Mi:t \v.i \i its<;ii Ti:\ PIUS IX, PAUS EN KONING. Oostersche Oorlog. De liberalen fluisteren dat hy hem niet anders dan over Italië, de eenheid en de onafhanke- lykheid kan gesproken hebben. Maer wy gelooven te weten dat de koning, by de nakende dood, tot zyn zoon eene geheel andere tael heeft gevoerd, en dat God, de Kerk, en den Paus de ernstigste voorwerpen zyner laetste aenbevelingen geweest zyn, welke, wy weten het uit goede bron, op den opvolger van Victor-Emmanuel den diepsteu indruk hebben gemaekt. Geve de Hemel dat hy duerzaem blyve. Ziethier ten andere, een feit 't welk myne beweering bevestigt Gisteren avond, heeft koning Humbert, zyn ordonancie-oflieierde major Giannolti, naer't Vaiikaen gezonden, met last den H. Vader te bedanken over zyne belangstelling in de ziekte van den overleden koning en ook over de goedheid welke hy heelt gehad Mgr. Marinelli tot drymael toe over zynen toestand te laten vernemen en hem de hulp des Gods- dienstes aen te bieden. De major Giannolti t is bovendien gelast geweest den H. Vader te laten weten dat koning Humbert de laet- ste christelyke aenbevelingen ten voordeele der Kerk van zynen stervenden vader had ontvangen, e« dal hy beloofde zich als een eerbiedige en aen zyn vader gehoorzamen zoon en beter dan hy te gedragen. Dit zyn de juiste woorden waervan Pius IX zich be diend heeft, toen hy deze goede tyding de cardinalen en prelaten aenkondigde welke zoo als gewoonlyk, met het middag uer, rond hem vergaderd waren. Ik zegde u gisteren dat het dekreet waerby eenenalgemeenen rouw by de dood des Pauzes voorgeschreven en eeneplechtige begravenis be volen wordt,reeds gereed en onderteekend was door koning Victor-Emmanuel. Ik zegde u ook dat de rouwlivreien van 't Hof reeds gereed waren. Ik bevestig u heden deze byzonderhe- den en voeg er de volgende by De kleeren en de hoeden der prinses, heden koningin Marga- retta waren ook al in gereedheid. Zy zullen haer voor den rouw van haren \ader dienen. O admirabilia judicia Oei De correspondent van den Courrier de Bruxelles zegt dat reeds des dynsdags, de H. Vader, molu proprio, uit eigen beweging, en door een waerlyk wonderlyke liefde aengedreven, zyn eigen biechtvader, Mgr. Marinelli, naer 't Quirinael had gezonden met last den koning te bezoeken, den aerd der ziekte te vernemen en voor te stellen, indien het noodzakelyk was, hem de laetste HH. Sacramenten toe te dienen. Mgr. Marenelli had van Zyne Heiligheid de noodige machtiging ontvangen den koning, in 't artikel der dood, de absolutie te geven, sub conditione't is te zeggen op voorwaerde, dat by aldien hy kwam te genezen hy de plechtige beloften zou moeten houden welke hy alsdan onder den invloed zyner ziekte aen zyn chris ten geweten oplegde. Mgr. Marinelli heeft zich tot drymael toe naer 't Quirinael begeven, verklarende dat hy den koning in naem des Pauzes wenschte te zien, doch te vergeefs wachtte hy en drong hy aen telkenmale wierd hy beleefd algewezen onder voorwendsel dat de koning te lydend was om te spreken 't is gelyk met wie hel wezen mocht....- Echter, verergerde de ziekte schrikkelyk en 't was slechts des woen^daas 's morgends, rond don middag, toen de ademhaling' zeer moeilyk en de voorteekens der dood meer schynbaer werden dat men den Kapelaen An- sini toegelaten heeft het sterfbed des konings te naderen en hem, in haeste, te bereiden, om het Allerheiligste te ontvangen. Verschrikke- lyke overhaesting deze die de minister van Jesu-Chrisii noopt de minuten te tellen om op den boord der eeuwigheid eene ziel met God te verzoenen. Heeft er eene uitdrukkelyke en ernstige afkeuring van 't verledene plaets ge had eene nederige vraeg om vergiffenis dat de stervende koning aen den gevangen Paus heeft doen toesturen Verschrikkelyke maer noodige vragen, die wellicht onbeantwoord moeten blyven. Men meldt uit Turyn, dat de gravin Mirafiori, vrouw van den overleden koning van Italië aldaer insgelyks overleden is. AEN ONZEN TEÊRDEM1NDEN VaDF.R, Bedrag der voorige lyslen, fr. 683 EE. PP. Jezuïeten, collegie, Aelst. 