- ï'laenische Voordracht, NIElIWJA ERSGIFTEN PIUS IX, PAUS EX KOMING. hem een weinig scheen te verlichten en te versterken. Kort daerop begon de doodstryd. Victor- Emmanuël groette eene laetste mael de om standers, boog drymael het hoofd, en, met een diepen zucht, stierf hy, zonder een oogenblik buiten kennis geweest te zyn. Op dit oogentflik kwam de gezant van Rus land de kamer binnen, met een telegram van den Czaer voor Zyne Majesteitde aenwezigen wezen hem naer het doode lichaem van den koning. De dood van den koning en de verheffing van prins Humbert tot den troon, werden aen het diplomatisch korps meegedeeld, door eene depeche van generael Medici. De voorzitter van den Senaet werd aenstonds naer Rome geroepen, en ten 8 uren 's avonds had een ministerraed plaets. Eene ofïïciëele nota werd afgekondigd, meldende dat prins Humbert koning uitgeroepen was, onder den litel van Humbert I. De nieuwe koning heeft de minis ters in hun ambt bekrachtigd, onder het voor zitterschap van Deprelis, en de leden van het kabinet hebben den eed van getrouwheid af gelegd. Het dagblad l'Italië zegt, dat de tyding der ongesteldheid van den koning, den H. Vader hevig ontroerd heeft. Hy ontving dit bericht laet in den avond, en daer men hem herhael- delyk zegde, dat de toestand van Z. M. ge- vaeriyk wag, antwoordde hy er zal geen ge- vaer by zyn het is misschien slechts eene ongesteldheid des winters is dit niet onge meen. 's Anderdags deed Pius IX opnieuw naer de gezondheid van den koning vernemen, en be- vool dat men hem nauwkeurig van alle gebeur tenissen verwittigen zou. In het staetssekreta- riaet van het Vatikaen, is de ziekte van den koning insgelyks het onderwerp geweest van al de gesprekken. EENVOUDIGE VERGELYKING Napoleon III stierf te Chislehurst op 9 Januari 1873. Victor-Emmanuel stierf te Roomen, op 9 Januari 1873. 1830-1878. Hoe dikwyls hoort men niet de opmerking maken dat in vroegere jaren meer rust, meer overeenkomst onder het volk heerschten Hoe menigmael hoort men zuchten en den verleden tyd terugroepen om getuigenis te geven der goede verstandhouding welke vroeger tusschen de twee staetspartyen bestond en die nu ge heel en gansch verdwenen is, om plaets te laten aen eenen hardnekkigen oorlog, welke maer schynt te zullen eindigen by de dood van eene der beide partyen De minste hoop op toegevendheid of genade van wegens een der stryders mag niet gekoes terd worden. Wat zyn de tyden veranderd Neen wy zyn dezelfde Delgen niet meer van 1850 godsdienstig, eendrachtig en lief- J dadig jegens elkander. Diegenen, die zich liberael noemen, toonden toen eerbied voor den Godsdienst hunner vaderen, bestreden de Kerk en hare dienaers niet, en spraken geen i kwaed van Paus, Bisschoppen cn Priesters. Maer, helaesdie gelukkige tyden van een dracht en vrede zyn voorby, en de Belgen, die als broeders moeten te samen leven, zyn vyan- den onder elkander geworden en hunne ver deeldheid wordt grooter van jaer tot jaer Langst de eene zyde staen de vrymelselaers, de vrydenkers, de goddeloozen, en langst den overkant de catholyken. Dan gingen zy geene les nemen by Bismark of in een land, waer Kerk en Priester schan- delyk vervolgd, gebannen en gekerkerd wor den neen dat alles deden zy niet, maer zy gingen met de catholyken hand in hand en namen het goede in aenmerkiug, gelyk van waer liet kwam. Beide staetspartyen werken onophoudelyk De liberalen om zielen aen de Kerk te onttrek ken en alle godsdienstig gevoel by het volk te versmachten en uit te roeien. Daerom trou wen zy niet meer voor de Kerk, laten hunne kinderen niet meer doopen, stichten scholen waer men van God en zyn gebod niet meer spreekt, gaen naer de Kerk niet meer, leven zonder godsdienstoefeningen, versmaden wat hunne voorouders geëerd hebben, sterven in hunne boosheid en willen begraven worden gelyk de honden. Deze verergernissen zyn, helaes maer al te menigvuldig. Sedert