Vrywilligers van 1830. NI Eü W J A E RSGIFTE N PUIS IX, PAUS EN KONING. De Professor en zyne Pleegdochter, Öosüersche Oorlog. ;i-, "5JE? Omdat de liberhatêr Emerique de bank de 1'Union bestooi om zynen serail te onderhou den, zyn hierom al de bestierders van liberale banken dieven 1 Omdat er, hier en daer, nen verachtelyken liberalen gazetprosser, nen krawat, nen door haet.en nyd uitgemergelden kwibus, nen pre tentieuzer!* kwispel, nen vuigen lasteraer of eerdief gevonden wordt, gelyken hierom al de liberale gazetschryvers aen dien walgelyken gast Omdat, maer al genoeg, want er zou geen einde aen komen Al deze vragen moet men natuerlyk met NEEN, beantwoorden, want zoo willen het de recbtveerdigheid, 't verstand en de gezonde reden. En nogthans, zekere liberale schryvelaers beantwoorden ze met, JA, als zy uitkramen dat al de priesters, al de paters, al de broeders wangedrochten zyn, omdat men soms één op tien duizend kan aenwyzen, die de heiligheid van zyne bediening miskennende, zich aen ergerlyke wanbedryven plichlig gemaekt heeft. Doch vast en zeker is 't, dat de overgroote meerderheid des volks er gansch anders over denkt en met ons uitroept Neen, omdat er een priester, een pater, een broeder valt, vallen zy allen niet. Neen,omdat een notaris,een rechter,een nyve- raer of koopman, enz. steelt, bedriegt en poogt brand te slichten, daerorn zyn alle notarissen, rechters en nyveraers, al zyn zy nog zoo liberael en zyn zy zelfs schatbewaerder eener liberale associatie, geene dieven, bedriegers, brandstichters, enz., enz. De bevestiging van 'l gene wy hierhooger nevrscbryvennameiyk dat de overgroote meerderheid des volks, wy spreken van deftige lieden, denkt gelyk wy, vinden wy in den pfkêer, in de verachting die elk eerlyk gemoedzelfs treffelyke liberalen gevoelen voor den pretentieuzen kwant die zich, hier te Aelst, tel-tolk heelt aengesteld van al de godslasteringen, van al den hoon en smaed, van al de ergerlyke beleedigingen die de bedorvene harten van eenige liederlyke geuzen tegen God, zyne Kerk en hare dienaren in de liberale kroegen uitbraken De nieuwescliryvelaer van'[Vei bond, aenge- dreven door zynen roekeloozen haet tegen den Godsdienst, de priesters en de kloosters, beeft goed gevonden, dynsdag II, nieuwjaers- dag, een afzonderlyk schrift uit te geven, be- trekkelyk de veroordeeling van eenen broeder tol tien jaren gevang. In dit walgelyk factum geeft de knoeier de maet zyner woede tegen de Broeders hy ge voelt niet dat die walgelyke drift hem meer schandvlekt dan wy zouden konnen doen, en dat die voldane drift hem in de onmogelykheid stelt rechtschapen, rechtvaerdig te oordeelen en hem blootstelt aen de strafbaersle lasterin gen tegen een korps hetwelk hem voor vrouw Jusiicia eene scherpe rekeniug 2ou kunnen doen geven. Waren wy de verdedigers der belangen van dit korps, wy welen wel wat wy aen liet zelve dringend zouden aenraden, om eene strenge Jesse te geven aen kerels die, zonder vaer of vrees, met inzicht van schaden, den walgelyk- sten iasterwinkel ten toon spreiden, en aldus achtbare en otibesprokene religieuzen in hun ne eer en faem te kort doen. 1° De vrywilligers behoorende tot de hon derd steden en gemeenten, aen welke, in uit voering van het dekreet van het nationael ko,n- gres van 28 mei 1831, eerevaendels plechtig door den koning zyn uitgereikt, op 27 septem ber 1832. Die vrywilligers zyn destyds in hun ne gemeenten te_samen geroepen om de depu - taliën te vormen, gelast met hel aenveerden dier vaendels, en de naemlysten, in de archie ven der gemeenten bewaerd, kunnen dienen om ben te herkennen 2" De burgers welke in de vrykorpsen heb ben gediend of vrijwillig hebben dienst geno men in liet leger, vóór 4 februari 1831. Dit feit kan bestaligd worden door een extrakt uit het stamboek 5° De burgeriyke en mililaire beambten, aen welke de wet 27 mei 1836 liet voorrecht heeft toegestaen van tien jaren dienst, voor den veldtocht van 1830. H ERINN ERINGSDEKORATi E. De Moniteur kondigt eenen cirkulair af van den minister van binnenlandsche zaken aen de goeverneurs der provinciën, in welken om zendbrief gezegd wordt dat het goevernement besloten