75 Eene dienstmeid, I M'enM^De Schaepdryver-Gheeraerdts, 50 Aug. De Keyser-De Vriendt, Aelst. 5 M. Jan De Pril, 1 E. H. Onghena, onderpastoor, 10 Rosalia Winne, dienstmeid, 3 Onbekend, 2 E. H. F. De Turk, onderpastoor, 10 Ninove. E. H. De Cock, pastoor-deken, 50 E. H. Pringels, onderpastoor, 10 E. H. Meganck, 10 E. H. Maes, director, 10 't Bisschoppelyk Kollegie, 70 M. Fransman-Dam, 50 Mme Mertens-Lemmens, 50 Mren MBeE. de Cocquéau des Moties, Aelst 25 Men schryft ons uit Nieuwerkerken Zondag laatstleden, 13 Januari, had een luisterrijk Concert plaats in de zaal van den katholieken Kring te Nieuwerkerken. Deze Kring, slechts weinige jaren gesticht, lelt reeds een honderdtal leden, heeft zich een lokaal verschaft (dat reeds te klein is en eene vermeerdering zal moeten ondergaan) en geeft jaarlijks aan de leden Concerten die voor geene muzikale feesten van steden of dorpen moeten wijken. Doch, het luisterrijk Concert van Zon dag hebben wij te danken aan deftige vrienden en ware kunstenaars van Aalst en Erembode- gem. Het programma behelsde uitgeleze stuk ken voor Piano, Cornet k Piston, Saxophone, enz., meesterlijk uitgevoerd daarenboven hebben uitgelezene stemmen hunne zuivere toonen gemengd aan de akkoorden der Piano. Het komieke was niet te mispryzen, want de boertige alleenspraken zyn geheel natuurlijk uitgevoerd geweest. Ook heeft een geestdriftig handgeklapen warme toejuichingde kunstenaars onderbroken, en het geachte publiek (rond de 300 aanwezigen) heelt meermaals zijn genoe gen uitgedrukt. Dank dan aan onze vrienden van Aalst en Erembodegem die hunne broe ders van Nieuwerkerken komen ondersteunen in bunnen strijd voor het goede, tegen de liberale dweeperij, die hier reeds begint te deinzen. Strijden zullen wij in Nieuwerkerken voor God en Vaderland dit is de leus van onzen Kring, 't Is daarom dat de katholieke Schoolpenning zondag niet is vergeten ge weest. De heer Prosper Verhulst, heeft met toe lating van het besturende comileit eene om haling gedaan, voor de katholieke scholen, die door iedereen is bijgetreden, en met toejui chingen begroet geweest. X. Wy vernemen dat de heer Edgard Tinei, welke onlangs met zooveel luister in het concours van Toonkunde te Brussel den prys van Rome heeft behaeld, op Zondag 27 Januari te Sotte- gem, geboortestreek zyner ouders,een luister- ryk Concert gaet geven. Een stoet uit al de vrienden samengesteld, voorafgegaen door de Fanlarenmaelschappy, zal met het aenkomen van den treir. om 1 1/2 ure Mynheer Tinei tot aen den catholyken Kring geleiden, alwaer een prachtig banket hem zal worden aengeboden. Men schryft ons uit Haeltert 15 Januari 1878. Vriend Denderuode, De liberalen van Haaltert hebben een nieuw stelsel uitgevonden om de waarheid te veranderen en hunne eigene schande op andermans rug te smijten. Over eenige dagen, had zekeren Charles zijne gewoonlijko ronde in de kroegen en herbergen afge legd, toen bij circa 4 uren namiddag, van uil den Eeckent naar do wijk Briel huiswaarts ging, kreeg hij het vies gedacht de breedte der straten te melen. Doch daar hij te veel genever in zijne klocffcn gestort had, sukkelde hij al slibberende en al öuikkelcnde toch maar voorts eindelijk aan eene plaats gekomen waar de baan te smal is, begon hij waarschijnlijk te tieren en te grollen, en is daar blijven liggen, voor zeker mot T inzicht er te verblijven tol zij zou verbreed worden. Gelukkiglijk is de nieuwe heer Conducteur der wegen, rond 7 uren des avonds, ter plaatste gevonden door twee reizigers de heer Conducteur lag schier levenloos plat ter aarde, buiten spraak en menschelijk versland. De baas uil de her berg Machiko, vergezeld van een zijner makkers, hebben den nieuwen Conducteur met eenen krui wagen of kortcwagen naar huis gevoerd, en wel honderd maal gejammerd ach onze Lieve Charles Daags nadien de schande en afronten