NIEUWJAERSG1FTEN PIUS IX, PAUS EN KONING. Goslersche Oorlog. AEN ONZEN TEERBEMINDEN VADER, 1115 - ■e. 10 - Bedrag der voorige lysten, p. d. c. i M. De Coninck-De Windt, Aelst. M' en Mm® De Wolf-Van der Noot, 2 Een geabonneerde van den Denderbode, Onbekend, 2 Maria De Wilde, Naemloos, 2 Genootschap van den H. Franciscus-Xaverius, i 1 E. H. Puissant, onderpastoor, 1 PAROCHIE DENDERHAUTERL De E. H. Pastoor, 1 De E. H. D. Puissant, onderpastoor, 1' De E. H. Van der Hulst, 1 M. D. Van Damme, koster, M. Jozef Praet, 1 Mr en Mmt Emiel Goubert, Jufv. Cecilia Wynant, 1 M. Jozef Van Ghyseghem, De kind. Th. F. P.Taeleman.H.Vader zegen onzefamilie 1 H. Vader zegen een Eerste Communicant, De Weduwe Van den Eynde, Eenigc onbekenden. C' Een congreganist. Totael Denderhautem, 1-18,50 De familie Van Grasdorff-Van Biesen, Ghysegem. 1! De EE. Gcestclykheid van Ghysegem. Onbekend, Aclst. li PAROCHIE ERPE. De E. H. F. Van de Putte, pastoor, 3i Twee dienstboden, De E. H. J. F. Venneman, onderpastoor, Eene dienstmeid, M. B. Rasschaert, li Mr en Mrot De Vos-Matthys, 11 M. Dom. en Jufv. Dorothea Mabillc, M. Ch. De Saedeleer, Onbekend, M. Ch» De Lantsheere-De Smet, M. Ch. en Jufv. Cath. Schockkaert, 1 Jufv. Joanna Hosselacr, De Erven De Naeyer. De Weduwe Frans De Boeck, M. De Knyf-Van Nuffel, i M. J. Van Droogcnbroeck, Onbekend, M. Judocus Vermassen, i MM. Pieter en Aug. Bcygaert, De Weduwe Parewyck, 't Huisgezin Somcrs, De Erven Van der Eist, f M. Donatus Schockacrt-Van der Eist, M. Augustin De Boeck, M. L. J. Dc Boeck, 1 M. J. Boelacrt, M. Alfons Blondeel, De Erven Bosman, MM. Dom. en Roch. Verhoeven, De Weduwe De Taey, i M. J. Van de Velde, t M. Ivo Lopus, De Weduwe De Svvaef, f De Erven De Schutter, Onbekend, id. De Weduwe Dc Kegel, De Erven Mculeman, t *t Huisgezin Van Damme, J M. Jan De Nys, Z M. Frans Roclandt, M. Alex. De Coninck, Z M. Judocus Roelandt, t Verscheidene parochianen, Totael Erpc, fr. 235,00 De kinderen Van Langcnhovc, M. Coppens, burgemeester, VOLKSKAMER. De Kamer heeft dynsdag hare werkzaemheden hernomen met het onderzoek van de begrooting des ministeries van bin- nenlandsche zaken, 't welk door de Kerstvacantie onderbroken werd. De liberale afgevccrdigden Sainctelelte en Warnant beknib belden den toestand wacrin 't middelbaer ondcrwys voortdu rend gelaten wordt, en legden den heer Minister ten laste aen zyne ontwikkeling vyandig te zyn. De achtbare heer Delcour had gecne moeite om die beschuldiging op eene zegevierende wwze te vergruizen. Vervolgens klaegde de heer Warnant de afschaffing aen van 't gemeentecollegie van Mechelen. Hy beschuldigde dc mechclsche catholyken, deze afschaffing allëcnlyk te hebben kunnen bevelen dan door de omkoopery der stem van een der raedsleden. De moedige heer de Kerckhove wrook zyne mc- chelsche vrienden en collcgas over die lafTe en lastervolle be schuldiging waervan de meerderheid van den mechelschcn gemeenteracd van wegc 't liberalisraus 't voorwerp is. In zitting van woensdag heeft de achtbare heer Cruyt, het goevernement geïnterpelleerd over het besluit door het Bureel van Weldadigheid van Oostende genomen en strekkende tot het weigeren van ailcn onderstand aen de noodlydenden wier kinderen, niet in de gemeenteschool macr wel in eene vryc school,onderwezen worden. De achtbare spreker, zegde dat de maetrcgcl te Oostende genomen schandelyk mag geheeten worden. Niet eene wet bekrachtigt dien hatelyken maetregel. Weihoe het is niet voldoende arm, dood arm, te zyn, men moet dan ook nog afstand doen van zyne vryheid als vader, als belgische burgerBestaet de vryheid van onderw js in Belgie dan slechts voor de ryken Men heeft te Oostende de grondwet openlyk geschonden in haer artikel 't welk ons de vryheid van onderwys waerborgt. Dc heer Van Iseghem, burgemeester van Oostende en Sainctelelte hebben gepoogd den maetregel te wettigen. De tweede redenaer, na vooruitgezet te hebben dat de wet van 18-12 den maetregel toelaet, ging zoo verre te beweren dat de vryheid van onderwys maer bestoet voor zooveel men ze op eigene kosten kan uitoefenen. De arme men- schen bezitten dus, volgens hem, de vryheid niet hunne kin deren naer 't school te zenden waer zy het verkiezen, maer de ryken welDat noemen de liberalen gelykheid voor de wet. Als men ryk is, is men vry en als men arm is, is men slaef by de liberalen. Verscheidene redenaers der catholyke rechtcrzyde deden al