om terug te koeren op het grondgebied van Montenegro. Zy zyn nu in optocht om Scutari cn Anlivari ter hulp le komen. De Montenegrynen hebben den berg bezel die Autivari bcheerstht. Eene Krankzinnige. Eenige dagen geleden zagen eenige voorby gangers met schrik ecne vrouw, met loshangend haer en groote gebaren makeiidc! heen en wéér op een dak luopcn Het was eene on gelukkige krankzinnige, die dacht dat een engel liaer moest komen van het dak halen, om liaer naer den hemel te voeren. De toeschouwers, verschrikt, brachten matrassen by, want ieder oogenblik kou zy vallen. Een policieagcnl klom stil op hel dak, cn kwam met gevaer zyns levens lol dicht by liner. Wie zoekt gy vroeg hy haer. Den engel Gabriël. Ik ben hel geef my dc hand. En zoo gelukte de moedige man er in haer lol naby een venster te brengen, wacr zyne kameraden haer vallen en in veiligheid brachten. De zinnelooze, zoo gelukkig aen de dood ontsnapt, znl ineen geslicht geplacls worden. Schyndood. Reeds verscheidene weken was M. L... ziek, en men wanhoopte van zyne genezing. Veleden woensdag werd zyn toestand ergor, en om trent middernacht, dacht men dat hy den geest had gegeven. De noodige verklaringen en hcstaligingcn werden gedaen, de doodskaerlen rondgezonden en de lyk- plechiigheid geregeld. Men was op liet punt hel lyk in de kist te leggen, toen de oudsie zoon van M. L... bemerkte dal liet nog warm was. De geneesheer werd geroepen en dc noodige maetregelen genomen. En waerlyk, twaelf uren na dal hy zou moeten be graven geweest zyn, opende M. L... de oogen en zegde aen de toeschouwers, dat die eenige oogen blikken rust die hy genoten had, licrn veel goed had den gedaen. Hy wits niet dal die eenige oogenblik ken meer dan dry dagen hadden geduerd. Hacrlemsche Tulpen Dagelyks verneemt men byzonder beden over merkweerdige dingen, welke de tentoonstelling van Parys zullen opluisteren. On der deze dient genoemd le worden eene verzameling der schoonste en zeldzaemste bloemen die door do liefhebbers met goud betaeld worden. Zy zullen ge kweekt worden in de hoven van Trocadéro, in den vollen grond, onder de oogen van degenen zelveu die zulks niet mogelyk achten, en zy zullen hunne schoone kleuren, hun ryken dos in deschoone len tedagen. lydens de opening der ler.toonslelling, uit spreiden. Weet men, zegt hel Journal des Débats, wie de hoveniers zyn, die ons met die wonderen zullen ver rassen Hel zyn hoveniers, lulpkwcckers van Haer- lem. Hel is op eenige meters afstand van den groolen waterval dat deze tentoonstelling bereid wordt. DJiAr zal men den grond in gereedheid vinden, reeds geheel omgewerkt, maer nog niet gemest wil men zich dan een weinig spoeden, men zal er twee hollandsche hoveniers aenlreffen, bezig met 4n,000 tulpajuiuen le planten Die ajuinen worden op een decimeter afsiand, in kleine pntjes van 1 de cimeter diep, geplant. Men steekt ze in de aerde op het einde van november om einde april bloemen te bekomen. En die bloemen zyn verrukkend schoon witte bloemkelk met breede ronde bladen waerop dry verschillende kleuren pryken. Hel bloemperk zal bovendien nog aenlokkelyk zyn door den byzonderen vorm, die er aen gegeven wordt, het zal namelyk dc wapens van Haerlem voorstellen. Hel zwaerd, dal in 'l midden van den schild ligt, zal door wille tulpen afgebeeld zyn, de boord en de sterren rond'tzwaerd, door roode. Boven het ovacl, dat het wapen bevat, leest men hel woord Haerlemen onder staet het woord HollandDie letters zullen afgebeeld worden in roode tulpen met wille om den rand. De twee liniën, die het geheel tot kader dienen, zyn in roode tulpen. Dit alles is in zulke groote evenredigheden dal men tusschen de letters en rond deslerren zou kunnen wandelon. Do tulp die men hel meest in het Tracadero zal bewon deren is de Gessenerlulp, ingevoerd uil asiatisch Tur kye. Frakryk en Duitschland. Hel dagblad l'Ordre doel opmerken dat de protestanten, die l 1/2 per honderd van de bevolking van Frankryk uilmaken, in het ministerie vertegenwoordigd zyr. in de ver houding van 33 por honderd. Dal is de komst aen het bewind, der party van den Kullurkampf, door M. von Bismark in Duitschland ingericht, om het calho- licismus den oorlog aen te doen. Zoowel in gods dienst als in politiek, houden de steunpilaren van hel algemeen stemrecht, zoodra zy meester zyn, geen rekening van hel getal. In eene korrespondentie uit Berlyn aen den Bien Public leest men eene memorie van den schont-by- nacht Toui.hard geeft eene nieuwo reden aen de Duilschers om zich te verheugen. Volgens die memo rie zou de fransche vloot niet meer in slael zyn om den slryd aen le gaen tegen de duitsche, en eene zo- geproel der duitsche zeemacht, zou in eens geheel den franschen koophandel in