gevoelende, en nog moor de bekoibbeling zijner bloedverwanten vreczende, is hij begonnen te zeggen dal hij achter volgd is geweest en slagen heeft gekregen, en lot bevestiging heeft hij proces-verbaal doen opmaken, dal onmiddelijk naar den heer Procureur des konings is gezonden. X. Nationale Belgische Maetschappy van 't Iioode Kruis, onder het Eerevoorziiteuschap van prins de Ligne. Het bestuer komt twee belangryke verzen dingen te doen, 58 kalissen uitmakende, ver- bandvoorwerpen, veldliospitaelmaterieel, war me kleedingslukken, konserven en oude wyneii bevattende, bestemd voor Montenegro en Turkije. Twee andere verzendingen worden gereed gemaekt voor Itumenië en Busland. De liefdadige persoonen, welke aen dit goed werk zouden willen deelnemen, zyn verzocht zonder oponthoud hunne gilt in geld of in natuer, hoe gering ook, aen het Midden-Depot, by den Algemeenen Schatbewaerder, Berg van 't Ilof, 80, Brussel, te doen toekomen. Davidsfonds. Afdeeling Ninove. Wy herinneren onze geëerde lezers dat mor gen z-onuag, zu januari, om uren, 111 't lokael a den Keizer te Ninove, de befaemde rede- naer, de heer J. I. DE BEUCKER, van Ant werpen, eene voordracht zal houden in de welke hy zal handelen over De groote en kleine planten der aerde. De leden van '1 Davidsfonds zullen alleen toegelaten worden. Wy berichten onze ge- ,{A\ /'fV eerde abonnenten welke, voor 1877. nog niet be- taeld hebben, dat wy kortelings de vryheid zullen nemen hen eene kwit- tantie met den post te laten aenbie- den. Wy hopen dat allen, op eerste verzoek, zullen betalen, ten einde ons dubbel werk en onkosten te sparen. STERFGEVAL. Onze stadsgenoot, deE. H. J. B. Daeseleire, onderpastoor te Hamme, is den 13 dezer, byna schielyk overleden,in den jeugdigen ouderdom van 37 jaren. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. De Meyer, proost van Wippclgem, is pastoor be noemd van Oosterzcle. De E. H. Vernimraen, onderp. van H. Kerst te Gent, is directeur van het Seminarie benoemd. De Eerweerdc Doc tor Lambrecht is boven zyne les van dogmatische theologie gelast met de les der liturgie. Zyn onderpastoor benoemd de volgende Ecnv. Hccren op H. Kerst M. Heynssens, oudprofessor van rhetorica te Aelst in S. Jozef M. Van den Abeele, onderp. te Maldegem te Mal- degem M. Martens, priester der laetste wyding te Dikkel- vennc, M. Mazy, onderp. te Quaremont, en aldaer M. D'Hondt, coadjutor te Letterhoutem te Sint Lievcns-IIoutcm M. Van de Maelc, priester der laetste wydingte Ilamme, M. Van den Dossche, onderpastoor te Oordegcm. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. Vte Sl-Pauwels, fr. 6,00, over 1878.Van M. C. D. N. te Gent fr. 6,over 1877. 'Inden nacht van Maendag tot Dynsdag II. is alhier, in de Vaertstraet, ter herberg de Groenpoort, eene diefle gepleegd, naer het schynt, in de volgende omstandigheden. De dieven zouden zich hebben laten binnen slui ten en zooliaest de bewooners slapen waren, hebben zy een keersje ontstoken en in 't esta- minet twee flesschen bitteren op de gezond heid van Baes en Bazin geledigd. Later hebben zy het huis verlaten meenemende, den laken- mantel der vrouw, 66 fr. in geld, te weten 60 Ir. in cartouchen en 6 fr. in zilver en twee flesschen likeuren. Onze stedelyke politie doet ieverige opzoe kingen om de dieven te ontdekken. Vrydag 11 Januari, omtrent 4 uren na middag, is te Nederhasselt, wyk Vogelen zang, brand ontstaen in de gebouwen loebe- hoorende aen den heer Karei Volckaert. Deze zyn met byna alles wat zy bevatten de prooi der vlammen geworden slechts eenige onbe duidende meubels en de huisdieren zyn kun nen gered worden. Alles was verzekerd by de maetschappy De Vereenigde Eigenaers te Brussel voor eene som van Ir. 2150, waer- onder begrepen het woonhuis voor eene waer- de van fr. 1500. De oorzaek;dezer ramp is on bekend. Het parket van Brussel heeft zich naer Assche begeven, ten einde een onderzoek te doen betreflende eene moordpoging, gepleegd door zekeren