het hatelykc der dwaelleer door M. Sainctelelte vooruitgezet uitschynen. Dc achtbare heer Coomans, onder andere, wees op de onverdraegzaemheid der liberalen. Weihoe riep hy uit, eene rykc huisvader die zyne kinderen naer eene vryc school zendt begaet geene overtreding, en omdat de arme dit zelfde doet, weigert gy hem de hulp, die gy niet zoudt ontzeggen aen de kinderen van eenen moordenaer, van een man die voor eene misdaed of voor een wanbedryf veroordeeld zou zyn. Diepe opschudding.) Zietdaer den aerd der liberale verdraeg- zaemheid Spreker bewees verder dat dc wet van 1812 den maetregel te Oostende en elders genomen niet billykt. De heer Sainctellelte gevoelende dat hy duchtig geklopt wierdt, haelde het spook der inkwisitic uit 't liberael laster- arsenael. Doch op dit punt werdt hy ook deerlyk afgezweept door de hceren Coomans en Thonissen. De laetste redenaer bewees dat de inkwisitic nooit zooveel bloed hoert vergoten, nooit zooveel geweldadigheden heelt gepleegd, dan de prote- stantschc vervolgingen van de zoogezegde apostelen der vry heid. In zitting van donderdag heeft onze moedige vertegenwoor diger M. Woeste, op zyne beurt, de dwaelleer van M. Sainc tellelte bestreden. In eene kernachtige redevoering deed hv ontegensprekelyk uitschynen dat de maetregel te Oostende ge nomen door de wet van 1812 onmogelyk kon bekrachtigd worden. Niemand heeft, in 1842, er aengedacht het geweten der armen geweld aen te doen met hen te dwingen hunne kinderen naer zekere scholen te zenden op straf van allen on derstand ontzegd te worden. De achtbare hceren Moreau, Dumortier en Jacobs hebben, op hunne beurt, de vryheid der arme ouders krachtdadiglyk verdedigd, welke, tpch, uit hoofde hunner armoede, van é<?n hunner geheiligstc rechten niet mogen beroofd worden. Dc heeren Ministers Malou en Delcour hebben de onver draegzaemheid van het Oostendsche Bureel van vVeldadigheid, ten strengste gelaekt, 't welk verder is gegaen dan eenig an der armbureel in de inaetregelen om de arme menschen te dwingen hunne kinderen naer de gemeenteschool te zenden. De heer Delcour verklaerdc verder dat het goevernement de kwestie ter studie had gelegd en indien de wetgeving, onder dit opzicht, onvolledig is, zal hy niet aerzelen, met behulp der Kamers, middelen te zoeken die een einde zullen stellen aen die hatelyke misbruiken en de stipte uitvoering der wet van 1842 zullen verzekeren. Deze verklaringen des heeren Ministers zullen door de overgroote meerderheid onzer bevolkingen gunstig onthaeld worden. Ten slotte zullen wy doen bemerken dat zoo een re detwist aen de catholyken niets anders dan goed en aen dc liberalen niets dan veel kwaeds kan toebrengen. Internalionael Grondkrediet heeft goedgekeurd en deze dus ganscli ontslagen is. Verkeerdelyk had men ons vroeger gemeld dat M. Mehau- dens door het verbrekingshof gedwongen was voor zyne aktiën by te betalen. KERKELYK NIEUWS. Zondag heelt te Gent, in de kapel van het grootseminarie, de wyding plaels gehad van Mgr. Gustaef de Batlice, bisschop van Pella, i. p. i., coadjutor van Mgr. den bisschop van Gent. Mgr. de bisschop van Gent, bygestaen door de bisschoppen van Luik en Brugge, gevolgd door talryke geestelyken, trad ten 8 1/2 ure in de kapel en onmiddellyk ving men de plechtig heden aen. Deze ceremoniën eindigden rond 10 1/2 ure. Onder de personen die de wyding byge- woond hebben, bemerkte men Mev. weduwe de Baltice, moeder, en den eervv. pater de Battice, van het gezelschap Jesus, broeder van Mgr. de Battice, de zee.r eerw. heeren kauun- nikken van het kapittel en der hoofdkerk van St-Baefs en de eerw. heeren pastoors der stad Gent, den goeverneur der provincie, MM. de Senateurs Casier de Hemptinne en E. Solvyns, de Volksvertegenwoordigers Drubbel, Cruyl, De Smet-Dc Langhe, Janssens, M. graef de Hemptinne, M. baron Dellalaille d'Huysse en de seminaristen. 's Middags hebben zich aen tafel van Mgr. den bisschop van Gent vereenigd, de nieuwe bisschop, de bisschoppen van Luik en Brugge, de eervv. pater de Battice, de leden van den bisschoppelyken raed, en verschillende lioog- geplaetste geestelyken. Mgr. den bisschop van Gent stelde eenen heildronk aen Pius IX in. 