NIEUWJAERSGIFTE Hf Oostersche Oorlog. Wy verleenen volgeern eene plaets aen 't volgende artikel uit GEERARDSBERGEN Onze Kanten-Nyverlieid in de tentoonstelling van Farys. Wy roepen de aendacht van ons Stads- bestuer, op het volgende geval in. Een der voornaemste kantnyveraers in onze stad gepatenteerd, maer in den vreemde woonende, had eindelyk besloten, na veel aen- dringingen, dit jaer, deel le nemen aen de ten toonstelling van Parys. Slechts in de maend Juni laetst, deed hy daertoe zyne aenvraeg by de koninklyke kom missie en ontving aenstonds eenen brief van aenneming, met verzoek zich te willen aen sluiten by de collectiviteit der kantnyveraer. van Geerardsbergen. Geene onderscheiding in de tentoonstelling willende maken en niets anders willende doen dan gelyk zyne medehandelaers, stemde hy, zonder aerzelen, in de collectiviteit toe. Hy zette zich dus aen het werk, alhoewel wat lael, zonder achterdocht. iMaer in den loop der ver- ledene maend ontving hy eenen brief van de koninklyke kommissie, vvaerin men hem zegde dat een der tentoonstellers welke deel maekt van de kantnyveraers onzer stad en aen de tentoonstelling deelneemt, niet begeerde dat die nyveraerby de tentoonstellers aengenomen wierd en dit onder voorwendsel dat hy vreemd aen onze stad is. Om die rede zou hy dan zyne vitrien met een schutsel van de tentoonstellers onzer stad scheiden. Deze onderscheiding was hem volkomen onverschillig, omdat hy slechts in de collectiviteit had toegestemd met het ge dacht dat zyne voortbrengselen de collective tentoonstelling onzer stad wat zou verrykt hebben. Wy weten allen hoe onze nyverheid thans kvvynt, en wanneer wy moedige mannen zien worstelen tegen haer verval, met by ons nieuwigheden in te voeren, van kanten met garen, voorwerpen van opschik, enz., vragen wy ons af, ol dit de belangen onzer nyverheid verdedigen is met een der voornaemste ver tegenwoordigers der colleetive-tentooonstel- ling, onzer stad, daer uit te willen sluiten. Gansch onze stad heeft er belang by om onze kanten-nyverheid op eene weerdige wyze in de tentoonstelling van Parys te zien pry ken en .ons Stadsbestuer heeft er zich by aenge- sloten met haer een Irulpgeld te verleenen, nog al belangryk, om gedeeltelyk de kosten te helpen dekken. Maer het is toch droevig om zien dal op meer dan 06 tentoonstellers welke men in 1867 lelde, dit getal nu vervallen is op 4, waeronder dan nog dry tentoonstellers eener zelfde familie. Die toestand kan niet anders dan eenen slechten indruk over onze ryke nyverheid in den vreemde nalaten, en zal dan ook niet mee werken om haren ouden roem weder te doen herleven. Indien na de tentoonstelling van 1867 onze kanten zoo zeer gezocht werden, mochten wy liet enkel toeschryven aen de rvk- heid van onze collective-lentoonstelling van dat tydstip. Duizende vreemdelingen uit alle landen konden er de pracht van bewonderen en droegen er eene goede herinnering van mede. In den tegenwoordigen toestand zou het egoismus of het zelfbelang moeten plaets ma ken voor eene nauwe vereeniging tusschen onze nyveraers, om eene nyverheid op te beuren en te doen herleven welke 't brood aen zoo vele huisgezinnen gegeven heeft en die, niettegenstaende haer verval, noj» eene der voornaemste bloemen onzer ny verheidskroon is N. B. Wat nog het zonderlingste in dit alles voorkomt, is dat de nyveraer die boven gemelde uitsluiting gevraegd heeft, onder voor wendsel dat zyne medehandelaer vreemd aen onze stad was, zich in hetzelfde geval bevindt. AEN PETRUS, in den persoon van den toekomenden Paus en ter zalige gedachtenis van PIUS IX. 10 to to Bedrag der voorigc lysten fr. REBUS ADVERSIS OPPOSITE PECTORA PORTIA. M. De Beer- Van Dunne, Leeuwcrgem. Eenigc werkmansdochters van Aelst, uit liefde voor den Paus. Jufv. Coleta De Drooghe, Erembodegem. M. Louis De Coninck, Aelst. M. Brocorcns, Denderleeuw. Parochie Moorsel. M. Vader, zegen my en alle rnync parochianen De