L. Baudet, die een messteek aen een zyner makkers heeft toegebracht. Het slachtoffer verkeert in stervensgevaer. Baudet is aengehouden en ter beschikking van den prokurcur des konings gesteld. Men verzekert, zegt de Courrier de Brux elles, dal graef de Merode-Westerloo, senator, de kommissie zal voorzitten, gelast door het goevemement, met het opmaken van een ont werp van feesten, voor de 50e verjaering der belgische revolutie. De onderzoeksrechter M. L. Hauman is dynsdag nacht schielyk overleden en dit toeval brengt eene nieuwe vertraging in den gang van het proces der Banque de Belgique. Zooals men weet heeft die magistraet gansch het onderzoek geleid zyne tegenwoordigheid by de debatten voor het assisenhof was dus voorzeker onontbeerlyk. Men meldt uil Berlyn dat de koning en de koningin der Belgen tegen 16 februari te Ber lyn worden verwacht, om aldaer tegenwoordig te zyn by de twee huwelyken welke aen hel hof van Pruisen zullen gevierd worden. Er zullen ter dier gelegenheid schitterende fees ten te Berlyn worden ingericht. Ongeveer vyf- tig prinsen en prinsessen zullen by die feesten aenwezig zyn. De Etoile zegt, dat Marie Collart, de fa meuze Lolo, van zin is Brussel te verlaten, en zich voor goed te Londen te vestigen zy zou besloten hebben nooit meer te Brussel te ver- schynen, zelfs niet in het geval, wanneer zy als getuige zou gedaegd worden, in het proces 't Kint en konsoorten. Op de veemarkt welke donderdag te Brussel gehouden werd, war en 1307 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-90 tot 1-05 slieren, fr. 0-65 tot 0-93; koeien en veerzen, Ir. 0-65 tot 0-95. Mestag, naer wy vernemen, is te Dender- monde geboren en uit eene brave familie ge sproten zyn vader ten minste ging algemeen door voor een eerlyk man. Mestag was steen kapper van beroep hy werkte geruimen lyd aen het monument-Loos, en later aen de voet stukken der gemeentelanteers in de Huidevet- terslraet. Wy lezen in de Patrie van Brugge Een dezer laetste nachten zyn er vier boos doeners gedrongen in de paslory te Reckein. Die persoonen begaven zich rechtstreeks naer boven, waer de oude meid van den pas toor sliep. Zy klopten op de deur der kamer, en de dienstmeid denkende dat de pastoor ongesteld was, spoedde zich de deur te openen. De dieven vielen de vrouw aen, grepen haer by de keel, vroegen naer geld, onder bedrei ging van haer te dooden, indien zy gerucht durfde maken. De meid overhandigde hen al wat zy bevat, namelyk eene som van ongeveer 500 fr. Toen de kwaeddoeners weêr beneden gin gen, sloten zy de deur toe van de slaepkamer der meid, en begaven zich naer de keuken, waer zy nog eenig geld stolen.Van daer gingen zy in den kelder, alwaer zy de hand legden op al de eetwaren, zonder eenige flesschen wyn te vergeten. Weldra hoorde de meid geen gerucht meer, opende het venster harer slaepkamer en, door den schrik als verlamd, niet kunnende roepen, poogde zy de geburen te wekken door gerucht te maken by middel eener groote bel. VV oldi'u luvamea potxigp poreoouon uil Hp buert toesnellen; deze drongen de pastory binnen, doch hoe groot was hunne verwon dering toen zy den trap met bloed bevlekt vonden. De pastoor is vermoord riepen zy uit doch, gelukkig, dit was niet alzoo men vond den pastoor in een diepen slaep gedompeld. Het bloed kwam voort vari eenen kleinen hond, dien de dieven hadden gedood, ten einde hem te beletten gerucht te maken. Om in de pastory te dringen waren de boos doeners over een niet zeer hoogen muer ge klommen, vervolgens hadden zy, by middel van een dik stuk hout, de deur uit hare hang- sels gelicht. Het gerecht is ter plaetse geweest en men denkt op het spoor der dieven te zyn. Men schryft uit Diest, 16 januari Tusschen zondag en maendag nacht is te Caggevinne-Assent, een brand uitgeborsten. Te middernacht stond hel huis van M. Victor Vurinckx in volle vlam. Op dit oogenblik werd hy wakker zyn eerste gedacht was zyne kin deken die diep ingeslapen