'sAvonds eindigde het feest met eene prach tige verlichting der binnenplaets van het seminarie. Ten 8 uren heeft de Sl-Jozefskring aen Mgr. de Battice eer.e schitterende serenade gebracht, die met eene geestdriftige ovatie aen den nieuwen kerkvoogd gesloten werd. De bisschoppen van België hebben maendag te Mechelen eene vergadering gehouden, in het aertsbisschoppelyk paleis. Wy berichten onze ge ëerde abonnenten welke, voor 1877. nog niet be- taeld hebben, dat wy kortelings de vryheid zullen nemen hen eene kwit- tantie met den post te laten aenbie- den. Wy hopen dat allen, op eerste verzoek, zullen betalen, ten einde ons dubbel werk en onkosten te sparen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Lauwaet, onderp. te Moerbeke (Wacs), is proost van Wippelghem benoemd hy wordt vervangen door M. Blaton M. Van de Rostyne is coadjutor benoemd te S. Jan Hemelveerdcgcm en M. Vercruyssen onderpastoor te Oordegem alle dry zyn priesters der laetste wyding. RECHTERLYK KRONYK. Wy vernemen dat het hof van kassatie, de overeenkomst door M. Mehaudens van Gent, gesloten met de Kurateurs der failliet van het Naer wy vernemen heeft een van de daders der diefte begaen, ter hei berg de Groen Poort, gehouden door sieur Ferdinand Van den Nest, den lakeumantel der vrouw teruggebracht. Gemeld kleedingstuk heeft men zaterdag II. aen de achterpoort hangende gevonden.Tot hiertoe is onze politie er niet ingelukt de dieven te ontdekken. Volgens de volksoptelling op 31 decem ber 1876, is de kleinste gemeente des lands, Zoetenaey,arrondissement Veurne,West-Vlaen deren. Deze gemeente heeft eene bevolking van slechts tivinlig zielen, en moet door eenen ge- meenteraed van 7 leden, waeronder de burge meester en twee schepenen bestierd worden. Te Zoetenaey moeten alle meerderjarigen dan een ambt bekleeden en zelfs moeten er zyn die er twee, dry bekleeden. Genomen dat de man- nelyke bevolking uit 10 inwoners bestaet dan zyn er gewis slechts 7 die meerderjarig zyn. Nu, trekt er den E. H. Pastoor en champetter af, dan blyven er nog 5 welke allen gemeenle- raedsleden moeten zyn. De twee verdere ont brekende leden moet men elders gaen zoeken. Het Bureel van Weldadigheid van Zoetenaey, heeft, indien wy ons niet vergissen, eene in komst van ongeveer 450 franken en men vindt er slechts een behoeftige. Als iedereen te Zoe tenaey niet te vreden is, dan begrypen wy er niets van. V. G. D. Dezer dagen zal er een algemeene verga dering van al de afgeveerdigden van 't Duvids- fonds te Leuven beroepen worden. Verschei dene belangryke kwestiën staen aen het dag orde. De boeken-kommissie heeft, voor 1878, de uilgaef besloten van een prachtig roman, Emi- lius, naer het engelsch De Goochelaer, een oorspronkelyk verhael van Dr. J. Renier Snie- ders de Martelaers van Fornby Beizen naer den Noordpool, door kanon ik Martens en de Ge schiedenis der Uithangborden, door Frans De Potter. Wy wenschen de boekenkommissie geluk over de gedane keuze zietdaer ten minste boeken welke den vlaemsche lezer zullen wel kom zyn en die door allen zullen worden ge lezen. De Etoile meldt dat een derde getuige in het onderzoek der zaek 't Hint, aen het gerecht ontsnapt, namelyk M. De Porre, oudste zoon, die Brussel heeft verlaten, en zoo men zegt, voor byzondere redenen besloten heeft er nooit meer weêr te keeren. Men zal zich nog wel herinneren dat M. De Porre een oogenblik in de zaek is betrokken geweest hy werd aen- gehouden. doch in vryheid gesteld, krachtens eene ordonnancie van onplichtigheid. Hy had vele operaliën gedaen voor rekening van 't Kint en eene zeer belangryke den dag zelve, toen 't Kint de vlucht nam. Zyne verklaringen zouden dus van een overgroot belang kunnen zyn. De Etoile meldt dat de familie van den genaemden Constant, de moordenaer van den gendarm Jacobs, aen de weduwe en kinderen van deze laetste, benevens een jaergeld van 600 fr., een kapitael van 50,000 fr. heeft toe gekend. Men voegt er by dat die voorwaerderi op staenden voet zyn aengenomen en dat, in dien de weduwe Jacobs zelfs meer had ge- ëischt, men haer dit insgelyks zou hebben loe- gestaen. Ten gevolge dezer schikking zal de burgerlyke party dus niets meer te doen heb ben in die zaek. Verkeerd had men ons gemeld dat Con stant, de moordenaer van den gendarm van Waver, zeer erg ziek was, derwyze dat hy niet naer Brussel kon overgebracht worden. De beschuldigde bevindt zich in zeer goede ge zondheid en is sedert zyne aenhouding geen oogenblik ongesteld geweest. De moordenaer zal waerschynlyk gedurende de tweede sessie der assisen van Brabant voor den jury ver- schynen. M. P. Jansou