handen van Duitschland leveren. Wy houden er aen te doen opmerken, zegt de Palrie, dat langzamerhand al de persoonen aen hel bewind komen, welke io den vreemde de inzichten van M. von Bismark kunnen bevorderen. M. Andras sy in Ooslenryk en M. Crispi in Italië. In België is M. Frère-Orban du nederige dienacr van den kanselier, die zyne denkbeelden te Berlyn ziet ondersteunen, door M von Bennigsen. In Rusland is men met hem en wy zien de verstandhouding tusschen de kabinet ten Weenen, St Petersburg, Rome en Berlyn van dag tol dag inniger worden. Al die feiten geven hel nieuw fransch ministerie ernstige stof lot overweging. (Wy moeten de Palrie doen opmerken dat, wal België betreft, M. Frère Orban, naer wy hopen, nog in de eerste dagen hel bewind niet zal in handen hebben.) Volgens het Journal du Loirel zouden meer dan duizend tcntoonstellers zich hebben laten af schrikken door den somberen polilieken toestand en hunne aenvraeg om deel te nemen aen de wereld tentoonstelling hebben ingetrokken. Moordpoging. De echtgenooien D.... had on geveer een jaer eeleden een winkelhuis te lvry ge- huerd. liet kontrakt met den eigenaar, den genaem- den Faure, was voor 9 jaren, ten pryze van 400 fr. 's jaers aengegaeu en beschreven. Toen bood zich een andere luierder by Faure aen, die hein 600 fr. voor zyn huis wilde geven. Faure poogde toen M. D. weg te zenden, maer deze bezat het geschreven kontrakt en wilden van geen verhuizing hooren. Faure verbitterd, had reeds verscheidene maten de echtgenooien D... en hunne dienstmeid aengeval- len en gekwetst. Dit had zoolang geduerd tot M. D... eindelyk besloot zyne huer op te zeggen. Faure, die niets van het besluit wisl, vvachite dynsdag avond, met een revolver gewapend het oogenblik af, dat M. D.. zyn winkel zou sluiten. Toen deze buiten kwam, pakte Faure hem by de keel vasten poogde hem een kogel in den kop te jagen. Maer D... omringde Faure met zyne armen en wisl de hand, die den revolver hield, machteloos le maken. Weldra kwamen eenige buren afgeloopen, die Faure aenhielden en naer de gendarmerie brachten. De revolver, dien by bad laten vallen was met zes scholen geladen. FRANKRYK* Het nieuw fransch ministerie is begonnen met ge heel den admiiiislralieven dienst het onderste boven le werpen. Niet minder dan dry-en-lachtig prefuklen zyn door broeders en vrienden vervangen, en een groot getal andere amblenaers welke niet in hel minst in den polilieken stryd waren gemengd, zyn uit hun ambt ontslagen, alleen omdat ze tol de könsorvatieve denkwyze behooren. De Provv-:nle Correanondens verzekert, dal men in Duitsch1 zo< den is over de veran dering van hu' Frankryk.. Alle gevaer, zegt hel duits; nu voorby, dat sommige bedenkelyke ricuungen en pogingen door de bui tenlandsche politiek zouden ondersteund worden. In de laelste zitting van den fransehen Sanaet, heeft M. Lucién Brun, vooraleer tot de stemming van de financièele wetten over legaen, namens de rech- terzy de volgende verklaring afgelegd. Wy zullen de stemming welke ons wordt gevraegd niet geven zonder onze voorbehoudingen le maken. Ik houd er aen te zeggen dal deze stemming van onzen kaut geeno goedkeuring omhelst van eene politiek, die bestaet in het verwerpen van het geheele budjet. Indien de Kamers dal recht hadden, zou de Senaet hel even goed hebben als de Kamer van Afgeveer- digdcn, en hy zou dus de gevraegde kredieten kun nen weiperen. Na deze konslilulioneele leeiing be vestigd en deze protestalie afgelegd te hebben, zullen wy onze stem geven, want de eer van Frankryk hangt er van af. Wy gelooven dat er rechten zyn dio boven liet recht der vermeerderheden gaen Die mannelyke talen werd door MM. Jules Favro cn Tolarn niet begrepen, want de eerste zegde dat zy j zuster, welke hel beschuldigde een barer leer- streed met de konstilulie en de laelste vroeg, ver- i lingen op eene gloeiende stoot te hebben ge- baesd, welk een recht er toch verhevener kon zyn I zei. Alen weet dat de Yonne voor dien laster dan dat van het algomoen stemrecht. eene strenge veroordeeling heeft ondergaen. Uit Frankryk is er minder nieuws sedert de opschorsing van den wetgevenden zittyd. De radikalen zyn voor T oogenblik te vreden en vergenoegen zich met al de plaetsen van het goevernement aen broeders en vrienden te schenken. De Palrie bespreekt de benoeming van AI. Lepère, tot kabinetsoverste by het mi nisterie van binnenlandsche zaken. AI. Lepère is ondervoorzitter der Kamer en Afgeveerdigde der Yonne. Hy behoort tot de uiterste linker- zy, is de vertrouweling van Gambelta en staet in nauwe betrekkingen tot het dagblad l'Yonne, dat zich onlangs berucht heelt gemaekt door zyne lasterende artikels tegen eene klooster-

De Denderbode | 1877 | | pagina 2