lang werken zy om zich meester te maken van het opkomend geslacht, en zy gelukken maer al te wel in de groolc steden zy hebben lagere scholen, middelbare scholen en eene hoogeschool, die door god en godsdiensthaters bestierd worden. Hunne gazetten verspreiden het ongeloof en de zede loosheid tot op de kleinste gehuchten, en zy vergiftigen de jeugd der steden door hunne ontuchtige schouwburgen en danszalen. Aen den werkman hebben zy den eenigen troost des levens ontnomen zyne hoop op eene gelukkige eeuwigheid. De catholyken integendeel stellen zich als weérdammen tegen de overstrooming van het kwaed, en hunne poogingen worden gelukkig- lyk met goeden uitslag bekroond. Zy hebben alle goede instellingen vermeerderd en geene opofferingen gespaerd om hunne landgenoten te verlichten en de deugd te doen beminnen. Het platte land, de kleine steden zyn over het algemeen calholyk gebleven en in de groote steden zelfs wordt de goddeloosheid met iever bestreden door de catholyke gazelten, door de catholyke kringen en door de catholyke scho len van allen aerd. Aen wie nu de schuld van zooveel verdeeld heid en verslaefdheid Wie werkt er het kwaed in de hand om het goede te versmach ten, en wie is dus de oor/.aek van den jam- merlyken toestand, waerin wy thans leven Ach niemand anders dan de liberalen van 1830, die nu geuzeu van 1878 geworden zyn, terwyl de catholyken altyd dezelve zyn geble ven getrouwe kinderen van Kerk en Vader land. Wat doen de liberalen nu en wat deden zy in 1830, wanneer vrede en eendracht tusschen beide pariyen heerschten Dan haetten en vervolgden de liberalen den Godsdienst nietdan ranselden zy de bede- vaerders niet af en noemden zich de volgelin gen van Marnix niet. Dan schreven zy op hun vaendel niet De vrede der ziel bestaet in de loochening van God en zegden ook niet dal het catholicis- mus de vyand is van den vooruitgang en van het geluk der samenleving. Dan huilden zy niet op de straet van 't on- gediert der papen en maekten geene ruzie op de kerkhoven noch dwongen de catholyken der groote steden om zich op vreemden grond te doen begraven. HANDEL EN NYYERIIEID. Doktor Robert Bell heeft aen.de wetcnschap- pelyke genootschappen vat) Glascow den uil slag meegedeeld van de onderzoekingen die hy onlangs deed wegens de aerdappelziekte. Volgens doktor Bell zou die schadelyke ziekte, die zich ongelukkig meer en meer verspreidt, toe te schryven zyn aen eene kampernoelie botrytis enfestaus. Wanneer men de aengetaste deelcn aen een nauwkeurig mikroskopisch onderzoek onder werpt, bemerkt men dat er tusschen de aer dappelziekte en de kwael, by de geleerden empusa musea genaemd, waeraen de vliegen op het einde van den zomer lyden, veel gely- kenis bestaet. Men weet dat de vliegen op zwellen, wit worden, hunne kracht verliezen en sterven. De empusa musea is eene kamper noelie die de vlieg aenklcell en opgroeit ten koste van hare voedingsluigen. Hetzelfde ge selde,dt by den aerdappel. Eerst wordt het blad aengelasl. Kleine plek jes komen aen de oppervlakte te \oorschyn, zy worden allengskens breeder en zeiten zich eindelyk aen alle deelen over. Die voortzetting geschiedt met eene wonder bare snelheid, zoodanig dat in een veld waer men 's morgends slechts een of twee aenge taste planten opmerkte, men er 's avonds by honderdlallen zal vinden. De vezeltjes der bolrytis verspreiden zich langs het vaetweefsel, omvatten de vaten en slorpen het sap op ten koste van de aerdappelplant, die weldra kwynt en sterft. Deze wordt de grond waerin de kampernoelie leeft door de ontbinding der voedingsstoffen. Hetzelfde verschynsel doet zich voor wanneer men de aerde niet ver nieuwt deze aerde verliest hare vruchtbare bestanddeelen en wordt tot de voeding onge schikt. Het zaed der botrytis eufestans is wit, ovael- vormig en uitnemend fyn, zyn middellyn is slechts een zestig duizendste van een milli meter zyne