is met zyne verdediging gelast: Brussel, 23 jan. Gisteren heeft de mi nister van openbare werken de afgeveerdigden der obligatiehouders van den spoorweg Gent- Ter neuzen in gehoor ontvangen. Hy heeft hun meêdeeling gedaen van de aenbiedingen van het goevernement, voor de overneming der linie beloopende tot de som van 2,050,000 fr. er by begrepen hel materieel, dat eene weerde heeft van ongeveer 500,000 fr. De betaling zou gebeuren in belgische rentetitels 4 p. c. De Beurzen van Gent en Brussel hebben onmid dellyk bericht van deze aenbieding gekregen, nopens welke de belanghebbenden eerlang eene beslissing zullen te nemen hebben. De Moniteur bevat de oproeping van het kicskollegie van het arrondissement Luik, te gen maendag 4 februari, voor de verkiezing van eenen senaleur en een volksvertegenwoor diger, in vervanging van MM. Grandgnage, overleden en d'Andrimont, ontslaggever. De fcchlgenoolen Brugmaus, wonende in de Huiddevetlersstraet, te Brussel, zyn een dezer laetste nachten het slachtoffer geweest van een belangryken diefstal. Men heeft een zak weggenomen die in eene kas op hunne slaepkamer stond, en benevens een aental ju- weelen, 52 aktiën bevatte van verschillende leeningen van Brussel en Antwerpen. Meeting te Brussel. De Meeting van de parti Socialiste brabancon heeft plaels gehad te Brussel, in de Zwaen. Men heeft voor doel het algemeen slem- recht te vragen. Dc eersle spreker is citoyen Coulon. Hy cisclit dal dc konslitulie zou verdwynen (ja !ja Het volk dal werkt en dat de burgery mest, heeft er recht op te mogen stemmen Ciloyen de Breul randt M. Malou aen, en gewis om te doen zien dal hy hel in den grond volkomen eens is met de Antwerpsche geuzen, beschuldigt hy M. Malou ie Antwerpen en te Gent, een fabriek van val- sche kiezers Ie maken, lerwyl aldaer niemand val- sche kiezers fabrikeert dan het liberahsmus. Toch randt hy MM Frère en Hymans, de Etoile en de Echo du Parlement aen doch dat zal wel zoo erg niet gemeend zyn. Hy vraegt waer de zoo ge roemde voorspoed van België zit Leest de misda den, die dagelyks op de tweede pagina der dagbladen staen ziel de palroeljes gendarmen die men legen de dieven moet inrichten ziel de maetregels, geno men tegen de prostitutie, legen de schepsels die on ze gaenpadon bemorzcr. en zietdaer de moraliteit van België na 47 jaer. Dan volgt weêr eene zïbsncê, die doet zien dat de rooden net tamelyk goed eens zyn niet de liberalen Eerlooze wezens, die men priesters noemt, genie ten van het budjetroept spreker uit. Ten slotte zegt spreker ia wy zyn revolulion- nairs ja, wy willen hel algemeen stemrecht, dat wy daerdoor dc revolutie zullen bekomen Hy is niet tevreden over do liberale pers, die blykt de party der socialisten te misleiden spreker noemt ze organen van trouweloosheid en leugen. Ciloyen Huwart zegt dal de werkman sterft van honger, en de redding van de socialistische party in bet algemeen stemrecht zit. Ciloyen Steens wil de revolutie dc eerste slap tot deze, is hel algemeen stemrecht, lerwyl citoyen JI3S- sin zegt, dal het volk niet calholyk is dal de socia listen de twee pariyen verachten. De bandieten der Kamer moeten verdwynen Vandneg zitten daer niets dan barons, advoknleti en nyveaaers, allcmael be dervers der beschaving. Wat M. Frère betreft, zegt spreker, als ik niet wist dat hy bestond, zou ik my afvragen, boe eene werkmansvrouw een kind kan ter wereld brengen, dal den werkman in het gezicht spouwt. Goedkeuring Nog andere personen nemen hel woord, en men stemt een dagorde, wacrdoor hel algemeen stemrecht in België gevraegd wordt. De Eskimos Wy hebben reeds de aenkomst gemeld, in den Dierentuin te Brussel, van een zestal Eskimos ziethier cenige byzonderheden over de af komst dier kinderen van het verre noorden, welke voor hel publiek niet andeis dan allerbelangwekkend kunnen zyn Het is aen den hamburgschen natuurkundige M. HaegeDbtck, dal men de komst dier Eskimos in Europa te danken heeft. AI. Ilaegenbeck, bezit te Hamburg naluerkundige verzamelingen, welke met den Dierentuin dier stad wedieveren, dit is echter zeer goed te begrvpen wanneer men weel dal die zoologist dieren levert aen al de diergaerden der wereld, en ten dien einde be trekkingen onderhoudt op al dc punten der aerde, lerwyl zyne reizigers de wereld rondloopen om goe de acnkoopen te kunnen doen. Eens kreeg AI. Ilaegenbeck liet gedacht Eskimos in Europa te