E. It. D. Van tloiick, pastoor, De E. H. De Schryver, onderpastoor, 51. J. Ceoreman, koster, Jufv. Honorinc et Odile Cooreman, uit haren spaerpot, 1 Mmc Nackers, 51. Theod. Borms, 51. P. J. Permentier, 51. Jos. Vermoesen, De Congregatie der Jonge Dochters, Jufv. Julia Scheirc, 51. Jan Vermoesen, 51. Cam. Taelman, 51. Jos. De Gols. 51. Rem. Moroy, doktor, 51. Jan De Meersman, M. Casimir Timmerman, Jufv. Albertina Vermoesen, M. Jan De Plecker, Jufv. Coleta Meskens, De kinderen Vermoesen, 51. Aug. Verbeeck, M. Benedict De Smedt, De kinderen Ch. Vermoesen, 51. Bern. Caudron, Eenige parochianen, Jufv. W° Van Onderbergen, 51. Frans Van Biesen, Jufv. Ros. De Ridder, 5f. Petrus Bosnians, 51. It. Van den Bossche, Jufv. \Ve Reyntens, Jufv. Wc Borms, Jufv. 5Iaria Cassiman, M. .lud. De Rop, 51. Jan De Ridder, M. Van Ighem, M. Medardus De Ridder, 5!. Judocus De Messemaker, 51. Fr. De Bom, De kinderen Sacys, 51. Casimirus Van .Mattieren, 51. Rorn. De Rop, 5 Jufv. Rufina De Rop, uit haren spaerpol, 1 Eenige meesteressen der Zondagschool. 5 Totael Moorsel, fr. 230,00. 51. Frans Van den Borre en Zuster, Ninove. iO M. Van den Borre-Itaegeman, 0 10 M. Felix Bethune, Aelst. 20 51. LPon Bethune, 0 10 Charles, Louis, Marie-Tliérèse et Gaston Bethune, 15 In de lyst van Lede, de verlcdcne, week afgekondigd, is eene drukfeil geslopen men leze al. De Meester, fr. 3,00 M. Frans De Prez, fr. 5,00 4 21 50 3 1 50 VOLÏiSKAMER. De achtbare lieer Kervyn de Lettcnliove, heeft, in zitting van Dynsdag, zyn wetsvoorstel ontwikkeld, strekkende tot wyziging des art 60 van het burgerlyk wetboek. De voorgestel de wyziging schynt 't liberatismus niet zeer wel te bevallen, omdat zy een einde zou brengen aen 't hatelyk stelsel der willekeurige veran dering van zekere testamenten, die reeds te dikwyls door zekere liberale .ministers ten voordeele van 'l liberalisinus is toegepast ge weest. Een liefdadige catliolyke, by voorbeeld, zou eene som gelds ol eenige landeryen aen 't een of't ander catholyk gesticht vermaken om 't chrislene onderwys te verspreiden of wel de armen te helpen. Eh wel, een eenvoudige pennelrek eens ministers is, volgens de be slaende wetgeving, genoegzaeni om den uit - drukkelyken wil van den testateur te misken nen. Men kent hel legaet toe aen T eene of't ander openbaer bestuer of gesticht niettegen staende de testateur het uitdrukkelyk besprek heeft gemaekt dat by aldien het door hem be- voordeeligde gesticht niet gemachtigd wierde het legaet te aenveerden, de begiftiging als nietig moet aenscbouwd worden. Aen dit hatelyk en onrechtveerdig liberael stelsel is het dat de heer Kervyn een einde wil brengen. Na de stemming van 't wetsontwerp nopens de verdeeling van 't Beroepshof van Brussel voor de spoedige verhandeling der kiesza- ken, is de vergadering overgegaen tot den re detwist over 't wetsontwerp wyzigingen toe brengen aen de wel op 't nolariaet. Deze rede twist leverde geen politiek belang op. LAND VAN RIEM. Op Zondag 17 Februari aenstaende, zal het jeugdig zang- en tooneelkundig gezelschap, andermae! eene luisterryke avondfeest den heeren Leden van den catholyken Bond aen- bieden. Hei programma welk wy onder oogen hebben belooft een der vermakelykste feesten te zullen wezen waerop de geroemde kuns- teriaersschaer ons reeds vergast heeft. Buiten eene deftige alleenspraek Jan BriEYDEt. by 't lyk zYNF.it moeder treffen wy twee blyspeleu met zang aen, namelyk het eekekbus en iioTSEBOTSE. Wy twyfelen er niet aen of velen onzer vrienden zullen de jeugdige kunstmin- naers, door hunne tegenwoordigheid eenen blyk vari aenmoedigbeid willen geven. Bureel open om 5 1/2 ure stipt op het taoneel om 6 uren. Pryzeii der plaèlsen Voorbeliou- dene, fr. 2,00. Parket, fr. 1,50. Parterre en Balcon, jr. 1,00. Derde rang, fr. 0,50. RECHTERLYR KRONYK. M. Laurant heeft voor de rechtbank van Brussel een leelyke les gekregen de recht bank heeft hem geen schaêvergoeding toege- staen, voor het weigeren van opneming van zyn antwoord in den Counierhel heeft hem integendeel veroordeeld tot de kosten van liet proces. Verder heeft het aen M. Laurent bekend ge maekt dal hy kon antwoorden, ja, maer niet meer dan de wet hem toestond. Wy danken onzen geachlen konfrater, M. Alexander Delmer, dat hy de rechten der ca- tholyke pers zoo rondweg verdedigd heeft. Het is Mr Bara die voor M. Laurent pleitte, en met de neêrlaeg is naer huis gegaen. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van den 1 Februari is den heer Edward Eemankandidaet-nolaris, te Aelst, notaris benoemd ter residentie van Erpe, in vervanging van den heer F. Verbrug- ghen, overleden. By koninklyk besluit van den 26 Januari is den lieer L. Van den Hecke, burgemeester benoemd der gemeente Leeuwergem, in ver vanging van den lieer Graef Ed. D'Hane de Steenhuyze, overleden. TROEPSKINDERENSCHOOL. Wy vernemen dat de leerlingen derTroeps- kinderenschool, op Maendag 18 en Dynsdag 19 Februari eene dramatische,muzikale avond stond gemengd met dansoefeningengaen geven, ten profyte der armen van de stad en der gewonden van den oorlog in het Oosten. Wy wenschen dal deze liefdadige feest met den besten uitslag bekroond worde. Ongelwy- feld zullen onze medeburgers talryk deze feest willen bywoonen, daer zy zich een dubbel genoegen zullen verschaffen, ten eerste eenen aengeruimen avond door te brengen en ten tweede aen een hoogst liefdadig werk mede te werken. Van heden af zyn er kaerlen le verkrijgen by den portier der school. STERFGEVAL. Vrydag 8 dezer maend is, te Moorsel, in eenen gevorderden ouderdom overleden, den heer Baron de Meer de Moorsel, oud-lid van 't Nalionael Congres en der Kamer van Volks vertegenwoordigers. De beer Victor De Gheest onzer stad, leerling aen de catliolyke Hoogschool te Leu ven, heeft gisteren vrydag het exaem van kan didaet-nolaris afgelegd. De volgende heeren zyn door bet lot aengewezen om deel te maken van den jury voor den eersten zitlyd der assisen onzer pro vincie welke zal geopend worden te Gent, den maendag 4 Maert. om 10 uren 's morgends. onder Voorzitterschap van den Raedsheer Van Prael MM.Spitaels C.yrille,bankier,te Geerardsbergen; YanEspcndlaeltermaii, eigenaer.teNinove; Verbrugghen A., notaris cn burgemeester le St-Lievens-Hautem. Diefte in onze St. Martinuslcerk. Onze St. Martinuskerk is, in den nacht van maendag tot Dynsdag, door dieven bezocht geweest. Men veronderstelt dal de booswichten zich des maendags na liet Lof in de kerk hebben laten sluiten. Toen des maendags, om 7 uren des avonds, de baljuw en de onderkoster Boosen in de kerk waren, de eerste om den Angelus te kleppen, de tweede om de kapel van O. L. V. van Lourdes le sluiten, wierden zy aen zekeren geur gevvaer dat er iemand zyn gevoeg in de kerk had gemaekt, in andere woordenj dat de eene of de andere geus of geuzin, onder of na T lof, eene beiligscbendery bad begaen. Zy vonden deze vuiligheid, namen ze weg en ver lieten de kerk zonder iets buitengewoons te hooien of te bemerken. Des dynsdags morgends, toen men wilde kleppen, voor de eerste mis, vondt men dat hel klokzeel eenen goeden eind was afgesne den. Onmiddelyk ging men tot een onderzoek over en men bestatigde dat men vier offer blokken had opengebroken en hel aen verschei dene anderen vruchteloos gepoogd had. De opengebroken offerblokken zyn deze aen de autaren van de Uil. Jacobus, Jozef, Dorothea en Ursula. I11 de zitting rechtover den autaer van St. Nicolaes vondt men nogmaels men- schcudrek. Verders bemerkte men dat de die ven de kerk hadden verlaten langs de venster der kapel van den H. Aloysius. Eene stelling gemaekt van eene knielbank, den flambeeuw- bak en eenige stoelen was onder de venster geplaetst, 't geen hen toegelaten had gemak- keiyk door de opening te kruipen die zy in de venster gemaekt hadden. Het afgesneden eind van 't klokzeel hadden zy aen de steenen ven- sterraem vastgemaekl