vermenigvuldigingskrachl is ver- schrikkelyk groot. liet kleinste vlekje beval myriaden zaedjes. Doktor Bell heeft berekend dat eene gewoone erwt, die door deze kampernoelie zou over dekt zyn, het fabelachtig getal van 80 milli- arden zaadjes zou bevatten. De ziekte ver spreidt zich juist gelyk de ziekten die het menschdom aendoen zy last by voorkeur de planten aen, hy welke de levenskracht, door de eene of andere oorzaek, heeft afgenomen. Even als de schimmel de voorwerpen niet aentast, die op eene wel ter zonne gelegen plaets, vry van vochtigheid en goed verlucht, zich bevinden, zoo ook treft de botrytis, alhoe wel zy door den wind hier en daer wordt ge- zaeid, nimmer de planten in een wel gelegen, luchtigen en droogen grond aen. Kortom, om de ziekte te vermyden is cr, volgens doktor Bol, geen ander middel dan in droogen en niet beschutten grond te planten, j en de planten genoegzaem van elkander te ver- wyderen om hen lucht te geven. Deze proef- i nemingen die hy deswegens gedaeri heelt heb- i ben ten volle deze meening bekrachtigd. De landbouwers kunnen zonder moeite de opmer- j kingen van dien geleerde benuttigen de toe- j passing is goedkoop en "gemakkelyk. 'S&SS* LEEST HIER TE DENDERLEEUW. Morgen Zondag, 13 Januari, zal te Denderleeuw, in de zael der gemeenteschool, door den befaemden vlaemschen redenaer.den hoer J. I. De Heucker, professor in naluerkuntle te Antwerpen, eene voordracht gehouden worden, ten behoeve der christelyke boekery dier ge meente. De feest zal om 6 uren 's avonds, na de aenkomst der treinen, aemangen. Inganggeld1° plaets, 50 cenlimen, 2C plaets, 25 Wy zyn verzekerd dat alle ware minnaers onzer schoone moederlael der naburige steden en gemeenten van Denderleeuw, deze gelegen heid zullen waernemen om den geleerden redenaer te gaen hooien en door hem won deren der naluer te leeren kennen, welke, alhoewel wy ze dagelyks voor onze oogen hebben, lol hiertoe voor ons een geheim zyn geble\en. Wy wakkeren des te meer onze vrienden aen de voordracht van Denderleeuw te gaen bywoonen, omdat zy hierdoor eenige onder steuning zullen gunnen aen een uitnemend goed werk namely k de opbeuring van den vlaemschen Volksstam door de verspreiding van christelyke en leerzame boekwerken welke den voorspoed op den buiten zoowel onder stollel} k als zedelyk opzicht groolelyks zullen doen ontwikkelen Morgen Zondag, 13 Januari, zal er, om 4 1/2 ure des namiddags, in den Catholyken Kring 1 God, Vaderland te Nieuwerkerken, een luislerryk CONCERT gegeven worden. Vreemdelingen door een Lid des Ivrings ver gezeld. zullen toegelaten worden kinderen onder de 7 jaren niet. AEN ONZEN YEÉRBEMINDEN VADER, Bedrag der vorige lysten, fr. 525 50 De echtgenoten P. D. W.-V. D. M.Aelst 2 Hunne kinderen, 3 E. H. Van Gansbeke, pastoor, Haeltert. 10 E. H. Van Wambeke, onderpastoor, 10 De geeslelyke dochters van den 5" regel II. Fr. van Assisen, Haeltert. 20 Eene dienstmeid, M. Willem Verleysen en zusters, Aelst. E. H. Blondeel, priester, Eene dienstmeid, M' cn M™ De Coen-Van der Noot, E. H. D'Hondt, pastoor, Ressegem. Philornena Duck, dienstmeid, E. II. De Clippele, past. hospil. Aelst. Marie De Cock, dienstmeid, M. Dorn. De Ryck, Haeltert. De kinderen Van Dorpe, Meire. De Dochters van den 3n regel II. Fr. 1 8 10 1 10 2 25 15 50 WETT E LY K E B ESLÜ IT EN By koninklyk besluit van 2 Januari 1878, wordt er eene jaerwedde van fr. 600,00 loe- geslaen voor eene tweede plaets van onderpas toor aen de St Jozefskerk onzer stad. By koninklyk besluit van 9 Januari 11. is de heerJ. li. Mertens, burgemeester der ge meente St. Lievens-Essche benoemd in ver vanging van den heer Van den Bossche, over leden. De goddeloozc schryvelaer van 't Verbond randt op zyne beurt de nieuwjaersgiflen aen welke de ge trouwe kiuderen der Kerk hunnc-n zoo diepbeproef- den Vader gunnen. De nieuwe kwant die T Verbond wekelyks aeneen- knoeil zal wacrscbynlyk