brengen hy deed desaeugaendc voor stellen aen M. Jacobsen, kapitein der deensche brik den Hwtilftsk Deze gelastte zich niet de zoek, vertrok op 5 mei 187"7 naer de poolstreken, kwam in de Baf- finsbaei. liet hel Dicovereiland links en drong door lot Umanak (de deensche vertaling van hel woord hart), lén noorden van Groenland, alvvacr hy op 7 juli aenkwam. Daer gekomen richtte hy zich tol verscheidene der bewoners, hen uitnoodigende lot die reis, doch te vergeefs. De Eskimos hadden er schrik van in Europa te komen, eene menigte legenden zyn by hen in om loop voor de europeanen, welke daerin als zeer be dolven, slecht en gcvaerlyk worden voorgesteld Na vruchleloozo pogingen te hebben aengewend keerde M. Jacobsen terug, meer zuidwaerls, naer Jacobshavn, op 69° noorderbreedte en 50° wester lengte gelegen, alvvaer hy de familie Okabak vond, die er in toestemde met hem de reis naer Europa te ondernemen. In juni 1877 vertrok men uit Jacobshavn en op 27 september kwam de Hwalfisk te Kopenhagen aen. Van Kopenhagen reisde men naer Hamburg, men bezocht Bcrlyn en Parys om van daer le Brussel te komen. De familie Okabak is by konlraid verbonden, elk hunner ontvangt dry frank per dag boven alle kosten, welke ten laste blyven van M. Ilaegenbeck. De terug reis moet geschieden met het eerste schip dal in 1878 naer Groenland zal varen. Dn verlrckzal te Kopenha gen plaets hebben lussoben 7 en 12 mei aenstaende De Eskimos zyn verheugd in Europa te zyn geko men uogtans lyden zy eenigzins aen landziekte, want dagelyks vragen zy hoeveel dagen er nog moe ien verloopen alvorens mer. met de terugreis aen- vangt. Verleden zaterdag zyn de kinderen van den graef van Vlacnderen de Eskimos gaen zien. Men scliryft uit Laerne, 21 januariVer leden nacht keerde de veldwachter van eene ronde die hy gedaen had, naer huis. Op zynen weg ontmoette hy twee jongelieden, welke eene herberg wilden binnengaen. De veldwach ter maekte bun de opmerking dat de polieie- klok geluid had, en zy beter zouden doen naer huis te gaen. Hierop haelde een der twee jongelingen, de genaemde Beenen revol ver uit den zak en gaf vuer op den veldwach ter, wien de kegel in de lenden drong. Dan wierpen beiden zich op hun slachtoffer, sloe gen en schopten hem een lyd lang, en namen vervolgens de vlucht. De veldwachter werd later opgenomen en in de herberg de Kroon gebracht. Beide aenvallers zyn door hem er kend. Bis heden morgend aengehouden. Het slachtoffer verkeert steeds in bedenkely- ken toestand de kogel is diep in de lenden gedrongen, en was heden middag nog niet uit gehaeld. Het is nu juist een jaer geleden, dat P. F. De Meyer, te Laerne werd doodgeslagen. De daders van dien moord is tot nu toe onbe kend gebleven. Gent, 23 jan. Eergisteren avond bel den twee kerels aen het huis van M. A. Claeys, Predikheereulei. De meid, die alleen thuis was, opende, doch was zoo voorzichtig de ketting toe te laten. Een der mannen zegde dat ze niet bang moest zyn, dat hy een agent van policie was, dal M. Claeys aen de Kekel- poortbrug in liet water was gevallen, doch er spoedig was uitgehaeld. Mynheer zond hen om een pak kleeren. De meid kreeg echter achter docht en sloeg de deur toe. Eenigen lyd later kwam mynheer thuis van het vertelde r.an de meid was niets waer. Eenige dagen le voren had men nog gepoogd in dezelfde woning te dringen, terwyl de meid alleen thuis was. Oostende. 23 jan. Wy lezen in den Duinengalm Woensdag, moesten al de arme moeders, wier kinderen hy de zusleis naer school gaen, voor M. Jan Van Iseghem en zyn bureel van weldadigheid verschynen. Volgens wy vernemen, zyn er van de zeoen-en-twintig die er heen gegaen zyn, twintig, die kloekmoe dig geweigerd hebben te buigen voor die averechl- sclie vrienden der armen. Men voegt erby, dat die brave liberalen niet weinig waerlieden hebben moeten hooren uil den mond der volksvrouwen Wy zyn zeker dat die kloek moedige vrouwen niet zullen verlaten worden. De ware vrienden der armen zullen er voor zorgen. In den nacht van 22 tot 23 dezer, is te Beerse, de woning van den genaemden Van den Eynde, totael afgebrand, en de vrouw Van den Eynde, geboren De Backer, 70 jaren oud, is in het vuer omgekomen. Nopens de ramp van Beerse, waervan wy hooger spreken, vernemen wy nog: De brand is uitgeborsten ten 2 1/2 ure 's nachts, in een gebouw, besiaende uit dry woningen, toehoo- rende aen M. J. B. Janssens. eigenaer le