heeft niet te wachten lot de vyftigste verjaring der revolutie van 1830, om eene herinneringsdekoratie in te stellen voor de vrywilligers, welke deel namen aen die om wenteling en welke het Yzeren Kruis niet heb ben ontvangen. Die dekoratie zal worden vergund aen 1<' De personen welke, in uitvoering der wet van 11 april 1853, waerby de wyze van begeving der burgerlijke pensioenen bepaeld ge regeld wordt, op pensioen zyn gesteld uit hoofde van wonden, welke hen tot den arbeid onbekwaem maekten 2° De minder erg gekwetste stryders die, van 1859 tot 1864 gelyk gesteld zyn voor hei geen het pensioen aengaet, aen de gedekoreer- den met het Yzeren Kruis 3° De stryders, welke uit verschillende oor zaken toegelaten zyn een gedeelte te genieten van het speciael fonds der gekwetsten van september. Nog andere, welke de omwenteling hebben gediend en het Yzeren Kruis niet bekwamen, 't zy omdat zy niet in tyds hunne rechten daerop hebben doen gelden, 'l zy deze niet in de gelegenheid zyn geweest zich te onder scheiden door schitterende wapenfeiten, of het bewyzen van uitstekende diensten deze zyn Zoo als men weet, zegt het Handelsblad, hebben de sociëteiten Langrand, de Agricole en de Internationale, hare rekening gesloten met een dividend, de eerste van 40 fr.de tweede van 63 fr. 80 centiemen. We zeggen zoo als men weet, doch 't is niet zeker dat men het weet, want de liberale bladen hebben dat resultaet poogen weg te foefelen, omdat het hun geweldig in den weg staet. Inderdaed, die uilslag is,vergeleken mei het failliet van zeker liberale sociëteiten, en de Compagnie da materiel des Cliemins de {er, gunstig en voor liet liberalismus beschuldi gend. Terwyl de liberale pers schreeuwde dal de societeilen-Langrand een totael verlies waren, geven die nog een aenzienlyk dividend, terwyl zeker liberale sociëteiten zoodanig hunne aktie- houders geplukt hebben, dat er geenen dem overschiet. Alen zou zeggen dat de liberale pers nu reden zou hebben van te zwygen Neen, een dier gazetten meent de reden van dit hooge dividend uit te leggen, met te zeg gen ,dat het voortkomt van de teruggaef der administrateurs. 't Kan zyn: maer, zegt eens, gy adminis trateurs van zeker liberale sociteilen, gy die ryk zyt, terwyl de aktiehouders totael geruï neerd zyn, waerom geeft gy uw getrokken geld ook niet terug-even als de catbolyke ad ministrateurs En toch, toch schreeuwt die pers tegen de societeilen Langrand en tegen hen, die hun fortuin afstonden om het onder de kleinen rond te deelen, terwyl de liberaie administra teurs integendeel het hun toegelegde geld, in den zak houden en er meê in weelde zwem men. Oordeel over de handelwyze van de liberale pers en de liberale administrateurs Wat nog stellig blykt uit de opgegeven divi denden is, dat de societeiten-Langrand, haddo men ze rustig laten likwideeren, weinig ver lies zouden hebben gegeven, en haddc men ze niet afgebroken zouden zy kolossale winsten afgeworpen hebben. Doch liet is zooals wy altyd gezegd hebben men heeft met een politiek en eigenbaelzucbtig doel die geldmaelschappyen benadeeld en ze doen vallen. Hoe verder wy gaen, hoe meer de liberale oneerlykheid in het licht komt Het is het bestier van gemelde maelsehap- pyen niet dat honderde huisgezinnen in ons land geruïneerd heeft liet is hoofdzakelyk de werking van het liberalismus welk dit nadeel toebracht. Mgr de bisschop van Gent, den 20 dezer, in de kapel van het groot seminarie te Gent zal pluets grypen. Mgr Bracq zal de bisschopwyding van Mgr de Datlice doen en hierin, naer alle waer- schyniykheid, bygestaen worden door Mgrs de bisschoppen van Brugge en Luik. PR1ÉSTERLYKË BENOEMINGEN De E. 11. De Vos, onderp. Ie Wachtebeke, is onderp. benoemd van Lootenliulle. Hy wordt vervangen door den E. H. Ghys, onderp. van Overmeire, alwaer benoemd is de E. H. Ver- burght, priester derlaelste wyding. RECHT ERLY K~RRONYK. Wy vernemen dat het arrest door het be roepshof van Gent uitgebracht in de zaek be treffende het vyfdubbele der huerweerde voor de schatting van het mobilier aen het verbre kingshof zal worden voorgelegd. AI. Victor Jacobs, gewezen minister van fi nanciën en Volksvertegenwoordiger van Ant werpen en Ai. Woeste, Afgeveerdigde van Aelst zuilen de voorziening in kassatie verdedigen. TOMBOLA ten voordeele van het Patroonschap St-Aloijs, te Gent (Meulestede,) Trekking op 30 December 1877. Prijswinnende nummers. 