waren, te wekken en te redden. Hierin gelukte hy ten volle; doch toen hy eenige voorwerpen aen den brand wil de onttrekken, is eene schouw ingevallen en Vurinckx werd onder de brandende puiuen be graven. Later heeft men zyn verkoold lichaem opgehaeld. Vurinckx was 76 jaren oud. De lyk- dienst van het slachtoffer, die lieden in St-Sul- pitiuskerk te Diest geschiedde, werd door eene talryke volksmenigte bygewoond. Een moedig kind. Men meldt uit Mont- sur-Marchiennes een moedig feit, gepleegd door een vyftienjarig kriaepke. Eenige dagen geleden, was de kleine J. B. Goossens,oud 10 jaren, bezig met eenen eemer water uit eenen bornput te halen, toen hy op eens, door het gewicht van den eemer meêge- sleept, voorover in den put viel. Zyn broeder Emiel, bevond zich op eenige stappen van daer hy snelde toe, greep de koord der wind as van den put, en liet zich er iu afglyden tot beneden in den put, die vyf metets water be vatte. Hy greep zyn broeder, hing hem op zynen rug en klom in een oogwenk langs de pulkoord weêr naer boven. Toen hy op ongeveer één meter afstand van boven gekomen was, liet de kleine Jan-Baptist die door den val bedwelmd was, zynen broe der los en viel terug in den put. Slechts zynen moed raedplegende, liet Emiel zich opnieuw afglyden en vischte nogmaels het kind op. Thans waren zyne krachten echter uitgeput daerenboven was het vel door de pulkoord van zyne beide handen gescheurd. Hy plaetste zich met de voelen tegen den muer van de put en gelukte er in alzoo zyn broeder boven het wa ter te houden, tot hy na lang om hulp geroe pen te hebben deze eindelyk zag opdagen. Het was tyd, want de jonge held was op het van te bezwyken. Dit gedrag van dien kleinen jongen verdient wel zeker eene schitterende belooning. De moordenaers van Neuilly. De raed- kamer van het beroepshof, heeft het aenhou- dingsmandaet bekrachtigd, uitgeveerdigd tegen de genaemden Hodister en Dequicns, de ver- moedelyke daders van de moord, te Neuilly gepleegd. Daer hel fransch goevernement de uitleve ring vraegt van Dequiens zal hy binnen kort, voor het beroepshof van Brussel," kamer van in beschuldigingstelling, te verschynen hebben, welke kamer gelast is een vonnis uittebrengen, betreffende die vraeg lot uitlevering. Volgens men in hel justiciepaleis vertelt zou Hodister staende houden dat hy geen deel heeft genomen aen de moord te Neuilly, dat hy er enkel kennis van heeft gehad door Dequiens, die hem verklaerd heeft er den dader van te zyn. Deze laetste beweert \an zynen kant dat het Hodister is die de moord voltrok en hem het gebeurde heeft verhaeld. Thans zal het zeer belangryk zyn den uitslag te kennen der konfronlalie van de beide be schuldigden. Hel onderzoek wordt te Parys en te Brussel en zelfs te Antwerpen, met den grootslen spoed voortgezet. Moord te Charleroi. Jaek Lecomle, de vermoedelyke moordenaer der vrouw in de Ar- senaelstraet te Charleroi wonende, wordt voortdurend door den instruktie-rechter on- derhoord. Eenige oogenblikkcn na het uer, waerop waerschynlyk de moord gepleegd is, kwam Lecomte de herberg binnen, gehouden door zekere weduwe Mesureur. Personen, welke zich aldaer bevonden, de den hem opmerken dal hy van zyn glas niet dronk hy antwoordde dat hy reeds dronken genoeg was. Vervolgens wierp Lecomte een vyffrankstuk op de tafel en op dit oogenblik meende men eene bloedvlek op zyne hand te bespeuren toen men hem daerop aendachlig maekte zeg de hy ter jacht te zyn geweest. Men verzekert nog dal een meisje zou gezien hebben dat Lacomte het huis van Poulart ver liet, op het oogenblik dat de misdaed aldaer moet zyn voltrokken. In de herberg der weduwe Mesureur zag Lecomle er zeer beangst uithy scheen een gunstig oogenblik af te wachten om de herberg te verlaten. Toen hy de deur opende ontmoette hy Poulart, den man van hel slachtoffer. Le comte drong naer buiten, liep Poulart schier oinverre en nam de vlucht. Allerhande praeljes zyn ter gelegenheid dier misdaed in