Beer se. De huerlingen zyn Jaek Ruyen, Neel Seve- reins en Willem Van den Eynde. In eenige mi nuten tyds was het gebouw geheel door vlam men omringd. Niets kon er gered worden, en een half uer na het uitbersten van den brand was reeds alles in asch gelegd. De vrouw Van den Eynde, welke by de ramp is omgekomen, vond de dood, terwyl zy in hare kamer was geloopen ten einde haer spaergeld te redden. Een varken en vyf geiten zyn eveneens ver brand. Het verkoold lyk van vrouw Van den Eynde, is eerst 's morgends, teil 8 uren, onder de puinen uitgehaeld. Hel slachtoffer is 70 jaer oud. Deze versohrikkelyke ramp heeft de be woners van Beerse diep getroffen. De schade werd op ongeveer 4000 fr. berekend. Er is niets verzekerd. Te Retinue heelt de mynwerker, met na me Lovinfosse, zyn broerke, oud twee jaer, door een geweerschot gedood. Dit ongeluk wordt aen onvoorzichtigheid toegeschreven. Wat is een billioen Wie maekt zich een denkbeeld van zulk een getal? Een billioen is een millioen mael een millioen, en de be roemde engelsclie nyveraer, Henry Bessemer, poogt de verbeelding ter hulp te komen door de volgende voorbeelden Indien men een billioen bladen papier, van de dikte der bladen van de Times, op elkander perste, dan zou men een kolom bekomen die 47,348 engelsclie mylen hoog. indien men een billioen gouden souvereins plat neérlegt, rand tegen rand, als de schakel ecner kolting, dan zou de aerde zich die gou den ketting als een gordel 763 mael om kun- ken slaen. Nu weet ieder wat een billioen is. Diefstal in de pastory te Iclitegem. Tusschen vrydag en zaterdag, 's nachts, zyn er dieven gebro ken in de pastory te lehtegem. De kerels zyn binnen gedrongen langs den waeier der voordeur, waervan zy dc ruiten hebben gebroken. Ten einde alle gevaer te voorkomen, doodden zy de twee bonden die in de keuken lagen al dc bene- denplaetsen werden onmiddellyk doorsnufTeld in eene kamer werd een kaske opengebroken, in eene slaepkamer werd een bed overhoop geworpen in de gewone eetplaets, rechtover de keuken, werden uil twee kaskens, servetten en 4 zilveren koffielepels ge nomen. De dieven hebben omtrent 12 flesschen van den besten w'yn geleedigd en eenige flesschen meêgeno- men, waorvau men de scherven hier en daer, langs den weg naer Kortemark gevonden heeft. In den kelder hebben zy omtrent 5 kilos vlecsch gerooid, waerby een korenlenbrood en omtrent 2 kilos poiboler. Verder maeklen zy zich gereed om een pakske te maken van kleêren en andere goede ren, die hun onder de handen vielen, doch gelukkig hebben zy dit alles in brand moeten laten. Twee houten knuppels, waeronder eenen met bloed bevlekt, zyn door de dieven als getuigen van hunnen doorlocht achtergelaten. De kerels hadden de voor- en achterdeuren van den gang opengesteld, evenals de zypoort by het kerkhof, om desnoods le kunnen vluchten. Men heeft bemerkt, dal er een of verscheiden moeten de waehl gehouden hebben aen de voordeur, vermits men aen de kamerdeur nog broodbrokken en eene byna ledige flesch wyn ge vonden heeft. Noch pastoor, noch zuster, noch nicht, hebben iels gehoord.gedurende geheel den nacht. In de pastory zyn de dieven niet boven geweest, want eene goed geslotene deur heeft hun zulks Belet. Rond 2 uren 's morgends, heeft een voerman, die uitreed, 5 mannen van hel dorp zien komen en den weg van Kortemark inslaen. Des morgends rond 8 1/3 ure, hebben die 5 mannen koffie gedronken in het Rozeke, eene herberg te Hooglede, alwaer zy lustig hebben geëten en den korentenkoek met den pot boter ecro aengedaen hebben. Jn den morgend van zaterdag was het nieuws ruchtbaer te Hooglede, dat de pastory van lehtegem bestolen was. P. S NVy vernemen later dat te Mecnen zes perso nen zyn aengehouden, als zynde dc vermoedelyke da ders van den diefstal te Icbicgem gepleegd. Die per sonen zyn le Korlryk in de gevangenis opgesloten. Dood van honger. Een korrcsponde.nl van de Fi', een dagblad van Madrid, schryvende uil het rus- sisch kamp, deelt zulke verschrikkelyke byzonderhe den meè, aengaende de wreedheid der overwinnaers, dal wy zouden weigeren er geloof aen te geven, in dien wy niet wisten, dal de korrespondent een rus- sisch gezinde is. die de partyschap geweld aendoel, om deze gruwelyke feiten bekend te maken. Itebl ge ooit gelezen of gezien dat menschen van honger sterven in 't midden van den overvloed der eetwaren En zyn er voorbeelden van ongelukkigen