207 3630 6561 8418 12090 15685 246 5641 6563 8585 12625 16176 806 5682 6596 9199 1-2752 •16604 1087 4083 6880 9393 15065 16845 1392 4345 7037 10178 15436 16876 1641 4376 7182 10318 13549 17201 1882 4895 7236 40865 13976 17275 21-21 5046 7266 11326 14050 18429 2656 5139 7517 11345 14389 2774 5808 7629 11519 14599 3247 6413 7897 11546 14985 3272 6558 8295 11776 13461 AEN ONZEN TEERBEMINDEN VADER, Oorspronkelyle Novelle door «S. 2J>. WAM XKEDEWOORT. Schryver van Wroeging en Genade, Hel Gouden Bidsnoer, Levenscriliek, enz. 31* VERVOEG: ZIE ONZE VOORIGE NUMMERS. Bedrag der le Lyst, fr. 440 M. Nicodemus Van Impe, Aleire. 5 Eene dienstmeid, Aelst. 1 Erven Van den Abeele, Smetlede. 3 Jufv. Rosalie Van der Maeren, begyn- hof, Aelst. 20 Eene dienstmeid, 1 Annette, vraegt den zegen van den H. Vader. 0 50 AI. Paul De Loose, Aelst. 10 M. Van Bogaert-Lybaert, 10 Af. Limpens-Coppens, 5 AL Frans Coppens-Podevyn, 5 Heilige Vader, zegen my en myn buis gezin. Onbekend, Welle. 20 AP A. D. B. St-Nikolaes. 3 KERKELYK NIEUWS. De eerw. P. Paulus Goethals, rektor van het kollegie La Paix te Namen en gewezen pro- vinciael der Sociëteit Jesu, in België, is in het konsistorie, op 31 december gehouden, verhe ven tot bisschop van Evarië in Phenicië.' De eerw. P. Goethals volgt in de hoedanigheid van apostolischen vikaris van Calcutta, Mgr. Steins op, die uil hoofde van gezondheidsrede nen zyne vervanging heelt moeten vragen. Wy vernemen dat de wyding van Algr. de Battice, bisschop van Pella, coadjutor van CORRESPONDENTIE. Ontv. van den heer B. T. te Bergen, 6 fr. voor 1877. Uwe opmerking is in aenóacht ge nomen er zal voor gezorgd worden. Een zalig en gelukkig jaer. Van den E. II AIte IIfr. 6 \oor 1878. Item van AL A. D. B. le St-Nicolaes, 6 fr. voor 1877. Hertelyke dank voor uwe wenschen, ontvang ook de myne een nummer van 't gevraegde blad zal u ge worden De viye Vlaming ken ik niet. Vrydag avond, om kwaert voor 7 uren, heeft alhier, in de Statiestraet,ter gewezen brouwery De AJeulemeester, eene gasontploffing plaets gehad, die slechts eenige stoffelyke schade heeft veroorzaekt. Vlaemsche Voordracht, te Denderleeuw, in de gemeenteschoolznel, door AL De Beucker, ten behoeve der christelyke Volksboekery dier gemeente. Op Zondag 13 Januari 1878, om 6 uren 's avonds, (na de aenkomst der treinen.) Inganggeld. 1° plaets, 50 cenlimen. 2' 25 Plaelsen zullen voorbehouden worden aen eenen frankper persoon. Dezelve moeten voor den 13 januari gevraegd en betaeld zyn aen den Voorzitter des Krings of ten bureele van den Dendei bode, Alolenstraet, N° 6, te Aelst. Alen schrjfi uit Gent, 2 januari Een geweldigen brand is maendag avond, op den Dendermondsciien steenweg, Antwerp- sche poort, in het nyverheidsgesticlit van AI. Hendericx uitgeborsten. De werkspinnery is gansch vernield, slechis de vier muren "zyn blyvenstaeu. Alen veronderstelt dal het dechêt met vette stof gemengd, vuer zal gevat hebben. De pompiers hebben zeer gewerkt om de aen- palende fabriek van AL Sclieers te behouden. Het is de tweede mael sedert twee jaren, dat er brand in de magazynen van Al. Ilendericx uitberst. De Echo du Parlement meldt dat van 9 lot 15 december, het getal geboorten te Brussel 97 beliep, waervan 77 wettige. Dus had men in de hoofdstad, in zes dagen, twintig onwetti ge geboorten in teschryven Wy herinneren onze lezers dal na 1 ja nuari 1878, de volgende geldstukken niet meer gangbaer zyn 1° de fransche stukken van 1 en 2 fr. en 50 centiemen welke de beeltenis der republiek niet dragen, of bet gekroonde hoofd van Napoleon 2U de belgische stukken wélke vóór 1866 gemunt zyn 5° de italiaen- sche stukken van voor 1862 4° de zwitser- sclie stukken van 1850 tol 1852 5° de zwit- sersche stukken van 1 en 2-fr. met een der jaertallen van 1860 tot 1865. Alen schryft uit Antwerpen De bond van Al. Bossyns, bakker, wonende op de Veemarkt, en welk beest men onlangs, zooals wy hebben