de oude colieclie van 't gcu- zenbladje doorbladerd hebben, en hierdoor dan ook gezien hebben dal hel by T Verbond eene verouderde gewoonte is geworden geene gelegenheid le lalun ontsnappen om al zyne haelvolle gal legen de Kerk en 't Pausdom, uil lo braken. En inderdaed. Meester Peperhol zal gevonden heb ben dal de oude schryvelaer van 'l Verbond de vol gende lasteringen legen 't Pausdom destyds uil- braeklc Hel Pausdom is eene dweepzuchtige en onzedige macht. Hel godvergeten cn harlelooze Pausdom, enz. o Het Pausdom is eene booze geest. Het verrotte Pausdom Het Pausdom, die oude Momie, is ondankbacr jegens Victor-Emmanuel. De onfeilbare paus is een onbeschaemde leugcnacr £ietdaer eenige van de honderde lasteringen en versmadingen die 'l Verbond byna wekelyks naer bet Pausdom slingerde cr. nog slingert. Moet hel dan iemand verwonderen dat de nieuwe feniks,alias Peperhol,markies/srmen cn Beenen,opzyne beurt,logen de nieuwjacrsgifleu voorZ.U. Pius uitvalt? Neen, want gelyk wy hel hooger zeggen is hel by 't Verbond eene verouderde gewoonte geworden men moet immers het spreekwoord bevestigen Zoo de ouden zongen, zoo piepen de jongen Wat meer is, meester Peperhol, kan immers aen de ingevingen van zyne bedorvene ziel niet wederslaen; hy moet Kerk co Paus kunnen lasteren cn belcedigen anders leeft du lacggevallen schepsel niet! Meester Peperhol vindt dat al dit geld 't geen nu aen Z. H. Pius IX toegezonden wordt, hier, in ons land, beier zou kunnen besteed worden. Volgens u, ja, jongen, dal gelooven wy zeer wel... Kondcl gv er maer zoo eene goede vette brokke van krygen, zy zou u groote deugd doen dal ziet men aen uw uilerlyk en dit hoort men als men u voorby- gaet. want gansch uw beenderengeslel krackt en schreeuwt by gebrek aen noodig smeersel Nu, meester Peperhol, wy hoeren u roepen 'I is voor my niet dal ik dit vraeg, 'l is voor onze nood- lydende broeders Goed, jongen, maer gc weet toch wel dal docalho- lyken welke aen den Paus geven, hunne lvdcnde broeders ook niet vergelen, indien de liberale ryk- aerds zooveel aen de armen gaven als de catholyken, dan zou cr wat min armoede le zien zyn. Door de zorgen der sociëteit van den H. Yinpenlius li Paulo is, in 't verleden jaer, eene som van meer dan 80i) dui zend franks aen de armen uitgedeeld. En 't zyu toch geen liberalen die van de sociëteit van den H. Y'incenlius detlmaken Noem ons eene liberale sociëteit of maconnieke logie, die slechls honderd duizend franks, in 1876, aen de armen heeft uilge- dccld Dit kunt gy niet, want de zakken van de overgroole meerderheid der liberalen gaen met een sloijc vasl. Nog meer, '1 is immers van ouds ;ekend dal de liberalen liever lekken, trekken en uigen dan de armen een duitje te jonnen. Tous pingres, riep de vuile Chroniquc uit en zy had over schot van gelyk, want men zou veel eer olie uil nen asseisleen trekken dan een oordje voor een liefde werk uit de zakken van de liberalen: Vele liberalen hebben immers maer oordjes om hunne slechte drif ten te voldoen, te brassen en le slempen met sla- wellen die lol op den laegsien trap der samenleving evollen zyn Donderdag 3 januari, rond 8 1/2 ure 's morgends, is er brand uitgeborsten in liet huis der kinders De Tant, landbouwers en winke liers teNcderliassell.Deoor/aek dei ramp wordt aen een gebiek der schouw loegeweten. Het verlies is op 5000 fr. geschat en door eene verzekeringsmaetseliappy gedekt, voor de som van 2.800 frank. Den 8 Januari is te St-Antelinckx liet huis afgebrand van Francies IJaegeman, verzekerd door de Maelschappy la Belgique voor eene som van fr. 1,702-00. Het omverstooten eener petroollamp schynt de oorzaek van deze ramp le zyn. Men meldt uil Parys dat het onderzoek der zaek-Emerique geëindigd is en de ordon- nancic, welke hem voor het assisenhof der Seine verzendt, hem in den loop der verleden weck is beteekend. De debatten zullen waer- schynlyk in