om, eens buitengekro- pen, zich te laten afglyden tot op eenen hoop oude steenen die langs builen onder die ven ster liggen. Deze omstandigheid bewystdal de dieven hun plan zeer wel hadden beraemd. Verder beeft men in genoemde kapel twee bei tels gevonden en bier en daer de teekens dat dwaeddoeners zich van eene keers hebben be diend om zich te verlichten. De baljuw heeft ook onder 't gioot portael, een paer kloefjes ge vonden van grootte voor een jongen van 9 ii 10 jaren waerschynlyk zyn deze voorwerpen aldaer geplaets geweest om de justicie te mis leiden. Niet een ander voorwerp is door de dieven aengeraekt geweest. De opengebroken olferblokken hielden, naer men gist, eene ge- samenlyke waerde in van 6 ft 7 franken. De dieven zyn onbekend en niets laet verhopen ze te kunnen ontdekken. Al wat men weet is dat zekere juffer dezer stad, om 6 uren, twee personen met blauwen kiel, omtrent den au taer van den II. Elisius heeft bemerkt. Ook de persoonen welke in de kapel van O. L. V. van Lourdes waren, hebben tusschen 6 en 7 uren gerucht in de kerk gehoord maer zy dach ten dat liet door de bedienden veroorzaekt wierd. Eindelyk verhaelt men dat eenige per soonen welke in een estaminel omtrent de kerk, na eenen souper, aen 't kaerlen waren, lusschen 12 en een uer het kleine klokje heb ben gehoord en dit aen den toeval toeschreven. Hebben de nachtwakers dit niet gehoord Al wat men verhaelt overeen schrift dat men op de deur der sakrisly zou gevonden hebben is valschdaer is niets van. Onze sledelyke politie doet ieverige opzoe kingen om de daders te ontdekken. Tot hier toe is men er nog niet in gelukt. Deze week is nog eene diefte van lynwaed bestatigd ter blcekery van den heer .1. Schuer- man-De Buysscher, alhier. In tegenwoordigheid der menigvuldige dief- ten die in onze stad en buitenwyken gepleegd worden, denken wy liet zeer noodzakelyk dat de kwestie der herinrichting onzer politie ten spoedigste op 't tapyt gebracht worde. Men verzekert 011s dat hel bevel is gegeven alle nachten vier politieagenten by de nachtwakers te voegen. Die maetregel zal, volgens ons, de dieven weinig verschrikken. Twalf agenten en nachtwakers gelast met de nachtelyke bewa king eener stad met eene uitbreiding gelyk de onze, kan evenveel uitslagen opleveren als eene vlieg in eenen brouwketel. Terwyl de agenten en nachtwakers, by voorbeeld, den molendries en verdere straten bezoeken, kan men gerust in 't een ol T ander deel hunner wyk alles begaen wat men wil. De kwaed- doeners spiën immers de agenten af, ze stu deren hunne ronden en weten vooral dat zy zich, alle uren, in de wacht, moeten gaen loonen. Be dieven die, by voorbeeld, de agen ten om 11 1/2 ure op 't uiterste punt der geerardsbergscheslraet zien, welen zeer wel dat er ten minste eene kleine uer zal verloopen voor men ze aldaer wederom zal gevvaer wor den, er. op eene uer kan men veel verrichten. Zoo is 't byna vooralle wyken. De agenien en nachtwakers kunnen toch op alle plaetsen te gel> k niet zyn. vvy bociuiton- do;», knrif» regelen met den ln na algemeenen wensch onzer bevolking, namelyk, den dag-en nachtdienst onzer politie te zien herin rich ten. Men zou helget.il politie agenten met aciit moeten versterken en ze den nachtdienst le gelyker tyd met de nacht wakers doen verrichten. De dienst zou zwaer- der wezen zoowel voor de oversten als voor de agenten, en dan zou men ze ook beter moe ten betalen. Men zal 011s tegenwerpen dat stadsinkomsten die verzwaring van lasten niet toelaten, en wy nemen dit aen. Doch daerin zou men kunnen voorzien hy middel eener nieuwe belasiingwaer niet een redelyk mensch zou tegen opkomen, aengezien het onbetwist baar is dat eene sterke en welingerichte politie liet noodzakelykste is wat men in eene stad hebben moet. Wy zullen later op deze zaek terugkomen en ze wat breedvoeriger behan delen. De loting voorde nationale militie,welke bier, Dynsdag 5 dezer maend plaelsgreep, heeft