gemeld, met broodkar en al op den openbaren weg had gestolen, terwyl de bakkersgast een brood by een 2yner kalanten bestelde, is teruggekeerd. De hond is 8 dagen van huis geweest en had nog zyn gareel aen. Moord te Antwerpen. Vrouw in stukken ge sneden. Wy hebben op dit oogenblik een yselyk geval meé te deelen, eenig inderdaed in de geschie denis van ons gerecht. Ook Antwerpen heeft een monster in den aerd van die, welke Parys, eenige Ik liet het bericht, dat myn kind gestolen was, in de voornacmsle Duitsche, Engelsche en Fransche dagbladen plaetsen, met eene nauwkeurige bescliry- ving der kleeding, welke hel in dien lyd droeg, maer alles te vergeefs. Geheel hersteld zynde, werd ik voor de rechtbank gedaegd, en tot een halfjaer ge vangenisstraf, die echter, door de genadige beschik king des konings, tot zes weken verminderd werd, veroordeeld. L»e secondanten kregen eene zwaerdere straf. Toeu ik de gevangenis verliet, werd ik kort doerna lot kapitein bevorderd, en men ziet dus, dat het duel myne promotie volstrekt niet in den weg stond. Zelfs ben ik niet vreemd aen het denkbeeld, dal zy er door verhacst werd, en men eene zekere straf op het tweegevecht toepast, die veel minder drukt althans voor militairen, dan de si-hande en achteruitzetting', welke zv by eene weigering zeker hebben te verduren. Zoo geheel alleen le leven maekle myn toestand ondragelyk, en ik besloot tol een tweede huwelyk over le gaen, dat echter kinderloos is gebleven. Toch vind ik in myne tegenwoordige echlgenoole eene trouwe hulp en troostzy is vroolyk en opgeruimd en weet de wolken van droefgeestigheid, die zich nog wel eens door treurige herinneringen op myn voorhoofd vertoonen, te verdryven, terwyl zy altyd zorgzaem en hulpvaerdig is. Uil dit alles kunt ge nu opmaken, hoe ik na dien ireurigen afloop geneigd moet zyn om le duëlleeren. Het is dan ook minder om het tweegevecht, waertoe ik om eene nuttige reden ben uilgedaegd, le doen p'aels hebben, dan wel om hel le voorkomen, zonder dat myne eer er door lydt, waerom ik u tot midde- laer en niet als secondant heb aengezoebt. Gy meent my een dienst verschuldigd le zyn, welnu, gy kunt my dien bewyzen, indien gy u naer myn uitdager begeeft, en de oorzaek van den twist uil den weg ziet te ruimen doch het moet altyd schynen of de pooging van u uilgaet, en ik by myn voornemen blyl, liet geschil door de wapenen le beslechten. Doe uw best, om myne eer te redden. Gy zult er wel niet aen twyfelen, dat my de noodige n.ioed voor een duël ontbreekt, maer ik verfoei liet uit den grond myner ziel. In hel ergste geval wil ik niet, dal het lot een treffen komt, want zoo de zaek niet in der minne geschikt wordt, weiger ik kortaf den degen te trek ken, op gevaer af een lafaerd te heelen. Daerop worden my eenige byzondèrhedeo omtrent dcti besproken twist door my redder medegedeeld, my een nauwkeurig voorschrift gegeven hoe ik my had le gedragen, en ik verliet hem mei tranen in de oogen, terwyl ik hem de verzekering gaf, myne beste poogingen in liet werk lo zullen stellen, om de zaek lol een goed einde te brengen. T'huis gekomen vond ik een brief van Wouter Van der Geyn. Hy had my reeds tvveemael geschreven, doch den inhoud zyner brieven vond ik niet belang- ryk genoeg om mede te deelen. Iedere zinsnede daoriu leverde my echter bet bewys, dat zyne gewo ne opgeiuimdheid was geweken, en hy onder zyne studiën altyd aen Nora dacht, terwyl hy zich beklaeg- de, dat al de moeite, welke hy zich tol nu toe gaf om haer lo zien, vruchteloos was geweest. De brief, die my by myne tehuiskomst terhand werd gesteld, be vatte daerby een treurig bericht, dat onder do aen- dacht myner lezers dient gebracht to worden hy luidde als volgt Wacrde vriend, o Uw laelsle van 4 april hol) ik in welstand ont vangen. Tot myn genoegen werd ik daeruit gewaer, dal uwe zaken te Berlyii naer wensch gaen, en gy alle kans hebt, volkomen te slagen. Minder aenge- naem valt het my, u eene treurige mededeeling le moeten doen omtrent myn toestand, die alles behal ve rooskleurig is De slag, welken mama zoo lang heeft gevreesd, en waeromlrent ik in den laetslen lyd in het geheim eene niet le verdryven