het begin der maend februari plaets hebben. Daer eenige feiten, aen Emeri- que ten laste gelegd, de bevoegdheid der kor- rektionneele rechtbank betreffende, zal Eme- que insgelyks voor die rechtbank moeten ver- schynen. De liberale dagbladen melden met vreugde dat M. dr. Jourdari eene som van 100,000 fr. aen de brusselsche universiteit beeft geschon ken. Dit is eene herhaling van het legaet Ver- liaegen, eu indien die hoogeschool zuikdanige gift aenveerdt, wat gewordt er dan van het liberael geschreeuw over de doode baud, de kloosterpest.de tusschengestelde persoonen enz. Er is een gerechterlyk onderzoek inge spannen aengaende dood van een weesjongen, welke, te St-Joost-len-Noode is overleden aen het overmatig gebruik van sterken diank. Dieven hebben zich tusschen zondag en maendag nacht laten sluiten in de kerk van Sl-Gerlrudis te Etterbeek. Zy hebben de offer blokken verbryzeld en liet geld er uit geroofd. Dezer dagen is een buitengoed onder Etterbeek gelegen en dat des zomers bewoond wordt door de familie De V..., van Crussel, door stoutmoedige dieven leeggeplunderd. Al wat draegbaer was werd meegenomen in den kelder hebben de kwaeddoeners lekker ge dronken en gesmuld alvorens met hunnen buit been te gaen. Hel gerecht zoekt de plichti- gen op. Wy vernemen uit goed ingelichte bron, zegt de Revue universelle de la Brasserie, dat de onderhandelingen tusschen het goevernement en de afgeveerdigden der belgisclie brouwers, en betreffende de herziening der wet op de brouweryen, op het punt zyn tot een uitslag te komen. De wyzigingen aen de wet toe te brengen, zou de belangen van den fiskus vry- waren, terwyl zy levens de grootste vryheid aen de brouwers zouden laten. De Eskimo's welke zich sedert eenigen tyd te Parys, in den zoologischeluin vari hel Bois de Boulogne bevinden, zullen binnen kort in den dierentuin le Brussel te zien zyn. Die menschen van de noordelyke grens der be woonde wereld afkomstig, namelyk uil Groen land, zyu zes in getal, de vader en de moeder, twee kinderen en twee bloedverwanten. Zy voeren mét zich eene gansche kollektie dieren, welke aen den noordpool te huis hooren, zoo- als zeehonden, witte beeren, laplandsehe bon den en een volledig getuig voor de jacht, vischvangst, sledcvaert, enz. Sedert woens dag houdl men zich in den Zoologio bezig met liet ver blyf der Eskimo's in gereedheid te bren gen. Die zonderlinge reizigers, welke thans Europa doortrekken, staen onder het bcsluer van een duitsch natuerkundige. Op de veemarkt welke donderdag te Brussel gehouden werd, waren 1243 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-90 tot 1-05 slieren, fr. 0-65 tot 0-93; koeien en veerzen, fr. 0-65 tot 0-95. Maendag namiddag had er op de spoor weglinie, tusschen Antwerpen en Gent, een ontzetterui voorval plaets. Toen de trein, die ten 2 uren 50 m., te Gent \erlrekt, omtrent Nicukerke was gekomen, zagen de spoor wegbeambten met verwondering, een man van omtrent 30 jaren oud, zich met de armen op de horst gekruist, voorde lokomoliefplaetsen, welke met vollen stoom kwam acnryden. De machinist den man bemerkende, liaeslle zich om den sloom eene terugwerkende beweging te doen nemen,lerwyl de treinwachters vruch teloos teekens deden acn den waenzinnige, welke alzoo de dood scheen uit te dagen. De man bleef onbeweeglyk, en daer de iokomo- tief niet in tyds kon worden stil gehouden, wierp deze hem op den groffd en reed met den ganschen trein over het lichaem heen. Toen men het lyk opnam, was dit nog slechts een vermorselde massa vleesch en beenderen. Later vernam men dat die ongelukkige, zekere Consiant De Jongh was, oud omtrent 28 jaren en geboren teSt-Pauwels. Zoo het schjnt had die persoon verleden zondag, een messteek toegebracht aen eene weduwe van Nieukerke, moeder van twee kinderen, en met welke vrouw hy betrekkingen onderhield. Het is dus waersclijnlvk de vrees voor bel gerecht,welke hem