zoo als gewooiilyk veel gezang, gehuil, getier en gevloek veroorzaekt. Wy hebben er niets tegen dat de lolelingen zich dien dag eens wel vermaken, maer wy vragen of bet wel noodig is al die hoogst schandelyke en onzedelyke liedekens te zingen die wy dezer dagen ge hoord hebben. Weet onze politie niet dat men zoo min openbaerlyk onzedelyke liedjes mag zingen dan eenigedaed van dien aerd plegen... of wel.... zyn de agenten zoo doof dat zy het niet hooren Wy roepen op deze zaek de aen dacht in van wie 'l behoort en hoperi dat de noodige bevelen zullen gegeven worden om aen die verergernis een einde te stellen. Gent, 4 feb. Verleden vrydag zyn by de echtelingen Leopold Everaert, werkman, en Hortensia Quaedacker, Sl-Lievenstraet, 227, dry kinderen geboren twee zonen en eene dochter, die alle dry in volle gezondheid zyn. Er zyn reeds 15 kinderen uit dit huwelyk ge sproten waervan er nog 16 in leven zyn. Zondag had le Brussel de burgerlijke be grafenis plaets van M. Brouwet, direkteur van liet O/lice de Publicité. De Counier de Bruxelles zegt uit goede bron te weten, dat M. Brouwet verleden vrydag gevraegd heelt dal hem de H. Sakramenten zouden worden toegediend, wel ke hy dan ook,by volle kennis.heefl ontvangen. Hy zelve, had een priester gevraegd om hem by te staen in zyne laetsle oögenblikken. Hoe moet dan die burgèrlyke begrafenis uitgelegd worden Is liet alzoo dat men in de vrymelse- laerswereld de vryheid van geweten en den eerbied voor de overledenen verstaet. In het nieuw park dat te Laken wordt aengelegd, is by het vellen van eenen boom, een werkman door de takken van den vallen den boom getroffen en op den slag gedood. Lolo heeft eenen brief aen de Etoile ge schreven, waerin zy meldt dat ze te Brussel terug is en zich ter beschikking van de justicie houdt. Zy zegt dat bet onwaer is, dat zy liet onderzoek in de zaek 't Kint wil ontvluchten. Op de veemarkt welke donderdag te Brussel gehouden werd, waren 1128 stuks veele koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voet zyn ossen, fr. 0-88 tot 1-05 stieren, fr. 0-62 tol 0-94; koeien en veerzen, fr. 0-64 tot 0-94. Een koopman van Brussel, had dezer dagen een zyner bedienden naer de Nationale bank gezonden, om aldaer eene betaling van 5000 fr. te doen. Het geld bevond zich in de beurs, en terwyl de bediende bezig was met de eerste duizend frank in goudstukken neêr te tellen, bad een behendige dief de karis waer- genomen, om liet hazenpad te kiezen met de beurs, welke de overige 2000 fr. bevatte. Dequiens, een der vermoedelyke daders van de moord te Neuilly, is deze week te Brussel door de korrektionneele rechtbank veroordeeld lot 15 dagen gevangenis voor bet dragen van een valschen naem. Nadat de ver oordeelde zyne straf zou hebben ondergaen, zal hy aen de fransclie overheid uitgeleverd worden. Wy vernemen dat Jan Hodister, die te Parys was aengeliouden, onder beschuldi ging van medeplichtigheid aen de moord op vrouw Cremieux gepleegd, in vryheid is ge steld. Jan Hodister is, zooals men reeds weet, de broeder van Gustaf Hodister, die voor de zelfde misdaed te Brussel is aengeliouden, alvvaer hy zich thans in de gevangenis bevindt. Men leest in 't Handelsblad van dynsdag Mestdagh is gisteren nog eens, en wel voor het laetste, voor den rechter van instruklie verschenen. Men heelt hem vraegdofhy in zyne verklaringen volhardde. Toen Mestdagh naer het paleis van justicie reed, hoorde een der medegevangenen, in bet karke, kettingen rammelen, en weldra ontstond er tusschen de twee personen een gesprek Wat rammelt ge zoo?Wel, ik heb ket tingen aen. Kettingen Wie zyt ge dan Ik ben Mestdagh uil de Schuitstraetik heb myn vrouw in stukken gesneden maer daer- voor kan men my niet veroordeelen want van moord weet ik niets. Dat is de samenvatting van de verklaring waeraen Mestdagh zicli houdt. Volgens een blad van Brussel, zou de vrouw van Mestdagh en ook hy, de brusselsche markt bezocht