ongerust heid met haer deelde, is emdelvk gevallen de firma, waervan zy stille declgenoote was, is gefail leerd Gy kunt u geen begrip vormen van den angst en droefheid, waeraen ik ten prooi ben myne ver warring en ontsteltenis zyn zoo groot, dal er zelfs dagen voorbygaen, zonder dat ik aen Nora denk. Zoo verdryft de eene smart de andere doch indien het eene bestiering van Hoogerhand mocht zyn, om my myne neiging voor het lieve meisje le doen opgeven, zult gy moeten toestemmen, dal liet wel een slcrk- vverkeud middel is, al wensclit men het den naem van beproeving te schenken. Myne goede moeder is ernstig ziek. Dry weken is hel reeds geleden, dat ons dc noodlottige lyding gewerd, maer ik heb er nog niet toe kunnen komen om u le schryven, daer ik door eene lusteloosheid overvallen werd, welke my lot iedere bezigheid ongeschikt maekle. Intus- schen gevoel ik maer al le wol, dat liet noodig zal zyn zoo lang mogelyk moed le houden maer wat te beginnen Hel dividend, dat de firma hel laelsle jaer aen myne goede moeder heeft uitgekeerd, was L'yna niet voldoende voor haer om er mede rond te komen zoodat er dadelyke hulp noodig is. Het wordt dus de plicht van haer zoon, do handen uit dc mouwen te i weken geleden, opleverde hier ook heeft een man zyne vrouw vermoord en, in stukken gesneden zyn de, willen doen verdwynen. Diep is de indruk, welke die yselyke daed in ons publiek heeft le weeg gebracht Men had zoo iets als eigenaardigheden van Parys en Londen aengezien maer men ziel nu dat voorbeelden wekken en trek ken Dc genaemde Joanna Vingerhoets, oud S3 jaer, weduwe Asselberghs, wonende in een achterhuis, Scliuiistract, 34, trouwde, een goed jaer geleden, met den genaemden Gustaef Alestciagh, omtrent de 3D jaer oud. Joanna Vingerhoets had vier reeds groote kinde ren, dry meisjes en een jongen, uit haer eerste hu welyk de jongen is getrouwd en de meisjes wonen op haer eigen, en winnen zeer goed hel brood, zoo dal Gustaef Mestdagh zich om de kinderen zyner vrouw niet le bekommeren had. Vrouw Vingerhoets, of beter gezegd vrouw Assel- berghs, won ook goed haren kost als marklkraem- sler, en dit was de byzonderste oorzaek dal Guslaef Mestdagh met deze reeds bcjaerde vrouw trouwde want meermaels had hy lot zyne kennissen gezegd Bah zy is wel wat te oud, maer ze wint toch jonge centen. Du huwelyk was, zooals te denken is, niet geluk kig. Mestdagh steunde op zyne vrouw, werkte wei nig en verteerde veel. Ook was er gedurig twist in hel huishouden niet zelden werd do vrouw wreed mishandeld, en dit was ook het geval op den zond3g, dry weken voor groote kermis. Op die dag, -2! augusti, ging Carolina Asselberghs, eene van do dochters der vermoorde, hare moeder bezoeken zy vond haer ziekelyk en in een deernis- wcerdigen toestand, tengevolge der mishandelingen, haer door haren echtgenoot toegebracht. De arme vrouw was grauw en blauw geslagen en gestampt haer aengezieht was byna niet meer kcnnelyk. Carolina verliet hare ongelukkige moeder met een benepen hart. 's Anderdaags w ilde zy andermael hare moeder gaen troosten doch zy vond de deur geslo ten. De geburen beweerden nogtans dal Mestdagh en zyne vrouw thuis waren Carolina keerde dien dag drymael terug om hare moeder le zien, doch vond telkens de deur gesloten, en er werd op haer aen- houdend kloppen en roepen niet geantwoord. Later, in den loop der week, keerde zy andermael terug en vond dilmael haer stiefvader thuis Zy vroeg aenslonds naer den toestand harer moeder, waerop Mestdagh antwoordde Tiens, gy durft naer uwe moeder komen vragen maer die is reeds van maen dag weg, en gy zuil beter welen dan ik, waer zy verblylt Wat zegt ge riep Carolina verbaesd uit, is myne moeder weg? Wel ik weet er niets van. Komaen, zeg my spoedig wat gy met haer gedaen hebtGy hebt myne arme moeder mishandeld Ik weet alios, en ik zal naer de policie gaen Op de woorden Ik zal naer de policie gaen verbleekte de stiefvader, en hy riep ontsteld uil o De policie kan my niets doen, want uwe moeder is opgestoken zy heeft my in eöns verlaten De policie kreeg bericht over de verdwyning van moe der Asseibergs dc dagbladen gaven er insgelyks kennis van. Er werden