tol die nieuwe gruweldaed heeft aengezet. Maendag avond is eene visscherssloep, die de haven van Antwerpen binnen aerde, op eene schuit gestooten, die tegen de Jor- daenskaei, aen de stoombool van Grimsby vastlag. De schuit bekwam een groot lek en zonk byna oogenblikkelyk doch het \olk werd gered. De vrouw van den schipper, alsook een kindje, nauwelyks tien maenden oud, bevon den zich aen boord. De gezonken schuil draegt den naern van Jeune Ilias, patroon Hartogs van Brussel. Het vaerluig was ledig, de schade is eventwel tamelyk groot. De Jeune Ilias iigt in de monding van Koolvliet en zal kunnen vlot gebracht worden. Men schrylt uil Antwerpen Maendag achternoen is het parket, vergezeld door Mestdagh, naer het Kielkerkhof gereden, om een onderzoek le doen naer de beenders die de misdadiger aldaer zou hebben begraven. Aen liet kerkhof was de massa volk ontel- baer. De muren van de begraefplaets waren met honderde menschen bezet. De omliggende huizen waren niet minder talryk ingenomen. Het parket bestond uil MM. Moureau, iuslruk- tie-recliterTerlinden, substituctWouters, griffier, en de twee wetsdoklors Van Kerck-- hoven en Fremie. Die heeren bevonden zich in een eerste rytuigde plichtige, vergezeld door den kommissaris der 4'" wyk, M. Flament en twee agenten zalen in een tweede rytuig. Aen het kerkhof gekomen, reden de rytui gen de poort voorby eu Mestdagh, uit het rytiug gelaten, wees aen den zymuer de plaets waer hy den zak met beenders over den mucr zou hebben geworpen, waerna hy zelfs er over gesprongen was, om op het kerkhof zyn afschuwelyk werk te gaen voltrekken. De muer is daer ter plaetse ongeveer twee meters hoog. Mestdagh beweert dat by er zeer gemakkelyk overgesprongen is, en hy presen teerde dit nogmaels te doen. De magistraten hebben gevonden dat dit onnoodig was. Aen kerels als Mestdagh moet men precies niet te veel vryheid geven Nadat Mestdagh de plaets ongeveer had aen- gewezen, waer hy den zak over den muer ge worpen had, keerde hy naer de poort terug om, op het kerkhof zelve de plaets aen te dui den, waer hy de beenders in den grond zou hebben gestopt. Aen de poort deed zich een treffend, een versclirikkelyk tooncel op daer stond de eenige zoon van de vrouw Asselberghs, uit haer eerste huwelyk. De jongen was razend van woede toen hy Mestdagh zag. Bleeker dan de dood was zyn gelaelzyne trekken waren vervrongen, zyne oogen vlamden. Hy wilde Mestdagh aen het lyfhy wilde zynen haet op het monster koelen. Twee vrienden, en ook de omstanders hielden hem tegen en poogden hem weg te voeren. Overigens het volk was zoo opgewonden dat, ware hy ongelukkiglyk vyf minuten in zyne handen geweest, de lynxwet op hem wel zou toegepast zyn geworden. Hoe het zy.de policie.zoo als het haer plicht was, beschermde Mestdagh, die 2 uren lang, van 5 tot 5, het parket over het kerkhof deed wandelen, zonder tot eene bepaelde aendui- ding te kunnen geraken, en hel resuliaet liep op niets uil. Men voerde den aengehoudene over liet doo- denveld naer het doodenhuiske, waer de ge vonden vleeschblokken neergelegd waren. Mestdagh, omringd door de magistraten en de doktors, zag koel en onverschillig op de overblyfsels zyner ongelukkige vrouw. Het ge zicht van dat overschot, deep hem uilerlyk niets. Zyn gelael bleef effen; zyne oogen zagen schuinsch en valsch achter 'zynen bril uit. Toen men hem vroeg of hy zyne vrouw in stukken gesneden had, antwoordde hy met vastheid Ja, dat heb ik gedaen. Dacrna is men naer de stad teruggekeerd, zonder iets byzonders te welen. De justicie gelooft blykbaer niet aen hetgeen Mestdagh over het doen verdwynen der been ders zegtmaer niettemin beeft men onder zoekingen bevolen op het Kielkerkhof. Latere lydingen. Het schynt dat Mestdagh meent te verre te zyn gegaen in zyne beken tenissen. Toen hy van het kerkhof terugkwam, aerzeleud antwoordde en zich op een aental tegensirydigheden liet