die dood vallen van koude na zich langs den grond le hebben voortgesleept als serpenten, daer ze niet konden rechlstacn op hunne bevrozene voeten In welke stad, waer men elkander met de wapens be vecht, heeft men ooit de straten overdekt gezien met lyken welke soms. in de minst bezochte wyken, door dc honden worden opgevreten Komt slechts naer Turnu-Magurelii en gy zult ge tuige zyn van die schandige feiten. Denkt niet dat ik overdryf, in 't geheel niet. Er is geene enkele straet in geheel deze stad, dio 's morgend niet vol lyken ligt. In de paviljoenen der openbaren hoven, waer de onglukkige lurksche krygsgevangenen eene schuilplaels zoeken tegen de scherpe koude van den nacht, worden er eiken morgend zooveel dooden door de policie weggenomen, dal men soms een of twee dagen tyd noodig heeft om ze le begraven. Men vindt dikwyls in den dag, aen de hoeken der straten, lurksche soldaten die, ineengekrompen zit ten, in stael van bezwyroing en anderen die, lerwyl zy aen 'l spreken zyn, vallen om niet meer op le slaen. Ik spreek niet over degenen die buiten de steden sterven, op weg van hier naer Bucharest en op andere w6gen, waer dc ryliiigen en treinen door c!e lyken heen ryden. Kortom, ik denk dat geene be- schryving in slael is de wezenlykheid le bereiken en ik zie er van af hel afgryselyk schouwspel af te schilderen, hetwelk wy onder de oogen hebben. Men denke aen de verantwoordelykheid van het russisch goevernement, dal bevolen heeft 4l',00U krygsgevangenen te doen oprukken, zonder de mid dels le bezitten hun eene schuilplaels en levensmid delen te kunnen geven. Een russische kapitein, met wien ik zeer bevriend hen. zegde my mei de groolste veronlweerdiging Begrypt gy de oorzaek niet van dit alles Ziet ge niet dat hoemecr dooden er onder de krygsgevan genen zyn, hoe grooicr de winst zal zyn van MM. der militaire intcndencie Het russisch goevernement bclaell 4 fr. dacgs voor iedcren turkschen officier en 1 fr. voor icderen soklael. Raedi nu welk belang de inlendencie heeft hy de dood van die ongelukki gen lk geloof dal de russische officier den vinger op do wonde heeft gelegd. Deze eerlooze spekulalie kan alleen uitleggen wal er gebeurt. Het ware mensche- lyker deze ongelukkigen voor hel kanon te plaetsen en omver le schicien. Dc verhalen van hen die de wegen doorkruissen doen de haren te berge ryzen. Hel is voldoende te zeggen dat lot hiertoe 15ut> man aen honger en kou de gestorven zyn, gedurende hunne reis van Plevna naer Bucharest. Indien een artikel van het Journal de Sl Peters- bourg voor doel had eene nieuwe onrust in dc ge moederen te doen onlslaen en de hoop te vermin deren op de herstelling van den vrede, is zyn doel volkomen bereikt. Het officieus orgaen van het rus sisch hocvernemenl betwist aen Engeland hel recht te eisclien dat hel difinitief vredeslraktaet nieizou be- paeld of onderteekend worden, zonder de tussehen- khmst der groote europische mogendheden Dit recht is noglhnns onbetwislbacr, aengezien er in de onder handelingen kwestiën te regelen zyn, welke recht streeks de belangen van Europa en inzonderheid van Engeland en Oostenryk op hel spel zeilen. Zelfs Duilschlond kan niet onverschillig zyn aen bet gevaer dal er in ligt aen Rusland en Turkye alleen de rege ling over te laten van eene kwestie, die sedert zoo lange jaren de mogendheden verdeelt. De drukpers is het dan ook eens om le vreezen dat het Journal de St-Pelersbourg met zyn artikel heefi bedoeld, nog meer verwarring te brengen in eene reeds zoo ver warde zaek, ofwel de gemoederen voor te bereiden op eene willekeurige voortzelling van den oorlog en de volledige overrompeling van Turkye door Rus land. Wel is waer meenen sommige dagbladen dal dc czaer rechtzinnig den vrede wenscht te sluiten, op voorwaerderi welke geheel Europa bevredigen en dal het artikel van hel Journal de St-Petersbourg niets meer is dan de uitdrukking van hel gevoelen zyner rednktie doch in elk geval is de slechte indruk ge- mnekl en zal hy niet uitgewischl worden, zoolang het russisch goevernement gemeld artikel niet recht streeks of onrechtstreeks heelt logenachtig gemaekt. Hel is echter moeilyk uil de lelegraphische be richten op te maken wal de eigenlyke inzichten van Rusland zyn. Volgens een telegram uit Berlyn aen den Times zouden er ernstige redens bestaen om to gclooven dal Turkye de vredesvoorwaerden, welke hem door Rusland