en de vrouw zich meer dan eens over haren man be- klaegd hebben. Toen deze verdwenen was, zegde Mestdagh tc Brussel dat zy vertrokken was met 5000 fr. Men weet dat Mestdagh ging zien overal waer een lyk opgevischl werd zoo schreef hy in de maend september 1877 aen de overheid van Brussel, om haer le vragen dat zy hem liet sig nalement zou doen kennen van de vrouw, in de vaert van Charleroi opgevischt. Een aental personen, te Brussel woonachtig, zyn door den rechter van instruklie geboord. Er is te Oostende een komiteit ingericht, dat zich bezig houdt met het inzamelen van giften, ten einde onderstand te bezorgen aen de behoellige huisgezinnen, welke door het weldadigheidsbureel verlaten zyn, omdat zy hunne vryheid van geweten en hunne rechten, betreflende de opvoeding hunner kinderen, hebben staende gehouden. Ilet kiesgangske. Het kiesgangske heeft voor den eersten keer te Luik gewerkter was, zoo als gewoonlyk, geen worsteling zoodat in den echten zin des woords, de kie zing te Luik ook niet meer bestaet. De liberael bladen kritikeeren byzonderlyk het mobilier, dat door het goevernement gele verd werd. Het is, zeggen zy, van wit hout ge maekt 't zyn eenige latten en mist, met een woord, alle soliditeit. Als er tegen het gangske gestooten wordt, valt het om, zoo gaet een blad voort, en dit zou, denken wy, de zaken wel eens erg in de war kunnen brengen. Wy danken de liberael bladen voor die op merkingen zy mogen voor het goevernement niet verloren gaen. Het gangske, waerdoor het geheim der kie zing verzekerd wordt, beeft nooit wezenlyk in den smaek van de liberalen gevallen, en wy vreezen dat er in zeker oogenblikken, maer al te dikwyls tegen liet garigske zal gestooten en gedrongen worden, vooral als zeker kiezers zullen zien, dat er uil die geheimzinnige doos, voor hen niet veel goeds komt. Om dus de rechtzinnigheid der kiezingen te doen bovendryven, en te beletten dat er ava- rie komt, zal het goevernement wel doen, wy herhalen het, de opmerking van het luikschè blad in acht te nemen. Uil homme prevenu en vaut deuxdie zyn vyand kent is dubbel sterk. De Meuse, een liberael blad, kondigt aen dat men te Luik reeds een middeltjen heelt aenge- wend, om, niettegenstaende alles, te weten hoe de kiezer stemt. Men had aen den kiezer een enveloppe mee gegeven, en hem gelast zyn stembulletyn pre cies op die enveloppe le leggen, alvorens zyn teeken op het bulletyn te zetten. De kiezer stak zyn bulletyn in de bus, en gaf het enveloppe wéér aen dengene die het hem gegeven had. Toen het enveloppe geopend werd, wist men voor wien de kiezer gestemd had. Hoe gebeurt dat bedrog? In het enveloppe zat een blauw dekalkeer- papier, en devvyl dit juist op de hoogte van het bulletyn gelegd was, hoefde men slechts le meten op het bulletyn, en men zag op welke plaets de kiezer gestempeld had. Zie hier wat wy vernemen over het on geluk, waervan twee leerlingen van het klein seminarie van Floreffe de slachtoffers gewor den zyn Alvorens men donderdag namiddag wande len ging, hadden de leerlingen zich van schaet- sen voorzien, ten einde deze le gebruiken, in dien op hunne wandeling de gelegenheid daer toe zich zou voordoen. Men mocht echter zich niet op het ys wagen zonder daerloe eerst de toelating van den opzichter te hebben bekomen. Ongeduldig zyne schaetsen te beproeven, kreeg een jongeling, Hendrik Godfurrion, van Cortil-Wodonop eens eenen vyver in het oog, en weldra zag de opzichter hem op het ys. Toen men hem terug riep, gleed de knaep ech ter steeds vooruit, en op hel oogenblik toen men hem op strengere wyze toeriep,, zich by zyne makkers le begeven, brak het ys en by verdween onder de schollen Oogenblikkelyk sprong een medeleerling, een vriend, zekere Paul Pirard van Morlanwelz den ongelukkige ter bulk doch ook deze ver dween onder het wateren het ys. Hendrik Pirard, de broeder van Paul, snelde onmiddellyk dezen laetsten ter hulp en stiet hem naer den