in alle richtingen opzoekin gen gedaen doch alle pogingen waren vruchteloos. Reeds in den aenvang werd Mestdagh verdacht zyne vrouw le hebben vermoord doch er waren geen bewyzen, en de juslicie bleef machteloos. Lang zamerhand ging het geval min of meer uil liet geheu gen Mestdagh verkocht de kleedingstukken van zyn vrouw en deed zyn zuster by zich in huis woneo doch de kinderen Asselberghs vergaten hunne moe der niet en meermaels begaven zy zich naer bet po- liciebureel om le vragen, of men nog niets over de ongelukkige vrouw vernomen had. üp de achlerplaels, Sehuilslraet, 54, waer Guslaef Jaak Mestdagh woont, sloen nog andere bewoonde huiskens. Er was nu kwestie dat Mestdagh zou gaen verhuizen de geburen spraken daer ondereen van, en er w erd onder anderegezegd Ja, nu verhuist de deugniet by durft hier niet blyven. Zy geweien knaegt hem hy durft hier niet meer op het gemak gaen hy vreest de spoken Doch het zal misschien wel wat anders zyn, dal hem den schrik op het lyf jaegt. Die woorden en nog andere inlichtingen werden andermael aen de ooren van de policie gebracht, en er werd een nieuw onderzoek ingesteld. De dochter, Carolina, werd op het policie-bureel geroepen en ondervraegd. Zy vertelde al wat er voorgevallen was, gaf kennis van den toestand waerin zy hare moeder de laelste mael had gevonden zy gaf uit legging over hel aenkloppen by Mestdagh, de verze kering van de geburen dat Mestdagh thuis was, enz. enz. Er werden ook nog andere personen gehoord en donderdag namiddag is Gustaef Mesldach aengeliou- deli op bevel van den onderzoeksrechter, onder ver denking van moord, op zyne vrouw gepleegd Na de aenhouding werden er onmiddelfyk twee agenten voor de woning van den betichte geplaetst., om te beletten dat men iels zou aenraken, en gedu rende den nacht is den beerput geruimd, in byzyn van den policiekommissaris derwyk en van het'par- kct. Daer is de verschrikkelyke moord gebleken. De overblyfsels van een menschelyk wezen werden weldra in den beerput ontdekt. Doch, in welk een staet't Is verschrikkelyk De moordenaer had het lyk in meer dan HONDERD EN DERTIG stukken ge- zaegd en gesneden, en volgens men denkt, zou hy dit alles stuk voor stuk, 's nachts in het gemak heb ben geworpen. Aen aeu lap vel van den schedel hing nog eene klis hair.... Men kan begrypen wal opschudding dit ongehoord en verschrikkelyk geval in de volkryke vierde wyk te weeg brengt. Met honderde menschen blyven voor de woning van Mestdagh en in de omstreken slil- staen. Er zyn nog altyd twee polieieogenten in dienst, om het huis le bewaken. Niemand mag rnet.de zuster van den belichte in gesprek. Guslaef Jack Eesldagh, is steenkapper van beroep, geboren le Dendermonde en 33 jaer oud. Hy woont in nummer 54/13. Zyne vrouw was nu sedert eenigen lyd geene kraemsier meerzy was geruïneerd door hel wangedrag van haren man. Vroeger zal zy op de markten meteen kraemke van knoppen, garen, lint, enz. Het jou 1878 vangt aen le midden dei'onrust en der onzekerheid, doch men bemerkt eene lichte op heldering in den politieken .gezichteinder. Maendag nog werd de laek door Engeland op zich genomen, Rusland met Turkye le vei zoenen door de'drukpers zeer velschillend besproken, doch hel meesto getal der dagbladen was vari gevoelen dal Engeland in zyne pogingen zou mislukken. De Morning Post meld"-" de dat er weinig kans bestoud om de bemiddeling van Engeland door Rusland te doen aeiinemen, daer dit laetste er ten stelligste aen houdt rechtstreeks met Turkye te onderhandelen. Terzelfder lyd werd ons gemeld dal Engeland bevel had gegeven onj legen 16 januari zyne vlooi in hel Kanael uit te rus ten. Te Derlyu hield men zich verzekerd dat Turkye, al neemt hel ook aen rechtstreeks met Rusland le onderhandelen, nooit de voorwaarden van dit lac-lste zal aeniicmen, zonder de toestemming van Engeland. - Emdelvk zou er dan toch ernstig kans zyn om lol een wapenstilstand le geraken. Een telegram, woensdag uit Berlyn verzonden, meldt dal, naer men verzekert, Husland bereid is eene opschorsing der vyandlykhedtn in Azië en Europa toe te staen, ten einde de vredesonderhandelingen voor le bereiden. In de veronderstelling, voegt