zullen worden opgelegd aen de mogendheden zal meededen, met dc bedreiging alles toe le staen wat men van hem zal verlangen, indien hel voortdurend nergens ondersteuning vindt. Dit i3 ook het eenige wal Turkye nog te doen overblyft. Wel is waer hebben de gevolmachtigden bevel ont vangen over de meest aenzienlykc voorvvaerden te Konstantinopel ie raeJplegcn doch indien zy werden verworpen, zouden de Russen vooruitrukken tol aen Thataldja.opvoorwaerde echter zvlevensmiddelengc- noeg hebben. Later zou Rusland 'vragen dat Konstan tinopel tot een soort van vryeu en onzydigen Staol zou worden ingericht. Zegeprael van generael Gourko. Een officieele telegram uil Kczanlik, 22 januari, meldt dal de zege prael van generael Gourko, in de gevechten geleverd naby Philippopoli, op 15, 16 en 17 januari, veel vol lediger en schitterender is dan men eerst had aenge- kondigd. Generael Gourko heeft slag geleverd tegen geheel het leger van Suleiman pacha, dal meer dan 40,000 man sterk was en door Suleiman pacha zeiven werd acngevoerd. Na hel gevecht van 17 januari, werd het leger van Suleiman voor goed in twee gesneden. De Russen hebben 97 kanons buil gemaekt. Do helft van het lurksch leger, oengevoerd door Fuad pacha, is in den nacht van 18 januari, in do bergen gevlucht, in de richting van Nagalschin. De andtre helft, onder het bevel van Suleiman pacha, is gevlucht in de richting van Hank^I, en wordt achtervolgd door SkobelolTen karzoff. De verdediging van Konstantinopel wordt ieve- rig ingerichtmen werkt met groolen spoed aen de wapening der versterkingen. Izzed bey, is maendag in het hoofdkwartier acnge- komeu. FRANKRYK. Parys, 21 jan. Vandaeg, ter gelegenheid van den 85® verjaerdag van de marteldood V3n Lodowyk XVI, heeft een plechtige Ivkdiensl plaels gehad in dc boetkapel, ter gedachtenis van dien koning opgericht. Groot was de toeloop der volksmenigte. Graef de Chambord was vertegenwoordigd door den markies de Dreux Brézé. Men bemerkte onder de aenwezigen den hertog van Nemours, de hertogin van Madrid, koningin Isabella, de graef en de gravin van Trapani, prinses Carolina van Napels, don Louis en don Philips de Bourbon d'Aguila en prinses Marie-Amelie van Napels. De pau- selyke nuntius was vertegenwoordigd door den audi teur; Mgr Toliani hel fransch leger door den kom- mandanl van Parys, verschillende generaels en ande re officiers en do wetgeving door een groot getal leden der beide Kamers. De Senaet heeft zyne financieele kommissie ge- kozon. Deze is samengeslel uit tien leden der linker- zy en acht leden der rechterzy, waeronder MM. Pouyer-Querlier, de Broglie en Chesnelong. Het is weer aen de zorgeloosheid der rechterzy te wylen, dal de rechterzy, die over de meerderheid in den Senael beschikt, de minderheid heeft in gemelde kommissie. Door den voorzitter werd lezing gegeven van eenen brief vvaerin de voorzitter van den itali- aenschen Senael den franschen Senaet bedankt over de gevoelens van genegenheid, uitgedrukt ter gele genheid van het overlyden van Viclor-Emmanuel. In dezelfde zitting heeft de kiezing plaets gehad voor een Senaleur voor 't leven. Do onderhandelin gen om M. de la Rochefoucauld voor te dragen als kaüdidaet dor rechterzy mislukten, zoodal M. Decazes dc kandidaet der rechterzy is gebleven. Een tiental koningsgezinden en bonapartistcn hebben echter be sloten een anderen naem op hun stembriefke te zet ten, Hel gevolg daervan was dat de eerste stemming geen uilslag opleverde. Hel getal stemmers was 272 en do volstrekte meerderheid 137. M. Decazes be kwam slechts 1"28 stemmen, M. V. Lefranc, kandidaet der linkerzy, 129, M. Ducrot 7, Al. de la Rochefou cauld 2, M. Jauréhuiberry 2, M. Eslancelin 2, M. Lacombe I, enM. Dumasl.Weer een beroemden uitslag van de verdeeldheid der konservatievon. Er moet dus eene tweede stemming plaets hebben, waertoe de linkerzy onmiddellyk wilde overgaen, natuerlyk met hel doel haer voordeel te doen, met de besluiteloosheid van de leden der rechterzy, wel ke zich van het grootste getal hadden afgescheiden. De rechterzy beeft echter de voorzichtigheid gehad, zich daerlegen te verzetten, en met 144 stemmen tegen 131 werd de tweede stemming lol daegs daer- na verdaegd. Deze tweede stemming heeft den zelf den uitslag gegeven. Te Parys gael men voort met do kleingeestige politiek, welke bestaet in plaetsen te bezorgen aen

De Denderbode | 1878 | | pagina 2