omloop. Het publiek vergelykt de omstandigheden waerin de misdaed der Arsenaelslract en twee andere moorden, gepleegd werden, namelyk die van den lekkernyverkooper der voorstad en der oude vrouw van Cilly, waervan de daders onbekend zyn gebleven. Deze laetste vrouw was de moei* van Lecomle. (Union.) De moord te Doische. Men deelt de vol gende byzonderheden meê over de dubbele misdaed te Doische gepleegd Vrydag, rond 2 uren 's morgends. zyn er al daer twee misdadigers in de woning van M. J. Sirgant, winkelier, gedrongen. Deze persoon was sedert maendag op reis en moest eerst zaterdag terugkeeren. Zyne vrouw, die alleen was gebleven, verzocht alle dagen een meisje van 18 jaer, met haer te komen slapen. Van de afwezigheid des echtgenoots gebruik makende, drongen twee kwaeddoeners in de kamer, langs de opening eener vensterruit, welke zy gebroken hadden. Na beneden de lade van den toog geledigd te hebben, gingen de dieven naer boven, en von den aldaer de twee vrouwen in een diepen slaep gedompeld. Zy begonnen met groote stukken hout op de ongelukkigen te slaen en lieten hen voordood liggen. Dan onderzochten zy de meubelen, stolen eene som van 150 fr. en eene horlogie, en legden insgelyks de hand CC» aciital Kuoprro.on, die oioli in don win kei bevonden. Onder de weg hebben de dieven een groot gedeelte dier koopwaren verloren. Rond 4 uren 's morgends kwam vrouw Sir gant tot zich zelve. Zy opende een venster en sprong langs daer op de slraet. Het bloed stroomde haer uit eene gapende wonde, die zy aen het hoold bekomen had. Op haer hulpge roep werden de buren gewekt en deze kwamen toesnellen. De deur van haer huis gesloten zynde, moest men langs een venster in de woning komen. Het was de pastoor van T dorp, die eerst de ladder opklom en hy bevond zich weldra in de tegenwoordigheid van het meisje, dat uitge strekt ten gronde lag, badende in haer bloed. Zy worstelde stuiptrekkend met de dood. Ondanks de zorgen die haer werden toege diend, overleed zy ten 9 uren 's morgends. Het parket van Dinant heeft zich onmiddellyk naer de plaets der misdaed begeven. De moor denaers zyn nog onbekend. Vyf gendarmen zyn van Dinant gekomen. De inwoners zyn nog zeer verschrikt en durven byna niet slapen. Men hoopt vrouw Sirgant te redden. Het gerecht heeft verleden maendag op het kerkhof te Verviers, doen overgaen tot de opgraving van het lyk van den genaemden Jan Jozef b.... alhier gekend onder den bynaem van den mostaerdkoopman, dien men veronder stelt vermoord te zyn. Gedurende den nacht van 25 tot 26 december, laetstleden, stierf die man in zyne woning, Handelsstraet. Een zyner zonen die te Aken woont, heeft aen het parket verklaerd dal zyn vader vermoord wasde onderzoeksrechter veerdigde een aenhoudings- mandaet uit tegen de vrouw van het slachtof fer, even als tegen haren broeder, een kleer maker en tegen eene vrouw die liefdesbetrek kingen met dien laetste onderhoudt. Al die verdachten zyn van duitsehe afkomst en woon den te Verviers, alwaer zy zich thans in hech tenis bevinden. Uit een eerste onderzoek is ge bleken, dat het lyk even als het hemd, waer- meé het gekleed was, bebloed waren. Men ver onderstelt dat het slachtoffer verwurgd is. Verviers, 16 jan. Het schynt dat de li berale burgemeesters allen gcplaegd zyn niet de zucht naer hooge traktementen nadat die van Antwerpen 20,000 fr. en die van Luik 15,000 fr. jaervvedde heeft bekomen, is er kwestie van 10,000 fr. traktement te geven aen den burgemeester van Verviers. Betaelt maer burgers. Tengevolge van den oevervloedigen regen is het water der Vesdre over zyne oevers ge stroomd. Dynsdag stond het water te Verviers, 2 meters 50 cent. boven zyn gewoon peil. Er zyn plaetsen in de stad, waer de straten één meter diep onder water slaen en de bewoners in hunne huizen zyn geblokkeerd. Gansch de vallei beneden Pepinster staet onder water talryke dorpen en gehuchten zyn overstroomd en de huizen gelyken aen eilandjes in een groot meer. De