vangen, merkte de in- struktie-rcchter op, hoe het mogelyk was, de byzonderheden „van een dergelyken nacht in zyn leven,zooals by afscliilschilde.te vergeten? Inderdaed, dat is ook niet aenneemlyk. Wy zegden dan ook van den eersten dag, dal Mest dagh niet oprecht was. Op de aenlioudende vragen van den inslruktie-rechier, beeft dan ook bekend, dat al wal hy gezegd had, leugens waren. Niet alleen zegt hy nu, dat er niets waer is van het gebeurde, toen hy 's nachts naer het kerkhof gingmaer hy strekt zyne bekente nissen in opzicblens het in stukken snyden zyner vrouw. Hy weet niet waer die vrouw zich bevindt en wat hy gezegd beeft, zegde liy omdat men hem zoo gedurig praemde. Die intrekking zal echter zoo gereedelyk niet aengenomen worden als hy gelooft. De opzoekingen naer de beenders van Joan na Vingerhoets, op liet Kielkerkhof, zyn woens dag andermael zonder uitslag gebleven. Don derdag werden de opzoekingen voortgezet. Men heelt een groot getal werklieden doen voorlgaen met de opgraving van het kerkhof. Sedert maendag is Mestdagh niet meer onder- vraegd. De moord te Neuilly. Ziehier nog eenige by zonderheden over de aenhoudiug der vcrmoedelyke moordenaers der weduwe Cremicux, te Neuilly. Den dag na dal de misdaed gepleegd was, kwameiK llodisier en Dcquiens (cn niet ücliëns, zooals men ons eerst had gemeld) te Brussel aen. namelyk op 21 december. Beide slapten ar in hel hotel l'Ancienne Ville de if ons, op de Itouppcplaets. Zy bleven in dit hotel lol op 81 december 's morgends. Den 30 december brachlcn llodisier en Dequiens over by de minnares van een hunner vrienden, dio als garcon dient in een koflyhuis van hel centrum der hoordstad Daer lazen zy in een dagblad dal de vcrmoedelyke moordenaer der vrouw Cremieux, de genaemde llo disier was, die tc Neuilly woonde. llodisier cn zyn gezel heriepen zich op hunne on- plich'igheid doch liurlden niet uicer vveörkeeren naer hun ho el zy brachten den nacht over in ecu huis der Nicnwlandschestraet. 's Anderdaegs 's morgends verhelen zy Brussel om zich naer Antwerpen te begeven dienzelfdcn avond hadden beiden een geschil mei eencn diamantslyper, over ecnen ring zy worden naer hel bureel van po- licie gebracht. Zonderling Dc Eloile verlell dal Hodisler, te Ant werpen op het policiebnrcel zyn echten naern opgaf en, ondanks zyn signalement aen de policie van Antwerpen was meegedeeld, die policie licm ongemerkt liet gaen Men liel hem los cn llodisier kwam alzoo terug naer Brussel. Dequiens werd aengchouden, naer aenlei- ding van den twist voor den ring, doch eerst 's an- derdaegs in den amigo bemcrkle men dal men een der personen onder de hand had, welke waren aen- geduid, alszynde de daders van de moord te Neuilly. llodisier werd le Brussel aengehouden, zoodra hy aldaer was weérgekeerd de poücie had inlusschcn- tvd in het holel dor Rouppeplacls een reiszak in be slag genomen waerin zich vcrsch gevvasschen klee- ren in bevonden» benevens de helft van een vrouwen kcurslyf, dat met bloed was bevlekt. Te Neuilly in hel bed van vrouw Cremieux had men de andere helft gevonden van dit bebloed klee- dingsiuk. Ondanks dit verpletterend bewysstuk beroept Ho- dister zich op zyne onschuld en Dequiens, die te Ant werpen werd ondervraegd, loochende met dezelfde krachtdadigheid. Deze laetste werd verleden zaterdag naer Brussel gebracht en maendag met Hodisler in hel kabinet van den onderzoeksrechter gekonfron- teerd, Beiden blyven voortdurend loochenen plichtig te zyn aen de misdaed, welke hun ten laste wordt ge legd, alhoewel andere bewyzen hunner pliehtigheid zouden zyn ontdekt. Zoo hadden zy, volgens het schynt, aen eenen vriend vao llodisier, die een kolïy- huis houdl op den IJencgauwschcn boulevard, be kend een rechtstreeks deel aeu den moord in kwes tie, le hebben genomen. Bekentenis. Wy lezen in de Etoile Hel is onjuist heigeen sommige dagbladen verha len, als zouden Hodisler