de telegram erby, dat deze tydingen juisl zyn, is het waerschynlyk dat Turkye een wapenslilsiand zal voorstellen, 'op dc grondslagen van het militaire uii posscditis, dit is, dat Rusland de positiën zou behouden, welke het lot hiertoe heeft veroverd. Volgens een telegram uil S(-Peiersburg is hel rus- siscli goevernement in 'l geheel niet ongenegen tc onderhandelen voor den vrede, doch liet dringt er op aen dat Turkye zyne voorstellen rechlstreeks zou doen, zonder lusse hen komst van Engeland. Engeland heeft dan ook niets anders gedaen dan Rusland be kend gemaekt met den wensch van den sultan om onderhandelingen aen le knoopeo eu voor antwoord ontvangen dal Turkye zich vooraf, voor hel sluiten van een wapenstilstand lol bet russisch hoofdkwar tier moest richten. Turkye zou, volgens eon bericht uil Konstantino- pel, gcdngleokend 2 januari, aen dien cisch toegeven en de minislorraed zou besloten hebben Rushdi pa cha, als hyzondere afgeveerdigde naer het russisch hoofdkwartier te zenden om over den wapenstilstand le onderhandelen. Moge deze tyding bevesligd worden en aldus do onruslwekkende geruchten logenstraffen welke nog aen het dagorde waren. Van den eenen kant, drukte rneri de vrees uit, dat de eischen van Rusland te ver nederend zouden zyn om door Turkye tc worden aengenomen en vau den anderen kant meende men dal Engeland er niet za! in loestemmen eene .vrede te laten sluiten zonder zyne lusscbenkomst, daer zyne belangen, evengoed als die van Turkye in de oosler- schc kwestie betrokken zyn. Ook meldt men uil Bu charest dat men aldaer vreest dal Engeland oorlog zuchtige plannen hoeft. In elk geval maekt men er loebercidsels om legen alle voorvallen gereed te zyn. steken. Wat zal ik echter aenvangen God weet, dal my niets le veel is voor de dierbare vrouw, die ik meer dan myn leven bemin, en juist hel denk' beeld dat ik niet by machte zal zyn, haer op den duer voor gebrek le behoeden, brengt my schier lol wanhoop Myne academie-vrienden hebben aengebo- den, onderling myne studiën te bekostigen zoo doende zou hel my mogelyk worden, over twee jaren in de rechten te promoveeren. Hoeveel hinderlyks voqir myne eigenwaerde er ook in dit aenbod moge zyn, toch doet hel my goed, daer hel opnieuw lot bewys strekt, hoe zeer menmygeuegen is. lkzoumyne fierheid ter wille myner moeder dan ook gaerne ten ofier brengen, zoo ik, door dal voorstel aen le ne men, tol een goed resultaet dacht te komen doch indien ik den graed van meester behael, heb ik nog dadelyk geene cliënten, en voor een ambt by de rechtbank mis ik alle protectie en ben ik ook te jong. Er schiet my dus niets anders over, dan rayne stu diën le laten varen, en eene betrekking op een kantoor te zoeken, waer myne aen de universiteit verkregen kundigheden weinig in aanmerking zullen komen. Hel best zou nog zyn, correspondent in het fransch en duitseh te woiden, in welke talen ik nog vordering heb gemaekt. Intusschen bezit ik niet de minste routine, en zal, terwyl ik waerschynlyk een geslrcngen patroon dagclyks naer de oogen heb te zien, door myne oudere collega's behandeld worden als een groene aen de hoogeschool. Sedert veertien dagen bevind ik my tehuis, en scliryf op alle advertentiën in de nieuwsbladeren, die my iets beloven ook beveel ik my by icderen vriend en bekende aen, en verzoek hun, mv niet le verge- 1 ten, wanneer zich de eene of de andere betrekking voordoet, welke voor my geschikt mocht zyn. 0, hoe spyL hel my thans met Rudolf Gondelwald gebrouil leerd te zyn hy heeft zooveel invloed, en zou my gewis niet aen myn lol overlaten. Reeds heb ik van uit do verte eene poging gewaegd, om eene verzoe- FRANKRYK. M. Dufaure, minister van juslicie en hoofd van het ministerie, heeft een cirkulair gezonden aen al de prokureurs-generaelsaengaende de meewerking wel ke hunne onderhoorigen verschuldigd zyn aen het enkvvesl door de Kamer van Afgeveerdigden bevolen. Al de inslruktiën door M. de Broglie en zyne Mie- gas gegeven zyn door het tegenwoordige ministerie afgeschaft. De wyziging in hel personeel der onderprefeklen ui F rank ryk, welke maendag in het Journal O/fidel is verschenen, bevat 2n4 