hof van het kursael.te Chaudfonlaine, is gansch overstroomd. Die schielyke water vloed in de Vesdrevallei zal groote schade ten gevolge hebben. Blykens de laetste tydingen is er eigenlyk geen spraèk van con wapenstilstand te sluiten, aengezien groot-hertog Nikolaes aen Reouf pacha heeft laten weten dat by volmacht heeft ontvangen, om over den vrede te onderhandelen. Server pacha en Namyk pacha zullen dus van hunnen kant ook moeten ge machtigd zyn, door het lurksch goevernement, om de voorwaerden van den vrede te hespreken. De Times ontvangt uit Bucharest de tyding dal men aldaer algemeen gelooft dal cr geen wapenstil stand zal gesloten worden, daer de voorwaerden van Rusland al te nndeclig zyn voor Turkyc en de russische officiers wenschen den oorlog voort te zeilen. Rusland zou dus voornemens zyn Turkyc geheel en al te verpletteren, indien de mogendheden er niet lusschenkomen, en zich wellicht voordeelen too te eigenen welke hem voor altyd de meesterschap over het Oosten verzekeren. De vraeg blyft dus nog altyd: Wal zullen Engeland en Ooslenryk doen Dit laetste zou, volgens een telegram uil Weencn, bereid zyn Turkye racd te geven, indien de Porte een laelslen oproep deed tol de mogendheden, aengaende do vredesvoorwaerden welke Rusland haer wil opdrin gen en waervan men te Weencn de mededecling uit Konstantinopel verwacht. Hel wordt in de politieke kringen \an Weencn als onmogclyk beschouwd dat een definitieve vrede zou gesloten worden zonder de mogendheden voorafzouden gehoord worden. lil den toestand der zaken blykl het dal noch Ooslenryk noch Engeland hulp zullen bieden aen Turky. Rusland zal hel overwonnen land ongestraft den nek omwringen, en Servië, dat verleden jaer door den sultan van den volkomen ondergang werd gespaerd, durft nu eene, schadeloosstelling vragen voor de verwoestingen alsdan door het lurksch leger gepleegd, benevens de onafhankelykheid van het vorstendom en den afstand van Oud-Serviö. Wee de overwonnenen roept een liberael blad uit De XIX* eeuw mag zooveel zy wil op haren vooruitgang roemen, doze barbaersche wet der Cesars, is nog in 't geheel niet afgeschaft. Iniegendeel zy beheerscht geheel het hedendaegsch iniernationael recht I Tur kyc doet er vandaeg de wreede ondervinding van op. FRANKRYK. Het schynt besloten te zyn door M. Gambctla in overeenstemming met zyne kollegas der budjel-kom- missle, dal de beraedslaging over hel budjet, voor 1878, niet zal plaets hebben voor het begin der aen- staendemaend. De kommissie zal zich inlusschen ver- slaen met hel goevernement, niet alleen aengaende de vermindering van belastingen, maer ook aengaen de de vraeg of men het budjet in zyn geheel zal stemmen, zonder andere vvaerborgen dan er de Kamer bezit, of dat men wéér twaclde gedeelte zal stemmen, om de verschillende openbare diensten voorloopig te laten voortzetten. De meerderheid schynt verdeeld te zyn aengaende die kwestie, doch het gevielen is, dal het budjet zal gestemd worden, om aen hel ministerie een bewys te geven van bel vertrouwen der meerderheid. Men meldt uit Ajaccio, 15 Januari, dat een bloe dig gevecht heeft plaets gehad, tusschen de kiezers der gemeente Anlisanti, in het arrondissement Corle, ter gelegenheid der municipale kiezingen. Er werden vuerwnpens gebruikt dry persoonen werden ge dood en dry andere gekwetst. Generael Ducvol. Zooals wy vroeger reeds hebben gemeld, hielden de fransche radikalen, die gestadig van slaelsaenslag en andere hersenschim men droomen, generael Ducrot, bevelhebber van hel 8C legerkorps, verdacht van verslandhouding met het ontworpen ministerie Batbie, om dit laetste, eens aen T bewind, by middel van geweld daeraen te houden. Het radikalismus eisehle dus de afzetting van generael Ducrot. Deze vroeg een onderzoek over z\n gedrag, do< h dit werd hem geweigerd het ministerie Dulaure en maerschalk Mac-Mahon hebben moeten bukken onder den wil der radikalen. Ziehier hel dagorde waerby generael