kant, waer men hem op het droog brachtdoch de redder bleef zelve in het water. Paul die zyn broeder wanhopig worste len zag tegen legen de ysscholien sprong op nieuw in den vyver om op zyne beurt zyn broeder te redden. De opzichter bad intussclientyd alle moeite der wereld om grootere ongelukken te voor komen en al die jongelingen te beletten hun leven te wagen tot redding hunner vrienden. Te vergeefs sprong de man in liet water, zyne pogingen bleven zonder uitwerksel, toen de genaemde Boëns, van Metiet, zich op het ys neerlegde, zyn sjerp van den hals deed en. die de drenkelingen toewierp. Op die wyze geluk te hy er ia Paul Pirard en een zekeren Capelle te redden, die eveneens, 11a vruchtelooze po gingen tot redding zyner makkers le hebben ingespannen, in gevaer van verdrinken ver keerde. Twee slachtoffers bleven echter in den vy ver, Hendrik Pirard en Hendrik Godfurnon. Eenige uren daerna, kwamen twee rytuigen vail Floreffe naer den vyver, te Jodion met liet eene voerde men de lyken der slachtoffers en met het andere de twee knapen weg, welke men had kunnen redden. Onnoodig de verslagenheid te schetsen, wel ke in hel seminarie ie Floreffe heerscht; gansch liet gesticht is in diepen rouw gedompeld. De ouders der slachtoffers zyn oniroostbaer. Paul Pirard en Capelle bevinden zich buiten gevaer. De jonge Hendrik Pirard is aldus het slacht offer geworden zyner broederliefde. De onderhandelingen. Ziehier hoe een korres- pondent uil Gabrova de onderhandelingen bcschryft welke le Kezanlik hebben plaels gehad. Eerste day. Aenkomsl der lurksehe gevolmachtig den rond dry uren namiddag, onder een onstuimig weer. lie Iwce pacbas bevonden zich in een gesloten ryluig Hun gevolg kwam daerna met de reispakken 111 twee opene wagens, door een peloion kozakken vergezeld. Dc gevolmachtigden werden naer de hun bestemde woning gebracht, en op hunne vraeg den groot hertog le mogen zien, worden zy verzocht van hunne reis uilleruslen. Tweede day. Server pacha doet vragen wanneer de groothertog het bezoek zou willen ontvangen der ge volmachtigden van den sullan Antwoord dat de groothertog zich te Yeni-Sagra bevindt en daer voor verscheidene redens twee of dry dagen zal moeten bl y ven. Derde dag. Afwezigheid van den groolhertog. Onmogelyk de onderhandelingen aen 10 knoopen voor eene officieele presentatie aen den groolhertog. Vierde dag. Allyd hetzelfde. Vyfde day. De groothertog Z3l in den nacht aenko- men. Zesde dag. Aenkomsl van den groothertoghy doel zich by de gevolmachtigden verontschuldigen, maer moet uitrusien en stelt de officieele presentatie op den volgenden dag vast. Zevenste day. Officieele presentatie. Server pacha vraegl om aenstonds de onderhandelingen le begin nen. De groothertog zegt dal hy nog eerst antwoord uit Sl-Petersburg moet ontvangen op de vraeg of de wapenstilstand kan gesloten worden voor dal de vre- desvoorwaerden vastgesteld zyn. Ily belooft ant woord voor den avond. Achtste dag. Men ver.wacht nog altyd antwoord. Negcnste dag. Samenkomst. De groothertog zegt dat Andrinopeï dc slad is door de geschiedenis aen gewezen, waer de onderhandelingen moeten plaets hebben. Nergens anders kan er spraek van wapen stilstand of vrede zyn. Om de gevolmachtigden to troosten, stelt hy hun voor er zich te s3meu heen te begeven. Tiende dag. Vertrek naer Andrinopeï. lurksehe vluchtelingen. De korrespondent van de Standard schryft uit Philippopolis aen dit dag blad, dato 12 januari Het getal der vluchtelingen, we)ke sedert eenige dagen 111 deze stad acnkomen, is ongeloofbaer. Nog schynt dc dag niet in de lucht, of een onophoudende stroom van wagens, door osseu getrokken, dringt in de slad en voert de vluchtelingen, op dc wegen van Karlova en Bazardjik opgeoomen. naer de algemeene standplaets aen de statie. En dit duerl zoo tot laet in den nacht. Niets is schilderachtiger dan de stoel dier vluch tende muselmanneu. Gemengd tusschen de wagens met ossen