benoemingen. Van de gewe zen onderprefeklen zyn cr 112 vervangen, 74 ont slaggevers, 3 tot andere bedieningen geroepen 30 zyn in beschikbaerheid gesteld, waervan 16 op hun verzoek 41 veranderen van verbij fplaets eindelyk een is lol byzonder ontvanger der financiën en een ander lol algemeen sekrelaris benoemd. De fransche Kamers worden den 8 januari ge opend. M. Dufaure en zyne kollcgas, zegt de Palrie, zyn wel voornemens eene liberale politiek te volgen, doch zy willen niet onder de voogdy staen var. bet komileil der Achttien, waervan de rol onvereenig- baer is met de onafhankclykheid en de weerdigheid van liet ministerie. Men heeft zelfs reeds gesproken van minislerieele krisis, doch die geruchten zyn voorbarig. Altyd is hol zeker dat hel ministerie zich geene daden zal laten opleggen welke in slryd zyn met zyne inzichten en zyn program, liet wil wel ver- anlwoordelyk zyn, doch op voorwaerde dat het vry zy in zyne handelingen. Ten einde dus latere moeilykheden te vermyden, zal hel ministerie by de heropening der Kamers vra gen De stemming van het geheele budjet en niet de twaclfde gedeelten, welke geen vertrouwen le ken nen geven de ontbinding van het komileil der Achttien de verdaging der voorslelleu van kwyl- schelding voor de communards de verwerping van elk voorstel tol herstelling der nationale wacht do spoedige goedkeuring, zonder enkwesten, van de kiezingen welke nog niet zyn goedgekeurd. In een woord, zogt de Palrie, AI. Dufaure en zyne kollegas willen zich losscheuren uit de voogdy van het radi- kalism. Wy gclooven dal hier de Palrie ofwel spot, ofwel hare wenschen voor de vvezenlykheid houdt. Verleden woensdag was Mevr. Guestier, die eenige dagen op haer kasteel le Cestas met hare fa milie overbracht, door eene hev-ge landpyn gekweld. Voor zy slapen ging wilde zy een slukske wat met ellier op den zieken land leggen zy plaetste zich voor den spiegel der schouw waer nog vuer brandde en gansch met dit werk bezig, bemerkte zy niet dat het vuer zich aen liasr kleed meedeelde. In weinig oogenblikken was zy gansch door de vlammen om ringd. Op haer hulpkreten kwamen aenslonds de fa milie en de bedienden toegesneld en men gelukte er inliet vuer uitte dooven. Maer erge brandwonden had de ongelukkige ontvangen en twee dagen daerna, overleed zy te middeu der verschrikkelvkste pynen. ning met hem lol stand le brengen, doch hy bleef hardnekkig weigeren, en er bestael niet de minste kans, dal hy zyne grieve tegen my zal opgeven, daer hy my uil Nora's gezelschap zal zoeken te weren, zoolang dit eenigszins in zyn vermogen is. .41 schryvende zou ik myne goede mama verre ten hel wordt lyd haer eens in te geven. Zy hoeft naer do doktor zegt, krachtige medecynen of ik het aen deze, dan wel aen eeno andere oorzaek te dan ken heb, weel ik niet, maer ik bespeur sedert twee dagen by haer eenige helerschap. Daer aenslonds sluimerde zy zachtdie rust zal haer verkwikken Gaerne wilde ik my nog eenige oogenblikken met u bezighouden, maer ik wensch myn brief mei de eerste post de beste le verzenden, daer gy reeds zoolang naer een gewacht hebt. Ik behoef u niet le zeggen, dat ik zeer verlangend ben een regeltje schrift van u te ontvangen, en ik twyfel dus niet, ol gy zult u haesten een woord van deelneming le doen toekomen aen Uwen u toegenegen, maer diepbedroefden vriend, Wouter Van der Geyn. Dal had ik vei wacht mompelde ik in my zeiven. Wat moet de arme jongen beginuen Kon ik hem by ons plaelsen, dan ware hy geholpen, maer ons personeel besiaet uit twee neven van myn com pagnon, die als aen onze zaek verkleefd zyn, en van wie hy niet ééu voor Wouter zal willen opofferon Ook heeft hy den lyd niet, noch zal zich de moeite willen gclrroslcn, myn vriend te onderrichten, die gelyk hy zelf opmerkt, gceue kantoor-routine bezit en hier in Berlyn diende ik 't alleen met duilschers te doen. Neen, van myn kant is hem, hdaes geene hulp acn le brengen. In waerheid, ik weel niet, waormede ik hem troosten zal. Maer, lael ik eersi de zaek van den kolonel Von Glahn in orde zien le bren gen, mogelyk heb ik een gelukkigen inval. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1878 | | pagina 2