Ducrot, aen zyne offi ciers, onder-officiers en soldalen het besluit van het goevernement bekend macki. Officiers, onder-officiers en soldalen. Eene beslissing van M. den maerschalk-president dor icpnbliak, godnplooUund O januari, hooft my onl- heven van myne funktiën als bevelhebber van het 8° legerkorps en op denzelfden datum, als myn op volger aangeduid, lil. de generael Garnier. Als gchoorzaem soldael past het my niet de redenen van die beslissing te onderzoeken, doch ik mag u bekennen dat ik my niet zonder innige droef heid van u scheid, want ik hoopte de weinige dagen van kracht en werkzaemheid welke God my nog zal willen verleenen, gansch aen u loelewyden. Sedert meer dan zes jaren dat ik de eer heb aen uw hoofd tc slaen, heb ik al myne poogingen aengo- wend om in u te ontwikkelen het gevoelen van den plicht, der vaderlandslandsliefde, van den eerbied voorde regeltucht, der liefde lot den arbeid,van den geest van goede kamcraedscbap, io één woord, al de militaire deugden, die de macht der legers uitmaken en de groote zegepralen voorbereiden. Ik ben overtuigd dat ik in myne poogingen ben geluktmyn opvolger zal bereid zyn dit te erkennen en dit is myn troost op dit oogenblik. Blyft de wegen bewandelen welke ik u heb voorge schreven weest aliyd getrouwe en verkleefdo sol daten, goodc burgers.... Bewaerl de herinnering aen uw ouden generael er., indien hel vaderland eens bedreigd was, bewaeit hem eene placl3 in uw midden. In het groot hoofdkwartier van hel 8* legerkorps, den 10 januari 1878. (Geteekeud) Generael A. DUCROT. Moord. Een inwooner van Joncherey, naby Belfort, heeft zyne vrouw in de volgende omstan digheden gedood. In slechte verslandhouding met hel slachtoffer levende, had hy eenige dagen geleden het huis verlaten. Verleden dynsdag kwam hy terug en bad opnieuw een hevige twist met zyne vrouw. Deze vcrklaerde hem toen niet meer met hem lo willen leven, waerop hy zyne kleederen vroeg. Eerst ontving hy eene weigering, maer dank den mair die by bad geroepen, had tusschen de twee echtgenoten eene soort van overeenkomst plaets. Op dit oogenblik zegde de rampzalige tot zyne vrouw, die zich te midden harer bloedverwanten bevond: Omhels my nog eens voor den laetsten keer. En nauwelyks had hy deze woorden uilge sproken, of hy gaf aen de ongelukkige eenen slag in den hals, met een scheermes dat hy verborgen had gehouden. Doodelyk getroffen viel zy stervende in de armen harer moeder. Gebruik makende van de verwarring door zyne euveldaed veroorzackt, vluchtte de misdadiger en verborg zich in de omstreken van Boncourtmaer door de wroeging gedreven, kwam hy 's anderen, daegs terug te Belfort, waer hy zich in de banden der gendarmen overleverde, en volledige bekente nissen aflegde Men schryft uit Reims dat zondag, toen zich een groot getal schaetsenryders op hel kanael be vonden, het vs eensklaps onder hunne voeten is los gebroken. Een tiental persoonen vielen in hel water, zeven heeft men reeds uil hel kanael gehaeld, waer- onder een kind, dat reeds dood was. De dry anderen zyn nog niet gevonden. Men schryft uit Rouaen dat de schouwburg des Fanlaisies-Lyriquesverleden donderdag ingehuldigd, reeds zondag do prooi der vlammen is geworden, den. Men heeft geen menschenlevens Ie betreuren de schade wordt op 50,000 fr. geschal, niets was verzekerd. DUITSCIILAND. De Norddeutschc Algemeine Zeilung meldt dat de ty dingen waerby een datum wordt opgegeven voor de aenkomst van M. von Bismark te berlyn, allen op dwalingen berusten. Eene ongesteldheid welke den kanselier belet zyne kamer te verlaten en hem zelfs verplicht te bed te blyven maekl hel lot nu toe onmo- gelyk aen een bepaeld lydstip voor zyn terugkeer te denken De pruisischo Landdag heelt een voorstel van de centrum-party verworpen, strekkende tol af keuring der policiemaetregcls te Marpingen geno men, tegen den volksloeloop veroorzaekt door do wonderbare verscbyningen te Marpingen.

De Denderbode | 1878 | | pagina 2