en butfels bespannen, loopen gansche kud den geiten, schapen, peerden,ossen, buffels en ezels. Men ziet voorby zich snellen dun Circassiër met scherpgeleekende wezenstrekken, zyn peerd voort slepen met pakken beladenden bey met gryzen bacrd, in pelsen gewikkeld, op eenrykgezadeld peerd den bachi-bazouk, hei hoofd met den tulband bedekt,met zich op zyn ruwharigen poney een gansch arsenael wapens voerende dc vrouwen met bleeke wangen, hel hoofd in witte doeken gehuld, in hunne veelkleurige kleerdracht, het vee vooridryvende of kleine kinderen op de schouders dragende. De kin deren, onder de doeken van de wagens halfverbor gen, staren met verwondering dit ongewoon schouw spel aen. Hier, tusschen twee wagens, dringt eene kudde geiten vooruit, onder de leiding van een ouden ram hen volgt eene kudde sneeuwwitte schapen, welke met de eerste in hacst en snelheid wedievereo. De koeien cn ossen zetten met tragen stap hunnen weg voort, met linkschen blik ter zyde loerende, en niet luislerende naer de verwiltigen'de or dreigende slem van den dryver. Achter hen rolt een krakende wagen, lot over slroomens toe geladen met balen in veelkleurige ta- py.ten gewikkeld, tusschen welke eene gansche troep schreeuwende kinderen nesteltSomwylen beurt eene onlangs getrouwde bruid het hoofd op van on der het siroop der lapyten, welke den wagen bedek ken, en wordt op eene weinig lieftallige wyze door haren echtgenoot gewaerschuwd. De kleinen zien er allen zoo net uit, in hunne veelkleurige kleedjes, dat waerlyk de hevigste Turkenhater zich zou bewogen gevoelen en ze beminnen. Achter den wagen komen de veulens vol vuer en leven, zich gedwee latende leiden door een ouden hengst. De Turken verdragen hunne ongelukken geduldig; men hoort geen klachten noch geween van mannen of'vrouwen, en zelfs de kinderen schynen zich aen hun lol gansch te hebben overgegeven. Aen de slatin toen de trein, "hunne laetsle hoop op ontkomen, ver trokken was, werd niet zelfs eens eene klacht geuit. De.overblyvende waggons zyn lot kroppens toe ge vuld, er zyn verscheidene vluchtelingen zelfs boven op het dak geklommen allen wachten met geduld naer een lokomotief welke hen zal verder brengen. Zonderlinge gevallen hebben zich reeds meermaels voorgedaen op den yzerenweg. Zoo had Suleiman pacha, welke zich te Bazardjik bevond,-van Andri nopeï *cen trein doen komen, voor hem en zyn ge volg. Te Philippopolis, werd de trein door de vluch telingen opgehouden, de ledige wagons aenstonds bezet en de bedieuden genoodzaekt terug naer An drinopeï te sloomen met die onvoorziene lading. De Globe zegt dal, alhoewel hel niet waer is dat de Russen le Konstanlinopel zyn binnengerukt, de russischc kolommen noglhans snel vooruitrukken op Konstanlinopel op Gallipoli. Het engelsch goevernement had toll 0 1/2 ure 's morgends nog geene bevestiging ontvangen van het gerucht, volgens hetwelk de Russen te Koslanlinopel waren binnengerukt. Dit gerucht was ontstaen ten gevolge van eenige overeengekomene bepalingen lusschen de russischc en de turksche bevelhebbers, waerdoor de Russen een weinig naderden in de richting van Konstanlinopel. Een telegram uil Bucharest, alhier opeubaer ge maekt, verzekert dal er onderhandelingen zyn aenge- knoopt om aen Rusland het eskader van llobarl pacha af te staen, dal naer den Pireus is vertrokken. Kort daerop ontvingen wy een tweeden telegram uit Londen, 7 februari, van den volgenden inhoud Hel gerucht loopt op de beurs als zou lord Loftus, gezant van Engeland te St Petersburg, teruggeroepen zyn. Volgens de voorwaerden van den wapenstilstand zullen de Turken de liniën van Konstanlinopel verla ten, welke een ouzydigen kring zullen vormen. Een derde telegram van dezelfde dagteckening, deelt het volgende ineó Londen. Lagerhuis. M. Stafford Norlbcotc be vestigt, dat de Russen zich op dertig mylen afstand van konslanlinopol bevinden, en dal dc Turken terug

De Denderbode | 1878 | | pagina 2