en Depuieus.gelogerd heb ben by den eigenaer van het koffiehuis van den llene- gauwschen boulevard, waorvan wy donderdag spra ken. Dc moordenaers van vrouw Cremieux verbleven, zooals wy zegden, in het hotel der Ville de Hons, Rouppcploetsdoch de kofliehuishooder in kwestie 'was eon kennis van Hodisler, en hy had, eenigo maenden geleden, le Neuilly, by de moeder van dezen laetste gelogeerd. Gedurende dc acht dagen dal llodisier en Dequiens, \óór hunne acnhouding le Brussel verbleven, be zochten zy zeer dikwyls dit koffiehuis, en een avond, toen zy meer dan gcwoonlyk gedronken hadden, hebben zy acn den houder van bel koffiehuis, de omstandigheden verhaeld, waerin zy de weduwe Cremieux hadden verwurgd. Na die bekentenissen lo hebben gedaen, deden zy hunnen vertrouweling zweren zoo het schynt, geheim le zullen houder., helgenezy hem hadden verteld. De man hield zyn woord voor hetgene de policie aengaeldoch hy deelde hel vernomene mede aen een derden persoon, welke de policio van het feit verwittigde Deze ondervroeg op hare beurt den houder van hel koffiehuis, welke na veel onlwykiu- gen de bekentenissen aen den dag bracht door Ho- deslcr cn Depuiens gedaen. Eergisieren namiddag wierd hy met de vermoedclykc moordenaers gekou- fronieerd in hel kabinet van den onderzoeksrechter M. Vcrslracten, in tegenwoordigheid van M De Rongc, subsiiluct van den prokureur des konings en van M Clement, policie-oversle, die in den morgend van Parys tc Brussel was weergekeerd. De koffiehuishoudcr, in tegenwoordigheid van De puiens en Hodisler gebracht, vernieuwde zyne ver- klarujgen cn na gedurende eenigen tyd geioochcnd le hebben, bekenden zy eindelyk, de misdaed lo heb ben gepleegd, terwyl zy echter elkander onderling beschuldigden, de byzonderste verantwoordelykheid van de moord le moeten op zich nemen. Gisteren moest eene nieuwe ondervraging plael3 hebben. Ilodister is slechls 17 en Dequiens 19 jaren oud. De Patrie van Brugge meldt dat de ge- meenteraed van Oostende het stelsel van pla- gery der catholyken noh niet van zin is te laten varen er. voornemens is binnen kort te beslis sen, dat het weldadigheidsbureel geen onder stand meer zal verleenen, aen de huisgezinnen wier kinderen de gemeentescholen niet zullen bywonen. Een diefstal van 5345 fr. in goud en bankbiljetten, is in liet hotel Les Armes de France, te Kortryk, gepleegd. Hel signalement der vcrmoedelyke daders is in alle richtingen gezonden. Betreffende de ramp, zaterdag avond in de koolmyn Belle-et-Bonne (Bergen) gebeurd, meldt men ons, dat door den val van den ophaelbak 15 werklieden gedood werden waeronder 4 huisvaders en 7 groote meisjes. Met veel moeite heeft men de overblyfsels der slachtoffers kunnen weêrvinden, welke letter- lyk vermorseld waren. Dit ongeluk heeft eene groote opschudding in de Borinage teweegge bracht. De Meuse verhaelt dat over eenige dagen vyf wagons vol hazen, van Duiischland her komstig en voor Engeland bestemd, door de statie van Luik zyn gereden. Den dag te voren werden 200 hazen, ook uit Duiischland naer Brussel verzonden, aldaer door de overheid aengeslagen, daer de verkoop van wild op dit oogenblik alhier verboden is. Men weet niet wat er van die 200 hazen geworden is. Zondag morgend, rond 11 uren, drong een persoon in het huis van M. S..., Boulevarl de la Sauvemère, te Luik hy ging in de zael, greep twee kandelaers en nam er de vlucht meé. Men had echter den dief gezien en wel dra werd hy achtervolgd, ingehaeld en in han den der policie geleverd. Toen men de zakken van den dief doorzocht, vond men daerin eene passe-partout, negen sleutels, haken, een gla zenmakers-diamant, kortom gansch een die- vengetuig, benevens dry zilveren koffielepeltjes en een bergbriefje voor het verpanden van voorwerpen van groote weerden. Die persoon schynt een Duitscher le zyn en is voortdurend in hechtenis genomen.

De Denderbode | 1878 | | pagina 2